Поєднане вирощування картоплі і квасолі. З чим можна садити квасолю на одній грядці

151

Почну з шкідників. Ми не фанатики органічного землеробства, не схиблені на зеленому русі. Ми за раціональне ведення господарства. Треба орати, вспшем, треба обробити отрутою опрацюємо. Потрібні добрива-внесемо. Але чим менше роботи, і краще результат, тим ближче до ідеалу.

Так як мені не важко збирати жуків, отрутами ми зазвичай не користуємося. Але цього року вже довелося. Зліва від нас город обробляється давно, праворуч був покинутий кілька років. Так у нас вже посіви під’їдені. На кордоні з оброблюваною ділянкою, практично повністю. На правій межі схоже зовсім не порушені. Очевидно, коли труїли сусіди, всі шкідники перебігли до нас. З цього випливає висновок, якщо труять навколо, треба труїти і нам, інакше з’їдять.

Наприклад, на картоплі сиділи колоради, і навіть встигли відкласти яйця, і навіть деякі кущі об’їли. До речі, квасоля зовсім не допомагає. Є кущ обсаджений квасолею, жуки на ньому прекрасно себе почували. Також чудово вони себе почували і на соломі. Скористалися ми засобом — «кардинал». Дуже ефективне. Через 20 хвилин всі жуки перепали (кінець травня). На даний момент жуків немає.

На другому участскте, картопля з’явилася недавно. Садили пізніше за все, та й глибоко. Зате шкідників поки не видно. Можливо гірчиця і справді відлякує колорадського жука, а можливо причина в пізній посадці. Подивимося що буде далі. Ми намагаємося не всю горчіу прибирати. Ксаті, як сидерат гірчиця не вдала. Мало зелені, та й коріння не глибокі. А вже як корм і зовсім не годиться. Тварини їдять із задоволенням, але вихід зелені невеликий. Загалом, поки потравили жуків. Подивимося що буде далі, хоча сусід каже, що його город попелиця добре поїла і ніяка хімія не допомагає. Так що думаю з його городу набіги будуть регулярні.

Тепер можна продовжити і за рослини. Картопля росте. Остання бадилля вилазить (кінець травня). Зараз вже вся картопля проросла. Садили під солому, під лопату, під сапку. Садили різну картоплю. 9 кг елітної. Ранню і середньоранню. Тобто урожай від неї закладений невеликий. З минулого року залишилося пару сіток картоплі. Ми її перебрали і посадили. Десь кіл 20 вийшло. Сорт невідомий, але раз пролежала всю зиму і добре пролежала пущай росте. Першими вилізли посаджену під сапку. Ну це зрозуміло, глибина 6-10см, та й садили першої. Потім вилізла під лопату. Її садили пізніше, з погодою намагалися вгадати. Посадили сантиметрів на 15. Сама остання вилізла з під соломи і посаджена під лопату в травні. Чим пізніше садиш картоплю, тим глибше треба садити. Так що її посадили майже на 20 см.найбільша бадилля від великих картоплин. Солом’яна хоч і пізно здалася, але теж красива вилізла. Під соломою досі волого і прохолодно. Я не втерпів, заглянув. Картопля коріння пустила. Столонів поки немає. Підсипати поки солому не треба, я хоч і відносно тонкий шар викладав, але не розсипчасту солому, а злежалася. Картопля ми спеціально не пророщували і не зеленілі. А це, судячи з усього мінус 15-20% врожаю. Хоча частина картоплі мала паростки, так що не все так погано. Картопля, яка проросла пізніше всіх, практично не відстає від пророслої рано. Вона дуже швидко набирає бадилля.

До речі, недавно прочитав, що картоплю треба садити з розрахунку 400-1000 кущів на сотку. Зріджена посадка призводить до виродження катофеля і зниження врожаю. О як! не знаю як ви, а я про це вперше чую. Чесно кажучи, читаючи енциклопедію овочівництва не розумію, як взагалі люди примудряються щось вирощувати.

Загалом, поки з картоплею все нормально. Частина кущів ми підгорнули, частина немає. Не стільки для перевірки, з підгортанням начебто все зрозуміло, скільки з спроби вгадати погоду. Раптом будуть дощі. Хоча сьогодні у нас перед двором трава від спеки пожухла, і навіть гарбуза прив’яли. Цього року траву вже косити пора було. Тобто в травні, а не червні, як зазвичай. Може навіть проблеми з сіном і в цьому році будуть. Незважаючи на дівочу спеку 25-28 градусів, ввечері при диханні йде пар. Значить вночі градусів 10-12. (кінець травня).
Зараз спека 30 і більше. Дощів немає. Комарі загризли.

Картопля під соломою. Перспективний спосіб. Треба буде дивитися на урожай. Роботи мінімум. Але сходи з’явилися з великим розкидом. І частина бульб не зійшла. В середині не бачив, а бульби з краю були кимось з’їдені. Посаджена традиційним способом зійшла вся.

У кожної рослини свої особливості розвитку. Виділення листя і коренів здатні або гальмувати розвиток сусідньої культури, або, навпаки, захищати її від шкідників і хвороб, сприяти зростанню, покращувати смакові якості. Вирішуючи, що садити поруч з картоплею, необхідно враховувати позитивний і негативний вплив рослин один на одного.

Сумісність картоплі з пасльоновими

Садити картоплю поруч з іншими рослинами з сімейства пасльонових не можна: у них одні хвороби і шкідники. Помідори, баклажани, перці, що ростуть по сусідству з картоплею, автоматично наражаються на небезпеку бути з’їденими колорадськими жуками або загинути від фітофторозу. Проблема ще й в тому, що якщо інші пасльонові обприскувати пестицидами в тій же концентрації, що і бадилля картоплі, їх плоди накопичать занадто великі дози отруйних речовин.

Якщо ділянка дуже мала і окремого місця для томатів або баклажанів годі й шукати, рекомендується відокремити їх від картопляної плантації смужкою календули або чорнобривців (вони відлякують колорадського жука) і «завісою» з 2-3 рядів високих рослин: стручкової квасолі, бобів, кукурудзи.

Картопля і бобові

Кращі сусіди картоплі на грядці – рослини сімейства бобових, на кореневій системі яких мешкають бактерії, що збагачують грунт азотом. Запах коренів бобових відлякує колорадського жука і дротяники (личинку жука-щелкуна).

Але у кожної рослини з цього сімейства – свої «відносини » з картоплею:

  • кущова квасоля з усіх бобових найкраще поєднується з картоплею. Її можна садити не тільки поруч з картопляною плантацією, а й в міжряддях;
  • боби для розвитку вимагають великої кількості корисних речовин і в боротьбі за них виявляються сильнішими картоплі, що позначається і на розмірі, і на смакових якостях бульб. Тому боби корисно висівати тільки по краю картопляної плантації, але не в міжряддях;
  • горох деякі агрономи взагалі не рекомендують сіяти поруч з картопляними грядками. Проблема криється виключно в агротехнологіях: дозрівання гороху за термінами збігається з обробкою картоплі пестицидами від колорадського жука. Якщо при вирощуванні коренеплодів застосовують тільки органічні методи і з шкідниками борються без застосування хімічних препаратів, то сусідство двох культур цілком допустимо. Ряди гороху слід розташовувати з півночі на південь, таким чином, щоб вони не затінювали бадилля картоплі;
  • стручкова квасоля – дозволяється сіяти по краю картопляної плантації.

Картопля і гарбузові

Загальна біда картоплі і рослин з сімейства гарбузових – фітофтороз. Особливо схильні до нього огірки. Тому в літературі зустрічаються категоричні заборони на посадку біля картоплі огірків і гарбузів.

На практиці огірки можна садити біля картоплі, але тільки в міні-парнику. На грядці встановлюють дерев’яні або металеві дуги, зверху натягують плівку. У суху погоду плівку знімають, даючи огіркам доступ до повітря і сонячного світла. Але на ніч рослини обов’язково вкривають, захищаючи листя від роси. Також не можна допускати, щоб під час обприскування картоплі на огірки потрапили пестициди.

Менш вразливі кабачки і патисони, їм парник не потрібно. Що стосується гарбуза, потрібно постійно поправляти її батоги, заважаючи їм наблизитися впритул до картопляної бадиллі. Коли почнуть наливатися гарбуза, краще виключити їх контакт із землею, підклавши під них дощечки.

Картопля і хрестоцвіті

Картопля добре поєднується з усіма видами капусти. Грядки з цими культурами можна розміщувати поруч, але не рекомендується слідувати порадам висаджувати капусту в картопляних міжряддях: капусті потрібно багато світла, а бадилля картоплі її затінює. У загущених посадках капуста і картопля хворіють чорною ніжкою.

Також дозволяється садити картоплю з іншими овочами сімейства хрестоцвітних: редискою, редькою. Для економії місця редис висівають ранньою весною посередині здвоєних картопляних грядок. У травні картоплю висаджують по краях, а редис незабаром викопують. Якщо міжряддя широкі (1 м і більше), допускається посів в них редьки.

Гірчиця-один з кращих сидератів, виділення її коренів знезаражують грунт. Рослина висівають в міжряддях, але повністю зрізають, коли пагони по висоті зрівняються з картопляної бадиллям. Коріння гірчиці залишаються в землі, розкладаються і служать додатковим добривом.

Картопля та інші коренеплоди

Морква і картопля один одному рости не заважають, так що можуть бути сусідами (але морква не можнаСіяти в картопляних міжряддях). «нейтральні » відносини у картоплі і з буряком.

Відверті недруги картоплі-селера (кореневої і черешковий) і петрушка. Якщо грядки з ними розташувати поблизу від картопляних – не дочекатися хорошого врожаю.

Сумісність картоплі з цибулею і часником

Цибуля і часник виділяють фітонциди, що відлякують шкідників. Рослини садять як по сусідству з картоплею, так і в міжряддях.

Картопля і зелені овочі

Картопля добре поєднується з кропом, салатом, шпинатом. Їх дозволяється висівати як поблизу, так і в міжряддях.

Картопля і полуниця

Посадка полуниці або суниці по сусідству з картопляною плантацією рівнозначна запрошенню на обід всіх навколишніх дротяників. Крім того, в дощову погоду ягоди схильні до сірої і чорної гнилі. Інфекція неминуче вражає картопляні бульби.

Ще один спільний ворог полуниці і картоплі – нематода. Щоб запобігти її поширення, на кордоні картопляного поля садять чорнобривці. Картопляні та полуничні грядки обов’язково повинна розділяти смуга моркви, буряка, редьки або шпинату.

Картопля і кукурудза

Кукурудзу корисно сіяти по краю картопляного поля, але так, щоб вона не затінювала бадилля. При посадці кукурудзи в міжряддях необхідно дотримуватися умов:

  • напрямок грядок-строго з півночі на південь (інакше картопляна бадилля, затінена кукурудзою, почне витягуватися);
  • ширина міжрядь — не менше 1 м;
  • відстань між рослинами кукурудзи – не менше 1 м.

Картопля і соняшник

Соняшник, що росте по межі картопляного поля-звичайний сільський пейзаж. Однак багато городників вважають ці культури несумісними. Справа в тому, що соняшнику необхідно багато корисних речовин. Щоб картопляні бульби не виросли розміром з горошину, грунт повинен бути добре удобрена органікою. Соняшник не можна висівати в міжряддях. Грядку з соняшниками розміщують з півночі на південь, так, щоб вони не затінювали картопляну бадилля (відстань між соняшниками – не менше 1 м).

Сумісність картоплі з деревами і чагарниками

Якщо під яблунею росте картопля, урожай яблук буде менше, а смак – гірше. Розбиваючи грядки під картоплю, краще обходити стороною вишню, чорноплідну горобину, малину, обліпиху і виноград.

Висаджують повсюдно. При посадці важливий вибір ділянки, родючість грунту, її стан, а також попередники і поруч розташовані культури. Що можна садити по сусідству з картоплею?

Які культури небажано вирощувати поруч з картоплею?

Плануючи посадку картоплі на ділянці, необхідно враховувати біологічну відповідність рослин. У зв’язку з цим, грядки необхідно розташовувати так щоб культури, що розміщуються по сусідству з картоплею, поєднувалися один з одним. Перш за все, необхідно виділити рослини, з якими картопля не уживається. Переважно діють на картоплю:

  • дика редька.

Небажано садити картоплю поруч з яблунями, так як при дозріванні яблук відбувається пригнічення росту картоплі. А картопля, в свою чергу, не дає засвоюватися азоту і фосфору.

З якими культурами поруч уживається картопля?

Позитивно впливають на картоплю, посаджений поруч, квасоля і кукурудза, а також капуста, баклажан, цибуля. Застосовують також змішані посадки культури, що сприяє зниженню захворювань і збільшення врожайності при зростанні на одному місці кілька сезонів. Найкращими партнерами в такому випадку вважаються квасоля кущова, боби і шпинат. Якщо між рядами картоплі висадити квасолю, грунт збагачується азотом, а культура менше уражається колорадським жуком.

До найкращих сортів капусти, поєднаним з посадками картоплі, відносять кольорову капусту і кольрабі. Салат і редис також поєднується з картоплею. Деякі городники відзначають хороший вплив на картоплю хрону, який можна висадити по кутах грядки.

Пізня картопля, що вирощується спільно з горохом, дає хороший результат. Горох можна висівати як в міжряддя, так і в лунки з бульбами картоплі. Горох рано прибирають, а його коріння є свого роду їжею для картоплі. Аналогічною дією володіють боби, висаджені біля картоплі. Їх специфічний запах відлякує комах, в тому числі колорадського жука.

При використанні змішаних (ущільнених) посівів, до основної культури – картоплі можна додати капусту, редис, цибулю. Схема висадки така-ранньою весною з боків влаштованої грядки висівають редис, в середині – цибуля, вирощуваний на перо, і ранню капусту. Після того як приберуть редис, висаджується картопля. У червні забереться рання капуста і залишиться картопля.

Так само можна застосувати спільну посадку цвітної капусти, салату і пізньої картоплі. З початком польових робіт висаджують салат і цвітну капусту. У покладений для даної культури термін висаджується картопля. На початку літа збереться урожай салату і цвітної капусти, а пізня картопля буде рости до осені.

Якщо посадити картоплю раннього сорту, чергуючи ряди з цукровою кукурудзою, на досить удобреному грунті можна очікувати хороший урожай картоплі і кукурудзи. Висаджуючи в міжряддях картоплі цибулю, щавель, кріп, редис, можна ціле літо мати свіжу зелень.

На городах у деяких картоплярів по периметру картопляних плантацій можна побачити посадки бобів, але не для поповнення споживчого кошика, а як чисто декоративна рослина. Зібраний урожай бобів використовується тільки як насіннєвий матеріал для майбутніх посадок. Стверджують також, що боби відлякують кротів. Хоча деякі публікації це спростовують: кроти все одно господарюють в картоплі, особливо якщо грунт пухка і родюча. У той же час рідко зустрінеш посадки бобів в картопляних гребенях.
Крім вирощування бобів на окремих грядках, я давно практикую спільні посадки з картоплею, переслідуючи кілька цілей.
По-перше, збільшується обсяг збору бобів як на лопатку (недостиглі стручки), так і дозрілих. Протягом багатьох років отримую стійко по 40-50 кг бобів.
По-друге, отримую велику масу наземної частини рослини. Вона служить хорошим сидеральним добривом. До того ж чистим від бур’янів і шкідників.
По-третє, підземна частина бобів збагачує грунт чистим азотом. Це результат роботи азотфіксуючих бактерій, що поселяються на кореневій системі у вигляді білястих «желваков».
по-четверте, рослини бобів допомагають в боротьбі з таким шкідником картоплі як дротяники. Погодьтеся, що мало радості з звареного бульби виколупувати звивисті ходи цього шкідника. Спільні посадки дозволяють уникнути цієї неприємності. Механізм цієї взаємодії, на мій погляд, пояснюється так.
Літаючи над спільними посадками, жук-лускун натикається на специфічний запах бобового рослини. Цей запах виділяє не наземна частина, а підземна, де поселяються азотфіксуючі бактерії. І тоді жук відлітає в інше місце. І в землі, пронизаної кореневою системою бобів, дротяники не приживається. Навіть колорадський жук обходить стороною ті кущі картоплі, де» прописані » боби. Важливо і те, що квітки бобів відвідують комахи-запилювачі.
На відміну від посадок на окремо відведених грядках со-місткі посадки мають свою негативну специфіку. Вона пов’язана з вологістю грунту і підгортанням картоплі, тобто формуванням гребенів. Як правило, в цей час вологість грунту значно менше в порівнянні з ранньовесняною посадкою бобів. Висаджені боби гірше розвиваються і навіть можуть зовсім не прорости. Положення посилює і підгортання, яке збільшує шар грунту. Таким чином, садівник, образно кажучи, знаходиться між сциллою і харибдою. І потрібно діяти згідно погодних умов.
Щоб не залежати від цих факторів, я застосовую в цьому випадку висадку рослин бобів заздалегідь вирощеної розсадою.
А. Соболєв, павловськ
Матеріал з щотижневої газети «садовод» (2004р.)

Кавуни. кавун-хороший компаньйон картоплі, вівсяного кореня. Кукурудза і горох покращують ріст і смак кавунів. Сприяють зростанню кавунів осот і марь.

Баклажани. допомагає баклажанів рости здоровими щириця (зрозуміло, в невеликих кількостях). Квасоля відганяє колорадського жука. Простір між баклажанами (досить велике) з успіхом можна використовувати під салат. Корисно оточити баклажан базиліком. Естрагон і чебрець можуть допомогти в боротьбі з блішкою (в крайньому випадку, настоями).

Поєднане вирощування картоплі і квасолі. З чим можна садити квасолю на одній грядці

щириця (амарант)

бамія. бамія-рослина міцна, висока, стебло волокнистий (бамія — один з видів джуту), і кущі бамії можна залишити на грядці в зиму, а навесні підсадити до готової шпалери горох. З бамією добре садити перець, баклажани, дині, огірки.

Поєднане вирощування картоплі і квасолі. З чим можна садити квасолю на одній грядці

Горох. горох-чудова компаніяМайже для всіх овочів (картоплі, помідорів, моркви, ріпи, редису, огірка, кукурудзи, квасолі) і ароматичних трав. Виняток становлять всякі луки і гладіолуси. Капустяні рослини запобігають гниттю коренів гороху. У тіні гороху добре ростуть салат, шпинат, огірки і навіть баклажани.

Поєднане вирощування картоплі і квасолі. З чим можна садити квасолю на одній грядці

Особливо гарний горох в картоплі. Він відлякує не тільки колорадського жука, а й дротяники. Всохлі стебла гороху не слід виривати з землі-грунт буде більш структурною.

дині. картопля пригнічує ріст динь і може викликати їх в’янення. Шкідливо диням близьке сусідство огірків-вони можуть взаємно перезапиліться, і обидва стануть гіркими. Допомагають диням рости редис і лобода.

Поєднане вирощування картоплі і квасолі. З чим можна садити квасолю на одній грядці

капуста. хоча різні види капусти (качанна, брокколі, цвітна, брюссельська, кольрабі) ростуть і розвиваються разюче, проблеми у них і їх поведінка в фітоценозах — подібні.

Метеликів-капусниць відганяють від капусти селера, чебрець, ісоп, полин. Корисно капусті сусідство ароматичних трав (кропу, ромашки, м’яти, шавлії), цибулі різних типів (ріпки, шалота, батуна, чайвіса, порею), квасолі. Сумісна капуста з картоплею. Це якась містика, зрозуміла тільки алелопатією( на цей раз « «хорошою»): такий тугий, смачною і чистою капусти, як посадженої між рядами картоплі після підгортання, просто не доводилося бачити.

Поєднане вирощування картоплі і квасолі. З чим можна садити квасолю на одній грядці

Поєднане вирощування картоплі і квасолі. З чим можна садити квасолю на одній грядці

Поєднане вирощування картоплі і квасолі. З чим можна садити квасолю на одній грядці

«не до вподоби » капусті полуниця і помідори. Сама вона пригнічує виноград. Цвітній капусті» не до душі » сусідство огірків і буряка, а також притіняють її високих рослин.

картопля. картоплі можуть скласти корисну компанію багато рослин: квасоля, буряк, кукурудза, салат, редис, коріандр, настурція, льон, пижмо, котовник, хрін, щириця. Але у картоплі є прив’язливий» супутник » — колорадський жук. Тому виділимо серед можливих сусідів тих, які можуть допомогти картоплі в цій біді.

Поєднане вирощування картоплі і квасолі. З чим можна садити квасолю на одній грядці

Добре захищає картоплю від колорадського жука хрін. Але хрін вкрай інвазивний — його коріння здатні витягуватися на багато метрів вглиб і вшир, і він може відростати з будь-якого шматочка кореня. Не видно такої організації спільної посадки картоплі і хрону, яка вберегла б город від засмічення хріном.

Поєднане вирощування картоплі і квасолі. З чим можна садити квасолю на одній грядці
Поєднане вирощування картоплі і квасолі. З чим можна садити квасолю на одній грядці

хрін звичайний

Не подобається колорадському жуку запах пижма і котовника. Проти жука можна з успіхом застосовувати настої пижма і котовника. Настій з котовника містить отруту непетактон, згубний для личинок. Таким же властивістю володіє і настій з дельфініума.

Поєднане вирощування картоплі і квасолі. З чим можна садити квасолю на одній грядціПоєднане вирощування картоплі і квасолі. З чим можна садити квасолю на одній грядці

пижмо звичайне

Поєднане вирощування картоплі і квасолі. З чим можна садити квасолю на одній грядці

котівник котячий

Деякий захист від жука дають бобові. Насіння гороху і бобів (і навіть теплолюбної квасолі) можна просто кидати в лунку при посадці картоплі і потім як би забути про них.

Поєднане вирощування картоплі і квасолі. З чим можна садити квасолю на одній грядці

Відлякують жука (на жаль, злегка) коріандр, настурція, льон. Їх можна сіяти як попало, але краще все ж з південного боку ряду: вони прикриють грунт у картопляних кущів і захистять коріння від небажаного перегріву. Неприємні жуку і чорнобривці, але вони досить алелопатичні для того, щоб бути доброю компанією картоплі. Оскільки жук знаходить картоплю по запаху, базилік здатний збити його з пантелику.

У боротьбі з жуком можна використовувати рослини-пастки. Якщо є зайва розсада, можна посадити по картоплі баклажани — рідко, кущів через 20. Жуки приманюються цим більш ласим для них рослиною, і тут їх легше збирати. Ще 14 витонченіше в цій ролі дурман і беладонна (беладона). Самки жуків відкладають яйця на цих пасльонових, і личинки буквально опиняються в пастці: листя для них смертельно отруйні, а змінити рослину вони не в силах, та й не хочуть. Правда, створення цих пасток-досить клопітка заняття: заготовити насіння, у відповідний час і в потрібному місці їх висіяти (а ще краще виростити розсаду), а потім уберегтися від самосіву.

Поєднане вирощування картоплі і квасолі. З чим можна садити квасолю на одній грядціПоєднане вирощування картоплі і квасолі. З чим можна садити квасолю на одній грядці

Дурман звичайний

Поєднане вирощування картоплі і квасолі. З чим можна садити квасолю на одній грядці

беладона звичайна

Якщо город не залитий пестицидами, то істотну допомогу в боротьбі з жуком можуть надати птиці — синички, зяблики, малинівки, дрозди, поповзни, іволги.

Ефективний у боротьбі з жуком, доступний (і рекомендується багатьма посібниками) настій з горіхового листя. Але міститься в них отрута юглон дуже стійкий, не в приклад непетактону або курареподібні отрути дельфініума. Звичайно, якщо «однова живемо», то можна і юглоном город полити. Але тоді ще «краще» посипати ддт.

Інша тяжка напасть для картоплі — фітофтороз . Рослиною, здатним допомогти картоплі в боротьбі з фітофторозом, є часник. Не тільки сам по собі, в якості сусіда, але і в якості джерела сировини для настою.

Поєднане вирощування картоплі і квасолі. З чим можна садити квасолю на одній грядці

Деякі рослини, навпаки, допомагають фітофторозу. Послаблюють здатність картоплі протистояти хворобі зростаюча по сусідству малина і, природно, помідори. Соняшник, гарбуз, кабачки і огірки можуть бути домом для фітофторозу, хоча самі від нього не страждають.

Картопля сприяє зростанню цвітної капусти, брокколі, качанної капусти, китайської капусти, цибулі. Погано впливають один на одного яблуні і картопля: дозрівають яблука пригнічують ріст картоплі, а той (в помсту, чи що?) перешкоджає засвоєнню яблунями фосфору та азоту.

Погано в сусідстві з картоплею ріпі і гарбузі.

кукурудза. вона добре росте з картоплею. А квасоля просто підгодовує кукурудзу — сильного їдця-азотом. Відкидається кукурудзою розріджена тінь сприятлива для кавунів, гарбуза, огірків.

Поєднане вирощування картоплі і квасолі. З чим можна садити квасолю на одній грядці

Поєднане вирощування картоплі і квасолі. З чим можна садити квасолю на одній грядці

лук. цибулі добре в компанії з різного типу капустами.

Поєднане вирощування картоплі і квасолі. З чим можна садити квасолю на одній грядці

Любить цибулю також полуницю, помідори, салат, чабер і (в малих кількостях) ромашку і петунію. Багаторічні луки (батун, чайвіс) гарні в колах у троянд.

Цибулі особливо корисно сусідство моркви, картоплі. Блискуча компанія-огуречник, осот, кропива.

Поєднане вирощування картоплі і квасолі. З чим можна садити квасолю на одній грядці

Погана-горох, шавлія, квасоля, гладіолуси. Не люблять цибулю свердлильники.

морква. з морквою добре сусідять луки всякого виду, часник, вівсяної корінь, погано — кріп і аніс. Квітуча (насіннєва) морква приваблює корисних комах.

Не треба садити моркву біля яблуні-гірчити будуть і морква, і яблука!

Вівсяної корінь. вівсяної корінь відлякує лушпиння муху, так що його насіння можна підмішати до насіння моркви (теж відлякує лушпиння муху) і сіяти упереміш з цибульними.

Поєднане вирощування картоплі і квасолі. З чим можна садити квасолю на одній грядці

огірки. огіркам дуже добре разом з кукурудзою. Кукурудза захищає огірки від бактеріального в’янення, удвох вони женуть геть мурах.

Сприятливо позначається на огірках сусідство квасолі, гороху, редису, кольрабі, качанної капусти, салату, селери, цвітної капусти, соняшнику. Можна посіяти навколо огіркової лунки кілька насіння редису і забути про нього. Нехай собі росте-розквітає, шкідливих комах (огіркового жука, наприклад) — відлякує, корисних — приваблює.

Додають огіркам енергії деякі бур’яни: лобода, лобода, осот, пижмо. Корисно огіркам сусідство високих рослин, що дають легку тінь. Щириця жертовно зманює на себе гусениць, підгризають коріння.

пастернак. настій листя і коренів пастернаку — відмінний засіб для обприскування проти багатьох комах. Це-і репелент, і інсектицид (він може не тільки відлякувати, але і вбивати комах). У самого пастернака майже немає проблем зі шкідниками і хворобами.

Пастернак морозостійкий і може зимувати в грунті. Квітучий (на другий рік) пастернак привабливий для корисних комах. Він-хороший компаньйон для редису. Допомагають йому рости горох і інші бобові.

Поєднане вирощування картоплі і квасолі. З чим можна садити квасолю на одній грядціПоєднане вирощування картоплі і квасолі. З чим можна садити квасолю на одній грядці

перець. перцю добре з базиліком — вони надають один одному взаємні послуги.

Поєднане вирощування картоплі і квасолі. З чим можна садити квасолю на одній грядці

Поєднане вирощування картоплі і квасолі. З чим можна садити квасолю на одній грядці

Перець прекрасно уживається з бамією, яка вкриває тендітні стебла перцю від вітру, а плоди — від сонця.

Тлю від перцю можуть відвадити цибулю, пижмо, коріандр, котовник, чорнобривці. В якості пастки можна використовувати настурцію.

Бажано уникати сусідства з квасолею, що уражається, як і перець, антракнозом (на плодах з’являються чорні м’які плями).

помідори. створюючи компанії з помідорами, треба мати на увазі обох картопляних (і помідорних теж) ворогів: колорадського жука і фітофтороз. Жук, втім, не такий страшний. Він нападає на помідори рідко, в разі явної провокації. Для цього потрібно, наприклад, посадити помідори поруч з картоплею — тоді жук без проблем переселиться з усихає картопляного бадилля на помідори. Або треба, щоб просто не пощастило і під час всихання картопляного бадилля на картопляні грядки дув стійкий вітер з помідорів.

З фітофторозом гірше. Коли створюються ідеальні умови для епіфітії фітофторозу — він неминуче приходить. Звичайно, чогось можна досягти профілактикою, наприклад, продувається»низом» і мульчею. Але частіше доводиться вдаватися до опри скиванням — часниковим настоєм або біопрепаратами (фітоспорін, ем-5, сяйво і ін.)

Повернемося, однак, до помідорів. Вони сумісні з морквою, петрушкою, цибулею, часником, чайвісом, огірком і багатьма квітами, зокрема, з космосом. Часник захищає помідори від павутинного кліща. Базилік покращує ріст і смак помідорів, збільшує їх стійкість до захворювань, відлякує рогатого хробака. Покращують смак і зростання помідорів пекуча і глуха кропива (можна зробити настій кропив’яної бадилля для підгодівлі помідорів). У невеликих кількостях корисна щириця.

У листі помідорів міститься соланін, і настій листя можна використовувати для захисту троянд і агрусу від чорної плямистості.

Поєднане вирощування картоплі і квасолі. З чим можна садити квасолю на одній грядці

Кореневі виділення помідорів шкідливі абрикосам. Не слід садити поруч кукурудзу і помідори.

буряк. буряк добре росте з цибулею, морквою, салатом, редискою і з усякою капустою, крім кольорової. Їй не шкодить деяке притінення, яке може дати, наприклад, брюссельська капуста. Неприємні буряку в якості сусідів кучерява квасоля і гірчиця.

Обприскуючи буряк настоями м’яти або котовника, можна позбавити її від блішки. Блішка, втім, приносить буряку хіба лише «косметичний» збиток. Гірше з попелиць. Якщо на буряках з’явилися колонії попелиці, то вони можуть завдати їй помітної шкоди. Настої м’яти і котовника годяться проти попелиці, але ефективніше — відвар листя ревеню або часниковий настій. Особливо ретельно треба доглядати за буряком, що росте по сусідству з брюссельською капустою, обожнюваної попелицями більше всіх овочів. До речі, тлю люблять деякі птахи — горобці, синички, зяблики, поповзни.

Особливо цінні для створення меланжу сорти буряка з коротким періодом вегетації. Такий буряк можна висівати влітку на звільнилися площах оскільки літній буряк нарощує коренеплід в осінні місяці, при більш низькій темпера турі, вона ніжніше і солодше тієї, що посіяна навесні. І зберігається така буряк краще.

селера. селера добре росте з пореєм, помідорами, капустою, кущовий квасолею. У коренях селери люблять збиратися дощові черв’яки: для їх заохочення можна сіяти селера в гурток, створюючи для черв’яків подобу будинку.

Селера любить тінь. У ній він росте більш запашним.

соя. як всі бобові, соя розпушує і збагачує грунт. Пригнічує бур’яни. Добре росте з багатьма рослинами, зокрема, з пшеницею.

Кукурудза отримує велику користь від компанії з соєю. Соя відлякує від кукурудзи клопа-черепашку. Летючі речовини, що виділяються листям сої, стимулюють засвоєння кукурудзою фосфору. А за допомогою бульбочкових бактерій соя підгодовує кукурудзу азотом.

гарбуз. гарбуз добре росте з кукурудзою. Допомагає гарбузі боротися з в редисками посаджений навколо лунки редис. Хороша в цій ролі і настурція. Сприяють кращому росту лобода, осот (природно, не в виснажливих кількостях).

квасоля. квасолі добре з невеликою кількістю селери. Чудово росте вона з огірками, переплітаючись з ними до взаємного задоволення. Корисна квасоля в полуниці. Допомагає вона кукурудзі, гарбузі. Компанія з редисом взаємовигідною. Подібно гороху, квасоля, що росте з картоплею, відлякує колорадського жука і дротяники. До речі, 2-3 рядки квасолі, посаджені по периметру городу, захищають його від дротяники в разі, якщо поруч знаходяться занедбані і зарослі бур’яном ділянки.

Квасолі в зростанні допомагає морква. Чудову пару утворюють квасоля і чабер. У обох поліпшується смак, до них не знаходять дорогу шкідники.

Кучерявої квасолі погано з буряком, кольрабі, соняшником. Пригнічують квасоля все луки і гладіолуси.

часник. незвичайно хороший часник в компанійському городі. Він відлякує слимаків, всіляких гусениць, навіть кротів.

З часнику виходить відмінний універсальний настій, ефективний в боротьбі з попелиць, павутинними кліщами, фітофторозом. Рятує він від деяких грибкових захворювань огірки, редис, шпинат, квасоля. Зубчики часнику господині здавна закладають в зерно, борошно, крупи.

Часником добре оточувати фруктові дерева, захищаючи їх від свердлильників, і троянди, оберігаючи їх від чорної плямистості. Чудово росте часник в компанії з багатьма рослинами (навіть з вельми аллелопатичной вікою!). Незамінний сусід для полуниці, яка страждає більше за інших від слимаків. І тільки гороху і квасолі з часником погано — він пригнічує їх зростання.

Поєднане вирощування картоплі і квасолі. З чим можна садити квасолю на одній грядці

За матеріалами книги б. А. Бублика «меланжевий город»