Мандаринове дерево: догляд в домашніх умовах, як поливати і вирощувати з кісточки? правила вирощування мандаринового дерева мандаринове дерево догляд в домашніх.

148

Загальна інформація

З усіх видів цитрусових рослин, вирощуваних в приміщенні, тільки мандарин кімнатний поступається лимоновому дереву за поширеністю і популярністю. За припущенням ботаніків його батьківщиною є китай або японія. Назва «мандарин» цій рослині дали китайці, так як багато століть його вирощували тільки в садах багатих сановників феодального китаю — мандаринів. Вивезені з китаю мандаринові дереїв’я з’явилися в європі лише в xix столітті. Італієць мішель текор в 1840 році привіз деревця мандарина в італію, і це цитрусова рослина швидко поширилося по всьому середземномор’ю. Ймовірно, така популярність була викликана тим, що мандаринові дерева скороплідні і дуже врожайні, а плоди солодкі і без насіння. В україну мандарин потрапляє з японії на початку xx століття, під час масового дачного будівництва в субтропічній зоні узбережжя чорного моря. Тут він став найбільш поширеним цитрусовим рослиною. Незалежно від сорту садівники-дачники дали мандариновим деревцям загальна назва — ковані. Деревця мандарина відносно слаборослі, на плантаціях досягають висоти 2-3 метрів. Гілки мандаринового дерева здебільшого пониклі. Листя щільні, темно-зелені, з невеликими крильцями на черешках. Білі ароматні квітки зібрані в кисті. Плоди мандарина кулясті, плескаті, діаметром 4-6 см і масою від 30 до 100 г.шкірка плоду тонка, помаранчева, легко відділяється від м’якоті. У так званих «пухких» мандаринів вона майже не стосується м’якоті, тому що відокремлена від неї повітряним прошарком. М’якоть солодка, соковита, жовто-помаранчева, легко ділиться на часточки. Плід мандаринового дерева містить багато цукру, органічних кислот, вітаміни с і в1. Насіння в плодах мандарина утворюються рідко. У квартирі мандарин росте і розвивається при обмеженій кількості світла і свіжого повітря, тому першорядне значення має правильний вибір сорту мандарина, найбільш підходящого для кімнатних умов. Таким вимогам відповідають ранньостиглі мандаринові дерева японського походження, що відрізняються слаборослістю і невибагливістю. Найпоширенішим є мандарин кімнатний сорту уншіу (що означає «безнасінний»). Це невисоке (не вище 1,5 м) мандаринове дерево з розлогою кроною; без колючок на гілках; з широкими, шкірястими, темно-зеленим листям. Цвіте мандаринове дерево зазвичай 1 раз на рік навесні, дуже рясно. Квітки мандарина дрібні, білі, що виділяють приємний аромат. Плодоносити мандаринове дерево починає з 3-річного віку. У домашніх умовах добре доглянуте доросле деревце мандарина дає в середньому до 40-50 плодів на рік.

Карликові мандарини групи васі.

Ці сорти мандаринового дерева слаборослі і декоративні. До них відносяться кімнатні сорти мандаринів: ковано-васі, міха-васі, міягава-васі. Висота дорослих мандаринових дерев не перевищує 50-80 см, тому їх дуже зручно тримати на підвіконні. Мандарин кімнатний не потребує формування крони, лише іноді доводиться видаляти засохлі і неправильно зростаючі гілочки. Плодоносити карликові мандарини починають вже на другому році життя. Плоди мандаринового дерева за своїм розміром і смаком не поступаються плодам сорту уншіу.

Посадка (пересадка)

Для цієї мети візьміть горщик з будь — якого матеріалу, головне-верхній діаметр не повинен перевищувати 10-15 см, висота приблизно така ж. На дні горщика має бути одне, або кілька дрібних отворів для стоку зайвої води при поливі. На дно горщика, а це може бути пластикове відерце, дерев’яна, керамічна, скляна ємність, помістіть в якості дренажу керамзит, або пісок, а найкраще деревне вугілля, які можна взяти з згаслого багаття в лісі, в міському парку. Товщина дренажу не повинна перевищувати 3-5 см. Потім дренаж трохи присипте грунтом. Для пересадки саджанця мандаринового дерева необхідний спеціально підготовлений грунт типу «мандарин«, він представлений на нашому сайті в розділі» грунти і добрива для кімнатних рослин « — »грунти для кімнатних рослин». Або приготуйте грунт самостійно: землю для пересадки необхідно взяти в лісі або в парку, під старими листяними деревами, крім дуба, каштана і тополі. Необхідно брати тільки верхній, найбільш родючий шар грунту, товщиною 5-10 см.додайте до цієї землі піску, краще річкового, трохи золи, ще перегною, якщо є в наявності. Пропорція наступна: дві склянки листяної землі, стакан піску, три столові ложки перегною і одну столову ложку золи. Розмішайте все це в будь-якій мисці, додайте трохи води, щоб отримати густу сметанообразную масу, яка добре заповнить весь обсяг горщика, не залишаючи повітряних пустот біля коренів мандаринового дерева. Через півроку мандаринове дерево необхідно пересадити в горщик більший на 5 см в діаметрі. Висаджений кімнатний мандарин обприскати і полийте слабо-рожевим розчином перманганату калію (марганцівки), а потім поставте на приготований заздалегідь підвіконня, еркер або балкон таким чином, щоб поверхня листя була спрямована до світла.

Розмноження

Розмножують кімнатний мандарин щепленням на сіянці лимона, апельсина, вирощені з насіння кімнатних сортів і методом повітряної відводки. Живцюванню в аматорських умовах кімнатний мандарин практично не піддається.

Освітлення

Тримати мандаринове деревце слід на південному сонячному вікні. Влітку кімнатний мандарин рекомендується виносити на відкрите повітря — в сад, на веранду, балкон, помістивши його в захищене від вітру місце. Якщо кімнатний мандарин стоїть на південному вікні, то в літню пору його бажано трохи притемнити від прямих сонячних променів, щоб не виникли опіки на листках мандарина і не з’являвся хлороз від перегріву всієї крони і коренів. Для цього, на самій віконній рамі, по висоті мандаринового деревця, роблять марлеву фіранку і вранці, перед тим, як вийти з дому, прикривають нею скло, якщо день обіцяє бути сонячним.

Температура повітря

Якщо горщик з кімнатним мандарином буде стояти на підвіконні, то вікно треба на зиму добре утеплити, а сам горщик утеплювати взимку і влітку. Сприятлива температура для бутонізації і цвітіння мандарина +16 +18°с, вологістю повітря не менше 60%, але не бійтеся високої температури, мандаринове дерево витримує і плодоносить до +40°с.

Полив

Мандарин кімнатний потрібно поливати в міру висихання верхнього шару грунту, не допускаючи повного пересихання грудки землі в горщику. Для визначення вологості грунту не полінуйтеся щодня взяти трьома пальцями трохи поверхневого шару грунту і стиснути його. Якщо земля злипається, то поливати не треба, якщо розсипається під пальцями, значить пора поливати. Стежити за станом грунту потрібно щодня (особливо влітку), щоб від високої температури і яскравого сонця не пересох в горщику весь земляний кому. Питання про те, де взяти воду для поливу і яка вона повинна бути, також дуже непростий і тому зупинимося на ньому докладно. У міській квартирі питна вода практично непридатна для поливу цитрусових, оскільки вона містить велику кількість сполук лужноземельних металів і хлору, які всі разом і кожен окремо завдають великої шкоди мандарину, викликаючи плямистість (хлороз) листя, защелачівая грунт, порушують обмінні процеси. Багато авторів рекомендують кип’ятити воду з-під крана, але це не завжди відразу призводить до бажаного результату, зайві клопоти часто відлякують потенційних любителів віконного плодівництва, тому рекомендую брати гарячу воду з-під крана. У такій воді менше міститься хлору і вона м’якше. Крім того, воду для поливу потрібно відстоювати не менше доби у відкритій посудині для повного видалення хлору, який вкрай згубний для цитрусових. У приватному будинку воду можна брати з колодязя, але краще з озера або струмка і залишити в кімнаті для підігріву. У дощовій воді зараз міститься багато шкідливих домішок, тому не збирайте її для поливу. У будь-якому випадку, де б не була взята вода, її потрібно залишити не менше доби у відкритому посудині при кімнатній температурі і тільки потім поливати мандарин. У зимовий час, для досягнення кращого росту і плодоношення мандарина, воду перед поливом бажано підігріти до температури +30 +35°с.у літній час можна поставити воду на сонячне вікно і не обтяжувати себе підігрівом.

Обприскування

Потрібно добре пам’ятати про те, що крім поливу, кімнатний мандарин, не менше одного разу на добу, особливо влітку, слід обприскувати водою з розпилювача або будь-яким іншим способом для створення вологості, для змиву пилу з гілок, щоб листя «дихали». Хоча б один раз на місяць деревце мандарина бажано поставити в ванну, прикрити поліетиленовою плівкою землю в горщику і обробити всю крону ватою з мильною піною. Тоді вам не