Бульденеж посадка і догляд у відкритому грунті. калина бульденеж, розмноження, посадка, формування куща калина бульденеж корисні властивості

111

Уродженка вишуканої франції декоративна калина бульденеж радує око своїми прекрасними білими суцвіттями у формі кулі, які можна побачити на фото. Сама її назва вказує на ці білі квіти-в перекладі з французької мови boule de neige означає «снігова куля». крім своєї краси, калина дуже цінуватися в народній медицині як засіб для очищення судин і нормалізації кров’яного тиску. Відвар з квітів і кори рослини допомагає при гастритах і виразці шлунка, лікує простудні захворювання і відмінно зміцнює імунну систему. Квіти і кора цього чагарнику використовуються у виробництві косметики. Настоянки, зроблені на основі квітів калини, відмінно очищають і тонізують шкіру.

на відміну від звичайної калини, декоративна калина бульденеж – це низькорослий чагарник: її висота рідко перевищує три метри (як це можна помітити на фото), тоді як калина звичайна виростає навіть до п’яти метрів.

Насіння цього виду калини досить складно роздобути, тому що вона дає дуже мало ягід. Розмноження цього чагарнику відбувається тільки за допомогою живців і відводків.

Особливо бульденеж любить воду, тому при посадці варто подбати про те, щоб її коріння отримували достатню кількість вологи.

зростає калина швидко, набуваючи з часом розкидисту крону і бутони суцвіть ніжного білого кольору з кремовим відтінком, хоча вже виведені і сорти з кольоровими бутонами (на фото ). Подібно бузку, калина бульденеж починає цвісти в травні, а період її цвітіння становить від 25 до 30 днів. Восени її листя набувають зеленувато-багряний відтінок. Догляд за цим видом калини нескладний, тому що бульденеж дуже добре переносить зимові морози, бідну грунт і всілякі добрива. Проте, щоб рослина добре прижилося в вашому саду, перш за все, необхідно знати, як його правильно посадити.

посадка калини бульденеж і умови вирощування

цю калину можна посадити два рази на рік – або ранньою весною, або пізньою осінню.

Але восени посадити цю рослину можна тільки за допомогою ділення кореня. Це дуже просто зробити-необхідно тільки акуратно відрізати частину бічної порослі куща і посадити його. Зима не страшна саджанця бульденеж-він прекрасно адаптується до будь-яких погодних умов, особливо до холодів. Але догляд за цим сортом теж важливий.

Навесні для розмноження калини найкраще використовувати відводки. Цей метод теж дуже простий-треба тільки пригнути до землі саму нижню гілку і прикріпити її залізною скобою до грунту. Потім, її необхідно присипати землею і рясно зволожувати, поки гілка не випустить корінці.

трохи складніше посадити бульденеж за допомогою живця, тому що тоді калина приживається гірше і потрібно набагато більше часу для вкорінення. Спочатку необхідно виростити держак. Для цього зрізають молодий пагін, на якому має бути вісім-дев’ять нирок, і висаджують його в грунт в теплиці (на фото ). Держак повинен провести в теплиці кілька місяців, щоб стати саджанцем. Його необхідно рясно поливати.

Навесні держак бульденеж висаджується у відкритий грунт.

Калина цього сорту дуже невибаглива, але, все ж, її краще висадити в насичену вологою землю. Розмноження бульденеж неможливо без вологи. Також без достатнього насичення водою неможливий догляд за цією рослиною.

як правильно посадити калину бульденеж

Хоча калина бульденеж дуже невибагливий чагарник, за нею теж потрібен ретельний догляд.

догляд за калиною бульденеж

невибагливий характер калини бульденеж не означає, що їй абсолютно не потрібна турбота. Дорослій рослині необхідний регулярний полив і підгодівля добривами, а зростаючий кущ слід постійно обрізати, звільняючи від старих, засохлих гілок. Але молоді рослини на першому році життя не рекомендується піддавати ретельному очищенню. Також не варто забувати регулярно боротися зі шкідниками – калинової чорної попелиць, хрестоцвітними блішками і жуком-листоїдом (на фото) .

калина» бульденеж » — снігові грудки на калиновому кущу.

Помічено, що в саду декоративним рослинам найбільше підходить саме те оточення, до якого вони звикли в природі. Гірським видам йдуть камені і схили, прибережним і водолюбним — берега і мілководдя. Калині до лиця рости на березі водойми. І не важливо, плодовий чи це чагарник, або декоративна калина«бульденеж».

історія її давня.

Садові історики вважають, що вперше декоративна форма калини зі стерильними квітками, зібраними в густі грудки з’явилася в середньовічній франції. Вважається, що вона виникла природним шляхом багато століть тому, і поступово поширилася в садах. Також давно закріпилося за нею дивно точне ім’я —» бульденеж « — » сніжний ком», що відображає її головну пам’ятку-сліпуче білі кулясті суцвіття.

Від звичайної калини вона відрізнялася повною відсутністю будь-яких репродуктивних органів (тичинок і маточок), що робило неможливим її насіннєве відтворення. Але садівники середньовічної європи, виявляється, були досить грамотні, щоб освоїти вегетативне розмноження чагарнику. Так вона поступово розбрілася по всій європі, а не пізніше 18 століття опинилася і в межах російської імперії.

Сам кущ цієї калини, коли не цвіте, нічим не відрізняється від дикоросу. Але в цвітінні різниця величезна. У природного виду суцвіття має вигляд плоского парасольки, в центрі якого розташовані дрібні плодущие квітки, а по периферії більші, стерильні, які, як вважають ботаніки, є всього лише приманкою для комах-запилювачів. У » бульденеж» плодущие квітки відсутні, а стерильні густо ліпляться один до одного, утворюючи щільні кулясті суцвіття діаметром до 10см.

Спочатку цвітіння вони зеленувато-білі, потім сніжно-білі. Цвітіння зазвичай починається в кінці травня, а закінчується, нерідко, в липні.

Посадка і догляд.

По зимостійкості«бульденеж» дещо поступається дикій калині. У середній смузі вона може злегка підмерзати в суворі зими, але це мало позначається на її розвитку. Квіткові бруньки чагарнику мають високу морозостійкість, так що цвітіння практично не знає перерв. У той же час, величина суцвіть і пишність цвітіння, певною мірою, залежить від догляду.

Місце для посадки калини «бульденеж» вибирають повністю відкрите. При цьому слід уникати низин, хоча невеликі місцеві западини, де взимку накопичується сніг, навпаки бажані. Вершини височин теж менш сприятливі через занадто сильного дренажу.

Як і дика калина« «бульденеж» любить вологі, багаті суглинки. На сухих супіщаних грунтах «грудки» її суцвіть дрібнішають, що не вдається компенсувати навіть поливом. При посадці риють ями глибиною і діаметром 60-70см.можливим варіантом грунтового субстрату може бути суміш дернової землі і перегною в співвідношенні 2:1. У момент заповнення ями в субстрат додають 80 — 100г мінеральної суміші(npk).

Сухість грунтового субстрату шкідлива і тим, що послаблює рослину і провокує напад на нього листогризучих шкідників — попелиць-листокруток і калинового листоїда. З ними найкраще боротися за допомогою отрутохімікатів(фуфанон, карбофос, іскра) подвійним обприскуванням — в травні і в кінці серпня.

При посадці саджанець корисно злегка, на 2-3см, заглибити, пристовбурні кола формують у вигляді лунки з невеликим зниженням до основи куща. Полив чагарнику повинен бути настільки частим, щоб земляний кому зберігав постійну високу вологість. Цьому сприяє систематичне мульчування пристовбурного кола перегноєм, торфом (шар около5см).

«бульденеж » у вашому саду.

Кущ калини» бульденеж», як правило, садять поодиноко на газоні. У змішаних чагарникових композиціях вона вдало поєднується зі спіреєю японської, гортензіями деревоподібної і волотисте, сланкими ялівцями і мікробіотою, перебуваючи від них на задньому плані. З багаторічників їй йде сусідство хост, язичників, телекії, гейхер, хризантем, очитка видного, молочаю багатобарвного. В озелененні громадських місць і міських дворів, при достатньому просторі, її прийнято садити групами з 3 або 5 кущів.

«бульденеж» неважко сформувати в штамбової формі. Для цього прищипують все йдуть від кореня пагони крім одного, найбільшого і прямого. Штамб залишають без розгалужень до висоти 1,2-1,5 м. Вище прищіпку і обрізанням формується крона куляста. Намагайтеся не наносити великих ран, а лише прищипувати молодий приріст, закінчуючи формування до середини літа.

Кущ штамбовий можна зробити центром невеликий композиції, прикрасивши вхід на сільську садибу, міський котедж, офіс на першому поверсі багатоповерхівки і т. П. Наприклад, добре укласти його в невисокий кільцеподібний бордюр із стриженого кизильника лестящего або бирючини, а підніжжя суцільно заповнити килимовим почвопокровником: пестролистной жівучкой, вербейником монетчатым«ауреа», дюшенеей індійської, очитками, чистецом візантійським і т. Д.

калина декоративна і їстівна

В асортименті декоративних деревних рослин для прикраси саду чільне місце займають різноманітні калини.
Рід калина відноситься до сімейства жимолостних і включає близько 200 видів, багато з яких вологолюбні і можуть рости в тіні. У природі калини зустрічаються в європі та азії, в африці та америці.

Калини являють собою живуть близько півстоліття листопадні або вічнозелені чагарники, іноді деревця з гарними листям і ефектним цвітінням. Квітки у калин білі або рожеві, двох типів: безплідні, стерильні (великі і помітні, залучають комах-запилювачів) і плодущие (частіше дрібні і непоказні, з них утворюються ягоди).

Листопадні калини декоративні не тільки завдяки ошатному цвітінню і листю різної форми, які восени набувають яскравого забарвлення. І плоди у цих рослин теж дуже красиві, вони зазвичай дуже довго тримаються на гілках після листопаду.
У більшості видів калини їх зрілі ягоди-кістянки їстівні. Найчастіше плоди у калин червоні або синювато-чорні, а також виведена жовтоплідна форма калини звичайної.

калина гордовина

Калина гордовина (viburnum lantana) — о дин з кращих декоративних чагарників. Цей вид калини здавна традиційно використовується в декоративному садівництві.
Гордовина не вимоглива до грунтів, невибаглива. Для садівників також важливо, що цей чагарник тіньовитривалий (але віддає перевагу сонячним місцям), посухостійкий і морозостійкий.

Ошатна калина гордовина прекрасно виглядає в алеях, групах, живоплотах. Чагарник висотою 2-5 м з сірувато-сріблястими від опушення молодими пагонами.
Листя гордовини дуже красиві, яйцеподібні, зморшкуваті, знизу сіро-зелені від повстяного опушення.
На вершинах пагонів утворюються суцвіття, що складаються тільки з плодущих квіток. Цвіте калина гордовина тривало, до місяця. Плоди її неїстівні, але дуже декоративні: спочатку зелені, потім червоні, потім чорні…

Ha фото: калина гордовина цвіте; калина «буль де ніж»

калина буль-де-неж

Калина «буль де ніж» насправді — це чудовий сорт калини звичайної, або червоної. Її дорослі кущі досягають в середньому висоти 3 м.
Високодекоративна калина » буль-де-ніж» («снігова куля») з кулястими білосніжними суцвіттями виведена французьким селекціонером лемуаном.
Ці щільні суцвіття складаються тільки з стерильних квіток. Тому квітки калини» буль де ніж», звичайно ж, не утворюють плодів. Що зазвичай розчаровує прихильників» корисного » саду, які розраховують на збір ягід. Але побачивши кущі калини «буль-де-ніж» в цвіту, вони стають пристрасними шанувальниками цієї чудової рослини. І не дивно…

Квітуча калина «буль де ніж» — видовище приголомшливе! пишний кущ в пору цвітіння суцільно покритий «сніговими кулями», які створюють чудовий контраст зеленому фону листя.
Зацвітає калина» буль де ніж » в червні, радує цвітінням більше 30 днів. Спочатку її розпускаються квітки зеленуваті, потім білі, а при відцвітанні вони рожевіють. Тому даний сорт отримав другу назву — «roseum».

Через відсутність плодів калина сорту «буль де ніж» розмножується вегетативно, зазвичай живцями.

калина звичайна, калина червона

Калина звичайна, або калина червона (viburnum opulus l.), — е то найулюбленіше з давніх часів рослина на русі, що уособлює жіноче начало. У язичницьку старовину калину червону називали»любодур».
У давнину калина супроводжувала людину від народження до смерті, оскільки три ключові точки життєвого шляху кожної людини — народження, весілля, похорон — вимагали присутності калини. Побутувало повір’я, що калинова гілочка під подушкою відганяє злі примари, умиротворяє будь-які кошмари, притягує ніжні еротичні бачення…
Ми теж дуже ніжно, з любов’ю ставимося до калини.

Навесні зелені калинові кущі покриваються плоскими круглими суцвіттями, що складаються з білих квіток двох видів. По краях суцвіття калини звичайної розташовуються великі стерильні квітки. А в центрі суцвіття-дрібні плодущие квітки, з яких утворюються яскраво-червоні ягоди.

Розмножують калину зазвичай зеленими живцями. Насіннєве розмноження калини утруднено, оскільки має ряд особливостей. При весняному посіві насіння калини вимагають стратифікації.

Ha фото: вкорінений держак калини; калина сорту » червоний корал»

користь плодів калини звичайної

Урожайність калини звичайної вельми висока. Восени нерідко можна бачити такі врожайні калинові кущі, що представляють собою суцільне червона пляма. Їх гілки схиляються під вагою великих грон з яскраво-червоними плодами в такій кількості, що і листя не видно…

Корисність плодів калини (посилання на статтю ряжнової) загальновідома в народі і визнана офіційною медициною. Сік калини містить багато аскорбінової кислоти, він допомагає організму виводити токсини і справлятися із застудою, знижує тиск, підсилює скорочення серцевого м’яза.
З плодами калини звичайної печуть пироги, роблять з ягід корисні напої і заготовки — соки, желе, повидло і ін.

Ягоди калини звичайної, яка поширена в природі, мають явно гіркуватий смак. Завдяки селекційній роботі отримані сорти калини червоної з поліпшеним смаком, звані солодкоплідними.

селекція солодкоплідних сортів калини червоної

Наша поїздка в мічурінськ — у внді садівництва ім. Мічуріна і центральну генетичну лабораторію — була зроблена з метою покупки посадкового матеріалу солодкоплідних сортів калини, які нас цікавили давно. Але тільки в мічурінську ми змогли знайти чистосортні рослини найвищої якості.

В нді садівництва ім. Мічуріна давно ведеться селекція калини.

Тут виведено кілька цінних сортів калини звичайної:» гранатовий браслет«,» червоний корал«,»мічурінська рання». Ці сорти мають свої особливості, але їх об’єднує кілька загальних ознак. Ягоди цих сортів калини, на відміну від дикої форми, порівняно великі (до 1 г) і мають пікантний слабогорький смак — їх можна не тільки переробляти, але і вживати в свіжому вигляді.

дивовижна снігова куля-калина бульденеж

Урожайність цих сортів висока-доходить до 10-15 кг з дорослого куща.
Від селекціонера, кандидата с / г наук миколи хромова, ми отримали солодкоплідний сорт калини звичайної»червоний корал».

Також в нашій країні ведуть селекцію калини в цгл (або внді генетики і селекції плодових рослин ім. Мічуріна). Там ми придбали сорт солодкоплідної калини»червоне гроно». Цей сорт поступається» червоному коралу » і по масі плодів (0,74 г), і по загальній врожайності (4 кг з куща). Але його ягоди мають прекрасний смак з тонкою гірчинкою.

калина солодкоплідна сорту «червоний корал»

Калина солодкоплідна сорту «червоний корал» має компактний середньорослий кущ (зручно збирати плоди), що дає стабільні щорічні врожаї. Урожайність сорту висока — 10 кг і більше.
У сорту калини «червоний корал» зрілі плоди яскраво-червоні, масою до 0,9 г.ягоди округлі, дуже ароматні, приємного кисло-солодкого смаку зі слабкою гіркотою.
Важливо також, що плоди сорту «червоний корал» відрізняються високою транспортабельністю і тривалим терміном зберігання.

Вирощувати солодкоплідну калину в саду-це значить мати дуже гарний кущ, що радує погляд цілий рік. Значить, будуть великі врожаї смачних і корисних ягід, які допоможуть зміцнювати здоров’я, успішно боротися з цілим рядом хвороб.
А задоволення, яке отримує людина просто від того що тримає в руках ці червоні грона великих ягід калини, відчуває їх аромат і абсолютно особливий свіжий смак — це дорогого коштує …

Ірина михайлівна іванова (рязанська область, с. Морозови бірки)
Http://delphinium.ru

Все про калину на сайті gardenia.ru
Все про дерева і чагарники на сайті gardenia.ru

Щотижневий безкоштовний дайджест сайту gardenia.ru

Щотижня, протягом 10 років, для 100.000 наших передплатників, прекрасна добірка актуальних матеріалів про квіти і сад, а так само інша корисна інформація.

Підпишіться і отримуйте!

(відписка одним клацанням миші)

калина бульденеж фото, опис,