Тихон шевкунов як потрапити до нього. Хто такий митрополит тихон (шевкунов)? підтримуй статут, і через якийсь час він сам підтримає тебе

178

На півночі греції, поруч з містечками кастракі і каламбака, в дивовижних за формою горах фессалії розташувалася гірська «чернеча країна» — свята метеора. Це особливе місце, де божа благодать і велич подвижницького духу незбагненно гармонують з красою природного творіння.

Всі 6 діючих православних монастирів метеори розмістилися на вершинах скель , застиглих між небом і землею. Кам’яні велетні, що досягають 600 метрів у висоту, являють собою унікальний геологічний феномен. Опинившись серед химерних стрімких стовпів з печерами і лісистими вершинами, що нагадують гігантські сталагміти або величезні кам’яні пальці, кожен мандрівник задається питанням:як могла природа створити таке?

Зліва направо: монастир варлаама, монастир русану

І відповідь вчених така: скелі метеори утворилися на місці висохлої річкової долини. Близько 60 мільйонів років тому тут текла глибока, бурхлива річка, що впадає в доісторичне море.

Під дією геологічних зрушень 30 мільйонів років тому річкові води пішли, оголивши фессалійську рівнину і скелі річкової дельти. Водна і вітрова ерозія завершили створення масивних кам’яних статуй, що отримали назву метеори, що в перекладі з грецької означає «висять в повітрі».

Вид на скелі, на яких розташовані монастирі

Історія «чернечого царства» метеори

Історія «чернечої країни» метеори починається в x столітті, коли в печерах і скельних поглибленнях влаштувалися відлюдники. У 950-970 рр. Якийсь варнава заклав тут найстаріший скит святого духа. Потік аскетів в ці землі збільшився в xiv столітті, коли фессалія піддавалася частим нападам турків, повністю завоювали її до 1393 року. Рятуючись від османів, відлюдники з розрізнених грецьких громад бігли в метеору.

До них приєдналися два ченці з монастиря на святій горі афон — старець григорій і преподобний афанасій метеорський. Афанасій ставив своєю метою перетворити метеору в організовану «чернечу державу» за подобою афонського монастиря.

Монастир русану або святої варвари

Разом з 14 ченцями він піднявся на величезну скелю платіс літос висотою 613 метрів і побудував перший «ширяє в повітрі» монастир — великий метеор. У xv-xvi століттях, в епоху свого розквіту «чернеча держава» налічувала 24 монастирі, в кожному з яких були скити, церкви, трапезні, погреби, резервуари для збору дощової води, кістниці — урни для поховання останків. А деякі обителі ще й мали в своєму розпорядженні бібліотеки з багатою колекцією рукописних і друкованих книг. В наші дні функціонують тільки 6 монастирів.

Діючі чоловічі монастирі метеори

Великий метеор або монастир преображення господнього є найдавнішим з комплексів метеори . Поствізантійські будівлі, середньовічні фрески та цінні ікони xiv-xvi століть створюють повноцінну картину побуту стародавньої чернечої обителі.

У великому метеорі відкрито музей монастирських реліквій, де зберігається найдавніша в греції рукопис, що датується 861 роком. Монастир варлаама отримав свою назву від імені затворника варлаама, який в 1350 році побудував тут маленьку церквушку. Він прожив на скелі в повній самоті до кінця своїх днів. Після смерті варлаама сюди ніхто не забирався протягом майже двох сотень років.

У 1518 році брати нектарія і феофан апсари піднялися на вершину, відреставрували старий храм варлаама і спорудили новий — собор всіх святих. Він примітний старовинними фресками, мозаїками зі слонової кістки і перламутру і поствізантійскімі іконами. Монастир святого миколая анапавсаса імовірно закладений в xii-xiii століттях. Унаслідок невеликої площі скелі його церкви, скити, склеп і трапезна розмістилися на декількох рівнях, що створює ілюзію лабіринту. Головною гордістю монастиря є фрески видатного іконописця феофана критського, що прикрашають стіни собору святого миколая.

Преображенський монастир

Монастир святої трійці (xv століття) відомий приголомшливими видами. Він височіє на порослому лісом 400-метровому кручі, біля підніжжя якого тече річка піньос, оточена вершинами хребта піндос. У скелі висічена сходи з 140 ступенів, що ведуть наверх повз маленьку церкву святого іоанна предтечі.

Діючі жіночі монастирі метеор

Точна дата заснування монастиря русану невідома. Його внутрішнє оздоблення прикрашене настінними розписами критської школи (xvi ст.) і дерев’яним різьбленим іконостасом з позолотою. Монастир святого стефана (xiv ст.) вінчає величезну скелю, що нависає над містом каламбака.

Монастир святого стефана

Це найбагатший з монастирів метеор, сьогодні він виконує функції просвітницького центру: у колишній трапезній відкрито музей монастирських коштовностей, а в підсобних приміщеннях влаштовують виставки, концерти церковної музики, читають лекції з іконографії.

Відвідування монастирів метеори

До 1920 року потрапити в монастирі можна було, піднявшись по довгих сходах або зробивши підйом на канаті — гість сідав в плетену мотузкову сітку, і ченці втягували його на вершину скелі.

Монастир святого миколая анапавсаса

«хоча б кілька разів у житті хочеться відчути себе пташкою, тремтячи в сітці, яку втягують на висоти в 30-40 сажень, і під час підйому молитися святому міцному», — так описував свої враження архімандрит порфирій успенський, який відвідав метеорські обителі в 1859 році. Сьогодні до метеорів прокладена хороша асфальтована дорога, а їх відвідування не пов’язане з ризиком і доступно не тільки віруючим, а й туристам. Влітку від м. Каламбака до підніжжя гори курсує автобус.

Тетяна соломатіна

Очевидне і неймовірне: метеори в греції

Гостьовий пост

Здрастуйте, дорогі читачі! я знову з вами, проте сьогодні хочу запропонувати дебютну статтю нового автора про найцікавішу для відвідування туристів пам’ятки в греції – метеорах, стрімких скелях, на вершинах яких побудовані унікальні монастирі метеори.

У статті ви ознайомитеся з історією цих місць, дізнаєтеся, як і коли можна дістатися туди, скільки потрібно заплатити за вхід, а також отримаєте кілька практичних порад щодо відвідування святинь.

Рекомендую матеріал всім, мені здається, що розповідь цікавий і пізнавальний. Але не буду забігати вперед, читайте самі, а свої враження пишіть в коментарях, нам важливо знати вашу думку. Отже-метеори греція.

Побачивши заголовок нової статті, можливо хтось задасть питання: «що таке метеори і з чим їх їдять?». У багатьох це слово асоціюється з небесними тілами-метеоритами. Звучить схоже, але на ділі абсолютно протилежні речі. Не турбуйтеся, світ великий і все знати неможливо. Пропоную детально розглянути це питання.

Мова піде про дивовижне місце на півночі греції, де неземна краса природи гармонійно об’єдналася з висотами людської духовності.
Метеори (не робіть помилок, наголос на другому складі) – це унікальний комплекс середньовічних православних монастирів, що розташувалися на вершинах величної гряди практично прямовисних скель.

З грецької мови, метеори — перекладається як «ширяють в небі». Назва дивно точне, тому що саме таке створюється враження, якщо вам пощастить опинитися поблизу в туманну погоду. Уявіть собі, що підстава гір приховано в густій хмарі туману, а на тлі блакитного неба видно тільки вершини диких скель, з яких чудесним чином виростають химерні споруди древніх монастирів. Приголомшливе видовище нікого не залишить байдужим.

Трохи історії

Вважається, що відлюдники, залучені усамітненістю і важкодоступністю цих гір, оселилися в крихітних печерах ще в v столітті. Але розквіт монастирського життя почався тільки дев’ять століть потому.

У 1334 році афонський чернець афанасій, згодом – святий афанасій метеорський, покинув розграбовану венеціанцями святу гору афон і знайшов притулок у метеорах. Він присвятив своє життя об’єднанню розрізнених скитів і організував монастирську громаду зі строгими правилами за прикладом монастирів афона.

Саме преподобний афанасій з 14 подвижниками почав неймовірне на ті часи будівництво (висота скельного плато 600 метрів) – монастиря преображення господнього, відомого нині як великий метеор.

У період розквіту існувало 24 монастирі. Зараз збереглося всього шість-два жіночих і чотири чоловічих. Всі діючі, їх часто відвідують паломники і туристи. Від інших залишилися лише згадки в літописах і важкодоступні руїни.

На екскурсіях, іноді згадуютьСьомий монастир. Але це, швидше відокремлений скит, де вже більше 50 років несе своє служіння єдиний чернець. Місцеві жителі кажуть, що за всі ці роки він жодного разу не покидав свою келію і не спускався в долину.

Метеори сьогодні

Греція сповнена сюрпризів, а метеори-дивовижне місце, занесене до списку об’єктів всесвітньої спадщини. Розповім трохи про кожну святині.

Преображенський монастир або мегала метеора (великий метеор), безперечно, більш величний і, колись, найбагатший з метеорських монастирів, заснований святим афанасієм.

Головний храм преображення господнього спочатку мав звичайну для афонських храмів форму хреста. Незважаючи на те, що за наступні століття неодноразово оновлювався і перебудовувався, в ньому збереглося кілька сцен найперших, оригінальних фресок xiv століття.

Крім фресок там є дивовижної краси золочений іконостас xvii століття, багато ікон і дорогоцінного церковного начиння. У монастирській трапезній зараз розташовується музей, де зберігаються безцінні скарби і святині.

Хочеться нагадати, що це діючий монастир, тому частина обителі закрита для туристів, адже не всі ченці прагнуть до спілкування з гостями. Приїхати сюди ви зможете в сезон — з 9.00 до 17.00 щодня, крім вівторка; з 9.00 до 16.00 – взимку, вихідний — вівторок, середа.

Монастир варлаама або всіх святих носить ім’я свого засновника-відлюдника варлаама. Сучасник святого афанасія, чернець варлаам, в пошуках усамітнення піднявся на скелю і більше не залишав її до самої смерті. Після себе він залишив скромний скит і крихітну каплицю.

Тільки через 150 років для відновлення каплиці прийшли подвижники, які заснували монастир всіх святих. На жаль, зараз це місце закрито. Але зате в головному храмі монастиря туристи можуть побачити приголомшливі фрески франко кателано, унікальні мозаїки з перламутру і слонової кістки.

У перебудованому вівтарі розташовується музей монастирських цінностей. Другий музей, розташований в колишній трапезній, відомий своєю колекцією рідкісних рукописних текстів.
Працює з 9.00 до 16.00. Вихідні: взимку-четвер, п’ятниця, а влітку в четвер.

Монастир святого миколая анапавсаса (утішителя) знаходиться ближче всіх інших монастирів, буквально в декількох хвилинах ходьби від села кастракі. Займає найменшу за площею скелю, тому побудований вгору в кілька рівнів і вінчається крихітної церквою іоанна предтечі.

Практично все хх століття монастир знаходився в запустінні. Його цінності та зібрання рукописів були передані іншим монастирям. Але тут збереглися чудові фрески собору святого миколая.

Для туристів відкритий з 9.00 до 15: 30 в сезон і до 14.00 взимку, крім п’ятниці.

Монастир святої варвари, більш відомий як русану-жіночий. Він зовсім маленький і притулився на невисокій скелі. Місцевими черницями, незважаючи на брак місця, розбитий крихітний і гармонійний садок з безліччю різних кольорів.

На відміну від інших монастирів, служителі яких не прагнуть до спілкування з туристами, місцеві черниці дуже гостинні і охоче йдуть на контакт з гостями.

Відвідати русану можна з 9.00 до 16.00 в літній час і з 9.00 до 14.00 взимку. Вихідний день по середах.

Монастир святої трійці-один з найбільш важкодоступних. Розмістившись на величезній горі дивовижної форми (висота 400 метрів), він як би ширяє в повітрі.

До входу в обитель ведуть 140 висічених в скелі крутих ступенів. Але подолавши підйом, ви ні на секунду не пошкодуєте про це! настільки неймовірний і фантастичний вид відкриється на околиці.

Доступний для відвідувачів з 9.00 до 17.00 влітку, крім четверга, з 10.00 до 16.00 взимку, вихідний – середа, четвер.

Монастир святого стефана-другий жіночий монастир метеор, самий процвітаючий і великий за площею. Переживши запустіння в хх столітті, йому вдалося відновитися і розширитися.

Це єдина святиня, шлях до якої не доведеться долати по крутих сходах. Від дороги з паркуванням до воріт веде зручний пішохідний міст.
Монастир жіночий, тому його, як і русану, вигідно відрізняє велика кількість зелені і квітів.

Тут, серед інших реліквій, знаходиться одна з найбільш шанованих ікон — ікона богоматері портаітісси. За місцевим доданню, вона є найдавнішою з існуючих.

Відкритий для відвідування з 9.00 до 17.00 влітку і з 9:30 до 17.00 взимку. Зверніть увагу, існує перерва з 13.00 до 15.00. Закритий-по понеділках.

місце розташування

Метеори знаходяться в 300 кілометрах на північ від афін і приблизно в 200 кілометрах від салоніки в горах фессалії.

Найближчий до метеорів великий населений пункт-містечко каламбаки. Він розкинувся прямо біля підніжжя скель. Маленький і дуже затишний, якби не натовпи туристів з рюкзаками і низки екскурсійних автобусів.

Тут є цілком пристойні готелі і гостьові будинки. Ті з вас, хто вирішить, що йому мало однієї доби для залучення до всіх красот, завжди зможе підібрати нічліг на свій смак.

У місті добре розвинена інфраструктура, багато різноманітних кафе, таверн і ресторанів. Присутня маса сувенірних магазинчиків, правда з захмарними цінами.

Тут знаходиться залізничний і автобусний вокзали, на які цілий рік прибувають бажаючі поглянути на метеори.

Ще ближче до підніжжя скель розташувалося село кастракі. Там теж добре налагоджений туристичний бізнес. Є готелі, щоб переночувати, і кафе, щоб перекусити.

Як дістатися?

Зручніше і найпростіше, звичайно, придбати готову екскурсію туди. Але для тих, хто вважає за краще подорожувати самостійно, любить свободу або просто обожнює труднощі, існує кілька способів доїхати до метеор.

Найдешевший варіант – поїзд. З прямо до каламбаки два рази в день ходить прямий поїзд. Дорога займе приблизно п’ять годин. Шлях з пересадкою, природно довше і дорожче.

З салоніки немає прямого залізничного маршруту, тому доведеться добиратися з пересадкою в палеофарсалосі.

Прямого автобусного сполучення до каламбаки з афін і салоніки немає. Тому ваш автобусний маршрут буде з пересадкою в трикала.

Дорога до метеор на автомобілі займе приблизно 3 години з салоніки, і трохи більше 4 годин з афін.

Від каламбаки до кастракі близько двох кілометрів, приблизно 20 хвилин пішого ходу. Якщо у вас немає бажання йти пішки, то всього за 1,50 євро, прямо з центру каламбаки за цим маршрутом ходить автобус (розклад, будь ласка, уточніть на місці).

З кастраки краще починати сходження до монастирів святого миколая анапавсаса, великий метеор, варлаама і святої варвари.

До монастирів веде хороша двосмугова дорога, є зручні стоянки, тому комфортно і тим, хто подорожує на машині.

І в ув’язненні-кілька порад. Сподіваюся, вони допоможуть зробити ваш візит в метеори більш приємним і безпроблемним.

  1. обов’язково уточнюйте весь графік поїздки безпосередньо перед виїздом. Ті, хто відвідував грецію неодноразово, знають, як греки обожнюють різні страйки, особливо на транспорті. Я вже писав вище, у всіх монастирів-свій графік роботи. Не забудьте ще раз звіритися з ним, плануючи відвідування кожної обителі.
  2. відвідування всіх монастирів платне. Вартість-3 євро з людини.
  3. обов’язково одягніть зручне легке взуття. Безпосередньо до монастирів вам доведеться підніматися по досить крутих сходах, вирубаним в скелях. Тому забудьте про в’єтнамки або лабутени.
  4. запасіться питною водою в пляшках. Хоча кожна обитель має своє джерело, місцева вода не припала до смаку багатьом нашим співвітчизникам. На відміну від іноземців, які п’ють її із задоволенням і навіть набирають з собою.
  5. фотографувати всередині всіх монастирів заборонено. Витратьте краще цей час на споглядання навколишнього вас пишноти.
    Також забороняється куріння і розпивання спиртного — правильно розраховуйте свої сили.
  6. всі святині метеор-діючі монастирі елладської православної церкви. Це накладає ряд зобов’язань на відвідувачів. Чоловікам краще надіти штани, а жінкам — спідницю нижче колін. Правда на місці можна попросити спеціальну спідницю на зав’язках.
  7. категорично не допускаються відкриті плечі, як у жінок, так і у чоловіків.
  8. хустка на голові відвідувачки схвалюється, але не є обов’язковою.

Елладська і російська церкви є церквами-сестрами, тому всі таїнства і обряди, здійснені в храмах метеор, визнаються російською православною церквою. З цієї причини метеори відвідують не тільки цікаві туристи, а й паломники з росії, україни та інших православних країн. Якщо ви віруюча людина, то ця поїздка може придбати для вас глибоку духовну складову.

Начебто нічого не забув. Спасибі, що дочитали до кінця, сподіваюся, що інформація була для васКорисний.

Дорогі читачі! п’ятнадцять років тому, будучи в службовому відрядженні, мені вдалося відвідати один з монастирів. Але я досі зберігаю спогади про це духовне місце.
Звичайно повернутися туди хочеться, тим більше, що пройшло стільки років і бачила я не все, проте такої можливості поки немає. Але завжди є до чого прагнути. Як кажуть:»було б бажання, а привід знайдеться».

Постскриптум

Залишайте коментарі, діліться статтею в соціальних мережах, підписуйтесь на оновлення блогу, попереду ще багато цікавого матеріалу.

А зараз ненадовго прощаюся.

Тетяна соломатіна

Основні моменти

Назва «метеора» походить від слова meteorizo, що означає «ширяє в повітрі». Це найточніший опис зовнішнього вигляду монастирів. Коли рано вранці клуби туману огортають схили гір, що підносяться над ними будівлі немов майорять над хмарами. Розквіт монастирів метеори припадає на закінчення середньовіччя — в той час тут було 24 монастиря і скиту. У наші дні населеними залишаються тільки 6 монастирів. Чотири з них чоловічі: великий метеор або мегало метеоро ( преображенський), святого варлаама, святого миколая анапавсаса і святої трійці. Два монастирі-жіночі: святого стефана і монастир русану (або монастир святої варвари) . Хоча інші 18 обителей лежать в руїнах, подекуди в них ще живуть відлюдники, які бажають зберегти культурну і духовну спадщину візантії.

вид на фессалійську рівнину

Найперші скити в горах з’явилися в xi ст.відлюдники бігли від мирської суєти, щоб без перешкод продовжувати своє служіння господу, і поселялися в простих гірських печерах. У міру того як їх число зростало, ченці об’єдналися в монастирську громаду, подібну духовній республіці на горі афон.

Всього кілька відлюдників заснувало найперший скит, дупіані, нині зруйнований дощенту. Свідком їх подвижництва залишилася лише невелика каплиця xiii ст.

У 1334 р в монастирі метеори прибув чернець афанасій. З його приходом чернече життя дійсно стало процвітати в області. У 1370 р .він спільно з 14 ченцями піднявся на найвищу скелю і заснував монастир великий метеор, відомий також як метаморфозис (тобто перетворення). Займаючи площу близько 60 000 кв. М, метеори є одним з найбільших монастирських комплексів. Згідно з легендою, орел, або навіть ангел, підніс афанасія до гірської вершини. Цим ченцем вперше були визначені правила поведінки, яким повинні були слідувати інші, дотримуючись законів монастирського життя в метеорах. Згодом він і його послідовники заснували навколо ще кілька монастирів.

В наші дні населені тільки 6 з 24 монастирів. У монастирі святого миколая анапавсаса, в каплиці іоанна хрестителя, викладені на полицях рівними рядами, зберігаються черепа всіх ченців, коли-небудь жили в цій обителі. Стіни собору прикрашені фресками феофана стрелідзаса (бл. 1500-1559), видатного іконописця критської школи — групи художників, до якої входив і знаменитий ель греко. Монастир святого русану (або монастир св.варвари) був заснований в 1388 р знову освячений в 1950 р, він частіше за інших піддавався розграбуванню і оскверненню. Його фрески xvi ст. Є незрівнянними шедеврами. Монастир святого варлаама будувався з 1518 по 1535 р., і в дорожньому щоденнику 1779 р. Про нього згадується як про жіночу обитель.


Тихон шевкунов як потрапити до нього. Хто такий митрополит тихон (шевкунов)? підтримуй статут, і через якийсь час він сам підтримає тебе

Тихон шевкунов як потрапити до нього. Хто такий митрополит тихон (шевкунов)? підтримуй статут, і через якийсь час він сам підтримає тебе

Великий метеор, найбільший комплекс, був названий так його засновником афанасієм на честь масивних, як би завислих в повітрі кам’яних стовпів, що отримали назву метеори. До 1923 р., коли до монастирів були прокладені дороги і зроблені 143 кам’яні сходи для підйому, ченці і відвідувачі могли потрапити в монастирі тільки по підвісних сходах або за допомогою ченців, які піднімали їх в спеціальних сітках. Таким же чином на вершину скель піднімалися всі будівельні матеріали для зведення монастирських будівель, а також продукти харчування та інші необхідні для монастирського життя речі.

За винятком агіоса стефаноса (святого стефана) , досить легкодоступного, в монастирі можна потрапити, піднявшись по крутих кам’яних сходах, що налічує часом понад сотні сходинок. Ченці звикли до відвідувачів, але бажаючи зберегти священний характер цих місць, вимагають відповідного зовнішнього вигляду. У чоловіків, жінок і дітей повинні бути закриті руки, принаймні до ліктів; для чоловіків обов’язкові штани, для жінок — довгі спідниці.

Каламбака

Біля підніжжя тих самих скель, де побудовані монастирі метеори, найвищі з яких досягають 300 м, знаходиться місто каламбака. Після другої світової війни вона зазнала масштабної перебудови. Варто відвідати міський собор, при будівництві якого були частково задіяні матеріали з античних будівель. Ви зможете побачити фрески xvi століття і дивовижну мармурову кафедру-насправді це амвон, висхідний, як і балдахін, до ранньохристиянської епохи.

Тихон шевкунов як потрапити до нього. Хто такий митрополит тихон (шевкунов)? підтримуй статут, і через якийсь час він сам підтримає тебеТихон шевкунов як потрапити до нього. Хто такий митрополит тихон (шевкунов)? підтримуй статут, і через якийсь час він сам підтримає тебе

Село кастракі, що знаходиться в двох кілометрах від міста, оточена виноградниками, також гідна вашої уваги.

За кастракі, на лівій стороні дороги, знаходиться один з найменших монастирів метеори. Така ж крихітна церква прикрашена чудовими фресками початку xvi століття пензля феофраста критського, який також працював на горі афон. Страшний суд, написаний на перегородці між нартексом і хорами, справляє незабутнє враження. Звідси приблизно за півтори години ви можете дійти до монастиря варлаама.

Тихон шевкунов як потрапити до нього. Хто такий митрополит тихон (шевкунов)? підтримуй статут, і через якийсь час він сам підтримає тебеТихон шевкунов як потрапити до нього. Хто такий митрополит тихон (шевкунов)? підтримуй статут, і через якийсь час він сам підтримає тебеТихон шевкунов як потрапити до нього. Хто такий митрополит тихон (шевкунов)? підтримуй статут, і через якийсь час він сам підтримає тебе

Також дуже маленький, цей монастир (xvi століття) тулиться на вузькій скелі, куди можна дістатися по підвісному мосту. Місце розташування монастиря є його родзинкою: в якості декорацій на задньому тлі виступає неймовірний ансамбль скель, висічених водою, вітрами і перепадами температур. Користується незмінною популярністю у любителів альпінізму.

Тихон шевкунов як потрапити до нього. Хто такий митрополит тихон (шевкунов)? підтримуй статут, і через якийсь час він сам підтримає тебеТихон шевкунов як потрапити до нього. Хто такий митрополит тихон (шевкунов)? підтримуй статут, і через якийсь час він сам підтримає тебеТихон шевкунов як потрапити до нього. Хто такий митрополит тихон (шевкунов)? підтримуй статут, і через якийсь час він сам підтримає тебе

Трохи заздалегідь дорога розгалужується. Ліва веде до монастиря варлаам xvi століття, побудованому на вузькій платформі на вершині скелі. Пройшовши всі 130 сходинок і ступивши за поріг, ви опинитеся в залитому сонцем церковному дворику. Всередині обов’язково погляньте на картину, що зображує святого, скорботного над суєтністю цього світу перед скелетом олександра македонського. Дивовижна фреска страшний суд на стіні навпроти хорів заслуговує на окрему увагу. Відвідувачі також можуть оглянути підвал і приміщення, де встановлений прес, а також поглянути на роботу підйомника.

На одній висоті з варлаамом знаходиться великий метеор, також званий преображенським монастирем, заснований найпершим в середині xiv століття на найвищій скелі. Щоб дістатися до нього, потрібно спуститися на 106 сходинок, потім піднятися на 192… Незважаючи на часті руйнування, великий метеор зберіг безцінні свідчення візантійського мистецтва, зокрема розшиті шати священиків і строгі фрески. Церква преображення відома своїм дерев’яним іконостасом. Поблизу можна побачити стару їдальню, кухню, безліч кімнат, де проходили різні заняття, і оссуарій з черепами померлих ченців. З балкона відкривається чудовий вид на комплекс варлаам.

Тихон шевкунов як потрапити до нього. Хто такий митрополит тихон (шевкунов)? підтримуй статут, і через якийсь час він сам підтримає тебеТихон шевкунов як потрапити до нього. Хто такий митрополит тихон (шевкунов)? підтримуй статут, і через якийсь час він сам підтримає тебе

Монастир агія тріада (свята трійця)

Один з найбільш рідко відвідуваних і найбільш відокремлених, монастир агія тріада (свята трійця) побудований на вершині величезної скелі, яка здалеку здається ширяє в повітрі. Хоча частина його була побудована в xv столітті, йому не вистачає єдності через прибудованих сучасних будівель.

Тихон шевкунов як потрапити до нього. Хто такий митрополит тихон (шевкунов)? підтримуй статут, і через якийсь час він сам підтримає тебеТихон шевкунов як потрапити до нього. Хто такий митрополит тихон (шевкунов)? підтримуй статут, і через якийсь час він сам підтримає тебеТихон шевкунов як потрапити до нього. Хто такий митрополит тихон (шевкунов)? підтримуй статут, і через якийсь час він сам підтримає тебе

Монастир агіос стефанос (святий стефан)

Останній монастир, який вам належить відкрити, є також самим легкодоступним завдяки пішохідному мосту, який пов’язує його з дорогою. Це місце знамените своїм видом на каламбаку і фессалійську рівнину. Колишня їдальня перетворена в музей, найповніший в метеорах, де виставлені ікони, предмети культу, розфарбовані манускрипти і вишивки. Єдина церква побудована лише в xviii столітті.

на території монастиря агіос стефанос

Ченці-альпіністи

Ніхто не знає, яким саме чином першим ченцям вдавалося піднятися на скелі метеори. Неймовірні казкові історії змушують уяву вимальовувати величезні паперові змії, мотузки, прив’язані до лап яструба, спорудження лісів, гігантські дерева — все, за допомогою чого можна було б здійснити підйом… Можливо, що колись давно пастухи і мисливці підказали ченцям шляхи, відомі їм одним. Незабаром вони стали використовувати мотузкові сходи, яку пізніше замінили сітка або якусь подобу кошика, прив’язані мотузкою і піднімаються за допомогою лебідки. Щоб досягти найвищих скель, було потрібно близько півгодини. Якщо вірити записам мандрівників минулих часів, мотузка змінювалася тількиПісля того, як стара обривалася! до сих пір можна побачити ці споруди, нині приводяться в дію електричним підйомником. Сьогодні вони призначені для вантажів, а відвідувачі воліють підніматися пішки.

зачаровують скелі монастирів метеори

Хронологія

  • xi ст.: у гірських печерах селяться перші відлюдники.
  • ок. 1370: чернець афанасій заснував мегало метеоро.
  • 1939-1945: бомбардування під час другої світової війни завдають монастирям тяжкої шкоди.
  • починаючи з 1972: триває реконструкція всіх функціональних монастирів.
  • 1988: монастирі метеори включені до списку всесвітньої спадщини юнеско.

цитата повідомлення marinaaleks

Монастирі метеори, греція

метеора-це не тільки красиве місце і геологічний феномен, це ще й комплекс монастирів, розташований на вершинах скель фессалії в північній частині греції.

Скелі метеори утворилися приблизно 60 млн.років тому, коли замість рівнини в цій місцевості було доісторичне море. Під впливом води, вітру і перепадів температур тут поступово утворилися масивні кам’яні стовпи, як ніби завислі в повітрі. У перекладі з грецької мови » meteorа «означає»ширяють в повітрі».

Розташовані ці кам’яні статуї неподалік від міста каламбака, що в 300 км від афін. Середня висота скельних утворень-300 метрів, але деякі з них досягають 600-метрової висоти.


багато сучасних альпіністи не ризикують підніматися по круглих, практично стрімких стінах незвичайних скель. Але, подивившись вгору, на вершини стовпів, можна помітити — практично на кожному з них стоїть храм.

По звивистих гірських стежках можна піднятися на вершини багатьох стовпів, звідки відкривається мальовничий вид на долину річки піньос. За переказами, перші ченці-відлюдники з’явилися в цих неприступних і кам’янистих, відрізаних від світу скелях ще в ix столітті. Вони жили в скельних поглибленнях і природних печерах, а поруч створювали невеликі майданчики для спільного вивчення духовних текстів і здійснення молитов. Пізніше, постійні набіги розбійників змусили ченців покинути свої печери і побудувати монастирі на вершинах скель.

Складно навіть уявити, скільки праці знадобилося для будівництва цих монастирів в таких екстремальних умовах. До 1920 року храми були закриті для відвідування сторонніми людьми — ченці вели дуже відокремлений спосіб життя, а продукти харчування їм доставляли жителі сусідніх міст. Транспортування посилок на вершини скель здійснювалося за допомогою мотузок і кошиків.

Біля підніжжя скелі кожен храм мав у своєму розпорядженні ділянку землі, яку ченці обробляли і вирощували там овочі і плоди. Піднімалися і спускалися вони за допомогою складної системи мереж, кошиків, мотузок і возів. Якщо внизу виникала небезпека, мешканці монастиря обривали всі контакти із зовнішнім світом-піднімали мотузки і мережі, тоді вже ніхто не міг порушити їх спокій і гармонію.

Як не намагалися відлюдники захистити свою територію різними хитрощами і пастками, храми все одно були зруйновані і розорені. До сьогоднішніх днів збереглося тільки 6 з 24-х монастирів, колись увінчують вершини скель. У них зберігаються безцінні багатства: унікальні фрески, ікони, середньовічні рукописи та інші стародавні святині. До діючих в даний час відносяться монастирі святого миколая анапавсаса, варлаама, русану, великий метеор, святої трійці і святого стефана.

Монастир святого миколая анапавсаса був заснований на початку xiv століття митрополитом міста лариси діонісієм. Це маленький монастир, до якого ведуть порівняно зручні сходи. Він має унікальну конструкцію-невелика площа скелі, на якій зведений монастир, змусила ченців будувати келії, храми та інші споруди на декількох рівнях.

На першому рівні монастиря розташована маленька каплиця св. Антонія і склеп, в якому зберігалися реліквії і рукописи, на другому знаходиться собор св.миколая, на третьому — відреставрована каплиця св. Іоанна хрестителя, прикрашена фресками їдальня, а також склеп для зберігання мощей.

Вид з іншого боку:

Головний храм монастиря святого миколая прикрашений чудовими фресками xvi століття, виконаними відомим критським іконописцем феофаном стрелідзасом.

Адам нарікає тварин:

Монастир варлаама був заснований в 1517 році ченцями-священиками феофаном і нектаріосом. Свою назву він отримав на честь ченця, який в 1350 році першим оселився на вершині скелі і побудував там церкву, присвячену трьом святителям, резервуар для води і келію для себе. Більше ніхто не наслідував приклад варлаама, і після його смерті це місце довгий час було покинуто, поки два багатих брата феофан і нектаріос не заснували там монастир.

Фрески, що прикрашають головний храм, виконані знаменитим художником франком каталано в 1548 році. Також в монастирі зберігається цінне зібрання ікон, рідкісних рукописів, мощаниць, різьблених дерев’яних хрестів, шитих золотом плащаниць.

В даний час в монастирі варлаама мешкають 7 ченців, які з радістю зустрічають гостей і люб’язно ведуть з ними бесіди.

Монастир русану-це жіночий монастир, заснований в 1545 році братами максимом і іоасафом. Він розташований на невисокій скелі, покриває всю площу її поверхні і складається з трьох рівнів. На першому рівні знаходяться келії і церква, а два інших рівня зайняті житловими приміщеннями, виставковим і приймальним залом, а також додатковими келіями. Внутрішнє приміщення монастиря прикрашене прекрасними розписами, дорогоцінними аналоями, іконами і дерев’яним вівтарем з позолотою і різьбленням. Черниці, які проживають тут, мають репутацію дуже доброзичливих і гостинних жінок, часто пригощають своїх гостей цукерками і солодощами.

Великий метеор ( преображенський монастир) — це найбільший і найдавніший метеорський монастир, заснований на початку xiv століття святим афанасієм метеорським. Він першим піднявся на цю високу гору і побудував тут церкву і скромні келії для ченців. Його приймачем став св. Джозеф, сербський цар, який в 1373 році відмовився від світської влади, щоб стати ченцем. За час свого проживання в монастирі він перебудував церкву преображення, побудував госпіталь і водосховище.

У xvi столітті преображенський монастир отримав значну частину королівських і імператорських пожертвувань. Потім комплекс монастиря перебудували і розширили. Була побудована нова кухня, будинок престарілих, вежа і кілька каплиць.

У 1552 році над створенням фресок в монастирі працював знаменитий художник феофан. Ці фрески являють собою один з кращих зразків поствізантійського монументального живопису. У храмі зібрана багата колекція цінних ікон, рукописів і святих мощей.

Монастир святої трійці-це чоловічий монастир, розташований на вершині однієї з найбільш струнких і мальовничих скель метеори. Потрапити в монастир можна піднявшись по 140 сходинках, вирубаним в скелі в 1925 році, що робить його самим аскетичним і умиротвореним монастирем, так як далеко не кожному під силу подолання такого складного шляху.

Згідно з історією, ченці оселилися тут ще на початку xiv століття, але справжній монастир був зведений в період 1458-1476 рр. Сьогодні в монастирі святої трійці проживає всього кілька ченців, що створює особливу атмосферу усамітнення і спокою.

Під час другої світової війни він сильно постраждав і практично всі його скарби були розграбовані.

Вид на каламбаку з монастиря святої трійці:

Монастир святого стефана — це діючий жіночий монастир, в якому зберігається важлива реліквія — мощі святого харалампія, що оберігає від хвороб і недуг. Заснування монастиря датується xiv століттям, проте перші відлюдники з’явилися тут ще в xii столітті. Він розташований на високій скелі, яка підноситься над містом каламбака. Дістатися до цього монастиря дуже просто-до нього веде кам’яний пішохідний міст, довжина якого 8 метрів.

Заснували монастир священики антоній катакузин і філофей. У 1350 році була побудована невелика каплиця святого стефана. Церква святого харалампія була зведена в 1798 році за афонським типом і прикрашена позолоченим хрестом і різьбленням по дереву. Під час другої світової війни монастир регулярно бомбардували, в результаті чого велика кількість фресок було зіпсовано. Їх відновленням займався художник власі тсотсоні.

В даний час в монастирській трапезній розташовується музей, в якому експонуються цінні монастирські реліквії: візантійські ікони xvii—xviii століть, дискос з потиром, а також рукопис божественної літургії, яку написав один із засновників монастиря.