Гортензія. Посадка, вирощування і догляд

184

1 теплолюбний чагарник з величезними шапками суцвіть прийшов в європу з японії в xviii столітті. Довгий час гортензія залишалася домашнім рослиною, але і садівники любителі, і селекціонери професіонали старого світу наполегливо працювали над тим, щоб вивести цей запашний чагарник в свої сади. До кінця xix століття робота увінчалася успіхом, і шанувальники рослини отримали морозостійкі сорти, прекрасно почувають себе в помірному кліматі.

Зміст

Види і сорти

Сімейство гортензієвих налічує близько 100 видів. Однак не всі з них придатні для посадки на дачній ділянці і в саду нашої кліматичної зони. Ми з’ясували, які види і сорти гортензії для саду відмінно приживаються і успішно ростуть саме в наших широтах. Зупинимося на найпопулярніших рослинах серед садівників. У їх число входять: гортензія волотисте (сорти white moth, floribunda, unique), гортензія деревоподібна (сорти анабель і снігова куля), гортензія пильчатая (сорт bluebird (блакитний птах)), гортензія саржента, гортензія черешкова, гортензія дуболістная (сорти snow queen і snow flake), і найпоширеніша гортензія садова, або крупнолистная (сорти quadricolor, lilacina, nigra, grandiflora, perfecta, altona). Трохи докладніше про кожного.

  • волотисте-біло-кремові квіти, зібрані в суцвіття пірамідальної форми, в процесі цвітіння приймають рожевий відтінок, який до осені набуває густоту відтінків. Дуже швидко росте, тому вимагає постійної обрізки. Дає довгий цвітіння восени.
  • деревоподібна-візуально нагадує калину, суцвіття біло-кремові, кулясті. Виростає до 2,5 м, листя загострені, квітки щільно прилягають один до одного. Цвітіння триває з липня місяця по вересень.
  • пильчатая — цей вид любить сонце, порівняно невисока (до 1,2 м), особливо гарний сорт bluebird, з ніжними блакитними квітками, складовими плосковидний куля. Довгий період цвітіння (з червня по вересень).
  • саржента-листя з оксамитовою поверхнею, суцвіття дуже великі (до 30 см в діаметрі), з вишуканими переходами кольору, від насиченого фіолету всередині і блідо-рожевими облямівками по краях. Може вирости до 4 метрів. Початок цвітіння припадає на кінець літа.
  • черешкова-відноситься до кучерявим видам, листя темно-зелені, стебла червоно-коричневі, віддає перевагу півтіні, цвіте кілька тижнів на початку літа.
  • дуболістная-листя за формою нагадують дубові, виростає до 2 метрів, суцвіття конусоподібні. До осені шорстка листя набуває пурпурові і бордові відтінки. Квітки білі, у сорту snow flake махрові.
  • садова, крупнолистная-яскраві зелене листя овальної форми, злегка загострені, з кулястими суцвіттями, росте до 2 м. Квітки, в залежності від сорту, пофарбовані в сині, білі і рожеві відтінки. Теплолюбна, необхідно вкривати на зиму.

Ідея! ще один вид-гортензія попеляста-часто використовується в якості живоплоту. У неї дрібні квітки і тьмяно-зелене листя.

Особливості догляду

Тільки при правильному і серйозному підході до вимог самої рослини можна прогнозувати позитивний результат.

У правильний догляд за гортензією входять:

Висадка

Вибираючи саджанці, уважно огляньте кореневу систему. Звичайна практика-висадка рослини пізньою весною.

Рада! якщо коренева система куща сильно розвинена, то посадка гортензії може пройти і в вересні. За два-три теплих тижні осені він встигне зміцнитися в грунті і добре переживе зиму.

Підготовка грунту під посадку полягає у внесенні торфу з піском і землі з хвоєю. Викопайте яму 50х50 см, проведіть дренаж. Заповніть її грунтом, при необхідності (якщо грунт лужна), додайте добриво-підкислювач.

При висаджуванні гортензії навесні кореневища слід трохи вкоротити і обрізати однорічні пагони, залишивши лише 3-4 пари нирок. Посадивши кущ в грунт, полийте його, почекайте, поки вода вбереться, і замульчируйте торфом або тирсою шаром 6-8 см.

Для створення живоплоту саджанці розташовують на відстані 0,7-1 м один від одного. Якщо хочете отримати один, але густий і пишний кущ, беріть для посадки 4-5-річні саджанці, викопавши яму трохи меншої глибини (35-40 см) і шириною в 50-70 см.

Обрізка

Обрізка кущів – це обов’язкова процедура, якого б виду рослина гортензія не було. При неконтрольованому зростанні гілки куща розростаються так, що втрачають свій естетичний вигляд. Врахуйте, що перше здорове цвітіння починається на 3-й рік після висадки, все, що з’явиться раніше, безжально обривайте. Це дасть можливість кущу правильно розвинутися.

Для вже сформованих рослин проводиться весняна омолоджуюча стрижка, спрямована на формування куща. Процедура проводиться до початку сокоруху в рослині. Якщо ви помітили, що суцвіття гортензії слабшають і зменшуються в розмірах, обріжте кущ «на пень» (при обрізанні залишають лише стебла в 15-20 см від землі). Рослина добре переносить таку кардинальну маніпуляцію і швидко розростається, повертаючи пишність квіткам.

Проріджує обрізка необхідна і для живоплоту з гортензій. Робіть її на власний розсуд, але не раніше, ніж кущі наберуть силу.

Рада! чи не обдирайте суцвіття вручну, зрізайте їх акуратно секатором, щоб не торкнутися верхню частину гілок з нирками.

Полив

Теплолюбна квітка гортензія любить вологу. Важливо, щоб грунт під кущем завжди була в стані легкої зволоженості. Для цього необхідно два рази на рік мульчувати грунт під рослиною за допомогою хвої, листового перегною, стружок або кори.

Поливають кущі гортензії 2 рази в тиждень при сухій погоді, і 1 раз, якщо протягом тижня були дощі. Під кожен кущ необхідно влити 30-50 літрів. Вода повинна бути м’якою.

Восени, в сухі дні, рослині корисний рясний полив, він допоможе гортензії спокійно пережити морози.

Рада! при мульчированной торфом грунті рясний полив рослини слід проводити рідше, приблизно 1 раз на місяць.

Підживлення

Успішне вирощування гортензії неможливо без грамотної підживлення. Після посадки, на початку росту саджанця внесіть під кущ суперфосфат (30-40 г), сечовину з розрахунку 20-25 г на один квадратний метр, сірчаний калій (30-35 г).

Під час формування бутонів рослині необхідні додаткові порції добрив: суперфосфат (60-80 г) і сірчаний калій (40-45 г).

В кінці серпня підготуйте гортензію до зимівлі, поклавши під кожен кущ 15-20 кг гною (перепрілого) або компосту. Гілки гарненько обробіть бордоською рідиною. Ближче до середини жовтня необхідно підгорнути кущі на висоту близько 30 см, а в листопаді гілки гортензії треба пригнути до землі і укрити ялиновим гіллям.

Її різноманітність видів і забарвлень дозволяє створити в будь-якому саду райський куточок.

Сорти гортензії, вирощуваної в російських садах

  • анабель є найпоширенішим з сортів деревовидної гортензії. Виведений він досить давно. Кущ виростає невеликий і компактний, висота його становить близько півтора метрів. Крона розлога і має форму купола, досягає в діаметрі 3 м.стебло голе сірого кольору. Листя дуже великі до 30 см в довжину, яскравого насичено-зеленого кольору з дрібнозубчастим краєм. До заморозків листя зберігає своє забарвлення. Квітки білі округлі близько 2 см в розмірі, згруповані в суцвіття-кулі діаметром до 30 см.період цвітіння з початку літа по вересень. Кущ відрізняється швидким ростом до 10 см в рік. Морозостійкий. Віддає перевагу злегка затінені ділянки.
  • грандіфлора-чудовий кущ деревоподібної гортензії з кулястою кроною, висотою до 2 м і діаметром до 3 м.листя зелене яйцеподібні до 10 см. Цвіте щитковидними суцвіттями з невеликих квіточок. За весь період цвітіння з липня по вересень забарвлення квіток змінюється кілька разів. Спочатку вони світло-зелені, потім біліють, а до кінця набувають кремовий відтінок. Приріст за рік становить до 30 см. Рослина віддає перевагу сонячним місцям з невеликою півтінню. Грандіфлора любить увлаженную грунт і не виносить посуху. Помірно морозостійкий сорт.
  • чагарник деревовидної гортензії сорту стеріліс має округлу форму, у висоту досягає 2-3 м.листя зверху зелена, а з нижньої сторони має сизуватий відтінок. Листя з невеликими зазублинами і довжиною до 20 см.річний приріст його становить близько 20 см. Суцвіття щільні у формі півкулі розміром близько 25 см. Цвіте кущ стерильними світло-зеленими квітками, які з часом біліють. Рослина віддає перевагу добре дренованим родючим грунтам, сонячним ділянкам з невеликою півтінню. Зимостійкість сорту середня.
  • кіушу-сорт волотисте гортензії. Кущ має віялоподібної кроною розміром до 3 м і виростає до 2,5-3 м.стебла пофарбовані в червоно-бурий колір. Листя, опушеніНасичено-зеленого кольору на червоних черешках, мають яйцеподібну форму. Білі квіточки зібрані в широку волоть довжиною 15-25 см.стерильні квіточки до 2-3 см складаються з 4 білих пелюсток, які в подальшому рожевіють. Медоносний чагарник. Рослина не виносить застою вологи в грунті і сильних сухих вітрів. Сорт швидкозростаючий, віддає перевагу півтіні. Морозостійкість хороша до -25 градусів.
  • ванілла фрейз-дуже ефектний сорт волотисте гортензії. Це невисокий кущ з темно-зеленим листям. Листочки яйцеподібні шорсткі. Має дуже красиві конусоподібні суцвіття до 30 см, що виділяються своїм забарвленням. Спочатку цвітіння вони білі, а до вересня низ конуса-суцвіття набуває рожево-полуничний відтінок, а верхівка залишається білою. Швидкоросла рослина, відмінно відновлюється після підмерзання. Чагарник здатний витримувати низькі температури до -40 градусів.
  • лайм лайт-досить популярний сорт волотисте гортензії, що запам’ятовується своїми суцвіттями кольору лайма. Поступово забарвлення конусоподібних суцвіть набуває світло-лимонний або білий відтінок, а до осені злегка рожевіє. Листя оксамитова темно-зелена. Кущ має дуже міцними стеблами здатними утримати вагу великих суцвіть. Сорт не вимагає різних опор і підв’язування. Рослина виростає до 2 м у висоту і ширину. Приріст за рік становить близько 25 см.віддає перевагу сонячним і зволоженим ділянкам. Морозостійкий, молоді кущі слід вкривати в зиму.
  • пінкі вінкі-бельгійський сорт волотисте гортензії. Сорт знаменитий своїм яскравим забарвленням квіток і листя. Важливою особливістю сорту є міцні пагони, тому рослині не потрібна опора. Кущ цього сорту невеликий компактний, крона має округлу форму. Суцвіття конусоподібні волоті білого забарвлення до осені, які набувають пурпурові тони. Зміна їх кольору відбувається поступово, що дозволяє спостерігати в одній волоті квітки різних тонів. Листя темно-зелені і мають опушеність уздовж жилок. Листя до осені також стає червоно-пурпурного кольору. Молоді кущики потребують укриття в холодну пору року. Дорослі рослини переносять морози до -25 градусів.
  • уайт болл морозостійкий кущ крупнолистовий різновиди висотою до метра. Цвіте кулястими суцвіттями білосніжного кольору. Листя насичено-зелена, велика. Квітки з’являються на молодих і пагонах попереднього року. Віддає перевагу сонячним місцям з невеликою півтінню.
  • романс блю-зимостійкий сорт крупнолистной гортензії. Рослина виростає до 1,5 м.цвіте на пагонах нового і минулого сезону кулястими суцвіттями близько 25 см в діаметрі. Квітки махрові синьо-блакитного відтінку. Листя, подовжені зелені. Любить сонце, вологу і дреновані грунти.
  • ендлес саммер — «нескінченне літо». Назва дана завдяки особливості цвісти не тільки на пагонах минулого сезону, але на пагонах поточного року. Кущ невеликий компактний до 1,5 м.залежно від кислотності грунту колір кулястих суцвіть варіює від блакитного до рожевого. Сорт має гарну зимостійкість і не вимагає укриттів.

Як розрізнити види і сорти гортензії?

Насправді зробити це досить важко. Визначати видову приналежність слід в момент цвітіння, коли можна оцінити всі частини куща. Звернувши увагу на будову суцвіть, співвідношення стерильних і фертильних квіток, забарвлення, форму і опушеність листя, ступінь одревеснения стебел, можна правильно визначити вид чагарнику і грамотно підібрати агротехнічні прийоми.

Позитивні якості гортензії:

  • завдяки великому видовому і сортовому різноманітності можна вибрати найбільш підходящий для ваших умов чагарник;
  • безліч різних видів дозволяє використовувати рослину в якості живоплоту, в міксбордерах і квітниках різних типів;
  • гортензії досить стійкі до впливу шкідників і хвороб;
  • після пошкодження рослина швидко відновлюється;
  • може рости на різних за родючістю грунтах, виносить близьке залягання грунтових вод, любить підкислені грунту;
  • тривалий період цвітіння;
  • зібрані суцвіття можна використовувати в композиціях сухоцвітів;
  • відвари і настоянки з листя і кореня гортензії мають лікувальні властивості.

На жаль, не всі види цього прекрасного чагарнику переносять холоду і можуть вирощуватися на території росії. При утриманні гортензії необхідно чітко дотримуватися правил догляду, і тоді ця красуня порадує вас шикарним цвітінням.

Види

Гортензія деревоподібна

Місце походження цього виду є північна америка. Це чагарник, що виростає до 3 м заввишки. Листя великі, без опушення, пилчасті, зелені зверху і сизі знизу. Суцвіття з’являються на однорічних гілочках, мають плоску форму або форму кулі розміром 15-20 см. Спочатку квіти пофарбовані в зелений колір, при повному розпусканні перетворюються в білі або кремові. Віддає перевагу виростати в затінених місцях, не виносить посуху.

Цей різновид досить невибаглива, їй не страшні морози і затіненість ділянки. Завдяки швидкому зростанню цей різновид досить швидко нарощує нові пагони. В умовах помірного клімату цвіте рослина з липня по листопад. Вид не дуже багатий сортовим розмаїттям.

Популярні сорти деревовидної гортензії:

  1. «аннабель » великий розлогий чагарник, відмінно переносить зимівлю, володіє красивими пишними суцвіттями білого кольору. Листя досягають 15 см, зберігаючи свій зелений колір до заморозків.
  2. «біла анна» -суцвіття від блідо-рожевого до пурпурного.
  3. «грандіфлора » — великі білосніжні суцвіття.
  4. «інвісібелль спірит » -володіє великими яскраво-рожевими суцвіттями, які з часом світлішають.
  5. «інкредіболл « – суцвіття білі, дивують своїми великими розмірами, кущ досягає 1,5 м.
  6. » стеріліс» — кулясті білі суцвіття.
  7. «пінк пікашн» -суцвіття ніжно-рожеві.
  8. «уайт будинок » — щільний кущ близько метра, суцвіття щиток в центрі, якого розташовані плодоносні квітки, а по краю стерильні.
  9. «хайес старберст» -махрові світло-зелені квітки у формі кулі діаметром до 25 см. Кущ висотою до 1,3 м.

Гортензія волотисте

Ареал її поширення японія, китай, південь сахаліну. Має вигляд чагарнику близько 2 м заввишки, може досягати і 5 м.стебла чагарнику швидко дерев’яніють, що дозволяє рослині прекрасно перенести зимівлю. Листя витягнуті і опушені. Квіти утворюються на нових пагонах і мають вигляд форму піраміди.

Суцвіття – суміш фертильних і неплодоносящих квіток. На початку цвітіння вони пофарбовані в зеленуватий відтінок, потім біліють, а до осені набувають теракотовий або світло пурпурний колір.

Насиченість забарвлення залежить від погоди і ступеня освітленості. Чим тепліше і сонячніше погода, тим квіти гортензії яскравіше.

Цвітіння чагарнику починається в кінці літа і триває всю осінню пору.

Даний вид віддає перевагу злегка затінені ділянки при сильно яскравому сонячному світлі квітки дрібнішають. Вид не вимогливий до умов, прекрасно переносить заморозки навіть без приховування. Різновид має багатий сортовий асортимент.

Сорти волотисте гортензії:

Для вирощування рослини в горщиках селекціонери вивели низькорослі сорти висотою не більше метра:

  • «пінкі вінкі»;
  • «брюсель лейс»;
  • «бомшел»;
  • «ласт пост»;
  • «дартс літл дот»;
  • «бобо» (лимонно-зелені квітки, з часом рожевіють).

Гортензія крупнолистная або садова

В дикому вигляді виростає на території японії, сахаліну. Висота сортових форм близько 2 м.низькорослі сорти для горщикового вирощування мають висоту до півметра. Кущ погано зимує, пагони деревніють на другий рік. Садова гортензія не переносить вапняки. Листя насиченого зеленого кольору. Бруньки квітів утворюються восени.

Для перезимівлі рослину слід вкривати соломою, ялиновим гіллям або нетканим матеріалом. Обов’язково потрібно вчасно прибрати укриття навесні інакше рослина може перепреть.

Цвітіння починається з середини літа. Розмір квіток близько 3 см.

Різновиди гортензії крупнолистной:

  • «японська «- суцвіття у формі парасольки;
  • «мінлива » — квіти у формі півкулі і змінюють забарвлення в залежності від реакції грунту і наявності в ній іонів металів. Завдяки цій специфічній властивості мінливої гортензії існує багато сортів цього виду. На грунтах з кислою реакцією квіти мають блакитний або синій колір, на нейтральних і лужних – рожевий або червоний. Для більш яскравого фарбування можна штучно змінювати реакцію грунту шляхом додавання залізного купоросу або квасцов.

Морозостійкі сорти є ремонтантними. Цвітіння таких сортівПочинається з бутонів на пагонах другого року і триває на стеблинках поточного сезону.

Морозостійкі сорти:

  • «блю хевен»;
  • «фаєрвокс пінк»;
  • «міні пенні»;
  • «уайт болл»;
  • «коко бланк»;
  • «ендлес саммер – — білий або блакитний забарвлення квіток;
  • «романс – — махрові квітки;
  • «експресіон» — махрові яскраво-рожеві зубчасті квітки у вигляді щитків;
  • «евер пеппермінт » — квітки по краю світлі, а серединка рожева або синя;
  • «ред сенсейшен» — червоні суцвіття і стебла кольору бордо.

Гортензія черешкова

Гортензія. Посадка, вирощування і догляд

Ліановідний кущ до 25 м завдовжки. Для зацвітання йому потрібна опора, до якої вона кріпиться за допомогою повітряних коренів. Листя темно-зелена, гладка у формі серця. Ароматні квітки зібрані в парасольки розміром 15-20 см, забарвлення варіює від зелено-білого до бузкового.

Ліана морозостійка, але в сильні морози може пошкоджуватися. Щоб уникнути підмерзання молоде рослина слід знімати з опори і вкривати на зиму. Може рости і без опори як почвопокривна рослина, утворюючи густий «килим». Віддає перевагу затіненому місцю. Застосовується для озеленення альтанок, декорування різних схилів і стін.

Гортензія різноопушена або різношерстиста


Гортензія. Посадка, вирощування і догляд

Цей вид називають також почвопокровной, гортензією бретшнейдера або гімалайської. Рослина володіє сильними задерев’янілими пагонами, молочно-білими калиноподібними суцвіттями і витягнутими яйцеподібними листям. Пагони мають червонуватий відтінок і мають волоски відшарувалася кори.

До осені квітки забарвлюються в рожево-пурпурний колір. Чагарник тіньовитривалий, морозостійкий і може переносити посушливий час. У висоту досягає до 3 м. Зрізані суцвіття красиво виглядають в сухоцвіту.

Гортензія дуболістная


Гортензія. Посадка, вирощування і догляд

Названий вид так через схожість її листя з дубовими. Зверху листя насичено-зелена, знизу бархатиста і білясте. До вересня листочки червоніють. Кущ виростає не більше 1,5 м. Цвіте рослина суцвіттями волоточками. У холодну пору року підмерзає і не цвіте. Обрізаючи пагони восени, і укривши кореневу систему рослина можна вирощувати в якості декоративного куща з розкішними листям.

Гортензія попеляста або сіра


Гортензія. Посадка, вирощування і догляд

Кущ має гарну зимостійкість, вологолюбний. Виростає до 2 м.суцвіття щиткоподібні з маленьких стерильних квіток. Листочки мають овальну форму і блідо-зелене забарвлення. Добре виглядає в якості живоплоту.

Гортензія саржента


Гортензія. Посадка, вирощування і догляд

Малопоширений вид, квітучий світло-бузковими квітами, зібраними в щитки. Стебла мають червонуватий відтінок. Листя великі до 25 см в довжину. Після підмерзання добре нарощує молоді пагони і може зацвісти.

Гортензія пильчатая


Гортензія. Посадка, вирощування і догляд

Рослина висотою до 1,5 м з великими суцвіттями кулями. Добре росте на сонячних ділянках. Суцвіття бувають двоколірні. Відтінок квітів зміняться в залежності від кислотності грунту. Виведений сорт цього виду «блу берд» або синій птах має пофарбовані в блакитний колір квітки і листя. Вид при укритті може перенести заморозки.

Гортензія промениста

Швидкозростаючий чагарник близько 2,5 м заввишки. Цвіте білими групами квіток у вигляді парасольки. Листя ланцетовидно-овальної форми. Цвітіння триває не більше місяця.

Для вирощування чагарнику в російських садах краще брати види і сорти, адаптовані під клімат росії. Рослина повинна мати гарну зимостійкість. В іншому випадку кущ не порадує вас розкішними квітами.

У нашій кліматичній зоні прекрасно почувають себе деревоподібна і волотисте різновиди чагарнику. Садовий вид є більш примхливим і підходить краще для горщикового вирощування.

Гортензія-це красиве квіткова рослина, відноситься до сімейства гортензієві. Його батьківщиною вважається японія. У європі культура з’явилася в 1820 році.

У той час рослина мала всього два види: білого і червоного забарвлення. З 1900 року гортензію стали селекціонувати. Перші сорти не відрізнялися холодостійкістю, тому квіти вирощували як кімнатні рослини.

довідкова інформація

Велика частина видів рослин-це чагарники (їх висота 1 — 3 метри), окремі екземпляри — невеликі деревця, інші — ліани.

Культури бувають листопадними або вічнозеленими. Найбільш широко поширені перші види, які відносяться до рослин помірного клімату.

Гортензія шорстка макрофілла

Гортензія отримала свою назву від злиття двох грецьких слів (»hydro « — » вода«,» angelon « — »посудина»). Це означає, що насіннєві коробочки подібні глечикам або рослини дуже люблять вологу.

Є ще така легенда: у xviii столітті француз філібер коммерсон, лікар і натураліст, подорожував по японії. Вид квітучого чагарнику зачарував його настільки, що він вирішив дати рослині найменування гортензія на честь своєї дівчини. Адже ніхто з місцевих жителів не зміг відповісти, як називався квітка.

гортензія шорстка

Опис даного різновиду коротко:

  • чагарники мають товсті гілки.
  • великі, плоскі суцвіття бувають білі і бузкові. Останні екземпляри відрізняються дрібними бузково-ліловими квіточками. Квітки знаходяться в серединках. Навколо них розташовані білосніжні великі квітки.
  • листя дуже декоративні, великі (довжина — 35 см, ширина — 25 см). Молоді листочки оксамитові, темно-зелені. В кінці літнього сезону вони коричнево-помаранчеві.
  • висота куща (1,5 — 2,5 м.). Ширина(1,2 м.).
  • гортензія відрізняється високою зимостійкістю. Її можна вирощувати в регіонах зі складними кліматичними умовами (в тому числі в підмосков’ї).
  • цвітіння гортензії (серпень — вересень).

посадка рослини

Для рослини вибирають теплий, добре захищений від сильних вітрів ділянку. Найкраще вибирати тінь або півтінь, тому що спекотне полуденне сонце і прямі промені світла погано діють на гортензію.

Грунт повинен бути поживним, нейтральним, трохи підкисленим.

Для рослини вибирають теплий, добре захищений від сильних вітрів ділянку

Найкраще вибрати саджанець віком 2 — 3 роки.

Рослину можна посадити навесні (після того як розтане земля) або восени (вересень).

технологія посадки

Посадкову яму роблять різного розміру, в залежності від грунту:

  • легка земля (глибина-50 см, ширина-40 см);
  • суглинки (60 см х 50 см);
  • глинисті грунти (70 см х 60 см).

На дно котловану насипають колоту цеглу або щебінь товщиною 15 см.такий прошарок буде виконувати функцію дренажу.

Кладуть родючий грунт шаром 10 — 20 см.у нього додають перегній, торф, мінеральне добриво (50 гр.).

Кущі висаджують, залишаючи між ними відстань не менше 1,5 м. Не слід заглиблювати кореневу шийку. Потрібно залишити її трохи вище рівня грунту.

Деревце ставлять в лунку. Акуратно розправляють коріння. Присипають землею, утрамбовують. Поливають рясно (використовують не менше 2 — 3 відер води).

Увага! якщо рослина висаджують в суху погоду, то саджанець слід обприскати водою.

Догляд

Гортензії шорсткою потрібна велика кількість води. Її недолік негативно відбивається на розвитку, цвітінні куща. Тому рослину поливають рясно (ллють 3 — 5 відер рідини під кущик), часто (не менше 2 разів на тиждень).

У похмуру, дощову погоду досить буде одного зрошення. Зберегти вологу допоможе мульчування торфом (шар 10 см.).

Пристовбурні кола необхідно рихлити не менше 2 разів за сезон.

Важливо! коріння гортензії знаходяться у верхніх шарах землі. Тому розпушування можна здійснювати тільки на глибину 5-6 сантиметрів.

Перші два роки молодому рослині слід дати спокій. Йому вистачає поживних речовин використаних вчасно посадки. Потрібно лише доглядати за гортензіями в міру необхідності.

Через два роки, ранньою весною, кущі починають підгодовувати мінеральними комплексами. У період бутонізації рослини удобрюють суперфосфатом, сірчанокислим калієм, коров’яком (співвідношення з водою 1:10). Щоб гілки стали більш міцними кожні 30 днів зрошують гортензії розчином марганцівки (2 мг/10 л води).

Перші пару років кущі обрізати не потрібно. Їм необхідно зміцніти. З третього року навесні (останні числа березня — початок квітня) проводять обрізку. Необхідну роботу потрібно зробити до моменту сокоруху. Для початку прибирають хворі, пошкоджені, зламані пагони, гілки. Потім зрізають все торішні відростки, відступивши на 3 нирки.

Незважаючи на відмінну морозостійкість гортензії шорсткою на зиму слід укутувати пристовбурні зони сухим листям, тирсою, укривнимМатеріал.

розмноження шорсткою гортензії

Розмноження діленням куща

Розводять гортензії декількома способами:

  1. насінням. Їх висівають в ємності (грунт повинна бути вологою). Сіянці прикривають склом або поліетиленовою плівкою. Коли грунт висихає, її поливають. Через три тижні з’являються сходи. Саджанці необхідно доростити протягом двох років. Потім їх розсаджують на потрібні місця.
  2. живцями. Бічні відростки зрізають (у них повинні бути великі нирки). Ставлять у воду. Відсікають зелені верхівки. Відростки ділять на фрагменти. Залишають на дві години в розчині корневина. Поміщають в грунт. Накривають банками. Поливають 1 — 2 рази в 6-10 днів. Через місяць черешки укореняться. Коли висота саджанців буде 35 — 45 см їх висаджують.
  3. діленням куща. Рослина зволожують, викопують. Коріння очищають від землі, миють. Рослини поділяють на кілька частин. Обробляють корневином. Визначають на вибране місце.

хвороби, шкідники

Гортензія шорстка володіє хорошим імунітетом. Однак її можуть вражати різні захворювання, також вона піддається нападу комах-шкідників.

  • хлороз. Листочки світлішають, прожилки на їх тлі стають темними. Причиною є защелачивание грунту. В цьому випадку рослина обробляють розчином залізного купоросу (45 гр/відро води).
  • борошниста роса. Листочки покриваються маслянистими плямами. Через якийсь час цятки жовтіють, темніють. Кущі обробляють фундазолом.

Якщо на гортензії оселилися павутинні кліщі, попелиця, довгоносики, клопи рослини кроплять інсектицидами.

Додаткова інформація! нещодавно з’явився абсолютно новий сорт рослини-шорстка гортензія хот шоколад (hot chocolat). Відрізняється красивими великими квітами і листям. Характерна особливість рослини-нижня частина молодого листя бордова, зверху вона темна, шоколадно-коричневого забарвлення.

Гортензію шорстку висаджують в парках, скверах, на вулицях. Вирощують на дачних ділянках, в садах. Використовують в ландшафтному дизайні. Вона прикрашає клумби, квітники, прекрасно виглядає як в одиночних посадках, так і в групових композиціях.

Гортензія саржента (лат. Hydrangea aspera sargentiana) — декоративний чагарник; вид роду гортензія сімейства гортензієві. Батьківщиною є китай. Відрізняється рясним цвітінням і великими суцвіттями, що розкриваються в кінці літа. Широко використовується в декоративному садівництві. Високорослий вид.

Характеристика культури

гортензія саржента-красивоцветущий листопадний чагарник висотою до 4 м з вертикальною кроною і малоразветвленной широко розпростертою кореневою системою. Гілки товсті, жорсткі, темні, червонуватого забарвлення, покриті короткими м’ясистими ворсинками. Листя темно-зелені, великі, супротивні, довгасто-яйцеподібні, пилчасті по краю, загострені на кінцях, опушені рідкісними білуватими волосками зсередини, на дотик шорсткі, сидять на довгих черешках, довжиною до 27 см.

Стерильні квітки білі, плодущие – блідо-бузкові, зібрані в плоскі зонтичні суцвіття діаметром до 20 см. Плоди – непоказні коробочки. Цвіте гортензія саржента в середині-кінці липня, плоди дозрівають в жовтні. Плоди визрівають вкрай рідко, тільки в регіонах з теплою осінню. Розмножують розглянутий вид вегетативно, насіннєвий спосіб утруднений. Гортензія саржента недостатньо зимостійка, витримує морози до-23с.потребує укриття на зиму, без укриття надземна частина сильно обмерзає, але з настанням стійкого тепла швидко відновлюється.

Умови вирощування

гортензія саржента є прихильником легких, суглинних, водо-і повітропроникних, добре зволожених, слабокислих або кислих грунтів. Не потерпить сухих, малородючих, ущільнених, важких і глинистих грунтів. Не забороняється вирощування на лужних грунтах з умовою підкислення. Підкислити грунт можна за допомогою хвої, тирси і кори дерев, яку можна зібрати в найближчому лісі. Місце розташування переважно напівзатінене, як і для інших представників роду. На відкритих сонячних ділянках рослини садити не рекомендується, інакше листя можуть отримати опіки.

Розмноження

як згадувалося, найчастіше гортензію саржента розмножують вегетативним способом, а саме відводками і живцям. Перший спосіб є найпростішим. Обидва методи дають 100% результати навіть без використання стимуляторів росту. Живці заготовляють з обрізаних під час весняної обрізки міцних пагонів. Кожен держак повинен містити 4-5 нирок. Попередньо живці обробляють слабким розчином «корневина», така процедура прискорить процес укорінюваності. Посадку живців в живильний і вологий субстрат здійснюють на глибину двох нирок. Посадки на перший час притіняють і систематично зволожують.

Не забороняється проводити літнє живцювання, правда, воно рідко дає позитивні результати. Так, в середній смузі літні живці нарізають у другій декаді червня (не раніше і не пізніше). Живці нарізають зі здорових пагонів, розташованих в нижній частині куща. На них не повинно бути квіткових бруньок. Оптимальна довжина живця 7-10 см. Нижнє листя з живців видаляють, п’яту, по якій проходив зріз припудрюють стимулятором росту «корневин». Потім живці висаджують в субстрат на укорінення і притіняють. Як правило, вкорінюються літні живці через місяць. Але для цього важливо забезпечити регулярний полив і провітрювання.

На зиму молодий матеріал вкривають ялиновим гіллям, ту ж операцію повторюють з року в рік, особливо якщо гортензія саржента вирощується в регіонах з холодними зимами. Зацвітають рослини, отримані шляхом живцювання, на 2-3 рік. Кількість утворюються суцвіть залежить від віку гортензії. Так, до п’яти року рослини формують близько 30 суцвіть, до 10 років – близько 200 або трохи більше. Розмноження культури відводками не менш ефективно, ніж живцювання. Для цього нижні пагони закладають в борозенки, пришпилюють, засипають родючим грунтом, акуратно витягають верхній кінчик і розміщують його під кутом в 45 градусів. Для успішного і швидкого вкорінення відводків, важливо забезпечити хороший і рясний полив.

Чагарник в період цвітіння схожий на різнокольорові галявини. Величезні капелюхи покривають зелень так щільно, що сад почне просто пахнути. Зовнішній вигляд бутонів незвичайний, він схожий з невеликими повітряними кулями різних кольорів. Через свою невибагливості, різноманітності відтінків гортензія стала популярна серед російських садівників.

Через свою невибагливості, різноманітності відтінків гортензія стала популярна серед російських садівників

Рід рослини входить у велику групу гортензієвого сімейства. У нього входять невеликі дерева і кущі. Всього рослин в групі більше 80 видів. Гортензія прийшла в росію з японії. Рослина видає такий чіткий аромат, що навіть одиничний невеликий квітка створить приємне літній пахощі. Довгий час квіти прикрашали квартири, але селекціонери створили види, які прикрасили ділянки. Гортензія перестала боятися холодного клімату, морозів і дощів. Завдяки працям вчених пишні бутони стали популярними по всій країні.

різновиди гортензії (відео)

види і сорти гортензії

Сімейство яскравих кольорів налічує понад 100 сортів. Для певного клімату вибирають потрібний вид, починають за ним доглядати, розділяти і поширювати серед друзів. Серед усього різноманіття намагаються вибирати популярні сорти, які вже перевірені садівниками.

гортензія дуболістная

Назву сорт отримав через схожість форми листя. Вони різьблені, семилопатеві – як у могутнього дерева, — дуба. Росте у висоту до 2 метрів. Суцвіття мають форму конуса. Біля основи розташовується найширша частина, до вершини – звужується. Листя протягом літа і осені змінюється. Від яскравого зеленого поступово переходить до пурпурного і бордового. Квіточки-махрові і пухнасті. Форма суцвіть-великі волоті. Дуболістной білої гортензією закривають фасади будівлі . Залишають вільними тільки віконні прорізи. Квітучі будинки будуть настільки незвичайні, що порівняти їх можна тільки з казковими палацами.

Гортензія. Посадка, вирощування і доглядгортензія дуболістная

гортензія попеляста

Чагарник цікавий зовні. Сорт-листопадний. Висота доходить до 2м. Крона створюється об’ємна, широка і спадаюча. Виходить такий підлозі куля або сфера чергувань листя і бутонів. Листя має опушення з тильного боку. На кущі завжди багато молодих пагонів, які відтіняють колір бутонів. Листя досить великі – до 15см. По краях чітко помітні різці. Суцвіття формуються до середини літа і радують господарів до першого снігу. Іноді стоять навіть під пухнастою ковдрою зі сніжинок.

Сорт не боїться зими, томуПідійде для вирощування практично на всій території росії. Молоді кущі можуть підмерзнути, їх слід укрити, щоб дати можливість закріпитися до наступних сезонів. Квітка росте на всіх видах грунту, його можна висаджувати в будь-якому місці, не замислюючись про вибір більш підходящого на ділянці. Кущу буде добре скрізь.

Гортензія. Посадка, вирощування і доглядгортензія попеляста

Пірамідальна різновид: суцвіття мають форму піраміди. вони звужуються до вершинки. Щільна піраміда при близькому розгляданні складається з білих і рожевих бутончиків. З боку весь букет рожевий. До осіннього сезону він стає насиченим, що переливається під променями яскравого, але вже не жаркого сонця, що радує любителів квітів перед довгою зимою. Рослина внесе свою чарівність в осінній сезон, прикрашаючи ділянку до перших заморозків

Гортензія. Посадка, вирощування і догляд

гортензія шорстка

Сорт має відмінні листя. Вони великі, шорсткі на дотик, мають сильне опушення. Колір листя привабливий і насичений – смарагдово-зелений. Інша відмінність-невисокий зріст. Він не піднімається вище метра. Таке зростання нескладно пояснити. Взимку верхня наземна частина куща відмерзає. Рослина відроджується щороку. Цвітіння починається з середини липня.

Садівники вибирають сорт через листя: вона так оригінальна, що не потрібно цвітіння, щоб створити дивовижну декорацію ділянки. Шорсткість листя створює враження срібного відливу, шоколаду і червоного вина. Змінюючись кілька разів за сезон, вона перетворює весь сад, але особливо привабливо виглядає з червоним листям.

Гортензія. Посадка, вирощування і доглядгортензія шорстка

гортензія саржента

Вид порівняємо зі створенням чарівників. Казкова королівська саржента подобається всім. Листочки на дотик нагадують оксамит. Кожна пелюстка в розкритому бутоні розташований окремо. Оригінальність виходить через дивовижних переходів колірних відтінків: насичений фіолетовий тон змінюється блідо-рожевим і ніжно-блакитним. Місцями проскакують легкі білі цятки. висотою кущ може зрівнятися з невеликими фруктовими деревами – до 4 м.розквітаючи в кінці літа, протримається до першого снігу.

Гортензія. Посадка, вирощування і доглядгортензія саржента

гортензія крупнолистная (садова)

Великі листочки мають овальну форму з загостреним кінцем. Поступово садовий квітка укрупнюється. Суцвіття — у формі куль, об’ємних і щільних. Кожне суцвіття щільно примикає до іншого. Здається, якщо зрізати бутон, то його можна катати як м’ячик по поверхні землі. У сорту багато кольорів: синій, білий, рожевий. Садівники з’єднують їх в один кущ, і отримують строкатий квітковий килим.

Гортензія. Посадка, вирощування і доглядгортензія крупнолистная (садова)

гортензія черешковая (кучерява)

Вид відрізняється щільними кучерявими стеблами, він відмінно росте в природних умовах. Милуватися можна в японії, китаї і на сахаліні. По стеблах розташовуються невеликі суцвіття глибоких тонів. Стебла ховаються під бутонами, що створюють об’ємні кулі. Здається, що кольорові (сині, рожеві, фіолетові) кульки розкотилися по темному зеленому фону. Черешковий вид висаджують в затіненому місці. він недовго радує своїми бутонами, всього кілька тижнів на початку літа.

В’юнкий сорт допоможе прикрасити огорожі, оформити місце відпочинку на веранді, оригінальний в інтер’єрі. Гортензія стане цікавою кольоровою огорожею, що відокремлює овочеві культури від квіткових. Черешковий сорт теплолюбний, його захищають від морозів, вкриваючи на зиму кореневу систему і зміцнилися стебла рослини.

Гортензія. Посадка, вирощування і доглядгортензія черешкова (кучерява)

гортензія промениста

Сорт дуже не вибагливий, у нього величезна кількість колірних забарвлень. Найбільш привабливі білі гортензії. Дивовижні суцвіття розташовуються на довгому тонкому стеблинці. Пелюстки мають форму ніжних округлих овалів, загострених догори. Здалеку можна порівняти з великими пухнастими кульбабами. Висота куща — 3 м.цвіте приблизно місяць, самий пік – вересень. Листя теж овальні, але більш витягнуті.

Сорт не морозостійкий, його слід приготувати до холодів. Коріння закривають листям або компостної насипом.

Гортензія. Посадка, вирощування і доглядгортензія промениста

гортензія пильчатая

Сорт віддає перевагу яскравим сонячним променям, які створюють для нього особливий мікроклімат. Кущ не високий. Приблизний зростання — до 1,2 -1,4 м.

Найчарівнішим з сорту є вид «блакитний птах». його називають ще птахом щастя. Куля з блакитних пелюсток стає плоским і таким ніжним, що, здається, ось-ось злетить. Пелюстки розташовуються один над одним, створюючи оригінальну композицію з білими нераспустившимися бутонами. Суцвіття відрізняються за формою-волоті у вигляді рівних плоских щитків. Пильчатий вид витримує мороз до 25 градусів.

Гортензія. Посадка, вирощування і доглядгортензія пильчатая

посадка гортензії на садовій ділянці

Квітковий кущ не любить відкритих місць. Частина дня йому потрібно перебувати в тіні. Але не слід вибирати темну частину території. Квіти чекають сонця. Якщо залишити гортензію на яскравому сонці, вона просто згорить. Спочатку стане блідою, потім сухою. Насиченість кольору залежить від кислотності грунту.

Правил роботи з сортами не надто багато. Більшість з них невибагливо, добре приживається і розростається. За один сезон формується великий красивий квітковий букет.

вибір і підготовка місця

Обов’язково підбирають місце на території ділянки для висадки гортензії. Потім викопують яму. Розмір залежить від сорту і кореневої системи. Стандартний розмір ями для молодого куща:

  • діаметр-0,5 на 0,5 м;
  • глибина – до 70 см.

Якщо пересаджують зрілий кущ, спочатку обкопують навколо нього траншею, приблизно вираховуючи площа розташування куща. Наступні дії:

  • на дні ями створюється дренажний шар;
  • засипається торф;
  • додається пісок;
  • приблизно на половині додається хвоя або стружка;
  • верхній шар повинен бути більш легким.

У грунт з підвищеною кількістю лугу вносять добрива, що нормалізують склад.

особливості догляду за гортензією (відео)

технологія і терміни посадки гортензії на ділянці

Розсадою займаються пізньою весною. Спочатку розглядають коріння, прибирають пошкоджені, промивають і розправляють. Кращий час посадки-вересень . Рослина встигне закріпитися в грунті і зможе перезимувати. Якщо працюють з кущем навесні, коріння підрізають, але дуже акуратно. Зменшувати радять число пагонів, довжину стебел.

галереея: гортензія (56 фото)

Гортензія. Посадка, вирощування і догляд
Гортензія. Посадка, вирощування і догляд
Гортензія. Посадка, вирощування і догляд
Гортензія. Посадка, вирощування і догляд
Гортензія. Посадка, вирощування і догляд
Гортензія. Посадка, вирощування і догляд
Гортензія. Посадка, вирощування і догляд
Гортензія. Посадка, вирощування і догляд
Гортензія. Посадка, вирощування і догляд
Гортензія. Посадка, вирощування і догляд
Гортензія. Посадка, вирощування і догляд
Гортензія. Посадка, вирощування і догляд
Гортензія. Посадка, вирощування і догляд
Гортензія. Посадка, вирощування і догляд
Гортензія. Посадка, вирощування і догляд
Гортензія. Посадка, вирощування і доглядГортензія. Посадка, вирощування і догляд
Гортензія. Посадка, вирощування і догляд
Гортензія. Посадка, вирощування і догляд
Гортензія. Посадка, вирощування і догляд
Гортензія. Посадка, вирощування і догляд
Гортензія. Посадка, вирощування і догляд
Гортензія. Посадка, вирощування і догляд
Гортензія. Посадка, вирощування і догляд
Гортензія. Посадка, вирощування і догляд
Гортензія. Посадка, вирощування і догляд
Гортензія. Посадка, вирощування і догляд
Гортензія. Посадка, вирощування і догляд
Гортензія. Посадка, вирощування і догляд
Гортензія. Посадка, вирощування і догляд
Гортензія. Посадка, вирощування і догляд
Гортензія. Посадка, вирощування і догляд
Гортензія. Посадка, вирощування і догляд
Гортензія. Посадка, вирощування і догляд
Гортензія. Посадка, вирощування і догляд
Гортензія. Посадка, вирощування і догляд
Гортензія. Посадка, вирощування і догляд
Гортензія. Посадка, вирощування і догляд
Гортензія. Посадка, вирощування і догляд
Гортензія. Посадка, вирощування і догляд
Гортензія. Посадка, вирощування і догляд
Гортензія. Посадка, вирощування і доглядГортензія. Посадка, вирощування і догляд
Гортензія. Посадка, вирощування і догляд
Гортензія. Посадка, вирощування і догляд
Гортензія. Посадка, вирощування і догляд
Гортензія. Посадка, вирощування і догляд
Гортензія. Посадка, вирощування і догляд
Гортензія. Посадка, вирощування і догляд
Гортензія. Посадка, вирощування і догляд
Гортензія. Посадка, вирощування і догляд
Гортензія. Посадка, вирощування і догляд
Гортензія. Посадка, вирощування і догляд
Гортензія. Посадка, вирощування і догляд

догляд за гортензією на дачній ділянці

Гарний і правильно сформований кущ з рясним цвітінням можна отримати тільки за умови правильного догляду.

частота і правила поливів

Гортензія любить вологість. Грунт завжди потребує води. Щоб зберігати рідину в грунті створюють шар мульчі. Це може бути будь-який з матеріалів, що зберігає вологу:

  • хвоя;
  • перегній;
  • листя;
  • кора;
  • стружка.

Полив проводять в залежності від клімату:

  • сухий сезон-2 рази на тиждень;
  • дощовий час – 1 раз на тиждень.

Полити за допомогою лійки складно, кожен кущ вимагає приблизно 50л води. Тому якщо в саду багато квіткових кущів, створюють можливості для поливу шлангом. Вода повинна бути чистою і м’якою.

Якщо грунт покритий мульчею, то полив можна скоротити до 1 разу на місяць.

Гортензія. Посадка, вирощування і доглядгортензія любить вологість

підживлення гортензії

У період росту куща грунт насичують корисними компонентами. Вони допоможуть рослині стати здоровим і міцним. Відразу після пересадки, для саджанців потрібно такий набір добрив:

  • суперфосфат;
  • сечовина;
  • сірчаний калій.

Коли починають формуватися квіткові бутони:

  • суперфосфат;
  • сірчаний калій.

Останню підгодівлю проводять перед укриттям куща на зиму:

  • гній;
  • компост.

Розрахунки проводять на 1кв.м землі.

Гортензія. Посадка, вирощування і доглядв період росту гортензії, грунт насичують корисними компонентами

призначення і особливості обрізки гортензії

Обов’язковим методом догляду є обрізка. без неї рослина стане непривабливим, схожим на стирчать в різні боки розпатлані гілки. У такому вигляді їм важко тримати бутони. Кущ почнеться розпадатися або лягати на землю. Краса і чарівність загубляться.

  1. весняна обрізка дозволить в літній сезон тільки вносити дрібні виправлення. Основна форма вже буде обрана. ЗалишатиКраще стебла висотою 20см. Рослина підтягнеться і знайде пишність.
  2. якщо потрібно провести стрижку кучерявих сортів, то вона не кардинальна, що зменшує стебла, а проріджує. Така обрізка передбачає зменшення бічних пагонів.
  3. осіння обрізка виконує роль санітарних робіт. Слабкі і старі пагони видаляють.

підготовка гортензії до зими

Готувати кущ до зими починають з жовтня. перед зимою гілки обробляють бордоською рідиною.

  1. з середини жовтня землю під кущем розпушують, підгортають. Грунт піднімають на висоту приблизно 30 см.
  2. у листопаді починають опускати гілки, притискаючи їх до землі. Потім весь кущ закривають гілками ялин-ялиновим гіллям.

Гортензію закривають покривним матеріалом, під кущ насипають торф, складають старі опале листя.

Гортензія. Посадка, вирощування і доглядобов’язковим методом догляду є обрізка гортензії

варіанти використання гортензії в ландшафтному дизайні

Різні сорти на одній ділянці створюють умови для створення практично шедеврів, неповторних за стилем і з’єднанню. Стилів, в яких гортензія стає основою, багато. Найпопулярніші:

  1. сільський. на ділянці ставлять старовинні предмети (віз, кошик, чайник). Навколо або в них встановлюють ємності для кущів. Вийде незвичайна композиція: квітуча віз, різнобарвна корзина, оригінальний чайник.
  2. англійський квітник. ансамбль передбачає живоплоти, пишні галявини. Гортензія високоросла поміщається в центр, низькорослі сорти уздовж стежок.
  3. східний стиль. з гортензії створюють японський орнамент. Він виділяє штучні стежки, обмежує квіткову зону.
  4. кантрі . На ділянці розташовують велику кількість садових предметів дизайнерського оформлення: вазони, лавки, альтанки. Квіти висаджують поруч або за аксесуарами, щоб їх завжди було видно.
  5. середземноморський стиль. гортензію висаджують не в грунт, а в ящики, контейнери, оригінально розташовуючи їх по всій ділянці або уздовж паркану. З ящиків створюють вертикальні стійки, в кожен щабель конструкції поміщають новий вид.

розмноження гортензії живцями (відео)

Для будь-якого стилю потрібно різні сорти гортензій. Найкрасивіші підкреслять урочистість, інші додадуть благородства. Особливі види нагадають про ніжність, романтичності і доброті господарів. Всі разом стануть доказом працьовитості та індивідуальності підходу створення свого домашнього і присадибного затишку.

Увага, тільки сьогодні!