Нарізування внутрішньої різьби. Як нарізати різьблення

307

Про те, як нарізати різьбу мітчиком вручну, повинен знати кожна людина, пов’язаний з монтажем металоконструкцій або виконує різні ремонтні роботи. Це один з базових навичок слюсарної справи, який у досвідчених працівників доведений до автоматизму.

Мітчики призначені для охоплення обертаючим інструментом (воротком) або закріплення в патроні верстата.

Базовий інструмент

Для виконання внутрішніх різьб ручним способом використовуються різні мітчики, що виготовляються з вуглецевих або швидкорізальних сталей. Вони являють собою металевий стрижень з робочою частиною і хвостовиком, призначеним для охоплення обертаючим інструментом (воротком) або закріплення в патроні верстата. Робоча частина із зовнішнім різьбленням має конічну форму, для виходу стружки в ній передбачені поздовжні канавки.

Існує кілька різновидів мітчиків, але не всі вони придатні для ручного виконання внутрішнього різьблення. Наприклад, машинні можуть використовуватися лише на верстатах в силу своєї конструкції. Для виробництва ручних робіт підходять наступні види мітчиків:

Нарізування внутрішньої різьби. Як нарізати різьблення

  1. комплектні. З назви випливає, що це комплект з декількох виробів (3-5 штук) однакового діаметру, що застосовуються по черзі. Дозволяють домогтися чіткого профілю різьблення, хоча операція займає деякий час.
  2. машинно-ручні. Різновид машинного інструменту, в якому кінець хвостовика має прямокутний перетин для охоплення воротком. Різьба нарізається за один прохід.

Крім того, мітчики можуть мати різне виконання в залежності від типу різьблення. Найбільш часто зустрічається метрична, рідше — циліндрична і трубна.

Як правило, при монтажі металоконструкцій виробничих будівель (ангарів, теплиць та інших споруд), не схильних до вібрацій, використовуються метричні різьблення.

Також частина мітчиків виготовляється зі зрізаною робочою частиною, це потрібно для роботи з глухими отворами. Окремо слід розглядати роботу з легованими сталями підвищеної твердості. Вироби для подолання цієї твердості мають на робочій частині канавки, розташовані в шаховому порядку або хрест-навхрест.

Повернутися до змісту

Підбір свердла

Нарізування внутрішньої різьби. Як нарізати різьблення

Електрична дриль необхідна для виконання роботи з нарізування внутрішньої різьби.

Перед тим як нарізати різьбу мітчиком, необхідно спочатку просвердлити під неї отвір. Цілком ясно, що діаметр отвору повинен бути менше розміру мітчика, але ось наскільки? існує універсальний спосіб обчислення цієї різниці. Будь-яка різьба характеризується двома параметрами:

  • діаметр, вказується на інструментах з великою літерою м, наприклад, м6;
  • крок витків прописаний у вигляді цифри після першого параметра, наприклад, м6х1.

Поглянувши на маркування мітчика, легко підібрати свердло для роботи. Треба від значення діаметра відняти крок різьблення, в наведеному прикладі м6х1 знадобиться отвір розміром 6 — 1 = 5 мм.свердло слід брати звичайне циліндричне, для обробки металу такі виготовляються з швидкорізальної сталі р6м5. З метою полегшити підбір розмірів в таблиці 1 представлені рекомендовані діаметри для отворів самих «ходових» різьб метричного профілю.

Таблиця 1

маркування м3 м4 м5 м6 м8 м10 d отвори, мм 2,5 3,3 4,2 5 6,75 8,5

Оскільки мова йде про ручну обробку металу, то при підборі свердел слід врахувати одну особливість. При роботі з електричним дрилем, як би ви не намагалися утримувати її рівно і нерухомо, отвір буде розбиватися і його розмір виявиться трохи більше, ніж потрібно. В результаті після проходу мітчиком, витки різьблення будуть мати зрізаний профіль. При закручуванні туди болта з’явиться люфт, а при високому моменті затяжки витки можуть просто деформуватися. Величина розбивки отвору залежить від двох факторів:

Нарізування внутрішньої різьби. Як нарізати різьблення

Зенковки потрібні для зняття фасок при нарізуванні внутрішньої різьби.

  1. діаметра, чим він більший, тим сильніше розгортається отвір. Наприклад, при d = 5 мм відбувається збільшення на 0,08 мм, а при d = 10 мм — вже 0,12 мм.
  2. умов роботи. Слюсар може перебувати в незручному положенні або на висоті, це викличе підвищену розбивку отвору, що потім позначиться на якості з’єднання.

Проблема вирішується наступним чином: щоб внутрішня різьба вийшла повнопрофільної, треба спочатку взяти свердло, діаметр якого на 0,1 мм менше необхідного. Можливо, що в деяких випадках обертання мітчика буде утруднено, але зазвичай ніяких складнощів не виникає.

Підготовка інструментарію

Для виконання роботи з нарізування внутрішньої різьби знадобиться:

  • засоби розмітки (рулетка, лінійка, олівець);
  • дриль електричний з набором свердел;
  • зенковка для зняття фасок;
  • набір мітчиків з ручним воротком;
  • молоток;
  • керн.

Свердла слід заправити (заточити) відповідно до твердістю оброблюваного матеріалу. Чим він твердіше, тим більше потрібно витримати кут заточування. Під час просвердлювання і нарізування робочі частини свердел і мітчиків потрібно обов’язково змащувати. Вибір типу мастила залежить від в’язкості сталі. Для сталі звичайної і вуглецевої підійде старе сало або солідол, для нержавійки — машинне масло.

Повернутися до змісту

Порядок виконання робіт

Нарізування внутрішньої різьби. Як нарізати різьблення

Щоб правильно виконати весь комплекс робіт з нарізування різьблення, рекомендується дотримуватися певної послідовності. Це важливо, коли потрібно забезпечити добру сотню з’єднань як при складанні металевих конструкцій. Починати треба з розмітки, що проводиться за допомогою рулетки або лінійки відповідно до креслення. Відмірявши зазначені відстані від базових сторін, в знайденій точці ставлять мітку олівцем. Розмітка виконується для всіх отворів відразу або ж для тих, куди працівник здатний дотягнутися, перебуваючи на висоті.

Далі, наставивши на намічене місце керн, наносять один розрахований і точний удар, щоб вийшло чітке поглиблення. Природно, перед початком процедури керн потрібно заточити належним чином. Таким же способом потрібно намітити всі місця майбутніх отворів. Потім свердло закріплюється в патроні дрилі і змащується, після чого можна приступити до пророблення отвору. Обороти дрилі треба завчасно відрегулювати, щоб вони були невисокі.

Свердління проводиться акуратно, із середнім натиском, тримаючи дриль без перекосу під кутом 90° до поверхні. Не можна допускати хитання електроінструменту в різні боки, це підсилює розбивку отвору. Треба врахувати, що в момент виходу свердла з іншого боку буде потрібно деяке зусилля і невелике збільшення числа обертів. Якщо метал товстий, то змазування робочої частини треба здійснювати під час процесу кілька разів. Коли всі отвори готові, в патрон вставляється зенковка і знімаються фаски.

Останній етап-нарізування різьблення. Послідовність виконання цієї операції однакова для всіх видів мітчиків. Затиснувши його в воротку і попередньо змастивши, кінець інструменту вставляють в отвір, також дотримуючись кут 90°. Злегка натискаючи на комірець зверху, щоб перші витки робочої частини могли зачепитися за кромку фаски, роблять перший оборот. Подальше обертання йде без натиску за алгоритмом: один оборот вперед, пів обороту назад для скидання стружки. З машинними мітчиками, що виконують різьблення за один прохід, треба діяти обережно: інструмент крихкий і легко ламається. Комплектні вироби йдуть легше, але тут потрібно прогнати різьблення першим номером, потім другим і так далі.

Різьба-універсальний елемент з’єднання будь-яких конструкційних одиниць в техніці, будівництві, у всіх областях господарювання і в побуті. Вона надійно фіксує деталі, але дозволяє їх роз’єднувати при необхідності, не порушуючи конструкційної цілісності окремих частин. Крім функції кріплення, різьбове з’єднання є одним з видів шарнірів. Абсолютно різні механізми, від простих до складних, часто містять в собі різьблення як спосіб передачі руху.

Нарізка різьби-загальні відомості

Що таке різьба? це лінія, закручена гвинтом, яка виглядає як виступ, що має вершину різної форми на циліндричній поверхні тіла. У неї є крок, він може бути різним і визначається як проміжок між сусідніми вершинами. Виступи розділяє між собою западина. Різьба різного призначення має свою форму виступу.

Щоб отримати різьблення, її потрібно нарізати, тобто за допомогою інструменту вибрати в металі канавку по траєкторії гвинта. Для цього існує спеціальний інструмент — як ручний, так і той, який закріплюють в електричний (токарний) верстат. Спільним між ними є те, що різці виготовленіЗі спеціальної міцної сталі, що дозволяє легко знімати стружку зі сталевої заготовки.

Для отримання різної якості різьблення застосовують різні марки металу. Звідси поділ на кріпильні, фіксуючі, ходові, спеціальні. Деталі на виробництві нарізають кваліфіковані токарі. Якісна гвинтова поверхня не повинна мати відколів, задирів і шорсткостей.

Види різьблення

Різьблення виконують багато функцій, звідси їх широка класифікація. Гвинтові поверхні мають відмінності по:

  • формі повторення поверхні, де вона нарізана-циліндричного виду, конічного виду.
  • місця положення поверхні на деталі, на якій її отримали — зовні, всередині.
  • формі профільного розрізу виступу-трапецієподібна, круглого виду, з прямокутним профілем і трикутна.
  • величиною відрізка між сусідніми вершинами гвинтової лінії — з дрібним кроком, з великим кроком.
  • числу заходів-однозахідного нарізу, багатозахідного нарізу.
  • напрямку, в якому лінія гвинта огинає поверхню деталі — левовращаемая, правовращаемая.
  • призначення-кріпильного типу, ущільнювального кріплення, ходового використання, спеціального застосування.

Різьблення, виконані на заготовках з інструментальної сталі, служать інструментом для нарізки всіх інших гвинтових поверхонь.

Методи отримання

Різьблення можна виконати ручним способом, застосовуючи спеціальні набори для нарізки різьби.

Нарізування внутрішньої різьби. Як нарізати різьблення

Цю ж роботу можна проводити на верстатах — машинним методом. У разі робіт вручну виготовляють деталі або малою партією, або одинично. Щоб нарізати багато заготовок, потрібно використовувати відповідне обладнання:

Нарізування внутрішньої різьби. Як нарізати різьблення

Нарізування гвинта вихровий головкою відрізняється від традиційного способу тим, що в контакт із заготівлею вступає не один різець, а чотири. Почергове їх врізання не дає інструменту перегріватися і, як наслідок, швидкість обробки матеріалу збільшується. Головка приводиться в рух самостійним приводом. Отримана таким способом гвинтова поверхня відрізняється високими якісними показниками.

Який інструмент

Основний інструмент для нарізки різьби, яким отримують гвинтові поверхні на виробництві і в домашньому господарстві, мітчик і різноманітні різці. Перші два ріжучих-універсальні, і можуть бути встановлені як в верстат, так і в ручне пристосування. Різці виключно закріплюють в токарних і тому подібних машинах.

Інструмент мітчик на вигляд нагадує гвинт, де уздовж нього розташовані канавки (простір для відводу стружки), і за допомогою якого в заготовках, в їх отворах ріжуть внутрішню різьбу. Тіло різця розбите на три частини — це забірний, калібруючий ділянку і кінцевий хвостовик. За останній елемент мітчик фіксують в спеціальному воротку. Різці діляться на ручні, верстатні і гайкові. При проведенні всього комплексу робіт по нарізці різьблення недостатньо одного виду мітчика, їх зазвичай три: для чорнового проходу, получістовой доведення і чистової доведення гвинта.

Різцями-плашками роблять на деталях зовнішні гвинти-гвинтові металовироби, болти і шпильки. Форма плашки чимось схожа з плоским циліндром. В середині цього циліндра просвердлено отвір, в якому є різьблення, але не звичайна, а має гострі кромки. Навколо цієї різьблення також є канали для видалення металевої стружки. Забірна конічна частина у плашки є з обох сторін, між ними зона калібрації. Воротки для плашки забезпечені фіксуючими болтами.

Спеціалізований інструмент для верстатів

На верстатах для нарізки різьби використовують спеціальні різці, об’єднані в наступні групи:

Нарізування внутрішньої різьби. Як нарізати різьблення

Як нарізати мітчиком

Щоб отримати гвинт ручним способом за допомогою мітчика для нарізки різьблення, виконують наступну послідовність дій:

Нарізування внутрішньої різьби. Як нарізати різьблення

Як нарізати плашкою

Працюючи плашкою для нарізки різьблення, важливо також дотримуватися деяких правил:

Нарізування внутрішньої різьби. Як нарізати різьблення

Організація різьблення на трубах

Лерку для труб підбирають в строгому співвідношенні з діаметром заготовки. Так, труби бувають:

  • на півдюйма-відповідають діаметру в 15 міліметрів.
  • трехчетвертние — 20 міліметрів в діаметрі.
  • на дюймовий діаметр-в 25 міліметрів.
  • дюйм плюс чверть — 32 труба.

Ці показники відповідають діаметру труб з внутрішньої сторони, тому, щоб точно підібрати інструмент, потрібно додавати подвійну товщину стінок.

Для зручності вибору ріжучої оснастки на лерку для нарізки різьблення (плашці) є відповідне маркування, де:

Нарізування внутрішньої різьби. Як нарізати різьблення

Пристосування, що утримує різець, за допомогою якого здійснюють обертання лерки, має дві ручки, що фіксують болти. Напрямна з одного боку не дає виникнути перекосу під час роботи і порушити чіткість одержуваної гвинтовий поверхні.

Висновок

Виконуючи роботи з нарізки різьблення, потрібно дотримуватися правил техніки безпеки. При цьому дуже важливо працювати в захисних рукавицях і окулярах, щоб уникнути пошкодження шкірних тканин гострої металевою стружкою.

Нарізування внутрішньої різьби мітчиком починають з вибору потрібного інструменту. Після першим кроком є просвердлювання отвору. По суті, цей етап є найголовнішим, так як якщо помилитися з підбором діаметра, то або болт буде бовтатися, або при нарізуванні різьблення від перевантаження зламається мітчик. Найкраще діаметр отворів визначати за таблицями, але можна зробити і грубу оцінку: віднявши від діаметра різьблення її крок можна отримати приблизне значення необхідного діаметра отвору.

Наприклад, якщо зовнішній діаметр різьби 18 мм, а крок 1 мм, то потрібно просвердлити отвір в 17 мм. Свердлити необхідно строго перпендикулярно поверхні деталі (через відхилення можливий брак при нарізуванні). У просвердленого отвору бажано зробити невелику фаску. У глухих отворів глибина повинна бути більше, ніж довжина нарізається частини, щоб інструмент при різанні вийшов за межі необхідної довжини різьблення. Якщо цей запас не передбачити, то різьблення буде неповною.

Деталь з просвердленим отвором закріплюють в лещата. Мітчик фіксують в воротку (при відсутності використовують розвідний ключ) або патроні верстата. На якість різьблення, швидкість нарізування і стійкість інструменту значний вплив робить правильний підбір мастильно-охолоджуючої рідини (мор). Щоб не зіпсувати інструмент, а різьблення отримати чисту і з правильним профілем, необхідно застосовувати такі мор:

    Розведену емульсію (одна частина емульсії, змішана з 160 частинами води);

    Для деталей з латуні і сталі можна використовувати лляне масло;

    Для виробів з алюмінію – гас;

    Для деталей з червоної міді — можна скипидар;

    У виробах з чавуну і бронзи нарізування слід проводити всуху.

Не можна використовувати мінеральні та машинні масла-вони сприяють значному зростанню опору, яке інструмент долають в процесі роботи, роблять негативний вплив на шорсткість різьблення і призводять до швидкого зносу мітчика.

1.2. Правила нарізування внутрішньої різьби мітчиком

При ручній нарізці різьби інструмент вставляють в отвір вертикально (без перекосу). Вороток обертають в потрібному напрямку (для правої різьби за годинниковою стрілкою) не весь час, а періодично роблять 1-2 обороту в зворотну сторону.

При такому обертально-поворотному русі мітчика зрізана стружка ламається, стає короткою (подрібненої) і легше видаляється з робочої зони, а процес формування різьблення значно полегшується. Після закінчення нарізування інструмент вивертають обертанням воротка в протилежну сторону, потім його проганяють по готової різьбі наскрізь або до упору для глухих отворів. Необхідно також дотримуватися наступних правил:

    При формуванні різьблення в в’язких і м’яких металах (алюміній, мідь, бабіти та інші), а також в глибоких отворах інструмент слід періодично викручувати з отвору для очищення канавок від стружки.

    При використанні комплекту мітчиків необхідно застосування всіх інструментів набору. Нарізування відразу чистовим мітчиком або середнім, а потім чистовим без проходу чорновим не прискорює, а тільки уповільнює і ускладнює процес нарізування. Крім того, різьблення при цьому виходить неякісної, а інструмент може зламатися. Чистовий і середній мітчики вкручують в отвір вручну (без воротка) до тих пір, поки інструмент не піде по різьбі правильно, і тільки після цього встановлюють вороток і продовжують роботу.

    В процесі нарізування потрібно ретельно стежити за правильністю врізки інструменту, щоб не було його перекосу. Для цього необхідно через кожні знову нарізані 2-3 нитки стружки перевіряти положення мітчика щодо верхньоїПристрій нарізає-діаметр і крок. Вставляються вони в тримачі-воротки і плашкодержатели — закріплюються там за допомогою гвинтів. Затиснувши пристосування для нарізки різьблення в тримачі, його надягають/вставляють в те місце, де потрібно зробити роз’ємне з’єднання. Прокручуючи пристрій, формують витки. Від того, наскільки правильно виставлено пристрій на початку роботи залежить рівно чи «ляжуть» витки. Тому перші обороти робіть намагаючись утримувати конструкцію рівно, не допускаючи зрушень і перекосів. Після того, як зроблено кілька оборотів, процес піде простіше.

    Вручну можна нарізати різьбу малого або середнього діаметру. Складні типи (дво — і триходові) або робота з великими діаметрами руками неможлива — занадто великі зусилля потрібні. Для цих цілей використовується спеціальне механізоване обладнання-на токарні верстати з закріпленими на них мітчиками і плашками.

    як нарізати правильно

    Наносити різьблення можна на практично будь-які метали і їх сплави-сталь, мідь, алюміній, чавун, бронзу, латунь і т. Д. Не рекомендують робити її на каленому залозі-воно занадто жорстке, при роботі буде кришитися і якісних витків домогтися не вдасться, а значить, з’єднання буде ненадійним.

    Нарізування внутрішньої різьби. Як нарізати різьблення

    Інструмент для роботи

    Підготовка

    Працювати треба на чистому металі — видалити іржу, пісок та інші забруднення. Потім місце, де буде наноситься різьблення, необхідно змастити (крім чавуну і бронзи — з ними треба працювати «на суху»). Для змащення є спеціальна емульсія, але якщо її немає, можна використовувати розмочене мило. Також можна використовувати інші мастила:

    Нарізування внутрішньої різьби. Як нарізати різьблення

    Часто можна почути поради використовувати при нарізуванні різьби машинне або мінеральне масло або навіть сало. Вони працюють непогано, але фахівці кажуть, що краще цього не робити — стружка буде прилипати до в’язкої субстанції, що призведе до швидкого зносу мітчика або плашки.

    Процес нарізки

    При нарізці зовнішньої різьби плашку розміщують строго перпендикулярно до поверхні труби або прута. При роботі вона не повинна виляти, інакше витки вийдуть нерівними і з’єднання буде негарним і ненадійним. Особливо важливі перші витки. Від того, як вони» ляжуть » залежить чи не буде потім з’єднання з перекосом.

    Наносячи внутрішню різьбу, деталь фіксують нерухомо. Якщо це невеликий шматок, його можна затиснути в лещатах. Якщо велика пластина-забезпечте її нерухомість доступними методами, наприклад, зафіксувавши брусками. М

    Мітчик в отвір вставляють так, щоб його вісь була паралельна осі отвору. З невеликим зусиллям, потроху, починають крутити в заданому напрямку. Як тільки відчуєте що опір посилився, викручуєте мітчик назад і очищаєте його від стружки. Після чистки процес продовжують.

    Нарізування внутрішньої різьби. Як нарізати різьблення

    Процес нарізки в фото

    При нарізуванні різьблення в глухому отворі, його глибина повинна бути трохи більше необхідної-в цей надлишок повинен входити кінчик мітчика. Якщо конструктивно таке неможливо, у мітчика відрізають кінчик. При цьому до подальшої експлуатації він не придатний, але іншого виходу немає.

    Для того щоб витки вийшли якісними, використовують два мітчика або плашки — чорнову і чистову. Перший прохід роблять чорновий, другий — чистовий. Також є комбіновані пристрої для нанесення різьблення. Вони дозволяють зробити все за один прохід.

    Ще один практичний рада: щоб стружка не потрапляла в робочу зону, при нарізуванні роблять один повний оборот за годинниковою стрілкою, потім пів обороту проти. Після цього повертають інструмент в те місце, де зупинилися і знову роблять один оборот. Так продовжують до необхідної довжини.

    таблиці вибору діаметра свердла під різьбу

    При виконанні внутрішньої різьби під неї попередньо свердлиться отвір. Воно не дорівнює діаметру різьблення, так як при нарізуванні частина матеріалу не видаляється у вигляді стружки, а видавлюється, збільшуючи розмір виступів. Тому перед нанесенням необхідно вибрати діаметр свердла під різьбу. Це можна зробити за таблицями. Вони є для кожного типу різьблення, але наведемо найбільш популярні — метричну, дюймову, трубну.

    метрична різьба дюймова різьба трубна різьба діаметр різьби, дюйми крок різьби, мм діаметр свердла, мм діаметр різьби, дюйми крок різьби, мм діаметр свердла, мм діаметр різьблення, дюйми діаметр отвору під різьбу, мм m1 0.25 0,75 3/16 1.058 3.6 1/8 8,8 m1,4 0,3 1,1 1/4 1.270 5.0 1/4 11,7 m1.7 0,35 1,3 5/16 1.411 6.4 3/8 15,2 m2 0,4 1,6 3/8 1.588 7.8 1/2 18,6 m2.6 0,4 2,2 7/16 1.814 9.2 3/4 24,3 m3 0,5 2,5 1/2 2,117 10,4 1 30,5 m3,5 0,6 2,8 9/16 2,117 11,8 — — m4 0,7 3,3 5/8 2,309 13,3 11/4 39,2 m5 0,8 4,2 3/4 2,540 16,3 13/8 41,6 m6 1,0 5,0 7/8 2,822 19,1 11/2 45,1 m8 1,25 6,75 1 3,175 21,3 — — m10 1,5 8,5 11/8 3,629 24,6 — — m12 1,75 10,25 11/4 3,629 27,6 — — m14 2,0 11,5 13/8 4,233 30,1 — — m16 2,0 13,5 — — — — — m18 2,5 15,25 11/2 4,33 33,2 — — m20 2,5 17,25 15/8 6,080 35,2 — — m22 2,6 19 13/4 5,080 34,0 — — m24 3,0 20,5
    17/8 5,644 41,1 — —

    Ще раз звертаємо вашу увагу що діаметр свердла під різьбу дан для великої (стандартної різьби).

    таблиця діаметрів прута для зовнішньої різьби

    При роботі в зовнішнім різьбленням ситуація дуже схожа-част металу видавлюється, а не зрізається. Тому діаметр прута або труби, на який наноситься різьблення, повинен бути трохи менше. Наскільки точно-дивіться в таблиці нижче.

    діаметр різьблення, мм 5,0 6 8 10 12 16 20 24 діаметр стрижня, мм 4,92 5,92 7,9 9,9 11,88 15,88 19,86 23,86