Комахоїдні рослини-екзотика у вашому домі. Рослини хижаки комахоїдні рослини догляд

186

У свідомості людини міцно вкоренилася думка про те, що населяють нашу планету представники флори служать кормом для травоїдних тварин, плазунів і комах. Велика частка їх і в раціоні людини. Але є такі види м’ясоїдних рослин, які не чекають, коли їх з’їдять, а самі не проти поласувати живими організмами.

Причина м’ясоїдності рослин

Майже все, що росте з землі, харчується її соками. Для цього у них є коренева система, часто дуже розгалужена, через яку корисні речовини надходять всередину стебла, а потім засвоюються, перетворюючись в деревину, клітковину, листя, а іноді і радують око прекрасні суцвіття. Чим краще грунт, тим більше можливостей. Це відноситься до всіх видів флори, від трави до величезних секвой. На жаль, кліматичне різноманіття не завжди сприяє зростанню і виживанню біологічних об’єктів. Земля не скрізь родюча. Ось і доводиться пристосовуватися, не тільки людям, але і всім іншим нашим космічним супутникам. Адже, по суті, ми летимо в просторі, оточені мертвим вакуумом, а наш світ став живим тому, що є у нас повітря, вода, тепло і багато іншого, вкрай необхідне. М’ясоїдні рослини харчуються створіннями, що знаходяться на еволюційних сходах вище їх, не через вродженої жорстокості, вони змушені добувати речовини, необхідні для їх життєдіяльності тому, що взяти їх більше ніде.

Підступна краса

Їжею для хижих квітів служать в основному комахи. На все підряд вони сідають рідко, хіба що трохи відпочити. Жучки-комашки теж постійно шукають, чим би поживитися, така доля всіх живих істот на планеті. Звичайно, комахоїдні рослини могли б просто чекати вдалого випадку, але тоді навряд чи вижило б більшість з них. Тому вони беруть ініціативу за тим же принципом, що і люди, які стверджують, що удача знаходиться в руках. Через брак кінцівок, рослина-хижак використовує наявні в його розпорядженні органи, а саме листя і квітки. Залучити примхливих комах можна ароматом, кольором і тією красою, якою полонять бджіл і метеликів нешкідливі ромашки, маки або нарциси, з тією тільки різницею, що вони повинні бути ще спокусливіше, принаймні з точки зору комах.

Механізм травлення рослин

І ось довірлива комаха сідає на рослину-хижак в надії поласувати нектаром. Структура листя містить в собі пастки, що діляться по функціональному навантаженні на приманки і захоплення. Залучати комах здатні органи різної форми (наприклад, у вигляді війок, як у сарраценії, або глечиків з водою, якими непентес приманює свої жертви). Головне, щоб комаха підлетіло ближче, переконалося в тому, що йому пропонується небачене частування, і здійснило фатальну для себе посадку. Після цього рослина-хижак пускає в хід волоски, якими міцно утримує жертву протягом часу, необхідного для того, щоб листя або пелюстки зімкнулися, перекриваючи шлях до втечі. Надії на порятунок більше немає. За допомогою виділення особливих ферментів комаха умертвляється, його життєві соки, що містять корисні речовини (азот, фосфор, солі лужних металів та ін.), переходять в тканини квітки-вбивці. Залишається лише те, що переварити не можна — хітинові панцири.

Сарраценія-зла королева

Вона родом з нового світу. Живе переважно в південній частині північної америки, хоча зустрічається і в канаді, але рідше. Ця рослина-хижак використовує для полювання особливі листя, звані також ловчими, схожими на воронку з накидкою-капюшоном. Це прикриття захищає отвір, з якого поширюється спокусливий для комах запах, від дощу і надмірної дифузії рідини-секрету, ароматом нагадує нектар. До складу приманки сарраценії входить також речовина, що надає на жертв розслаблюючу дію, схоже з наркотичним ефектом. Поверхня листа гладка і слизька. Під чарівністю солодкого запаху жучки або мушки самі прагнуть потрапити в цю страшну воронку, з якої виходу немає. Звалившись всередину, жертви перетравлюються і розчиняються протеазою та іншими їдкими ферментами.

Комахоїдні рослини-екзотика у вашому домі. Рослини хижаки комахоїдні рослини догляд

Кого може з’їсти непентес?

Якщо за красою сарраценія, можливо, займає перше місце серед комахоїдних квітів, то за розмірами пріоритет по праву належить непентесу, мешканцю південно-тихоокеанського регіону. Він живе в малайзії, австралії, індонезії, китаї, індії, а також на філіппінах, сейшелах, мадагаскарі, суматрі і острові борнео. Тамтешні примати використовують цю рослину як джерело води в спеку, тому його інша назва — «мавпяча чашка». Листя непентеса нагадують латаття, з’єднані вони з довгими стеблами, як у ліан. Приманка рясна, вона може бути більш-менш липкою. У цю рідину і падають нещасні комахи, тонуть в ній, а потім розчиняються. Велика частина видів непентеса мають досить помірні розміри, але є серед них і справжні гіганти. Це не тільки комахоїдні рослини. Фото nepenthes rajah або nepenthes rafflesiana, з апетитом поїдають пташок, мишей і навіть щурів, справляють незабутнє враження. На щастя, для більших ссавців і людей вони небезпеки не представляють.

Комахоїдні рослини-екзотика у вашому домі. Рослини хижаки комахоїдні рослини догляд

Генлісея і її клешня

М’ясоїдні рослини живуть і в африці. На «чорному континенті» мешкає понад два десятки видів досить красивого жовтої квітки генлісея. Поширений він і в південній америці. Генлісея своєю асиметричною формою нагадує клешню краба, в яку легко потрапити, але вирватися практично неможливо. Вся справа в тому, що волоски, що ростуть на її внутрішній поверхні, розташовані по спіралі, а їх напрямок перешкоджає зворотному руху. При цьому полювання на все живе ведеться не тільки над земною поверхнею (це справа фотосинтезуючих зовнішніх листя), але і в грунті, де за допомогою порожнистих трубочок, теж спіралеподібних, засмоктуються разом з грунтовими водами мікроорганізми. Перетравлення їжі відбувається безпосередньо в каналах її надходження.

Колірні галюцинації каліфорнійської дарлінгтонії

Комахоїдні рослини вражають різноманітністю прийомів введення в оману своїх жертв. Так, дарлінгтонія каліфорнійська, яка полює поблизу річок, озер і джерел з прохолодною водою, має форму цибулини. У центрі цього дива природи розташовується отвір з двома іклоподібними листям, досить гострими. Сама дарлінгтонія живе під водою. Відмінність її в тому, що для лову вона листя не використовує, комахи потрапляють всередину її через «крабову клешню», несиметричний пелюстка. Але головний підступ полягає в колірній дезорієнтації жертви, що досягається безліччю світло-тіньових переходів, в яке занурюється комаха, опинившись всередині. Ці комахоїдні рослини просто зводять з розуму своїх жертв за допомогою цяточок на светопроводящей оболонці, і ті вже не можуть зрозуміти, де верх, а де низ. До того ж волоски задають їм потрібний напрямок.

Засмоктуюча бульбашка

Унікальна бульбашкова пастка характерна для рослини зі звучним ім’ям utricularia. Вона невелика, найбільші з бульбашок досягають сантиметра або трохи більше того. Відповідно, і видобуток скромна, насичується пухирчатка пуголовками та водяними блохами. Зате різноманітність і ареал вражають. Видів більше двох сотень, а зустріти цього хижака можна практично скрізь, крім хіба що тундри або антарктиди. Незвичайна і техніка, що застосовується при полюванні. Усередині бульбашок виробляють невеликий вакуум, і квітка, подібно маленькому пилососа, засмоктує пропливають повз комах разом з водою. Відбувається це дуже швидко, весь процес від відкриття отвору пастки до його закупорювання займає якісь мікросекунди.

Комахоїдні рослини-екзотика у вашому домі. Рослини хижаки комахоїдні рослини догляд

Липка жірянка

Практично повний аналог клейкої стрічки, яка всього пару-трійку десятиліть тому влітку звисала зі стелі майже кожної закусочної. Правда, pinguicula, або жірянка куди красивіше, ніж ті темно-коричневі спіралі з минулого. Яскраво-зелені або рожеві листя на зовнішній стороні покриті двома видами клітин. Квітконіжні залози, розташовані ближче до стебла, виробляють слиз, що містить клей, що привертає запахом, а заодно і надійно фіксує комах. Це і є та сама липучка. Другий тип клітин — це так звані сидячі залози. Вони відносяться до безпосередньо травній системі і виробляють протеазу, естеразу і амілазу, тобто ферменти, що розкладають живі організми на корисні для рослини компоненти.

Деякі види жірянки на зиму ховаються під щільною розеткою, щоб з весною знову розквітнути і продовжити нещадне полювання, розпустивши м’ясоїдні липкі листя.

Цей хижак живе в австралії. Важко уявити собі красиву слиз, але саме так можна визначити його поверхню. У зовнішньому вигляді бібліса єДеяку схожість з росянкой, але являє він собою абсолютно особливий вид м’ясоїдної рослини.

У поперечному розрізі лист круглий, він забезпечений конічним гострим закінченням. Волоски, що ростуть на ньому, виділяють в’язку речовину красивих райдужних відтінків. Квіти теж не позбавлені естетичної привабливості і забезпечені п’ятьма тичинками зігнутої форми. Механізм полювання не відрізняється особливою оригінальністю. Комаха прилипає, як правило, воно невелике. Тут йому і кінець.

Альдрованда — плавучий капкан

Пухирчаста альдрованда живе у воді. Вона рекордсменка в двох номінаціях. По-перше, це м’ясоїдна істота (квіткою його назвати важко, швидше водорість якась) дуже швидко росте, майже на сантиметр щодня. Це не означає, що альдрованда незабаром заполонить всі тропічні водойми. Наскільки швидко вона подовжується, настільки ж стрімко і коротшає. Кореня у цієї рослини немає, з одного кінця воно росте, а з іншого вмирає.

Другою унікальною особливістю альдрованди фахівці-біологи вважають її пастки. Вони зовсім маленькі, до трьох міліметрів, але їх досить, щоб ловити дрібних водних хребетних, і робити це стрімко. Складається капкан з двох половин, покритих волосками. Час спрацьовування вимірюється десятками мілісекунд, що є своєрідним рекордом швидкодії. Настільки швидкий рух живого організму аналогів не має.

Комахоїдні рослини-екзотика у вашому домі. Рослини хижаки комахоїдні рослини догляд

Наша росичка

Але не тільки в екзотичних країнах мешкають комахоїдні рослини. Види, поширені в далекосхідних регіонах, сибіру і європейської частини російської федерації (а їх три), можуть вижити в холоді завдяки здатності утворювати надійно термоізольовані нирки. Зберігшись взимку, вони з весною оживають і починають полювання на ласих до смачних ароматів жучків і мух. Прикладом може служити рослина-хижак росичка, ареал якого займає практично всю помірну кліматичну смугу як в північній, так і південній півкулі. Після зимівлі з нирок вибиваються не дуже довгі пагони, що живуть один рік. Листя, що ростуть на них, мають розміри приблизно в сантиметр, покриті тонкими волосками червонуватого відтінку, що виділяють краплі, що нагадують росу (звідси і назва). Чи варто пояснювати, що саме цю рідину росичка використовує в якості приманки? перші теплі місяці предметом полювання стають різні жучки, випадково опинилися в зоні дії хижака. Далі полювання йде більш цілеспрямована. У липні починається сезон цвітіння, і жертвами стають комахи-запилювачі. П’ятипелюсткові квіти досить красиві, і виглядають над поверхнею болота подібно світлим хмаринкам.

Незважаючи на забійну дію, вироблене на комах, ця рослина служить людині і дуже корисно для лікування бронхіту, астми, атеросклерозу, і навіть допомагає полегшити страждання при нападах епілепсії.

Хижаки в будинку

Корисні якості, якими можуть похвалитися рослини, що харчуються соками убієнних ними комах, знайшли визнання серед людей. Кімнатні рослини-хижаки давно стали бажаними мешканцями житлових і офісних приміщень. Переваги, такі як невибагливість, своєрідна краса і здатність винищувати недоречну живність, мотивують вибір на їх користь при прийнятті рішення, вазон з яким квіткою поставити на підвіконня. Вічний бич всіх офісів, контор, а іноді і будинків або квартир — турбота про те, хто поллє квіти. У випадку з хижими представниками флори переживати особливо не потрібно, вони досить довго можуть піклуватися про себе самі.

Комахоїдні рослини-екзотика у вашому домі. Рослини хижаки комахоїдні рослини догляд

Ловить мух і комарів

Позбавити від мух і комарів або хоча б зменшити їх кількість людям допомагають поряд з липким папером або інсектицидами рослини-хижаки. Венерина мухоловка по-науковому називається діонеєю (dionaea muscipula). Батьківщина її-савана північної америки. Її розміри дозволяють розміщувати вази і горщики навіть в умовах обмеженого простору. Квітка красивий, білий, з приємним ароматом. Дві стулки виглядають привітно і гостинно, лише маленькі зубчики по їх краю можуть навести на думку про зловісну перспективу для мухи, якій заманеться всістися хоча б на край цієї раковини. Діонея отримує нечутний сигнал від одного з трьох волосків, розміщених в кожній пастці, — стулки закриваються. Основна фаза руху пелюсток стрімка і займає всього одну десяту секунди, що дає підставу вважати мухоловку швидше мухобойкой. Втім, якщо комаха невелике, воно ще може врятуватися, пробравшись крізь поки ще існуючі щілини. В цьому випадку процес утримання припиняється, як і весь травний цикл, і приблизно через добу вся мухоуловітельная система приходить у вихідне бойове положення. Але таке трапляється нечасто. Часом буває, що в пастку потрапляє і два-три комах одночасно.

Догляд за рослиною

Отже, вибір зроблено. Господар приміщення-людина досить зайнятий, можливо, часто їздить у відрядження, і примхливі квіти йому не підходять. Всім його вимогам відповідають тільки кактуси або рослини-хижаки. Фото, побачене в журналі, або приклад вдалого співіснування подібних квітів зі знайомими людьми стверджує вибір на користь мухоловки або росички. Заповітний горщик куплений і поставлений на підвіконня. Що робити далі?

Спочатку нічого. Потрібно дати рослині обвикнуться на новому місці і випустити пару нових листочків. Якщо в будинку чистота ідеальна, і є квітці нікого, доведеться його час від часу підгодовувати, причому комах слід давати живих, тому що саме їх природне ворушіння активізує весь живильний процес. З цієї ж причини не потрібно годувати хижу рослину людською їжею на зразок шматочків ковбаси або сиру. Такий раціон викличе вкрай неприємні наслідки, від противного смороду до повної загибелі квітки.

Комахоїдні рослини-екзотика у вашому домі. Рослини хижаки комахоїдні рослини догляд

Комахи бувають різними, серед них не всі готові змиритися з роллю безпорадної жертви. Інші жуки цілком здатні буквально вигризти своє право на життя, виконавши своїми жоввами дірку в пастці. Не варто експериментувати і з особливо товстопанцирними комахами, як і з занадто великими. Не все, що більше, то смачніше, а розміри жертв повинні дозволяти їм вільно вміщатися в пастці, і краще, якщо вони вдвічі менше її. Перегодовувати хижі рослини не рекомендується, слід пам’ятати про суворі умови, в яких вони звикли виживати. Нормальна «порція» мухоловки-до трьох мух (і не в день, а за все літо). Апетит сарраценії менш скромний, але і він не перевищує десятка особин.

До того ж пастки мають обмежений «моторесурс», наприклад, венерини «раковини» розраховані не більше ніж на чотири прийоми пиши, після чого відмирають. Якщо завантажувати їх все одночасно, незабаром рослині виявиться просто нічим їсти.

Особливе застереження любителям риболовлі, які вважають, що їх захоплення гарантує постійну наявність відповідного корму. Мотиль, дощові або волохаті черв’яки та інша наживка хороша для риб, але травлення рослин на все це достаток не розраховане.

Будь-яке надмірне харчування шкідливо хижим квітам так само, як і людям, воно призводить до загнивання. Взимку їх взагалі годувати не потрібно. Ось так, повна дієта.

М’ясоїдні рослини багато разів ставали прообразами фантастичних монстрів, що мешкають в далеких світах. Людям подобається все загадкове, вони знаходять особливу красу в хижої красі, характерною для цих диких і домашніх квітів. І крім такого корисного якості, як здатність до винищення настирливих комах, мухоловки або росички мають ще одним важливим достоїнством. Вони просто красиві.

Зміст статті

Комахоїдні рослини, трави або напівчагарники, здатні ловити комах та інших дрібних тварин за допомогою спеціально пристосованих для цього листя. Спіймані комахи — а саме вони в більшості випадків потрапляють в пастки, перетравлюються ферментами і руйнуються кислотами, спеціально виділяються з цією метою. В результаті рослина крім фотосинтезу користується додатковим джерелом живлення.

Відомо приблизно 450 видів комахоїдних рослин, званих також м’ясоїдними. Вони представляють сімейств, причому три сімейства дуже близькі між собою. Це 1) виростають в новому світі сарраценієві (sarraceniaceae), до яких відносяться кілька видів роду сарраценія (sarracenia ), рід дарлінгтонія (darlingtonia ) з єдиним видом дарлінгтонія каліфорнійська (d. Californica ) і види слабо вивченого південноамериканського роду геліамфора (heliamphora ); 2) сімейство непентових (nepenthaceae), що включає більше 60 широко поширених в тропіках старого світу ліан свого єдиного роду непентес, або глечик (nepenthes ); 3) вельми своєрідне сімейство цефалотових (cephalotaceae) із західної австралії з єдиним видом цефалотус мішечковидний (cephalotus follicularis). Решта сімейства стоять осібно. Сімейство росянкових (droseraceae) об’єднує приблизно 90 видівДеяку схожість з росянкой, але являє він собою абсолютно особливий вид м’ясоїдної рослини.

У поперечному розрізі лист круглий, він забезпечений конічним гострим закінченням. Волоски, що ростуть на ньому, виділяють в’язку речовину красивих райдужних відтінків. Квіти теж не позбавлені естетичної привабливості і забезпечені п’ятьма тичинками зігнутої форми. Механізм полювання не відрізняється особливою оригінальністю. Комаха прилипає, як правило, воно невелике. Тут йому і кінець.

Альдрованда — плавучий капкан

Пухирчаста альдрованда живе у воді. Вона рекордсменка в двох номінаціях. По-перше, це м’ясоїдна істота (квіткою його назвати важко, швидше водорість якась) дуже швидко росте, майже на сантиметр щодня. Це не означає, що альдрованда незабаром заполонить всі тропічні водойми. Наскільки швидко вона подовжується, настільки ж стрімко і коротшає. Кореня у цієї рослини немає, з одного кінця воно росте, а з іншого вмирає.

Другою унікальною особливістю альдрованди фахівці-біологи вважають її пастки. Вони зовсім маленькі, до трьох міліметрів, але їх досить, щоб ловити дрібних водних хребетних, і робити це стрімко. Складається капкан з двох половин, покритих волосками. Час спрацьовування вимірюється десятками мілісекунд, що є своєрідним рекордом швидкодії. Настільки швидкий рух живого організму аналогів не має.

Комахоїдні рослини-екзотика у вашому домі. Рослини хижаки комахоїдні рослини догляд

Наша росичка

Але не тільки в екзотичних країнах мешкають комахоїдні рослини. Види, поширені в далекосхідних регіонах, сибіру і європейської частини російської федерації (а їх три), можуть вижити в холоді завдяки здатності утворювати надійно термоізольовані нирки. Зберігшись взимку, вони з весною оживають і починають полювання на ласих до смачних ароматів жучків і мух. Прикладом може служити рослина-хижак росичка, ареал якого займає практично всю помірну кліматичну смугу як в північній, так і південній півкулі. Після зимівлі з нирок вибиваються не дуже довгі пагони, що живуть один рік. Листя, що ростуть на них, мають розміри приблизно в сантиметр, покриті тонкими волосками червонуватого відтінку, що виділяють краплі, що нагадують росу (звідси і назва). Чи варто пояснювати, що саме цю рідину росичка використовує в якості приманки? перші теплі місяці предметом полювання стають різні жучки, випадково опинилися в зоні дії хижака. Далі полювання йде більш цілеспрямована. У липні починається сезон цвітіння, і жертвами стають комахи-запилювачі. П’ятипелюсткові квіти досить красиві, і виглядають над поверхнею болота подібно світлим хмаринкам.

Незважаючи на забійну дію, вироблене на комах, ця рослина служить людині і дуже корисно для лікування бронхіту, астми, атеросклерозу, і навіть допомагає полегшити страждання при нападах епілепсії.

Хижаки в будинку

Корисні якості, якими можуть похвалитися рослини, що харчуються соками убієнних ними комах, знайшли визнання серед людей. Кімнатні рослини-хижаки давно стали бажаними мешканцями житлових і офісних приміщень. Переваги, такі як невибагливість, своєрідна краса і здатність винищувати недоречну живність, мотивують вибір на їх користь при прийнятті рішення, вазон з яким квіткою поставити на підвіконня. Вічний бич всіх офісів, контор, а іноді і будинків або квартир — турбота про те, хто поллє квіти. У випадку з хижими представниками флори переживати особливо не потрібно, вони досить довго можуть піклуватися про себе самі.

Комахоїдні рослини-екзотика у вашому домі. Рослини хижаки комахоїдні рослини догляд

Ловить мух і комарів

Позбавити від мух і комарів або хоча б зменшити їх кількість людям допомагають поряд з липким папером або інсектицидами рослини-хижаки. Венерина мухоловка по-науковому називається діонеєю (dionaea muscipula). Батьківщина її-савана північної америки. Її розміри дозволяють розміщувати вази і горщики навіть в умовах обмеженого простору. Квітка красивий, білий, з приємним ароматом. Дві стулки виглядають привітно і гостинно, лише маленькі зубчики по їх краю можуть навести на думку про зловісну перспективу для мухи, якій заманеться всістися хоча б на край цієї раковини. Діонея отримує нечутний сигнал від одного з трьох волосків, розміщених в кожній пастці, — стулки закриваються. Основна фаза руху пелюсток стрімка і займає всього одну десяту секунди, що дає підставу вважати мухоловку швидше мухобойкой. Втім, якщо комаха невелике, воно ще може врятуватися, пробравшись крізь поки ще існуючі щілини. В цьому випадку процес утримання припиняється, як і весь травний цикл, і приблизно через добу вся мухоуловітельная система приходить у вихідне бойове положення. Але таке трапляється нечасто. Часом буває, що в пастку потрапляє і два-три комах одночасно.

Догляд за рослиною

Отже, вибір зроблено. Господар приміщення-людина досить зайнятий, можливо, часто їздить у відрядження, і примхливі квіти йому не підходять. Всім його вимогам відповідають тільки кактуси або рослини-хижаки. Фото, побачене в журналі, або приклад вдалого співіснування подібних квітів зі знайомими людьми стверджує вибір на користь мухоловки або росички. Заповітний горщик куплений і поставлений на підвіконня. Що робити далі?

Спочатку нічого. Потрібно дати рослині обвикнуться на новому місці і випустити пару нових листочків. Якщо в будинку чистота ідеальна, і є квітці нікого, доведеться його час від часу підгодовувати, причому комах слід давати живих, тому що саме їх природне ворушіння активізує весь живильний процес. З цієї ж причини не потрібно годувати хижу рослину людською їжею на зразок шматочків ковбаси або сиру. Такий раціон викличе вкрай неприємні наслідки, від противного смороду до повної загибелі квітки.

Комахоїдні рослини-екзотика у вашому домі. Рослини хижаки комахоїдні рослини догляд

Комахи бувають різними, серед них не всі готові змиритися з роллю безпорадної жертви. Інші жуки цілком здатні буквально вигризти своє право на життя, виконавши своїми жоввами дірку в пастці. Не варто експериментувати і з особливо товстопанцирними комахами, як і з занадто великими. Не все, що більше, то смачніше, а розміри жертв повинні дозволяти їм вільно вміщатися в пастці, і краще, якщо вони вдвічі менше її. Перегодовувати хижі рослини не рекомендується, слід пам’ятати про суворі умови, в яких вони звикли виживати. Нормальна «порція» мухоловки-до трьох мух (і не в день, а за все літо). Апетит сарраценії менш скромний, але і він не перевищує десятка особин.

До того ж пастки мають обмежений «моторесурс», наприклад, венерини «раковини» розраховані не більше ніж на чотири прийоми пиши, після чого відмирають. Якщо завантажувати їх все одночасно, незабаром рослині виявиться просто нічим їсти.

Особливе застереження любителям риболовлі, які вважають, що їх захоплення гарантує постійну наявність відповідного корму. Мотиль, дощові або волохаті черв’яки та інша наживка хороша для риб, але травлення рослин на все це достаток не розраховане.

Будь-яке надмірне харчування шкідливо хижим квітам так само, як і людям, воно призводить до загнивання. Взимку їх взагалі годувати не потрібно. Ось так, повна дієта.

М’ясоїдні рослини багато разів ставали прообразами фантастичних монстрів, що мешкають в далеких світах. Людям подобається все загадкове, вони знаходять особливу красу в хижої красі, характерною для цих диких і домашніх квітів. І крім такого корисного якості, як здатність до винищення настирливих комах, мухоловки або росички мають ще одним важливим достоїнством. Вони просто красиві.

Зміст статті

Комахоїдні рослини, трави або напівчагарники, здатні ловити комах та інших дрібних тварин за допомогою спеціально пристосованих для цього листя. Спіймані комахи — а саме вони в більшості випадків потрапляють в пастки, перетравлюються ферментами і руйнуються кислотами, спеціально виділяються з цією метою. В результаті рослина крім фотосинтезу користується додатковим джерелом живлення.

Відомо приблизно 450 видів комахоїдних рослин, званих також м’ясоїдними. Вони представляють сімейств, причому три сімейства дуже близькі між собою. Це 1) виростають в новому світі сарраценієві (sarraceniaceae), до яких відносяться кілька видів роду сарраценія (sarracenia ), рід дарлінгтонія (darlingtonia ) з єдиним видом дарлінгтонія каліфорнійська (d. Californica ) і види слабо вивченого південноамериканського роду геліамфора (heliamphora ); 2) сімейство непентових (nepenthaceae), що включає більше 60 широко поширених в тропіках старого світу ліан свого єдиного роду непентес, або глечик (nepenthes ); 3) вельми своєрідне сімейство цефалотових (cephalotaceae) із західної австралії з єдиним видом цефалотус мішечковидний (cephalotus follicularis). Решта сімейства стоять осібно. Сімейство росянкових (droseraceae) об’єднує приблизно 90 видівВона знаходиться.

У жірянок з сімейства пузирчаткових липкі залізисті волоски густо усіюють поверхню зібраних в розетку язикоподібних листя. Ці волоски мікроскопічні і вельми численні – 25 000 на 1 см 2 . Тиск на них будь-якого чужорідного тіла стимулює секрецію. Азотисті речовини в тілі комахи викликають рясне виділення слизової переварює рідини, зовні нагадує жир, звідки і назва рослини. Рух пастки обмежений краями листа, що загинаються навколо прилиплої здобичі. В результаті в перетравленні бере участь більше залозистої поверхні.

Рослини з механічними капканами.

Одні з найскладніших пасток для комах відомі у венериної мухоловки і альдрованди з сімейства росянкових. Працюють вони за одним принципом, хоча перший вид-наземна рослина, а другий – підводне. Незважаючи на свій вкрай обмежений ареал, венерина мухоловка відома набагато краще, оскільки її часто вирощують в оранжереях як ботанічний курйоз.

Її листя складаються з плоского лопатковидного черешка, що закінчується округлої платівкою, розділеної центральною жилкою, як шарніром, на дві симетричні половини, які при стимуляції «схлопиваются». Верхня поверхня їх покрита прямостоячими чутливими волосками і густою масою червоних залоз на коротких ніжках. Волоски запускають ловчий механізм, а залози утворюють секреторно-всмоктувальну систему і, можливо, служать для залучення видобутку. По краю лист оточений рядом жорстких прямостоячих шипів. Хоча рослина і називається мухоловкою, ловить воно в основному повзаючих комах. Коли жертва доторкається до чутливого волоска, половинки листа різко зближуються, не даючи видобутку піти. Тиск її на поверхневі залози призводить до виділення травного соку. Коли всі поживні речовини поглинаються, капкан знову розкривається.

Найскладніші по влаштуванню, хоча і найдрібніші за розміром, ловчі пристосування цього типу – у пузирчаток з того ж, що і жірянка, сімейства, найбільш еволюційно просунутої групи комахоїдних рослин. Квітки пухирчаток двогубі, часто помітні. Найпоширеніші види-підводні рослини без коренів з тонко розсіченими листям, що несуть безліч дрібних ловчих бульбашок. Вони рідко перевищують в діаметрі 2 мм, овальні і забезпечені круглим отвором, яке закрито клапаном, оточеним чутливими щетинками. Система діє наступним чином. Внутрішня вистилка пузиревидного капкана покрита волосками, безперервно поглинаючими знаходиться всередині нього рідина. В результаті в його порожнині створюється негативний тиск. Коли дрібна тварина торкається до чутливих щетинок, клапан відкривається і всередину бульбашки спрямовується вода, що захоплює туди ж жертву. Потім клапан повертається у вихідне положення, не дозволяючи видобутку піти. В кінцевому підсумку жертва перетравлюється, і поживні речовини всмоктуються вистилають пастку тканинами.

Представники фауни нашої планети діляться на травоїдних, що харчуються рослинами і м’ясоїдних, які їдять м’ясо. Але існують і м’ясоїдні рослини або як їх ще називають – комахоїдні.

Крім води в їх раціон харчування входять комахомі і навіть маленькі пташки. Ареал проживання комахоїдних рослин різноманітний. Вони ростуть в різних кліматичних зонах починаючи від арктики і закінчуючи тропіками на рівнинах і горах. У росії м’ясоїдні рослини можна побачити в європейській частині країни, на кавказі і далекому сході.

Вивчення вчених

Про комахоїдні рослини дізналися в 18 столітті. Англійський дослідник джон елліс вивчаючи «венерину мухоловку» висунув гіпотезу, що попалися до неї комахи служать їжею. Американський натураліст вільям бартрам досліджуючи латаття, в які траплялися комахи, назвав ці рослини «м’ясоїдними». Великий внесок у вивчення м’ясоїдних рослин вніс знаменитий англійський дослідник чарльз дарвін. Він виконав велику наукову роботу, спостерігаючи за росянками. Його висновки були такими, що здатність рослин перетравлювати їжу і хапати здобич збігаються з тими ж діями, що і у тварин.

Комахоїдні рослини-екзотика у вашому домі. Рослини хижаки комахоїдні рослини догляд

Мисливські якості рослин

Всі комахоїдні рослини можна розділити на два види по ловлі комах. Одні ловлять собі їжу за допомогою активно рухомих органів, а інші – за допомогою виділення клейкої стрічки, на яку жертва сідає і більше не може встати. Деякі м’ясоїдні рослини у формі латаття ваблять в свої пастки комах яскравими квітами і привабливими запахами. Потрапивши всередину, вони вже не зможуть вибратися назовні.

Комахоїдні рослини-екзотика у вашому домі. Рослини хижаки комахоїдні рослини догляд

Венерина мухоловка

Відноситься до сімейства росянкових. Росте на атлантичному узбережжі сша в бідних азотом грунтах, найчастіше на болотах. Відсутність азоту пояснює хижі властивості венериної мухоловки, оскільки азот, необхідний для синтезу білка, який міститься у комах. Висота рослини близько 20 см.своїх жертв воно ловить за допомогою капкана. Комах приваблює запах листя венериної мухоловки. Найчастіше туди трапляються великі мурахи, гусениці, павуки, а також молюски. Коли жертва зачіпає щетинки на аркуші хижого рослини, механізм спрацьовує. Але при першому дотику листя не закриються. Природою все передбачено, адже в пастку може потрапити маленький камінчик або щось інше, що не входить в живильний раціон мухоловки. Після другого торкання листя закриваються і жертва вже приречена. Повезти може тільки зовсім маленьким комахою, здатним вибратися через зуби рослини-вбивці. Ті, хто розміром побільше, починають при закритті листя активно рухатися, зачіпаючи тим самим щетинки венериної мухоловки. І листя сковують свою здобич все сильніше. Під час цього процесу рослина виділяє травний сік, ферменти якого здатні перетравлювати білок. Після перетравлення жертви листя розкриваються знову. Цікавий той факт, що коли пастка закривається без видобутку, харчовий сік виділятися не буде, але капкан відкриється тільки на наступний день. Одна пастка венериної мухоловки може переварити три або чотири жертви, після чого вона відмирає.

Рослини-хижаки-це одні з найбільш незвичайних представників флори нашої планети, можна сказати, диво природного світу.

Звично чути про тварин, які харчуються іншими живими істотами, але те, що нездатні до пересування і якого б то не було активної взаємодії зі своїм оточенням створення теж можуть пожирати когось, багатьом здасться неймовірним.

Вони мають відмінності від інших рослин і живуть в нестерпних для більшості зелених створінь умовах, через що їм і доводиться бути хижаками.

Чому вони це роблять?

Причина, по якій з’явилися рослини-хижаки, проста. Основну масу поживних речовин вони повинні отримувати за допомогою коренів з грунту, в якому вони знаходяться, але через те, що в багатьох куточках світу такий грунт, в якій практично немає необхідних для нормальної життєдіяльності більшості рослин речовин, їм довелося пристосовуватися і отримувати їх за рахунок поїдання інших істот. Тільки так вони отримують необхідні для життя компоненти.

Ці рослини можуть поїдати не тільки комах, але і членистоногих. вони мають систему травлення — так само, як тварини. Зараз вченим відомо понад 600 видів хижих рослин. У кожного з них свій раціон і свої методи лову видобутку. Крім того, у них є різні способи заманювання жертв і своєрідні пастки.

Крім незвичайних здібностей, ці рослини в більшій своїй частині мають дуже красивий і яскравий окрас, а багато — і сильний запах. Серед цього розмаїття можна виділити найбільш відомих представників хижого рослинного світу.

Види хижих рослин

  1. це досить рідкісна рослина, яке в природних умовах росте на півдні північної америки, за що її ще називають каліфорнійської. Місце її проживання-водойми з проточною і прохолодною водою. Причому живе вона під водою.

    Харчується ця підводна хижачка різними комахами, дрібними рачками та іншої річкової живності.

    Спосіб лову у них досить своєрідний — вона не користується своїм листям безпосередньо, потрапляє в пастку жертва через крабову клешню, це асиметричний відросток, такий собі міні-лабіринт. Після потрапляння всередину у комахи вже немає шансів.

    Дарлінгтонія впливає на нього яскравими фарбами внутрішньої сторони пастки, що призводить до повної дезорієнтації в просторі і подальшої загибелі.

  2. Комахоїдні рослини-екзотика у вашому домі. Рослини хижаки комахоїдні рослини догляд

  3. в даному випадку назва говорить сама за себе. Її можна назвати одним з найпоширеніших і відомих представників м’ясоїдних рослин.

    Їжею для мухоловки служать комахи і павукоподібні. Вона здатна відрізняти живий організм від неживого.

    Ловля видобутку відбувається наступним чином: мухоловка має два листа, які при попаданні на них жертви моментально схлопиваются іЛатаття. Слизька поверхня і наркотична речовина, що облямовує нектар, сприяють тому, що комахи падають всередину, де вони гинуть і перетравлюються протеазою та іншими ферментами.

    Дарлінгтонія
    Комахоїдні рослини-екзотика у вашому домі. Рослини хижаки комахоїдні рослини догляд

    Дарлінгтонія каліфорнійська — це єдиний представник роду дарлінгтонія, який росте в північній каліфорнії і орегоні. Воно росте в болотах і джерелах з холодною проточною водою і вважається рідкісним рослиною.

    Листя дарлінгтонії мають цибулинну форму і утворюють порожнину з отвором, що знаходиться під роздутою, як повітряна куля, структурою і двома гострими листами, які звисають як ікла.

    На відміну від багатьох м’ясоїдних рослин, воно не використовує ловчі листя для пастки, а використовують пастку типу крабової клешні. Як тільки комаха виявляється всередині, їх збиває з пантелику цяточки світла, які проходять через рослину. Вони приземляються в тисячі густих тонких волосків, які ростуть всередину. Комахи можуть слідувати за волосками вглиб до травних органів, але не можуть повернутися назад.

    Генлисея
    Комахоїдні рослини-екзотика у вашому домі. Рослини хижаки комахоїдні рослини догляд
    Генлісея складається з 21 виду, зазвичай росте у вологому наземному і напівводному середовищі і поширена в африці і центральній і південній америці.

    Генлісея являє собою невеликі трави з жовтими квітами, які використовують пастку типу крабової клешні. У такі пастки легко потрапити, але з них неможливо вийти через невеликі волосків, які ростуть до входу або, як в цьому випадку, вперед по спіралі.

    У цих рослин два різних типи листя: фотосинтезуючі листя над землею і спеціальні підземні листя які заманюють, ловлять і перетравлюють дрібні організми, такі як найпростіші. Підземні листя також виконують роль коренів, таку як вбирання води і прикріплення, так як у самої рослини їх немає. Ці підземні листя під землею формують порожнисті трубки, які мають вигляд спіралі. Дрібні мікроби потрапляють в ці трубки за допомогою потоку води, але не можуть з них вийти. Коли вони дістануться до виходу, вони вже будуть переварені.

    Пухирчатка
    Комахоїдні рослини-екзотика у вашому домі. Рослини хижаки комахоїдні рослини догляд
    Пухирчатка (utricularia) — це рід м’ясоїдних рослин, що складаються з 220 видів. Вони зустрічаються в прісній воді або вологому грунті в якості наземних або водних видів на всіх континентах, за винятком антарктиди.

    Це єдині хижі рослини, які використовують бульбашкову пастку. У більшості видів дуже маленькі пастки, в які вони можуть зловити дуже дрібну здобич, таку як найпростіші. Пастки становлять від 0,2 мм до 1.2 см, а в великі пастки потрапляють більший видобуток, як наприклад, водяні блохи або пуголовки.

    Бульбашки знаходяться під негативним тиском по відношенню до навколишнього оточення. Отвір пастки відкривається, всмоктує комаха і навколишню воду, закриває клапан, і все це відбувається за тисячні частки секунд.

    Жірянка
    Комахоїдні рослини-екзотика у вашому домі. Рослини хижаки комахоїдні рослини догляд
    Жірянка (pinguicula) – відноситься до групи м’ясоїдних рослин, які використовують липкі, залізисті листя для того, щоб заманити і переварити комах. Поживні речовини, одержувані від комах, доповнюють грунт, бідну мінеральними речовинами. Існує приблизно 80 видів цих рослин в північній і південній америці, європі та азії.

    Листя жирянки соковиті і зазвичай мають яскраво-зелений або рожевий колір. Є два спеціальних види клітин, що знаходяться на верхній стороні листя. Один відомий, як квітконіжна залоза і складається з секреторних клітин, що знаходяться на вершині однієї клітини стебла. Ці клітини виробляють слизовий секрет, який утворює видимі краплі на поверхні листя і діє, як липучка. Інші клітини називаються сидячими залозами, і вони знаходяться на поверхні листа, виробляючи ферменти, такі як амілаза, протеаза і естераза, які сприяють травному процесу. Тоді як багато видів жірянок м’ясоїдні весь рік, багато типів утворюють щільну зимову розетку, яка не м’ясоїдна. Коли настає літо, воно розквітає, і у нього з’являються нові м’ясоїдні листя.

    Бібліс
    Комахоїдні рослини-екзотика у вашому домі. Рослини хижаки комахоїдні рослини догляд
    Бібліс (byblis), або райдужна рослина – це невеликий вид м’ясоїдних рослин родом з австралії. Райдужна рослина отримала свою назву за привабливий вигляд слизу, яка покриває листя на сонці. Незважаючи на те що ці рослини схожі на росички, вони ніяк не пов’язані з останніми і відрізняються зигоморфними квітами з п’ятьма вигнутими тичинками.

    Листя його мають круглий перетин, і найчастіше вони подовжені і конічні на кінці. Поверхня листя повністю покрита залозистими волосками, які виділяють липку слизову речовину, що служить пасткою для дрібних комах, що сідають на листя або щупальця рослини.

    Альдрованда пухирчаста
    Комахоїдні рослини-екзотика у вашому домі. Рослини хижаки комахоїдні рослини догляд
    Альдрованда пухирчаста – aldrovanda vesiculosa) — це чудове безкореневе, м’ясоїдна водна рослина. Воно, як правило, харчується дрібними водними хребетними, використовуючи пастку-капкан.

    Рослина складається в основному з вільно плаваючих стебел, які досягають 6-11 см в довжину. Листя-пастки, величиною 2-3 мм, виростають в 5-9 завитків по центру стебла. Пастки прикріплюються до черешків, які містять повітря, що дозволяє рослині плавати. Це швидко зростаюча рослина і вона може досягати 4-9 мм в день і в деяких випадках виробляти новий завиток кожен день. У той час як рослина росте на одному кінці, інший кінець поступово гине.

    Пастка рослини складається з двох часток, які зачиняються, як капкан. Отвори пастки спрямовані назовні і покриті тонкими волосками, які дозволяють пастці закритися навколо будь-якої жертви, яка виявляється досить близько. Пастка закривається за десятки мілісекунд, що є одним із прикладів найшвидшого руху в тваринному світі.

    Цефалотус
    Комахоїдні рослини-екзотика у вашому домі. Рослини хижаки комахоїдні рослини догляд
    Цефалотус-єдиний і неповторний хижак з далекої австралії. Не дивлячись на свої крихітні розміри (дорослі рослини зазвичай досягають всього лише 7-10 см), цефалотуси неймовірно привабливі і цікаві. Рослина прекрасно справляється з роллю мисливця, в цьому йому допомагають якісь хитрощі. Слизькі краї глечиків, гострі шипи-нарости, що заважають комахою вибратися з пастки, і особливі клітини, позбавлені пігменту на кришечці глечика, які пропускають світло і створюють оманливе враження «відкритого неба».

    І звичайно, смертоносна травна рідина на дні пастки. Такий ось підступний і хитрий малятко-цефалотус. Втім, з боку він здається беззахисним і вимагає догляду та уваги. І це теж його маленька хитрість.

    Гелиамфора
    Комахоїдні рослини-екзотика у вашому домі. Рослини хижаки комахоїдні рослини догляд
    Геліамфора-хижа красуня родом з південної америки. Назва її походить від місць, в яких вона мешкає, «глечик боліт» – саме так перекладається «heliamphora». І дійсно, найбільше рослина схоже на яскраві глечики, які виросли в непримітних сірих болотах.

    Спосіб полювання геліамфори простий і зрозумілий. Хижачка приваблює комах нектаром, який виробляється в так званій нектарної ложці, розташованої на капюшоні глечика, а коли комаха сідає на глечик, то буквально скочується по гладких слизьких стінок всередину, де і відбувається перетравлення. Як то кажуть, все геніальне просто.

    Ось так задумаєшся, перш ніж вдома квіточку заводити.