Який зварювальний апарат краще для будинку. Огляди, рекомендації, відгуки. Потужність інвертора та інші параметри. Зварювальні проблеми та їх вирішення.

189

Щоб забезпечити прийнятну якість зварювання, попередньо необхідно визначити, можливості якого зварювального апарату інвертора краще підходять для майбутньої роботи.

Для цього недостатньо просто прийти в магазин і сказати: порадьте, як правильно вибрати зварювальний інвертор, який буде краще?

Тому що консультант магазину не може знати ні того, який тип робіт передбачається проводити, ні наскільки інтенсивним буде цей процес, ні тим більше, яким рівнем майстерності володіє зварювальник.

Професійні зварювальники вважають, що кращий апарат потрібно підбирати індивідуально. А якщо досвіду недостатньо, краще використовувати корисні поради бувалих майстрів.

Як відомо, зварювання — це процес, за допомогою якого кілька частин металу з’єднуються в єдине ціле.

Щоб здійснити зварювання, застосовують зварювальний апарат — пристрій, оснащений спеціальною електричною дугою, за допомогою електрики нагріває і розплавляє метал.

До зварюваного виробу струм підводиться через спеціальні стрижні — електроди.

Джерело живлення електродуги відрізняється за типом.

Одним з них і є зварювальний інвертор — апарат, головна відмінність якого від звичайного обладнання для зварювання полягає у використанні струму високої частоти.

Завдяки високій продуктивності, інвертор став базовим пристроєм для створення нових видів зварювального обладнання.

В результаті, на ринку з’явився зварювальний напівавтомат з інверторним джерелом струму.

При цьому в інших видах зварювального обладнання джерелом живлення є трансформатор або випрямляч.

Зварювальний напівавтомат забезпечує часткову механізацію процесу зварювання — цю функцію виконують плавляться електроди, які подають електродний дріт в робочу зону.

Всі інші робочі моменти виконуються зварювальником вручну.

Крім джерела живлення, в зварювальний напівавтомат інверторного типу також входить:

  1. пристрій, що керує струмом і забезпечує подачу дроту (плавляться електроди);
  2. понижуючий трансформатор;
  3. шланг, через який проходить дріт;
  4. пальник;
  5. затиск.

За принципом дії інвертор-це силовий трансформатор, який знижує напругу мережі до необхідного рівня.

Цей процес відбувається наступним чином:

  • змінний струм з частотою, що відповідає промисловому рівню, що становить 50 гц, потрапляє на випрямляч;
  • під впливом силового модуля струм випрямляється, згладжуючись дроселем з конденсатором;
  • інвертор перетворює отриманий струм в змінний, в результаті його частота стає набагато нижче і становить 50 кгц;
  • струм змінного типу надходить в трансформатор, завдяки чому напруга знижується до 90 в;
  • змінний струм подається до дуги;
  • всі переходи струму контролює блок управління або більш сучасний його варіант — модуль igbt.

На відміну від інших видів зварювального обладнання, інверторний апарат забезпечує силу зварювального струму, завдяки перетворенням високочастотного напруги, а не електромагнітної сили в індукційній котушці, якою оснащений трансформатор.

Крім того, завдяки попереднім перетворенням напруги, стало можливим застосовувати менший за розміром трансформатор.

У порівнянні з іншими зварювальними пристроями, в апарат інверторного типу входить трансформатор, вага якого може бути менше більш ніж в 70 разів.

Залежно від фірми-виробника, механізм подачі дроту в зварювальний апарат може бути різним.

Проте, зварювальний напівавтомат відрізняють найкращі експлуатаційні характеристики.

Зміст

переваги інверторних апаратів для зварювання

З технічної точки зору, напівавтомат інвертор має цілу низку переваг:

  • високий рівень ккд-до 95 %;
  • коефіцієнт потужності з оптимальним показником — 0,99;
  • незначна витрата електротехнічних ресурсів і матеріалів, в тому числі і дефіцитних;
  • великий вибір параметрів режиму, можливість вибору оптимального значення, що важливо, якщо для зварювання застосовуються тонкі електроди;
  • показник тривалості експлуатації джерел живлення в робочому режимі і при повному навантаженні складає до 80 %;
  • допускається паралельне використання декількох джерел живлення;
  • зварювальний режим регулюється плавно і відрізняється великим діапазоном струмів і напруг;
  • джерелом живлення можна управляти на відстані;
  • електрична енергія використовується з мінімальними втратами;
  • трансформатор інверторного апарату має невеликі габарити і масу, що полегшує перенесення і доставку обладнання до місця роботи;
  • подвійна ізоляція і оснащення надійним запобіжником забезпечує максимальну електробезпеку зварювального процесу.

З технологічної точки зору, зварювальний напівавтомат не менш перспективний.

Для зварювання можна використовувати будь-які електроди покритого типу, а процес зварювання доступний як при змінному струмі, так і при постійному.

Характеристики зовнішньої статики повністю універсальні. Плавляться покриті електроди застосовують в аргонової середовищі при ручному дугового зварювання.

Неплавкі електроди використовують в середовищі захисних газів для механізованого зварювання.

Для порівняння — трансформатори гріються помітно більше, ніж інвертори.

Легкий розпал дуги, стабільний рівень запалювання за допомогою подачі струму максимальної величини забезпечує функція hot-start.

Для порівняння — звичний трансформатор нездатний забезпечити ні стійкість дуги, ні стабільність режиму.

Функція arc-force забезпечує зниження струму до мінімуму, в разі короткого замикання, щоб електроди не залипали.

Ще одна перевага-відсутність або мінімальна кількість металевих бризок під час зварювання, а якщо зварювання проводиться при постійному струмі, використовувати магнітне дуття не потрібно.

Для інверторного зварювання доступні навіть сплави, насилу піддаються звичайному зварюванні, а також сталь. Управління зварювальним апаратом відбувається на мікропроцесорному рівні.

І останнє, зварювання інвертором складних конструкцій з металу доступна також малодосвідченим сварщикам.

недоліки інверторів для зварювання

Інверторний напівавтомат — це на сьогоднішній день кращий зварювальний апарат і за рівнем продуктивності, і за зручністю експлуатації, і за ступенем безпеки.

Проте, деякі недоліки є і у інверторних пристроїв:

  • інверторний напівавтомат може коштувати в кілька разів дорожче, ніж зварювальний трансформатор. Тому, якщо висока якість робіт не потрібно, краще купити більш дешевий апарат для варіння, за умови, що сам зварювальник володіє достатнім рівнем досвіду;
  • ремонт традиційного зварювального обладнання коштує дешевше, ніж інвертора-напівавтомата. Це пояснюється тим, що значна частина вартості інвертора припадає на модуль igbt. Причини виходу модуля з ладу самі пересічні — перевантаження, що буває, якщо спробувати швидко розрізати товстий металевий лист високої міцності, або різкі скачки мережевої напруги, коли теплове реле не здатне відреагувати миттєво;
  • апарат напівавтомат інверторного типу реагує на пил. Якщо її багато, пристрій може вийти з ладу. Тому при роботі з інвертором в умовах будівництва необхідно ретельно стежити за регулярною профілактикою зварювального обладнання — чистити, продувати і т.д.;
  • електронна начинка інвертора нездатна функціонувати при низьких температурах, тому, експлуатація зварювального апарату при температурі нижче 00с не рекомендується. Також небажано зберігати інвертор-напівавтомат в умовах холоду. Низькі температури можуть стати причиною появи конденсату на електронній начинці механізму і згодом вивести з ладу окремі вузли пристрою.

що важливо знати про зварювальних інверторах

Необхідність зварювальних робіт може періодично або постійно виникати не тільки в промислових, але і в домашніх умовах, особливо у власників дачі або заміського будинку.

Рішення купити інверторний апарат для зварювання-це можливість оперативно вирішувати поточні проблеми. Але щоб правильно вибрати зварювальний інвертор для будинку або дачі, потрібно знати, на що звертати увагу.

Хороший вибір для будинку і дачі визначається не стільки якістю, можливостями і вартістю зварювального обладнання, скільки його технічною відповідністю необхідної специфіці роботи і умовам, в яких буде проходити експлуатація.

До числа параметрів, які дозволяють безпомилково вибрати і купити зварювально-інверторний апарат для дачі, відносяться наступні:

  1. наявність вбудованого захисту від стрибків напруги. Більшість інверторних пристроїв гостро реагує на скачки мережевої напруги, тому обладнано вбудованими захисними пристроями, що спрацьовують при скачках в діапазоні 170-270 в.чим ширше діапазон, тим вище рівень захисту, тим дорожче коштує зварювальний апарат. Для промислового обладнання показник рівня захисту становить 25 %. Апаратам, призначеним для застосування в умовах дачі, досить, якщо показник відхилень напруги буде дорівнювати 15 %;
  2. оснащення вентиляційними пристроями. Зварювальні апарати інверторного типу дуже чутливі до пилу. В силу конструкції, інвертори обладнані охолоджуючими вентиляторами, які, виконуючи свою функцію, попутно всмоктують пил. Щоб зменшити кількість всмоктуваного пилу, виробники застосовують метод тунельної вентиляції. Цей метод хоч і дозволяє захистити найважливіші вузли від пилу, але збільшує вартість зварювального інвертора. Тому, краще купити звичайний зварювальний інвертор, а при необхідності, почистити його за допомогою продувки або м’якої кисті;
  3. наявність в сервісній майстерні друкованих плат для конкретно обраної моделі інвертора. Друковані плати досить часто виходять з ладу, а вартість їх ремонту висока. Звідси висновок — якщо сервісна майстерня готова в будь-який момент надати друковані плати, це ознака, що ремонт даної моделі доводиться виконувати часто. Якщо ж запчастини цього типу привозять тільки під замовлення, значить обладнання надійно. Також варто поцікавитися, скільки коштує такий ремонт і звідки привозять для нього запчастини.

зварювальний інвертор-специфіка вибору

Знання технічних особливостей зварювального обладнання-головна запорука успіху при його виборі. Дані поради стануть в нагоді тим, хто не знайомий зі специфікою зварювальних апаратів інверторного типу.

Продуктивність інвертора залежить від температурного режиму, в якому експлуатується пристрій, тому для кожного апарату передбачений свій температурний діапазон, що забезпечується спеціальним оснащенням.

Наприклад, висока температура навколишнього середовища в + 400с здатна викликати реакцію захисних пристроїв апарату.

Але така температура повітря буває рідко і не у всіх регіонах. А ось експлуатація інвертора в умовах низьких температур — питання актуальне для всієї території країни.

Пристрій інвертора передбачає безліч різних електронних елементів-мікроконтролерів, транзисторів, конденсаторів, і т.д., у кожного такого елемента є свій діапазон робочих температур.

Проблема в тому, що у всіх елементів він різний, тобто, збігається не завжди або не збігається зовсім.

Також небезпека експлуатації зварювальних апаратів на холоді полягає в можливій появі конденсату.

Зазвичай зварювальні апарати не хочуть запускатися в умовах нижче 0ºс. Про це свідчить сигнальна лампочка з написом «перевантаження».

Але ж не всі види обладнання оснащені однаково, в окремих випадках апарат включається без проблем, але в процесі роботи нагрівається, чим підсилює інтенсивність утворення конденсату.

В результаті частина вузлів апарату виходить з ладу.

Тому, при виборі інвертора, краще заглянути в його паспорт, ознайомитися з діапазоном робочих температур, а заодно поцікавитися наявністю гарантійних зобов’язань і сервісного обслуговування, а також, яку адресу сайту виробника і чи є інструкції на доступному для розуміння мовою.

Якість зварювального процесу може залежати від того, які електроди були обрані для роботи.

Щоб результат зварювання не розчарував, електроди повинні бути сумісні зі зварювальним обладнанням за технічними характеристиками: складу покриття, перетину, коефіцієнту наплавлення.

Залежно від товщини зварювального шва і глибини зварювання, застосовуються зварювальні електроди з різними технічними параметрами.

Функції hot start, anti-sticking і arc force стандартні для всіх видів інверторів, не варто звертати увагу на типові рекламні трюки виробників.

Щоб визначити реальний рівень продуктивності пристрою для зварювання, слід орієнтуватися на рівень напруги в мережі живлення.

Зазвичай продуктивність обладнання на практиці виявляється на рівень нижче, заявленої виробником.

Тому вибирати треба ті моделі, у яких показник потужності трохи вище, ніж потрібно для майбутніх робіт.

У сьогоднішньому матеріалі ми розберемося зі зварювальними апаратами. Будемо вникати в саму суть зварювального процесу, оцінимо ефективність і функціональність різних типів джерел живлення для зварювання. Навчимося розпізнавати важливі дрібниці.

Винахід зварювання. Трохи історії

«предмет винаходу становить спосіб з’єднання і роз’єднання металів дією електричного струму… Заснований на безпосередньому утворенні вольтової дуги між місцем обробки металу, що становить один електрод, і підводиться до цього місця рукояткою, що містить інший електрод, і з’єднаної з відповідним полюсом електричного струму. За допомогою цього способу можуть бути виконані наступні роботи: з’єднання частин між собою, роз’єднання або розрізування металів на частини, свердління і виробництво отворів і порожнин і наплавлення шарами.»

Ось такий був опис першого патенту, «привілеї» на зварювальний апарат. До департаменту торгівлі та мануфактур звернувся ще мало відомий інженер м. М. Бенардос. Йшов 1886 рік.

ліворуч: микола миколайович бенардос. Праворуч: микола гаврилович слов’янов

Люди знайомі з металами вже кілька тисяч років — зброя, прикраси, домашнє начиння, предмети побуту. Ми плавили, кували, і навіть навчилися штампувати, але будувати з нього ми почали багато пізніше, коли на зміну чавуну прийшла сталь. Елементи будинків, мости, котли, кораблі, парові машини, трубопроводи, автомобілі — зараз сталь становить близько 90% всього споживаного металу. Чорна металургія в другій половині дев’ятнадцятого століття видала перші успішні плавки високоякісного конструкційного матеріалу. Тоді потрібно було навчитися з’єднувати великі деталі максимально надійно, заклепки і болти вже не справлялися з поставленим перед ними завданням. Микола миколайович бенардос в 1882 році винайшов «електрогефест» — дугове електричне зварювання металів вугільним електродом. У 1886 році їм була отримана «привілей» на зварювальну технологію.

У 1888 році микола гаврилович слов’янов публічно продемонстрував дугове зварювання плавиться електродом з шаром флюсу, так звану електричну виливок металів. Інженер довів, що, крім усього іншого, дугова технологія дозволяє працювати не тільки з чорним металом, але і з різними кольоровими металами і сплавами. У 1905 році зварювання підключили до трифазного струму — у всьому світі почали варити в промислових масштабах.

Як працює зварювання? трохи теорії

Дугове зварювання отримала найширше застосування, так як технологія дозволила виробляти нероз’ємне з’єднання металів, причому шов по міцності не поступається масиву матеріалу. Ця обставина пояснюється безперервністю утворених структур і наявністю молекулярних зчеплень між деталями.

В основі процесу лежить вплив високої температури. Теоретично, подібні міжатомні з’єднання матеріалів можна отримати додатком високого тиску (механічний метод). Але цей фінт годиться тільки для м’яких металів, типу свинцю, а у випадку з твердою сталлю потрібно плавлення.

Електрична дуга

Відповідний температурний режим в кілька тисяч градусів може забезпечити електрична дуга. По суті, це коротке замикання між двома досить наближеними один до одного електродами. Напруга, що подається на електроди, збільшують, поки не відбудеться пробій повітря, який є ізолятором. Пробій є емісією електронів одного з них (катода), які, розігріваються струмом, виходять і рухаються до іонізованих атомів другого (анода). Далі все відбувається дуже швидко: з’являється іскріння — розряд) — електричний ланцюг імпульсно замикається-повітря зазору іонізується-утворюється плазма — особливий стан газу) — опір повітряного прошарку падає-струм посилюється ще більше-дуга розігрівається, стаєПровідником і замикає ланцюг. Цей процес називається «розпалом» дуги. Тепер залишається її стабілізувати, це робиться встановленням необхідної відстані між електродами і підтриманням заданих характеристик енергопостачання.

схема виникнення зварювальної дуги: 1 — коротке замикання; 2 — утворення рідкого металу; 3 — утворення шийки; 4 — виникнення дуги; 5 — зварюваний метал; 6 — електрод; 7 — зварювальний апарат

Процес зварювання металів

Електрична дуга при металообробці може діяти «побічно» — якщо вона організовується між незалежними від основного металу електродами. Але частіше дуга розпалюється» прямо « — між деталлю, яка є частиною електричного кола, і електродом (для цього зварювальник» крокодилом «підключає»масу»). Отже, від зварювального апарату струм (змінний або постійний) підводиться до заготівлі, дуга розгорається і своїм теплом оплавляє кромки деталей, що зварюються. Утворюється так звана «зварювальна ванна», де метал деякий час знаходиться в рідкому стані. Сюди ж потрапляє розплав, що капає з торця стрижня електрода, а його палаюче покриття забезпечує газовий захист навколо дуги (про неї буде далі) і текучу шлакову ванну. У міру видалення дуги від робочої зони, метал твердне, і формується шов, а на його поверхні утворюється панцир, кірка з сплив шлаку.

ручне дугове зварювання: 1 — зварювані деталі; 2 — захисна атмосфера; 3 — зварювальна ванна; 4 — дуга; 5-краплі розплавленого електрода; 6-стрижень електрода; 7-покриття електрода

Зварювальні проблеми і їх рішення

Це ми спрощено розглянули поширену технологію, при якій застосовується плавиться стрижень-електрод або дріт-присадка, але бувають варіанти і з неплавким електродом (вугільний, графітовий, вольфрамовий) — наприклад, при аргонової зварюванні, де шов заповнюють відрізками плавиться дроту. Взагалі, вибір правильного електрода, як і способу зварювання — справа вкрай важлива, від якого залежить, чи буде шов досить надійним, чи буде він за своїми механічними властивостями відповідати основному металу. Мова йде не про діаметр, хоча і тут потрібно думати, так як не все залежить від товщини (ще важлива специфіка матеріалу, форма крайок деталей, характер енергії, просторового положення зварювання). Електроди і дріт різних марок можуть в тій чи іншій мірі краще підходити для робіт з різною «довжиною» дуги, «глибиною» проплавлення. Їх обмазка / шихта може не тільки кардинально впливати на процес зварювання, але і змінювати властивості шва, його хімічний склад.

В процесі зварювальна ванна повинна бути захищена від впливу повітря, щоб виключити окислення металу. Для цього в робочій зоні створюють особливе середовище. Є два варіанти дії. Перше-технологія mig-mag, коли зі спеціального балона подається газ (аргон, гелій, co 2). Друге-спалюванням обмазки електрода, при якій утворюється захисний шлаковий або шлакогазовий «купол». Електродні покриття при горінні пов’язують кисень і виводять його з шва. Крім цього, що містяться в них речовини допомагають іонізувати дугу (стабілізують, спрощують розпал), легують і рафінують метал шва, що вносяться речовинами покращуючи його фізичні властивості.

зварювання mig/mag: 1 — зварюваний метал; 2 — газовий захист; 3 — зварювальна ванна; 4-зварювальна дуга; 5-електродний дріт; 6-контактна трубка; 7-газове сопло

Сварка є досить примхливим процесом з точки зору стабільності електропостачання, бо необхідний температурний режим безпосередньо залежить від параметрів струму. Для отримання якісного результату тут потрібно забезпечити стійкість електричної дуги. Тільки стабільна дуга дозволить уникнути появи дефектів шва, особливо на початку і кінці зварювання (розпал і загасання). Виходить, що найважливіший момент — характеристики струму, що подається від джерела. Чим масивніше зварювані деталі, тим глибше має бути плавлення, тим більшого діаметру застосовують електрод, і більше потужності і сили потрібно для роботи. Вибір сили струму завжди актуальний для оператора (найчастіше її вдається визначити лише досвідченим шляхом), іноді вона регулюється в процесі, в деяких випадках — жорстко фіксується. Є одна особливість: дуга, одержувана від джерела постійного струму, горить стабільніше, без переривань. Від «постійної» енергії немає зміни полярності, утворюється менше бризок металу, шов виходить в усіх відношеннях якісніше. А ось зварювання змінним струмом є дещо складніше, так як необхідно мати серйозні навички в підтримці оптимальної дуги, домогтися високої якості в цьому випадку — дуже непросто. Однак, на відміну від інших матеріалів, алюміній і його сплави «люблять», коли їх варять змінним струмом.

Зауважимо, що людський фактор в процесі зварювання металів стоїть на першому місці. Крім вибору режиму роботи і типу присадки, майстру необхідно запалити і підтримати дугу, вибираючи її довжину, він повинен правильно переміщати електрод (і дугу) по лінії накладення шва, плавно розплавляючи кромки деталей. Багато в чому саме від твердої руки зварника залежить, наскільки чітко буде розподілений розплав, наскільки красивим, однорідним і міцним буде шов.

Основні типи зварювальних апаратів

Практично будь-яке джерело живлення для зварювання металів дугою повинен прийняти електроенергію з мережі і знизити її напругу, збільшуючи силу струму до потрібної позначки (100-200 а), нерідко змінюючи частоту струму або роблячи його постійним. Деякий виняток становить виробництво дуги струмом акумуляторних батарей і генераторів з двс. Тобто будь-який мережевий зварювальний апарат, по суті, є перетворювачем енергії. Є кілька видів агрегатів для дугового зварювання, і всі вони мають свої технічні особливості, свої переваги і недоліки.

Інвертори

Це наймолодші і перспективні зварювальні апарати, які серійно випускаються тільки з 80-х років минулого століття — випрямлячі з транзисторним інвертором. У таких джерелах електрику кілька разів змінює свої характеристики. Спочатку він випрямляється, проходячи через напівпровідник, потім згладжується спеціальним фільтром. Постійний струм зі стандартною мережевою частотою 50 гц перетворюється знову в змінний, але вже з високою частотою (десятки кілогерц). Після частотного інвертування струм потрапляє на мініатюрний трансформатор, де знижується його напруга і підвищується сила струму. Далі в справу вступає високочастотний фільтр і випрямляч — для утворення дуги на електроди подається постійний струм.

Головною родзинкою інвертора є саме збільшення частоти струму, що в підсумку дозволило виграти боротьбу з масою і габаритами (ims tig 200 hf ac/dc). Але це далеко не всі плюси:

  1. високий ккд джерела (85-95%), маємо дуже малі втрати енергії, процес-економічний. Інвертор можна живити від звичайної побутової розетки.
  2. великий час безперервної роботи.
  3. широта регулювань сили струму (наприклад, deca mma starmicro 180-від 5 до 150 а), що дає можливість застосувати великий асортимент електродів, в тому числі навіть надтонкі.
  4. струм і напруга регулюються плавно.
  5. режим роботи контролюється керуючими схемами, мікропроцесорами-дуга легко розпалюється і добре стабілізується (ergus c 201 cdi0999).
  6. є захист від перепадів напруги.
  7. зварений шов виходить високої якості у всіх просторових положеннях, мінімізується розбризкування розплаву.
  8. можливе з’єднання важкозварюваних матеріалів.
  9. підвищена електробезпека.

Недоліків у сучасних інверторів трохи:

  1. висока вартість агрегату, яка в рази відрізняється від трансформаторних джерел. Недешево обходиться і ремонт інвертора. Наприклад, при виході з ладу блоку силових транзисторів igbt — проблема потягне на третину або на половину вартості нового зварювального апарату.
  2. інвертор болісно реагує на проникнення в корпус пилу, яка регулярно затягується працюючими кулерами охолодження. Металевий пил, наприклад, від роботи болгарки , може викликати замикання струмоведучих елементів, тому агрегат потрібно часто продувати повітрям, або очищати м’якою щіткою, особливо в умовах будмайданчика або виробництва.
  3. складна електронна начинка інвертора чутлива до вологи і низьких температур, які можуть викликати випадання конденсату. Виникають певні складнощі з роботою в зимовий період, актуальним є питання правильного зберігання агрегату (холодний гараж тут не підійде).
  4. можлива поява перешкод в основній мережі.

Отже, інвертор контролюючими модулями максимально спрощує роботу для некваліфікованого оператора, який без особливогоТому варто мати невеликий запас потужності (розумним вважається поріг близько 30%). Крім того, якщо регулярно експлуатувати агрегат на граничних навантаженнях, то його ресурс може швидко вичерпатися.

Реальна потужність (сила) зварювального апарату визначається силою струму, яку він здатний видати. Саме цей показник визначає товщину провариваемого металу, відповідно, максимальний діаметр електрода. Традиційно вважається, що професійні машини розраховані на 300 і більше ампер. Для побутових і загальнобудівельних робіт цілком підійде агрегат до 200-250 а, що теоретично відповідає металу товщиною близько 6 мм і електроду «четвірці» — blueweld gamma 3200 (190 а — рекомендують електрод 4 мм) . Якщо враховувати нестабільність мережевих характеристик, то правильним буде придбати сварочник «з запасом» (плануємо багато працювати електродом «трійкою» — беремо апарат під електрод 4 мм).

Ми вже не раз вже відзначали необхідність підбирати силові характеристики, виходячи з умов роботи, тому зварювальний апарат з великим діапазоном регулювання буде набагато функціональніше, в порівнянні з «затиснутим». Кращі показники в цьому плані мають інвертори, здатні плавно міняти ампераж і працювати на малих токах (stanley super 180).

Тривалість часу роботи (пвр, пв)

Найкорисніша інформація для користувача, максимально зрозуміла для сприйняття продуктивності. Розробники беруть до розгляду обмежений за часом робочий цикл, і поділяють в процентному співвідношенні-скільки апарат повинен безперервно працювати і скільки відпочивати. У європі ведуть розрахунок 10 хвилин, на пострадянському просторі прийнято розглядати п’ятихвилинку. Отже, якщо зазначено, що пвр становить 30%, то це означає, що теоретично європейський зварювальний апарат відключиться (спрацює захист) через 3 хвилини виготовлення безперервного шва, продовжити роботу можна через 7 хвилин. На практиці такого майже не буває, так як по ходу справи потрібно міняти електрод, перевіряти якість шва, зчищати шлак, переходити на інше місце. За цими цифрами ми просто можемо зрозуміти функціональність двох більш-менш подібних машин. Однак варто мати на увазі, що зазначена розробником тривалість часу роботи безпосередньо залежить від температури навколишнього середовища. Так тривалість включення брендових зварювальних апаратів розраховується при температурі повітря +40 градусів, а дешеві китайські моделі — трохи більше плюс 20°. Очевидно, що в один ряд ставити їх не можна, незважаючи на схожість відсотків, європейці будуть значно витривалішими.

І тут ще один момент. Відсоток пвр змінюється (збільшується) зі зменшенням навантаження (обрана сила струму) і в деяких випадках, на малих токах, становить 100%. У паспорті може вказуватися пв для різного струму.

Клас захисту

Зварювальний апарат, як будь-яке електрообладнання, повинен бути стандартизований в плані захищеності від зовнішніх факторів. У паспорті повинен бути вказаний двоциферний код ip. Середньостатистичні джерела живлення для зварювання мають індекс від ip21 до ip23. Двійка вказує на те, що всередину корпусу не пройдуть предмети товщиною більше 12 мм (пил і дрібне сміття потрапити може). Друга цифра вказує на захист від вологи — 1 означає, що краплі води, що падають на кожух вертикально, не завдадуть шкоди, 3 означає, що вода навіть під кутом в 60 градусів не потрапить в корпус агрегату. Тобто тут вже є можливість вибору, хоча під дощем варити заборонено.

Температурні обмеження

Гости дозволяють проводити ручне зварювання в діапазоні від -40 до +40 градусів цельсія. З такою спекою складності в наших широтах з’являються рідко. Але далеко не всі сварочники можна спокійно запустити навіть нижче нуля. Особливо часто виникають проблеми з інверторами, в яких при мінусах просто загоряється сигналізатор перевантаження, і апарат вимикається. Тому слід звернути увагу на рекомендації конкретного виробника, хоча далеко не завжди потрібну інформацію користувач може знайти.

Робота від генератора

Ця функція може здорово стати в нагоді для роботи в польових умовах (gysmi 165), коли мережі поблизу немає зовсім, або її параметри не дозволяють підтримувати необхідний режим роботи. Врахуйте, що не всі зварювальні апарати можуть живитися від побутових генераторів з двс.

Зварювання різних матеріалів

Зверніть увагу, на що здатний цікавить вас апарат, крім звичайної ручної дугового зварювання (її позначають мма). Можливо, вам важливо, щоб їм, хоча б опціонально (доукомплектувавшись), можна було варити кольорові метали, застосувати аргонно-дугову технологію (tig). Для ілюстрації наведемо напівавтомат stark imt — 200 profi mig/tig/mma — функціональність вказана в назві.

Додаткові функції

Багато сучасних джерел живлення для зварювання мають приємними опціями, що полегшують спілкування з дугою. «гарячий старт», «форсування дуги», «антиприлипання на виключенні», «розпал на підйомі» — всі ці примочки є невід’ємною частиною інверторної технології, тому не варто «вестися» на ці навколорекламні речі. Куди корисніше буде звернути увагу на наявність індикації параметрів, функціональність і захист від перевантажень, широту робочих регулювань, якість і чіткість маркувань, на електробезпеку, на ергономіку, на комплектність, на ремонтопридатність, в кінці кінців. Зробіть вибір на користь максимально відкритого виробника, який не приховує важливі технічні характеристики своїх виробів. Потрібен адекватний паспорт російською мовою, каталог з докладним описом, сайт, сервіс, сертифікати — тут немає дрібниць.

Метод, при якому металеві частини різного роду виробів з’єднуються по шву, відомий вже більше 100 років. Еволюціонували зварювальні апарати досить швидко, але при цьому принцип їх роботи залишився незмінним. З’єднання при їх використанні виконується за допомогою електродів і сили змінного струму. Найновішою різновидом подібного обладнання є який краще придбати інструмент цього типу? про це ми і поговоримо далі в статті.

Що таке апарат-інвертор

Від старих і випрямлячів таке обладнання відрізняється перш за все вдосконаленою схемою живлення. Процес підпалу електричної дуги в інверторах реалізований більш легкий, ніж в старих моделях. Завдяки цьому такі апарати відрізняються максимально стабільною роботою.

Як функціонує

Простота у використанні — це те, що перш за все відрізняє будь зварювальний апарат-інвертор. Який краще агрегат підійде в тому чи іншому випадку — про це поговоримо трохи пізніше. Для початку ж розберемося з тим, яким, власне, чином функціонує подібне обладнання.

Досить-таки простий. Надходить на апарат напруга попередньо випрямляється. Потім воно перетворюється назад в змінне з одночасним підвищенням частоти. На наступному етапі відбувається зниження цього параметра. Далі високочастотна напруга знову випрямляється. Таке технологічне рішення дозволило зробити зварювальний апарат-інвертор максимально компактним і придатним для використання в домашніх умовах.

Різновиди

Класифікуються апарати-інвертори в основному за ознакою відмінностей в характеристиках робочого струму. Сьогодні у продажу є:

    Побутові апарати;

    Професійні;

    Промислові.

Побутові інвертори відрізняються невеликими розмірами і не дуже високою вартістю, але для тривалого навантаження не призначені. Саме тому їх використовують в основному тільки вдома або в гаражі. Показник зварювального струму у них варіюється в межах 120-200 а. Оптимальним варіантом побутового обладнання багато хто вважає те, яке розраховане на 160 а.

Професійні моделі здатні видавати струм від 200 до 300 а.такі інвертори зазвичай використовуються працівниками малих і середніх компаній відповідної спеціалізації. Цей різновид обладнання допускається застосовувати в тому числі і для тривалих навантажень. За допомогою такого апарату можна, наприклад, зварювати комунікаційні труби або ж проводити монтажні роботи. У промислових апаратів показник струму варіюється в межах 250-500 а.такі агрегати можуть бути вже не тільки однофазними, але і трифазними.

На що звернути увагу при покупці

Що ж потрібно враховувати, вибираючи який найкраще придбати агрегат? відповідь на це питання може залежати від таких факторів, як:

    Сила струму, що видається;

    Фазность приладу;

    Спосіб подачі дроту;

    Діапазон значень діаметра електрода;

    Марка обладнання.

Для того щоб правильно вибрати різновид апарату, потрібно в першу чергу визначитися з тимиЗавданнями, які в подальшому будуть вирішуватися з його допомогою. Звичайні побутові інвертори розраховані не більше ніж на 10-30 хвилин зварювання. Після цього потрібно влаштовувати перерву. Якщо такої продуктивності недостатньо, варто, звичайно ж, придбати більш потужний професійний зварювальний апарат-інвертор. Ціна на такі моделі, зрозуміло, вище, ніж на побутові. Однак при цьому і використовувати їх можна для виконання набагато більш складних зварювальних робіт.

Крім усього іншого, при виборі інвертора варто брати до уваги і стабільність мережі в будинку. Чим гірше якість напруги, тим вищий потрібно зварювальний струм. Власникам будинків, побудованих в тих місцевостях, де леп не дають стабільного напруги 220 в, варто подумати про придбання апарату, що видає силу струму не менше ніж в 200 а.

Побутові моделі зварювальних апаратів-інверторів зазвичай використовуються для роботи з металом товщиною не більше 4 мм у цьому випадку застосовуються електроди діаметром близько 2.5 мм. При необхідності роботи з більш товстим матеріалом варто придбати не побутовий, а професійний інвертор. На таких моделях можна використовувати електроди більшого діаметру.

Кращі марки

Марка виробника — це, звичайно ж, також те, на що обов’язково варто звернути увагу, вибираючи зварювальний апарат-інвертор. Який найкраще підійде варіант обладнання за цією ознакою в тому чи іншому випадку — питання відносно непростий. Практично всі наявні на даний момент на ринку марки інверторів відрізняються дуже непоганою якістю. Причому хороші відгуки заслужило як імпортне, так і вітчизняне обладнання цього типу. Але, звичайно ж, є на сучасному ринку в тому числі і марки апаратів, що користуються особливою популярністю. До таких відносять, наприклад, моделі зарубіжного виробництва fubag, а також вітчизняні інвертори «сварог» і «ресанта».

Агрегати фірми fubag: характеристики та відгуки

Професійні апарати цього виробника можуть використовуватися для виконання зварювальних робіт будь-якої складності. Найпопулярнішою моделлю компанії fubag є ir 200. Цей інвертор відрізняється високими струмом (200 а) і широким діапазоном робочих напруг (від 150 в). Крім усього іншого, у нього є такі функції, як антизалипание, гарячий старт і форсаж дуги.

Простота у використанні-це те, за що в першу чергу заслужив хороші цей виконати роботу по з’єднанню металевих деталей з його застосуванням може навіть новачок. Деякі нарікання у споживачів ця модель заслужила лише за низький коефіцієнт пв (40%). При роботі на максимальному струмі з використанням цього інвертора перерви (на 6 хвилин) потрібно робити кожні 4 хв.

«сварог»: відгуки та характеристики

Апарати цієї марки хвалять насамперед за стабільність робочого режиму, надійність і безшумність. Також хороші відгуки споживачів вони заслужили за високий ккд і невимогливість до якості напруги. Найбільшою популярністю користуються дві моделі цього виробника-arc 250 і easy mig 160. Якими конкретно технічними характеристиками відрізняються зварювальний апарат-інвертор «сварог» arc 250 і модель easy mig 160 цього виробника, можна дізнатися з представленої нижче таблиці.

характеристики інверторів «сварог»

Характеристики/апарат

Easy mig 160

Габарити (см)

Напруга холостого ходу (в)

Необхідна напруга (в)

Номінальний струм (а)

Споживана потужність (ква)

Режим роботи (пв)

Як можна помітити, «сварог arc 250» — дуже зручний у використанні і при цьому продуктивний зварювальний апарат-інвертор. 220в-така напруга потрібна йому для роботи. А отже, його дуже зручно використовувати на дачі або, наприклад, в гаражі. Те ж саме стосується і модель easy mig. Цей апарат також досить-таки зручний в роботі і продуктивний. Однак потужність у нього трохи менше ніж у arc 250 і коштує він дешевше.

Моделі «ресанта»

Інвертори цієї марки цінуються споживачами насамперед за хороші експлуатаційні характеристики при не надто високій вартості. Найпопулярнішою моделлю цього виробника є зварювальний апарат-інвертор «ресанта саі-220». Технічні характеристики у нього такі:

    Номінальний струм — 10-220 а;

    Вага — 4.9 кг;

    Необхідна напруга — 220 в;

    Напруга холостого ходу-80 в.

Максимальний діаметр електродів для цієї моделі становить 5 мм.

Який вибрати зварювальний апарат-інвертор? ціна питання

Коштує таке сучасне обладнання трохи дорожче застарілих трансформаторних моделей. Але і виробляти зварювальні роботи з його використанням набагато зручніше. Ціна на популярну модель «сварог» arc 250, наприклад, становить 30 -45 тис. Апарати easy mig 160 коштують приблизно 30-35 тис.р. За модель fubag ir 200, як за менш продуктивну, постачальники зазвичай просять близько 10-12 тис. Р. Однак при бажанні можна підібрати таке обладнання і за 9-9. 5 тис. Р. Зварювальні апарати «ресанта саі-220» коштують 8-11 тис. Р., в залежності від регіону поставки.

Зараз зварювальні інвертори у всіх на слуху і представлені у величезному асортименті в будь-якому будівельному магазині. Хоча зовсім недавно зварювання була долею людей заможних або різних кулібіних, які майстрували трансформатори самостійно. Останні були широко поширені, але якість зварювання, як і надійність була сумнівною. Але ці часи минули і тепер кожен, за скромну ціну, може обзавестися власною зварюванням, яка буде економічною, безпечною і мобільною. Залишається питання: як вибрати зварювальний інвертор серед усього розмаїття?

Вперше з’явившись на ринку ці апарати, відразу завоювали чималу популярність серед досвідчених зварників і стали незамінним помічником для тих, хто вирішив придбати зварювання для власних потреб. Нові пристрої були в рази легше трансформаторів, ними було простіше працювати, вони економічніше і мали довгий список переваг. Сьогодні, можна говорити про такі позитивні сторони інверторів, як:

  • високий ккд до 95%;
  • економічне споживання електроенергії та витратних матеріалів;
  • легкість розпалу дуги,
  • мінімальне розбризкування;
  • простота в навчанні і використанні;
  • мобільність;
  • широкий вибір моделей, від початкового до професійного рівня;
  • доступність пристроїв.

Тобто, якщо ви проживаєте в приватному будинку, є власником дачі або просто майстер на всі руки, то зобов’язані придбати собі інвертор як вибрати його розглянемо далі. Вартість деяких бюджетних моделей порівнянна з послугами зварника. Якщо вирішите створити навіс або арку власними руками за допомогою придбаного пристрою, то за підсумком у вас залишиться не тільки зварювання, але і чималий досвід зварних робіт.

класифікація інверторів

Як ми вже говорили зварювальні інвертори поділяють на апарати за рівнем спеціалізації зварника, але це не єдина класифікація. Перед тим, як вибрати інверторний зварювальний апарат слід розібратися в їх класифікації. Виходячи з функціональності розрізняють наступні типи інверторів:

Універсальні-спеціальні пристрої, які дозволяють комбінувати типи зварювальних апаратів і режими роботи. Наприклад, mig / mag і мма пристрої, також tig/мма і tig/мма/mig / mag. Останні зварювальні апарати одні з найбільш дорогих, але дозволяють підібрати тип зварювання, найбільш підходящий в даний момент.

як вибрати інвертор?

Знаючи, які існують інвертори і для яких потреб ми будемо його використовувати можна представити ряд критерій, які допоможуть будь-якому підібрати якісний апарат під його потреби. Щоб зрозуміти, який зварювальний інвертор вибрати, варто ретельно розглянути основні їх характеристики. Почнемо з головного-мети майбутнього пристрою. Якщо зварювання потрібна для професійних потреб або промислових масштабів, то безсумнівний вибір впаде на tig і mig/mag пристрої. З огляду на необхідність в хорошому апараті, ваші знання дозволять самостійно підібрати зварювання, тому зробимо акцент саме на виборі мма зварювання, як пристрої для новачка або загального застосування в побуті.

  1. чутливість до напруги в мережі. почнемо ми можливо з самого неявного для незнаючих людей критерію-допустимих просадках мережі. Дуже часто в приватному секторі, гаражних кооперативах і на дачах від заявлених 220 в залишається 200, а в деяких випадках і 180-170 в. При цьому відразу знижується ефективність потужних споживачів електрики-на зразок чайників, мікрохвильовок і тд. Теж буде відбуватися і з інвертором, тому якщо напруга в мережі просідає, то краще щоб підібраний апарат був нечутливий до таких перепадів.
  2. потужність. знову звертаємо увагу наСтан мережі, а конкретно проводки і автоматів. Незважаючи на те, що сучасні інвертори мають низьке навантаження на мережу, стара електросистема гаражів або дачних ділянок може не витримати навіть такої завантаженості.
    З іншого боку потужність інвертора визначить для зварника доступний фронт робіт. Чим вище цей показник, тим більший обсяг робіт можна виконати і не бояться товстих металів.
  3. робочі температури. даний показник дуже важливий, адже мало який інвертор працює в сухому приміщенні з 21 градусами за цельсієм, зварювання використовують і у вологому середовищі і при мінусових температурах і в спеку. Коли ви купуєте апарат для побутових потреб, то він повинен бути готовий до використання в будь-який момент. Якщо діапазон доступних температур буде маленьким, то велика ймовірність поломки пристрою, це відбувається тому, що при перегріванні або надмірному охолодженні страждають плати та інші електронні компоненти пристрою, а в деяких випадках утворюється руйнівна волога. Щоб цього уникнути дотримуйтесь температурні режими, зазначені виробником або підбирайте інвертори з великими температурними допусками.
  4. захист. кожен обраний вами апарат повинен мати ряд захисних функцій і чим їх кількість більше, тим вище шанс, що часті помилки новачків не приведуть до виходу з ладу обладнання або електромережі. Дуже важливою функцією є контроль перегріву, захист від стрибків напруги мережі і замикання. Також не менш корисною виявиться пасивний захист від пилу і вологи.
  5. робочий цикл . Даний параметр вказується для кожного апарату і характеризує тривалість робочого циклу і відпочинку. Трансформаторне обладнання інвертора дуже сильно нагрівається і для захисту від перегріву і виходу з ладу механізмів виробник вказує скільки часу припадати на роботу і скільки на охолодження. Оптимальний показник 40-50% робочих, що означає пристрій може безперервно працювати 4-5 хвилин з 10 решту часу повинен займати відпочинок. Більш точні цифри вказуються в інструкції з експлуатації, а в деяких випадках цей параметр контролюється програмно.
  6. номінальний струм . Якщо зварювання має можливість видати силу струму більше 200а, це дозволить якісно проварювати товсті метали і без праці відрізати листи і прути середньої товщини. Високі номінальні струми дозволяють використовувати товсті електроди.
    Діаметр електродів. По-великому рахунку, від розміру електрода залежить тільки швидкість роботи. Якщо вам будуть доступні електроди товщиною від 4-х мм, то можна без особливих зусиль впорається з швидким заварюванням товстих сталевих пластин і отриманням якісного провару, чого буде важко домогтися з меншими по діаметру електродами.
  7. вартість. останній, але не за значенням параметр-ціна. Він стоїть останнім тільки тому, що відштовхуючись виключно від ціни інвертора підібрати надійний і якісний апарат не вийде. Знаючи перераховані вище критерії зважуємо плюси і мінуси різних сварок і вибираємо кращу в співвідношенні ціна/якість.

додаткові можливості

Якщо ви вже підібрали кілька апаратів, але не можете закінчити вибір зварювального інвертора, то варто звернути увагу ще й на такі критерії вибору:

  • помічники « «гарячий старт «»антизалипання» і» форсаж дуги » будуть не зайвими навіть ля досвідчених зварювальників, а вже для новачка нададуть незамінну допомогу.
  • ремонтопридатність. Будь-яка техніка виходить з ладу, тому варто заздалегідь подумати про те, що ви будете робити при її поломці. Близькість сервісних центрів і доступність деталей – безсумнівний плюс. Тут вигідно відрізняються пристрої з китаю, які і якість механізмів підвищують регулярно і наповнили ринки запасними частинами.
  • термін гарантії. Чим він більший, тим краще. Дуже часто імениті виробники можуть гарантувати сервісне обслуговування інверторів на 24 або навіть 36 місяців, що значно перевершує гарантію конкурентів.

Тепер ви точно знаєте, як правильно вибрати зварювальний інвертор, який задовольнить всі ваші вимоги. На додаток пропонуємо подивитися відео з даного питання: