Чи потрібно читати книги в наш час? (1 фото). Як правильно підготуватися і читати молитви вдома

165

Слова дуже сильно впливають на свідомість людини. Тим більше, якщо мова йде про звернення до бога. Нерідко кажуть, що молитва може змінити долю і життя, і це дійсно так. Віруюча людина прагне молитися, а значить, рано чи пізно починає замислюватися над тим як це робити. Основні питання бувають наступні:

  • що віддати перевагу: канонічний текст молитви або викладати прохання своїми словами?
  • молитися потрібно на самоті або разом з сім’єю?
  • краще читати молитву вголос або про себе?

Насправді, це-не настільки складні питання. Багато що залежить від ситуації і сенсу вашої молитви. Необхідно розуміти, що для певних випадків є канонічні молитви, які необхідно читати так, як вони написані в оригіналі. До них відносяться, наприклад, ранкові молитви і вечірні правила , а також молитви перед прийомом їжі. Їх необхідно читати всім разом і вголос. Звичайно ж, текст молитви може вимовляти одна людина, але всі члени сім’ї будуть присутні, промовляючи текст про себе і разом вимовлять в кінці слово «амінь».

У християнстві є дуже сильні молитви, з якими звертаються до святих покровителів, діви марії і бога. Вони передавалися століттями і важливі тим, що в них підібрані найбільш точні слова. Абсолютно особливою є молитва»отче наш». Її текст обов’язково потрібно знати кожній віруючій людині. Цю молитву використовують в дуже багатьох життєвих ситуаціях, тому що вона виявляється найсильнішою з усіх молитов. Читаючи її, ви завжди ставите себе під захист господа.

Як правильно читати канонічну молитву

Молитви написані церковною мовою, а значить, іноді можуть виникати труднощі з розумінням тексту. Якщо ви не будете точно розуміти того, що читаєте, тоні обтяжуйте себе її читанням: хіба є в цьому сенс? молитва-це усвідомлене звернення до бога. Тому перед читанням канонічної молитви подивіться або її переклад на сучасну мову або попросіть священика пояснити текст молитви.

Оскільки моляться перед іконами, заведіть в будинку червоний куточок. Стоячи перед ними ви будете як би відтворювати відчуття близьке до відвідування церкви. Молитися перед іконами можна і під час особистого звернення, і тоді, коли ви моліться всією сім’єю. Молитви можуть вимовлятися по книжці, але ви скоро зрозумієте, що набагато зручніше читати напам’ять. Їх не обов’язково заучувати спеціально: при постійному читанні молитов текст сам буде запам’ятовуватися.

Одиночна молитва: про що просити?

Крім молитов, які можна і потрібно читати всією сім’єю, часто віруючій людині хочеться поспілкуватися з господом наодинці, попросити про щось сокровенне. І це абсолютно нормально. Адже таке звернення може бути найщирішим, особливо якщо мова йде про каяття в чомусь. Тому молитися на самоті навіть потрібно.

Нерідко під питання ставлять прохання про земні блага. Адже для віруючої людини набагато важливіше повинен бути його внутрішній світ, ніж матеріальне благополуччя. В цілому, все вірно, і духовний розвиток ставиться вище земних і проходять зручностей. Але з іншого боку, людина має потреби, які необхідно задовольняти: корисна їжа, міцний здоровий сон, теплий і затишний будинок.

Чи потрібно читати книги в наш час? (1 фото). Як правильно підготуватися і читати молитви вдома

Молитися про достаток і благополуччя — нормально. Але все-таки прохання про порятунок душі повинні бути в пріоритеті. Тим більше, що земних благ цілком можна домогтися самостійно, а господа попросити про те, щоб допоміг у складних починаннях. Також не забувайте молитися і про близьких, просячи для них здоров’я і щастя.

Читання молитов — дуже особиста справа. Часом до нього дуже важко привчити дітей. Якщо дитина цьому чинить опір, то покажіть йому приклад. Не змушуйте його молитися, а нехай він побачить, як це робите ви. В результаті він сам стане за вами повторювати.

Читати молитви потрібно не похапцем, не за звичкою, а саме зі зверненням до бога, як би відчуваючи кожен раз полегшення і деяке очищення в душі. Тому якщо у вашій родині є атеїст, не примушуйте. Поважайте один одного і пам’ятайте, що навіть у дитини є вибір вірити в бога чи ні. Засудження тут не прийнятно.

Те, що вам допомагає ваші молитви ви завжди зрозумієте і дізнаєтеся, тому що ваш ангел-хранитель завжди вам допомагає. За допомогою нашого безкоштовного тесту ви навіть можете дізнатися як він це робить. Частіше відвідуйте церкву і не забувайте натискати на кнопки і

20.10.2016 06:52

У православний водохресний святвечір християни традиційно дотримуються посту і не їдять до першої зірки, підносять…

Здрастуйте!

Згідно пункт 3 статті 1 федерального закону від 25.07.2002 № 114-фз » про протидію екстремістської діяльності»:

3) екстремістські матеріали — призначені для оприлюднення документи або інформація на інших носіях, що закликають до здійснення екстремістської діяльності або обгрунтовують або виправдовують необхідність здійснення такої діяльності, в тому числі праці керівників націонал-соціалістської робітничої партії німеччини , фашистської партії італії, публікації, обгрунтовують або виправдовують національне і (або) расову перевагу або виправдовують практику здійснення військових або інших злочинів, спрямованих на повне або часткове знищення будь-якої етнічної, соціальної, расової, національної або релігійної групи;

Тобто дана стаття закону дає орієнтовні критерії для віднесення книги «моя боротьба» до екстремістських матеріалів, а згідно статті 13 цього закону:

на території російської федерації забороняється поширення екстремістських матеріалів, а також їх виробництво або зберігання з метою поширення. у випадках, передбачених законодавством російської федерації, виробництво, зберігання або поширення екстремістських матеріалів є правопорушенням і тягне за собою відповідальність.
Інформаційні матеріали визнаються екстремістськими федеральним судом за місцем їх виявлення, поширення або знаходження організації, що здійснила виробництво таких матеріалів, на підставі заяви прокурора або при провадженні у відповідній справі про адміністративне правопорушення, цивільній, адміністративній або кримінальній справі.
Одночасно з рішенням про визнання інформаційних матеріалів екстремістськими судом приймається рішення про їх конфіскацію.
Копія набрало законної сили рішення про визнання інформаційних матеріалів екстремістськими направляється судом в триденний термін до федерального органу державної реєстрації.
Федеральний орган державної реєстрації на підставі рішення суду про визнання інформаційних матеріалів екстремістськими протягом тридцяти днів вносить їх до федерального списку екстремістських матеріалів.
Порядок ведення федерального списку екстремістських матеріалів встановлюється федеральним органом державної реєстрації.
Федеральний список екстремістських матеріалів підлягає розміщенню в інформаційно-телекомунікаційній мережі «інтернет» на офіційному сайті федерального органу державної реєстрації. Зазначений список також підлягає опублікуванню в засобах масової інформації в установленому порядку.

Тобто тільки суд приймає рішення. До тих пір поки суд не визнає «мою боротьбу» екстремістським матеріалом, то ця книга на території рф не буде заборонена.

Чому буває душевна втома? чи може душа бути порожньою?

А чому не може? якщо молитви немає — буде і порожній, і втомленою. Святі отці надходять наступним чином. Людина втомився, молитися немає сил, він говорить сам собі:» а, може бути, твоя втома від бісів», встає і молиться. І у людини сили з’являються. Так господь влаштував. Для того, щоб душа була не порожня і були сили, треба привчити себе до ісусової молитви — «господи, ісусе христе, сину божий, помилуй мене, грішного (або грішну) «.

Як провести день по-божому?

Вранці, коли ми ще відпочиваємо, біля нашого ложа вже стоять-з правого боку ангел, а з лівого біс. Вони чекають, кому ми почнемо служити в цей день. А починати день треба так. Прокинувшись, відразу захистити себе хресним знаменням і схопитися з ліжка, щоб лінь залишилася під ковдрою, а ми опинилися в святому кутку. Потім зробити три земних поклони і звернутися до господа з такими словами: «господи, дякую тобі за минулу ніч,…

Не подумайте, що тут зрозуміло яке-небудь дуже високе, недосяжне для життєвих людей стан. Ні. Воно точно є високий стан, але досяжно для всіх. Адже і всякий іноді відчуває під час молитви приплив теплоти і старанності, коли душа, від усього відмовившись, глибоко входить в себе і гаряче модиться богу. Ось це, за часами буває, як би натхнення духу молитовного, треба довести до постійного стану, — і буде досягнута межа молитви.

Кінь може бути іЧерепом коня. Згадай віщого олега, реріхівські кінські черепа на капищі і черепа коней під кутами будинків і в основі давньоруських валів. Тобто це відлуння ще язичницького ритуалу. Але дай подумаю. І прийшли, будь ласка, обидва вишняківських варіанти цілком.»се го дня — на ча ло на ше го спа се ня. «,- по ет ся за бо го слу ж ні їм празд ні ка бла го ве ще ня. Про дол же ні їм його стане життя бо го че ло ве ка ісу са хри ста — «сот ро го пекла ма», а за вер ше ні їм — тай ная ве че …

Не з’їдайте себе=) в храмі ікони і зовсім на кожній стіні бувають — волею-неволею спиною до яких-небудь і стоїш. Це зовсім не повинно вас хвилювати. Ви ж під час молитви не спиною до ваших ікон.

Світло не падає на ікону … Це також з області того, над чим замислюватися не потрібно=) свічка і зовсім потрібна не для освітлення предметів-свічка церковна.
Якщо не видно лику, в кімнаті темно, так як всі сплять, тому і світло не включити-ну що ж тут такого? молитися. Молитва-це розмова з богом, а бог — не бюрократ. Головне, щоб серце горіло, а не свічка! йому важлива щирість молиться, а зовнішнє лише сприяє правильному розташуванню, але не є обов’язковим. Раніше і зовсім ікон не було-і добре було. А тепер ось є, і теж добре=)

Які помилки можуть бути? найбільша напасть-це наше недбальство. Словами молимося, а розум далеко від бога відстоїть. Увага повинна бути і…

Православний християнин
(священик)

Тема: #14491
Повідомлення: #394070
30.09.02 15:33

Всі повідомлення шановний володимире!
Відносно того, як правильно в даному випадку вживати «в» або «на» — допустимо і те і інше, оскільки «в» даному випадку позначає застосування всередині країни, а «на» — на території країни.
За те, що неправильно зрозумів-вибачте. Я зрозумів підняте питання. Як питання націоналізму, а вами було порушено питання т.зв. «місництва», коли як чужі сприймаються всі некореневі представники даної місцевості, навіть (що дуже часто буває) однієї національності. Ця проблема стоїть досить гостро і на україні, коли на західній україні до приїжджого зі східних регіонів ставитися не те що зневажливо, а часто і вороже, і навпаки — на сході житель західної україни сприймається погано.
Відносно москвичів таке ставлення виникло в основному через психологію т. Зв « «ліміти» , коли людина,…

У свято-троїцькому кафедральному соборі м. Покровська (енгельса) відбулася перша в цьому році бесіда єпископа покровського і миколаївського пахомія з парафіянами. Деякі питання і відповіді, що прозвучали на ній, представляємо вашій увазі.

Молитва-це вільне звернення душі людини до бога. Як співвіднести цю свободу з обов’язком читати правило навіть тоді, коли робити цього явно не хочеться?

Свобода — це не вседозволеність. Людина так влаштована, що якщо він собі дозволяє послаблення, повертатися в колишній стан буває дуже важко. У житійної літературі зустрічається маса прикладів, коли подвижники залишали своє молитовне правило заради надання любові прийшли братам. Таким чином, вони заповідь любові ставили вище свого молитовного правила. Але слід пам’ятати, що ці люди досягли надзвичайних висот духовного життя, невпинно перебували в молитві. Коли ж ми відчуваємо, що не хочемо молитися, це банальна спокуса, а не прояв…

У свято-троїцькому кафедральному соборі м. Покровська (енгельса) відбулася перша в цьому році бесіда єпископа покровського і миколаївського пахомія з парафіянами. Деякі питання і відповіді, що прозвучали на ній, представляємо вашій увазі. — молитва-це вільне звернення душі людини до бога. Як співвіднести цю свободу з обов’язком читати правило навіть тоді, коли робити цього явно не хочеться? — свобода-це не вседозволеність. Людина так влаштована, що якщо він собі дозволяє послаблення, повертатися в колишній стан буває дуже важко. У житійної літературі зустрічається маса прикладів, коли подвижники залишали своє молитовне правило заради надання любові прийшли братам. Таким чином, вони заповідь любові ставили вище свого молитовного правила. Але слід пам’ятати, що ці люди досягли надзвичайних висот духовного життя, невпинно перебували в молитві. Коли ж ми…

1301. Я знаю, що один із знайомих мені священиків веде негідний спосіб життя. Чи варто причащатися, коли він служить літургію, або краще відкласти? те саме стосується освячення води та інших священнодійств.

Святитель іоанн златоуст говорить про те, що благодать діє і через негідних священиків.

1302. Чи можна уявляти на молитві господа, святих? чи можна збуджувати в собі бажання побачити ангелів або відчути страждання ісуса христа?

Уявляти господа забороняють багато святих отців, зокрема, преп. Симеон новий богослов і свт. Феофан затворник. Преподобний симеон новий богослов говорить про трьох образах молитви, і молитва з уявою не дозволяється як молитва принади.

1303. Що таке «принадність»?

Кожна людина при своїй немічній, гріховної природі в більшій чи меншій мірі схильний до принади. Ти подумав, що добре сказав, добре зробив, — ось уже й принадність. Розмріявся про свої обдарування , здібності, — знову принадність. Прийняв похвалу,…

Чи доходить молитва, якщо її читаєш на сон грядущий лежачи в ліжку, вночі? і чи обов’язково спілкуватися з господом через молитву, чи можна просити мовою спілкування?

Шановний відвідувач нашого сайту, звичайно ж, якщо ви на ліжку перебуваєте без сил, працювали цілий день, працювали, вчилися, дбали про дітей, і кістки ваші ломить і немає можливості піднятися на молитву – то господь не засудить вас за молитву сидячи або лежачи. Але якщо можливість зібратися, зосередитися, благоговійно встати, осяяти себе хресним знаменням, привести себе в порядок – є, то краще це зробити. Тому що людина-духовно-тілесна істота, і через молитву освячується не тільки душа, а й тілесний склад людини.

Якщо я правильно зрозумів другу частину вашого питання, то безумовно, молитви, які ми читаємо по молитвослову, можна і добро з’єднувати з молитвою своїми словами, які природно ми вимовляємо найчастіше рідною російською розмовною …

З ім’ям аллаха милостивого, милосердного

Хвала аллаху-господу світів, мир і благословення аллаха нашому пророку мухаммаду, членам його сім’ї і всім його сподвижникам!

Кожен мусульманин і мусульманка зобов’язані здійснювати молитву повноцінно, стоячи, з її поясними і земними поклонами. І всі ці положення є умовами молитви, залишення чого робить її недійсною. І немає серед вчених розбіжностей щодо цього. См. «шарх сахих аль-бухарі» 3/89, «аль-муфхим» 2/342.

Однак є такі ситуації і положення, коли молитву можна здійснювати сидячи, пішки і навіть лежачи. Наведемо з дозволу всевишнього аллаха ці положення:

Про здійснення молитви сидячи або лежачи через стан здоров’я

‘імран ібн хусайн (нехай буде задоволений ним аллах) розповідав: «у мене був геморой, і я запитав пророка (мир йому і благословення аллаха) про те, як мені здійснювати молитву. Він сказав: «здійснюй молитву стоячи, але якщо не зможеш, молися сидячи, а якщо не…

Для пошуку введіть слово:

Хмара тегів

Питання священику

Кількість записів: 16441

Добрий день. Дуже потрібна допомога порадами та настановами. Дуже важка ситуація в сім’ї (висить величезний борг, більше 1.500.000 рублів), який треба терміново погасити. Є дуже складні питання, на які сам вже не знаю, як знайти відповіді. Через це, та й не тільки, руйнуються відносини в сім’ї (у мене дружина і дочка). Роботу зараз підходящу не можу знайти (є, але це все не те). Іноді прямо руки опускаються, не знаю що робити. Допомогти. Почав молитися миколі чудотворцю, матері божої, спиридону триміфунстському. Їздив у покровський монастир до мотрони. Зараз починаю читати псалми. Поясніть, будь ласка, які правила в читанні псалмів(якщо дуже складна ситуація-чи можна все псалми прочитати, або потрібно по кафізме в день, або краще кафізму вранці, кафізму ввечері?) псалми читати російською або краще …

Відповідь батюшки в тижневику «вечірній оренбург» (вип. 38 від 14 сент. 2000)
Коли здійснюєш не молитовне правило, тоді молитися можна в будь-якому положенні, а коли здійснюєш правило, то і спертися грішно, і сидіти без потреби. Якщо можеш, то краще стоячи читати св. Євангеліє, а якщо втомився або неміч, то сидячи, з благоговінням. У громадському транспорті краще читати псалтир (добре, переписану в зошит).

Ієромонах пімен (цаплінов) на питання «чи можна молитися і осяяти себе хресним знаменням лежачи, сидячи і на ходу?»відповів гранично коротко:»потрібно».
(питання священику. «богослужіння та обряди» http://www.pravoslavie.ru/answers/q_bogosluzh.htm)

У б-ке форуму є чудовий збірник «носії духу святителя ігнатія. Думки про духовне життя в сучасному світі» http://beseda.mscom.ru/library/books/nositeli.html
ТамДобірки за темами. У розділах: про молитву.. І ім’ям господнім.. Молитва-суд душі.. Якщо сумніваємося, чи завгодно господу.. Клірос або молитва…..

А чому б і ні. Я, особисто, в цьому нічого страшного не бачу. Взагалі то молитву читати можна де завгодно і коли завгодно (до речі дуже допомагає заспокоїтися, особливо в нашому сумашедшем світі). Так що читайте молитву і в ліжку теж, головне, щоб це таїнство було створено від душі.

Можна хитрувати з людьми, але з вищими силами такі номери не проходять

Таку комашку, як людина, вони бачать наскрізь.

Треба мати якусь повагу до вищого.

Як людина ставиться до високого такий же він отримує і відповідь.

Небеса чекають від нас духовного служіння, а не прохань і тим більше не лежання.

Взагалі, молитися можна і при ходьбі,і займаючись справами, і лежачи в ліжку.

Але якщо ви здорові і цілком можете помолитися стоячи перед іконами,то краще напружитися заради такої відповідальної справи,ніж через лінощі сподіватися отримати у відповідь на наші молитви, допомогу божу.

Якщо людина хвора, то може молитися і сидячи і лежачи, адже молячись, потрібно …

Дозволяється читати намаз сидячи на стільці, в інвалідному візку? коли можна читати намаз сидячи на стільці, а коли не можна? і яким чином здійснювати намаз сидячи? чи читати намаз будинку замість мечеті, якщо саджда виходить робити тільки знаками?

У сьогоднішній добірці питань фікха ми наведемо відповіді деяких ісламських вчених ханафітської школи на окремі питання, пов’язані з вчиненням намазу. Це читання намазу в інвалідному візку, читання намазу при болях в колінах, читати намаз будинку або в мечеті при фізичних обмеженнях, читання намазу при неможливості ні стояти ні сидіти, про тривалому читанні намазу при нездужанні під час таравіха.

Це переклади на російську мову фетв вчених на реальні питання людей, які відчувають об’єктивні фізичні труднощі, але як і раніше бажаючих досягти достаток аллаха. Основним джерелом є книга «масаїлю ріфкати касимі» під редакцією мухаммада ріфката касимі

Урочистий піснеспів — це релігійне молитвословие, яке вимовляють для того, щоб звернутися до святих, бога. Такі тексти читаються в різні дні, і всі вони вимовляються з певною метою. Мотиви у них, скоріше, урочисті і радісні. Саме тому багато православні християни сумніваються, чи можна читати акафіст у великий піст вдома.

думка священнослужителів

Деякі християни під час великого посту замінюють проголошення православних співів читанням псалтирів. До того ж багато хто стикається з тим, що їм рекомендують відмовитися від таких радісних молитвословій, оскільки час великого посту — це скорботний період, і тут немає місця хвалебним релігійним гімнам. Проте думки з цього приводу розходяться. Деякі говорять про те, що все залежить від думки місцевого священика. Тобто якщо він є вашим духовним наставником, ви в усьому повинні його слухатися. Однак якщо ви просто у нього сповідуєтеся, можна вислухати думки з цього приводу і у інших послідовників церкви.

Знайдуться серед православних священиків і ті, хто не вважатиме читання піснеспівів в такий період чимось забороненим. Звичайно, в даний час бажано вимовляти більше молитов, які налаштовують на скорботу і покаяння. При цьому потрібно багато думати про свої гріхи. Однак нехай навіть в текстах молитов і часто звучить слово » радуйся!», такий заклик відноситься не до людини, а до святого, адже він перебуває в раю, а там більше немає місця для печалі. Людина ж лише просить у святого чогось для себе, а не віддається радісним мотивам.

Якщо ви хочете неухильно слідувати церковним канонам, варто пам’ятати і про те, що існують деякі винятки для православних християн що стосується читання піснеспівів. наприклад, не рекомендується вимовляти їх на страсному тижні-в цей час замініть такі тексти писаннями з євангелія. На великодньому тижні рекомендується також віддати перевагу не урочистим пісням, а великодньому канону. В інші ж дні читати співи щодня дозволяється, і в цьому немає ніякого гріха.

відеоролик » чи можна читати акафіст в дні великого посту»

які акафісти читати обов’язково

Проголошення таких текстів-це поширена практика не тільки серед православних християн, а й серед священнослужителів. До того ж є окремі дні великого посту, коли читання таких молитов є обов’язковим. Наприклад, на п’яту суботу рекомендується здійснювати читання співучасть акафіста пресвятій богородиці. З вечора другої неділі в храмах священики згадують у своїх молитвах про страждання, через які довелося пройти синові божому.

Саме в цей період і рекомендується вимовляти акафіст страстям господнім. Всього такі богослужіння здійснюються чотири рази, і даний релігійний текст є невід’ємною їх частиною. Неодмінно з’ясуйте, в які дні потрібно читати ці молитвослів’я, і не забувайте про те, що необхідно слідувати певним церковним канонам.

На питання, присвячені особистому молитовному правилу християнина, відповідає настоятель свято-троїцького собору саратова ігумен пахомій (брусків)

Молитва — це вільне звернення душі людини до бога. Як співвіднести цю свободу з обов’язком читати правило навіть тоді, коли робити цього явно не хочеться?

Свобода — це не вседозволеність. Людина так влаштована, що якщо він собі дозволяє послаблення, повертатися в колишній стан буває дуже важко. У житійної літературі зустрічається маса прикладів, коли подвижники залишали своє молитовне правило заради надання любові прийшли братам. Таким чином, вони заповідь любові ставили вище свого молитовного правила. Але слід пам’ятати, що ці люди досягли надзвичайних висот духовного життя, невпинно перебували в молитві. Коли ж ми відчуваємо, що не хочемо молитися, це банальна спокуса, а не прояв свободи.

Правило підтримує людину в духовно розвиненому стані, воно не повинно залежати від миттєвого настрою. Якщо людина залишає молитовне правило, він дуже швидко приходить в розслаблення.

Крім того, слід пам’ятати, що коли людина спілкується з богом, між ними завжди прагне встати ворог нашого спасіння. І не дозволяти йому це зробити не є обмеженням свободи особистості.

Про це чітко і ясно написано в будь-якому православному молитвослові: «встав від сну, перш всякого іншого справи, стань благоговійно перед всевидячим богом і, здійснюючи хресне знамення, вимови…». Крім того, сам сенс молитов говорить нам про те, що ранкові молитви читаються на самому початку дня, коли розум людини не зайнятий ще ніякими думками. А вечірні молитви слід читати на сон прийдешнім, після всяких справ. У цих молитвах сон порівнюється зі смертю, ліжко — зі смертним одром. І дивно, поговоривши про смерть, піти дивитися телевізор або спілкуватися з родичами.

Будь-яке молитовне правило будується на досвіді церкви, до якого ми повинні прислухатися. Ці правила не порушують людської свободи, а допомагають отримати максимальну духовну користь. Звичайно, з будь-якого правила можуть бути винятки, засновані на якихось непередбачених обставинах.

Що ще, крім ранкових і вечірніх молитов, може входити в молитовне правило мирянина?

В правило мирянина можуть входити досить різноманітні молитви і чинопослідування. Це можуть бути різні канони, акафісти, читання святого письма або псалтиря, поклони, ісусова молитва. Крім того, в правило має входити короткий або більш докладний поминання за здоров’я і упокій близьких. У монастирській практиці існує звичай включати в правило читання святоотеческой літератури. Але перш ніж додати щось до свого молитовного правила, потрібно добре подумати, порадитися зі священиком, оцінити свої сили. Адже правило читається незалежно від настрою, втоми, інших серцевих рухів. А якщо людина пообіцяла щось богу, це потрібно обов’язково виконувати. Святі отці кажуть: нехай правило буде невеликим, але постійним. При цьому молитися потрібно від усього серця.

Чи може людина сама, без благословення почати читати канони, акафісти на додаток до молитовного правила?

Звичайно, може. Але якщо він не просто прочитав молитву по прагненню серця, а збільшує тим самим своє постійне молитовне правило, краще запитати благословення у духівника. Священик поглядом з боку оцінить його стан правильно: чи на користь буде йому подібне збільшення. Якщо християнин регулярно сповідується, стежить за своїм внутрішнім життям, подібна зміна в його правилі, так чи інакше, відіб’ється на його духовного життя.

Але це можливо, коли у людини є духівник. Якщо духівника немає, і він сам вирішив щось додати до свого правила, все-таки кращеПорадитися на черговий сповіді.

У дні, коли служба триває всю ніч, і християни не сплять, чи потрібно читати вечірні та ранкові молитви?

Ми не прив’язуємо ранкове і вечірнє правило до певного часу. Однак було б неправильно вечірні молитви читати вранці, а ранкові — ввечері. Ми не повинні фарисейськи ставитися до правила і читати його у що б то не стало, ігноруючи сенс молитвословій. Якщо ви не збираєтеся спати, навіщо просити благословення боже на сон? можна замінити ранкове або вечірнє правило іншими молитвами або читанням євангелія.

Я думаю, що жінці краще здійснювати молитовне правило в хустці. Це виховує в ній смирення і показує її послух церкві. Адже зі святого письма ми дізнаємося, що дружина покриває голову не для оточуючих, а для ангелів (1 кор. 11,10). Це питання особистого благочестя. Звичайно, богу все одно, в хустці або без нього ви встаєте на молитву, але це важливо для вас.

Яким чином читаються канони і послідування до святого причастя: в один день напередодні або можна розділити їх читання на кілька днів?

Не можна підходити до виконання молитовного правила формально. Свої відносини з богом людина повинна вибудовувати сам, виходячи з молитовної підготовки, здоров’я, вільного часу, практики спілкування з духівником.

Сьогодні склалася традиція при підготовці до причастя читати три канони: господу, богородиці і ангелу хранителю, акафіст спасителю або богородиці, послідування до святого причастя. Я думаю, що краще прочитати все правило в один день напередодні причастя. Але якщо важко, можна розподілити і на три дні.

Часто друзі, знайомі запитують, як підготуватися до причастя, як читати псалтир? що їм відповідати нам, мирянам?

Відповідати потрібно те, що точно знаєш сам. Не можна брати на себе відповідальність щось строго обов’язково наказувати іншому або говорити те, в чому не впевнений. При відповіді потрібно керуватися загальнопоширеною традицією церковного життя сьогоднішнього дня. Якщо немає особистого досвіду, потрібно вдатися до досвіду церкви, святих отців. А якщо поставили питання, відповідь на який вам невідомий, потрібно порадити звернутися до священика або творінь отців.

Прочитала переклад деяких молитов на російську мову. Виявляється, раніше я вкладала в них зовсім інший сенс. Чи потрібно прагнути до єдиного розуміння, читати переклади або можна розуміти молитви так, як підказує серце?

Молитви слід розуміти так, як вони написані. Можна провести аналогію зі звичайною літературою. Ми читаємо твір, розуміємо його по-своєму. Але завжди цікаво дізнатися, який сенс в цей твір вкладав сам автор. Також і текст молитви. У кожну з них автор вклав особливий сенс. Адже ми ж не змову читаємо, а звертаємося до бога з певним проханням або славослів’ям. Можна згадати слова апостола павла про те, що краще п’ять слів сказати зрозумілою говіркою, ніж тисячу на незрозумілому (1 кор. 14, 19). До того ж авторами більшості православних молитов є святі подвижники, прославлені церквою.

Як ставитися до сучасних молитов? чи можна читати все, що пишуть в молитвословах, або віддавати перевагу більш древні?

Особисто мене більше чіпають слова давніших канонів, стихир. Вони здаються мені більш глибокими і проникливими. Але багатьом людям подобаються і сучасні акафісти за їх простоту.

Якщо церква прийняла молитви, ставитися до них потрібно з благоговінням, повагою і спробувати знайти для себе користь. Але розуміти, що деякі сучасні молитви за своїм змістом не настільки високої якості, як молитви, складені стародавніми подвижниками.

Коли людина пише молитву для суспільного вживання, він повинен розуміти, яку відповідальність на себе бере. Він повинен володіти молитовним досвідом, але при цьому бути і добре освіченим. Всі тексти, які пропонуються сучасними творцями молитов, повинні піддаватися редагуванню, проходити суворий відбір.

Піти на службу. Якщо людина зібралася в храм, то на першому місці повинна бути громадська молитва. Хоча батьки порівнювали громадську і домашню молитву з двома крилами птиці. Як птах не може летіти з одним крилом, так і людина. Якщо він не буде молитися вдома, а тільки ходити в храм, то, швидше за все, молитва не піде у нього і в храмі. Адже у нього немає досвіду особистого спілкування. Якщо людина молиться тільки вдома, але в храм не ходить, значить, у нього немає розуміння того, що таке церква. А без церкви немає спасіння.

Чим мирянин може при необхідності замінити службу вдома?

Сьогодні видається велика кількість богослужбової літератури, різних молитвословів. Якщо мирянин не може бути присутнім на службі, він може за каноніком прочитати і ранкову, і вечірню служби, і обідницю.

Апостол павло пише «» все мені дозволено, але не все корисно «» 1 кор. 6, 12). Втомився або хворієш — можна сісти в церкві, при читанні домашнього правила. Але слід розуміти, чим при цьому керуєшся: болем, яка заважає молитися, або лінню. Якщо альтернативою читання молитви сидячи є її повна відсутність, звичайно, краще читати сидячи. Якщо людина важко хворий, можна навіть і лежачи. Але якщо він просто втомився або його боре лінь, потрібно побороти себе і вставати. Під час богослужінь статут регламентує, коли можна стояти або сидіти. Наприклад, читання євангелія, акафісти ми слухаємо стоячи, а під час читання кафізм, седальнов, повчань сідаємо.