Для всіх і про все. Що таке астролябії? астролябія: фото дивитися що таке астролябія в інших словниках

174

«астролябія як астрономічний інструмент: від античності до нового часу » — так називається кандидатська дисертація, яку цієї весни захистив директор новосибірського планетарію сергій масліков. Один з членів спеціалізованої вченої ради, фізик юрій рудой, коментуючи цю роботу, сказав: «я за своє життя прочитав чимало авторефератів, але щоб так все було цікаво, красиво і змістовно написано, прямо як роман в деяких місцях… Слід було б, трохи переробивши, опублікувати його в якомусь читається зараз журналі, такому як „у світі науки“ або „кіт шредінгера“». Нам текст теж дуже сподобався, так що ми із задоволенням виконуємо рекомендацію дисертаційної ради.

Перше місце в рейтингу приладів

Вже сімнадцятий рік ми живемо в третьому тисячолітті. Але не всі підсумки минулого, другого, тисячоліття підведені. Хто назве астрономічний інструмент, який був найбільш широко поширений і відомий в тому самому, що пішов тисячолітті? напевно у багатьох читачів вже готова відповідь: телескоп. Але загальне застосування він отримав всього двісті-двісті п’ятдесят років тому.

Якщо копнути глибше і спробувати визначити головний астрономічний інструмент в інтервалі з 1001 по 2000 рік, то лаври доведеться віддати приладу, про який ми сьогодні вже мало що пам’ятаємо. Як мінімум з viii і до кінця xvii, а місцями і xix століття, найпопулярнішим астрономічним інструментом як в європі, так і на сході була планісферна астролябія.

Їй присвячені сотні трактатів арабською, латинською та деякими іншими мовами; художники зображували її на картинах, а поети складали про неї вірші. Астролябію підносили в дар царям, султанам та іншим високопоставленим особам. Вона виконувала різні функції-годинника, далекоміра, навігатора, рахункової машини, довідника координат і тригонометричних функцій. Протягом півтори тисячі років цим пристроєм користувалися вчені, мандрівники, торговці, священнослужителі, астрологи, викладачі та студенти.

Розгорнути сферу на площину

Так що ж це за інструмент? теорія планісферної астролябії була розроблена ще в iii столітті до нашої ери. Давньогрецький математик аполлоній пергський придумав, як зобразити сферу на плоскій поверхні, — іншими словами, «розгорнути» її. Будь-яке коло небесної сфери, наприклад коло зодіаку, при планісферном проектуванні залишався колом і на площині. Друга важлива властивість цієї проекції-збереження кутів на сфері і на площині.

Важко сказати, коли ця красива теорія була втілена в металі, тобто коли була виготовлена перша астролябія, але в iv столітті нашої ери такий прилад вже точно існував. Створив його, швидше за все, теон олександрійський.

Його астролябія, як і всі наступні, включала наступні основні частини:

  • корпус з поглибленням і підвісом — каркас всього інструменту;
  • тимпани, представляли собою місцеву (горизонтальну) систему координат спостерігача; вони містили лінії горизонту, меридіан, кола рівних висот і азимутів; кожна сторона тимпани призначалася для використання на одній конкретній широті; тимпанів могло бути від одного до десяти;
  • павук — систему небесних (екваторіальних) координат, яка включала полюс світу, коло зодіаку, тропік козерога, іноді коло небесного екватора і, найголовніше, набір зірок, положення яких фіксувалося вістрями-покажчиками;
  • алідаду з візирами — пристосування для спостереження зірок вночі і сонця вдень; ці спостереження були основою для обчислення часу і вирішення деяких астрономічних завдань.

Конструкція скріплювалася віссю, а вісь фіксувалася шплінтом (в східних астролябіях він називався «конячкою») або гвинтом (в західних інструментах). Відповідно до птолемеевой системою світу, земля (тимпани) була нерухома, а небеса (павук) перебували в русі.

Щоб скористатися приладом, перш за все потрібно було знайти на небі одну з яскравих зірок, покажчик якої був присутній на павуку астролябії. Потім за допомогою алідади виміряти висоту зірки. Далі обертанням павука покажчик поєднували з лінією виміряної висоти (лінію шукали на тимпані, який видно в прорізи павука). Після чого можна було вважати, що на астролябії відновлений поточний вигляд зоряного неба. Ця побудова служило базисом для вирішення численних, не тільки астрономічних завдань. Наприклад, цей прилад використовувався для визначення часу і тривалості дня, математичних обчислень і астрологічних прогнозів.

Одна із загадок, над якою зараз ламають голову історики науки, — це так званий антикітерський механізм. Він був піднятий з дна егейського моря поблизу острова антикітера в 1901 році. Спочатку вирішили, що це астролябія, але прилад виявився набагато складніше. Антикітерський механізм містив 32 шестерінки і дозволяв розраховувати не менше 42 астрономічних явищ. Про це дізналися, коли просвітили механізм рентгенівськими променями. Але головне, він виготовлений за п’ятсот років до того, як теон олександрійський вперше описав астролябію.

Чому технологія виготовлення таких пристроїв не отримала розвитку? не виключено, що грекам була відома і простіша версія — планісферна астролябія. Але найдавніші зі збережених інструментів датуються viii-ix століттями. Чому в музеях немає більш ранніх астролябій? можливо, відповіді на ці питання варто шукати на дні егейського моря, де покояться сотні античних кораблів.

Спасибі арабському сходу

Араби підхопили ідею астролябії і звели практику її виготовлення і використання на дуже високий рівень. Цей універсальний інструмент поширився по всьому східному світу і проник в європу. Але не всі мусульманські традиції були затребувані, так що європейські майстри злегка модифікували астролябію. Сьогодні ми можемо чітко розділити всі збережені прилади на східні і західні.

Прикладом східного інструменту може служити велика, покрита лаком дерев’яна астролябія з ермітажу (відділ сходу). Автору пощастило досліджувати її разом з іншими астролябіями ермітажу в 2015 році.

Її корпус і алідада виготовлені з дерева — це виняток з правила. Зазвичай астролябії робилися з латуні-сплаву міді і цинку, прозваного «вічним» за свою зносостійкість. В даному випадку майстер вибрав дерево, щоб виготовити легкий інструмент гігантського розміру — діаметром 435 мм.якби використовувався метал, астролябія була б непідйомною.

Чого домагався майстер, створюючи настільки великогабаритний прилад? як мінімум двох цілей: хотів підвищити точність операцій і зробити астролябію гідною високого замовника. Замовник названий в написі на інструменті:»за вказівкою його превосходительства ага канбара алі, могутнього служителя царюючого хакана, для здобуття його високого заступництва, ця астролябія виготовлена грішним рабом мухаммадом карімом». Колеги з тегерана допомогли дізнатися, що цей високопоставлений ага канбар алі був головним скарбником двору.

Історія кожного інструменту цікава сама по собі. Дерев’яна астролябія була виготовлена в ірані в 1720 році, незадовго до того, як останнього сефевідського правителя солтана хусейна i сміливо афганське вторгнення.

В росію астролябія потрапила як трофей після однієї з російсько-турецьких воєн кінця xviii — початку xix століття. Це могло статися, наприклад, коли в ході морської битви поблизу афона в 1807 році був захоплений один з флагманських кораблів командувача флотом османської імперії сейіта алі.

Написи на цій астролябії виконані перською (в основному) і арабською мовами-вся поверхня покрита в’яззю! майстер підписав числові значення не цифрами, а прописом. Тобто там, де нам звичніше бачити, наприклад, 21°45′, він написав словами: «двадцять один градус сорок п’ять хвилин». І так всюди.

В астрономічному відношенні найцікавіший елемент астролябії — її павук, ажурна решітка на лицьовій стороні. Вона, як і належить, виготовлена з латуні. Серед листя дивовижних рослин тут ховаються, самі схожі на листя, покажчики зірок. Автор нарахував 22 зірки з числа найбільш яскравих.

Ця астролябія допомогла відгадати давню загадку — встановити значення поширеної в середні століття східної одиниці довжини фарсаха (фарсанга). Раніше його намагалися висловити через» природні » величини. Наприклад, відстань, на якому можна розгледіти силует верблюда в пустелі — близько шести кілометрів. Зрозуміло, що індивідуальні властивості зору роблять це визначення занадто неточним. Згідно з іншими джерелами, звуки барабана в пустелі чутні за один фарсах. Або ж фарсах-це відстань, яке може на повній швидкості проскакати вершник, не загнавши коня. Значення коливалися від 5,7 до 9,4 км. ВеликаДерев’яна астролябія внесла ясність у це питання.

Справа в тому, що неодмінним елементом східних астролябій була таблиця міст зі значеннями їх координат. Таблиця наносилася на денце корпусу, так що побачити її можна лише розібравши астролябію, що і було зроблено.

На дні корпусу виявилися координати в цілому 94 міст. Для кожного з них дано назву, широта, довгота, азимут напрямки на мекку, так звана кібла. Окремо вказана сторона горизонту, де шукати кіблу. П’ятий, найцінніший параметр, — це відстань до мекки, виміряна в фарсах уздовж тодішніх доріг і караванних шляхів. Наявність такого параметра в астролябії-велика рідкість.

Інструмент, схожий на наш, зберігається в британському музеї в лондоні. Його дані були прочитані ще півтора століття тому. Однак досі ніхто не здогадався виконати таку просту дію-порівняти ці відстані з сучасними, які легко отримати за допомогою, наприклад, інтернет-сервісу google maps .

Припустимо, що сучасні дороги не особливо сильно відхиляються від стародавніх караванних шляхів. Якщо в якомусь напрямку сильно, статистика це виявить. У підсумку було встановлено середнє значення фарсаха-7,5 км із середнім квадратичним відхиленням 0,35 км, тобто всього 5%! зовсім непогано, адже вихідні таблиці датуються xiv століттям. Хотілося б дізнатися, як вдавалося в ті часи так точно вимірювати відстані.

Радість петра першого

Нам краще зрозумілі інструменти, виготовлені в європі: написи на них найчастіше виконані латинською мовою. Прикладом західної астролябії може служити інструмент, зроблений в 1614 році в нюрнберзі маловідомим майстром георгом айершоттелем. Ця астролябія також зберігається в ермітажі. Свого часу нею користувався юний цар петро.

Як писав російський історик костомаров, петро почув про астролябію від князя якова долгорукого і покарав йому привезти такий інструмент з-за кордону. У 1688 році долгорукий привіз з франції астролябію, причому він знайшов «правильний» екземпляр — для широт 55 і 56 градусів.

Збереглися власноручні записи петра про те, як він вчився працювати з цим приладом:

«коли хочеш поло обрати (тобто коли хочеш знайти висоту полюса-с. М.) і коли будеш робити і скільки градусів… Сонце покаже на астролябіум, записати, потім взяти того дня деклінацію (відмінювання сонця — с.м.) і вийняти (відняти — с. М.) оною іс того числа, що сонце покаже… І дістальне, яке залишилося за виїмкою, вийняти з 90, і що остане по тому місцю, стільки і градусоф широти. Деклінацію взимку зменшити і влітку додати».

Майстер виготовляв цю астролябію за книгою, виданою в тому ж нюрнберзі роком раніше. Цікаво, що в 1613 році координати зірок як і раніше перераховували з каталогу птолемея, складеного в 137 році, тобто майже за півтори тисячі років до написання книги. До значень довгот зірок автор просто додавав величину прецесійного зсуву, рівну 21°37′. І це незважаючи на те, що в 1604 році галілей вже винайшов телескоп, а данський астроном тихо браге ще раніше, в 1598 році, склав високоточний каталог зірок!

Для всіх і про все. Що таке астролябії? астролябія: фото дивитися що таке астролябія в інших словниках

Плутанина з назвами

Так вже сталося, що в росії під ім’ям «астролябія» більше двох століть, з xviii до початку xx століття, був відомий інший інструмент. Справа в тому, що з ініціативи петра в росію був завезений геодезичний прилад, що мав одне призначення — вимірювати горизонтальні кути при зйомці місцевості. Робота мала бути величезна-скласти карти безмежної землі російської. Інструментів для зйомки потрібні були сотні, а пізніше і тисячі.

Вже після смерті петра їх стали називати астролябіями. Під цим ім’ям вони і збереглися в наших музеях, хоча правильна їх назва — геодезичні кутомірні інструменти, попередники теодолітів. Тому ільф і петров, вкладаючи в уста остапа бендера фразу «сама міряє, було б що міряти», швидше за все, мали на увазі геодезичну астролябію. Справжніх же планісферних астролябій, воістину багатофункціональних інструментів, в російських музеях збереглося всього 14 екземплярів. Найбільше, дев’ять, в ермітажі, три в кунсткамері, один в центральному військово-морському музеї і один в музеї сходу (єдиний в москві).

Для всіх і про все. Що таке астролябії? астролябія: фото дивитися що таке астролябія в інших словниках

Автору пощастило їх все потримати в руках, і, треба сказати, відчуття це викликає непередавані. Схоже на дотик до машини часу — мимоволі викликає думки про майстрів, які створили ці шедеври, про іменитих людей, які володіли ними протягом століть. І ще здивування: наскільки складні, з великим набором функцій, інструменти вміли робити в ті далекі часи.

Одну з астролябій, з музею сходу, ми описували разом з експертом індійського походження раджою сармою. Він все життя досліджує наукові інструменти з одного тільки міста лахор (індія), де кілька століть існувала династія майстрів. Наше з сармою розгорнуте, 24-сторінкове, опис московської астролябії залишило ряд питань без відповіді. У цьому приладі виявилися елементи, які ще ніхто не описував.

Мистецтво, аукціони та крадіжки

Зараз багато музеїв світу доступні в режимі онлайн. Так, найбільша колекція астролябій знаходиться в оксфордському музеї науки. 136 інструментів, кожен з яких детально описаний, є знімки всіх елементів. Не вистачає тільки… Розмір. Чи то це великий промах укладачів каталогу, чи то зроблено навмисно.

Нещодавно збором стародавніх артефактів перейнялися багаті арабські країни. У 2008 році був побудований музей ісламського мистецтва в досі, столиці невеликої, але процвітаючої нафтової країни — катару. Арабські шейхи не скупилися: запросили кращих архітекторів, скупили на аукціонах цінні зібрання, в тому числі колекцію астролябій, яку багато років збирав американець леонард лінтон. Зараз в музеї близько 40 астролябій.

Скільки коштують стародавні інструменти, можна судити за результатами аукціонів. Найдорожча астролябія була продана на christie’s в 1995 році за 540,5 тисяч фунтів стерлінгів (в нинішніх цінах — 1 млн 300 тисяч доларів). Це восьмигранний інструмент, виготовлений німецьким майстром хабермелем в кінці xvi століття. Мільйон доларів — це зовсім небагато в порівнянні, наприклад, з творами живопису, які іноді оцінюються в сотні мільйонів доларів.

Це не зовсім справедливо. Деякі астролябії можна на повній підставі віднести до творів мистецтва. Взяти, наприклад, німецького майстра xvi століття йоганна преторіуса-гравюри на його астролябіях доведені до досконалості і заворожують деталями. Як і картини, старовинні інструменти приваблюють викрадачів. У 2004 році світ дізнався про андерса буріуса, голову відділу рідкісних книг королівської бібліотеки стокгольма, який довгий час крав і продавав особливо цінні екземпляри. Робив він це професійно-вичищав інформацію про книги з бібліотечних каталогів. У 1999 році буріус також викрав з скоклостерського замку астролябію xvi століття; пізніше вона була оцінена в 400 тисяч доларів. У 2004 році буріус змушений був зізнатися в розкраданнях, але не переніс ганьби і наклав на себе руки.

Інша, далеко не нова проблема — це підробки, майстерно виготовлені копії оригінальних інструментів. Та ж астролябія з московського музею сходу, створена в 1587 році, є копією більш давньої астролябії мірзи байсангура. Про це, не криючись, повідав сам майстер.

Гірше, коли сучасна робота видається за стару. З цієї причини перед продажем раритетів аукціоністи звертаються до експертів. За астролябіями таких фахівців всього кілька людей в світі (автор ні в якій мірі не зараховує себе до них).

Чого не може смартфон

Що дає нам вивчення астролябій та інших наукових інструментів минулого? наприклад, дозволяє оцінити роль арабського сходу у світовій науці. На моєму захисті доктор фізико-математичних наук юрій рудой сказав « » у наш час, який проходить під знаком зіткнення цивілізацій, як було б добре і актуально популяризувати такі роботи, щоб люди зрозуміли, що європейська цивілізація дуже багатьом зобов’язана східної, мусульманської. Це не протилежні світи, навпаки, вони взаємно доповнюють один одного».

А ще, на мій погляд, вивчення стародавніх інструментів сприяє приборканню гордині. Ми до такої міри захоплюємося досягненнями свого століття, що починаємо вважати час, в який живемо, винятковим. І раптом дізнаємося, що дві тисячі років тому люди робили такі речі, аналоги яких з’явилися тільки зараз. Так, сучасний смартфон, забезпечений gps-навігатором, виконує далеко не всі функції астролябії. Потрібно додати як мінімум далекомір і теодоліт. І все разом це не буде таким компактним і витонченим інструментом, як астролябія.

Тому, відкинувши гординю, давайте просто уявимо, що будуть думати про рівень сьогоднішньої науки вчені через сто або, страшно подумати, тисячу років. Представили? жах! після цього починаєш зНабагато більшою повагою ставитися до досягнень далеких предків.

Додаткову інформацію можна знайти на сайті автора, присвяченому виключно астролябіям. Автор висловлює вдячність керівникам і співробітникам державного ермітажу за можливість ознайомитися з цими інструментами. Окреме спасибі професору рудн, доктору фізико-математичних наук юрію григоровичу рудому за енергійний посил до написання статті.

Астролябія-один з найстаріших астрономічних інструментів, що з’явився в стародавній греції. Цей старовинний інструмент створений більше двох тисячоліть тому, коли люди вважали, що земля – це центр всесвіту.

Астролябію іноді називають найпершим комп’ютером. Безсумнівно, це пристрій з глибокою загадковістю і красою, і ми зараз постараємося дізнатися його секрети.

Перша астролябія з’явилася в стародавній греції. Вітрувій у своєму писанні «десять книг про архітектуру«, розповідаючи про астрономічний інструмент, званий» павуком«, говорить, що його»винайшов астроном євдокс, а інші кажуть — аполлоній». Однією з основних частин цього інструменту був барабан, де було намальовано небо з зодіакальним колом.

Для всіх і про все. Що таке астролябії? астролябія: фото дивитися що таке астролябія в інших словниках

Для всіх і про все. Що таке астролябії? астролябія: фото дивитися що таке астролябія в інших словниках

Стереографічну проекцію описав у ii столітті н.е. Клавдій птолемей у творі «планісферій». Втім « «астролабоном» сам птолемей називав інший інструмент-армілярну сферу.

Для всіх і про все. Що таке астролябії? астролябія: фото дивитися що таке астролябія в інших словниках

Остаточний вид астролябії був розроблений в iv ст. Н. Е. Так, в олександрії, майже через три сотні років після птолемея, математик і філософ гіпатія була засуджена християнським суспільством в сатаністських ритуалах, що включають, крім усього іншого, використання астролябії. Вона була страчена в 415 році н.е. Її учень, теон олександрійський, залишив після себе копії заміток по використанню астролябії.

Для всіх і про все. Що таке астролябії? астролябія: фото дивитися що таке астролябія в інших словниках

Для всіх і про все. Що таке астролябії? астролябія: фото дивитися що таке астролябія в інших словниках

Після смерті гіпатії і після падіння римської імперії європа «втратила» астролябію. Більшість давньогрецьких знань було втрачено в західній європі, населення якої відносилося до давньогрецької (а, отже, атеїстської) технології з великою підозрою. Однак її дбайливо охороняли прихильники ісламу, використання астролябії ними підтверджується багатьма фактами. Без іспанії та її ісламської релігії ренесанс ніколи б не настав. Більшість знайдених давньогрецьких текстів були переведені на арабську. Пізніше їх перевели на латинську, і тоді астролябія була знову представлена переважній більшості європейців.

Для всіх і про все. Що таке астролябії? астролябія: фото дивитися що таке астролябія в інших словниках

Для всіх і про все. Що таке астролябії? астролябія: фото дивитися що таке астролябія в інших словниках

Вчені ісламського сходу вдосконалили астролябію і стали застосовувати її не тільки для визначення часу і тривалості дня і ночі, але також для здійснення деяких математичних обчислень і для астрологічних передбачень. Відомо чимало творів середньовічних ісламських авторів про різні конструкції і застосування астролябії.

Такі книги ал-хорезмі, ал-аструлабі, аз-заркалі, ас-сіджізі, ал-фаргані, ас-суфі, ал-біруні, насір ад-діна ат-тусі та ін.

Для всіх і про все. Що таке астролябії? астролябія: фото дивитися що таке астролябія в інших словниках

Для всіх і про все. Що таке астролябії? астролябія: фото дивитися що таке астролябія в інших словниках

З xii століття астролябії стають відомі в західній європі, де спочатку використовували арабські інструменти, а пізніше стали виготовляти свої за арабськими зразками. У xvi столітті їх стали робити на основі власних розрахунків, щоб застосовувати в європейських широтах.

Піку своєї популярності в європі астролябія досягла в епоху відродження, в xv-xvi століттях, вона поряд з армілярної сферою була одним з основних інструментальних засобів астрономічної освіти.

Для всіх і про все. Що таке астролябії? астролябія: фото дивитися що таке астролябія в інших словниках

Знання астрономії вважалося основою освіти, а вміння користуватися астролябією було справою престижу і знаком відповідної освіченості. Європейські майстри, подібно своїм попередникам арабам, приділяли велику увагу художньому оформленню, так що астролябії стали предметом моди і колекціонування при королівських дворах.

Для всіх і про все. Що таке астролябії? астролябія: фото дивитися що таке астролябія в інших словниках

Точно описувати процес роботи астролябії було б безглуздо-найкраще, якщо ви побачите це на власні очі.

Для всіх і про все. Що таке астролябії? астролябія: фото дивитися що таке астролябія в інших словниках

Човноподібна астролябія.

Як писав ал-біруні, пристрій цієї астролябії, винайденої ас-сіджізі, походить «з переконання деяких людей в тому, що впорядкований рух всесвіту належить землі, а не небесній сфері». На її тимпані зображуються екліптика і зірки, а на рухомій частині — горизонт і альмукантарати.

Для всіх і про все. Що таке астролябії? астролябія: фото дивитися що таке астролябія в інших словниках

На фото арабська астролябія 1090р, із зібрання national museum of american.

Досконала астролябія.

У цій астролябії, винайденої ас-сагані, за центр проектування приймається не північний полюс світу, а довільна точка небесної сфери. В цьому випадку основні кола сфери зображуються на тимпане вже не колами і прямими лініями, але колами і конічними перетинами.

Для всіх і про все. Що таке астролябії? астролябія: фото дивитися що таке астролябія в інших словниках

Універсальна астролябія.

У цій астролябії, винайденій аз-заркалі, за центр проектування взята одна з точок рівнодення. У цьому випадку небесний екватор і екліптика зображуються на тимпані прямими лініями. Тимпан цієї астролябії, на відміну від тимпанів звичайних астролябій, придатний для будь-якої широти. Функції павука звичайної астролябії тут виконує лінійка, що обертається навколо центру тимпана і звана»рухомим горизонтом».

Для всіх і про все. Що таке астролябії? астролябія: фото дивитися що таке астролябія в інших словниках

Сферична астролябія.

Небесна сфера представлена в цій астролябії у вигляді сфери, і її павук також має сферичну форму.

Для всіх і про все. Що таке астролябії? астролябія: фото дивитися що таке астролябія в інших словниках

Спостережна астролябія.

Ця астролябія являє собою комбінацію армілярної сфери і звичайної астролябії, вбудованої в кільце, що зображує меридіан.

Лінійна астролябія.

Ця астролябія, винайдена шараф ад-діном ат-тусі, являє собою стрижень з декількома шкалами, з прикріпленими до нього візирними нитками.

Морська астролябія.

Цей пристрій, винайдений португальськими майстрами на початку xv століття, являє собою чисто спостережний прилад і не призначений для твору аналогових обчислень.

Для всіх і про все. Що таке астролябії? астролябія: фото дивитися що таке астролябія в інших словниках

Для всіх і про все. Що таке астролябії? астролябія: фото дивитися що таке астролябія в інших словниках

Морська астролябія.

Для всіх і про все. Що таке астролябії? астролябія: фото дивитися що таке астролябія в інших словниках

На фото астролябія-квадрант, 1325 г.

В сучасних енциклопедіях говориться, що цей прилад призначений для визначення широти місця. Насправді функції астролябії набагато різноманітніше: її з повним правом можна назвати комп’ютером середньовічного звіздаря. Точного числа функції астролябії швидше за все не зможе назвати ніхто, оскільки різні типи астролябій могли виконувати різні види робіт. Ще в х столітті арабський вчений ас-суфі написав докладний трактат, що складається з 386 глав, в яких він перерахував 1000 способів застосування астролябії.

Для всіх і про все. Що таке астролябії? астролябія: фото дивитися що таке астролябія в інших словниках

Можливо, він трохи перебільшив, але, не набагато. Адже за допомогою цього унікального інструменту було можливо:

Перераховувати екліптичні координати зірок або сонця в горизонтальні (тобто визначати їх висоти і азимути);

За допомогою спостережень зірок і сонця через спеціальний візир визначати широту місця, напрямки на різні міста (в основному для обчислення напрямку на мекку), визначати час доби, визначати зоряний час;

Визначати моменти сходу і заходу світил, тобто. Початку і закінчення дня, а також моментів сходу зірок, а якщо були ефемериди, то й планет; визначати сходять і заходять градуси екліптики, тобто асцендент і десцендент, будувати будинку гороскопа;

Для всіх і про все. Що таке астролябії? астролябія: фото дивитися що таке астролябія в інших словниках

Визначати широту місцевості за допомогою вимірювання висоти сонця опівдні або висот зірок у кульмінації (не впевнений, що це робилося часто, оскільки застосування астролябії для цієї мети нагадує стрілянину з гармати по горобцях);

Вирішувати суто земні завдання, типу вимірювання глибини колодязя або висоти земної предмета; а також обчислювати тригонометричні функції (синуси, косинуси, тангенси, котангенси).

Робити перетворення між трьома системами координат-екваторіальними (пряме сходження і схилення), екліптичними (довгота, широта) і горизонтальними (азимут, висота), і багато-багато іншого…

Для всіх і про все. Що таке астролябії? астролябія: фото дивитися що таке астролябія в інших словниках

Ось як була влаштована традиційна планісферна астролябія, зазвичай виготовлялася з латуні:

Для всіх і про все. Що таке астролябії? астролябія: фото дивитися що таке астролябія в інших словниках

Корпус найчастіше мав товщину близько 6 мм і діаметр 15 – 20 см (у найбільших астролябій-до 50 см). Хоча, нерідко зустрічалися і більш солідні інструменти 30-40 см діаметром, відомий гігантський екземпляр в 85 см, і навпаки, мініатюрні кишенькові версії всього 8 см діаметром. Справа в тому, що від розміру астролябії безпосередньо залежала і її точність.

Для всіх і про все. Що таке астролябії? астролябія: фото дивитися що таке астролябія в інших словниках

На фото приклад того, як зібрати найпростішу астролябію.

Для всіх і про все. Що таке астролябії? астролябія: фото дивитися що таке астролябія в інших словниках

На фото астролябія роботи mahmud ibn shawka al — baghdadi 1294-1295 діаметр — 96 мм.із зібрання national maritime museum, london

За часів розквіту арабського світу час вдень вимірювалося за допомогою сонячних годин, а вночі-водяних або пісочних. Астролябія дозволялаВиробляти звірку цього годинника. Для цього необхідно було вдень спостерігати висоту сонця, а вночі — одну з яскравих зірок, нанесених на «павуку» астролябії. Цікавий пристрій на основі все тієї ж астролябії, яке можна назвати прототипом механічних годинників, було розроблено відомим арабським вченим аль-біруні. Він запропонував схему астролябії, яка автоматично показувала взаємне розташування сонця і місяця, тобто місячну фазу. Інструмент мав подвійний корпус, всередині якого були закріплені шестерні. Якщо обертати з певною швидкістю зовнішній диск, в віконечку можна було спостерігати зміну місячних фаз. Пізніше з’явилися астролябії, забезпечені шестерінками, які моделювали рух планетних сфер. Правда, в той час не було надійного механічного приводу, тому пристрій був повною мірою реалізовано тільки в середньовічній європі, коли були винайдені гирьовий і пружинний приводи. А перші механічні годинники, часто встановлюються на вежах кафедральних соборів в європі, довгий час робилися у вигляді астролябій.

Для всіх і про все. Що таке астролябії? астролябія: фото дивитися що таке астролябія в інших словниках

І це не дивно — адже складні арабські астролябії перетворилися на справжні витвори мистецтва. Покажчики зірок виглядали не просто штирями, а спіралями і завитками у формі листя. По колу інструмент інкрустувався дорогоцінними каменями і іноді оброблявся золотом і сріблом. А все тому, що найчастіше з астролябією перед грізними очима якогось візира або шаха виступав придворний звіздар. Прекрасний інструмент надавав вагу прогнозам астролога, а від цього залежала не тільки доля самого провісника, а й розвиток астрономії, частіше званої тоді просто наукою про зірок.

Для всіх і про все. Що таке астролябії? астролябія: фото дивитися що таке астролябія в інших словниках

На фото перська астролябія 1223 р.

Для всіх і про все. Що таке астролябії? астролябія: фото дивитися що таке астролябія в інших словниках

Легендою став випадок, нібито стався з біруні. Одного разу підступний правитель вирішив розправитися з неугодним вченим і зажадав від нього відповіді на питання: «з яких дверей — північної чи південної він вийде із залу?»виконавши ряд маніпуляцій з астролябією, спритний біруні відповів, що буде прорубана нові двері. Відповідь виявилася вірною. Але найчастіше правителі були щедрі до своїх придворних астрологів, виділяючи гроші на споруди обсерваторій, на створення всіляких зіджей — таблиць ефемерид. Все це вело хоч і до невеликого, але все ж прогресу астрономії.

Для всіх і про все. Що таке астролябії? астролябія: фото дивитися що таке астролябія в інших словниках

На фото французька астролябія кінця 16-початку 17 століть.

Для всіх і про все. Що таке астролябії? астролябія: фото дивитися що таке астролябія в інших словниках

Сучасним нащадком астролябії є планісфера-рухома карта зоряного неба, використовувана в навчальних цілях.

Для всіх і про все. Що таке астролябії? астролябія: фото дивитися що таке астролябія в інших словниках

Для всіх і про все. Що таке астролябії? астролябія: фото дивитися що таке астролябія в інших словниках

Для всіх і про все. Що таке астролябії? астролябія: фото дивитися що таке астролябія в інших словниках

Астрономія тісно пов’язана з фізикою та іншими науками природного циклу (хімія, біологія, географія). Астрономія використовує фізичні знання для пояснення явищ і процесів, що відбуваються у всесвіті, для створення астрономічних приладів.

Тисячі років тому були винайдені кутомірні прилади (квадрант, астролябія) — перші астрономічні прилади (мал. 5,), за допомогою яких визначали положення світил на небі і час настання небесних явищ.

Триста років тому італійським вченим галілеєм для астрономічних досліджень був вперше використаний телескоп-прилад, що дозволяє спостерігати слабкі, невидимі озброєним оком об’єкти і збільшувати їх видимі розміри (мал. 5, ).

Малюнок 5. Стародавні астрономічні інструменти.

Сучасна ж астрономія використовує більш точні апарати для дослідження небесних тіл, такі як космічний апарат» вега», радіотелескоп (рис. 6, ).

Рис. 6. Сучасні апарати для дослідження небесних тіл.

Для всіх і про все. Що таке астролябії? астролябія: фото дивитися що таке астролябія в інших словниках

З перерахованих пристроїв і апаратів детальніше зупинимося на астролябії, про яку ми згадували у вступі. Астролябія-це старовинний прилад для визначення положення сонця і яскравих зірок в різний час доби протягом усього року. Винахід астролябії приписується грецьким астрономам, які працювали в ii столітті до нашої ери. Зазвичай астролябії виготовлялися з міді. Різні гравіювання шкал давали можливість визначати положення зірок і сонця в різний час діб протягом усього року. Іноді були і додаткові шкали, що дають різноманітну інформацію. Найчастіше астролябії виготовлялися у вигляді ручного інструменту, щоб його можна було використовувати для визначення кута піднесення зірок, (наприклад, з метою навігації). Знаючи висоту і точний час, за допомогою астролябії можна було визначити широту, на якій знаходиться судно.

Протягом двох тисячоліть цей науковий інструмент залишався практично незмінним. Мореплавці, починаючи з 1480 року, і аж до середини 18 століття використовували астролябію і спеціальні таблиці, за якими визначалася широта місця розташування корабля. Для зменшення похибки вимірювання діаметр астролябії становив 13-15 см, але багато англійські мореплавці використовували більш точні астролябії діаметром до 20 см.

До речі астролябії цього періоду (18 століття) міститися і в нашому тобольськом історико-архітектурному музеї заповіднику в цьому ми переконалися на віртуальній екскурсії «з історії винаходів» на уроці фізики.

Для проведення вимірювань в давнину за допомогою астролябії необхідно її навести на сонце або зірку. Зафіксувавши різницю в показаннях між напрямком на небесне тіло і горизонт, а, також знаючи місцевий час, можна за допомогою спеціальних таблиць визначити широту місця. Коло цей підвішувався на кільці у вертикальній площині, і за допомогою алідади, забезпеченої діоптрами, спостерігалися зірки, висота яких відраховувалася на лімбі, до якого згодом прилаштовувався ноніус. Якщо широта була відома, то за тими ж таблицями можна було з високою точністю визначити місцевий час.

Малюнок 7. Схематичний пристрій астролябії.

Для всіх і про все. Що таке астролябії? астролябія: фото дивитися що таке астролябія в інших словниках

Схематичний пристрій астролябії показано на малюнку 7 .

Роль павука тут виконує прозора пластина з картою зоряного неба.

Астролябія-класичний кутомірний інструмент. Відомий з часів астрономів гіппарха (ii ст.до н. Е.) і птолемея (ii ст. Н. Е.). Слово «астролябія» походить від грецьких слів astron (зірка, по лат. Astrum) і lambanw (брати, схоплювати, по лат. Labium-губа). Це показує, що в давнину астролябія застосовувалася для визначення кутів на небосхилі. Пізніше астролябія перетворилася в основний геодезичний інструмент для вимірювання кутів, розташованих в горизонтальній площині, проведення паралельних і перпендикулярних ліній, для зйомки плану місцевості та інші. До xviii ст. Він служив також для визначення широт і довгот.

Астролябіями користувалися астрономи і математики, мореплавці і мандрівники, архітектори і будівельники. Згодом інструмент був удосконалений арабами і стали застосовувати для визначення часу, тривалості дня і ночі, вимірювання горизонтальних кутів на поверхні землі, для здійснення деяких математичних обчислень і навіть для астрологічних передбачень. Для їх створення були потрібні досить розвинені знання в області математики (тригонометрії, розрахунку сферичних небесних координат) і астрономії (визначення небесних координат постійних зірок, розрахунку руху сонця і місяця), і саме ці науки інтенсивно розвивалися в арабському світі. У період розквіту арабського халіфату в ix-xi століттях астролябії набули широкого поширення. У відомому нам вигляді астролябія сформувалася на сході до ix — xi ст.і тоді ж отримала там найширше поширення. У xi ст. Прилади з’являються в іспанії, а потім і в інших країнах західної європи. Спочатку тут використовували арабські інструменти; пізніше їх стали виготовляти за арабськими зразками в європейських майстернях. Якщо на сході інструменти містилися в маленьких футлярах і були частиною дорожнього костюма звичайних людей, то в європі астролябії з самого початку вважалися дорогими інструментами, виробленими тільки для еліти. Потрібна точність нанесення ліній складної конфігурації, труднощі виготовлення і своєрідна краса цих інструментів стали причиною їх дорожнечі і привабливості для європейських государів. Виробництво їх було розпочато при королівських дворах. Ставши предметом моди, прилади купувалися нарівні з коштовностями. Одним з кращих інструментальників того часу був фламандський майстер гуалтерус арсеніус (1530-1580). Його астролябії відрізнялися точністю нанесених проекцій на площину небесних координат, шкал і витонченістю форм, тому іспанський король філіп ii саме йому замовляли їх виготовлення. Для багатьох з них астролябії були потрібні, перш за все, як астрологічні інструменти, але пізніше, завдяки красі і дорожнечі, їх цінували нарівні з коштовностями. Тому одна з них, виготовлена г. Арсеніусом в 1568 р. І належала свого часу австрійському полководцю часів тридцятирічної війни (1618-1648) альбрехту валленштейну, з’явилася в xix у великої княгині олени павлівни. Вона піднесла цюАстролябію в дар публічній бібліотеці. Зараз відома тільки 21 створена г. Арсеніусом астролябія. Єдиний в росії екземпляр зберігається в музеї м.в. Ломоносова.
Астролябія складається з декількох виготовлених з латуні частин. Основною є кругла деталь з високим бортом (її називали «основою», «матір’ю» або «тарілкою») з круглим невеликого діаметру отвором в центрі і підвісним кільцем для точного орієнтування приладу щодо горизонту. У цю «тарілку» укладають три плоских круглих диска — тимпани, також з отворами в їх центрі, причому верхнім укладається той, який відповідає широті місця спостереження. Справа в тому, що на поверхні кожного з тимпанів нанесені проекції на площину ліній небесної координатної сітки (стереографічна проекція); небесних меридіанів, екватора, полюса світу, обмежених лінією горизонту. Положення проекцій полюса світу і небесної координатної сітки буде різним для різних широт місця спостереження, тому кожен з тимпанів має проекцію сітки небесних координат для однієї з широт — 51°, 51°15′ і 52°. На верхній тимпан накладається кругла фігурна решітка, що має 45 вигнутих стрілок, кінці яких вказують розташування 45 найбільш яскравих зірок північної півкулі в проекції на площину земного екватора. На решітці позначений також і зодіакальний коло. Все скріплюється віссю, що проходить через центральні отвори перерахованих деталей. На цій же осі кріпиться візирна лінійка, яку за традицією називають арабським терміном «алідада». Верхня частина основного диска по обидві сторони від кільця прикрашена фігурами фавна і фавни, яких в античній міфології пов’язували з даром передбачення. Астролябія використовувалася до початку xviii століття, поки не була витіснена більш точним приладом — секстантом (секстаном) .

Цей старовинний інструмент, створений більше двох тисячоліть тому, коли люди вважали, що земля — це центр всесвіту. Астролябію іноді називають найпершим комп’ютером. Безсумнівно, це пристрій з глибокою загадковістю і красою

Перша астролябія з’явилася в стародавній греції. Вітрувій у своєму писанні «десять книг про архітектуру«, розповідаючи про астрономічний інструмент, званий» павуком«, говорить, що його»винайшов астроном євдокс, а інші кажуть — аполлоній». Однією з основних частин цього інструменту був барабан, де було намальовано небо з зодіакальним колом

Для всіх і про все. Що таке астролябії? астролябія: фото дивитися що таке астролябія в інших словниках

Стереографічну проекцію описав у ii столітті н.е. Клавдій птолемей у творі «планісферій». Втім « «астролабоном» сам птолемей називав інший інструмент —армілярну сферу. Остаточний вид астролябії був розроблений в iv ст. Н. Е. Так, в олександрії, майже через три сотні років після птолемея, математик і філософ гіпатія була засуджена християнським суспільством в сатаністських ритуалах, що включають, крім усього іншого, використання астролябії. Вона була побита, згвалтована і страчена в 415 році н. Е. Її учень, теон олександрійський, залишив після себе копії заміток по використанню астролябії.

Для всіх і про все. Що таке астролябії? астролябія: фото дивитися що таке астролябія в інших словниках

Після смерті гіпатії європа «втратила» астролябію після падіння римської імперії. Більшість давньогрецьких знань було втрачено в західній європі, населення якої відносилося до давньогрецької (а, отже, атеїстської) технології з великою підозрою. Однак її дбайливо охороняли прихильники ісламу, використання астролябії ними підтверджується багатьма фактами. Без іспанії та її ісламської релігії ренесанс ніколи б не настав. Більшість знайдених давньогрецьких текстів були переведені на арабську. Пізніше їх перевели на латинську, і тоді астролябія була знову представлена переважній більшості європейців.

Для всіх і про все. Що таке астролябії? астролябія: фото дивитися що таке астролябія в інших словниках

Вчені ісламського сходу вдосконалили астролябію і стали застосовувати її не тільки для визначення часу і тривалості дня і ночі, але також для здійснення деяких математичних обчислень і для астрологічних передбачень. Відомо чимало творів середньовічних ісламських авторів про різні конструкції і застосування астролябії.
Такі книги ал-хорезмі, ал-аструлабі, аз-заркалі, ас-сіджізі, ал-фаргані, ас-суфі, ал-біруні, насір ад-діна ат-тусі та ін.

Для всіх і про все. Що таке астролябії? астролябія: фото дивитися що таке астролябія в інших словниках

З xii століття астролябії стають відомі в західній європі, де спочатку використовували арабські інструменти, а пізніше стали виготовляти свої за арабськими зразками. У xvi столітті їх стали робити на основі власних розрахунків, щоб застосовувати в європейських широтах.

Піку своєї популярності в європі астролябія досягла в епоху відродження, в xv—xvi століттях, вона поряд з армілярної сферою була одним з основних інструментальних засобів астрономічної освіти.

Для всіх і про все. Що таке астролябії? астролябія: фото дивитися що таке астролябія в інших словниках

Знання астрономії вважалося основою освіти, а вміння користуватися астролябією було справою престижу і знаком відповідної освіченості. Європейські майстри, подібно своїм попередникам арабам, приділяли велику увагу художньому оформленню, так що астролябії стали предметом моди і колекціонування при королівських дворах.

Для всіх і про все. Що таке астролябії? астролябія: фото дивитися що таке астролябія в інших словниках

У сучасних енциклопедіях говориться, що цей прилад призначений для визначення широти місця. Насправді функції астролябії набагато різноманітніше: її з повним правом можна назвати комп’ютером середньовічного звіздаря. Точного числа функції астролябії швидше за все не зможе назвати ніхто, оскільки різні типи астролябій могли виконувати різні види робіт. Ще в х столітті арабський вчений ас-суфі написав докладний трактат, що складається з 386 глав, в яких він перерахував 1000 способів застосування астролябії. Можливо, він трохи перебільшив, але, не набагато. Адже за допомогою цього унікального інструменту було можливо:

Для всіх і про все. Що таке астролябії? астролябія: фото дивитися що таке астролябія в інших словниках

Перераховувати екліптичні координати зірок або сонця в горизонтальні (тобто визначати їх висоти і азимути);
За допомогою спостережень зірок і сонця через спеціальний візир визначати широту місця, напрямки на різні міста (в основному для обчислення напрямку на мекку), визначати час доби, визначати зоряний час;
Визначати моменти сходу і заходу світил, тобто початку і закінчення дня, а також моментів сходу зірок, а якщо були ефемериди, то й планет; визначати сходять і заходять градуси екліптики, тобто асцендент і десцендент, будувати будинку гороскопа;

Для всіх і про все. Що таке астролябії? астролябія: фото дивитися що таке астролябія в інших словниках

Визначати широту місцевості за допомогою вимірювання висоти сонця опівдні або висот зірок у кульмінації (не впевнений, що це робилося часто, оскільки застосування астролябії для цієї мети нагадує стрілянину з гармати по горобцях);
Вирішувати чисто земні завдання, типу вимірювання глибини колодязя або висоти земного предмета; а також обчислювати тригонометричні функції (синуси, косинуси, тангенси, котангенси).
Робити перетворення між трьома системами координат-екваторіальними (пряме сходження і схилення), екліптичними (довгота, широта) і горизонтальними (азимут, висота), і багато-багато іншого…

Для всіх і про все. Що таке астролябії? астролябія: фото дивитися що таке астролябія в інших словниках

цікаве в мережі

Астролябія

Астролябія

Старовинний кутомірний прилад для визначення широт і довгот в астрономо-геодезичних вимірах і навігації. На горизонтальному колі зміцнювалася алідадна лінійка з діоптрами, яка наводилася на світило, і по колу відраховувалася висота світила. У росії ще в 18 ст.астролябію застосовували для межування земель. Коло встановлювали горизонтально на штативі, а діоптри наводили по черзі на два предмети на місцевості. Різниця двох відліків по колу давала значення горизонтального кута з вершиною в точці стояння. Згодом діоптри були замінені оптичною зоровою трубою, а сама астролябія – теодолітом (див.

Географія. Сучасна ілюстрована енциклопедія. — м.: росмэн . за редакцією проф. А .п. Горкіна . 2006 .

Дивитися що таке «астролябія» в інших словниках:

    Астролябія … орфографічний словник-довідник

    — (грец., від aster зірка, і lambano веду). Кутомірний снаряд, що вживається для астрономічних і геодезичних спостережень. Словник іноземних слів, що увійшли до складу російської мови. Чудінов а. Н., 1910. Астролябія грец., від astron, зірка, і… … словник іноземних слів російської мови

    — (від астро… І грец. Labe схоплювання)..1) кутомірний прилад, що служив до 18 ст. Для визначення широт і довгот в астрономії, а також горизонтальних кутів при землемірних работах2)] призмова астролябія сучасний астрометричних прилад для… … великий енциклопедичний словник

    Астролябія, один з перших астрономічних приладів для показу виду небесної сфери в певний момент і для визначення висоти небесних тел. Основна форма астролябії складалася з двох концентричних дисків, на одному з яких наносилася… … науково-технічний енциклопедичний словник

    -(astrolabe) кутомірний інструмент, що вживався до початку xviii ст.для визначення висот світил. Самойлов к. І. Морський словник. М. Л.: державне військово морське видавництво нквмф союзу рср, 1941 астролябія інструмент, службовець для изме … Морський словник

    Астролябія — і, ж. Astrolabe m., пор. Лат. Astrolabium кутомірний інструмент. Сл. 18. Астролабиум половинчастою. 1725. Рм 1929 1 3. Не знаєш, де у тебе факт, і не можеш лінію взяти по ватерпасу, і не знаєш на чому базувати фундамент.. Перш ніж лаяти … … історичний словник галліцизмів російської мови

    Астролябія-кутомірний інструмент для вимірювання висот світил і визначення широти і довготи в астрономії, а також горизонтальних кутів при землемірних роботах. У сучасній астрономії застосовується призмова астролябія … морський біографічний словник

    Астролябія-кутомірний прилад, що використовувався до початку xviii ст. Для визначення положення небесних світил, а пізніше для геодезичних вимірювань. Поступове його вдосконалення призвело до створення (див.) і сек (див.), якими астролябія майже витіснена … велика політехнічна енциклопедія

    Астролябія, астролябії, дружин. (від грец. Astron зірка і labein взяти). Геодезичний інструмент, що застосовувався для вимірювання кутів (тепер витіснений з ужитку теодолітом). Тлумачний словник ушакова. Д. Н. Ушаков. 1935 1940 … тлумачний словник ушакова

    Астролябія, і, жін. Старовинний геодезичний (а ще раніше астрономічний) прилад для вимірювання кутів. Тлумачний словник ожегова. С. І.ожегов, н.ю. Шведова. 1949 1992 … тлумачний словник ожегова

    Астролябія-астролябія, і, ж. Дружина, коханка; будь-яка жінка. Арготична шутл. Естетизація екзотичного слова … словник російського арго

Книги

  • курс-північ, в. І. Галенко, в першій частині книги розказано, коли і в якій країні з’явилися компас, секстант, астролябія, градшток, морські карти, лоції. Окрема глава присвячена першому в росії морському навчальному … категорія: наукова література видавець: мурманське книжкове видавництво ,
  • сузір’я капітана ізмайлова, бірюк л. Д., 288 с. Кінець xviii століття. У старого капітана ізмайлова два сини: старший денис законний, молодший микита, прижитий від кріпосної актриси. Капітан усиновив микиту і подав прохання катерині… категорія: романи, повісті, мелодрами серія: історія одного кохання видавець: