Кринум для саду: поради по посадці і догляду. Цибулинні квіти в домашніх умовах-опис рослин лілія кринум в саду

138

Зміст

амариліс: посадка і догляд

У минулому амариліс (arnarillis belladonna) був дуже поширеним і популярним кімнатною рослиною, але нині досить рідко зустрічається у квітникарів, так як сильно потіснений своїм більш успішним побратимом — гіппеаструмом.

З деякими відомими рослинами доля зіграла злий жарт. Їх широко використовувана назва не збігається з правильним ботанічним. Найвідоміший приклад-герані-пеларгонії. Часто це не має принципового значення, але випадок з амарилісом особливий, так

Як його життєвий цикл і деякі елементи агротехніки відрізняються від таких у зовні дуже схожого на нього гіппеаструма, садові форми якого надходять у продаж під комерційним найменуванням «амариліс». Ще більш посилює плутанину той факт, що в селекції цих гіппеаструмів (н. Xhortorium), дійсно, широко використовувалася гібридизація з амарилісом.

Розміщення та посадка

Як переважна більшість цибулинних рослин, амариліс дуже світлолюбний і місце для його утримання має бути яскраво освітленим. Добре переносить прямі сонячні промені, і оптимальними для розміщення будуть вікна південно-східної або південно-західної експозиції. Грунти воліє легкі, середньої родючості. Суміш дернової землі, перегною і піску (1:1:2) цілком задовольнить його потреби. На дні горщика обов’язковий дренажний шар. Верхівка цибулини повинна злегка підніматися над поверхнею грунту. Коріння у амариліса дуже ламкі, тому процедуру посадки проводять акуратно. З цієї ж причини пересаджувати цибулину бажано не частіше, ніж раз в 3-4 роки.

Сезонний цикл

Керуючи параметрами зовнішнього середовища, цвітіння більшості цибулинних можна викликати практично в будь-який час року. Амариліс — не виняток. Однак в кімнатних умовах оптимальним буде приурочити закінчення періоду спокою на початок весни. При необхідності рослина пересаджують і ділять розрослися гнізда. На початку відростання листя полив обмежений. Поступово його збільшують, але зволожують грунт завжди дуже помірно і акуратно, даючи верхньому шару злегка просихати. У вегетуючої фазі раз в декаду корисно підгодовувати рослину, чергуючи мінеральні та органічні добрива.

До середини-кінця літа листя у амариліса починають поступово відмирати. В цей час слід поступово скорочувати полив. Незабаром з’являється квіткова стрілка. Кожна окрема квітка живе недовго, але загальна тривалість цвітіння багаторічного гнізда може бути близько місяця, особливо при помірній температурі.

Після закінчення цвітіння горщик з цибулиною слід помістити в темне прохолодне приміщення з температурою близько +10 град, не менше ніж на 2-3 місяці. Період спокою для амариліса обов’язковий. Хоча рослина і знаходиться в стані спокою, коріння у нього не висихають, тому земля повинна залишатися в злегка вологому стані.

Розмноження амариліса

Зацвітають вони при гарному догляді через 3-4 роки. Хоча без необхідності краще цього не робити, так як утворюється протягом декількох років «сімейна» група виглядає набагато ефектніше, ніж одиночна цибулина. Якщо збираєтеся послідувати цій раді, горщик при посадці відразу візьміть широкий. Для збільшення декоративності можна спочатку висаджувати кілька цибулин в один горщик.

При бажанні можна спробувати насіннєве розмноження, але чекати першого цвітіння сіянців доведеться не менше 5 років. Насіння швидко втрачають схожість, тому висівати їх необхідно протягом місяця після дозрівання, злегка присипавши субстратом. При температурі + 23-25 град, сходи з’являються через 2-3 тижні. З’явиться лист-сіянці пікірують.

Можливі труднощі

Амариліс в цілому невибагливий. З можливих проблем головна-загнивання цибулини на тлі надмірного зволоження. З метою профілактики різного роду гнилей можна порекомендувати періодичні обробки одним з мікробіологічних фунгіцидів («алірін», «гліокладін», «фітоспорін» та ін.). При виникненні захворювання цибулину очищають від грунту, вирізують уражені частини, обробляють фунгіцидом (наприклад, «максим»), присипають місця пошкоджень активованим вугіллям, злегка підсушують (2-3 години) і висаджують в новий грунт. Перший полив через 1-2 дні після посадки, в подальшому — дуже помірний.

Основні шкідники-щитівка і павутинний кліщ, найчастіше з’являються в умовах сухого повітря. Для боротьби використовують дозволені до застосування інсектициди і акарициди.

Олександр цимбал. Колекціонер рослин, м тольятті

Ще одна важлива і приємна відмінність амариліса від гіппеаструма — його високий коефіцієнт утворення дочірніх цибулин. Тому проблем з розмноженням не виникає. Дітки акуратно відокремлюють при пересадках.

амаркринум: посадка і догляд

Цей представник цибулинних поки ще мало поширений в домашніх колекціях хоча, безсумнівно, гідний уваги.

амаркринум говарда (amarcrinum howardii) — гібрид амариліса і крінума (amaryllis belladonna х crinum). Це вічнозелена рослина висотою 60-70 см з приємними рожевими квітками. Навесні відрощує копицю довгих ремневидних листя, а цвіте в кінці літа-початку осені. Квітконоси досягають 90-100 см.

Ранньою весною цибулину висаджують в грунт, заглиблюючи в грунт на половину її висоти. У період вегетації (з весни до осені) підгодовують 2-3 рази на місяць, 8 початку росту — з більшою часткою азоту, ближче до часу цвітіння збільшують частку калію і фосфору. Рекомендовану концентрацію добрив важливо не перевищувати, а краще і знизити в 1,5-2 рази. Незабаром після відцвітання інтервал і інтенсивність поливів зменшують, а підгодівлю припиняють. Коли частина листя пожовтіє і всохне, горщик з рослиною переносять в приміщення з температурою +10 град, або нижче. Холодна зимівля обов’язкова.

Амаркрінум любить свіже повітря і природні добові перепади температур. У теплу пору року його бажано винести на балкон, в лоджію або в сад. Можна висадити прямо у відкритий грунт (в регіонах з м’якими зима —

Мі може і перезимувати з укриттям). Як і його «прабатько» амариліс, амаркрінум говарда активно нарощує діток і формує великі гнізда цибулин. Тому для посадки рослини підбирають просторий широкий горщик. Грунт-пухка, поживна. Розмножують рослину дочірніми цибулинами при пересадках.

На мій погляд, амаркринум легше в догляді в порівнянні з амарилісом, до того ж охочіше цвіте.

Олена кузнєцова, колекціонер амарилісових, г. Пемза

бовіея: посадка і догляд

Кринум для саду: поради по посадці і догляду. Цибулинні квіти в домашніх умовах-опис рослин лілія кринум в садукартопля зулусів, повзуча цибулина, морський огірок — це ще не всі назви бовіеї кучерявою (bowiea volubilis), якими нагородили її місцеві жителі на батьківщині, в південній і південно-західній африці.

Ця витончена рослина за сучасною класифікацією відноситься до сімейства спаржеві (asparagaceae). Своїм незвичайним зовнішнім виглядом бовіея напевно сподобається любителям екзотики.

Особливості

Цибулини в кімнатах виростають до 5-7, рідко 10см вдіаметрі, зазвичай покриті сухими лусками. При утриманні в умовах помірного освітлення і рясного поливу луски довго не висихають і зберігаються зеленими.

Навесні з центру дорослої цибулини відростає соковитий, зелений, з часом сильно розгалужений, в’юнкий цветонос (або кілька), який крім власне цвітіння {що трапляється відносно рідко в кімнатах) несе на собі всю фотосинтезирующую функцію. Довжина його батогів може бути більше метра. Їм можна надати вертикальну опору або дати вільно звисати вниз. Ажурна, неймовірно переплетена зелень бовіеі найбільш ефектно виглядає, коли в горщику посаджені кілька цибулин.

Бовіея догляд

У догляді бовіея невибаглива. Може рости як на сонці (влітку з притіненням), так і в півтіні. Під полуденними прямими променями рослина може отримати опіки, що призведе до втрати декоративності і передчасного відмирання надземної частини.

При посадці заглиблюють лише нижню частину цибулини. Суміш — як для сукулентів, не дуже поживна, з обов’язковими розпушують добавками (крупний пісок, перліт і ін.). З поливом важливо не переборщувати — влітку досить зволожувати раз в 7-10 днів. Надлишок і застій вологи загрожує загниванням цибулини.

Восени, зі зменшенням світлового дня, надземна частина висихає і рослина всю зиму відпочиває. В цей час йому бажано надати прохолоду (близько +15 град.) і не турбувати поливами, тримати в повній сухості.

Слід пам’ятати, що бовіея кучерява — отруйна рослина.

Наталія губанова. Мінський клуб любителів кактусів. Фото автора

валлота: посадка і догляд

Кринум для саду: поради по посадці і догляду. Цибулинні квіти в домашніх умовах-опис рослин лілія кринум в садувже більше п’яти років ми дружимо з валлотою. ЦеРослина була моєю заповітною мрією, приваблювало невибагливістю, яскраво-червоним забарвленням квітів і компактністю.

Листя у валлоти, на відміну від гіп-пеаструма, коротше і не пропадають на зиму, дозволяючи рослині зберігати декоративність круглий рік. Та й квітконіс невисокий, з акуратним букетом квітів. Цибулина трохи подовжена, овальна, покривні луски і листя біля основи коричнево-малинові — за цими ознаками її легко відрізнити від інших цибулинних сімейства амарилісові.

А ще мене дивували її численні дітки, які з’являються в пазухах листків. Відокремившись від материнської рослини і впавши в горщик, вони утворюють контрактильні коріння, які, немов за помахом чарівної палички, втягують цибулинки в грунт на необхідну глибину.

Довгоочікуване придбання

Мені пощастило — на одному з квіткових базарчиків я зустрілася зі своєю мрією. У центрі горщика, в оточенні діток різного віку, сиділа велика цибулина, прикрашена квітконосом з чотирма яскраво-червоними квітками, — все, як я уявляла.

Вдома ретельно оглянула рослину, обробила для профілактики від шкідників, частина діток подарувала. Цветонос через пару тижнів зрізала наполовину, ьдождалась, коли його нижня частина підсохне, і видалила повністю.

Пересадка валлоты

Далі належала пересадка. Під час цієї процедури завжди відокремлюю частину діток, залишаючи не більше 3-4, щоб не виснажувати материнську цибулину. Коріння у валлоти товстенькі, але крихкі, при пошкодженні легко загнивають. Тому припудрила їх сумішшю товченого деревного вугілля з корневином. Поки вони підсихали на повітрі, насипала в горщик більшого розміру шар дренажу, вистелала тонкий шар моху, біля стінок накришила трохи сухого курячого посліду — любить валлота підгодівлі, особливо органіку. Грунт взяла «терра віта», додала вермикуліт, пісок, чорнозем і подрібнений мох (5:0,5:0,5:1:0,5). Насипала грунтосуміш гіркою, акуратно розправила корінці і заповнила грунтом решту простору. Цибулинки на третину височіли над грунтом.

Після пересадки поливала вал-лоту не відразу (достатньо того, що грунт помірно вологий), а через тиждень. Це дало можливість коріння освоїтися в свіжому грунті, а ранкам затягнутися. До першого поливу тримала рослина в напівтемряві і прохолоді.

Про цвітіння

Тепер валлота стоїть на верхній полиці стелажа західної лоджії. Тільки на час цвітіння переношу рослина на полицю ближче до дверей, щоб з кімнати можна було милуватися її яскравими квітами. Цвіте в основному влітку або восени. Кожна квітка тримається в середньому десять днів, а якщо врахувати, що розкриваються вони не одночасно, милуватися квітучої валлотою можна довго.

Період спокою

Після закінчення цвітіння місяць-півтора продовжую поливати і підгодовувати рослину, потім обов’язково влаштовую період спокою. Тримаю валлоту при температурі + 8-10 град., полив поступово зводжу до мінімуму, але втрати листя не допускаю — дуже важливо зберегти взимку більшу частину листя.

Навесні пересуваю валлоту ближче до світла, відновлюю полив і підгодівлі. Підгодовую і мінеральними добривами для квітучих рослин, і настоєм курячого посліду. У теплу пору поливаю рясно, але між поливами даю грунті просохнути. Постійно вологий грунт валлота переносить погано.

При бажанні можна домогтися повторного цвітіння рослини, влаштувавши йому додатковий період спокою.

При насіннєвому розмноженні валлота цвіте на третій рік, при розмноженні дочірніми цибулинками — на другий. До цвітіння сіянці можна ростити без періоду спокою.

Олена хомич, м балашисі московської обл. Фото автора

Від редакції: за сучасною класифікацією рід валлота розформований. Види, які раніше входили в нього, тепер включені в пологи циртантус і кливия. Назва валлота прекрасна (vallota speciosa) зараз є синонімом назви циртантус піднесений (cyrtanthus elatus).

гемантус: посадка і догляд

Кринум для саду: поради по посадці і догляду. Цибулинні квіти в домашніх умовах-опис рослин лілія кринум в саду

На моєму підвіконні оселився»оленячий язик». Саме так в народі називають це цікаве цибулинна рослина.

Гемантуси родом з південної африки. У перекладі з грецького гемантус — «кривавий квітка», таку назву він отримав через те, що більшість представників роду мають насичено-червоні квітки. Але у любителів кімнатних рослин більш популярний гемантус білоцвіт-ковий (haemanthus albiflos) — дуже ефектне і досить просте в утриманні рослина.

Особливості виду

Широкі, щільні, овальні, злегка опушені по краях листя (через які він і отримав прізвисько «оленячий язик») розташовані щільним віялом. Зазвичай їх небагато — від двох до шести. Висота рослини-20-25 см.росте воно повільно, зазвичай за рік виростає тільки два нових листа. Старе листя відмирають, а цибулина потроху потовщується і досягає у дорослої рослини 6-8 см.дуже цікаво цвітіння гемантуса белоцветкового — суцвіття на товстому квітконосі схоже на чашу, повну білосніжних тичинок з жовтою пилком. У дорослих рослин можуть з’являтися по 2-3 квітконосу. Цвіте гемантус зазвичай в кінці літа або на початку осені.

Гемантус: догляд

Рослина світлолюбна, але прямі сонячні промені в розпал літа не любить — можуть обгоріти і засохнути кінчики листя. Ідеальне для нього місце-східне або західне вікно. На південному вікні гемантус необхідно притіняти. Полив влітку рясний, але грунт між поливами обов’язково повинна просохнути. Два-три рази за період вегетації (з травня по вересень) гемантус можна підгодувати комплексним добривом для цибулинних культур. Взимку рослині бажано забезпечити період відносного спокою при температурі +15-18 град, з більш рідкісним поливом.

Пересадка гемантуса

Раз на два-три роки, на початку весни, гемантус бажано пересадити. Грунт рослина віддає перевагу пухку і поживну. Я змішую дві частини дернової землі і одну частину крупного піску. Можна додати в цю суміш трохи торфу. На дно горщика насипаю шар дренажу (керамзит або дрібний гравій), потім грунт, встановлюю цибулину, рівномірно розподіливши коріння, і засинаю її приблизно на третину висоти. Горщик не повинен бути занадто широкий або глибокий. Можна рекомендувати ємність діаметром вдвічі-втричі більше діаметра цибулини. Обов’язково повинні бути отвори для стоку надлишків води: коріння гемантуса чутливі до застою вологи в грунті і можуть загнити, особливо, якщо рослина стоїть в прохолодному приміщенні або на протязі.

Розмноження гемантуса

Розмноження гемантуса труднощів не представляє. Біля основи дорослої цибулини регулярно з’являються невеликі цибулинки-дітки, які легко можна відокремити від материнської рослини і укоренити в окремих горщиках. Зацвітають молоді рослини зазвичай на 3-4-й рік.

Можна розмножувати гемантус і насінням — соковиті червоні плоди часто зав’язуються після цвітіння (рослина схильна до самозапилення) і дозрівають приблизно через три місяці, до початку зими.

Можливі труднощі

Гемантус білоцвітковий досить стійкий до шкідників. Іноді може піддаватися нападу попелиці, червця, павутинного кліща. В цьому випадку рослина обробляю відповідними препаратами. При регулярному перезволоженні, особливо в поєднанні з низькими температурами, можливо загнивання коренів і самих цибулин.

гіппеастрелія: посадка і догляд

Кринум для саду: поради по посадці і догляду. Цибулинні квіти в домашніх умовах-опис рослин лілія кринум в саду

Міжродових гібридів в сімействі амарилісові не так і багато. Один з них — гібрид гіппеаструма і шпрекелії був отриманий ще в 70-х роках минулого століття.

На мій погляд, гіппеастрелія (хіппеастрелія) увібрала в себе деякі переваги обох батьків: від гіппеаструма — відносну легкість зацвітання, а від шпрекелії — витонченість ліній квітки і насичений яскраво — червоний колір пелюсток.

Особливості гіппеастрелії

Цибулина червонувата, трохи менше за розміром, ньому у більшості сортів гіппеаструма, щільна на дотик, покрита декількома шарами

Темних сухих луски. Рясно дає дітки, формуючи»гніздо». Листя темно-зелені, вузькі (в ширину не більше 3 см), довгі, з жолобком на верхній стороні, біля основи — також червонуваті. Відростають в кінці зими-навесні, одночасно або відразу після цвітіння.

Посадка і субстрат для гіппеастрелії

Садять цибулину, заглиблюючи наполовину або на третину її висоти. Час посадки (з грудня по березень) залежить від часу догляду на спокій попередньої осені — рослина має відпочити близько трьох місяців. Якщо цибулина «спить», з посадкою можна і почекати — до більш світлого періоду, а якщо здався кінчик квітконосу або листя — пора висаджувати. Хоча, якщо за термінами прийшов час пробудження, цибулину можна садити і без відповідних ознак — волога, тепло, світло зроблять свою справу, і вона прокинеться.

Грунт для посадки-пухкий, водо — і повітропроникний. Підійде суміш універсального квіткового грунту, листової землі іРозпушувачів (крупний пісок, перліт). На дні горщика обов’язковий дренаж. Форма ємності-стандартна, висота трохи більше діаметра. Від краю горщика до цибулини-близько 3 см.

Полив і підживлення

Перший час після посадки рослину поливають помірно. Поки цибулина добре не вкорениться, зайва волога їй буде не на користь. Коли почнуть відростати листя, полив можна збільшити і в розпал сезону вегетації поливати в міру просихання верхнього шару грунту. Воду з піддону краще зливати.

Підгодовувати починають приблизно через місяць після посадки, після закінчення цвітіння, раз на два тижні. Якщо немає спеціалізованого добрива для цибулинних, на початку росту підійде комплексне добриво для декоративнолистяних, з серпня частку азоту краще зменшити.

Гіппеастрелія: догляд

Під яскравим освітленням, з декількома годинами прямого ранкового або вечірнього сонця в день листя гіппеастрелії будуть міцними, «засмаглими», розетка не розвалиться і збереже декоративність. Від нестачі ж світла листя витягуються, стоншуються і часто никнуть/вилягають під власною вагою.

Добові перепади температур і велика кількість свіжого повітря благотворно позначаються на самопочутті рослини і подальшому зимовому цвітінні, так що в теплу пору року гіппеа-стрілію можна винести в сад, на балкон, в лоджію і розмістити в легкій ажурній півтіні.

Період спокою

Восени, з кінця вересня, полив поступово скорочують, а коли нічні температури почнуть опускатися нижче + 8-10 град., рослину забирають в приміщення, не викопуючи, ставлять на зимівлю в темне прохолодне (бажано не вище +15 град.) місце. Листя видаляють після повного висихання. Зимує гіппеастрелія без листя. Мій екземпляр з відходом на спокій і подальшим пробудженням справляється без проблем, хоча і всихає до весни майже на третину свого «осіннього» обсягу через більш високу, ніж потрібно тим ператури (+18-20 град.).

Цвітіння гіппеастрелії

Зазвичай гіппеастрелія випускає 1-2 темно-червоних квітконосу, що несуть по дві квітки. Їх висота залежить від рівня освітленості. Іноді квітконоси розвиваються одночасно, а іноді по черзі. Цієї весни цілих три квітконоси тиждень палахкотіли букетом яскраво-червоних квітів! видовище вражаюче, і варто того, щоб чекати цілий рік.

Наталія губанова, колекціонер рослин, м мінськ. Фото олексія губанова

дріміопсіс: посадка і догляд

У мене багато років живе рослина, яке дивує всіх, хто його бачить вперше. Ні, воно не має таких квітів, як орхідеї, і розміри у нього скромні, та й листя непомітні. І тим не менш дріміопсіс завжди привертає увагу.

Кринум для саду: поради по посадці і догляду. Цибулинні квіти в домашніх умовах-опис рослин лілія кринум в садуі справді, горщик заповнений цибулинами, які за зовнішнім виглядом нагадують цибулини садових лілій, а листя на високих строкатих черешках схожі на листя конвалії, тільки в цяточку. Під час цвітіння дріміопсіс здалеку теж можна прийняти за конвалію. Нічого дивного-обидві рослини відносяться до одного сімейства спаржеві, але квіти дріміопсіса швидше схожі на зірочки, ніж на дзвіночки. Білі спочатку, вони стають зеленими до кінця цвітіння.

Історія знайомства

Дріміопсіс плямистий з’явився у мене давно, років 12 тому. Маленьку цибулину з парою крапчастих листя я придбала на ринку і, на щастя, господиня навіть знала його назву. А я про себе назвала його «мрія», від англійського «dream».

Виживе в будь-яких умовах

Дріміопсіс давав багато діток, і я ділилася з усіма бажаючими. Приїхавши одного разу до подруги, не відразу дізналася свою рослину. На моє запитання, що сталося з дримиоп-сисом, подруга відповіла, що нічого особливого не робила, посадила в простору миску, поливала, як всі квіти. Але листя у рослини були в три рази більше, ніж у мого, просто лопухи якісь. Можливо, дріміопсісу сподобалося місце на підвіконні у ванній кімнаті: тепло, світло і волого. Я ж за своїм екземпляром доглядаю, як за сукулентом: тісний горщик, помірний полив, багато світла. Звідси висновок-рослина виживе в будь-яких умовах, це підтверджує і випадок, який стався з моїм дріміопсісом.

Чудеса стійкості

Кілька років рослина не пересаджувала і цибулини вже насилу поміщалися в горщик. Навесні зібралася зробити пересадку, вийняла рослину з вазона і побачила, що землі зовсім не залишилося, тільки цибулини і коріння. Але щось завадило мені закінчити справу, я поклала цибулини в картонну коробку і поставила на полицю. Навесні турбот вистачає, а якщо кімнатних рослин не одна сотня, та й в саду не менше, то «пропажу» одного з них не відразу помітиш. Загалом, коробку з цибулинами я виявила перед новим роком, прибираючи на полицях (на щастя, веранда у нас опалюється). За 8 місяців цибулини навіть не втратили тургор, хоча ні листя, ні коренів не було. П’ять найбільших я посадила в миску, інші роздала подругам. Через місяць все цибулини вкоренилися, трохи пізніше з’явилися листя і дітки, а до травня рослина зацвіло, як ні в чому не бувало. Ну як не захоплюватися такою життєстійкістю?

Простий у догляді

Навесні і влітку дріміопсіс поливаю регулярно, 1-2 рази на тиждень, в залежності від погоди. Восени

Скорочую полив до 1 разу на тиждень, а в зимовий час — до 2-3 разів на місяць. Іноді взимку рослина втрачає частину листя, це природний процес, тому невелика просушка земляного кома в цю пору року йому не зашкодить. Грунт використовую таку ж, як для всіх цибулинних: універсальний покупної грунт плюс садова земля з додаванням деревного вугілля і вермикуліту. В якості дренажу беру керамзит. При посадці цибулини повинні на 2/3 виступати над поверхнею грунту, в процесі росту вони майже повністю «виходять» з неї. Літо дріміопсіс проводить в кімнаті, на вулиці його ніжне листя на високих черешках може потріпати вітер і обпекти сонце. Його звичайне місце — на столі біля західного вікна, в спекотне літо він добре себе почуває на північному вікні.

Поселите таке невибагливе плямисте диво на своєму підвіконні, не пошкодуєте!

Валентина миронова, м. Батайськ, ростовська обл. Фото автора і валентини василевської

зефірантес: посадка і догляд

Латинська назва zephyranthes перекладається як «квітка західного вітру» і відображаєКринум для саду: поради по посадці і догляду. Цибулинні квіти в домашніх умовах-опис рослин лілія кринум в садунесподіванка появи квітконосів і швидкість розвитку квіток цієї рослини. Через таку особливість зефірантес часто називають»вискочкою».

Зефірантеси — невеликі рослини з дрібними конусоподібними цибулинами діаметром до 2,5-3 см і вузькими лінійними листям довжиною до 30 см, які найчастіше відростають одночасно з квітками. Квітконіс 20-30 см завдовжки несе єдиний відносно великий квітка, оточений двома зрощеними приквітками. Термін його життя-всього кілька днів, але кожна цибулина може сформувати кілька квітконосів, тому замість зів’ялих квіток з’являються нові.

Квітки зефірантесів рожеві, білі або жовті з воронковидним оцвітиною розпускаються навесні і влітку, у деяких видів — взимку. У разі запилення, утворюється плід-коробочка з плоскими темними насінням.

Треба враховувати, що зефірантеси містять токсичні алкалоїди. У деяких країнах їх використовують в якості лікарських рослин.

Догляд за зефірантесом

Зефірантес світлолюбний і комфортно себе почуває під прямими сонячними променями. Влітку рослину можна винести в лоджію, на балкон і навіть висадити у відкритий грунт. У період вегетації полив регулярний, але помірний — у міру підсихання верхнього шару грунту, без переливів і застою води в горщику. Вологість повітря істотної ролі не грає. Для повноцінного формування квіткових бруньок цибулин влаштовують період спокою-суху і прохолодну зимівлю.

З цією метою восени поступово скорочують полив, що тягне пожовтіння і засихання листя. Містять при температурі + 12-14 (не нижче +10) град. Безлисті цибулини можна не поливати, а якщо листя частково зберігаються, рослина тримають в світлому місці, рідко (раз на місяць) і дуже скупо зволожують. Регулярний полив відновлюють після початку вегетації.

Пересадка зефірантеса

За умови регулярних підгодівлі під час росту комплексними мінеральними добривами (раз на два тижні) щорічна пересадка не потрібна. Розсаджують тільки занадто розрослися гнізда цибулин, яким стає тісно в горщику (приблизно раз в 3-4 роки). Найкращий час для цього — весна, в кінці періоду спокою. Цибулини висаджують в родючий пухкий і добре дренований грунт, заглиблюючи так, щоб верхівки були на рівні поверхні субстрату. Для досягнення максимального декоративного ефекту використовують широкі і невисокі горщики, в які висаджують відразу кілька екземплярів. Перший час поливають дуже обережно, щоб уникнути загнивання цибулин.

Розмноження

Розмножити зефірантес найпростіше дочірніми цибулинами. Рідше-насінням. Для їх отримання потрібно штучне запилення квіток. Сіянці зазвичай зацвітають на 3-4 рік.

Різноманітність

У субтропічній і тропічній областях америки зустрічається близько 40 видів зефірантесів. У кімнатних умовах найбільш поширені – — зефірантес атамаський (zephyranthes atamasca) з білими квітками, родом з південних штатів сша;

– зефірантес білосніжний (zephyranthes candida) з крокусоподібними, білими квітками, з тропічної зони сходу південної америки. Улюблене кімнатна рослина, відоме в культурі з 1515 р на відміну від інших видів зберігає листя в період спокою;

– зефірантес крупноквітковий (zephyranthes grandiflora) з великими рожевими квітками, виростає в мексиці, гватемалі на острові ямайка;

– зефірантес рожевий (zephyranthes rosea) з рожевими квітками, з центральної америки, відрізняється від 3tabhfyntcf великоквіткового меншими розмірами;

– зефірантес золотий (zephyranthes aurea) з золотисто-жовтими квітками, родом з перу.

Рідше зустрічаються зефірантес лимонно-жовтий (zephyranthes citrina) з яскраво-жовтими квітками, зефірантес друммонда (zephyranthes drummondii) — з білими квітками, зовні мають лососево-рожевий відтінок, зефірантес ліндлея (zephyranthes lindleyana) з великими рожевими квітками та інші.

Селекціонери вивели десятки сортів з квітками різноманітних забарвлень, форм і розмірів. Сучасні культивари представлені зефірантесами пастельних тонів, незвичайних відтінків червоного кольору, двоколірними з яскравим контрастним центром, а також зі смугастими і махровими квітками.

кринум: посадка і догляд

Кринум для саду: поради по посадці і догляду. Цибулинні квіти в домашніх умовах-опис рослин лілія кринум в саду

У моїй сімейці амарилісових кринум червонуватий (crinum erubescens) з’явився три роки тому дитинкою. Квітникарі скаржаться, що він довго не зацвітає, роками нарощуючи листя.

Мені вдалося помилуватися його квітами всього через пару років. Секрет простий-для цвітіння кринуму необхідний період спокою в прохолоді.

1-й рік. Отриману дитинку крінума посадила в універсальний покупної грунт з додаванням розпушувачів (перліт, грубозернистий пісок). Вона благополучно прижилася і рушила в зростання.

Поливала помірно і рівномірно весь рік, тримала в світлому місці. 2-й рік. Пересадила в більший горщик. Кринум збільшився в розмірах і наростив «діток» — значить, став досить дорослим для періоду спокою. Восени поступово скоротила полив і перенесла його в лоджію. Там кринум в прохолоді відпочивав до лютого з рідкісним зволоженням раз на місяць-півтора. За цей час деякі «дітки» від нестачі вологи висохли.

В кінці зими відновила звичайний режим поливу, але пересаджувати рослину не стала, так як тісний горщик у дорослого крінума стимулює цвітіння. 3-й рік. Весну і все літо кринум активно ріс, нарощував діток і іноді їх засушував. Восени знову відправила його в лоджію з мінімальним поливом. І ось, нарешті, навесні з’явився носик квітконосу!

Кожен день заглядала — як там збільшується «стрілка».

Довгоочікуваним цвітінням милувалася тиждень-на жаль, квітки крінума, як і багатьох амарилісових, швидко в’януть.

як відрізнити від інших

Часто стикаюся з тим, що це дивовижне рослина є у квітникарів, але вони або плутають його з іншими представниками сімейства амарилісові, або зовсім не знають, хто це, і як його звуть. Кринум і в квітучому, і в не квітучому вигляді легко відрізнити:

  • – листя кринума ростуть по колу, виходячи з середини, скручені в трубочку;
  • – якщо потягнути за сухі лусочки, буде тягнутися «павутинка » (характерно тільки для кринума);
  • — а якщо кринум зацвів, тут вже зовсім просто: у його квіток немає коронки, як у гіменокалліса, з яким його часто лякають.

Назву «ледебурія» рід отримав на честь відомого німецького ботаніка, дослідника сибіру і алтаю, карла фрідріха фон ледебура. Саме ж рослина родом з капської провінції південної африки, де росте на відкритих рівнинах і в сухих заплавах річок, що заливаються в сезон дощів.

Особливості виду

У ледебурії дуже красиві ланцетні листя 7-10 см заввишки, знизу пурпурно-фіолетові, а зверху сріблясті з зеленими плямами.

Олена кузнєцова, м пенза. Фото тетяни санчук

ледебурія: посадка і догляд

Ледебурія громадська (ledebouria socialis), або сцилла фіолетова (scilla violacea) — одне з небагатьох цибулинних рослин, яке декоративно круглий рік.

Цибулина невелика, фіолетова, зазвичай наполовину занурена в землю. Рясно утворюються дочірні цибулини скоро заповнюють горщик, утворюючи своєрідну куртинку, за що ледебурію і назвали громадської. У березні-квітні на рослинах з великими цибулинами з’являються суцвіття з зеленими дзвоновими квітками.

Ледебурія догляд

Ледебурія світлолюбна і вважає за краще південні вікна, також може рости на західних або південно-східних (при не-достатку освітлення забарвлення листя може зблякнути), невимоглива до вологості повітря. Добре розвивається в пухкому живильному субстраті, наприклад, в листовій землі з додаванням перегною. Вимагає помірного поливу, земляний кому повинен регулярно підсихати. Навесні і влітку ледебурію підгодовують добривами для цибулинних або комплексним добривом з переважанням калію — в половинній від рекомендованої дозі один раз в два тижні. Влітку рослину можна виносити в сад, але слід пам’ятати, що воно не терпить зниження температури нижче +7 град.

Розмноження ледебурії

Розмножують ледебурію дочірніми цибулинами, які можна відокремлювати в будь-який час року, але також її легко розмножити і насінням. Рекомендується раз в 3-4 роки пересаджувати розрослися гнізда в новий субстрат, відокремлюючи при цьому зайві цибулини, тим самим злегка омолоджуючи рослина.

Можливі труднощі

Ледебурія досить невибаглива і рідко уражається шкідниками і хворобами. З основних шкідників можна назвати павутинного кліща і щитівку, зрідка можуть шкодити попелиці і трипси. Як наслідок переливу, особливо холодною водою, можуть загнити коріння. Рослини слід періодично оглядати і застосовувати при необхідності відповідні препарати.

Різноманітність

Крім ледебурії громадської в культурі кімнатного квітникарства також можна зустріти ледебурию купера (ledebouria cooperi) і ледебурию жовту (ledebouria luteola). у ледебурії купера зелене листя з поздовжніми пурпуровими смужками і яскраво-рожеві запашні квітки. Листя ледебурії жовтої більш дрібні, жовтувато-зеленого відтінку, з візерунком з плям темного кольору.

Тетяна кушнікова, колекціонер рослин, м новосибірськ

скадоксус: посадка і догляд

Я був сильно вражений, коли вперше побачив яскраве, незвичайне цвітіння скадоксуса-над грунтом в горщику, на безлистих квітконосах височіли три ефектних ажурних суцвіття, що нагадували гігантські кульбаби.

Кринум для саду: поради по посадці і догляду. Цибулинні квіти в домашніх умовах-опис рослин лілія кринум в садускадоксус багатоквітковий — scadoxus multiflorus) — один з 9 видів роду цибулинних рослин родини амарилісові. Поширений у південній африці, на аравійському півострові та сейшельських островах. Зустрічається в низинах і гірських лісах, савані, на луках і пасовищах, по берегах річок, де росте в тіні дерев і чагарників. У культурі скадоксус вирощують як кімнатна рослина, для вигонки в різні терміни і навіть як срезочную культуру.

Раніше цю рослину відносили до роду гемантус (haemanthus), назва якого в перекладі з грецького означає «кривавий квітка». У 1976 році його виділили в самостійний рід скадоксус, проте народні назви як і раніше відображають своєрідне забарвлення квіток, наприклад, англомовне перекладається як «кривава лілія».

Особливості виду

Сферичне зонтиковидне суцвіття може досягати 25 см в діаметрі і налічувати до 200 кіноварно-червоних квіток з вузькими пелюстками і довгими тичинками.

Кожна цибулина формує одне суцвіття за сезон. Після запилення зав’язуються ягоди до 1 см в діаметрі, які в міру дозрівання фарбуються в червоний колір. Великі і тонкі листя з текстурованою складчастою поверхнею, рельєфними жилками і хвилястими краями відростають одночасно з квітконосом або формуються після цвітіння. Черешки листя щільно згорнуті і утворюють помилковий стебло, часто з червонувато-коричневими або темно-фіолетовими плямами.

Різноманітність

Типовий скадоксус багатоквітковий, який раніше розглядали як підвид (scadoxus multiflorus subsp. Multiflorus) або гемантуса багатоквіткового (н. Multiflorus), — невелика рослина з сухих і сонячних саван. Квітконіс, як правило, з’являється до відростання листя. Період спокою виражений і тривалий.

Крім того, згідно сучасної класифікації, ботаніки виділяють два підвиди, що відрізняються будовою квіток, розмірами рослини і областю поширення в природі.

Scadoxus multiflorus subsp. Katharinae, раніше відомий як гемантусКатерини (н. Katharinae), — самий високорослий представник виду (до 120 см) з пурпуровими плямами на псевдостеблі. Цвіте одночасно з формуванням листя, віддає перевагу півтіні. Період спокою короткочасний.

Scadoxus multiflorus subsp. Longitubus раніше іменували гемантус довго-трубчастий (н. Longitubus) або гемантус манна (н. Mannii). Рідко зустрічається в культурі, в основному — в колекціях ботанічних садів.

Відомі сорти скадоксуса з великими суцвіттями — «konig albert», «andromeda» і «in rainbows», отримані схрещуванням сладкокуса багатоквіткового (ssp. Katharinae) з солодкокусом гранатним (scadoxus puniceus) і солодкокусом перетинчастим (scadoxus membranaceus) . Куль-тівар «orange wonder» вирощують в якості срезочной культури, його суцвіття в зрізку зберігають декоративність до двох тижнів.

солодкокус-догляд

Скадоксус-світлолюбна рослина, його оптимум — від яскравого, але розсіяного освітлення до легкої півтіні. Під прямими сонячними променями листя можуть отримати опіки. Для вирощування підійде пухкий, проникний і добре дренований субстрат, багатий ор ганікою, наприклад, на основі компостної землі. У період цвітіння і вегетації корисні регулярні підгодівлі комплексними добривами.

На літо рослину бажано винести на свіже повітря — в лоджію, на балкон. Під час активного росту поливають помірно, в спеку — рясно, але без перезволоження, яке може викликати загнивання коренів і цибулини.

Восени полив скорочують, після засихання надземної частини горщик з цибулиною ставлять в прохолодне місце (+10-15 град.). Вчасно періоду спокою (зазвичай жовтень-січень) грунт зволожують рідко і бідно.

Дорослі скадоксуси пересаджують кожні 2-3 роки після цвітіння, перед початком росту, при цьому цибулину повністю не заглиблюють.

Розмноження солодкокусу

Розмножують рослину дочірніми цибулинами або вирощують з свіжозібраного насіння. Насіння очищають від м’якоті, промивають і злегка вдавлюють в пухкий субстрат. Цвітіння сіянців доведеться чекати не менше трьох років.

Михайло маніяков, керівник клубу любителів кімнатних рослин суцвіття, м гродно

Шпрекелія: посадка і догляд

Ця рослина популярна у квітникарів завдяки вражаючим уяву квіткам екзотичної форми з вишукано вигнутими бархатистими пелюстками (частками оцвітини), пофарбованими в насичений кіноварно-червоний відтінок.

Рід шпрекелія (sprekelia) з сімейства амарилісові раніше вважався монотипним, тобтоКринум для саду: поради по посадці і догляду. Цибулинні квіти в домашніх умовах-опис рослин лілія кринум в садупредставленим єдиним видом — шпрекелія прекрасна (sprekelia formosissima). В даний час ботаніки додали в нього кілька нових видів, зокрема, шпрекелія говарда (sprekelia howardii) — більш компактна рослина з вузькими пелюстками, назване на честь експерта з цибулинних рослин теда говарда (thad howard), шпрекелія сизу (sprekelia glauca) з блакитними листям і деякі інші, ще не отримали поширення в культурі.

Шпрекелія-ендемік мексики, в європу була завезена в xvi столітті і отримала свою назву на честь мера

Гамбурга шпрекельсена (johann heinrich von spreckelsen, 1691-1764), який займався її вирощуванням. Це цибулинна рослина іноді називають лілією ацтеків, лілією тамплієрів, лілією святого якова, а також мексиканським амарилісом.

Особливості роду

Квіткам шпрекелії властива яскраво виражена зигоморфність (одна вісь симетрії), рідко зустрічається у амарилісових. Три верхніх сегмента прямостоячі, з відігнутими назад верхівками, три інших спрямовані вниз. Квітки мають легкий ванільним запахом. Кожен квітконіс увінчаний єдиною квіткою, проте великі цибулини можуть формувати одночасно кілька квітконосів (2-3). Цвіте шпрекелія навесні або на початку літа, в хороших умовах іноді відзначається повторне цвітіння восени. Разом з тим рослина не завжди радує квітками щорічно. При порушеннях агротехніки воно може» вередувати » і замість закладки квіткових бруньок зростатися в дочірні цибулини.

Шпрекелія: догляд

Необхідно враховувати, що шпрекелія світло — і теплолюбна. Для хорошого розвитку в період вегетації їй потрібна висока освітленість з часткою прямих сонячних променів і температура +20-25 град. На літо рослину можна винести в лоджію або на балкон. Полив навесні і влітку повинен бути помірним. Слід уникати попадання вологи на цибулину, перезволоження грунту і застою води в піддоні. Легка просушка між поливами допустима. Підживлення комплексними мінеральними добривами раз на два тижні.

Посадка шпрекелии

Хороший дренаж — одна з обов’язкових умов успішної культури шпрекелії. Шар гальки, черепків або керамзиту повинен бути не менше 3 см.горщик треба підбирати з урахуванням перспективи зростання протягом трьох років, оскільки шпрекелія іноді болісно сприймає пошкодження коренів при пересадці. Субстрат складають з дернової, перегнійної, торф’яної землі з додаванням розпушувачів {крупнозернистий пісок, перліт, вермикуліт) для забезпечення хорошого повітрообміну, так як коренева система негативно реагує на ущільнення грунту. При посадці цибулину заглиблюють на половину її висоти або трохи більше — верхівка обов’язково повинна знаходитися над поверхнею субстрату. Під донці корисно насипати шар грубозернистого піску.

Період спокою

Довгі і вузькі листя, що з’являються під час або відразу слідом за цвітінням, відмирають восени після поступового припинення поливу. У період спокою, який триває до кінця зими, в горщиках цибулини містять сухо, при температурі +10-15 град. Полив обережно відновлюють тільки після появи квітконосу або початку росту листя.

Ще про шпрекелію

Розмножують рослину зазвичай дочірніми цибулинами, які відокремлюють при пересадці.

З хвороб і шкідників найбільшу небезпеку становлять стагоно-спороз, або «червоний опік», червець, павутинний кліщ і щитівка.

Більшість шпрекелії в культурі представлена комерційним клоном superba. Асортимент також включає культивари » grandifiora «(квітки до 15 см),» orient red»,» peru»,» high priest » та інші з квітками різних відтінків червоного і рожевого тонів. Селекціонерами виведені гібриди з гіппеаструмом-гіппеастрелія (hippeastrelia) і габрантусом — шпрекантус (sprekanthus).

Михайло маніяков, керівник клубу любителів кімнатних рослин суцвіття

евкоміс: посадка і догляд

У західній європі, особливо в голландії евкоміси дуже популярні. Вони ідеально підходять для посадки в контейнери, кашпо і вазони, як сезонні рослини в добре освітлених кімнатах.

Кринум для саду: поради по посадці і догляду. Цибулинні квіти в домашніх умовах-опис рослин лілія кринум в садуназва цього роду цибулинних з сімейства гіацинтові перекладається з грецької як»красиві чубчика». Не дарма квітникарі називають евкоміс чубкової лілією і південноафриканським конвалією, а англійська назва ananas-plant вказує на схожість з ананасом — квіткову кисть вінчає розетка листя (чубчик).

Квітки відкриваються неодночасно, створюючи хвилю цвітіння, яка пробігає по суцвіттю знизу вгору, що дозволяє рослині довго зберігати привабливість. У природі евкоміси ростуть в передгір’ях південної африки, а також на низинних, болотистих місцях. У роді 16 видів, всі вони декоративні. У культурі зустрічаються евкоміс осінній, двоколірний, хвилястий, точковий і ін.

Я вирощую евкоміси з 2004 року. Спочатку-евкоміс осінній з жовтими суцвіттями і приємним запахом томатного розсолу (!), пізніше придбала цибулини більшого евкоміс двоколірного з зеленувато-бордовими суцвіттями.

Агротехніка

Люблю ці рослини за оригінальне довге цвітіння, великі соковиті листя, невибагливість у вирощуванні. Термін від посадки цибулини в горщик до початку цвітіння — близько двох місяців. Рослина світлолюбна-підійдуть південні, південно-східні вікна. Висаджую цибулини в кінці березня-початку квітня. У горщику обов’язковий дренаж (галька, керамзит). Грунт-суміш з дернової землі, перегною і піску (3:2:1) або звичайна садова грунт, змішана з піском (4:1).

Горщик для посадки краще брати пластиковий, великий-чим більше обсяг, тим потужніше формується рослина. Пробувала садити по три цибулини в один широкий горщик, але рослини дали вузькі витягнуті листя, дрібні суцвіття. Полив-навесні помірний, влітку рясний, але без застою води в піддоні. Воду краще брати теплу, відстояну. Пересадка-щовесни в свіжий грунт. Навесні і влітку можна використовувати добриво для квітучих рослин. Я додаю «агріколу» (0,5 ст.л. На літр води раз в 2 тижні). Влітку часто протираю широке листя вологою губкою.

Розмножують рослину дочірніми цибулинами, рідше насінням.

Пори року

Весна. Саджу цибулини, у яких видно світлі паростки. Верхівку маю на рівні грунту. Спочатку з цибулини з’являється розетка листя.Коли рослина розвине 6-8 листків, починає висуватися цветонос. Квітки евкоміса осіннього білувато-жовті, тому я називаю цей вид «ананасна свічка». Квітки евкоміса двоколірного оригінальні: зеленувато-білі з бордовою окантовкою і бордовими тичинками. Листя знизу крапчасті, квітконіс весь покритий бордовими плямами. Краса невимовна!

Час цвітіння евкомісов залежить від часу посадки цибулин. Щоб продовжити цвітіння, висаджуй їх в кілька етапів, з кінця березня до кінця травня. При ранній посадці перші квітки з’являються в кінці весни.

Літо. У сильну спеку на відкритих сонячних місцях листя відразу втрачають тургор. Зволожую рясно, після в’янення квіток полив поступово обмежую. Квітконіс зрізаю, коли він повністю засохне. Горщики виношу в сад і ставлю на світле місце, поливаю рідко. У дощове літо листя рослин, виставлених в сад, можуть пошкоджувати слимаки. У вересні полив припиняю.

Осінь-зима. Коли листя засохнуть, дістаю цибулини з горщиків, заношу в будинок і просушують. Сухі коріння не видаляю. Цибулини зберігаю в коробці з піском в овочевому відділенні холодильника при низькій позитивній температурі. Не зволожую.

Марина спіцина. М. Пенза

еукрозія: посадка і догляд

Кілька років тому, випадково побачивши в магазині упаковку з незнайомим рослиною, купила кілька цибулинок. Прийшовши додому, стала розбиратися, як його вирощувати. З’ясувалося, що це рідкісне в кімнатних колекціях цибулинне з сімейства амарилісові. Так як інформації знайшла вкрай мало, довелося ростити еукрозію методом проб і помилок.

Перуанська лілія

Кринум для саду: поради по посадці і догляду. Цибулинні квіти в домашніх умовах-опис рослин лілія кринум в садуу природі існує 8 видів еукрозії (eucrosia). Це незвичайне і рідкісне в наших широтах рослина родом з південної америки, вперше знайдене в перу в 1817 році, звідси і назва «перуанська лілія». Широко зустрічається на території еквадору.

Як багато представників амарилісових, еукрозія формує цибулину. У природі під час посухи у рослини настає період спокою, тому при вирощуванні в домашніх умовах потрібно постаратися створити аналогічний режим. У кімнатах містять в основному еукрозію двоколірну (eucrosia bicolor).

Цвіте рослина в кінці весни-початку літа. Спочатку з’являється тонкий довгий цветонос і тільки після цього листя. Оригінальні квіти з довгими тичинками, що спочивають на струнких стеблах, на жаль, живуть недовго. Щоб щорічно навесні і влітку насолоджуватися цвітінням, за рослиною слід ретельно доглядати.

Еукрозія догляд

Взимку еукрозія знаходиться в стані спокою. В цей час тримаю її в сухому грунті, в прохолодному місці з температурою +10-12 град. В середині весни пересаджую, відокремлюючи дітки-цибулинки, і не поливаю, поки не здасться верхівка квітконосу.

Саджу еукрозію в покупної грунт з додаванням піску, по кілька цибулинок в один горщик. Рослина любить яскраве сонячне світло, тому стоїть у мене на південних вікнах, але від прямих сонячних променів притіняю, щоб на листі не було опіків. Влітку, в період активної вегетації, поливаю в міру просихання грунту, пару раз за сезон підгодовую «фертикою». З приходом осені полив скорочую. Листя у еукрозії поступово в’януть і незабаром вона знову відправляється на спокій, до наступного сезону.

Олена кузнєцова, м. Пенза

еухаріс: посадка і догляд

Одним з перших рослин, що з’явилися у мене вдома років двадцять тому, був еухаріс. Для мене це не просто красиве кімнатна рослина, а улюблена квітка моєї мами, який вона називала просто лілією. Коли я дізналася його правильну назву, мені було дуже приємно, що він справді виявився лілією — амазонської.

Кринум для саду: поради по посадці і догляду. Цибулинні квіти в домашніх умовах-опис рослин лілія кринум в садудовгий час з еухарісом не виникало проблем, виглядав він розкішно. Невисокий, але широкий горщик був весь заповнений цибулинами, величезні глянцеві листя на високих черешках прикрашали рослину цілий рік, а навесні і восени з’являлися 3-5 квіткових стрілок з білосніжними запашними квітами. Я не турбувала лілію пересадками, не зловживала добривами (та їх тоді особливо і не було), але при появі квіткових стрілок поливала

Рослина слабким розчином марганцівки (так робила мама). Після цвітіння скорочувала полив, даючи грунті добре просохнути.

Дощі — не для нього

Біда прийшла, як завжди, несподівано. Років вісім тому, влітку, я винесла рослина в сад, під дощик. Літо у нас спекотне, дощі теплі, ну чим не тропіки? а через пару днів мені довелося виїхати у відрядження, еухаріс залишився в саду. Повернувшись через тиждень додому, я побачила, що рослина виглядає не зовсім здоровим, листя прищепили, деякі пожовкли. Під час моєї відсутності йшли дощі, горщик стояв на піддоні, і грунт був занадто мокрим. Я дала стекти зайвій волозі, обрізала жовте листя і занесла рослину в будинок. Минуло ще трохи часу, але поліпшення не наступало, листя продовжували жовтіти. Необхідно було вживати екстрених заходів.

Заходи з порятунку

Перш за все потрібно було перевірити коріння. Я обрізала залишки листя і вийняла вміст горщика. Практично всі цибулини були покриті м’якими сірими плямами з рожевими краями, а коренів не було. З дев’ятнадцяти цибулин тільки одна була чистою.

Звичайно, зараз я б спробувала врятувати менш уражені цибулини, обрізала б до чистої тканини, обробила фунгіцидом, підсушила і посадила б в окремі горщики. Але тоді я поспішила відокремити єдину здорову цибулину, обмила, обробила розчином «максима» і посадила в маленький горщик в свіжий грунт.

Хеппі-енд

Тиждень не поливала, а потім дуже обережно зволожувала грунт. Приблизно через три місяці з’явився новий лист. Через рік їх було вже три, і потрібна була пересадка в трохи більший стійкий горщик. При пересадці я побачила, що цибулина підросла, а коріння чисті і здорові. Минуло ще кілька років, перш ніж цибулина дала діток і зацвіла.

Зараз еухаріс цвіте два рази на рік, в квітні і в жовтні. Не варто відокремлювати з’явилися дітки. Амазонська лілія рясно цвіте тільки в тісній компанії.

Валентина миронова, м батайськ ростовської обл. Фото геннадія карчевського

проблеми вирощування цибулинних

Звичайно, у кожного конкретного роду або виду цибулинних рослин є свої нюанси в змісті, так само як і труднощі, з якими можна зіткнутися. У загальних рисах деякі з них можна розглянути на прикладі гіппеаструма.

1. Цибулинні рослини не цвітуть

Цибулинні рослини можуть не цвісти з багатьох причин. Наприклад, якщо їм не був забезпечений період спокою {зміст при зниженій температурі з обмеженням або без поливу). Рослині може не вистачати тепла, сонця і харчування, або воно уражене хворобами і шкідниками.

Створіть комфортні умови утримання, скорегуйте догляд — світло, тепло, пухкий родючий грунт, полив теплою водою, регулярні підгодівлі комплексним добривом з мікроелементами. Для стимуляції всіх життєвих процесів, в тому числі цвітіння, можна обробити по листю препаратами «бутон», «зав’язь», «крезацин», «циркон»,» до-моцвіт » і т. П.

2. Жовтіють нижнє листя

Якщо інші листя при цьому мляві, то, швидше за все, рослина залито, що небезпечно появою різних гнилей. Між поливами слід давати грунті підсихати і важливо використовувати тільки теплу воду. Можна обробити рослина імуностимуляторами (»епін«,» циркон«) і для профілактики яким-небудь біофунгіцидом, наприклад,»альбітом».

Якщо листя пружні, то при їх пожовтінні слід оглянути рослину на предмет шкідників. А якщо цибулина здорова, умови утримання правильні, то пожовклі нижнє листя при відсутності молодих зростаючих можуть говорити про те, що вона просто готується до спокою. В цьому випадку зводять полив до мінімуму і прибирають рослина в прохолодне місце.

3. Квітки зблідли і недовго тримаються на рослині, на листках помітні опіки

Такі ознаки вказують на надлишок

Прямих сонячних променів в сукупності з недостатньою вентиляцією (наприклад, на підвіконнях сонячних вікон в погано провітрюваних приміщеннях). Рослина слід прибрати в півтінь або притенить і забезпечити хорошою аерацією.

4. Чорніють бутони

Це може статися при утриманні в умовах низької температури і освітленості і підвищеної вологості грунту і повітря (наприклад, сире холодне вікно веранди в приватному будинку). Треба терміново змінити умови на більш комфортні, поливати в міру і тільки теплою водою. Можна обробити антистресовими препаратами.

5. Повільний розвиток

Можлива причина — в нестачі харчування в минулому сезоні. Цибулинні необхідно підгодовувати не тільки в період цвітіння, а до самого періоду спокою. Якщо одночасно з припиненням росту на листках спостерігається плямистість, слід оглянути рослину на наявність хвороб або шкідників.

6. Цибулина не рушає в зростання через місяць після посадки

Швидше за все,

Магазин стільникових телефонів: бізнес план

Продаж телефонів

Точки продажів телефонів давно і міцно влаштувалися на ринку роздрібної торгівлі. І якщо вам здається, що на сьогоднішній день немає сенсу сунутися в цю нішу, тому що все окуповано як мережевими гігантами, так і дрібними фірмами торгують самопалом, то ви маєте рацію тільки частково. Немає сенсу розглядати варіанти організації подібного бізнесу, якщо ви не готові старанно працювати в щільному конкурентному середовищі. В іншому-ласкаво просимо.

Основним аргументом, який може наочно продемонструвати цікавість бізнесу для підприємців є той факт, що салонів з телефонами кількісно не зменшується. Тобто незважаючи на наявність точок продажів основних гігантів стільникового зв’язку, в яких на кожному розі також продаються самі ходові апарати, магазини з телефонами продовжують відкриватися і закриватися.

Інша справа, що напруженість цього бізнесу дійсно висока, що витримати конкуренцію потрібно вміти, що потрібно примудрятися залучати покупців там, де попит як мінімум не вище пропозиції.

Що стосується попиту, то на подив, він і не думає падати. Незважаючи на весь галас навколо найдорожчих флагманів і конкуруючих фірм, прості телефони, яких також предостатньо, тихо і спокійно, але успішно продаються. Продаються, потрібно сказати, постійно. Тому і з’являються все нові і нові пропозиції від підприємців-початківців.

Але щоб відкривати точку з продажу телефонів (як втім і будь-який інший бізнес) потрібно ретельно підготуватися. Іншими словами, провести якісний аналіз ситуації на тому ринку, де ви збираєтеся починати свою діяльність. І оформити всі отримані результати в докладний бізнес-план. Тільки це дозволить вам з найменшими ризиками починати підприємницьку діяльність і бути готовим до будь-якої виникає невдачі.

Кринум для саду: поради по посадці і догляду. Цибулинні квіти в домашніх умовах-опис рослин лілія кринум в саду

Приміщення

Салон, в якому будуть продаватися телефони можна робити в будь-якому приміщенні площею від 30 квадратних метрів. Для старту і проби бізнесу великі варіанти не рекомендуються. По-перше, тому що сам товар не буде вимагати багато місця, і його можна буде компактно розмістити навіть в такому скромному приміщенні. По-друге, тому що великі вкладення на перших кроках вашої справи будуть не виправдані, а орендна плата все-таки – щомісячна стаття витрат. По-третє, таким чином ви знизите ризик в разі небажаної невдачі. По-четверте, приміщення такого масштабу легше і простіше знайти.

З іншого боку, ви вільні самі вибирати. Ніхто не заборонить вам при наявності відповідних фінансових можливостей відразу відкривати повноцінний маркет. Інша справа, що це навряд чи буде виправдано, та й термін виходу на окупність бізнесу ви таким чином збільшите в рази. Адже під велику площу потрібно буде і більший асортимент товару. А задовольнити стандартний попит споживача можна навіть в дрібному приміщенні. Головне правильно підібрати моделі товару, а не закуповувати все, що тільки можна.

При виборі приміщення, потрібно паралельно не забувати про необхідні дозволи, які ви, як підприємець, змушені будете отримати в певних інстанціях.

— дозвіл від органу місцевого самоврядування

— дозвіл на продаж стільникових телефонів від пожежного нагляду

— ліцензія на надання послуг стільникового зв’язку (а продавати телефони без супутніх послуг навряд чи має сенс)

— дозвіл від держсанепіднагляду

Також телефони, які будуть продаватися у вашій точці без сім-карти повинні видаватися разом з гарантійними талонами і обов’язково з інструкцією по використанню.

Крім іншого, перевіряючі органи можуть запросити сертифікацію. А саме сертифікат згідно гост 50842-95 і нормам гкрч на електронну продукцію для магазину стільникових телефонів. Ці папери також вимагають оформлення.

Підбір приміщення повинен відбуватися після розгорнутого аналізу ситуації за кількома факторами. Перше-прохідність того місця, де ви плануєте орендувати площу. Це найлогічніше. Якщо повз вашого салону не будуть постійно ходити люди, то можна забути про який би то не було прибутку.

Тому багато підприємців відразу розглядають місце ближче до центру міста, хоча оренда там свідомо вище. Або ж спеціалізовані місця, де просто є велике осередок магазинів електроніки. Як варіанти-частина площі великого магазину або торгового центру (не обов’язково цієї ж спрямованості). Або просто прохідне місце, таке як вихід з метрополітену або зупинка на великому транспортному вузлі, хоча такі місця швидше за все вже окуповані. Головне, щоб точка була на виду у потенційних покупців.

Можна також подумати про будівництво окремо стоїть будівлі, але в цій ніші ринку на перших етапах становлення бізнесу справа буде не виправдано за вкладеннями. Тільки якщо ви не плануєте поєднувати продаж телефонів з іншою галуззю підприємництва.

Після того, як ви визначитеся з місцем, але до того, як підпишіть договір оренди з господарем наданої площі, потрібно буде з’ясувати чи не планується найближчим часом підвищення орендної плати. А краще, взагалі включити подібний пункт в договір, щоб не отримати несподіване підвищення витрат і діяти згідно з спочатку складеним бізнес-планом.

Кринум для саду: поради по посадці і догляду. Цибулинні квіти в домашніх умовах-опис рослин лілія кринум в саду

Обладнання

Над обладнанням для торгової точки таких розмірів не доведеться довго ламати голову. Вам знадобляться стандартні стелажі для точок роздрібної торгівлі. Хіба що майже всі вони повинні бути зі скляними вітринами і дверцятами, що закриваються на замок. Для приміщення в тридцять квадратів вистачить чотирьох штук.

Також – стійка для продавця, куди зможе вміститися і касовий апарат, і при необхідності ноутбук, і залишиться небагато місця для демонстрації товару клієнту (для цієї потреби іноді купується спеціальний столик невеликих розмірів).

Благо, на сьогоднішньому ринку торгового обладнання ви спокійно знайдете недорогі моделі. А якщо захочете заощадити, що буде цілком виправдано на даному етапі, то легше буде пошукати моделі б/у.

Отже:

-стійка

-стелажі

-касовий апарат

-комп’ютер

-столик (додатково)

Кринум для саду: поради по посадці і догляду. Цибулинні квіти в домашніх умовах-опис рослин лілія кринум в саду

Інвестиції

Окрема стаття, яка завжди складається індивідуально під кожний проект, так як вважається за впливає ціновим факторам:

  • витрати на оформлення документів і сертифікатів
  • оренда приміщення
  • витрати на рекламу
  • зарплатний фонд працівників
  • закупівля товару
  • додаткові витрати (вони завжди є, тому потрібно закладати туди хоч якісь гроші)

Ці пункти потрібно розраховувати мінімум на два місяці вперед. Підсумкова сума-і буде тією сумою, яка складе необхідні інвестиції для відкриття магазину.

Що ж стосується оформлення підприємницького права, то в даному виді бізнесу спочатку більше підходить форма іп і спрощена система оподаткування. Однак настійно рекомендується хоча б дізнатися, які взагалі є форми, що вони з себе представляють і які зобов’язання за цим слідують. І тільки потім приймати рішення. Краще при цьому мати під рукою людину, яка вже розбирається і може дати слушну пораду.

Кринум для саду: поради по посадці і догляду. Цибулинні квіти в домашніх умовах-опис рослин лілія кринум в саду

Асортимент для магазину стільникових телефонів

Виставляти на прилавок всі доступні і можливі моделі не має сенсу. Більшість з них у вас так і будуть припадати пилом за склом. Між тим на ринку сьогодні різних моделей від різних виробників-хоч відбавляй. Тому до вибору товару потрібно підійти дуже серйозно.

В асортименті вашого магазину обов’язково повинні бути представлені відомі бренди, які вже познайомили з собою масового споживача (за допомогою тієї ж реклами). Повинні бути ті телефони, які можуть похвалитися хорошими відгуками. Часто, покупець попередньо за допомогою інтернету вибирає собі телефон, а потім йде в салон консультуватися з фахівцем (тобто з вашим продавцем).

Розміщувати телефони в магазині потрібно виходячи з вікової категорії, соціального статусу покупця і його фінансових можливостей. Якщо ви зосередитеся, наприклад, тільки на дорогих моделях, позиціонуючи себе як магазин рівня люкс, то залишитеся з носом. Але і хилитися в іншу крайність, виставляючи тільки бюджетні моделі не варто. Розбавляйте одне іншим.

Закуповувати товар краще безпосередньо у постачальника. Це як мінімум буде і дешевше, і позбавить вас від частки ризику отримати браковані моделі без можливості обміну.

Як вже говорилося вище, магазин, в якому продаються стільникові телефони не повинен обмежуватися тільки цим товаром. Вам потрібно буде мати в наявність також аксесуари-чохли, плівки, навушники, пристрої хенд фрі.

Бажаним варіантомБуде договір з оператором стільникового зв’язку, який дозволить крім електроніки продавати ще й сім-карти.

У планах розвитку (а при бажанні і відразу) можна буде організувати поруч з точкою продажів, точку по ремонту стільникових. Це підвищить інтерес потенційних покупців, зверне на вас додаткову увагу і підвищить прибуток, що і є метою.

Кринум для саду: поради по посадці і догляду. Цибулинні квіти в домашніх умовах-опис рослин лілія кринум в саду

Персонал

Набирати на роботу персонал можна будь-якими способами. Ніхто не забороняє вам самому бути продавцем на перших порах, щоб знизити витрати. Однак пам’ятайте, що часу тоді у вас не буде зовсім, а потрібно попутно буде вирішувати безліч організаційних завдань. Та й працювати салон повинен по можливості довше.

Тому два продавця – консультанта – той мінімум, на який потрібно орієнтуватися. Працювати вони будуть позмінно.

Деякі вважають, що для роботи з електронікою підходять в першу чергу чоловіки, так як їх ця сфера більше цікавить. Але це всього лише стереотип. Головне завдання продавця-продавати.

Але пам’ятайте, що клієнт розраховує бачити у вашому продавця людину, яка добре розбирається в моделях і їх роботі. І може не тільки допомогти з вибором потрібної моделі, але також показати функціонал. Продавець салону повинен вміти знаходити з людьми спільну мову, адже клієнтська аудиторія дуже широка і різниться як за фінансовим становищем, так і за віком. Хороший продавець, який не тільки розбирається в асортименті, але і вміє переконати клієнта – на вагу золота. Але при всьому при цьому, в роздрібній торгівлі, як показує практика, велика текучка.

Оплата праці стандартно ділиться на оклад і процентну частину від продажів, що є основним мотиватором продавати якомога більше, а відповідно, приносити прибуток магазину і вам.

Кринум для саду: поради по посадці і догляду. Цибулинні квіти в домашніх умовах-опис рослин лілія кринум в саду

Реклама

До реклами потрібно ставитися з не меншою увагою, ніж до інших процесів розвитку бізнесу. Тому що грамотно оформлена, реклама може значно збільшити прибутковість бізнесу. В принципі, як і взагалі в роздрібній торгівлі, в ніші стільникових телефонів можуть підійти всі стандартні способи рекламування салону. Особливо, якщо вам є чим виділитися серед інших схожих точок (наприклад – стільникових в тому ж місці).

Але до будь-якого способу потрібно ставитися уважно, аналізуючи заздалегідь його дієвість. Потрібно розуміти, чи буде доходити реклама саме до вашої цільової аудиторії, або просто інформувати всіх без розбору про наявність на такій-то вулиці чергової точки продажів стільникових телефонів.

Добре на споживача діють різні акції та знижки («два за ціною одного», знижка приурочена до восьмого березня і так далі).

Не менш важливу роль відіграє проста зовнішня реклама. Слідкуйте, щоб вивіска вашого салону привертала увагу перехожих, добре інформувала і була видна.

І, звичайно, настійно радиться мати власну сторінку в інтернеті і різних соціальних мережах. Хоча це вимагає постійної витрати часу на підтримку її актуальності, подібний захід зможе розташувати ваших клієнтів. Як мінімум там повинна міститися контактна інформація. А краще при цьому давати можливість залишати відгуки і отримувати інформацію про нові надходження в вашому магазині.

Як домогтися успіху з магазином стільникових телефонів

Все перераховане вище буде діяти в тому випадку, якщо ви як підприємець будете вести методичний аналіз і працювати. Успіх вашої справи буде залежати в першу чергу від вас. Від вашого вміння користуватися інформацією, бути в курсі подій і рухів ринку, а також від уміння організувати себе. Основні пункти, які приведуть вас до успіху прості:

  1. правильно підібране приміщення
  2. гарне місце розташування
  3. кваліфікований персонал
  4. облік товару і продажів
  5. наявність якісного асортименту
  6. маркетингова компанія, здатна залучити аудиторію

Магазин стільникових телефонів-непростий бізнес. Але незважаючи на великий рівень конкуренції, можна домогтися хороших результатів в цій ніші, а також розвинутися з дрібної точки в великий магазин з дійсно хорошим прибутком і постійним оборотом.

Магазин сотовых телефонов: бизнес план

Продажа телефонов

Точки продаж телефонов давно и прочно обосновались на рынке розничной торговли. И если вам кажется, что на сегодняшний день нет смысла соваться в эту нишу, потому что всё оккупировано как сетевыми гигантами, так и мелкими фирмами торгующими самопалом, то вы правы только лишь отчасти. Нет смысла рассматривать варианты организации подобного бизнеса, если вы не готовы усердно трудиться в плотной конкурентной среде. В остальном – добро пожаловать.

Основным аргументом, который может наглядно продемонстрировать интересность бизнеса для предпринимателей является тот факт, что салонов с телефонами количественно не уменьшается. То есть несмотря на наличие точек продаж основных гигантов сотовой связи, в которых на каждом углу также продаются самые ходовые аппараты, магазины с телефонами продолжают открываться и закрываться.

Другое дело, что напряжённость этого бизнеса действительно высока, что выдержать конкуренцию нужно уметь, что нужно ухитряться привлекать покупателей там, где спрос как минимум не выше предложения.

Что касается спроса, то на удивление, он и не думает падать. Несмотря на всю шумиху вокруг самых дорогих флагманов и конкурирующих фирм, простые телефоны, коих также предостаточно, тихо и спокойно, но успешно продаются. Продаются, нужно сказать, постоянно. Поэтому и появляются всё новые и новые предложения от начинающих предпринимателей.

Но чтобы открывать точку по продаже телефонов (как впрочем и любой другой бизнес) нужно тщательно подготовиться. Иными словами, провести качественный анализ ситуации на том рынке, где вы собираетесь начинать свою деятельность. И оформить все полученные результаты в подробный бизнес-план. Только это позволит вам с наименьшими рисками начинать предпринимательскую деятельность и быть готовым к любой возникающей незадаче.

Кринум для саду: поради по посадці і догляду. Цибулинні квіти в домашніх умовах-опис рослин лілія кринум в саду

Помещение

Салон, в котором будут продаваться телефоны можно делать в любом помещении площадью от 30 квадратных метров. Для старта и пробы бизнеса большие варианты не рекомендуются. Во-первых, потому что сам товар не будет требовать много места, и его можно будет компактно разместить даже в таком скромном помещении. Во-вторых, потому что большие вложения на первых шагах вашего дела будут не оправданы, а арендная плата всё-таки – ежемесячная статья расходов. В-третьих, таким образом вы снизите риск в случае нежелательной неудачи. В четвёртых, помещение такого масштаба легче и проще найти.

С другой стороны, вы вольны сами выбирать. Никто не запретит вам при наличии подходящих финансовых возможностей сразу открывать полноценный маркет. Другое дело, что это вряд ли будет оправдано, да и срок выхода на окупаемость бизнеса вы таким образом увеличите в разы. Ведь под большую площадь нужно будет и больший ассортимент товара. А удовлетворить стандартный спрос потребителя можно даже в мелком помещении. Главное правильно подобрать модели товара, а не закупать всё, что только можно.

При выборе помещения, нужно параллельно не забывать о необходимых разрешениях, которые вы, как предприниматель, вынуждены будете получить в определённых инстанциях.

— разрешение от органа местного самоуправления

— разрешение на продажу сотовых телефонов от пожарного надзора

— лицензия на предоставление услуг сотовой связи (а продавать телефоны без сопутствующих услуг вряд ли имеет смысл)

— разрешение от госсанэпиднадзора

Также телефоны, которые будут продаваться в вашей точке без сим-карты должны выдаваться вместе с гарантийными талонами и обязательно с инструкцией по использованию.

Помимо прочего, проверяющие органы могут запросить сертификацию. А именно сертификат согласно гост 50842-95 и нормам гкрч на электронную продукцию для магазина сотовых телефонов. Эти бумаги также требуют оформления.

Подбор помещения должен происходить после развёрнутого анализа ситуации по нескольким факторам. Первое – проходимость того места, где вы планируете арендовать площадь. Это самое логичное. Если мимо вашего салона не будут постоянно ходить люди, то можно забыть о какой бы то ни было прибыли.

Поэтому многие предприниматели сразу рассматривают место поближе к центру города, хотя аренда там заведомо выше. Либо же специализированные места, где просто имеется большое средоточие магазинов электроники. Как варианты – часть площади крупного магазина или торгового центра (не обязательно этой же направленности). Или просто проходимое место, такое как выход из метрополитена или остановка на крупном транспортном узле, хотя такие места скорее всего уже оккупированы. Главное, чтобы точка была на виду у потенциальных покупателей.

Можно также подумать о постройке отдельно стоящего здания, но в этой нише рынка на первых этапах становления бизнеса дело будет не оправдано по вложениям. Только если вы не планируете совмещать продажу телефонов с другой отраслью предпринимательства.

После того, как вы определитесь с местом, но до того, как подпишите договор аренды с хозяином предоставляемой площади, нужно будет выяснить не планируется ли в ближайшее время повышение арендной платы. А лучше, вообще включить подобный пункт в договор, чтобы не получить неожиданное повышение расходов и действовать согласно изначально составленному бизнес-плану.

Кринум для саду: поради по посадці і догляду. Цибулинні квіти в домашніх умовах-опис рослин лілія кринум в саду

Оборудование

Над оборудованием для торговой точки таких размеров не придётся долго ломать голову. Вам понадобятся стандартные стеллажи для точек розничной торговли. Разве что почти все они должны быть со стеклянными витринами и дверцами, закрывающимися на замок. Для помещения в тридцать квадратов хватит четырёх штук.

Также – стойка для продавца, куда сможет уместиться и кассовый аппарат, и при необходимости ноутбук, и останется немного места для демонстрации товара клиенту (для этой нужды иногда покупается специальный столик небольших размеров).

Благо, на сегодняшнем рынке торгового оборудования вы спокойно найдёте недорогие модели. А если захотите сэкономить, что будет вполне оправдано на данном этапе, то легче будет поискать модели б/у.

Итак:

-стойка

-стеллажи

-кассовый аппарат

-компьютер

-столик (дополнительно)

Кринум для саду: поради по посадці і догляду. Цибулинні квіти в домашніх умовах-опис рослин лілія кринум в саду

Инвестиции

 отдельная статья, которая всегда составляется индивидуально под каждый проект, так как считается по влияющим ценовым факторам:

  • затраты на оформление документов и сертификатов
  • аренда помещения
  • расходы на рекламу
  • зарплатный фонд сотрудников
  • закупка товара
  • дополнительные расходы (они всегда есть, поэтому нужно закладывать туда хоть какие-то деньги)

Эти пункты нужно рассчитывать минимум на два месяца вперёд. Итоговая сумма – и будет той суммой, которая составит необходимые инвестиции для открытия магазина.

Что же касается оформления предпринимательского права, то в данном виде бизнеса изначально больше подходит форма ип и упрощённая система налогообложения. Однако настоятельно рекомендуется хотя бы узнать, какие вообще есть формы, что они из себя представляют и какие обязательства за этим следуют. И только потом принимать решение. Лучше при этом иметь под рукой человека, который уже разбирается и может дать дельный совет.

Кринум для саду: поради по посадці і догляду. Цибулинні квіти в домашніх умовах-опис рослин лілія кринум в саду

Ассортимент для магазина сотовых телефонов

Выставлять на прилавок все доступные и возможные модели не имеет смысла. Большинство из них у вас так и будут пылиться за стеклом. Меж тем на рынке сегодня различных моделей от разных производителей – хоть отбавляй. Поэтому к выбору товара нужно подойти очень серьёзно.

В ассортименте вашего магазина обязательно должны быть представлены известные бренды, которые уже познакомили с собой массового потребителя (посредством той же рекламы). Должны быть те телефоны, которые могут похвастаться хорошими отзывами. Часто, покупатель предварительно с помощью интернета выбирает себе телефон, а потом идёт в салон консультироваться со специалистом (то есть с вашим продавцом).

Размещать телефоны в магазине нужно исходя из возрастной категории, социального статуса покупателя и его финансовых возможностей. Если вы сосредоточитесь, например, только на дорогих моделях, позиционируя себя как магазин уровня люкс, то останетесь с носом. Но и клониться в другую крайность, выставляя только бюджетные модели не стоит. Разбавляйте одно другим.

Закупать товар лучше непосредственно у поставщика. Это как минимум будет и дешевле, и избавит вас от доли риска получить бракованные модели без возможности обмена.

Как уже говорилось выше, магазин, в котором продаются сотовые телефоны не должен ограничиваться только лишь этим товаром. Вам нужно будет иметь в наличие также аксессуары – чехлы, плёнки, наушники, устройства хенд фри.

Желательным вариантомНеобхідно буде забезпечити йому багато світла, вологи і тепла, але при цьому захистити від різких поривів вітру. Висаджувати цибулинки можна лише при настанні теплої погоди, коли нічні температури не опускаються нижче 10 °с.період посадки — з кінця квітня до кінця травня.

  • відмінним рішенням стане посадка цибулин в горщик на початку березня з подальшою перевалкою на клумбу в кінці квітня: так рослина зацвіте на місяць раніше.

Згадаймо, на яких землях росте кринум в природних умовах: потрібен грунт, багатий річковим мулом (сапропелем), насичений піском. Тому бажано в посадкову лунку додати побільше сапропеля навпіл з піском і садовою землею, тоді болотна лілія віддячить садівника розкішними квітами.

  • у районах з м’якими зимами кринум можна залишати зимувати в грунті, тоді глибина посадки болотної лілії наступна: цибулину заглиблюють таким чином, щоб над нею залишався шар грунту приблизно 5 см.
  • якщо будете викопувати, краще цибулину не заглиблювати, залишаючи її на третину відкритою. Відстань між рослинами 25-30 см.

Кринуми ростуть на одному місці приблизно три-чотири роки, після чого потрібна пересадка з відділенням утворилися діток.

Догляд за кринумом у відкритому грунті

Доглядати за болотної не складно: досить звільняти клумбу від бур’янів, періодично рихлити поверхню землі. Обов’язково слід поливати рослини кожен день, якщо стоїть суха спекотна погода. У похмуру погоду поливи скорочують.

Під час цвітіння добре підгодувати кринуми комплексним добривом для квітучих. Після закінчення цвітіння квітконоси зрізають, щоб не відбирати сили у цибулин і вони змогли підготуватися до періоду спокою (зимівлі). Листя стануть поступово відмирати, не лякайтеся: так болотна лілія готується до зимівлі. Бажано забезпечити в цей час сухість грунту, створивши укриття від опадів.

Чим підгодувати

Підгодовувати можна кожні два тижні під час росту і цвітіння, це буде величезний плюс рослинам, які будуть активно викидати пишне листя і квіти.

  • відмінною підгодівлею, яка стимулює цвітіння, є суміш суперфосфату і калійної солі (беруть по 5 гр. На 2 літри води).
  • прекрасним добривом виступає стара добра органіка. Використовують зброджений курячий послід (1:20) або коров’ячий гній (1: 10).
  • відмінно відгукуються на просте мульчування товстим шаром перегною.

Пам’ятайте, головне не захоплюватися: надлишок добрив може привести до надмірного розвитку зеленої маси і повної відсутності цвітіння. Можливо також загнивання цибулин. Тому строго дотримуйтесь дозування. Рідкі добрива поливають по 0,5 літра під кожну цибулину, не більше.

Пересадка і розмноження

Кринум для саду: поради по посадці і догляду. Цибулинні квіти в домашніх умовах-опис рослин лілія кринум в саду

Через три-чотири роки кожна цибулина дасть багато діток, які можна відокремити і розсадити на нові місця. Найкраще це робити в період спокою, але багато квітникарі вважають за краще зробити це до настання цвітіння: материнський кущ викопують, відокремлюють діток з пагонами і акуратно розсаджують на клумбі. Так встигають краще розростися за сезон і підготуватися до самостійної зимівлі, а материнське рослина спокійно переносить втручання.

Садовий кринум взимку

Кринум для саду: поради по посадці і догляду. Цибулинні квіти в домашніх умовах-опис рослин лілія кринум в саду

Зимівля кринума можлива лише при невсипущій турботі квітникаря. Восени необхідно зробити укриття цибулин з товстого шару торфу або замінити мульчу соломою товщиною шару до півметра (потім вона осяде). Навесні, як тільки пройдуть морози і розтане сніг, мульчу прибирають, щоб цибулини швидше прокинулися і не загнили.

Якщо у вас морозні зими, краще викопайте цибулини, злегка підсушіть в тіні і зберігайте в холодильнику, у відділі для овочів. Садові кринуми також можна просто пересадити в горщики і поставити в темне прохолодне місце, містять рослини без поливу.

Рослини, вирощувані в контейнерах, заносять в холодні приміщення, де в зимовий період температура буде близько 5 °с.при загрозі зниження до нуля обов’язково укриття теплими укривними матеріалами.

До речі, деякі садівники вважають за краще не ризикувати, адже після відцвітання кринума цілком може початися сезон дощів, що може спровокувати загнивання цибулин. Тому кринуми викопуються, обрізаються, просушуються в тіні і відправляються на зберігання в прохолодне сухе приміщення (можна цибулини пересипати сухими тирсою і зберігати в ящиках при +5 °с).

Кринум для саду: поради по посадці і догляду. Цибулинні квіти в домашніх умовах-опис рослин лілія кринум в саду

Догляд за кімнатним кринумом в домашніх умовах

Освітлення

Кринум любить сонячні промені, сильні, яскраві без тіні. Ріст рослин безпосередньо залежить він інтенсивності освячення, чим яскравіше, тим швидше набирають силу квіти. Після періоду зимового спокою освячення не можна різко збільшувати, інакше кринум отримає сонячні опіки. Південні вікна без тіні відповідають умовам успішного вирощування рослини. Слід берегти листя квітки від зіткнення зі склом на вікнах, щоб уникнути опікових пошкоджень.

Влітку на відкритому повітрі кринум відчуває себе чудово, якщо захищений від надлишку вологи. Рослини, що живуть в приміщенні, забезпечуються припливом свіжого повітря при систематичному провітрюванні, хорошої вентиляції.

Восени і взимку інтенсивне освітлення, свіже повітря як і раніше — головні умови благополуччя кринумів. Зимівля при недостатньому освітленні призводить до в’янення нижніх листків рослини. Втім, повністю від листя квітка ніколи не позбавляється, навіть в період спокою виростають молоде листя. Штучне світло повністю задовольняє потреби рослини, якщо підсвічування триває по 16 годин на добу.

Температурний режим

Кринуми розділені на південноафриканську і тропічну групи. Південноафриканська група родом з капської області пар з посушливим кліматом. Місце вирощування-холодні оранжереї взимку, влітку-відкрите повітря. Субтропічна зона дозволяє квітці перезимувати без шкоди, якщо використано легке покриття. Навесні, влітку оптимальна температура 22-17 градусів. Для успішної зимівлі цілком достатньо 2-6 градусів.

Місце вирощування тропічної групи-теплі оранжереї. Температура літніх місяців дозволяє поміщати рослини на відкритому повітрі, вибираючи місця, захищені від сильних поривів вітру. Навесні, влітку оптимальна температура 22-27 градусів. Без шкоди квіти перезимують при плюсовій температурній позначці 14-18 градусів.

Вологість повітря. Кринум малочутливий до рівня атмосферної вологості. Листя систематично обробляють просоченою водою губкою.

Правила поливу як змусити кринум цвісти

Кринум для саду: поради по посадці і догляду. Цибулинні квіти в домашніх умовах-опис рослин лілія кринум в саду

Рослина при вегетації потребує злегка теплою водою, не можна допускати підсушування верхніх шарів грунту. Коли період цвітіння закінчується, полив зменшують, стежачи за тим, щоб грунт залишався помірно вологим. Взимку для кринума настає час спокою, тоді квітці необхідна прохолода, нечастний полив. Рослина має цибулини з товстими корінням, які виконують свою функцію весь рік. Тому не можна пересушувати землю навколо коренів і повністю припиняти полив.

Цвітінням кринума можна управляти. Для зимового цвітіння час спокою зрушують на серпень-вересень, підсушуючи грунт без в’янення листя. Досить швидко рослина викидає цветонос, після цього полив повертають на колишній рівень інтенсивності. Для активізації цвітіння досить припинити зволожувати грунт на 7-14 днів.

Як підгодувати кринум

Кринум прекрасно засвоює я, розроблені для квіткових кімнатних рослин. Рідку підгодівлю вносять один раз за 14 днів. Рекомендується використовувати концентрацію зазначену виробниками. Починають при появі нових листя, закінчують при в’яненні квіток.

Догляд під час спокою

Відразу після цвітіння починається період спокою. Молоде листя змінюють старі. Якщо рослина пропустить «зимовий відпочинок», то не зацвіте на майбутній рік. Кринуми часто цвітуть два рази, особливо розташований до цього кринум мура.

Грунтосуміш для вирощування в горщику

Грунт готують з дернової землі з домішкою глини, листової землі, торфу, перегною, піску. Пропорції 2:1:1:1:1. Деревне вугілля, розбите на шматочки, зробить життя рослини більш комфортним.

Як посадити і пересадити кімнатний кринум в горщику

Кринум для саду: поради по посадці і догляду. Цибулинні квіти в домашніх умовах-опис рослин лілія кринум в саду

  • пересадку дорослих рослин проводять один раз в 3-4 роки під час спокою.
  • після висаджування цибулина повинна на одну третину підніматися над грунтом.
  • кринум володіє значними корінням, через таку особливість ємності для пересадки повинні бути глибокими.
  • видаляють нежиттєздатні, зламані коріння, обережно зчищаючи землю зі здорових коренів.
  • дренажний шар керамзиту обов’язковий.
  • відстань від цибулини до країв контейнера — 3-4 см.

Розмноження кринума в домашніх умовах

Розмноження насінням відбуваєтьсяРідко, набагато зручніше поділ дітками-цибулинками. Дочірні цибулинки активізують цвітіння батька, з їх відділенням не поспішають. Дітки цвітуть на 2-4 рік після відділення, в залежності від розміру.

  • спочатку діток розсаджують в горщики діаметром 9-12 см, через рік знадобляться ємності побільше, ще через рік потрібні 16-17 сантиметрові горщики.
  • регулярні підгодівлі, рясний полив необхідні під час росту молодих рослин.
  • великі глибокі горщики діаметром до 28 см створюють сприятливі умови для кринумів на 3-4-й рік життя. Просторі ємності стимулюють утворення діток, пишне цвітіння, бурхливе зростання.

Шкідники і хвороби

Головною загрозою служить надлишок вологи. Перезволоження призводить до гниття кореневої системи. Кринум уражається павутинним кліщем, що завдає серйозної шкоди квітці. Борошнистий червець любить влаштуватися в листових пазухах.

Серед рослин, що ростуть по берегах водойм, кринум користується заслуженою популярністю у ландшафтних дизайнерів. Квітка витривалий, екзотично красивий, невибагливий. Кринум можуть виростити як досвідчені оранжерейники, так і початківці садівники.

Види кринума з описом і фото

Кринум абиссинский crinum abyssinicum

Кринум для саду: поради по посадці і догляду. Цибулинні квіти в домашніх умовах-опис рослин лілія кринум в саду

Мешканець гірських районів ефіопії. Володіє цибулиною овальної форми: товщина-7 см, коротка шийка. Зазвичай має 6 суджених догори листя з шорсткими краями: дл. 30-45 см, шир. 1,5 см. Квітконіс викидає зонтичне суцвіття з 4-6 білих сидячих квіток. Висота вузькою трубочкою оцвітини до 5 см. Величина пелюсток: дл. — 7 см, шир. — 2 см.

Кринум азіатський crinum asiaticum

Кринум для саду: поради по посадці і догляду. Цибулинні квіти в домашніх умовах-опис рослин лілія кринум в саду

Цибулина має шир. 10-15 см, дл. Шийку 15-35 см. Листя, цілі по краях, формою нагадують тонкі ремені: дл. Від 90 до 125 см, шир. Від 7 до 10 см. Кількість листя 20-30. Суцвіття «парасолькою» утворено 20-50 квітками без запаху, з квітконіжками дл. 3 см. Блідо-зелена рівна трубочка оцвітини має дл. 10 см.прямі, дл. 5-10 см, білі пелюстки з червоними тичинками, розходяться в сторони. Час цвітіння березень-жовтень. Батьківщиною рослини вважають стоячі водойми західної тропічної африки.

Кринум великий crinum giganteum

Кринум для саду: поради по посадці і догляду. Цибулинні квіти в домашніх умовах-опис рослин лілія кринум в саду

Екземпляр має велику цибулиною з короткою шийкою. Листя з яскраво вираженим малюнком жилок, спадають зеленими хвилями: дл. 60-90 см, шир. До 10 см.щільний цветонос витягується до 100 см, він зеленого кольору, трохи приплюснутий, тримає парасольку суцвіття з 3-12 сидячими квітками. Квітки білі, видають виразний запах, дл. 20 див. Пелюстки шир. 3 см, дл. 5-7 см. Елегантно вигнута блідо-зелена трубочка оцвітини (10-15 см). Зів квітки схожий за формою з дзвіночком (7-10 см). Білі тичинки коротше пелюсток. Найкращим часом для цвітіння є літо.

Кринум величний crinum augustum

Кринум для саду: поради по посадці і догляду. Цибулинні квіти в домашніх умовах-опис рослин лілія кринум в саду

Цибулина товщ. 15 см, шийка дл. 35 см.
Листя багато, ущільнені, схожі на широкі ремені дл. 60-90 см, шир. 7-10 см. Квітконіс плоский густо-червоний зверху. Парасолька суцвіття утримує 20, іноді більше квіток з ніжним запахом на коротеньких квітконіжках. Трубочка оцвітини червоного кольору, рівна, іноді з легким вигином, дл. 7-10 см. Пелюстки по зовнішній стороні ефектного червоного кольору, прямостоячі дл.10-15 см, шир. 1,5-2 см. Такі ж червоні великі тичинки. Час цвітіння весняна, літня пора. У дикій природі росте на гористих схилах острова маврикій, сейшельських островах. Місце вирощування теплі оранжереї.

Кринум дівочий, або віргінський crinum virgineum

Кринум для саду: поради по посадці і догляду. Цибулинні квіти в домашніх умовах-опис рослин лілія кринум в саду

Цибулина коричневого кольору, велика. Листя схожі на тонкі ремені, які звужені біля вершини, а так само при підставі, дл.60-90 см, шир. 7-10 см. Відрізняється від інших видів проступають поперечними прожилками. Парасолька суцвіття складається з 6 квіток з короткими квітконіжками або без них. Трубочка оцвітини блідо-зелена, вигнута, дл. 7-10 см. Пелюстки білого відтінку дл. 7-10 см. Час цвітіння осіння пора. Уродженець південної бразилії. Місце вирощування теплі оранжереї.

Кринум дзвоновий crinum campanulatum

Кринум для саду: поради по посадці і догляду. Цибулинні квіти в домашніх умовах-опис рослин лілія кринум в саду

Форма цибулини нагадує маленький овал. Лист прямий з жолобком посередині, гострим краєм, дл. 90-120 см. Вузенький цветонос виразного зеленого кольору. Парасолька суцвіття утримує 4-8 квіток, квітконіжки по 2 см.трубочка оцвітини являє собою витягнутий, звивистий циліндр, покритий червоно-зеленими смужками, дл. 4-6 см, зів як дзвіночок. Пелюстки ростуть близько один до одного, вони пофарбовані знизу біло-червоними смужками, далі перемежовуються зеленими, рожевими, червоними. Розквітає влітку. Рідними місцями даного виду є водойми зі стоячою водою капської області пар.

Кринум приємний crinum amabile

Кринум для саду: поради по посадці і догляду. Цибулинні квіти в домашніх умовах-опис рослин лілія кринум в саду

Цибулина середніх розмірів має шийку дл. 20-35 см. Зазвичай листя 25-30, візуально схожих на ремені, дл. 1-1, 5 м, шир. 7-10 см. Парасолька суцвіття тримає до 30 квіток. Ефектні червоні квітки відливають пурпуровим, білим, поширюють аромат. Трубочка оцвітини густо-пурпурова, рівна, дл. 8-10 см. Пелюстки прямі, білі з внутрішньої сторони, дл. 10-15 см, шир. 1-1, 5 см. Квітки прикрашають фіолетові тичинки. Квіти розпускаються переважно в березні, можливе повторне цвітіння. Рідні краї даного різновиду тропічні ліси острова суматра.

Кринум червонуватий crinum erubescens

Кринум для саду: поради по посадці і догляду. Цибулинні квіти в домашніх умовах-опис рослин лілія кринум в саду

Цибулина являє собою правильний овал товщиною 10 см.листя багато, візуально нагадують ремені, дл. 60-90 см, шир. 5-8 см, краї шорсткі. На квітконосі дл.60-90 см розташовані 4-6 квіток на коротеньких квітконіжках або без них. Квітки поширюють приємний запах, мають білий колір всередині, зовні блідо-червоні. Трубочка оцвітини блідо-червона, рівна, дл. 10-15 см. Форма пелюсток ланцетна. Розквітає влітку. Походження квітки тропіки америки.

Кринум луговий crinum pratense

Кринум для саду: поради по посадці і догляду. Цибулинні квіти в домашніх умовах-опис рослин лілія кринум в саду

Цибулина овальна товщиною 10-15 см, шийка коротка. Листя прямі, загальне число 6-8, прямі, дл. 45-65 см. Квітконіс товщ. 1,5 см, дл. 30 см. Парасолька суцвіття тримає 6-12 квіток білого кольору на коротеньких ніжках дл. 7-10 див. Форма пелюсток ланцетна. Тичинки великі, червоного кольору. Розквітає влітку. Ареал проживання східна індія.

Кринум капський crinum capense

Кринум для саду: поради по посадці і догляду. Цибулинні квіти в домашніх умовах-опис рослин лілія кринум в саду

Цибулина формою нагадує пляшечку, шийка вузька довга. Листя прямі, вузькі, дл. 60-90 см, шорсткі по краю, сіро-зелені, жолобок посередині. Квітконіс дл. 40 см утримує 4-12 квіток. Квіти білі або біло-пурпурні, об’ємні, квітконіжки 3-5 см, поширюють запах. Трубочка оцвітини схожа на злегка вигнутий циліндр дл. 7-10 см. Зовнішні пелюстки рожево-пурпурні, іноді білого кольору, по довжині рівні трубці віночка. Час цвітіння липень, серпень. Уродженець кам’янистих земель південної африки. Місце вирощування холодні оранжереї.

Кринум макована crinum macowanii

Кринум для саду: поради по посадці і догляду. Цибулинні квіти в домашніх умовах-опис рослин лілія кринум в саду

Цибулинка округлої форми, велика, діаметр 25 см, шийка дл. 25 см. Довге листя 60-90 см, шир. 10 см. Високий квітконіс до 90 см. Парасолька суцвіття утримує 10-15 квіток. Зелена трубочка оцвітини вигнута дл. 8-10 см. Рожеві пелюстки дл. 8-10 см. Цвітіння характерно пізньої осені. Місце вирощування-холодні оранжереї. Батьківщина кринума кам’янисті схили натала, однієї з областей пар.

Кринум мура crinum moorei

Кринум для саду: поради по посадці і догляду. Цибулинні квіти в домашніх умовах-опис рослин лілія кринум в саду

Цибулинка велика, діаметр 20 см, шийка надзвичайно довга 45 см, народжує багато діток – цибулинок. Листя нагадують ремені, звивисті, дл.60-90 см, шир. 6-10 см, трохи білуваті з рівною поверхнею по краях, в середині рельєфно виступають жилки. Зелений щільний цветонос дл. 45-60 см. Парасолька суцвіття тримає 6-10 квіток. Квітконіжки дл.8 см, рожевого кольору. Трубочка оцвітини згинається, дл. 7-12 см, зів згорнутий лійкою. Пелюстки дл. 7-12 см, шир. 4 см. Товкач вище пелюсток. Тичинки нижче пелюсток, світло-рожеві. Найпопулярніша серед квітникарів різновид. Час цвітіння літні місяці. У дикій природі зустрічається на території пар, область натал. Місце розведення холодні оранжереї.

Кринум пауелла crinum powellii

Кринум для саду: поради по посадці і догляду. Цибулинні квіти в домашніх умовах-опис рослин лілія кринум в саду

Гібридний вид. Результат селекції кринума мура і кринума капського. Цибулинка як кулька, діаметром 15 см.листя схожі на ремені метрової довжини. Квітки діаметром 15 см тримаються на парасольки суцвіття. Поширює запашний аромат. Квітконіс високий до метра довжиною. Трубочка оцвітини густо-рожева.

Кринум квітконосний crinum pedunculatum

Кринум для саду: поради по посадці і догляду. Цибулинні квіти в домашніх умовах-опис рослин лілія кринум в саду

Цибулина товщиною 10 см, шийка дл. 15 см.листя багато, зазвичай 20-30, дл. 90-120 см. Парасолька суцвіття тримає 20-30 квіток з квітконіжками по 3-4 см.квітки біло-зелені, запашні. Трубочка віночка нижче пелюсток, тичинки великі червоні. Час цвітіння літні місяці. Уродженець східної австралії. Місце розведення холодні оранжереї.

Кринум цейлонський crinum zeylanicum

Кринум для саду: поради по посадці і догляду. Цибулинні квіти в домашніх умовах-опис рослин лілія кринум в саду

Куляста цибулинка діаметром 12-15 см, шийка коротенька. Зазвичай листя 6-12, візуально нагадують тонкі ремені, дл.60-90 см, шир. 7-10 см, шорсткі по краю. Квітконіс блідо-червоний щільний, дл. 90 см. Парасолька суцвіття тримає 10-20 квіток на маленьких квітконіжках. Трубочка оцвітини червона, іноді зелена, дл. 7-15 см. Зів горизонтальний. Пелюстки густо-пурпурні по верхній частині, біленькі по краях, зовні смугасті. Товкач вище тичинок. Час цвітіння весняні місяці. Місце розведення теплі оранжереї. Рідні краї рослини-тропічна азія.

Кринум шорсткий crinum scabrum

Кринум для саду: поради по посадці і догляду. Цибулинні квіти в домашніх умовах-опис рослин лілія кринум в саду

Цибулинка куляста, діаметр 10-15 см, коротенька шийка. Зелене листя візуально нагадують звивисті ремені з жолобками посередині. Краї листя з блиском, гострі, м’ясисті. Щільний квітконіс. Парасолька суцвіття тримає 4-8 квіток. Квітки запашні, коротенькі квітконіжки. Трубочка оцвітини викривлена блідо-зелена дл.8-15 см. Діаметр зіву 6-8 см. Пелюстки на верхівках білі, густо-червона смуга посередині, шир. 2,5-3,5 см.час цвітіння кінець весни, початок літа. Місце розведення теплі оранжереї. Споконвічний житель африканських тропіків.

Кринум широколистий crinum latifolium

Кринум для саду: поради по посадці і догляду. Цибулинні квіти в домашніх умовах-опис рослин лілія кринум в саду

Цибулинка куляста, шир. 15-20 см, коротенька шийка. Листя багато, схожі на тонкі ремені, дл. 60-100 см, шир. 7-10 см. Парасолька суцвіття тримає 10-20 квіток з маленькими квітконіжками. Трубочка оцвітини зелена не рівна дл. 7-10 см, горизонтальний зів, однакової довжини з трубочкою. Пелюстки візуально нагадують ланцет, дл. 30 см, блідо-червоні по нижньому боці. Цвітіння йде в кінці літа, початку осені. Місце вирощування-холодні оранжереї. Корінний житель східної індії.