Як влаштований випалювач. Як зробити випалювач по дереву своїми руками: все про пірографи

185

Нещодавно вирішив зробити випалювач для свого сина. Ще їм можна різати пластмаси при виготовленні корпусів, можна також паяти, і навіть вирізати текстоліт. За основу взяв електронний трансформатор і схему управління потужністю.

Схема випалювача

Пристрій має два режими роботи. У першій позиції перемикача, він працює в половину потужності: приблизно в 30w. У другій — 70w. Жовтий світлодіод світить в обох режимах, червоний, тільки в другому. Світлодіоди індикації будь-які, не яскраві.

Щоб виготовити випалювач вам знадобиться імпульсний блок живлення (дбж) китайського виробництва, на 60 ват, для галогенних ламп. При виборі трансформатора, потрібно врахувати той факт, що він не повинен мати захисту від кз.

Як влаштований випалювач. Як зробити випалювач по дереву своїми руками: все про пірографи

На нашому сайті є інформація про переробку таких трансформаторів, для . Спочатку виймаємо плату з корпусу і випоюємо вихідний трансформатор. Вона цілком справляється в ролі електровипалювача.

Як влаштований випалювач. Як зробити випалювач по дереву своїми руками: все про пірографи

Знявши трансформатор, його треба розібрати. Розібравши його, знімаємо вторинну обмотку, і на її місці намотуємо 4 витка багатожильного проводу, перетином 3 мм2. Для цього, підходить електричний кабель.

Як влаштований випалювач. Як зробити випалювач по дереву своїми руками: все про пірографи

Попередньо знімається ізоляція, і на її місці, одягається термоусадочний кембрик, відповідних розмірів. Намотуємо чотири витка, з відведенням від третього. Напруга на останньому витку становитиме приблизно 9,0-10,5 вольт. Залишається зібрати назад трансформатор і залудити висновки.

Як влаштований випалювач. Як зробити випалювач по дереву своїми руками: все про пірографи

Для корпусу електровипалювача нам знадобиться алюмінієва меблева нога. Корпус послужить термоотводом для транзисторів, які дуже сильно гріються. Висота квадратної ноги = 100 мм.також вирішується питання лицьовій панелі. Для цього, розбираємо ногу, і залишаємо пластмасову заглушку з якої зрізаємо частина — так щоб вмістилися всі компоненти виробу. Далі, радіатор для транзисторних ключів — також алюмінієвий.

Як влаштований випалювач. Як зробити випалювач по дереву своїми руками: все про пірографи

Радіатор повинен впритул стикатися з корпусом, так тепло буде розподіляться рівномірно, з більшою ефективністю по всьому корпусу, не вимагаючи громіздких радіаторів. П-подібний профіль з’єднується з пластиною радіатора з невеликим зазором через невеликі шайби і далі прикручуємо це до пластини входить в комплект дбж. Транзистори і плата кріпляться обов’язково через ізолятор.

Як влаштований випалювач. Як зробити випалювач по дереву своїми руками: все про пірографи

Просвердлюємо отвори в пластмасовій лицьовій панелі, під перемикач режимів роботи випалювача — під дроти і під світлодіоди. Світлодіоди з обмежувальними резисторами з’єднуємо термоклеєм. Далі закручуємо перемикач і з’єднуємо пайкою всі дроти.

Як влаштований випалювач. Як зробити випалювач по дереву своїми руками: все про пірографи

Треба використовувати якомога більш потужний тумблер, так як інакше контакти будуть перегріватися.

Як влаштований випалювач. Як зробити випалювач по дереву своїми руками: все про пірографи

До корпусу, в якості ніжок приклеюємо самоклейки з пробки або силіконові. В якості рукоятки, застосував готову ручку від випалювача промислового виробництва. А якщо виготовити її самому, то підійде рукоятка від згорілого паяльника. Або вирізаємо її з текстоліту, дерева з фторопластовим наконечником відповідної товщини. Кріплення для ніхрому-клеми електроколодок.

Ніхром для наконечників діаметром в 1 мм знайшов на радіоринку. Підійде і від різних нагрівальних приладів. Його треба зігнути і сплющити кінчик за допомогою молотка.

Провід для електричного випалювача треба підібрати з великим перетином і найбільш гнучкий. Інакше він буде грітися. Природно, електровипалювач буде працювати перервами, приблизно в 15-30 хвилин. По-перше, ккд дуже низький, що призводить до великих теплових втрат. А по-друге, рукоятка буде грітися, що примушує до циклічної роботи з ним. Для більш зручного користування, раджу пристосувати кнопкову педаль (від швейної машини або від якого-небудь верстата) або кнопковий вимикач живлення, і т. Д.

Як влаштований випалювач. Як зробити випалювач по дереву своїми руками: все про пірографи

Цей прилад простий у виготовленні, завдяки готовим рішенням для його складання. Його може виготовити будь-який початківець, з мінімальними навичками в електроніці. Головне дотримуватися правил безпеки при роботі з ним. Адже температура наконечника досягає 500 градусів. Автор проекту: флорін матієнку.

Якщо ви любите вироби, то вам напевно знайоме такий напрямок як декоративне випалювання по дереву. У цій статті описано як можна швидко і просто зібрати з «підручних» засобів відмінний випалювач по дереву, з регулюванням температури розжарювання гріючої зволікання. Перевага описаного варіанту випалювача в його простоті, безпеки і зручності використання.

Схема випалювача по дереву:

Якщо вам знадобився недорогий але вельми зручний і надійний випалювач по дереву то зверніть свою увагу на малюнок №1.

малюнок №1 – випалювач по дереву схема

R1 – 1,2 мом

R3 – 27 ком

C1 – 27 нф або 273 нф / 300 в

C2 – 22 нф або 223 нф / 300 в

C3 – 47 нф або 473 нф / 300 в

Fu1 – плавкий запобіжник 0,5 — 1,5 а

Vs1 – динистор db3 / 30 в

Тр1 – трансформатор понижуючий 220/3…8 в струм в залежності від навантаження (опору ніхромового дроту).

Робота схеми випалювача по дереву і її настройка:

Зробити таку схему під силу навіть починаючому радіоаматору або домашньому майстру, необхідні примітивні навички вміння паяти і налаштовувати схеми (есле все елементи підібрано адекватно і схема зібрана правильно, вона відразу запрацює як треба). Однак слід окремо виділити кілька тонкощів:

1) звертаю вашу увагу що регулювання вихідної напруги трансформатора тр1 (а значить і температури розжарювання ніхромового дроту) здійснюється по первинній обмотці, нехай вас не бентежить ця інновація! так як , за основу взята схема, вам слід зрозуміти, що для будь-якого нагрівального елементу (в даному випадку шматка ніхромового дроту) не важлива форма і якість синусоїди.

2) однак, звертаю вашу увагу на те що вторинна обмотка трансформатора повинна витримувати споживаний ніхромовим дротом струм (його ви легко можете порахувати по ).

3) так само слід використовувати товсті дроти, що ведуть до рукоятки випалювача по дереву, і добре ізольовані, не дотримання правил техніки електробезпеки при складанні або користуванні пристрою, може привести до травм!!!

Тримач ніхромового дроту для випалювача по дереву:

Напевно зібрати блок живлення до випалювача вам не складе особливих труднощів, а ось як бути, якщо у вас немає зручної рукоятки-тримача (електрода)? я пропоную вам дуже простий але вельми зручний варіант рукоятки. Вам знадобиться товстий провід, діелектрична (або дерев’яна) ручка від старого згорілого паяльника, шматок текстоліту або карболіту або іншого діелектричного термостійкого матеріалу, ізолента, ніхромовий дріт (можна відкусити шматочок від спіралі розжарювання для електропічки) малюнок №2, і електромонтажні клеми малюнок №3.

малюнок №2 – необхідні матеріали для ручки випалювачамалюнок №3 – електромонтажні клеми

Вам необхідно витягнути клеми з ізоляції і прикрутити їх до текстоліту як показано на малюнку №4,5.

малюнок № 4-збірка рукоятки
малюнок №5 – пояснення, як правильно прикрутити клеми

Потім вам залишиться тільки примотати ізолентою (або прикріпити пластмасовим хомутиком або нитками) провід до текстолітової майданчику і до клем (кінчики дроту необхідно пропоять) і запресувати його в дерев’яну рукоятку малюнок №6.

малюнок №6 – рукоятка випалювача по дереву

Працювати таким випалювачем по дереву одне задоволення адже по-перше у вас є зручна рукоятка в якій можна швидко і просто замінити перегорілу ніхромову дріт так як вона прикручується до клем на відміну від простих вижигателей. По-друге, є можливість регулювання температури розжарювання дроту (малюнок №7) що немало важливо при роботі з різного роду сортами дерева.

малюнок № 7-розпечена ніхромовий дріт

(пояснення до малюнка №7: мій варіант рукоятки має спеціальний наконечник який вам буде досить складно відтворити, з цього я і пропоную вам більш простий варіант з клемами)

Ну а по-третє, збірка такого вижегателя відносно проста і не дорога. Єдине що вам буде складно підібрати це понижуючий трансформатор так як, не дивлячись на мале напруги (3-8 вольт, в залежності від ваших потреб) вторинна обмотка повинна бути розрахована на великий струм (від 3-х ампер).

Коли всі деталі випалювача по дереву будуть вами зібрані вам залишиться тільки запхати все це в акуратний корпус і почати виполювати різного роду картинки і твори мистецтва малюнок №8.

малюнок № 8-випалювач по дереву (зовнішній вигляд) і випалений на дереві образ.

P. S.: я постарався наочно показати і описати не хитрі поради. Сподіваюся, що хоч щось вам знадобляться. Але цеДалеко не все що можливо вигадати, так що дерзайте, і студіруйте сайт

Творчих людей, які люблять робити вироби своїми руками, безсумнівно, зможе зацікавити і такий напрямок, як випалювання по дереву. Друге його назва-пірографія, позначає процес перенесення малюнка на дерев’яну поверхню за допомогою паяльника. Виходять незвичайні шедеври, до того ж сам процес допомагає позбутися від напруги. Готові твори підійдуть на подарунок близьким, друзям або прикрасять стіну у власному будинку.

Пирограф і його різновиди

У продажу можна виявити десятки моделей електровипалювачів від різних виробників. У кожного виду свої особливості, але всі вони діляться на дві великі групи:

  1. з твердими пір’ям. Випалюючі пристрої з твердими пір’ям можуть підтримувати певну температуру розжареності пера. При виборі випалювача потрібно врахувати, що чим більше потужність, тим швидше можна працювати. Вони міцні, і ними нескладно користуватися. Найбільше підійдуть для виготовлення великих малюнків. У наборі йдуть різні насадки, за допомогою яких можна виконувати різні види робіт;
  2. з дротяними пір’ям. Випалюючі пристрої з дротяними пір’ям можна використовувати для тонких і кропітких робіт по дереву.

Як зробити випалювач по дереву своїми руками

Як влаштований випалювач. Як зробити випалювач по дереву своїми руками: все про пірографине у всіх є можливість придбати прилад для випалювання. Для грошової економії його можна виготовити своїми руками.

Для виготовлення випалювача потрібно підготувати паяльник, ніхромову нитку, круглогубці, 1 швейну голку, 1 голку від шприца, шпагу для барбекю, клей-момент, термоусадочну трубку і блок живлення.

  1. потрібно взяти шприцеву голку і відкусити круглогубцами її ніс.
  2. на шпагу для барбекю паралельно приєднати дві голки і намотати зверху нитку.
  3. далі, кінець швейної голки згинаємо до тих пір, поки він не торкнеться кінчика голки від шприца.
  4. припаюємо проводки від блоку живлення до голок.
  5. міцно намотуємо ниткою дроти на шпагу.
  6. стирчить дерев’яний низ шпаги можна відрізати.
  7. просочуємо намотану нитку клеєм моментом.
  8. поверх нитки налагоджуємо термоусадочну трубку.

Як влаштований випалювач. Як зробити випалювач по дереву своїми руками: все про пірографивипалювач готовий, тепер його необхідно протестувати. Для цього потрібно підключити блок живлення в розетку 220 в, якщо все зроблено правильно, нитки голки повинні почервоніти протягом пари секунд. Перевіряти пристрій необхідно тільки на дерев’яних поверхнях.

Хід виконання пірографії

  1. заздалегідь готуються всі необхідні матеріали та інструменти.
  2. підбирається потрібний за розміром дерев’яний шматок. Малюнок виконувати краще на більш гладкій стороні. Дерево по жорсткості різниться від 1 до 10. Відповідно до 1 жорсткості відносяться найм’якші дерев’яні поверхні, а до 10 — найтвердіші. Для перших спроб краще використовувати м’які дерев’яні шматки.
  3. випалювач рекомендується розмістити на спеціальну підставку, так як він моментально нагрівається.
  4. потім потрібно відшліфувати шматок дерева, на який буде наноситися малюнок. Для цього можна використовувати наждачний папір.
  5. замість безперервних ліній, необхідно наносити штрихи. На дерево не можна натискати дуже сильно, інакше буде важко керувати олівцем, а потім прати зайві лінії.
  6. не потрібно поспішати швидше зробити роботу. Випалювання по дереву сам по собі довгий кропіткий процес. Для новачків рекомендується намагатися використовувати однакову силу при нанесенні малюнка. Малюнок можна зробити темніше, якщо утримувати ручку випалювача на певній ділянці.
  7. шматок дерева необхідно розташувати так, щоб волокна були спрямовані донизу. Це допоможе полегшити нанесення малюнка, так як весь час буде рух приладу вниз. Випалюючи проти волокон, значно збільшиться опір.

  1. важливо підібрати комфортне місце для дерев’яної дощечки. Потрібно розмістити її так, щоб можна було легко дістати випалювальним приладом в будь-яку частину.
  2. рекомендується починати випалювання малюнка з нижньої частини або по зовнішньому краю.
  3. необхідно проходити по місцях кілька разів. Якщо м’якше торкатися дерев’яної поверхні, буде легше пересувати прилад. Зап’ясті потрібно намагатися утримувати на дощечці.
  4. в першу чергу потрібно закінчити вимальовувати основні лінії, а потім вже переходити до решти деталей.
  5. для виготовлення звичайного 2d малюнка, а для 3d-потрібно придбати різні насадки.
  6. коли ескіз малюнка буде готовий, можна перейти до додавання кольорів. Але потрібно пам’ятати, що не завжди додатковий колір буде красиво виглядати. Для цього можна скористатися акварельними фарбами.
  7. для кожної насадки необхідно регулярне очищення. Це можна зробити за допомогою шліфувальної колодки для швидкого очищення. Зняти насадку необхідно плоскогубцями і для безпеки опустити в холодну воду на кілька хвилин.
  8. коли малюнок буде завершений, на нього потрібно нанести спеціальне лакове покриття і дочекатися поки поверхня висохне до кінця. Наносити його необхідно в добре провітрюваній кімнаті або на вулиці.

Від автора: здрастуйте, дорогі друзі! мистецтво випалювання прийшло до нас з середини хх століття. Сьогодні воно має велику популярність серед творчих людей і любителів оригінальних інтер’єрних рішень. За допомогою декількох предметів можна створити картини, цікаві подарунки ручної роботи, реставрувати старі дерев’яні речі і навіть відкрити свій бізнес.

Все, що потрібно для випалювання: шматок дерева (фанера, дошка, рамка і т.д.), прилад для випалювання, який називають електровипалювачем, пірографом або паяльником по дереву, і творчий настрій. Незважаючи на те, що ринок заповнений пірографів на будь-який смак і в різній ціновій категорії, знаходяться умільці і ентузіасти, які знають, як зробити випалювач по дереву своїми руками, і успішно застосовують свої знання на практиці.

види і особливості вижигателей

Існують кілька видів електровипалювачів:

  • з дротяним пером (ніхромовою ниткою);
  • зі змінним латунним (твердим) пером;
  • лазерний пірограф по дереву (гравер).

Альтернатива фабричним приладам-саморобний випалювач. Роль розжарює елемента грають швейні голки, голки від шприца або ніхромова нитка. Розглянемо кожен вид електровипалювача докладніше.

З дротяним пером:

  • дозволяє регулювати температуру нагрівання пера;
  • потужність приладу дозволяє працювати з будь-якими породами дерева;
  • швидко нагрівається і остигає;
  • часу на роботу потрібно менше, в порівнянні з твердим пером;
  • дозволяє виконувати дрібні деталі;
  • середня вартість від 1500.

Зі змінними латунними пір’ям:

  • довго нагрівається і остигає;
  • не дає виконувати тонкі деталі;
  • при тривалому користуванні часто перегорає;
  • зручно малювати великі і середні малюнки;
  • має невисоку ціну;
  • у наборі є насадки.

Лазерний випалювач:

  • можна використовувати на будь-якому вигляді деревини, навіть непросушеної;
  • висока продуктивність;
  • не можна обробляти лдсп;
  • товщина оброблюваного матеріалу — не більше 2 см;
  • на зображенні немає можливості зробити тіні;
  • можна використовувати і на інших матеріалах (пластику, шкірі);

Незважаючи на широкий асортимент на ринку, часто буває, що майстру недостатньо тих параметрів, які надає фабричні випалювачі, або ціна потрібного приладу може виявитися занадто висока. Саморобні випалювачі відрізняються дешевизною приладу і виготовляються під потреби майстра. Але, як і у всіх апаратів, при поломці складно знайти запасні частини для ремонту.

Для вибору якісного і зручного апарату ви повинні розуміти принцип роботи приладу, особливості конструкції і його властивості. Пристрій працює дуже просто. Голка при впливі електричного струму нагрівається, далі майстер малює нею по поверхні дерева.

Всім різновидам апарату властиво наявність практично однакових деталей. Це тримач, корпус, електропровід, голка для випалювання і металевий екран. Працює інструмент від мережі 220 v. Для аматорського випалювання використовують пірографи з дротяним і твердим пір’ям. У народі їх називають паяльниковими.

Вибираючи випалювач, орієнтуйтеся на ваші уподобання. Існує кілька порад з приводу того, на що звернути увагу при покупці приладу, яким вам буде зручно користуватися. Отже, ваші гроші і час не буде витрачено даремно.

Перше, на що звертаємо увагу при виборі — довжина стрижня. Якщо вона велика, то буде незручно управляти пірографом і неможливоОпрацювати тонкі деталі при випалюванні. Для перевірки візьміть вижигатель в руку і спробуйте що-небудь зобразити.

Краще віддати перевагу більш , але з меншою кількістю насадок, так як в роботі частіше використовуються кілька основних. Вибирайте пристрій з великою потужністю.

Якщо ви ніколи не користувалися даним приладом, спробуйте взяти у знайомих або друзів і спробувати в дії. Також можете через інтернет пошукати майстер-класи в майстернях вашого міста і відвідати їх. Це буде чудовим початком для вашого нового захоплення.

виготовлення випалювача

Якщо ж ви не хочете купувати електровипалювач, його можна зробити своїми руками. В інтернеті ви знайдете безліч варіантів. За принципом виготовлення практично всі прилади однакові, розрізняються вони тільки набором елементів конструкції.

Працюючи вдома над виготовленням пристрою, необхідно вивчити електричну схему і визначити послідовність дій, а також приготувати всі предмети і пристосування, які знадобляться для роботи.

Як влаштований випалювач. Як зробити випалювач по дереву своїми руками: все про пірографиджерело: derevo-s.ru

Щоб виготовити портативний электровыжигатель на ніхромового нитки, вам знадобиться:

  • зарядний пристрій від телефону не менше 5в–2а;
  • паяльник;
  • флюс;
  • термоусадочні трубки;
  • дриль з невеликим свердлом або шуруповерт;
  • дерев’яна рейка приблизно 10 см завдовжки;
  • ніхромова нитка (грає роль голки);
  • ізолента.

Спочатку готуємо всі потрібні прилади та інструменти. Ніхромову нитку і флюс можна купити в будівельному магазині, на радіоринку, або можна взяти зі старого паяльника. У паяльнику нитка знаходиться під металевим кожухом на «жалі» — розібравши пристрій, ви легко її витягнете.

Чому саме дерев’яна рейка? дерево-самий хороший матеріал для створення електровипалювача. На ринку також пропонують карболіт, який є непоганим варіантом, але він більше проводить тепло, і на потужних пристроях буде нагріватися тримач. Пластик — на вигляд можна сказати, дешеве заміщення дереву. Але термостійкі різновиди дорогі. Якщо намагатися заощадити на даному матеріалі, в слідстві прилад приходить в непридатність.

Етапи роботи.

  1. ручка для паяльника. Робимо зі звичайної рейки, довжину підбираємо під себе. В середньому вистачить 10 сантиметрів. Усередині рукояті робимо щілину за допомогою дрилі або шуруповерта. Отвір повинен бути по ширині проводу. Місце, де будуть виходити дроти, потрібно трохи розширити. Тут встановлюється ніхромовий дріт.
  2. підключаємо зарядний пристрій до наконечника. Для цього потрібно розділити двожильний провід від зарядного пристрою на два кінці і вставити через отвір в рейці, потім вивести назовні.
  3. припаюємо ніхромовий наконечник по кінцях до виведених проводів. На місце припаювання потрібно посадити термоусадочну трубку. Кожну частину наконечника приробляємо до окремого кінця проводу. Ніхром важко піддається пайку, використовуйте для цього припій — флюс. Розмір нитки не менше 5-6 сантиметрів-в іншому випадку, пірограф розігріє наконечник і буде неякісно виконувати роботу за своїм призначенням.
  4. ізолюємо ручку випалювача. Обмотуємо рейку в 4-5 шарів ізоляційною стрічкою і міцно стискаємо в руках до повного прилягання обмотки до дерева. Необхідно звернути увагу, щоб ізолента не потрапила на наконечник.
  5. тестуємо апарат. Включаємо зарядний пристрій в розетку, далі ваше саморобний пристрій розігрівається. Колір наконечника стає темно-червоним. Перевіряємо, як працює пристрій на дошці, акуратно прикладаючи до неї випалювач.

Другий варіант має більше наповнюють, але не треба шукати ніхромову нитку.

Для цього нам знадобиться:

  • дерев’яний брусок;
  • цвяхи (2 штуки);
  • дроти з роз’ємом від блоку живлення;
  • кусачки;
  • ізолента;
  • паяльник і олово (припій);
  • з’єднувальні клеми для проводів;
  • голка від шприца;
  • блок живлення.

Робимо на дерев’яній заготівлі позначки маркером і забиваємо цвяхи в брусок, головки прибираємо кусачками. Уздовж підстави вирізаємо канавки для шнура і підпилюємо їх для гладкості.

Дроти з роз’ємом від блоку живлення встановлюємо в канавки і фіксуємо за допомогою рідкого клею. Ізолюємо за допомогою ізоляційної стрічки підставу, куди буде вставлятися шнур. До цвяхів прикріплюємо дроти і припаюємо. Беремо з’єднувальні клеми для проводів, які кріпляться на цвяхи. Встановлюємо клеми на цвяхи. Ізолюємо дроти.

Потім беремо голку від шприца, з якої буде виготовлений нагрівальний елемент, і трохи підточуємо її центр, щоб вона нагрівалася саме посередині. Затупляем і згинаємо в формі трикутника. Отриману деталь встановлюємо в клеми. Підключаємо блок живлення і тестуємо наш пристрій. Чекаємо нагрів, пробуємо випалювач.

як випалювати по дереву

Як влаштований випалювач. Як зробити випалювач по дереву своїми руками: все про пірографи

Починаючи знайомство з мистецтвом випалювання по дереву, приготуйте всі необхідні інструменти: випалювач, підставку для інструменту, заготовку для роботи і засоби для покриття готового виробу. Для пробних робіт виберіть звичайну фанеру. У процесі навчання спробуйте різні види деревини, починайте з м’яких порід (береза, клен, липа, сосна, ялівець). Вони мають менший опір по відношенню до паяльника, отже, з ними легше працювати. Також м’які володіють світлою поверхнею, за рахунок цього збільшується контрастність зображення.

Тверді сорти дерев (дуб, граб, тис) зазвичай з темною поверхнею. Щоб малюнок вийшов світліше, перед випалюванням можна обробити поверхню фарбою. Ще один варіант-вибрати лист дерева з цікавою натуральною текстурою і включити його в задум картини.

Робочу поверхню намагайтеся вибирати без сучків. Перед використанням деревину потрібно відшліфувати. Для цього візьміть наждачний папір і шліфуйте уздовж волокна. Заготівля вийде гладкою і зручною для роботи. Після протріть дошку вологою ганчіркою і дайте просохнути.

В якості наступного кроку потрібно зробити ескіз майбутнього шедевра. Для начерку можна використовувати трафарети і копірку. Малюнок повинен бути злегка помітним.

У процесі роботи не забудьте про підставку під інструмент. Це може бути спеціально виготовлена підставка або глиняний горщик.

Випалюючи по дереву, не поспішайте, цей процес вимагає концентрації і копіткої праці. Щоб уникнути псування заготовки, уникайте зайвого тиску пером випалювача на поверхню виробу. Всю роботу необхідно виконувати з однаковим зусиллям, це допоможе уникнути прогалин. Малюйте вниз, у напрямку волокон, так голка буде зустрічати менше опору. Після нанесення малюнка випалювачем необхідно покрити виріб захисним шаром: масляним лаком, соняшниковою олією або нітролаком.

На завершення хотілося б сказати, що процес випалювання є захоплюючим заняттям, це відмінний спосіб зняти стрес і відволіктися від усіх проблем. Вибираючи собі інструмент, не поспішайте прислухатися до порад інших. Пам’ятайте, випалювання по дереву, як і будь — яка творчість-це питання індивідуальних переваг. Подумайте, які параметри випалювача потрібні саме вам, і не забувайте, що ви завжди можете виготовити інструмент своїми руками.

Існують різні способи художнього оформлення поверхні деревини, один з найпростіших і ефектних – пірографія, або випалювання по дереву.

Будь-який виріб з дерева можна зробити красивим і унікальним, додавши всього кілька контрастних штрихів.

Стати майстром зі створення шедеврів в техніці випалювання нескладно. Для цього не потрібно купувати дороге обладнання, досить купити або зробити випалювач по дереву.

Це дійсно просто – щоб створити красиву і оригінальну річ, не буде потрібно навіть художній талант, будь-які зображення можна завантажити з інтернету або придбати альбом малюнків в магазині.

способи створення зображень

Принцип створення малюнка випалюванням полягає в тому, що частина деревини обвуглюється, темніє, тим самим контрастно виділяється на загальному світлому тлі. Працюючи з дуже тонким інструментом, можна писати картини на дереві.

Існують різні технології пірографії, багато з них відрізняються складністю і вимагають спеціального обладнання. Серед інших:

  • обробка відкритим полум’ям;
  • випал з використанням глиняного трафарету;
  • випалювання гарячим піском;
  • випалювання тертям на токарному верстаті.

Це досить складні техніки, для створення ж шедеврів пірографії в домашніх умовах найкраще підходить електричний прилад. У пристрої такого вижигателя по дереву висока температура жала створюєтьсяЗавдяки протіканню крізь нього електричного струму.

Промисловість випускає різні моделі вижигателей, тому починаючому майстру нескладно вибрати відповідний інструмент. Крім того, маючи навички роботи з паяльником, подібний пристрій можна зібрати самостійно.

різновиди вижигателей

Вибір вижигателя-відповідальна справа. Саме від його характеристик багато в чому залежить якість одержуваних виробів. Як професійні художники по дереву, так і початківці умільці використовують дві основні різновиди апаратів для випалювання. Це пристрої дротяним жалом і моделі з твердим наконечником.

З твердим пером

Цей пристрій багато в чому нагадує самий звичайний паяльник. Його робоча частина являє собою жало, яке нагрівається ніхромовим дротом, захованої під металевим кожухом. На відміну від паяльника випалювач комплектується знімними насадками різної геометрії. Залежно від ціни пристрою їх кількість може досягати 20 і більше штук.

Велика кількість насадок дозволяє проводити штрихи різної ширини і форми, а комбінуючи їх, створювати унікальні зображення. Випалювачі по дереву з твердим пером характеризуються низькою ціною, високою довговічністю, простотою експлуатації. В якості недоліків варто згадати час розігріву (5 хв.і більше), а також громіздку конструкцію з довгою ручкою, що ускладнює виконання тонких робіт.

з дротяним пером

У пристроях випалювача з дротяним пером нагрівальний дріт сама є робочим інструментом. Струм подається безпосередньо на перо, тому інструмент готовий до роботи практично в момент включення. Пристрої середньої та вищої цінової категорії мають регулятор потужності, що дозволяє підібрати термічний режим, оптимальний для будь-якого виду робіт. Невелика товщина використовуваного дроту і її вигин створюють маленьке пляма контакту з матеріалом, що дозволяє з легкістю виконувати найтоншу роботу.

До недоліків даного виду випалювачів можна віднести хіба що відносно високу ціну і складний ремонт.

Окремо варто відзначити струнний різак-випалювач. Це пристрій, який дозволяє за допомогою розігрітої ніхромової нитки вирізати деталі з тонкої дошки або листового матеріалу на деревній основі.

як правильно працювати

Легко помітити, що робочий інструмент випалювача по дереву нагадує звичайний олівець, тому і техніка роботи з ним мало чим відрізняється від звичайного малювання. Важливо тільки не забувати, що «олівець» дуже гарячий.

Весь процес роботи можна представити у вигляді декількох простих кроків.

Підготовка

Треба вибрати дощечку, на яку буде нанесений малюнок. Її поверхня повинна бути рівною і гладкою. Для вирівнювання деревину циклюють, обробляють наждачним папером.

Хорошим матеріалом для випалювання, особливо починаючому майстру, буде фанера. Вона дешевше, її поверхня практично готова до роботи, досить тільки вирівняти її шкіркою.

нанесення малюнка

Тим, хто має навички малювання, впоратися з подібною роботою нескладно, більш того, майстри можуть обходитися без ескізу, працюючи відразу випалювачем. Початківцям же можна порадити підібрати підходящу картинку в інтернеті, роздрукувати її і перенести на робочу поверхню. Тут стане в нагоді стара перевірена часом копіювальний папір, масштабувати зображення можна методом перенесення по квадратах.

Для початківця майстра варто вибирати прості малюнки, що не рясніють дрібними деталями. Крім того, краще відразу виготовляти щось конкретне, не якусь абстрактну дощечку, а, наприклад, фанерну підставку під мікрохвильовку, яку можна прикрасити рослинним орнаментом.

Випалювання

Розігрітим жалом випалювача починають наносити малюнок по заздалегідь позначених лініях. Ручку інструменту тримають як звичайний олівець.

Нанесення малюнка починають з зовнішніх контурів. Прямі лінії виконують швидкими рухами без натиску. Зробити акцент, провести жирну рису нескладно, треба просто трохи зменшити швидкість пересування вижигателя. На криволінійних ділянках треба тримати інструмент перпендикулярно поверхні дощечки, не допускаючи зайвого натиску.

Зверніть увагу! якщо є кілька близько розташованих ліній, не варто намагатися провести їх якомога швидше, деревина повинна охолонути, інакше можуть прогоріти і проміжки між ними.

Відтінок лінії можна міняти в досить широких межах. Цього нескладно домогтися, змінюючи температуру жала, форму робочого інструменту (в разі змінних насадок) і кут нахилу.

фінальна обробка

Повністю готове зображення обробляють дрібнозернистим наждачним папером. Після покривають шаром меблевого лаку, при бажанні частково або повністю розфарбовують.

найпростіший саморобний випалювач

Щоб прикрасити пірографією невелику дощечку або просто спробувати свої сили в новому для себе справі, необов’язково купувати професійний апарат.

з паяльника або радіодеталей

Можна виготовити своїми руками випалювач по дереву з паяльника. Для цього краще вибирати модель зі змінним жалом. Насадки з необхідним профілем нескладно виготовити з мідного або латунного стрижня.

Практично професійний прилад для випалювання можна виготовити за схемою з регулюванням струму по первинній обмотці. Для роботи знадобиться зовсім небагато деталей: трансформатор, кілька резисторів, конденсаторів і динистори. Схема не відрізняється особливою складністю, проте для виготовлення приладу будуть потрібні знання і навички роботи з паяльником.

Міні-випалювач

Якщо пайка радіодеталей не приваблює або просто немає часу, можна виготовити пристрій найпростішої конфігурації. Для виготовлення міні-випалювача знадобиться:

  • непотрібний блок живлення (зарядний) від мобільного телефону;
  • голка від шприца;
  • швейна голка;
  • матеріал для ручки (дерев’яна шпажка або ручка від пензлика);
  • паяльник і припій;
  • шевська нитка;
  • ізоляційна стрічка або термоусадочна трубка.

Процес виготовлення випалювача не відрізняється особливою складністю. Почати варто з того, що підготувати голку від шприца. Від неї відкушується пластикова частина, в даному пристрої вона не знадобиться.

На дерев’яну ручку діаметрально протилежно кріпляться обидві голки. Найпростіше їх зафіксувати нитками. Швейна голка акуратно згинається до такої міри, щоб її вістря ледь стосувалося вістря пустотілої голки від шприца.

Від старого блоку живлення відкушується штекер, він також не знадобиться. Кінці проводів зачищаються. Провід припаюють до голок. Полярність значення не має. На цьому виготовлення саморобного випалювача по дереву майже закінчено.

В якості фінального штриха треба надати виробу привабливий вигляд і створити умови для зручної експлуатації. Провід примотують до ручки. Це можна зробити за допомогою все тієї ж товстої нитки. Така конструкція буде зручною і надійною, проте варто зміцнити нитку клеєм, а після його застигання надіти на ручку термоусадку або намотати ізоляційну стрічку.

Зверніть увагу! нагрівання жала відбувається практично миттєво. Принцип дії пристрою вкрай простий: між голками виникає опір і голка від шприца (з огляду на те, що вона тонкостінна) розжарюється.

Мабуть, подібним випалювачем не вдасться виготовити картину (недостатня потужність, не найзручніше жало), але потренуватися і прикрасити, наприклад, обробну дошку можна буде з легкістю.

Чпу-випалювач

Випалювач допоможе додати оригінальності інтер’єру, урізноманітнить його виробами ручної роботи, але не тільки. На виготовленні картин, створених вогнем, можна непогано заробити. Пейзажі, декоративні панно, портрети, предмети побуту та кухонне начиння з елементами випалювання користуються стабільно високим попитом.

Помітно спростити створення шедеврів методом випалювання дозволить застосування сучасних технологій. Верстати з програмним управлінням давно стали буденністю в цехах дерево — і металообробки. Існують подібні рішення і для пірографії. Такий випалювач можна підключити до персонального комп’ютера, передати на нього необхідне зображення, все інше він зробить сам.

Для виготовлення своїми руками чпу-випалювача по дереву потрібно значно більше знань і матеріалів. Зазвичай для виробничих цілей такі верстати купують. Але тим, хто хоче зібрати пристрій самостійно, можна використовувати для випалювання лазер.

Взагалі ж виділяють дваНапрямки розвитку чпу-випалювачів. Вони відрізняються основним робочим інструментом.

лазерний випалювач

Як зрозуміло з самої назви, основна деталь верстата-лазер. Саме з цього випливають основні його переваги:

  • висока точність промальовування завдяки малому плямі контакту;
  • універсальність, верстатом можна користуватися при роботі з деревом, шкірою, плівками, папером;
  • випалювач несприйнятливий до перепадів температури і вологості.

В якості недоліків можна згадати невисоку швидкість роботи лазерного випалювача і труднощі з промальовуванням півтонів. До того ж вартість таких приладів висока.

випалювач з ніхромовою ниткою

Робоча частина даного пристрою-ніхромова нитка розжарення. Власне, це агрегат, перетворений зі звичайного випалювача по дереву в більш функціональний і сучасний прилад. Його переваги:

  • насиченість малюнка;
  • верстат працює по дереву і по шкірі;
  • висока швидкість роботи;
  • відсутність зернистості, властивої лазерному апарату;
  • відсутність шкідливих випромінювань.

При всіх видимих перевагах не обійшлося і без недоліків. Даний випалювач чутливий до мікроклімату приміщення. Найменша зміна базових показників спричинить за собою зниження температури жала, як наслідок, зниження контрастності малюнка. Крім того, робочий інструмент відрізняється вкрай низьким терміном служби.

Пірографія як мистецтво з’явилася ще в xviii столітті, і з тих пір її популярність тільки зростає. Класика, помножена на сучасні технології, дає відмінні результати. Випалювання варто того, щоб включити його в список своїх захоплень, і неважливо, як буде організована робота. Можна купити простенький апарат, можна зробити випалювач по дереву своїми руками, головне, щоб результат радував, а процес приносив задоволення.