Яка довжина великої китайської стіни? велика китайська стіна (great wall of china) китайська істана.

226

Велика китайська стіна — донині це архітектурна споруда вражає своєю могутньою величчю і заслужено займає місце наймасштабнішого і древнього пам’ятника архітектури на всій планеті. Споруда тягнеться по території китаю протягом 8851,8 км.один з проміжків споруди проходить дуже близько до пекіна. Швидше за все кожен з нас чув про це диво архітектурної думки, але не кожен знає, яку історію пройшла стіна в ході свого зведення. Будівництво великої китайської стіни здатне потрясти будь-якого історика своїми масштабами. Сьогодні наш сайт про подорожі пропонує вам зануритися в історію будівництва стіни, а так само дізнатися нові цікаві факти, які багато в чому вплинули на хід робіт і сьогоднішній вид споруди.

Швидше за все, ви не зможете собі правильно навіть уявити, скільки було витрачено часу і ресурсів на створення такого величезного архітектурного об’єкта. А скільки людей постраждало і загинуло при будівництві стіни — це просто величезні цифри. Ніде в світі більше немає споруди, яка за своєю протяжністю зможе змагатися з великою китайською стіною.

Історія будівництва

вивчення великої китайської стіни не буде повним, якщо ми з вами не заглибимося в історію створення цієї могутньої споруди. Почали будувати стіну в далекі роки 3 століття до нашої ери. У ті неспокійні часи країною керував імператор цинь ши-хуанді, який був нащадком династії цинь. Періодом його правління були роки воюючих царств (475 — 221 рр.до нашої ери).

Для держави цей період історії був дуже небезпечним, так як кочовий народ хунну регулярно здійснював свої набіги. Звичайно, їх учасники були не єдиними, хто не проти поживитися легкою наживою. Тоді і було вирішено побудувати величезний паркан який обгородив би державу і надійно його захистив. Будувати стіну було покликане більше п’ятої частини населення всього китаю. У ті роки це було близько одного мільйона чоловік.

Велика стіна мала одним зі своїх основних завдань захистити поданих «піднебесної» від того, що вони будуть залучені в кочовий спосіб життя. Так само це могло гарантувати відсутність асиміляції з варварами. На той момент китай лише тільки почав своє становлення в одну державу з безлічі маленьких завойованих ним. Було критично важливо позначити і захистити свої території і володіння. Стіна повинна була стати тією підмогою, яка допоможе об’єднати і утримати імперію як одне ціле. Межі стіни на карті можна позначить наступною схемою:

Рік 206 до нашої ери. До влади приходить династія хань, і саме в цей період стіна підкорює нові цифри по протяжності. На захід її збільшують до дуньхуана. На спорудженні для захисту торгових караванів від нападів кочівників зводять велику кількість сторожових озброєних веж. Звичайно, до теперішнього часу збереглися не всі ділянки великої стіни, але більшість тих ділянок, що все ж нам сьогодні постають належали династії мін, яка правила в період з 1368 по 1644 роки. Саме в цей період спорудження стає найбільш міцним, так як вже будують з цегли і бетонних блоків. У цей період стіна пролягає вже зі сходу на захід від території шаньхайгуань на березі жовтого моря аж до земель юйменьгуань, які розташовані на кордоні з провінцією ганьсу.

У 1644 році до влади приходить династія цин з манчжурії. Представники цієї династії були суперечливої думки про необхідність існування цієї споруди. У період правління цин велика стіна була більшою мірою зруйнована, ніж в роки правління інших династій. На цей фактор сказало свій вплив і час в тому числі. Невелика ділянка від пекіна до бадаліна використовувалася в якості воріт, які відкривали вхід до столиці. Саме ця ділянка зберігся найкраще. Сьогодні саме цей відрізок споруди є найпопулярнішим серед туристів з усього світу. Він відкритий для відвідування ще з далекого 1957 року. Цікавим буде той факт, ця ділянка так само служив фінішної прямої для спортсменів велосипедистів, які брали участь в олімпіаді 2008 року в пекіні. У 1899 році в сша написали, що залишився ділянку стіни розберуть повністю, а на його місці побудують автостраду. Стіну відвідував президент сполучених штатів америки річард ніксон.

Велика стіна сьогодні

так, в певний період минулого століття стіну дійсно було вирішено розібрати, але трохи переосмисливши ситуацію урядом було вирішено навпаки стіну реконструювати і залишити як спадщина китайської історії.

У 1984 році архітектор ден сяопіна організував збір коштів., які потрібні були для проведення робіт по поверненню стіні її колишньої величі. Залучалися кошти як китайських, так і іноземних інвесторів. Кошти на відновлення збирали навіть у звичайних приватних осіб, таким чином, кожен бажаючий міг внести свою лепту в історію відновлення унікальної архітектурної спадщини.

Давайте зараз на секунду зупинимося і про наступну пропозицію на мить задумаємося. Довжина великої китайської стіни становить 8 тисяч 851 кілометр і 800 метрів! вдумайтеся в цю цифру! це просто неймовірно, як можна було руками людини звести таку громадину.

У китаї дуже активними, а під годину навіть агресивними методами ведуть сільське господарство. З цієї причини з 1950-х років в країні почали вичерпуватися води, які давали надра землі. У підсумку весь регіон став місцем, де беруть початок дуже рвучкі і сильні піщані шторму. Саме через зазначені фактори сьогодні більш ніж 60-кілометрова ділянка стіни на північному заході китаю піддається сильній ерозії і активним руйнуванням. 40 кілометрів ділянки вже зруйновані, і тільки 10 кілометрів все ще залишаються на своєму місці. Однак, впливу стихії та природних факторів так само змінили висоту стіни на деяких відрізках. Де раніше стіна сягала 5 метрів, тепер не перевищує 2-ох метрів.

У 1987 році стіна була занесена до списку всесвітньої спадщини юнеско. Вона по праву зайняла своє місце в категорії найбільших історичних пам’яток китаю. До речі, на сьогодні ця місцевість є однією з найбільш відвідуваних у світі. Більше 40 мільйонів туристів вибирає саме цей пункт на карті, як головний об’єкт своїх подорожей.

Звичайно, така істотна архітектурна споруда не могла не залишити своїх слідів по всій історії держави і планети в цілому. Навколо стіни і донині бродить багато легенд і забобонів. Наприклад, є версія, що стіну побудували цілісною всього за один підхід. Однак же, якщо звернутися до фактів, тоді відразу з’ясовується, що це просто міф. Насправді стіну не те, що в один захід — її будували навіть різними династіями. До того ж в роботах зводилися окремі ділянки певної довжини. Довжина ділянки визначалася різними факторами, що враховують рельєф, погодні умови та інші фактори. Будували максимально надійно, щоб закріпити і захистити китай з півночі.

Всі династії, які будували стіну створювали свою певну ділянку, який в підсумку об’єднувався з попереднім вже наступною династією. Все це відбувалося в різні часи, які часом поділяли десятиліття. На період неспокійних часів, в які будувалася стіна такі оборонні споруди були об’єктивною необхідністю, їх будували повсюдно. Якщо звести всі оборонні споруди китаю за останні 2000 років в од ну статистику, тоді отримаємо цифру в районі 50 тис.кілометрів.

Стіна, як вже я описував вище, у багатьох місцях мала перериваються відрізки. У підсумку в 1211 і 1223 роках цим користувався чингісхан і його монгольські загарбники, які в підсумку заволоділи всією північною частиною країни. До 1368 року монголи були правителями китаю, але постом їх вигнали представники династії мін.

В рамках цього абзацу дозволимо собі розвіяти ще один розхожий міф. Хто б що не говорив, а все ж велика китайська стіна не видно з космосу. Це припущення або просто вигадка з’явився на світ в 1893 році. Тоді видавався в америці журнал the centuries( століття), і там згадувався такий ось факт. Пізніше в 1932 році ноумен робер ріплі заявив, що стіну видно з космосу, а саме — з місяця. Цей факт був забавний, якщо врахувати, що до першої висадки людини на кені залишалося ще чимало десятків років. Сьогодні космос досліджений вже в якійсь мірі, і наші космонавти і супутники можуть надавати якісні фото з орбіти. Подивіться самі, з космосу стіну помітити досить складно.

Про стіну можна так само почути, що в основі розчину, яким скріплювалися цеглини, використовувався порошок на основі кісток загиблих робітників цього будівництва. А залишки тіл ховали прямо всередині стіни. Таким чином нібитоКонструкція ставала міцнішою. Але насправді нічого цього не було, стіна будувалася стандартними для тих часів методами, а для виготовлення скріплює розчину використовувалася звичайна рисове борошно.

Зі зрозумілих причин це диво не було включено в 7 стародавніх чудес світу, але велика китайська стіна цілком обгрунтовано входить в список 7 нових чудес світу. Ще одна легенда свідчить, що великий вогненний дракон прокладав шлях для робітників, вказуючи, де потрібно будувати стіну. Будівельники згодом слідували за його слідами

Є так само легенда, яка повідає нам про великого дракона, який свої полум’ям вказував шлях для будівельників. У підсумку робітники йшли по його слідах, а вогонь їх пащі дракона розчищав для них шлях. Що найцікавіше в цій історії-це дійсно правда. Нам вдалося знайти фото цього дракона і навіть з’ясувати, в який зоопарк він потрапив:

Гаразд, зізнаємося все ж, що це просто напросто одна з міфічних легенд, які не мають під собою ні здорового глузду ні логічних обґрунтувань. А на фото зображений просто малюнок міфічної істоти-дракона.

Але ось в чому сумніватися не доводиться, так в тому, що сьогодні велика китайська стіна заслужено займає своє почесне місце в списку «7 нових чудес світу».

Найвідомішою легендою, пов’язаної з китайською стіною є сказання про дівчину менг джинг ню, яка була просто дружиною фермера. Вона була залучена до робіт з будівництва стіни. Дружина, яка була убита горем прийшла вночі до стіни і плакала над нею до тих пір, поки чтена не тріснула і не показала дівчині кістки її коханого. У підсумку дівчина змогла їх поховати.

Тут на місцевості існував певний звичай поховання загиблих на будівництві людей. Члени сім’ї того, хто загинув тут несли труну, увінчану білим півнем. Крики півня повинні були тримати дух померлого стані. Так мало тривало до тих пір, поки процесія з труною не перетне стіну. Ходили легенди, що якщо обряд не завершити, або завершити з порушеннями, тоді дух навічно залишиться тут і буде бродити вздовж стіни.

На період, коли будувалася стіна для всіх ув’язнених в державі і всіх безробітних мала місце тільки одна міра покарання. Всіх відправляти на будівництво великої стіни! цей період особливо потребував захисту зовнішніх кордонів, тому доводилося вдаватися до кардинальних заходів.

Це будівництво дало спадщині китайського народу чимало корисних винаходів. Так, саме тут і для цілей будівництва була винайдена та сама тачка, яку сьогодні використовують повсюдно на будівництвах. Вразливі при будівництві стіни ділянки оточували ровом, який заповнювався водою, або просто залишався у вигляді прірви. Крім іншого, народ китаю так само використовував просунуте озброєння для оборони. Це були і молоти, і списи, і арбалети, сокири. Але головною перевагою китайців було їх головний винахід-порох.

Повсюдно вздовж стіни на рівних відрізках зводилися оглядові майданчики, які служили для моніторингу місцевості і захисту торгових караванів. Якщо наближалася небезпека, дозорний на вершині запалював факел або скидав прапор, після чого війська приводилися в бойову готовність. Так само оглядові вежі служили сховищем для провізії і боєзапасів. Уздовж стіни пролягав знаменитий торговий маршрут-шовковий шлях. Його так само охороняли з вершини стіни.

Стіна побачила чимало кривавих битв, бачила він і свій останній бій. Сталося це в 1938 році в період китайсько-японської війни. Стіна досі зберігає на собі безліч шрамів від куль тих битв.

Велика китайська стіна нехай і не саме висотна споруда, але її висота в максимальній точці досягає 1534 метра. Це місце розташоване недалеко від пекіна. А ось найнижча точка опустилася до рівня моря біля берегів лаолонгту. Якщо відштовхуватися від середніх значень, то висота стіни дорівнює 7 метрів, а ширина в максимально просторих ділянках 8 метрів. Але в середньому частіше від 5 до 7 метрів.

Сьогодні уряд китаю витрачає мільярди доларів сша на те, щоб зміцнити і зберегти велику стіну. Сьогодні для країни могутня стіна-це не просто споруда. Це-символ культурної гордості, символ боротьби, яка тривала кілька століть, і показник величі цілого народу.

Велика китайська стіна — одне з найдавніших споруд, що збереглися до наших часів. Її будівництво розтягнулося на багато століть, супроводжувалося непомірними людськими втратами і гігантськими матеріальними витратами. Сьогодні цей легендарний архітектурний пам’ятник, який деякі навіть називають восьмим дивом світу, приваблює мандрівників з усієї планети.

який китайський правитель почав будувати стіну першим

Початок зведення стіни пов’язують з ім’ям легендарного імператора цинь шихуанді. Він зробив багато важливих речей для становлення цивілізації китаю. У iii столітті до н. Е. Цинь шихуанді зміг об’єднати ворогували між собою кілька царств в єдине утворення. Після об’єднання він наказав спорудити високу стіну на північних кордонах імперії (якщо конкретніше, це сталося в 215 році до н.е.). При цьому безпосереднє керівництво процесом будівництва повинен був здійснювати полководець мен тянь.

Будівництво тривало близько десяти років і було пов’язане з великим числом труднощів. Серйозною проблемою стала відсутність якої б то не було інфраструктури: доріг для підвезення будматеріалів не було, води і їжі для людей, зайнятих в роботах, теж не вистачало. Кількість тих, хто мав відношення до будівництва за часів цинь шихуанді, досягала, за оцінками дослідників, двох мільйонів. Масово на це будівництво переправляли солдатів, рабів, а потім і селян.

Умови праці (а це була, в основному, примусова праця) були вкрай жорстокими, тому багато будівельників гинули прямо тут. До нас дійшли легенди про вмурованих трупах, про те, що нібито для зміцнення конструкції використовувався порошок з кісток загиблих, але це не підтверджується фактами і дослідженнями.


Будівництво стіни, незважаючи на складнощі, здійснювалося у високому темпі

Популярна версія, що стіна призначалася для запобігання набігів племен, що мешкали на землях північніше. У цьому є частка істини. Дійсно, в цей час китайські князівства піддавалися атакам агресивних племен хунну та інших кочівників. Але серйозної небезпеки вони не представляли і впоратися з розвиненими у військовому і культурному відношенні китайцями не могли. А подальші історичні події показали, що стіна — це в принципі не дуже хороший спосіб зупинити кочівників. Багато століть по тому після смерті цинь шихуанді, коли в китай прийшли монголи, вона не стала для них непереборною перешкодою. Монголи знайшли (або зробили самі) кілька проломів в стіні і просто пройшли через них.

Головна мета створення стіни, ймовірно, полягала в тому, щоб обмежити подальше розширення імперії. Це здається не зовсім логічним, але тільки на перший погляд. Новоспеченому імператору було необхідно зберегти свою територію і при цьому не допустити масового результату підданих на північ. Там китайці могли б перемішатися з кочівниками, перейняти їх кочовий спосіб життя. А це в кінцевому рахунку могло призвести до нового роздроблення країни. Тобто стіна мала на меті закріпити імперію в існуючих кордонах і посприяти її консолідації.

Зрозуміло, стіну в будь-який момент могли використовувати з метою переміщення військ і вантажів. А система сигнальних вишок на стіні і біля неї забезпечувала швидку комунікацію. Наступаючих ворогів можна було заздалегідь побачити здалеку і швидко, розвівши багаття, оповістити інших про це.

стіна за часів правління інших династій

У період царювання династії хань (206 рік до н. Е. — 220 рік н. Е.) стіну продовжили в західному напрямку до міста-оазису дуньхуана. Додатково була створена спеціальна мережа сторожових веж, що тягнеться ще глибше в пустелю гобі. Ці вежі покликані були захистити торговців від грабіжників-кочівників. У роки імперії хань було відновлено і зведено «з нуля» близько 10000 кілометрів стіни — це в два рази більше, ніж побудували при цинь шихуандзі.

Яка довжина великої китайської стіни? велика китайська стіна (great wall of china) китайська істана.

За часів царювання династії тан (618-907 рр.н. Е.) в якості вартових на стіні, в чиї обов’язки входило стежити за навколишньою місцевістю і при необхідності подавати сигнал тривоги, стали використовувати не чоловіків, а жінок. Вважалося, що жінки більш уважні і ставляться до покладених на них обов’язків відповідальніше.

Багато зусиль для поліпшення стіни доклали представники правлячої династії цзінь (1115-1234 рр.н. Е.) в xii столітті — вони періодично мобілізовували для будівельних робіт десятки і сотні тисяч людей.

Ділянки великої китайської стіни, що збереглися до нинішніх днів в прийнятному стані, були зведені переважно при династії мін (1368-1644). В дану епоху для будівництва використовувалися брили з каменю і цеглини, що робило конструкцію ще міцніше, ніж раніше. А будівельний розчин, як показують дослідження, стародавні майстри готували з вапняку з додаванням рисового борошна. Багато в чому завдяки цьому незвичайному складу багато відрізки стіни не зруйнувалися досі.

Яка довжина великої китайської стіни? велика китайська стіна (great wall of china) китайська істана.
При династії мін стіна була серйозно оновлена і модернізована-це допомогло багатьом її ділянкам зберегтися до наших днів

Змінився і зовнішній вигляд стіни: верхня її частина була забезпечена бруствером з зубцями. У тих зонах, де фундамент вже був кволим, його зміцнили кам’яними блоками. Цікаво, що ще на початку двадцятого століття жителі китаю вважали головним творцем стіни саме вань-лі.

За століття правління династії мін, будова простягнулася від застави шаньхайгуань на узбережжі бохайської затоки (тут одна ділянка укріплень навіть трохи йде у воду) до застави юйменьгуань, що знаходиться на кордоні сучасного району синьцзян.

Яка довжина великої китайської стіни? велика китайська стіна (great wall of china) китайська істана.

Після воцаріння в 1644 році маньчжурська династія цин, яка зуміла об’єднати під своїм контролем північ і південь китаю, питання про збереження стіни відійшло на задній план. Вона втратила значення як оборонної споруди і здавалася новим правителям і багатьом їх підданим чимось марним. Представники династії цин ставилися до стіни з деякою зневагою, зокрема, через те, що самі в 1644 році легко подолали її і увійшли до пекіна, завдяки зраді генерала у саньгая. Загалом, ні у кого з них не було планів будувати стіну далі або відновлювати якісь ділянки.

За час царювання династії цин велика стіна практично зруйнувалася, так як за нею толком не доглядали. Тільки невеликий її відрізок близько пекіна-бадалін-зберігався в гідному вигляді. Цей відрізок використовувався в якості своєрідних парадних «столичних воріт».

Стіна в xx столітті

Лише при мао цзедуні на стіну знову звернули серйозну увагу. Одного разу, ще в тридцятих роках xx століття, мао цзедун сказав, що той, хто не був на стіні, не може вважати себе молодцем (або, в іншому варіанті перекладу, хорошим китайцем). Ці слова згодом стали дуже популярною в народі приказкою.

Яка довжина великої китайської стіни? велика китайська стіна (great wall of china) китайська істана.

Але масштабні роботи по відновленню стіни почалися тільки після 1949 року. Правда, в роки «культурної революції «ці роботи були перервані — навпаки, так звані хунвейбіни (члени шкільних і студентських комуністичних загонів), розбирали деякі ділянки стіни і робили з отриманих таким чином будматеріалів свинарники та інші» більш корисні», на їхню думку, об’єкти.

У сімдесятих культурна революція закінчилася, і незабаром черговим керівником кнр став ден сяопін. За його підтримки в 1984 році була запущена програма з реставрування стіни — її фінансували великі компанії і звичайні люди. А ще три роки потому велику китайську стіну включили до переліку юнеско як об’єкт світової спадщини.

Не так давно велике поширення мав міф про те, що стіну реально розгледіти з навколоземної орбіти. Однак реальні свідчення космонавтів спростовують це. Наприклад, знаменитий американський космонавт ніл армстронг в одному з інтерв’ю сказав, що в принципі не вірить, що з орбіти можна розглянути хоч якусь штучну споруду. І додав, що не знає жодного хлопця, який зізнався б, що зміг побачити своїми очима, без спеціальних пристосувань, велику китайську стіну.

Яка довжина великої китайської стіни? велика китайська стіна (great wall of china) китайська істана.

особливості та розміри стіни

Якщо вважати разом з відгалуженнями, створеними в різні періоди китайської історії, то довжина стіни буде більше 21000 кілометрів. Спочатку цей об’єкт був схожий на мережу або комплекс стін, які часто навіть не мали зв’язку один з одним. Пізніше їх об’єднували, зміцнювали, зносили і будували заново, якщо була така необхідність. Що стосується висоти цього грандіозного споруди, то вона варіюється від 6 до 10 метрів.

На зовнішній стороні стіни можна побачити прості прямокутні зубці — це ще одна особливість даної конструкції.

Яка довжина великої китайської стіни? велика китайська стіна (great wall of china) китайська істана.

Варто сказати кілька слів і про вежі цієї чудової стіни. Тут їх кілька видів, вони розрізняються за архітектурними параметрами. Найбільш поширені прямокутні двоповерхові вежі. І у верхній частині таких веж обов’язково розташовуються бійниці.

Цікаво, що деякі вежі були зведені китайськими майстрами ще до будівництва самої стіни. Такі вежі часто менше по ширині, ніж основна конструкція, і місця їх розташування здаються обраними навмання. Вежі ж, які зводилися разом зі стіною, майже завжди знаходяться в двохстах метрах один від одного (це відстань, яку не здатна подолати випущена з лука стріла).

Яка довжина великої китайської стіни? велика китайська стіна (great wall of china) китайська істана.

Що ж стосується сигнальних вишок, то вони влаштовувалися приблизно через кожні десять кілометрів. Це дозволяло людині на одній вишці побачити багаття, запалене на іншій, сусідній вишці.

Крім того, для в’їзду або входу в стіні було створено 12 великих воріт — з плином часу навколо них виросли повноцінні застави.

Зрозуміло, існуючий ландшафт не завжди сприяв легкому і швидкому зведенню стіни: в певних місцях вона йде уздовж гірської гряди, огинаючи хребти і відроги, піднімаючись на височини і опускаючись в глибокі ущелини. У цьому, до речі, проявляється унікальність і своєрідність описуваного споруди — стіна дуже гармонійно вписана в навколишнє середовище.

стіна в нинішній час

Зараз найбільш затребуваний ділянку стіни у туристів-це вже згаданий бадалін, що знаходиться неподалік (приблизно в сімдесяти кілометрах) від пекіна. Він зберігся краще, ніж інші ділянки. Для туристів він став доступний в 1957 році, з тих пір тут постійно проводяться екскурсії. До бадаліна сьогодні можна дістатися прямо з пекіна автобусним або залізничним експресом-це не займе багато часу.

На олімпіаді 2008 року ворота бадаліна виконували роль фінішу для велогонщиків. А ще в кнр щороку влаштовується марафон для бігунів, маршрут якого проходить через одну з ділянок легендарної стіни.

Яка довжина великої китайської стіни? велика китайська стіна (great wall of china) китайська істана.

Протягом довгої історії будівництва стіни відбувалося всяке. Наприклад, будівельники часом піднімали бунти, так як не бажали або не хотіли більше працювати. Крім того, нерідко стражники самі пропускали ворога за стіну — зі страху за своє життя або за хабар. Тобто в багатьох випадках вона і справді була неефективним захисним бар’єром.

Сьогодні в кнр стіна, незважаючи на всі провали, складності і невдачі, що виникали при її будівництві, вважається символом стійкості і працьовитості предків. Хоча серед звичайних сучасних китайців знайдуться і ті, хто відноситься до даної споруди з справжньою повагою, і ті, хто, не замислюючись, кине сміття поруч з цієї пам’ятки. При цьому зазначено, що на екскурсії на стіну жителі китаю їздять так само охоче, як і іноземці.

Яка довжина великої китайської стіни? велика китайська стіна (great wall of china) китайська істана.

На жаль, час і примхи природи працює проти цієї архітектурної споруди. Наприклад, в 2012 році змі повідомляли, що сильними дощами в хебеї повністю змило 36-метровий відрізок стіни.

За оцінками експертів, значний сегмент великої китайської стіни (буквально тисячі кілометрів) буде зруйнований до 2040 року. Перш за все це загрожує відрізкам стіни в провінції ганьсу — їх стан дуже старий.

Документальний фільм телеканалу discovery » підриваючи історію. Велика китайська стіна»

Це . Дійсно, ця споруда вражає своїми масштабами. По-китайськи вона називається 万里长城 ваньлі чанчен , що буквально означає «довга стіна [протяжністю] десять тисяч лі» . Лі — це стародавня міра довжини, в різні періоди її величина варіювалася, але в середньому — близько 500 м. «десять тисяч» теж не потрібно розуміти буквально — в ієрогліф 万 крім свого прямого значення «десять тисяч» (в китаї прийнята чотирирозрядна система числення), має ще значення «дуже багато», «все».

Трохи цифр

Велика китайська стіна починається в повіті шаньхайгуань 山海关 (провінція хебей), на березі моря і далі тягнеться на захід, де закінчується заставою цзяюйгуань 嘉峪关 на кордоні провінції ганьсу і синьцзян-уйгурського автономного району. Насправді, велика стіна являє собою сукупність великої кількості стін, побудованих в різний час.

Вона нагадує величезного , який захищає з півночі від вторгнень варварів. Згідно з висновками археологів, загальна протяжність стіни становить 8.851, 8 км, з них власне штучна стіна-6.259, 6 км,траншеї — 359,7 км і 2.232, 5 км — природні оборонні бар’єри, такі як гори і річки. Висота стіни 6-7 м, товщина-4-5 м, так, щоб по ній моглаПроїхати візок. Багато ділянок настільки круті, що там зроблені сходи. Крім того, останнім часом були знайдені ще кілька, раніше невідомих ділянок стіни.

Історія будівництва великої китайської стіни

Початок будівництва стіни зазвичай пов’язують з першим імператором династії цинь — цинь шихуаном 秦始皇 (259-210 до н.е.). Однак сама ідея будівництва оборонних стін виникла набагато раніше, в період весен і осеней (чунь-цю 春秋时代, 771-476 до н.е.). У період воюючих (борються) царств (чжань-го 战国时代, 475-221 до н.е.) між царствами цинь, вей, чжао, ци, янь і чжуншань були зведені укріплення для захисту кордонів — рови і стіни. Стіни були побудовані з блоків спеціальним чином утрамбованої землі і витримували атаки такої зброї, як мечі і списи.

Прийшовши до влади, імператор цинь шихуан наказав зрити всі укріплення між колишніми царствами, а на півночі, навпаки, посилити, щоб захиститися від набігів сюнну. За оцінками істориків, на будівництві стіни в епоху цинь брало участь близько мільйона чоловік — п’ята частина всього населення піднебесної в той час. До нашого часу збереглося зовсім небагато циньских будівель. В епоху хань (206 до н.е.-220 н. Е.) будівництво продовжилося і був побудований ділянку до дуньхуана, а ще західніше — сторожові вежі для захисту караванів, що пересувалися по великому шовковому шляху. Будівництво тривало і в епоху шести династій (220-589).

За часів правління династій тан (618-907), сун (960-1279) і юань (1271-1368) будівництво практично не велося, а відновилася тільки при династії мін (1368-1644). Саме ці ділянки збереглися найкращим чином. В епоху цин (1644-1911) стіна почала поступово руйнуватися. У 1899 році американські репортери розпустили слух, що стіна буде зруйнована, а на її місці побудують шосе.

Яка довжина великої китайської стіни? велика китайська стіна (great wall of china) китайська істана.

Велика китайська стіна та інші стіни, що існували в китаї

Стіну жодного разу не вдалося взяти штурмом, настільки вона була неприступною. Лише тільки в результаті зради вона розкривала свої проходи…

Яка довжина великої китайської стіни? велика китайська стіна (great wall of china) китайська істана.

Велика китайська стіна біля нанькоу, фотографія 1900 р.

Незабаром після утворення кнр (1949 рік) почалася реставрація стіни. У 1957 році для туристів відкрився перший ділянку, найближчий до, сайт

© , 2009-2019. Копіювання і передрук будь-яких матеріалів і фотографій з сайту сайт в електронних публікаціях і друкованих виданнях заборонені.

У китаї існує ще одне матеріальне свідчення присутності в цій країні високорозвиненої цивілізації, до якої китайці відношення не мають. На відміну від китайських пірамід, це свідчення добре всім відомо. Це — так звана, велика китайська стіна .

Давайте подивимося, що говорять ортодоксальні історики про цю найбільшу пам’ятку архітектури, яка останнім часом стала основною туристичною визначною пам’яткою китаю. Стіна розташована на півночі країни, простягнувшись від морського узбережжя і йдучи в глиб монгольських степів, і за різними оцінками має протяжність, з урахуванням відгалужень, від 6 до 13 000 км.товщина стіни – кілька метрів (в середньому 5 метрів), висота 6-10 метрів. Стверджується, що стіна включала 25 тисяч веж.

Коротка історія будівництва стіни сьогодні виглядає так. Будувати стіну нібито почали ще в iii столітті до н. Е. Під час правління династії цинь , щоб захищатися від набігів кочівників з півночі і чітко визначити кордон китайської цивілізації. Ініціатором будівництва виступив знаменитий «збирач земель китайських» імператор цинь ши-хуанді. Він зігнав на будівництво близько півмільйона людей, що при 20 мільйонах загального населення становить дуже значну цифру. Тоді стіна являла собою споруду в основному з землі-величезний земляний вал.

Яка довжина великої китайської стіни? велика китайська стіна (great wall of china) китайська істана.

Під час правління династії хань (206 р.до н. Е. – 220 н. Е.) стіну розширили на захід, зміцнили каменем і спорудили лінію сторожових веж, яка йшла вглиб пустелі. При династії мін (1368-1644) стіну продовжували будувати і далі. У підсумку вона простяглася зі сходу на захід від бохайської затоки в жовтому морі до західного кордону сучасної провінцій ганьсу, заходячи на територію пустелі гобі. Вважається, що цю стіну будували зусиллями вже мільйона китайців з цегли і кам’яних блоків, тому-то ці ділянки стіни збереглися і до наших днів в такому вигляді, в якому її вже звик бачити сучасний турист. Династію мін змінила манчжурська династія цин (1644-1911), яка будівництвом стіни не займалася. Вона обмежилася лише підтриманням у відносному порядку невеликої ділянки біля пекіна, який служив «воротами в столицю».

У 1899 американські газети пустили слух про те, що стіна незабаром буде знесена, а на її місці побудують шосе. Однак, ніхто нічого не збирався зносити. Більш того, в 1984 році стартувала програма з реставрації стіни з ініціативи ден сяопіна і під керівництвом мао цзе дуна, яка виконується і зараз, і фінансується з коштів китайських і зарубіжних компаній, а також приватних осіб.скільки зігнав мао на реставрацію стіни, не повідомляється. Кілька ділянок відремонтували, подекуди звели взагалі заново. Так що можна вважати, що в 1984 році почалося будівництво четвертої китайської стіни. Зазвичай, туристам показують один з ділянок стіни, розташований в 60 км на північний захід від пекіна. Це район гори бадалін (badaling), протяжність стіни становить 50 км.

Яка довжина великої китайської стіни? велика китайська стіна (great wall of china) китайська істана.

Найбільше ж враження стіна справляє не в районі пекіна, де вона зведена на не дуже високих горах, а у віддалених гірських районах. Там, до речі, дуже добре видно, що стіна, як оборонна споруда, зроблена дуже продумано. По-перше, по самій стіні разом могли пересуватися по п’ять чоловік в ряд, так що вона була і хорошою дорогою, що вкрай важливо при необхідності перекидання військ. Під прикриттям зубців охоронці могли приховано підбиратися до тієї ділянки, де вороги планували напасти. Сигнальні вежі були розташовані таким чином, що кожна з них перебувала в зоні видимості двох інших. Якісь важливі повідомлення передавалися або барабанним боєм, або димом, або вогнем багать. Таким чином, звістку про вторгнення ворога з найдальших рубежів можна було передати в центр за добу!

У процесі реставрації стіни відкрилися цікаві факти. Наприклад, її кам’яні блоки скріплювалися між собою клейкою рисовою кашею з домішкою гашеного вапна. Або що бійниці на її фортецях дивилися в бік китаю ; що з північного боку висота стіни невелика, набагато менше, ніж з південної, і там знаходяться сходи . Останні факи, зі зрозумілих причин, не афішуються і ніяк не коментуються офіційною наукою – ні китайською, ні світовою. Більш того, при реконструкції веж, бійниці намагаються будувати в протилежному напрямку, хоча не скрізь це вдається. На цих фотографіях показана південна сторона стіни-сонце світить опівдні.

Однак, на цьому дивацтва з китайською стіною не закінчуються. У вікіпедії є повна карта стіни, де різним кольором показана стіна, яку, як нам кажуть, будувала кожна китайська династія. Як бачимо, велика стіна-то, виявляється не одна. Північний китай часто і густо усіяний «великими китайськими стінами», які заходять на територію сучасної монголії і навіть росії. Світло на ці дивацтва пролив а. А. Тюняєв у своїй роботі «китайська стіна-велике загородження від китайців» :

«простежити етапи будівництва «китайської» стіни, засновані на даних китайських вчених, надзвичайно цікаво. З них видно, що китайських вчених, які називають стіну «китайської», не сильно турбує те, що сам китайський народ в її будівництві ніякої участі не брав: кожен раз, коли чергова ділянка стіни будувався, китайська держава знаходилася далеко від місць будівництва.

Яка довжина великої китайської стіни? велика китайська стіна (great wall of china) китайська істана.

Отже, перша і основна частина стіни побудована в період з 445 р. До н. Е. По 222 р. До н. Е. Вона проходить уздовж 41-42° північної широти і одночасно уздовж деяких ділянок р. Хуанхе. В цей час, природно, ніяких монголо-татар не було. Більш того, перше об’єднання народів у складі китаю відбулося тільки в 221 р.до н. Е. Під царством цинь. А до цього був період чжаньго (5-3 ст.до н. Е.), в який на території китаю існувало вісім держав. Тільки в середині 4 ст.до н. Е. Цинь почало боротьбу проти інших царств, і до 221 до н. Е. Підкорило частину з них.

На малюнку показано, що західна і північна межа держави цинь до 221 р. До н. Е. Стала збігатися з тією ділянкою «китайської» стіни, який почав будуватися ще в 445 р.до н. Е. І був побудований саме в 222 р. До н. Е.

Таким чином, бачимо, що цю ділянку «китайської» стіни будували не китайці держави цинь , а північні сусіди, але саме від поширюються на північ китайців. Всього за 5 років – з 221 по 206 рр.до н. Е. – була побудована стіна вздовж усього кордону держави цинь, що і зупинило поширення його підданих на північ і на захід. Крім того, в цей жеДо архітектора підійшов виконроб з однією цеглою в руці і сказав, що одна цегла зайва. Але архітектор виявився розумний і відповів, що ця цегла теж включений в розрахунки – його потрібно покласти над входом, щоб він приносив удачу стражникам фортеці і мандрівникам, які будуть проходити через її ворота. Минуло 600 років, а ця цегла досі лежить тут:

Яка довжина великої китайської стіни? велика китайська стіна (great wall of china) китайська істана.

Поруч з фортецею починається сама стіна, зведена під час династії мін.

Яка довжина великої китайської стіни? велика китайська стіна (great wall of china) китайська істана.

Ця стіна не має нічого спільного з тією стіною, що знаходиться на північ від пекіна. Це землебитная стіна. І хоча їй більше 400 років, вона в хорошому стані і досить широка, щоб по ній можна було пройти.

Як муляри часів династії мін споруджували цю стіну?

Яка довжина великої китайської стіни? велика китайська стіна (great wall of china) китайська істана.

Яка довжина великої китайської стіни? велика китайська стіна (great wall of china) китайська істана.

Досить подивитися на місцевих селян. Навіть сьогодні вони будують різні стіни також як це робили їхні предки – вони утрамбовують землю в спеціально спорудженим дерев’яним корпусом шар за шаром.

Яка довжина великої китайської стіни? велика китайська стіна (great wall of china) китайська істана.

Перенесемося на північний схід, уздовж річки хуанхе. Ця річка раніше була тими воротами, через які кочівники потрапляли в китай.

Яка довжина великої китайської стіни? велика китайська стіна (great wall of china) китайська істана.

Тут над річкою можна побачити стіну і її вежі, хоча вітер і погода сильно пошарпали їх.

Яка довжина великої китайської стіни? велика китайська стіна (great wall of china) китайська істана.

Такі форти служили сторожовими постами — вони вже давно використовуються в мирних цілях.

Яка довжина великої китайської стіни? велика китайська стіна (great wall of china) китайська істана.

У 1549 році варвари прийшли сюди, щоб грабувати. Однак кінна армія кочівників натрапила на нову неприступну стіну. Варвари не здалися — вони кинулися на схід, зумівши обійти захисну стіну. Ніхто не очікував, що вони зможуть обійти перешкоду у вигляді гірського хребта на північ від пекіна.

У 1550 році кочівники, пробираючись на південь до пекіна, не зустріли серйозного опору. 3 дні вони бешкетували в передмісті пекіна. Вони зажадали право на торгівлю, після цього безкарно покинули заборонене місто і пішли в степу.

Яка довжина великої китайської стіни? велика китайська стіна (great wall of china) китайська істана.

Після нетривалого періоду торгівлі імператор знову почав будівництво нової кам’яної стіни на півночі від пекіна. У 1550 – 1644 роках вона виросла в довжину на 1200 км і отримала назву «кам’яний дракон» — велика китайська стіна, який світ знає її сьогодні.

Скільки людей знадобилося для її зведення?

В офіційних джерелах цифри знайти нелегко, проте в деяких важкодоступних ділянках стіни досі збереглися кам’яні таблички, які можуть повідомити цінну інформацію. Прочитати і перевести їх можна тільки за допомогою спеціальної технології:

Яка довжина великої китайської стіни? велика китайська стіна (great wall of china) китайська істана.

1. Змочуємо таблицю водою.

Яка довжина великої китайської стіни? велика китайська стіна (great wall of china) китайська істана.

2. Наклеюємо аркуш паперу.

Яка довжина великої китайської стіни? велика китайська стіна (great wall of china) китайська істана.

3. За допомогою щітки продавлюємо папір в виїмці.

Яка довжина великої китайської стіни? велика китайська стіна (great wall of china) китайська істана.

4. Фарбуємо поверхню паперу в чорний колір так, щоб виїмки залишалися білими.

Яка довжина великої китайської стіни? велика китайська стіна (great wall of china) китайська істана.

5. Перекладаємо з давньокитайської за допомогою перекладача.

Цей камінь повідомляє нам, що два військових чиновника в підпорядкуванні яких було 1100 сімей вклали свої зусилля в будівництво 230 метрів стіни восени 1579 року.
Переводячи це на мову арифметики, отримуємо, що якщо з кожної сім’ї працювало по 4 людини, значить приблизно 4500 чоловік змогли побудувати цю ділянку стіни за 10-12 тижнів осені 1579 року.

У той час як землебітні стіни могли будувати навіть ненавчені робітники або селяни, для будівництва цегляних стін були потрібні спеціальні навички. Для цього наймалися сотні архітекторів і виконробів, тисячі каменотесів і десятки тисяч каменярів.

І ще один фактор вів до значного збільшення витрат – землебітні стіни будувалися за допомогою матеріалів, які бралися на місці будівництва, а будівельні блоки для цегляної стіни потрібно готувати заздалегідь. Китайці спорудили цілу мережу печей для випалу цегли, які встановлювалися поруч з місцями будівництва.

Яка довжина великої китайської стіни? велика китайська стіна (great wall of china) китайська істана.

Біля стіни знайдено понад 60 таких печей. Вважається, що одна піч могла обпалити 5000 цегли на місяць, таким чином, 60 печей могли виробляти в місяць 300 тис.цегли.
Тоді, як і зараз, виробництво було лише першим етапом робіт. Готовий продукт необхідно доставити туди, де його потребували на даний момент.

Як вони доставляли готову цеглу?

Відповідь на це питання в історичних джерелах практично не зустрічається. Є припущення, що люди могли носити цеглу за спиною або використовувати стадо кіз, тобто з боків клали 2 цегли так, щоб тварина не втратила рівноваги під час гірського переходу.

Як будівельники обирали напрямок будівництва?

Яка довжина великої китайської стіни? велика китайська стіна (great wall of china) китайська істана.

Багато фахівців вважають, що вибір не завжди стояв на користь захисту своїх територій. Протягом багатьох століть китайці слідують практиці фен-шуй, вченню вітру і води. Ймовірно, при будівництві стіни радилися з фахівцями фен-шуй, щоб сили природи допомагали їй.

Яка довжина великої китайської стіни? велика китайська стіна (great wall of china) китайська істана.

У 320 км на схід від пекіна можна знайти ще один живий приклад історії. Вежі названі на честь людей, які будували їх, наприклад, вежа джань, вежа ван, вежа лю і т. Д.

Яка довжина великої китайської стіни? велика китайська стіна (great wall of china) китайська істана.

Яка довжина великої китайської стіни? велика китайська стіна (great wall of china) китайська істана.

Навіть сьогодні китайці шанують пам’ять предків, влаштовуючи свято і жертвопринесення в їх честь.

Яка довжина великої китайської стіни? велика китайська стіна (great wall of china) китайська істана.

До 1644 року будівництво великої китайської стіни було завершено. Однак це була не єдина стіна-вона складалася з декількох ліній захисних споруд, що тягнулися від гір до моря. У 2009 році провівши загальнонаціональні дослідження стіни династії мін, китайські вчені оголосили, що її сумарна довжина становить 8850 км.

Яка довжина великої китайської стіни? велика китайська стіна (great wall of china) китайська істана.

Це закінчення стіни носить назву шаньхайгуань, що перекладається як «прохід між горами і морем».

Китайці асоціюють стіну династії мін з драконом, що розкинувся на їх землі, тут знаходиться її географічне закінчення, так звана голова старого дракона на березі жовтого моря.

Закінчення будівництва.

Недалеко від цього місця, в 1644 році, командувач гарнізоном фортеці шаньхайгуань зіткнувся з головним випробуванням в житті, після цього велика китайська стіна перестала використовуватися для захисту кордонів. Зведення стіни призвело до фінансового і стратегічного краху династії мін. По всій імперії розгорілися вогнища повстань. Армія селян повстанців пішла маршем на пекін, де повалила імператора.

Яка довжина великої китайської стіни? велика китайська стіна (great wall of china) китайська істана.

Потім вони дійшли до шаньхайгуань. В цей же час зі степів вийшла могутня армія кочівників і теж кинулася до фортеці. Командувач фортецею опинився між двох вогнів — його фортеця була обложена. Його гарнізон був недостатньо сильний, щоб відбивати атаку відразу по двох фронтах. Тоді об’єднавшись з кочівниками (в той час, це була держава маньчжурія), вони завдали удару по селянам – повстанцям. Армія проникла в імперію і заснувала нову династію, яка правила до 1912 року – імперія цин (за існуючими кордонами – китай + монголія). Цин — в перекладі означає»чисті». Після цього випадку стіна виявилася не потрібна.

Міфи про велику китайську стіну:

1. Матеріалу в ній достатньо, щоб обігнути всю планету.

Яка довжина великої китайської стіни? велика китайська стіна (great wall of china) китайська істана.

Вважається, що довжина стіни (з цегли, тобто побудованої династією мін) становить 8.8 тис. Км. Така ж відстань від києва до токіо. Так як же стіна змогла обігнути планету?
Але, тому що в усі часи будувалося величезна кількість стін, багато з яких не збереглися до сьогоднішнього дня, загальна їх протяжність, за деякими даними склала більше 50 тис. Км, що цілком вистачить обігнути нашу планету.

2. Китайську стіну можна побачити з поверхні місяця неозброєним поглядом.

Яка довжина великої китайської стіни? велика китайська стіна (great wall of china) китайська істана.

Це не так. З такої відстані не видно абсолютно ніяких творінь людини. Навіть на низькій навколоземній орбіті астронавти з величезними труднощами розрізняють цю будову.

3. Будівельників ховали в стінах.

Яка довжина великої китайської стіни? велика китайська стіна (great wall of china) китайська істана.

На даний момент проводяться дослідження за допомогою магнітометрів. Поки подібних поховань не знаходили.

4. У розчин між цеглинами додавалися перемелені людські кістки. Через це він білий.

Яка довжина великої китайської стіни? велика китайська стіна (great wall of china) китайська істана.

Насправді, розчин складається з негашеного вапна і рису. Високий вміст крохмалю в рисі допомагало розчину міцно з’єднувати цеглу.

5. Велику китайську стіну побудували росіяни.

Яка довжина великої китайської стіни? велика китайська стіна (great wall of china) китайська істана.

Безумовно, історія не є точною наукою, її можна переписати. Але якщо хоча б подивитися на карту проходження стіни, то побачимо, що між рф і китаєм знаходиться монголія, стародавні жителі якої і були кочівниками. Тому якщо і будував стіну не китай, то тоді це монголія. Плюс інші фактори-таблички з ієрогліфами, використання рису і т. Д.

Наостанок ще факти:

  • стіна входить до списку об’єктів всесвітньої спадщини юнеско від застави шаньхайгуань до застави юйменьгуань.
  • середня ширина-9 метрів.
  • найбільша висота стіни-8 метрів.
  • відновлені ділянки стіни біля пекіна є популярним туристичним напрямком.
  • деякі ділянки стіни були знищені, тому що було потрібно місце дляБудівництво.