Чорні точки на пагонах винограду. Хвороби винограду: фото і поради садівників по лікуванню

99

Передмова

Якщо ви хочете щороку насолоджуватися смачними і соковитими ягодами, необхідно обов’язково знати хвороби винограду, їх характеристики і способи лікування. Саме це дозволить вам отримати багатий урожай з кожного куща.

Зміст

Найвідоміші хвороби винограду і їх лікування

Щоб виростити здоровий і міцний чагарник, потрібно приготуватися до складних робіт по боротьбі зі шкідниками . Для цього вам потрібно не тільки знати про основні причини ураження рослини, але і про методи боротьби і захисту. Сьогодні ми розповімо вам про найбільш часто зустрічаються захворюваннях винограду, грамотна «війна» з яким є запорукою відмінного врожаю і розвитку кущів.

Хвороби і методи лікування можуть бути різними, проте найкраще пам’ятати про те, що профілактика хвороб винограду значно ефективніше, ніж сам процес лікування. А все за рахунок того, що існують деякі бактерії і грибки, боротися з якими дуже складно – занадто швидко «зараза» поширюється по рослині, знищуючи і молоді пагони, і самі ягоди.

Саме тому так необхідно розуміти важливість профілактичних захисних заходів, здатних уберегти весь ваш сад від несприятливого впливу різноманітних збудників.

Отже, найчастіші недуги:

  • хвороба мільдью,
  • оїдіум,
  • бактеріози, бактеріальний рак,
  • ескоріоз,
  • антракноз,
  • різні типи гнилей і плямистостей листя і ягід,
  • хлороз,
  • некроз деревини,
  • краснуха листя,
  • септоріоз,
  • альтернаріоз,
  • церкоспороз,
  • всихання пагонів.

Приклади деяких захворювань листя на фото

Мілдью і способи боротьби з несправжньою борошнистою росою

Хвороба мілдью з’являється в період вегетації при випаданні опадів і вражає не тільки пагони, але і ягоди. Спочатку проявляється у вигляді жовтих плям на зелених ділянках. При підвищеному рівні вологості на всіх суцвіттях і хворих листках виступає світлий наліт. Якщо вчасно не взятися за лікування, уражені ділянки рослини засихають або починають гнити.

Грибок «борошнистої роси» зимує в грунті або листі, потрапляючи на виноград з дощовими краплями або вітром. За сезон може дати до 20 нових поколінь, а розмноження грибка зупиняється або при знижених температурах, або разом із загибеллю винограду. Профілактика цієї хвороби полягає у видаленні бур’янів, в ретельному провітрюванні, обприскуванні листя винограду за допомогою бордоською рідини (1 %) перед першим цвітінням, відразу після нього і при дозріванні грон ягід. Варто відзначити, що лікування досить не ефективно, а тому краще заздалегідь вжити всіх заходів щодо недопущення появи захворювання.

Бактеріальний рак виноградних кущів

На жаль, від бактеріального раку, найчастіше уражається виноградні кущі, немає способів лікування, а тому саме профілактика дозволить вам знизити ризики захворювання. Перш за все, потрібно звертати увагу на кореневу систему саджанців при їх висадці – не повинно бути ніяких горбистих пухлин, що свідчать про наявність раку. Якщо ви знайшли на своїй ділянці хворе рослина, його відразу потрібно видалити, а це місце не можна застосовувати для посадки нових рослин ще протягом декількох років.

Проводячи, робочу область інструменту кожен раз обробляйте за допомогою розчину марганцівки, щоб убити можливих збудників захворювання. Найчастіше, клітини раку проникають в рослини під час обробки землі, при стрижці через рани на гілках, через щеплення і саджанці при покупці в розпліднику. Поступово хвороба перетікає до всіх частин рослини, і досить довгий час ніяк не проявляється. Тільки при підвищеній температурі або вологості на стовбурі, на «плечах», на кореневій системі і в місцях щеплень можуть з’являтися нерівні пухлини. Хвороба призводить спочатку до зниження врожайності, ослаблення розвитку куща і до його загибелі.

Оїдіум і методи боротьби із захворюванням

Оїдіум або «попільничка» – досить шкідливе захворювання. Свою назву отримало за рахунок темно-сірого нальоту з характерним гнилим запахом. Суцвіття, уражені грибком, засихають, ягоди не ростуть, оскільки шкірка їх твердне і тріскається. Це захворювання відмінно розвивається в темних і не провітрюваних ділянках саду при підвищенні температури.

Влітку грибок постійно поширюється, а взимку знаходиться в пошкоджених нирках і лозах. Обробляти рослину потрібно тоді, коли з’являються перші ознаки. Можна користуватися такими засобами, як строби, вектра, квадріс, флінт, топаз або застосовувати 1,5% розчин колоїдної сірки. Потрібно провести як мінімум чотири процедури: до цвітіння, після нього, через місяць і в перші десять днів серпня.

Боремося з чорною плямистістю (ескоріоз)

Величезної шкоди виноградним кущам може завдати така хвороба, як чорна плямистість, яка викликана вражаючим рослина грибком. Перші ознаки з’являються на початку літа. Так, на молодих пагонах починають утворюватися круглі темні точки, які розростаються і поширюються по рослині, зливаючись в однорідні плями. Через це тканина виноградника починає тріскатися. На листках часто «наростають» овальні форми некрози, які оточені більш світлою облямівкою.

Якщо грибок вразив ягоди, вони набувають темно-фіолетовий колір і неприємний смак. Білясті плями також можуть з’явитися і на визріли лозах, а кора, у міру проростання бактерій в деревину, прогниває, «плечі» куща слабшають і з часом відмирають. Знищити «заразу» навіть хімічними препаратами не можна, а ось зменшити розвиток допоможе обприскування рослини за допомогою еупарена, мікала , а уражені частини чагарнику відразу видаляються і спалюються.

Антракноз або пташине око

Цим грибковим захворюванням може бути вражена лоза будь-якого сорту винограду. Хвороба викликає недосконалий грибок gloeosporium ampelophagum sacc. Уражаються антракнозом всі органи винограду, що знаходяться над землею, – листя, грона, ягоди, пагони, лози. Перші прояви хвороби можна помітити ще ранньою весною на молодому листі. Вони зморщуються, потім на них з’являються цятки світло-сірого кольору. Які з часом буріють. Тканина листа в цих місцях руйнується, виникають дірки, а потім розпадається весь лист. Пізніше подібну картину можна спостерігати на лозах і плодах.

Чорні точки на пагонах винограду. Хвороби винограду: фото і поради садівників по лікуванню

Грибок не гине взимку. Він може зберігатися в пагонах до п’яти років. При підвищенні температури він активізується. Потрапити на виноград грибок може при різних пошкодженнях зливами, градом, неакуратної обрізанням і навіть при поливі.

Для профілактики захворювання виноград обов’язково обробляють фунгіцидами після випадання граду.

Для боротьби з хворобою, як тільки вона виявлена і висота пагонів досягла 5-10 см, виноград обробляють препаратами, що містять сполуки міді. Найчастіше це бордоська суміш. Далі з перервами до двох тижнів проводять обробку фунгіцидами.

Хлороз

Чорні точки на пагонах винограду. Хвороби винограду: фото і поради садівників по лікуванню

Хлороз-це захворювання винограду, при якому погіршується вироблення хлорофілу. Він може бути інфекційним і розвиватися при вірусному захворюванні. В цьому випадку боротися треба із захворюванням, що викликав хлороз. Неінфекційний вид хвороби викликається недоліком в харчуванні рослини хімічних елементів. В першу чергу заліза. Часто хворіють хлорозом ті рослини, які ростуть на непроникних для повітря щільних грунтах з лужною реакцією. Спровокувати захворювання може і непомірне внесення фосфорних добрив або органічних підгодівлі.

Зовнішнім проявом захворювання є світлий колір молодого листя, рівномірне пожовтіння і опадання верхніх листків, ослаблення куща, зниження росту пагонів.

Для лікування винограду від хлорозу в першу чергу використовують щотижневе обприскування залізним купоросом (позакореневе підживлення). Але вирішити проблему можна тільки усунувши основну причину виникнення хвороби – повітронепроникність грунту. Для цього підсилюють його дренування, перекопують для посилення вентиляції, використовують мульчування.

Чорні точки на пагонах винограду. Хвороби винограду: фото і поради садівників по лікуванню

Сіра гниль

Чорні точки на пагонах винограду. Хвороби винограду: фото і поради садівників по лікуванню

На заражених ділянках з’являється пухнастий сіруватий наліт, що нагадує вату, звідси і назва хвороби. Захворювання викликає грибок botrytis cinerea pers, який зимує в гребенях і корі молодих пагонів. Хвороби найбільшою мірою схильні кущі винограду з підвищеною щільністю крони, недостатнім її провітрюванням при високій вологості, а також щільні грона з високою цукристістю ягід.

Всі зелені частини винограду можуть бути вражені грибком. Це можна помітити по з’являються на листках і пагонах бурим плямам з сіруватим нальотом, що засихає на сонці, по зміні кольору здеревілих ділянокВинограду, по фіолетовим колам на шкірці ягід, які з часом розростаються, і ягода гине.

Профілактика захворювання полягає в забезпеченні хорошого провітрювання куща шляхом його проріджування.

Для лікування проводять ранньовесняне обприскування препаратами, дія який спрямована проти цього грибка (антракол, мікал, фольпан). Таку обробку проводять ще 1-3 рази за сезон, чергуючи препарати.

Чорна гниль

Чорні точки на пагонах винограду. Хвороби винограду: фото і поради садівників по лікуванню
Чорні точки на пагонах винограду. Хвороби винограду: фото і поради садівників по лікуванню

Виноградники, де постійно підвищена вологість, часто уражаються чорною гниллю, що викликається грибком guignardia bidwellii, що потрапляє в рослину при механічних пошкодженнях.

Уражаються гниллю ягоди. На них з’являються коричневі плями з білою крапкою посередині. Надалі виноград чорніє і засихає. У дощі хвороба набуває характеру мокрої гнилі, а в суху ягоди зморщуються і темніють.

Заражені листя покриваються кремовими плямами відмерлої тканини, обведеними темно-зеленою кромкою. На корі хворого винограду з’являються чорні штрихи, потім виразки і тріщини.

Захворювання, спочатку непомітне, пізніше розвивається дуже швидко, і врятувати рослину не вдається. Тому при найменших ознаках хвороби починають обробку всього виноградника. У початковій стадії хвороби хороший результат можуть дати фунгіциди. Надалі підбирають суміші препаратів, враховуючи погодні умови, тип грунту, сорти винограду.

Кисла гниль

Чорні точки на пагонах винограду. Хвороби винограду: фото і поради садівників по лікуванню

Кисла гниль має таку назву через оцтового запаху, який набувають зіпсовані ягоди. Він з’являється в результаті переробки цукру на оцет мікроорганізмами, а їх рознощиками є мухи-дрозофіли, що відкладають у виноградини свої яйця.

Засіб боротьби із захворюванням і його рознощиками-обробка виноградника сумішшю інсектициду і фунгіциду. Щоб бути впевненим, що препарати можуть бути використані разом, їх розчини готують і змішують безпосередньо перед обприскуванням.

Некроз судин деревини

Чорні точки на пагонах винограду. Хвороби винограду: фото і поради садівників по лікуванню

Цим неінфекційним захворюванням, пов’язаним з порушенням фізіологічних процесів рослини, як правило, хворіють саджанці. У них стають бурими і відмирають клітини лози, що знаходяться поруч з деревними судинами. Рослина виявляється нездатним чинити опір впливу погодних умов.

Вчені вважають, що викликає захворювання один з грибків: fusarium viticolum або botrytis cinerea. Зараження відбувається під час зберігання саджанців взимку.

Попередити захворювання можна, закладаючи на зберігання лози з добре визріли деревиною. При цьому їх не можна обмотувати для утеплення матеріалами типу поліетилену – не пропускають вологу. Також при вирощуванні саджанців строго дотримуватися агротехніку і підгодовувати виноград добривами, що містять бор.

Краснуха листя

Чорні точки на пагонах винограду. Хвороби винограду: фото і поради садівників по лікуванню

Часто це захворювання з’являється в спеку або при різкій зміні температури повітря. Краснуха буває інфекційна і неінфекційна.

Неінфекційна краснуха листя сигналізує про те, що рослині не вистачає фосфору або калію. У першому випадку червоніють нижнє листя і пагони, у другому – верхні.

Боротися з таким захворюванням нескладно. Треба дати рослині потрібні йому добрива, видалити пошкоджені пагони і листя, підв’язати виноград, прибрати обрізки і опале листя, виполоти бур’яни.

Інфекційну краснуху винограду викликає грибок pseudopeziza tracheiphila muller-thurgau. Він швидко поширюється, вражаючи пагони і плоди, захоплюючи нові лози. Вражаючи систему судин рослини, він позбавляє його органи поживних речовин-калію і фосфору. Рослини можуть загинути, якщо не почати боротьбу із захворюванням своєчасно.

Екстрено компенсувати недолік калію можна обприскуваннями хворих рослин однопроцентним розчином калію азотнокислого. Обробку проводять раз на вісім днів, повторюють її п’ять разів. Щоб хвороба не повторилася в наступному сезоні, восени виноград підгодовують сірчанокислим або хлористим калієм, а весняну обрізку наступного року роблять максимально короткою, розвантажуючи ослаблене рослина.

При нестачі фосфору в грунт вносять суперфосфат або подібні добрива, через 6 днів проводять позакореневе підживлення.

Осіння і весняна підгодівлі винограду-відмінна профілактика захворювань.

Всихання пагонів

Чорні точки на пагонах винограду. Хвороби винограду: фото і поради садівників по лікуванню

У посушливий або навпаки надмірно дощовий рік у виноградної лози може порушуватися обмін речовин. Через це пагони починають засихати.

Проявляється захворювання, коли вже починають наливатися ягоди, і в них вже накопичилося до 12% цукру. Раптово на розгалуженнях з’являються темні плями. Якщо хвороба запущена, її не перемогти. При тривалій посусі або затяжних дощах, які можуть спровокувати хворобу, досвідчені виноградарі рекомендують попередити можливість виникнення захворювання і обробити насадження сумішшю хлориду магнію і хлористого кальцію. Концентрація розчину повинна бути 0,5%. В аналогічній ситуації використовують сульфат магнію, але не для обприскування всієї лози, а для обробки тих місць, де проявилося захворювання.

Для негативно реагують на застосування хімікатів сортів винограду профілактикою захворювання є внесення збалансованих комплексних добрив.

Альтернаріоз

Чорні точки на пагонах винограду. Хвороби винограду: фото і поради садівників по лікуванню
Чорні точки на пагонах винограду. Хвороби винограду: фото і поради садівників по лікуванню

Збудником цього захворювання винограду є грибки виду alternaria, які активізуються в спеку або при підвищеній вологості. У другій половині вегетації на листках і пагонах з’являються сріблясті плями, схожі з проявами захворювання оїдімумом. Згодом вони коричневеют, потім чорніють і засихають листя. На зрілих ягодах грибок проявляється у вигляді металевого блиску, який переходить в наліт темно-сірого кольору. Плоди зморщуються. Смак їх стає неприємним. Грибок-збудник зимує в корі хворих рослин і в грунті.

Проти захворювання дієві тільки профілактичні методи. З весни починають обробку виноградника фунгіцидами містять мідь і такими, як дітан м-45, ридомил голд мц, сп, вдг, до складу яких входить манкоцеб. Коли ягоди в гронах зімкнуться, кожні два тижні проводять обробку препаратами квадріс, скор, ке, ск.

Армілляріоз або коренева гниль

Чорні точки на пагонах винограду. Хвороби винограду: фото і поради садівників по лікуванню

Це грибкове захворювання викликають кілька видів грибків. На коренях з’являються сірі і темно-сірі нитки. Піднімаючись по рослині вище, грибок вражає деревину, вона стає бурого кольору і відмирає. За 2-3 роки рослина може загинути.

Зовнішнім проявом захворювання є відсутність плодоношення, пожовтіння і зменшення в розмірах листя. Зазвичай хвороба з’являється у рослин, що ростуть на важких грунтах, де може застоюватися вода і в цілому підвищена вологість. Поширюється захворювання під землею, переходячи з коренів однієї лози на корені іншої.

Для профілактики захворювання дренують вологі ділянки, намагаються не висаджувати виноград на грунті, в яку погано проникає повітря, в міру необхідності розпушують грунт. На ділянці, де виявили кореневу гниль, не висаджують виноград як мінімум три роки.

При виявленні перших ознак хвороби виноград обприскують препаратами, до складу яких входить мідь: оксихлорид міді, абіга-пік, бордоська рідина, хом, ордан та інші. Для обмеження поширення захворювання хворі рослини відокремлюють від інших насаджень глибокими канавами, землю з яких викладають на заражену ділянку, а потім проводять дезінфекцію грунту формаліном.

Бактеріоз

Чорні точки на пагонах винограду. Хвороби винограду: фото і поради садівників по лікуванню

Бактеріози винограду-група захворювань, що викликаються одноклітинними організмами-хвороботворними бактеріями. Найбільш часто вони виникають у рослин:

  • на виснажених нирках;
  • при несприятливих погодних і природних впливах;
  • при недотриманні агротехніки вирощування;
  • за відсутності захисту від шкідників-комах.

Бактеріальні зараження можуть носити сезонний або хронічний характер. Різновидами хвороби є:

  • бактеріальний некроз;
  • бактеріоз ягід;
  • хвороба пірса;
  • бактеріальний рак.

Для кожного конкретного захворювання розроблені свої методи попередження хвороб і лікування. Загальною рекомендацією запобігання бактеріозів є дотримання санітарних правил:

  1. загиблі від бактеріозу рослини викорчовують і спалюють. На їх місце не висаджують нові виноградні лози.
  2. посадковий матеріал ні в якому разі не беруть з хворого винограду.
  3. саджанці та чубуки набувають в перевірених розплідниках.
  4. перед висадкою живців проводять їх півгодинну термообробку в гарячій воді 35ºс.
  5. обрізаючи виноград, дезінфікують інструмент в спирті або розчині мідного купоросу перед обробкою кожного куща.
  6. спили обробляютьМідним купоросом у вигляді 2-процентного розчину і закладають садовим варом.
  7. всі агрономічні заходи проводити з особливою акуратністю, щоб не пошкодити рослину.
  8. при предзимней підготовці виключають контакт винограду з грунтом.
  9. не перевантажують рослину, щоб не послабити його.
  10. постійно ведуть протигрибкову профілактику.
  11. не перезволожують ґрунт і не перегодовують рослини.

Стійкі і нестійкі до таких хвороб сорти (фото)

Серед виноградних сортів є менш сприйнятливі до впливу патогенних бактерій і менш стійкі.

До перших відносяться аліготе, бастардо, кодрянка, захват та інші.

З найбільш схильних до бактеріальних захворювань можна назвати сорти кишмиш білий, фаворит, рексаві, перли саба, первісток магарача.

Немає сортів винограду, абсолютно несприйнятливих до захворювань, які викликають бактерії.

Септоріоз

Чорні точки на пагонах винограду. Хвороби винограду: фото і поради садівників по лікуванню

Невеликі коричневі плями на листках винограду свідчать про захворювання септоріозом. При підвищеній вологості на нижньому боці листа з’являється цвіль. Засохлі листя, опадаючи, поширюють грибні суперечки. Цьому захворюванню найбільш схильні мускатні сорти винограду.

Для локалізації захворювання пошкоджені рослини і опале листя видаляють.

Профілактика септоріозу-обприскування виноградника однопроцентним розчином бордоської суміші.

Церкоспороз або зелена цвіль

Чорні точки на пагонах винограду. Хвороби винограду: фото і поради садівників по лікуванню

Ще одне грибкове захворювання винограду церкоспороз викликають грибки hyphomycetales. Хворіють їм зазвичай старі або ослаблені рослини. Хвороба буває в двох різновидах-весняний (травень-червень) і осінній (липень-серпень) церкоспороз. Схильні до захворювання і інші рослини, не тільки виноград.

Першими хвороба вражає листя нижнього ярусу, де підвищена вологість і затіненість сприяють розвитку збудника. Сильне зараження проявляється в змінах листя і середнього ярусу.

Візуально церкоспороз можна визначити по появі на нижньому боці листя темно-оливкового нальоту. Розвиваючись, грибок утворює довгасті бурі плями і на верхній поверхні листа. Листя погано тримаються на гілці і при найменшому торканні обпадають. На хворих ягодах теж з’являється оливковий оксамитовий наліт, плоди тверднуть, темніє їх забарвлення. Потім плоди зморщуються і легко опадають.

Профілактика церкоспорозу полягає в строгому дотриманні порядку проведення і термінів всіх агротехнічних заходів.

При виявленні захворювання до його лікування приступають негайно. Для цього:

  • видаляють і спалюють всі уражені листя;
  • обробляють виноградник фунгіцидами кожні два тижні;
  • строго дотримуються режиму поливу раз на місяць водою прогрітою до 15-20ºс.

Профілактичні процедури як запорука здоров’я виноградників

Чорні точки на пагонах винограду. Хвороби винограду: фото і поради садівників по лікуванню

Від більшості захворювань вам допоможе проста профілактика. Перш за все, це перевірка саджанців, своєчасне зрізання залишків рослинності і видалення хворих кущів. Краще знати хвороби винограду в картинках, ніж пізніше боротися з ними в своєму саду, оскільки це дуже трудомістка справа, і не завжди воно має позитивний ефект. Так, профілактичне обприскування кущів потрібно проводити до початку вегетаційного періоду, тобто до того, як розпустяться бруньки.

Це допомагає зменшити «інфекційний фон», а значить, призводить до поліпшення розвитку рослин і підвищення врожайності. При цьому хвороби можуть з’являтися як на» молодняку», так і на старих рослинах, а значить, захищати виноград потрібно все його життя. Навесні після видалення кущі слід обробляти за допомогою 3% розчину бордоською рідини. Найкраще виготовити її своїми руками, оскільки ефект купується суміші на порядок нижче. Для цього потрібно в пластмасову або емальований посуд налити п’ять літрів теплої води, в якій розводять приблизно 300 г мідного купоросу. У другу тару також заливаємо п’ять літрів води, замішуючи в ній 300 г свіжогашеного вапна.

При цьому потрібно обов’язково вливати розчин мідного купоросу до «вапняного молочка», інакше розчин вийде не ефективним для боротьби. Індикатором для визначення якості бордоською рідини стане звичайний залізний цвях. Для цього потрібно занурити його в ємність з розчином, а після просто уважно оглянути. Так, на цвяху не повинна осісти мідь. Процідивши нашу суміш через ситечко, заливаємо її в обприскувач і поливаємо рослини, бажано в безвітряну погоду. Важливо, щоб розчин при поливі покривав весь кущ повністю, включаючи однорічні лози і багаторічну деревину.

Засоби боротьби з хворобами винограду та їх призначення

Перш за все, слід зазначити, що для захисту чагарників можна застосовувати як біологічні, так і хімічні засоби. До першого типу відносять такі препарати, як лепідоцид, триходермін, гаупсин , актофіт, що здалися себе досить гідно в роботі. Вони мають величезну перевагу в безпеці для людини, але є і невеликий мінус – необхідність щотижня і після дощів обприскувати рослини. Це вельми б’є по кишені через досить високу вартість препаратів. Крім того, не радують і трудовитрати, особливо якщо мають бути роботи з декількома сотнями кущів винограду.

Набагато ефективніше і фінансово вигідніше застосовувати хімічні засоби або пестициди . Їх використовують або в профілактичних цілях, або при боротьбі з шкідниками, бур’янами і хворобами, які шкодять кущах. При цьому важливо звертати увагу на те, що такі засоби повинні бути нешкідливими для самого винограду, отруйні для бактерій і хвороб, і малотоксичні для людини. Щоб вірно підібрати засіб, необхідно розуміти, яким чином вони класифікуються.

Так, пестициди поділяються за об’єктом використання (об’єднуються у певні групи залежно від бактерій, з якими належить боротися):

  • фунгіциди – препарати, що застосовуються при обробці рослин, повалених грибком;
  • бактерициди – спрямовані проти небезпечних патогенів;
  • інсектициди – засоби від комах;
  • акарициди – препарати від виноградного кліща;
  • гербіцидами – речовини, що допомагають боротися з бур’янами.

Крім того, вони поділяються на контактні, системні і третій вид – комбіновані.

  • системні використовують для боротьби саме з хворобами. Використовуваний вами препарат потрапляє на поверхню листа, проникає всередину і за допомогою пагонів поширюється до всіх «органам» куща, захищаючи в тому числі і нові його прирости. До них можна віднести топаз, фундазол, топсин-м, квадріс, байлетон і строби.
  • контактні засоби застосовують при появі ознак захворювання на зелених елементах рослини. Якщо ви упустили цей момент, а поразка набуло масового характеру, постарайтеся видалити уражені листя, зробивши обробку куща за допомогою контактних фунгіцидів. До найвідоміших препаратів цієї категорії відносять ровраль, бордоську рідину, омайт .
  • комбіновані препарати мають властивості не тільки системних, але і контактних речовин. Найвідомішим вважається ридоміл голд .

Список хімічних засобів можна продовжувати до нескінченності. Тут важливо розумно підходити до їх придбання і застосування. Так, наприклад, не можна забувати про те, що шкідники звикають до використовуваних складів. Саме тому їх потрібно чергувати між собою, пам’ятаючи, що застосування препаратів однієї групи повторно вважається небажаним.

Листя винограду-каталізатор стану рослини, найменші неполадки в розвитку, хвороби або шкідники тут же відображаються на їх зовнішньому вигляді. Уважний господар відразу розшифрує сигнали і зрозуміє, що лозі потрібна негайна допомога. Чому іноді на винограді листя чорніють?

Почорнілі листя свідчать про хворобу винограду

Можливі причини

Причин почорніння може бути кілька:

  • таке трапляється, коли мілдью вже сильно пошкодило виноград і, відмираючи, лист, уражений хворобою, стає чорним, але ознаки розвитку інфекції зовсім інші.
  • при антракнозі коричневі незграбні пошкодження на листі облямовує чорна смужка, розвивається цвіль.
  • виноградний лист на живцях часто починає чорніти по краях від надлишку вологи або від пересихання земляної грудки.
  • іноді на молодих рослинах листя негативно реагують на тип грунту, щільні глинисті ділянки не дають дихати коріння, і рослина «задихається». Тут положення врятує організація якісного дренажу, внесення піску і перегною.
  • коли в грунті не вистачає калію, листя покриваються жовтуватими плямами, при катастрофічній нестачі речовини світлі вади стають чорними.

Усунути недолік в останньому випадку нескладно,(сумамед). Унікальність його полягає в здатності проникати всередину уражених клітин і накопичуватися в них у високих концентраціях, що і забезпечує його активний вплив на мікроорганізми в осередках ураження.

Ще одна перевага сумамеда полягає в тому, що вже після прийому однієї терапевтичної дози в запалених тканинах досягається висока концентрація препарату, яка зберігається протягом 1 тижня. Однак при прийомі їжі його всмоктування в травному тракті знижується в 2 рази. Тому приймати сумамед необхідно до їжі (за 1 годину) або через 2 години після прийому їжі.

Азитроміцин здатний викликати нудоту, блювоту, пронос, а також порушення функції печінки — жовтяницю, підвищену трансаміназну активність і т.д., не виключена можливість і алергічних реакцій. У цих випадках проводиться підбір антибактеріальних препаратів з урахуванням їх індивідуальної переносимості.

Чорні точки на пагонах винограду. Хвороби винограду: фото і поради садівників по лікуванню

Схема лікування хламідіозу

При гострих проявах урогенітального хламідіозу рекомендований прийом антибіотиків за схемами:

  1. азитроміцин (сумамед) одноразово в дозі 1 г 1 раз на тиждень протягом 3-х тижнів або…
  2. доксициклін по 100 мг 2 рази на день протягом 1 тижня.

Альтернативні схеми прийому препаратів:

  • еритроміцин ( основа) — по 500 мг 4 рази на день протягом 1 тижня або по 250 мг при 4-х разовому добовому прийомі на протязі двох тижнів;
  • еритроміцин (етилсукцинат) по 800 мг 4 рази на день — 1 тиждень або по 400 мг 4 рази на день — 2 тижні;
  • спіраміцин (природний антибіотик) — по 3 млн.мо 3 рази на день протягом 7-10 днів.

Терапія під час вагітності

Антибіотиком, добре зарекомендував себе при лікуванні хламідіозу при вагітності, є еритроміцин. Однак його використання не рекомендовано в першому триместрі вагітності. Тому при наявності протипоказань можливе застосування амоксициліну по 500 мг 3 рази на день протягом 1 тижня або офлоксацину по 300 мг двічі на день 7 діб.

Лікування хронічної хламідійної інфекції

Персистуючі (тривалі) і рецидивуючі форми захворювання супроводжуються імунними порушеннями в організмі, що сприяють розвитку ускладнень. Тому лікування хронічного хламідіозу має поєднуватися із застосуванням імунокоректорів.

Підбір індивідуальних лікувальних схем для кожного пацієнта і дотримання правил контролю ефективності проведеної терапії при урогенітальному хламідіозі дають можливість повного лікування гострих і хронічних форм захворювання навіть при стійкості збудника до звичайних антибактеріальних препаратів.

Хламідіоз (лат. Chlamydiosis) — одна з найпоширеніших інфекцій, яка передається статевим шляхом. Вона являє собою велику соціальну і медичну проблему через можливі ускладнення, серед яких найбільше побоювання викликає розвиток безпліддя. Такий стан спостерігається незалежно від статі і дуже важко піддається медикаментозної корекції.

Як розпізнати хламідіоз

Перш ніж почати лікування хламідіозу, необхідно провести всі діагностичні заходи, які допоможуть чітко визначити локалізацію інфекції і активність запального процесу.

Перед обстеженням у пацієнта збирають анамнез захворювання, який допомагає визначити, в яких умовах відбулося інфікування, тривалість симптоматики, коло осіб з високим ризиком зараження хламідіозом.

В ході розпитування може пред’являти наступні скарги:

  • неприємні відчуття при сечовипусканні;
  • больовий синдром різної локалізації в черевній порожнині;
  • поява виділень слизового або слизисто-гнійного характеру;
  • підвищення температури тіла.

Варто пам’ятати, що хламідіоз тривалий період може протікати без видимих клінічних проявів.

Золотим стандартом в діагностиці хламідіозу є лабораторні методи. Вони дозволяють виявити генний матеріал збудника або наростаючі титри антитіл до мікроорганізму. Найбільш простою методикою вважається цітоскопіческое обстеження, при якому chlamydia trachomatis стає видно в мікроскоп після фарбування за романовським. В якості досліджуваного матеріалу можуть виступати деякі біологічні рідини, вміст збудника в яких є максимальним. До них відноситься:

  • сеча;
  • кров;
  • виділення з органів статевої системи.

Після збору анамнезу захворювання, скарг пацієнта і проведення перерахованих вище досліджень фахівець визначить, як лікувати хламідіоз.

Особливості збудника

На вибір лікарських препаратів, що застосовуються для терапії пацієнтів з хламідіозом, впливають властивості збудника. Доведено, що він може існувати в організмі людини у вигляді захищених l-форм. Такі форми стійкі до дії антибактеріальної терапії, не розпізнаються імунною системою людини і здатні тривалий час персистувати в клітинах без їх руйнування. У такій ситуації питання, ніж лікувати хламідіоз, виникає навіть у досвідчених медичних працівників.

Чорні точки на пагонах винограду. Хвороби винограду: фото і поради садівників по лікуванню

Основні напрямки лікування

У лікуванні хламідіозу можна виділити два напрямки:

  • етіотропні препарати, які застосовують для ерадикації патогенних бактерій.
  • патогенетичний напрямок, що об’єднує різні групи лікарських засобів. Вони використовуються для прикриття антибактеріального лікування хламідіозу, стимулювання імунітету, боротьби із запальним процесом.

Етіотропне лікування хламідіозу

При лікуванні хламідіозу вкрай важливо вибрати правильний антибактеріальний препарат. Основним критерієм для використання є здатність хімічної речовини проникати всередину клітини, де і розмножуються хламідії. У дослідженнях таку здатність продемонстрували антибіотики макролідового ряду, тетрацикліни і фторхінолони .

Макроліди

Ці лікарські сполуки вперше були синтезовані в середині минулого століття американськими вченими. З тих пір відбувається їх активне застосування в лікуванні бактеріальної інфекції, навіть при внутрішньоклітинної локалізації збудника. Макроліди мають наступні властивості:

  • перешкоджають поділу бактеріальних клітин;
  • мають широкий спектр протимікробної активності;
  • здатні накопичуватися в тканинах;
  • практично не мають лікарських взаємодій з іншими антибактеріальними препаратами;
  • не роблять вираженого токсичного ефекту на організм людини.

В даний час найбільшого поширення набули напівсинтетичні макроліди, такі як азитроміцин або кларитроміцин , але іноді використовують природні антибіотики, до яких відноситься еритроміцин . Дія макролідів полягає в блокуванні синтезу білкових молекул, що уповільнює ріст і розмноження хламідій. Середня тривалість застосування становить 7-10 днів, проте значне поширення інфекційного процесу призводить до збільшення тривалості лікування.

Макроліди рідко викликають побічну дію, але іноді у пацієнта можуть виникати різні диспептичні явища. Такі лікарські препарати протипоказані для прийому під час вагітності, тому лікування хламідіозу необхідно проводити в період планування.

Тетрацикліни

Завдяки своїм властивостям, антибактеріальні засоби тетрациклінового ряду включені до переліку життєво необхідних лікарських препаратів всесвітньої організації охорони здоров’я.

Механізм дії схожий з таким у макролідів. Вони також блокують синтез протеїнів, діючи на рибосоми збудника, що пригнічує його активність розмноження. При хламідіозі курс лікування може становити до двох тижнів. Сучасні тетрацикліни використовуються в мінімальних дозах, що запобігає значущі побічні ефекти.

При лікуванні препаратами тетрациклінового ряду у пацієнта можуть спостерігатися ознаки фотосенсибілізації – підвищення чутливості шкірних покривів до ультрафіолетового спектру випромінювання, що проявляється розвитком алергічних реакцій. Для запобігання цьому явищу під час лікування хламідіозів обмежують тривалість перебування на відкритому повітрі.

Фторхінолони

Антибактеріальні властивості цих хімічних речовин були виявлені з середини минулого століття. З тих пір почалося активне вивчення і еволюція фторхінолонів. В даний час найбільш часто використовують препарати перших трьох поколінь. Четверте покоління антибіотиків є лікарським засобом резерву і застосовується при неефективності інших протимікробних речовин.

Чорні точки на пагонах винограду. Хвороби винограду: фото і поради садівників по лікуванню

Фторхінолони мають виражений бактерицидний ефект за рахунок дії наДосить внести в грунт добриво, і зелені частини відновлять свій первісний здоровий колір, лист знову поверне яскраве забарвлення.

Чому лист на виноградному кущі чорніє, які ще причини викликають це явище? якщо чорні плями охоплюють листя і гілки, то розвивається чорна плямистість. Захворювання небезпечне, здатне в сезон знищити половину врожаю, значно послаблює рослина, зиму йому перенести складно, а через кілька років при відсутності лікування воно гине.

Чорні точки на пагонах винограду. Хвороби винограду: фото і поради садівників по лікуванню

Чорні плями на лозі можуть бути симптомом чорної плямистості

Збудник і способи поширення

Чорна плямистість – інфекція, викликана грибком, інша його назва – фомопсис або ескоріоз. Мікроорганізми можна занести при обрізанні або при попаданні на ділянку заражених саджанців:

  • грибок вражає зелені частини винограду, проникаючи в них через пошкодження або продихи, розташовується у верхній частині епідермісу.
  • спори починають проростати і знищувати тканини рослини.
  • пізніше інфекція поширюється на деревину і паренхіми.

Грибок зимує в заражених нирках, як тільки температура піднімається вище 8 градусів, за допомогою дощових крапель або комах переноситься на гілки, квіти і листя. Від моменту зараження і візуальних доказів розвитку інфекції проходить місяць. А вже через півмісяця на чорних некротичних ділянках формуються органи спороношення – пікніди, які продовжують поширення грибка.

Спори розвиваються постійно, тому заразитися рослина може в будь-який період вегетації. Але частіше інфекція проникає на кущ ранньою весною або в період розпускання квітів. На чагарнику поширення відбувається ще шляхом розростання міцелію грибка. У дощову прохолодну весну розвиток чорної плямистості проходить найбільш активно.

Сприятлива температура для розвитку збудника чорної плямистості від 5 до 35°с, але його спори проростають, коли температура піднімається на 1 градус вище 0°с.

Чорні точки на пагонах винограду. Хвороби винограду: фото і поради садівників по лікуванню

Ескоріоз винограду починається з невеликих плям на листках

Ознаки інфекції

Ознаки захворювання повністю відповідають своїй назві. Типовий симптом хвороби-відмирання клітин кори і тканин. Перш за все, страждають зелені частини рослини, гілки і листя:

  • спочатку чорна плямистість проявляється у вигляді дрібних чорних або темно-бурих точок на вузликах юних зелених гілок. Якщо пошкоджені місця збільшити багаторазово, стануть помітні здуття тканин кори, вгорі якої розташоване омертвіле гирло, в цьому місці розташовані некротичні вогнища.
  • через деякий час точки розростаються і з’єднуються між собою, стають довгастими, іноді вони повністю окільцьовують пагони.
  • згодом у міру зростання гілок вони розкриваються в центрі, змінюють колір, стають світло-коричневими.
  • зазвичай на пагонах першого року ураження поширюються до 7 междоузлия. Але коли розвиток відбувається інтенсивно, вся гілка покривається виразками і некрозами, розтріскується, з часом вони повністю висихають.
  • на деревині ознакою грибка служить поява сіро-білих плям в області нижніх міжвузлів.

На листках прояви захворювання можна помітити вже спочатку літа:

  • спочатку лист покривається темними коричневими плямами.
  • у центрі некрози набувають чорного забарвлення з жовтуватою облямівкою по краях.
  • плями розташовуються уздовж жилок, через нерівномірний натяг лист стає горбистим, з’являється кучерявість.
  • потім, листя тріскаються.
  • пошкоджені ділянки висихають і відвалюються. Коли лист сильно пошкоджений, він жовтіє весь і опадає.

Зазвичай поширення інфекції захоплює нижнє листя, рідше потрапляє на вуса і верхівки грон. Вони теж відмирають і стають чорними.

Дозрілі ягоди, заражені грибком:

  • спочатку буріють, смак їх змінюється;
  • стають темно-фіолетового кольору, поступово зморщуються і згнивають;
  • найчастіше інфікування припадає на період цвітіння, процес може захопити і зелені плоди, спочатку він непомітний і проявляється під час дозрівання.

Багато хто плутає чорну плямистість з шкідником, кліщем філлокоптісом.

Відрізнити захворювання нескладно, якщо подивитися лист на світло. Комаха залишає жовтуваті пошкодження, а грибкова інфекція забарвлює їх в чорний колір.

Чорні точки на пагонах винограду. Хвороби винограду: фото і поради садівників по лікуванню

Ескоріоз залишає яскраво виражені чорні плями на лозі і листі

Як позбутися

Впоратися з помилковою плямистістю можна тільки комплексними заходами: грамотної агротехнікою і хімічним захистом. Заходи по догляду спрямовані на поліпшення росту лози:

  • своєчасна підв’язка;
  • регулярна прополка;
  • обов’язково видаляються і спалюються заражена поросль і листя;
  • для кращого провітрювання куща проводиться обрізка неплодоносящих пагонів;
  • внесення збалансованого комплексу добрив.

Хімічний захист вимагає дотримання схеми обприскувань фунгіцидами, інакше позбутися від чорної плямистості буде складно. Слід знати, для знищення міцелію грибка навіть сучасні препарати недостатньо ефективні, тому боротьбу треба направляти проти поширюються суперечка. Обробка повинна бути ретельною, особливо якісно кроплять листя і відростки знизу:

  • якщо раніше захворювання було помічено, перше обприскування проводять якомога раніше, ще до розпускання бруньок. Використовується бордоська рідина, але більше підходять препарати «ридомил», «дрон».
  • наступна обробка проводиться, коли нирки тільки набрякли або з’явився один лист на половині виноградного куща.
  • потрібно ще одне обприскування винограду, коли з’являться 3 або 4 справжніх листочків.
  • коли утворюються ягоди, обробку проводять практично кожну декаду до середини серпня.
  • у профілактичних цілях використовують контактні фунгіциди:» дітіанон«,»фолпет».

Чорна плямистість-захворювання, від якого вилікувати кущ винограду непросто, часом воно носить хронічний характер, при сильному зараженні доведеться вживати заходів щодо його усунення протягом декількох років.

Якщо ж господар виноградника буде уважно оглядати листя, він зможе зрозуміти, чому лист почорнів, визначити хворобу і на ранньому етапі усунути проблеми.

Хвороба винограду, що вражає всі органи виноградної рослини, яка отримала свою назву за характерною ознакою ураження пагонів і листя.

Збудник phomopsis viticola за способом харчування відноситься до групи факультативних сапрофітів, тобто здатний проникати через продихи або поранення в тканину рослини-господаря і поширюватися в самих верхніх її шарах під епідермісом, викликаючи некротизацію клітин паренхіми. Після відмирання ділянок ураженої тканини гриб продовжує рости і розвиватися на них як сапротроф. Через 2 тижні після зараження на цих мертвих і почорнілих ділянках починають формуватися пікніди — органи спороношення, в яких дозрівають спори гриба. Найбільш активний збудник чорної плямистості в прохолодних і вологих умовах.

Візуальна діагностика, фото

Візуальну діагностику ураженого матеріалу проводять з урахуванням біологічних особливостей збудника і симптомів прояву хвороби.

Листя (рис.1). Симптоми з’являються в травні-червні у вигляді декількох дрібних чорних плям або хлоротичних плям з чорним центром. Вони формуються уздовж жилок, потім збільшуються, набуваючи округлі або незграбні обриси. Некротичні плями оточені світлою облямівкою з ущільненої тканини листа. Внаслідок нерівномірного натягу тканини листова пластинка набуває хвилясту форму (кучерявість), через деякий час на ній утворюються дірки і розриви. Сильно уражені листя передчасно жовтіють і опадають. Уражаються також черешки листя і гребені грон, що може викликати їх опадання. Симптоми прояву чорної плямистості на листках можна сплутати з ураженням листя кліщем філлокоптісом.

Якщо подивитися на листя, заселені виноградними листовими кліщами, проти світла, то ясно помітні дрібні жовтуваті плями, в той час як при ураженні чорною плямистістю центр плями забарвлений в чорний колір. Через лупу можна бачити, як жилки листа сходяться в одну точку — місце смоктання кліщем.

Пагони. Симптоми найчастіше проявляються до кінця цвітіння в травні-червні на вузлах однорічних пагонів у вигляді чорнобуров овальних точок або штрихів. Зазвичай уражаються перші 6-7 міжвузлів. У міру зростання вони збільшуються в розмірі і зливаються, утворюючи витягнуті плями, які розтріскуються по середині уздовж втечі (поздовжні некрози) (мал.2). При сильному ураженні розташовані нижче міжвузля пагонів повністю чорніють і маютьВідмінні риси захворювання

Ще одне дуже небезпечне для виноградного куща грибкове захворювання. При його описі часто використовують ще й такі назви, як фомопсис або просто відмирання пагонів. Найчастіше зустрічається саме на тих виноградниках, які ростуть в районах з підвищеним рівнем вологості повітря . Виявляється чорна плямистість здебільшого по всіх зелених частинах куща і по задерев’янілої лозі.

Особливості прояву чорної плямистості на винограднику

На зазначених частинах виноградного куща починається знебарвлення. Зазвичай такого роду плями вражають тільки 6-7 міжвузлів, хоча бувають випадки ураження всього куща аж до штамба. Після вицвітання і при температурі вище 10ºс, на уражених ділянках з’являються чорні точки — тіла грибка або пікніди.

Якщо захворюванню вдається глибоко проникнути в деревину, місце ураження прогниває і може стати причиною відмирання всієї ділянки виноградного куща.

Проявлятися чорна плямистість починає з червня, вражаючи однорічні пагони своєрідними круглими точками , пофарбованими в чорно-бурий колір.

З ростом втечі ці точки поширюються і витягуються, стаючи причиною розтріскування лози. Іноді ураження чорною плямистістю зачіпає листя і гребені грон. Уражені листя починають рудіти і жовтіють задовго до осені.

Профілактичні заходи, що допомагають запобігти ураженню чорною плямистістю

Дуже важливо знати, що уражаються виноградники цим захворюванням найчастіше через пошкодження куща. Так, при несвоєчасних обрізках або неакуратних видаленнях пагонів, поранені місця стають особливо вразливими.

У поєднанні з несприятливими погодними умовами, виникають всі умови для зараження винограду чорною плямистістю. Тому, обрізку не потрібно вважати чистою формальністю, варто відноситься до цього процесу з потрібною відповідальністю і обробляти місця зрізів.

Для профілактики чорної плямистості добре підходять ті препарати, які рекомендується використовувати для лікування і профілактики мілдью.

Як побороти чорну плямистість на своєму винограднику?

Хімічні способи боротьби проти проявів цього захворювання поки не дають хороших результатів. Дуже важливо видалити сам грибок, для чого в осінній час після обрізки виноградника його обробляють препаратами міді.

Всі пошкоджені ділянки виноградника вирізаються повністю .

Обприскування проти чорної плямистості проводяться і ранньою весною, з поява на кущі перших 2-3 листочків. Для такого обприскування найкраще підійдуть фунгіциди. Після цього варто ще близько 3-х разів обприскати спеціальними препаратами кущ, поєднуючи обробку з обприскуваннями від оїдіуму і мілдью.

Небезпека чорної плямистості полягає в тому, що це захворювання вважається хронічним для виноградників . Тому, якщо воно вже з’явилося на кущі, то боротися з ним доведеться не один рік. Однак, якщо докласти достатню кількість зусиль і проводити регулярні обробки — можна значно оздоровити кущ.

Чорні точки на пагонах винограду. Хвороби винограду: фото і поради садівників по лікуванню

Як відрізнити прояви сірої гнилі на винограді?

Якщо в подальшому повітря навколо виноградного куща буде застоюватися, а в повітрі буде надлишок вологи, сірий наліт може покривати навіть грона. При цьому, якщо доторкнутися до ураженої грона, вона буде пиляти.

Таким чином, захворювання повністю псує урожай. Якщо ж погода буде сухою, то дивуватися можуть лише кілька ягід, які з часом морщаться. Якщо сіра гниль вразила суцвіття — при сухій погоді вони просто відімруть і засохнуть, придбавши бурувате забарвлення.

Це захворювання здатне ставати причиною загнивання ягід і гребенів грона винограду.

Профілактика сірої гнилі: які заходи важливо проводити?

  • у загальних рисах профілактика сірої гнилі така ж, як і оїдіуму або мілдью: використовуються ті ж препарати і при регулярному виконанні необхідних обприскувань захворювання часто не проявляється.
  • щоб самостійно не викликати появи сірої гнилі, варто враховувати те, вражає ця хвороба в першу чергу місця зрізів і ті місця, які були ослаблені. Таким чином, потрібно бути уважним до куща і добре стежити за такими місцями.
  • кущ винограду стає більш сприйнятливим до сірої гнилі, якщо його тільки однобічно підгодовувати за допомогою азотних добрив.
  • варто також знати, що навіть якщо навесні сіра гниль і вразила ваш виноград, то при настанні сухої літньої погоди вона не буде далі поширяться.

Лікування виноградного куща від даного захворювання

Для того, щоб хвороба не поширилася по всьому кущу, важливо видаляти уражені частини винограду . Також, в такому випадку обприскування спеціальними препаратами буде обов’язковим. Навіть якщо препарати не знищать захворювання, то розвиватися далі в цьому сезоні воно не буде.

Антракноз: особливості ураження виноградного куща і боротьби з хворобою

Чорні точки на пагонах винограду. Хвороби винограду: фото і поради садівників по лікуванню

Характеристика захворювання антракноз: чим воно небезпечне для винограду?

У антракноза, так само як і практично у всіх грибкових захворювань, часто буває дуже велика зона ураження. Він проявляється як на листя і пагонах виноградника, так і на суцвіттях, а пізніше і на ягодах.

Захворювання зустрічається по всьому світу, особливо сприятливим для нього є теплий клімат, як на узбережжі чорного моря і півдні україни.

Найбільш негативною рисою цього захворювання є його здатність зимувати і збережуться до 5 років . Таким чином, навіть без зовнішніх проявів виноград може бути ураженим антракнозом. Варто відзначити, що за один вегетаційний період грибок даного захворювання може наплодити близько 30 поколінь своїх спор.

Особливо небезпечно це захворювання для тільки розпускаються частин куща, якщо одночасно з цим погода щедра опадами.

Чорні точки на пагонах винограду. Хвороби винограду: фото і поради садівників по лікуванню

Особливості прояву антракнозу винограду

Уражені цією хворобою листя відрізняються наявністю на них плям бурого кольору з характерною темно-білою облямівкою. Через такого характеру прояви, це захворювання часто називають»пташиним оком».

Плями часто можуть навіть зливатися. Також як і при оїдіумі, ці плями стають причиною відмирання тканин листа. Пагони також вражають п’ята рожево-сірого або коричнево-бурого відтінку, які виглядають як вдавлені ями.

На пагонах плямам також характерна темна облямівка. Уражена деревина з часом розтріскується, на лозі утворюються виразки. Пагони взагалі можуть надламуватися, а надалі — абсолютно засихати. Таким же чином реагують на антракноз винограду і черешки листя і гребені грон.

Суцвіття після поразки описуваним захворюванням стають коричневими, всихають. Ягоди також уражаються вдавленими рудуватими плямами, з обов’язковою облямівкою більш темного кольору. Захворювання здатне позбавляти врожаю і сильно шкодить кущу.

Що застосовувати для профілактики антракнозу винограду?

Особливо сильно поширюється це захворювання в дощові погоди. Тому, після того, як погода стає більш сухою, виноградний кущ потрібно обов’язково обробити препаратами.

Найкраще використовувати фунгіциди, якими потрібно обприскувати кущ два рази до його цвітіння, і один раз після, в період формування виноградних ягід.

Найкраще підбирати сорти винограду, які генетично мають хорошу стійкість до антракнозу.

Лікування виноградного куща, ураженого антракнозом

Лікувати дане захворювання досить складно, хоча домогтися успіхів і можна. В якості препаратів обробки куща, використовуються наступні:

  • «антракол»
  • «акробат «
  • суміш» бордоської рідини»
  • «купросат»
  • «ридоміл»
  • «танос»
  • «хорус»

Важливо відзначити, що обробка проводиться як контактно (найперша обробка навесні; використовуються препарати міді), так і системно (всі наступні).

Чи була ця стаття корисна?

Дякую за вашу думку!

Напишіть в коментарях, на які питання ви не отримали відповіді, ми обов’язково відреагуємо!

Ви можете порадити статтю своїм друзям!

Ви можете порадити статтю своїм друзям!

94 рази вже
Допомогла

Додати в закладки:

Збудник чорної плямистості, описаної в спеціальній літературі також як хвороба «розтріскування кори» або відмирання,- недосконалий гриб phomopsis viticola. Захворювання виявлено і ідентифіковано д. Реріком в америці в 1909 році; в європу було завезено з посадковим матеріалом у другій половині xix століття. Шкідливість захворювання різко проявилася після переведення виноградників на штамбову культуру. Виявлена в 1971 році в одеській області.В даний час хвороба поширена в україні, росії, молдові, республіках закавказзя, на північному кавказі.

Ознаки захворювання

Може вражати здеревілі частини кущів і всі зелені органи.

Чорні точки на пагонах винограду. Хвороби винограду: фото і поради садівників по лікуваннюперші ознаки на кущах з’являються в червні. Найбільш помітна хвороба на вузлах однорічних пагонів перших 6-7 міжвузлів — з’являються округлі точки чорно-бурого або чорного кольору. Під мікроскопом вони виглядають як здуття тканин кори, на вершині яких — побуріле і омертвіле продихи, під яким знаходяться омертвілі клітини. У міру зростання пагонів точки можуть зливатися в поздовжні плями; тканини розтріскуються. Часто заражаються самі нижнє листя, рідше — гребені грон і вусики. Іноді бувають покриті чорними плямами навіть ковпачки квіток. На уражених листових пластинках видно овальні і незграбно окреслені некрози, здебільшого поблизу пофарбованої в чорний колір найпотужнішою жилки, некрози листа оточені світлою облямівкою. Часто спостерігається деформація (кучерявість) листової пластинки і навіть її розриви через натяг тканини; сильно уражені листя жовтіють. Дозрілі теж іноді уражаються, стаючи темно-фіолетовими і неприємними на смак. На багаторічній деревині і здеревілих однорічних пагонах захворювання викликає знебарвлення кори — білясті плями з’являються навколо вузлів на перших міжвузлях, а при сильному розвитку захворювання — на штамбах, рукавах і плодових ланках. На вицвілих ділянках кори при температурі вище 10 °с утворюються плодові тіла гриба, в підставах яких видно маленькі чорні капсули. Під корою багаторічної деревини теж можна знайти плодові тіла, що розростаються до чорних хрящевидних утворень і іноді перекривають один одного. Якщо міцелій глибоко вростає в деревину, утворюються прогнилі ділянки, які спочатку послаблюють зростання, а потім викликають відмирання рукавів.

Біологія чорної плямистості

Навесні при температурі вище 8 °с і при наявності водної плівки над пікнідами вони викидають спори, які переносяться з краплями води або, після висихання,- вітром, комахами і деякими . У пікнідах утворюються два види спор: овальні безбарвні з нормально розвиненими гіфами альфа-спори і ниткоподібні вигнуті з рудиментами проростковими трубочками бета-спори; функції бета-спор повністю не ясні. Співвідношення в пікнідах альфа — і бета-спор залежить від сорту винограду і стану кущок на невгнітених утворюються в основному альфа-спори, на пригноблених — обидва види спор, на загиблих кущах — бета-спори. Зараження рослин викликають тільки альфа-спори (козар, 1990).

Альфа-спори, потрапляючи на зелені частини, проростають вже при температурі вище 1 °с і відносній вологості повітря не нижче 86%. Поширення захворювання всередину куща може відбуватися за рахунок сапрофітно зростаючого міцелію, здатного почати зростання при температурі трохи вище нуля, і спорами, які переносяться дощовою водою з пікнід плодоносних пагонів в кору рукавів і штамба або в тріщини і щілини в деревині. Часто заражаються чорною плямистістю через рани, що наносяться при уламку пагонів, а також при інших механічних пошкодженнях.

Розвивається захворювання в широкому діапазоні температури повітря — від 15 до 35 °с; оптимальна — 23 °с.

Шкідливість захворювання і витривалість сортів

Захворювання найбільш шкідливо в зонах вирощування винограду з підвищеною вологістю повітря. Через деформацію листя послаблюється процес фотосинтезу. На однорічних пагонах на нижніх, зазвичай сильно уражених міжвузлях гине до 60% нирок; це зменшує навантаження очками і сприяє розвитку пагонів на кінці плодової стрілки, де вони легко обламуються. Слабке каллюсообразованіе робить хворі однорічні пагони непридатними для виробництва саджанців. При ураженні багаторічної деревини відмирають штамби, рукава і цілі кущі. Послаблюється також їх стійкість до несприятливих зимових умов — через недостатнє накопичення поживних речовин.

Сорти, що володіють польовою витривалістю до чорної плямистості: рислінг, бастардо магарачскій, іскра, каберне-совіньон, трамінер, таврида, естафета, ляна, пам’яті вердеревського.

Сорти, сильно уражаються чорною плямистістю: мускат білий, аліготе, італія, кардинал, матраца, голубок, чауш, шардоне, сапераві північний, карабурну, степняк, грудневий, дністровський рожевий.

Захисні заходи

Чорні точки на пагонах винограду. Хвороби винограду: фото і поради садівників по лікуваннюхімічна боротьба з застосуванням нині відомих діючих речовин проти швидко зростаючого під захистом тканин господаря, міцелію гриба, не дає результатів, тому в «список хімічних і біологічних засобів боротьби з шкідниками, хворобами рослин і бур’янами, регуляторів росту рослин і феромонів, дозволених для застосування в сільському, в тому числі фермерському, лісовому та комунальному господарствах на 1992-1996 рр. Не внесені фунгіциди, використовувані для боротьби з чорною плямистістю. Всі рекомендовані вітчизняними дослідникам хімічні заходи боротьби спрямовані на знищення спор і плодових тіл гриба, але ефективність таких заходів недостатньо висока, тому правильніше буде сказати, що застосування викорінює обприскування виноградних насаджень дноком або нітрафеном, а також обприскування бордоською рідиною або її замінниками, мікалом, ефалем, еупареном протягом вегетації надає побічну дію на чорну плямистість. Не дивлячись на те, що дослідники показують, що боротьбу з нею треба починати раніше, ніж з мілдью, і навіть раніше, ніж з антракнозом; першу шпалеру краще проводити по набряклим нирках винограду, другу — в фазі 4-5 листків. Все це говорить про те, що необхідно розробляти спеціальні заходи боротьби з даним захворюванням, можливо, навіть на основі нових фунгіцидів.

Інфекційний запас можна також зменшити за допомогою ряду агротехнічних прийомів: видалення і спалювання уражених частин куща формування добре розвинених, здорових кущів винограду, закладка нових насаджень здоровим посадковим матеріалом.

якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть ctrl + enter, щоб повідомити про це редакції