Цікаві факти про мурах. Мураха, заняття за рідною природою в старшій групі мураха загін комах

229

У безлічі народів мурахи вважаються втіленням працьовитості. Ці дивовижні істоти створили свою власну цивілізацію з суворою ієрархією, поділом обов’язків і величезними підземними містами, пронизаними розгалуженими підземними ходами. Крім того, мурахи дивно добре вміють пристосовуватися, будучи здатними вижити практично в будь-яких умовах.

  1. мурахи походять від істот, схожих на ос, близько 110-130 мільйонів років тому. Вони жили пліч-о-пліч з динозаврами, але не вимерли, на відміну від цих гігантів.
  2. колонії мурах можуть включати від десятка до декількох мільйонів особин.
  3. на землі мешкають мурахи 12 000 різних видів. Довжина найменших з них становить всього 0,07 сантиметра, а найбільших – досягає 5 сантиметрів.
  4. багато хто вважає термітів мурахами, хоча вони навіть не родичі. Найближчі родичі термітів-таргани(див.
  5. крихітні мурахи складають 15-20% від загальної біомаси тварин землі, перевершуючи масу хребетних істот.
  6. вчені підрахували, що на планеті в будь-який момент часу живе близько 10 квадрильйонів мурах. На кожну людину припадає близько мільйона цих комах.
  7. робочі мурахи живуть до 3 років, в той час як мурашина королева може царювати до 30 років.
  8. ці комахи можуть брати в полон представників інших видів мурах, змушуючи їх працювати на благо своєї колонії.
  9. найбільша в світі суперколонія мурах складається більш ніж з мільярда особин і охоплює понад 5954 квадратних кілометрів.
  10. укус мурах виду paraponera clavata жахливо болючий, причому біль може тривати цілу добу. Цих комах часто називають «мурахами-кулями», тому що після їх атаки здається, що в вас хтось вистрілив.
  11. вчені вважають, що мурахи здатні переносити предмети в 5000 разів важче їх самих. Для порівняння, равлики можуть переносити тяжкість лише в десять разів більше їх власної ваги(див.).
  12. мурахи здатні розвивати швидкість до 7,62 сантиметра в секунду. Для людини порівнянна швидкість-майже 55 кілометрів на годину.
  13. 13. Мурах — найрозумніші комахи. Їх мозок, незважаючи на скромні розміри, складається з 250 тисяч клітин.
  14. мурахи чують ступнями і колінами – вони вловлюють коливання грунту.
  15. мурахами охоче ласують борсуки. Засовуючи мову в мурашник, вони чекають, поки атакуючі непроханого гостя мурахи не налипнуть на нього, і просто проковтують здобич (див.).
  16. кожній колонії мурах відповідає свій власний запах.
  17. мурашина королева займається виключно тим, що відкладає яйця. Турбота про них-обов’язок робочих мурах.
  18. деякі мурахи не будують мурашників, а ведуть кочовий спосіб життя. Коли приходить час рухатися далі, вони збирають своїх личинок, запас їжі, яйця і королеву, а потім відправляються в дорогу.
  19. укус чорного мурашки-бульдога може виявитися смертельним для людини. На щастя, на цей випадок створено протиотруту.
  20. мурахи здатні до інтерактивного навчання-тобто можуть набувати знання, грунтуючись на чужому прикладі, а не своєму власному. Крім них такою здатністю володіють тільки ссавці.
  21. деякі види мурах здатні використовувати в якості орієнтира магнітне поле землі, як деякі акули(див.).
  22. мурахи здатні утворювати зі своїх тіл «живі мости» для перетину водних або рослинних перешкод.
  23. мексиканське блюдо «ескамолес» включає в себе яйця декількох видів мурах.
  24. деякі південноамериканські племена індіанців використовують мурах в ритуалах посвячення хлопчика в чоловіка-підлітку надягають на руку спеціальний рукав з живими комахами всередині. Після цього випробування рука присвяченого залишається паралізованою і опухлою протягом декількох днів, іноді у дитини від численних укусів чорніють пальці.
  25. мурахи навчилися культивувати живі організми для задоволення своїх потреб.

Мураха добре знайомий людині. На сьогоднішній день вивчено і описано приблизно 13000 комах, які розселилися практично по всьому світу. Виняток становить антарктида, приполярні області і центральні території великих пустель. Завдяки своїй величезній чисельності мурахи складають в середньому від 10 до 25% біомаси наземних тварин. З цієї кількості більше 300 різновидів комах мешкає на території росії. Здатність пристосовуватися до різних середовищ існування обумовлена соціальною організацією і використанням різноманітних ресурсів.

Загальний опис

Фото мурашки крупним планом, розміщені на сайті, дозволять уважно його розглянути. Залежно від приналежності до того чи іншого виду комахи бувають різних розмірів. Найдрібніші особини досягають в довжину всього 1 мм, а – до 50 мм.відрізняються вони і забарвленням. Серед мурах зустрічаються руді, чорні, червоні, глянцеві, матові і навіть зелені. Кожен вид комах має свої характерні зовнішні ознаки, специфічну поведінку, а також вони розрізняються певним .

З біологічної точки зору, мурахи відносяться до загону перенончатокрилих. Крім цього, вони належать до класу комахи, типу членистоногі і об’єднані в сімейство formicidae, що в перекладі з латинської означає мурахи.

Цікаво!

Мурахи – комахи працьовиті і мають величезну працездатністю. Вони в змозі підняти вантаж, маса якого в 20 разів більше їх . Тяжкості переносяться на значні відстані.

Мурахи-громадські комахи. Соціальна структура їх спільноти має сувору ієрархію з поділом праці, розвиненими системами комунікації та самоорганізації. Це дозволяє особинам координувати свої дії і виконувати покладені на них завдання. Деякі різновиди мурах наділені здатністю передавати один одному складну інформацію, завдяки розвиненому «мови». Всі особини розділені на 3 касти:

  • самки: королеви або;
  • самці;
  • робочі мурахи – безплідні самки.

Належність до тієї чи іншої групи обумовлена на генетичному рівні і не може бути змінена ніякими обставинами. Самці мурах і самки, у робочих особин вони відсутні. У всіх різновидів комах з запліднених яєць народжуються особини жіночої статі, які в подальшому можуть стати королевами або робітниками. З незапліднених яєць-тільки самці.

Для того, щоб мати повне уявлення про мурах, опис зовнішнього вигляду необхідно доповнити особливостями їх анатомічної будови.

Екскурс в анатомію

Зовнішня будова мурах відрізняється чітко вираженою сегментацією, в якій представлені такі частини тіла – голова, мезосома (груди) і з’єднане з нею тонкою талією черевце. Всі вони покриті міцною хітинової оболонкою, яка являє собою екзоскелет. Даний факт вказує на те, що скелет комахи знаходиться зовні, але, незважаючи на це, виконує всі функції незвично розташованого органу. Він забезпечує захист тіла і його підтримку.

Анатомія мурашки задоволена складна, але і цікава завдяки своїм специфічним особливостям. Вузька талія, що з’єднує черевце з мезосомою, називається петіоль, що включає в себе один або 2 членика. Разом з черевцем вони утворюють метасому. Така будова мурашки в значній мірі відрізняє його від інших комах.

Характерною особливістю є колінчаті вусики, розташовані на голові. Вони виконують функцію органів чуття і допомагають мурашці виявити хімічні речовини і розпізнати запахи, визначити напрямок повітряних потоків, відчути вібрації. З їх допомогою за допомогою зіткнення здійснюється передача і прийом сигналів. На фото мурашки чітко видно колінчаті вусики і структура тіла комахи.

На замітку!

Подібні вусики є тільки у мурах. Інші комахи позбавлені такого органу почуттів.

Зовнішні особливості мурах окремих видів відображаються і на будові голови. Вона буває плоско-опуклою, серцеподібної, конічної, квадратної, круглої або пірамідальної. Голова мурашки оснащена сильними мандибулами, які призначаються для перенесення їжі, будівельного матеріалу і оборони.

Цікаво!

У деяких видів комах жвали відкриваються на 270° і закриваються як капкани з величезною швидкістю – 120-230 км/год. Тому навіть крихітний мураха здатний чутливо у деяких видів комах жвали відкриваються на 270° і закриваються як капкани з величезною швидкістю – 120-230 км/год. Тому навіть крихітний мураха здатний чутливо .

Головний мозок комахи у ставленні до маси його тіла співвідноситься як 1: 200, що є одним з найбільших середПредставників світу тварин. Однак мураха-це комаха, що не володіє високим інтелектом, так як всі його реакції закладені на генетичному рівні. Різноманіття і складність інстинктів вражає уяву. У зв’язку з цим можна виділити такі особливості мурах:

  • висока організованість;
  • здатність до самопожертви на благо колонії;
  • пристосування до середовища проживання нагадують розумну діяльність.

Всі ці та безліч інших факторів привертають увагу вчених мірмекологів. В їх наукових роботах описані різних видів.

Гризе типу ротовий апарат мурашки складається з верхньої (лабрум) і нижньої (лабіум) губ, а також щелеп-мандибул. У одних видів комах жвали великі, у інших – не дуже. Можуть бути тупими або гострими, змикаються і перекриваються. Завдяки мильним щелеп комахи навіть при закритому роті здатні ретельно жувати їжу. На мові нижньої губи, за допомогою якого мурахи чистять тіло, розташовані смакові рецептори.

Людям цікаво знати, скільки очей у мурашки. Органи зору мають складне фасеточное будова. Очі мурах складаються з безлічі мікроскопічних лінз. Вони прекрасно розрізняють руху, проте гостротою зору комахи похвалитися не можуть.

Цікаво!

Більшість особин страждають короткозорістю, а деякі не бачать взагалі.

У верхній частині голови мурашки крім парних очей є ще 3 простих очка. З їх допомогою вони можуть визначити світловий потік і ступінь освітленості.

У мурах оригінальне стебельчатого типу черевце, що має одне або 2 кільця. На ньому розміщуються невеликі щербини або виріст, розташований вертикально. У черевці розміщуються внутрішні органи мурашки, в тому числі і репродуктивні, а також видільні залози.

У багатьох представників сімейства, особливо це стосується робочих мурах, на кінці третього сегмента тіла розташовується втратив свою функціональну приналежність яйцеклад. Він трансформувався в жало, що служить знаряддям захисту і добування їжі. Особини виділяють кислоту і інші сигнальні речовини, які завдяки цьому органу розбризкуються на відстань в кілька сантиметрів, вражаючи ворога і попереджаючи родичів про небезпеку.

Всі представники сімейства мурашиних мають 3 пари ніг, які прекрасно розвинені. Розташовані на грудному сегменті вони виконує строго певні функції:

  • 1 пара забезпечена спеціальними «щіточками», що дозволяють комахою здійснювати гігієнічні процедури;
  • задні лапки оснащені шпорами, які служать для захисту від ворогів і атаки при боях з іншими мурахами.

Кігті, що мають гачкувату форму, закінчують кінцівки мурашки. Завдяки цій особливості, пересування мурашки здійснюються по горизонтальних і абсолютно гладких вертикальних поверхнях. Метод їх пересування багато в чому визначається . Окремі види мурах здійснюють стрибки, планують і навіть утворюють переправи по воді.

Внутрішня будова

Внутрішня анатомічна будова мурах досить складна. Воно вимагає докладного опису і вивчення. Як і будь-яка тварина, представники сімейства мають органи травлення, виділення, дихальну, нервову і кровоносну систему. Серце комахи, що забезпечує циркуляцію безбарвної гемолімфи або крові, представлено у вигляді м’язистої трубки, що проходить уздовж всієї спинної поверхні тіла особини. Розмір мурашки і специфічні особливості будови залежать від приналежності до того чи іншого виду, а також статусу в сім’ї.

Відповісти на просте запитання, де живуть мурахи не так складно. Комах можна зустріти практично на всіх континентах, в різних природних і кліматичних зонах. Вони вважають за краще будувати собі спеціальні житла-мурашники, які можуть розташовуватися на поверхні, в глибині землі, що розкладається деревині, під дрібними каменями. Деякі види членистоногих окупують чужі гнізда або поселяються поруч з людиною.

Фото мурашника, представлене на сайті, дозволяє познайомитися зі складною системою влаштування житла комах.

Засновницями гнізд, які зводяться особинами самостійно, є самки або королеви. Їх основна функція-продовження роду і підтримання чисельності популяції, проте саме вони вибирають відповідне місце для . У будь-якій колонії є тільки одна матка-королева. Всі інші, в залежності від ієрархічної приналежності, її годують, оберігають, доглядають за відкладеними яйцями і потомством.

Комахи воліють жити колоніями. Їм притаманний осілий спосіб життя, тому вони будують для себе придатні для життя гнізда. Основна частина мурашника знаходиться в грунті, де організована складна розгалужена система ходів і лабіринтів, що йдуть на глибину більше 4 м. Саме тут розташовується королева, знаходяться яйця і личинки. Для її обслуговування в мурашнику знаходиться велика частина живих мурах.

На замітку!

Вид зовнішньої частини житла може варіюватися від простого отвору в землі до величезного споруди, на будівництво якого комахи використовують опалу хвою, гілки рослин і інший матеріал.

Структура сім’ї та особливості існування

Мурашина сім’я – добре організоване співтовариство зі строго встановленим поділом праці, внутрішньою системою зв’язків і взаємин. Чисельність особин в колонії може досягати декількох десятків, а іноді і мільйонів жителів. Більшу частину представників сімейства складають безплідні безкрилі самки-робочі мурахи, з яких формуються касти солдатів, фуражирів, «няньок», будівельників та інших працівників.

В мурашиної колонії найчастіше присутня одна репродуктивна самка. Вона тільки один раз під час»шлюбного польоту». Отриманого запасу сперми їй вистачає на все життя, тривалість якої варіюється від 12 до 20 років і залежить від виду комахи. Запліднені особини відгризають собі крила і створюють нову сім’ю. Цикл розвитку мурах складається з декількох стадій-яйце, личинка, лялечка і імаго. З заплідненої яйцеклітини на світ з’являються самки, в іншому випадку – самці.

Здатність пристосовуватися до певного середовища проживання позначається на , в якому представлена рослинна і тваринна їжа. Матці доставляється білковий раціон, а робочі мурахи вважають за краще харчуватися дрібними частинами ягід, плодів, соком рослин, насінням та іншими продуктами вуглеводного меню.

Цікаво!

Цих маленьких представників фауни в основному залежить від функціональних обов’язків. Робочий мураха трудиться на благо колонії протягом 1-3 років. Найкоротший життєвий шлях відведений самцям, він може досягати всього декількох тижнів.

Мурахи-одні з цікавих і постійно вивчаються представників тваринного світу планети. Вони виконують велику кількість важливих екологічних функцій і надають неоціненну , регулюючи чисельність шкідливих комах..

Маленькі будинки і великі замки

Живуть мурахи в гніздах. Втім, в побуті ми частіше використовуємо слово «мурашник». Причому мурашники можуть розташовуватися і на землі, і глибоко під землею, і в деревині, і навіть в звичайному жолуді — невеликій родині, що складається з сотні особин, буде там дуже затишно.

А, ось печерні мурахи з австралії відрізняються тим, що біля входу в свій підземний мурашник вибудовують досить високий бар’єр з сухих гілочок.

Ще загадковіше виглядають гнізда, де біля входу височіє цілий лабіринт, виліплений з глини…

Бувають і такі мурашники, побачивши які захоплює дух. Наприклад, вчені одного разу виявили цілий мурашиний місто, що знаходився на восьмиметровій глибині під землею. Його площа становила 50 квадратних метрів-це розмір просторої однокімнатної квартири! а, знаєш, скільки землі довелося перекопати маленьким будівельникам, щоб звести своє місто? сорок тонн!

Як сім’я вибирає нове місце для гнізда?

Будь-який будинок може виявитися зруйнованим. Від цього не застраховані і мурашники. Так що, в разі такої неприємності, мурахи починають негайно шукати нове місце для житла. Уяви таку ситуацію: сотні мурах-розвідників розбіглися в різні боки. Кожен досліджував територію і знайшов, на його погляд, підходяще місце для побудови. Але, як же вибрати з декількох варіантів найкращий? і хто, взагалі, приймає рішення в мурашиної сім’ї? насправді, лідерів тут немає, і бути не може. Ці загадкові комахи діють як єдиний живий організм. Мураха піклується не про власну вигоду, а про те, що краще для всієї родини.

У разі ж переїзду, мурахи-розвідники подають сигнал своїм побратимам про те, що знайшли придатну для будівництва ділянку. І, якщо з одного і того ж місця буде багато сигналів, значить, все особиниРушать саме в цьому напрямку.

Бродячі мурахи

Втім, не у всіх мурах є постійне місце проживання. Існують і бродячі мурахи. Живуть вони в тропіках африки, а також в центральній і південній америці. Часом африканські бродячі мурахи об’єднуються у величезні колонії чисельністю до двадцяти мільйонів особин! рухаються вони дуже швидко — зі швидкістю 20 кілометрів на годину. А тепер давай порівняємо це зі швидкістю біжить людини… Новачок, який вирішив зміцнити здоров’я, розвине її приблизно до 17 кілометрів на годину. У спортсменів вона буде, звичайно, більше. Але, і цей приклад прекрасно ілюструє дивовижні здібності мурах. Адже, незважаючи на те що ми з ними бігаємо приблизно з однаковою швидкістю, довжина наших ніг і крихітних кінцівок мурашок просто непорівнянна!

Дуже цікаво спостерігати, як пересуваються бродячі мурахи-кочівники. Вони схожі на живу річку, поточну в, відомому тільки їй, напрямку. Ширина цієї «річки» біля основи може досягати п’ятнадцяти метрів. Потім вона поступово розширюється аж до сорока-сорока п’яти метрів! така колона кочівників в середньому розтягується до одного-двох метрів. Зупиняючись на ночівлю, цариця разом з личинками залишається в центрі, а інші мурахи, чіпляючись лапками один за одного, утворюють велику кулю, діаметром приблизно один метр.

Ці кочівники, здається, зовсім не втомлюються від виснажливих переїздів. У день вони можуть проходити до трьохсот кілометрів. Тимчасові стоянки робляться ними тільки для того, щоб мурашина цариця відклала яйця. А, потім все знову відправляються в дорогу. Чому вони не бажають влаштуватися на одному місці, побудувати будинок і вести розмірений спосіб життя (за мурашиним мірками, зрозуміло) – велика загадка! так, і взагалі-все про мурах знати просто неможливо …

Мурахи-хлібороби

дорогий читачу, ти напевно знаєш, якими смачними бувають помідори з огірками, вирощені на власному городі. Як чудово приготувати влітку з них салат! а, деякі господині навіть роблять закачування, щоб можна було взимку насолодитися смаком цих овочів. Також для домашніх заготовок збирають гриби з ягодами… Сьогодні вже нікого не здивуєш баночкою маринованих опеньків. Але, чи знаєш ти, що існують мурахи-хлібороби, які так само, як і ми, вміють розбивати городи і вирощувати на них їжу?!

Мурахи-листорізи, про які зараз піде мова, мабуть, одні з найдивовижніших комах на землі. Їх щелепи схожі на крихітні ножиці, здатні відрізати шматочок зеленого листа, зручний для транспортування в мурашник. Листя ж, в свою чергу, є сировиною для землеробства. А, саме — для вирощування грибів! мурахи-листорізи живуть досить глибоко під землею. Іноді вони вибудовують свої міста на глибині декількох метрів! їх мурашники-це складні архітектурні будови, з безліччю ходів і каналів. Так, що там говорити, в таких будівлях є навіть власні вентиляційні шахти, через які провітрюються грибні плантації!

Отже, зібравши листя і травинки, робочі мурахи несуть їх додому, де обов’язково дезінфікують за допомогою антибіотика, який самі ж і виробляють. Потім вони подрібнюють листя. Після цього вже інші мурахи, дуже маленькі за своїм розміром, приймаються за роботу. Їх завдання-зробити з листочків кашку і розподілити її по всій плантації. До речі, ці крихітні мурахи ніколи не залишають свого гнізда, на відміну від родичів, що займаються видобутком зелені.

Вже через добу після того як кашка з листя була покладена на плантації і заквашена, зникає її природний зелений колір. Вона повільно починає перетворюватися в щось схоже на іній. Це і є мурашині ласощі — їх улюблений гриб!

Коли ж настає час збору врожаю, спеціальні мурахи-годувальники відносять частування мурашкам-робітникам, і уважно стежать, щоб ніхто не залишився голодним. А ще мурахи-дивовижні чистюлі. Відходи, що залишилися від вирощування гриба, вони збирають і відносять на звалище, яку самі і влаштовують далеко від мурашника. Хоча, в цьому немає нічого дивного, адже жити в чистоті хочеться навіть маленькому мурашку, правда?

Мурахи-ткачі

Ну а ці спритники вміють робити з листя справжні полотна, з яких потім будують гнізда! живуть мурахи-ткачі на деревах. Примітно, що в процесі роботи жоден лист не відривається ткачем від гілки! мураха просто захоплює краю двох листочків, а його побратими підносять до вийшла конструкції личинки, що виділяють нитки, схожі на клей. Так народжуються справжні шедеври! якщо ж десь утворюється пролом — це не проблема. Ткач може залатати її навіть сухим опалим листом. В цьому випадку полотно вийде строкатим.
Цікаві факти про мурах. Мураха, заняття за рідною природою в старшій групі мураха загін комах

Правда, у нас мурахи-ткачі не зустрічаються. Їх середовищем проживання, як правило, є австралія, південна азія і африка. До особливостей цих комах можна віднести і те, що вони утримують ношу, що перевищує їх власну вагу в сто разів. Це, все одно, що людині підняти легковий автомобіль! а, ще мурахи-ткачі можуть висіти вниз головою навіть на гладкому склі і протистояти ураганної силі!

Мурахи-пастухи

Цей вид харчується медвяною росою – солодкими прозорими крапельками, які виділяє лісова попелиця. Мурашки швидко зрозуміли, що комах, пригощають їх таким ласощами потрібно оберігати і захищати. Так мурахи стали справжніми пастухами!

Ще мурахи-пастухи розводять медових жуків, які, як і попелиця, дають їм велику кількість солодкої їжі. Як і личить хорошим пастухам, мурахи переганяють свої «стада» на кращі пасовища – тобто, на квіти, в яких більше нектару. Як вони це роблять? о, це, дійсно, цікавий момент! самок медоносних жуків мурахи-пастухи переносять на головах. Адже вони-представниці слабкої статі, що дають потомство. Самців же перетягують, обхопивши їх щелепами.

Невідомо, як мурахи відчувають наближення дощу, але факт залишається фактом – перед тим, як з неба почнуть падати перші краплі, вони заганяють медоносних жуків під велике листя. Перечекавши негоду під таким своєрідним навісом, пастухи та їх «домашню худобу» знову приймаються за справу …

Мурахи-рабовласники

Є серед мурах і рабовласники! молоді цариці деяких видів, у яких поки ще немає «свити» з робочих мурах, заходять в чужі гнізда. Там вони прикидаються «своїми» за допомогою пахучої речовини, яку здатні виділяти. Сім’я, не знаючи, що перед ними самозванка, починають доглядати за нею, годувати, і проявляти турботу. Потім цариця відкладає яйця, з яких з’являються вже її власні робочі особини. Вони-то з часом і замінюють прихистили ошуканку мурах.

Існують і більш зухвалі мурахи-рабовласники. Вони вриваються в мурашники сусідніх видів і грабують їх. Правда, забирають злодії не золото і діаманти, а те, що набагато цінніше-майбутнє покоління! прихопивши з собою чужі яйця і личинки, загарбники вирощують з них особин, які вже до кінця життя будуть працювати на поневолила їх сім’ю.

Але справедливості заради варто відзначити, що життя бранців в нерідній сім’ї нічим не відрізняється від життя, яка очікувала б їх у власному мурашнику. І там, і там їх чекає лише праця і турбота про своїх побратимів.

Насправді, видів мурах набагато більше, ніж можна описати в цій книзі. До того ж вчені постійно роблять відкриття, і ми дізнаємося про цих крихітних трудівників все більше, і більше! до речі, люди, які вивчають комах, називаються ентомологами, а фахівці, які присвятили себе мурашкам – мірмекологамі.

Цікаві факти про мурах:

  1. коли ці комахи прокидаються, то витягають свої крихітні лапки і відкривають щелепи, ніби підтягуються і позіхають, як це робить людина!
  2. колонія лісових мурах середнього розміру здатна з’їсти 100 кілограм медвяної роси за рік.
  3. мурахи-хоробрі захисники своєї сім’ї. Якщо їх будинок потривожить який-небудь хижак, то вони почнуть стріляти в нього їдкою мурашиної кислотою. Часом ці маленькі створіння здатні звернути на втечу навіть величезного господаря лісу-ведмедя!
  4. якщо мураха отримав травму і не здатний виконувати свою роботу, то інші особини все одно його будуть годувати. Зате, якщо фуражер проявить лінь, то терпіти його в родині ніхто не буде.
  5. мурахи не їдять поодинці-всю свою здобич вони несуть додому, де вона і розподіляється між усіма членами сім’ї.
  6. з мурашиної кислоти роблять різні ліки, які допомагають при болях в суглобах і ударах.
  7. робочі мурахи майже не відпочивають. Вони сплять не більше п’яти годин на добу, причому цей час розбито на періоди, рівні декільком хвилинам! ось і виходить, що мурашник постійно не спить – поки одні мурашки роблять коротку перерву, інші працюють не шкодуючи лапок.
  8. так звані медові мурахи відгодовують деяких побратимів до розмірів виноградини! ці неповороткіЗатыкать их наглухо не стоит — через них дом будет вентилироваться, что поможет избежать влажных застойных процессов. Необходимо также обес­печить проветривание подпольного пространства. Безусловно, дому поможет перезимовать водосточная система, которая предотвратит заливание фасада дождевой и талой водой.

    Что касается водопровода и канализации, то эти коммуникации прокладываются ниже глубины промерзания грунта, ввод в дом тоже должен быть сделан с учетом промерзания, то есть из-под фундамента. Если система подачи воды в дом и слив канализации испытывались, то следует слить воду как можно ниже по системе, а водомерный узел в доме утеплить теплоизоляционными материалами. Все выводы канализационной системы в доме нужно законопатить мягким утеплителем — это поможет избежать замерзания воды, оставшейся рядом с выводом во время испытаний, и предотвратит возникновение запаха.

    Возведение теплового контура представляет собой базовую комплектацию объемов строительных работ. По завершении данного этапа, дом становится полноценной конструкцией, требующей лишь внутренней отделки и организации функционирования коммуникаций.

    Тепловой контур состоит из нескольких обязательных элементов:

  9. фундамент;
  10. стены;
  11. кровля;
  12. окна;
  13. перегородки перекрытия.
  14. тепловой контур закрывается установкой окон и дверей, что способствует образованию в помещениях дома микроклимата со стабильной температурой и нормальной влажностью, необходимых для качественного проведения отделочных работ. После сооружения теплового контура дом достигает той стадии готовности, на которой при необходимости стройку можно «заморозить» на длительное время без ущерба для дома.

    Компания rotenstein строит дома исключительно по методу замкнутого теплового контура. А именно, утепляя кровлю и устанавливая окна и двери. Эти позиции уже включены в стоимость наших домов.

    В конструкции кровли применяются только высушенные деревянные балки. Это позволяет накрывать и утеплять кровлю сразу, а также исключает деформацию конструкции. А установка окон и дверей дает возможность приостановить работы, к примеру, на зимний период, исключая попадание осадков внутрь дома.

    С особой скрупулезностью наши специалисты подходят к монтажу окон, ведь именно они зачастую становятся причиной значительных теплопотерь. В зависимости от ваших предпочтений вы можете остановиться на двухкамерных пластиковых окнах (предусмотрена возможность выбора любого оттенка цветового покрытия), или же поставить деревянные стеклопакеты премиум класса. Весь модельный ряд окон отличается исключительным качеством, которое уже успели оценить наши клиенты. В дома rotenstein устанавливаются металлические входные двери с сейфовым замком и с двумя контурами уплотнителя, который в сильные морозы исключает образование испарины с внутренней стороны двери. Это решение сводит не нет необходимость проектирования тамбура, а также установки дополнительной «внутренней» входной двери.

    Сроки сооружения закрытого теплового контура в нашей компании составляют от 4 до 8 месяцев. Так же как и стоимость, сроки зафиксированы в договоре подряда. И подлежат пересмотру только в случае невозможности проведения работ из-за погодных условий. Мы строго соблюдаем технологию кладки и все без исключения строительные нормы, поэтому, если во время работ наступают заморозки, строительство приостанавливается до весны. На это время объект консервируется по уникальной технологии wienerberger, которая не допускает влияния атмосферных условий на конструкцию.

    В цьому випадку вони доставляють безліч незручностей. Позбавлятися з цими комахами в будинку слід негайно, так як зволікання загрожує значним збільшенням їх чисельності. На щастя, в даний час в будь-якому господарському магазині можна придбати різні препарати і засоби для боротьби з ними. Якщо чисельність досягає величезної кількості і впоратися з комахами самостійно не виходить, тоді потрібно скористатися допомогою професіоналів, які в боротьбі з комахами використовують виключно професійні засоби, придбати самостійно які немає можливості.

    Дуже важливо в процесі з цими комахами дотримуватися в приміщенні чистоту, таким чином, проникнувши туди, вони побачать, що нічого цікавого тут для них немає, і спокійно покинуть приміщення.

    Мурахи-комахи із загону перетинчастокрилих. Всі ми знаємо про те, що вони живуть колоніями, у них є королева, вони дуже працьовиті і сильні. Але є й такі речі, про які знають далеко не всі. Давайте подивимося цікаві факти про мурах.

    Отже, найцікавіші факти про мурах:

    • мурахи-це, звичайно, хижаки. Але незважаючи на це, вони тримають свою домашню худобу. У ролі такої худоби виступає попелиця. Мурахи пасуть тлю, піклуються про неї, захищаючи від інших комах і навіть доять. Таким чином попелиця виділяє спеціальну рідину, яку мурахи із задоволенням застосовують в їжу. Ну і звичайно ж попелиця служить для них в якості їжі. Загалом мурахи-це єдині живі істоти, крім людини, які вирощують домашню худобу.

    Цікаві факти про мурах. Мураха, заняття за рідною природою в старшій групі мураха загін комах

    • у мурах є чіткі обов’язки: будівельники, солдати, фуражери (ті, хто займається пошуком їжі). Якщо фуражер кілька разів повернувся ні з чим, то його стратять і самого пускають на їжу.

    Цікаві факти про мурах. Мураха, заняття за рідною природою в старшій групі мураха загін комах

    Темнолапий мурашиний павук (myrmarachne melanotarsa) виглядає в точності як мураха.

    • існують деякі види, які як дві краплі води схожі на мурах, за винятком того, що у мурах 6 ніг, а у павуків 8. Такі павуки, як правило, користуються цією схожістю для захисту від птахів та інших комах, так як мурахи не є предметом гастрономічної пристрасті ні для кого (крім, напевно, мурахоїдів). Але деякі такі павуки, навпаки, користуються цією схожістю для полювання на самих мурах. Вони підтискають дві лапи, заходять в мурашник, ловлять і вбивають мурашки, після чого виносять його з мурашника, як померлого товариша, а самі поїдають його.
    • мурахи можуть не тільки карати, а й піклуватися. Якщо мураха поранений, але вони будуть доглядати за ним, поки той не видужає, а якщо мураха став калікою, то інші мурахи теж будуть піклуватися про нього і носити йому їжу, поки він в змозі її просити.
    • більшість мурах-це робочий клас і всі робочі мурахи є самками, у яких недорозвинена статева система.
    • мурахи не мають права їсти їжу, яку вони знайшли. Спочатку вони повинні принести всю знайдену їжу в мурашник, після чого вже відбувається розподіл.

    Цікаві факти про мурах. Мураха, заняття за рідною природою в старшій групі мураха загін комах

    • в одним з поширених делікатесних страв є «ескамоли». Це личинки мурах. Коштує таке блюдо приблизно 90 доларів за один кілограм.
    • мурашина цариця (матка) живе в середньому 15 років і за все життя спаровується всього один раз, але своє потомство виробляє постійно.
    • якщо мураха байдикує і нічого не робить без видимих причин, то його виганяють з мурашника. Але цікавим також є той факт, що це стосується навіть цариці. Мурахи можуть вигнати королеву, якщо вона приносить мало потомства і потім вибрати нову.
    • американський вчений-ентомолог дерек морлі стежив за поведінкою мурах і з’ясував, що коли вони прокидаються, то вони витягають всі 6 своїх лап, після чого широко відкривають свої щелепи, значить мурахи теж потягуються і позіхають, коли прокидаються.

    Цікаві факти про мурах. Мураха, заняття за рідною природою в старшій групі мураха загін комах

    • багато хто думає, що мурахи і терміти практично одного виду, але це не так. Мурахи ближче знаходяться до бджіл і ос, а терміти до тарганів!
    • у деяких племен в південній америці обряд посвячення хлопчика в чоловіка проходить так: хлопчик надягає рукав, повний мурах. Після численних укусів руки хлопчика опухають, паралізуються і навіть чорніють, але з часом це проходить.
    • мурашина кислота дуже добре зарекомендувала себе як болезаспокійливе при таких захворюваннях як артрит, артроз, ревматизм, подагра та ін.
    • багато видів мурахи можуть перебувати під водою кілька діб і з ними нічого не трапиться.

    Цікаві факти про мурах. Мураха, заняття за рідною природою в старшій групі мураха загін комах

    • мурахи завжди зможуть знайти дорогу до свого мурашника. Це пояснюється тим, що мурахи залишають за собою слід з феромонів, по якому вони знаходять дорогу додому.