Методичні рекомендації щодо нормування. Методичні рекомендації щодо нормування праці на роботи з обслуговування та ремонту електричних мереж, електроенергетичних пристроїв та обладнання

138
  • реферат-порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці та ведення документації з їх класифікації та нормування (реферат)
  • міллер е. Е. Технічне нормування праці в машинобудуванні (документ)
  • іванов в. Б., ковалик а. Г. Довідник з нормування праці на автомобільному транспорті (документ)
  • антипова о. В. Лекції з управління персоналом (документ)
  • курсова робота — оцінка умов праці на робочому місці інженера-механіка в лабораторії вібродіагностики (курсова)
  • реферат — атестація робочих місць за умовами праці як невід’ємна частина процесу забезпечення безпеки праці (реферат)
  • раціональна організація робочих місць (документ)
  • пашуто в.п. Організація, нормування і оплата праці на підприємстві (документ)
  • Зміст

    N1.doc

    постанова міністерства праці та соціального захисту республіки білорусь
    26 листопада 2004 р. №134

    Норм і нормативів для нормування праці робітників
    На підставі положення про міністерство праці та соціального захисту республіки білорусь, затвердженого постановою ради міністрів республіки білорусь від 31 жовтня 2001 р. № 1589 «питання міністерства праці та соціального захисту республіки білорусь», міністерство праці та соціального захисту республіки білорусь

    Постановляє:

    2. Головному управлінню праці та заробітної плати та науково-дослідному інституту праці міністерства праці та соціального захисту республіки білорусь забезпечити опублікування цієї постанови в бюлетені міністерства праці та соціального захисту республіки білорусь.

    Міністр а. П. Морова

    Затверджено

    Постановою міністерства праці

    Та соціального захисту республіки білорусь

    Для нормування праці робітників
    Загальні положення
    В умовах ринкової економіки зростає роль норм праці як однієї зі складових економічного механізму, що визначають ефективність діяльності організації, що підвищує зацікавленість наймача і найманих працівників в раціональному використанні всіх видів виробничих ресурсів.

    Метою нормування праці в організаціях є забезпечення ефективного використання його виробничого та трудового потенціалу, конкурентоспроможності продукції на основі проведення цілеспрямованої роботи по зниженню трудових витрат у результаті впровадження досягнень науки і передового досвіду, своєчасного їх відображення в нормах.

    В умовах ринкових відносин робота з нормування праці повинна поєднувати як вирішення поточних завдань :

    • Виявлення найбільш ефективних умов виробництва, їх закріплення в нормах і освоєння цих норм, так і проведення робіт, пов’язаних з вирішенням перспективних стратегічних завдань;
    • Оцінки досягнутої величини трудових витрат за загальногалузевим рівнем, виявлення можливості досягнення цього рівня та шляхи його зниження;
    • Перевірки економічного обґрунтування зниження трудовитрат в результаті проведення комплексу заходів технічного та організаційного характеру.

    законодавство дає повну свободу організаціям в питаннях нормування праці. Відповідно до ст.87 трудового кодексу республіки білорусь норми праці встановлюються наймачами за участю профспілок. 1 водночас державні органи управління стали більше приділяти уваги питанням нормування праці, таким як:

    • Розробка норм і нормативів витрат праці, що мають міжгалузеве і галузеве застосування;
    • Організація роботи з відстеження та використання досягнень світової практики в галузі управління нормуванням та організацією праці;
    • Розробка єдиних підходів до оптимізації норм праці;
    • Забезпечення професійної підготовки кадрів і т. Д.

    норми праці, що є за своєю економічною сутністю мірою праці, виконують такі функції:

    • Раціональної організації праці та виробництва;
    • Поточного та перспективного планування;
    • Оцінки ефективності праці та основи стимулювання високопродуктивної праці;
    • Основи для забезпечення нормальної інтенсивності і тяжкості праці;
    • Гаранта дотримання інтересів працівника в частині змістовності доручаються йому відповідно до норми праці робіт, перспектив його професійно-кваліфікаційного зростання (трудової кар’єри).

    методичні рекомендації призначені для використання при розробці методичних і нормативних матеріалів для нормування праці робітників у галузях економіки, а також проведення роботи з нормування праці в організаціях.

    Стосовно умов різних галузей економіки при використанні різних форм організації трудових процесів наведені основні принципи встановлення норм і нормативів можуть дещо відрізнятися.

    Відмінні риси встановлення норм і нормативів повинні відображатися в галузевих методичних рекомендаціях.
    1. Основні принципи нормування праці
    Удосконалення нормування праці сприяє скороченню трудових витрат і одночасно забезпечує зниження витрат на одиницю продукції за іншими видами матеріальних ресурсів.

    Організації на основі скорочення трудових і матеріальних витрат можуть отримати додатковий дохід за рахунок збільшення обсягу випуску продукції при незмінній технічній базі і виробничих площах.

    У зв’язку з посиленням ролі норм праці в зниженні ціни продукції (товарів, робіт, послуг), розширенням їх функцій в плануванні, а також їх орієнтацією на можливості і потреби працівника, нормування праці повинно будуватися на наступних основних принципах:

    • Максимально можливе розширення сфери нормування праці, що забезпечує вимір і оцінку трудового вкладу кожного працівника (загальність нормування праці);
    • Норми повинні відображати необхідні витрати праці і бути єдиними на однакові роботи, що виконуються в аналогічних організаційно-технічних умовах;
    • Обґрунтованість норм праці з урахуванням як організаційно-технічних, так і економічних, психофізіологічних і соціальних факторів;
    • Облік передових досягнень науки і практики;
    • Формування системи управління зниженням трудомісткості продукції, що дозволяє здійснювати цілеспрямований вплив на економію витрат праці на всіх стадіях циклу «дослідження — проектування — виробництво — експлуатація».

    ринкові відносини зумовлюють більш широке застосування норм праці в якості основи для встановлення економічних нормативів та інших показників, використовуваних для планування і організації виробництва, як об’єктивного критерію оцінки роботи колективів і окремих працівників.

    Жорстка конкуренція в сфері збуту продукції вимагає реальної оцінки витрат праці на всіх стадіях підготовки і випуску продукції, проведення досліджень, технічної підготовки, виготовлення продукції, виконання допоміжних робіт і управління.

    Це висуває на перше місце принцип загальності нормування праці всіх категорій працівників — робітників, керівників, фахівців та інших службовців — переважно методами прямого нормування, що дозволяють визначати трудомісткість робіт, встановлювати оптимальне завантаження, підвищувати ефективність їх праці і посилювати залежність його оплати від кінцевих результатів.

    Роботу з нормування праці необхідно проводити систематично і охоплювати весь «життєвий цикл» норми:

    • Аналіз діючих норм;
    • Встановлення нової норми (на нову продукцію або заміна діючої норми нової);
    • Освоєння норми, знову аналіз і проведення роботи в перспективних напрямках шляхом впровадження нової техніки, прогресивної технології, організації виробництва і праці з тим, щоб трудові витрати завжди знижувалися і забезпечували конкурентоспроможність продукції.

    обґрунтованість норм праці з урахуванням всіх факторів особливе значення має для окремих категорій працівників (вагітних жінок, осіб пенсійного та передпенсійного віку, інвалідів, підлітків), дозволяючи при високій продуктивності праці в умовах ринку зберегти працездатність і здоров’я людини на основі обґрунтованих режимів праці та відпочинку.

    Норми праці повинні розроблятися виходячи з організаційно-технічних умов (технічної озброєності праці, організації виробництва і праці, складу робочої сили), які реально є в організаціях або можуть бути створені до моменту введення норм.

    В умовах загострення проблеми реалізації таКонкурентної боротьби між товаровиробниками вимоги маркетингу будуть змушувати організації враховувати досягнення науки і техніки і забезпечувати відповідність норм праці, як мінімум, середньопрогресивним умовам, їх постійне порівняння з діючими нормами в організаціях, що випускають аналогічну продукцію.

    На основі аналізу здійснюється проектування нових організаційних умов виконання робіт: застосування більш продуктивного обладнання, прогресивної технології, впровадження нової раціональної організації виробництва і праці шляхом зміни поділу праці, використання ефективних методів і прийомів праці, підвищення кваліфікації працівників, поліпшення умов праці.

    Формування системи управління зниженням трудомісткості продукції, що дозволяє здійснювати цілеспрямований вплив на економію затрат праці на всіх стадіях циклу «дослідження — проектування — виробництво — експлуатація», має охоплювати всіх учасників цього процесу, починаючи з видачі технічного завдання на проектування до обґрунтування і встановлення цін (тарифів) на реалізовану продукцію і надані послуги.
    2. Норми праці та нормативні матеріали для нормування праці
    Норми праці визначають величину і структуру витрат праці, необхідних для виконання конкретної роботи, і є еталоном, з яким порівнюються фактичні витрати праці. Об’єктивність норм праці, використовуваних в організаціях, в значній мірі визначається якістю нормативних матеріалів для нормування праці, які служать базою для розрахунку норм трудових витрат.

    Нормативні матеріали для нормування праці розробляються стосовно до різних варіантів усереднених або типізованих організаційно-технічних умов виконання роботи на робочому місці в конкретних організаційно-технічних умовах виконання роботи.
    2.1. Види норм праці
    При нормуванні праці робітників застосовуються такі види норм праці: норми часу, вироблення, чисельності, обслуговування, а також нормовані завдання.

    Норма часу-це величина витрат робочого часу, встановлена для виконання одиниці роботи одним працівником або групою працівників відповідної кваліфікації в певних організаційно-технічних умовах.

    Норма виробітку-це встановлений обсяг роботи ( кількість одиниць продукції), який працівник або група працівників відповідної кваліфікації зобов’язані виконати (виготовити, перевезти і т.д.) в одиницю робочого часу в певних організаційно-технічних умовах.

    Норма чисельності-це встановлена чисельність працівників певного професійно-кваліфікаційного складу, необхідна для виконання конкретних виробничих функцій або обсягів робіт у певних організаційно-технічних умовах.

    Норма обслуговування-це кількість виробничих об’єктів (одиниць обладнання, робочих місць і т.д.), які працівник або група працівників відповідної кваліфікації зобов’язані обслужити протягом одиниці робочого часу в певних організаційно-технічних умовах.

    З метою підвищення ефективності праці почасово оплачуваних працівників їм встановлюються нормовані завдання на основі зазначених вище видів норм праці.

    Нормоване завдання-це встановлений обсяг робіт, який працівник або група працівників виконують за робочу зміну або в іншу одиницю робочого часу на почасово оплачуваних роботах.

    Норми праці встановлюються на окрему операцію (операційна норма ) і взаємопов’язану групу операцій, закінчений комплекс робіт (укрупнена, комплексна норма ). Ступінь диференціації норм визначається типом виробництва, величиною партії оброблюваних деталей (виробів), особливостями продукції, що випускається, формами організації виробництва і праці.

    Укрупнені і комплексні норми встановлюються на планово-облікову (облікову) одиницю продукції (робіт, послуг), на закінчений виріб, вузол, бригадокомплект, технологічно відокремлену операцію, обсяг сільськогосподарських, будівельних або інших робіт, етап або об’єкт будівництва.

    Поряд з нормами праці, встановленими на роботи, стабільні за організаційно-технічними умовами, застосовуються тимчасові і разові норми .

    Тимчасові норми праці встановлюються на період освоєння нової продукції, техніки, технології, організації виробництва і праці при відсутності норм і нормативних матеріалів для нормування праці. Термін дії тимчасових норм визначається колективним договором.

    Разові норми праці встановлюються на окремі роботи, що носять одиничний характер (позапланові, аварійні).

    Застосування того чи іншого виду норм праці залежить від умов виробництва, характеру праці та інших факторів. Основним, найбільш часто вживаним видом норм праці є норми часу, так як робочий час є загальним вимірником кількості праці, що витрачається. Витрати робочого часу покладені в основу розрахунку норм виробітку, обслуговування і чисельності.
    2.2. Нормативні матеріали для нормування праці

    Нормативні матеріали для нормування праці (далі — нормативні матеріали) — це регламентовані значення витрат праці (часу) на виконання елементів або комплексів) робіт, обслуговування одиниці обладнання, робочого місця, бригади, структурного підрозділу тощо, а також чисельність працівників, необхідних для виконання виробничих функцій або обсягу робіт, прийнятого за одиницю виміру, залежно від конкретних організаційно-технічних умов і чинників виробництва.

    До нормативних матеріалів відносяться:

    • Нормативи режимів роботи обладнання;
    • Нормативи часу (включаючи мікроелементні);
    • Нормативи регламентованих перерв;
    • Нормативи чисельності;
    • Нормативи часу обслуговування;
    • Норми часу, вироблення і обслуговування, диференційовані за елементами трудового процесу і ступінь укрупнення яких нижче встановлюваних норм праці.

    нормативи режимів роботи обладнання-регламентовані величини параметрів роботи обладнання, що забезпечують найбільш доцільне його використання. Вони розробляються як в лабораторіях, так і у виробничих умовах, в ході яких враховуються кінематичні та динамічні можливості обладнання.

    Нормативи розробляються з урахуванням типу виробництва, виду обладнання, оброблюваних матеріалів, характеру обробки, застосовуваного інструменту і особливостей продукції, що виготовляється.

    Нормативи часу-регламентовані величини витрат часу на окремі елементи трудового процесу, призначені для розрахунку конкретних норм праці, нормованих завдань, розробки нормативів часу більш високого ступеня укрупнення.

    Нормативи часу розробляються на наступні елементи трудового процесу: трудовий рух, трудова дія, трудовий прийом, комплекс прийомів, трудова операція, а також види витрат робочого часу: основний, допоміжний оперативний час, час обслуговування робочого місця, підготовчо-заключний час, неповний штучний час.

    Нормативи часу обслуговування-регламентовані величини витрат часу на обслуговування одиниці обладнання, робочого місця та інших виробничих одиниць.

    Нормативи чисельності-регламентована чисельність робітників, необхідна для виконання одиниці обсягу роботи або окремої її функції.

    Відповідно до поділу трудового процесу на його структурні складові і види витрат робочого часу нормативи часу діляться на диференційовані і укрупнені .

    До диференційованих відносяться нормативи часу на виконання окремих трудових прийомів, дій і рухів. Диференційовані нормативи часу, розроблені на виконання трудових рухів і дій, називаються мікроелементними нормативами.

    Укрупнені нормативи встановлюються на окремі прийоми за кількома складовими норми часу або на більші елементи трудового процесу — комплекси прийомів, операцію.

    За сферою застосування нормативні матеріали з праці поділяються на міжгалузеві, галузеві та місцеві.

    Міжгалузеві нормативні матеріали розробляються в порядку, визначеному міністерством праці та соціального захисту, і використовуються для нормування праці працівників, зайнятих виконанням робіт за однаковою технологією в аналогічних умовах виробництва в організаціях різних галузей економіки.

    Галузеві нормативні матеріали розробляються за рішенням галузевих органів державного управління таВикористовуються для нормування праці працівників, зайнятих виконанням специфічних для даної галузі робіт, або при відсутності на будь-які види робіт міжгалузевих нормативних матеріалів.

    Місцеві нормативні матеріали розробляються на окремі види робіт у тих випадках, коли в організаціях відсутні відповідні міжгалузеві або галузеві нормативні матеріали, а також при створенні в організації більш прогресивних організаційно-технічних умов порівняно з врахованими, при розробці діючих міжгалузевих і галузевих нормативних матеріалів для нормування праці.
    3. Методи нормування праці
    Під методом нормування праці розуміється сукупність прийомів встановлення норм праці, що включають:

    • Аналіз трудового процесу;
    • Проектування раціональної організації праці;
    • Розрахунок норм.

    для нормування праці використовуються дослідно-статистичні (сумарні) та аналітичні методи. При дослідно-статистичних (сумарних) методах норми праці встановлюються без поділу трудового процесу на елементи.

    Різновиди дослідно-статистичних (сумарних) методів:

    • Досвідчений метод заснований на використанні особистого досвіду нормувальника;
    • Статистичний метод — на статистичних даних про виконання аналогічних робіт.

    аналітичний метод передбачає: аналіз конкретного трудового процесу, поділ його на елементи, проектування раціональних способів і організаційно-технічних умов виконання роботи, розрахунок необхідних витрат часу за елементами трудового процесу, встановлення норм праці.

    Аналітичний метод забезпечує розробку науково-обґрунтованих норм і нормативів витрат праці. Аналітичний метод встановлення норм праці має два різновиди: аналітично-розрахунковий і аналітично-дослідницький.

    Аналітично-розрахунковий метод передбачає встановлення конкретних норм праці на основі наявних нормативів режимів роботи обладнання, технічних даних і нормативів часу на елементи трудового процесу. Залежно від ступеня диференціації трудових процесів розрахунок норм може проводитися за мікроелементним, диференційованим або укрупненим нормативам.

    При аналітично-дослідницькому методі норми праці встановлюються за результатами безпосереднього вивчення витрат праці робітників і часу використання обладнання при розчленуванні трудового процесу на складові його елементи.

    Шляхом аналізу виявляється раціональний порядок виконання кожного елемента трудового процесу і більш повне використання потужності обладнання в часі.

    Послідовність і види робіт, що виконуються при встановленні норм праці аналітично-розрахунковим і аналітично-дослідницьким методами, наведені в таблиці 1.

    Таблиця 1

    Послідовність і види робіт, що виконуються при встановленні норм праці аналітичними методами

    № п / п
    Види робіт, що виконуються при встановленні норм праці
    Метод
    Аналітично-розрахунковий
    Аналітично-дослідницький
    1
    Вивчення технічної документації, нормативної, технічної та спеціальної літератури
    +
    +
    2
    Розчленування трудового процесу на елементи, встановлення факторів, що впливають на величину витрат праці, і попереднє проектування трудового процесу
    +
    +
    3
    Попереднє вивчення організаційно-технічних умов і методів виконання роботи на робочих місцях
    +
    +
    4
    Внесення необхідних поліпшень в досліджуваний трудовий процес

    +
    5
    Визначення виду та обсягів нормативних спостережень

    +
    6
    Вибір робітників для спостережень відповідно до вимог, встановлених до виконавця даної роботи

    +
    7
    Проведення спостережень і первинна обробка результатів нормативних спостережень

    +
    8
    Визначення джерел отримання інформації та її збір для встановлення витрат праці (часу) за елементами трудового процесу
    +

    9
    Уточнення переліку факторів, що впливають на величину витрат праці
    +
    +
    10
    Проектування нормативних величин витрат праці за елементами трудового процесу

    +
    11
    Встановлення норм праці на основі запроектованих нормативних величин витрат праці та наявних нормативів
    +
    +
    12
    Визначення чисельного та професійно-кваліфікаційного складу виконавців трудового процесу
    +
    +
    13
    Перевірка проекту норм праці у виробничих умовах та коригування їх за отриманими зауваженнями
    +
    +
    14
    Оформлення матеріалів і розрахунків по встановленню норм праці у вигляді пояснювальної записки
    +
    +

    При виборі методу встановлення норм праці перевагу слід віддавати аналітично-розрахунковому методу, як найбільш економічному, або комбінації аналітично-розрахункового та аналітично-дослідницького методів, що передбачає можливість нормування за нормативами хоча б частини трудового процесу.

    За ступенем диференціації трудового процесу аналітичні методи діляться на диференційовані і укрупнені.

    Диференційовані методи передбачають розчленування трудового процесу на елементи (до трудових рухів і дій), дослідження факторів, що впливають на тривалість кожного елемента, проектування складу, послідовності і тривалості виконання елемента трудового процесу.

    Укрупнені методи припускають розчленування трудового процесу на комплекси прийомів і операцій. Необхідні витрати часу встановлюються, як правило, на основі укрупнених нормативів або попередньо розроблених укрупнених розрахункових величин, що представляють собою витрати робочого часу на операції або види робіт, що виконуються в певних організаційно-технічних умовах.

    За характером залежності норм праці від факторів, що впливають на їх величину, аналітичні методи діляться на прямі і непрямі .

    При використанні прямих методів норми праці розраховуються на основі встановлення прямої залежності величини норм від трудомісткості відповідних робіт. Використання непрямих методів передбачає встановлення норми на основі статистичної залежності її величини від факторів, побічно впливають на трудомісткість відповідних робіт. За своїм змістом непрямі методи є «прикордонними» між аналітичними і сумарними.
    4. Склад норм праці
    Норма часу на виготовлення одиниці продукції або виконання одиниці роботи (н ) складається з наступних категорій затрат робочого часу:

    Н в = t оп + t обс + т отл + t сб + t пз,

    Де t оп — оперативний час, що включає основну (t о ) і допоміжне (t в ) час; t обс — час обслуговування робочого місця, яке включає час технічного (t тих t орг ) робочого місця; t отл — час на відпочинок і особисті потреби; t ср — час неминучих перерв, обумовлених технологією і організацією трудового процесу; t пз-підготовчо-заключний час.

    У тому випадку, коли норма часу на виготовлення одиниці продукції або виконання одиниці роботи встановлюється без підготовчо-заключного часу , вона називається нормою штучного часу (н вш ).

    Норма часу, встановлена з урахуванням підготовчо-заключного часу, називається штучно-калькуляційної (н вшк ) і розраховується за формулою:

    Н вшк = н вш +,

    Де n-кількість одиниць продукції в партії (серії).

    Встановлення норми штучного часу на трудовий процес проводиться шляхом визначення часу на кожну категорію витрат аналітичними методами з подальшим їх підсумовуванням .

    Якщо трудовий процес виконується декількома робітниками, то підсумовується час, що витрачається всіма робітниками (в чол. — хв)на кожну категорію. При цьому такі категорії витрат, як час обслуговування робочого місця, час непереборних перерв, обумовлених технологією і організацією трудового процесу, час на відпочинок і особисті потреби, визначаються у відсотках до оперативного часу.

    Всі складові частини норми часу визначаються в одних і тих же одиницях виміру.

    У цьому випадку норма штучного часу розраховується за формулою:

    Н вш =
    ,

    Де g обс — час обслуговування робочого місця у відсотках до оперативного часу, яке включає час технічного (g тих ) і організаційного обслуговування (g орг ) робочого місця; g пт — час неминучих перерв, обумовлених технологією і організацією трудового процесу, у відсотках до оперативного часу; g отл — час на відпочинок і особисті потреби у відсотках до оперативного часу.

    У випадках, коли час технічного обслуговування робочого місця виражається у відсотках до основного, норма штучного часу розраховується за формулою:

    Н вш =
    Методичні рекомендації щодо нормування. Методичні рекомендації щодо нормування праці на роботи з обслуговування та ремонту електричних мереж, електроенергетичних пристроїв та обладнання,

    При визначенні g отл враховуються можливості використання перерв, обумовлених технологією і організацієюВиробництва для відпочинку робітників. Ці перерви, а також час пасивного спостереження в період машинного і апаратного часу використовуються для відпочинку. В цьому випадку встановлений час на відпочинок зменшується на величину цих перерв .

    Можливі випадки, коли немає необхідності виділення підготовчо-заключного часу, тоді воно визначається також у відсотках до оперативного часу, і норма часу на трудовий процес (н вир =
    Методичні рекомендації щодо нормування. Методичні рекомендації щодо нормування праці на роботи з обслуговування та ремонту електричних мереж, електроенергетичних пристроїв та обладнання;

    2-й спосіб:

    Н вир =
    Методичні рекомендації щодо нормування. Методичні рекомендації щодо нормування праці на роботи з обслуговування та ремонту електричних мереж, електроенергетичних пристроїв та обладнання,

    Де т см-робочий час зміни; т обс — час обслуговування робочого місця за зміну; т отл — час на відпочинок і особисті потреби за зміну; т пт — час непереборних перерв, обумовлених технологією і організацією трудового процесу за зміну; т пз — підготовчо-заключний час, віднесений до зміни.

    Норма продуктивності (вироблення) обладнання (машин, агрегатів, апаратів) н по визначається за формулою:

    Н по = п до пв до н,

    Де п — годинна розрахункова продуктивність обладнання в період його безперервної машинної або циклічної роботи (визначається на основі паспортних даних виходячи з встановлених раціональних режимів роботи обладнання і з урахуванням його конструктивних особливостей); до пв-коефіцієнт корисного часу роботи обладнання; до н-коефіцієнт, що враховує неповне використання обладнання з не залежних від робітників і виробництва технічних причин (коефіцієнт завантаження ковша екскаватора, коефіцієнт заповнення механізму по загортанню сиркових сирків і т.д.).

    Коефіцієнт корисного часу роботи обладнання нециклічної дії визначається за формулою:

    До пв =
    Методичні рекомендації щодо нормування. Методичні рекомендації щодо нормування праці на роботи з обслуговування та ремонту електричних мереж, електроенергетичних пристроїв та обладнання,

    Де т м-машинне час за зміну.

    При визначенні т м з тривалості зміни виключають :

    • Необхідний час перерв в роботі обладнання на початку і кінці зміни, викликані прийомом і здачею зміни, оглядом, підналадкою і технічним обслуговуванням обладнання;
    • Неперекриваемое допоміжний час (пуск ,зупинка обладнання та інші витрати часу);
    • Неперекриваемое час на відпочинок і особисті потреби;
    • Перерви, викликані встановленою технологією і організацією виробництва.

    користуючись нормативами часу на елементи трудового процесу, до пв може бути розрахований за формулою:

    До пв = до 1 к 2 ,

    Де до 1 — коефіцієнт, що виражає питому вагу машинного часу в складі оперативного з урахуванням перерв в роботі обладнання, викликаних встановленою технологією і організацією виробництва; до 2-коефіцієнт оперативного часу і технологічних перерв в зміну.

    До 1 =
    Методичні рекомендації щодо нормування. Методичні рекомендації щодо нормування праці на роботи з обслуговування та ремонту електричних мереж, електроенергетичних пристроїв та обладнання,

    До 2 =
    Методичні рекомендації щодо нормування. Методичні рекомендації щодо нормування праці на роботи з обслуговування та ремонту електричних мереж, електроенергетичних пристроїв та обладнання,

    Де t м-машинне час в розрахунку на одиницю продукції; t опм — оперативний час в розрахунку на одиницю продукції; t птм — перерви в роботі обладнання в розрахунку на одиницю продукції, передбачені технологією і організацією виробництва.

    Коефіцієнт корисного часу роботи обладнання циклічної дії визначається за тими ж формулами, що і для обладнання безперервної дії , але замість т м і t м в формули підставляються т ц і t ц, де т ц — час циклічної роботи протягом зміни, t ц – час одного циклу. У цьому випадку k 1 = 1, а до пв = к 2 .

    Якщо машину (агрегат) обслуговує бригада робітників, то крім розрахунку норми продуктивності машини, що дорівнює нормі вироблення, визначається чисельність бригади (ч ):

    Ч =
    Методичні рекомендації щодо нормування. Методичні рекомендації щодо нормування праці на роботи з обслуговування та ремонту електричних мереж, електроенергетичних пристроїв та обладнання,

    Де т зо-час зайнятості робітників обслуговуванням машини, включаючи час активного спостереження (чол.-хв).

    По встановленню норм і нормативів

    Для нормування праці робітників

    З метою вдосконалення нормування праці, наказую:

    2. Департаменту праці та соціального партнерства забезпечити опублікування цього наказу в засобах масової інформації, а також на веб-сайті міністерства.

    3. Цей наказ вводиться в дію з дня його підписання.

    Міністр б. Сапарбаєв

    Затверджені

    Наказом міністра праці та

    Соціального захисту населення

    Республіки казахстан

    По встановленню норм і нормативів для нормування праці робітників

    1. Загальні положення ці методичні рекомендації призначені для застосування при розробці нормативних матеріалів по встановленню норм і нормативів для нормування праці робітників в організаціях.

    Незалежно від прийнятих умов господарювання нормування праці являє по суті єдиний інструмент, за допомогою якого можна обґрунтовано визначати необхідну чисельність працівників і кількість робочих місць, планувати використання робочого часу, оцінювати досягнутий рівень продуктивності (ефективності) праці працівників і наявні резерви його зростання, забезпечувати адекватність рівня оплати праці кількості і якості виконуваних робіт або функцій.

    Метою нормування праці в організаціях є забезпечення ефективного використання його виробничого та трудового потенціалу, конкурентоспроможності продукції на основі проведення цілеспрямованої роботи по зниженню трудових витрат у результаті впровадження досягнень науки і передового досвіду, своєчасного їх відображення в нормах. Робота з нормування праці вирішує такі завдання: виявлення найбільш ефективних умов виробництва, їх закріплення в нормах і освоєння цих норм, так і проведення робіт, пов’язаних з вирішенням перспективних стратегічних завдань; оцінки досягнутої величини трудових витрат за загальногалузевим рівнем, виявлення можливості досягнення цього рівня та шляхи його зниження; перевірки економічного обґрунтування зниження трудовитрат в результаті проведення комплексу заходів технічного та організаційного характеру. Норми праці, які є за своєю економічною сутністю мірою праці, виконують такі функції: раціональної організації праці і виробництва; поточного і перспективного планування; оцінки ефективності праці та основи стимулювання високопродуктивної праці; основи для забезпечення нормальної інтенсивності і тяжкості праці; гаранта дотримання інтересів працівника в частині змістовності доручаються йому відповідно до норми праці робіт, перспектив його професійно-кваліфікаційного зростання (трудової кар’єри). Робота з організації та вдосконалення нормування праці в ринкових умовах проводиться роботодавцем. З посиленням ролі норм праці в зниженні тарифів (цін, ставок зборів) на послуги (товари, роботи), у зв’язку з необхідністю їх орієнтацією на можливості і потреби працівника, нормування праці має будуватися на наступних принципах: максимально можливе розширення сфери нормування праці, забезпечує вимір і оцінку трудового вкладу кожного працівника (загальність нормування праці); норми повинні відображати необхідні витрати праці і бути єдиними на однакові роботи, що виконуються в аналогічних організаційно — технічних умовах; обґрунтованість норм праці з урахуванням як організаційно-технічних, так і економічних, психофізіологічних і соціальних факторів; облік передових досягнень науки і практики; формування системи управління зниженням трудомісткості продукції, що дозволяє здійснювати цілеспрямований вплив на економію витрат праці на всіх стадіях циклу «дослідження — проектування — виробництво — експлуатація». Роботу з нормування праці необхідно проводити систематично і охоплювати весь «життєвий цикл» норми: аналіз діючих норм; встановлення нової норми (на нову продукцію або заміна діючої норми нової); освоєння норми, повторний аналіз і проведення роботи в перспективних напрямках шляхом впровадження нової техніки, прогресивної технології, організації виробництва і праці.

    2. розробка нормативних матеріалів для нормування праці

    Розробка нормативних матеріалів для нормування праці є науково-дослідною роботою, що базується на аналізі і систематизації вихідних матеріалів, виборі факторів, що впливають на величину норм, і використанні методів математичної обробки нормативних величин з урахуванням психофізіологічних, соціально-економічних та інших факторів.

    Нормативні матеріали є основою для встановлення норм праці в конкретних організаційно-технічних умовах і якість норм праці в значній мірі визначається якістю нормативних матеріалів, на основі яких вони розраховуються.

    Якість нормативних матеріалів залежить від багатьох факторів, зокрема, від ступеня їх диференціації, характеру предметів і засобів праці, номенклатури виробів, повторюваності виготовлення однотипних виробів, кількості факторів, що впливають на величину витрат праці при виконанні елементів операції, і т. Д. Але, незважаючи на певні відмінності, нормативні матеріали повинні задовольняти наступним загальним вимогам:

    БутиПрогресивними, тобто відбивати сучасний рівень техніки, технології, організації виробництва і праці;

    Максимально враховувати при розробці нормативів всі фактори (технічні, організаційні, психофізіологічні, соціальні та економічні), що впливають на величину витрат праці, а також більш повно охоплювати різні варіанти організаційно-технічних умов виконання роботи;

    Відповідати необхідному рівню точності, так як від точності нормативів залежить і рівень точності встановлюються за ним норм праці;

    Бути зручними для користування і забезпечувати мінімальні витрати часу при встановленні норм праці.

    2.1. Етапи розробки нормативних матеріалів

    Процес розробки та перевірки у виробничих умовах обґрунтованих нормативних матеріалів складається з наступних укрупнених етапів:

    Перший етап:

    Встановлення переліку робіт, на які будуть розроблятися нормативні матеріали;

    Вивчення наявних методичних і нормативних матеріалів, літератури, даних про виконання діючих норм;

    Підбір паспортів обладнання, характеристик застосовуваного інструмента, пристосувань, матеріалів, заготовок і сировини;

    Розробка технічного завдання і робочої методики;

    Попереднє вивчення організаційно-технічних умов і методів виконання роботи на робочих місцях;

    Вибір робочих місць для проведення спостереження і вибіркове проведення окремих замірів на робочих місцях;

    Встановлення факторів, впливають на величину витрат праці;

    Попередня розробка макетів таблиць збірника нормативних матеріалів.

    Другий етап:

    Проведення хронометражних, фотохронометражних спостережень, фотографій робочого дня та інших дослідницьких робіт;

    Первинна обробка зібраних матеріалів.

    Третій етап:

    Систематизація вихідних даних за матеріалами нормативних спостережень;

    Уточнення переліку основних факторів, що впливають на величину витрат праці;

    Висновок емпіричних формул залежностей між значеннями факторів, що впливають і величинами витрат праці;

    Уточнення макетів таблиць і збірника;

    Проведення розрахунків нормативних величин;

    Підготовка проекту збірника в 1-й редакції та пояснювальної записки до нього.

    Четвертий етап:

    Підготовка інструктивних матеріалів про порядок апробації проекту збірника в 1-й редакції у виробничих умовах;

    Обробка та систематизація результатів апробації;

    Збір додаткових матеріалів.

    П’ятий етап:

    Внесення змін та доповнень (підготовка 2-ї редакції збірника);

    Підготовка пояснювальної записки до проекту збірника;

    Затвердження проекту збірника в установленому порядку.

    2.2. Технічне завдання

    Технічне завдання включає наступні розділи:

    Призначення розроблюваного збірника. У розділі визначаються цілі виконуваної роботи, область застосування збірника (види робіт і тип виробництва), загальна трудомісткість виконання робіт і очікуваний результат від застосування збірника.

    Послідовність виконання роботи;

    Основні вихідні матеріали, які пропонується використовувати при розробці збірника;

    Перелік організацій, що залучаються до розробки збірника, порядок спільної роботи з ними;

    Перелік організацій, на яких буде проведена апробація збірника.

    Основні етапи роботи і терміни їх виконання. у розділі визначається трудомісткість (вартість) виконання роботи по етапах, терміни початку і закінчення робіт по кожному етапу.

    Перелік матеріалів, що подаються. У розділі вказуються матеріали, які пред’являються на розгляд замовнику для подальшого затвердження збірника нормативів.

    Обов’язковими з цих матеріалів є:

    Технічне завдання;

    Проект 1-ї редакції нормативного збірника;

    Звід відгуків організацій на проект 1-ї редакції нормативного збірника;

    Проект 2-ї редакції збірника, доопрацьований з урахуванням зауважень і пропозицій за результатами апробації збірника у виробничих умовах.

    2.3. Робоча методика

    Міністерство праці та соціального захисту російської федерації

    Наказ

    Відповідно до пункту 10 додатка n 2 до програми поетапного вдосконалення системи оплати праці в державних (муніципальних) установах на 2012-2018 роки , затвердженої розпорядженням уряду російської федерації від 26 листопада 2012 року n 2190-р ,
    Наказувати:
    Затвердити методичні рекомендації з розробки систем нормування праці в державних (муніципальних) установах згідно з додатком.

    Міністр
    М. Топілін

    Додаток. Методичні рекомендації щодо розробки систем нормування праці в державних (муніципальних) установах

    Додаток
    До наказу міністерства праці
    Та соціального захисту
    Російська федерація

    I. Загальні положення

    1. Методичні рекомендації по розробці систем нормування праці в державних (муніципальних) установ (далі — методичні рекомендації) підготовлено з метою надання методичної допомоги державним і муніципальним установам при розробці (визначенні) систем нормування праці з урахуванням організаційно-технічних умов виконання технологічних (трудових) процесів у закладах (використовуване обладнання та матеріали, технології і методики виконання робіт, інші організаційно-технічні фактори, які можуть суттєво вплинути на величину норми праці).

    2. При розробці (визначенні) системи нормування праці в державному (муніципальному) установі (далі — установа) формується комплекс рішень, встановлених в локальних нормативних актах установи або колективному договорі, що визначає:
    Застосовуються в установі норми праці за видами робіт і робочих місць при виконанні тих чи інших видів робіт (функцій) (далі — норми праці), а також методи і способи їх встановлення;
    Порядок і умови введення норм праці стосовно до конкретних виробничих умов, робочого місця;
    Порядок і умови заміни і перегляду норм праці в міру вдосконалення або впровадження нової техніки, технології та проведення організаційних або інших заходів, що забезпечують зростання продуктивності праці, а також у разі використання фізично і морально застарілого обладнання;
    Заходи, спрямовані на дотримання встановлених норм праці.

    3. Основними цілями системи нормування праці в установі є:
    Створення умов, необхідних для впровадження раціональних організаційних, технологічних і трудових процесів, поліпшення організації праці;
    Забезпечення нормального рівня напруженості (інтенсивності) праці при виконанні робіт (наданні державних (муніципальних) послуг);
    Підвищення ефективності обслуговування споживачів державних (муніципальних) послуг.

    4. Склад і зміст робіт з нормування праці в установі визначаються цілями і завданнями нормування трудових процесів працівників установ у певних організаційно-технічних умовах виконання технологічних (трудових) процесів.

    5. Відповідальність за стан нормування праці в установі несе роботодавець. Організація роботи, пов’язаної з нормуванням праці, включаючи проведення організаційно-технічних заходів, впровадження раціональних організаційних, технологічних і трудових процесів, поліпшення організації праці, може здійснюватися як безпосередньо керівником установи, так і в установленому порядку може бути доручена керівником одному з його заступників.

    6. Розробка (визначення) системи нормування праці в установі повинна здійснюватися фахівцями, що володіють необхідними знаннями і вміннями в сфері організації та нормування праці. З урахуванням чисельності працівників і специфіки діяльності установи для виконання робіт, пов’язаних з нормуванням праці, рекомендується створення в установі спеціалізованого структурного підрозділу (служби) з нормування праці. При його відсутності виконання робіт, пов’язаних з нормуванням праці, може бути покладено на структурний підрозділ (працівника), у віданні якого знаходяться питання кадрового забезпечення діяльності установи, організації праці та заробітної плати.

    Ii. Рекомендовані підходи до розробки системи нормування праці

    7. При розробці системи нормування праці визначаються норми праці стосовно до технологічних (трудових) процесів і організаційно-технічних умов їх виконання в установі. В ході аналізуОрганізаційно-технічних умов виконання технологічних (трудових) процесів в установі рекомендується враховувати використовувані технології, методики, стандарти виконання робіт (надання послуг), параметри роботи і обслуговування застосовуваного обладнання, умови праці на робочих місцях, форми організації праці, режими праці і відпочинку та інші параметри, в тому числі регламентовані перерви, характеристики виконуваних робіт, раціональний поділ і кооперацію праці.

    8. При визначенні норм праці рекомендується проводити аналіз наявних типових (міжгалузевих, галузевих, професійних і інших) норм праці, затверджених федеральними органами виконавчої влади відповідно до постанови уряду російської федерації від 11 листопада 2002 року n 804 «про правила розробки і затвердження типових норм праці» (збори законодавства російської федерації, 2002, n 46, ст. 4583) (далі — типові норми праці), і співвіднесення їх з фактичними організаційно-технічними умовами виконання технологічних (трудових) процесів в установі.

    9. На основі типових норм праці можуть бути визначені для застосування в установі:
    Норми часу (витрати робочого часу на виконання одиниці роботи (функції) або надання послуги одним або групою працівників відповідної кваліфікації);
    Норми обслуговування (кількість об’єктів (робочих місць, обладнання, площ тощо), які працівник або група працівників відповідної кваліфікації зобов’язані обслужити протягом одиниці робочого часу);
    Норми чисельності (встановлена чисельність працівників певного професійно-кваліфікаційного складу, необхідна для виконання конкретних виробничих, управлінських функцій або обсягів робіт).

    10. Норми праці можуть визначатися на окремий вид робіт, взаємопов’язану групу робіт (укрупнена норма праці) і закінчений комплекс робіт (комплексна норма праці). Ступінь укрупнення норм праці визначається конкретними умовами організації виробництва і праці.

    11. Норми праці можуть служити для встановлення нормованого завдання (встановленого обсягу робіт, який працівник або група працівників виконує за робочу зміну або в іншу одиницю робочого часу).

    12. Рекомендовані методики визначення норми чисельності на основі типових норм часу і типових норм обслуговування, визначення норми обслуговування на основі типових норм часу наведені в додатку n 1 до методичних рекомендацій.

    13. При визначенні норм праці в установі на основі типових норм праці використовуються комплексно обґрунтовані норми витрат праці, встановлені для однорідних робіт, стосовно до типових технологічних (трудових) процесів і типових організаційно-технічних умов їх виконання у відповідній галузі економіки.
    При збігу з ними організаційно-технічних умов виконання технологічних (трудових) процесів в установі рекомендується використовувати типові норми праці.
    Аналогічне рішення рекомендується приймати, якщо наявні відмінності організаційно-технічних умов виконання технологічних (трудових) процесів не можуть істотно вплинути на норму праці. Рішення про значимість відмінностей організаційно-технічних умов виконання технологічних (трудових) процесів приймається з урахуванням думки представницького органу працівників.
    Комплексно обґрунтовані норми витрат праці передбачають прогресивні режими роботи обладнання, раціональні прийоми і методи праці, організацію і обслуговування робочих місць, оптимальну зайнятість працівників, максимальне використання можливостей робочих місць, висока якість продукції (робіт, послуг), збереження здоров’я і працездатності працівників.

    14. При створенні більш прогресивних організаційно-технічних умов виконання технологічних (трудових) процесів або їх невідповідність типовим нормам праці рекомендується використовувати типові норми праці в якості бази при визначенні та обґрунтуванні норм праці шляхом їх коригування з урахуванням фактичних організаційно-технологічних умов виконання технологічних (трудових) процесів в установі.
    Приклади (алгоритми) розрахунку норм праці шляхом корекції типових норм праці з урахуванням організаційно-технологічних умов виконання технологічних (трудових) процесів в установі наведені в додатку n 2 до методичних рекомендацій.

    15. При плануванні заходів щодо підвищення ефективності надання державних (муніципальних) послуг типові норми праці рекомендується використовувати як еталон:
    Для установ, в яких організаційно-технічні умови нижче рівня, на який розраховані типові норми;
    При дослідженні витрат робочого часу і аналізі втрат робочого часу.
    Після вжиття заходів щодо зміни організаційно-технічних умов виконання технологічних (трудових) процесів норми праці в установі можуть бути переглянуті в установленому законодавством порядку.

    16. При відсутності типових норм праці за окремими видами робіт і робочих місць відповідні норми праці розробляються в установі з урахуванням рекомендацій організації, що здійснює функції і повноваження засновника, або із залученням відповідних фахівців в установленому порядку.

    17. Змістом роботи з визначення норм праці є:
    Аналіз трудового процесу на основі стандарту надання державної (муніципальної) послуги, поділ його на частини;
    Вибір оптимального варіанту технології та організації праці, ефективних методів і прийомів роботи;
    Проектування режимів роботи обладнання, прийомів і методів праці, систем обслуговування робочих місць, режимів праці та відпочинку;
    Визначення норм праці відповідно до особливостей технологічного і трудового процесів, їх впровадження і подальше коригування в міру зміни організаційно-технічних умов виконання технологічних (трудових) процесів.
    При проведенні зазначеної роботи рекомендується орієнтуватися на методичні рекомендації для федеральних органів виконавчої влади з розробки типових галузевих норм праці , затверджені наказом мінпраці росії від 31 травня 2013 року n 235 , в частині організації роботи та проведення розрахунків норм праці.

    18. При закупівлі в установленому порядку нового обладнання установам рекомендується проводити порівняльний розрахунок впливу на норму праці впровадження закуповуваного обладнання. При цьому рекомендується передбачити порівняння характеристик закуповуваного обладнання з характеристиками обладнання, використаного при розробці типових норм праці (при відсутності типових норм праці — з обладнанням, застосовуваним в установі).

    19. Поряд з нормами праці, встановленими в установі на невизначений термін, для стабільних за організаційно-технічними умовами виконання технологічних (трудових) процесів, можуть застосовуватися тимчасові і разові норми праці.
    Тимчасові норми праці встановлюються на період освоєння тих чи інших робіт при відсутності затверджених нормативних матеріалів для нормування праці.
    Термін дії тимчасових норм праці, що визначаються установою, рекомендується встановлювати не більше 3 місяців.
    Разові норми праці визначаються роботодавцем на окремі роботи, що носять одиничний характер (позапланові, аварійні).

    Iii. Встановлення системи нормування праці в установі

    20. Систему нормування праці в установі рекомендується встановлювати в положенні про систему нормування праці установи (далі — положення), яке або затверджується локальним нормативним актом установи з урахуванням думки представницького органу працівників, або включається в якості окремого розділу в колективний договір.

    21. Облік думки представницького органу працівників рекомендується здійснювати в порядку прийняття локальних нормативних актів, встановленому трудовим законодавством.

    22. У положення рекомендується включати наступні розділи:
    А)»застосовувані в установі норми праці».
    У додатку до даного розділу наводяться:
    Посилання на типові норми праці, використані при визначенні норм праці;
    Застосовані методики визначення норми чисельності на основі типової норми часу, норми чисельності на основі типової норми обслуговування і норми обслуговування на основі типової норми часу (якщо проводилися розрахунки);
    Розрахунок корекції типових норм праці з урахуванням організаційно-технічних умов виконання технологічних (трудових) процесів в установі (якщо проводилася корекція);
    Методи і способи встановлення норм праці за окремими посадами (професіями робітників), видами робіт( функціями), за якими відсутні типові норми праці;
    Б) » порядок впровадження нормПослуга»;
    В) » порядок організації заміни та перегляду норм праці»;
    Г) «заходи, спрямовані на дотримання встановлених норм праці».

    23. При укладенні трудового договору з працівником рекомендується ознайомити його з нормами праці. У разі встановлення працівникові норм часу на виконання робіт (надання послуг) або норм обслуговування рекомендується в трудовому договорі з працівником вказати, що їх виконання здійснюється в межах встановленої йому тривалості робочого часу.

    24. Працівники сповіщаються про впровадження нових норм праці не пізніше ніж за два місяці до їх введення в дію. В аналогічний термін часу працівники сповіщаються про коригування помилкових норм праці (норми праці при встановленні яких були неправильно враховані організаційно-технічні умови виконання технологічних (трудових) процесів або допущені неточності в застосуванні нормативних матеріалів або в проведенні розрахунків).
    З урахуванням думки представницького органу працівників про зниження помилкових норм праці працівники можуть бути повідомлені в більш короткий термін.

    25. Форма повідомлення про впровадження нових норм праці визначається установою самостійно. При цьому рекомендується вказати раніше діяли норми праці, нові норми праці, фактори, що послужили підставою введення нових норм праці або їх коригування.

    26. Рекомендується перед введенням нових норм праці провести інструктаж і навчання працівників найбільш ефективним прийомам і методам виконання робіт, при цьому можуть бути використані як індивідуальні, так і групові форми їх проведення.

    27. При проведенні робіт з освоєння норм праці рекомендується аналізувати ступінь освоєння робіт кожним працівником на основі даних про виконання норм.
    При освоєнні норм праці у зв’язку з введенням нової техніки і технології, коли поряд з оволодінням раціональними прийомами праці працівникам необхідно придбання нових теоретичних і практичних знань, рекомендується проведення навчання працівників.
    При освоєнні нових видів робіт (стандартів надання державних (муніципальних послуг) або невідповідності фактичних організаційно-технічних умов виконання технологічних (трудових) процесів запроектованим у знову вводяться нормах праці рекомендується застосовувати поправочні коефіцієнти.

    28. Рекомендується передбачити термін проведення аналізу для визначення доцільності перегляду застосовуваних норм праці не рідше ніж один раз на п’ять років. За підсумками аналізу може бути прийнято рішення про збереження встановлених норм праці або про розробку нових норм праці. До введення нових норм праці продовжують застосовуватися раніше встановлені.
    Норми праці можуть бути переглянуті в міру вдосконалення або впровадження нової техніки, технології та проведення організаційних або інших заходів, що забезпечують зростання продуктивності праці, а також у разі використання фізично і морально застарілого обладнання.
    Рекомендується впроваджувати нові норми праці в установах одночасно з впровадженням нових стандартів надання послуг, нової техніки, технології, видів продукції (послуг).
    Інші підстави перегляду норм праці не встановлені трудовим законодавством. Перевиконання норм праці окремими працівниками, в тому числі за рахунок високого рівня особистих професійних якостей, застосування з їх ініціативи нових прийомів праці і вдосконалення робочих місць не може розглядатися в якості підстави для перегляду встановлених в установі норм праці.
    Перегляд помилкових норм праці здійснюється в міру їх виявлення з урахуванням думки представницького органу працівників.

    29. Роботодавцю рекомендується здійснювати заходи, спрямовані на дотримання встановлених норм праці, включаючи забезпечення нормальних умов для виконання працівниками норм праці. До таких умов, зокрема, відносяться:
    Справний стан приміщень, споруд, машин, технологічного оснащення та обладнання;
    Своєчасне забезпечення технічної та іншої необхідної для роботи документацією;
    Належна якість матеріалів, інструментів, інших засобів і предметів, необхідних для виконання роботи, їх своєчасне надання працівникові;
    Умови праці, що відповідають вимогам охорони праці та безпеки виробництва.

    Додаток n 1 до методичних рекомендацій. Рекомендовані методики визначення норми чисельності на основі типових норм часу і типових норм обслуговування, визначення норми обслуговування на основі типових норм часу

    Додаток n 1
    До методичних рекомендацій
    Праці в державних
    (муніципальних) установах,
    Затвердженим наказом
    Захисту російської федерації
    Від 30 вересня 2013 року n 504

    1. Рекомендована методика визначення норми чисельності на основі типових норм часу

    Норма чисельності на основі типових норм часу визначається за формулою:

    Нч = (то/фп) * кн, де:

    Нч-норма чисельності працівників певної кваліфікації, необхідних для виконання робіт, за якими визначено норми часу;

    То-загальні витрати часу за рік на обсяг робіт, що виконуються працівниками, (години) визначаються за формулою:

    То =тр * кр, де:

    Тр-витрати часу на відповідний вид робіт, за якими визначені норми часу;

    Тр =нв * оі, де:

    Нв — типова норма часу на роботу i-того виду, годинник;
    Приклад 1. Визначення норми чисельності на основі типових норм часу

    1. Вихідні дані.
    Працівники установи, які займають посаду службовця «дс1», виконують роботи з надання громадянам соціальних послуг (далі — су): су1, су2, су3, су4. Всі роботи з надання громадянам соціальних послуг охоплені нормами праці, тобто за даним видом робіт коефіцієнт, що враховує трудовитрати на роботи, що носять разовий характер, за якими не визначені норми часу кр(су) = 1.
    Крім того, в їх посадові обов’язки входить підготовка методичних, довідкових і звітних матеріалів (далі — ом): ом1, ом2, ом3. Серед робіт даного виду в установі є роботи, що носять разовий характер, за якими не визначені норми часу. Частка витрат часу на зазначені роботи — 20% від загального часу на підготовку методичних, довідкових та звітних матеріалів. За даним видом робіт коефіцієнт, що враховує трудовитрати на роботи, що носять разовий характер, за якими не визначені норми часу кр(ом) = 1,2.
    Встановлено типові норми часу по кожній з робіт:
    Нв (су1) = 0,5 години;
    Нв (су2) = 1 година;
    Нв (су3)= 1,5 години;
    Нв (су4) = 3 години;
    Нв (ом1) = 5 годин;
    Нв (ом2) = 12 годин;
    Нв (ом3) = 20 годин.
    Визначено обсяг по кожній з робіт, що виконується протягом року:
    О (су1) = 8500 одиниць;
    О (су2) = 2380 одиниць;
    О (су3) = 7900 одиниць;
    О (су4) = 2500 одиниць;
    О (ом1) = 100 одиниць;
    О (ом2) = 8 одиниць;
    О (ом3) = 4 одиниці.
    Сумарний час, не відпрацьований через невиходи працівників за розрахунковий період часу (вв), склав 7213 години.
    Середньооблікова чисельність працівників установи за 2011-2012 роки (чср) склала — 215 осіб.

    2. Проведення розрахунків.
    За формулою 4 (тр=нв*оі) визначаються витрати часу на відповідні роботи:
    Тр (су) = нв (су1) * о (су1) + нв (су2) * о (су2) + нв (су3) * о (су3) + нв (су4) * о (су4) = 0,5*8500 + 1*2380 + 1,5*7900 + 3*2500 = 25980 годин;
    Тр (ом) = нв (ом1) * о (ом1) + нв (ом2) * о (ом2) + нв (ом3) * о (ом3) = 5*100 + 12*8 + 20*4 = 676 годин.
    За формулою 3 (то =тр*кр) визначаються загальні витрати часу на обсяг роботи за рік, виконуваних працівниками:
    То = тр(су) * кр(су) + тр(ом) * кр (ом) = 25980 * 1 + 676 * 1,2 = 26791,2 години.
    Фп = 1970 годин- (28 календарних днів/7 днів календарного тижня * 5 робочого тижня * 8 годин) = 1810 годин.
    Фсум = 3967 годин — (2 роки * 28 календарних днів/7 днів календарного тижня * 5 робочого тижня * 8 годин) = 3647 годин.
    За формулою 2(кн = 1 + вр/(фсум * чср) визначається коефіцієнт, що враховує плановані невиходи працівників під час неоплачуваної відпустки, хвороби і т. П.
    Кн = 1 + 7213/(3647 * 215) = 1,0092.
    За формулою 1 (нч = (то/фп) * кн) визначається норма чисельності:
    Нч = 26791,2/1810 * 1,0092 = 14,94.
    Відповідно, в штатному розписі установи необхідно передбачити 15 посад службовця «дс1».

    2. Рекомендована методика визначення норми чисельності на основі типових норм обслуговування

    Визначається розрахункова норма часу на обслуговування однієї одиниці обладнання, одного робочого місця, одного обслуговуваного громадянина і т. П. За формулою:

    Нрн = твр/ноб, де:

    Нрн — розрахункова норма часу на обслуговування однієї одиниці обладнання, одного робочого місця, одного обслуговуваного громадянина і т. П.;
    Ноб-типова норма обслуговування;
    Твр-одиниця робочого часу, для якого була розрахована норма обслуговування, годинник.
    Норма чисельності на основі розрахункових норм часу визначається за формулою:

    Нч = (то/фп) * кн, де:

    Нч-норма чисельностіПрацівників певної кваліфікації, необхідних для виконання робіт, за якими визначено норми обслуговування;
    Фп-плановий нормативний фонд робочого часу одного працівника за рік. Визначається за виробничим календарем на поточний рік. При цьому фонд робочого часу за виробничим календарем зменшується з урахуванням встановленої тривалості оплачуваних відпусток працівника (як основного, так і додаткового) і скороченої тривалості робочого часу за окремими посадами службовців( професіями робітників), а також залежно від умов праці;
    Кн-коефіцієнт, що враховує плановані невиходи працівників під час неоплачуваної відпустки, хвороби тощо, який визначається за формулою:

    Кн = 1 + вр/(фсум * чср), де:

    Вр-сумарний час, не відпрацьований через невиходи працівників установи за розрахунковий період часу;
    Фсум-нормативний фонд робочого часу одного працівника за розрахунковий період часу;
    Чср-середньооблікова чисельність всіх працівників установи (включаючи працівників, які займають посади службовців, для яких в ході даного розрахунку актуалізуються норми чисельності) за розрахунковий період часу (розрахунковий період рекомендується вибирати не менше двох років, що передують місяцю проведення розрахунку);
    То — загальні витрати часу за рік на обсяг робіт, що виконуються працівниками (години), визначаються за формулою:

    То =тр * кр, де:

    Тр-витрати часу на відповідний вид робіт, за якими визначено розрахункові норми часу;
    Підсумовуються значення за всіма видами виконуваних робіт;
    Кр-коефіцієнт, що враховує трудовитрати на роботи, що носять разовий характер, за якими не визначені норми часу.
    Витрати часу на відповідний вид нормованих робіт розраховуються за формулою:

    Тр = нрн * оі, де:

    Нрн — розрахункова норма часу на обслуговування однієї одиниці обладнання, одного робочого місця, одного обслуговуваного громадянина і т. П., годинник;
    Оі-обсяг роботи i-го виду, що виконується протягом року.
    Приклад 2. Визначення норми чисельності на основі типових норм обслуговування

    1. Вихідні дані.
    Працівники установи, які займають посаду службовця «дс2», виконують роботи з надання громадянам комплексу соціальних послуг (далі — ог). По всіх роботах є встановлені норми праці, тобто по даному виду робіт коефіцієнт, що враховує трудовитрати на роботи, що носять разовий характер, за якими не визначені норми часу кр(ог) = 1.
    Типова норма обслуговування ноб становить 16 обслуговуваних громадян за робочий день (твр = 8 годин).
    Число обслуговуваних громадян дорівнює 320 осіб. Кожному з них щодня надається комплекс соціальних послуг.
    Працівникам встановлено п’ятиденний робочий тиждень, робочий час — 40 годин на тиждень, тривалість щорічної оплачуваної відпустки-28 календарних днів.
    Сумарний час, не відпрацьований через невиходи працівників за розрахунковий період часу (вв), склав 15050 годин.
    Середньооблікова чисельність працівників установи за 2011-2012 роки (чср) склала — 430 осіб.

    2. Проведення розрахунків.
    За формулою 5 (нрн = ноб/твр) визначається розрахункова норма часу на одного обслуговуваного громадянина за один календарний день:
    Нрн = 8/16 = 0,5 годин.
    За формулою 9 (тр =нрн*оі) розраховуються витрати часу на відповідний вид робіт, за якими визначено норми часу. При цьому обсяг роботи, що виконується протягом року, дорівнює добутку числа обслуговуваних громадян на кількість календарних днів у році оі (ог) = 430 * 365 = 156960 комплексів соціальних послуг.
    Тр (ог) = 0,5 * 156960 = 78475 годин.
    За формулою 8 (то =тр * кр) розраховуються загальні витрати часу на обсяг роботи за рік, виконуваної працівниками:
    То (ог) = 78475 * 1 = 78475 годин.
    Нормативний фонд робочого часу одного працівника за 2013 рік фп і нормативний фонд робочого часу одного працівника за розрахунковий період часу фсум визначаються за виробничими календарями на відповідні роки. В даному прикладі беремо два попередніх календарних роки (2011 і 2012 роки). При 40-годинному робочому тижні фонд робочого часу одного працівника становив: у 2013 році — 1970 годин, у 2012 році — 1986 годин, у 2011 році — 1981 годину.
    Нормативний фонд робочого часу одного працівника скорочується з урахуванням часу оплачуваної щорічної відпустки. При цьому враховуються щорічна основна оплачувана відпустка і надаються працівникам щорічні додаткові оплачувані відпустки. У наведеному прикладі тривалість щорічної основної оплачуваної відпустки становить 28 календарних днів, додаткові оплачувані відпустки працівникам не надаються.
    Час оплачуваної відпустки переводиться в робочі години. Для цього число календарних днів відпустки ділиться на число календарних днів в одному календарному тижні (7 днів) і множиться на число робочих днів в одному календарному тижні (5 днів) і число робочих годин в одному робочому дні (8 годин). Після цього визначаються фп і фсум (з урахуванням того, що фонд робочого часу визначається за два календарні роки, час на оплачувану щорічну відпустку збільшується в два рази).
    Фп = 1970 годин — (28 календарних днів * 8 годин/7 днів календарного тижня * 5 робочого тижня) = 1810 годин.
    Фсум = 3967 годин 2 роки * (28 календарних днів * 8 годин/7 днів календарного тижня * 5 робочого тижня) = 3647 годин.
    За формулою 7(кн = 1 + вр/(фсум * чср) визначається коефіцієнт, що враховує плановані невиходи працівників під час неоплачуваної відпустки, хвороби і т. П.:
    Кн(ог) = 1 + 15050/(3967 * 430) = 1,008823.
    За формулою 6 (нч = (то/фп) * кн) визначається норма чисельності:
    Нч = 78475/1810 * 1,008823 = 43,7.
    Відповідно, у штатному розписі установи необхідно передбачити 44 посади службовця «дс2».

    3. Рекомендована методика визначення норми обслуговування на основі типових норм часу

    Норма обслуговування на основі типових норм часу визначається за формулою:

    Нобр = фрв/нв, де:

    Нобр — норма обслуговування;
    Фрв — фонд робочого часу за період, для якого визначається норма обслуговування (зміна, тиждень, місяць та ін.);
    Нв-типова норма часу, годинник.
    Приклад 3. Визначення норми обслуговування за один робочий день на основі типових норм часу

    1. Вихідні дані.
    Працівник установи, який займає посаду службовця «дс3», в рамках реалізації заходів соціальної підтримки виконує роботи з видачі громадянам матеріальних цінностей (продуктів харчування, товарів першої необхідності та ін.).
    Визначено типову норму часу на обслуговування одного обслуговуваного громадянина — 0,5 години. Робочий день працівника становить 8 годин.

    2. Проведення розрахунків.
    За формулою 10 (нобр = фрв/нв) визначається норма обслуговування:
    Нобр = 8/0, 5 = 16 обслуговуваних громадян.
    Норма обслуговування для працівника, який займає посаду службовця «дс3», становить 16 обслуговуваних громадян, що необхідно врахувати при організації надання відповідної соціальної послуги.

    Додаток n 2 до методичних рекомендацій. Приклади (алгоритми) розрахунку норм праці шляхом корекції типових норм праці з урахуванням організаційно-технічних умов виконання технологічних (трудових) процесів в державному (муніципальному) учреж…

    Додаток n 2
    До методичних рекомендацій
    З розробки системи нормування
    Праці в державних
    (муніципальних) установах,
    Затвердженим наказом
    Міністерства праці та соціальної
    Захисту російської федерації
    Від 30 вересня 2013 року n 504

    Приклади (алгоритми) розрахунку норм праці шляхом корекції типових норм праці з урахуванням організаційно-технічних умов виконання технологічних (трудових) процесів в державному (муніципальному) установі

    Приклад 1. Розрахунок норми часу установи шляхом застосування поправочного коефіцієнта до типової норми часу.
    Типова норма часу — » а » хвилин, необхідних для виконання робіт, пов’язаних із супроводом працівником установи громадянина, який надійшов до приймального відділення, до відділення денного перебування за умови, що відстань між ними не перевищує 50 метрів. Крім того, передбачені поправочні коефіцієнти при наступних відстанях:
    Від 50,1 до 60 метрів — 1,2;
    Від 60,1 до 70 метрів — 1,4.
    В установі чотири відділення денного перебування, відстань між приймальним відділенням та відділеннями денного перебування становить:
    Відділенням n 1 — 40 метрів;
    Відділенням n 2 — 54 метри;
    Відділення n 3 — 65 метрів;
    Відділення n 4 — 80 метрів.
    Відповідно норма часу при супроводі до відділення n 1 повинна бути визначена в «базовому» розмірі — «а» хвилин (відстань до 50 метрів).
    При супроводі до відділення n 2 норма часу визначається в розмірі «а» хвилин * на 1,2 (з урахуванням поправочного коефіцієнта, передбаченого типовою нормою часу — 1,2 для відстані від 50,1 до 60 метрів).
    При супроводі до відділення n 3 норма часуВизначається в розмірі» а » хвилин * на 1,4 (з урахуванням поправочного коефіцієнта, передбаченого типовою нормою праці — 1,4 для відстані від 60,1 до 70 метрів).
    Для визначення норми часу установи при супроводі до відділення n 4 слід розрахувати поправочний коефіцієнт до «базового» значення типової норми часу («а» хвилин). При проведенні розрахунку рекомендується використовувати найбільш близький до фактичної відстані*

    ________________

    Розрахунок проводиться в два етапи. Спочатку визначається середня відстань, на яку супроводжуючий і громадянин перемістяться за 1 хвилину = «а» хвилин * 1,4/70 метрів. При цьому рекомендується врахувати максимальну відстань, для якого застосовна типова норма часу.
    Потім на другому етапі визначається норма часу як середнє, на яке супроводжуючий і громадянин перемістяться за 1 хвилину, помножене на 80 метрів (фактична відстань при супроводі до відділення n 4).
    Приклад 2. Визначення норми часу на надання однієї послуги шляхом зіставлення характеристик застосовуваного обладнання.

    Типовою нормою часу визначено час надання однієї послуги » н » — 60 хвилин. Розрахунок норми праці був проведений з урахуванням застосування апарату «х1».
    В установі при наданні послуги «н» застосовується апарат «х5″. Таким чином, установі необхідно оцінити, який вплив матиме на час надання послуги » н «заміна апарату» х1 «на»х5″.
    Згідно з інструкцією з експлуатації апарату » х1 » перед початком роботи він повинен розігріватися протягом 10 хвилин. Одночасно необхідно ввести програму роботи апарату. Кожен раз програма вводиться вручну оператором. Час виконання програми, використовуваної при наданні послуги «н», становить 2 хвилини. Таким чином, з 60 хвилин надання послуги » н «12 хвилин припадає на роботу апарату»х12».*

    ________________
    * текст документа відповідає оригіналу. — примітка виробника бази даних.

    Згідно з інструкцією з експлуатації апарату » х5 «розігрів апарату» х5 » займає 1 хвилину, протягом якої необхідно вибрати програму роботи апарату. Програми введені в пам’ять апарату » х52.* час виконання програми, використовуваної при наданні послуги «н», становить 2 хвилини. Отже, загальний час роботи апарату «х5» при наданні послуги «н» становить 3 хвилини. Відповідно заміна апарату » х1 «на апарат» х5 » дозволяє заощадити 9 хвилин (12 хвилин — 3 хвилини). Загальний нормативний час надання однієї послуги «н» скорочується до 51 хвилини, що має бути зафіксовано при визначенні системи нормування праці установи.

    ________________
    * текст документа відповідає оригіналу. — примітка виробника бази даних.

    Приклад 3. Визначення норми часу на надання послуги в установі з урахуванням відмінностей організаційно-технічних умов при наданні послуги.
    Типовою нормою часу визначено час на надання однієї послуги » к » — 45 хвилин. При цьому зазначено, що вона включає п’ять послідовних етапів. Аналіз надання послуги » к » установою показує, що з урахуванням особливостей технічних або природно-кліматичних умов (наприклад, додатковий прогрів обладнання, розташованого на неопалюваному майданчику перед запуском в зимовий період часу) необхідний ще один додатковий етап. Відповідно установа повинна визначити нормативний час, необхідний для виконання додаткового етапу, і з його урахуванням визначити норму праці установи.

    Електронний текст документа
    Підготовлений зат «кодекс» і звірений по:
    Розсилання

    Міністерство сільського господарства російської федерації

    З нормування праці ветеринарних фахівців

    Розроблені з метою встановлення порядку і визначення норм витрат праці ветеринарних фахівців при проведенні профілактичних, оздоровчих, лікувальних, ветеринарно-санітарних заходів, ветеринарно-санітарної експертизи продовольчої сировини, продуктів тваринного і рослинного походження, лабораторних досліджень біологічних об’єктів, державного ветеринарного нагляду та інших ветеринарних робіт.

    Носять рекомендаційний характер і можуть бути використані органами виконавчої влади суб’єктів російської федерації в області ветеринарії, россільгоспнаглядом і його територіальними органами, а також підвідомчими їм організаціями та установами для твору розрахунків з нормування праці фахівців, які здійснюють діяльність в галузі ветеринарії.

    1. Загальні положення

    1.1. Рекомендації розроблені з метою встановлення порядку визначення норм витрат праці ветеринарних фахівців при проведенні профілактичних, оздоровчих, лікувальних, ветеринарно-санітарних заходів, ветеринарно-санітарної експертизи продовольчої сировини, продуктів тваринного і рослинного походження, лабораторних досліджень біологічних об’єктів, державного ветеринарного нагляду та інших ветеринарних робіт.

    Методика нормування праці працівників, прийнята в агропромисловому комплексі російської федерації;

    Методиками проведення діагностики, профілактики заразних хвороб, правилами ветеринарно-санітарної експертизи продуктів тваринного і рослинного походження, лабораторних досліджень біологічних об’єктів у ветеринарії та інших ветеринарних робіт;

    Іншими нормативно-правовими актами російської федерації, регулюючими діяльність в галузі ветеринарії.

    1.4. Норми часу розробляються для найбільш поширених умов виконання ветеринарних заходів, ветеринарних робіт і містять норми оперативного часу, часу підготовчо-заключних та інших видів робіт, часу на відпочинок і особисті потреби.

    1.5. Норми оперативного часу визначаються в розрахунку на одиницю ветеринарних заходів і робіт з урахуванням нормотворчих факторів.

    1.6. З урахуванням особливостей ветеринарної діяльності норми оперативного часу встановлюються на індивідуальні, групові та масові ветеринарні роботи. Індивідуальні роботи пов’язані із здійсненням таких видів робіт, які виконуються щодо однієї тварини, окремих обробок, досліджень, групові роботи — щодо групи тварин, групових обробок, досліджень, масові роботи охоплюють велику кількість тварин, численні одночасні дослідження проб біологічних матеріалів.

    1.7. Норми часу на підготовчо-заключні та інші види робіт, відпочинок і особисті потреби визначаються для ветеринарних лікарів, інспекторського складу, фельдшерів, лаборантів і ветеринарних санітарів на рік.

    1.8. Норми часу поділяються на типові та індивідуальні. Типові норми часу розробляються і застосовуються в умовах наявності висококваліфікованих виконавців і забезпечення їх робочого місця інструментами, обладнанням, медикаментами та іншими засобами відповідно до обов’язкових переліків оснащення, необхідного для роботи ветеринарних фахівців. Індивідуальні норми часу розробляють у разі істотної відмінності умов здійснення ветеринарних робіт від закладених у типових (відсутність висококваліфікованих фахівців, використання нестандартного обладнання тощо). При впровадженні в практичну діяльність ветеринарних фахівців більш сучасних методів і прийомів праці, нових більш продуктивних машин, інструментів і обладнання, не передбачених даними нормами, встановлюються також індивідуальні норми часу.

    1.9. До введення рекомендованих норм часу у ветеринарних установах, виробничих підприємствах необхідно привести організаційно-технічні умови ветеринарної діяльності у відповідність з прийнятими даними нормами і провести інструктаж виконавців.

    1.10. Оснащення ветеринарних установ, ветеринарних служб підприємств інструментами, обладнанням, медикаментами, біопрепаратами, реактивами та іншими засобами здійснюється за обов’язковим переліком оснащення, необхідного для роботи ветеринарних установ і фахівців.

    2. Класифікація витрат робочого часу

    Ветеринарних працівників

    Робочий час ветеринарних працівників ділиться на час роботи і час перерв.

    2.1. Час роботи — це період виконання виробничого завдання, протягом якого працівник здійснює: підготовчо-заключні, оперативні, випадкові, непродуктивні роботи та роботи з обслуговування робочого місця.

    Час підготовчо-заключної роботи витрачається виконавцем (групою виконавців-два ветеринарних фахівця і більше, що виконують ветеринарну роботу) на прийоми і дії, пов’язані з підготовкою до виконанняВиробничого завдання (ветеринарні роботи) та його закінченням. До нього відноситься час на надягання і зняття спецодягу і взуття на початку і кінці робочого дня, під час обідньої перерви; на отримання виробничих завдань і вказівок від керівників і фахівців; перехід від санпропускника до місця роботи і назад; миття рук, взуття, підготовка і прибирання робочого місця; роботу з літературою та ін.

    Час оперативної роботи — час безпосереднього виконання ветеринарної роботи. Воно складається з часу на виконання основної та допоміжної роботи.

    Час основної роботи витрачається на дії, спрямовані на предмет праці, що змінюють його кількісний і якісний стан. Результати впливу є кінцевою технологічною метою.

    Час допоміжної роботи витрачається на прийоми і дії, що забезпечують успішне виконання основної роботи. Воно не пов’язане з безпосереднім впливом на предмет праці, але без нього неможливо виконати основну роботу.

    Час організаційно-технічного обслуговування робочого місця витрачається на прийоми і дії, пов’язані з підтриманням в нормальному стані робочого місця, доглядом за обладнанням, регулюванням приладів, інструментів, перевіркою якості їх роботи, усуненням дрібних технічних неполадок.

    Час випадкової, непродуктивної роботи — це час, що витрачається ветеринарними працівниками на роботи, не пов’язані з виконанням виробничого завдання, тобто не передбачені їх посадовими обов’язками.

    2.2. Час перерв підрозділяється на час регламентованих (нормованих) перерв, тобто доцільних, що включаються в норми витрат праці, і час нерегламентованих (ненормованих) перерв.

    Час регламентованих перерв в роботі пов’язано з особистими потребами і відпочинком виконавців, з технологією і організацією робіт.

    Перерви на відпочинок-це час, що використовується виконавцями для підтримки нормальної працездатності протягом робочого дня.

    До часу перерв, обумовлених технологією виробництва і організацією робочого процесу (організаційно-технологічні перерви), відноситься час вимушеного очікування ветеринарними працівниками початку, продовження і закінчення роботи, протягом якого працівник не може бути зайнятий іншими видами робіт (короткочасне очікування результату постановки реакції, контроль роботи обладнання в процесі виконання робіт і т.д.).

    До нерегламентованих перерв відносяться простої через несвоєчасну видачу завдання, неузгодженість дій ветеринарних фахівців і керівників виробничих підрозділів, нераціональної розстановки ветеринарних працівників на окремих етапах робочого процесу, несвоєчасність постачання необхідними матеріалами, інструментами для безперебійної роботи. Нерегламентовані перерви також можуть залежати від виконавців і нерідко пов’язані з порушенням трудової дисципліни.

    Всі нерегламентовані перерви відносяться до категорії ненормованого часу, хоча при фотохронометражних спостереженнях фіксуються у фактичному балансі робочого часу.

    Сума витрат часу на підготовчо-заключну, оперативну роботу, на організаційно-технічне обслуговування робочого місця, а також час на відпочинок, особисті потреби виконавця і перерви, обумовлені технологією і організацією робіт, складають нормований час.

    3. Методи нормування праці

    3.1. Для виконання робіт з нормування праці підбираються державні ветеринарні установи та ветеринарні служби підприємств з налагодженою технологією роботи, по можливості, з рівними організаційно-технічними умовами, з кращою організацією праці працівників, які виконують роботи своєчасно за затвердженими методиками.

    3.3. При сумарному методі нормування трудовий процес не розчленовують на складові елементи. Норми часу встановлюються дослідно-статистичним шляхом на ветеринарні роботи в цілому за середніми показниками витрат праці або на основі досвіду нормувальників. При такому нормуванні неможливо встановити причини низької або високої продуктивності праці, виявити резерви її підвищення на основі оптимізації процесу праці. Цей метод застосовують при нормуванні витрат робочого часу на рідко виконувані роботи (розробка планів ветеринарних заходів, складання звітів, службові виїзди і т.д.).

    3.4. Основним методом нормування є аналітичний, що передбачає розкладання процесів праці на складові частини (елементи роботи) з подальшим детальним вивченням витрат робочого часу по кожному елементу роботи. Організація поелементного нормування складається з наступних елементів:

    Вивчення виробничих умов і самого процесу праці: способів і прийомів виконання роботи, витрат робочого часу по кожному елементу роботи, фактичного вироблення і залежності її від різних умов роботи (нормотворчих факторів);

    Аналіз результатів фотохронометражних і хронометражних спостережень з метою виявлення можливостей для скорочення робочого часу на виконання окремих елементів процесу праці;

    Проектування раціональної побудови процесів праці і розрахунок науково обґрунтованої норми праці;

    Раціоналізація трудового процесу, що включає в себе вибір найбільш ефективних форм поділу і кооперації праці, доцільну організацію праці на робочих місцях, їх безперебійне постачання приладами і матеріалами, застосування передових прийомів і т.д.;

    Розробка організаційно-технічних заходів, що забезпечують впровадження прогресивних норм в практику роботи ветеринарних установ і служб.

    3.5. Аналітичний метод нормування має два різновиди: аналітично-експериментальну і аналітично-розрахункову. Перша передбачає проведення хронометражних та інших спостережень в типових умовах для визначення норм витрат праці, друга — визначення норм праці за допомогою заздалегідь підготовлених нормативів за елементами трудового процесу.

    3.6. При визначенні витрат часу на виконання робіт за видами використовуються фотохронометраж, фотографії робочого дня і хронометраж.

    3.7. Фотографія робочого дня виконавців проводиться з метою вивчення фактичної завантаженості ветеринарних працівників протягом робочого дня, розробки заходів щодо вдосконалення організації праці та усунення втрат робочого часу.

    Основними завданнями фотографії робочого дня є:

    Визначення складу витрат робочого часу, напруженості праці та зайнятості працівників протягом робочого часу;

    Нормування часу підготовчо-заключних та інших видів робіт, регламентованих і нерегламентованих перерв, а також визначення питомих витрат часу на виконання робіт, не передбачених посадовими обов’язками працівників;

    Виявлення причин і вимірювання втрат робочого часу.

    Фотографія робочого дня ветеринарного лікаря, ветеринарного фельдшера, лаборанта, ветеринарного санітара проводиться кілька днів поспіль в будь-якому місяці року і триває протягом періоду, за який виконується весь цикл робіт.

    У період проведення фотографії робочого дня спостерігач повинен фіксувати поточний час і назви послідовно виконуваних робіт і операцій. При цьому по кожному новому виду виконуваних робіт спостережуваного робиться окремий запис.

    Кожен запис в спостережному аркуші потрібно формулювати таким чином, щоб було ясно, яку роботу і операцію виконував спостережуваний, місце дії, застосовуваний інструментарій, кількість матеріалу, тварин.

    3.8. Хронометражні спостереження проводяться для визначення витрат часу на виконання ветеринарних робіт за їх видами та елементами.

    У процесі хронометражу уточнюються коло обов’язків та питома вага участі відповідної категорії виконавців у даному виді робіт. Хронометраж проводиться за наявності необхідного числа фахівців, допоміжного персоналу, забезпеченості виконавців реактивами, інструментарієм згідно з нормативами, за умови виконання робіт у темпі, розрахованому на середній рівень кваліфікації працівників.

    Хронометражні спостереження за видами і елементами роботи проводяться за наступними етапами:

    Підбір кваліфікованих виконавців з досвідом роботи не менше трьох років за фахом і не менше року на даній посаді;

    Розчленування хронометрируемого виду роботи на складові його елементи;

    Спостереження за роботою виконавця і фіксація часу, що витрачається на кожен елемент роботи;

    Обробка результатів хронометражних спостережень.

    Хронометраж окремих видів і елементів робіт проводиться протягом одного або декількох днів в залежності від їх організації і технології. Облік витрат робочого часу за видами і елементами роботи проводиться в не менше ніж в трьох повторностях з подальшим обчисленням їх середньоарифметичних величин.

    При виконанні деяких елементів роботи, які не потребують постійної присутності виконавця, час враховується частково, так як паралельно виконуються і інші види робіт.

    3.9. Фотохронометраж — це комбінований вид спостереження, що представляє собою поєднання фотографії робочого дня і хронометражу окремих видів робіт.

    Фотохронометражні та хронометражні дані заносяться до спостережних листів, в яких містяться відомості про виконавців (прізвище, ім’я, по батькові, посада, стаж роботи за фахом та посади в даній установі).

    Лист хронометражного спостереження за трудовим процесом

    Ветеринарного фахівця

    Вид виконуваної роботи: _____________________________________________________

    Дата спостереження: ____________________________________________________________

    Початок спостереження: ______________ кінець спостереження: __________________________

    Адреса ветеринарного закладу: ______________________________________________

    Ветеринарний фахівець: ____________________________________________________

    Помічники: _________________________________________________________________

    (за наявності)

    Вид тварини: ______________________________________________________________

    Вік: _____________________________________________________________________

    Примітка: _________________________________________________________________

    ____________________________________________________________________________

    Фіксажні точки, хв

    Тривалість проведення трудового прийому, хв

    Види трудового прийому

    Закінчення

    3.10. У процесі виконання тієї чи іншої роботи можуть виникати нерегламентовані перерви з причин, не залежних від виконавців. Тому тривалість таких перерв не повинна включатися в витрати часу на виконання тих робіт, протягом яких вони відбулися.

    4. Нормування праці ветеринарних фахівців

    Державних бюджетних установ, які обслуговують

    Сільськогосподарських тварин

    4.1. Організація праці ветеринарних фахівців державних бюджетних ветеринарних установ (організацій) (далі — ветеринарні установи), які обслуговують сільськогосподарських тварин.

    4.1.1. Ветеринарні фахівці ветеринарних установ здійснюють профілактичні та вимушені протиепізоотичні, ветеринарно-санітарні та лікувальні заходи на фермах підприємств різних форм власності, селянських (фермерських) та особистих підсобних господарствах громадян відповідно до вимог федерального законодавства в галузі ветеринарії.

    4.1.2. Ветеринарні фахівці ветеринарних установ виконують обов’язкові ветеринарні заходи відповідно до державного завдання.

    4.1.3. Понад державне завдання ветеринарні установи надають державні послуги споживачам ветеринарних послуг та здійснюють інші ветеринарні заходи на основі договорів на платній основі.

    4.1.4. Ветеринарні фахівці ветеринарних установ в муніципальних утвореннях сільських районів і міст планують і здійснюють ветеринарне обслуговування тваринницьких господарств, тварин селянських (фермерських) і особистих підсобних господарств громадян, розташованих в зоні їх діяльності. Організація роботи фахівців відповідає положенням .

    4.2. До робіт, що виконуються керівниками ветеринарних установ, відносяться:

    Підбір і розстановка кадрів ветеринарних працівників, організація робочих місць, складання посадових інструкцій;

    Організація, контроль і координація діяльності підлеглих ветеринарних працівників;

    Укладення договорів, угод, контрактів;

    Складання ділових паперів;

    Складання ветеринарних звітів та подання їх до вищих установ, органів управління;

    Організація платних ветеринарних послуг;

    Складання та контроль виконання плану фінансово-господарської діяльності;

    Контроль обліку та використання матеріальних засобів;

    Робота з листами, заявами та скаргами юридичних та фізичних осіб;

    Підвищення кваліфікації.

    4.3. До робіт, що виконуються ветеринарними лікарями ветеринарних установ, які обслуговують сільськогосподарських тварин, відносяться:

    Оформлення, реєстрація та видача ветеринарних супровідних документів;

    Оформлення паспортів, чіпування (ідентифікація) тварин, занесення даних про тварину і власника в єдину базу даних;

    Здійснення протиепізоотичних заходів (алергічні дослідження, вакцинації, дегельмінтизації та інші обробки);

    Епізоотологічне обстеження господарств;

    Контроль виконання власниками тварин призначень ветеринарних фахівців;

    Виїзди до власників тварин для здійснення планових і вимушених ветеринарних заходів;

    Розтин трупів тварин, постановка патологоанатомічних діагнозів, взяття патологічного матеріалу, направлення в лабораторію, оформлення протоколів (актів) розтину трупів;

    Складання договорів на ветеринарне обслуговування тварин і виконання ветеринарних робіт;

    Складання ветеринарних звітів, ветеринарних супровідних документів, ведення іншого ветеринарного діловодства на паперових і електронних носіях;

    Облік і збереження бланків документів суворої звітності;

    Облік тварин для ветеринарного обслуговування;

    Контроль ветеринарно-санітарного стану тваринницьких ферм, комплексів, птахофабрик, складських приміщень та інших об’єктів;

    Участь у семінарах, з’їздах, нарадах та інших заходах;

    Здійснення просвітницької роботи серед населення, власників тварин з ветеринарних питань;

    Підвищення кваліфікації.

    4.4. До робіт, що виконуються ветеринарними фельдшерами ветеринарних установ, які обслуговують сільськогосподарських тварин, відносяться:

    Забір біологічних матеріалів від тварин для проведення лабораторних досліджень;

    Обслуговування тварин в стаціонарі, ізоляторі ветеринарної установи або господарства;

    Підготовка та проведення ветеринарних заходів (вакцинації, дегельмінтизації, дезінфекції, дератизації, дезінсекції, дезінвазії, інші обробки, введення лікарських препаратів, виконання хірургічних маніпуляцій, нескладних хірургічних операцій, надання акушерсько-гінекологічної допомоги, евтаназія тварин за показаннями);

    Допомога ветеринарному лікарю в обліку матеріальних засобів установи;

    Участь у колективних зборах ветеринарної установи;

    Підвищення кваліфікації.

    5. Нормування праці ветеринарних

    Фахівців виробничих підприємств, які обслуговують

    Сільськогосподарських тварин

    5.1. Організація праці ветеринарних фахівців виробничих підприємств агропромислового комплексу (далі — виробничі підприємства), які обслуговують сільськогосподарських тварин.

    5.1.1. Ветеринарні фахівці виробничих підприємств здійснюють профілактичні та вимушені протиепізоотичні, ветеринарно-санітарні та лікувальні заходи на фермах підприємств різних форм власності та фермерських господарствах відповідно до вимог федерального законодавства в галузі ветеринарії.

    5.1.2. Ветеринарні фахівці виробничих підприємств є найманими працівниками. Їх робочий графік затверджується керівниками підприємств відповідно до трудового кодексу російської федерації.

    5.2. До робіт, виконуваних керівниками ветеринарних служб виробничих підприємств, відносяться:

    Підбір і розстановка кадрів ветеринарних працівників, організація робочих місць, складання посадових інструкцій працівників;

    Контроль і координація діяльності підлеглих ветеринарних працівників;

    Проведення нарад, планерок;

    Складання перспективних, поточних і оперативних планів ветеринарних заходів;

    Організація роботи співробітників ветеринарнихСлужб;

    Складання заявок на ветеринарні препарати, витратні матеріали, інструменти, обладнання;

    Складання ветеринарних звітів та подання їх до ветеринарних установ сільських муніципальних районів (міст);

    Організація лікувально-профілактичних заходів;

    Організація заходів з профілактики та ліквідації інфекційних та інвазійних хвороб тварин;

    Повідомлення ветеринарних установ районів (міст) про випадки виявлення інфекційних та інвазійних хвороб;

    Підвищення кваліфікації.

    5.3. До робіт, що виконуються ветеринарними лікарями виробничих підприємств, що обслуговують сільськогосподарських тварин, відносяться:

    Прийом тварин (клінічний огляд, призначення лікування);

    Повторний прийом тварин, коригування лікування;

    Консультація обслуговуючого тварин персоналу з ветеринарних питань;

    Взяття біоматеріалу для лабораторного дослідження (кров, зіскрібки, виділення і т. Д.);

    Діагностичні дослідження (ультразвукове дослідження, рентгенографія, ендоскопія, електрокардіографія, офтальмоскопія, гінекологічне та андрологічне обстеження і т. Д.);

    Лікування тварин, хворих внутрішніми незаразними, акушерсько-гінекологічними, хірургічними, інфекційними та інвазійними хворобами;

    Здійснення місцевої, загальної, комбінованої анестезії;

    Здійснення протиепізоотичних заходів (алергічні дослідження, взяття проб біологічних матеріалів для лабораторних досліджень, вакцинації, дегельмінтизації та інші обробки);

    Епізоотологічне обстеження підприємств;

    Контроль за виконанням персоналом, що обслуговує тварин, призначень ветеринарних фахівців;

    Розтин трупів тварин, постановка патологоанатомічних діагнозів, взяття патологічного матеріалу, направлення в лабораторію, оформлення протоколів розтину трупів;

    Акушерсько-гінекологічна допомога при нормальних і патологічних пологах;

    Організація виконання планів ветеринарних заходів;

    Складання ветеринарних звітів, ведення іншого ветеринарного діловодства на паперових і електронних носіях;

    Облік матеріальних засобів, використовуваних при лікуванні тварин, проведення профілактичних обробок тварин;

    Контроль санітарного стану підприємств;

    Керівництво діяльністю підлеглих працівників;

    Здійснення просвітницької роботи з ветеринарних питань;

    Підвищення кваліфікації.

    5.4. До робіт, що виконуються ветеринарними фельдшерами виробничих підприємств, що обслуговують сільськогосподарських тварин, відносяться:

    Прийом хворих тварин під керівництвом ветеринарного лікаря;

    Виконання профілактичних, терапевтичних і хірургічних процедур за призначенням ветеринарного лікаря;

    Забір біологічних матеріалів тварин для проведення лабораторних досліджень;

    Підготовка тварин до діагностичних, лікувальних, хірургічних та інших процедур;

    Обслуговування тварин у стаціонарі, ізоляторі господарства;

    Підготовка та проведення ветеринарних заходів (вакцинації, дегельмінтизації, дезінфекції, дератизації, дезінсекції, дезінвазії, обробки, введення лікарських препаратів, виконання хірургічних маніпуляцій, нескладних хірургічних операцій, надання акушерсько-гінекологічної допомоги, евтаназія тварин за показаннями);

    Підготовка тварини до операції, допомога ветеринарному лікарю при проведенні хірургічних маніпуляцій і операцій;

    Допомога ветеринарному лікарю у веденні ветеринарного обліку на паперових та електронних носіях;

    Підготовка робочого місця, підтримання його в належному санітарному стані протягом робочої зміни;

    Допомога ветеринарному лікарю в обліку матеріальних засобів ветеринарної служби підприємства;

    Участь у колективних зборах підприємства;

    Підвищення кваліфікації.

    6. Нормування праці ветеринарних фахівців,

    Здійснюють державний ветеринарний нагляд

    6.1. Організація праці ветеринарних фахівців, що здійснюють державний ветеринарний нагляд (далі — ветеринарні інспектори).

    6.1.1. Ветеринарні інспектори організовують і проводять державний ветеринарний нагляд за дотриманням підприємствами та організаціями всіх форм власності вимог законодавства російської федерації, в тому числі ветеринарних правил при виробництві, переробці, зберіганні та реалізації сировини і продуктів тваринного і рослинного походження.

    6.1.2. Ветеринарні інспектори здійснюють контроль забезпечення випуску харчової, кормової, технічної продукції та сировини тваринного походження, безпечних у ветеринарно-санітарному відношенні, проведення заходів, спрямованих на діагностику, профілактику та ліквідацію заразних та інших хвороб тварин; займаються пропагандою ветеринарних знань.

    6.1.3. Державний ветеринарний нагляд проводиться в плановому і позаплановому порядку за допомогою проведення документарних і виїзних перевірок. Організація праці ветеринарних фахівців державних ветеринарних інспекцій відповідає положенням трудового кодексу російської федерації .

    6.2. До робіт, виконуваних керівниками державних ветеринарних інспекцій органів виконавчої влади суб’єктів російської федерації( далі — інспекції), територіальних управлінь россільгоспнагляду, відносяться:

    Підбір і розстановка кадрів ветеринарних інспекторів, організація їх робочих місць;

    Організація роботи, керівництво і контроль діяльності ветеринарних інспекторів інспекцій, територіальних управлінь россільгоспнагляду;

    Державний ветеринарний нагляд за дотриманням усіма державними органами і громадськими об’єднаннями, організаціями та установами, підприємствами та іншими господарюючими суб’єктами, незалежно від їх підпорядкованості і форм власності, посадовими особами та окремими громадянами вимог законодавства російської федерації та її суб’єктів в галузі ветеринарії;

    Контроль умов зберігання і використання біологічних та інших ветеринарних препаратів;

    Аналіз і контроль діяльності ветеринарних служб виробничих підприємств, обслуговуючих сільськогосподарських тварин, внесення пропозицій щодо поліпшення їх роботи, вдосконалення організаційної структури, підбору і розстановки кадрів;

    Здійснення державного контролю у сфері обігу лікарських засобів, моніторингу безпеки лікарських препаратів, аналізу діяльності з питань державного контролю у сфері обігу лікарських засобів (територіальні управління россільгоспнагляду);

    Підготовка керівництва россільгоспнагляду проектів доповідей, виступів на нарадах, семінарах, колегіях россільгоспнагляду, проектів рішень колегій россільгоспнагляду з питань державного контролю у сфері обігу лікарських засобів (територіальні управління россільгоспнагляду);

    Організація проведення перевірок відповідності лікарських засобів, що знаходяться в обігу, встановленим обов’язковим вимогам до їх якості. Підготовка аналітичної інформації з питань щодо здійснення державного контролю (нагляду) у сфері обігу лікарських засобів. Проведення аналізу результатів професійної діяльності співробітників, які виконують функції зі здійснення державного контролю (нагляду) у сфері обігу лікарських засобів, здійснення діяльності з питань ліцензування виробництва лікарських засобів та фармацевтичної діяльності (територіальні управління россільгоспнагляду);

    Контроль виконання приписів про усунення виявлених порушень законодавства російської федерації її суб’єктами в галузі ветеринарії;

    Проведення нарад, планерок;

    Складання та погодження щорічних планів перевірок;

    Складання заявок на розхідні матеріали, обладнання, техніку;

    Взаємодію з вищими органами управління, установами россільгоспнагляду, росспоживнагляду, прокуратурою, органами поліції, іншими наглядовими органами та органами виконавчої влади муніципальних утворень районів (міст);

    Повідомлення органів виконавчої влади суб’єктів російської федерації в галузі ветеринарії про випадки виявлення інфекційних та інвазійних хвороб;

    Аналіз ефективності діяльності інспекцій(територіальних управлінь россільгоспнагляду);

    Підготовка пропозицій щодо підвищення ефективності роботи інспекцій (територіальних управлінь россільгоспнагляду);

    Робота з листами, заявами і скаргами юридичних та фізичних осіб щодо підконтрольних об’єктів та діяльності ветеринарних інспекторів інспекцій (територіальних управлінь россільгоспнагляду);

    Забезпечення обліку та збереження бланків документів суворої звітності;

    Участь у семінарах, нарадах та інших заходах;

    Підвищення кваліфікації.

    6.3. До робіт, виконуваних ветеринарними інспекторами інспекцій (територіальних управлінь россільгоспнагляду), відносяться:

    Державний ветеринарний нагляд за дотриманням усіма державними органами і громадськими об’єднаннями, організаціями та установами, підприємствами та іншими господарюючими суб’єктами, незалежно від їх підпорядкованості та форм власності, посадовими особами та окремими громадянами вимог законодавства в галузі ветеринарії російської федерації та її суб’єктів;

    Контроль умов зберігання і використання біологічних та інших ветеринарних препаратів;

    Державний ветеринарний нагляд за дотриманням ветеринарних (ветеринарно-санітарних) правил при міжнародних (міждержавних), внутрішньоросійських перевезеннях (перегонах) тварин, інших підконтрольних вантажів усіма видами транспорту, а також поштових відправлень і ручної поклажі;

    Аналіз і контроль діяльності ветеринарних служб виробничих підприємств, що обслуговують сільськогосподарських тварин, внесення пропозицій щодо поліпшення їх роботи, вдосконалення їх організаційної структури, підбору і розстановки кадрів;

    Контроль дотримання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними особами, індивідуальними підприємцями та громадянами в процесі своєї діяльності єдиних ветеринарних (ветеринарно-санітарних) вимог, що пред’являються до товарів, що підлягають ветеринарному контролю (нагляду), затверджених відповідними рішеннями митного союзу, міжнародними договорами російської федерації, технічними регламентами митного союзу;

    Виконання ветеринарно-санітарних і протиепізоотичних заходів, спрямованих на попередження і ліквідацію хвороб, загальних для людини і тварин, захворювань тварин заразними і незаразними хворобами, охорону території російської федерації від занесення з іноземних держав заразних хвороб тварин;

    Здійснення контролю повноти і якості здійснення органами державної влади суб’єктів російської федерації переданих повноважень з правом проведення перевірок, оформлення встановленим порядком обов’язкових для виконання приписів про усунення виявлених порушень та притягнення до встановленої законодавством російської федерації відповідальності посадових осіб органів державної влади суб’єктів російської федерації, що здійснюють передані повноваження (територіальні управління россільгоспнагляду);

    Здійснення перевірок відповідності лікарських засобів, що знаходяться в обігу, встановленим обов’язковим вимогам до їх якості. Подання аналітичної інформації з питань здійснення державного контролю (нагляду) у сфері обігу лікарських засобів, а також здійснення діяльності з питань ліцензування виробництва лікарських засобів та фармацевтичної діяльності (територіальні управління россільгоспнагляду);

    Оформлення ветеринарних супровідних документів;

    Оформлення дозволів на ввезення, вивезення і транзит по відповідних територіях підконтрольних держветнагляду вантажів;

    Контроль виконання приписів про усунення виявлених порушень законодавства в галузі ветеринарії російської федерації та її суб’єктів;

    Участь в нарадах, планерках, семінарах та інших заходах;

    Подання необхідної інформації в россільгоспнагляд, в регіональні та місцеві органи державної влади;

    Робота з листами, заявами і скаргами юридичних та фізичних осіб щодо підконтрольних об’єктів;

    Ведення ветеринарного діловодства, в тому числі заповнення журналів обліку, оформлення розпоряджень про проведення контрольно-наглядових заходів, актів перевірок, приписів про усунення виявлених порушень, протоколів про притягнення до адміністративної відповідальності, актів відбору проб (зразків), звітів про виконану роботу і т. Д.;

    Забезпечення обліку і збереження бланків документів суворої звітності;

    Здійснення просвітницької роботи серед посадових осіб підконтрольних об’єктів, власників тварин з питань державного ветеринарного нагляду;

    Підвищення кваліфікації.

    7. Нормування праці ветеринарних фахівців,

    Обслуговуючих дрібних домашніх тварин

    7.1. Організація праці ветеринарних фахівців, які обслуговують дрібних домашніх тварин.

    7.1.1. Ветеринарні роботи у ветеринарних установах і приватних ветеринарних клініках при обслуговуванні дрібних домашніх тварин виконуються відповідно до планів-графіками ветеринарних робіт і ринковим попитом на роботи (послуги).

    7.1.2. Відповідальність за терміни і якість проведених ветеринарних робіт несуть ветеринарні лікарі (фельдшери).

    7.1.3. Діагностичні, профілактичні та лікувальні заходи при хворобах дрібних домашніх тварин проводяться в індивідуальному порядку.

    7.1.4. Лабораторне дослідження біоматеріалів дрібних домашніх тварин проводиться в акредитованих ветеринарних лабораторіях, лікувально-профілактичних установах і приватних ветеринарних клініках.

    7.1.5. Штат приватних ветеринарних клінік і ветеринарних установах лікувально-профілактичного профілю в умовах міст може передбачати терапевтів, хірургів, офтальмологів, кардіологів, анестезіологів, фахівців рентгендіагностики, узд-діагностики, дерматологів, стоматологів, зоопсихологів і т. Д.

    7.2. До робіт, що виконуються ветеринарними лікарями, при обслуговуванні дрібних домашніх тварин відносяться:

    Прийом хворих тварин;

    Повторний прийом тварин;

    Консультація власників тварин;

    Виїзд до хворою твариною на місце їх утримання;

    Діагностичні дослідження (ультразвукове дослідження, рентгенографія, ендоскопія, електрокардіографія, люмінесцентне дослідження, отоскопія, офтальмоскопія, тонометрія, здійснення проколів грудної, черевної порожнин, шлунка, сечового міхура з діагностичною метою і т. Д.);

    Лабораторне дослідження біоматеріалів тварин (загальний аналіз крові, сечі, калу; біохімічний аналіз крові, калу; гельминтокопрологические дослідження; імуноферментний аналіз на інфекційні та інвазійні хвороби тварин, на вміст гормонів; експрес-методи діагностики хвороб тварин і т. Д.);

    Здійснення профілактичних протиепізоотичних заходів та контроль за їх виконанням;

    Лікування тварин, хворих інфекційними, інвазійними, незаразними, хірургічних, акушерсько-гінекологічними хворобами;

    Передопераційний огляд тварини, здійснення премедикації, введення наркозу, моніторинг за життєво важливими функціями організму, підтримання тварини в стані наркозу під час хірургічних операцій, виведення з наркозу;

    Здійснення місцевої анестезії;

    Виконання хірургічних маніпуляцій, проведення хірургічних і косметичних операцій;

    Спостереження за твариною, що перебувають на стаціонарному лікуванні, в ізоляторі, післяопераційному боксі;

    Виписка результатів аналізів, результатів діагностичних досліджень, супровідних документів, напрямків на діагностичне дослідження, виписка довідок і т. Д.;

    Керівництво роботою підлеглих працівників;

    Розробка планів протиепізоотичних і ветеринарно-санітарних заходів;

    Складання договорів на ветеринарне обслуговування;

    Ведення ветеринарної облікової документації на паперових та електронних носіях, складання звітів ветеринарних;

    Оформлення замовлень на придбання матеріалів ветеринарного призначення та їх облік;

    Здійснення контролю виконання власниками тварин призначень ветеринарних фахівців;

    Підтримання в належному санітарному стані робочого місця;

    Підвищення кваліфікації.

    7.3. До робіт, що виконуються ветеринарними фельдшерами, при обслуговуванні дрібних домашніхТварин відносяться:

    Прийом хворих тварин під керівництвом ветеринарного лікаря;

    Консультація власників тварин з питань годівлі, утримання, здійснення профілактичних вакцинацій і процедур;

    Підготовка робочого місця, інструментів і обладнання для здійснення прийому і лікування тварини;

    Забір біологічних матеріалів тварини для проведення відповідних лабораторних аналізів;

    Підготовка тварини до діагностичних, лікувальних, хірургічних та інших процедур;

    Виконання профілактичних, протиепізоотичних, лікувальних, хірургічних процедур за призначенням ветеринарного лікаря;

    Обслуговування тварин, які перебувають на стаціонарному лікуванні або на карантині в окремому ізоляторі;

    Оформлення ветеринарних документів під керівництвом ветеринарного лікаря;

    Допомога ветеринарному лікарю у веденні ветеринарного обліку на паперових та електронних носіях;

    Здійснення контролю над санітарним станом приміщень ветеринарного закладу;

    Допомога ветеринарному лікарю в обліку та замовленні лікарських препаратів, біоматеріалів, витратних матеріалів і т. Д.;

    Участь на зборах, що проводяться у ветеринарній установі;

    Підвищення кваліфікації.

    8. Нормування праці ветеринарних фахівців,

    Обслуговуючих переробні підприємства

    8.1. Організація праці ветеринарних фахівців, які обслуговують переробні підприємства.

    8.1.1. В даний час на підприємствах переробної промисловості відповідно до чинного законодавства ветеринарне обслуговування здійснюють ветеринарні фахівці ветеринарних установ (підрозділи державної ветеринарної служби на підприємствах зі зберігання (реалізації) та переробки продукції і сировини тваринного походження). Відділи технічного контролю, фізико-хімічні та мікробіологічні лабораторії здійснюють контроль якості продукції, що випускається на підприємствах молочної промисловості.

    8.1.2. Ветеринарна служба переробних підприємств формується відповідно до штатного розпису підприємства і об’єднує ветеринарних лікарів-експертів, фельдшерів, лаборантів, трихінеллоскопістів, ветсанітарів, дезінфекторів.

    8.1.3. Ветеринарні фахівці переробних підприємств свою діяльність здійснюють за трудовим договором відповідно до посадових інструкцій.

    8.1.4. Ветеринарна служба переробного підприємства забезпечує випуск якісної та безпечної продукції шляхом регулярного ветеринарно-санітарного контролю на всіх ділянках виробництва.

    8.1.5. Продукція переробних підприємств не повинна потрапляти до споживачів без ветеринарно-санітарного контролю.

    8.1.6. У своїй діяльності працівники ветеринарної служби підприємства керуються законом російської федерації «про ветеринарію», технічними регламентами митного союзу і т. Д.

    8.1.7. У сучасних підприємствах м’ясної та молочної промисловості за безпеку і якість продукції, що випускається несе відповідальність окрема система менеджменту якості, де важлива роль відведена ветеринарно-санітарній службі.

    8.2. До робіт, виконуваних ветеринарними лікарями-експертами (входять в штат територіальної ветеринарної установи і містяться за рахунок коштів, що надійшли від оплатного надання платних ветеринарних послуг) на переробних підприємствах, відносяться:

    Контроль виконання переробними підприємствами вимог законодавства російської федерації в області ветеринарії;

    Регулярний контроль надходять на переробне підприємство тварин, продукції;

    Контроль упередженого утримання тварин;

    Здійснення ветеринарно-санітарних заходів на всіх ділянках виробництва і оцінка санітарного благополуччя продукції;

    Проведення ветсанекспертизи м’яса, інших продуктів забою, забезпечення безпеки харчової, кормової, технічної продукції і сировини тваринного походження;

    Мікробіологічний контроль санітарного стану виробництва;

    Відбір проб для лабораторного дослідження готової продукції і сировини тваринного походження ветеринарних лабораторіях акредитованих;

    Контроль дотримання ветеринарно-санітарних правил при направленні недоброякісної продукції на особливі режими переробки, знезараження, утилізацію або знищення відповідно до ветеринарно-санітарним висновком;

    Перевірка якості проведення зачистки, обвалки і жиловки м’яса, підготовки субпродуктів;

    Оформлення актів на недоброякісну сировину і матеріали, що надійшли на підприємство;

    Участь у розгляді претензій на якість продукції підприємства; участь у встановленні причин випуску недоброякісної продукції, а також у розробці і здійсненні заходів по їх усуненню;

    Контроль стану і умов зберігання продукції і сировини тваринного походження на складах (холодильниках) підприємства;

    Контроль санітарної обробки території, виробничих приміщень, обладнання, транспорту, інвентарю, тари і робочого одягу;

    Відбір проб для контролю якості дезінфекції;

    Контроль правильності зберігання виробленої та переробленої продукції;

    Контроль режимів виробництва і переробки продукції;

    Оформлення, реєстрація та видача ветеринарних супровідних документів;

    Керівництво роботою ветеринарних фельдшерів, лаборантів, санітарів;

    Ведення ветеринарного обліку, складання ветеринарної звітності за підсумками роботи ветслужби підприємства і надання їх у ветеринарну установу;

    Інформування ветеринарної установи про встановлення (виявлення) на території переробного підприємства зооантропонозних та інших заразних хвороб тварин;

    Участь в комісіях, що приймають в експлуатацію новозбудовані цехи або визначають підготовленість підприємства до сезону масового прийому і переробки худоби;

    Консультація власників тварин, продукції тваринного походження, працівників підприємства;

    Регулярне оповіщення керівництва переробного підприємства про стан ветеринарно-санітарного контролю продукції підприємства;

    Оформлення вимог щодо матеріально-технічного забезпечення ветеринарної служби підприємства;

    Участь у планерках, зборах трудового колективу підприємства;

    Підвищення кваліфікації.

    8.3. До робіт, що виконуються ветеринарними фельдшерами-експертами (що входять в штат територіальної ветеринарної установи і утримуються за рахунок коштів, що надійшли від оплатного надання платних ветеринарних послуг) на переробних підприємствах, відносяться:

    Підготовка робочого місця ветеринарних фахівців підприємства, інструментів, обладнання, витратних матеріалів і т. Д.;

    Допомога ветеринарним лікарям-експертам у здійсненні ветеринарно-санітарних заходів на всіх ділянках виробництва і при оцінці санітарного благополуччя продукції;

    Здійснення санітарної обробки території, виробничих приміщень, обладнання, транспорту, інвентарю і тари підприємства;

    Спостереження за процесом переробки продукції підприємства;

    Спостереження за прийомом надходить продукції і правильністю зберігання виробленої та переробленої продукції;

    Ведення ветеринарного обліку за результатами ветеринарно-санітарної експертизи, мікробіологічного контролю і т. Д.;

    Підвищення кваліфікації.

    8.4. До робіт, що виконуються лаборантами на переробних підприємствах, відносяться:

    Відбір, реєстрація та підготовка проб для лабораторних досліджень;

    Проведення лабораторних досліджень відібраних проб від підозрілої продукції тваринного походження;

    Виписка висновку за результатами проведених лабораторних досліджень;

    Підготовка робочого місця до роботи, лабораторного посуду, інструментів і обладнання, підтримання в санітарному стані робочого місця протягом зміни і прибирання його в кінці робочої зміни;

    Утилізація досліджених проб, матеріалів, реактивів;

    Ведення ветеринарного діловодства;

    Своєчасне оповіщення про результати експертизи продукції керівника відділу якості продукції, керівництва підприємства;

    Підвищення кваліфікації.

    8.5. До робіт, що виконуються трихенеллоскопістами на переробних підприємствах, відносяться:

    Підготовка робочого місця іТрихинеллоскопа до роботи, підтримання в санітарному стані робочого місця протягом зміни та прибирання його в кінці робочої зміни;

    Реєстрація вступників проб для тріхінеллоскопіі;

    Виписка висновків за результатами проведених лабораторних досліджень;

    Своєчасне інформування головного ветеринарного лікаря, керівництва підприємства про випадки виявлення трихинелла в м’ясі і вживання термінових заходів по знешкодженню туші;

    Утилізація досліджених проб;

    Підвищення кваліфікації.

    8.6. До робіт, що виконуються ветеринарними санітарами на переробних підприємствах, відносяться:

    Постійна підтримка в чистоті робочого місця ветеринарних фахівців;

    Підготовка і прибирання робочого місця в кінці зміни;

    Утилізація відходів після лабораторної експертизи продукції підприємства;

    Підготовка реактивів, витратних матеріалів, дезінфектантів для роботи;

    Стерилізація інструментів і витратних матеріалів;

    Прання і знезараження робочого одягу ветспеціалістів підприємства.

    9. Нормування праці ветеринарних фахівців

    Державних лабораторій ветеринарно-санітарної

    Експертизи на продовольчих (сільськогосподарських)

    9.1. Організація праці працівників державних лабораторій ветеринарно-санітарної експертизи на продовольчих ринках.

    9.1.1. Державна лабораторія ветеринарно-санітарної експертизи незалежно від обсягу роботи та місця розташування розміщується в ізольованих приміщеннях наступного призначення:

    Відділення ветеринарно-санітарної експертизи м’яса та риби;

    Відділення ветеринарно-санітарної експертизи молока і молочних продуктів;

    Відділення експертизи продукції рослинного походження та меду;

    Приміщення для радіологічних досліджень;

    Кімната для персоналу;

    Мийна з коморою для дрібного інвентарю;

    Холодильник (ізольована холодильна камера) для тимчасового зберігання м’ясних туш, м’ясопродуктів (субпродуктів) та інших продуктів, від яких відібрані проби для лабораторних досліджень;

    Приміщення для знезараження м’яса і м’ясопродуктів( субпродуктів), обладнане варильними котлами, автоклавами або спеціальними апаратами-стерилізаторами;

    Кабінет завідувача лабораторією.

    9.1.2. У оглядових залах лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи повинна бути наочна агітація, вивішені правила доставки харчових продуктів на ринок і порядок торгівлі ними, норми відбору проб і розцінки на ветеринарно-санітарну експертизу харчових продуктів.

    9.1.3. Вступники на дослідження продукти реєструють в журналах встановленої форми і перевіряють наявність і правильність оформлення ветеринарних супровідних документів.

    9.1.4. У лабораторіях ветеринарно-санітарної експертизи передбачено функціональний, технологічний і кваліфікаційний поділ праці.

    9.2. До робіт, виконуваних завідувачем державною лабораторією ветеринарно-санітарної експертизи на продовольчому ринку, відносяться:

    Організація заходів щодо попередження поширення заразних хвороб тварин через продукти тваринного і рослинного походження;

    Контроль дотримання федерального і регіонального законодавства в галузі ветеринарії, правил ветеринарно-санітарної експертизи м’яса та інших харчових продуктів;

    Консультація власників продукції тваринного і рослинного походження;

    Керівництво роботою підлеглих ветеринарних фахівців;

    Повідомлення керівника ветеринарної служби району (міста) про випадки виявлення інфекційних та інвазійних хвороб тварин;

    Складання звіту за формою 5-вет. Та надання його до вищого ветеринарного закладу на паперовому та електронному носіях;

    Складання заявок на лабораторний посуд, інструменти, обладнання, реактиви, господарський інвентар для подання до вищого ветеринарного закладу;

    Облік збору грошових коштів за платні послуги, реєстрація у відомості, здача грошей в касу установи;

    Підвищення кваліфікації.

    9.3. До робіт, що виконуються ветеринарними лікарями державних лабораторій ветеринарно-санітарної експертизи на продовольчих ринках, відносяться:

    Ветеринарно-санітарна експертиза м’яса, молочних та інших харчових продуктів;

    Ветеринарний огляд, санітарна оцінка м’яса, молока та інших харчових продуктів;

    Відбір проб для лабораторних досліджень;

    Проведення бактеріологічних, біохімічних та інших спеціальних досліджень продукції тваринного і рослинного походження;

    Клеймування м’яса;

    Видача дозволів на продаж м’яса та інших харчових продуктів;

    Відбір зразків проб м’яса та інших харчових продуктів для бактеріологічного, токсикологічного та інших видів досліджень у ветеринарній лабораторії;

    Надання методичної та практичної допомоги лаборантам лабораторії в питаннях проведення ветеринарно-санітарної експертизи молока, меду, рослинних та інших харчових продуктів;

    Недопущення продажу харчових продуктів, не піддані ветеринарно-санітарній експертизі і визнаних недоброякісними, а також худоби і птиці без ветеринарних супровідних документів;

    Конфіскація непридатних в їжу продуктів з складанням актів;

    Організація і контроль якості знезараження умовно-придатних продуктів;

    Організація утилізації непридатних в їжу продуктів, відпрацьованих проб;

    Контроль санітарного стану місць торгівлі, складів, холодильників та території ринку;

    Заборона застосування обладнання, інвентарю, торгівлі та зберігання продуктів, у місцях, що не відповідають санітарним вимогам;

    Ведення обліку і реєстрація надходить продукції і проведених аналізів в журналах встановленої форми, на електронному носії;

    Вивчення ветеринарних сертифікатів, свідоцтв, довідок;

    Контроль якості дезінфекції;

    Проходження періодичного стажування у ветеринарних установах, навчальних закладах;

    Участь у семінарах, нарадах, зборах;

    Стягування грошей з власників тварин, продукції, оформлення та видача квитанцій, касових чеків;

    Ведення ветеринарного діловодства;

    Підвищення кваліфікації.

    9.4. До робіт, що виконуються лаборантами державних лабораторій ветеринарно-санітарної експертизи, відносяться:

    Проведення ветеринарно-санітарної експертизи молока і молочних продуктів, меду, рослинних та інших харчових продуктів;

    Вивчення ветеринарних сертифікатів, свідоцтв, довідок;

    Лабораторне дослідження молока і молочних продуктів, меду, рослинних і інших продуктів;

    Видача дозволу на продаж молока та інших продуктів;

    Ведення обліку і реєстрація проступающих продуктів і проведених аналізів в журналах або на електронному носії;

    Чергування на ринку: контроль реалізації молочних, овочевих і інших продуктів;

    Приготування спеціальних фарб, робочих розчинів, лабораторного посуду, інших засобів для проведення аналізів (випробувань);

    Контроль роботи обладнання, приладів та їх настроювання;

    Проведення якісного прибирання на ринку;

    Підготовка та прибирання робочого місця на початку і кінці робочого дня;

    Виконання вказівок ветеринарних лікарів-ветсанекспертів;

    Проведення дезінфекції в приміщеннях лабораторії;

    Підвищення кваліфікації.

    10. Нормування праці фахівців

    Ветеринарних лабораторій

    10.1. Особливості нормування праці працівників ветеринарних лабораторій:

    Дотримання норм праці на однакові роботи, що виконуються ветеринарними лікарями і лаборантами при аналогічних виробничих умовах;

    Забезпечення оптимальності норм витрат праці при однаковій напруженості по всіх трудових процесах, пов’язаних з лабораторними дослідженнями;

    Відповідність норм праці передової організації сучасним технологіям і техніці;

    Забезпечення зростання продуктивності праці на базі використання сучасного вітчизняного та імпортного лабораторного обладнання;

    Перегляд норм праці в міру зміни організаційно-технічних умов виконання лабораторних досліджень;

    Суворий облік нормотворчих факторів (види засобів праці, кваліфікація та досвід працівників, організація робочих місць, санітарно-гігієнічні умови, режим праці та відпочинку, обсяг діагностичних досліджень, види хвороб, досліджуваного матеріалу,Методів і результатів досліджень);

    Складання балансу річного фонду робочого часу залежно від тривалості робочого тижня, святкових днів, встановлених урядом російської федерації і органами виконавчої влади суб’єктів російської федерації;

    Вдосконалення матеріально-технічної бази ветеринарних лабораторій, що обумовлює розширення лабораторної діагностики і поява нових видів лабораторних робіт;

    Регулярне підвищення кваліфікації працівників ветеринарних лабораторій;

    Вузька спеціалізація персоналу ветеринарних лабораторій: ветеринарний лікар — бактеріолог, вірусолог, токсиколог і т. Д.;

    Ведення первинного ветеринарного обліку в журналах лабораторних досліджень і (або) в спеціальних комп’ютерних програмах, складання ветеринарних звітів форми n 4-вет (4-вет а, 4-вет б, 4-вет в, 4-вет г), експертиз, виписка результатів аналізів лабораторних досліджень і т. Д.

    10.2. До робіт, що виконуються ветеринарними лікарями ветеринарних лабораторій, відносяться:

    Підготовка обладнання до роботи;

    Лабораторне дослідження біоматеріалів тварин (кров, сеча, кал, зішкріб, слиз, виділення, волосся, секрети);

    Лабораторне дослідження продуктів тваринного і рослинного походження непромислового виготовлення, спрямованих для лабораторних досліджень;

    Складання планів діагностичних досліджень, матеріально-технічного забезпечення відділів і лабораторії;

    Лабораторне дослідження патологічного матеріалу;

    Лабораторне дослідження кормів, кормових добавок і т. Д.;

    Аналіз результатів бактеріологічних, вірусологічних, біохімічних, токсикологічних, мікологічних, серологічних, радіологічних, патоморфологічних, гістологічних та інших досліджень;

    Підтримання в належному санітарному стані робочого місця протягом робочої зміни;

    Вивчення супровідних документів та облік патологічного матеріалу, проб біологічних матеріалів і т. Д.;

    Виїзди в сільськогосподарські підприємства для проведення обстеження і забору біологічного (трупного матеріалу, відбору проб (зразків), складання актів відбору проб;

    Реєстрація проведених досліджень, оформлення висновків, експертиз, відповідей за результатами лабораторних досліджень, складання протоколів розтину трупів тварин;

    Консультативна допомога власникам тварин, представників сільськогосподарських підприємств, ветеринарним фахівцям;

    Підготовка ветеринарних звітів та надання до вищих органів виконавчої влади в галузі ветеринарії;

    Здійснення ветеринарно-просвітницької роботи;

    Облік матеріально-технічного забезпечення відділів лабораторії;

    Складання звітів, заявок, актів на списання різних діагностичних засобів і матеріалів, підготовка супровідних документів;

    Участь у проведенні нарад, семінарів, майстер-класів;

    Участь у колективних зборах, що проводяться у ветеринарній лабораторії;

    Підвищення кваліфікації.

    10.3. До робіт, що виконуються ветеринарними лікарями або спільно з лаборантами, відносяться:

    Прийом патологічного матеріалу;

    Патологоанатомічне дослідження трупів і органів полеглих тварин;

    Підготовка патологічного матеріалу для гістологічного дослідження;

    Підготовка мазків;

    Посів на поживні середовища і вивчення культур мікроорганізмів;

    Вирощування посівів культур в термостаті;

    Забарвлення мазків і їх дослідження під мікроскопом;

    Підготовка досліджуваних проб, лабораторного посуду, обладнання, реактивів, антигенів, контрольних сироваток для дослідження;

    Перегляд культур та їх відбір для музею;

    Знешкодження та знищення використаних у лабораторних дослідженнях матеріалів;

    Приготування, зберігання поживних середовищ, перевірка їх якості;

    Здійснення серологічних досліджень;

    Бактеріологічні дослідження води, повітря, кормів, сперми, м’яса, риби, молока, яєць, бджіл, слизу, змивів з молочного обладнання, місць торгівлі харчовими продуктами, проб при визначенні якості дезінфекції; підрахунок соматичних клітин молока, визначення видової приналежності м’яса та ін.;

    Гістологічні дослідження;

    Гістохімічні дослідження;

    Хіміко-токсикологічні дослідження кормів, продуктів тваринного і рослинного походження;

    Дослідження об’єктів зовнішнього середовища, кормів та продуктів харчування на вміст пестицидів;

    Визначення чутливості мікроорганізмів до антибіотиків;

    Дослідження на мікози, мікотоксикози;

    Гематологічні дослідження на лейкоз;

    Вірусологічні дослідження;

    Визначення напруженості імунітету при хворобі ньюкасла, класичної чуми свиней і т. Д.;

    Аналіз амінокислотного складу білків, вільних амінокислот у сироватці крові, вміст макро — і мікроелементів, вітамінів;

    Постановка біопроби на лабораторних тварин;

    Дослідження харчових продуктів;

    Радіологічні та радіохімічні дослідження;

    Дослідження вмісту антибіотиків;

    Дослідження кормів на поживність, вмісту вітамінів, макро — і мікроелементів.

    10.4. До робіт, що виконуються лаборантами у ветеринарних лабораторіях, відносяться:

    Підготовка робочого місця, лабораторного посуду та обладнання для здійснення лабораторних досліджень;

    Підготовка реактивів, реагентів, спеціальних фарб, поживних середовищ для досліджень;

    Первинна підготовка проб для проведення досліджень;

    Регулярний догляд за лабораторними тваринами в віваріях, контроль стану їх здоров’я;

    Робота на обладнанні високого тиску;

    Утилізація біологічних відходів, матеріалів після лабораторних випробувань;

    Підготовка лабораторних тварин до випробувань (постановці біопроби, взяття крові і т. Д.);

    Допомога ветеринарного лікаря в проведенні лабораторних досліджень (бактеріологічні, вірусологічні, біохімічні, токсикологічні, мікологічні, серологічні, радіологічні, патоморфологічні, гістологічні і т. Д.);

    Реєстрація результатів експертиз в спеціальних журналах або електронній базі обліку;

    Оформлення результатів аналізу та інших документів під керівництвом ветеринарного лікаря;

    Здійснення контролю за санітарним станом приладів, обладнання, приміщень лабораторії ветеринарної;

    Облік матеріальних засобів, що використовуються в лабораторних випробуваннях;

    Участь у зборах, нарадах, що проводяться ветеринарною лабораторією;

    Підвищення кваліфікації.

    11. Баланс річного фонду робочого часу

    Ветеринарних фахівців

    11.1. Баланс річного фонду робочого часу ветеринарних фахівців визначається з урахуванням кількості календарних днів на рік, кількості робочих, вихідних і святкових днів, тривалості робочого дня, кількості робочих годин на тиждень, планованих невиходів на роботу.

    11.2. Баланс річного фонду робочого часу ветеринарних фахівців державних установ ветеринарії лікувально-профілактичного профілю.

    Показники

    Значення

    Календарні дні

    Робочі дні

    Вихідні та святкові дні

    Хвороби та ін. (робочі дні)

    11.3. Баланс річного фонду робочого часу ветеринарних фахівців державних лабораторій ветеринарно-санітарної експертизи на продовольчих ринках та фахівців, що здійснюють державний ветеринарний нагляд.

    Показники

    Значення

    Календарні дні

    Робочі дні

    Вихідні та святкові дні

    Тривалість робочого дня за законодавством, ч

    Робочі години при 40-годинному робочому тижні

    Плановані невиходи на роботу:

    Чергова відпустка (календарні дні)

    Додаткова відпустка (робочі дні)

    Хвороби та ін. (робочі дні)

    Неробочі години відповідно до планованих невиходів на роботу

    Річний ефективний фонд робочого часу, ч

    11.4. Баланс річного фонду робочого часу ветеринарних фахівців ветеринарних лабораторій.

    Показники

    Значення

    Календарні дні

    Робочі дні

    Вихідні та святкові дні

    Тривалість робочого дня за законодавством, ч

    Робочі години при 36-годинному робочому тижні

    Плановані невиходи на роботу:

    Чергова відпустка (календарні дні)

    Додаткова відпустка (календарні дні)

    Хвороби та ін. (робочі дні)

    Неробочі години відповідно до планованих невиходів на роботу

    Річний ефективний фонд робочого часу, ч

    11.5. Баланс річного фонду робочого часу ветеринарних фахівців підприємств агропромислового комплексу.

    Показники

    Значення

    Календарні дні

    Робочі дні

    Вихідні та святкові дні

    Тривалість робочого дня за законодавством, ч

    Робочі години при 40-годинному робочому тижні

    Плановані невиходи на роботу:

    Чергова відпустка (календарні дні)

    Хвороби та (робочі дні)

    Неробочі години відповідно до планованих невиходів на роботу

    Річний ефективний фонд робочого часу, ч

    11.6. Річні норми витрат робочого часу працівників ветеринарних установ на, регламентовані перерви та інші види робіт, ч.

    Види робіт і перерви

    Фельдшери, лаборанти

    Молодший персонал

    1. Ветеринарні установи лікувально-профілактичного профілю

    Підготовчо-заключні роботи

    Інші види робіт

    2. Районні та міжрайонні ветеринарні лабораторії

    Підготовчо-заключні роботи

    Перерви на відпочинок та особисті потреби

    Інші види робіт

    3. Обласні, крайові, республіканські ветеринарні лабораторії

    Підготовчо-заключні роботи

    Перерви на відпочинок та особисті потреби

    Інші види робіт

    4. Міжрегіональні, міжобласні ветеринарні лабораторії россільгоспнагляду, центральна науково-виробнича ветеринарна радіобіологічна лабораторія (фгбу) (далі — міжрегіональні, міжобласні ветеринарні лабораторії)

    Підготовчо-заключні роботи

    Перерви на відпочинок та особисті потреби

    Інші види робіт

    5. Фгбу цнмвл (центральна науково-методична ветеринарна лабораторія) (далі — центральна науково-методична ветеринарна лабораторія)

    Підготовчо-заключні роботи

    Перерви на відпочинок та особисті потреби

    Інші види робіт

    6. Діагностичні кабінети районних (міських) станцій по боротьбі з хворобами тварин

    Підготовчо-заключні роботи

    Перерви на відпочинок та особисті потреби

    Інші види робіт

    7. Державні лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи на продовольчих ринках

    Підготовчо-заключні роботи

    Перерви на відпочинок та особисті потреби

    Інші види робіт

    8. Інспекції та територіальні управління россільгоспнагляду

    Підготовчо-заключні роботи

    Перерви на відпочинок та особисті потреби

    Інші види робіт

    11.7. Річні норми витрат робочого часу ветеринарних працівників підприємств агропромислового комплексу на підготовчо-заключні роботи, регламентовані перерви та інші види робіт, ч.

    Види робіт та перерви

    Ветлікарі

    Ветфельдшери, лаборанти

    Молодший ветеринарний персонал

    Підготовчо-заключні роботи

    Перерви на відпочинок та особисті потреби

    Інші види робіт

    11.8. Річний фонд оперативного робочого часу ветеринарних працівників в установах державної ветеринарної служби російської федерації та підприємствах агропромислового комплексу, ч.

    Види робіт і перерви

    Фельдшери, лаборанти

    Ветеринарні установи лікувально-профілактичного профілю

    Ветеринарні лабораторії:

    Районні, міжрайонні

    Обласні, крайові, республіканські

    Міжобласні, регіональні

    Центральна науково-методична ветеринарна лабораторія

    Діагностичні кабінети районних (міських) станцій по боротьбі з хворобами тварин

    Державні лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи на продовольчих ринках

    Підприємства агропромислового комплексу

    Інспекції та територіальні управління россільгоспнагляду

    12. Розрахунок навантаження на ветеринарних фахівців

    При проведенні ветеринарних робіт

    12.1. Для розрахунку навантаження на ветеринарних фахівців при проведенні ветеринарних робіт встановлюють норми оперативного часу на виконання кожного виду робіт, норми часу на підготовчо-заключні роботи і регламентовані перерви.

    12.2. Норми оперативного часу на виконання кожного виду ветеринарних робіт встановлюються за матеріалами фотохронометражних спостережень і наводяться в нормативних довідниках.

    12.3. Норми часу на кожен вид підготовчо-заключної роботи встановлюються шляхом фотографії робочого дня або фотохронометражних спостережень за кожною категорією ветеринарних працівників окремо. Складанням витрат робочого часу на всі види підготовчо-заключних робіт, виконаних за день, встановлюється денна норма часу на ці роботи. Річна норма часу на підготовчо-заключні роботи розраховується шляхом множення середньої денної норми витрат часу на кількість робочих днів у році.

    12.4. Час регламентованих перерв (на особисті потреби і відпочинок виконавців) визначається трудовим кодексом російської федерації (ст.108), де передбачено на такі перерви не менше 30 хв в день, які в робочий час не включаються. Річний час регламентованих перерв визначається множенням денної норми на кількість робочих днів.

    12.5. Навантаження на ветеринарних фахівців (пн) визначають шляхом ділення денного фонду оперативного часу на норму часу на виконання конкретного виду робіт за формулою

    Пн = (тд — тпз — тотл) : нв,

    Де тд — тривалість робочого дня, хв; тпз — денна норма часу на підготовчо-заключні роботи, хв; тотл — денна норма рекомендованих перерв, хв; нв — норма часу на виконання конкретного виду ветеринарних робіт, хв.

    12.6. Норма чисельності працівників державних ветеринарних установ і виробничих підприємств визначається за трудомісткістю виконання ветеринарних робіт за формулою

    Де нчіс. — норма чисельності працівників відповідної категорії на виконання річного обсягу ветеринарних робіт;,,,… — норми оперативного часу працівників відповідних категорій на виконання одиниці обсягу ветеринарних робіт, хв; , , … — річний обсяг ветеринарних робіт за їх видами у відповідних одиницях виміру; тгод-річний ефективний фонд робочого часу ветеринарного працівника, ч; тпз — річна норма часу на підготовчо-заключні роботи працівників відповідної категорії, ч; трп — річна норма часу на регламентовані перерви, ч; тдр — річна норма часу на інші види робіт, ч.

    12.7. Резерви підвищення продуктивності праці працівників державних ветеринарних установ і виробничих підприємств за рахунок скорочення часу на виконання інших робіт (), ліквідації нерегламентованих перерв () і загальний резерв підвищення продуктивності праці (тп заг) визначаються за формулами

    Методичні рекомендації щодо нормування. Методичні рекомендації щодо нормування праці на роботи з обслуговування та ремонту електричних мереж, електроенергетичних пристроїв та обладнання,

    Де тдр — час виконання інших, що не входять у посадові обов’язки робіт, хв.; топ — час оперативної роботи, хв; тпн — час нерегламентованих перерв, хв

    12.8. Ефективність використання робочого часу ветеринарними працівниками оцінюється за коефіцієнтом використання фонду робочого часу (кр) і рівнем зайнятості ветеринарних працівників оперативною роботою (узр) за формулами

    Кр = (топ + тпз + трп) : трд;

    Узр = топ: трд x 100%,

    Де топ — час оперативної роботи, хв; тпз — час підготовчо-заключної роботи, хв; трп — час регламентованих перерв, хв, трд — тривалість робочого дня, хв.

    Міністерство транспортного будівництва

    Державний всесоюзний дорожній науково-дослідний інститут

    Союздорніі

    По нормуванню витрати
    Електрична енергія
    У дорожньому будівництві

    Москва 1983

    Затверджені заст.директора союздорнії з наукової роботи канд. Техн. Наук б. С. Маришевим.

    Схвалені головзапсибдорстроєм (лист № 6205/428 від 21.08.1980), головдорстроєм (лист № 5606/723 від 31.10.1980)

    Викладено основні положення з організації нормування витрати електричної енергії в дорожньому будівництві, з організації контролю та обліку її використання. Даються основні способи розробки науково обґрунтованихПрогресивних норм витрати електричної енергії, їх переваги і недоліки, а також умови застосування з урахуванням технологічних особливостей виробництва і складу обладнання. Наводиться докладна методика розрахунку індивідуальних технологічних і групових норм витрати електричної енергії на одиницю продукції, що випускається і на 1 тис.руб. Будівельно-монтажних робіт. Дається склад норм витрати електричної енергії для підприємств дорожнього будівництва за елементами витрат. У додатку наводяться основні необхідні довідкові дані.

    Передмова

    В даний час в умовах, коли зростають обсяги споживання палива та енергії, значно збільшуються витрати на видобуток, виробництво і транспортування, потрібно докорінно поліпшити роботу з підвищення ефективності використання палива, електричної та теплової енергії.

    Першорядне значення при вирішенні цих завдань набуває нормування витрати енергоресурсів, так як при відсутності конкретних науково обґрунтованих норм витрати і суворого контролю за їх виконанням неможливо здійснити економію енергоресурсів. Обґрунтовані норми сприяють освоєнню нових, менш енергоємних технологічних процесів, ліквідації нераціональних втрат енергоресурсів. Тому в союздорніі проводяться планомірні роботи з розробки норм витрати енергоресурсів у всіх областях дорожнього будівництва:

    Справжні «методичні рекомендації з нормування витрати електричної енергії в дорожньому будівництві» призначені для розробки прогресивних науково обґрунтованих норм витрати електричної енергії в дорожньому будівництві. «методичні рекомендації» склав канд. Техн. Наук б. М. Соловйов.

    1. Загальні положення

    1.1. Нормування витрати електричної енергії в дорожньому будівництві є плановим заходом її споживання при ефективному використанні техніки, технології та передового досвіду.

    1.2. Під нормуванням витрати електричної енергії розуміється розробка, впровадження у виробництво прогресивних, технічно і економічно обґрунтованих норм її витрати для здійснення економії, раціонального розподілу і найбільш ефективного використання. Розроблені норми слід доводити до відома працюючих на будівельних об’єктах і контролювати виконання.

    1.3. Норма витрати електричної енергії є плановим показником її споживання при виробництві одиниці продукції (наприклад, 1 т асфальтобетонної або цементобетонної суміші, 1 км дороги і т.д.) встановленого нормативними документами якості, або в кіловат-годинах на 1 тис. Руб. Будівельно-монтажних робіт.

    1.4. Норми витрати електричної енергії необхідні для планування її споживання і оцінки ефективності використання.

    Дотримання встановлених норм витрати слід враховувати при матеріальному заохоченні за економію паливно-енергетичних ресурсів.

    2. Класифікація, склад і розмірність норм витрати електричної енергії

    2.1. Норми витрати електричної енергії класифікуються за такими основними ознаками: за ступенем укрупнення — на індивідуальні та групові; за складом витрат — на технологічні та загальновиробничі; за періодом дії — на річні та квартальні.

    2.2. Індивідуальна норма витрати електричної енергії на виробництво одиниці продукції встановлюється за типами працюючих агрегатів або технологічними схемами стосовно певних умов виробництва.

    Групові норми витрати електричної енергії є середньозваженими величинами сукупності відповідних індивідуальних норм.

    2.3. Технологічна норма повинна враховувати витрату електричної енергії на основні і допоміжні технологічні процеси виробництва, а саме: витрати електричної енергії в пусковому режимі на початку роботи і після поточних ремонтів, а також технічно неминучі її втрати при роботі обладнання.

    У технологічні норми витрати електричної енергії не слід включати витрати, викликані відступом від прийнятої технології, режимів роботи, рецептур, недотриманням вимог до якості сировини і матеріалів; витрати, пов’язані з браком продукції, незадовільним технічним станом обладнання, та інші нераціональні витрати.

    У технологічні норми не слід включати витрати на будівництво та ремонт будівель і споруд, монтаж обладнання, пуск його в роботу і на налагодження після капітального ремонту; на дослідницькі та експериментальні роботи; на відпуск стороннім організаціям.

    Подібні статті витрат повинні нормуватися окремо.

    2.4. Індивідуальні норми витрат електричної енергії необхідно розробляти для кожного підприємства дорожнього будівництва стосовно конкретним технологічним і організаційним умовам, що впливає на витрату електроенергії: асортимент продукції, спосіб доставки матеріалів, розташування будівельних організацій, склад технологічного та енергетичного обладнання й інші особливості.

    2.5. До складу норм витрати електричної енергії входять статті її витрати на виробництво одиниці продукції (див.додаток).

    Наведений склад норм витрати необхідно періодично переглядати і вдосконалювати в міру зміни технології виробництва і складу обладнання.

    2.6. Одиниці виміру норм витрати повинні відповідати прийнятим при плануванні та обліку електроенергії обсягам виробництва продукції (робіт), а також забезпечувати практичну можливість контролю за виконанням норм.

    3. Методи розробки індивідуальних норм витрати електричної енергії

    3.1. Розробка прогресивних індивідуальних норм витрати електроенергії виконується на основі розрахунково-аналітичного та дослідного методів нормування. За основний метод слід приймати розрахунково-аналітичний розрахунок, за яким здійснюється на основі визначення кількості витраченої електроенергії на одиницю кінцевої продукції. Можливе спільне застосування цих методів.

    3.2. Розрахунково-аналітичний метод індивідуальних норм розробляється на основі поелементного розрахунку витраченої електроенергії з урахуванням прогресивних показників використання обладнання та електроенергії.

    3.3. За основні вихідні дані при визначенні норм витрат електричної енергії розрахунково-аналітичним методом слід приймати:

    Первинну технічну і технологічну документацію, дані технологічних карт виробничого процесу, технологічні режими та параметри, технічні дані обладнання та режими його роботи;

    Експериментально встановлені енергетичні характеристики обладнання;

    Затверджений план випуску продукції, експлуатаційні простої, час холостого ходу обладнання;

    Проектні та паспортні дані заводів-виготовлювачів обладнання;

    Дані проведених безпосередньо на будівельних об’єктах спеціальних випробувань і вимірювань;

    План організаційно-технічних заходів на об’єкті з економії та раціонального використання електроенергії;

    Звітні дані про фактичні витрати електроенергії при виробництві одиниці продукції;

    Виробничу програму об’єкта будівництва на планований період;

    Дані про питому витрату електричної енергії, досягнуті передовими підприємствами, що випускають аналогічну продукцію і мають аналогічний склад обладнання.

    3.4. Норми витрати електричної енергії, отримані розрахунковим шляхом, необхідно порівнювати з фактичними питомими витратами на передових підприємствах і з середніми значеннями, зазначеними в технічних паспортах обладнання. При значних відхиленнях повинні бути встановлені причини такої невідповідності.

    3.5. При використанні дослідного методу визначають корисний витрата електроенергії на основі безпосередніх вимірювань.

    3.6. Для розробки норм витрати електричної енергії дослідним методом необхідно проводити у встановлені терміни енергетичні випробування обладнання. Такі випробування необхідні також при зміні параметрів обладнання або технологічного процесу.

    При цьому слід систематично контролювати, враховувати і аналізувати експлуатаційну питому витрату електроенергії для виключення нераціональних її витрат.

    3.7. При встановленні норм витрати електричної енергії досвідченим методом необхідно дотримуватися таких умов:

    Обладнання повинно бути в технічно справному стані і відрегульовано відповідно до вимог заводських інструкцій і технічної документації;

    Режим роботи обладнання повинен відповідати технологічним картам на виробництво продукції;

    4. Розробка завдань та організаційно-технічних заходів щодо зниження витрат електричної енергії

    4.1. Завдання з економії електричної енергії встановлюють на всіх рівнях планування по середньому зниженню норм витрати на планований період.

    4.2. Вихідними матеріалами для затвердження завдань з економії електроенергії можуть служити пропозиції щодо середнього зниження норм витрати з розрахунками по їх обгрунтуванню і плани організаційно-технічних заходів щодо зниження витрати електричної енергії, які представляються відповідними плануючими інстанціями, починаючи з нижчої, в порядку їх підпорядкованості.

    4.3. Середнє зниження витрат електроенергії планується в процентному відношенні до витрат в базисному році, за який при поточному плануванні приймається попередній рік, при перспективному плануванні — кінцевий рік поточної п’ятирічки.

    4.4. З економії електроенергії розробляють такі основні заходи: впровадження нових видів обладнання; впровадження нових та удосконалення діючих технологічних процесів; модернізація та реконструкція енергетичного та технологічного обладнання; заміна застарілого обладнання та окремих вузлів і агрегатів; зниження втрат електроенергії; впровадження організаційних заходів та системи обліку витрат електроенергії.

    4.5. План організаційно-технічних заходів з економії витрати електроенергії завдання по середньому зниженню норм розробляють в порядку, передбаченому «основними положеннями по нормуванню витрати палива, теплової та електричної енергії в народному господарстві» (ндіпін при держплані срср. М., 1980).

    4.6. Доцільність виконання організаційно-технічних заходів з економії електроенергії оцінюють відповідно до «методики техніко-економічного обґрунтування заходів з економії палива, теплової та електричної енергії, планованих до впровадження в промисловості» (ндіпін при держплані срср. М., 1976).

    5. Організація нормування витрати електричної енергії та контролю її використання

    5.1. При нормуванні витрати електричної енергії необхідно враховувати умови виробництва, досягнення науково-технічного прогресу, плани організаційно-технічних заходів, що передбачають раціональне та ефективне використання електроенергії. Норми слід систематично переглядати з урахуванням планованого технічного прогресу виробництва, досягнутих найбільш економічних показників використання енергетичних ресурсів, зміни технологій або складу обладнання.

    5.2. Організація нормування витрати електричної енергії полягає в наступному:

    Розробляють методику нормування витрати електричної енергії і доводять її до безпосередніх конкретних виконавців;

    Проводять аналіз і забезпечують контроль за виконанням встановлених норм витрати електроенергії і завдань щодо середнього їх зниження;

    Розробляють і виконують план організаційно-технічних заходів щодо зниження витрати електричної енергії;

    Контролюють терміни виконання плану організаційно-технічних заходів і завдань щодо середнього зниження витрати електричної енергії на планований період.

    5.3. Документи по нормуванню витрати електричної енергії розробляють і стверджують відповідно до «основними положеннями по нормуванню витрати палива, теплової та електричної енергії в народному господарстві».

    5.4. Методики та інструкції з нормування електроенергії повинні періодично переглядатися з урахуванням зміни застосовуваної технології, складу обладнання та організації виробництва.

    5.5. Контроль за виконанням норм витрати електричної енергії необхідно здійснювати за допомогою відповідних приладів — ватметрів, лічильників та ін., які встановлюють відповідно до правил їх технічної експлуатації. Всі великі агрегати (сушильні барабани, бітумонагрівальні установки, змішувачі) повинні бути забезпечені приладами для індивідуального обліку споживаної електроенергії.

    6. Методика розрахунку норм витрати електричної енергії в дорожньому будівництві

    6.1. При розрахунково-аналітичному методі загальна норма витрати електроенергії для окремої ділянки робіт (об’єкта) w об (квт·год) виходить в результаті розрахунку кожного елемента витрат і їх підсумовування:

    W об = w 01 / w 02 + w 03 + w 0,

    Де w 0-витрата електроенергії на кожну окрему технологічну операцію або роботу, квт·ч.

    Норму витрати електроенергії для одного об’єкта будівництва (або одного виду продукції) н 0 (квт·год/тис. Руб.) розраховують за формулою

    Де п про — плановий обсяг будівельно-монтажних робіт на, розрахунковому об’єкті, тис. Руб.

    Для розрахунку норми витрати електроенергії при декількох об’єктах на ділянці будівництва н у (квт·год/тис.руб.) використовують формулу

    Де w об.1, …w i — витрата електроенергії на окремих об’єктах, квт·год;

    П 1, … П i — обсяг будівельно-монтажних робіт на окремих об’єктах, тис. Руб.;

    W y-повна витрата електроенергії на всіх об’єктах ділянки, квт·год;

    П у — обсяг будівельно-монтажних робіт на всіх об’єктах ділянки, тис. Руб.

    6.2. Технологічні норми витрати електричної енергії встановлюють за статтями витрати відповідно до структури норм (див.додаток).

    6.3. Технологічну норму витрати електроенергії на одиницю готової продукції (наприклад, 1 т асфальтобетонної або цементобетонної суміші, 1 м 3 залізобетонних виробів і т. Д.) н 1 (квт·год/т) визначають стосовно окремих видів споживачів електричної енергії за формулою

    Де w м — витрата електроенергії на привід технологічних механізмів за розрахунковий період, квт * год;

    Δw м — втрати електроенергії в електричному обладнанні технологічних механізмів, квт·год;

    П — плановий обсяг випуску продукції за розрахунковий період в прийнятих одиницях виміру (т, м 3 і т.д.).

    6.4. Розрахунок загальноцехової норми витрати електроенергії н 2 (квт·год на 1 одиницю готової продукції) рекомендується вести за формулою

    Де w 2 — витрата електроенергії на привід механізмів другої групи, безпосередньо не входять в технологічний процес, квт·год (вентиляція цехових приміщень, опалення і т. П. Згідно структурі, наведеної в додатку);

    W ос-витрата електроенергії на освітлення виробничих приміщень, квт·год;

    Δw 2 — втрати електроенергії в електричних мережах цеху, квт·год.

    6.5. Загальнозаводська норма витрати електроенергії н 3 (квт·год на 1 одиницю готової продукції)

    Де w 3-витрата електроенергії електроспоживачами третьої групи, допоміжні роботи, що виконуються власними силами, квт * год (робота електронавантажувачів і т. П. Згідно з структурою, наведеною в додатку);

    W від-витрата електроенергії на освітлення території підприємства, квт * год;

    Δw 3 — втрати електроенергії в заводських електричних мережах і трансформаторах, квт·год.

    6.6. Витрата електроенергії за окремим споживачам або по кожній групі w t (квт·год) слід визначати за формулою

    W t = p y k н ,

    Де р — потужність, квт;

    К н — коефіцієнт використання встановленої потужності;

    Р ср — середня споживана потужність за найбільш завантажену зміну протягом розрахункового періоду, квт (визначається експериментально);

    Σр н — сумарна встановлена потужність електроприймачів, квт.

    6.7. Корисний час використання силового навантаження електроспоживачами в розрахунковий період τ (наприклад, рік), ч:

    Де t – кількість годин роботи обладнання на добу в залежності від кількості змін береться 24, 16 або 8 год);

    M-кількість святкових і вихідних днів у році;

    А-кількість днів простою обладнання у зв’язку з капітальним ремонтом і з інших причин;

    А р-простої обладнання протягом зміни, % (від загального часу його роботи за розрахунковий період).

    6.8. Витрата електроенергії н (квт * год на 1 одиницю продукції, наприклад 1 т асфальтобетонної або цементобетонної суміші, 1 м 3 залізобетонних конструкцій і деталей і т.п.) визначають за формулою

    Де w c — сумарна витрата електроенергії за час τ усіма технологічними електроспоживачами, які беруть участь у виробництві продукції, квт·год;

    П в — планований випуск продукції за розрахунковий період τ (т, м 3 і т. П.).

    6.9. Технологічну норму витрати електричної енергії (квт * год / м 3) при виробництві 1 м 3 нерудних матеріалів на планований період розраховують за формулою

    Деw k-витрата електроенергії в кар’єрі на технологічні цілі, квт·год;

    W д-витратаЕлектроенергії по дробильно-сортувальному цеху на технологічні цілі, квт;

    П р — кількість продукції, що випускається за розрахунковий період.

    6.10. Річна витрата електричної енергії на опалення та вентиляцію w ав квт * год·підраховують за формулою

    W ав = w ф тτ в к,

    Де w ф, — фактична потужність, споживана приводними електродвигунами, квт (визначається розрахунком або шляхом контрольних вимірів);

    Т-число діб роботи вентилятора (або опалювальної установки) в планованому періоді;

    Τ в-час роботи вентилятора за «характерні» добу, год;

    К — коефіцієнт запасу потужності (табл. 1).

    Таблиця 1

    «характерні» добу визначають наступним чином:

    А) за розрахунковим графіком навантаження, або за записами у вахтовому журналі, або за діаграмами самописних приладів за попередні періоди роботи встановлюють витрату електроенергії за звітний період часу (місяць, рік);

    Б) діленням встановленої витрати на число робочої доби обчислюють середньодобову витрату електроенергії;

    В) за записами в вахтовому журналі або діаграм приладів за попередній період виявляють добу, витрата електроенергії в яких дорівнює або близький до отриманого середньодобового витраті.

    Визначені таким чином добу і дійсний графік їх навантаження приймають за «характерні» добу.

    6.11. Витрата електроенергії на освітлення w ос (квт·год) визначають за формулою

    W ос = psk c k д τ о 10 -3 ,

    Де р-питома витрата електроенергії на одиницю освітлюваної площі, вт/м 2 (для складу сировини — 7 вт/м 2 , цехів формування — 8 — 10, інших приміщень — 7, громадських будівель і лабораторій-15-18, території-0,4 вт / м 2);

    S-площа виробничих приміщень, м 2 ;

    До с — середнє значення коефіцієнта попиту освітлювальних навантажень:

    Дрібні виробничі будівлі 1,00

    Зовнішнє та аварійне освітлення 1,00

    Виробничі будівлі,

    Включають окремі великі прольоти 0,95

    Адміністративні будівлі, бібліотеки,

    Підприємства громадського харчування 0,90

    Виробничі будівлі, складаються

    З декількох окремих приміщень 0,85

    Лабораторії, контори, лікувальні і

    Дитячі установи 0,80

    Склади, розподільні пристрої і підстанції 0,60;

    Τ о-час використання максимального освітлювального навантаження за розрахунковий період, ч;

    К д-коефіцієнт запасу освітлювальних установок (табл. 2).

    Таблиця 2

    6.12. Витрата електроенергії на зварювальні роботи при електродугового зварювання і харчуванні зварювальних апаратів змінним струмом w c в (квт·год) визначають за формулою

    Де u — напруга зварювальної дуги, в;

    J — сила зварювального струму, а (з паспортних даних обладнання);

    Τ с-загальний час зварювання, ч;

    К-коефіцієнт, що враховує час горіння дуги (к =0,35÷0,55 при серійному виробництві);

    Η-ккд зварювальної установки, η = 0,6÷0,85.

    6.13.втрати електроенергії в електричних агрегатах і мережах δ w с (квт·год) при укрупнених розрахунках можуть бути обчислені за формулою

    Δw с = (0,03÷0,06)w c ,

    Де w с — сумарна витрата електроенергії відповідними електроспоживачами, квт·год.

    В електричних апаратах (в тому числі в електродвигунах) і технологічних механізмах 3-6

    В електричних мережах цеху 3-6

    В заводських електричних мережах і трансформаторах 2-4.

    Втрати за розрахунковий період (місяць, квартал, рік) можуть бути розраховані також множенням втрат за «характерні» добу на число діб в розрахунковому періоді.

    6.14. Для розрахунку групових середньозважених норм витрати електроенергії н гр (квт·год на одиницю продукції) використовують формулу

    Де п — кількість виробничих одиниць, що входять в підпорядкування даного рівня планування;

    Н i — норми витрати електричної енергії на виробництво одиниці однойменної продукції по нижчестоящим підрозділам даного рівня планування (наприклад, трести по відношенню до главкам; цбз, абз, підлеглим тресту, і т. П.);

    П i-планований обсяг входять в підпорядкування даного рівня планування (м 3 ; т; тис. Будівельно-монтажних робіт або в інших одиницях виміру).

    Додаток

    Приблизний склад норм витрати електричної енергії для підприємств дорожнього будівництва

    Статті витрати електроенергії

    Одиниця виміру, м 3, т і т. Д.

    Витрата електроенергії на одиницю виміру, квт-год

    Норма витрати електроенергії на одиницю виміру

    Технологічні норми

    Витрата електричної енергії на технологічні процеси (в тому числі на підтримку технологічного обладнання в гарячому стані, його розігрів і пуск після поточних ремонтів і простоїв)

    Втрати електричної енергії в технологічних апаратах і установках

    Загальновиробничі цехові норми

    Витрата електричної енергії, входить до складу технологічних норм

    Витрата електричної енергії на допоміжні потреби цехів:

    Опалення

    Вентиляцію

    Освітлення

    Повітряно-теплові завіси

    Роботу внутрішньоцехового транспорту

    Роботу цехових ремонтних майстерень

    Господарсько-побутові потреби (гарячий душ, умивальники і т. П.)

    Втрати енергії у внутрішньоцехових електричних мережах

    Загальновиробничі заводські норми

    Витрата електричної енергії, включений до складу загальновиробничих цехових норм

    Витрата електричної енергії:

    На вироблення стисненого повітря

    Подачу води

    Виробничі потреби допоміжних служб (лабораторії, склади і т. П.), включаючи їх опалення, освітлення, вентиляцію

    Роботу внутрішньозаводського транспорту (електрокари, крани, залізничний транспорт)

    Зовнішнє освітлення території і будівельних ділянок

    Втрати електроенергії в заводських мережах і трансформаторах

    Витрата електричної енергії на будівельно-монтажні роботи, що виконуються власними силами:

    Роботу підйомних механізмів і машин і електрифікованого інструменту

    Обігрів грунту

    Сушку та опалення споруджуваних будівель і споруд

    Освітлення будівельних майданчиків

    Зварювальні роботи

    Виробничі потреби допоміжних цехів і служб, включаючи освітлення, опалення, вентиляцію

    Водопостачання та відкачування води на будівельних майданчиках

    Санітарно-гігієнічні та господарські потреби

    Втрати в електричних мережах і трансформаторах