Електрообладнання лазні та сауни. Проводка в лазні: електричні прилади, вибір кабелю, правила монтажу

114

Жодне сучасне приміщення сьогодні не залишають без освітлення. Проводка в лазні і парильні — така ж необхідна складова, як і інші атрибути комфорту. Система забезпечення електрикою необхідна для освітлення і роботи електроприладів. Однак через підвищену вологість пароутворення потрібна підвищена обережність, щоб знизити ймовірність виникнення замикання в мережі і виникнення пожеж. Грамотне проектування і установка проводки в дерев’яній лазні дозволить відчувати себе в повній безпеці.

Зміст

Що важливо знати про особливості освітлення в лазні?

Щоб провести електропроводку в лазні, не обов’язково викликати електрика, оскільки можна зробити проводку в лазні своїми руками. Але важливо дотримуватися деяких правил, без яких повноцінна експлуатація обладнання неможлива.

Пару століть назад наші предки намагалися паритися в лазні в денний час, щоб не використовувати лучину або свічку, які не люблять підвищеної вологості. Трохи змінила ситуацію гасова лампа, але повноцінне електричне освітлення дозволяє проводити всі гігієнічні процедури у вечірній час, після трудового дня.

За бажанням господарів, електрична проводка в лазні може бути досить потужною, щоб обладнати всілякими світильниками. Але найчастіше задовольняються:

  • слабким освітленням парилки;
  • помірним освітленням самої лазні;
  • достатнім освітленням передбанника і роздягальні.

Увага: важливо збалансувати освітлення, щоб світло не було занадто яскравим і сліпучим. Але і занадто тьмяних ламп краще уникати-вони несприятливі для загального самопочуття для зору, особливо у вечірній час. Нормальний приглушене світло сприяє формуванню затишної атмосфери.

Електрообладнання лазні та сауни. Проводка в лазні: електричні прилади, вибір кабелю, правила монтажу

Вибір проводу і розрахунок потужності

Перед тим як провести проводку в лазні своїми руками, важливо розрахувати ту потужність, яка здатна забезпечити необхідну навантаження. Для підрахунків можна скористатися спеціальними таблицями і готовими схемами. Перед цим доведеться записати передбачувану потужність електроприладів, використовуваних в парильні, лазні і передбаннику. Такі показники, як правило, вказані в документації або на корпусі обладнання:

  • освітлювальних приладів;
  • пральної машини;
  • система » тепла підлога»;
  • підігріваються рушникосушки;
  • інші підключаються пристосування (фен, кип’ятильник та ін.).

Не забудьте для цих цілей відвести в передбаннику або роздягальні розетки, щоб підключати електроприлади. Це навантаження теж будуть враховуватися при розрахунках монтажу проводки в лазні. Коли лазню забезпечують тільки економічним електролампочками, то 2 квт достатньо.

Обчисливши сумарне навантаження, визначають перетин проводів, що застосовуються для електропроводки. Фахівці стверджують, що на кожні 2 квт потужності беруть 1 кв.мм перетину кабелю, тобто ділимо на 2. І пам’ятайте про достатню ізоляцію дроту, щоб забезпечити безпеку та захист від пожеж. Найкраще купити кабель з двошаровою ізоляцією, а все зчленування захистити від вологи і пари додатково.

Порада: ідеальний варіант проводу з високим ступенем захисту запропонують в будівельному супермаркеті, наприклад, марка апрн, првд, аппв та ін знадобляться і пвх-трубки для укладання кабелю, щоб вода в лазні не заподіяла шкоди електропостачанню.

Коли проводку в лазні і парильні укладають уздовж дерев’яної поверхні, під кабель пропонується монтувати листи азбесту. Він повинен бути ширше дроти не менше ніж 1 см.

Електрообладнання лазні та сауни. Проводка в лазні: електричні прилади, вибір кабелю, правила монтажу

Трохи про безпеку

Сумна статистика виникнення пожеж в житлових і підсобних приміщеннях свідчить про грубе порушення техніки безпеки. На жаль, економити на безпеці не можна-це загрожує пожежею, особливо в дерев’яній сауні і парильні. Будова лазні, через замикання, мережі за годину-півтори може вигоріти дотла.

Проводку в приміщеннях з підвищеною вологістю монтують на підставі нормативів пуе — правил улаштування електроустановок. За цими вимогами всю фурнітуру рекомендується розміщувати тільки в передбаннику або суміжних приміщеннях, це:

  • вимикачі;
  • розетки;
  • щиток;
  • лічильник;
  • перемикачі;
  • побутову техніку та ін.

У парильні, міні-басейні, душовій, відділенні для миття в лазні все це монтувати або встановлювати категорично заборонено. Всі освітлювальні прилади купують з таким розрахунком, щоб вони були:

  • з плафоном сферичної форми;
  • з максимальним захистом від попадання води;
  • з герметичним з’єднанням патрона і плафона.

Схема проводки в лазні повинна бути максимально простий і зрозумілою. Краще використовувати готову схему, але скорегувати її з урахуванням свого приміщення.

Електрообладнання лазні та сауни. Проводка в лазні: електричні прилади, вибір кабелю, правила монтажу

У схемі враховуються:

  • всі освітлювальні прилади;
  • розетки і вимикачі;
  • електрична піч або камін;
  • датчики температури і вологомір;
  • інфрачервоний обігрівач або електрокамін;
  • система » тепла підлога»;
  • підсвічування душової кабіни, джакузі або міні-басейну;
  • розетки під допоміжні побутові прилади (пральна машинка, фен, телевізор) та ін.

Увага: через пару, який неминучий в лазні і парної, перед тим як зробити проводку в лазні, важливо продумати захист, тобто забезпечити паронепроникність всіх вузлів і з’єднань на клемах.

Електрообладнання лазні та сауни. Проводка в лазні: електричні прилади, вибір кабелю, правила монтажу

Як краще підвести кабель в баню?

Коли лазня побудована, то важливо продумати, яким чином перекинути кабель до лазні, щоб він не був пошкоджений несприятливими погодними факторами. Зазвичай силовий кабель тягнуть від основного щитка, але все залежить від ступеня видалення лазні від:

  • стовпа з електрокабелем;
  • основного житлового приміщення (окремо стоїть або примикає).

Кабель тягнуть по землі (під землею) або по повітрю, за допомогою опорних стовпів або опор. Тут більше підходить сіп або самонесучий ізольований кабель, тому що йому не потрібен додатковий трос. Це надійний і довговічний електрокабель який тягнуть до лазні, роблять невеликий отвір в стіні для ізоляційної труби, в яку його і протягують для подальшого монтажу проводки в лазні.

Найбільш надійно прокладати кабель під землею, оскільки йому не страшні:

  • сильні пориви вітру,
  • падіння дерев і опор,
  • стихійні лиха.

Електрообладнання лазні та сауни. Проводка в лазні: електричні прилади, вибір кабелю, правила монтажу

Такий електромонтаж більш трудомісткий, але найбільш практичний і привабливий зовні. Погодьтеся, не дуже добре виглядають дроти, що плутаються в гілках дерев навколо будинку і лазні. До того ж це створює пожежонебезпечну ситуацію. Кабель під землею укладається в невеликій траншеї на глибині близько 50-80, в залежності від кліматичної зони і типу грунту. Можна прокладати броньований кабель або захистити його трубкою.

Місце входу кабелю в баню має бути трохи вище голови і на тій стіні, де найпростіше забезпечити гідроізоляцію. У висвердленому отворі стіни обладнають сталеву або пластикову трубу. Бажано розташовувати вхідний отвір під нахилом в стьоб, щоб туди не заливав косий дощ. Коли кабель вкладений, то обидві сторони отвору в стіні герметизують спеціальними пробками у вигляді втулки і воронки.

Порада: небажано через один отвір вести кілька комунікацій і проводів — у них повинно бути окреме місце входу.

Електрообладнання лазні та сауни. Проводка в лазні: електричні прилади, вибір кабелю, правила монтажу

Особливості монтажу розеток і вимикачів

Проводка в лазні підводиться не тільки до освітлювальних приладів і їх вимикачів. Кожен знає, як зручно, коли є запасна розетка під рукою, щоб включити в неї фен або електробритву. Про те, як це зробити найбільш грамотно, є чимало спеціалізованого матеріалу. Перш за все, вони повинні бути підведені до основного розподільного щитка. Не варто забувати і про заземлення.

Небажано, щоб проводка до вимикачів і розеток була прокладена відкритим способом, за винятком дерев’яних будівель. Хоча жолобок під провід нескладно видовбати в дерев’яній стіні, але її потім складно задекорувати. Виняток становить зрубі, де кабель укладають на стику колод.

Приховану електропроводку для лазні можна використовувати в цегляних будівлях або блокових лазнях. Для цього роблять проштрабленние канали, облицьовані азбестом. А відкриту електропроводку ведуть по дерев’яній стіні. Ізолювати проводку в стіні можна за допомогою пластикової або металевої гофри. Під розетки і вимикачі ставлять спеціальні ізолюючі пластини чи коробки, а також обробляють азбестом або алебастром.

Увага: в лазні скручувати проводку заборонено, з’єднуйте кінці дроту тільки за допомогоюНіби блиснуло в замку вогнем вузеньке віконце. Але все тихо. Це, вірно, здалося йому. Чути тільки глухо шумить внизу дніпро і з трьох сторін один за іншим віддаються удари миттєво {раптом} пробудилися хвиль. Він не бушує, як старий, бурчить і нарікає. {далі було: і лепече} йому все немило, все перемелося біля нього. Тихо ворогує він з прибережними горами, лісами, луками і несе на них скаргу в чорне море. Ось по широкому дніпру зачорнів човен і в замку знову ніби блиснуло щось. Потихеньку свиснув пан данило; вибіг на свист вірний хлопець. «бери, мій {іди} стецько, швидше з собою гостру шаблю та гвинтівку та йди за мною». «ти йдеш?»запитала пані катерина. «іду, дружина, потрібно подивитися всі місця: чи немає де недобрих гостей». «мені, я ось чую, так страшно залишатися однією. Мене сон так і хилить. Що якщо знову присниться те ж саме? я навіть не впевнена, чи точно то сон був». «з тобою стара залишається, а в сінях і на дворі сплять козаки». «стара спить вже, а козакам щось не віриться. Слухай, пане данило, замкни мене в кімнаті, а ключ візьми з собою. Нехай козаки будуть… біля дверей — тоді мені буде не так страшно, а козаки нехай ляжуть перед дверима». «мабуть, нехай буде так: радий зробити тобі угодне», сказав {далі було: пан} данило, стираючи пил з гвинтівки і сиплячи на полицю порох. {далі було: надів} вірний стецько тут і вже одягнений у всій козацькій збруї. Пан данило надів смушеву шапку, задвину віконце, засунув засувами, замкнув і вийшов потихеньку з двору проміж спали своїми козаками в гори. Небо майже все прочистилося, свіжий вітер [віяв з по] {[повівав з дніпра]} вдалині кликала чайка. {далі було: але і} все ніби оніміло. Але ось почувся шурхіт. {далі було: тихіше сховався} пан данило з вірним слугою тихо сховався за терен, що прикривав зрубаний засік. {далі було:» гм», тихо вимовив він це} хтось в червоному жупані з двома пістолетами, з шаблю при боці спускався з гори. «це тесть», промовив пан данило, розглядаючи його з-за куща. «навіщо і куди йому йти в цю пору? стецько, не позіхай, дивись в обидва ока, куди візьме дорогу пан батько?»спустився на самий берег і поворотив до видавався мису. «а, ось куди!»промовив пан данило. «що, стецько, адже він потягнув якраз в чаклунове дупло». «так, вірно, не в інше місце, пан данило! ми б його бачили на іншій стороні. А він пропав біля замку і наперед». — «постій же, виліземо, а потім {замість «а потім»: потихеньку. Тепер ми підемо по слідах. {далі було: його} тут що-нибудъ да криється. Ні, катерина, я казав тобі, що батько твій-недобра людина. Не так він робив все, {говорив} як православний». Вже промайнули данило і його вірний хлопець внизу на виданому березі; ось уже й не видно їх: {далі було : хто} адже {далі було : сховав їх (не закреслено) } чорний, непробудний ліс, що оточував замок, сховав їх. Верхнє віконце тихо засвітилося. Внизу стоять козаки і думають, як би злізти їм. Ні дверей, нічого не видно їм в стінах, у вікні толь світиться, але з двору вірно є лестн. Але як увійти туди? здалеку чутно, як гримлять ланцюги і бігають собаки. «що я думаю довго!»сказав пан данило, побачивши перед вікном високий дуб:»стій тут, малий, я полізу на дуб, з нього прямо [буду] дивитися в віконце». Прошарувавши, пан данило зняв пояс, кинув вниз шаблю, щоб не дзвеніла, і вхопившись за гілки, піднявся наверх. Віконце все ще світилося. Присівши на сук біля самого вікна, вчепився він однією рукою за<1 нрзб.>дерево і дивиться. У кімнаті і свічок немає, а світять по стінах чудові знаки, {далі було : всюди висить зброя, але все дивне: такого не носять ні турки, ні кримці, {татари} ляхи, ні християни православні, ні народ шведський. Під стелею взад і вперед миготять {літають} нетопирі, і тінь від них миготить по стінах, по дверях і по помосту. Ось відчинилася {далі було : але без скрипу} . Входить хто в червоному жупані і прямо до столу, покритому білою скатертиною. Це тесть! пан данило спустився трохи нижче і припав міцніше до дерева; але йому ніколи дивитися, {далі було: в ок} дивиться хто в віконце чи ні , — він прийшов нахмурений, розсерджений; {далі було: тихо} сдернул зі столу скатертину — і раптом по всій кімнаті теж розлився прозоро{тонкий} — блакитне світло. [зрідка] тільки не змішувалися хвилі колишнього блідо-жовтого світла переливалися, {далі було розпочато : купа} пірнали, {далі було : і купалися} немов в блакитному морі, і тягнулися шарами ніби на мармурі і посеред {замість «і посеред»: а. Один тільки стояв б. Стояв} червонів тесть. Пан данило став придивлятися і не помітив вже на ньому червоного жупана; замість того здалися на ньому {далі було : якісь} широкі шавари, які носять турки; {далі було : пояс весь списаний<1 нрзб.> неросійською і непольською грамотою} за поясом пістолети; на голові якась дивна шапка, списаний вся неросійською і непольською грамотою. Глянув в обличчя -- і обличчя стало змінюватися: ніс {далі було: став витяг} витягнувся і повиснув над губою, рот в хвилину пролунав до вух, зуб виглянув з рота, нагнувся убік, і став перед {замість "став перед": мало-помалу} ним знову той самий чаклун, який здався на весіллі осавула. "правдивий сон твій, катерина", подумав пан данило. Чаклун став важливо проходжуватися навколо столу. Знаки стали швидко змінюватися на стіні, {далі було : і} нетопирі залітали сильніше вниз і вгору, взад і вперед, блакитне світло ставало рідше-рідше і зовсім, здається, згаснув, і {далі було: по всій кімнаті} світлиця освітилася вже тонким рожевим світлом. Здавалося, з тихим дзвоном {далі було розпочато: схожим} розливалося дивовижне світло {замість "чудний світ": він по всіх стінах} по всіх кутах і раптом пропав і стала темрява. Чувся тільки шум, ніби вітер в тиху годину вечора награвав, кружляючи по {далі було розпочато: дзеркалу гладкого} водному дзеркал, нагинаючи ще нижче в воду срібні верби. І здається пану данилу, що в світлиці блищить місяць, ходять зірки, {далі було розпочато: черне тускл} неясно миготить темносинее небо і холод нічного повітря пахнув навіть в обличчя йому. І дивується панові данилу (тут він став мацати за ніс, чи не спить), що вже не небо в світлиці ніби, а його власна опочивальня: висять на стіні його татарські і турецькі шаблі; на стіні полиці, на полицях домашній посуд і начиння, на столі хліб і сіль; ось<1 нрзб.> висить люлька; замість образів визирають якісь страшні обличчя, на лежанці... Але згустився туман все покрив, і стало знову темно, і знову з дивним дзвоном освітилася вся світлиця {хата} рожевим світлом, і знову на стінах миготять знаки, і знову стоїть чаклун нерухомо в чудній чалмі своїй. Звуки стали сильнішими і густішими, тонке рожеве світло ставало яскравішим і щось біле, наче хмара, віяло посеред хати; {далі було розпочато: став дивитися пан данило і у... } і здається пану данилу, що хмара {далі було : неначе взяло вигляд жінки} то -- не хмара, що стоїть {далі було: що-т} жінка, -- тільки з чого вона -- повітрю чи що виткана? {далі було розпочато: що} чому ж вона стоїть і землі не рушає, і не спершись ні на що, і крізь неї просвічує рожеве світло і миготять на стіні знаки. Ось вона як поворухнула {повернула} прозорою головою своєю. Тихо світяться її блідоголубі очі, волосся в'ється і падає по плечах її, ніби {далі було : блідий} світлий сірий туман; губи блідо червоніють, ніби крізь біло-прозоре ранкове небо ллється ледь помітне червоне світло зорі; брови слабо темніють, щоки білі. "ах, це катерина!"тут відчув данило, що члени у нього окувалися; він хотів говорити, але його губи ворушилися без звуку. Неподвино стояв чаклун на своєму місці. "де ти була?"запитав він, і стояло перед ним затріпотіло. "о! навіщо ти мене викликав!"тихо простогнала вона:" мені було так радісно, я була на тому самому місці, де народилася і прожила 15 років. О, як добре там! як зелений і запашний той лог, де я гралася в дитинстві: і польові квіточки ті ж, і хата наша, і город. О, як обняла мене добра мати моя, яка любов у неї в очах... Вона приголублювала мене, цілувала в уста і щоки, розчісувала частим гребенем мою русяву косу. Батько!"тут вона {далі було: оставов} вперіла в чаклуна {далі було: голуб} бліді очі:" навіщо ти зарізав матір мою?"грізно чаклун погрозив пальцем:" хіба я тебе просив говорити про це?"сказав він суворим голосом, і повітряна красуня затремтіла. "де тепер пані твоя?""пані моя, катерина, тепер спить: {тільки що заснула} не встиг {далі було: пан} мій ненаглядний данило замкнути двері, а вона вже заснула. Я і зраділа тому, вспорхнула і полетіла. Мені давно хотілося побачити матір. Мені раптом зробилося 15 років. Я вся стала легка, як рибка. Навіщо ти мене викликав?""це -- катеринина душа", подумав пан данило, але все ще не смів поворухнутися. "ти пам'ятаєш все те, що говорив тобі вчора я?"--запитав чаклун так тихо, що ледве можна було розслухати. "пам'ятаю, пам'ятаю, але чого б не дала я, щоб тільки забути це. Бідна катерина, вона багато не знає того, що знає душа її. Покайся, батько; мало у тебе хіба {далі було: наше} на душі злодіянь! [тобі] не страшно, що після кожного вбивства твого мерці піднімаються з могил?.. ""ти знову за старе", перервав грізно чаклун: "я на своєму поставлю. Я змушу тебе зробити, що мені хочеться. Катерина полюбить мене. Катерина мене неодмінноНадійність роботи і безпека здоров'я. Щоб електропроводка в лазні, своїми руками побудованої була довговічна, велике значення потрібно приділити підключенню електрощита. Місце для щитка потрібно вибирати ретельно. По-перше, до нього повинен бути вільний доступ, який ні в якому разі не можна захаращувати. По-друге, щиток не можна розташовувати в погано провітрюваному місці. По-третє, щиток не можна розташовувати в пожежонебезпечних приміщеннях з високою температурою (наприклад, парилка). По-четверте, бажано, щоб електричний щиток висвітлювався природним джерелом світла, що важливо при роботі з лічильником (якщо важливо знати про кількість споживаної сауною енергії) при відключеному напрузі. Зазвичай щиток розташовують при наявності тамбура в ньому, або в кімнаті відпочинку. Як правило, щиток складається з вступного і відходять автоматів і узо (пристроїв захисного відключення). Вішають щиток з таким розрахунком, щоб його верхня частина розташовувалася на висоті 1.4-1.8 м. Якщо проводка в лазні/сауні однофазна - кабель живлення повинен складатися мінімум з трьох жив. За останнім гостом фазна жила повинна бути сірого кольору, проте ви можете купити кабель зі старих запасів, де фазна жила може бути інших кольорів (білого, коричневого). Фазна жила сідає на верхню клему вступного автомата, а з нижньої клеми перемичками заходить на верхні клеми всіх відходять автоматів або розлучається на автомати більш сучасним способом розподілу - через розподільні шинки. Відповідно нульова жила (як правило, синього або блакитного кольору) сідає на нульову колодку, а захисна (як правило, жовто-зелена) сідає на захисну колодку або на вварений болт самого щитка. До нижніх контактів автоматів підключаються фазні жили відходять до навантаження кабелів. Вхідний і відходять кабелю акуратно укладаємо в щитку, і виводимо з щитка за допомогою гофротруби. Автомати і узо повинні бути встановлені в залежності від споживаного навантаження споживача. Тепер кілька слів про вибір перетину кабелю. Дивлячись, яка у нас схема проводки в лазні/сауні необхідно вибрати перетин кабелю, для чого необхідно розрахувати приблизну навантаження, яку буде нести проводка у вашій сауні. Якщо в сауні у вас будуть тільки освітлювальні прилади, то сумарна потужність буде не більше 1-2 квт. Якщо ж вам необхідно в сауні експлуатувати будь-які додаткові електроприлади, в такому випадку слід вирахувати їх приблизну сумарну потужність. Якщо у вас не буде особливо потужного споживача, наприклад такого, як електропіч, то сумарна потужність вашої сауни не перевищить значення 5-6 квт. Зверніть увагу, що на електроприладах, як правило, написана їх потужність споживання. Залежно від отриманої сумарної потужності вибираємо перетин кабелю. Бажано брати 20% запас по потужності. Тобто, якщо сумарна потужність у нас вийшла, наприклад, 5 квт, то розраховувати проводку ми повинні за величиною 5 * 1.2 = 6 квт. Для цієї потужності нам підійде вступної кабель, перетином 4 мм2 (). Є спеціальні таблиці вибору перетину від потужності споживачів. Відходять на освітлення кабелі бажано вести проводом перетином 1.5 мм2 (), на розеткову групу, перетином 2.5 мм 2 ().всю проводку бажано вести міддю. За сумарною потужності розраховуємо струм, який необхідно знати для вибору вхідного автомата. Струм розраховується за формулою, відомої ще зі школи і знаходиться в результаті ділення нашої навантаження на напругу мережі. У нашому випадку струм дорівнює 6000 / 220 = 27 а. Автомат слід вибирати на порядок більше, ніж отриману величину струму. Слід вибирати автомат на 32 a. Відходять автомати по групах слід вибирати за тим же принципом. У щитку бажано підписати який автомат відповідає за яку групу споживача енергії, а також бажано, щоб в щиті перебувала схема електропроводки в лазні/сауні. У сауні в обов'язковому порядку повинні застосовуватися узо (пристрої захисного відключення). Вони допоможуть врятувати життя вам і вашим близьким, а також саму сауну від пожежі. Для захисту від пожежі на вводі в нашому щитку необхідно поставити узо зі струмом відсічення 100 ма, а на розеткову групу - узо зі струмом відсічення 10 ма. Особливу увагу ми радимо звернути на хорошу фіксацію жив в затискачах клемників. Поганий затиск призводить до нагрівання цієї ділянки і може привести до обгорання контакту і вигоряння клеми. Ні в якому разі не проводите ніякі роботи, коли проводка в лазні/сауні під напругою, так як це дуже небезпечно і загрожує ураженням електричним струмом. Навіть кваліфіковані електрики рідко працюють під напругою! у щитку заборонено зберігати сторонні предмети, за винятком принципової схеми!

Розводка кабелю від щитка в лазні/сауні

Розводку відходять від щитка кабелів рекомендується здійснювати цільним шматком. Перетину проводів розраховуються в залежності від передбачуваного навантаження. Рекомендується застосовувати кабелю з мідними жилами. Якщо стіни сауни дерев’яні, то електропроводка в лазні/сауні повинна проводитися в коробах або в гофре. Якщо стіни цегляні-то бажано ховати кабелю під шаром штукатурки. Ніякі скручування, вимикачі і розетки не повинні знаходитися в приміщеннях з високою вологістю і високою температурою. Таким чином, вимикачі і розетки необхідно розташовувати в кімнатах відпочинку або передбанниках. Відповідно монтажні коробки також в цих кімнатах заборонені через певну ймовірність накопичення вологи з неіменованим коротким замиканням.
Остання редакція пуе взагалі забороняє будь-які скрутки, в місцях, які вказує схема електропроводки в лазні/сауні. З’єднувати жили проводів пуе зобов’язує зварюванням або пайкою, проте скручування теж має право на життя, за умови строгих заходів захисту від високих температур і вологості.
У саунах рекомендується використовувати захисне занулення. Так ще на етапі будівництва незайвим буде застосувати сталеву сітку вирівнювання потенціалу поверх гідроізоляції під бетонною основою. Сітка, природно повинна бути з’єднана із захисним контуром.
Від распаєчних коробок дроти повинні йти тільки під прямим кутом, це особливо актуально при прихованій проводці. Це необхідно для легкого знаходження кабелю в стіні. Забороняється проводити кабелю над піччю. Проводка в лазні / сауні не повинна мати металевих оболонок і труб.

Підключення світильників в лазні/сауні

Світильники для саун слід вибирати, виходячи з високої температури і високого рівня вологості. Вони в сауні повинні бути дуже надійно захищені від води. Світильники необхідно вибирати вологозахищені з класом захисту не менше ip-44. Плафони повинні бути зроблені зі скла, а корпус бажано металевий. Пластиковий корпус не рекомендується через можливу деформацію при високій температурі. Залізні корпуси повинні бути підключені до захисної жили кабелю. Рекомендується застосовувати лампи з потужністю, обмеженою величиною 75 вт.
Схема електропроводки в лазні/сауні підкаже, де необхідно розміщувати освітлювальні прилади. Розташування світильників на стелі пов’язане з небезпекою. Під стелею нагнітається найвища температура, негативно впливає як на сам світильник, так і на знаходяться поруч дерев’яні конструкції. Великого поширення набуло розташування світильників на стінах, де температура істотно нижче. У парній і мийному приміщенні бажано застосовувати низьковольтну напругу (12в), для чого вживаються понижуючі трансформатори, розташовані поза цими кімнат. Світильники з лампами денного світла в саунах заборонено встановлювати.
У кімнаті відпочинку або передбаннику можна розташовувати світильники з меншими вимогами.
Нормами заборонена установка вимикачів світильників, що знаходяться безпосередньо в парильнях і миючих приміщеннях.

Підключення розеток в лазні / сауні

Враховуючи агресивні умови саун і лазень, до розеток накладаються істотні обмеження. Так розетки заборонено розташовувати в приміщеннях парилок і приміщеннях для миття. Вони можуть використовуватися тільки в кімнаті відпочинку і передбаннику на висоті 90 см.клас захисту розетки вибираються не менше ip-44. Розетки бажано використовувати з кришками. Розетки встановлюються на стінах в залежності від того, яка у нас схема проводки в лазні/сауні.

Підключення електропечі в лазні / сауні

Електричні печі — це сучасна подоба дров’яних каменок. Електричні печі також швидко нагріваються, однак, їх незаперечна перевага в їх компактності, технологічності і зручності використання. Сучасні печі дають можливість виставляти оптимальну температуру і не засмічуються вугіллям і золою.
Щоб підключити електропіч, необхідні дроти, які витримують, по-перше, високу температуру (до 170 ос) і, по-друге, високу потужність споживання (в середньому 4 квт), що повинна відображати схема проводки в лазні/сауні. Вашим вибором для підключення електропечі може стати проводка в гофрованій трубі або кабель-каналі, всередині яких розташовуються поодинокі дроти марокДля прокладання кабелю проводки та встановлення іншого обладнання ці зони мають такі вимоги:

  • перша призначена виключно для печі, якщо це електрокам’янка, то і проводки для її підключення;
  • друга вважається найбільш лояльною в частині вимог до проводки, для неї не передбачаються ніякі норми;
  • для третин зони пред’являються вимоги до обладнання, яке повинно нормально витримувати температуру в 125°с і більше, а проводка 170°с і більше;
  • у четверту зону можна встановити тільки світильники, датчики і регулятори, але їх проводка підбирається, як і для попередньої зони лазні.

Для внутрішньої електропроводки в парильні повинні використовуватися термостійкі кабелі, наприклад, пвкв, пркс або пмтк.

Світильники в парильні повинні мати металевий корпус, до якого підводиться заземлення, герметичний скляний плафон со не нижче ip24. Не слід вибирати для підключення світильників моделі з пластиковим корпусом або деталями, так як вони можуть розплавитися і деформуватися, через що волога проникне всередину.


Електрообладнання лазні та сауни. Проводка в лазні: електричні прилади, вибір кабелю, правила монтажу
рис. 3: світильник для парної

Для передбанника, роздягальні, кімнати для відпочинку

Ці приміщення характеризуються куди менш жорсткими вимогами до місця розташування і характеристикам проводки. Але і в них повинні дотримуватися всі вимоги пуе, що пред’являються до саунам.

Прилади освітлення, також краще використовувати герметичні зі ступенем захисту не менше ip24, але можна застосовувати і моделі з полімерним корпусом або з оргскла, так як температура в цих приміщеннях значно нижче. Для проводки цілком підійдуть . Розетки повинні мати захисний запірний пристрій, що запобігає вільне проникнення вологи з навколишнього середовища.

Введення проводки в лазню: повітряний або підземний?

За способом введення кабелю в кам’яну або дерев’яну сауну розрізняють повітряну або підземну прокладку.


Електрообладнання лазні та сауни. Проводка в лазні: електричні прилади, вибір кабелю, правила монтажу
рис. 4: приклад прокладки повітряною лінією

Перший варіант має низку переваг – монтаж по повітрю виконується досить швидко і з меншими витратами коштів, за винятком тих випадків, коли вам необхідно встановити опори до дерев’яної споруди. Для повітряної прокладки найбільш актуально використовувати самоізолірующій провід (сіп), число жив в якому визначається вибором трифазної або однофазної електропроводки. При цьому повинні дотримуватися наступні відстані:

  • між опорами не більше 25 м;
  • висота введення кабелю сіп в будівлю не менше 2,75 м;
  • відстань стріли провисання до землі не менше 3,5 м.

За рахунок того, що підземний введення вимагає розробки траншеї під укладання кабелю, така процедура займає куди більше часу, ніж повітряна прокладка. Але при підземній прокладці кабельного введення, сама лінія куди менше схильна до впливу атмосферних факторів і вітрових навантажень, тому служить значно довше.


Електрообладнання лазні та сауни. Проводка в лазні: електричні прилади, вибір кабелю, правила монтажу
рис. 5: приклад прокладання кабелю під землею

При прокладці підземного вводу повинні дотримуватися такі вимоги:

Електрообладнання лазні та сауни. Проводка в лазні: електричні прилади, вибір кабелю, правила монтажу

Крім тривалого процесу укладання підземне розміщення кабелю вимагає і додаткових заходів захисту від випадкового пошкодження при проведенні земляних робіт поблизу його траси.

Спосіб прокладки проводки: відкритий або прихований?

До переваг відкритої проводки в лазні відноситься простота і швидкість монтажу, відсутність трудомістких підготовчих робіт, доступність для ремонту. До недоліків відкритого способу прокладки проводки слід віднести її пошкоджуваність і втручання в інтер’єр лазні.

До переваг прихованої проводки відноситься куди більш висока надійність і захищеність проводів на всій протяжності. Серед недоліків внутрішньої проводки виділяють тривалі підготовчі роботи і штроблення стін, яке не завжди можливо виконати.

Монтаж і підключення покроково

Весь процес монтажу проводки в лазні можна умовно розділити на три основні етапи. Дотримання наведеної послідовності дозволить виконати роботи якісно і без зайвої втрати часу. Почніть роботу з монтажу:

Розподільного щитка

Електрообладнання лазні та сауни. Проводка в лазні: електричні прилади, вибір кабелю, правила монтажу

Розеток і вимикачів

Електрообладнання лазні та сауни. Проводка в лазні: електричні прилади, вибір кабелю, правила монтажу

Освітлювальних пристроїв

Електрообладнання лазні та сауни. Проводка в лазні: електричні прилади, вибір кабелю, правила монтажу

Перед початком експлуатації обов’язково перевірте працездатність всіх приладів в сухих умовах. Переконайтеся в справності автоматики захисту, це вбереже від наслідки допущених помилок ще до початку експлуатації як самої лазні, так і проводки в ній.

Відео керівництва



Баня — це вологе і спекотне приміщення, тому електрифікація тут має свої особливості. Такі умови, як висока вологість і разом з нею температура, можуть негативним чином впливати на проводку і на можливість безпечної експлуатації всіх благ електрики. Як зробити щоб вона була по-справжньому безпечною? є кілька правил.

У випадку з лазнями ідеальним варіантом можна вважати електрифікацію через окремий кабель від головного розподільного щита. В ідеалі рекомендується застосувати окремий контур під заземлення. Нижче ми розглянемо способи прокладки кабелів.

Прихована і відкрита проводки

Лазня з бруса, зрубу або будь — якого іншого натурального матеріалу-це самий екологічно чистий варіант. У такому приміщенні можна приємно провести час і відпочити. Але крім цих властивостей і характеристик деревина найбільш схильна до загорянь, які найчастіше трапляються через різні неполадки в проводці.

Багатьом людям хочеться, щоб елементів проводки не було видно, проте для безпеки електропроводка в лазні зі зрубу повинна бути відкритого типу. Закрита таких можливостей не дає. Тут всі комунікації заховані під оздоблювальними матеріалами.

Особливості відкритої проводки

Використання такої схеми робить процес обслуговування і ремонту електричних комунікацій простішим. У разі будь-якої поломки завжди можна виявити місце несправності і оперативно вирішити проблему.

Як встановити внутрішній щиток

Щиток зазвичай встановлюють в передбанниках або в кімнатах відпочинку. Безпосередньо в ньому монтується вхідний автомат, а також узо. Пристрій захисного відключення необхідно для забезпечення пожежної безпеки і надійної експлуатації приладів освітлення та інших електричних пристроїв. Для лазні узо просто необхідно, так як там підвищений рівень вологості.

Розетки, вимикачі, коробки для зовнішнього монтажу проводки повинні бути з захистом від бризок. Введення рекомендують виконувати знизу. Попередньо слід підготувати коліно u-подібної форми-це робиться для того, щоб конденсат не міг потрапити всередину приладів.

Вся електропроводка в лазні повинна виконуватися тільки через дифавтомати або ж спеціальні пристрої захисного відключення, але струм відключення повинен бути від 10 до 30 ма. Рекомендується для парилки, а також для мийної застосовувати знижені напруги. Однак для цього знадобиться дорога система. Фахівці радять щомісяця перевіряти роботу пристроїв захисного відключення. Всю проводку бажано виконувати кабелем з подвійною ізоляцією, щоб уникнути загоряння приміщення при короткому замиканні. У топкової і в парильні найкраще підійде звичайний термостійкий провід.

Що стосується освітлення, то краще використовувати низьковольтне обладнання. Провідники повинні з’єднуватися тільки клемним методом. Також не слід забувати про заземлення та захист від блискавки.

Електрообладнання лазні та сауни. Проводка в лазні: електричні прилади, вибір кабелю, правила монтажу

Сама ж електропроводка може розміщуватися як в металевій, так і в гофрованій трубці з або в металорукаві. Коробки для силових кабелів краще також використовувати з негорючих матеріалів.

Висновок

Як бачите, електропроводка в лазні, своїми руками зроблена, цілком здатна забезпечити безпеку і довговічну експлуатацію. Якщо зробити правильний і грамотний проект, правильно підібрати кабелі та електрообладнання, дотримати основні правила монтажу і роботи з електрикою, то все обов’язково вийде. Головне, щоб всі роботи проводилися дуже і дуже акуратно. Якщо ж потрібних знань для цього немає, не варто зайвий раз ризикувати. Краще скористатися допомогою професіоналів.

Отже, ми з’ясували, яким чином можна власноруч провести силовий кабель в лазні.

Нестандартне приміщення, тому електросистема для нього створюється також нестандартна. Існують спеціальні правила монтування проводки для приміщення подібного типу. Адже для лазні характерні стабільно високі температури і підвищена вологість. А також наявність легкозаймистого матеріалу, а саме-дерева. Тому грамотно встановлена в лазні електропроводка-це питання життєвої важливості. Пропонуємо вам покрокову інструкція, підкріплену схемою, яка допоможе встановити проводкуСвоїми руками якісно.

Дотримуємося техніки безпеки

Ми навмисно виділили пункт, що стосується правил безпеки при роботі з проводкою, в першу чергу, через специфіку банного приміщення. Баня-джерело великої кількості пари, а пар, як відомо — це частинки води в газоподібному стані. У разі установки розеток / вимикачів в місцях, де накопичується пар, велика ймовірність того, що він осяде на елементах у вигляді конденсату. А це може бути чревате коротким замиканням або гірше того, загорянням все проводки.

Тому насамперед вам необхідно ретельно розрахувати і скласти грамотну схему майбутньої електропроводки, що дуже складно зробити без відповідних знань. Кращим рішенням буде запросити фахівця. Якщо ж ви твердо маєте намір виконати всю роботу самостійно, дотримуйтеся відповідних правил, встановлених спеціально для вологих приміщень.

Вимоги до електропроводки в бані

Для того щоб результатом вашої роботи в лазні стала якісна і надійна електросистема, дотримуйтеся наступних принципів при установці проводки у вологих дерев’яних приміщеннях за типом лазні:

  • кабель розводимо відкритим методом, в приміщеннях з високим вмістом пара — найкоротшим шляхом до электроэлементам;
  • всю електрофурнітуру (розетки, вимикачі) кріпимо за межами парилки;
  • не проводимо кабелі над піччю;

Щиток в лазні

  • робимо в приміщенні заземлення і захист від блискавки;
  • дроти з’єднуємо тільки за допомогою клем;
  • вибираємо негорючу ізоляцію;
  • металевий захист використовуємо лише для ліній, що проходять крізь стіну.

Рада. Вибирайте для лазні дроти з мідними жилами: вони пропускають більш сильний струм і при цьому слабо схильні до механічних пошкоджень.

Монтуємо проводку в лазні: покрокова інструкція

Проводка в лазні зазвичай монтується двома способами: прихованим і відкритим. Перший застосовується в лазнях з цегли або шлакоблоку (в проштроблених каналах), другий — в дерев’яних будівлях (прямо уздовж стіни). Розглянемо основні етапи монтування електросистеми в лазні:

Електрообладнання лазні та сауни. Проводка в лазні: електричні прилади, вибір кабелю, правила монтажу

Рада. Фурнітуру розміщуйте тільки в передбаннику. За правилами, банна і душова кімната не призначені для подібних електричних елементів. Лампи захистіть спеціальними плафонами з герметичними з’єднаннями.

Наостанок пропонуємо вам взяти на замітку кілька порад від фахівців, що займаються монтуванням електросистем різного типу:

  • під кабель-канали підкладайте вогнетривкий матеріал, наприклад, тонку смугу листового азбесту.
  • при роботі всередині приміщення використовуйте елементи з термоізоляцією.
  • укладайте кабелю в гофру, виконану з негорючого матеріалу. Цим ви допоможете запобігти поширенню вогню при самозайманні проводки.
  • обов’язково встановлюйте металеву пластину між дерев’яною стіною і вимикачами / розетками-вона послужить прекрасним захистом.

Електрообладнання лазні та сауни. Проводка в лазні: електричні прилади, вибір кабелю, правила монтажу

Перш за все подбайте про пожежну безпеку

  • оскільки в сучасних лазнях часто використовуються потужні електроприлади, вибирайте для вуличних робіт жили перетином не менше 16 міліметрів квадратних.

Ми розглянули схематично процес укладання електропроводки своїми руками. Тепер ви знаєте, що це досить трудомісткий процес, що вимагає наявності певних навичок і дотримання ряду правил. Перед початком робіт обов’язково ознайомтеся з пуе. Будьте уважні! удачі!

Електропроводка в лазні: відео

Як зробити електропроводку в лазні: фото

Електрообладнання лазні та сауни. Проводка в лазні: електричні прилади, вибір кабелю, правила монтажуЕлектрообладнання лазні та сауни. Проводка в лазні: електричні прилади, вибір кабелю, правила монтажу

Електрообладнання лазні та сауни. Проводка в лазні: електричні прилади, вибір кабелю, правила монтажу

Електрообладнання лазні та сауни. Проводка в лазні: електричні прилади, вибір кабелю, правила монтажуЕлектрообладнання лазні та сауни. Проводка в лазні: електричні прилади, вибір кабелю, правила монтажу

Електрообладнання лазні та сауни. Проводка в лазні: електричні прилади, вибір кабелю, правила монтажу