Кріплення карнизної планки. Торцева планка для металочерепиці

208

Будь-яка грамотно змонтована покрівля передбачає наявність карнизної і торцевої планок. Що вони собою являють і навіщо потрібні?

Карнизну планку встановлюють по краю ската покрівлі. Вона призначена для захисту лобової карнизної дошки від впливу атмосферних опадів і попадання вологи в підпокрівельний пиріг. Торцева ж планка кріпиться на кожен торець даху і служить для захисту обрешітки від вологи, а покрівлі — від пошкодження через сильний вітер. Саме тому вона отримала свою другу назву — вітрова.

Планки зазвичай виготовляють із сталевого оцинкованого або пасивованого листа товщиною 0,4 — 0,5 мм.в якості захисного покриття використовуються ті ж полімери, що і для металочерепиці — пластизол або поліестер. Виняток становить планка для композитної черепиці: на неї наносять базальтову крихту.

Вітрова планка, як правило, випускається в стандартних розмірах, але за бажанням замовника її параметри можна змінити

Найпоширеніший розмір карнизної планки для даху з металочерепиці — 100×69×2000 мм. Вітрова планка буває різних розмірів, але зазвичай її верхня грань має ширину 80 мм, а нижня — 60 мм.

Монтаж карнизної планки

Добірні елементи даху з металочерепиці

Установку карнизної планки в металлочерепичной покрівлі починають з монтажу лобової дошки, яку кріплять оцинкованими цвяхами до торців кроквяних ніг. Альтернативою їй може стати карнизна дошка. Різниця лише в тому, що карнизна дошка служить підсилює і укладається зверху на крокви в спеціально випиляні пази, а лобова дошка несе і підсилює, і захисну функцію, і кріпиться до торця крокв.

Перш ніж змонтувати карнизну планку, до карнизної дошці або ж безпосередньо на крокви кріплять кронштейни для пристрою ринви. Планку встановлюють внатяжку поверх кронштейнів для водостоку і кріплять за допомогою саморізів до карнизної і/або лобової дошки. Відстань між саморізами варіюється в межах 30-35 мм. Прибивши одну планку, на неї внахлест (5-10 см) кладуть іншу. Останню планку потрібно попередньо акуратно відрізати за розміром.

Якщо не використовувати при монтажі карнизної планки підкладковий килим, можливо затікання вологи в підпокрівельний простір

Для покрівель, покритих гнучкою черепицею, монтаж планки дещо відрізняється. Тут важливо підготувати підставу: рівне, гладке, сухе і нерухоме. Для цього монтують орієнтовані деревно-стружкові плити, і фіксують на підставі підкладковий гідроізоляційний килим. Далі звіси покрівлі захищають карнизними планками. Їх кріплять покрівельними цвяхами в шаховому порядку в кроком 15 см.

Монтаж торцевої планки

В залежності від типу використовуваного покрівельного матеріалу торцева планка монтується або перед його укладанням, або по завершенню. Так, наприклад, на металеву покрівлю торцева планка встановлюється лише після того, як монтаж металочерепиці повністю завершено. Тоді як на покрівлю з гнучкої черепиці торцева планка встановлюється одночасно з карнизної.

Стик між покрівельним покриттям і планкою необхідно ретельно герметизувати ущільнювачем

Пристрій торцевої планки на металочерепичний дах проводиться наступним чином. Її встановлюють на висоту хвилі металочерепиці вище рівня обрешітки, при цьому кут торця даху повинен бути повністю перекритий. Кріплять торцеву планку зверху і з боків торця даху саморізами з кроком 45-55 см.при цьому верхній саморіз входить в металочерепицю на гребені хвилі. Планка обов’язково повинна закривати верхній гребінь хвилі, щоб вода не потрапляла в підпокрівельний простір. Монтаж планки ведуть у напрямку від карниза даху до коника. Вона повинна щільно прилягати до покрівлі, що дозволить уникнути деренчання при сильному вітрі. Нахлест при нарощуванні торцевої планки такий же, як і у карнизної — 5-10 см.

Інші варіанти

Сьогодні крім металевих торцевих планок можна зустріти велику кількість різьблених дерев’яних елементів, які прикрашають будинок і підкреслюють його індивідуальність. Так як різання по дереву складних орнаментів — досить важка і копітка робота, ціна на таку торцеву планку буде на порядок більше, ніж на інші. Деякі виробники пропонують споживачам планки зі складним орнаментом з вологостійкої фанери, прозорого і матового акрилу, мдф, цсп і osb плит. У деяких випадках планку роблять зі штучного каменю і клеєного масиву дерева, який схильний до зовнішніх впливів навколишнього середовища набагато менше, ніж масив деревини.

Металочерепиця вже тривалий час тримає першість у сфері покрівельних матеріалів на території нашої країни. Одними з важливих елементів будь-якого даху з цього матеріалу є наступні планки для металочерепиці :

  • вітрова планка для металочерепиці;
  • карнизна планка для металочерепиці;
  • конькова планка;

При влаштуванні дахів із застосуванням металочерепиці, планка примикання нарівні з карнизної, коньковой і торцевої відіграє досить значиму роль. Незважаючи на незначну роль цих аксесуарів в загальному обсязі закуповуваних матеріалів, вони несуть дуже важливу функцію, що відповідає за тривалу і надійну експлуатацію всієї покрівлі.

Класифікація і призначення планок для металочерепиці

Карнизні планки для металочерепиці і вітрові планки для металочерепиці виготовляють з матеріалів, аналогічних основному покрівельного покриття. Основним конструктивним елементом у них служить оцинкована сталь товщиною 0.4-0,5 мм, із захисним полімерним покриттям. Функції, які виконують планки для металочерепиці, виражаються в наступному :

  • карнизна планка виконана у вигляді довгастого елемента, який має технологію виробництва, аналогічну основному покрівельного матеріалу. Основною функцією карнизної планки є захист лобової карнизної дошки від проникнення вологи при рясних атмосферних опадах. Як наслідок, карнизна планка захищає від попадання вологи підпокрівельний простір.

Кріплення карнизної планки. Торцева планка для металочерепиці

Кріплення карнизної планки

Карнизна планка кріпиться до примикань покрівлі наступним чином .:

  1. спочатку виконують монтаж лобової дошки, яка кріпиться до торців кроквяної системи за допомогою оцинкованих цвяхів. В якості альтернативи іноді застосовують карнизну дошку, яка має кріплення в спеціальних пазах на кроквяної системі.
  2. наступним кроком буде підшивка за допомогою шпунтованої дошки або профнастилу. До стіни будинку кріплять опорний брус, він буде виступати другою опорою для підшивки карнизного звису.
  3. безпосередньо перед монтажем карнизної планки виконують установку кронштейнів для водостічної системи. Вони можуть мати кріплення, як на карнизної дошці, так і на кроквяних ногах.
  4. після цього приступають до монтажу карнизної планки, яка встановлюється перед настилом покрівлі листами металочерепиці. Установку планки здійснюють поверх водостічного кріплення за допомогою саморізів, угвинчуються в карнизну або лобову дошку. Крок між гвинтами підбирають приблизно рівний 30-35 сантиметрів.

Кріплення карнизної планки. Торцева планка для металочерепиціпри нарощуванні карнизної планки обов’язково слід виконувати нахлест, розміри якого становлять 100 мм.

Установка торцевої планки

Після закінчення укладання покрівельного матеріалу з листів металочерепиці приступають до установки торцевої планки. Її встановлюють наступним чином :

Кріплення карнизної планки. Торцева планка для металочерепиці

Торцева планка крім захисних функцій відіграє значну декоративну роль. Вона в обов’язковому порядку повинна перекривати гребінь хвилі, інакше є можливість попадання води під металочерепицю. Для цих цілей виробляють отбортовку краю листа металочерепиці вгору.

Монтаж коньковой планки

Перед монтажем коньковой планки завжди перевіряють виконання всіх робіт по влаштуванню підпокрівельної вентиляції. На пологих схилах з металочерепиці для виключення можливості задування снігу під коник використовують спеціальні планки. Монтаж коньковой планки починають з торця, для цього коник укладають зверху торцевих планок і випускають назовні на 20-30 мм.деталі плоского коника зістиковують між собою з нахлестом 100 мм, а напівкруглі елементи з’єднують по лінії штампування.

Кріплення карнизної планки. Торцева планка для металочерепиці

Якщо кут нахилу даху становить більше 45° тоді місце монтажу подконьковой дошки і методи кріплення коника істотно можуть відрізнятися між собою, в залежності від величини нахилу скатів. На етапі кріплення обрешітки моделюють установку коника, враховуючи при цьому кут нахилу даху і форму коньковой планки. Даний варіант монтажу набув найбільшого поширення завдяки своїй простоті і доступності. Якщо кути нахилу даху іКонькової планки не збігаються, тоді їх можна підкоригувати за допомогою слюсарного інструменту. Після монтажу коньковой планки напівкруглої форми, вона повинна бути заглушена з двох сторін за допомогою спеціальних аксесуарів (заглушок).

Кріплення карнизної планки. Торцева планка для металочерепиціпід коньковой планкою рекомендують встановлювати дерев’яний брусок. Це допомагає швидко провести монтаж цієї конструкції на дерев’яну основу.

Як монтується планка примикання

Планка примикання повинна монтуватися після завершення укладання основного шару покрівельного матеріалу і установки вітрової планки. Основним призначенням планки примикання є фіксація ендового килима на вертикальних площинах. Крім цього планка примикання знаходить застосування в місцях примикання покрівлі до пічних труб і вентиляційних каналів, де вона виступає в якості основного герметичного елемента. Монтаж цього конструктивного елемента є фінішною операцією після закінчення будівництва даху. Планка примикання крім захисних властивостей виступає також в якості декоративного фрагмента, який надає естетичний сучасний вигляд покрівлі.

Кріплення карнизної планки. Торцева планка для металочерепиці

Планки для металочерепиці, які правильно встановлені і повноцінно виконують свої функції, будуть прекрасним захистом покрівлі від вітрових навантажень і атмосферних опадів, що обов’язково відіб’ється на тривалості і надійності експлуатації.

Технологія монтажу металочерпиці

Експлуатація покрівлі, покритої металочерепицею, багато в чому залежить від дотримання технології монтажу, де встановлені наступні правила :

  • покрівельний лист підлягає кріпленню в місці прилягання до обрешітки в прогині хвилі;
  • монтаж нижніх листів до першої обрешітки відбувається шляхом кріплення над сходинкою через хвилю;
  • монтаж інших листів до обрешітки відбувається з кріпленням якомога ближче до сходинки;
  • монтаж з боку торцевої дошки виконується в кожну хвилю;
  • всі листи повинні бути належним чином притягнуті до обрешітки;
  • в місцях нахлеста монтаж листів виконується саморізами в спад хвилі.

Кріплення карнизної планки. Торцева планка для металочерепиці

Кількість гвинтів беруть з розрахунку до 9 штук на один квадратний метр покрівельного покриття. Підрізання металочерепиці виконують за допомогою ножівки по металу, ножиць по металу або висічних ножиць. Основним критерієм при виборі слюсарного інструменту є обсяг робіт і ширина оброблюваної поверхні. Так, для нарізування невеликих смужок цілком підійде ножівка або ножиці по металу. У разі необхідності провести довгий різ, ширина якого становить велику відстань, висічні ножиці будуть найбільш підходящим інструментом.

використання кутових шліфувальних машинок (болгарок) категорично заборонено. Внаслідок перегріву і руйнування полімерного шару відбувається швидке руйнування основного матеріалу металочерепиці.

Щоб приваблива і разом з тим міцна дах з металочерепиці змогла повноцінно справлятися з покладеними на неї функціями, вона повинна бути змонтована згідно з правилами влаштування подібних покрівель. Наприклад, обов’язковим є використання особливої підкладки, водостоків, планок по карнизу або по торцю даху.

Вітрова планка для м’якої покрівлі і на металочерепицю

Торцеву планку встановлюють так:

  • перш ще раз відзначимо, що це невід’ємна частина фінішних робіт, і торцеву монтують на .
  • при укладанні вона повинна розташуватися вище, але точно відповідно до висоти хвилі профілю. Щоб вода не потрапила під металочерепицю, її краю відбортовують вгору. Важливо простежити також, щоб при цьому торцевий кут виявився цілком перекритий.
  • для кріплення елемента використовують саморізи, які фіксують з кроком в 40 см з боків і зверху – в гребені хвиль покрівельного листа.
  • нарощування листів виконують з нахлестом до 5 см.

пристрій планки примикання

Кріплення карнизної планки. Торцева планка для металочерепиці

Ці елементи призначені для плавного з’єднання покрівлі з вертикальними поверхнями (стіна, труба, вентиляційний канал і т.п.), а також для захисту ендова, причому прилягання повинно бути герметичним.

Розглянемо нюанси технології пристрою примикань на прикладі пічних труб. У роботі використовуються дві планки примикання:

  • нижня, що забезпечує герметичність прилягання димової труби і покрівельного ската;
  • верхня, яка несе також декоративне навантаження.

Кріплення карнизної планки. Торцева планка для металочерепиці

Весь цей процес можна розбити на кілька етапів:

  • виконують розмітку верхнього краю планки на поверхні стінки труби;
  • на зазначених ділянках пробивають шторбу глибиною близько 13-15 мм, наприклад, болгаркою;
  • отриманий канал необхідно очистити від пилу і промити, потім укласти теплостійку гідроізоляцію висотою шару принаймні в 5 см і проклеїти її скотчем;
  • нижня планка примикання накладається на трубу наступним чином: починають з нижньої стінки і заводять верхню кромку в шторбу, стики обробляють герметиком, для кріплення використовують саморізи;
  • фартух повинен проходити по всіх площинах, тому планки укладають з нахлестом в 15 см з використанням герметика;
  • під нижню кромку отриманої конструкції закладають плоский лист, так званий краватку, призначений для відведення води;
  • покрівельний матеріал укладається на фартух і краватку.

Потім приступають до пристрою зовнішнього фартуха, використовуючи верхні планки. Він також виконує декоративну функцію. Технологія пристрою зовнішнього фартуха практично не відрізняється від внутрішнього. Єдина відмінність в тому, що верхню кромку кріплять прямо до стіни.

Як в будь-якій важливій справі, головний процес укладання і монтажу листів металочерепиці супроводжується установкою невеликого числа додаткових і, на перший погляд, незначних елементів, без яких покриття хоч і буде працювати, але може швидко втратити значну частину своїх функцій. Йдеться про бічних елементах металочерепиці — карнизної і торцевої планках.

основні функції торцевих і карнизних планок для металочерепиці

  • захистити крайову і торцеву зони від вітру і дощу;
  • надати покрівлі з металочерепиці закінчений і оформлений вигляд готового виробу;
  • посилити краю металочерепиці і встановити бар’єр для комах і птахів.

До відома! незважаючи на схожі функції обох планок, оформлення і зовнішній вигляд торцевої накладки істотно відрізняється від карнизного елемента. В обох випадках накладки виготовляються з того ж матеріалу, що і металочерепиця, так само грунтуються, цинкуються і покриваються полімерним покриттям.

Кріплення карнизної планки. Торцева планка для металочерепиці

Зрозуміло, що допоміжні елементи не повинні виділятися за кольором або формою на загальному тлі пофарбованої поліефірним покриттям металевої черепиці. Сталь товщиною 450 мкм легко ріжеться, і при необхідності можна підігнути руками край торцевої планки при її монтажі на полотно металочерепиці.

установка торцевої і карнизної планки на скат з металочерепиці

Основна відмінність між торцевими і карнизними планками полягає в послідовності їх установки. Накладки карниза встановлюються після монтажу гідроізоляції перед укладанням першого основного ряду металочерепиці. Для торцевої планки обов’язковою умовою монтажу є повна укладання всіх листів металочерепиці і виконання установки фронтальної планки.

як ставиться карнизна планка для металочерепиці

Завдяки специфічній формі карнизну планку елемент складно сплутати з коньковой накладкою або торцевою планкою. За формою він нагадує жолоб, краї якого вигнуті під кутом. Дві площини карнизної планки з’єднуються між собою під кутом 110 про, більш широка полиця має розмір 108 мм, більш вузька шириною 70 мм, на нижній полиці, яка після установки на крокви повинна буде заходити краєм в ринву, виконана відбортовка завширшки 15 мм така конструкція дозволяє отримати рівну і жорсткий нижній край планки, зберігає лінію навіть під тиском потоку дощової води.

Для зручності установки планка виконується у вигляді фрагментів або відрізків по 60 — 65 см завдовжки.

Верхній край планки настилається на гідроізоляцію. Нижній край виводиться в приймач ринви. Завдяки такому пристрою вся волога, що стікає з покрівлі, неминуче потрапить у водозбірний жолоб. При цьому навіть в сильний дощ не потраплять на дерев’яні елементи обрешітки і крокв.

Кріплення карнизної планки. Торцева планка для металочерепиці

Існує два різновиди установки планки. У першому випадку гідроізоляцію виводять під накладною планкою карниза і кріплять до спеціального стоку — капельника, по якому конденсат з вентканала стікає і скопує вниз.

У другому випадку нижній край полотна гідроізоляції виводять з-під обрізу листа металочерепиці на площину карнизної планки. В цьому випадку конденсат по