Дахи двосхилі. Двосхилий дах

59

Дахи двосхилі. Двосхилий дах

Двосхилий або щипцевий дах — дах з двома похилими до зовнішніх стін скатами.

З трьох основних форм дахів (1/ односхилий ; 2/ двосхилий або щипцовая ; 3/ четирехскатная або шатрова ) двосхилий вважається кращою, тому дуже поширена. У такому даху крокви спираються один на одного, кожна пара стоїть окремо, і зв’язуються пари крокв латами . У торцях дах має трикутні стіни-фронтони або, інакше, щипці . Під дахом влаштовується горище . Освітлення і вентиляція горища двосхилим даху проводиться за допомогою вікон у фронтонах і (або) вікон на схилах, званих слуховими .

Комбінація двосхилим і шатрового даху утворює полувальмовую дах, по зручностей займає середнє місце між двосхилим і шатровим дахами.

Перетином двох двосхилих дахів утворюється багатощипцевий дах.

Дахи з нерівномірними кутами нахилу скатів (тобто розташування коника не через центр будівлі) і різною довжиною карнизних звисів застосовуються при бажанні замовника висловити архітектурну особливість його житла. Така покрівля, в плані дизайну, виглядає досить оригінально, але має недолік нераціонального використання горищного приміщення.

    Дах з різними кутами нахилу скатів

Ламана щипцовая дах може бути застосована в тих випадках, коли є потреба використовувати горищне приміщення під мансарду. У такому даху збільшений обсяг горища дозволяє з легкістю облаштувати мансарду, яку захищають від вологи і утеплюють.

    Ламана щипцева дах

Двосхилий симетричний дах має в своїй основі рівнобедрений трикутник. Ортодоксальна форма і невибагливість при зведенні зробили її улюбленицею не тільки професійних будівельників, а й початківців фахівців.

    Двосхилий симетричний дах

      спб.

Двосхилі дахи з різними скатами креслення. Стандартні проекти двосхилих дахів з різними кутами нахилу

Споруда даху з різними скатами може мати масу незначних нюансів, але основних параметрів буде небагато. Наприклад, скати в асиметричною даху можуть мати однакову довжину, але розташовуватися під різним кутом, або ж навпаки – встановлені під одним кутом скати матимуть різну довжину.

Є кілька стандартних варіантів конструкції, які варто розглянути трохи докладніше:

  1. однакова довжина скатів, різний кут нахилу . Один зі скатів в даній конструкції розташовується під великим кутом. Такий дах дозволяє з одного боку облаштувати хорошу терасу, а під більш низьким скатом розташувати господарські приміщення. Робити весь дах пологої було б невигідно-на ній в такому випадку буде накопичуватися занадто багато снігу. Даний варіант асиметричного даху досить простий і не вимагає особливих зусиль – зокрема, немає ніякої необхідності в посиленні фундаменту. Правда, один недолік все ж є-доведеться грунтовно повозитися з проектуванням. Дах з однаковим нахилом скатів проектувати набагато простіше.
  2. однаковий кут нахилу, різна довжина скатів . Цей варіант конструкції-повна протилежність попередньому. Збільшення довжини одного ската дозволяє накрити всі знаходяться біля будинку прибудови, на зразок веранд і альтанок. Особливих вимог до фундаменту в даному випадку теж немає, тому що частина навантаження від даху буде припадати на прибудову. Втім, при відсутності прибудов чи інших нюансів будівництва можна збільшити довжину ската, що знаходиться над основною будівлею. Загалом, навіть така проста схема має чималу варіативність.
  3. різна довжина і форма скатів . Для оптимізації навантажень, що припадають на кроквяну систему будинку, нерідко використовується різноскатний дах з різною довжиною і формою скатів. Основною рисою такої конструкції є наявність зламу, завдяки якому частина навантажень самоусувається. Правда, на місці зламу виникають нові навантаження, і їх доводиться компенсувати додатковими розпірками – але це цілком розумна плата за балансування впливають на покрівлю сил.
  4. нестандартні конструкції . Різноскатні даху за замовчуванням дають максимальну ступінь свободи в облаштуванні, тому немає нічого дивного в появі вельми цікавих конструкцій. Наприклад, існує схема, в якій всі зусилля спрямовані на створення цікавого другого поверху. Якщо зрізати кути будівлі, то можна знизити ступінь тиску на фундамент, а значить, і заощадити на будівництві.
  5. дах зі зміщеним коником . З такими конструкціями працювати найскладніше, але при правильній реалізації всіх етапів облаштування вийде чи не найцікавіша дах. Основна складність полягає в точному розрахунку навантажень на кроквяну систему, особливо якщо мова йде про дерев’яні будинки – вони деякий час сідають, тому потрібно не допустити перекосу покрівлі.

Двосхилі дахи з мансардою. Вибір конструкції покрівлі

Для пристрою мансардного поверху замість звичайного горища підійдуть наступні типи дахів (зображені нижче на схемі):

  • звичайна двосхилий з ухилом 45° і більше (крута);
  • ламана покрівля;
  • четирехскатная полувальмовая.

Примітка. Як видно зі схеми, різні полувальмовие покриття-це ускладнені двосхилі покрівлі, так що розглядати їх окремо немає сенсу. У плані дизайну інтерес представляє многощипцовая конструкція, показана на фото, але для її зведення потрібен пристойний досвід.

Двосхилий мансардний дах найбільш проста у виконанні і економічна в плані витрати матеріалів. Але за це доведеться розплачуватися меншою корисною площею і похилими стінами прибудованого поверху, що не дозволяють розмістити високі меблі. Це не стане проблемою, якщо в мансарді планується облаштувати спальню — ліжка спокійно встануть близько поздовжніх стін. Інший спосіб вирішити питання-підняти кроквяну систему на необхідну висоту, як показано нижче на кресленні.

Покрівля з ламаними формами — найбільш популярний варіант, оскільки дозволяє зробити нагорі повноцінні житлові кімнати. Якщо не передбачати на її схилах виступаючі вікна, то за технологією монтажу такий дах ненабагато складніше двосхилим, хоча витрата будматеріалів збільшиться. Щоб спростити вам вибір, пропонуємо розглянути і порівняти 3 найпоширеніших варіанти мансардної надбудови для приватного будинку стандартних розмірів 6 х 6 м:

  1. крута покрівля з двома скатами, нахиленими під кутом 45°.
  2. ламана конструкція, де нижні крокви нахилені під кутом 60°, а верхні – 30°.
  3. те ж, що варіант 1, тільки ферми підняті на висоту 60 см, а кроквяні ноги стоять під кутом 37,5°.

Всі три споруди ми для зручності зобразили на одному кресленні, який можна взяти за основу для майбутнього будівництва.

Примітка. В якості основного матеріалу для виготовлення крокв та інших елементів каркаса взята дошка поперечним перетином 50 х 150 мм.

Щоб вибрати кращий з трьох варіантів, пропонуємо вивчити порівняльну таблицю, де представлені параметри мансардних приміщень з розрахунку на 1 погонний метр довжини будівлі.

Знаючи довжину покрівельних скатів, зазначений в табличці, можна приблизно прикинути витрата будматеріалів для каркаса, покриття та утеплення. Наступна таблиця дає можливість оцінити загальну площу кімнат другого поверху при реалізації всіх 3 рішень в приватних будинках з різними розмірами.

Як робити двосхилі дахи. Підготовка до початку робіт

Перед тим як зробити двосхилий дах потрібно підібрати матеріали. Монтаж починається з вибору деревини. Щоб побудувати своїми руками надійну конструкцію, стійку до зовнішніх факторів потрібно виконати наступні рекомендації:

для будівництва краще вибрати хвойні породи першого або другого сорту

  • правильно буде вибрати матеріали хвойних порід деревини (ялина, сосна, модрина більш стійкі до гниття);
  • збірка конструкції ведеться з деревини першого або другого сорту, застосування третього для відповідальних елементів неприпустимо;
  • краще вибирати ті пиломатеріали, які зроблені в північних регіонах, чим складніше умови зростання дерева, тим щільніше його структура;
  • намагаються вибирати той матеріал, який зруб в кінці холодного періоду року (лютий-березень).

Далі варто вибрати перетин кроквяної ноги. Воно залежить від наступних моментів:

  • навантаження від снігового покриву (сніговий район);
  • маса покрівельного покриття;
  • крок крокв;
  • проліт (відстань між опорними точками);
  • товщина утеплювача.

таблиця середніх значень кроквяних ніг

Теплоізоляційний шар потрібно при проектуванні в підпокрівельному просторі будинку житлового приміщення – мансарди. Найчастіше виконується установка своїми руками мінераловатного матеріалу для підвищення теплоізоляційних характеристик. При цьому важливо забезпечити вентиляційний зазор між утеплювачем і покрівельним покриттям. Висота кроквяної ноги не повинна бути менше, ніж товщина утеплювача. Для збільшення просвіту вводять такий елемент системи як контробрешетка – брусок, який прибивається паралельно кроквяної нозі і збільшує її висоту.

Найбільш зручний крок крокв для приватного будинку той, який забезпечує відстань між ними в світлі 0,58 м.

Двосхилі дахи з різними скатами. Матеріал конструкції

Покрівля даху тримається на кроквяної системі. Як матеріал для конструкції споконвіку традиційно використовують деревину, але може бути метал або залізобетон. Перша лідирує завдяки можливості точної обробки, міцністю і оптимальною вагою каркаса. Для зведення конструкції вибирають певні породи деревини:

  • універсальною є сосна. Хвойна порода міцна, смоляниста, що знижує ризик гниття. Стовбур дерева прямий і легкий. Невисока вартість соснового бруса пояснюється його широким поширенням.
  • модрина довговічна.
  • ялина так само міцна, але більше схильна до впливу вологи.
  • потужний дуб застосуємо для відповідальних елементів, наприклад, мауерлата. Його легко обробляти. Матеріал дорогий в порівнянні з іншими породами.
  • осика пружна, але часто зустрічається з гнилою серцевиною, що обмежує область її застосування
  • бук міцний, служить багато років, але насилу піддається обробці.

Використовуючи деревину в будівництві двосхилих дахів з різними скатами, настійно рекомендується застосовувати тільки хвойні або тільки листяні породи для всіх елементів каркаса.

Метал, як і залізобетон, в основі створення несучої конструкції виграє тільки для великих будівельних об’єктів, де різноскатні дахи зустрічаються рідко. Один цілісний проліт може досягати 2-3 десятків метрів. В іншому він набагато поступається деревині: дорогий, складно обробляється, пропускає холод, накопичує конденсат.

Як з’єднати дві двосхилі дахи. Як зістикувати два даху?

Добрий день! питання у мене такий: побудував гараж під вантажний автомобіль, довжина 9 м, ширина 6 м, висота стін 4 м.кинув через стіни 10 напівбрусів на 180 мм, далі на них крокви з двох дощок на 50 мм, довжиною 6 м кожна. Далі лати і профнастил товщиною 0, 45 мм. Загалом вийшла двосхилий рівнобічна дах, висота від полубруса до коника десь 3, 5 м. Далі в мене починаються труднощі, а саме: хочу до лівої сторони впритул будувати одноповерховий будинок розмірами: ширина-8 м, довжина 6 м, висота 2.8 м. Дах аналогічна гаражу, тільки обидві даху будуть перпендикулярні один одному, тобто торець даху будинку повинен зістикуватися з лівою стороною даху гаража. Тепер саме питання: чи можливо це, так як стіна гаража 4 м, а стіна будинку близько 3 м, якщо можливо, то як? відправляю вам фото (на фото гараж з коричневим дахом, лівіше порожня площа, на якій хочу будувати будинок).

На жаль фото я не виявив, але питання зрозуміле. Мені не дуже зрозуміло, навіщо в гаражі ви зробили такий високий дах? при висоті в 3, 5 м і ширині 6 м цілком можливо над гаражем зробити теплу мансарду. А в будинку яку збираєтеся зробити дах?

Те, що дві будівлі мають різну висоту стін, звичайно, ускладнює конструкцію даху. Але щоб максимально при цьому спростити стикування двох перпендикулярних дахів я б порадив передбачити пристрій коника обох дахів на одному рівні. Спочатку змонтуєте коник житлового будинку, встановіть основні крокви, а потім вже приступите до монтажу ендови. Це зазвичай найвразливіше місце многощипцовой даху і робити його треба дуже ретельно. Тут, як в лотку, зустрічаються два водяних потоку. Якщо в якості покрівельного будівельного матеріалу збираєтеся застосувати профнастил, то в цьому місці обов’язково робиться суцільна обрешітка. Потім укладається спеціальний гідроізоляційний килим, а потім вже дахове покриття. Детальніше про пристрій ендови, вітрових дощок, коника читайте в інструкції виробника до конкретного виду покрівельного матеріалу. Так як висота даху житлового будинку буде великий, то слід відразу передбачити можливість пристрою її як житлової мансарди з утепленим дахом, тим більше, що ви вказали ширину будинку рівною 8 м.удачі вам.