Роторний рекуператор своїми руками-цікава ідея економії тепла

50

У житлових приміщеннях дуже важливо забезпечити доступ свіжого повітря. Однак при провітрюванні в холодну пору року відбувається істотна втрата тепла. В результаті витрати на опалення зростають. Щоб мінімізувати тепловтрати при провітрюванні, застосовуються рекуператори. Вони одночасно забезпечують відтік повітря з приміщення, і приплив свіжого кисню з вулиці. При цьому вони забирають тепло з потоку, що минає, і за рахунок нього підігрівають повітря, що подається. Такий пристрій можливо зібрати своїми руками.

Матеріали:

  • тонка труба 4-10 мм;
  • оцинковка;
  • різьбова шпилька 6-10 мм;
  • підшипники — 2 шт.;
  • електродвигун;
  • приводний ремінь.

Процес виготовлення роторного рекуператора

Довжина рекуператора повинна відповідати товщині стіни, або менше. Необхідно виміряти її перетин, після чого нарізати тонкі металеві трубки, які будуть використовуватися в якості наповнювача циліндричного корпусу пристрою.

Потім потрібно виготовити вісь обертання рекуператора. Для цього необхідно підготувати різьбову шпильку, яка буде перевершувати по довжині заготовлені трубки на 30-40 мм.

Під діаметр майбутнього ротора рекуператора з жерсті вирізається диск. Необхідно відзначити на ньому центр, і вирізати внутрішню поверхню, залишивши 3 спиці.

Далі потрібно зробити циліндричний корпус ротора. Для цього випилюються з дерева або фанера 2 диска аналогічного розміру, що і попередня деталь. Використовуючи їх як шаблон, потрібно згорнути з жерсті циліндр, і з’єднати його заклепками. Корпус повинен отримати на 10 мм довше, ніж заготовлені рубки.

У циліндр щільно поміщаються трубки. У центрі повинна розташуватися вісь. Потім встановлюється жерстяної коло, і торець циліндра розсікається ножицями. Після цього потрібно підігнути стінки корпусу, щоб зафіксувати фланець.

Для установки ротора, потрібно зробити 2 кріплення з фанери або дошки. У них просвердлюється по отвору, в які запресовується по підшипнику з внутрішнім діаметром, відповідним осі з шпильки. Вони будуть прикручуватися до стіни, і ротор таким чином зможе обертатися.

Далі потрібно забезпечити обертання ротора. Для цього встановлюється електродвигун. Між ним і ротором натягується приводний ремінь. Такий привід можна заховати в стіні, або ж винести за її межі. В останньому випадку зв’язка буде виконуватися вже не з самим ротором, а виступаючою віссю.

Крізь частину трубок буде відбуватися відтік повітря, а через другу половину приплив. За рахунок обертання це виконується через одні і ті ж трубки по черзі. Спочатку вийде тепле повітря, який прогріє метал, потім надійде холодний, і забере це тепло. Ефективність даного пристрою можна бачити на термограмі.

Половина трубок явно тепліше, але при здійсненні обороту вони охолоджуються, а раніше холодні нагріваються.

Дивіться відео