Самшит види і сорти. Посадка і догляд за самшитом вічнозеленим в домашніх умовах

151

Самшит (інші назви – букс, бускус, кам’яне дерево) — красивий вічнозелений чагарник з дуже твердою деревиною, здатний прикрасити собою будь-який ландшафт.
Це пластичне рослина з легкістю переносить часті формують стрижки. У ландшафтному дизайні з посадок самшиту формують живі огорожі і бордюри, висаджують його в якості сольних екземплярів на галявинах, «ліплять» зелені скульптурні композиції — топіарії. З нього формують різні об’ємні геометричні фігури-куби, піраміди, кулі, створюють хитромудрі лабіринти.

зростає буксус настільки повільно, що від стрижки до стрижки прекрасно зберігає форму і густоту крони. За рік він відростає всього на 5-6 см. Вважається, що при сприятливих умовах рослина самшиту здатне прожити до 600 років. Повільне зростання і висока декоративність крони зробили його незамінним елементом інтер’єрного дизайну. Багато квітникарі-любителі давно поселили це веселе деревце в своїх квартирах.

Самшит види і сорти. Посадка і догляд за самшитом вічнозеленим в домашніх умоваху природі самшит виростає, в залежності від виду, від 2 до 14 метрів у висоту. Зустрічається в деревоподібної і чагарникової формі. У дикому вигляді його можна зустріти в південній частині африканського континенту, центральній америці, південній європі, передній азії, океанії та японії.

Про сорти, ботанічні особливості, про посадку і догляд за самшитом ми і поговоримо нижче.

Сорти самшиту

Самшит види і сорти. Посадка і догляд за самшитом вічнозеленим в домашніх умовахрослина налічує приблизно 30 видів і відноситься до отруйних. При цьому самшит володіє також і лікувальними антибактеріальними властивостями. Він містить фітонциди, які вбивають багато хвороботворні бактерії. Квіти у самшиту дрібні, непоказні, ніякого декоративного значення не мають. Плід-тверда тридольна коробочка, що містить дрібні чорні насіння.

Якщо у вас в будинку є маленькі діти, то, враховуючи отруйність самшиту, вам краще утриматися від його посадки в квартирі або на ділянці.

Самшит види і сорти. Посадка і догляд за самшитом вічнозеленим в домашніх умовахдля декоративного озеленення в основному використовується самшит вічнозелений (buxus sempervirens). На його основі виведені кілька ряболисті сортів, що чергують зелене забарвлення листя з білою і відтінками жовтого. Слід, однак, зауважити, що більш висока декоративність цих рослин знизила їх зимостійкість.

Самшит види і сорти. Посадка і догляд за самшитом вічнозеленим в домашніх умовахрізні види буксуса значно відрізняються по висоті, швидкості росту, окрасу крони. Тому в ландшафтному дизайні сорти для посадки підбирають з урахуванням їх призначення:

  • для невисоких і бордюрів ідеально підійдуть повільно зростаючі сорти «blauer heinz»і «suffruticosa». Бордюрні рослини висаджують в ряд на відстані 30-40 см один від одного.
  • для невеликих садових форм, а також контейнерних рослин, використовують поодинокі посадки сортів, наприклад, «green gem» або «suffruticosa».
  • для великих зелених скульптур краще використовувати групові посадки, по 2-5 рослин високорослих сортів. Найкраще для цієї мети підходить звичайний вічнозелений самшит.

Самшит види і сорти. Посадка і догляд за самшитом вічнозеленим в домашніх умовахінші сорти буксуса менш поширені, але, тим не менш, теж успішно застосовуються в декоративному садівництві і ландшафтному дизайні. Чим північніше розташовується зона вирощування, тим більше зимостійкі сорти слід використовувати для посадок у відкритому грунті. На сьогоднішній день самими зимостійкими вважаються сорти:

  • buxus sempervirens;
  • handsworthiensis;
  • blauer heinz;
  • herrenhausen
  • rotundifolia

Слід також згадати, що самшит-ідеальне рослина для створення бонсай. Дрібні листя і повільний приріст дозволяють створювати у відповідних умовах справжні мініатюрні шедеври. Найбільш підходящим для бонсай вважається сорт «buxus harlandii hance».
Самшит види і сорти. Посадка і догляд за самшитом вічнозеленим в домашніх умовах

Грунт для посадки самшиту

Для посадки самшиту грунт повинен бути:

  • суглинна;
  • з нейтральною кислотністю;
  • поживна;
  • пухка і повітропроникна;
  • добре дренируемая.

На таких грунтах рослини самшиту виростають сильні, густо облистнені, блискучі. Самшит може рости і на бідних грунтах, але тоді у нього сповільниться приріст крони, хоча вона як і раніше буде залишатися густою і щільною.

На ділянці, де росте самшит, ні в якому разі не повинна застоюватися вода – рослина цього абсолютно не виносить. Також не підходять для самшитів важкі і кислі грунти. На бідних піщаних грунтах під самшит необхідно додавати зрілий і гашене вапно.

Самшит види і сорти. Посадка і догляд за самшитом вічнозеленим в домашніх умовахякщо умови ділянки не дозволяють вам зробити посадку самшиту у відкритий грунт, то можна успішно культивувати його в контейнерах, вкопуючи їх в потрібних місцях в землю. У цих же контейнерах рослини можуть зимувати. У контейнерах також слід утримувати і молоді рослини перші 2-3 роки перед висадкою на постійне місце.

Посадка самшиту

Самшит види і сорти. Посадка і догляд за самшитом вічнозеленим в домашніх умовахпосадку самшиту у відкритий грунт найкраще проводити навесні, з настанням стійкого тепла. Такий запас часу необхідний рослинам для формування розгалуженої кореневої системи. Чим краще розвинуться коріння у саджанців, тим більше у них буде шансів успішно пережити першу зиму у відкритому грунті.

Якщо потрібно пересадити дорослі рослини, то це можна робити протягом всієї теплої пори року. Важливо! дорослі рослини самшиту не дуже люблять пересадку. Тому, викопуючи рослина, потрібно виймати його з досить великою грудкою землі, щоб звести до мінімуму пошкодження коренів. Найкраще дозволити самшиту рости на постійному місці, замінюючи лише верхній шар землі під ним. Це забезпечить рослині приплив нового харчування.

Самшит види і сорти. Посадка і догляд за самшитом вічнозеленим в домашніх умовахдля посадки самшиту слід підготувати ямки, що перевершують обсяг кореневої системи кожного екземпляра в два рази — в глибину і в ширину. Половину обсягу ями заповнюють субстратом з грубозернистого піску, листового перегною і дернової землі (1:4:2). У субстрат можна додати калійне добриво, після чого рясно полити водою. Після цього в ямку акуратно встановлюють саджанець, розправляючи коріння, і засипають, ущільнюючи, залишок субстрату.

Догляд за самшитом

Самшит види і сорти. Посадка і догляд за самшитом вічнозеленим в домашніх умовахсамшит – «южанин». Він легко переносить літнє сонце. Але яскраві весняні промені можуть його погубити.

Весняні сонячні опіки, а також підмерзання листя в результаті морозної ясної погоди і холодних вітрів можуть привести до загибелі надземної частини рослини. Щоб цього не сталося, слід заздалегідь подбати про збереження ваших посадок.

Самшит види і сорти. Посадка і догляд за самшитом вічнозеленим в домашніх умовахзалежно від форми і розміру рослин самшиту, слід використовувати різні способи їх утеплення:

  • невисокі бордюрні посадки можна прикрити на зиму спеціальними сітками, нетканими утеплювачами або навіть мішковиною. При цьому всі укривние пристосування повинні бути надійно укріплені, щоб накрив їх сніг не обламав гілочок.
  • дрібні поодинокі форми можна накрити фанерними ящиками з отворами для вентиляції.
  • рослини на штамбі слід прив’язати з міцним опор і обмотати хвойним ялиновим гіллям.
  • великі садові форми можна обернути широкими полотнами нетканого матеріалу в кілька шарів.

З настанням весняного тепла все укриття з посадок самшиту негайно видаляють. Якщо цього не зробити, то рослини можуть випріти.

Такі захисні заходи добре себе зарекомендували, але вони не завжди зручні. В цьому випадку на допомогу приходить одне дуже корисна властивість, яке з успіхом використовується при посадці і догляді за самшитом. Ця рослина-тіньовитривала, іноді — навіть тіньолюбна. Тому самшитові насадження слід розташовувати під прикриттям будівель, будівель або великих дерев, захищаючи їх тим самим від палючих сонячних променів і крижаних вітрів. Найкраще самшит відчуває себе в різьблений півтіні, або на ділянці, відкритому сонцю тільки одну частину дня.

Сезонний догляд за самшитом полягає в мульчуванні торфом або перегноєм грунту навколо рослин, а також в регулярному поливі. Оскільки самшит вологолюбний, то грунт навколо нього слід підтримувати трохи вологою, не допускаючи пересихання верхнього шару. Рослини можна також обприскувати з аератора, щоб зволожити листя. Взимку поливи слід скоротити.

Також догляд за самшитом включає в себе підготовку рослин до зимівлі. В кінці осені, перед початком стійких холодів посадки самшиту слід рясно полити, щоб створити рослинам запас вологи. Після цього грунт навколо них треба замульчувати або сосновою хвоєю. Не варто використовувати для мульчування опале листя. Перепріла за зиму листя навесні може порушити циркуляцію повітря в грунті і коріння буксуса загрожує загнивання. Така підготовка посадок самшиту до зими дозволяє зберегти тепло коріння і вологу вічнозеленої листі.

Якщо рослина вирощується в контейнерній культурі, то у віці 2-3 років його можна вже залишити зимувати на вулиці, помістивши горщик з рослиною не прямо в грунт, а у вкопаний контейнер великого розміру,Заповнений торфом або тирсою. Грунт під рослиною мульчується, а сама рослина накривається.

Підгодовувати буксус потрібно 3-4 рази за літо, використовуючи комплексні мінеральні або органічні добрива.

Важливим моментом догляду за рослинами самшиту є його стрижка. Проводять її зазвичай 2-3 рази на рік, надаючи відросло посадкам необхідну форму.

Шкідників у самшиту не багато, оскільки рослина містить отруйні алкалоїди, що відлякують від нього комах. Самшиту можуть пошкодити:

  • мушка monarthropalpus;
  • павутинний кліщ;
  • самшитовый войлочник;
  • грибкові захворювання.

Самшит види і сорти. Посадка і догляд за самшитом вічнозеленим в домашніх умовахз метою профілактики пошкоджень при обрізанні рослин самшиту потрібно ретельно видаляти всі засохлі і зів’ялі гілочки, а також обробляти посадки розчинами інсектицидів.

Розмножують самшит насіннєвим способом і вегетативно. Другий спосіб краще, оскільки насіння самшиту мають не дуже високою схожістю. Зелені ж живці, навпаки, мають дуже високий ступінь вкорінення, а матеріал для розмноження з надлишком дає кожна стрижка. Крім вкорінення живців можна використовувати укорінення молодих відводків.

Догляд за самшитом в домашніх умовах

Самшит види і сорти. Посадка і догляд за самшитом вічнозеленим в домашніх умовахз давніх-давен бускус вирощується як кімнатна культура. Однак догляд за самшитом в домашніх умовах має свої особливості, які створили йому репутацію примхливого рослини.

Підвіконня для самшиту слід вибирати східний або західний, або взагалі розміщувати його поруч з вікном на окремій підставці. Якщо рослині самшиту належить жити на південному вікні, то необхідно передбачити притінення від полуденного сонця.

Щоб ваш вихованець не скинув листя важливо строго дотримуватися режиму поливу і зволоження.

У піддоні ні в якому разі не повинна накопичуватися вода – це може легко викликати загнивання кореневої системи буксуса.

Самшит види і сорти. Посадка і догляд за самшитом вічнозеленим в домашніх умовахрослина слід щодня потроху поливати, а також обприскувати з аератора. В осінньо-зимовий період полив скорочують до мінімуму. Зимувати самшит повинен при температурі 6-10 с.можна помістити його між віконних рам в квартирах зі старим плануванням. При наявності сучасних пластикових вікон рослина самшиту для зимівлі можна поселити на підлозі у заскленій балконних дверей.

Пересаджувати самшит можна тільки перевалкою. Оскільки росте він вкрай повільно, то пересаджувати його рекомендується раз в 2-3 роки. Підстригати кімнатний буксус можна цілий рік.

Самшит види і сорти. Посадка і догляд за самшитом вічнозеленим в домашніх умовахякщо ви вирощуєте бонсай, то слід пам’ятати, що самшитовий екземпляр не потребує пересадки. При пошкодженні коренів рослина може просто скинути листя.

Якщо будуть дотримані ці не такі вже складні правила догляду за самшитом в домашніх умовах, то ця рослина буде багато років радувати вас своєю невичерпною енергією і красою.

Догляд за самшитами-відео

Самшит (буксус, букс, кам’яне дерево) відомий як декоративний вічнозелений чагарник дуже давно. Це одне з кращих рослин для озеленення територій і створення живоплотів. Він пластичний, легко переносить формує стрижку, до того ж навіть взимку може похвалитися своїм бездоганним виглядом.

Самшит належить до роду вічнозелених рослин . Він налічує майже 100 різних видів. У дикій природі букс виростає в середземномор’ї, східній африці, малій азії, центральній америці, на кавказі.

Буксус являє собою чагарник, який в природі виростає висотою до 15 метрів , в культурі ж частіше буває не вище 6 метрів. Густа крона куща покрита блискучими, шкірястими, ароматними листям овальної форми. Верхня частина листя забарвлена в темно-зелений колір, знизу листя жовто-зелені.

У нашому кліматі буксус цвіте рідко. Дрібні, запашні жовто-зелені квітки з’являються в березні-квітні.

Види самшиту

Найпоширенішими видами на території нашої країни є:

  • вічнозелений або звичайний;
  • дрібнолистий;
  • колхідський або кавказький;
  • балеарський.

Самшит вічнозелений зустрічається в південних регіонах країни як в якості декоративного, так і дикорослого рослини (на кавказі). Вирощування можливо і в півтіні, і на сонці .

Батьківщиною дрібнолистого самшиту є японія і корея. Тому цей вид більш стійкий до зимових холодів і навіть без укриття здатний витримувати морози до мінус 30 градусів. самшит занесений до червоної книги. Він є довгожителем і відомі екземпляри, що дожили майже до 600 років. У висоту виростає до 20 метрів при діаметрі стовбура 30 см.

Самшит є найбільшим видом. Його листя мають до 4 см в довжину і 3 см в ширину. Відрізняється швидким ростом, високими декоративними якостями. Зимівля можлива тільки при плюсових температурах.

посадка самшиту вічнозеленого

Місце для посадки виберіть заздалегідь: світле, але без прямих сонячних променів.

Буксус росте практично на будь-яких видах грунтів, але ідеальна для посадки грунт:

  • суглинна;
  • має нейтральну кислотність;
  • добре дренована.

Особливу увагу слід приділити дренажу. Цей чагарник просто не буде рости на ділянці де застоюється вода . В цьому випадку його краще вирощувати у великих вазонах.

Кращий час для посадки молодих саджанців в московській або ленінградській області – це осінь. Для вкорінення букса знадобиться близько місяця. Тому час посадки потрібно розрахувати так, щоб саджанець укорінився до настання перших заморозків. Рослини старше 3-х років можна садити в будь-який час року, крім зими.

При покупці саджанців уважно їх огляньте: листя і пагони повинні бути пишними і зеленими . Листя з жовтими плямами говорять про те, що кущ скоро загине.

Посадку проводять після заходу сонця або в похмурий день. Викопайте яму за розміром приблизно в три рази більше земляного кома саджанця. Для посадки живоплоту викопується траншея. На дно укладається шар дренажу. Якщо грунт бідна, то можна поверх дренажу додати родючий грунт або компост.

Вийнявши рослина з контейнера потрібно акуратно розправити все коріння . Від цього залежить якість і терміни його вкорінення. Щоб зробити грунт більш пухким, повітропроникним, можна додати в землю перліт. Помістіть саджанець в ямку, заповніть її землею, злегка утрамбуйте і полийте.

правила догляду та вирощування

У період вегетації догляд досить простий. Першу підгодівлю проводять через місяць після посадки. Надалі підгодівлю повторюють 1 -2 рази на місяць протягом усього вегетаційного періоду. Навесні вносять, багаті азотом, влітку і восени – фосфорно — калійні.

При поливі орієнтуються на погодні умови. Якщо немає дощів, то поливають раз в 1 – 2 тижні.

Перед настанням холодів буксус рясно поливають, грунт навколо стовбура мульчують. Незважаючи на те, що самшит вічнозелений досить добре переносить мінусові температури, тривалі сильні морози можуть погубити рослину . Невеликі кущі накривають ящиками з вентиляційними отворами. Живопліт вкривають спеціально призначеним для цього нетканим матеріалом.

Навесні не затягуйте з прибиранням укриття, щоб уникнути можливого випрівання букса або розвитку грибкових захворювань.

Для підтримки форми самшиту необхідно підрізати нові прирости . Щоб отримати пишні красиві кущі, стрижку потрібно проводити раз в 4 тижні.

Розмноження

Самшит можна розмножити:

  • насінням;
  • живцями;
  • відводками.

Насінням

Насінням буксус розмножують вкрай рідко . Пов’язано це з тим, що його насіння швидко втрачають схожість.

У теплій воді розчиняють стимулятор росту (циркон або епін) і протягом доби замочують в цьому розчині свіжі дозрілі насіння. Після цього їх розкладають між вологими серветками або ватяними дисками. Протягом 2-3 тижнів прокльовуються білі паростки.

Самшит види і сорти. Посадка і догляд за самшитом вічнозеленим в домашніх умовах

Насіння завадять в контейнер, наповнений сумішшю торфу і піску в рівних частках. При цьому паростки необхідно направити в грунт. Накрити контейнер зверху плівкою або склом і поставити в домашнє тепле місце, притінене від прямих сонячних променів.

Після появи зелених паростків скло або плівку прибирають. Висаджувати у відкритий грунт можна навесні після того, як пройде загроза заморозків .

Живцювання

Найпоширенішим способом розмноження букса є весняне живцювання. З дорослої рослини зрізають під кутом молоді не здеревілі пагони близько 15 см завдовжки.

З нижньої частини держака видаляють листя, умочують нижній кінчик в і заглиблюють в легкий, живильний грунт на третину довжини. Зверху накривають пластиковою пляшкою.

Необхідно щодня провітрювати рослини. ПоливатиЖивці, розбризкуючи на них воду з розпилювача. Перші корінці з’являються приблизно через місяць.

Самшит види і сорти. Посадка і догляд за самшитом вічнозеленим в домашніх умовах

Відводками

Для розмноження відводками навесні втечу пригинають до землі і прикопують . Протягом літнього періоду прикопаний втечу поливають і підгодовують разом з материнським кущем. Після того як пагони підуть в зростання, їх відокремлюють і відкидають.

хвороби і шкідники

Більшість хвороб буксуса виникають внаслідок неправильного догляду за ним або через пошкодження рослини шкідниками.

Серед хвороб найбільш часто зустрічаються:

  • загнивання коренів;
  • втрата листя і пагонів;
  • фітофтороз;
  • біла плямистість листя;
  • цитоспороз;
  • засихання гілок і листя.

Найбільш небезпечними для цієї рослини є такі шкідники :

  • самшитова вогнівка;
  • галиця;
  • самшитова листоблошка;
  • павутинний кліщ;
  • мідяниця;
  • самшитовий повстяник;
  • щитівка;
  • червці.

використання в ландшафтному дизайні

Повільне зростання, пластичність, простий догляд, невибагливість, наявність листя в зимовий період – всі ці якості, властиві буксусу, відкривають ландшафтним дизайнерам безмежні можливості використання цієї рослини.

Окремо посадженим кущах за допомогою стрижки надають найрізноманітніші форми: від простих геометричних до складних фігур . Низькорослі і медленнорастущие види використовують для обрамлення клумб і галявин, створення бордюрів. З сильних і високорослих сортів отримують щільний живий паркан, що захищає від шуму, вітру і сторонніх поглядів.

Також цей чагарник використовують, щоб приховати непривабливі об’єкти на ділянці: сміттєві баки, компостні купи. У квітниках самшит часто застосовується в якості фону для інших красивоцветущих рослин.

Густа живопліт або красиві зелені фігури стануть прикрасою будь-якої ділянки варто лише витратити трохи зусиль на нескладний догляд за цим чудовим рослиною.

Самшит-вічнозелена рослина, яка відмінно вписується в озеленення . Сьогодні його досить часто використовують в оформленні ландшафту території. Перевага рослини-нескладний догляд, швидке зростання і привабливий зовнішній вигляд. Його крона потужна, густа і без праці піддається формуванню. Тема цієї статті-самшит: посадка і догляд в московській області. З неї ми дізнаємося, як вирощувати рослину в умовах російського клімату, і який догляд йому необхідний.

Самшит: посадка і догляд в московській області

Самшит – красивий чагарник у вашому дворі

Незважаючи на те, що ця рослина теплолюбна, воно легко переносить морози, а якщо дотримуватися правильно технологію посадки і догляду, чагарник здатний радувати красою багато років. Завдяки розкішній кроні, самшиту можна надати будь-яку форму. Деревина досить щільна, а висота чагарнику може перевищувати 20 метрів.

Самшит види і сорти. Посадка і догляд за самшитом вічнозеленим в домашніх умовах

Сьогодні відомо більше 40 видів самшиту. Найбільш популярним в нашій місцевості вважається самшит вічнозелений. Чагарник росте повільно, але якщо його не обрізати, то може розростися дуже сильно. Листя у рослини зелені, блискучі. Квітки дрібні, плід представлений у вигляді круглої коробочки з виростами. Рослина досить стійка до кліматичних сюрпризів і рідко піддається атаці шкідників і різних хвороб.

Самшит види і сорти. Посадка і догляд за самшитом вічнозеленим в домашніх умовах

Самшит-посадка і догляд

Що необхідно для посадки рослини? перш за все – якісний посадковий матеріал, в якості якого можна використовувати покупні саджанці або вирощувати з живців. Висаджувати самшит можна в будь-який теплий час. В основному це березень-листопад. Якщо саджанці висаджують влітку, то необхідно їх частіше поливати — так вони краще приживуться і підготуються до зими.

Саджанці, які куплені в листопаді, висаджувати не можна, їх потрібно прикопати в саду в тіні. Не можна закопувати саджанці в яму, оскільки це погубить рослина. Самшит купується з землею, в якій він ріс. Коріння потрібно обов’язково розплутати. Якщо ж цього не зробити, то рослина може не прижитися на новому місці.

Посадка здійснює в кілька етапів:

Етап 1.

Самшит види і сорти. Посадка і догляд за самшитом вічнозеленим в домашніх умовах

Етап 2.

Самшит види і сорти. Посадка і догляд за самшитом вічнозеленим в домашніх умовах

Етап 3.

Самшит види і сорти. Посадка і догляд за самшитом вічнозеленим в домашніх умовах

Етап 4. завершивши посадку, потрібно рясно полити. Перші два тижні поливати необхідно щодня, особливо якщо спекотна погода.

Самшит види і сорти. Посадка і догляд за самшитом вічнозеленим в домашніх умовах

Після поливу землю потрібно мульчувати, використовуючи кору або торф. Три тижні достатньо, щоб рослина вкоренилося. Потім можна його і підстригати.

Важливим моментом є внесення добрива. В якості додаткового харчування можна застосовувати комплексні склади, що містять азот, калій, фосфор. Вони вводяться навесні. Восени ж вносять добрива без азоту. Всі добрива вносяться в сухому вигляді, шляхом розподілу навколо чагарнику.

Самшит види і сорти. Посадка і догляд за самшитом вічнозеленим в домашніх умовах

Розмноження виробляють живцями. Для цього в кінці червня, початку липня готується матеріал. Необхідно підбирати молоді пагони. На живцях повинні бути міжвузля, кілька листочків. Готові живці опускають в торф’яну суміш, до рівня листочків. Потім зверху накривають банкою або плівкою. Поливати живці необхідно щодня. Вже через тиждень можна висаджувати в окремі горщики.

Самшит види і сорти. Посадка і догляд за самшитом вічнозеленим в домашніх умовах

Восени кущ поміщається вже у відкритий грунт. До зими він встигне вкоренитися. На зиму рослини вкривають матеріалом, щоб вони не загинули при заморозках.

Отже, самшит, посадка і догляд в московській області за яким нескладний, стане відмінною прикрасою вашого дачної ділянки. Навіть якщо ви-початківець садівник, ви легко впораєтеся з вирощуванням цього красивого чагарнику. Сподіваємося, що наші поради виявляться вам корисними.

Скажу так: шановні друзі, якщо ви хочете, щоб у вас ріс самшит – приступайте до справи і женіть геть сумніви. Ніяких особливих складнощів в агротехніці цього витонченого рослини немає, впораються навіть новачки. До речі, для новачків це відмінне рішення – вибрати в якості першого вихованця самшит.

Самшит види і сорти. Посадка і догляд за самшитом вічнозеленим в домашніх умовах

Загубити з необережності ця рослина складно: йому не страшна короткочасна посуха або перезволоження грунту, він невимогливий до певної температури і вологості повітря. Чудово відчуває себе в сильно затінених місцях.

Посадка

вимоги до грунту
За моїми особистими спостереженнями, склад грунту істотного значення не має. Родюча земля-буде рости швидше, бідна грунт – стане рости повільніше, але зовнішній вигляд нітрохи не постраждає. Головне — не висаджувати його в місце, де грунтові води підходять близько до поверхні землі. Самшиту обов’язково потрібна добре дренований грунт. Що це означає? це такий грунт, крізь який вода проходить вільно. Якщо на вашій клумбі після дощу по два тижні стоять калюжі, краще вирощуйте самшит в горщику.

Час посадки
Я дотримуюся старовинної народної прикмети — якщо рослина цвіте навесні, то пересаджувати краще восени. Якщо цвіте восени-посадку легше перенесе навесні. На мій погляд, це досить логічно. Самшит цвіте навесні, отже, висаджувати краще восени.

Самшит види і сорти. Посадка і догляд за самшитом вічнозеленим в домашніх умовах

Не забудьте тільки, що на укорінення рослини відводиться приблизно місяць. Тобто, від дати посадки до дати приходу перших заморозків має пройти 30 днів мінімум! наприклад у нас, в краснодарському краї, перші заморозки наступають в кінці листопада — початку грудня. А ви вже орієнтуйтеся по своєму регіону. Справедливості заради зазначу, що мені доводилося висаджувати саджанці самшиту і ранньою весною. Ніяких проблем в період адаптації помічено не було. Читала, що дорослі рослини можна пересаджувати і в літній період, важливо тільки не руйнувати земляний кому. Скажу чесно, я жодного разу не ризикнула. У нас вже котрий рік такі теплі погоди влітку стоять! вдень в тіні до + 42°c доходить, нижче +30°c відпускається тільки за північ. Яка рослина витримає такі умови?

Процес посадки
Напередодні висадки рослина в горщику рясно поливаємо (щоб потім можна було легко витягти земляний кому). На наступний день приступаємо до земляних робіт. Ямку викопуємо по діаметру приблизно в три рази ширше і глибше, ніж земляний кому в горщику, викопану землю акуратно складаємо в сторонці. На дно насипаємо перліт (товщина шару 2-3 см). Це у нас дренажний шар для відводу надлишків вологи від кореневої системи. Потім викопану землю змішуємо знову-таки з перлітом, дотримуючись приблизну пропорцію 1:1. Обережно виймаємо самшит з горщика. Розправляємо корінці (вони не повинні підгинатися і розходитися в сторони) і, поступово підсипаючи грунтосуміш між ними і навколо них, заповнюємо ямку до рівня поверхні землі. Витираємо піт з чола і продовжуємо.

Самшит види і сорти. Посадка і догляд за самшитом вічнозеленим в домашніх умовах

Зліг ущільнюємо грунт руками (щоб виключити порожнечі в кореневій системі). Тепер, в залежності від розміру рослини, добре поливаємо його. Наприклад, на саджанець висотою 15-20 см буде достатньо 3 л води. Рекомендую воду для поливу брати дощову. Якщо цеНеможливо, то відстоюйте водопровідну протягом доби, лише потім поливайте. Після поливу земля в ямці просяде, знову змішуйте і підсипати, але вже не ущільнюйте! простежте, щоб стовбур стояв в лунці прямо, а то виросте у вас пізанський самшит:) я завжди в 20-30 см від рослини насипаю невеликий земляний вал по колу. Коли поливаю, вода не розтікається навколо. Лунку шаром перліту в 1-2 см. Готово!

Поливи і підгодівлі

після пересадки протягом місяця не удобрюйте рослина. Якщо дощу немає більше тижня,.

Самшит види і сорти. Посадка і догляд за самшитом вічнозеленим в домашніх умовах

Я всі свої рослини виключно послідом і ем-1. У період активного росту, тобто навесні, влітку і восени, підгодовувати можна один раз в тиждень.

Укриття на зиму

якщо у вашій місцевості суворі зими з тривалими морозами, вибирайте морозостійкі види самшиту. Нехай вони виглядають не так декоративно, як екзотичні, зате не вимерзнуть в першу ж зиму. У мене росте вічнозелений самшит buxus sempervirens, він з успіхом пережив позамежні для нашого регіону холоду. Один рік зима здивувала небаченими морозами, нижче -40°c. Правда, трималася така температура дня три, та й снігу було по коліно. Може, це і врятувало мій самшитик, тоді ще зовсім маленький.

Самшит види і сорти. Посадка і догляд за самшитом вічнозеленим в домашніх умовах

Одного разу в січні довелося побувати в петергофі.

Самшит-один з найдавніших декоративних чагарників, який використовується в ландшафтному дизайні для озеленення територій і створення живоплотів. Це дерево відноситься до розряду вічнозелених рослин, тому навіть взимку радує свого володаря бездоганним виглядом.

Види самшиту і їх відмінні риси

Самшит налічує близько 30 видів рослин , які ростуть в середземномор’ї і деяких регіонах азії. Кожен вид має набір унікальних рис, що відрізняють його від інших сортів: інтенсивність росту, ареал поширення, колір кори, форма і забарвлення листя. У садівництві в 95% випадках зустрічається самшит вічнозелений або звичайний (buxus sempervirens). Що ж стосується вирощування діжкових рослин, то тут найбільш підходящими варіантами є китайські низькорослі сорти.

— в природних умовах поширений в країнах середземномор’я і на кавказі. Добре себе почуває, як в півтіні, так і на сонці. Якщо не проводити обрізку, може досягати до 3-х метрів у висоту.

Самшит дрібнолистий — на відміну від свого попереднього родича, цей карликовий чагарник менш чутливий до зимових холодів. Він є нащадком сімейств південної азії і здатний витримати без укриття мороз в 30 градусів. Цінується за компактну форму і декоративність крони.

Самшит балеарський-найбільший вид сімейства, його листя досягають до 5 см в довжину. Батьківщиною проживання вважаються балеарські острови іспанії. Поширений у горах на півдні іспанії, португалії та кримському узбережжі.

Посадка

Висаджування самшиту не вимагає якихось особливих навичок і знань в сфері садівництва. Для пересадки рослин старше 3-х річного віку підходить будь-який час року, починаючи з ранньої весни і закінчуючи пізньою осінню. Більш молоді рослини краще садити в осінній сезон.

Вибираючи саджанці, намагайтеся купувати тільки контейнерні варіанти. Звертайте увагу на колір листя і пагонів, вони повинні бути зеленими і пишними. Жовті плями на листках говорять про те, що рослина скоро загине.

Самшит види і сорти. Посадка і догляд за самшитом вічнозеленим в домашніх умовах

Посадку найкраще проводити в похмурий день. На підготовленій ділянці землі викопуються ямки, трохи ширше і глибше, ніж кореневий кому. Орієнтуватися можна на розміри контейнера, в якому знаходилося рослина. У разі висадки декількох дерев для формування живоплоту або бордюру, викопується широкий і глибокий рів.

На дно траншеї необхідно засипати шар компосту висотою 10-15 см і за допомогою вил змішати його з землею. Готуючи саджанці, простежте, щоб коріння були розправлені і не стирчали по сторонам.
Після того, як кущ засипаний землею, навколо стовбура формується поглиблення для накопичення води. Рослина необхідно ретельно полити.

Рада! щоб коріння рослини не були сухими, перед посадкою занурте їх у воду приблизно на добу

Самшит види і сорти. Посадка і догляд за самшитом вічнозеленим в домашніх умовах

Розмноження

У садівництві самшит розмножується виключно живцями, які висаджуються безпосередньо на грядку. Кращий час для посадки-весна. Домогтися непоганого результату можна також восени, за умови висадки самшитових дерев за місяць до настання холодів. Це потрібно для того, щоб дати рослинам можливість прижитися і підготуватися до зими.

Висаджуються живці в пухку, багату гумусом грунт. В середньому близько 80 % рослин успішно приживаються, але в перший час краще накрити дерева банками або плівкою. При регулярному поливі укорінення настає через 25-30 днів.

Рада! щоб виростити за дуже короткий період високі дерева, вибирайте живці довжиною від 20 див .

Як доглядати за самшитом

Хоча чагарник не надто вимогливий у догляді, все ж існують деякі тонкощі, дотримання яких допоможе вам виростити на своїй ділянці красиву живопліт.

  • температура і вологість

Самшит погано переносить морози. При температурі -20 градусів рослина може загинути, якщо не вжити необхідних заходів з укриття дерев. Для цього в кінці осені, до появи першого снігу, кущі обертають мішковиною або іншим матеріалом, здатним захистити чагарник від вітру і попадання прямих сонячних променів в морозну погоду. Щоб уберегти дерева від пошкоджень погодними умовами, краще садити їх в напівзатінених місцях і вибирати морозостійкі сорти.