Береза біла посадка восени і догляд. Який час краще вибрати для посадки берези

157
  1. вибір місця для посадки
  2. саджанці
  3. саджанець з насіння
  4. саджанець з живця
  5. як вибрати саджанець в лісі
  6. правила посадки

Берези підходять для облаштування присадибної ділянки, дачі. Догляд за рослиною простий. У підгодівлі дерево не потребує, потрібно організувати тільки рясний полив.

Зміст

Вибір місця для посадки

Береза — невибагливе дерево, але при його посадці потрібно ретельно вибирати місце. Слід враховувати, що щороку рослина збільшується в розмірах. Береза виростає до тридцяти метрів, стовбур стає близько 50 сантиметрів в діаметрі.

Близько один до одного дерева не висаджують. Рослини не мають у своєму розпорядженні і поруч з будівлями, комунікаціями.

Правила посадки:

  • відстань від будинку, господарських будівель-5 м. Від парканів — не менше 3 м.
  • відстань від каналізації, водопроводу, дренажу — не менше 3 м.
  • не слід висаджувати березу по сусідству з високорослими деревами, потрібно відступати близько 3-5 м.
  • якщо планується створення невеликої алеї або живоплоту, розраховують, скільки саджанців необхідно. Відстань між деревами-не менше 4 м.
  • береза погано уживається з плодоносними культурами . У процесі росту вона робить грунт навколо себе непридатною для інших рослин, вбирає з неї велику кількість вологи. Найкраще висадити біля якої-небудь вид невибагливою газонної трави.
  • березу розташовують з північної або східної сторони будинку.

Саджанці

Саджанці вирощують з насіння, пагонів, викопують в лісі або купують в розпліднику.

Саджанець з насіння

Розмножується береза насінням. У природі процес здійснюється природним чином. Вирощувати березу будинку складно.

Береза біла посадка восени і догляд. Який час краще вибрати для посадки берези

Восени дозрілі насіння збирають. Для цього відрізають пагони, пов’язують їх в пучок, вішають в сухому місці. Протягом тижня відбувається остаточне дозрівання насіння. Потім їх витрушують з сережок, відсівають від непотрібного сміття.

Посадку здійснюють в рік збору. Прикопують насіння восени або ранньою зимою.

Місце для посадки попередньо готують: землю перекопують на глибину 25-35 см, видаляють бур’яни, великі коріння, грунт обробляють протигрибковими засобами. Прополюють бур’яни аж до посадки насіння.

Пророслу березу потрібно берегти від затінення.

Заключний етап підготовки починається за десять діб до посіву. В цей час вирівнюють грунт, роблять лунки глибиною 5 см, діаметром 10 см на відстані 35-40 см один від одного. Починають посів в безвітряні вечірні години.

Кожну лунку удобрюють двоміліметровим шаром перегною, засипають пухким м’яким грунтом.

Береза біла посадка восени і догляд. Який час краще вибрати для посадки берези

У перші тижні після весняного проростання береза вразлива. В цей час потрібно організувати рясний полив. Використовують пульверизатор з такою частотою, щоб не допускати висихання верхньої частини грунту. Коріння рослини на даному етапі знаходяться на глибині всього близько 10 см.рясний полив забезпечують до середини серпня. Влітку сіянці починають активно рости тільки з середини липня, до кінця сезону досягають 20-30 см у висоту . Найбільші екземпляри восени можна садити на постійне місце. Решта необхідно перемістити в розсадник-спеціально підготовлене і удобрене місце. Сіянці формують в рядки. Розміщують на відстані не менше 10 см один від одного. При досягненні березами висоти 50-80 см, восени наступного року, їх садять на постійне місце.

Саджанець з живця

Метод рідко використовується: пагони погано вкорінюються.

На дорослому березі вибирають молодий, вже сформувався держак довжиною 40-60 см. Його акуратно обрізають, ставлять в суміш з води і стимулятора коренеутворення. Потім переносять в приміщення з температурою близько 25 °c.

Після появи коренів держак садять у великий квітковий горщик . Організують рясний і частий полив (2-3 рази на добу), не допускають пересихання землі, вносять добрива. Через 2-3 тижні саджанець приживається. Його обережно вилучають з горщика разом з грунтом, пересаджують на постійне місце.

Береза біла посадка восени і догляд. Який час краще вибрати для посадки берези

Як вибрати саджанець в лісі

Похід за молодою березою найкраще проводити ранньою весною, до розпускання листя на деревах. Можна взяти саджанець в лісі і восени, але він може загинути, не прижитися після пересадки.

Вибирають здорову березу висотою від 80 до 100 см, без покручених, понівечених гілок, слідів хвороб на корі.

Якщо береза була перевезена з лісу, то в лунку додають комплексне добриво.

Дерево обережно обкопують навколо, з трьох сторін заглиблюються в грунт за допомогою лопати, виймають саджанець із землі. Коріння не обтрушують, щоб вони не висохли. Саджанець поміщають у відро або мішок, присипають грунтом.

Береза біла посадка восени і догляд. Який час краще вибрати для посадки берези

Правила посадки

  • садять молоде дерево в уже підготовлену землю ранньою весною, коли температура повітря ще не перевищує 10 °c.
  • викопують яму виходячи з розмірів кореневої системи кожного дерева.
  • перед посадкою в лунку кладуть добриво . Грунтова суміш повинна складатися з рівних частин землі, піску, торфу і перегною.
  • березу присипають землею, злегка утрамбовують. Після цього роблять опору.
  • берези потрібно затінення. Його можна організувати за допомогою будь-якого доступного матеріалу. Головне — не поламати ще тендітні пагони.
  • кілька років після посадки навесні, в момент формування листя, в грунт вносять добриво. Для цього в відрі води розбавляють 2 кг коров’яку і по 20 г сечовини і селітри.
  • обрізка дереву в процесі росту не потрібна. Видаляють тільки сухі і зламані гілки.

Береза — це красуня російських лісів і один із символів росії. Якщо ви хочете бачити її на своїй дачній ділянці, то необхідно знати, як правильно посадити березу, який догляд за нею і як її виростити? тоді вона буде радувати вас своїм чудовим зовнішнім виглядом кожен день, адже живе вона дуже довго!

інструкції по посадці

На ділянці

Висока і струнка береза може легко стати прикрасою саду або присадибної ділянки. Вона невимоглива до грунту, але потребує великої кількості вологи. Вона буквально висмоктує скільки б то не було води радіусі близько 10 метрів навколо стовбура. Тому перед посадкою потрібно вибрати місце, де не ростуть декоративні або сільськогосподарські культури.

Спочатку паросток берези здається маленьким і крихким, але з часом він перетворюється в високе потужне дерево, тому слід грамотно вибирати місце для посадки. Слід дотримуватися відстань в 4 м від газо — і водопроводів і фундаментів будівель. Якщо місця на ділянці небагато, то можна вибрати один з декоративних видів берези. Серед них є невисокі (7-8 м) дерева, які можуть співіснувати з іншими рослинами на обмеженій площі. Звичайно, такі дерева не ростуть в наших лісах, і саджанці потрібно буде купувати в розплідниках.

Дерево з лісу

Якщо ви можете собі дозволити посадити на дачі повноцінну березу, то найпростішим способом стане її вирощування з лісу. В цьому випадку найважливішим кроком буде пошук маленького саджанця. Недосвідчені садівники, які хочуть скоріше виростити дерево часто висаджують досить дорослі саджанці,1-1, 5 м заввишки. Але в більшості випадків таке дерево довго на вашій дачі не живе.

Справа в тому, що в такому віці рослина має вже досить велику кореневу систему. Щоб його безболісно пересадити, потрібно викопати рослину разом з грудкою грунту об’ємом близько 1 кв.м, що є нездійсненним завданням.

Береза біла посадка восени і догляд. Який час краще вибрати для посадки берези

Вирушаючи на пошуки саджанця, необхідно шукати найменші рослини. Хорошим вибором стане деревце висотою в 50-60 см, але в ідеалі краще знайти зовсім молоде, близько 20 см у висоту, адже його найлегше виростити. При викопуванні необхідно відступити від стовбура на 30-40 см і по можливості зберегти якомога більше землі (не менше 10 л). Також рекомендується відзначити розташування дерева щодо сторін світу, і на ділянці висадити його точно так же.

Місце для посадки має бути добре освітлюваним, але в перші кілька днів паросток краще трохи притенить. Також необхідно відразу ж рясно полити рослину, і якщо кілька перших днів після посадки будуть спекотними, то поливи необхідно продовжити. При посадці не забувайте, що через кілька років це буде масивне дерево з широкою кроною. Подумайте, чи не буде воно заважати сусідам, затінюючи їх ділянку або висмоктуючи воду і мінеральні речовини з грунту. Краще відразу оцінити обстановку, скільки території потрібно вашому дереву, щоб уникнути конфліктів в майбутньому і виростити його правильно, живе рослина це дуже довго.

посадка з насіння

Більш тривалим, але при цьому надійним способом вирощування берези є посадкаСім’я. Їх можна купити або зібрати восени. Зрозуміти, що насіння дозріли, можна провівши рукою по сережці. Якщо від цього вони почнуть обсипатися, то можна зібрати кілька сережок і зв’язати їх в «віник». Після цього сережки висихають протягом 7 днів і з них можна витрусити насіння.

Береза біла посадка восени і догляд. Який час краще вибрати для посадки берези

Посадити насіння бажано в ту ж осінь, коли вони були зібрані. Перед висаджуванням їх рекомендується обробити антигрибковим засобом, а грунт очистити від скільки б то не було бур’янів. У перші дні після посадки необхідно регулярно поливати насіння, а взимку накривати місце посадки снігом.

інструкції з вирощування

як виростити з гілки

Почати вирощувати це дерево можна навіть в квартирі. Для цього можна скористатися його гілкою. Виростити березу живцюванням складніше, ніж більшість інших дерев, але якщо догляд буде правильним, то це цілком можливо.

В першу чергу необхідно правильно зрізати гілки. Необхідно робити це вранці, або в похмурий день, щоб зрізаний держак зберіг в собі досить вологості. Краще вибрати дерево, яке живе 2-3 роки. Довжина гілки повинна бути в межах 5-10 см.надріз робимо косою, щоб збільшити площу контакту з водою. Верхню частину теж слід обрізати, але вже перпендикулярно гілці, щоб зменшити випаровування вологи.

Зрізані гілки необхідно помістити в ємність з невеликою кількістю води і накрити зверху злегка вологою тканиною. Можна також обробити нижню частину живця препаратом» корневин » для кращого росту коренів. Коли на гілці з’являться коріння, можна пересаджувати її в грунт. До осені берізку слід регулярно поливати і берегти від прямих сонячних променів. За скільки місяців саджанець зміцніє? за 3-4 місяці, якщо догляд був правильним, саджанець повністю зміцніє і буде готовий до посадки у відкритий грунт.

Береза біла посадка восени і догляд. Який час краще вибрати для посадки берези

вирощування в домашніх умовах

Правильно вирощений з держака саджанець пересадити в грунт простіше, ніж викопаний в лісі. В цьому випадку ви точно не пошкодите кореневу систему і ймовірність виживання дерева значно підвищиться. Скільки його поливати запитаєте ви? після посадки необхідно поливати саджанець протягом 3-4 днів. Береза-досить морозостійке дерево, живе вона довго, тому навіть короткої осені їй вистачить для зміцнення на зиму і скільки б морозів не було взимку, вона все переживе.

Починаючи з наступної весни можна починати щорічний профілактичний догляд за березою. Він мало чим відрізняється від догляду за іншими рослинами.

Полив

Доросла береза споживає дуже багато води (кілька дерев можуть навіть осушити болото). Тому в спекотні дні її потрібно поливати з розрахунку 1 відро на кожен кв.метр крони.

Розпушування грунту

Під березою не буде рости багато бур’янів, так як більшість з них буде відчувати нестачу вологи. У декоративних цілях можна проводити розпушування для боротьби з дрібними трав’янистими рослинами. Але не рекомендується заглиблюватися більш ніж на 3 см, адже коренева система берези розташована дуже близько до поверхні.

Береза біла посадка восени і догляд. Який час краще вибрати для посадки берези

боротьба з шкідниками

Шкідники і захворювання не можуть завдати критичної шкоди дереву, але можуть зіпсувати його зовнішній вигляд. Скільки разів робити профілактику? для профілактики необхідно 1 раз на рік обробляти крону і стовбур фунгіцидами та інсектицидами і дерево живе спокійно без шкідників.

Обрізка

Щоб надати кроні привабливу зовнішність, можна обрізати зайві гілки. Але робити це необхідно ранньою весною, до початку руху соків. Якщо грамотно посадити і правильно доглядати за березою, то вона живе більше 100 років і скільки прекрасних днів вона вам принесе! тому вона буде радувати своєю красою і тихим шелестом листя не тільки вас, але і ваших дітей і онуків, головне виростити її правильно!

Відео

Оцінка статті:

Біла берізка, така рідна, російська, ніжна. Багатьом хочеться, щоб її гілки шелестіли над головою, навіваючи приємну прохолоду. А значить, нерідко виникає ідея посадити це дерево самостійно. Для цього слід дотримуватися деяких нескладних правил, і белоствольная красуня скоро порадує швидким зростанням. На відміну від хвойних порід, вам не доведеться чекати десятиліття. Дуже скоро дерево стане досить великим, щоб забезпечити тінь в жаркий полудень. І навіть зрізавши кілька віників на зиму, не пошкодити її розкішної кроні. Спочатку вам будуть потрібні насіння берези або молоді саджанці. Обидва ці варіанти не є витратними у фінансовому або тимчасовому плані.Береза біла посадка восени і догляд. Який час краще вибрати для посадки берези

Підбираємо місце

Потрібно пам’ятати про те, що береза дуже любить воду. Дерево може витягнути з грунту за добу майже 20 відер. Вона відмінно приживається на бідних ділянках, солонцях, чорноземах, пісках і суглинках. Але найкраще вибирати ділянки, на яких переважно слабокисла і пухка земля, суглинна і обов’язково добре зволожена.

Тому підберіть місце, і, якщо грунт не дуже підходить, то слід підготувати посадкову яму, тобто додати в неї суміш з піску, торфу, перегною і садової землі. Навесні знадобиться один стакан комплексного добрива. Але перед тим, як виконувати посадку, потрібно подбати про те, щоб зібрати насіння берези. Це можна зробити ранньою осінню.
Береза біла посадка восени і догляд. Який час краще вибрати для посадки берези

матеріал для посадки

Всі ви бачили, що навесні береза випускає ніжні сережки. Поступово в них дозрівають насіння, вони стають бурими, коричневими. До осені вони готуються до польоту і пошуку місця для зростання. Сережка розкривається, і крилаті насіння берези розлітаються по окрузі. Якщо ви хочете перевірити їх зрілість, то для цього достатньо провести простий експеримент. Зірвіть сережку і розітріть в руці. Якщо насіння берези легко відокремлюються один від іншого, значить вони повністю готові.

приступаємо до збору

Ближче до осені необхідно періодично перевіряти посівний матеріал. Готові сережки збирають і пов’язують пучком. Тепер їх можна розвішувати в темному, захищеному від вітру місці, для подальшого дозрівання. Приблизно через тиждень можна буде підстелити чисту тканину і акуратно витрусити насіння над простирадлом. Їх потрібно перебрати від гілок і залишити ще на тиждень.Береза біла посадка восени і догляд. Який час краще вибрати для посадки берези

захист від захворювань

Береза з насіння в домашніх умовах виростає досить легко, але потрібно подбати про те, щоб посадки не погубив грибок або інше захворювання. Тому перед приміщенням в грунт їх обов’язково протруюють. З цією метою використовується марганцівка або перекис водню. Насіння поміщаються в однопроцентний розчин на 20 хвилин. Після цього їх промивають і висушують. Є спеціальні промислові препарати, які допомагають захистити посадки від грибків і вірусів, зміцнити імунітет майбутніх рослин і дати паростку всі необхідні, поживні речовини.

Стратифікація

Перед посадкою насіння повинні обов’язково пройти обробку холодом. Для цього можна витримати їх протягом 3-4 тижнів в холодильнику, а потім підсушити при кімнатній температурі. Висівати їх рекомендується в промерзлу грунт на початку зими або ранньою весною. Насіння поміщають прямо на поверхні, не закопуючи, а лише закривши дощечкою. Зверху їх можна притиснути дрібними гілками і полити. Як тільки з’являться перші сходи, обов’язково приберіть покриття. Поширення насіння берези відбувається і самостійно, тому не дивуйтеся, якщо на початку літа раптом на вашій ділянці з’явиться молодий паросток. Якщо він заважає, то восени можна обережно пересадити в більш відповідне місце.
Береза біла посадка восени і догляд. Який час краще вибрати для посадки берези

Весняний догляд

У перші дні після проростання береза дуже вразлива. Юний паросток розміром не більше сірника. У цей момент потрібно організувати рясний полив за допомогою пульверизатора. Частота повинна бути такою, щоб не допустити висихання верхньої частини грунту. Коріння зараз знаходяться всього на глибині 10 см, і можуть загинути. Такий полив потрібно зберігати до середини серпня. До кінця сезону вони досягають розмірів 20-30 см.

осіння пересадка

Насіння берези, фото яких наводимо в статті, можуть всього за один сезон перетворитися в молоді саджанці. Звичайно, при забезпеченні хороших умов і догляду. У вересні-жовтні найбільші саджанці потрібно переносити на постійне місце. Решта на зиму переміщаються в розсадник, тобто спеціально підготовлені і удобрені місця для подальшого розвитку. Тепер з хаотичних посадок формуються рівні рядки. Кожен з них повинен знаходитися на відстані не менше 10 см один від одного. До осені наступного року висота кожного з них досягне 80 см.тепер вони сміливо можуть переміщатися на постійне місце зростання.Береза біла посадка восени і догляд. Який час краще вибрати для посадки берези

боротьба з бур’янами

При вирощуванні потрібно приділити цьому особливу увагу. Звичайно, для дорослого дерева трави не є перешкодою, а ось юне рослина можуть заглушити або стати джерелом хвороб. Серед великої кількості бур’яну можна не помітити молодеДеревце і пошкодити при прополюванні. Для профілактики його потрібно буде на будь-якому етапі зростання обробляти фунгіцидами та інсектицидами. Обов’язково проводити і обрізку. Для цього, починаючи з другого року, ранньою весною потрібно намічати форму крони і акуратно поправляти її.

на що звернути увагу?

Так як виростити березу з насіння зовсім нескладно, новачки можуть захопитися цим заняттям. Але потрібно пам’ятати, що береза гнітюче діє на більшість сусідів. До них відносяться дерева, чагарники та інші садові посадки. По-перше, білоствольні витягають з грунту багато води і мікроелементів. По-друге, речовини, що містяться в опалому листі берези, негативно позначаються на більшості рослин. Поруч з ними прекрасно живе тільки ялина і шипшина. Особливо добре ростуть берізки на сонячних ділянках.

розмноження саджанцями

Якщо у вас немає в запасі тривалого часу, а хочеться посадити берізку вже в цьому сезоні, то можна змінити тактику. В цьому випадку необхідно відправитися в ліс, а, точніше, в березовий гай. Похід за молодим саджанцем найкраще організувати на початку весни, коли листочки ще не встигли розпуститися. Необхідно знайти молодий, міцний паросток, розміром до 100 см.на ньому не повинно бути понівечених гілок або слідів хвороби. Така рослина легко приживеться і швидко рушить в зростання.

Оновлено 2 роки тому

101 подобається

4 не подобається

Береза біла посадка восени і догляд. Який час краще вибрати для посадки берези

Береза-красиве дерево, тому мати його в саду бажають багато людей. Більшості здається, що за ним потрібен постійний догляд, тому відмовляються від своєї мрії, але знаючи, як виростити березу, можна здійснити бажання і щодня милуватися деревом. Щоб виростити березу з гілки на своїй ділянці, потрібно вибрати відповідний відросток, поставити його в воду і дочекатися, поки сформується коренева система, потім його слід висадити в грунт. Час від часу потрібно здійснювати полив і не забувати про підгодівлі, інакше рослина загине і доведеться починати все заново.

Береза біла посадка восени і догляд. Який час краще вибрати для посадки берези

Вибір гілочки. щоб виростити березу, рекомендується підібрати підходящу гілочку. Держак повинен бути молодим, але вже досить розвиненим. Слід взяти секатор і зрізати його під кутом 30 градусів. Довжина гілочки повинна бути до 30 см.брати держак слід у молодого, здорового рослини, тоді майбутнє дерево буде менше піддаватися різним захворюванням. Зрізати гілку потрібно навесні, коли нирки злегка набрякли. У зимовий час цього робити не варто, оскільки висадити саджанець в грунт буде неможливо, він просто замерзне. Влітку і восени цього теж робити не рекомендується.

Береза біла посадка восени і догляд. Який час краще вибрати для посадки берези

Формування кореневої системи. щоб виростити березу з гілки, потрібно поставити її в стакан з водою і накрити вологою марлею, щоб утворилася коренева система. Міняти рідину рекомендується кожні 3 дні. На це може піти близько місяця. Щоб процес пішов швидше, садівники рекомендують обробити нижню частину живця препаратом «корневин». В цьому випадку коріння будуть рости набагато швидше. Вже через 2 тижні держак буде готовий до посадки. Може трапитися і так, що коренева система не утворюється, тому краще зрізати кілька гілок і поставити їх в стакан з водою.

Береза біла посадка восени і догляд. Який час краще вибрати для посадки берези

Висадка в грунт. виростити березу з гілки непросто, тому що держак дуже примхливий і вимагає до себе уваги. Як тільки на ньому утворюється коренева система, необхідно висадити його в землю, але не в сад, а використовувати горщик. Слід змішати грунт з піском, зробити невелике поглиблення і посадити в нього, засипавши грунтом. У горщику відросток повинен провести не менше 5 місяців. За цей час саджанець візьметься і зміцніє. Щоб він ріс здоровим, потрібно поливати його 2-3 рази на тиждень і берегти від прямих сонячних променів. Коли настане осінь, можна висадити його в грунт.

Береза біла посадка восени і догляд. Який час краще вибрати для посадки берези

Висадка в сад. виростити березу з зміцнілого живця нескладно. Необхідно знайти відповідне місце в саду для майбутнього дерева, викопати лунку і висадити рослину. Дуже важливо ставитися дбайливо до кореневої системи: якщо вона пошкодиться, то саджанець загине. Після висадки рекомендується здійснювати полив деревця протягом 4 днів. За 1-2 місяці держак повинен прижитися і адаптуватися до нових умов. Виростити березу з такого саджанця досить легко, він перенесе зимову холоднечу і згодом стане радувати своїм виглядом.

Береза біла посадка восени і догляд. Який час краще вибрати для посадки берези

Полив, підживлення. щоб виростити березу, необхідно регулярно поливати її. Це дерево споживає досить багато води, тому слід влітку поливати його з розрахунку 1 відро на кожен кв.м. Крони. Не варто забувати і про підгодівлі. Навесні рекомендується вносити в грунт компост або перегній. Добре переносить береза і азотні добрива, але не варто додавати їх занадто багато. Щоб виростити березу, потрібно прополювати землю навколо дерева. Бур’яни можуть позбавити його вологи. Не варто забувати і про розпушуванні грунту, але не слід глибоко перекопувати землю.

  • виростити березу неможливо, якщо не проводити боротьбу зі шкідниками. Садівники рекомендують раз на рік обприскувати крону дерева і його стовбур фунгіцидами та інсектицидами. Така профілактика дозволить забути про комах.
  1. вибір місця для посадки
  2. як обзавестися саджанцем берези?
  3. саджанець з насіння
  4. саджанець з живця
  5. як вибрати саджанець в лісі?
  6. правила посадки

Посадка берези є відмінним рішенням для облаштування присадибної ділянки або дачі. Завдяки своїй характерній стрункості і чорно-білій корі вона прекрасно виглядає у дворі будинку. Догляд за березою не вимагає ніяких особливих навичок. У підгодівлі дерево не потребує, але йому потрібно організувати рясний полив. Однак є ще кілька особливостей посадки і догляду за деревом, як на присадибній ділянці, так і на дачі. Розглянемо, як правильно посадити березу і що потрібно зробити для подальшого догляду за нею.

вибір місця для посадки

Береза-невибагливе дерево, але для його правильної посадки у дворі або на дачній ділянці потрібен ретельний вибір місця висадки. При цьому слід враховувати те, що дерево з кожним роком буде додавати в розмірах. Якщо всі необхідні умови для продуктивного зростання берези дотримані, то вона може досягати у висоту до тридцяти метрів, а діаметр її стовбура становитиме близько 50 сантиметрів.

Береза біла посадка восени і догляд. Який час краще вибрати для посадки берези

У зв’язку з цим не варто відразу ж висаджувати кілька беріз в тісному сусідстві один з одним або розміщувати дерево в безпосередній близькості до будівель або комунікацій.

Щоб правильно вибрати місце для посадки берези необхідно дотримуватися кількох обов’язкових вимог:

  • потрібно дотримуватися необхідну відстань від будинку і господарських будівель рівне п’яти метрам. Від парканів — не менше трьох.
  • слід враховувати розміщення всіх підземних комунікацій у дворі будинку. Відстань від каналізації, водопроводу, дренажу і т. Д. Повинно бути не менше трьох метрів. В ідеальному варіанті близько чотирьох-п’яти.
  • не слід висаджувати березу по сусідству з високорослими деревами. Залежно від висоти «сусіда», потрібно відступити від нього три-п’ять метрів.
  • якщо планується створення невеликої алеї або живоплоту, то важливо вирахувати скільки саджанців необхідно, враховуючи те, що кожен з них слід висаджувати на відстані не менше 4 метрів один від одного.
  • потрібно враховувати, що береза погано уживається з плодоносними деревами . У процесі росту вона робить грунт навколо себе непридатною для вирощування інших дерев і чагарників, так як вбирає з неї велику кількість вологи. Найкраще висадити біля неї який-небудь вид невибагливою газонної трави, яка буде доповнювати декор ділянки.
  • березу слід садити з північної або ж східної сторони будинку. В такому випадку буде досягатися ідеальний баланс сонячного світла і тіні протягом доби.

Береза біла посадка восени і догляд. Який час краще вибрати для посадки берези

як обзавестися саджанцем берези?

Для того, щоб стати володарем саджанця, можна вибрати один з чотирьох варіантів: виростити з насіння або гілочки, викопати саджанець в лісі або купити в спеціальному розпліднику.

Зрозуміло, кожен з них має свої переваги і недоліки. Купуючи рослину в розпліднику, майбутній власник отримає сформувався саджанець, який буде належним чином підготовлений до транспортування і подальшої висадки. Потрібно буде тільки доставити рослину до місця висадки і посадити березу в грунт. Крім того, в розпліднику можна вибрати спеціальні низькорослі породи (чагарникові). Найкраще відразу придбати кілька беріз, щоб вони були одного віку.

Для інших способів характерні деякі особливості, які слід вивчити докладніше .

саджанець з насіння

Розмноження берези відбувається насінням. У природі це здійснюється завдяки природним процесам. Берези ростуть великими гаями, які вибирають з грунту величезна кількість вологи. З цієїПричини високі бур’яни або великі дерева часто не здатні уживатися по сусідству з березами. Саме завдяки цьому невеликі насіння можуть безперешкодно проростати серед своїх родичів. А ось відповідь на питання про те, як виростити березу з насіння у себе вдома – вимагає детального розгляду. Це кропіткий процес. Вирощування берези таким способом підійде тільки для справжніх цінителів власноручного садівництва.

Береза біла посадка восени і догляд. Який час краще вибрати для посадки берези

Спочатку потрібно отримати насіння. Для цього слід дочекатися їх дозрівання восени. Після чого потрібно зняти стільки гілочок у рослини, скільки насіння потрібно заготовити. Далі слід зв’язати їх в пучок і повісити в сухе місце. Там протягом тижня буде відбуватися остаточне дозрівання насіння. Потім потрібно витрусити насіння з сережок і відсіяти їх від непотрібного сміття.

Посадку здійснюють в рік збору. Прикопувати насіння найкраще або восени, або ранньою зимою.

Для підготовки місця посадки необхідно перекопати землю на глибину 25-35 сантиметрів і видалити звідти всі бур’яни і великі коріння. В цей же рік слід обробити її спеціальними протигрибковими засобами, щоб на ній не утворювалися хвороботворні для насіння мікроорганізми і цвіль. Оберігати грунт на ділянці від бур’янів потрібно аж до посадки насіння, адже в майбутньому вони будуть заважати розвитку слабкого паростка. Земля повинна бути абсолютно чистою. Особливо актуально це навесні, коли на ній починають проростати перенесені восени насіння бур’янів.

Проросла берізка боїться не стільки суперництва за поживні речовини, скільки істотного затінення.

Заключний етап підготовки починається за десять діб до посіву. В цей час необхідно вирівняти грунт і зробити лунки (глибина – 5 см, діаметр – 10 см) на відстані 35-40 сантиметрів один від одного. Найкраще починати посів в безвітряні вечірні години.

Кожну лунку необхідно удобрити двоміліметровим шаром перегною і засипати пухким м’яким грунтом. Спеціально для цих цілей можна придбати його в магазині або ж підготувати самостійно.

Береза біла посадка восени і догляд. Який час краще вибрати для посадки берези

Весняний етап не менш важливий. У перші тижні після проростання береза дуже вразлива. Розмірами вона не більше головки сірника. У цей момент правильно буде організувати рясний полив за допомогою пульверизатора з такою частотою, щоб не допускати висихання верхньої частини грунту. Коріння рослини на даному етапі знаходяться на глибині всього близько 10 сантиметрів. Організація рясного і частого поливу необхідна аж до середини серпня. Влітку сіянці почнуть активно рости тільки з середини липня, а до кінця сезону досягнуть висоти 20-30 сантиметрів . Найбільші восени можна відразу ж садити на постійне місце. Решта необхідно пересаджувати в розсадник (спеціально підготовлене і удобрене місце для подальшого формування саджанців). Сіянці починають формувати в рядки. Кожен саджанець повинен знаходитися один від одного на відстані не менше 10 сантиметрів. До осені наступного року, коли висота кожної берези, що росте на ділянці, досягне 50-80 сантиметрів їх сміливо можна садити на постійне місце.

саджанець з живця

Якщо майбутньому власнику потрібен великий саджанець, то можна пропустити частину про те, як розмножується дане сімейство дерев з використанням насіння. Читачеві буде більш цікава інформація про те, як виростити березу з живця. Такий метод не особливо популярний через погану укорінюваності. Однак цей процес досить простий. Потрібно знайти дорослу березу і відшукати на ній молодий, вже сформувався держак довжиною 40-60 сантиметрів. Потрібно його акуратно обрізати і поставити в спеціальну суміш, приготовлену з води і стимулятора коренеутворення, а потім помістити майбутній саджанець в приміщення з температурою близько 25 градусів.

Після того, як держак пустить коріння, його садять у великий квітковий горщик для вкорінення . У цей період йому потрібно організувати рясний і частий полив (2-3 рази на добу), не допускаючи пересихання землі і вносити добрива. Через два-три тижні саджанець приживається. Його обережно вилучають з горщика разом з грунтом для того, щоб пересадити березу на постійне місце.

Береза біла посадка восени і догляд. Який час краще вибрати для посадки берези

як вибрати саджанець в лісі?

В цьому випадку необхідно відправитися в ліс, а точніше в березовий гай. Похід за молодою березою найкраще здійснити ранньою весною, щоб листочки на ній ще не встигли розпуститися. Можна взяти саджанець в лісі і восени. Однак в такому випадку він може загинути, так і не прижившись після пересадки. Візуально потрібно знайти здорову березу висотою від 80 до 100 сантиметрів. Важливо, щоб на ній не було покручених або понівечених гілок, а на корі були відсутні сліди хвороби.

Якщо береза була перевезена з лісу, то в цьому випадку найкраще додати в лунку комплексне добриво.

Щоб правильно викопати дерево, потрібно його обережно обкопати навколо. Після чого з трьох сторін потрібно заглибитися в грунт за допомогою лопати і вийняти саджанець із землі. Коріння не потрібно обтрушувати, інакше вони висохнуть, і береза загине. Саджанець необхідно помістити у відро або мішок. Після чого притрусити грунтом. Далі швидко перевезти до місця, де буде здійснюватися посадка берези.

Береза біла посадка восени і догляд. Який час краще вибрати для посадки берези

Правила посадки

Слід зауважити, що, по суті, ніяких особливих рекомендацій про те, як посадити березу в домашніх умовах – немає, але існують кілька порад, які допоможуть швидко і правильно впоратися з поставленим завданням:

  • садять молоде дерево в уже підготовлену землю. На ній не повинно бути бур’янів. Посадку найкраще здійснювати ранньою весною, коли температура повітря ще не перевищує 10 градусів.
  • викопувати яму потрібно виходячи від розмірів кореневої системи кожного окремо взятого деревця. Перед посадкою на ній зазвичай присутня деяка кількість землі, яку не варто обтрушувати. Глибока яма не потрібна. В іншому випадку корінь саджанця виявиться на істотній глибині і в перші тижні вкорінення рослина не зможе прижитися і загине від нестачі вологи. Землю для посадки саджанця очищати необов’язково. Присутність в ній коріння бур’янів-допускається, адже прижилася береза все одно не дасть їм розвиватися.
  • найкраще перед посадкою покласти в лунку добриво . У ній дерево повинно бути поміщено в грунтову суміш, що складається в рівних частинах з: землі, піску, торфу і перегною.
  • слід вставити березу в яму, присипати землею і злегка її утрамбувати. Після цього найкраще зробити для молодої берізки опору.
  • уже після посадки в грунт березі потрібно затінення. Його можна організувати за допомогою будь-якого доступного матеріалу. Головне — не поламати ще тендітні гілки.
  • кілька років після посадки в грунт необхідно вносити добриво. Для цього в відрі води розбавляють 2 кілограми коров’яку і по 20 грам сечовини і селітри. Робити це краще ранньою весною — в момент формування листя.
  • обрізка дереву в процесі росту не потрібна. Обрізати необхідно тільки сухі або зламані гілки.

Береза-один із символів росії, можливо, найпоширеніше дерево в середній смузі нашої країни. Хоча часто садівники не поспішають заводити березу у себе на ділянці, так як коріння споживають з грунту багато вологи і поживних речовин, що не дуже добре позначається на «сусідах» берези. Однак, всі ці проблеми без праці вирішуються організацією правильного поливу і підгодівлею.

Красиве белоствольное , покрите трепетною зеленою кроною, дуже гармонійно виглядає, де б не росло: біля будинку, в гаю, самотньо на околиці. Але в описі цього дерева головне те, що береза — своєрідний символ російських просторів. Вона однією з перших після суворої зими покривається смарагдовими листочками, тому все частіше про це дереві почали згадувати при необхідності оформити присадибну ділянку або озеленити вулицю, вільну площу біля багатоквартирного будинку.

Ботанічні характеристики

Це дерево належить до сімейства березові роду береза. Коренева система дуже розгалужена, їй необхідно достатньо поживних речовин і вологи. Тому садівники не поспішають посадити таке дерево на своїй ділянці, адже тоді додадуться клопоти з і , якщо в мало вологи.
Береза біла посадка восени і догляд. Який час краще вибрати для посадки берези

А ще деякі сорти досить рослі. Крім своєї, рослина дуже корисно, практично всі його складові мають цілющі властивості: нирки, листя, сережки, береста, з якої можна добути з унікальними лікувальними властивостями. Дуже корисний для нашого здоров’я справжній . Віники ж з берези-справжня класика. Найбільшим ареалом поширення цієї красуні є середня смуга росії.

Чи знаєте ви? відомо приблизно сто двадцять видів беріз. Практично всі вони звикли до нашого клімату. Високорослі види цих дерев живуть довше, ніжКарликові і чагарникові.

Рід береза ділиться на чотири групи: albae (з білосніжною корою, висота не перевищує п’ятнадцять метрів); nanae (); costata (декоративні види з різнокольоровими кольорами); acuminatae (високорослі дерева з великим листям).

Застосування в ландшафтному дизайні

Завдяки кроні, зеленої навесні і влітку і яскраво-жовтої осені, на білосніжному стовбурі з контрастними чорними плямами, береза виглядає чарівно. Тому вона все частіше використовується при оформленні . З цією метою частіше садять низькорослі дерева: або . Декоративні види мають кору білого, рожевого, вишневого, жовтого і чорного кольорів. Виглядають такі дерева чудово. Навесні на цих красунях з’являються чарівні » сережки» і ніжні клейкі листочки з салатовим відливом, влітку вони повністю покриті густим смарагдовим листям, а восени золотиста крона обрамляє білосніжну або різнокольорову кору. Експериментують і з формами дерев за допомогою підрізання гілок, але садівникам необхідно знати, як правильно обрізати березу. До того ж, це дерево завжди приваблює птахів, і для тих, хто любить їх ранковий спів, немає кращого варіанту для оформлення своєї ділянки або висаджування на вулиці біля будинку.

Як вибрати саджанці при покупці

Берізки легко насіваються за допомогою своїх «сережок», тому саджанці можна викопати і в лісі. Але тоді це буде звичайна береза. Придбати ж можна певний вид, в залежності від дизайнерських уявлень і потреб. Всі різновиди декоративних рослин відрізняються незвичайним кольором кори і листям. Так що їх потрібно купувати тільки з метою оформлення ділянки.
Береза біла посадка восени і догляд. Який час краще вибрати для посадки берези

Високорослі ж види живуть значно довше, ніж інші види, але вони менш стійкі до поривів вітру і схильні до самосіву. Але якщо необхідно підсушити певне місце на присадибній ділянці, то вибір для висаджування такого дерева цілком виправданий. Саджанець для посадки повинен бути зовсім юним, дорослі дерева майже не приживаються при пересаджуванні, коріння значно пошкоджуються в більшості випадків. Головною особливістю, що допомагає вдало прижитися саджанця на новому місці, є те, що продаватися він повинен з коренем, що знаходиться у великій комі землі.

Вибір місця

Береза не особливо вибаглива, може рости майже в будь-яких умовах. Але їй необхідно достатньо світла і вологи, вона не любить занадто «забитої» грунту.

Важливо! береза має недостатню стійкість при сильних поривах вітру.

Всі ці фактори необхідно враховувати при виборі місця для висаджування цих представників флори. Місце повинно бути освітленим, з хорошим рівнем вологості, але без небезпечного для розвитку цих рослин застою весняних вод, і перебувати на достатній відстані від будівель і парканів на випадок стихійних явищ, та й щоб сусідам зайвих незручностей не доставляти.
Береза біла посадка восени і догляд. Який час краще вибрати для посадки берези

Оптимальним буде варіант висаджування в грунт, за складом максимально схожу на ту, в якій деревце росло. А рости вона може в будь — якому грунті-і в суглинку, і в торф’яній землі. Деяким видам більше підходять легкі грунту. Реакція грунту теж може бути різноманітною: нейтральною, і навіть лужної.

Підготовчі роботи перед посадкою

Перед посадкою, в першу чергу, необхідно визначитися з часом, коли садити березу. Для висадки цілком підходить рання весна, в цьому випадку коріння саджанця повинні бути у великій комі землі, а його вік ні в якому разі не повинен перевищувати три роки. Також допускається висаджувати березу в семирічному віці взимку разом із замороженим грудкою землі. Насіння, до слова, можна сіяти як восени, так і навесні. На думку досвідчених садівників, найкраща пора для посадки берези — восени.

Чи знаєте ви? вдало про користь берези говорить давня загадка: «стоїть дерево, кольором зелено. У цьому дереві чотири користі. Перша користь-хворим здоров’я. Друга-від темряви світло. Третя-старезних зцілення. А четверта — людям колодязь»»

Перед початком процесу посадки необхідно також оцінити стан грунту, і хоча береза не дуже вимоглива до неї, приготувати не завадить. Воно може бути різним, але листова земля — оптимальний варіант. Також необхідно запастися достатньою кількістю води.

Покроковий інструктаж посадки саджанців

Все більше людей цікавиться, як правильно посадити березу на ділянці. Схема її висаджування практично нічим не відрізняється від порядку посадки плодових дерев. Спочатку викопуємо яму таких розмірів, щоб вона вміщувала все коріння. Розміщуємо в неї деревце, поливаємо коріння. Далі засипаємо яму землею вище рівня кореневої шийки, не забуваємо додати . Після поливаємо засипану землю навколо стовбура. Можна її перегноєм, сухою землею з метою збереження вологи. Перший час тільки що висаджені дерева необхідно для кращої приживлюваності. Якщо висаджується кілька дерев, то відстань між ними має бути не менше чотирьох метрів.

Як швидко росте

Однією з головних особливостей цих дерев є їх відносно швидке зростання. Через два-три роки після висаджування можна побачити майже дорослу струнку красуню.

Важливо! одним з головних мінусів у вирощуванні берези є її стрімке розмноження. Восени в районі вирощування стають помітними сходи молоденьких, густо насіялися після цвітіння берізок. Якщо не зайнятися їх видаленням, то через деякий час присадибна ділянка може стати гаєм.

Особливого догляду рослини не вимагають. Але все ж певні фактори, що дозволяють їм відчувати себе краще, існують.

Полив

У регулярному і частому поливі особливо потребують молоді дерева. Але як тільки вони підростають і зміцнюються, робити це можна все рідше, а з часом берези не потребують поливу зовсім. Після висаджування молоді саджанці можна притіняти гілками, рослинами, покривним матеріалом, який до вечора знімається.

Береза біла посадка восени і догляд. Який час краще вибрати для посадки берези

Підживлення

Підживлення березі, як і будь-якого іншого рослині, не буде ніколи зайвою. Особливо в перші роки після висаджування молоді дерева потребують додаткових добривах. В якості підгодівлі можна використовувати суміш коров’яку до одного кілограма, десять-п’ятнадцять грамів і п’ятнадцять грамів . Для добрива підходять і інші його види.

Обрізка і формування крони

Ці рослини погано сприймають всяку . Тому потрібно знати, як правильно це робити, чи можна обрізати березу по висоті. Іноді садівникам вдається обрізати це дерево по висоті і сформувати тим самим оригінальний зовнішній вигляд. Часом обрізка необхідна для безпеки. Але потрібно брати до уваги, що обрізати березу в період сокоруху ні в якому разі не допускається. Коли листя навесні підростуть, можна приступити до вирізання сухих гілок. Тоді ж можливо трохи прорідити крону, але не більше чверті від усієї кількості. Утворилися зрізи необхідно замазати садовим варом, або використовувати для цього фарбу на натуральній оліфі. Сухі гілки можна видаляти і восени. Часто садівники цікавляться, чи можна обрізати березу влітку. Обрізку в літню пору проводити не рекомендується.

Зимостійкість

Береза на будь — якому етапі свого розвитку-досить зимостійке дерево. Але для більшої впевненості у вдалій перезимівлі можна провести прикопування кореневої шийки. Взимку для неї становлять небезпеку зайці, які обгризають кору.

Чи знаєте ви? плоди берези представлені у вигляді маленьких горішків, а насіння настільки легкі, що в одному грамі знаходиться приблизно п’ять тисяч насіння.

Береза біла посадка восени і догляд. Який час краще вибрати для посадки берези

Хвороби і шкідники: профілактика і лікування

Своїх недоброзичливців у вигляді шкідників і захворювань мають і берези. На цьому дереві може з’явитися гриб-трутовик, який провокує пошкодження деревини, тому його необхідно видаляти. І їх личинки їдять коріння, тому землю потрібно перекопати (не дуже глибоко), а личинки видалити. При появі жуків-трубковертов пошкоджені листя необхідно видалити і спалити, а все дерево обробити хімікатами. Береза, як і будь-яке інше дерево, потребує уваги, і при появі проблем необхідно їх усувати.

Ми все більше звикаємо до дивовижних декоративних рослин на наших ділянках. Але є багато наших рідних дерев, які з декоративними завданнями впораються не гірше, та ще й здатні принести багато користі. Саме такою є береза-красиве, терпляче і досить невибагливе дерево.

Чи була ця стаття корисна?

Дякую за вашу думку!

Напишіть в коментарях, на які питання ви не отримали відповіді, ми обов’язково відреагуємо!

52 рази вже
Допомогла

Зміст статті:
Береза (beluta) відноситься у роду рослин, що входять до складу сімейства березові (betulaceae). Поширення у неї досить велике, так як вона зустрічається на території всієї північної півкулі планети, а якщоГоворити про росію, то береза є найбільш поширеною деревною породою. Кількість видів досягає позначки в 100 або трохи більше одиниць. Переважними місцями зростання беріз є ліси, що складаються з листяних і хвойних порід дерев, розташовані в помірній і холодній частині євразії і на півночі американського континенту.

назва сімейства березові життєвий цикл багаторічник особливості росту листопадні дерева або чагарники розмноження насіннєве і вегетативне (живцювання або укорінення відводок) період висадки у відкритий грунт саджанці висаджують навесні або восени схема висадки на відстані 4 м субстрат вологий, пухкий і поживний освітленість північний або східний напрямок з хорошим освітленням показники вологості дуже рясний, особливо в літню спеку або відразу після посадки особливі вимоги невибагливо висота рослини 1,2–45 м забарвлення квітів зелений, бурий тип квітів, суцвіть складні суцвіття-тирси, сережки час цвітіння літо час декоративності весняно-осіннє місце застосування альпінарії, міксбордери, кам’яні сади, в якості солітера або в групових посадках usda-зона 3-6

Свою назву російською мовою береза отримала від православного слова «berza» «світитися, біліти», яке коренем йде до терміну «bhereg», наукове найменування йде до галльської мови. Близько слово «береза «до таких слів як» береста «або» берест«, що йде від латинського»ulmus».

Здебільшого берези являють собою високі дерева, показники яких по висоті варіюються від 30 до 45 м метрів, а стовбур в обхваті може досягати 120-150 див. Проте деякі різновиди мають чагарникові обриси, дрібних або великих розмірів, а є примірники, що відрізняються сланкими гілками, тільки трохи піднятими над поверхнею грунту. Але всі зразки цього роду є рослинами з жіночими або чоловічими квітками на гілках і мають особливість запилення за допомогою вітру (анемофільні).

Коренева систем всіх беріз, відрізняється потужністю. Від місця зростання дерева безпосередньо залежить її розташування: на поверхні грунту або йде по косій в товщу грунту. Зазвичай потужне розростання спостерігається у бічних коренів з мочковіднимі кореневими відростками. На самому початку у деревця швидкість росту уповільнена, але потім вона набирає силу.

Покриття стовбура берези, може приймати білястий, жовтуватий, рожевий або червонувато-бурий колір. Але є дерева, у яких кора відрізняється сірим, коричневим або навіть чорним тоном. Порожнинні клітини, які є в корковому шарі, містять білу речовину, смолистої консистенції (бетулін), що забезпечує білі фарби. Коли дерево старіє, то його нижня частина покрита кіркою темного кольору, поцяткованої на глибину тріщинуватими прорізами.

Листя на гілках розташовані в черговій послідовності. Коли листок тільки розвернувся, він клейкий на дотик. Листова пластина цілісна, але на краях є зубчики. Форма листа яйцевидно-ромбічна або яйцевидно-трикутна. Листя відрізняється моносімметрічностью, при цьому присутній підставу у вигляді широкого клина або вона може бути практично усіченою. Поверхня листя гладка і присутній перисто-нервове жилкування, бічні жилки закінчуються на зубчиках. Довжина листа становить 7 см з шириною 4 см.перед тим як листя осиплеться, вона стане золотисто-жовтою.

Нирки у беріз сидячі і їх покривають розташовані в гвинтовому порядку лусочки, що мають липку поверхню. З чоловічих квіток формуються суцвіття формою, що нагадує сережки, їх називають — тірси. Їх розташування на верхівках подовжених гілок по 2-3 одиниці. Забарвлення їх спершу зелений, але з плином часу він стає бурим. Довжина таких сережок становить 2-4 см.вершини коротких пагонів, іменованих брахібластами, увінчані сережками з жіночих квіток. Зазвичай їх добре видно з боків втечі, так як розвиток йде з нирок, утворених на бічній стороні.

Як тільки починають цвісти чоловічі сережки, відбувається розгортання листових пластин і цвітіння жіночих трисів. Жіночі сережки завжди коротше чоловічих, а також вони більш вузькі. Після того, як відбувається запилення жіночих квіток, чоловічі відразу ж облітають, а жіноча сережка приймає обриси овальної або довгасто-циліндричної «шишки».

Визрівання плодів залежить від клімату, в якому росте береза, але зазвичай з середини літа до вересня. Плодом виступає горішок зі сплюснутим сочевицеподобним контуром. На його верхівці присутня пара висохлих стовпчиків. Горішок оточує в більшій чи меншій мірі широке перетинчасте крильце. Плоди розташовуються сидячими по 3 штуки в пазухах плодових лусочок, що володіють трьома лопатями. Насіння в плодах відрізняються легкістю-всього 1 грам в собі містить до 5 000 насіння. Насіння підхоплюються вітром і можуть з його допомогою бути віднесені на відстань до 100 м від материнського дерева. Плоди при цьому не розкриваються.

Для дачної ділянки можна використовувати види беріз, що володіють никорослостью і чагарниковими формами, їх висаджують в міксбордерах, альпінаріях і озеленюють кам’яні сади або застосовують в якості солітера на великій ділянці.

Береза: посадка і догляд на дачній ділянці

  1. місце для посадки рекомендується вибирати на північній або східній локації, щоб грунт не був занадто сухий і в обід на березу не світили прямі сонячні промені.
  2. грунт для беріз необхідний вологий (але не мокрий), пухкий і гумусний. У лунку кладеться шар в 3 см дренажу або ж якщо ділянка з близькими грунтовими водами або застоєм талих вод, віддають перевагу березі чорної. Для цього виду і грунт може побут більш сухий. Кислотність краще нехай буде злегка зниженою (рн 5-6,5).
  3. посадка берези. субстрат для посадки необхідно змішати з садового грунту, перегною, річкового піску і торфу в пропорції 2:1:1:1. Коли навесні висаджують молоді саджанці, то в лунки додають комплексне добриво (наприклад, кеміру-універсал) по 150-200 грам. Восени ж кращі фосфорно-калійні препарати. Після посадки пристовбурні кола мульчують. При посадці яма повинна вміщати все коріння, кореневу шийку не заглиблюють, так як йде загибель грибка-мікозу. Відстань між березами витримують до 4-х м.
  4. полив. цей фактор найбільш важливий при вирощуванні берези, так як рослина за добу може витягти до 20 відер вологи з субстрату — практично 250 літрів. При посадці полив вкрай необхідний і потім і в наступні 3-4 дні. Якщо влітку стоїть посушлива погода, то слід постійно поливати посадки беріз з розрахунку 1 відро на 1м2. Після поливу або дощу потрібно акуратно розпушувати грунт в пристовбурному колі і полоти бур’яни.
  5. добрива вносять в березні або червні. У цей час вносять препарати з підвищеним вмістом азоту (в 1 відрі води розводять 1 кг коров’яку, сечовину з аміачною селітрою по 10 і 20 грам відповідно). Восени потрібно підгодувати березу кемірою-універсал або нітроамофоскою.
  6. обрізка. до того, як у рослини почнеться руху соків, рекомендується проводити формуючу обрізку. Всі зрізи обробляють садовим варом. Восени необхідно видаляти всі сухі гілки.

Береза біла посадка восени і догляд. Який час краще вибрати для посадки берези

Зазвичай березове дерево вирощують, висіваючи насіння, вкорінюючи живці або відводки.

Якщо посів насіння буде проходити навесні, то попередньо знадобитися стратифікація протягом 3-х місяців при температурі 0-5 градусів, при осінньому висіванні такі заходи не потрібні. Перед самою посадкою посадковий матеріал обробляють антигрибковим препаратом, а грунт, де будуть насіння висаджені фунгіцидами або міцним розчином марганцівки. Ретельно прополюють землю від бур’янів. Після посадки необхідно перший час рясно поливати посіви, а з приходом зими накидати на нього побільше снігу. Нерідко берези розмножуються самосівом, утворюючи в пристовбурному колі молоду поросль.

Тільки деякі види можна живцювати, наприклад березу даурскую. Заготовки інших видів дають тільки 10% приживлюваності. Краще нарізати гілочки навесні. Якщо живці взяті з даурской різновиди, то їх нижні зрізи необхідно обробити стимулятором коренеутворення (наприклад, корневином), тоді приживеться до 99% заготовок. Довжина живця повинна становити 5-10 см, для зрізання підбирають похмурий день. Нижній зріз гілки робиться по косій, а верхній перпендикулярно. Живці ставлять у воду і загортають поліетиленом. Коли на держаку кореневі відростки, досягнутий 1 см, проводять висадку в грунт, покладену в горщик. Ємність ставлять в місце з яскравим освітленням, але притіненням від прямих променів сонця і регулярно поливають. За 3-4 місяці при правильному догляді саджанці приживуться і готові до висадку у відкритий грунт.

Боротьба з хворобами і шкідниками берези при вирощуванні у відкритому грунті

Береза біла посадка восени і догляд. Який час краще вибрати для посадки берези

Також берези дивуватися можуть грибковими захворюваннями (наприклад, грибом-трутовиком). Для боротьби з такою неприємністю подібні освітиНегайно видаляють, так як вони можуть згодом пошкоджувати деревину і проводять обробку фунгіцидами.

Цікаві нотатки про березу

Береза біла посадка восени і догляд. Який час краще вибрати для посадки берези

З давніх-давен березові гілки застосовувалися для прикраси православними осель і церков на трійцю. Листя з галуном використовують для додання вовни жовтого кольору. Береза відома в бджільництві, як відмінний постачальник пилку. Лучина з берези застосовувалася здавна селянами для освітлення, так як вона практично при горінні не давала кіптяви, а світила дуже яскраво.

Дрова з деревини берези відрізняються гарною якістю, а також застосовують цей матеріал для виробів, виготовлення фанери і лиж, збройових прикладів. Якщо застосовувати бересту і проводити її суху перегонку, то виходить березовий дьоготь, який використовується в медичних цілях.

Береза є постачальником соку, який сповнений корисними речовинами і цукром. Його не тільки п’ю люди, але і при упаривании пропонують бджолам для весняної підготовки.

Здавна лікарі знали про лікувальні властивості берези, і застосовували нирки і листя для настоянок через їх сечогінного і бактерицидного властивості, а також ці препарати можуть сприяти загоєнню ран і зниження спека. Витяжка, отримана з бруньок берези, пропонувалася при дерматологічних проблемах. Ну а віники з березових гілок з листям завжди в росії брали з собою в баню.

Види берези

Береза біла посадка восени і догляд. Який час краще вибрати для посадки берези

Береза звичайна (betula pendula) або як її ще називають береза повисла (betula verrucosa) або береза бородавчаста. Найбільш поширений різновид, що зустрічається в європі і сибіру, а також на півночі америки. Володіє розлогою короною, сформованої плакучими гілками. Стовбур у рослини прямий, може досягати 10-15 м, а зрідка і 30-ти. Прийнято використовувати в якості солітера або групових посадках. Кора відрізняє білим кольором, може відшаровуватися. Коли береза стає дорослою, то внизу кора починає товщати і покривається борозенками або тріщинами чорного тону. Молоді пагони на голій поверхні мають бородавчасті нарости. Листя глянцева, зелена, по кромці зубчаста. У довжину може досягати 5-7 см, при ширині близько 4 см.сережки мають зелений колір, який при перецветании змінюється на зеленувато-бурий колір. Через потужності, коренева система допомагає скріплювати грунт обсипаються ярів або по гирлах річок.

Найбільш популярними сортовими формами вважаються:

  • юнга (joungii). висота цього тендітного рослини, що має несиметричну крону, яка іноді нагадує парасольку, становить 4 м.
  • тростяний карлик (trost’s dwarf), відрізняється зниженою швидкістю росту, і висота його не перевершує півтора метра. Крона при цьому має ажурні обриси і листя сірувато-зеленого кольору.
  • пурпурова (purpurea), зрозуміло, що листя у цієї рослини відливає красивим пурпуровим відтінком, який з приходом осені змінюється на кольори, що варіюються від темно-коричневого з золотисто-коричневим подтоном до червонуватого або яскраво-червоного. Деревце має компактні обриси кущі і по висоті досягає 15 м.
  • грацилис (gracilis). дерево поєднало в собі стовбур білосніжного кольору з ніжним покриттям і шатром з плакучих гілок, чим нагадує плакучу вербу.

Береза біла посадка восени і догляд. Який час краще вибрати для посадки берези

Береза китайська біла (betula albosinensis). Рідним ареалом природного зростання вважаються території західних районів китаю. Стовбур в тих місцях може по висоті досягати 30 м, але в середніх широтах його показники не перевищують 8 м.застосовується для групових посадок, висадки рядами або в якості солітера. Кора цієї рослини по відтінку змінюється від білосніжного до оранжево-коричневого або мідно-золотистого кольору. Поки рослина молодо, то його кора часто відливає сизуватим тоном через нальоту. З плином часу йде її відшарування і закручування в «кучерики».

Береза біла посадка восени і догляд. Який час краще вибрати для посадки берези

Береза карликова (betula nana) виростає в природі в російських лісах європейської частини, на заході як європи, так і сибіру. Віддає перевагу мізерні болотисті грунти і торф’яної грунт. Форма чагарникова, листопадна. Пагони не витягнуться по висоті більше 1,2 м. Зростання повільне. Насіння можуть не втрачати схожості протягом пари місяців, але перед посадкою необхідна тримісячна стратифікація при температурі 1-10 градусів. Цвітіння починається в середині травня.

Береза біла посадка восени і догляд. Який час краще вибрати для посадки берези

Береза максимовича (betula maximowicziana). Листя цього виду має найбільші розміри. Має деревовидні обриси, ареал зростання припадає на територію японії і острова кунашир. Відрізняється досить важкою деревиною, яка може бути застосована в будівництві. Цей матеріал експортується під найменуванням «червона береза», так як забарвлення кори рослини приймає коричнево-вишневий, білувато-помаранчевий або сірий відтінок. Береста починає добре відшаровуватися. На гілках кора також темно-вишнева.

Береза даурська (betula dahurica) також носить назву береза чорна далекосхідна. У природних умовах воліє рости в гірських лісах. Є однією з тих небагатьох різновидів, які можна розмножувати шляхом живцювання, якщо проводиться обробка зелених живців стимуляторами росту (приживлюваність досягає 99 %) або відводками, які дала молода поросль. Обрізка при цьому дуже негативно впливає на рослину. Кора пофарбована в чорний або темно-коричневий колір з білими крапками. При цьому йде розтріскування її поверхні уздовж. Забарвлення гілок-рожево-коричневий, ними формується падаюча крона. Деревина виявляється більш важкою, ніж у берези звичайної. Щільний грунт непридатний для вирощування.

Відео про березу:

Не всі господарі власних ділянок прагнуть надати території впорядкованого вигляду, де в строгому розміщенні і підборі рослин відчувається рука людини. Деяким ближче природні ландшафти, зі звичайними деревами з лісу, кульбабами і польовим різнотрав’ям замість газону. Найчастіше такий пейзаж залишають дачники, яким ділянка дістався вже з дорослими деревами. Особливо небайдужі наші люди до берези, адже за красою вона може посперечатися з рідкісними закордонними культурами. Але давайте розберемося, чи завжди доречна лісова береза в дизайні ділянки, і яким сортам варто віддати перевагу (щоб уникнути проблем з сусідами).

Якщо цього дерева поки на вашій дачі немає, але мрія про берізці біля ганку вже почала розбурхувати серце, насамперед зважте всі плюси і мінуси, які принесе вам лісова мешканка.

«темна сторона» берези: особливості зростання

Неокультурені, тобто дикі берези ростуть дуже швидко і вимахують до неймовірних розмірів. Сьогоднішній півметровий саджанець через п’ять років обжене висоту будинку, а через 20-25 років може вистрілити до 45 метрів. Такий солітер вельми гармонійний на великій ділянці, де і будинок великий, і території досить. Але вид величезного дерева біля маленького дачного будиночка робить будова крихітним і безглуздим.

Березовий гай цілком гармонійна на тлі сучасних дизайнерських рішень-мощених доріжок, басейну та інших малих форм, якщо вони витримані в російській стилі

Крім розмірів, треба враховувати наступне:

  1. коріння беріз розташовуються в поверхневих шарах грунту і розповзаються в сторони радіусі 6-10 метрів (в залежності від сорту). При цьому вони настільки активно висмоктують харчування з землі, що навіть звичайній траві ужитися з ними непросто. А значить, вам доведеться ретельно продумати дизайн під деревом і експериментувати з різними рослинами, поки не знайдеться «терпимий сусід».
  2. доросле дерево поглинає влітку за день більше 60 л. Води, а іншим декоративним культурам (під нею) залишаються тільки крихти рідини.
  3. від берези чимало сміття, вона часто оновлює листя, а плакучі сорти скидають навіть тонкі гілочки. Так що підтримувати чистоту на території стане складніше.
  4. якщо ваша ділянка межує з сусідами, то неправильно посаджена береза може стати причиною чвар, так як вона далеко відкидає тінь, загороджуючи світло рослинам нижніх ярусів. І навіть при дозволяються сніпом 4 метрах від паркану, доросле дерево створює тіниста пляма на значно більшій площі.
  5. у тісному сусідстві з березою не уживаються плодові дерева, тому в радіусі 10 метрів сад не посадиш.

Але всі ці мінуси легко перетворюються в плюси, якщо підійти до посадок з розумом.

Очевидні плюси березових посадок

Отже, вище було сказано, що доросле дерево – це найпотужніший насос, викачує вологу з землі. Якщо вам «пощастило» купити дачу в низині, де навесні багато місць просихають до кінця травня, а після дощів тижнями стоїть болото, тоді лісова береза вашому ландшафту дуже стане в нагоді. Вона нормалізує рівень вологості не тільки в радіусі кореневої системи, але і на метрів 10 вперед. Так що на низинних ділянках березові алеї садять в тій стороні, куди йде природний ухил землі.

Висота берези може зіграти на руку тим дачникам, чия ділянка знаходиться на відкритій місцевості і продувається всіма вітрами. Посадивши кілька дерев з півночі (або того боку, де частіше дме вітер), ви захистите плодові дерева, виноград і декоративні культури від підмерзання гілок, адже без вітру мороз куди легше переноситься. Тільки коли берези стануть дуже великими, доведеться другим рядом досаджувати середньорослі сорти (можна і не беріз), так як основна крона буде занадто високо і не зможе закрити від негоди нижній ярус посадок.

Плюс до всього іншого, опале листя беріз-прекрасна сировина для . Якщо збити ящик або зробити компостну яму, то щороку у вас буде під рукою багата грунт для підгодівлі грядок і квітників. Дрібні гілочки теж знадобляться: вони в компості зіграють роль прошарку, не даючи листю ущільнюватися і допомагаючи циркуляції повітря.

Береза біла посадка восени і догляд. Який час краще вибрати для посадки берези

Алея беріз, висаджених уздовж паркану, захистить від сильних вітрів більш ніжні декоративні чагарники, троянди, та й у вікна дути буде менше

Любителі банних процедур зможуть нарізати віники в достатній кількості, тим більше що стрижки допомагають сформувати більш пишну крону. Правда, якщо дерево махне за 20 метрів – до гілок ви не дістанете. Навесні ж вся сім’я матиме під рукою цілющий сік.

Як стримати зростання лісового дерева?

Якщо аргументи» за «переважили всі» проти » — садіть сміливо. Тим більше що стримати зростання лісової красуні цілком під силу недосвідченому садівникові. Як правило, берізки приносять на ділянку невеликі, до метра заввишки, адже маленькі саджанці легше приживаються. Відразу визначтеся, яка висота буде найбільш гармонійна у вашому ландшафті.

Як тільки через рік-два береза досягне потрібної висоти, зрізайте верхівку. Так ви дасте поштовх зростанню бічних гілок, зробите крону гущі і зупиніть зростання назавжди. Обрізку проводять влітку і після листопаду.

Береза біла посадка восени і догляд. Який час краще вибрати для посадки берези

Якщо на вашій ділянці проросла берізка з декількома стовбурами, переплетіть їх між собою і зв’яжіть. Через пару років це дерево придбає оригінальну форму

У дикій природі зустрічаються звичайні і плакучі види. Другі не ростуть вище 20 метрів. Але якщо ви захочете в лісі знайти саджанець плакучого сорту, то за зовнішнім виглядом навряд чи розпізнаєте, так як в «дитинстві» берізки виглядають практично однаково. Орієнтуйтеся на дорослі рослини, що ростуть поблизу. Вітер рідко заносить на велику відстань інший сорт.

Але якщо вам траплялася звичайна береза, ви можете перетворити її в плакучу рукотворним способом. Верхівку зріжте, а бічні гілки, які прагнуть вгору, пригніть і підвісьте на кожну грузик (пляшки з водою, залізяки та ін.). Головне — не переборщіть з вагою. Починати треба з невеликих важків, поступово збільшуючи їх тяжкість. Тоді взимку гілки не розламаються і не буде морозобоїн.

Щоб надати гілкам певний напрямок, вбивають в землю штирі (так як намет закріплюють) і до них прив’язують гілки з грузиками. На зиму місце дотику мотузки і гілки треба обмотати ганчіркою, щоб не перетерлася кора.

Варіанти обрізки дорослої берези

А що робити, якщо лісова красуня дісталася вам у дорослому стані? тут варіантів кілька: якщо розміри ділянки дозволяють, залиште її, як є, а під березою обладнайте куточок для відпочинку. Збийте навколо стовбура лаву, повісьте гамак або поставте садові меблі. У такому місці вам навіть в спеку буде прохолодно. Під покровом листя відмінно розміститься і дитяча кімната для дівчаток.

Береза біла посадка восени і догляд. Який час краще вибрати для посадки берези

Під дорослими березами все літо панує прохолодний напівтемрява, тому тут вішають гамаки, ставлять гойдалки і шезлонги або облаштовують дитячий куточок

Другий варіант – надати березі більш декоративний вигляд. Його використовують ті дачники, які планують створити більш впорядкований ландшафт, зі стриженими декоративними чагарниками, газоном, доріжками та ін. У цьому випадку березу можна красиво підрізати:

  1. залишити гілки тільки у верхній частині, спилявши верхівку і всі бічні гілочки, що ростуть нижче. Такий варіант стрижки називають» під пальму», так як у цього дерева все листя виходять з однієї точки зростання.
  2. спиляти всі гілки і верхівку, залишивши на стовбурі по 10 см від товстих гілок (уявіть, скільки відразу віників зв’яжете!). Тоді через пару років береза покриється великою кількістю молодих гілочок, що відходять від залишених обрубків, і буде нагадувати таку собі зелену колону.

Будьте готові, що не кожне доросле дерево подібну стрижку витримає. Береза може пару років хворіти, поки відправиться від шоку. Ще один мінус стрижки дорослих стовбурів-коріння моментально дадуть поросль. Так береза страхується на випадок загибелі і вистрілює новими «нащадками». Правда, боротися з ними не важче, ніж з порослю сливи або вишні.

Береза біла посадка восени і догляд. Який час краще вибрати для посадки берези

Щоб позбавити ділянку від зайвої тіні, у беріз повністю зрубують гілки майже до самої верхівки (стрижка а-ля пальма)

Які рослини можуть ужитися під березою?

Так як земля під березою буде сильно висушуватися, не всі декоративні рослини зможуть вижити в таких умовах. Правда, в спеку вам все одно доведеться поливати (як і будь-який квітник!).

Ось як виглядає список культур, які можуть ужитися з лісовою » гостею»:

  1. суниця . Принесіть з лісу пару кущиків і посадіть прямо в траві. Дітям такі ягоди збирати набагато цікавіше, тижні рвати на грядці.
  2. цибулинні . Ці посухи не бояться, так як вони цвітуть ранньою весною, коли вологи предостатньо навіть під березами. А влітку ви вже їх викопаєте.
  3. папороті . Вельми стійкий до будь-яких умов клімату вид рослин. Заплетуть під березою весь простір, якщо дасте їм волю.
  4. конвалії . Як і попереднє рослина, покривають грунт щільним килимом, анітрохи не страждаючи від тіні і сухості.
  5. анемона (або анемона). цвіте весь травень і органічно виглядає під лісовим деревом, так як і сама – виходець з лісу.

Як бачимо, більшість рослин, здатних «подружитися» з березою, – лісові мешканці. Ви навіть можете не купувати і на ринку, а відправитися в ліс і «контрабандою» накопати там безліч потрібних паростків. Правда, робити це краще ранньою весною, щоб ступінь приживлюваності була максимальною.

Береза біла посадка восени і догляд. Який час краще вибрати для посадки берези

Найчастіше під березами висаджують рослини весняного періоду цвітіння, так як їм для формування квітконосів після зими вологи вистачає

Декоративні сорти доречні на малих ділянках

Якщо ж посадка берези поки тільки в проекті – є час обміркувати, а чи потрібно вам дике дерево. На 4-5 сотках варто обійтися окультуреними, щепленими сортами, які не ростуть вище 3 метрів, а значить, і проблем буде менше.

Береза біла посадка восени і догляд. Який час краще вибрати для посадки берези

Юнга відноситься до карликовим березам, її часто прищеплюють на штамб, тому така рослина доречно в будь-якому дизайні території

Найбільш популярні в ландшафтному дизайні:

  • сорт юнга, чия крона нагадує пишний асиметричний парасольку, красиво спадаючий до землі;
  • сорт gracilis, виділяється прямим стовбуром і плакучою формою гілок;
  • сорт лонг транк, з сліпучо білим, без єдиної чорної точки стовбуром, великими різьбленими листям і спадаючої кроною.

При грамотному розміщенні і догляді береза стане головною визначною пам’яткою на вашій дачі і предметом заздрості для сусідів.