За цвіте чи форзиція після обрізки. Обрізка форзиції навесні

186

У будь-якому випадку садівники і просто любителі відносять рослину до чагарників-первоцвітів і неодмінно хочуть завести його у себе на ділянці.

Зміст

На що звернути увагу

Хоч чагарник і невибагливий, все ж деякі особливості в догляді за ним існують. Наприклад, він категорично проти рясного поливу . У жовтні, при настанні перших холодів, полив рослини зовсім потрібно припинити, утримувати вологу необхідно тільки в спекотні і посушливі літні місяці.

Ще один нюанс – форзиція раптом може виявитися «не тим» чагарником, на який ви розраховували – тобто цвісти не настільки рясно, як це було представлено на рекламній картинці в магазині.

Причина-вибір сорту невідповідного для певного кліматичного виду. Або ж банальна пересортиця, неприємне явище, процвітаюче на наших ринках і в магазинах насіння і саджанців.

Перед вибором і посадкою звертайте увагу на все : від назви сорту і характеристик до зовнішнього вигляду. Розбирайтеся в особливостях кожного сорту, щоб не розчаруватися в своєму «золотому» придбанні.

Трохи історії

Ця маслиноподібна рослина широко поширена в східних країнах. Китай, корея, японія знають «золотий» ажурний кущ споконвіку.

В європу форзиція приїхала в середині позаминулого століття, завдяки тому, що сподобалася головному садівникові кенсінгтонського палацу пану форсайту. Його ім’я рослина і отримало згодом.

В англії чагарник прийнято називати дуже точно – форсайтія – щоб максимально наблизити назву рослини до прізвища знаменитого ботаніка.

Чагарник форзиція: посадка і догляд

Щоб прикрасити свій сад золотою і ажурно квітучої форсайтією, досить взяти кілька живців, що залишилися після обрізки. Бажано вибирати найміцніші і перспективні. Через низький відсоток схожості насіння чагарнику, насіннєвий спосіб розмноження рослини практикується набагато рідше.

Для посадки краще використовувати живці після весняної та літньої обрізок – вони набагато швидше вкорінюються. На зиму молоді паростки неодмінно вкривають сухим листям або ялиновими гілками.

Інший спосіб розмноження – відводки . Для садівників він самий безхлопотний: притиснути гілку до землі і трохи надрізати кору. Завдяки надрізу гілочка швидше пустить коріння.

Форзиції дуже світлолюбні, але невелике затінення витримують. Тому місце для посадки вибирайте ретельно: чим більше воно буде залито сонцем, тим краще буде розвиватися чагарник. Дуже добре, якщо місце, вибране для постійного «місця проживання» форсайтії, буде ще й захищеним від вітру.

Грунт для вирощування куща форзиції, обов’язково повинна бути досить пухкої і водопроникної. При посадці в яму додайте трохи піску і перегною, це допоможе молодому рослині міцніше «вчепитися» за землю. Дуже добре, якщо знайдеться совочок деревної золи, форзиція дуже добре реагує на таке добриво.

Дотримуйтеся параметрів посадкової ями: 60х70 см.не перезволожуйте грунт, золотистий східний чагарник легше переносить посуху, ніж вологу.

Обрізка

Без обрізки кущ форзиції може швидко втратити свій привабливий вигляд, не настільки добре цвіте, витягується і кошлатиться.

Обрізати гілки необхідно відразу ж після цвітіння , але не надто стараючись – залишайте пагони молодші і видаляйте старі (чотирирічні). Помічено, що старенькі гілки цвітуть дуже важко і мало, а то і зовсім не цвітуть. Природно, такі не годяться для розмноження.

Старі пагони можна визначити по їх розгалуженню і по тому, як низько вони нагнулися до землі.

Укриття на зиму

Підготовка до зими форзиції. Навіть випробувані морозостійкі сорти форсайтії обов’язково потрібно утеплювати на зиму купами сухого листя або хвоєю.

Молоді гілки особливо ніжні і якщо вони примерзнуть в холоди, то навесні не зможуть повноцінно цвісти.

Перед тим, як утеплювати, гілки куща необхідно щільно притиснути до землі, а потім вже укрити.

Розмноження

в одному з попередніх розділів ми вже згадали, що форзиція розмножується живцюванням і набагато якісніше виходять кущики з живців весняної обрізки. Але деякі садівники практикують осіннє розмноження.

Розмноження восени

Відріжте молоду, але вже здеревілу гілочку довжиною не більше 18 см і помістіть в землю на глибину 10 см.кілька наземних бруньок залиште на поверхні (трьох цілком достатньо) і гарненько накрийте сухим листям, щоб держак вдало перезимував.

Розмноження навесні

Зелені живці, зрізані на початку червня, помістіть в розчин корневина, нехай побудуть кілька днів. Готові до висадки гілки поміщають в тепличні умови: заздалегідь підготуйте земляну суміш, горщики і поліетиленову плівку для створення міні-теплиці.

До осені молоденькі живці вже повинні будуть пустити коріння. В кінці вересня-жовтні саджанці можна сміливо «переселяти» на грядки, присипавши товстим шаром листя.

Найпростіший із способів розмноження форсайтії – відводки. Кущ з успіхом може виробляти його і самостійно: гілки, стикаючись з грунтом, пускають коріння, даючи життя новому кущу.

Але стихійне розмноження не влаштовує садівників, тому вони ретельно контролюють процес або беруть в ньому участь, притискаючи до землі саме ту гілку, яка здалася їм найвдалішою.

Квіти форзиції. Фото

Загальна для всіх сортів чагарнику форзиція характеристика : деревоподібний чагарник, ранньоквітучий, має дрібні жовті квітки.

Але сорт сорту ворожнечу. Всього їх сім і кожен зачаровує своєю унікальною особливістю.

Форзиція проміжна, наприклад, сама яскраво квітуча, її квіти сліпучо-золотисті, зібрані на гілці групами по кілька штук. Вона ж придатна і для озеленювальної мети, її яскраво — зелені соковиті листя не втрачають свого кольору і восени. Має кілька декоративних форм, серед яких садівники виділяють густоцвітну (зі скрученими квітами), чудову (з пучковидним розміщенням квітів) і первоцвітну (з квітами, розташованими біля основи гілки).

Популярний сорт яйцевидної форзиції . Її називають зимостійкою красунею за здатність добре переносити холоди навіть без укриття. Квіти — від яскраво-жовтих, до темно-жовтих відтінків, численні і великі.

Оригінальний вигляд має форзиція звисаюча . Цвіте в травні погойдуються великими жовтими дзвіночками. Гілки рослини-тонкі і пониклі, завдяки чому кущ виглядає ніжним, беззахисним і дуже оригінальним.

Ці дивовижної краси сорти ви можете оцінити, глянувши на фото.

Кущ після цвітіння

Після того, як сонячна форзиція потьмяніє, переживши бурхливий час свого цвітіння, не поспішайте викреслювати її з числа декоративних елементів саду.

Період ажура квітів короткий, але залишаються листя!

Змінивши золоті дзвіночки на гілках, листя здатні зберігати свій оптимістичний забарвлення до перших заморозків, оживляючи сад і радуючи вас в осінні дні.

«форзиція «(або» форсайтія», названа на честь англійського ботаніка форсайта) — вкрай незвичайне рослина. Воно відноситься до роду листяних декоративних чагарників, і, до того ж, вважається одним з найбільш ранніх, первоцвітних. Це означає, що в період ранньої весни, на сірому тлі ще не прокинулася природи, голих дерев, кущі форзиції вже починають цвісти і скрашують пейзаж своїми яскраво-золотими дзвонові квітками.

Популярні сорти форзиції з фотографіями і батьківщина їх зростання

За цвіте чи форзиція після обрізки. Обрізка форзиції навесні

За цвіте чи форзиція після обрізки. Обрізка форзиції навесні

За цвіте чи форзиція після обрізки. Обрізка форзиції навесні

За цвіте чи форзиція після обрізки. Обрізка форзиції навесні

За цвіте чи форзиція після обрізки. Обрізка форзиції навесні

За цвіте чи форзиція після обрізки. Обрізка форзиції навесні

За цвіте чи форзиція після обрізки. Обрізка форзиції навесні

За цвіте чи форзиція після обрізки. Обрізка форзиції навесні

За цвіте чи форзиція після обрізки. Обрізка форзиції навесні

За цвіте чи форзиція після обрізки. Обрізка форзиції навесні

Вперше була виявлена в південно-східній частині європи, а конкретно: на схилах гір балканського півострова.

Даний чагарник не дуже високий, приблизно 2 м заввишки (12 років -3,5 м). Листя до 7 см завдовжки. Квітки золотисто-жовті, мають слабо виражену форму дзвіночка.

Батьківщина: північна частина китаю.

Особливі характеристики: злегка вигнуті гілки, листя до 10 см завдовжки, квітки світло-жовтого кольору, великі, зі слабо перекрученими ажурними пелюстками.у порівнянні з європейською форзицією, ця рослина більш чутливо до низьких температур.

За цвіте чи форзиція після обрізки. Обрізка форзиції навесні

Фото. Форзиція яйцеподібна

Походить з листяних лісів корейського півострова. Вважається найбільш зимостійкою і посухостійкою, а тому вкрай популярна в центральній росії, так як є можливість вирощувати її без укриття.

Різновиди та їх особливості:

  1. «melisa «(карликова і дуже компактна крона)
  2. «tetragold «(темно-жовті квітки)
  3. «spring glory «» найбільш довгий періодЦвітіння, колір варіюється від жовтого до багряного в залежності від часу цвітіння)

Дикоросла звисаюча форзиція досі зустрічається в північному і центральному районах китаю.

Гілки дугоподібної форми, пониклі. Квітки золотисто-жовті, дрібні, ростуть пучками уздовж пагонів.

  1. строката (листя з золотистим відливом);
  2. пурпурно-стеблова;
  3. оманлива;
  4. фортуна (темно-жовті квітки);
  5. зібольда;

За цвіте чи форзиція після обрізки. Обрізка форзиції навесні

Фото. Форзиція зеленейшая

Батьківщина зростання: східний китай. Дикоросла форзиція любить схили гір і покриває їх цілими заростями.
Особливості: дуже темні, довгі (до 15 см завдовжки), зубчасті, довгасті листя. Квітки також можуть мати зеленуватий відлив.

Форзиція проміжна — це гібрид між темно-зеленою і звисаючою. Характеризується широким вибором різних декоративних форм. Тут представлені деякі з них:

  1. «fiesta»
  2. «beatrix farrand»
  3. «lindwood «(формується як штамбова рослина)
  4. «variegata»

Слід зазначити, що існує ще один вид — форзиція снігова, або абеліофіллум. На жаль, даний вид знаходиться під загрозою зникнення, занесений до червоної книги і зустрічається вкрай рідко.

Особливості вирощування форзиції у відкритому грунті

Відомо, що форзиція вкрай популярна в озелененні європейських міст. Її часто можна зустріти на вулицях і в парках. Обумовлюється це не тільки привабливим видом рослини, але і тим, що воно невибагливо і невимогливо. Догляд за форзицією не вимагає особливих садівничих навичок і не доставить неприємностей навіть недосвідченому.

Сезон посадки

За цвіте чи форзиція після обрізки. Обрізка форзиції навесні

Садять форзицію навесні або ранньою осінню до заморозків.

Посадка проводиться або ранньою осінню, до настання заморозків, або навесні.

Довідка: не забувайте мульчувати грунт сухим листям, особливо при посадці ранньою осінню.

Посадка форзиції самостійно

Вимоги до грунту наступні: легкі суглинки або вапняні, злегка лужні сухі грунти.

Довідка: ділянка повинна бути захищена від вітру!

Схема посадки така: 0,7 – 1,5 м між рослинами при груповій посадці, яма для кожної рослини повинна бути об’ємом 50х50х60 см.

Утрамбовка ями перед посадкою рослини:

  1. 12 см дренажу (щебінь, бита цегла);
  2. 10 см піску;
  3. суміш листової землі і торфу в пропорції 2:1;
  4. 200 грам деревної золи;

Після посадки земля повинна бути в обов’язковому порядку ущільнена.

Догляд за форзицією у відкритому грунті

Рослина невибаглива, догляд за ним не вимагає особливої уважності. Слід тільки зазначити, що форзиція світлолюбна, тому постійно затінені ділянки посадки для неї небажані. Полив помірний, при посушливій погоді рослині потрібно не більше, ніж 10-12 літрів води на місяць.

Добриво три рази за сезон:

  1. у перший раз перепрілим гноєм уздовж пристовбурного кола (не впритул) з рясним поливом (період: рання весна);
  2. потім повноцінним мінеральним добривом з розрахунку 60-70 грам на 1 м2 (квітень);
  3. підживлення «кеміра-універсал» 100-120 грам на 1 м2 (період після цвітіння);

Способи розмноження форзиції

За цвіте чи форзиція після обрізки. Обрізка форзиції навесні

Найбільш успішний метод розмноження форзиції, це живцювання

Існує два способи розмноження форзиції: насіннєве і вегетативне (тобто кореневими нащадками, діленням куща і живцями).

У садівництві популярні, звичайно, вегетативні способи.

Якщо вам переважно вирощувати форзицію живцями, то:

Живці зрізаються довжиною приблизно 15 см, бажано це зробити в червні. Далі нижнє листя повинні бути зрізані, сама гілочка оброблена стимулятором коренеутворення (корневин, епін, гетероауксин), після чого її можна садити. Більш дорослі і здеревілі живці можна посадити і ранньою осінню, до початку заморозків, тільки необхідно утворити покрив з сухого листя, щоб рослина перезимувало і прижилося.

Якщо ви вирішили вирощувати форзицію відводками, то:

Молодий пагін слід пригнути до землі і закріпити. Попередньо надрізавши кору, засипати зверху родючим грунтом. Таким чином втечу дуже скоро вкорениться і утворюється нова рослина. Стару гілку можна зрізати через рік.

Насінням форзиція розмножується погано, тому даний метод не популярний серед садівників.

Шкідники, хвороби чагарнику і як з ними боротися

Форзиція піддається бактеріозу і моніліозу, впливу нематод. У першому випадку рослині вже ніяк не допомогти, і його можна тільки викопати з корінням і викинути.

Мініліоз-це грибкове захворювання, що характеризується коричневими плямами на листках. Не плутати з простим в’яненням, так як від в’янення рятують такі засоби, як фундазол або ценеб (розчин 2-5%), в той час як мініліоз можна вилікувати тільки вирізавши всі пошкоджені тканини. При згубному впливі нематод грунт під рослиною знезаражується «карбатіоном».

Обрізка кущів

За цвіте чи форзиція після обрізки. Обрізка форзиції навесні

Як зазвичай форзицію підрізають що б видалити підсохлі і підмерзлі гілки

Форзиція піддається лише санітарної обрізку, тобто не відрізняється особливими вимогами. Обрізаються підсохлі гілки, у дорослих чагарників — підмерзлі кінці гілок. Іноді після періоду цвітіння все гілки форзиції коротшають на одну третину, за бажанням, з додачею кущу кулястої або чашоподібної форми. Але такі радикальні методи використовуються, як правило, для» омолодження » куща, тобто для того, щоб дати можливість прорости новим паросткам. Цю процедуру слід робити не частіше, ніж раз на 4 роки.

Підготовка до зими форзиції

Для молодих рослин слід заздалегідь підготувати покрив з ялинових гілок. В іншому, гілки чагарнику пригинаються до землі і по можливості зміцнюються в такому положенні. Стовбур і коло засипається сухими гілками і листям, зверху весь кущ покривається ялиновим гіллям. Врахуйте: як було сказано вище, деякі види рослин, такі як форзиція яйцеподібна, здатні перезимувати без всяких укриттів.

Ландшафтний дизайн: ідеї для саду

Давно було встановлено, що найкраще форзиція виглядає на тлі темно-зелених хвойних рослин, так що в якості компаньйонів до неї зазвичай йдуть: ялина, туя, а також ялівець. Сама форзиція найчастіше висаджується як солітер (тобто. Одиночна рослина), або в складі міксбордерів (клумб-квітників). Звисаюча форзиція дуже ефектно виглядає на шпалерах будівель, використовується при декоруванні схилів, в живоплоту.

Форзиція зацвітає одна з перших і наповнює наш сад весняним настроєм. Головне її достоїнство в тому, що квітки з’являються на пагонах раніше, ніж листя. Квітки у форзиції «ovata» в діаметрі до 2 см. Взагалі, чагарник виростає до висоти 1,5-2 м і шириною близько 2 м. Я б рекомендувала його формувати на рівні 1,3 м або 1,5 м, так само в діаметрі не давати йому досягати 2-метрового розміру, так як сади у нас невеликі і хочеться багато рослин в них розмістити.

Догляд за форзицією

Детальна інформація з фото про посадку форзиції і догляд за нею .

Форзиція дуже невибаглива в догляді. Навесні, ось зараз, коли на них розпустилися квітки, можна внести комплексне добриво з мікроелементами, тижні через 2 – приблизно через місяць – можна повторити підгодівлю. Якщо добрива не внесені-вона все одно буде продовжувати рости, це ніяк не вплине, але буде вдячна вам так само і за органічне добриво протягом сезону.

Розмноження форзиції

Форзиції легко розмножуються насінням, живцями, повітряними відводками. Ми в середині літа можемо нарізати полуодревесневшіх пагонів сантиметрів по 20, зробити субстрат з добре перепрілого торфу і піску, посадити туди живці. Бажано закрити їх плівкою або п’ятилітровою пляшкою. Для кращого вкорінення живців форзиції можна обмокнуть їх в корневин або потримати в розчині гетероауксину.

Цвітіння форзиції триває 10-20 днів, після цього в жовтні дозрівають насіння, які можна посіяти. Зацвітають сіянці на 4-5 рік.

Квітки форзиції володіють тонким солодкуватим ароматом, але відчувається він тільки в наближенні до чагарнику.

Для форзиції досить легко підібрати сусідів, це можуть бути ялівець козацький, спіреї , барбариси тунберга та інші рослини. Саме приголомшливе поєднання може вийти при посадці форзиції і рододендрона ледебура або рододендрона деурского. Так як цвітуть вони в один час, дуже рясно, повністю покриваючи квітками гілки, і добре поєднується бузковий і жовтий кольори.

Обрізка форзиції

Форзиція потребує щорічної обрізки. Сьогодні ми будемо цей екземпляр нещадно стригти. Ми в голові намалювали собіФорму, зазвичай це куляста форма, і все, що виходить візуально за її межі, будемо обрізати. При обрізанні ми намагаємося не залишати пеньків, зріз робимо відразу над ниркою, і таким чином, щоб гілки росли назовні. Тобто, у напрямку росту нирки можна визначити в який бік буде рости майбутня гілка. Якщо я зроблю зріз тут, то гілка буде рости приблизно в цьому ж напрямку. Якщо я зроблю зріз тут-гілка буде рости назовні. Полуодревесневшіе пагони також можна використовувати для вкорінення. Тобто, ми зверху все, що стирчало і виходило за межу намальованої візуально сфери, обрізаємо. Щоб крона була добре освітлена, провітрювалася, не загущалась, ми обрізаємо всі гілки, які ростуть всередину. Жаліти не потрібно, ми робимо благо.

Якщо форзиція стала занадто старою, погано цвіте і займає багато місця – можна «посадити її на пень». Так називають радикальну обрізку на рівні грунту. Форзиція після такої обрізки швидко відновлюється, дасть багато нових пагонів, які будуть радувати вас прекрасними квітами.

До весняних свят можна зробити вигонку пагонів форзиції, тобто, в січні-лютому нарізати гілок і поставити їх у воду. Квітки форзиції можуть прикрасити будь-який інтер’єр.

Ще раз нагадаю, що форзиція дуже невибаглива. Вид форзиція «ovata» овальна, яйцеподібна — самий зимостійкий, посухостійкий, практично не уражається хворобами і шкідниками.

Форзиція добре виглядає в якості солітера і в складі складних композицій. Вона підходить як для великих парків, так і для малих садів. Чагарники форзиції садять на відстані 2 м.

Добриво форзиції

У догляді за форзицією ви можете допустити 2 помилки: посадити її занадто близько до інших чагарників, і друге – це вносити добрива в кінці серпня або пізньої осені. Справа в тому, що пагони повинні визріти і підготуватися до зими, тобто ні в якому разі не слід вносити будь-які добрива в кінці серпня і восени. Органічні та мінеральні добрива вносяться 1 раз на місяць в період з травня по липень.

Яскрава і сонячна східна гостя – форзиція – чагарник, перший розквітає в порожньому, тільки прокидається від зимової сплячки саду. Форзиція – по-іншому форсайтія) — чагарник, що виростає до 4 метрів у висоту і досягає в діаметрі 2 метрів. Ранньою весною він зацвітає вибухом яскраво-жовтого кольору, але вже в квітні його цвітіння закінчується. При цьому він продовжує прикрашати сад все літо своєї насиченою зеленою або строкатою листям, перетворюючись восени в золотисто-пурпурне диво.

Форзиція відноситься до сімейства маслинових. Селекціонери славно потрудилися над рослиною і вивели безліч сортів, що відрізняються розмірами, формою крони і забарвленням листя.

Особливості вирощування форзиції в саду

Для того щоб цвітіння було пишним і тривалим, за форзицією потрібно доглядати. Одним з базових елементів догляду є обрізка.

Форзиція добре зимує за умови, що її ретельно вкривають.

Чагарник дуже любить світло, але готовий жити і в невеликій тіні, головне, щоб місце не продувалося вітром.

Набагато легше перенесе посуху, ніж надлишок вологи. Необхідна періодична прополка і розпушування грунту пристовбурної зони куща.

Посадка в грунт

Посадка форзиції проводиться навесні або восени в ями глибиною не менше 60 сантиметрів і шириною по сторонах не менше 50. Це пов’язано з тим, що кореневої куля повинен бути вкопаний на глибину 30-40 сантиметрів. Оскільки кущі розростаються досить широко, відстань між посадками форзиції має бути 1,5-2 метра.

Способи посадки

У підготовлену для посадки чагарнику яму додають пісок і торф. Якщо грунт кислий, добре ще додати деревну золу або вапно. Спочатку дно ями дренується битою цеглою, великим керамзитом або щебенем. Шар повинен бути не менше 20 сантиметрів, потім – 10 сантиметрів піску. В кінці насипається грунт, на яку і садиться кущ форзиції. Далі все повністю наповнюється землею, утрамбовується і рясно поливається.

Оптимальний час для посадки

Оптимальний час для посадки – рання весна з припиненням заморозків і осінь до їх настання.

Грунт для рослини

Рослина віддає перевагу слаболужний сухий грунт з додаванням листової землі, піску і перегною. В цьому випадку цвітіння куща буде більш рясним.

Посадка восени і навесні

Садити і пересаджувати форзицію потрібно навесні або восени, але при цьому існує відмінності в подальшому догляді.

Якщо посадка проводиться навесні, то догляд протягом літа буде звичайним, без особливостей.

При осінній посадці знадобиться мульчування грунту. Мульча повинна бути повітропроникною, щоб нирки під нею не пріли при настанні відлиги.

За цвіте чи форзиція після обрізки. Обрізка форзиції навесні

Догляд за чагарником нескладний, але і залишати рослину без уваги все ж не можна. Форзиції потрібна прополка і розпушування грунту. Ці процедури потрібно проробляти після поливу. Причому рихлити форзицію потрібно грунтовно-приблизно на глибину 20-30 сантиметрів. Це необхідно, щоб її коріння могли «дихати». Після розпушування навколо стовбура потрібно розсипати компост і суху землю.

Місце розташування та освітлення для рослини

Найкраще форзиція відчуває себе на світлому сонячному місці. Основна умова для неї, щоб не було протягу. Якщо в саду немає такого місця, то можна посадити і в затінку — його форзиція перенесе легше, ніж вітер.

Багато, намагаючись прикрасити свій сад, висаджують живоплоти з форзиції, оформляють нею вхід на ділянку (тими сортами, які мають звисають гілки, їх легше розташувати на каркасі арки над входом). Дуже красиво виглядають яскраві квітучі кущі з боків від входу в будинок. Якщо на ділянці є хвойні дерева, варто перед ними посадити кущ форзиції – вона чудово виглядає на тлі їх темної зелені.

Вологість повітря

Форзиція прекрасно живе в умовах нашого помірного клімату і додаткового зволоження не вимагає.

Як правильно поливати

Чого форзиція зовсім не переносить, так це надлишку води. Її краще недолити, ніж перелити. Якщо літо не посушливе, форзиції взагалі не потрібен додатковий полив, їй буде достатньо опадів.

Якщо літо занадто сухе, то один або два рази на місяць її потрібно поливати з розрахунку 10-12 літрів води на кожен кущ.

Важливо! для поливу краще використовувати відстояну воду.

Підживлення і добриво рослини

Удобрюють форзицію тричі за сезон. Перший раз-навесні, коли чагарник тільки починає зацвітати. В цей час під кущем розсипають гній і поливають його водою. Гній розкласти потрібно так, щоб нижні гілки його не торкалися.

Вдруге підгодівля проводиться відразу після цвітіння, тобто в квітні-травні. Це пов’язано з тим, що рослина в цей час починає закладати нирки для наступного цвітіння. Тому від якості підгодівлі залежить те, як це «сонечко» буде цвісти в наступному році.

Потрібно використовувати мінеральні добрива з розрахунку 70 грам на 1 квадратний метр.

І остання підгодівля робиться восени також мінеральними добривами.

Важливо! якщо кущ був посаджений восени, весняну підгодівлю йому не роблять.

Обрізка форзиції

Обрізка – це, мабуть, один з найважливіших елементів догляду за форзицією. Від цього залежить і пишність цвітіння, і зовнішній вигляд куща, і тривалість його життя.

Способи обрізки

Обов’язкова обрізка проводиться навесні і восени. Після цвітіння вирізаються всі старі або сухі гілки, інші вкорочують приблизно в два рази. Навесні обов’язково зрізають підмерзлі частини гілочок. Якщо підрізати окремі постарілі гілки, залишивши 4-6 сантиметрів від землі, від них підуть свіжі пагони.

Таким же чином можна зробити і омолоджуючу обрізку. Тоді всі гілки зрізаються практично до землі-залишають не більше 6-10 сантиметрів. Але таку обрізку можна робити не частіше, ніж один раз в 4-5 років.

Протягом літа можна робити обрізку з метою додання кущу певної форми або для того, щоб трохи прорідити його густоту. Якщо цього не робити, потім буде набагато складніше пробиратися крізь нетрі розрослися гілок, та й якість цвітіння може постраждати, так як старі гілки цвітуть погано і неохоче.

Важливо! обрізку роблять тільки дорослим рослинам. Зовсім молодим кущикам дають спочатку підрости і розгалужитися.

Обрізка восени

Осіння обрізка проводиться також з метою видалення старих гілок, але вона не є визначальною для росту і цвітіння рослини.

За цвіте чи форзиція після обрізки. Обрізка форзиції навесні

Пересадку форзиції виробляють найчастіше восени. Робиться вона за абсолютно такою ж технологією, як і посадка. Перед початком заморозків саджанці ретельно вкриваються сухим листям і ялиновими лапами, щоб вони добре перенесли зимові морози.

Розмноження рослини

Розмноження форзиції можливе насінням, відводками, живцями або діленням куща.

СпособиРозмноження

Плакучі сорти форзитії, нижні гілки яких лежать на землі часто вкорінюються самі. Часом їм потрібно просто трохи допомогти. Розмноження живцями і відводками – найбільш часто застосовуються способи розмноження. Розмноження насінням частіше використовуються селекціонерами для видових рослин.

Розмноження форзиції зеленими живцями

Зелені живці з молодих пагонів зрізають приблизно в середині травня після того, як закінчилося цвітіння. Послідовність дій:

  • верхній кінець держака обрізають прямо, а нижній трохи по косій. Довжина живців повинна бути не більше 10 сантиметрів
  • живці поміщають косими зрізами на 8-12 годин в розчин корневина. Занурити в розчин живці треба на 2-3 сантиметри
  • живці висаджуються в п’ятисантиметровий шар вологого піску на глибину трьох сантиметрів
  • парничок з саджанцями накривається плівкою і регулярно поливається
  • перед настанням зими парник з живцями ретельно вкривається
  • навесні готові рослини пересаджують у відкритий грунт
  • і тільки восени підросли кущики вже висаджують на постійне місце.

Розмноження живцями проводиться на початку червня.

Можна розмножувати форзицію і здеревілими живцями. Вони зрізаються в листопаді, ув’язуються в пучок і зберігаються в холодному місці всю зиму. Можна залишити їх в саду, загорнувши в папір і рясно присипавши зверху мульчею. Висаджувати їх потрібно навесні так само, як і зелені живці.

Відводками

Щоб розмножити форзицію відводком, досить вибрати хорошу квітучу нижню гілку на кущі, зробити на ній невеликий надріз і притиснути її до землі місцем надрізу. Зверху гілку потрібно як слід присипати грунтом і закріпити чим-небудь, щоб гілка не піднімалася.

Наступної осені цю частину гілки разом потрібно акуратно обрізати і викопати коріння разом земляною грудкою. Готове нову рослину можна висаджувати на постійне місце.

Діленням куща

Поділ куща – це спосіб, з якого швидше за все можна отримати нову квітучу рослину. Для цього кущ повністю або частково викопують, гострим ножем відсікають частину кореневища і висаджують його відразу на постійне місце.

Посадку проводять, дотримуючись всіх правил, описані в розділі «посадка форзиції в грунт»

Насінням

Посадку насіння проводять восени, відразу після їх збору, або навесні. Якщо посадку відкладають до весни, насіння повинні витримуватися протягом двох місяців при температурі від +2 до +5 градусів.

Насіння висівають в ємності, заповнені сумішшю листової землі, піску і перегною. Там вони ростуть протягом року. Через рік їх розсаджують в окремі ємності, а через два-три роки висаджують в саду на постійне місце.

Важливо! кущі, вирощені з насіння, зацвітуть тільки на 4-6 році життя.

Цвітіння форзиції

Форзиція тим і хороша, що зацвітає найпершою після тривалої зими, доставляючи радість і пробуджуючи до життя.

Коли цвіте (період цвітіння) рослина, форма квітки

Цвітіння починається на початку березня і триває приблизно до середини квітня. Яскраво-жовті квіти суцільно покривають гілки практично від основи до самих кінчиків. Дрібні-не більше 2,5 сантиметрів — вони зібрані в суцвіття. Форма чотирилистого квітки нагадує дзвіночок. Квіти з’являються на гілках раніше, ніж розпускаються листя.

За цвіте чи форзиція після обрізки. Обрізка форзиції навесні

В цілому, форзиція досить стійка до хвороб і шкідників. Хвороби, які можуть вражати чагарник:

  • в’янення. Можна лікувати фундазолом;
  • моноліоз. Ознака захворювання-темні плями на листках. В такому випадку вирізають уражені гілки;
  • бактеріоз. Кущ треба викопати з коренем і знищити;
  • нематоди. Лікується обробкою грунту карбатіоном.

Популярні види (сорти)

Форзиція проміжна

Вид форзиції з найяскравішими квітами, що не втрачає декоративності і в літній час завдяки соковитій зелені листя. Саме форзиція проміжна має кілька найпопулярніших у квітникарів сортів, таких як

  • «тетраголд «- невеликі, до 1 м кущі з темними великими квітками;
  • морозостійкий сорт «голдзаубер» — квітки дуже великі, лимонного кольору;
  • «спрінг глорія» — високий кущ з великими квітками і листям, які восени забарвлюються в жовті, фіолетові і червоні кольори;
  • «меліса » — карликовий чагарник, часто використовуваний в оформленні альпійської гірки.

Форзиція яцевидна

Відрізняється хорошою морозостійкістю. Відтінки великих численних квіток — від яскраво — до темно-жовтих.

Форзиція звисаюча

Ніжні тонкі звисаючі гілки, посипані великими квітками, надають кущу ніжний і трохи беззахисний вигляд.

  • осінню підгодівлю потрібно проводити добривом з додаванням фосфору і калію. Тоді форзиція краще перезимує і буде забезпечено визрівання весняних пагонів;
  • при підготовці до зимівлі форзицію утеплюють ялиновими лапами. При цьому великі гілки залишають зовні, а дрібні і тонкі притискають до землі, закріплюють і вкривають ялиновим гіллям, попередньо мульчуючи шаром листя або соломи.
  • обрізку куща слід проводити з обережністю, не зрізуючи занадто багато. Інакше кущ буде дуже швидко розростатися, але погано цвісти.

Відповіді на запитання читачів

  • тривалість життя рослини

Форзиція-рослина багаторічна, що вимагає омолодження один раз в чотири-п’ять років

  • чому квітка не цвіте

Можливо, неправильно була проведена обрізка або чагарник росте в глибокій тіні.

  • чому жовтіють (сохнуть) листя?

Можливо, рослина уражена одним з перерахованих вище захворювань

  • догляд за квіткою в зимовий час

Форзиція зимує в грунті, головне – правильно підготувати її до зими, ретельно підгодувавши, мульчувати пристовбурні кола грунту і укривши її ялиновим гіллям.

Золотисті плями квітучої форзиції служать першою яскравою прикрасою квітневого саду, є передвісником тепла і весняного затишку. Щоб цей красивоцветущий чагарник, який в народі називають «золотий дзвіночок» або «золота верба», радував нас своїм цвітінням і в наступному році, йому необхідно, насамперед, вибрати правильне місце в саду і своєчасно зробити обрізку. Форзиція воліє сонячні, захищені від вітру, місця, але витримує також і півтінь, любить родючий грунт з достатнім вмістом вапна.

Терміни і спосіб обрізки сприяють цвітінню

Фахівці рекомендують проводити обрізку кожні три роки з метою запобігання загального старіння куща, а також, щоб крона не втрачала форму. У чагарників висотою від двох до трьох метрів квіткові бруньки утворюються на пагонах минулого року. На старих пагонах квіток не буває. Тому найбільш підходящим часом основної обрізки вважається друга половина весни, по закінченню періоду цвітіння. Спочатку проводять проріджування куща, вирізаючи старі гілки близько до землі. Якщо внизу на гілці багато бічних пагонів, її обрізають над ними. У форзицій, що володіють мезотонним розгалуженням, найбільш сильні бічні гілки формуються переважно в середній частині материнського втечі. Однак і в його верхній частині спостерігається інтенсивніше розгалуження, що призводить до дугоподібного згинання гілки. Також довгі пагони з’являються безпосередньо близько вищої точки дуги на верхній стороні гілки.

Незважаючи на те, що ця рослина використовується, в першу чергу, в якості солітера або в монопосадках на газоні, завдяки певній техніці обрізки з неї можна сформувати живопліт. В цьому випадку обрізку слід проводити не раніше червня, щоб кущі інтенсивніше пустили пагони. Не поспішайте викидати зрізані гілки-їх можна використовувати для розмноження! виберіть зелені живці довжиною до 20 см, видаліть у них нижнє листя і висадіть живці для вкорінення під парник в перліт або пісок. Таким чином, ви отримаєте саджанці форзицій, які після вкорінення можна висадити в сад.

Регулярна обрізка перешкоджає оголенню куща

Навіть якщо ви віддаєте перевагу оформляти сад рослинами з природною формою крони або куща, форзицію все одно необхідно обов’язково обрізати, щоб вона виглядала природно охайно. Тому що без обрізки пагони, спрямовані вгору, стають довшими і сильніше в той час, як середина швидко загущается. Все це призводить до того, що підстава куща оголюється і рослина цвіте тільки на кінцях гілок. В таких умовах знижується також і пишність цвітіння, квітки втрачають декоративність. При регулярній, яку слід проводити раз в два-три роки, форзиція буде відчувати себе чудово і віддячить вам не тільки красивим видом, але і рясним цвітінням.

Для цього слід провести стримуючу зростання обрізку. В рамках цього заходу старі і сильноРозгалужені гілки потрібно зрізати»на пеньки». Зріз повинен бути діагональним і перебувати над зовнішньою ниркою. Також слід обрізати на третину довжини і прикореневі пагони, що ростуть від основи куща. Можна вкоротити також і сильно звисають гілки, зменшивши цим крону рослини.

За цвіте чи форзиція після обрізки. Обрізка форзиції навесні
Для проріджування куща форзиції необхідно зрізати найстаріші гілки «на пень».

Омолоджуюча обрізка надає форзиціям компактну форму і декоративність

Той, хто не підтримує форму золотистих кущів форзиції регулярної обрізанням, цілком ймовірно отримає справжні зарості з безліственних гілок і убоге цвітіння. Щоб виправити цю ситуацію і змусити старий кущ знову рясніти золотисто-жовтими переливами, необхідно провести радикальну омолоджуючу обрізку. Найбільш сприятливий час для такої обрізки — рання весна до початку цвітіння. У перший рік омолоджуючої обрізки у старого чагарнику залишають чотири-п’ять сильних пагонів, інші обрізають «на пень». Це сприяє швидкому відростання нових пагонів.

За цвіте чи форзиція після обрізки. Обрізка форзиції навесні

У наступному році до розпускання бруньок слід прорідити всі виросли за минуле літо пагони: видалити слаборозвинені пагони, інші вкоротити. Така обрізка буде дійсно ефективною в тому випадку, якщо окремі гілки ви зробите різної довжини. Таким чином, вийде відповідна гілляста крона. І на закінчення необхідно повністю обрізати до рівня землі чотири-п’ять пагонів, які ви залишили з минулого року. На третій рік перші пагони повинні зацвісти, а рослина в цілому придбає здоровий вигляд.

Карликові форзиції потребують особливого догляду

Якщо у вашому саду немає місця для розлогого чагарнику форзиції, це ще не привід відмовлятися від рослини, яка наповнює сад сонячним світлом і тим самим створює святковий настрій. У місцевих розплідниках запитайте карликові сорти, такі як, наприклад, «arnolds dwarf», «happy centennial», «marée d’or» або «bronxensis». Такі рослини ростуть досить повільно, ледь досягнувши одного метра у висоту. На відміну від звичайних сортів форзиції у карликових форм пагони, що мають короткі міжвузля і сильно загущающие кущ, вкорочують зовсім небагато. Таким чином, немає необхідності проводити основну обрізку. Але це ще не означає, що карликової форзиції не піде на користь регулярне укорочення пагонів на одну третину, що проводиться кожні два — три роки. Цей захід ефективно, якщо воно проводиться безпосередньо по закінченню цвітіння і сприяє тому, що рослина довше залишається здоровим і кожної весни радує нас своїм сонячно-золотистим цвітінням.

За цвіте чи форзиція після обрізки. Обрізка форзиції навесні
Регулярно укорочуйте довгі пагони.

Переклад: леся в.
Спеціально для інтернет-порталу
Садового центру «ваш сад»