Низькі сорти туї. Туя західна: зимостійкі сорти

220

Кілька століть тому це чудове рослина називали деревом життя. Туя завжди радує око. Її вічнозелена хвоя круглий рік наповнює сад життям і красою.

Вона має пряний освіжаючий аромат, який вабить в сад відпочити від повсякденних проблем. Туя володіє стійкою до гниття деревиною. Вона зимостійка і тепловыносливая.

Туя відноситься до сімейства кипарисових і представлена в природі деревами, середня висота яких 12-18 метрів (в рідкісних випадках дерево досягає 75 метрів), а також чагарниками найрізноманітніших форм і висоти.

Хвоя у туї лускоподібна, у молодих рослин – ігловідная. Завдяки величезному різноманіттю садових форм, туя становить основу більшості пропозицій по ландшафтному дизайну тієї чи іншої ділянки.

У ландшафтному дизайні туї ділять на наступні види, відповідно до застосування:

— карликові (використовуються в рокарії і );

— для живоплоту;

— солітерні (для одиночної посадки).

Зміст

Для живоплоту найчастіше використовують такі види туї:

Туя західна «брабант»

Цей сорт цінується дуже високо через його високу морозостійкості. Ця рослина утворює щільну і високу зелену стіну, і вимагає підрізування два рази на рік, переважно в серпні і квітні.

«брабант» росте досить швидко і може досягати у висоту до 4 метрів. В якості живоплоту рослина слід висаджувати на відстані 0,5-1 метра один від одного, це залежить від необхідної міцності огорожі.

Туя західна «смарагд»

Ця рослина з кроною вузької конусоподібної форми може досягти висоти 6 метрів. Цей сорт туї має високу морозостійкість і вітростійкість. Вона особливо не вибаглива і не потребує ретельного догляду.

«смарагд» ідеально підходить для живоплотів. Також використовується в одиночних і групових посадках.

Фото туї» смарагд »

Туя західна «холмстрап»

Ця рослина утворює досить щільну стіну, що досягає 2,5 метра у висоту. Цей сорт росте дуже повільно і тільки протягом 10 років може досягти потрібної висоти.

Тому його часто використовують в маленьких садах для невисоких декоративних огорож. Рослина необхідно висаджувати на відстані 70-80 см.один від одного. У стрижці ця туя не потребує.

Для альпінаріїв і рокаріїв використовуються наступні карликові форми туї:

Туя західна «данніка»

Цей сорт має крону кулястої форми. Зростає вона досить повільно. У висоту, як правило досягає не більше 80 см. Діаметр крони становить близько метра.

Куляста форма зберігається і без обрізки. Відмінно підійде для невеликих садових ділянок, патіо, контейнерного озеленення та альпінаріїв.

Низькі сорти туї. Туя західна: зимостійкі сорти

Фото кулястої туї сорту «даніка «

Туя західна» літл дорріт»

Цей сорт, як і попередній, має крону кулястої форми. Висота дорослої рослини-близько 80 см. Діаметр крони становить 60 см. Відрізняється високою зимостійкістю.

Туя західна «хозері»

Ця рослина теж з кулястою кроною виростає до 0,5 метра в довжини і 0,6 метра в діаметрі. Ефектно виглядає в альпінаріях і низьких живоплотах.

Для солітерної посадки, як правило, використовують такі види туї:

Туя західна «рейнголд»

Медленнорастущий сорт, який досягає 150 см.у висоту. Крона у «рейнголда» куляста. Забарвлення хвої золотисто-жовта, ближче до зими і зовсім коричнева. Відмінно підійде для групових і одиночних посадок і альпійських гірок.

Туя західна «санкіст»

Це чагарник має конічну форму і золотисто-жовту хвою. Росте дуже повільно. За десятиліття повільного і розміреного зростання досягає у висоту близько 3 метрів і 1 метра в діаметрі. Стрижка цій рослині не потрібно.

Низькі сорти туї. Туя західна: зимостійкі сорти

Фото туї «санкіст»

Туя складчаста «корник»

Чагарник конічної форми, який росте досить швидко. Висота дорослої рослини становить 2,5 – 3 метри, а діаметр-до 1,5 метрів. Ця рослина кілька примхлива і віддає перевагу родючим і вологим місцям. Дуже погано переносить високі температури і потребує постійного помірного поливу.

Туя відноситься до тих рослин, які весь рік не втрачають свого декоративного вигляду . Особливо красива туя взимку. Крім цього такі рослини приносять практичну користь — вони пом’якшують мікроклімат, стримують сильні пориви вітру, очищають повітря від пилу і збагачують його киснем.

Але слід пам’ятати, що деякі види туї сильно отруйні і можуть викликати сильні опіки і навіть серцевий напад. Тому при виборі таких рослин проконсультуйтеся з фахівцями.

Одним з найбільш затребуваних серед дачників хвойних декоративних дерев є туя. Це вічнозелене дерево або ж чагарник, яке відноситься до сімейства кипарисові. До цього сімейства також відносяться такі широко поширені хвойні рослини, як кипарис, ялівець. Молоді туї мають голчасту хвою. Голочки мають світло-зеленим відтінком. Дорослі ж мають лускоподібне листя, колір-темніший. Дерево може розвиватися мало не до 100 років.

Більшість сортів стійке до заморозків. Кольорові гами туї різноманітні в залежності від сортів. Наприклад, дерево буває блакитного кольору, а також жовтуватого. Зустрічаються високі триметрові туї, а також карликові чагарники.

Найбільшою популярністю в росії користується західна туя.

західна туя: опис і сорти

Західна туя-це вид. Може виростати до 20 метрів, проте в росії західна туя рідко виростає вище 7 метрів. Форми крон бувають:

  • колоновидными;
  • кулястими.

Вирощується велика кількість сортів західної туї. Серед них такі поширені сорти: смарагд, барбант, даніка, колумна та інші. Однак деякі садівники-любителі вишукують на садівничих прилавках менш популярні, але не менш незвичайні сорти. Нижче представлені найбільш поширені сорти з фото. Нерідко садівники і ландшафтні дизайнери, вирішуючи посадити тую, задаються питанням: «яку краще посадити на дачі?»

дегрут спайр-сорт для любителів вишукування

Дегрут спайр-сортовий різновид західної туї. Володіє унікальною колоновидною формою, має вузьку і пряму крону і вважається найвужчим серед колоновидних видів. Висота цієї культури — до 3 метрів. Дегрут спайр широко поширений на заході.

Це дерево — ідеальний варіант для ландшафтного дизайну та озеленення ділянок. Наприклад, дегрут спайр допоможе облаштувати будь-яку огорожу, навіть якщо її висота досягає 5 метрів. Висока, але тонка зелена стіна не займе багато місця на ділянці.

Низькі сорти туї. Туя західна: зимостійкі сорти

Туя західна degroot spire (»дегрут спайр»).

Дегрут спайр має такі переваги, як стійкість до морозів і невимогливість до умов грунту. Садити дерево краще в тих місцях, які добре освітлювані сонячними променями. Тінь робить крону більш пухкої. Ідеальний грунт для вирощування даного сорту це поєднання наступних компонентів:

  • піску;
  • торфу;
  • листя.

Для поливу досить одного відра води. Полив регулярний-раз на тиждень. Навесні деревце підгодовують. Грунт потрібно періодично мульчувати і рихлити. У весняний період дерево вкривають, щоб уникнути опіків сонячних променів. На зимовий період крону потрібно стягувати стрічкою, щоб вологий сніг не пошкодив крону.

холмструп-краса з данії

Холмструп-це вічнозелений чагарник. Форма крони є колоновидною. Доросле дерево виростає до 4 метрів у висоту. Колір крони-насичений зелений. У зимові періоди забарвлення хвої не змінюється. Хвоя чагарнику відрізняється густотою, являє собою лусочки.

Низькі сорти туї. Туя західна: зимостійкі сорти

Туя holmstrup (»холмструп»).

Даний сорт стійкий до морозів, тіньовитривалий і добре переносить вітряну погоду. Чагарник не вимагає високої родючості грунту. Цей чагарник-відмінний варіант для росії. Садити його найкраще в місцях, добре освітлюваних сонячними променями. Або варто вибирати не надто затінені місця.

Чагарник-відмінний вибір для посадок групами або поодинці. Живоплоти рідко створюються за допомогою холмструп.

фастігіата-цінний сорт для досвідчених садівників

Одним з сортів вузьколоновидних туй є фастігіата. Дана сортова різновид вперше була вирощена в німеччині. Доросле дерево виростає до 12 метрів у висоту. Росте дуже швидко. Візуально схожий на кипарис. Хвоя дерева відрізняється м’якістю і приємним ароматом. Шишки мають невеликий розмір.

Низькі сорти туї. Туя західна: зимостійкі сорти

Туя західна fastigiata (»фастігіата»).

Даний сорт любить сонце і вважає за краще родючий грунт. Навесні молоді саджанці бажано вкривати,Щоб весняне сонце не пошкодило їх. Для поліпшення структури грунту її мульчують. Для мульчування використовують скошену траву. У зимовий же час для мульчування застосовують лапник. Лапник запобігає розмноженню мишей.

За допомогою фастігіати часто формують живоплоти. Вони не тільки красиві, але і не займають багато місця. Сортова різновид не боїться декоративної стрижки. Дизайнери використовують дерево у великих ландшафтних композиціях, використовують його в групових посадках. Воно прекрасно поєднується з різноманітними квітами і чагарниками.

жовті сорти туї західної

Користуються величезною популярністю, освіжають ландшафт, відмінно виглядають в будь-яких композиціях. На жаль, багато хто з них — «капризулі». Нижче описані найбільш поширені в росії сорти.

туя західна еллоу рібон — для любителів жовтих сортів туї

Еллоу рібон-жовтий сорт туї. Має невеликі розміри. Форма крони-конічна. Доросла туя має висоту до 2 метрів. Росте досить швидко. Крона відрізняється рихлістю, тому для додання їй щільності дерево бажано регулярно постригати.

Хвоя у молодих дерев має помаранчевий колір, стаючи з дорослішанням зеленої. У зимові періоди часу крона стає коричневою. Чим сонячніше місце, де росте дана туя, тим яскравіше колір крони.

Сорт відрізняється вимогливістю до умов вирощування. Грунт повинен бути родючим і вологим, щоб рослина радувало своєю красою.

Низькі сорти туї. Туя західна: зимостійкі сорти

Туя yellow ribbon (»еллоу рібон»).

Прекрасна золота хвоя робить даний різновид дуже цінною. У ландашафтном дизайні за допомогою туй еллоу рібон формують стіни, які мають насичений жовтий відтінок. Їх висаджують в контейнери, а також оформляють з їх використанням живоплоти і меморіальні стіни.

туя голден глоб-жовті кулі для дачних ділянок

Голден глоб відрізняється своїм повільним зростанням. Форма крони цієї хвойної культури є кулястої. Висота дорослого куща не перевищує 1 метра.

Хвоя відрізняється рихлістю. Регулярна стрижка дозволяє домогтися щільності. Кінці пагонів мають золотистим кольором, всередині крони хвоя має зелений колір. В осінній період часу хвоя знаходить відтінок міді, в весняне знову стає золотою. Щоб чагарник радував золотистим кольором, садити його рекомендується в сонячних місцях або злегка затінених.

Низькі сорти туї. Туя західна: зимостійкі сорти

Туя golden globe (»голден глоб»).

Даний чагарник не має високої родючості грунту, але любить багату вапном грунт. Щоб уникнути обламування гілок крону пов’язують на зимовий період.

Чагарники застосовуються в посадках групами, їх садять і поодинці. Також за допомогою них створюють прекрасні живоплоти і бордюри.

найбільш цікаві сорти

Відомо і багатьох інших сортів даної культури. Вкрай популярні такі сорти, як: брабант, смарагд, даніка, глобоза. У спеціалізованих магазинах і розплідниках є і більш унікальні і менш поширені сорти. Нижче представлені назви сортів туї західної і їх короткий опис.

Літтл бой-це порівняно новий карликовий кулястий сорт. Висота не перевищує 0,5 метрів. Зростання повільне. Хвоя такої туї має смарагдовий колір. Літтл бій вимагає високої родючості грунту. Любить сонце, але не проти рости і в півтіні. Таку тую використовує в створенні:

  • японських садів;
  • живих бордюрів.

Хосері — це оригінальний сорт родом з польщі. Це ще одна карликова куляста різновид дерева. Лускоподібна хвоя має темно-зелений колір. Восени хвоя знаходить бронзовий відтінок. Хосері любить вологу, не вимогливий до грунту і тіньовитривалий. Також ця культура стійка до морозів і не боїться вітрів.

Мірджем — це ще один карликовий сорт туї. Доросла рослина виростає до 80 см.хвоя має яскравий жовтий колір, стаючи до осені бронзової. Зростання рослини повільний. Завдяки своїм розмірам така туя-це ідеальний варіант для альпінаріїв і висадок в горщики.

Брабант — це туя, яка має велику висоту. Висота дерев — до 21 метра. Використовують в групових і одиночних посадках, а також у створенні живоплотів.

Глобоза-це карликова хвойна культура. Форма крони нагадує собою кулю. Висота не перевищує 1 метра. Туя глобоза застосовується в створенні кам’янистих садів, альпінаріїв, а також в групових і одиночних композиціях.

Даніка-ще одна широко поширена сортова різновид. Це карликова культура. Сорт даніка використовують у створенні різних ландшафтних композицій, аліпінаріїв, а також застосовується для створення бордюрів. За допомогою цих чагарників озеленюють невеликі садові ділянки.

Смарагд — ще одна не менш популярна різновид туї. Садівники часто садять дану культуру у себе на дачі. Висота дерева може досягати 4,5 метра.

Низькі сорти туї. Туя західна: зимостійкі сорти

Туя smaragd (»смарагд»).

Колумна-ще одне популярне дерево у садівників. Форма крони-колоновидна. Висота досягає 7 метрів.

Вудварді-туя кулястої форми. Висота чагарнику невелика, не більше 2 метрів. Застосовується в міксбордерах, різноманітних багатоконтрастних ландшафтних композиціях.

Питання-відповідь

Яку тую посадити уздовж паркану?

Для посадки уздовж парканів часто використовуються такі сорти, як холмструп, фастігіата, брабант, смарагд.

Яка туя сама невибаглива?

Невибагливі багато видів даної культури. Часто вибирають брабант, смарагд, холмструп.

Скільки коштують саджанці туї?

Ціна одного саджанця-від 150 рублів і вище.

Я займаюся альпінаріями. Як використовуються туї в альпійських гірках?

Для альпінаріїв підходять низькорослі різновиди. У росії найбільш популярними є карликові види західної туї. Ідеальні для альпійських гірок наступні сорти: даніка, голден глоб, вудварді, філіворміс. Всі вони мають кулясту форму.

Чи можна використовувати тую в міксбордерах?

Можна. Незважаючи на те, що миксбордер передбачає велику різноманітність кольорів і відтінків, хвойні вдало застосовуються в миксбордерах. Туя має безліч відтінків: зелені, блакитні і жовті.

Огляд на відео

Короткий і чіткий огляд деяких видатних сортів. Інформація на відео подана так, що буде цікава початківцям садівникам.

Низькі сорти туї. Туя західна: зимостійкі сортивічнозелені туї різної висоти і форми давно і активно використовуються в ландшафтному дизайні. Завдяки щільній кроні, що зберігається протягом року хвої і достатньої невибагливості жива огорожа з туї – одне з найпопулярніших застосувань рослини.

які сорти туї краще для живоплоту

Посадка вічнозелених чагарників уздовж кордону ділянки захистить територію не тільки від доступу сторонніх і нескромних поглядів, але і поривів вітру, пилу, забрудненого повітря з дороги і навіть шуму. На самій ділянці туя допоможе розмежувати функціональні зони, низькорослі сорти стануть основою для бордюрів. Багаторічна рослина універсально, головне, правильно підібрати сорти і організувати посадку.

Які туї краще для живоплоту? кількість сортів цієї вічнозеленої рослини сьогодні обчислюється десятками. Кліматичні умови в росії різноманітні. Якщо в південних регіонах садівники можуть орієнтуватися тільки на декоративні властивості туї, то в середній смузі і північніше важливо пам’ятати про морозостійкості майбутньої огорожі. Найчастіше для живої огорожі вибір падає на два сорти: брабант і смарагд.

жива огорожа з туї брабант

Низькі сорти туї. Туя західна: зимостійкі сортиодна з найбільш зимостійких різновидів-туя західна брабант (t. Occidentalis brabant) з кроною у формі широкої колони діаметром близько півтора і висотою до 5 метрів. Як і всі споріднені рослини, улюблений озеленювачами сорт відмінно переносить перебування і під сонцем, і в прозорій тіні. Крім цього, чагарник невимогливий до складу грунту, легко переносить стрижку і може довгий час обходитися майже без догляду.

Для живоплоту туя брабант – відмінний вибір. Однак не варто забувати про характерну особливість рослини. Хвоя туї не залишається зеленою круглий рік. У зимовий час вона набуває буро-коричневий відтінок, але не обсипається, підтримуючи непрозорість огорожі. Навесні, рано пробуджується чагарник може страждати від висушування і сонячних опіків.

Низькі сорти туї. Туя західна: зимостійкі сортинавесні після стрижки крона активно відновлюється. Зазвичай хвойні культури, використовувані в ландшафтному дизайні, не дають великого річного приросту. Однак є й винятки. Сорт брабант-швидкозростаюча туя для живоплоту, за сезон вегетації збільшується у висоту до 35 і в ширину на 15 см.

Якщо великим чагарникам бракує харчування або вологи, туя поступово втрачає яскравість забарвлення. Однією з ознак дефіциту харчування є появою численних світло-коричневихШишка.

Жива огорожа з туї цього сорту – це суцільна стіна, чудово переносить стрижку і зберігає задану форму. При посадці вічнозелених чагарників враховують майбутнє зростання. Між саджанцями в траншеї роблять інтервал від 50 до 70 см.

Підтримуючу обрізку проводять двічі на рік. Ранньою весною, до початку пробудження точок зростання тую стрижуть перший раз, потім процедуру повторюють в серпні. Зазвичай для посадки вибирають тую у віці 3-4 років. Якщо не зволікати з обрізанням і ставитися до неї уважно, можна виростити живу 2-метрову стіну товщиною не більше півметра.

жива огорожа з туї смарагд

Низькі сорти туї. Туя західна: зимостійкі сортитуї різних сортів розрізняються не тільки зовні. Сорт смарагд (t. Occidentalis smaragd) не менш популярний, ніж брабант. Це таке ж велике, висотою до 4-5 метрів рослина, але вже з конічною кроною і хвоєю, ніколи не втрачає зеленого відтінку.

Рідкісна для туї особливість робить сорт затребуваним не тільки як інструмент для живоплоту. Чудовий чагарник, рідко піддається зимовому висушування:

  • росте дуже повільно;
  • не вимагає частої стрижки;
  • чудово виглядає як в складі живої стіни, так і соло.

Нижня частина живоплоту з туї смарагд має високу щільність, насичено-зелений колір і при мінімальній обрізку утримує рівну поверхню. Через природного конічної форми крони верхня частина огорожі зберігає природні обриси. Ця особливість вельми до речі, коли мова йде про огорожі на кордоні ділянки. Зубчастий край складніше подолати і людині і тваринам.

Низькі сорти туї. Туя західна: зимостійкі сортиперед тим як садити туї для живоплоту, копають траншею шириною і глибиною близько 50-60 см.від інтервалу між кущами залежить щільність зеленої огорожі. Середній проміжок для висадки становить півметра.

Добре, якщо у саджанців туї закрита коренева система. В цьому випадку вони легко приживаються, а огорожі з них можна висаджувати не тільки навесні.

Для живоплоту з туї важливий достаток харчування і регулярний полив. Посуха змушує хвою бліднути, припиняється і без того повільне зростання, молоді пагони всихають. Рослини погано переносять застій вологи і близькість грунтових вод. Тому в зоні ризику в посадковій траншеї корисно зробити дренажний шар товщиною близько 20 см.

сорти туї для живоплоту

Низькі сорти туї. Туя західна: зимостійкі сортивибір не обмежується описаними вище рослинами. Не менш значну стіну зелені можна створити, висадивши по межі ділянки туї колумна. Багаторічна рослина висотою до 7 метрів з щільною циліндричною кроною діаметром до 130 см. Як і смарагд, чагарник не змінює колір хвої, проте володіє великими темпами зростання і збільшується в розмірах на 20 см в рік.

У туї холмструп висотою до трьох метрів унікальна крона, яка з боку здається кучерявою або гофрованої. Щільна колона діаметром близько метра добре переносить зимові холоди, невибаглива і не змінює колір протягом усього року. На питання новачка: «які туї краще для живоплоту?», можна сміливо вказати на цей сорт. Рослина з невеликим річним приростом обходиться стрижкою 1 раз в два роки.

Канадська туя сорту санкіст має висоту від 3 до 5 метрів. Крона в формі широкого конуса діаметром 1-2 метри виділяється завдяки красивому кольору золотистої хвої, на зиму стає буро-бронзової.

Низькі сорти туї. Туя західна: зимостійкі сортиякі сорти туї краще для живоплоту невеликої висоти? вибір рослин для створення бордюрів досить великий. Особливою популярністю користуються види з компактною від природи кроною, більш зимостійкі, ніж високорослі рослини, і не потребують частої трудомісткою обрізку. Прикладом може послужити туя даніка не більше 60 см у висоту.

відео про посадку огорожі з туї західної

Ця стаття допоможе дізнатися, які види туй існують, назви основних сортів, придатних для вирощування. Також описані їх декоративні властивості, способи включення в ландшафтний дизайн, розглянута тема про те, яка краще туя підійде для живоплоту.

рослина туя види

Низькі сорти туї. Туя західна: зимостійкі сорти

Туя використання в ландшафтному дизайні (фото)

Туя (thuja) відноситься до вічнозелених хвойних дерев (чагарників) сімейства кипарисових (cupressaceae). Вона має щільну крону. Хвойні голочки лускоподібної форми мають характерний запах. Квіточок і шишок відразу не розгледіти, деякі види туй їх зовсім не утворюють. Туя в саду виявиться незамінною прикрасою. Вона сприятливо відчуває себе після стрижки, в тому числі фігурної, використовуваної для додання рослині цікавих форм.

туя західна (thuja occidentalis)

Цей вид туї у садівників широко поширений. Він включає в себе сорти, придатні для садових, паркових посадок європейської частини росії, де прекрасно зимує.

Різновид потрапила до нас з північної америки. Вона була виведена як декоративна культура ще в xvi столітті, а пізніше завезена в європу. На батьківщині цю культуру називають як «американське дерево життя», а також «олівцеве дерево». М’якість його деревини знайшла застосування для виготовлення олівців. А індійцями стовбури туй застосовувалися для будівництва каное, так як це дерево протистоїть гниттю.

Серед сортів цього виду можна виділити брабант, смарагд, данника, вагнери, голден глоб, холмструп, хосери.

туя брабант (thuja occidentalis brabant)

Низькі сорти туї. Туя західна: зимостійкі сорти

Туя західна брабант

Ця туя нагадує колону. Висотою буває до 20 м, в діаметрі − до 4 м.взимку голчасті листя починають буріти. У стовбура кора має коричневим або червоним відтінком, що має властивість відшаровуватися. Сорт зараховується до швидкозростаючих видів. Річний приріст висоти стовбура становить близько 35 см, вшир — 15 см.
Цвітіння настає по весні (квітень-травень). Коли туя відцвіте, починають з’являтися невеликі яйцеподібні шишки коричневого кольору, повністю дозрівають в кінці літа.

  • вирощування

Для вирощування туї брабант підійдуть як сонячні території, так і з легким затіненням. Для рослини не бажані вітряні ділянки.
Грунт підбирають родючий, вологий.
Дерева з контейнерів, перед тим як посадити, гарненько поливаються.
Висаджуючи рослину, необхідно перевіряти положення кореневої шийки, відповідне поверхні грунту.

У першому місяці посаджені рослини вимагають щотижневого разового поливу. На кожне дерево потрібно 10 л води. Потім частота поливів збільшується до двох разів на тиждень по 15-20 л.розпушують грунт не глибоко (до 10 см), тому що коріння розташовуються близько до поверхні. В процесі мульчування додають торф або тріску, насипаючи висотою до 7 см.

  • зимовий період

Вид морозостійкий. Молоді екземпляри в першу зиму слід захищати. Для цієї мети відмінно підійдуть ялиновий лапник і крафтовий папір.

  • декоративні властивості

туя смарагд (thuja occidentalis smaragd)

Низькі сорти туї. Туя західна: зимостійкі сорти

Туя західна смарагд

Конусоподібна туя, що досягає близько 5 м заввишки. Володіє густим листям, темно-зеленим забарвленням. У холодні місяці він не змінюється. Різновид медленнорастущая.

  • вирощування

Оптимальним місцем для висаджування будуть безвітряні світлі ділянки, хоча наявність півтіні також прийнятно. Рослина добре росте в високородючому вологому грунті.

Рослина, яка не любить посухи, необхідно регулярно поливати. Стригти його часто не доведеться, різновид смарагд повільно зростає.

  • зимовий період
  • декоративні властивості

Жива стіна з цих туй буде не щільною, так як верхні частини загострених до верху крон повністю не змикаються. Широко застосовується посадка одиночних рослин, групове розташування, планування алей. Різновид ідеальна для оформлення регулярного саду, будучи помітним акцентом в композиційних рішеннях.
До туї смарагд застосовна фігурна стрижка, що дозволяє створювати дизайнерські форми.

туя даніка (thuja occidentalis danica)

Низькі сорти туї. Туя західна: зимостійкі сорти

Туя західна даніка

Ця невисока туя нагадує кулю. Досягає 60 см заввишки і близько 1 м шириною. Голчасті листя утворюють густу світло-зелену крону, яка набуває легкий бронзовий відтінок взимку. Сорт медленнорастущий. За рік чагарник піднімається не більше ніж на 5 см.розмножувати рослину можна тільки живцюванням. Привабливою формою туї данніка є туя аурея даніка (danica aurea). Вона відрізняється кроною жовто-зеленого кольору.

  • вирощування

Цей вид туї висаджують на безвітряній сонячній стороні або в півтіні. Володіє малою сприйнятливістю до посухи, але при посадці бажано вибрати родючий суглинний вологий грунт.

У перший місяць, а також в посушливу жарку погоду рослина необхідно рясно поливати, обприскувати,Мульчувати. По весні вносять селітру, золу, а також добрива з органіки.

  • зимовий період

Сорт мало чутливий до холодів. Зиму проводить під сніговою шапкою. Рідко з’являються опіки від весняного сонця.

  • декоративні властивості

Широке поширення вид отримав в ландшафтному дизайні. Для створення балансу поруч з туєю висаджують витягнуті екземпляри рослин, чия крона має колоновидної або яйцеподібної формою.
Також туя даніка вдало застосовується для оформлення зелених бордюрів і окремого висаджування.

туя вагнери (thuja occidentalis wagneri) або туя вагнера

Низькі сорти туї. Туя західна: зимостійкі сорти

Туя західна вагнери

Вічнозелена різновид до 3,5 м висотою, завширшки до 1,5 м. Густа, нагадує яйце, крона з тонкими вертикальними гілками. На кінцях вони трохи никнуть. Зелені з сірим відливом хвойні голочки в зимовий період стають коричневими. Щорічний приріст середній. Шишки не утворюються.

  • вирощування

Оптимально підійдуть відкриті безвітряні світлі місця з родючим зволоженим грунтом. Якщо грунтові води залягають не глибоко, то буде потрібно пристрій хорошого дренажу. Слід правильно виставляти кореневу шийку врівень з землею. Рослина висаджують по весні або восени.

Потрібно проводити неглибоке розпушування грунту (до 10см). Також грунт мульчують, використовуючи торф або деревну тріску. Товщина шару — 7 см.у міру необхідності для формування крони виробляють обрізку.

  • зимовий період

Добре приносить зими. Кілька перших років після висаджування молоді кущики вкривають, щоб запобігти появі опіків. Щоб крона не пошкодилася під тиском снігових покривів, гілки рекомендується не сильно пов’язувати разом.

  • декоративні властивості

Оформляти сад можна окремими екземплярами, варіаціями в групі. Висаджування проводять уздовж алей, комбінованими посадками з іншими деревами і чагарниками. Туя для живоплоту виявиться гідною альтернативою звичному огорожі ділянки.

туя голден глоб (thuja occidentalis golden globe)

Низькі сорти туї. Туя західна: зимостійкі сорти

Туя західна голден глоб

Невисока рослина округлою формою крони. У висоту і вшир досягає 1 м.хвоя незвичайного жовтуватого відтінку з золотим відливом. До зими вона набуває коричневого відтінку. Сорт з медленнорастущих. Річний приріст составляет8 — 10 см.

  • вирощування

Рослина добре себе буде відчувати на світлих місцях, півтінь також допустима. Для посадки чагарнику підійде зволожена легка суглинна грунт. Садять рослину, як навесні, так і восени.

У жаркий період необхідно проводити періодичний полив і дощування. Молодому саджанця виробляють мульчування, використовуючи скошену траву або торф. Розпушують грунт неглибоко. Стрижку виробляти не треба, санітарної обрізки по весні буде достатньо.

  • зимовий період

Туя голден глоб досить добре переносить холоди. У снігові зими крона може постраждати, тому її необхідно зафіксувати зв’язкою.

  • декоративні властивості

Через свою красивою забарвлення і округлої форми тую широко застосовують в декоративних цілях, наприклад в композиції із застосуванням гальки. Сорт прекрасно виглядає в рокарії, на скелястих садках, в якості зеленого прикраси дахів, балконів.

туя холмструп (thuja occidentalis holmstrup)

Низькі сорти туї. Туя західна: зимостійкі сорти

Туя західна холмструп

За своїм зовнішнім виглядом туя холмструп нагадує конус, висотою до 4 м. Лускоподібна листя суцільна кучерява в діаметрі до 1 м. Колір хвої смарагдовий, він не змінюється взимку. Сорт медленнорастущий. За рік рослина виростає на 12 см у висоту і 4 см в ширину.

  • вирощування

Добре підходять сонячні зони або місця з легкою тінню. Вид воліє зволожений, родючий, дренований грунт.

Потрібні регулярний полив, зрошення способом дощування, неглибоке розпушування, мульчування, наприклад, компостом. По весні виробляють санітарну обрізку.

  • зимовий період

Добре переносить зиму. Перші кілька років саджанці рекомендується вкривати, оберігаючи від сонячних опіків. Щоб крона не постраждала від тиску снігових шапок, її необхідно стягнути.

  • декоративні властивості

Туя відмінно переносить міські умови і широко застосовується в ландшафтному дизайні. Її висаджують окремими екземплярами і групами, створюють зелену огорожу, оформляють скельні садки, вирощують в контейнерах, використовують разом з іншими деревами і чагарниками для «творіння» садового декору.

туя хосері (thuja occidentalis hoseri)

Низькі сорти туї. Туя західна: зимостійкі сорти

Туя західна хосері (хозері)

Відноситься до карликових сортів. Суцільна крона у вигляді кулі досягає діаметром до 0,6 м. Хвойні листочки лускоподібні, мають темно-зелений колір, в холодну пору року набувають бронзовий відлив. Вид медленнорастущий. У рік висота рослини збільшується на 5 см.

  • вирощування

Чагарник тіньовитривалий, але при висаджуванні краще підбирати зони освітлені або з невеликою півтінню, позбавлені сильних вітрів. З грунтів придатні вологі суглинки.

Після посадки виробляють мульчування, наприклад, торфом. У жарку суху погоду необхідний регулярний полив. По весні і восени потребує підгодівлі. Стригти рослина не потрібно, йому буде потрібно тільки санітарна обрізка сухих і зламаних пагонів.

  • зимовий період

Досить добре переносить зими під сніговою шапкою.

  • декоративні властивості

Низькоросла туя хосері добре буде виглядати на присадибній ділянці. Її оформляють скелясті садки, висаджують разом з іншими деревами і чагарниками, втілюючи всілякі декоративні композиції. Прекрасно виглядає в якості бордюрного огорожі, контейнерної посадки.

туя складчаста( thuja plicata), гігантська

Низькі сорти туї. Туя західна: зимостійкі сортитуя складчаста зебрина

Низькі сорти туї. Туя західна: зимостійкі сортитуя складчаста зебрина

Найвищий вид. У природних умовах росте на заході північної америки і досягає у висоту 60 м., в діаметрі стовбура 3-4 м. Туя складчаста відноситься до довгожителів і може рости до 800 років. Крона у даного виду щільна, конічна опускається до землі. Голчасті лускоподібні листові пластини насичено зеленого кольору. Знизу вони з білястими смугами. Кора має коричнево-червоним відтінком. Шишечки довгастої форми виростають до 1,2 см в довжину. Серед культурних сортів найбільш популярний зебрина.

туя корейська (thuja koraiensis)

Низькі сорти туї. Туя західна: зимостійкі сорти

Туя корейська

Корея − природний ареал зростання. Медленнорастущий вид. Досягає 9 м. Крона ошатна світло-зелена з сріблястим відливом знизу. Колір кори буро-червоний. Форма шишок овальна, довжина яких досягає 0,8 см.

туя японська (thuja standishii) або туя стендіша

Батьківщиною даного виду вічнозеленого дерева є гори центральної японії. Тут ця рослина виростає до 18 м.декоративна мета вирощування у себе на батьківщині не єдина. Дерева використовують для отримання якісної деревини. Культура має приємний лимонно-евкаліптовим ароматом. Форма крони пірамідальна. Кора лущиться червонувато-коричневого кольору. Хвоя зелена, знизу має сріблястий відлив. Невеликі темно-коричневі шишечки за формою овальні, виростають до 1 см.

Отже, серед такого видового і сортового розмаїття туй, кожен зможе підібрати відповідні дерева, які стануть справжньою декоративною прикрасою садового або дачної ділянки.

західна туя: фото, назви і опис сортів виду

Для початку вашій увазі представлені фото і опис західної туї, чиєю батьківщиною є східна частина північної америки.

Низькі сорти туї. Туя західна: зимостійкі сорти

Західна туя на фото

Це пишне дерево до 20 м висоти і 70 см в діаметрі з пірамідальною кроною. Культивується скрізь-від чорноморського узбережжя до архангельська, від сибіру до далекого сходу.

У західного виду туї супротивно розташована лускоподібна хвоя, плоскі сплюснуті пагони і відшаровується кора. Рослини однодомні, тобто мають і чоловічі, і жіночі квітки. Чоловічі-сидять в пазухах хвої. Вони мають тичинки з 4-ма виступаючими пильовиками. Жіночі колоски розташовані на кінчиках гілок. Кожна лусочка має 1-2 семяпочки, крім верхньої пари.

Подивіться на фото – у цього різновиду туї шишки дрібні, до 1 см в довжину:

Вони мають подовжено-овальну форму. Дозрівають в рік цвітіння, розкриваються і опадають. У червні шишки зелені, а в жовтні, коли дозрівають, бурі.

Насіння плоскі, вузькокрилені. При описі західної туї варто відзначити, що весь її вигляд, що нагадує кипарис,Відрізняється від інших дерев щільним і густим розгалуженням пірамідальної крони, з пагонами, розгалуженими в одній площині.

Виключно морозостійка рослина, але при затопленнях влітку коренева система може взимку постраждати, аж до повної загибелі. Віддає перевагу помірній вологості, але непогано росте і на сухих схилах з супіщаним грунтом. Дуже любить родючі суглинки, де розростається надзвичайно пишно. Краще, ніж будь-яке інше дерево, переносить посуху. Майже не страждає від ураження шкідниками і хворобами.

Туя західна добре переносить стрижку і пересадку, яку треба робити на початку весни або у вересні — жовтні.

У неї багато декоративних форм, сильно розрізняються по зростанню, обрисів крон і відтінком листя.

Туя західна-рослина пахуча. Насадження її виділяють надзвичайно приємний аромат свіжості, що свідчить про багатий вміст фітонцидів та інших фізіологічно активних речовин. Не випадково за часів розквіту гомеопатії туя лідирувала як засіб боротьби з шкірними хворобами, серцевими і судинними нездужаннями.

Народна медицина також не нехтує сировиною з туї. Цілющими є кора, листя, плоди туї.

У листі туї містяться ефірні масла з характерним сильним камфорним запахом-цінна сировина для парфумерної промисловості. Препарати з використанням туї стимулюють імунну і центральну нервову систему, серцеву діяльність.

Незаперечна роль туї як кондиціонера повітря. Вона не тільки очищає його від шкідливих речовин, але і збагачує корисними, завжди залишаючись, навіть в найбільш забруднених місцях, свіжою, життєздатною і декоративною. Це відбувається тому, що за своїми біологічними вимогами туя дуже невибаглива рослина, проте заслуговує того, щоб з увагою ставилися до її біологічних потреб.

Низькі сорти туї. Туя західна: зимостійкі сорти

Туя «ауреа «на фото

» ауреа » — збірна назва, під яким ховаються кілька форм з золотисто-жовтим забарвленням. Типовою є форма, що росте одноствольним деревцем висотою до 2,5 м, з пірамідальною кроною. Хвоя цього сорту західної туї яскраво-жовта, в тіні зеленіюча. Найбільш інтенсивно забарвлена з середини літа до початку холодів. Добре стрижеться і формується, придатна для формованих огорож. Ефектна в одиночній посадці і в складі хвойних груп. Красива в поєднаннях з хвойними, контрастними за формою крони і кольором. Зимостійка, стійка до погодних негараздів.

Низькі сорти туї. Туя західна: зимостійкі сорти

Туя «белокончиковая» («альбоспиката») на фото

«белокончиковая» («альбоспиката») — досягає висоти 2,5 м, крона ширококоническая, з косо висхідними пагонами. Хвоя середньої величини, на кінцях біло-строката. Особливо інтенсивно білий колір проявляється в першу половину літа, до осені кілька знебарвлюється.

В окремі роки при високій вологості та інтенсивної сонячної активності деревця виглядають просто чарівно, немов підсвіченими зсередини. Цей сорт туї західного виду повністю зимостійкий, красивий і в одиночній посадці, і в складі хвойних груп і композицій. Добре стрижеться і формується, придатна для створення високодекоративних огорож.

Низькі сорти туї. Туя західна: зимостійкі сорти

Туя «смарагд «на фото

» смарагд» — за сукупністю якостей найбільш затребувана з пірамідальних форм. Крона складена з коротких віялоподібних гілочок, густо прилеглих і разом складових вузький конус висотою до 3 м, при діаметрі не більше 0,8 м.переваги: неоголяемость знизу, стійкий смарагдовий колір лускатої хвої в усі сезони, зимостійкість, постійно охайний вигляд. У садах знаходить універсальне застосування.

Як видно на фото, цей сорт західної туї гарний і в одиночній посадці, і в складі хвойних і хвойно-чагарникових груп, і в алеях:

Досить швидко досягає декоративності і оптимального росту, залишаючись привабливою до старості.

Низькі сорти туї. Туя західна: зимостійкі сорти

Туя «глобоза «на фото

» глобоза» — не втрачає своєї популярності куляста форма, висотою 1-1,2 м, в притіненні може витягнутися трохи вище при менш щільній кроні. Має густу, майже ідеально кулясту крону, що виникає мимовільно без формування. Хвоя середнього розміру, влітку зелена, взимку злегка бурувата. Щільний куля формується до 5-7 років, після чого продовжує наростати вшир і густіти до 18-20-річного віку. Зимостійка і стійка. При описі цього сорту західної туї необхідно відзначити, що він добре виглядає як поодиноко, так і в складі хвойних груп.

Низькі сорти туї. Туя західна: зимостійкі сорти

Туя «глобоза нана «на фото

» глобоза нана» — одна з найбільш декоративних кулястих туй, що не перевищує зростанням півметра. Переваги: невибагливість до умов зростання; незвичайна щільність крони в поєднанні зі стабільно зеленим забарвленням лускатої хвої.

Відмінно вписується в найрізноманітніші композиції: традиційний миксбордер, хвойно-чагарникові групи, хвойні моносади. Хороша в рядкової посадці у вигляді бордюрів різної щільності аж до стрижених прямокутного профілю. Органічна в кам’янистих садах різних стилів: альпійська гірка, гірський схил, плоский або ландшафтний рокарій, японський сад і т.д. Дуже бажана на всякого роду парадних місцях.

Низькі сорти туї. Туя західна: зимостійкі сорти

Туя » крістата» («гребінчаста») на фото

«крістата» («гребінчаста») — в зрілому віці має широкопірамідальну крону висотою до 3,5 м. При описі цього сорту туї даного різновиду особливо слід відзначити її відмінну особливість-дрібну лускату темно-зелено-сизу хвою, зібрану в щільні плоскі, вертикально стоять гілочки, що нагадують пір’я птиці.

В молодості росте колонновидно, потім кілька лунає вшир. Морозостійка. Хороша поодиноко, в групах і алеях, добре стрижеться, придатна для формованих і природних живоплотів.

Низькі сорти туї. Туя західна: зимостійкі сорти

Туя «золотістокончіковая «на фото

» золотістокончіковая» — має негусту широкопірамідальную крону висотою до 4 м і шириною в основі до 2 м, утворену висхідними прямими гілками. Молоді пагони товсті, світло-бурі або жовтуваті. Як випливає з назви цього різновиду туї, її велика хвоя має густо-золотистий окрас на кінцях. Зростає досить швидко, досягаючи максимальних розмірів до 15-20 років. Дуже стійка і зимостійка.

У різні роки інтенсивність забарвлення кінців гілок коливається від світло-жовтуватою до яскраво-золотий, тоді деревце буває надзвичайно ефектним. Хороша в одиночній посадці, на узліссях груп з високих хвойних і листяних дерев. З неї виходять надзвичайно ошатні формовані огорожі. Придатна для фігурної стрижки.

Низькі сорти туї. Туя західна: зимостійкі сорти

Туя «рейнголд «на фото

» рейнголд» — надзвичайно приваблива незвичайною забарвленням хвої, більшу частину року светлозолотістой, восени набуває мідно-жовтий колір, а навесні — рожевий відтінок.

Висота рослини до 1м або трохи більше, крона спочатку куляста, з віком кілька безформна, що складається з тонких, густосплетенних пагонів, але при цьому щільна і компактна. Хвоя двох типів: на кінцях пагонів — мелкочешуйчатая, в кроні — вересковидная. Зимостійка і стійка в культурі.

Сорт «райнголд» західної різновиди туй незамінний для створення хвойних груп і садків, де відмінно поєднується з іншими хвойними, як з вертикальними, так і з розпластаними кронами. Хороша поруч з камінням, на схилах, в японському саду.

Низькі сорти туї. Туя західна: зимостійкі сорти

Туя «даніка «на фото

» даніка» — одна з найбільш популярних форм туї. Цінується за щільну кулясту, злегка сплощену крону, утворену багатьма висхідними, теснящими один одного плоскими гілочками. Висота 0,6 м, при ширині до 0,8 м. Зимостійка і невибаглива до грунтів.

Зверніть увагу на фото-ця туя західного виду добре вписується в найрізноманітніші композиції за участю декоративнолистяних чагарників, хвойних і багаторічників:

«тедді » — при відкритому місці має майже кулясту крону висотою близько 30 см.це сама мініатюрна форма туї з багатьма достоїнствами. Хвоя голкоподібна, коротка, неколюча, темно-зелена, абсолютно не типова для туї, з осені до весни бурувата. При цьому вона ніколи не» підгорає » і не втрачає декоративності.

Крона густа, формується з малих років. Рослини дуже швидко (до 5-6 років) досягають зрілих розмірів і залишаються ошатними до старості.

Карликовий ріст і незвичайний вигляд відкривають рослині дорогу в найрізноманітніші сади і композиції від невеликого альпінарію і миксбордера до хвойних садків і груп за участю чагарників і дерев. Цей сорт західного виду туї добре росте в контейнерах.

Щільною посадкою багатьох рослин можна створювати щось на зразок вічнозеленого хвойного газону для задернения передніх планів, укосів і т.п. Любить родючі суглинки, а на сухих супіщаних грунтах росте погано.

Низькі сорти туї. Туя західна: зимостійкі сорти

Туя «филиформис» на фото

Перегній) шаром 5-8 см насипають в пристовбурні кола. При дощуванні мульча приймає в себе вологу, створюючи мікроклімат з підвищеною вологістю. Періодично мульчу розпушують.

Мода на туї з кожним роком зростає. Вони добре поєднуються з багатьма іншими хвойними (ялівцями, ялинами), з декоративними чагарниками і багатолітниками. Гарні в складних деревно-чагарникових композиціях, красиво підбивають узлісся груп високих дерев.

На відео «вирощування туї» показані всі основні агротехнічні прийоми:

розмноження туї насінням і живцями (з відео)

Розмножується туя насінням, живцями. Збирають насіння у вересні-жовтні, коли лусочки шишок побуреют і починають злегка розкриватися. Але треба не допустити їх висипання. Зібрані насіння просушують в провітрюваному приміщенні. Сівба проводиться відразу після збору без підготовки. Для весняного посіву насіння змішують з вологим піском і висівають, коли вони наклюнутся. При розмноженні туї насіння потрібно сіяти в легку або среднесуглинистую грунт.

З’явилися сіянці на 2-й рік пікірують на гряди, в яких вони перебувають 2-3 роки. На зиму грунт на грядках прикривають ялиновими гілками, листям або злегка присипають перегноєм. Навесні укриття знімають поступово і відразу рослини притіняють.

Після 2-3 років сіянці висаджують на постійне місце або дорощування на відстань 25×70 див. Дорощування триває 4-5 років, після чого рослини готові для реалізації або пересадки на інше місце. Кому землі при пересадці повинен бути обов’язково збережений. Крону туя, особливо західна, формує сама, але один раз навесні гілки, що йдуть за межі габітусу, злегка вкорочують.

Низькі сорти туї. Туя західна: зимостійкі сорти

Вирощування туї

Садові форми туї розмножують вегетативно, щоб повністю повторити властиві їм декоративні властивості. Основний спосіб розмноження туї-зеленими живцями. Їх зрізають або зривають з «п’ятою» розміром 5-8 см.терміни живцювання різні, починаючи з квітня і до липня.

Краща приживлюваність у весняних живців, посаджених в теплу гряду або парник (шар гною, шар дернової землі 10-15 см і шар крупного річкового піску 1-1,5 см). Живці беруть з молодих, добре розвинених рослин. Їх залишають в грядках на зиму, а навесні, з добре розгалуженими корінням, висаджують в шкілку, де вони ростуть протягом 4-5 років. Для вирощування великомірних туй корисна ще одна пересадка на дорощування. Після цього виходить стандартний для реалізації матеріал.

Подивіться відео «розмноження туї», де показано, як виростити це дерево з насіння і живців:

Туя прикрасить будь – яку прибудинкову або міську територію, одночасно виконуючи інші важливі функції-очищення, іонізацію і ароматизацію навколишнього повітря, захист від сторонніх очей і міського шуму. Назва thuja походить від грецького воскуріння, що пов’язано з приємним специфічним ароматом під час спалювання деревини.

Опис

Туя (лат. Thúja) відноситься до сімейства кипарисові. Цей рід хвойних рослин представлений вічнозеленими чагарниками, деревами, великі високорослі екземпляри зустрічаються рідко. Мають щільну крону, утворену численними, розгалуженими в одній площині пагонами. Листя молодих рослин мають м’яку голчасту структуру, дорослих утворені плоскими лусками, щільно налягають один на одного. Розташовані навхрест супротивно. Забарвлення листя може бути різною – від всіх відтінків зеленого до червоного, і навіть строкатого.

Рослини однодомні, голонасінні. Шишки овальної форми, довгасті, покриті парними лусками, верхні є стерильними, інші містять до 3-х семяпочек з плоскими вузькокрильчатими насінням. Насіння дозріває вже в перший життєвий цикл рослини.

Види і сорти

У природних умовах нашої країни туя не зустрічається, різні її види завезені з північної частини америки, східних районів азії. У природних умовах цих регіонів зустрічаються п’ять видів туї і їх незліченні різновиди. В даний час відомо близько 120 сортів туї на базі основних природних видів, які відрізняються формою крони, кольором хвої та іншими зовнішніми ознаками.

Т.східна (лат. T. Orientalis) — родом з китайських просторів. Віддає перевагу тіні великих дерев. Відрізняється віялоподібними гілками, слабкою морозостійкістю, вирощується в південних районах. Має цінні лікарські, оздоровчі властивості.

Низькі сорти туї. Туя західна: зимостійкі сорти

Туя східна, сорт ‘juniperoïdes’

Т. Західна (лат. T. Occidentalis) — завоювала найбільшу популярність у садівників, прижилася практично скрізь. Родом вона з північної америки, відрізняється невибагливістю до грунту, в природних умовах воліє вологі глинисті грунти змішаних лісів. Для неї характерні: компактна яскраво-зелена крона, червона деревина стовбура, маленький розмір шишок, здатність змінювати зелене забарвлення на буру в зимовий час.

Вона світлолюбна, але тіньовитривала. Живе до ста років, в залежності від сорту виглядає чагарником або деревом, висота яких незначна і рідко досягає 2 м. Дерево має легку, стійку до гниття деревину з великим вмістом ефірних масел, покращує навколишнє повітря за рахунок виділення фітонцидів. На базі цього виду виведено більше сотні популярних сортів.

Низькі сорти туї. Туя західна: зимостійкі сорти

Туя західна, сорт ‘pyramidalis’

Т.складчаста або гігантська (лат. T. Plicata = т. Gigantea, т. Lobbii) – виростає виключно в південних місцях, відрізняючись підвищеною чутливістю до холоду. Підмерзлі взимку пагони здатні відновлюватися. У природі саме вона досягає 60-70 м у висоту, діаметра стовбура до 2 м.нові сорти більш компактні. Має пірамідальну крону, специфічний, сильно виражений аромат.

Т.японська або стендиша (лат. Т. Јаропіса = t. Standishii) — в природі зустрічається в змішаних лісах високогірних районів японських островів. У висоту може досягати 18 м.відрізняється красивою м’якою хвоєю з оригінальним забарвленням: вгорі – зеленої, в протилежній частині хвої – білої, з різким запахом смоли ялини. Надзвичайно морозостійка, приживається в самих північних районах, не призначена для міста — занадто любить чисте повітря.

Т.корейська (лат. Т. Koraiensis) – ефектний чагарник з розлогими гілками, широкою кроною, м’якою хвоєю з неоднорідним забарвленням-темно — зеленою спереду, яскраво-сріблястою з тильного боку. Не переносить зими, росте в південних теплих районах.

Фотогалерея видів

Вирощування і догляд

Туя невимоглива до основних умов зростання, нормально переносить непрості міські умови. Культивується переважно у відкритому грунті, має широкі можливості для озеленення будь-яких об’єктів. Різноманіття видів туї не скасовує загальні правила посадки, догляду. Вдалий вибір місця для посадки позбавить від багатьох проблем в майбутньому. Надалі це здорове витривала рослина вимагає мінімум догляду.

Недбалий догляд загрожує втратою декоративності, хвоя стає тьмяною, рідкісною, утворюється зайва кількість шишок, рослина втрачає привабливість.

Низькі сорти туї. Туя західна: зимостійкі сорти

Туя корейська, сорт ‘glauca prostrata’

Вибір місця розташування

Туя відноситься до тіньовитривалим рослинам, добре сприймає часткове притінення, але не повну тінь. У півтіні і на сонці розвивається набагато краще. Не любить вітрів і протягів. Ідеальне місце для туї передбачає поживну, але легку грунт, на сухих або глинистих грунтах рослини жовтіють, сохнуть.

Низькі сорти туї. Туя західна: зимостійкі сорти

Ідеальне місце визначає розвиток туї

Посадка

Проводити посадку краще навесні, тому що за літо молода рослина приживеться, набереться сил для успішної зимівлі. Пересадки можна планувати на будь-який період з весни до осені. Розмір ями для посадки визначається ступенем розвитку кореневої системи, як правило, яма досягає в діаметрі не менше метра. Для посадки використовують дренаж, наприклад, керамзит, щебінь. Зверху розміщують поживний грунт з добривами, в цьому випадку перші пару років підгодівля не буде потрібно. Коріння засипають почвосмесью, що складається з основного грунту, торфу, піску.

Кореневу шийку розміщують рівно за рівнем землі. Якщо заглибити нижче, може початися загнивання коренів, стовбура, якщо вище, рослина може засохнути. Відстань між саджанцями залежить від сорту – для компактних різновидів від 1 м, для рослих – до 5 м.при плануванні живоплотів між рослинами залишають 1 м, незалежно від сорту.

Низькі сорти туї. Туя західна: зимостійкі сорти

Жива огорожа з туї

Поливи

Туя вологолюбна, чуйна на регулярний полив, тому потрібен постійний контроль вологості грунту. Вирощування і догляд за туєю рекомендується проводити в місцях з достатнім рівнем вологи. Після посадки досить поливати одноразово в кількості 10-літрового відра на тиждень, в суху, жарку погоду частоту і норму поливу подвоюють. ГараздРеагує на процедуру дощування.

Низькі сорти туї. Туя західна: зимостійкі сорти

Відмінність листя туї західної та східної

Підживлення і мульчування

Помірне підгодовування слід починати навесні, ще при наявності снігу, застосовуючи спочатку азотні добрива. На початку літа потрібно перейти на калійні препарати, на бідних грунтах хороший ефект надає застосування фосфорних добрив. Добрива краще недодати, ніж передозувати. Перегодовані рослини, особливо молоді, можуть швидко піти в зростання, втрачаючи оригінальну форму і видові ознаки. Добрива пролонгованої дії краще вносити навесні, одноразово.

Мульчування бажано. Використовують торф, тріску шаром близько 5 см.розпушування проводять на товщині шару не глибше 10 см, щоб зберегти недоторканою поверхневу кореневу систему.

Низькі сорти туї. Туя західна: зимостійкі сорти

Мульчування насаджень

Формування та обрізка

Щовесни слід видаляти сухі, зайві гілки. Туя любить стрижки, чим частіше проводити формує обрізку, тим більш густу і красиву форму вона набуває. Помірна стрижка повинна захоплювати не більше третини довжини первинних пагонів.

Низькі сорти туї. Туя західна: зимостійкі сорти

Топіарна стрижка туї

Зимівля

В першу зиму молоді саджанці обов’язково потребують утеплення. Підготовку до зими слід починати в жовтні-листопаді, це дозволить вчасно забезпечить максимальний захист. Ще восени кожна рослина потрібно багаторазово полити, вічнозелена туя взимку також потребує вологи. Як утеплювач можна використовувати солому, торф у вигляді підстилки під рослиною, вона послужить своєрідним ковдрою для кореневої системи. Для молодих рослин застосовують зверху спанбонд або інший покривний матеріал, що пропускає світло, адже фотосинтез в листі взимку триває. У продажу зустрічаються спеціальні чохли.

Дорослі рослини не вимагають укриття, їм потрібен захист від вітру і снігу. Багато туї погано зберігають форму в умовах рясного снігу, особливо мокрого, важкого. Для збереження цілісності, декоративності крони, багатостовбурні сорти чагарникової туї на зиму слід пов’язувати. Для пишних багатостовбурних сортів рекомендується постійне обтрушування снігу, щоб уникнути запліснявіння хвої.

Низькі сорти туї. Туя західна: зимостійкі сорти

Укриття туї на зиму

Розмноження

Насінням

Вирощування туї з насіння практикується коли не потрібно повного збереження декоративних ознак майбутнього рослини, так як цей вид розмноження не передбачає повторення батьківських ознак.

Насіння туї дозрівають восени, в цей рік вже придатні до посіву. Їх сушать в приміщенні при низьких плюсових температурах, просівають, зберігають в прохолодному місці до випадання снігу. На зиму насіння збирають в мішечки, укладають їх на землю, вкриваючи шаром снігу товщиною до 30 см.

Низькі сорти туї. Туя західна: зимостійкі сорти

Шишки туї західної

В розсаднику насіння сіють на гряди, залишаючи міжряддя около10 см.саджанці з насіння ростуть 5 років, проте виходять більш пристосованими до місцевих умов. Кращий час для висадки насіння-весна. Грунти потрібно вибирати поживні, місце – сонячне, глибина закладки — не більше 5 см. Зверху місце посадки вкривається шаром хвойної тирси, це допомагає зберегти вологу і забезпечує захист від прямих променів сонця, молода поросль вимагає захисту від сонця, інакше сходи можуть загинути.

Сходи з’являються швидко, в перший рік досягають 6-10 см, кожен наступний додають 20 см.рослини досить ніжні, тому прополку бур’янів слід вести обережно. Грунт необхідно регулярно рихлити і зволожувати. На третій рік молодняк пікірують, на п’ятий – навесні пересаджують на місце постійного зростання.

Низькі сорти туї. Туя західна: зимостійкі сорти

Туя з насіння

Вегетативно

Для розведення сортових екземплярів використовують тільки вегетативне розмноження наступними способами:

  • відростками;
  • горизонтальними відводками;
  • поділом.

На практиці для розмноження туї живцями використовують молоді рослини, відбирають живці від пагонів у віці 2-3 років. Річні відростки зрізають з п’ятою-невеликим шматочком деревини. Вони повинні бути напівздеревілими. Пагони, відібрані з верхньої частини чагарнику, набагато краще успадковують основні батьківські ознаки. Перед посадкою зрізи живців обробляють гетероауксином. Для вкорінення ідеально підходить суміш рівних кількостей торфу, дернової землі. Глибина посадки до 2,5 см.

Низькі сорти туї. Туя західна: зимостійкі сорти

Живцювання туї

Саджанці краще ростити в теплицях, де можна забезпечити захист від сонця, постійну підвищену вологість. У відкритому грунті застосовують сучасне дощувальне обладнання для створення штучного туману, або поєднання поливу з укриттям плівкою, яку в жарку погоду рекомендується обробляти вапном.

Живці потребують загартовування, яке полягає в скороченні поливу і періодичному провітрюванні. На зиму вкривають деревною тирсою, хвойним ялиновим гіллям, перед морозами захищають зверху плівкою. Навесні утеплення прибирають, розсадник ретельно прополюють.

Для вегетативного розмноження відводками обрану гілку низько пригинають, пришпилюючи її в місці майбутнього вкорінення до землі. Молоді саджанці позитивно реагують на підгодівлю настоєм гною (концентрація 1:20).

Низькі сорти туї. Туя західна: зимостійкі сорти

Шишки туї східної

Хвороби і шкідники

Для туї становлять загрозу ложнощитовки, які важко піддаються виведенню. Також небезпечно масове поширення туєвої попелиці. Для захисту хвої, гілок застосовують обприскування карбофосом, актеліком на початку весни, влітку і восени.

Низькі сорти туї. Туя західна: зимостійкі сорти

Декоративні посадки туї

Використання в декоративних насадженнях

Висока стійкість до забруднених умов мегаполісів дозволяє широко використовувати тую в озелененні міст і навіть промислових об’єктів. У декоративних цілях застосовують для створення алей, живоплотів, розділових зелених стін. Живоплоти з туї не тільки декоративні, вони відмінно дезінфікують повітря і поглинають шум.

Низькі сорти туї. Туя західна: зимостійкі сорти

Композиції з туї

Всі форми туї дуже декоративні:

  • типова форма ідеально підходить для створення групових насаджень, алей;
  • карликові форми гарні для кам’янистих ділянок, їх часто групують для прикраси альпінаріїв, рокаріїв;
  • плакуча туя ефектно виглядає на самоті на газоні, біля води;
  • форми з різнобарвним забарвленням хвої використовують для створення контрастних рослинних композицій.

Любов до стрижки широко використовується при створенні живих архітектурних форм. Популярні крони пірамідальної і спіральної форми, їх часто підстригають у вигляді колон, куль, фантазійних фігур. Тую широко використовують для бонсай. Великі рослини ефектні в одиночних, групових посадках.

Низькі сорти туї. Туя західна: зимостійкі сорти

Ефірна олія туї

Інше застосування

У деревині і листі туї міститься ефірна олія з приємним запахом, яке отримують при перегонці листя. Його можна застосовувати в садівництві в якості інсектициду.

У косметології з давніх пір це масло входить до складу компонентів поживних, миючих препаратів по догляду за шкірою, волоссям.

Туя популярна в народній медицині, в гомеопатії. Ароматерапія з маслом туї, ароматні ванни допомагають позбутися від нервозності, повернути стан бадьорості, втрачені сили, вдихання запаху піднімає тонус і гарантує гарний настрій. Застосування масла дозволяє поліпшити травлення, усуває запальні явища в нирках, захворювання органів дихання, шкірних покривів. Відомо його сечогінну дію, а також здатність заряджати оптимізмом, бадьорістю, життєрадісністю.

Розглянемо 14 зимостійких сортів туї західної для середньої смуги росії. Туя західна (thuja occidentalis) — вічнозелене дерево або чагарник з сімейства кипарисових, має безліч декоративних форм, які використовуються, як для створення живоплотів, так і для одиночних і групових посадок.

Сорти туї, часто використовувані для створення живоплотів:

Туя західна брабант (thuja occidentalis brabant)

Брабант-дерево, висотою 4-5 метрів і діаметром крони до 1,5 метрів. Крона колонновидная. Хвоя зелена, буреющая в зимові місяці. Швидкозростаючий сорт з річним приростом 30-35 см у висоту і 15 сантиметрів завширшки. Дуже морозостокая.

Прекрасно переносить стрижку, невимогливий до умов зростання.

Туя брабант може рости як на сонячних місцях, так і в злегка затінених. Дерево відчуває себе краще в місцях, захищених від вітру.

Цвіте навесні, в квітні-травні. Після цвітіння утворюються коричневі шишечки яйцевидної форми невеликих розмірів (від 0,8 до 1,2 см), які повністю дозрівають до осені.

Туя брабант не дуже добре переносить тривалі відлиги з перепадом температур, так як це може викликати раннє сокорух.

Особливо добреВиростає на родючому вологому грунті. Вирощування на сухих і бідних грунтах призведе до подальшої появи рідкісних гілок з хвоєю бляклого кольору, рясного плодоношення.

Висаджується в суміш дернової / листової землі (2 частини), торфу (1 частина) і піску (1 частина). При посадці можна додати нітроамофоски по 0,5 кг на дорослу рослину. На дуже вологих грунтах роблять дренаж до 20 см.

Контейнерні рослини перед посадкою необхідно ретельно полити водою. Коренева шийка при посадці повинна знаходитися на рівні землі.

Полив рослин здійснюється після посадки протягом місяця щотижня по 10 л на кожну рослину. Після полив двічі на тиждень по 15-20 л на рослину.

Застосовується розпушування з урахуванням поверхневої кореневої системи, рихлити не глибше 10 см. Рекомендується мульчування з додаванням торфу або тріски. Шар до 7 см. Сухі пагони легко видаляються навесні.

Знову посаджені рослини в першу зиму необхідно вкривати. Це допоможе вберегти їх вразливу хвою від зимових і весняних сонячних опіків. Укриття проводиться за допомогою гілля або крафт-паперу.

Сорт широко використовується для створення живоплоту, створює ефект «суцільної зеленої стіни», частота посадки повинна бути 0,5-0,7 м в ряду. Для утворення щільної зеленої стіни рекомендується обрізати двічі за сезон (в березні і серпні). Якщо систематично обрізати пагони на верхівці і бічні пагони, можна домогтися того, що огорожа буде триматися в розмірі шириною 0,4 м, висотою 2м.

(thuja occidentalis smaragd)

Низькі сорти туї. Туя західна: зимостійкі сорти

Смарагд-дерево висотою до 4-4, 5 метрів, що має яскраво виражену конічну форму, дуже щільної структури. Хвоя темно-зелена, насиченого кольору, взимку забарвлення не змінює.

Темп зростання низький.

Сорт воліє високородючий грунт і регулярний полив.

В» живоплоту » у верхній частині не змикається, тому використовується для умовного розмежування садового простору. Хороша як солітер в одиночній посадці.

Туя західна смарагд має очевидні відмінності від своїх «побратимів» — повільне зростання у висоту і вшир, за рахунок чого не потрібно часта стрижка.

Віддає перевагу родючим вологим ґрунтам, без застою води. Погано переносить посуху. У посушливий час необхідний полив. Світлолюбна, але може рости в півтіні.

Добре переносить стрижку. Взимку практично не вигорає.

Зимостійкість висока, але для посадки краще вибирати захищені від вітрів ділянки. Молоді рослини бажано оберігати від ранньовесняних сонячних опіків, прикриваючи їх покривним матеріалом або мішковиною.

Смарагд підходить для створення вільно зростаючої живоплоту в стилі «південного пейзажу» (крок посадки 0,5-0,6 м).

Використовується як для одиночних, так і для групових посадок.

Підходить для контейнерного вирощування і створення різних форм шляхом топіарної стрижки.пових, алейних посадок і як акцент в деревно-чагарникових композиціях. Цей сорт відмінно виглядає в садах регулярного стилю.

(thuja occidentalis columna)

Низькі сорти туї. Туя західна: зимостійкі сортиколумна-дерево з вузькою колонновидной кроною висотою до 6-7 метрів і діаметром до 1,3 метрів. Будова крони щільне, компактне, з короткими горизонтально відходять щільними пагонами. Хвоя лускоподібна. Колір хвої темнозелений, майже не змінює забарвлення взимку.

Росте швидко, до 20 см на рік. До грунтів невимоглива. Зимостійкість висока.

Підходить як для створення живоплотів в стилі «середземномор’я», так і як одиночне солирующее рослини, що нагадує своїм силуетом кримські кипариси.

До ґрунтових умов невимоглива, але кращого розвитку досягає на помірно родючих ґрунтах середнього зволоження. Засуху витримує погано. Для посадки краще вибирати напівтінисті ділянки.

Стрижку переносить добре, формує обрізка проводиться в разі потреби.

Молоді рослини в перші два роки після посадки бажано на зиму прикривати матеріалом, щоб уникнути ранньовесняних сонячних опіків.

Колоновидний сорт туї західної колумна часто застосовують для високих (до 4 м заввишки) формованих і вільнорастучих живоплотів (крок посадки в ряду 0,5-0,7 м).

Використовується також для одиночних, групових і алейних посадок, як акцент в деревно-чагарникових композиціях і для контейнерного вирощування. Підходить для садів в регулярному стилі.

Може використовуватися для топіарної стрижки.

Туя західна холмструп (thuja occidentalis holmstrup)

Низькі сорти туї. Туя західна: зимостійкі сортихолмструп-дерево висотою до 3-3, 5 метрів з діаметром крони до 1 метра, з колонновидной кроною. Будова хвої дуже щільне»кучеряве». Не змінює кольору взимку.

Батьківщина туї — данія, 1951 рік.

Невимоглива до грунтів, морозостійка, добре переносить стрижку.

Сорт підходить «ледачим садівникам». Темпи зростання дуже низькі. Річний приріст становить 12 см у висоту і 4 см в ширину. До кінцевої висоти виростає приблизно за 20-40 років. У живоплоту можна проводити обрізку один раз в два роки.

Віддає перевагу сонячним місцям, може рости в півтіні. Краще росте на вологому грунті, мириться із застоєм вологи, мириться з деякою сухістю.

Грунт бажано пухка і родюча.

2-3 роки після висадки саджанця на постійне місце вкривають від ранньовесняних опіків, пристовбурні кола восени краще застелити ялиновим гіллям, який відлякає польових мишей.

Можна використовувати для одиночних посадок і роккаріїв.

Для живоплотів відстань в ряду між рослинами повинна бути 0,7 м.

Туя західна фастігіата (thuja occidentalis fastigiata)

Низькі сорти туї. Туя західна: зимостійкі сортифастігіата-туя з колонновидной формою крони, з щільно притиснутими до стовбура пагонами. Хвоя від світло-зеленого до темно-зеленого кольору. Досягає у висоту в умовах середньої смуги росії до 6 метрів.

Щорічний приріст до 30см.хвоя м’яка, темно-зелена з сильним характерним запахом.

Добре переносить стрижку. Майже не змінює колір взимку. Зимостійкий.

Формою нагадує кипарис. Шишки непомітні, коричневі.

Туя західна fastigiata воліє сонячне місце розташування і родючі, помірно вологі суглинні грунти.

При посадці на заболоченій території слід подбати про створення хорошою дренажній системі.

Саджанці туї потребують притінення від пізньозимових і ранньовесняних сонячних променів за допомогою мішковини.

Для створення умов для кращої приживлюваності рослин рекомендується мульчування пристовбурного кола скошеною травою, яка буде покращувати структуру грунту. Пізньої осені мульчу треба замінити на лапник, щоб не з’явилися польові миші.

Туя західна фастигата-добре підходить для створення високих живоплотів, які надійно вкривають територію і при цьому не займає багато місця.

Сорти західної туї для одиночних і групових посадок:

Туя західна санкіст (thuja occidentalis sunkist)

Низькі сорти туї. Туя західна: зимостійкі сортисанкіст-великий, щільний, чагарник або невелике хвойне деревце. Висота 3-5 м, діаметр крони 1-2 м.крона конічна з густо розгалуженими гілками, злегка скуйовджена.

Родом з канади.

Хвоя молодих рослин яскрава золотисто-жовта, з віком змінюється на лимонно-жовту, взимку – бронзова.

Росте повільно, у віці 10 років досягає 2 м висоти.

До грунтових умов невимоглива, світлолюбна, добре переносить стрижку. Морозостійкий.

Віддає перевагу вологим родючим ґрунтам. Погано переносить посуху, після тривалого посушливого періоду, при відсутності регулярних поливів і при інших несприятливих умовах може вступити в фазу масового семеношения, що призводить до втрати декоративності.

Світлолюбна. Може рости в півтіні, але при цьому забарвлення хвої тьмяніє і може набувати зелений відтінок. Для посадки бажано підбирати захищені від вітру ділянки.

Добре переносить стрижку, формування крони проводять за потребою.

Для захисту від ранньовесняних опіків в перший рік після посадки рослини на зиму бажано закривати покривним матеріалом.

Один з найбільш яркоокрашенних сортів туї західної для посадки в складі колористичних деревно-чагарникових композицій, для контейнерного вирощування і одиночної посадки.

Може використовуватися для створення яскравої формованої живоплоту (при однорядній посадці відстань між рослинами 0,5-0,6 м).

Підходить для створення різних геометричних фігур шляхом топіарної стрижки.

Туя західна вагнері (thuja occidentalis wagneri)

Низькі сорти туї. Туя західна: зимостійкі сортитуя вагнері-дерево висотою до 3,5 м і шириною до 1,5 м.з яскраво вираженою яйцевидної щільною кроною і численними тонкими, вертикально розташованими пагонами, злегка никнуть на кінцях.

Хвоя сіро-зелена, взимку набуває мідний відтінок. Темп зростання середній.

Вимоглива до ґрунтових умов, віддає перевагу родючим, досить зволоженим ґрунтам. Краще росте на відкритих місцях. Світлолюбний.

Сорт добре тримає форму крони, тому формує обрізка проводиться тільки в разі потреби.

Для запобігання пошкодження крони під вагою снігу, на початку зими пагони бажано не туго зв’язати разом. Морозостійкість висока.

Сорт з оригінальною формою крони, найкращим застосуванням для якого є солітерна посадка. Також може використовуватися в одиночних, групових і алейних посадках, в деревно-чагарникових композиціях і для контейнерного вирощування.

(thuja occidentalis cloth of gold)

Низькі сорти туї. Туя західна: зимостійкі сортиклод оф голд-невисокий чагарник висотою до 2 метрів, шириною до 1,2 м.крона подовжено-яйцеподібна або конічна щільна. Хвоя ніжна, двох типів-голчаста і лускоподібна, від лимонно-жовтого до жовто-оранжевого кольору, взимку набуває мідний відтінок.

Росте повільно.

Вимоглива до ґрунтових умов, віддає перевагу легким, добре дренованим, помірно родючим ґрунтам з лужною реакцією. Не переносить тривалого перезволоження.

Світлолюбна. Може рости в півтіні, але забарвлення хвої стає менш виразною.

Для підтримки форми крони можна проводити помірну стрижку, не більше ніж на 1/3 втечі.

Морозостійка, в перший рік після посадки рослини на зиму бажано укрити від опіків, в наступні роки в укритті не потребує.

Сорт з цікавою формою крони, кольором і структурою хвої, використовується в якості солітера, в одиночній і груповій посадках, як колірний акцент в деревно-чагарникових композиціях, підходить для кам’янистих і вересових садів.

(thuja occidentalis globosa)

Низькі сорти туї. Туя західна: зимостійкі сортитуя західна глобоза – чагарник кулястої форми висотою і діаметром до 2 м.

Хвоя лускоподібна, світло-зелена навесні, зелена влітку і сіро-зелена або коричнева взимку. Пагони прямі і плоскі, підняті вгору, густо розташовані, що перекриваються, рівномірно розростаються в сторони.

Хвоя зелена блискуча, взимку сіро-зелена або коричнева.

Зростання повільний, до десяти років діаметр крони досягає 1 м, до двадцяти – 1,5 м.

Крона щільна. Раз на два роки слід проводити омолоджуючу обрізку.

Зимостійка, тіньовитривала, посухостійка. Потребує родючих вологих ґрунтах.

Погано переносить сухість повітря і потребує більш частих поливах, ніж інші види туї.

Для збереження в зимовий період від розламування сніговим покривом, крону рекомендується пов’язувати або зробити каркас, особливо для молодих рослин.

Застосовується для створення низьких живоплотів, бордюрів, одиночних і групових посадок. Ефектно домінує на альпінаріях і кам’янистих гірках.

Використовується також для озеленення дахів і балконів, для вирощування в контейнерах.

Туя західна вудварді (thuja occidentalis woodwardii)

Низькі сорти туї. Туя західна: зимостійкі сортивудварді-сорт висотою 1,5 – 2,0 м, ширина-до 2 м. Форма крони щільна куляста, до старості широкоокругла. Пагони прямі, плоскі. Хвоя влітку і взимку темно-зелена, не змінює забарвлення.

У 10-річному віці крона куляста досягає 0,4 м у висоту і в ширину

Місце походження вудварді невідоме, час введення в культуру до 1923 року.

Зимостійка, але в суворі зими підмерзають кінці однорічних пагонів. Підходить для кам’янистого саду і посадок на газоні.

Плоди-маленькі коричневі.

Вимоглива до родючості і вологості грунту. Добре відгукується на весняні підгодівлі, поліпшується колір хвої. Для посадки слід вибирати сонячні ділянки або півтінь.

Пристовбурні кола після висадки на постійне місце слід замульчувати скошеною травою або торфом.

Туя вудварді, як і інші вічнозелені рослини, в перші рік-два після посадки може постраждати від пізньозимових і ранньовесняних сонячних променів. Тому саджанець треба укрити мішковиною. Знімати мішковину слід після сходу снігового покриву, у вечірні години, бажано в похмуру погоду.

Туя вудварді застосовується для створення ландшафтних композицій з дерев і чагарників з контрастними кольорами листя і різною архітектурою.

Посадка в міксбордери, а також в якості солирующего рослини на відкритих місцях, і по сторонах доріжки. Добре виглядає при розбивці монотонного ряду огорожі.

Туя західна столвик (thuja occidentalis stolwijk)

Низькі сорти туї. Туя західна: зимостійкі сортистолвик – чагарник висотою до 1,5 м. Форма крони напівкуляста, нижня частина густа, верхня розріджена з декількома стовбурами. Хвоя зелена, молоді прирости жовто-білі.

У 10-річному віці висота рослини доходить до 1 м.

Сорт отриманий шляхом розмноження в голландському розпліднику в 1986р.

Зимостійкий сорт, добре розмножується живцями.

Потребує родючих і вологих ґрунтах. Сорт віддає перевагу сонячному місцю розташування, в тіні стає пухким. Погано переносить сухість повітря, тому в спекотні дні слід поливати рослину під корінь, а у вечірні години застосовувати дощування.

Саджанці цього сорту зазвичай висаджують невисокими, тому вони зимують під снігом і не страждають від весняних сонячних опіків.

Піддається формуванню. Для додання кроні більшої щільності можна застосувати весняне укорочення пагонів.

Підходить для підсадки в міксбордери і деревно-чагарникові композиції, так як сорт створює ефект «пишності» композиції. Рекомендується для альпінаріїв, японських садів, композицій. Може виступати в якості солітера на відкритому місці.

Не слід висаджувати в огорожу через прорідженої верхівки.

(thuja occidentalis danica)

Низькі сорти туї. Туя західна: зимостійкі сортиданіка-невисокий чагарник висотою до 60 см і до 1 м в діаметрі. Крона куляста. Пагони короткі, щільно розташовані. Хвоя густа, м’яка, світло-зелена, блискуча, взимку злегка бронзова.

Росте повільно. Щорічний приріст у висоту не більше 5 см. Максимальної висоти і ширини досягає приблизно в 15-річному віці

З молодого віку зберігає майже ідеальну кулясту форму. Розмножується виключно живцями.

Туя західна даніка з сімейства кипарисових, була виведена в данії в 1948 році, звідки і потрапила до нас.

Тіньовитривала, морозостійка. Застосовується в композиціях, альпінаріях, для створення бордюрів,ідеальна для озеленення невеликих ділянок.

Місце розташування, яке найбільш влаштовує рослина – сонце і півтінь. Зимостійка для середньої смуги росії, майже ніколи не страждає від весняних сонячних опіків, тому що зимує під снігом.

Посухостійка, але віддає перевагу вологим родючим суглинкам. Потребує хорошого освітлення, тому краще садити її на сонці або в півтіні. На тінистих ділянках туя даніка втрачає свою форму, стає пухкої і»кошлатої». Туя також не любить коливань температури, що викликає висихання.

Краще для неї родючі вологі суглинні грунти. Ділянка для посадки туї повинен бути захищений від вітру. У разі близькості грунтових вод знадобиться дренаж з щебеню. Грунтова суміш повинна складатися з дернової або листової землі, торфу і піску в співвідношенні 2:1:1. При посадці необхідно додавати мінеральні добрива.

Даніка використовується для створення декоративних груп і ландшафтних композицій, в яких найчастіше є солирующим рослиною. До неї підсаджують рослини, що мають колонновидную форму крони і яйцеподібну, щоб створити збалансований трикутник за правилами «золотого перетину». Також з неї роблять бордюри і висаджують в якості солітера.

Туя західна голден глоб (thuja occidentalis golden globe)

Низькі сорти туї. Туя західна: зимостійкі сортитуя західна голден глоб-чагарник округлої форми висотою до 1 м і до 1 м в діаметрі. Колір хвої золотисто-жовтий. Жовті кінчики пагонів, яким дістається багато сонця,повністю покривають рослину, всередині кулі листя яскраво-зелена.

Восени хвоя набуває мідний відтінок, навесні знову стає золотистою.

Росте повільно. Має невеликий приріст 8-10 см в рік, ддостігает максимального діаметра 1-1, 2 м в двадцять років.

Цілком зимостійка.

В стрижці не потребує, але навесні може знадобитися санітарна обрізка.

Серед садівників цей сорт зветься «туя жовта куляста» або «жовта куля».

Віддає перевагу легким суглинним грунтам, тому в посадкову суміш слід вносити помірні дози органічних і мінеральних добрив, а після посадки замульчувати пристовбурні кола скошеною травою або торфом.

Пізньої осені мульчу слід замінити на ялиновий лапник, щоб в сіні не влаштували свої гнізда миші, які можуть пошкодити або навіть знищити саджанець.

Туя голден глоб погано переносить сухість повітря, тому в спекотні місяці року вона потребує регулярного поливу іДощування.

Якщо рослина від віку або довгої похмурої погоди стає пухким, потрібно застосувати укорочення пагонів. Невелика стрижка стимулює зростання нових пагонів і зробить крону гущі.

Набуває своє золоте забарвлення тільки на сонячних ділянках або в півтіні. У тіні хвоя стає світло-зеленою, а крона пухкої і розрідженої. Стійка до диму і газів.

Golden globe підходить для створення колористичних ландшафтних композицій з використанням гальки або тріски. Через невелике зростання відмінно виглядає в роккаріях, альпінаріях і на підпірних стінках.

Туя західна хосері (thuja occidentalis hoseri)

Низькі сорти туї. Туя західна: зимостійкі сортитуя західна хосері-низькорослий сорт з кулястою кроною діаметром до 0,6 м. Хвоя лускоподібна, густа, насичено темно-зелена, взимку сіро-зелена з бронзовим відтінком.

Росте дуже повільно 4-5 см на рік. У дорослому стані куля стає сплощеним.

Сорт вимогливий до родючості і вологості грунтів, цілком зимостійкий. Віддає перевагу помірно родючим і вологим ґрунтам.

Посухостійка, але на полив в жарку пору року відгукується хорошим ростом і прекрасним видом.

Від весняних сонячних променів не страждає, тому що зимує під снігом. У перший час після висадки у відкритий грунт вимагає підвищеної уваги і хорошого догляду. Для кращої приживлюваності можна застосувати мульчування пристовбурного кола скошеною травою або торфом. Восени мульчу потрібно замінити на лапник. Ялинові колючки відлякають польових мишей, які здатні принизити рослину.

Тіньовитривала, але краще росте на сонячних або напівтінистих ділянках. Добре тримає форму крони, в стрижці не потребує.

Низькорослий кулястий чагарник для маленьких садів, деревно-чагарникових композицій, альпінаріїв і композицій, змішаних з багатолітниками. Підходить для створення бордюрів і контейнерного вирощування.

Матеріали взяті з сайту www.vparnike.ru

У даній статті будуть розглядатися види туї-вічнозеленого чагарнику, легко піддається формуванню, наведені їх назви та описи. Для кращої наочності ми підготували для вас фото-галерею популярних сортів.

Туя-чудове дерево, яке не потребує особливого догляду в зимову пору року. У минулі століття рослина називали «деревом життя» (її шишками і хвоєю лікували безліч захворювань, а кору використовували для заварювання чаю), але і сьогодні ароматна хвоя рослини не може залишити когось байдужим. Невеликий сад або парк з туй є відмінним місцем відпочинку і відновлення сил.

Опис

Низькі сорти туї. Туя західна: зимостійкі сортитуя є найближчим родичем кипарисів. Висота стовбура цього дерева або чагарнику може досягати вісімдесяти метрів, але більш популярними є сорти, середня довжина яких 10-20 метрів.

Хвоя культури — голчаста, зеленого кольору. у дорослих рослин більш темного відтінку, схожа на лусочки. Крона щільна.

У природі туї зустрічаються в східних районах північної америки. Декоративно виведені форми можна зустріти на присадибних ділянках середньої смуги.

Сорти

Низькі сорти туї. Туя західна: зимостійкі сорти

Туя західна

Розрізняють п’ять видів туй:

  • туя західна . Висота рослини до 20 м. Хвоя у формі луски.
  • туя китайська . Дерева з пірамідальною густою кроною. Висота до 12 м .
  • туя корейська. Цей сорт досить рідко висаджують в середній смузі через примхливості рослини до температурного режиму. Має вигляд сланкого чагарнику. У природному середовищі висота культури може досягати 8 м.
  • туя японська , або туя стендіша . Відмінний варіант для посадки на дачній ділянці – рослина не вибагливо в догляді і здатне витримати сильні морози.
  • туя складчаста, або туя гігантська . У природних умовах туї цього сорту можуть досягати 40 м у висоту. Висота декоративних форм-4 м. Крона пірамідальна, щільна.

Особливості посадки та догляду

При посадці туї на ділянці варто враховувати, що рослина світлолюбна, але перебуваючи цілий день на сонці, може зневоднитися і захворіти в зиму.

Грунт кращий дернової, з додаванням піску. Кращий час для посадки-весна. тоді ж рекомендується і підгодовувати тую. В якості добрив краще віддати перевагу комплексним добривам.

Низькі сорти туї. Туя західна: зимостійкі сорти

Полив чагарнику здійснюють відразу після посадки, далі 1 раз в тиждень.

Глибина посадкової ями-60-80 см. Відстань між груповими посадками-до 5 м.

Пересихання грунту не допустимо! молоді саджанці туї вкривають на зиму (роблять це як правило перші 3 роки). Дорослі туї зимостійкі.

Застосування в ландшафтному дизайні

Низькі сорти туї. Туя західна: зимостійкі сортивеличезна різноманітність форм принесло туї славу серед фахівців з ландшафтного дизайну.

І саме вони розділили ці рослини по застосуванню: до першого відносяться карликові або чагарникові види, використовувані для створення як , рокаріїв; до другого — туї середньої довжини, їх місце застосування — «жива огорожа»; третій вид поодинокі або солітерні посадки — це більш високі дерева, що підкреслюють елементи дизайну. як елемент живоплоту знайшли застосування наступні види дерев.

Брабант

Сорт брабант або західна туя. Для нього характерна хороша переносимість низьких температур і розгалужена крона, що створює непереборну живопліт. Обрізання гілок слід проводити на початку весни і в кінці літа, кращими місяцями будуть серпень і квітень.

Низькі сорти туї. Туя західна: зимостійкі сорти

Туя західна є швидко зростаючим рослиною, що досягає чотириметрової висоти.

При посадці, для створення живоплоту брабант висаджують на відстані п’ятдесяти або ста сантиметрів між стовбурами, в залежності від потрібної щільності» живоплоту».

Смарагд

Утворює вузьку схожу на конус крону, що виростає до шести семи метрів у висоту. Ця рослина відрізняє висока стійкість до морозів і сильних поривів вітру.

Низькі сорти туї. Туя західна: зимостійкі сорти

Завдяки своїй кроні» смарагд «відмінно підійде для створення» живоплоту», а також солітерної посадки.

Група рослин цього сорту може створити пам’ятну частину ландшафту.

Холмстрап

Ще один вид західної туї — це сорт холмстрап. Особливістю є її повільне зростання, висоти в два метри вона досягне тільки через десять років після посадки.

Низькі сорти туї. Туя західна: зимостійкі сорти

Застосовується вона в якості невеликої декоративної огорожі, саджанці садять таким чином, щоб між кущами була відстань не менше 75 сантиметрів.

Сезонну обрізку гілок холмстрапу не виробляють.

Альпінарій

Низькі сорти туї. Туя західна: зимостійкі сорти

Сорт данника

Для створення альпінарію або рокария підійдуть такі туї:

  1. сорт данника . Його куляста крона росте дуже повільно, досягаючи висоти близько одного метра, при цьому її ширина дорівнює 50 сантиметрам. Цей вид туї відмінно буде виглядати в невеликих садах і ділянках, як декоративний елемент альпінарію не вимагає особливого догляду.
  2. літл дорріт . Також схожа на кулю, розміри крони 80 * 60 сантиметрів. Її відрізняє хороша морозостійкість. Місця посадки аналогічні туї сорту холмстрап.
  3. хозери . Кулястий чагарник, що досягає висоти п’ятдесят сантиметрів і ширини шістдесят сантиметрів. Дизайнери вважають за краще використовувати цей сорт як елемент низьких декоративних огорож і альпінаріїв.

Низькі сорти туї. Туя західна: зимостійкі сорти

Рейнголд

Туї, використовувані для одиночної посадки або групової складається з окремо розташованих дерев:

  1. рейнголд . Він повільно зростає. Його максимальна висота півтора метра. Але його відрізняє куляста крона, що має золотисто-жовту і навіть коричневе забарвлення. Туї цього виду незамінні для солітерної посадки і створення групи рослин.
  2. санкіст. крона цього дерева має вигляд конуса і рідкісний золотисто — жовтуватий колір. Протягом 10 років воно виростає до трьох метрів і досягає метрової ширини крони. Обрізка для надання форми цього виду туї не потрібно.
  3. складчаста туя корник . Дуже швидко досягає висоти 300 сантиметрів, ширина дерева — 150 сантиметрів. Це дерево краще висаджувати у вологих місцях на родючому грунті. Ця рослина своєю яскраво зеленою хвоєю притягує погляд.

Використання туї як елемента декоративного дизайну виправдано завдяки красі цього дерева, особливо в зимові місяці, а також завдяки неповторному аромату хвої і різноманітності видів, які можна використовувати у всіх видах ландшафтного дизайну. Сама рослина покращує мікроклімат ділянки, грає роль захисту від вітру і пилу.

Як використовуються хвойні рослини в ландшафтному дизайні, в тому числі і туя, дивіться в наступному відео: