Чим відрізняється флокс шиловидний від дугласа. Флокси багаторічні-посадка і догляд

117

Ранньою весною радієш навіть одній квітці, але існує група невисоких флоксів, які в травні-початку червня рясно і тривало цвітуть. Ці середньорослі рослини з повзучими розгалуженими кореневищами залишаються декоративними і після цвітіння, утворюючи красиві килимки. Родом вони з америки, де їх вічнозелені подушки можна зустріти в розсіяній тіні дерев і чагарників, на піщаних пагорбах і кам’янистих осипах. Поговоримо сьогодні про них.

Флокс шиловидний (phloxsubulata)–сланкий морозостійкий багаторічник, висотою 10-20 см, що представляє собою щільний акуратний килимок. Його вузькі, що нагадують шило, листочки дали назву виду. Численні невеликі квітки (в діаметрі до 1,5 см), розташовані на кінцях стебел, часто мають невеликі виїмки по краях пелюсток. Флокси шилоподібні цвітуть в підмосков’ї з кінця квітня до першої декади червня, початок цвітіння залежить від погоди. Під час цвітіння практично не видно листя під яскравими килимами квітів. Іноді можна спостерігати повторне цвітіння в кінці серпня-вересні, але воно являє собою разові нечисленні квітки. Виведені сорти з білими, рожевими, малиновими, пурпуровими і блакитними квітками.флокс шиловидний прекрасно переносить стрижку, його можна вирощувати в контейнерах, буває, дає самосів, при якому зустрічаються досить цікаві забарвлення.

Флокс дугласа – phloxdouglasii) — почвопокривний багаторічник, висотою до 10 см, являє собою щільну подушку сланких опушених стебел з дрібними листочками. Ароматні квіточки часто мають в центрі невелике вічко. Виведені сорти різних забарвлень: білі, рожеві, малинові, блакитні, фіолетові, лілові та ін.флокс дугласа цвіте в травні-червні і повторно менш рясно в кінці серпня-початку вересня. Ця рослина для альпійських гірок і рокаріїв.

Чим відрізняється флокс шиловидний від дугласа. Флокси багаторічні-посадка і догляд

Флокс розчепірений –phloxdivaricata) — трав’янистий багаторічник, висотою 20-30 см.ця рослина для ледачих садівників, так як росте і на сонці, і в тіні без жодного догляду. Цвіте з середини травня близько місяця ароматними квіточками. Вихідний вид має блакитні квітки, але є сорти рожево-бузковими, білими і пурпуровими квіточками. У сирих місцях слимаки люблять поласувати його листочками.

Чим відрізняється флокс шиловидний від дугласа. Флокси багаторічні-посадка і догляд

Флокс столононосний – phloxstolonifera) — почвопокривний багаторічник, висотою 25-30 см.у природі виростає в сирих і тінистих місцях. Дернинки у нього більш щільні, ніж у флокса розчепіреного. Листочки подовжено-овальні, а квітки рожеві, пурпурні, білі, лілово-фіолетові, виведені сорти з темним вічком. Цвіте флокс столононосний трохи пізніше-на початку червня.

Зміст

Місце посадки, грунт

Флокс дугласа і флокс шиловидний висаджують на відкритих, сонячних ділянках, вони не виносять застою води. Грунт воліють пухку, легку, з великою кількістю піску або дрібного гравію.

Флокс розчепірений і висаджують в напівтінистих і тінистих місцях. Грунт для них найкраще підійде суглинна, так як вони люблять вологу.

Чим відрізняється флокс шиловидний від дугласа. Флокси багаторічні-посадка і догляд

Посадка, догляд

При правильному догляді на одному місці почвопокривні флокси можуть жити до 15 років і більше. При посадці сортових флоксів в грунт обов’язково додають 15-20 г будь-якого комплексного добрива, вони більш вимогливі, ніж видові. Всі флокси відгукуються більш рясним цвітінням при підгодівлі навесні будь-яким . Будь-які підгодівлі краще проводити в рідкому вигляді, поливаючи рослини прямо по листю рано вранці або після 17 годин. Для цього розчиняють в невеликій кількості теплої води 10-15 г комплексного гранульованого добрива, а потім розчин доводять до 10 л.можна використовувати для підгодівлі будь-які рідкі добрива для кімнатних квітів. Щоб флокси добре цвіли, а не нарощували листя, потрібно пам’ятати правило: «краще не догодувати, ніж перегодувати».

Рекомендується грунт під сланкими стеблами флоксів . Для цих цілей в кам’янистих садах використовують гравій, а в квітниках і лісових зонах – кору, скошену траву, подрібнені обрізані гілки і стебла багаторічників.

Після цвітіння флокси підстригають, тоді куртинка буде акуратною і компактною. Можна стригти ножицями для трави, спеціальною машинкою для стрижки чагарників або тримером. Для маленьких кущиків підійде простий секатор. Відрізані частини можна потім зібрати і укоренити. Звичайно, флокси можна не стригти, але в цьому випадку з часом середина куща оголюється, стебла одревесневают, втрачається декоративність.

Розмноження

Почвопокривні флокси можна розмножувати з квітня по серпень, приживаються вони відмінно. Навіть під час цвітіння при необхідності можна розмножувати, звичайно, на шкоду цвітінню. Однак, швидше вкорінюються флокси, як і багато інших рослин, навесні. При розмноженні добре відразу поливати рослини розчином«», а через 7-10 днів»».

Стебловими живцями . Від куртинок відривають шматочки пагонів 7-10 см, можна з корінцем, можна без. Нижні листочки потрібно обірвати. Потім стеблинки розкладають в потрібному місці, присипають нижню частину легким грунтом (пісок, перегній, садовий грунт в співвідношенні 1:1:1) і поливають. Пару тижнів доведеться спостерігати, щоб грунт не пересихав.

Відводками . Близько куртини готують легкий грунт, на яку пришпилюють відібрані пагони, верхню частину яких залишають на поверхні. Зверху пришпилені місця присипають землею і періодично поливають. Приблизно через місяць утворюються корінці. Однак, відрізати і відкидати вкорінені стебла краще наступної весни.

Флокси-яскраве і пишне прикраса саду. Вирощуванням їх займаються для зрізання, декорування ділянок, створення композицій у відкритому грунті. Зі статті ви дізнаєтеся про особливості посадки цієї рослини, а також все про догляд за ним.

Сорти і різновиди флокса шиловидного

Білосніжні, темно-червоні, рожеві, лілові — багато відтінків має флокс шиловидний, посадка і догляд за яким під силу і новачкам. Свою назву він отримав через вузьких, загострених листя, схожих на шила. Цей флокс відноситься до почвопокровним видам, які навесні розпускаються раніше за інших. Квітучий килим гарний не тільки на фото, але і на будь-якому дачній ділянці.

Чим відрізняється флокс шиловидний від дугласа. Флокси багаторічні-посадка і догляд

Сорт» кенді страйпс «

Серед сортів шиловидного флокса найбільш цікаві такі:

  1. «кенді страйпс»» біла квітка з рожевою смугою по центру.
  2. «теллярия». Бузковий, у формі зірочки. Дуже довго цвіте.
  3. »майшнее». Сліпучо-біла квітка, один з найпоширеніших.
  4. «дюймовочка». Має насичене рожеве забарвлення. Швидко розростається.

Чим відрізняється флокс шиловидний від дугласа. Флокси багаторічні-посадка і догляд

Сорт» дюймовочка »

Посадка і догляд за рослиною

Вибираючи ділянку для шиловидних флоксів, віддайте перевагу сонячному і сухому місцю. Також зверніть увагу на грунт. Він повинен бути неродючим, сухим і пухким. Кислотність-нейтральна або слаболужна. На вологих чорноземах рослини дають багато зелені, але практично не цвітуть. Глибина посадки повинна бути не більше 15 см, тому що коріння у флоксів не дуже довгі. Відстань між кущиками-близько 20-30 см.

Рада. Кращі попередники для флоксів-трави-багаторічники, календула . Чи не вкорінюйте ці квіти після садової суниці: велика ймовірність того, що в грунті залишаються нематоди, які швидко приживуться на нових рослинах.

Догляд за флоксами включає в себе:

  • регулярне розпушування грунту;
  • знищення бур’янів;
  • помірний полив теплою водою (від холодної стебла тріскаються);
  • видалення суцвіть, які зів’яли.

Чим відрізняється флокс шиловидний від дугласа. Флокси багаторічні-посадка і догляд

Важливо знати, що флокси не можна поливати холодною водою

Кожні 5 років флокси потрібно пересаджувати, щоб цвітіння їх було пишним і тривалим. Ці квіти вважаються морозостійкими, але за умови, що взимку їх вкриє достатній шар снігу. Тому восени необхідно зрізати бадилля, а коріння присипати землею, перемішаної з торфом. Додатково накрийте їх соломою, ялиновими гілками, опалим листям.

Увага! якщо зимова погода-відносно тепла, без сильних заморозків, з частими відлигами — укриття слід зняти, тому що. Флокси можуть випрівати.

Добриво і підгодівля флоксів

Однорічні сорти потребують 4-х підгодівлі за сезон, багаторічні — в 5-ти (остання випаде на період дозрівання насіння).

Чим відрізняється флокс шиловидний від дугласа. Флокси багаторічні-посадка і догляд

Кілька разів за сезон обов’язково підгодуйте флокси

Приблизна схема внесення добрив:

  1. кінець весни: 25 г рідкого гною на 10 л води.
  2. початок червня. Те ж саме, але з додаванням суперфосфату.
  3. початок липня. Рідкий гній без добавок.
  4. кінець липня. Добриво калієм і фосфорною сіллю. Внесення калійно-фосфорної підгодівлі. Краще робити у вечірній час.

Можна користуватися для добрива флоксів золою. Візьміть 350 г,Міксбордерів, альпінаріїв, рокаріїв, терас, альтанок, уздовж садових доріжок, а також пологих схилів. Він відмінно поєднується з іншими низькорослими багаторічниками і цибулинними культурами з різними термінами цвітіння. Не забороняється комбінувати флокс дугласа з карликовими хвойними культурами.

Зростає розглянутий вид повільно, хоча сьогодні на ринку представлено кілька сортів, що відрізняються швидким зростанням. Сортів даного різновиду флокса досить багато (більше 150), вони активно використовуються садівниками і квітникарями для озеленення садових і дачних ділянок.

Поширені сорти

*crackerjack (крекерджек) – сорт представлений компактними рослинами висотою до 10 см з насиченими темно-червоними або пурпурно-малиновими квітками зіркоподібної форми. Сорт виведений шотландськими селекціонерами.

*boothman » s variety – буфманс варіет)-сорт представлений карликовими подушковидними рослинами з рожево-фіолетовими квітками, оснащеними більш темним кільцем в центрі.

*karakulka – каракулка)-сорт представлений низькорослими сланкими рослинами з глянцевими темно-червоними квітками округлої форми. Сорт виведений чеськими селекціонерами.

*lilac cloud – лілак клуд)-сорт представлений сланкими рослинами з ліловими або лілово-рожевими квітками, які з часом стають світло-бузковими. Цвіте в травні-червні, повторне цвітіння спостерігається у вересні.

*zigeuner blut (зігнер блат) – сорт представлений низькорослими подушковидними рослинами із зірчастими квітками полум’яної яскраво-малинового забарвлення.

*eva (єва) – сорт представлений рослинами з ніжно-бузковими квітками. Сот відрізняється рясним цвітінням. Придатний для міксбордерів, альпійських гірок та інших типів квітників.

*red admiral (ред адмірал) – сорт представлений рослинами, які не можуть похвалитися швидким ростом. Квітки привабливі, кольору фукція, зібрані в головчасті суцвіття. Сорт рясноквітучий. Придатний для всіх типів квітників.

*waterloo (ватерлу) – сорт представлений низькорослими почвокровними рослинами, що формують в процесі росту компактні кущики, з яскраво-малиновими квітками, що з’являються в травні.

*white admiral (вайт адмірал) – сорт представлений рослинами, що не перевищують висоти 10 см, зі сніжно-білими квітками, що розпускаються в травні – червні.

Флокс кущовий з білими плямами.

Флокси багаторічні включають в себе більше сімдесяти видів, сортів і гібридів налічується кілька сотень.

Червоні види рослини в період цвітіння нагадують язики полум’я. Саме з цієї причини карл лінней і дав роду назву, в перекладі з грецького означає «вогонь».

Прабатьківщина квітки-північна америка. Флокси вимогливі до складу грунту, вологолюбні.

Види, сорти, гібриди

Флокси почвопокривні

Сланкі рослини, що розквітають в саду першими, в середині травня. Популярністю у садівників користується шиловидний флокс з дрібними, гострими за формою, листям і різним забарвленням суцвіть – від білої до пурпурової. Рослина сонцелюбива, перезволоженість грунту може привести до його загибелі. Відцвілий кущик підрізають на третину: це підсилює зростання і цвітіння на наступне літо. На зиму флокс вкривають сухим листям. Рослина ідеально для прикраси альпійських гірок.

  • роздвоєний;
  • чарівний;
  • флокс дугласа;
  • Чим відрізняється флокс шиловидний від дугласа. Флокси багаторічні-посадка і догляд

  • ругеллі.
  • Всі вони також цвітуть у травні. Чарівний флокс невимогливий до грунту, їм можна прикрасити підніжжя сходів, стінки. Пурпурно-блакитний флокс ругеллі привертає увагу незвичайним забарвленням. Рослини висаджують навесні.

    Рихлодернисті сорти

    Флокс розчепірений.

    Красивий столононосний флокс, він швидко розростається і широко використовується в ландшафтному дизайні, покриваючи поверхню землі пишним, різнобарвним килимом. Квіти-білі, блакитні, рожеві. Може рости в тіні, під деревами, добре переносить вогкість.

    Кущові флокси

    Рослина може бути низькорослим, до одного метра, і високорослим. Вітчизняні садівники воліють два сорти з сімейства каролінських:

  • «білл бакер»;
  • «місіс лінгард»»
  • Перший схожий на канадський флокс, забарвлення суцвіть-рожеве; другий – високий, до 110 см, з білими квітками. Обидва сорти добре приживаються і розвиваються на кислих грунтах.

    Високорослі флокси андерса заслуговують особливої уваги. Раннє цвітіння і аромат довго радують любителів квіткових ландшафтів. Стебла рослин слабкі і можуть лягти в негоду, щоб цього не сталося, їх висаджують густо, майже впритул один до одного. Після обрізки флокс може повторно зацвісти.

    Ще два види кущових флоксів представляють інтерес для наших широт. Плямистий флокс отримав свою назву за забарвлення суцвіть: вони покриті штрихами і плямами пурпурного кольору. Рослина добре переносить півтінь, їм часто декорують підніжжя дерев і берега водойм. Найпопулярніші сорти:

  • «омега»;
  • Чим відрізняється флокс шиловидний від дугласа. Флокси багаторічні-посадка і догляд

  • «розалінда»;
  • «альфа»;
  • «біла піраміда»;
  • «дельта»;
  • «наташа»»
  • Перевага волотистого флокса, в порівнянні з плямистим-міцні стебла.

    Флокс кущовий.

    Флокс в ландшафтному дизайні

    Квіти добре виглядають як в одиночних посадках, так і в складі композицій. Шиловидними флоксами засаджують краю газонів і клумби, альпійські гірки. Волотистими флоксами можна замаскувати старі бордюри, баки з водою та інші малоестетичні, але необхідні предмети.

    Композиціями з цієї рослини можна поділити сад на зони. Якщо замість трави засіяти газон флоксами-вийде яскравий кольоровий килим. Кущиками середнього зросту оформляють садові доріжки.

    Флокси в саду. Приклад ландшафтного дизайну.

    Вогненна квітка і сусіди

    Флокси прекрасні самі по собі, але деякі садівники вважають їх зовнішній вигляд простакуватим і об’єднують в групи з іншими рослинами. Одним з таких «сусідів» може бути сріблястий хвойник, кущики добре ростуть поруч з низькорослими лилейниками, трояндами. В останньому випадку важливий вибір колірної гами: королева саду насичених тонів буде добре виглядати на тлі сніжно-білих або ніжно-рожевих флоксів.

    Золоті правила ландшафтного дизайну: не змішувати рослини холодних і теплих відтінків, не поєднувати кілька видів з строкатими, плямистими пелюстками. Білі флокси на тлі темних кольорів, швидше за все «пропадуть», а ось зворотний варіант, темні на тлі білих, буде виглядати дуже цікаво.

    Добре виглядає група одного кольору, але різних відтінків, ніжні переливи рослин, посаджених послідовно, створять цікавий «килим» в єдиній гамі.

    Приклад ландшафтного дизайну з флоксами.

    Розмноження: насіння або живці?

    Більшість садових рослин розмножуються живцями, діленням, насінням, флокс — не виняток. Для поділу необхідно вибрати дорослий кущ трьох-п’ятирічного віку. Його можна розділити на 15 – 20 частин і висадити навесні, восени краще таких експериментів не проводити і розділити флокс на чотири-сім частин. Навесні рослина краще вкорінюється.

    Заготівля живців

    Проводити операцію потрібно з травня і до середини літа. У цей час відсоток виживання найбільш високий. Держак можна вичленувати з будь-якого відділу стебла, на кожному має бути по два вузла, верхівки видаляють. Найкраще це робити в похмуру погоду. Живці висаджують в грунт відразу ж, він повинен бути добре зволожений. Грунтову суміш краще приготувати самостійно: перемішати в рівних пропорціях перегній, пісок і землю. Плантацію регулярно поливають, можна накрити посадки плівкою. Коренева система флоксів почне своє формування через місяць після висаджування.

    Розмноження флокса живцями.

    Осінні клопоти

    При виникненні необхідності зайнятися розмноженням флоксів не в сезон, це можна зробити восени. Маніпуляції проводять в приміщеннях з прохолодною постійною температурою, наприклад, в парнику або погребі. У відкритий грунт такі живці висаджувати не можна, морози вони не перенесуть. Кращий спосіб-розмістити рослини у вазоні або в контейнері, в якому флокси укореняться, і будуть рости до настання теплого сезону. Висаджувати кущики на ділянку можна в травні, коли не буде ризику нічних заморозків.

    Розмноження насінням

    Флокси з насіння – класика садівництва. Такий вид забирає більше часу, ніж живцювання або поділ куща, але має серйозну перевагу. Квіти, вирощені з насіння, краще адаптуються до особливостей грунту і клімату. Недолік-можливо втрата окремих сортових ознак.

    Чим відрізняється флокс шиловидний від дугласа. Флокси багаторічні-посадка і догляд

    Насіння можна придбати в спеціалізованому магазині або виростити самостійно. Збирають їх тоді, коли листя почне в’янути, а коробочки придбають бурий колір. Висаджується молоде покоління рослин відразу наДілянці або в закритому приміщенні. Якщо пророщування буде відбуватися в контейнерах, в них закладають грунтову суміш з піску, землі і перегною і прикривають шаром грунту в 1 – 1,5 см.у перший зимовий місяць контейнери ховаються снігом, а в перший весняний – переносяться в теплицю. Молоді рослини висаджують грунт в кінці квітня, спочатку-в парник, через місяць – на ділянку.

    Розмноження флокса насінням.

    Посадка флоксів

    Рослини краще висаджувати в освітленому місці з піщаним грунтом, суглинком з перегноєм і торфом. Свіжий гній вносити не можна, хороший варіант – перегній з хвої і березового листа. На ділянці не повинна застоюватися вода. Грунт потрібно розпушити, видалити бур’яни, удобрити компостом, полити. Відстані між рослинами повинні досягати 35-50 см, більш близьке розташування виправдано, якщо задумана посадка у вигляді куща. Постарілі рослини необхідно пересаджувати, якщо суцвіть стало менше – пора подумати про омолодження.

    Догляд, поливання, підживлення

    Флокси необхідно вчасно прополювати, видаляти засохлі пагони, рихлити грунт. Якщо є бажання виростити низькорослий і об’ємний кущ-його можна періодично прищипувати. Процедура виправдана навесні, в травні, пізніше формування рослини віддалить початок процесу цвітіння.

    Посуха і перезволоження грунту діють на флокси однаково погано. Влітку рослини потрібно поливати вранці і ввечері, робити це акуратно, не бризкаючи на листя. Для утримування вологи грунт мульчують торфом або перегноєм.

    Рослина чуйне на мінеральні добрива, їх вносять в грунт щотижня з кінця червня і до кінця літнього сезону. Доза добавок змінюється на підвищення, потім знижується. Флокси люблять азот і фосфор, в суміш можна додавати селітру. Після закінчення тепла удобрювати рослини не потрібно.

    Хвороби і шкідники

    Флокси насилу протистоять плямистості і борошнистої роси. Ознаками захворювання можуть бути точки на листках, скручування. Хворі рослини слід видалити, кущики обробити бордоською рідиною. Нею можна обприскувати здорові флокси в профілактичних цілях у весняний період. Також рослини можуть піддатися атаці нематод або нитчастих черв’яків. Ця напасть може жити на тих ділянках, де раніше росла суниця. Хвору рослину доведеться ліквідувати разом з грудкою землі, грунт дезінфікують вапном.

    Для лікувального та профілактичного обприскування рослин рекомендовані наступні інсектициди:

    Фото різних сортів флоксів

    Флокс сорту «ред райдінг», почвопокровний. Флокси в саду. Флокс волотисте»парадіз блю».

    Флокси багаторічні-посадка і догляд

    Чим відрізняється флокс шиловидний від дугласа. Флокси багаторічні-посадка і догляд

    Ці красиві, запашні квіти прийшли в європу з північної америки більше трьох століть тому. І тоді ж видатний шведський вчений карл лінней дав їм ботанічну назву phlox. а за старих часів на русі пишні різнокольорові флокси іменували»ситчик».

    У перекладі з грецької мови phlox означає «полум’я», «вогонь». На мову квітів його переводять ще як»полум’я твоїх губ». Грецьке походження назва квітів флокса пояснюється красивою легендою. Нібито при виході одіссея і аргонавтів з підземелля бога аїда вони викинули додолу свої палаючі смолоскипи. Їх полум’я не згасло, а перетворившись на яскраві квіти, проросло, немов нагадуючи про мужніх мандрівників.

    Опис квітки

    Сьогодні налічується більше 50 видів флоксів, і крім однорічного друммонда, всі вони багаторічні. У більшості з них такими є лише підземні частини (коріння, кореневища), а надземні стебла, листя відмирають по завершенню вегетації. Однак зустрічаються і вічнозелені рослини з довго живуть обома частинами.

    Сьогодні в декоративному садівництві, квітникарстві, ландшафтному будівництві використовується лише до 20 видів цих квітів. Яскравим пишним цвітінням різних сортів можна милуватися майже півроку: з ранньої весни, все літо і до пізньої осені. Тому важко не погодитися з німецьким садівником, філософом карлом форстером, що»сад без флоксів – нонсенс».

    Залежно від місця проживання диких видів флоксів їх зовнішній вигляд, екологічні, морфологічні особливості можуть відрізнятися. Всі ці рослини з прямими жорсткими стеблами, ароматними квітами різноманітних забарвлень, форм пелюсток поділяються на 3 групи:

    Чим відрізняється флокс шиловидний від дугласа. Флокси багаторічні-посадка і догляд

    • сутінок має стебло до 70 см заввишки і досить великі (до 4 см в діаметрі) несхожі на інші квіти флокса. Краї їх пелюсток сильно загнуті вперед. Суцвіття своїм фіолетово-пурпуровим забарвленням немов асоціюються з пишними шапочками злегка зворушеними туманом або легким серпанком.
    • Вибір посадкового матеріалу

      Під час покупки посадкового матеріалу потрібно звертати увагу на наявність до 5-ти правильно забарвлених пагонів, довжина яких досягає близько 6 см.у них повинна бути блискуча поверхня і укорочені до 15 см здорові коріння.

      Для посадки багаторічних флоксів відбираються здорові рослини з зеленуватою, загрубілою шкіркою і неушкодженими шкідниками листям. У майбутніх саджанців має бути по 2-3 потовщених стебла, що сформувалися великі нирки у їх підстав.

      Ще до викопування довжина стебел дорослих рослин наполовину обрізається. Після обережного вилучення куща, його очищення від землі коренева система розділяється на кілька частин.

      Відсікання кореневищ для майбутніх саджанців можна робити руками, гострою лопатою або ножем. При цьому важливо не пошкодити вегетативні бруньки, розташовані біля основи стебло. У кожного молодого кущика має бути мінімум 8 нирок, з яких виростуть нові пагони. Та й корінь без них може загинути.

      Слід звернути увагу на хороший розвиток кореневої системи, довжину кореня не більше 15 см.при необхідності кореневища можна тільки на одну третину вкоротити секатором.

      Заготівля посадкового матеріалу може проводитися навіть з моменту появи сходів. Для цього акуратно виламується молодий втечу на здоровому кущі разом з частиною його кореневища. На держаку з двома міжвузлями зріз робиться під нижнім і вище верхнього на 5-7 см.

      Розмноження

      Вирощувати багаторічні флокси можна за допомогою вегетативних способів і, подібно одноліткам з насіння. Найчастіше для розмноження багаторічних флоксів вибирають посадкові матеріали завдяки першим, а саме:

    • поділ куща вважається самим нетрудомістким способом. Він дозволяє використовувати рослину для нової посадки, при цьому допомогти омолодженню старого куща улюбленого сорту. «деленка» застосовується при досягненні віку куща 3-4 роки в будь-який час року. Цей спосіб полягає в його викопуванні, поділі на частини, присипанні утворилася ямки родючою землею. Розділені таким чином рослини з розправленими корінцями садяться на інше місце із заглибленням в грунт на 3 см.
    • відведення робляться шляхом пригинання до землі стебла до відцвітання. Потім він фіксується по всій довжині і підгортається торфом з перегноєм. До осені цей пророслий втечу відділяється від «рідного» куща, пересідає на вибране місце.

    Багато практикують використання весняних ростових пагонів . Їх обережно виламують з «п’ятою» з сильно загущених кущів біля самої основи стебла. Для кращого вкорінення пагони спочатку висаджують в теплицю або утеплений парник, тому що у відкритому грунті цей процес дуже повільний. З кінця травня-початку червня після регулярного поливу теплою, відстояною водою пагони з утворилися корінцями висаджують на обраному місці ділянки.

    Живцювання проводиться протягом усього періоду вегетації рослини. Починається воно при досягненні пагоном 5 см і закінчується до кінця вересня. Найбільш успішно вкорінюються весняні та літні живці.

    Так в травні-червні можна зрізати невеликі шматочки молодих пагонів з двома парами листочків. Ці живці поміщаються у вологий грунт і закриваються банкою до повного вкорінення.

    Спосіб живцювання доцільний при необхідності розмноження великої кількості флоксів.

    Розмноження флоксів: відео

    Коли краще садити флокси — навесні або восени

    На думку досвідчених квітникарів найбільш сприятливий час для пересадки – рання весна (кінець квітня – початок травня).

    Цілком допускається осіння посадка в період закладання бруньок на прикореневих шийках з кінця серпня, але не пізніше перших чисел вересня.

    Якщо ж у позаурочний час «не можна, але дуже хочеться», то краще не садити, а прикопати вподобане рослина на глибину пухкої грунту до 25 см.напередодні холодів це місце мульчується або прикривається щільним матеріалом.

    При осінній посадці для кращого вкорінення необхідно робити попередню обрізку верхньої частини кущів. Під час цвітіння флокси також можна пересаджувати за умови акуратного викопування з грудкою землі і подальшого регулярного поливу.

    Важливо пам’ятати, що рослина може приживатися, повноцінно розвиватися і рости без хвороб тільки приЧи не пересушеній кореневій системі. А ось літніх пересаджувань цих рослин слід уникати. В цей час вони ростуть дуже повільно, можуть піддаватися висиханню, нападкам шкідників.

    Посадка

    Багаторічні флокси можна садити як восени, так і навесні. Запорукою тривалості, пишного цвітіння флоксів є правильний вибір часу і місця їх посадки, грунтового покриву, прийомів агротехніки.

    Головна вимога правильної посадки – родючість грунту на 1 багнет лопати. Це обумовлено неглибоким заляганням (до 30 см) потужної, розгалуженої кореневої системи і розташуванням основної маси живлять її речовин до 20 см від поверхні грунту.

    Де садити

    Місце для посадки повинно бути без застоїв вологи. Тому краще не вибирати сирі, низинні місця ділянок. Кращий варіант-трохи підняті по відношенню до поверхні ділянки клумби. Незважаючи на свою світлолюбність, їм більше походить невелика півтінь, ніж яскрава сонячна освітленість або густа тінь.

    Місце не повинно бути «відкрито всім вітрам», особливо, під час зимівлі. Тому не рекомендується посадка флоксів на північній стороні. Слід уникати висаджування квітів також в тіні великих дерев через нерівні сил в боротьбі за світло, вологу, поживні речовини.

    Визначаючи «місце проживання» рослин при посадці важливо враховувати їх зростання, колірну гамму, гармонійність поєднання з іншими рослинами.

    Підготовка грунту

    Вибір місця передбачає ще й увагу до складу грунту. Для посадки флоксів підходить легка земля з нейтральною або слабокислою реакцією. Якщо на відповідних для нього місцях земля надмірно кисла, то її нейтралізують негашеним вапном (на 1 м? 200 г).

    Глинистий грунт змішують з піском, а піщану з торфом. Суглинний грунт можна «облагородити» за допомогою його змішування зі зрілим перегноєм, золою, кістковим борошном в пропорціях по 100 г на 1 м?. Таке» втручання в природу » + регулярна помірна підгодівля зробить вирощування флоксів ефективним.

    Особливості посадки

    Висаджування багаторічних і однорічних флоксів мало відрізняється за винятком деяких нюансів. Так, при весняній висадці відстань між багаторічками має бути трохи більше, ніж у однорічних, тому що перші будуть з роками розростатися.

    Так, наприклад, між низькорослими, почвопокровними флоксами дотримується відстань між кущами до 40 см. Для сортів з середньою висотою воно повинно бути до 50 см, а високорослих – не менше 70 см. Поряд з цим після посадки грунт навколо них неодмінно мульчується (сухий перегній, торф, дрібна стружка, нарізана солома і т.п.).

    Напередодні настання зими флокси потрібно не садити, а тільки прикопати на глибину до 25 см.при цьому місце повинно бути захищеним від зимового вітру, а сніг – вкривати їх. А після замерзання грунту, прикопані квіти необхідно прикрити сухим листям або торфом.

    Встигли підрости після весняного живцювання флокси, висаджуються восени у відкритий грунт на постійне місце. При відсутності достатньої вологи, дощів саджанці рясно поливають 2-3 рази щотижня протягом 14 днів. Грунт навколо них рихлиться, мульчується.

    Для висаджування багаторічників підходить похмура денна погода або ввечері.

    Вирощування однорічних флоксів з насіння

    Вирощування багаторічних флоксів з насіння

    Цей спосіб вирощування може бути результатом «самосіву» обсипалися з рослин насіння або ж посадкою заздалегідь зібраних. У другому випадку насіння збирають восени до початку відкриття бурих насіннєвих коробочок, в’янення всієї листя.

    Ознакою зрілих насіння є їх щільна структура темно-зеленого кольору, характерне потріскування при натисканні. Слід враховувати необхідність частого їх збору через нерівномірне дозрівання. Після збору, очищення від лушпиння, залишків листя готовий насіннєвий матеріал відразу закладають в підготовлену землю (вересень-початок листопада).

    В результаті зимового природного відбору виживають найсильніші і починають проростати вже зі сходом снігу. В середині травня сходи можна розсаджувати у відведені їм місця з урахуванням переваг складу грунту.

    Деякі садівники вважають оптимальним термінів посіву насіння з листопада до січня (посів під зиму). Для цього від першого снігу очищається заздалегідь підготовлена клумба або грядка. Потім на їх поверхні розкладаються насіння з відстанню до 5 см один від одного, зверху присипаються шаром до 1 см садової землею, снігом. Досвід цього нескладного способу посадки у відкритий грунт показує до 70% схожості, раніше пишне цвітіння.

    Вирощування розсади флоксів цими способами дозволяють за рахунок пікірування густо зійшли насіння у відкритому грунті отримати досить стійкі рослини. Такі сіянці можна розсадити з потрібним інтервалом і милуватися квітами вже в перший рік їх життя.

    Посів в домашніх умовах

    При вирощуванні розсади в кімнатних умовах багаторічним флоксам потрібна підготовка насіння до проростання (стратифікації). Для цього після посадки в ємність з субстратом їх по 15-20 днів тримають при кімнатній температурі і на холоді не вище +4 °c.

    Після перебування в умовах низької температури ємність розміщується на світлому місці, відокремленому від опалювальних приладів ширмою. Тут повітря повинне прогріватися до оптимальних для проростання насіння не вище + 12 °c.

    Після того, як вони проросли, починається період традиційного догляду за розсадою флоксів. Це рівномірність освітлення, регулярний полив-обприскування, укриття, видалення конденсату, провітрювання, пікіровка.

    Висадка в грунт

    Починається при появі у сіянців 4-6 справжніх листочків. Вони розсідаються з відстанню по 20 см на заздалегідь обраному місці. При цьому грунт між ще невеликими флоксами потрібно замульчувати хоча б скошеною травою без насіння.

    Завдяки цьому грунт буде вологою, м’якою, без бур’янів. Неодмінними видами догляду за зростаючими флоксами є обережне розпушування землі, прополка, поливи, підгодівля.

    Як виростити багаторічні флокси з насіння: відео

    Догляд за багаторічними флоксами влітку

    Полягає в регулярному поливі (ранок, вечір) під корінь. Після того, як квіти зміцніють, для збільшення кущистості їх прищипують над 4-5 парами листків. Під час активного цвітіння флоксів з липня по вересень слід видаляти всі в’януть суцвіття. Це сприяє появи нових квітконосів в пазухах листків.

    За період росту багаторічники потребують 5-кратному добриві, в той час як однорічні – 4 рази. Завдяки останньому підгодівля допомагає формуванню повноцінних насіння в коробочках.

    При грамотному догляді, підгодівлі квіти віддячать зростанням не менше 7 років без втрати декоративності.

    Хвороби і шкідники

    Вони не сильно долають флокси. Однак при поганому догляді, висаджуванні в тіні, загущених посадках можливе захворювання борошнистою росою. Вона вражає стебла і листя.

    Ще вельми неприємний такий шкідник, як нематода (круглі черв’яки). Тут можуть допомогти сусіди: чорнобривці, настурція, календула.

    Як пересаджувати флокси: відео

    Як освоїти запущену ділянку посадка флоксів: відео

    Уважне ставлення до квітів, дотримання правил агротехніки дозволить вам щорічно радіти барвистості і запашності флоксів.

    Основні різновиди

    В даний час, завдяки невтомній роботі селекціонерів, налічується більше 1500 сортів багаторічних флоксів. Все це розмаїття ділиться на наступні основні групи:

    Правила посадки

    Тому головне правило грунту для флоксів – на багнет лопати родючий грунт. Незважаючи на те, що флокси вважаються невибагливими рослинами і можуть рости навіть на дуже бідних грунтах, все ж вони вважають за краще пухкі і вологі, середньосуглинисті грунти.

    Виходячи з цього, знаючи, яка грунт на вашій ділянці, необхідно спочатку зробити коригування. Якщо у вас глинисті важкі грунти, то необхідно викопати яму глибиною 50 см і насипати на дно ями грубозернистий пісок шаром 20-30 см. Для піщаних ґрунтів-глину.

    Також необхідно вибрати місце, захищене від холодних вітрів, що в літній період збереже вологу, а в зимовий період в таких місцях накопичується більше снігу, що захистить флокси від вимерзання.

    Флокси багаторічні-квіти, які не потребують до себе особливої уваги і невимогливі в догляді. Все, що від вас буде потрібно, – це забезпечити регулярний полив і періодичні добрива.

    Що стосується підгодівлі, то їх слід проводити тричі за сезон:

  • у травні – піввідра перегною або компосту змішують з 1 столовою ложкою сечовини, ретельно перемішують і висипають під кущ;
  • останню підгодівлю проводять після цвітіння. Для цих цілей використовують фосфорно-калійні добрива, розчиняючи їх у відрі води.
  • Флокси можна розмножувати практично всіма відомимиСпособами: діленням кущів, насінням, відводками або зеленим живцюванням. До того ж, флокс, мабуть, один з небагатьох садових багаторічників, який можна пересаджувати з грудкою землі навіть в період цвітіння.

    Найпростіший і, відповідно, найпоширеніший спосіб розмноження – поділ куща. Та й до всього іншого, кожні 5 років флокс просто необхідно пересаджувати і омолоджувати, в іншому випадку рослина сильно розростається, а цвітіння, навпаки, слабшає.

    Для розмноження флокса відводками стебло пришибають до землі, прищиплюють і присипають сумішшю торфу і перегною. Восени з цього стебла утворюється самостійна рослина, яке відокремлюють від материнського і пересаджують на нове місце.

    Найчастіше багаторічні флокси вражають хвороби, викликані грибами. Головним чином гриби вражають листя, на них з’являються різні плями, які зливаються разом, далі тканину листя відмирає, кущ слабшає, листя опадає.

    Найбільш широко поширене захворювання – борошниста роса. Основні ознаки: спочатку на нижніх, а пізніше і на верхніх листках, а також суцвіттях з’являється білий борошнистий наліт, який пізніше ущільнюється, стає бурим, повстяним.

    Через 7-10 днів обприскування повторюють. При ураженні великої кількості листя стебла з такими листям видаляють і спалюють. Решта на кущі стебла, грунт і навколишні рослини проливають 1% розчином бордоською рідини.

    Фомоз на флоксах найчастіше з’являється при цвітінні і бутонізації рослини.

    Ранньою весною всю поверхню грядок, доріжки між ними і самі кущі флоксів необхідно ретельно обприскати 1% розчином бордоською рідини.

    Багаторічні флокси: види і сорти квітів з фото, назви

    Волотисте флокси – популярні сорти з фото

    Ранньоквітучі флокси

  • флокси «генрі гертц» зацвітають на початку липня білими квітками з лілувато-рожевим відтінком. Прямостоячі стебла рослини виростають до 50-55 см.пухке пірамідальне суцвіття має розміри 15х12 см. Цвіте протягом 30-35 днів.
  • Рослини середнього часу

    До цього виду відносяться флокси, що зацвітають у другій декаді липня:

  • сорт «маяк» являє собою високий кущ 80 см заввишки. На його щільному пірамідальному суцвітті розпускаються яскраво-малинові квітки з більш світлим центром. Цвіте з середини липня протягом 30-35 днів.
  • сорт «вогненна птиця» виростає до 60-65 см.його щільне пірамідальне суцвіття має розміри 17х12 см. Квітки вогненно-червоні з карміновим вічком зацвітають з 17-19 липня і цвітуть більше 30 днів.
  • сорт «отелло» відрізняється квітками, які вдень темно-лілового, а ввечері синього кольору. Кожна квітка має діаметр в 3,5 см і розташований на овальному, пухкому суцвітті. Цвіте з середини липня до середини серпня. Висота куща може досягати 80-90 см.
  • Ця група рослин цвіте в серпні і навіть у вересні:

  • сорт «останкіно» являє собою високий кущ висотою в 85-90 см.щільні, пірамідальні стебла розташовані як на центральному кущі, так і на бічних пагонах одночасно. У перших числах серпня зацвітає кармазиновими квітками діаметром в 4 см. Цвітіння триває до самого вересня.
  • сорт «фрау антуан бухнер» відрізняється прямостоячими стеблами, що виростають до 100-120 см.на широкому пухкому суцвітті ростуть білі квітки зі слабким рожево-бузковим відтінком. Цвіте з середини серпня і до самих заморозків. Підходить для групових посадок і зрізання.
  • сорт «юність» — це висока рослина, висота стебел якого досягає 80-85 см.його рожево-бузкові квітки діаметром в 4,2 см збираються в овальне, пухке суцвіття. Цвісти починає на початку серпня, плодоносить.
  • Серед садівників найбільш популярні такі сорти почвопокривних флоксів:

  • сорт «дугласа» у висоту всього близько 10 см.перший раз зацвітає в травні, а потім в кінці серпня. Відрізняється щільною подушечкою з жорстких стебел і різного кольору квітками. Їх забарвлення може бути від білого або лілового до пурпурного.
  • сніговий флокс відрізняється квітками від рожевого до оранжевого забарвлення. Це дуже компактний і зимостійкий сорт.
  • Відразу після почвопокривних зацвітають рихлодернисті флокси. Це лісові рослини, які відрізняються стійкістю до змін температур і рясним цвітінням. Найбільш відомі сорти:

  • сорт «адсургенс» відрізняється великими квітками, тому під час цвітіння виглядає дуже ошатно. Любить добре дреновані, поживні грунти.
  • Це невибагливі рослини, які завдяки вкорінюються в вузлах столонам дуже швидко розвиваються. Вони мають густим кореневищем, а їх стебла розростаються так, що через них не проростають навіть бур’яни. Вкорінюються вони буквально від одного зіткнення з землею. В результаті виростають нові квітконоси, і утворюється щільний, красивий килим . Їх потрібно висаджувати на родючі, сирі грунти і тінисті ділянки.

    Найбільш популярні сорти:

  • сорт «фуллерз уайт» — це гнучке, повзуча рослина, висота якого близько 30 см.тривалий час цвіте білими квітами без всяких сторонніх домішок і відтінків. Придатний для формування альпійської гірки і прикраси стін. Підходить для зрізання.
  • сорт «віолет квін» виростає до 40 см і цвіте блакитними квітами з бузковим відтінком. Цвітіння триває не більше тридцяти днів, після чого квітконоси відрізаються. Підходить для зрізання.
  • Флокси в ландшафтному дизайні-фото приклади

    Чудово виглядати багаторічні квіти будуть як в одиночних посадках, так і в композиції з іншими рослинами. За допомогою деяких волотистих сортів можна замаскувати на ділянці паркан, бочку, погрішності стіни, старі бордюри. Ними ж можна розділити сад на зони .

    Шиловидними флоксами прикрашають альпійські гірки, клумби, газони, садові доріжки. Яскравий кольоровий килим можна виростити з почвопокривних сортів, висадивши їх замість газонної трави.

    Добре виглядатимуть флокси і з іншими квітами. Їх сусідами можуть бути троянди . Лілейники або сріблястий хвойник. Дуже ефектно виглядатимуть яскраві троянди на тлі ніжно-білих флоксів. Цікавий «килим» можна створити з групи рослин одного кольору, але різних відтінків.