Котел опалення витяжна труба тече. Конденсат в трубі димоходу-причини появи і способи усунення проблеми

147

Конденсат, що просочується з димоходу, здатний надавати на конструкцію труби печі руйнівний вплив. Тому щоб уникнути подібних ситуацій, слід ще в момент будівництва будинку ретельно розібратися в типах конструкцій димоходів, вибирати найбільш підходящу модель і, додатково, використовувати конденсатовідвідник димоходу.

що таке конденсат

Конденсат — це смолиста рідина, яка через регулярного впливу холодної температури перетворюється в конденсат, що осідає на внутрішніх стінках труби.

Коли димові гази проходять по каналу, вони поступово втрачають свою первісну температуру, за рахунок чого знаходиться в них водяна пара залишається на стінках, перетворюючись в рідину. При її змішуванні з продуктами паливного згоряння починають утворюватися кислоти (наприклад, сірчана, соляна, азотна та інші).

Сучасні газові котли опалення характеризуються низькою температурою вихідних газів і періодичним відключенням. Під час цього стінки димоходу охолоджуються у напрямку зверху вниз. При охолодженні газів до температури 45-60 градусів починає утворюватися конденсат. У гладкій трубі з нержавіючої сталі рідина стікає вниз, а в трубах з шорсткою внутрішньою поверхнею (наприклад, з цегли) рідина проникає в стінки. В результаті цього димохід поступово руйнується.

У більшості випадків, конденсат утворюється через:

  • осаду;
  • різкого перепаду температур;
  • погано перекритого вихідного отвору;
  • низької температури виходять парів;
  • непрогрітих труб;
  • вологого або сирого палива;
  • не повністю згорілого палива;
  • засмічення труб;
  • різних порушень в конструкції пристрою;
  • високої різниці внутрішніх і зовнішніх температур;
  • проблем з тягою.

Нормальна тяга забезпечується, в першу чергу, за рахунок сухого палива. Завдяки цьому пристрій буде ретельно і швидко прогріватися, що зведе до мінімуму ризик виникнення будь-яких відкладень. Крім цього, слід дуже акуратно вибирати самі дрова. Наприклад, занадто смолисті, незалежно від якості просушування, стануть причиною появи смолистих відкладень. З цієї причини, для опалення будинку найкраще вибирати ті дрова, які добре висушені і не містять великої кількості смол.

Повністю усунути конденсат в трубах газових котлів, на жаль, неможливо, тільки лише зменшити його кількість. Щоб домогтися цього, необхідно вибирати правильну конструкцію і матеріал димоходу. Верхню частину димоходу бажано ретельно утеплити, що дозволить знизити час його охолодження.

вимоги до конструкції димоходу

Димохід обов’язково повинен бути вертикальним, щільним і без уступів. Якщо все-таки є ухил димоходу, то він повинен становити не більше 30 градусів, при цьому відстань по горизонталі не повинно перевищувати одного метра. Крім цього, перетин каналу має бути однаковим по всій протяжності. Завдяки дотриманню всіх цих вимог тяга буде набагато краще, а кількість конденсату буде помітно знижено.

Котел опалення витяжна труба тече. Конденсат в трубі димоходу-причини появи і способи усунення проблеми

Види димоходів

При будівництві будинку слід заздалегідь визначитися з тим, яка конструкція димоходу найбільше підійде до обраного типу печі, адже, якщо в подальшому старий димохід доведеться міняти на новий, може знадобитися проведення серйозних ремонтних робіт.

димохід з цегли

Характеризується відмінною тягою, високою якістю акумуляції тепла, здатністю довго зберігати тепло. Але при цьому цегла при використанні в якості основного матеріалу для димоходів вважається одним з найгірших, так як в таких димоходах конденсат може утворюватися через низьку температуру, тривалого прогрівання труби, певних кліматичних умов (наприклад, періодичного заморожування і розморожування труби взимку). Процес руйнування цегли буде відбуватися дуже швидко, так як цей матеріал дуже добре вбирає вологу. Стінки будуть намокати, внутрішнє оздоблення прийде в непридатний стан, а оголовок труби може просто розсипатися. Тут рекомендується використовувати гільзування, при якому у внутрішню частину димоходу вбудовують спеціальний канал з нержавіючої сталі.

Котел опалення витяжна труба тече. Конденсат в трубі димоходу-причини появи і способи усунення проблеми

азбестоцементні димоходи

У недавньому часі азбестоцементні димоходи використовувалися практично повсюдно, навіть при будівництві камінів і банних печей. Такі типи димоходів досить дешеві, але при цьому володіють великою кількістю недоліків.

Котел опалення витяжна труба тече. Конденсат в трубі димоходу-причини появи і способи усунення проблеми

До недоліків азбестоцементних димоходів відносяться:

  • погана герметичність стиків;
  • можливість монтажу труб тільки на вертикальних ділянках димоходу;
  • високий рівень вбирання конденсату стінками димоходу;
  • труднощі при проведенні монтажних робіт через велику довжини і ваги конструкції димоходу;
  • відсутність стійкості до впливу високих температур, через що азбестоцементні труби можуть лопатися і вибухати;
  • складність підключення котла, так як при підключенні потрібно трійник, конденсатовідвідник і люк чистки.

В результаті впливу конденсату можуть заіржавіти в найкоротші терміни. В середньому, термін експлуатації труб зі сталі досягає 3 років, а оцинкованих — не довше 4.

Котел опалення витяжна труба тече. Конденсат в трубі димоходу-причини появи і способи усунення проблеми

При виготовленні використовується пластмаса, армована високоміцними волокнами. Завдяки цьому труби з такого матеріалу володіють високим рівнем стійкості до конденсатів, низькою теплопровідністю, відмінно підходять для використання при температурах, що не перевищують 200 градусів.

Котел опалення витяжна труба тече. Конденсат в трубі димоходу-причини появи і способи усунення проблеми

Виготовляються як в одностінному, так і в утепленому (базальтовим волокном) варіанті. Для боротьби з утворенням конденсату використовується сама сталь, яку можна помітно посилити завдяки поєднанню з утеплювачем.

Котел опалення витяжна труба тече. Конденсат в трубі димоходу-причини появи і способи усунення проблеми

Сталеві димоходи володіють великою кількістю переваг:

  • герметичність;
  • високий рівень пожежної безпеки (якщо дотримуються всі правила експлуатації);
  • легкість у використанні;
  • хороша тяга, яка забезпечується за рахунок круглого перетину і гладкої поверхні.

усунення конденсату

Своєчасне усунення конденсату-заняття, з яким доводиться стикатися кожному власнику печі, каміна і т.д. Основним рішенням цієї проблеми є використання конденсатовідвідника, доповненого спеціальним збірником відходів. В цьому випадку всі роботи зводяться лише до того, щоб прибрати конденсат зі збірника і прочистити димохід.

Котел опалення витяжна труба тече. Конденсат в трубі димоходу-причини появи і способи усунення проблеми

До інших способів усунення конденсату відносяться:

  • використання ретельного просушеного палива високої якості.
  • усунення підсосу повітря за допомогою закриття отвору або повної його герметизації.
  • утеплення труби, що дозволить звести до мінімуму осідання вологи на стінках.
  • досягнення температури, при якій у вихідних газів температура становитиме не менше 100 градусів. Для цього необхідна установка спеціального каналу.

Котел опалення витяжна труба тече. Конденсат в трубі димоходу-причини появи і способи усунення проблеми

Увага ! природно, варто пам’ятати про таку процедуру, як своєчасна чистка труб. Завдяки цьому забезпечується постійна чистота димоходу і, разом з цим, його довга експлуатація. Прочистити труби можна самостійно або за допомогою майстра, який додатково оцінить їх стан.

Також слід перевірити всю конструкцію печі і, якщо є які-небудь дефекти, усунути їх. Варто відзначити, що особливу увагу потрібно приділити різним додатковим пристроям, які можуть позитивно впливати на одну функцію, але при цьому негативно на іншу.

Мабуть, найбільш сприятливим рішенням при усуненні конденсату в димоході, можна вважати оснащення конструкції кислостійким каналом з нержавіючої сталі, доповненим збірником і відвідником. Монтажні роботи характеризуються легкістю, простотою і швидкими термінами.

Конденсат-фізичне явище, яке проявляється при різниці температур між навколишнім середовищем і стінками димового каналу. В результаті продукується волога, яка згубно впливає на стан димоходу і газового котла, утворюючи калюжі при роботі з ним і знижуючи ефективність.

Волога на стінках димоходу

Причини виникнення

Конденсат посилено утворюється через:

  • сезону і кліматичних факторів;
  • якості палива;
  • невідповідного матеріалу трубиВідведення продуктів горіння;
  • неправильно сконструйованого димоходу.

Взимку волога на внутрішній трубі димоходу замерзає, тому що його стінки холодні, перетворюється в крижані пробки, а поверх оголовка – в бурульки. Згодом роботи газового котла труба поступово нагрівається, лід відтає, волога стікає до патрубка, порушує роботу пальника і негативно впливає на загальний стан димоходу.

Підсилює утворення конденсату хімічний склад палива. При його згорянні виділяються водяні пари, які залишаються на стінках димовідвідного каналу, з’єднуються з вологою і солями димових газів. Таким чином, утворюються агресивні кислоти, які роз’їдають поверхню труб.

Сам принцип роботи і пристрою котла сприяє утворенню конденсату. Система димовідвідного каналу у газових приладів опалення холодна. Температура вихідних газів незначна (до 120 °c) і не встигає прогріти димохід, тому на його трубі завжди утворюється волога.

За рахунок режиму налаштувань пристрій працює періодично і вимикатися, коли система досягла зазначених температурних показників, що теж виключає оптимальний прогрів відвідного каналу.

Котел опалення витяжна труба тече. Конденсат в трубі димоходу-причини появи і способи усунення проблеми

Іржа-ознака конденсату

Поява вологи в двоконтурних котлах

Крім димоходу, конденсат з’являється і на водопровідній трубі 2-х контурного газового котла. Він виникає через різницю температур води в подаючому каналі і навколишнього середовища. В результаті труба покривається іржею і виводить обладнання з ладу.

Причин виникнення кілька:

  • порушення роботи вентиляції, перевіряють це, залишивши на ніч двері в приміщенні відкритою, якщо на ранок верхня частина труби просохла, причина в поганій витяжці;
  • несприятливий мікроклімат в приміщенні, що нормалізують провітрюванням, кондиціонуванням або установкою поглинача вологи;
  • неправильно заданий режим роботи пристрою.

Через особливості роботи 2-х контурного котла позбутися конденсату повністю не можна, проте допоможе ряд прийомів, завдяки яким утворення вологи зменшиться. До них відноситься:

  • теплоізоляція труб контуру;
  • утеплення димоходу.

В якості утеплювача для контурної труби виступають: спінений поліетилен, ппу, мінватні плити, рідкі керамічні склади та інші. Їх набувають в магазині і підбирають виходячи з особливостей і марки обладнання.

Особливості теплоізоляції труб:

  • перед пристроєм утеплювача трубу ошкурівают, обробляють ацетоном і ортофосфорной кислотою, наносять епоксидну шпаклівку або грунтовку;
  • діаметр термоізолятора на 2-3 мм більше діаметра труби;
  • перед монтажем матеріал розрізають на відрізки, кількість яких залежить від довжини труб;
  • при влаштуванні відрізка на трубу технічний розріз знаходиться внизу і зверху обмотується міцною ниткою;
  • простір між трубою і ізоляцією заповнюють монтажною піною.

Котел опалення витяжна труба тече. Конденсат в трубі димоходу-причини появи і способи усунення проблеми

Утеплення труби

Вплив матеріалу труб на виникнення надлишок вологи

В газовому котлі, на відміну від електричного або твердопаливного, конденсат утворюється постійно, тому матеріал і теплоізоляція труб для облаштування димоходу дуже важливі і відображаються на безпечній і безаварійної експлуатації пристрою.

Оптимальними типами труб для котла на газу вважаються:

  • з нержавіючої сталі, протистоять агресивним кислотам, гладкі, збираються за принципом » сендвіч» — труба меншого діаметру знаходиться в трубі більшого;
  • сендвіч-труби, складаються з внутрішнього і зовнішнього контурів, між якими розміщений товстий шар утеплювача (кам’яної вати);
  • керамічні, найбільш дорогі, відрізняються міцністю і довговічністю, пожежобезпечні, швидко нагріваються і повільно остигають, стійкі до хімічних сполук, зручні в обслуговуванні, ізолюються мінеральними плитами і керамзитною оболонкою;
  • коаксіальні, не утворюють конденсат, побудовані за принципом «труба в трубі», де по одній з них відводяться продукти згоряння, а по іншій – надходить свіже повітря зовні приміщення для забезпечення процесу підтримки полум’я в котлі, з високим ккд, безпечні.

Форма труб допускається тільки овальна або кругла. Квадратний димохід сприяє посиленому накопиченню сажі. Цегляний або азбестоцементний канал для відводу продуктів горіння краще не використовувати – вони руйнуються від кислотних сполук, мало герметичні і теплоізольовані, вбирають вологу.

Котел опалення витяжна труба тече. Конденсат в трубі димоходу-причини появи і способи усунення проблеми

Цегляний димохід під впливом конденсату

Чи можна обчислити ймовірність виникнення конденсату

Конденсат утворюється при необгрунтованому перевищенні теплової потужності газового котла і викликає перегорання стінок димоходу. Щоб потужність обладнання не впливала на утворення надлишків вологи, виробляють розрахунок оптимальної величини.

Для стандартних приміщень нормальний показник – 1квт на 10 м2 приміщення. У кімнатах, висота стель яких не досягає 3 метрів, основою для підрахунків формули потужності (мк, квт) служать показники:

  • умк-питомої потужності котла, пов’язані з кліматичною зоною проживання і в розрахунку на кожні 10 м2 приміщення;
  • s – площі приміщення, в якому встановлений котел (м2).

Сама формула виглядає як s х умк / 10 = мк. показник умк стандартний і дорівнює:

  • 7-0.9 у південних зонах;
  • 1-1.2 для середніх широт;
  • 2-1.5 для московського регіону;
  • 5-2.0 для північних регіонів.

Котел опалення витяжна труба тече. Конденсат в трубі димоходу-причини появи і способи усунення проблеми

Перегорілі стінки димоходу

Якщо котел 2-х контурний, то, щоб не утворювався конденсат, отриманий результат помножити на 25 %. При стелях вище 3 метрів і нестандартному плануванні приміщення потужність котла (мк) обчислюється за формулою:

Qт*кзап , де qт – коефіцієнт прогнозованих тепловтрат, кзап – коефіцієнт запасу (1.15 для одноконтурних і 1.2 для 2-х контурних котлів).

  • v-об’єм приміщення (м3);
  • рt-різницю внутрішньої і зовнішньої температур (°c);
  • k-коефіцієнт розсіювання, що залежить від наявності теплоізоляції приміщення (від 3.0-4.0 при відсутності утеплення до 0.6-0.9 для добре утеплених приміщень (з ізоляцією підлоги, даху, стін і вікон).

Кінцева формула виглядає як v * рt * k/860 = qт .

Точка роси

Процес, при якому водяні пари в димоході починають випадати в осад і утворювати конденсат, називається «точкою роси». Вона залежить від показників абсолютної, максимально можливої, вологості, що залежить від температури повітря в цей день, фактичної вологості повітря в даний момент і різниці цих показників. Дізнатися, при якій температурі з’являється точка роси можна в таблиці нижче.

Котел опалення витяжна труба тече. Конденсат в трубі димоходу-причини появи і способи усунення проблеми

Таблиця визначення «точки роси»

З неї видно, що якщо температура повітря становить 5 градусів тепла, а вологість повітря не перевищує 70 %, то точка роси з’являється при показниках температури – 5 °c і волога почне проявлятися на стінках димоходу.

Правила монтажу

Щоб конденсат не накопичувався, система димовідводу повинна бути:

  • водостійкою;
  • герметичною;
  • захищеною від корозії;
  • утепленою.

Забезпечити ці умови може тільки правильний монтаж димоходу, вибір його матеріалів, утеплення і герметизація в процесі складання. Опис нюансів цих процесів можна дізнатися на відео нижче, з коротким оглядом видів димоходів і вимогами до їх установки.

Основні положення:

  • нижня труба розташовується розтрубом до виходу;
  • всі стики обробляються герметиком;
  • відхилення по вертикал в межах 30 % допускаються;
  • відстань по горизонталі не перевищує 1 метр;
  • перетин труб по всьому каналу однаково.

Котел опалення витяжна труба тече. Конденсат в трубі димоходу-причини появи і способи усунення проблеми

Т-подібний конденсатозбірник

Заборонено:

  • застосування димоходу з цегли;
  • використання грибків і парасольок у оголовья відводу.

Щоб конденсат не збирався, обов’язкова наявність конденсатозбірника і відвідника, забезпечення гарної тяги. Важливо не забувати про планову чищенні газового котла і профілактиці стану внутрішніх стінок димоходу.

Конденсат згубну дію надає на димохід, точніше, на його конструкцію. Для того щоб з самого початку уникнути утворення конденсату, необхідно розібратися в пристрої димоходу, і тоді відповідь на питання, як усунути конденсат в димоході, прийде сам собою. Розібравшись в конструкції і особливості, простіше простого здійснити вибір димоходу під той чи інший проект. Димохід являє собою досить складну конструкцію, якій притаманні ті чи інші позитивні і негативні сторони.

  • цегляний димохід маєВеличезна кількість позитивних сторін, які полягають в акумуляції тепла, відмінною тяги, довгому вмісту тепла навіть при непрацюючій топці. В даному випадку утворення конденсату в димоході пов’язано з низькими показниками температури, а також тривалим прогріванням труби. Однак такий димохід не в силах встояти проти сажі і конденсату, оскільки розчин кладки не розрахований на їх дію. Крім цього, руйнування відбувається під дією кліматичних умов, наприклад, в зимову пору року, коли труба то заморожується, то розморожується. В даному випадку кращим засобом протистояння конденсату є гільзування, яке являє собою вмонтування всередину димоходу спеціального каналу з нержавійки.
  • сталевий димохід, виконаний з нержавійки. Такий димохід зустрічається лише в одностінному варіанті, однак і утеплений варіант має відмінну якість. Як утеплювач тут використовується базальтове волокно, що володіє високими протипожежними показниками. В даному випадку конденсату протистоїть сам матеріал, який, в свою чергу, володіє і високими показниками тепловіддачі. Застосування утеплювача сприяє збільшенню часу охолодження пристрою, що позитивно впливає на усунення конденсату.
  • керамічний димохід є найкращим варіантом серед інших, оскільки його відмінними рисами є висока міцність і довговічність, а також відмінна стійкість до негативного впливу кислот. Крім цього, кераміка сприяє швидкому здійсненню нагріву труби і тривалому збереженню в стінках виробленого тепла. Серед недоліків, зрозуміло, перше місце займає вартість, після чого слід професійна установка.
  • оголовок димоходу, який являє собою подобу ковпака, інакше кажучи, флюгер. Це пристрій покликане убезпечити димохід від впливу зовнішнього середовища, що сприяє нормалізації тяги або ж її збільшення. Однак наявність такого пристрою не повинно викликати питань, типу » чому конденсат в димоході?», оскільки будь-яке перекриття вихідного отвору, зрозуміло, сприятиме утворенню конденсату, причому в промислових масштабах.
  • внутрішнє покриття труби має важливе значення, оскільки, чим глаже її поверхню, тим менше буде утворюватися на ній опадів. Відповідно, шорстка стіна буде рясно збирати весь бруд і моментально обростати сажею.
  • не менш важливо, які розміри перетину каналу має труба і наскільки вона висока. Дуже високі труби вимагають тривалого часу на обігрів, чим погіршують тягу і сприяють утворенню конденсату.
  • герметичність каналу також має значення, оскільки наявність тріщин супроводжується обов’язковим надходженням холодного повітря, який позначається негативно на стані труби і збільшує утворення сажі і конденсату.
  • збірник конденсату для димоходу надає неоціненну допомогу майстру, а також благотворно впливає на збереження труб. Осідаючи, смолисті освіти прагнуть вниз, де їх чекає конденсатозбірник. Після його роботи проводити чистку набагато простіше.

Причини утворення конденсату

Конденсат являє собою якусь смолисту рідину, яка виходить в результаті води і викидаються оксидів. Сукупність цих факторів під дією холодних температур утворюється в конденсат, який з часів заповнює стінки труби. Для боротьби з цією недугою часто застосовують конденсатовідвідник димоходу, добре справляється зі своїм завданням. Часто причиною появи цього осаду стає перепад температур, або ж опади, якщо вихідний отвір не перекрито.

  1. вологе паливо, ще гірше, якщо зовсім сире;
  2. температура вихідних парів недостатньо висока;
  3. висока різниця зовнішніх і внутрішніх температур;
  4. непрогріті труби;
  5. засмічення труб, яке призводить до спалення вихідного каналу;
  6. паливо згорає не до кінця;
  7. проблеми з тягою;
  8. порушення в конструкції пристрою.

Сухе паливо-запорука забезпечення нормальної тяги, а також відсутність ламання голови над питанням » як же усунути конденсат в димоході?». Суха деревина дозволяє в найкоротші терміни здійснити прогрівання пристрою, в результаті чого на внутрішній поверхні труби не будуть утворюватися будь-які відкладення.

Сире паливо не може дати стільки тепла при згорянні, при цьому викидаючи велику кількість вологих парів, які, в свою чергу, прагнуть потрапити на стінки і залишитися там в якості конденсату. При цьому до вибору палива краще підходити з усією серйозністю, оскільки смолисті дрова, наскільки б просушені вони не були, сприятимуть утворенню смолистих відкладень на стінках труби. Тому найкращим паливом печей і камінів є колоті дрова високого рівня просушування і з найменшим вмістом будь-яких смол.

Котел опалення витяжна труба тече. Конденсат в трубі димоходу-причини появи і способи усунення проблеми

Усунення конденсату-це найпоширеніша дія або навіть можна сказати заняття власників нестандартних опалювальних приладів, будь то печі, каміни або ж котли. Димохід для конденсаційного котла страждає від цієї напасті більше за інших, проте в даному випадку єдиними варіантами вирішення цієї проблеми стають вищевказані — тобто придбання і установка спеціального відвідника, а також доповнення всієї конструкції дуже зручного збірника подібних відходів. В даному випадку нічого не залишається робити, як видалити скопилася в збірнику конденсат і з легкістю прочистити димохід.

Іншими хорошими варіантами, що сприяють не тільки зниження усіляких утворень на стінках, але і повного усунення їх, є:

  • застосування виключно перевіреними дровами, заздалегідь добре просушеними. Причому дрова повинні бути заздалегідь підготовлені і розколоті. Підготовка має на увазі двох річну витримку розколотих дров, перед їх застосуванням.
  • ліквідація підсосу повітря. Причому цей отвір може бути або закрито, або герметизовано повністю. Часом буває так, що в якості підсосу виступають щілини, їх-то точно необхідно замазувати.
  • утеплення труби зробить благотворний вплив на стан труби і протистояння шкідливим відкладень. В даному випадку цілком логічно припустити, що збереження тепла всередині труби не дасть осісти волозі.

Котел опалення витяжна труба тече. Конденсат в трубі димоходу-причини появи і способи усунення проблеми

  • врівноважити температуру таким чином, що виходять гази були не менше температури не менше 100 градусів. Цього досягти можна або спалюванням дуже великої кількості дров, або оснащення пристрою спеціальним каналом.

Крім цього, необхідно зважити всю конструкцію печі на наявність в ній будь-яких вад, а також на наявність додаткових пристроїв, які сприятливо діючи на один аспект, вкрай негативний вплив роблять на інший. Такий же негативний вплив може надавати і наявність в печі додаткового котла.

У цьому випадку вихід із ситуації буде таким же, яким рятуються димоходи для конденсаційних котлів. Ця ж доля чекає і власників печей з далеко на самими теплоємними трубами, на обігрів яких необхідно витратити багато часу, коли охолонуть вони практично моментально, після припинення топки.

Найоптимальнішим рішенням щодо всіх проблем виступає оснащення димоходу нержавіючим кислостійким сталевим каналом, монтаж якого проводиться дуже легко, при цьому він повністю знімає всі переживання щодо збереження пристрою і його працездатності. А якщо ще додати до каналу збірник і відвідник, то про цю проблему взагалі можна буде забути.

Крім цього, не варто забувати здійснювати регулярне чищення труб — дане заняття займає не так багато часу, при цьому забезпечуючи димохід постійної чистотою, а значить і довгостроковим терміном експлуатації, причому безперебійної. Зрозуміло, не варто нехтувати і послугами майстрів, виклик сажотруса не стільки пов’язаний з прочищенням самого димоходу, скільки з аналізом стану труби.

Проведені роботи професіонала виявлять всі зміни щодо внутрішнього простору димоходу, що дозволить усунути всі негативні фактори в самий найближчий час, а не затягувати їх до капітального руйнування.

Багатьом власникам твердопаливних опалювальних котлів доводиться споглядати неприємну картину-огидні патьоки на стиках частин димових труб і теплообмінників своїх теплових агрегатів.

Це конденсат — найлютіший ворог систем димовидалення і вентиляції.

Що таке конденсат

В широкому розумінні цього слова, конденсат — це речовина, яка в результаті свого охолодження перейшло (конденсувалося) з газоподібного в рідкий або твердий агрегатний стан. У нашому випадку, конденсат — це вода і розчинені в ній летючіРечовини, присутні в димових газах. Конденсат може збиратися і накопичуватися у внутрішніх порожнинах димових труб і теплообмінників, проявляючись у вигляді крапельок, струмочків і калюжок рідини в найнесподіваніших і невідповідних місцях. Конденсат з димових газів-це завжди агресивне середовище, що руйнує матеріал камери згоряння котла, його теплообмінника і димових труб. Хімічний склад такого конденсату неймовірно різноманітний, мінливий і суперечливий.

Звідки береться конденсат з димових газів

Конденсат з димових газів виникає в результаті конденсації водяної пари, що містяться в відходять газоподібних продуктах горіння (димових газах).

Звідки водяні пари в димових газах

Молекули води містяться в самій паливній масі і синтезуються безпосередньо в процесі її горіння.

Будь-яке доступне побутове паливо має вуглеводневу природу

В процесі горіння вуглеводневого палива обов’язково синтезується вода в результаті термічного розкладання (піролізу) молекул вуглеводню з подальшим окисленням (горінням) отриманих продуктів піролізу палива. Тому, газоподібні продукти горіння (димові гази) вуглеводневого палива завжди містять водяну пару, синтезований в процесі піролізу і горіння паливної речовини:

Cmhn +(m + n/4) o2 = mco2 +(n / 2 ) н2о + q
Де, (m) і (n) — число атомів вуглецю і водню в молекулі вуглеводню

До вуглеводневого палива відноситься вся органіка (в т.ч. Деревина), природний газ, нафта, вугілля і продукти їх переробки.

Найбільший вміст водяної пари в димових газах дає горіння дров, собенно сирих (вологістю до 45%). Волога, яка міститься в порах і порожнинах деревини, випаровується і переходить до складу димових газів, додаючи до синтезованої води.

Найменший вміст водяної пари в димових газах дає горіння вугілля. Вугілля практично не містить в своїй масі молекул води і має дуже малу вуглеводневу складову. Основна маса складу вугілля — це чистий вуглець (с), який не має стадії піролізу палива і горить (окислюється) безпосередньо, без синтезу води:

С + о 2 =со 2
2с + о 2 =2со
2со + о 2 =2со 2

Газоподібні продукти горіння (димові гази) вугілля майже не містять водяні пари, оскільки у вугільній масі є вкрай мало вуглеводнів для синтезу води і практично повністю відсутня звичайна вода (h 2 o).

Зона конденсації водяної пари

Покинувши високотемпературну зону горіння, димові гази починають віддавати тепло і охолоджуватися. Охолодившись до температури «точки роси», водяна пара починає конденсуватися на поверхні теплообмінника котла і його димових труб. Місце, де температура димових газів відповідає «точці роси» і де починається конденсація водяної пари — називається «зона конденсації».

Переміщення зони конденсації водяної пари

Зона конденсації — дуже рухливий ділянку, який ніколи не стоїть на місці. Відразу після розпалу холодного котла — зона конденсації знаходиться прямо в його теплообміннику або безпосередньо за ним. У міру роботи теплоагрегата-система димовидалення прогрівається і зона конденсації поступово переміщається уздовж димової труби, до її краю. Переміщення зони конденсації відбувається тим швидше, чим вище температура димових газів і менше тепловтрати на прогрів чергового холодного ділянки труби. В кінцевому підсумку, зона конденсації переміщається на самий край димової труби, практично — в атмосферу. Після повного прогріву внутрішніх поверхонь системи димовидалення, утворення конденсату безпосередньо на них припиняється і відбувається вже в атмосферному шарі. Це є » абсолютний зер гут», бо в цьому випадку — повністю виключено вплив агресивного середовища (конденсату) на стінки деталей котла і системи його вентиляції.

Таємнича «точка роси»

Точка роси безпосередньо пов’язана з абсолютною, відносною і фактичною вологістю.

Абсолютна вологість-максимальний можливий вміст вологи в повітрі. Абсолютна вологість вимірюється в г / м3 і залежить від температури повітря. Кожному значенню температури повітря відповідає своє значення показника абсолютної вологості. Чим менше температура повітря, тим менше вологи він може в себе вмістити, і відповідно — тим менше буде показник абсолютної вологості.

Фактична вологість-фактичний вміст вологи в повітрі. Фактична вологість вимірюється в г / м3, не залежить від температури повітря і відображає реальний вміст вологи в повітрі.

Відносна вологість-відношення вмісту максимально-можливої (абсолютної) вологи до її фактичного вмісту в повітрі. Відносна вологість вимірюється у відсотках і показує процентний вміст вологи в повітрі від максимально можливого. Показник відносної вологості не буває більше 100%, і це — вкрай нестійкий стан.

«точка роси» — це температура охолоджуваного повітря, при якій його відносна вологість досягає позначки 100% і водяні пари починають «випадати в осад», тобто конденсуватися. Іншими словами,» точка роси » — це температура, до якої потрібно охолодити повітря, щоб з нього виділився водяний конденсат (з’явилася роса).

Точка роси залежна від температури повітря і фактичного вмісту вологи в ньому

Залежність точки роси

Залежність точки роси можна простежити, теоретично проаналізувавши процес охолодження вологого повітря.

(конденсація водяної пари відбувається в інтервалі температур від 0°с до 100°с)

  • при охолодженні вологого повітря:
    Абсолютна вологість знижується і прагне до нуля,
    Фактична вологість залишається незмінною,
    Відносна вологість-зростає і прагне до свого максимуму (100%)

    На цьому етапі змінюються тільки параметри вологого повітря, але не відбувається ніяких видимих змін

  • Абсолютна вологість знижується і прагне до нуля
    Фактична вологість залишається незмінною
    Зростання відносної вологості досягає максимальної межі (100%) і зупиняється

    Це температура точки роси. На цьому етапі настає пересичення повітря водяною парою. Вкрай нестійкий стан. Перші частинки водяної пари починають конденсуватися в навколишньому середовищі.

  • при подальшому охолодженні вологого повітря:
    Значення абсолютної вологості продовжує знижуватися і прагне до нуля
    Значення фактичної вологості-теж знижується і прагне до нуля
    Значення відносної вологості-залишається на позначці 100%.

    При подальшому охолодженні такого повітря, відносна вологість буде залишатися незмінною (100%), а значення абсолютної і фактичної вологості — зменшуватися. Зменшення фактичної вологості відбуватиметься за рахунок випадання надлишкової вологи в конденсат. Тобто, одного разу досягнувши температури точки роси, повітряне середовище весь час буде перебувати в такому стані до повного свого осушення, за умови, що подальше охолодження не припиняється.

Таблиця температур точки роси

За визначення температури точки роси, приймається така температура, при охолодженні до якої, з повітря, починає конденсуватися водяна пара. Складемо експериментальним шляхом таблицю залежності точки роси від вологості і температури повітря.

Таблиця значення температури точки роси (°с) для різних умов

відносна вологість % температура сухого термометра, °с (температура повітря) 0 5 10 15 20 25 30 40 20 -20 -16 -12 -7 -3 0 5 15 30 -15 -10 -6 -2 2 6 10 18 40 -12 -7 -2 2 6 10 15 22 50 -9 -4 0 5 10 14 17 26 60 -6 -2 3 7 12 16 21 30 70 -5 0 5 9 14 19 23 32 80 -3 2 7 11 16 21 26 35 90 -1 4 9 14 18 23 28 38 100 0 5 10 15 20 25 30 40

Як потрібно читати цю таблицю
Наприклад, температура повітря 10 °с, відносна вологість 30%. На перетині цих граф ми бачимо цифру -6. Це означає, що якщо повітря, температура якого 10 °с і відносна вологість 30%, охолодити до температури -6 °с, то почнеться виділення конденсату з нього. Або так — в повітрі, температура якого 10 °с і відносна вологість 30%, водяна роса з’явиться на будь-якому предметі, температура поверхні якого, дорівнює або нижче -6 °с.

Як бачимо з таблиці, чим менша відносна вологість повітря, тим температура точки роси нижче температури самого повітря. У міру того, як підвищується відносна вологість повітря (повітря набирає, «вбирає» в себе вологу) — температура точки роси наближається до температури самого повітря і, при 100% відносній вологості, точка роси, фактично збігається з температурою повітря.

Точка роси в теплообміннику дров’яного котла

При розпалюванні холодного дров’яного котла, що виходять з камери згоряння димові гази (продукти горіння), мають температуру, приблизно 500-800 °с і відносну вологість, в середньому близько 85%. Потрапляючи в холодний теплообмінник (20°с) і стикаючись з його холодноюПоверхнею, гази миттєво охолоджуються, вологоємність (максимально можливий вміст вологи) повітря знижується і надлишок вологи випадає у вигляді роси на поверхні теплообмінника.

Як захиститися від конденсату в котлі і димових трубах

З вищесказаного ясно, що конденсація водяної пари — чисто фізичний процес, який неминучий при охолодженні димових газів. Захист від утворення конденсату в котлі і димових трубах може бути тільки одна:
— не допустити охолодження продуктів горіння нижче «точки роси» до їх повного викиду в атмосферу.

Все зводиться до елементарного утеплення димових труб і дотримання теплового режиму експлуатації котлоагрегату.

Дотримання теплового режиму експлуатації котла

Практикою доведено, що якщо температура труби обрата теплоносія менше 40°с — можлива поява конденсату в теплообміннику твердопаливного котла. Таким чином, дотримання теплового режиму експлуатації котлоагрегату зводиться до максимально швидкого розігріву його водяної сорочки до температури в теплообміннику 40°с і більше, з подальшим підтриманням її на належному рівні, незалежно від температури теплоносія в самій системі опалення. Такий тепловий режим досягається за рахунок інженерних рішень в системі опалення з використанням , що регулюють температуру теплоносія в обрате котла.

Про байпас і триходовий кран
Байпас — це труба, яка безпосередньо з’єднує подачу і зворотний котел і утворює так звані «мале коло» (див.). Через байпас триходовий кран змішує гарячий і холодний теплоносій, підтримуючи температуру обрата, не менше 40°с.при тому регулюється кількість гарячої води, яке повинно піти відразу в обрат (в мале коло), а яке — далі, в опалювальну систему.
За допомогою цих нехитрих пристосувань гарячий теплоносій» крутиться » по малому колу і з подачі повертається відразу назад в дров’яної котел, поки не прогріється сорочка охолодження котла і його теплообмінник. У міру прогріву котла, триходовий кран поступово перекриває надходження гарячого теплоносія в обрат і направляє гарячий теплоносій в систему опалення. Такий підхід до монтажу дозволяє швидко і без конденсату запускати холодний дров’яної котел, незалежно від температури теплоносія.

Дренаж системи димовидалення

Не зайве влаштувати дренаж опалювального агрегату (котла) і системи димовидалення (димових труб), щоб збирати і відводити утворився конденсат для подальшої його утилізації. Тут, дуже важливо витримати ухили і контруклони для горизонтальних ділянок димових труб, а також порядок складання всієї димовидаляючої системи.

Це цікаво (ще раз про конденсат)
Конденсат може зіграти злий жарт при першому заповненні опалювальної системи холодним теплоносієм. Якщо температура заливається теплоносія не буде дорівнює температурі навколишнього середовища, то може початися конденсація водяної пари з повітря прямо на деталях котла і опалювальної системи. Недосвідчений користувач може прийняти такі водоутворення за факт розгерметизації опалювальної системи.

Найбільше страждають від конденсату власники твердопаливних котлів, що працюють на звичайних дровах і деревовідходах. Оскільки, в цьому випадку, до синтезованої води додається вода, що міститься в порах і пустотах самої деревини. Іноді-це дуже багато. Адже стандартне деревне паливо, вологістю 25-35% може містити від 150 до 300 грамів води в кожному своєму кілограмі! особливо багато води виділяється під час розпалювання і розпалювання дров, коли йде активна просушка деревини під впливом високої температури.

Альтернативне опалення:

: «{link-category}»

    {related-news}

В процесі спалювання палива в печі або каміні утворюються димові гази, які насичені водяною парою і сажею. Проходячи по димоходу, ці гази охолоджуються, і пара починає конденсуватися на його стінках, сажа осідає там же. В результаті, якщо конденсату занадто багато, утворюється чорна смоляниста рідина, що володіє неприємним запахом, яка просочується крізь кладку, створюється вогкість, конструкція печі мокне і поступово руйнується.

У кожного типу труб є свої особливості, через які утворюється конденсат в димоході, але все ж є ряд основних причин:

  • атмосферні опади потрапляють в димовий канал.
  • низька температура вихідного димового газу.
  • різкий перепад температурного режиму.
  • труби не достатньо прогріваються.
  • висока вологість палива.
  • погана тяга димоходу.
  • засмічення або технічно невірна конструкція димохідної труби.
  • велика різниця температур через товщину стінок.
  • надлишок димоходів в одній виводить трубі.

як позбутися від конденсату в цегляній пічної трубі

Цегляні димоходи-дуже поширений варіант для печей. При дотриманні вони відносно недорогі, надійні і довговічні. Якщо цегляна кладка темніє, сиріє, на ній з’являються розлучення – це явна ознака процесу конденсації. Є кілька варіантів вирішення проблеми.