Що посадити в тіні і волозі. Що посадити в тіні за будинком з овочів і квітів? зона відпочинку та елементи декору

189

Кожен з нас знає ще зі школи, що всім рослинам для повноцінного росту і розвитку дуже потрібне сонячне світло. Без нього неможливий процес фотосинтезу, а значить і життя рослин. Тому на дачних ділянках і городах багато хто намагається вибрати для рослин найсвітліші і добре освітлені місця. Так рекомендують досвідчені садівники і городники.

А що ж робити з такими ділянками, які знаходяться в тіні дерев або за огорожею? у кожного знайдеться такий клаптик землі, куди сонячне світло майже не потрапляє. А наші дачники зазвичай намагаються використовувати землю максимально можливо. І багато хто з них впевнені, що в тіні марно висаджувати що-небудь, все одно нічого не виросте.

Виявляється, деякі овочеві культури і чагарники відчувають себе досить непогано в тіні. І навіть на недолік сонячного світла можуть давати прекрасні врожаї.

Обов’язково потрібно врахувати кліматичні умови. Адже рослина, перебуваючи в тіні в жарких регіонах, буде рости набагато краще, ніж в тіні в прохолодних областях. На півдні можна виростити на таких ділянках гарбузові та баштанні культури, а на півночі – тільки різну зелень. Давайте розглянемо варіанти рослин, які можливо вирощувати в півтіні в середній смузі.

Зміст

Овочі, що ростуть в тіні

Що посадити в тіні і волозі. Що посадити в тіні за будинком з овочів і квітів? зона відпочинку та елементи декору

Ревінь

Ревінь-це універсальна рослина, з якого можна приготувати супи, салати, варення і різні десерти. Його також використовують для консервування. Кущі ревеню відмінно ростуть в півтіні і тіні. Важливо не забувати про регулярні поливах. Розмножується насінням і кореневими відростками. При насіннєвому способі розмноження ревінь буде пару років набирати потрібну силу. А при посадці частини кореневища рослина приживеться досить швидко і дасть соковиті плоди.

Салати

Численні види салатів (латук, шпинат, щавель, гірчиця, рукола), виростаючи в тіні, довгий час залишаються ніжними, не гірчать, а листя не стають грубими. Таке місце посадки може вплинути тільки на розмір листя, в іншому салат залишається якісним і корисним.

Черемша

Черемша в природі росте в густій тіні, під великими кронами дерев, в гущавині лісу. Для неї тінь-це улюблене і сприятливе місце. Листя черемші вважаються лікарськими, в них міститься велика кількість вітамінів і корисних речовин. У невеликих кількостях листя черемші додають в салати. За смаком рослина об’єднало в собі цибулю і часник.

Бораго — огіркова трава

Що посадити в тіні і волозі. Що посадити в тіні за будинком з овочів і квітів? зона відпочинку та елементи декору

Бораго — це незвичайне рослина, листя якого мають смак і запах свіжого огірка. Їх можна додавати в весняні салати. Рослина багата вітамінами і не вимагає майже ніякого догляду. Воно легко росте в тіні, морозостійка і не боїться шкідників.

Часник

Часник, вирощений в тіні дерев або між високими чагарниками, виросте трохи дрібніше звичайного, але на смакові якості це ніяк не вплине. Часникова зелень буде м’якше і ніжніше. Її можна додавати в салати в якості пікантної добавки.

Зелень і пряні трави

Прянощі і різна зелень – це ті рослини, яким не страшний напівтемрява. Петрушка і м’ята, селера і чебрець, меліса і кінза і ще багато інших рослин не втратять свого яскравого аромату і буйного зеленого кольору від зростання в тіні. Виняток становить тільки базилік. Йому такі умови категорично не підходять.

Якщо грядка з зеленню розташувалася під кронами плодових дерев, то не забудьте накрити її плівкою під час обприскування дерев отруйними препаратами.

Буряк

Що посадити в тіні і волозі. Що посадити в тіні за будинком з овочів і квітів? зона відпочинку та елементи декору

Буряк-це дуже корисний і незамінний овоч. Деякі господині вважають за краще її дрібні коренеплоди. Вони швидше готуються і мають більш ніжний смак. Якраз для таких господинь підійде вирощування буряка в тіні. Вона не виросте великого розміру, але збереже звичний смак. Пастернак і коренева петрушка теж добре будуть себе почувати на ділянках з мінімальною кількістю сонячного освітлення.

Боби і кущова квасоля

Серед квасолі і бобових рослин можна знайти сорти, які вважають за краще рости в тіні, хоча багато їх побратими потребують постійного сонячного світла. Бадилля цих рослин є відмінним органічним добривом, яке здатне збагатити і оздоровити грунт. Тому часто ці культури висаджують в тіні яблунь, а після збору врожаю бадилля залишають в пристовбурних колах дерев.

Хрін

Хрін – це тіньолюбна рослина. Воно настільки невибагливо, що може вирости на самому віддаленому і затемненому ділянці. Місце посадки хрону не вплине на урожай його незамінних при засолюванні овочів листя.

Що посадити в тіні і волозі. Що посадити в тіні за будинком з овочів і квітів? зона відпочинку та елементи декору

Багато ягідні чагарники тінь переносять відмінно. Жимолость, калина, горобина чорноплідна навіть в тіні дають щедрий урожай. Їх можна висаджувати на самий темний ділянку, але при цьому ягід буде величезна кількість.

Шипшина

До тіньолюбних чагарників відноситься і шипшина. Спочатку його запашні квіти залучать на ділянку для запилення величезна кількість бджіл і джмелів і наповнять повітря запашним ароматом. А коли прийде осінь, доповніть свої запаси вогненно-червоними ягодами. Плоди шипшини-це джерело вітамінів і корисних речовин.

Малина

Темний і мало освітлену ділянку уздовж високої огорожі або міцного паркану – це ідеальне місце для висаджування кущів малини. Перебуваючи в тіні, вони не будуть втрачати свою вологу і соковитість і виростуть великими.

Смородина

Червона і чорна смородина зазвичай добре росте на добре зволожених і навіть болотистих грунтах. Сонячне світло і південний клімат для цих чагарників не підходить. А ось поєднання південного клімату і тіньової ділянки – це ідеальний варіант. Відсутність сонця і вологий грунт – це хороші умови для рясного врожаю ягід.

Тіньові ділянки для цих ягідних чагарників в середній смузі вплинуть тільки на терміни дозрівання. Недолік тепла і світла відсуне збір врожаю на кілька пізній термін.

Не бійтеся експериментувати з вирощуванням культур на затінених ділянках. Можливо, не все вийде з першої спроби – це не привід опускати руки. Проявіть наполегливість і терпіння і обов’язково отримаєте позитивний результат. Використовуйте кожен клаптик землі на своїй ділянці з найбільшою для себе вигодою.

Цим питанням, хоч одного разу, але задавався кожен дачник. Всім відомо, що більшість культурних рослин воліють відкриті сонячні місця. Однак не у всіх ділянки (через розмірів або розташування) дозволяють вирощувати квіти і овочеві культури виключно на світлі. Та й чим же власне зайняти тінь? газоном?

І все таки є і квіти і овочі, які цілком можуть обходитися лише невеликою кількістю світла. Про тіньовитривалих кольорах ми обов’язково поговоримо в окремій статті. А сьогодні обговоримо овочі.

Що потрібно врахувати:

Що посадити в тіні і волозі. Що посадити в тіні за будинком з овочів і квітів? зона відпочинку та елементи декору1. Район проживання.

Клімат саме вашого окремо взятого району може внести свої досить серйозні корективи при вирощуванні культур в тіні і на світлі. Є більш вологі і посушливі райони, більш гарячі і холодні…наприклад, вирощування овочів в невеликій тіні де-небудь в астрахані є не тільки можливим, але і найбільш сприятливим способом вирощування овочів (крім самих сонцелюбних) в принципі. А в мурманську, навпаки, і літо менше, і сонячних днів не вистачає, а тут ще овочі в тіні…не піде.

2. Кількість світла.

Тінь-поняття відносне. Звичайно, в абсолютній тіні (цілий день) овочі садити не варто. Але таке буває рідко. Зазвичай сонечко хоч іноді і на чуть чуть, але заходить в гості навіть в самі тінисті сади. Питання в тому, скільки ж саме годин в день воно все таки буває на вашій ділянці (або конкретно в тому місці, де плануються посадки)?

Що посадити в тіні і волозі. Що посадити в тіні за будинком з овочів і квітів? зона відпочинку та елементи декорувід цього і будемо відштовхуватися при виборі культур (див.нижче).

3. Якість світла.

Світло може бути розсіяним. Наприклад, якщо тінь створюють крони дерев. У деяких посушливих районах в такій тіні культури розвиваються навіть значно краще, ніж на сонці. А вирощування таких цілком світлолюбних овочів як огірки, кабачки, гарбуз — при злегка розсіяному світлі навіть більш переважно.

Але може бути і повна тінь. Ось це погано. Однак згадаємо, що швидше за все все таки це триває не цілий день. А це означає, що є культури і для таких місць.

Які овочі не будуть рости в тіні?

Томат, перець, баклажан, кукурудза, диня, кавун, картопля — світлолюбні культури. Не варто з ними навіть експериментувати (хоча, все ж обмовимося щодо району проживання).

Які овочі будуть рости в тіні?

Отже ви можете сміливо садити перераховані культури, якщо на вашій ділянці сонце буває не менше:

— 5 годин на день:
Цвітна капуста
Що посадити в тіні і волозі. Що посадити в тіні за будинком з овочів і квітів? зона відпочинку та елементи декоруброкколі
Брюссельська капуста пекінська капуста цибуля — 4 годин на день:
Квасоля
Буряк
Морква
Селера
Капуста
Бруква спаржа
Що посадити в тіні і волозі. Що посадити в тіні за будинком з овочів і квітів? зона відпочинку та елементи декору
Рукола
Салат-латук
Шпинат
Ревінь кріп петрушка щавель хрін — 3 годин на день:
Пряні трави
Зелень гірчиці про сівозміну овочевих культур можна дізнатися а про те, як правильно розпланувати малесенький ділянку або дворик —

Практично кожен дачну ділянку ділиться на певні зони – добре освітлені і притінені. Зони ділянки в тіні часто залишаються порожніми і виглядають неорганічно, а тому ми вирішили, що цілком актуально буде вивчити тіньовитривалі рослини для дачі.

Сказати по правді, практично на кожній другій дачі є споруди або дорослі дерева, які відкидають багато тіні на молодий сад, город і квітники. Часткова тінь не лякає рослини, адже свою частку сонячного тепла і світла вони отримують протягом дня в будь-якому випадку. Але що робити з зонами, які взагалі не освітлюються сонцем або освітлюються мінімально? які рослини можна висадити за дачним будинком, під старою яблунею або збоку нового гаража для автомобіля? на дані питання відповідають фахівці dachadecor.ru, які провели копітку роботу з вибірки необхідної інформації, а також вивчення форумів і збору найрізноманітніших думок.

Сьогодні ми постараємося найбільш детально описати зони вирощування рослин, вибрати для затінених ділянок квіти однорічні та багаторічні, чагарники, ягідні та овочеві культури.

Подібне формування зон і вибірка рослин для вирощування в тіні особливо актуальні для власників стандартних дач в 6-9 соток, де місця, чесно кажучи, замало, а висадити всього потрібно ой як багато!

Визначення затінення ділянки і вибір рослин

Слід дуже серйозно підійти до вивчення ділянки для посадки рослин і часу його затінення протягом всього світлового дня. Багатьом з нас вже відома агротехніка популярних дачних рослин, а тому не складно зрозуміти, що далеко не кожне з них зможе нормально розвиватися в повній тіні. У подібному середовищі нормально себе почувають тільки деякі види декоративних рослин. для інших же потрібно буде вибирати зони з частковим притіненням, там, де сонце буває хоча б половину дня.

Розподіл рослин по ділянці

Проблема правильного розподілу рослин на дачі дуже серйозна, адже на невеликих ділянках дуже складно розібратися, де і що буде рости, як коректно провести посадку. Особливі складнощі переслідують новачків, які тільки придбали дачу і вирішують, де саме буде город, сад, квітник.

Часто посадка дерев відбувається уздовж паркану, щоб не займати корисну площу на дачі. але тут слід правильно вибрати сторону, щоб тінь від дерев не затінювала великі площі ділянки. Розподілити їх можна і рівномірно по дачі, з урахуванням вимоги відстаней. Таким чином, можна буде сформувати ділянки з частковим затіненням і залишити деякі зони з найбільшим освітленням для тих рослин, які вважають за краще максимум світла.

Чагарники дачники також звикли висаджувати уздовж парканів і огорож, але тут варто розуміти, що частина з них буде в повній тіні від паркану або дерев, висаджених раніше. Тому, найбільш правильним рішенням буде посадка ягідних або декоративних чагарників ближче до центру дачної ділянки, наприклад, для поділу території на певні зони.

Для квітів і ягід місце можна знайти скрізь, так як ми вже давно вивчили технологію вертикального озеленення і високих грядок. Крім цього, завжди є такі малі архітектурні форми, які припускають вирощування квітів на височинах. розглянути також можна унікальні декоративні квітники, спеціальні садові скульптури, оригінальні горщики на дачі та інші вироби, завдяки яким рослинам забезпечуються максимально правильні умови для росту і розвитку.

Тіньолюбиві і тіньовитривалі рослини

Дані поняття ми звикли серйозно плутати, вважаючи, що і ті, і інші рослини легко справляються з темними ділянками на дачі і виносять умови без сонячного світла. Ми ж рекомендуємо розмежовувати поняття і при покупці тієї чи іншої культури обов’язково вивчати агротехніку, вимоги до вибору місця посадки рослини на дачі. Пам’ятайте, тінь буває стабільною протягом дня, часткової (певна частина дня за рахунок ходу сонця) або розсіяною (сонячне світло крізь гілки і листя сильнорослих рослин).

Ступінь затіненості і грунт

Слід розуміти, що для розвитку рослин необхідні не тільки умови освітленості, але також певні грунти та інші умови. Таким чином, в густій тіні, відкидається дачними будівлями, густими насадженнями чагарників або дерев, будуть непогано себе почувати очиток побегоносний, купени, оман чудовий, тіарка серцелиста, копитень європейський.

Якщо ж поєднувати дані зони дачі з добре зволоженою грунтом, то можлива посадка клопогонів, примул, морозника, астильби, герані темної.

На ділянках з неуважно тінню, наприклад під горіхами або старими яблунями, цілком можна влаштувати посадку пупочніка весняного, ясменніка запашного, люпинів, лилейников. тут же будуть рости і деякі лікарські та запашні рослини-м’ята перцева, меліса лікарська, інші.

Також потрібно знати, що не тільки вологість грунту визначає можливість зростання деяких рослин в тіні або півтіні, але також її склад. Таким чином, на пісковиках і супіщаниках в частковій притінення нормально почувають себе купена, конвалія, барвінок, фіалка, живучка повзуча та інші.

Тіньовитривалі чагарники

Цікавим вважається той факт, що в тіні плодового саду або на огорожах розмежування дачних ділянок часто можна зустріти чагарники, які не відчувають ніякого негативу від тіні. Вони ростуть і розвиваються цілком нормально, не вимагаючи до себе особливого ставлення.

Але бажано висаджувати їх саме в півтіні, розсіяною тіні, під деревами, так як повна відсутність сонця серйозно позначається на цвітінні.

Півтінь підходить і для гортензій, не зашкодить вона і калині, бузині. на таких же ділянках можна висаджувати і плющ, дівочий виноград, клематис.

Квіти і декоративні рослини в тіні

У даному розділі ми представимо ще невеликий список найменувань рослин, які нормально ставляться до затінених ділянок, а деякі і взагалі готові жити без сонячного світла.

Багаторічники

Найбільша кількість рослин, що люблять тінь, саме серед багаторічників. Завдяки великій кількості видів рослин, можна створювати не поодинокі посадки, а цілі ярусні клумби, які будуть прикрашати тіньовий ландшафт.

Бадан-рослина, що віддає перевагу середню і щільну тінь. У подібних умовах може постраждати тільки цвітіння, в зростання ж бадан йде прекрасно.

Ранньоквітучий лилейник воліє півтінь, в сильній же тіні цвітіння помітно слабшає. Сучасні сорти лилейника краще висаджувати на сонці.

Хоста-рослина, яка не тільки не боїться тіні, але і просто любить її. Єдина вимога-вологий грунт.

Аконіт непогано почуває себе на затінених ділянках, але також як і більшість, вважає за краще вологий грунт.

Астильби-тіньовитривалі рослини, але вважають за краще часткову тінь або півтінь.

Для діцентри півтінь і тінь з добре зволоженим грунтом – також найкраще місце існування на дачі.

Бруннера-симпатичне і абсолютно невибаглива рослина, яке виживе в будь-якій тіні. Але з ним варто бути обережним, так як бруннера швидко розростається.

У розсіяній тіні молодого саду красиво цвіте дороникум.

Конвалія і синюха-практично класичні рослини для тіні і півтіні на дачі.

Крім даного списку, в різній притінення відмінно почувають себе люпин, купальница, фіалка запашна, барвінок, арізема, тіарка, чистоус величавий, страусник, примула і багато інших.

Дворічники

Почати варто з братків , вибираючи різні сорти яких і висаджуючи в притінених місцях в різні періоди теплого сезону, можна легко домогтися цвітіння з весни і до осені.

Наперстянка-високоросла дворічна рослина, яка непогано справляється з нестачею сонця, але обов’язково за умови дотримання агротехніки.

Якщо необхідно висадити щось в повній тіні, згадайте про незабудку , яка вже незабаром створить цілий килим симпатичних квіточок.

Однорічники

Вибирати з однорічників досить складно, так як любителів притінених місць тут не так багато.

Бальзамін-справляється з півтінню, але в повній тіні страждає недоліком цвітіння.

Тютюн запашний-відмінне і досить красиве рослина, яке можна висадити в розсіяному сонячному світлі в молодому саду.

Бегонія вечноцветущая-підходить для притінених клумб і одиночних посадок.

Цибулинні

Практично всі цибулинні люблять сонячне світло, але є і деякі винятки, які нормально розвиваються при мінімальному освітленні.

Більшість мелколуковічних, цвітіння яких починається ранньою весною, можуть рости в тіні саду або чагарників. Це крокуси, проліски, білоцвіти, проліски.

Позитивно до тіні в саду відносяться нарциси, які все так же яскраво цвітуть і не змінюють вертикальності положення стебла.

Все це відноситься до квітів і декоративних рослин, для яких тепер не потрібно шукати якесь особливе місце на дачній ділянці. Хости, папороті, барвінки – в тіні і півтіні вони легко виростуть і покажуть очікуваний результат.

Які овочі можна вирощувати в тіні?

Тіньовитривалі овочі та інші городні культури є, і на дачі їх мало не половина. тобто, ніяких проблем з вирощування продуктів харчування у вас не буде, якщо знайдете їм невелику ділянку між чагарниками або в півтіні саду.

Крім цього, завжди існує проблема розміщення світлолюбних рослин, яким щодня необхідно перебувати на сонці мінімум 5-7 годин. У приклад можемо привести найпопулярніші на дачі томати (хоча таких рослин досить). Так ось, якщо на дачі місця під всі світлолюбні рослини немає, завжди можна скористатися матеріалами нашого сайту і влаштувати високі городи в кілька ярусів, придумати спеціальні конструкції з труб або ящиків, висадити помідори в контейнерах і горщиках, наприклад, створивши подібним чином «важкий квітник» на шпалері.

Якщо ж місця під подібні рослини достатньо або ви вже впоралися з їх розміщенням, у нас залишається безліч рослин, які можна висадити в тіні.

До речі, до даного питання краще підходити з іншого боку-розраховуючи посадки світлолюбних рослин, відштовхуйтеся від тіньовитривалих і, розмістивши їх у відповідних місцях, забивайте залишилися сонячні майданчики світлолюбами!

Отже, овочі, які ростуть в тіні. З дотриманням правильної агротехніки від даних культур можна очікувати непоганого врожаю навіть з мінімальним сонячним освітленням. Ось короткий список того, під що не потрібно буде довго шукати місце на території дачі – буряк і боби, салат-латук, цвітна капуста і брокколі, цибуля, петрушка, часник і багато інших.

Що посадити в тіні і волозі. Що посадити в тіні за будинком з овочів і квітів? зона відпочинку та елементи декору

Городні культури в тіні (на думку дачників)

З приводу наступного списку… Він не рекомендаційний, а суто умовний, так як в нього ми вибрали думки дачників, які говорять про можливість вирощування певних городніх культур в місцях з недоліком сонячного світла. Наведемо всього лише кілька найцікавіших:

  • дуже добре справляються з повним затіненням щавель і часник. Іноді в подібних зонах можна зібрати і непоганий урожай моркви, але даній культурі все-таки краще іноді бувати на сонці. Крім того, вирощувати в тіні дерев можна і прямостоячу квасолю, горох, нерідко тут можна помітити навіть посадки огірка;
  • в регіонах з жарким літом, в півтіні непогано ростуть і помідори. Звичайно, їм необхідне сонячне світло, але далеко не завжди його надлишок йде на користь томатам. У тіні молодого або навіть старого саду можна вирощувати всю лінійку зелених салатів;
  • у тіні високої живоплоту росте червона смородина. Недолік сонця впливає на швидкість дозрівання, але ніяк не на якість врожаю. Тут же поруч росте хрін, трохи віддалік, в півтіні – ревінь, китайська капуста, кабачки… Все дає нормальний урожай, якщо доглядати.

Дані думки від дачників з різних регіонів, а тому можна помітити, що в залежності від клімату рослини можуть по-різному ставитися до тіні і сонця.

Практично кожен дачну ділянку ділиться на певні зони – добре освітлені і притінені. Зони ділянки в тіні часто залишаються порожніми і виглядають неорганічно, а тому ми вирішили, що цілком актуально буде вивчити тіньовитривалі рослини для дачі.

Сказати по правді, практично на кожній другій дачі є споруди або дорослі дерева, які відкидають багато тіні на молодий сад, город і квітники. але що робити з зонами, які взагалі не освітлюються сонцем або освітлюються мінімально? які культури можна висадити за дачним будинком, під старою яблунею або збоку нового гаража для автомобіля? на дані питання відповідають фахівці сайт, які провели копітку роботу з вибірки необхідної інформації, а також вивчення форумів і збору найрізноманітніших думок.

Сьогодні ми постараємося найбільш детально описати зони вирощування рослин, вибрати для затінених ділянок квіти однорічні та багаторічні, чагарники, ягідні та овочеві культури.

Подібне формування зон і вибірка рослин для вирощування в тіні особливо актуальні для власників стандартних дач в 6-9 соток, де місця, чесно кажучи, замало, а висадити всього потрібно ой як багато!

Що посадити в тіні і волозі. Що посадити в тіні за будинком з овочів і квітів? зона відпочинку та елементи декору

Визначення затінення ділянки і вибір рослин

Слід дуже серйозно підійти до вивчення ділянки для посадки культур і часу його затінення протягом всього світлового дня. Багатьом з нас вже відома агротехніка популярних дачних рослин, а тому не складно зрозуміти, що далеко не кожне з них зможе нормально розвиватися в повній тіні. У подібному середовищі нормально себе почувають тільки деякі види . для інших же потрібно буде вибирати зони з частковим притіненням, там, де сонце буває хоча б половину дня.

Що посадити в тіні і волозі. Що посадити в тіні за будинком з овочів і квітів? зона відпочинку та елементи декору

Розподіл тіньовитривалих культур по саду

Проблема правильного розподілу рослин на дачі дуже серйозна, адже на невеликих ділянках дуже складно розібратися, де і що буде рости, як коректно провести посадку. Особливі складнощі переслідують новачків, які тільки придбали дачу і вирішують, де саме буде город, сад, квітник.

Часто посадка дерев відбувається уздовж паркану, щоб не займати корисну площу на дачі. але тут слід правильно вибрати сторону, щоб тінь від дерев не займав великі площі ділянки. Розподілити їх можна і рівномірно по дачі, з урахуванням вимоги відстаней. Таким чином, можна буде сформувати ділянки з частковим затіненням і залишити деякі зони з найбільшим освітленням для тих рослин, які вважають за краще максимум світла.

Що посадити в тіні і волозі. Що посадити в тіні за будинком з овочів і квітів? зона відпочинку та елементи декору

Чагарники дачники також звикли висаджувати уздовж парканів і огорож, але тут варто розуміти, що частина з них буде в повній тіні від паркану або дерев, висаджених раніше. Тому, найбільш правильним рішенням буде посадка ягідних або ближче до центру дачної ділянки, наприклад, для поділу території на певні зони.

Для квітів і ягід місце можна знайти скрізь, так як ми вже давно вивчили технологію вертикального озеленення і високих грядок. Крім цього, завжди є такі малі архітектурні форми, які припускають вирощування квітів на височинах. розглянути також можна унікальні декоративні квітники, спеціальні садові скульптури, оригінальні горщики на дачі та інші вироби, завдяки яким рослинам забезпечуються максимально правильні умови для росту і розвитку.

Назви тіньолюбних рослин

Дані поняття ми звикли серйозно плутати, вважаючи, що і ті, і інші рослини легко справляються з темними ділянками на дачі і виносять умови без сонячного світла. Ми ж рекомендуємо розмежовувати поняття і при покупці тієї чи іншої культури обов’язково вивчати агротехніку, вимоги до вибору місця посадки рослини на дачі. Пам’ятайте, тінь буває стабільною протягом дня, часткової (певна частина дня за рахунок ходу сонця) або розсіяною (сонячне світло крізь гілки і листя сильнорослих рослин).

Які рослини висадити в тінистій місцевості (відео)

Ступінь затіненості і грунт

Слід розуміти, що для розвитку рослин необхідні не тільки умови освітленості, але також певні грунти та інші умови. Таким чином, в густій тіні, відкидається дачними будівлями, густими насадженнями чагарників або дерев, будуть непогано себе почувати очиток побегоносний, купени, оман чудовий, тіарка серцелиста, копитень європейський.

Якщо ж поєднувати дані зони дачі з добре зволоженою грунтом, то можлива посадка клопогонів, примул, морозника, астильби, герані темної.

На ділянках з розсіяним тінню, наприклад під горіхами або старими яблунями, цілком можна влаштувати посадку пупочника весняного, маренки запашної, люпинів, лілейників. тут же будуть рости і деякі лікарські та запашні рослини-м’ята перцева, меліса лікарська, інші.

Також потрібно знати, що не тільки вологість грунту визначає можливість зростання деяких рослин в притіненні, але також її склад. Таким чином, на пісковиках і супіщаниках в частковій притінення нормально почувають себе купена, конвалія, барвінок, фіалка, живучка повзуча та інші.

Що посадити в тіні і волозі. Що посадити в тіні за будинком з овочів і квітів? зона відпочинку та елементи декору

Чагарники, які можна посадити в півтінь

Цікавим вважається той факт, що в тіні плодового саду або на огорожах розмежування дачних ділянок часто можна зустріти чагарники, які не відчувають ніякого негативу від тіні. Вони ростуть і розвиваються цілком нормально, не вимагаючи до себе особливого ставлення.

Але бажано висаджувати їх саме в півтіні, розсіяному тіні, під деревами, так як повна відсутність сонця серйозно позначається на цвітінні.

Півтінь підходить і для гортензій, не зашкодить вона і калині, бузині. на таких же ділянках можна висаджувати і плющ, дівочий виноград, клематис.

Приклади квітів і декоративних рослин в тіні

У даному розділі ми представимо ще невеликий список найменувань культур, які нормально ставляться до затінених ділянок, а деякі і взагалі готові жити без сонячного світла.

Що посадити в тіні і волозі. Що посадити в тіні за будинком з овочів і квітів? зона відпочинку та елементи декору

Багаторічники

Найбільша кількість рослин, що люблять тінь, саме серед багаторічників. Завдяки великій кількості видів можна створювати не поодинокі посадки, а цілі ярусні клумби, які будуть прикрашати тіньовий ландшафт.

Бадан вважає за краще середню і щільну тінь. У подібних умовах може постраждати тільки цвітіння, в зростання ж йде прекрасно.

Ранньоквітучий лилейник воліє півтінь, в сильній же тіні цвітіння помітно слабшає. Сучасні сорти лилейника краще висаджувати на сонці.

Хоста не тільки не боїться тіні, але і просто любить її. Єдина вимога-вологий грунт.

Аконіт непогано почуває себе на затінених ділянках, але також як і більшість, вважає за краще вологий грунт.

Що посадити в тіні і волозі. Що посадити в тіні за будинком з овочів і квітів? зона відпочинку та елементи декору

Астильби тіньовитривалі, але вважають за краще часткову тінь або півтінь.

Для діцентри півтінь і тінь з добре зволоженим грунтом – також найкраще місце існування на дачі.

Бруннера-симпатичне і абсолютно невибаглива рослина, яке виживе в будь-якій тіні. Але з ним варто бути обережним, так як бруннера швидко розростається.

У розсіяному тіні молодого саду красиво цвіте дороникум.

Конвалія і синюха-практично класичні рослини для тіні і півтіні на дачі.

Крім даного списку, в різній притінення відмінно почувають себе люпин, купальница, фіалка запашна, барвінок, арізема, тіарка, чистоус величавий, страусник, примула і багато інших.

Що посадити в тіні і волозі. Що посадити в тіні за будинком з овочів і квітів? зона відпочинку та елементи декору

Дворічники

Почати варто з братків , вибираючи різні сорти яких і висаджуючи в притінених місцях в різні періоди теплого сезону, можна легко домогтися цвітіння з весни і до осені.

Наперстянка-високоросла дворічна рослина, яка непогано справляється з нестачею сонця, але обов’язково за умови дотримання агротехніки.

Якщо необхідно висадити щось в повній тіні, згадайте про незабудку , яка вже незабаром створить цілий килим симпатичних квіточок.

Що посадити в тіні і волозі. Що посадити в тіні за будинком з овочів і квітів? зона відпочинку та елементи декору

Однорічники

Вибирати з однорічників досить складно, так як любителів притінених місць тут не так багато.

Бальзамін справляється з півтінню, але в повній тіні страждає недоліком цвітіння.

Тютюн запашний можна висадити в розсіяному сонячному світлі в молодому саду.

Бегонія вечноцветущая підходить для притінених клумб і одиночних посадок.

Що посадити в тіні і волозі. Що посадити в тіні за будинком з овочів і квітів? зона відпочинку та елементи декору

Цибулинні

Практично всі цибулинні люблять сонячне світло, але є і деякі винятки, які нормально розвиваються при мінімальному освітленні.

Більшість мелколуковічних, цвітіння яких починається ранньою весною, можуть рости в тіні саду або чагарників. Це крокуси, проліски, білоцвіти, проліски.

Позитивно до притінення відносяться нарциси, які все так же яскраво цвітуть і не змінюють вертикальності положення стебла.

Все це відноситься до квітів і декоративних культур, для яких тепер не потрібно шукати якесь особливе місце на дачній ділянці. Хости, папороті, барвінки – в тіні і півтіні вони легко виростуть і покажуть очікуваний результат.

Які квіти ростуть в тіні (відео)

Які овочі можна вирощувати в тіні

Тіньовитривалі овочі та інші городні культури є, і на дачі їх мало не половина. тобто, ніяких проблем з вирощуванням продуктів харчування у вас не буде, якщо знайдете їм невелику ділянку між чагарниками або в півтіні саду.

Крім цього, завжди існує проблема розміщення світлолюбних рослин, яким щодня необхідно перебувати на сонці мінімум 5-7 годин. У приклад можемо привести найпопулярніші на дачі томати (хоча таких рослин досить). Так ось, якщо на дачі місця під всі світлолюбні рослини немає, завжди можна скористатися матеріалами нашого сайту і влаштувати високі городи в кілька ярусів, придумати спеціальні конструкції з труб або ящиків, висадити помідори в контейнерах і горщиках, наприклад, створивши подібним чином «важкий квітник» на шпалері.

Що посадити в тіні і волозі. Що посадити в тіні за будинком з овочів і квітів? зона відпочинку та елементи декору

Якщо ж місця під подібні рослини досить або ви вже впоралися з їх розміщенням, у нас залишається безліч рослин, які можна висадити в тіні.

До речі, до даного питання краще підходити з іншого боку-розраховуючи посадки світлолюбних культур, відштовхуйтеся від тіньовитривалих і, розмістивши їх у відповідних місцях, забивайте залишилися сонячні майданчики світлолюбами!

Отже, овочі, які ростуть в тіні. З дотриманням правильної агротехніки від даних культур можна очікувати непоганого врожаю навіть з мінімальним сонячним освітленням. Ось короткий список того, під що не потрібно буде довго шукати місце на території дачі, – буряк і боби, салат-латук, цвітна капуста і брокколі, цибуля, петрушка, часник і багато інших.

Що посадити в тіні і волозі. Що посадити в тіні за будинком з овочів і квітів? зона відпочинку та елементи декору

Городні культури в тіні (на думку дачників)

З приводу наступного списку… Він не рекомендаційний, а суто умовний, так як в нього ми вибрали думки дачників, які говорять про можливість вирощування певних городніх культур в місцях з недоліком сонячного світла. Наведемо всього лише кілька найцікавіших:

  • дуже добре справляються з повним затіненням щавель і часник. Іноді в подібних зонах можна зібрати і непоганий урожай моркви, але даній культурі все-таки краще іноді бувати на сонці. Крім того, вирощувати в тіні дерев можна і прямостоячу квасолю, горох, нерідко тут можна помітити навіть посадки огірка;
  • в регіонах з жарким літом, в півтіні непогано ростуть і помідори. Звичайно, їм необхідне сонячне світло, але далеко не завжди його надлишок йде на користь томатам. У тіні молодого або навіть старого саду можна вирощувати всю лінійку зелених салатів;
  • у тіні високої живоплоту росте червона смородина. Недолік сонця впливає на швидкість дозрівання, але ніяк не на якість врожаю. Тут же поруч росте хрін, трохи віддалік, в півтіні-ревінь, китайська капуста, кабачки… Все дає нормальний урожай, якщо доглядати.

Дані думки від дачників з різних регіонів, а тому можна помітити, що в залежності від клімату рослини можуть по-різному ставитися до тіні і сонця.

Тіньова ділянка: проблема або пощастило (відео)

Відгуки та коментарі

(23 оцінок, середнє: 3,26 з 5)

Ігор 07.02.2015

Все ж, на мій погляд, термін тіньолюбності не зовсім точний — швидше рослини в ході своєї еволюції оптимально пристосувалися до виживання в таких умовах. Так би мовити вже на щабель вище, ніж тіньовитривалість. Що стосується власного садової ділянки, то крім хост або папаротников є резон звернути увагу на ті ж іриси: лера 06.11.2015

Саме так я і подумала в лісі! у нас фасад будинку виходить на північну сторону, а перед ним стоїть глухий паркан. Звичайно, ніякі рослини не хотіли там рости, крім куща бузку. Я викопала в лісі кілька кореневищ конвалій і посадила перед будинком. Папороть у нас в лісі не росте, я його купила і теж посадила. І конвалії, і папороть розрослися, перемішалися. Зараз у мене перед будинком чудова галявина.

Оксана володимирівна 21.12.2015

Спасибі, насправді допомогли. А то я втомилася методом «тику» з’ясовувати, що росте в тіні, а що ні. А потім ще дивувалася, що не цвіте нічого або взагалі не виросло. А ось червона смородина у мене чомусь краще на сонці виходить.

Настя 16.12.2016

Все любить сонечко. У мене ділянка маленька — 4 сотки. Спробувала практично все під посадку в тіні. Капуста витягується і не вилкується. Морква і буряк — дрібні, цибуля — який посадила, такий і викопала. Кабачки-квітів багато, зав’язі мало. Кукурузка-качани недорозвинені. А ось баклажани, квасолька звичайна і спаржева, картопля, салат, цибуля зелена і черемша, і соняшник — просто відмінно. Помідори-легка півтінь просто супер! у цьому сезоні посадила кріп під дерево-витягнувся і зачах, а ось петрушка заколосилася, зате коренева петрушка в тіні дуже маленька, тонка з розгалуженнями, а на сонці велика, потужна

Сучасні дачні ділянки, як правило, невеликі, в основному 6 соток, а хочеться на них не тільки виділити місце для саду та городу, а й розташувати невеликий будинок, господарські будівлі, облаштувати зону відпочинку з альтанкою, та так, щоб ще й мангал помістився. Головним все одно вважається присутність на ділянці грядок з овочами і зеленню. Тільки є одна проблема — при наявності всіх будівель сонячних місць на ділянці залишається дуже мало.

Ось чому відразу у городників виникають питання про те, як правильно задіяти затінені ділянки і які овочі можна садити в тіні.

Загальні правила посадки на невеликій ділянці

  • фруктові дерева розміщують уздовж паркану по периметру ділянки.
  • чагарники висаджують рядами в центрі ділянки, тим самим розмежовуючи його на зони.
  • для овочів і квітів вибирають залишилися вільні місця, враховуючи те, які з них тіньолюбиві, а які вважають за краще
  • овочі, які люблять тінь, як правило, недолік сонця компенсують підвищеними вимогами до складу грунту і її вологості. Тому їх треба регулярно поливати і підгодовувати, особливо в період дозрівання.

Маленькі хитрощі вирощування

Що ж все-таки робити, якщо на ділянці багато тіні дають споруди і розрослися дерева, а тому ребром стоїть питання-які овочі посадити? як не дивно, впадати у відчай в цьому випадку не слід.

Так, ви не виграєте конкурс на гігантський кабачок або величезний помідор, але тим не менш зможете отримати пристойний урожай, хіба що трохи пізніше, ніж зазвичай. Адже більшості їстівних культур досить в день не більше чотирьох годин перебувати на сонці, а багато листові рослини вимагають і того менше.

Якщо у вас на ділянці є проблеми з сонячним світлом, слід почати з аналізу ситуації, що створилася, щоб потім вже перейти до вирішення питання про те, які овочі можна садити в тіні.

  • ви приємно здивуєтеся, дізнавшись, що багато частин вашої ділянки отримують світла набагато більше, ніж вам здавалося. Придбайте фотометр або люксметр, які завжди продаються в магазинах для саду та городу. За допомогою цих приладів можна легко виміряти освітленість будь-якого місця і визначитися, що можна там посадити.
  • якщо ви сумніваєтеся, що на обраному вами ділянці будуть нормально рости ті чи інші овочі, проведіть такий експеримент. Перш ніж розбивати грядки, посадіть рослини в горщики і поставте їх на цій ділянці. Спостерігайте за їх зростанням. Побачивши, що вони занадто витягуються, мають бліду зелень або не плодоносять, переміщайте їх на інше місце.

Що посадити в тіні і волозі. Що посадити в тіні за будинком з овочів і квітів? зона відпочинку та елементи декору

Такий спосіб вирощування рослин в горщиках на ділянках з маленькою площею досить популярний, особливо якщо групи горщиків поміщати на невеликі платформи, обладнані коліщатками. По-перше, ви можете постійно таким чином вирощувати овочі та зелень, переміщаючи платформу з горщиками протягом дня на сонячні ділянки, а по-друге, визначити найсприятливіші місця для їх зростання.

  • хороший результат для організації більш сонячних місць дає зміна освітленості під деревами. Прорідити крону дерева, особливо прибравши нижні гілки, можна отримати розсіяне сонячне світло. І тут вже не треба буде замислюватися, що посадити в тіні,оскільки в створилася півтіні можна висаджувати досить багато різних рослин.

Які овочі не особливо вимогливі до сонячного світла?

Вибираючи, які овочі можна садити в тіні, знайте, що їх не так вже й мало.

Боби, горох і кущова квасоля прекрасно почувають себе в таких умовах і дають хороший урожай.

Затінені місця під деревами підходять для вирощування таких коренеплодів, як буряк, морква, редис і редька.

Що посадити в тіні і волозі. Що посадити в тіні за будинком з овочів і квітів? зона відпочинку та елементи декору

Представники сімейства хрестоцвітних-брокколі, кольорова, пекінська і білокачанна капуста — також добре ростуть на затінених місцях, особливо якщо їх посадити рядами в східно-західному напрямку, регулярно поливати і прополювати.

Навіть деякі сорти томатів, огірків і кабачків, які прийнято вважати солнцелюбівимі, нормально переносять тінь, особливо в південних регіонах. Правда, терміни дозрівання їх трохи відсунуті.

Які листові культури вирощують в тіні?

Відмінно росте на затінених ділянках ревінь, тільки не потрібно забувати про регулярні поливах.

У таких видів як слизун і шніт, коли вони ростуть не на сонці, зелень стає більш соковитою.

Вирішуючи, що посадити в тіні, сміливо віддавайте перевагу таким листовим культурам, як щавель, рукола, шпинат, салати і листова гірчиця. Листя їх не виростуть потужними, але зате довго будуть залишатися ніжними, без гіркоти і не підуть швидко в колір.

Що посадити в тіні і волозі. Що посадити в тіні за будинком з овочів і квітів? зона відпочинку та елементи декору

Які вирощують в тіні?

При тому, що багатьом потрібно достатньо сонця, такі як селера, петрушка, м’ята, любисток, чебрець, кінза і естрагон відмінно переносять тінь, стаючи при цьому ще більш ароматними.

Як бачите, відсутність на ділянці сонця не є непереборною перешкодою для тих, хто хоче мати відмінний город. А які овочі можна садити в тіні, вирішувати вам, тим більше що вибір їх досить великий.