Тріскається кора на молодий яблуні: що робити

70

Вміст

  • 1 види тріщин на стовбурі яблуні
    • 1.1 кільцеві
    • 1.2 поперечні і поздовжні
    • 1.3 круглі отвори
  • 2 чому тріскається кора на яблунях
    • 2.1 рак
    • 2.2 цитоспороз
    • 2.3 морозобоіни або сонячні опіки
    • 2.4 бактеріальний опік
    • 2.5 подопревание
    • 2.6 шкідники
  • 3 що робити, якщо лопнула кора на яблуні
    • 3.1 обробка ран
    • 3.2 замазка
    • 3.3 щеплення
    • 3.4 санітарна обрізка
    • 3.5 боротьба з хворобами і шкідниками
  • 4 що робити, якщо тріснула кора на молодому дереві
  • 5 профілактика появи тріщин
  • 6 висновок

Якщо тріснула кора на яблуні, то це не можна залишати без уваги. Причини такого пошкодження бувають різними, але в результаті дерево може ослабнути і навіть загинути. У разі ураження деякими хворобами і шкідниками є ризик поширення проблеми на інші посадки.

Тріщини на яблунях бувають різного типу. Їх відмінність не тільки в зовнішньому вигляді і суті пошкодження, але і в небезпеці для дерева.

Кільцеві

Пошкодження проходить між річними шарами деревини. Такі тріщини ще називають отлупными.

Найнебезпечніше кільцеве розтріскування кори яблуні, коли пошкодження оперізуюче і замкнуте. Всі тканини над раною залишаються без харчування, тому без своєчасних заходів швидко відмирають. Рішення в такому випадку має бути радикальним. Ефективне щеплення містком.

Поперечні і поздовжні

Поперечне пошкодження ще називають тріщиною стиснення. З’являється вона зазвичай у молодих дерев через розгойдування вітром або тиску від снігу. Іноді яблуня тріскається до серцевини.

Простий варіант поздовжнього пошкодження-морозобоїна. Якщо вона стара, але зовні нагадує валик. Внутрішня тріщина може бути зарослої або відкривається.

Круглі отвори

Зазвичай отвори такої форми бувають невеликого діаметру – всього кілька міліметрів. Така ознака вказує на ураження шкідниками. Вони проникають всередину яблуні, порушуючи її харчування і розвиток. В результаті кора тріскається і всихає. Проблема успішно вирішується на ранній стадії.

Зауваження! яблуня-одна з кормових культур для гусениць деревниці в’їдливої. Цей нічний метелик зустрічається по всій європі, в криму, західному сибіру, приморському краї і на кавказі.

Чому тріскається кора на яблунях

Кора на яблуні тріскається з різних причин. Це може бути пов’язано з погодними умовами, бути ознакою хвороби або ураження шкідниками.

Рак

Коли лопається кора на яблуні, причина може критися в раку-звичайному (європейському) або чорному. Обидві хвороби викликають небезпечні грибки. Інфекція потрапляє всередину яблуні через відкриті рани, пошкодження.

При чорному раку на корі спочатку виникають червоно-бурі плями, потім темніють

Чорний рак викликає здуття кори і поява пухирів. Поступово вона відшаровується і відпадає. Вогнища ураження з часом чорніють-звідси і назва хвороби. Страждає не тільки кора, а й плоди.

Чорний рак зазвичай вражає яблуні старше 20 років. Без своєчасного лікування дерево загине.

У звичайного раку яблуні схожі ознаки, але розвивається він повільніше. Починається все з невеликих темно-бурих плям. На вигляд вони злегка здавлені. Поступово хвороба прогресує:

  • утворення темно-червоних горбків-спори грибка;
  • відмирання кори і відшаровування круглими пластинками;
  • утворення глибоких ран, по краях великі напливи.

Зауваження! якщо у яблуні тріскається кора на стовбурі через рак, то лікування повинно бути негайним. Хвороба може погубити дерево, перейти на інші посадки.

Цитоспороз

Ця грибкова інфекція небезпечна для багатьох плодових дерев. У міру розвитку хвороби з’являються такі ознаки:

  • опуклі точки бурого або чорного кольору – розташування хаотичне;
  • розмочалювання кори;
  • всихання гілок, іноді всієї яблуні.

При сильному ураженні цитоспорозом яблуню доводиться викорчовувати і спалювати, щоб убезпечити інші посадки

Морозобоіни або сонячні опіки

Нерідкі випадки, коли стовбур яблуні потріскався через різке охолодження. Таке явище називають морозобоиной. Її напрямок зазвичай паралельно волокнам деревини. Морозна тріщина може бути відкритою або закритою, часто є здуття або гребені.

Сонячні опіки зазвичай з’являються в березні. Причина криється знову в перепаді температур-вночі різко холоднішає, а вдень кору нагріває сонце. Проблема посилюється через відображають властивостей снігу. Уражена кора темніє, потім лущиться і тріскається. Пошкоджена ділянка з часом відпадає, оголюючи деревину.

Рішення у обох проблем загальне – потрібно зачистити, продезінфікувати і замазати тріщини на яблуні.

Морозобоїни на яблунях характерні для центральних і північних регіонів, де перепади температур різкіше і трапляються частіше

Бактеріальний опік

Це інфекційне захворювання яблуні характерно для південних регіонів, в росії воно з’явилося недавно. Загальні ознаки ураження такі:

  • в’янення і загибель суцвіть;
  • скручування і всихання листя і плодоніжок;
  • поява некротичних мокнучих виразок на корі;
  • ексудат на пагонах.

Коли тріскається кора яблуні на тлі бактеріального опіку, виділяється липка маса. Спочатку вона білувата, потім темніє. Оголюється мертвий камбій, який рудіє. Частина крони або все дерево може загинути за 12-14 місяців.

Зауваження! яблуню можна врятувати, поки хвороба на ранній стадії. У міру її посилення шанси все нижче.

При бактеріальному опіку страждає не тільки кора, але і листя, суцвіття, плоди

Подопреваніе

Якщо потріскалася кора на молодій яблуні або саджанці, то причина може критися в подопреваніі. Страждає ділянку близько кореневої шийки або трохи вище неї. Якщо кора підпріває сильно, яблуня може загинути. Можливих причин проблеми кілька:

  • вогкість і перепади температур пізньої осені і взимку, коли тканини до холодів не встигли визріти;
  • нестійкий підщепу;
  • занадто глибокий сніговий покрив.

При подопревании порушується харчування, яблуня всихає-для вирішення проблеми потрібні зачистка і замазка

Шкідники

Якщо пошкодження кори яблуні представлені невеликими округлими отворами, то причина зазвичай криється в ураженні шкідниками. Є ціла підродина жуків-короїдів, серед яких налічується 140 тільки європейських видів. Розміри комахи зазвичай не перевищують 1-9 мм.

Навколо отвору, виконаного короїдом, можна виявити деревний пил. При глибокому зрізі всередині стовбура видно ходи. Крім жуків, в них є личинки або кладки яєць.

Зауваження! наявність короїдів можна запідозрити по підвищеній увазі птахів до яблуні.

При ураженні короїдом гілки всихають, кора відходить пластами, яблуня може загинути

Що робити, якщо лопнула кора на яблуні

Коли кора на яблуні тріскається, залишати без уваги це не можна. Вирішення проблеми має бути комплексним.

Обробка ран

Якщо стовбур яблуні тріснув уздовж або поперек, але не суцільним кільцем, то пошкодження можна загоїти. Починають процес з зачистки рани. Основні етапи такі:

  1. зняти пошкоджену кору.
  2. вирізати загиблу деревину — вона темніше здорових ділянок.
  3. при зачистці захопити здорові тканини.

Після цього необхідна дезінфекція. Ефективно використовувати залізний або мідний купорос. Готують міцний розчин, додавши на 1 л води 30 г обраного препарату.

Дезінфікують не тільки зачищену рану на дереві, але і використовуваний інструмент. Обробляти його потрібно і до, і після. Якщо є кілька ділянок для зачистки, то інструмент дезінфікують після роботи з кожним з них.

Замазка

Після зачистки і дезінфекції тріщини на яблуні обробляють, щоб рана могла зажити. Варіантів кілька:

  • садовий вар;
  • глиняна бовтанка;
  • фарба на основі натуральної оліфи, мінеральні масла в складі неприпустимі.

Оптимально замазувати зачищені і дезінфіковані рани навесні, поки не почалося сокорух. Тріщину обробляють, коли вона підсохне після попередніх маніпуляцій. У міру загоєння шар замазки по необхідності оновлюють.

Якщо морозобоїна виявлена тільки влітку, то її можна грубо замазати. Капітально пошкодження зачищають на майбутній рік.

Якщо влітку або восени тріскаються великі спили, важливо запобігти посиленню пошкоджень під час зими. Це відбудеться при замерзанні потрапила всерединуВолога. Щоб яблуня не тріскалася ще більше, пошкодження заповнюють крейдою, змішавши його з натуральної оліфою. Капітальну зачистку і обробку проводять майбутньої весни.

Коли яблуня тріснула навпіл, то крім обробки рани потрібно спробувати стягнути стовбур. Роблять це за допомогою дроту, не забувши захистити дерево гумовими або повстяними підкладками. Після стягування стовбур вже обробляють садовим варом. Ефективно змішати свіжий коров’ячий гній з жирною глиною 1:2 і додати мідний купорос (до 1% від загальної маси).

Щеплення

Зазвичай щеплення для лікування яблуні роблять, коли вона тріскається вкруговую. Метод ефективний також при морозобоїнах і сонячних опіках. Для щеплення можна скористатися живцями або кореневої порослю. Підходять і гілки, що ростуть нижче пошкодження.

Щеплення містком роблять, коли починається сокорух

Коли тріскається кора яблуні, щеплення містком для лікування роблять так:

  1. заготовити живці довжиною на 10-12 см більше, ніж пошкоджену ділянку. Товщина допустима будь-яка, якщо площа ураження маленька, оптимальний діаметр 0,5 см.
  2. нирки з заготовок обламати.
  3. живці обрізати навскоси з обох сторін.
  4. зачистити уражену ділянку, обтерти вологою тканиною. Всі відмерлі тканини повинні бути видалені.
  5. підрівняти краю кори.
  6. зробити т-образні надрізи над оголеним ділянкою кори і під ним. Від краю відступати 10 мм.
  7. акуратно відігнути протилежні краї надрізів, вставити живці.
  8. зрізи щільно притискати до деревини, фіксувати тканиною, просоченою садовим варом. Ефективніше використовувати склад з каніфоллю.
  9. розташувати рівномірно всі живці, зафіксувати загальним широким пластиром.
  10. оголену ділянку стовбура обробити садовим варом, щоб захистити від вологи.

Кількість живців підбирають відповідно площі пошкодження. Заготовляють їх в кінці осені або в грудні-січні. При фіксації живців важливо не переплутати їх верх з низом.

Після виконання щеплення яблуні потрібен особливий догляд. Її регулярно поливають, підгодовують калійно-фосфорним комплексом. Якщо яблуня ще молода, обов’язкова підв’язка.

Зауваження! якщо тріснув стовбур трирічної яблуні або ще більш молодого саджанця, щеплення містком не підійде. Її роблять,коли діаметр стовбура не менше 3-3, 5 см.

Санітарна обрізка

Коли у скелетних гілок мертве підставу, необхідна обрізка на кільце. Якщо тканини залишилися живими, розвилку зберігають. Позбавляються від пошкодженої ділянки, а нирку зростання переводять на бічне відгалуження. Воно повинно бути життєздатним.

У деяких випадках допомагає тільки радикальне спилювання. До нього вдаються, коли стовбур або гілки тріскаються, а врятувати іншим способом їх не виходить. Спилюють уражені частини навесні або до середини літа. Дерево відновиться, коли відростуть молоді пагони.

При неправильній обрізці з часом може з’явитися дупло-обов’язкова його чистка і закладення

Боротьба з хворобами і шкідниками

Ефективність боротьби з шкідниками залежить від своєчасності їх виявлення. Проти короїдів використовують препарати:

  • інта-ц-м;
  • алатар;
  • іскра подвійний ефект;
  • блискавка екстра;
  • шарпей.

На основі препарату готують міцний розчин. Його вводять в отвори, виконані шкідником. Для цього потрібен шприц з довгою голкою. Після отвір відразу закупорюють за допомогою садового вару. Ефективний рецепт:

  1. змішати парафін з каніфоллю і рослинним маслом 3: 1,5: 1.
  2. кип’ятити суміш десять хвилин.
  3. остудити.

Через небезпеку поширення цитоспороз яблуні потрібно лікувати негайно. Всі тріснуті ділянки зачищають, захоплюючи здорову тканину на 2 см на всі боки. Інструмент під час роботи весь час дезінфікують. Зрізи обробляють мідним (3%) або залізним (5%) купоросом, потім замазкою. Фунгіциди використовують і для здорових дерев в профілактичних цілях.

Для лікування чорного раку тріснуті ділянки зачищають, дезінфікують і замазують садовим варом. Здорову частину стовбура обробляють мідним купоросом. Листя після цвітіння можна обприскати бордоською рідиною. Для дезінфекції зазвичай використовують марганцівку.

При бактеріальному опіку ефективний фітолавін. Обробку яблуні проводять п’ять разів після зачистки.

Що робити, якщо тріснула кора на молодому дереві

Якщо причина криється в хворобі, то приймають стандартні для конкретного випадку заходи. Коли є невеликі тріщини на яблуні, лікувати її можна так:

  1. акуратно зачистити уражену ділянку.
  2. обробити садовим варом.

Альтернатива-прозора плівка. Нею зачищену ділянку прикривають, поки він не заросте. У молодих яблунь процес загоєння йде швидше.

Зауваження! якщо тріскається верхня частина стовбура яблуні, його спилюють і продовжують формувати дерево. Інший варіант-щеплення.

Профілактика появи тріщин

Коли яблуня сильна і отримує повноцінний догляд, тріскається вона рідко. Для профілактики таких проблем потрібен цілий комплекс заходів:

  1. правильно вибирати місце посадки-сонячний ділянку, віддаленість грунтових вод, відсутність підтоплення навесні.
  2. грамотна посадка яблуні.
  3. регулярний огляд саду.
  4. осіння побілка стовбура і скелетних гілок. Обробку можна повторювати ранньою весною. Альтернатива-обв’язка стовбура білим папером.
  5. регулярна санітарна обрізка яблуні.
  6. своєчасно обробляти рани.
  7. грамотно вносити добрива-навесні більше азоту, в кінці літа і восени калійно-фосфорні комплекси.
  8. проводити вологозарядковий полив для підвищення зимостійкості. На дорослу яблуню витрачають від 200 л води, на молоду – від 50 л.
  9. купувати тільки здоровий посадковий матеріал.
  10. профілактична обробка від хвороб і шкідників. Проти грибкових уражень допомагають фунгіциди. Від шкідників ефективні алатар, інта-ц-м, лепідоцид, бітоксибацилін.

Важливий момент при посадці яблуні – дотримання рівня заглиблення

Щоб яблуня не тріскалася, ефективно проводити борознування. Роблять його в кінці весни або початку літа. Північну частину стовбура надрізають уздовж в 3-4 місцях від основи до крони. Якщо яблуня тонка, досить однієї борозни.

Висновок

Якщо тріснула кора на яблуні, важливо виявити причину і своєчасно почати лікування. Будь-яка проблема вирішувана, якщо вжити заходів на ранній стадії. Найпростіше, коли тріскаються молоді яблуні. Вони відновлюються швидше і простіше.