Установка таймера для автоматичного поливу в теплиці. Таймер поливу для самопливних систем як і що налаштовується

104

Однією з умов повноцінного росту і розвитку рослин є своєчасний полив. Але не завжди в силу зайнятості господарів і віддаленості ділянки від міста є можливість його забезпечувати. Вирішити проблему створення оптимальних умов з дотриманням вологісного режиму допоможе установка таймера. Цей пристрій не тільки спростить догляд за зеленими «вихованцями», але і благотворно позначиться на якості врожаю. Потрібне в господарстві пристрій можна придбати в садівничому магазині, або зробити таймер поливу своїми руками. Про те, як вибрати оптимальний варіант моделі або зробити нескладний пристрій самостійно розглянемо в статті.

Таймер поливу являє собою одно — або багатоканальний запірний механізм, керуючий водяним насосом. Він відкривається з певною періодичністю, даючи можливість воді надходити в систему поливу.

Системи крапельного зрошення надають можливість по кілька днів і навіть тижнів не з’являтися на ділянці, не турбуючись при цьому за свої саджанці

Таймер автоматичного поливу одним махом вирішує масу завдань:

  • забезпечує полив із заданою інтенсивністю і частотою;
  • перешкоджає перезволоженню грунту і загнивання коренів за рахунок розміреної і повільної подачі води;
  • подаючи воду під коріння городніх культур, вирішує питання сонячних опіків листя і зводить до мінімуму ризик їх захворювання;
  • забезпечуючи локальне зрошення, допомагає вирішити питання з бур’янами.

Для зручності обслуговування таймери подачі води розміщують разом з іншим обладнанням в пластикових боксах, встановлених під землею.

Установка таймера для автоматичного поливу в теплиці. Таймер поливу для самопливних систем як і що налаштовується

Щоб мати можливість швидкого доступу до пристроїв, такі бокси обладнані знімним люком або щільно закривається кришкою

За принципом відліку таймери ділять на пристрої одноразової дії (при одноразовому спрацьовуванні) і багаторазового (коли із заздалегідь встановленими витримками спрацьовує кілька разів).

Залежно від типу використовуваного механізму таймер буває:

  • електронний-блок управління пристрою включає електронну оснастку, яка визначає час спрацьовування і відкриття електромагнітного клапана. Незаперечною перевагою такого типу пристроїв є широкий діапазон часу спрацьовування, який може варіюватися в межах, починаючи від 30 секунд і до одного тижня. Режим поливу можна коригувати як за місцем, так і дистанційно.
  • механічний-являє собою блок управління, обладнаний спіральною пружиною і механічним клапаном. Працює за принципом механічних годинників. Один цикл заводу пружинного блоку здатний забезпечувати безперервну роботу механізму до 24 годин, відкриваючи клапан по заданому користувачем періоду спрацьовування. Режим поливу коригується тільки вручну.

Обидва пристрої являють собою багатоканальні конструкції. Механічний таймер поливу відрізняється простотою конструкції і відсутністю в ньому підвідних електропроводів. Це значно здешевлює вартість пристрою.

Установка таймера для автоматичного поливу в теплиці. Таймер поливу для самопливних систем як і що налаштовується

Механічний таймер в порівнянні з електронним аналогом має більш обмежену тривалість роботи заданого циклу

У механічному таймері досить задати циклічність поливу, вибравши інтервал. З електронною моделлю дещо складніше: спочатку необхідно задати дату і час, а вже після цього вибирати оптимальну для вирощуваної культури програму.

Багато хто помічав, що у водопровідних системах заміських селищ в денний час внаслідок інтенсивного забору води знижується натиск. Встановивши автоматичний таймер поливу, можна призначити зрошення на вечірні години і нічний час.

Залежно від модифікації пристрою таймери можуть мати внутрішню або зовнішню «звичайну» трубну різьби, а також обладнані швидкозатискними коннекторами шланга або коннекторами швидкого підключення з системою поливу.

Установка таймера для автоматичного поливу в теплиці. Таймер поливу для самопливних систем як і що налаштовується

Найдорожчі моделі мають додаткові функції, наприклад, визначення вологості, в залежності від показника якої полив автоматично скорочується або продовжується

Зміст

варіанти виготовлення водяного таймера

Плануючи облаштувати на ділянці систему автоматичного поливу, для управління кранами зручно застосовувати водяні таймери. З їх допомогою систему подачі води можна зробити абсолютно енергонезалежною, уникнувши застосування будь-якої електроніки.

таймер з крапельницею-гнітом

Волокна гніту, насичуючись вологою, піднімають її вгору до певної висоти, не дозволяючи воді швидко випаровуватися. Якщо гніт перекинути за борт ємності, то ввібралася вода почне просто капати з вільного кінця.

Установка таймера для автоматичного поливу в теплиці. Таймер поливу для самопливних систем як і що налаштовується

В основі цього способу лежать фізичні закони, які створюють капілярний ефект. Він виникає при опусканні тканинного гніту в ємність з водою

Пропускну здатність вологи можна відрегулювати, коригуючи товщину гніту, щільність скручування ниток і перетискаючи їх дротяної петлею.

Для облаштування таймера в ємність з низькими бортами, висота яких не перевищує 5-8 см, встановлюють п’яти або десятилітрову пластикову пляшку. Одним з ключових умов роботи системи є підтримка рівня рідини в ємності на постійній висоті. Оптимальне співвідношення ємностей найпростіше визначити експериментальним шляхом.

Установка таймера для автоматичного поливу в теплиці. Таймер поливу для самопливних систем як і що налаштовується

Визначальним фактором в його роботі виступає водний стовп. Тому висота бутля і глибина широкої ємності – взаємопов’язані речі

В дні пляшки роблять невеликий отвір для витікання води. Пляшку наповнюють водою, на час прикривши зливний отвір, і герметично закривають кришкою. Наповнену пляшку встановлюють в коритце. Просочується крізь денце вода буде поступово витікати, зупиняючись на рівні, коли отвір не сховається під товщею. У міру витрати води випливає з пляшки вода буде заповнювати втрати.

Установка таймера для автоматичного поливу в теплиці. Таймер поливу для самопливних систем як і що налаштовується

Сам гніт найпростіше зробити з мотузки відповідної товщини або джгута, скрученого з відрізу тканини. Його розміщують в ємності, правильно розподіливши кінці

Головною перевагою такого таймера є те, що за рахунок однакового рівня води в широкій ємності в разі дощу заповнення втрат вологи з пляшки буде призупинено.

Умільці, вже випробували на практиці такий пристрій, стверджують, що п’ятилітрової пляшки при інтенсивності подачі в 1 крапля/2 секунди вистачає на 20 годин безперебійної роботи. Вибравши оптимальний розмір пляшки, що виконує функцію водяного стовпа, і відрегулювавши інтенсивність капелі, можна домогтися ефекту багатодобових затримок.

пристрій, що регулює кульовий кран

У водяному таймері час спрацьовування здійснюється під дією капелі. Витікаюча з ємності, що виконує функцію баласту, вода зменшує вагу конструкції. У певний момент ваги ємності вже не вистачає на те, щоб утримувати ручку запірного крана, і подача води запускається.

Для облаштування водяного таймера буде потрібно:

  • бочка для води;
  • кульовий кран;
  • два фанерних або металевих кола;
  • каністри або 5-літрові пластикові пляшки;
  • будівельний клей;
  • котушка швейних ниток.

Для безперебійного функціонування системи кульовий кран бажано доопрацювати, прикріпивши на закріплену за допомогою гвинта ручку невеликий шків — коромисло. Це дозволить приводити кран із закритого стану у відкрите шляхом зміни кута нахилу ручки.

Шків споруджують з двох однакових фанерних кола, склеюючи їх площинами між собою будівельним клеєм, або металевих, з’єднуючи їх за допомогою болтів. На шків накручують міцний шнур, для надійності роблячи навколо нього кілька оборотів. Споруджуючи важіль, відрізки шнура міцно фіксують на його краях. До вільних кінців шнура з протилежних сторін прив’язують вантаж-баласт і компенсує його вагу ємність з водою. Вага вантажу повинен бути таким, щоб під його вагою кран приходив в стан важеля.

Установка таймера для автоматичного поливу в теплиці. Таймер поливу для самопливних систем як і що налаштовується

В якості вантажного баласту і компенсує його вага ємності з водою зручно використовувати п’ятилітрові пластикові пляшки

Регулювати вагу ємностей найпростіше шляхом підсипання піску в одну з них і підливання води в іншу. Роль обважнювача може виконати також металева крихта або свинцевий дріб.

Ємність з водою і буде виконувати функцію таймера. Для цього в її денці тонкою голкою проробляють крихітний отвір, крізь яке крапля за краплею і буде просочуватися вода. Час витікання буде залежати від обсягів самої пляшки і розміру отвору. Воно може становити від декількох годин доТрьох-чотирьох днів.

Щоб привести пристрій в дію, ємність для поливу встановлюють на рівній поверхні і заправляють водою. Бутлі, підвішені за кінці шнура до шківа, також наповнюють: одну піском, іншу водою. При рівноцінному вазі наповнених пляшок кран закритий.

Установка таймера для автоматичного поливу в теплиці. Таймер поливу для самопливних систем як і що налаштовується

У міру викопування води, ємність втрачає вагу. У певний момент вантаж-баласт, переважуючи частково спустошену бутель, повертає кран в положення «відкрито», запускаючи тим самим полив

Бувають ситуації, коли необхідно отримати повне відкриття крана, минаючи проміжні положення – так званий ефект тумблера. У цих випадках допоможе маленька хитрість: в закритому положенні крана до грузика примотують край нитки, яка буде виконувати функцію запобіжника, а вільний її кінець фіксують до крана. При закритому положенні механізму нитка не буде відчувати ніякого навантаження. У міру спустошення ємності з водою вантаж стане переважувати, але запобіжна нитка прийме на себе зайву вагу, не дозволивши баласту перевести кран в положення «відкрито». Нитка порветься лише при значній перевазі вантажу, миттєво переключивши кран і забезпечивши вільний прохід води.

Щоб привести систему в початковий стан досить просто зняти вантаж або зафіксувати його в підвішеному стані, усунувши натяг шнура.

Система готова до експлуатації, залишається тільки перед від’їздом наповнити поливальну бочку і таймер водою і підвісити баласт, підстрахувавши його тоненькою ниткою. Такий пристрій просто в виготовлення і зручно в обслуговуванні. Єдиним його недоліком можна вважати одноразовість спрацьовування.

Інші ідеї щодо створення механічних таймерів можна почерпнути на тематичних формах. Наприклад, в якості робочого органу таймера деякі умільці використовують циліндричний плунжер з поліетиленовими гранулами в маслі. Пристрій налаштовують так, щоб при зниженні температури в нічний час витіснювач втягувався, а ослаблена пружина відкривала кран. Щоб обмежити витрату води, використовують діафрагму. У денні години прогріті сонячними променями поліетиленові гранули збільшуються в розмірі, виштовхуючи плунжер у вихідне положення і перекриваючи тим самим подачу води.

електронний таймер

Умільці, які володіють базовими знаннями електроніки, можуть спорудити просту модель електронного таймера. Керівництво по виготовленню пристрою представлено у відео-ролику:

Кожному відомо, що постійно бути на дачі практично неможливо, ми всі зайняті різними справами. І часто виникає складність, пов’язана з поливом городньої ділянки. Що робити в такій ситуації? вирішити дану проблему можна зібравши своїми руками систему автоматичний полив, який без вашої присутності в саду організовує полив рослин в теплиці і садовій ділянці.

Для цього необхідно щоб в саду був водопровід і електроклапан або ємність для води плюс електронасос. Контроль над автоматичним процесом поливу відбувається за двома напрямками: таймер і датчик вологості грунту.

Тобто, при надходженні сигналу від детектора вологості, включається електроклапан або електронасос і в автоматичному режимі відбувається полив рослин в теплиці або на садовій ділянці , поки вологість не стане достатньою або поки не пройде час, встановлений в таймері. Це позбавляє власника саду від постійного поливу рослин своїми руками.

Схема автоматичного поливу теплиці

Таймер зібраний на мікросхемах dd1 — dd3. Фактично це добовий автоматичний таймер. Наприклад, натиснувши на кнопку запуску, автомат здійснить полив ділянки і рівно через добу він знову повторить цю операцію.

На логічних елементах зібраний генератор прямокутних імпульсів таймера, наступних з частотою 97 гц. Ці імпульси надходять на лічильники дільники dd2 і dd3. На виході 1 лічильника dd3 раз на добу з’являється сигнал логічної одиниці. Тепер на обох входах елемента dd1.3 лог.1 і при вступі лог.0 на будь-який з цих входів на виході цього елемента відбудеться перемикання з логічного 0 на 1.

Це створить імпульс за допомогою елементів c6 і r5, обнуливши тим самим лічильник dd4. Нуль на виході лічильника dd4 запускає мультивібратор, який визначає тривалість автоматичного поливу.

Встановлення часу виконується шляхом зміни опору змінного резистора r6. При зазначених значеннях цей період можна міняти від 1 хв.до 20 хв. Якщо потрібно ще більше збільшити цей інтервал, то в цьому випадку слід збільшити ємність конденсатора c7.

Датчик вологості побудований на елементі dd5.3. При великій вологості на його виході формується логічна одиниця, а при малій вологості нуль, який свідчить, що необхідно провести полив рослин розташованих в теплиці або садовій ділянці . Поріг чутливості встановлюється змінним резистором r7. Як тільки на обох входах dd5.4 з’являються лог.0, на його виході утворюється лог.1 в результаті чого транзисторний ключ подає живлення на насос або ж електроклапан, тим самим запускаючи автоматичний полив рослин .

Електроди датчика вологості можна зробити своїми руками. Вони являють собою пару нержавіючих штирів встромлених в землю не далеко один від одного. Таких датчиків може бути кілька, які необхідно розмістити в різних місцях біля рослин садової ділянки або ж в теплиці. Їх слід паралельно з’єднати між собою монтажним проводом.

Деталі автомата для поливу рослин

Лічильник сd4001 можна поміняти на вітчизняний к561ле5, а сd4040 на к561ие16, к561ие20. Діоди кд522 можливо замінити на, кд103, кд521, кд102. Як реле можна застосувати автомобільне реле на 12в типу бсв1м1240. Стабілітрон будь на напругу стабілізації 9…10в.

Однією з умов повноцінного росту і розвитку рослин є своєчасний полив. Але не завжди в силу зайнятості господарів і віддаленості ділянки від міста є можливість його забезпечувати. Вирішити проблему створення оптимальних умов з дотриманням вологісного режиму допоможе установка таймера. Цей пристрій не тільки спростить догляд за зеленими «вихованцями», але і благотворно позначиться на якості врожаю. Потрібне в господарстві пристрій можна придбати в садівничому магазині, або зробити таймер поливу своїми руками. Про те, як вибрати оптимальний варіант моделі або зробити нескладний пристрій самостійно розглянемо в статті.

Таймер поливу являє собою одно — або багатоканальний запірний механізм, керуючий водяним насосом. Він відкривається з певною періодичністю, даючи можливість воді надходити в систему поливу.

Системи крапельного зрошення надають можливість по кілька днів і навіть тижнів не з’являтися на ділянці, не турбуючись при цьому за свої саджанці

Таймер автоматичного поливу одним махом вирішує масу завдань:

  • забезпечує полив із заданою інтенсивністю і частотою;
  • перешкоджає перезволоженню грунту і загнивання коренів за рахунок розміреної і повільної подачі води;
  • подаючи воду під коріння городніх культур, вирішує питання сонячних опіків листя і зводить до мінімуму ризик їх захворювання;
  • забезпечуючи локальне зрошення, допомагає вирішити питання з бур’янами.

Для зручності обслуговування таймери подачі води розміщують разом з іншим обладнанням в пластикових боксах, встановлених під землею.

Щоб мати можливість швидкого доступу до пристроїв, такі бокси обладнані знімним люком або щільно закривається кришкою

За принципом відліку таймери ділять на пристрої одноразової дії (при одноразовому спрацьовуванні) і багаторазового (коли із заздалегідь встановленими витримками спрацьовує кілька разів).

Залежно від типу використовуваного механізму таймер буває:

  • електронний-блок управління пристрою включає електронну оснастку, яка визначає час спрацьовування і відкриття електромагнітного клапана. Незаперечною перевагою такого типу пристроїв є широкий діапазон часу спрацьовування, який може варіюватися в межах, починаючи від 30 секунд і до одного тижня. Режим поливу можна коригувати як за місцем, так і дистанційно.
  • механічний-являє собою блок управління, обладнаний спіральною пружиною і механічним клапаном. Працює за принципом механічних годинників. Один цикл заводу пружинного блоку здатний забезпечувати безперервну роботу механізму до 24 годин, відкриваючи клапан по заданому користувачем періоду спрацьовування. Режим поливу коригується тільки вручну.

Обидва пристрої являють собою багатоканальні конструкції. Механічний таймер поливу відрізняється простотою конструкції і відсутністю в ньому підвідних електропроводів. Це значно здешевлює вартість пристрою.

Механічний таймер в порівнянні з електронним аналогом має більш обмежену тривалість роботи заданого циклу

У механічному таймері досить задати циклічність поливу, вибравши інтервал. З електронною моделлю дещо складніше: спочатку необхідно задати дату і час, а вже після цього вибирати оптимальну для вирощуваної культури програму.

Багато хто помічав, що у водопровідних системах заміських селищ в денний час внаслідок інтенсивного забору води знижується натиск. Встановивши автоматичний таймер поливу, можна призначити зрошення на вечірні години і нічний час.

Залежно від модифікації пристрою таймери можуть мати внутрішню або зовнішню «звичайну» трубну різьби, а також обладнані швидкозатискними коннекторами шланга або коннекторами швидкого підключення з системою поливу.

Найдорожчі моделі мають додаткові функції, наприклад, визначення вологості, в залежності від показника якої полив автоматично скорочується або продовжується

Варіанти виготовлення водяного таймера

Плануючи облаштувати на ділянці систему автоматичного поливу, для управління кранами зручно застосовувати водяні таймери. З їх допомогою систему подачі води можна зробити абсолютно енергонезалежною, уникнувши застосування будь-якої електроніки.

Конструкція #1 — таймер з крапельницею-гнітом

Волокна гніту, насичуючись вологою, піднімають її вгору до певної висоти, не дозволяючи воді швидко випаровуватися. Якщо гніт перекинути за борт ємності, то ввібралася вода почне просто капати з вільного кінця.

В основі цього способу лежать фізичні закони, які створюють капілярний ефект. Він виникає при опусканні тканинного гніту в ємність з водою

Пропускну здатність вологи можна відрегулювати, коригуючи товщину гніту, щільність скручування ниток і перетискаючи їх дротяної петлею.

Для облаштування таймера в ємність з низькими бортами, висота яких не перевищує 5-8 см, встановлюють п’яти або десятилітрову пластикову пляшку. Одним з ключових умов роботи системи є підтримка рівня рідини в ємності на постійній висоті. Оптимальне співвідношення ємностей найпростіше визначити експериментальним шляхом.

Визначальним фактором в його роботі виступає водний стовп. Тому висота бутля і глибина широкої ємності – взаємопов’язані речі

В дні пляшки роблять невеликий отвір для витікання води. Пляшку наповнюють водою, на час прикривши зливний отвір, і герметично закривають кришкою. Наповнену пляшку встановлюють в коритце. Просочується крізь денце вода буде поступово витікати, зупиняючись на рівні, коли отвір не сховається під товщею. У міру витрати води випливає з пляшки вода буде заповнювати втрати.

Сам гніт найпростіше зробити з мотузки відповідної товщини або джгута, скрученого з відрізу тканини. Його розміщують в ємності, правильно розподіливши кінці

Головною перевагою такого таймера є те, що за рахунок однакового рівня води в широкій ємності в разі дощу заповнення втрат вологи з пляшки буде призупинено.

Умільці, вже випробували на практиці такий пристрій, стверджують, що п’ятилітрової пляшки при інтенсивності подачі в 1 крапля/2 секунди вистачає на 20 годин безперебійної роботи. Вибравши оптимальний розмір пляшки, що виконує функцію водяного стовпа, і відрегулювавши інтенсивність капелі, можна домогтися ефекту багатодобових затримок.

Конструкція #2-пристрій, що регулює кульовий кран

У водяному таймері час спрацьовування здійснюється під дією капелі. Витікаюча з ємності, що виконує функцію баласту, вода зменшує вагу конструкції. У певний момент ваги ємності вже не вистачає на те, щоб утримувати ручку запірного крана, і подача води запускається.

Для облаштування водяного таймера буде потрібно:

  • бочка для води;
  • кульовий кран;
  • два фанерних або металевих кола;
  • каністри або 5-літрові пластикові пляшки;
  • будівельний клей;
  • котушка швейних ниток.

Для безперебійного функціонування системи кульовий кран бажано доопрацювати, прикріпивши на закріплену за допомогою гвинта ручку невеликий шків — коромисло. Це дозволить приводити кран із закритого стану у відкрите шляхом зміни кута нахилу ручки.

Шків споруджують з двох однакових фанерних кола, склеюючи їх площинами між собою будівельним клеєм, або металевих, з’єднуючи їх за допомогою болтів. На шків накручують міцний шнур, для надійності роблячи навколо нього кілька оборотів. Споруджуючи важіль, відрізки шнура міцно фіксують на його краях. До вільних кінців шнура з протилежних сторін прив’язують вантаж-баласт і компенсує його вагу ємність з водою. Вага вантажу повинен бути таким, щоб під його вагою кран приходив в стан важеля.

В якості вантажного баласту і компенсує його вага ємності з водою зручно використовувати п’ятилітрові пластикові пляшки

Регулювати вагу ємностей найпростіше шляхом підсипання піску в одну з них і підливання води в іншу. Роль обважнювача може виконати також металева крихта або свинцевий дріб.

Ємність з водою і буде виконувати функцію таймера. Для цього в її денці тонкою голкою проробляють крихітний отвір, крізь яке крапля за краплею і буде просочуватися вода. Час витікання буде залежати від обсягів самої пляшки і розміру отвору. Воно може становити від декількох годин до трьох-чотирьох днів.

Щоб привести пристрій в дію, ємність для поливу встановлюють на рівній поверхні і заправляють водою. Бутлі, підвішені за кінці шнура до шківа, також наповнюють: одну піском, іншу водою. При рівноцінному вазі наповнених пляшок кран закритий.

У міру викопування води, ємність втрачає вагу. У певний момент вантаж-баласт, переважуючи частково спустошену бутель, повертає кран в положення «відкрито», запускаючи тим самим полив

Бувають ситуації, коли необхідно отримати повне відкриття крана, минаючи проміжні положення – так званий ефект тумблера. У цих випадках допоможе маленька хитрість: в закритому положенні крана до грузика примотують край нитки, яка буде виконувати функцію запобіжника, а вільний її кінець фіксують до крана. При закритому положенні механізму нитка не буде відчувати ніякого навантаження. У міру спустошення ємності з водою вантаж стане переважувати, але запобіжна нитка прийме на себе зайву вагу, не дозволивши баласту перевести кран в положення «відкрито». Нитка порветься лише при значній перевазі вантажу, миттєво переключивши кран і забезпечивши вільний прохід води.

Щоб привести систему в початковий стан досить просто зняти вантаж або зафіксувати його в підвішеному стані, усунувши натяг шнура.

Система готова до експлуатації, залишається тільки перед від’їздом наповнити поливальну бочку і таймер водою і підвісити баласт, підстрахувавши його тоненькою ниткою. Такий пристрій просто в виготовлення і зручно в обслуговуванні. Єдиним його недоліком можна вважати одноразовість спрацьовування.

Інші ідеї щодо створення механічних таймерів можна почерпнути на тематичних формах. Наприклад, в якості робочого органу таймера деякі умільці використовують циліндричний плунжер з поліетиленовими гранулами в маслі. Пристрій налаштовують так, щоб при зниженні температури в нічний час витіснювач втягувався, а ослаблена пружина відкривала кран. Щоб обмежити витрату води, використовують діафрагму. У денні години прогріті сонячними променями поліетиленові гранули збільшуються в розмірі, виштовхуючи плунжер у вихідне положення і перекриваючи тим самим подачу води.

Конструкція #3-електронний таймер

Умільці, які володіють базовими знаннями електроніки, можуть спорудити просту модель електронного таймера. Керівництво по виготовленню пристрою представлено у відео-ролику:

Кожній рослині в теплиці потрібні волога, тепло і сонячне світло. Однак періодично поливати всі посаджені саджанці, особливо у великих теплицях, важкувато.

Установка таймера для автоматичного поливу в теплиці. Таймер поливу для самопливних систем як і що налаштовується

Сучасні технології не стоять на місці. Спеціально для дачників була винайдена система автоматичного поливу.

Є можливість купити його в магазині або зробити своїми руками.

Види автоматичних поливів

  1. дощовий полив. Призначається для поливу посадки зверху завдяки пристрою мікрозрошення з насадками розпилення. Мінус даної системи полягає в тому, що на рослинах осідає волога. Тому після дощового поливу їх потрібно струшувати. Як проводиться процес поливання: шланг, підключений до розпилювача, окроплює воду. У будівельних магазинах є дощовики з більшСкладним пристроєм, зате вони забезпечують більш надійне і рівномірне розпорошення.
  2. внутріпочвенний полив підходить, для того щоб зрошувати більш вибагливі чагарники. Проводиться за допомогою пористого шланга і трубки.
  3. автоматичний полив вважається найбільш вигідним, в порівнянні з попередніми двома видами. В процесі вода проходить тільки в зону кореневої системи. Шланги поливу можуть знаходиться на поверхні землі і всередині неї. До того ж, кущі оптимально захищені від заморозків через вологого грунту. Крапельний полив добре підходить тим теплицям, де немає місця для великої кількості води.

Повернутися до змісту

Автоматична система поливу своїми руками

Установка таймера для автоматичного поливу в теплиці. Таймер поливу для самопливних систем як і що налаштовується

Недостатньо продірявленого старого шланга, щоб спорудити хороший крапельний полив для парника. В першу чергу потрібно створити необхідний тиск всередині системи поливу, щоб полив по всьому шлангу проходив однаково. Послідовність створення самостійного поливу для кущів в парниках:

  1. над поливальної грядкою споруджується дерев’яна горизонтальна опора (1 м над землею).
  2. на даній опорі закріплюються пластикові пляшки об’ємом 1,5 л, в кожній потрібно просвердлити отвір на дні.
  3. в отвори вставляється голка з медичною крапельницею.
  4. у пляшки набирається вода. При наповненні пляшок враховується той фактор, що всі краплі будуть виходити з медичної крапельниці однаково.

Інструменти і матеріали, які знадобляться для установки поливальної системи:

  • шланг;
  • фільтри;
  • лопата;
  • ємність для води
  • труба;
  • медична крапельниця;
  • план ділянки.

Повернутися до змісту

Система автоматичного поливу-що це?

Практично в кожному магазині будівельних матеріалів є можливість придбати готову систему поливу.

Крім спеціальних компонентів, призначених для поливу, в ній розташовується таймер, який встановлює певний час для поливання з точною кількістю води. Система автоматизована, має свій насос. Використовуючи дану систему поливу рослин, не потрібно турбуватися про те, що грунт може заболотитися.

Повернутися до змісту

Принци роботи поливу в парнику за допомогою таймера

Необов’язково купувати дорогу систему поливання, коли її можна спорудити своїми руками. Купити потрібно лише набір для поливання рослин і фільтри для очищення. Який поетапний процес установки автоматичного поливу?

Установка таймера для автоматичного поливу в теплиці. Таймер поливу для самопливних систем як і що налаштовується

  1. підготовка. Спочатку чертится план садової ділянки, де вказуються грядки або теплиці для поливання. Уважно продумайте розміщення трубопроводів в саду, арматури, шлангів. Якщо сад розташовується на схилі, труби краще встановити горизонтально, а шланги — з ухилом.
  2. на схемі відзначаються місця, де труби з’єднані. Це необхідно для правильного розрахунку розгалужень, заглушок, з’єднувачів. Труби купують тільки пластикові, так як вони дуже легкі, не іржавіють, довговічні, недорогі.
  3. встановлюємо ємність з водою. Для цього візьмемо бочку великих розмірів, розташуємо її на висоті 2 м над місцем, де буде знаходитися крапельний полив. Потім дану бочку підключають до загального водопостачання.
  4. прокладка шланга і труби. Від бочки прокладаємо трубу, товщиною 25-30 мм шланги і труби можна встановлювати або на поверхні землі або під нею, або над нею в підвішеному стані.
  5. підрахунок крапельної стрічки. Тут потрібно зрозуміти, скільки в теплиці буде рядів з посадженими рослинами, які в майбутньому потрібно буде поливати. Потім під ці грядки укладаємо стрічку. Наприклад, якщо рядів буде 20, кожен з яких розтягнеться на 10 метрів, буде потрібно більше 200 метрів стрічки (з урахуванням запасу). Щоб крапельна стрічка була довговічною, в неї встановлюють фільтри легкого очищення.
  6. монтаж стартера. Для цього необхідно просвердлити в трубі отвори діаметром 15 мм.після в них вставити ущільнені гумки, потім — стартери. У підсумку, в кінці кожного ряду доведеться обрізати на 5 см крапельну стрічку, потім її кінчик скрутити і надіти на нього відрізаний край.

Полив є одним з найважливіших умов для зростання і плодоношення садово-городніх культур. Особливо яскраво це виражається в умовах малосніжної зими і подальшого посушливого літа, оскільки у багатьох людей немає постійної можливості стежити за процесом поливу своєї присадибної ділянки. Відмінним рішенням стане електронний контролер поливу, який, слідуючи закладеної в нього програмі і спираючись на зовнішні фактори, самостійно буде здійснювати процес поливу.

Найпростіший спосіб отримати красиву галявину перед будинком

Ви, звичайно ж, бачили ідеальний газон в кіно, на алеї, а можливо, і на сусідській галявині. Ті, хто хоч раз намагався виростити зелену майданчик у себе на ділянці, без сумнівів скажуть, що це величезна праця. Газон вимагає ретельної посадки, догляду, добрива, поливу. Однак так думають тільки недосвідчені садівники, професіонали давно знають про інноваційний засіб — рідкий газон aquagrazz .

В даний час існує кілька класифікацій контролера поливу, всі вони, а також види таймерів, перераховані нижче.

класифікація контролерів за типом управління

  • автоматичний. Подібний вид контролера дозволяє проводити полив згідно заданій програмі. Також за допомогою нього можна регулювати кількість води під час крапельного поливу. Подібний контролер є найбільш практичним для теплиць. Безсумнівною перевагою є можливість програмування на оптимальний режим поливу. Яскравим прикладом контролера поливу є популярний в нашій країні s538. Не менш популярною кульовий ga 322;
  • ручний таймер. У ньому для подачі води і контролю за її поширенням необхідно доглядати. Саме тому подібні таймери поступово відходять у минуле, поступаючись місцем для автоматичного контролера.

класифікація контролерів за місцем застосування

Існують таймери для поливу наступних ділянок садиби:

  1. сад. Для саду призначені різні види контролерів. Тут можна використовувати: електронний, механічний, автоматичний, кульовий та інші види. Подібні контролери можуть використовуватися при заборі води як з системи водопостачання, так і з бочки. Відмінною моделлю для саду є кульовий контролер ga 322 або ga 319.
  2. город. Для зрошення грунту на городі прийнято використовувати механічний або електронний таймер. Відмінним рішенням стане модель palisad 66191, що має більше 15 програм поливу. Це дозволяє виставити потрібні умови подачі води для грядок з різними культурами.
  3. теплиця. Як правило, рослини, висаджені в теплиці, вимагають крапельного зрошення. Для цих цілей також відмінно підійде згаданий вище palisad 66191. У його функціях також є програма крапельного зрошення.

класифікація за видом подачі води

Існує кілька видів контролерів, які класифікуються за видом подачі води.

  1. таймер крапельного зрошення. На даний момент є, мабуть, найпопулярнішими серед своїх побратимів. Контролер крапельного поливу виключає можливість перевитрати води і надмірного зволоження грунту. Зрошення відбувається відповідно до заздалегідь запланованої схемою подачі води. Перевага крапельного поливу полягає в повільній подачі води. При такому зрошенні рослини ростуть більш швидкоплинно. Також, крім вологи, можна здійснювати подачу різних добавок, які необхідні рослинам. Прикладом подібних контролерів поливу є відомі нам palisad 66191, ga 322, ga 319, а також raco різних модифікацій. На контролерах зрошувальних систем подібного типу є датчик вологості, який здатний вловлювати стан грунту і наявність опадів. Якщо грунт і без того волога або йде дощ, це визначається датчиком вологості і подача води не здійснюється.
  2. кульовий контролер поливу. Випускаються двох видів: механічний і електронний.

Перевага механічного таймера полягає в простоті експлуатації. Перед його запуском необхідно встановити тимчасові рамки поливу грунту і тривалість подачі води.

Електронний же необхідно запрограмувати на дату, час, а також встановити необхідну програму, яка найбільше підходить для певної культури. Подача води відбувається за допомогою тиску, який створює насос. Насос може брати воду як з крана, так і з водойми або бочки. Яскравим прикладом подібного контролера є palisad 66191.

найпопулярніші контролери поливу

Ga 319

Електронний наБатарейка. Призначений для управління автоматичними системами подачі води і поливу. Схема настройки дуже проста і гнучка, має широкий діапазон значень.

Характеристики ga 319:

  1. блок управління ga 319 повністю водонепроникний.
  2. є можливість встановити цикл поливу починаючи від двох хвилин і закінчуючи 48 годинами.
  3. тривалість поливу ga 319 встановлюється від півхвилини до трьох годин.
  4. живлення здійснюється від двох батарейок потужністю 1.5 в.
  5. ga 319 сумісний виключно з одноразовою системою поливу.
  6. ціна приблизно дорівнює двом тисячам рублів.
  7. забір води системою поливу може здійснюватися як з ємності, так і з водопроводу. Регулювання подачі здійснюється за допомогою насоса.

S 538 (ga 322)

Також є популярним контролером. Має 16 програм поливу.

Характеристики ga 322:

  1. пам’ять даного контролера здатна запам’ятовувати до 16 програм.
  2. живлення здійснюється за рахунок двох батарейок 1,5 в.
  3. повністю водонепроникний за умови закриття передньої панелі напівпрозорої кришкою з прокладкою.
  4. відмінно підходить для самопливних систем поливу.
  5. ціна варіюється в межах 2-2, 5 тисячі рублів.

Palisad 66191

Він дає можливість встановити час початку і закінчення роботи систем поливу, а також їх частоту і тривалість. 16 різних програм дають можливість підібрати необхідну схему поливу для певної культури.

Характеристики palisad 66191:

  1. даний контролер виконаний з пластика.
  2. здатний працювати при значеннях тиску до 10 bar.
  3. максимально допустима температура води 40 градусів за цельсієм.
  4. живлення здійснюється за допомогою двох батарейок 1,5 в. Їх ресурсу вистачає на 1300-1600 запусків і зупинок зрошення грунту.
  5. здатний підтримувати як одну, так і дві лінії поливу.
  6. завдяки 16 різноманітним програмам, призначений для поливу грунту з різними культурами.
  7. підходить для самопливних систем поливу.
  8. приблизна вартість агрегату становить 2200-2500 рублів.
  9. забір води здійснюється за допомогою насоса, якому датчик відправляє команди.

Raco

Існує ціла лінійка таймерів raco: починаючи від механічного raco 4275-55/731d і закінчуючи електронним raco 4275-55/738.

Характеристики контролерів поливу raco:

  1. тривалість поливу контролера raco встановлюється в межах від 1 хвилини до 2 годин.
  2. по завершенні поливу він автоматично перекриває лінії подачі води.
  3. raco має просту конструкцію, тому дуже легкий в експлуатації.
  4. місцем підключення є кран або будь-яка труба з різьбленням 0,75 або 1.
  5. вартість варіюється в межах від 800 до 3000 рублів. 800 рублів коштує механічний контролер поливу, 3000 рублів, відповідно, електронний.

додаткові функції таймерів

Крім свого основного призначення, наступні додаткові можливості:

  1. датчик дощу. Подібний пристрій встановлюється при монтажі систем зрошення грунту на відкритій місцевості. Воно вловлює наявність опадів в кількості від 3 і до 30 міліметрів. Схема поливу, відповідно, змінюється, тобто міні датчик не буде здійснювати зволоження під час природних опадів. Також на подібному датчику є таймер відстрочки, який встановлюється в ручному режимі. Кран подачі води буде перекритий після дощу на той час, який ви задасте.
  2. мембранний насос. Цей пристрій монтується разом з таймером або окремо. Він стежить за кількістю води, накопиченої в ємності, і при досягненні критичної позначки відключає подачу.
  3. датчик вологості грунту. Подібні пристрої встановлюються в декількох місцях на грядці. Вони вимірюють показники вологості грунту. При досягненні певного рівня, датчики посилають сигнал на контролер, який в свою чергу відкриває кран. Датчик вологості є незамінним пристроєм для систем зрошення в разі, якщо за ними не ведеться постійне спостереження людиною. Контролер вологості дозволяє максимально економити витрати води, адже кран системи водопостачання відкривається лише в ті моменти, коли це дійсно потрібно. При установці подібного пристрою схема поливу повинна бути змінена, як правило, в контролерах поливу шістнадцята програма призначена для роботи з датчиками вологості.
  4. фільтр. Він служить для додаткового очищення води, в разі якщо вода для поливу береться з природних водойм або систем септиків.

Всі додаткові пристрої можна придбати в комплекті з контролером поливу або ж окремо. Набагато дешевше це обійдеться при покупці всього обладнання для монтажу систем зрошення.

конструювання контролера своїми руками

Якщо з яких-небудь причин ви не бажаєте купувати в магазині, його можна зробити своїми руками. Існує безліч методик складання таймера своїми руками, найпопулярніші з них перераховані нижче.

найпростіший контролер поливу

Найпростіший контролер поливу легко зробити своїми руками. Для цього не будуть потрібні будь-які понад знання. Все що необхідно, це волокно на зразок того, яке використовується в гасових лампах, і ємність з висотою борту 5-10 сантиметрів. Схема роботи дуже проста. Волокно одним кінцем опускається на дно ємності. Після того як воно повністю просочиться, з іншого кінця почне капати вода. Його потрібно розмістити над рослиною, якому потрібно полив. Таким чином, буде підтримуватися рівень вологості. Якщо необхідний більш рясний полив, потрібно взяти більш товсте волокно.

Також пристрій крапельного зрошення можна спорудити своїми руками зі звичайної медичної крапельниці, принцип роботи якої відомий кожній людині.

пристрій, що регулює кульовий кран

Для виготовлення своїми руками будуть потрібні наступні матеріали і вироби:

  • ємність для води;
  • кран;
  • фанерний круг – 2 штуки;
  • п’ятилітрова пляшка;
  • монтажний клей;
  • швейні нитки.

Для монтажу контролера поливу, кран необхідно трохи доопрацювати. Замість ручки закриття і відкриття крана, необхідно встановити шків.

  1. шків виготовляється з двох фанерних кіл. Вони склеюються між собою клеєм. На шків намотується швейна нитка, щоб конструкція була надійною, необхідно зробити кілька оборотів.
  2. до другого кінця шнура необхідно прив’язати баланс і компенсатор його ваги, тобто ємність з водою. Вага вантажу необхідно підібрати так, щоб його вистачало для того, щоб кран ставав важелем.
  3. відрегулювати вагу вантажу можна дуже просто. Для цього необхідно по черзі додавати в пляшку з водою і піском необхідні компоненти.
  4. компенсатор тяжкості вантажу, тобто пляшка з водою. Для цього в її дні необхідно виконати невеликий отвір. Коли маса компенсатора знизиться, вантаж почне перетягувати шків-коромисло на себе, завдяки цьому кран буде відкриватися.

Його можна підключити як до ємності з водою з облаштованим на ній краном, так і до системи водопроводу. У випадку з ємністю, її рівень повинен перевершувати поверхню землі з посадженими рослинами, що вимагають поливання.

У випадку ж з водопроводом все трохи простіше. Але тим не менше розташування лінії подачі води має бути вище рівня землі хоча б на 1,5-2 метра. В іншому випадку баласт і ємність-таймер не зможуть функціонувати через відсутність місця для маневру.

облаштування електричного таймера

Для того щоб виготовити електричний таймер своїми руками, необхідно володіти початковими знаннями в області електрики.

Все, що нам потрібно, це: електромотор, шків і фотоелементи.

  • замість ручки крана необхідно встановити шків;
  • за допомогою ременя його необхідно з’єднати зі шківом електромотора, встановленого в безпосередній близькості;
  • включення мотора буде відбуватися в залежності від руху сонця, саме для цього і потрібні фотоелементи, які слід налаштувати під рух сонця або який-небудь інший фактор. Також можна встановити на вимикач електромотора таймер, який буде запускати його в певний час для відкриття подачі води. А в інше — для закриття, тобто буде відбуватися реверсна робота двигуна.
  • ні в якому разі не можна використовувати потужний мотор, який живиться від лінії електропередач. Відмінним рішенням стане моторчик шуруповерта, а в деяких випадках навіть від іграшкової