Чорні точки на листках винограду. Розпізнаємо і лікуємо хвороби винограду

238

Більшість виноградарів стикаються з різними захворюваннями улюбленої культури. Хвороби листя винограду не тільки псують його зовнішній вигляд, але і знищують листя у винограднику, гублять дорогоцінний урожай і сильно послаблюють кущі.

Здорове листя винограду має однорідну зелене забарвлення. Якщо на листках раптом з’явилися нехарактерні плями, наліт, дефекти – значить, виноград не в порядку. Що робити, якщо листя винограду захворіли? потрібно визначити захворювання, ніж його лікувати, і якомога швидше почати боротьбу з хворобою.

  • інфекційні ураження:
    • грибкові
    • бактеріальні
    • вірусні
  • хвороби, викликані шкідниками
  • неінфекційні хвороби:
    • викликані неправильним доглядом
    • викликані нестачею мікроелементів

Зміст

інфекційні захворювання винограду

Інфекційні хвороби листя викликаються грибковими, бактеріальними або вірусними інфекціями. Найчастіше садівники стикаються з грибковими хворобами. Найбільш небезпечні і часто зустрічаються хвороби-мілдью, оїдіум, антракноз.

мілдью (несправжня борошниста роса винограду)

Сама грізна напасть виноградників-мілдью, або несправжня борошниста роса винограду. Ця хвороба вражає всі вегетуючі органи рослини-листя, пагони, грона.

Джерело зараження-спори гриба, що збереглися в грунті, на опалому листі і ягодах, переносяться вітром на великі відстані. Інфікування рослин зазвичай відбувається навесні, коли встановлюється тепла і волога погода. Спори активно проростають, протягом сезону хвороба може повторно давати кілька генерацій.

Як виглядає

На листках винограду з’являються жовті маслянисті плями, які збільшуються, часто захоплюючи всю поверхню. На нижньому боці плям у вологу погоду з’являється борошнистий наліт спороношення. Сильно уражені листя жовтіють, засихають і опадають. Ягоди буріють і загнивають. На пагонах з’являються бурі плями, лози стають непридатними для розмноження і часто гинуть взимку. Хвороба найнебезпечніше для молодих зростаючих листя і грон, старе листя уражаються слабкіше.

як попередити

Заходи профілактики мілдью, як і всіх грибкових хвороб, спрямовані на поліпшення провітрювання куща і усунення джерел зараження.

  • підв’язування пагонів для підняття над рівнем грунту;
  • пасинкування, проріджування, виламування пагонів;
  • знищення опалого листя і ягід шляхом спалювання;
  • профілактичні обприскування фунгіцидами.

Чим лікувати:

Боротьба з мілдью полягає в обприскуванні винограду фунгіцидами. Це препарати міді – засоби контактної дії) — однопроцентна бордоська рідина, хом, оксихом, поліхом, купрозан і системні фунгіциди: ридоміл, стробі, танос.

Протягом сезону виноград обприскують кілька разів. Першу обробку проводять, коли пагони досягають довжини 20-30 см.другий раз обприскують виноград перед цвітінням. Третю обробку проводять після цвітіння винограду.

оїдіум (борошниста роса)

Хвороба вражає всі вегетуючі частини втечі. Хворі паростки покриваються попелясто-сірим нальотом, через якого хвороба і назвали борошнистою росою. Інфекція зимує у вигляді міцелію в заражених пагонах і нирках. Зростаючі з таких нирок пагони відрізняє сіре забарвлення.

Як виглядає

На верхній стороні з’являються плями, які потім зливаються. Пагони винограду покриваються сірим нальотом цвілі. Заражені тканини буріють, листя сохнуть і опадають. Грона засихають, ягоди буріють і розтріскуються.

Чорні точки на листках винограду. Розпізнаємо і лікуємо хвороби винограду

як попередити:

  • проріджування кущів, підв’язка і пасинкування
  • знищення рослинних залишків
  • прополка бур’янів, розпушування грунту
  • обрізка інфікованих паростків.

Чим лікувати:

Проти оїдіуму ефективне застосування препаратів сірки.

Першу обробку розчином колоїдної сірки з розрахунку 90 г на відро води проводять перед цвітінням. З системних препаратів застосовуються: фундазол, тіовіт-джет, строби, скор, хорус, топаз.

Антракноз

Антракноз – ще одне грибкове захворювання, що вражає всі зелені органи рослини. Розвиток антракнозу провокують рясні дощі. Збудник хвороби зимує в рослинних рештках. При сильному ураженні виноград втрачає листя і пагони, ягоди дрібнішають, якість врожаю погіршується.

Як виглядає

Бурі або червонуваті вдавлені плями, мають темно-фіолетову облямівку. Такі ж плями утворюються на заражених ягодах. Уражені хворобою ділянки відмирають, часто випадають. Листя чорніють і засихають, пагони розтріскуються.

Чим лікувати

Заходи попередження та лікування антракнозу такі ж, як і для боротьби з мілдью. Хімічні препарати: хом, поліхом, арцерид. Уражені антракнозом пагони обрізають і спалюють.

чорна плямистість

Чорні точки на листках винограду. Розпізнаємо і лікуємо хвороби винограду

Дрібні чорні точки, що утворюються уздовж жилок поверхні, згодом збільшуються в розмірах. Плями зливаються, проявляється кучерявість, тріщини в листовій пластинці. Листя жовтіє, пагони розтріскуються, ягоди загнивають.

Чим лікувати

Осіння обробка бордоською сумішшю перед укриттям винограду. Весняна обробка препаратами ридоміл, хорус, тіовіт.

вірусні хвороби винограду

Викликаються мікроскопічними збудниками, які передаються через інфікований посадковий матеріал, а також розносяться різними шкідниками: нематодами, кліщами, іншими гризучими і сисними комахами.

З вірусних хвороб найбільшої шкоди виноградникам завдають віруси коротковузлия винограду, вірус скручування листя, інфекційний хлороз (ряболисті).

як попередити:

  • придбання здорового посадкового матеріалу;
  • боротьба зі шкідниками-переносниками вірусів;
  • знищення хворих рослин.

хвороби листя, викликані шкідниками

Павутинний кліщ

Павутинний кліщ – практично всеїдний шкідник, мешкає на бур’янів. Кліщ розмножується у великій кількості, висмоктуючи сік. Листя винограду в’януть, жовтіють, в них порушується фотосинтез. Сильно уражені висохлі-опадають.

Як виглядає

Виноградне листя покриваються тонкою павутиною. На нижньому боці можна розгледіти найдрібніших шкідників. Листя винограду блідне і засихає.

Чим лікувати:

Препарати нітрафен (3%), фосфамід, рогор, талстар, кінмікс, неорон, актеллік. Інсектициди наносять так, щоб змочувалася не тільки верхня, але і обов’язково нижня сторона. Обробку проводять навесні після розпускання бруньок, в разі необхідності повторюють в червні.

Для профілактики необхідно ретельно прополювати насадження винограду, видаляючи бур’яни.

виноградний кліщ-свербіж

Чорні точки на листках винограду. Розпізнаємо і лікуємо хвороби винограду

Шкідник зимує в тріщинах кори, лусочках нирок і опалому листі. З настанням тепла кліщ починає харчуватися клітинним соком рослини, викликаючи деформацію листа і порушуючи фотосинтез. Кліщ вражає не тільки їх, але і пагони, молоду зав’язь. Крім того, шкідник переносить небезпечні для винограду гриби і віруси.

Як виглядає

Виноградний зудень – найдрібніший шкідник, його важко розглянути неозброєним оком. Присутність свербіння можна визначити за зовнішнім виглядом винограду-характерним пухирчастим здуттям. Листя зморщуються, набувають кучерявість, червоніють горбки. Усередині горбків помітний світлий повстяний наліт, який згодом червоніє або буріє.

Чим лікувати:

У період розпускання бруньок виноград обприскують фосфамідом у концентрації 0,2%. Обробку повторюють через два тижні, при необхідності повторюють влітку. Можна використовувати протикліщові препарати-неорон, фуфанон, кінмікс, актеллік і інші.

Філоксера

Чим лікувати:

Філоксера не любить піщаних грунтів, тому під коріння винограду вноситься пісок. Використовують також метод часткового затоплення коренів винограду, обприскування гексахлорином.

Листовійка

Листовійка – це метелик, гусениці якої завдають шкоди виноградним листю. Гусениці загортають листя трубочкою, склеюючи їх павутиною, який згодом засихає і буріє.

Чим лікувати:

Обприскування куща інсектицидами. Видалення і спалювання відмерлої кори, під якою ховаються лялечки шкідника.

неінфекційні хвороби

Зміни зовнішнього вигляду листя винограду може бути викликано неправильним доглядом або недоліком поживних речовин.

Хлороз

До неінфекційних хвороб винограду відносять хлороз – втрату зеленого забарвлення. Хлороз може бути викликаний різними причинами: закисленням або защелачиванием грунту, недоліком заліза та інших елементів, холодною погодою, надлишком азотистих добрив. Зустрічається хлороз вірусної природи.

Як виглядає

Молоде листя ростуть блідими з жовтим відтінком, недорозвиненими, пагони дрібнішають. Пагони стають ламкими, виноград не цвіте.

Чорні точки на листках винограду. Розпізнаємо і лікуємо хвороби винограду

При нестачі азоту, навпаки, жовтіють старе листя, молоді ростуть зеленими.

Чим лікувати:

З неінфекційним хлорозом борються внесенням препаратів заліза. Навесні обприскують розчином залізного купоросу 1% (100 г на відро води). Обприскування проводять вранці або ввечері, але не під прямими променями сонця. Залізним купоросом також удобрюють грунт.

Нетипову забарвлення може викликати недолік марганцю, бору, цинку. Недолік мікроелементів заповнюють внесенням комплексних добрив і позакореневими підгодівлями.

недолік поживних речовин і мікроелементів

Нетипову забарвлення може викликати недолік в грунті необхідних речовин.

Як виглядає

Недолік азоту – дрібні світло-зелене листя і пагони.

Недолік фосфору – утворення дрібних темно-зеленого листя, точкове побуріння по краях. Жилки і черешки червоніють.

Недолік калію-нижнє листя набувають синьо-фіолетове забарвлення, з’являються сонячні опіки.

Недолік магнію – знебарвлення країв, між жилками. У червоних сортів винограду листя червоніють.

Недолік бору – поява мозаїчної забарвлення, подрібнення пагонів, краї загинаються вниз.

Недолік цинку – форма острозубчатая, ламкі поверхні, несиметричні.

Чим лікувати

  • вапнування кислих грунтів
  • внесення комплексних добрив
  • позакореневе підживлення мікроелементами.

Хімічний аналіз складу грунту і визначення нестачі речовин під силу лише фахівцям. Завдання садівників-покращувати фізичні властивості грунту, правильно застосовувати підгодівлі і добрива.

Якщо листя винограду змінили колір, на них з’явилися плями, це означає, що на лозі розвивається хвороба, або завівся шкідник. Вони першими реагують на зміну стану лози. Заходи вживати треба негайно, адже під загрозою урожай життєздатність всього куща. Вибір заходів боротьби залежить від виду пошкоджень, тому кожному садівникові треба знати, якими засобами скористатися, щоб повернути лозі здоров’я.

Листовійка виноградна може бути однією з причин зміни кольору листя

Чорна плямистість

Збудник хвороби – грибок, поширюється в місцях з високою вологістю. Охоплює весь кущ в цілому, уражаються листя, гілки, ягоди. на листках уздовж жилок формуються дрібні темні точки, пізніше вони стають більше. Їх оточує світла облямівка, натяг листа стає нерівномірним, з’являється кучерявість, утворюються розриви. Пошкоджена листя набуває жовтого кольору і опадає.

Змінюється колір кори, деревина розтріскується вздовж, ягоди загнивають. Уникнути захворювання допомагає:

Чорні точки на листках винограду. Розпізнаємо і лікуємо хвороби винограду

Мілдью

Захворювання винограду дуже поширене, інша його назва – несправжня борошниста роса, збудником є грибок. Спочатку на листках з’являються світлі маслянисті плями, через кілька днів на зворотному боці виростає грибниця, у вигляді білого гармата. Листя треба обов’язково обірвати і спалити. Боротися з мілдью складно, але можна, просто необхідно робити це регулярно.

Щоб не дати грибку поширитися, заходи проводять ранньою весною:

  • грунт підгодовують фосфором і калієм;
  • кущ рясно обприскують антраколом, ридомилом, хорусом, строби;
  • обробку проводять, коли молоді пагони досягають довжини 15 см, наступне обприскування проводиться, після досягнення ягодами розміру горошини;
  • бур’яни, опале виноградне листя восени прибирають і спалюють.

Якщо вологість в регіоні висока, є ризик поширення хвороби, краще вибирати сорти, стійкі до інфекції.

Краснуха листя

Відноситься до розряду грибкових інфекцій, з’являється зазвичай в розпал літа через нестачу вологи або через бідність грунту мінеральними добривами. Розвиток захворювання починає з нижнього листя, поступово піднімаючись вгору. Виявляється хвороба по-різному:

  • у білих різновидів утворюються жовтуваті або коричневі плями;
  • у червоних видів присутні переважно відтінки темно-червоного або бордового.

Щоб не дати хвороби поширитися, всі хворі частини видаляють і спалюють. В якості профілактики використовують ту ж схему боротьби, що і проти мілдью. Для обробки підходять засоби ровраль, мікал.

Оїдіум

На винограді зустрічається часто, спочатку уражаються молоді пагони, вони стають світлими, потім на них утворюється сіруватий наліт, схожий на пил, ростуть вони погано. Поступово захворювання поширюється на весь кущ, наліт покриває суцвіття, ягоди, верхівки пагонів.

Створення гарної циркуляції повітря-перше, що потрібно зробити в боротьбі з оїдіумом:

  • зайві пагони видаляють, бур’яни прополюють;
  • кущі обробляють тіовітом, хорусом або строби.

Альтернаріоз

Збудник захворювання – грибок, поширюється при теплій і вологій погоді, вражає всі частини рослини. Спочатку на листках формуються плями з некротичними змінами в центрі. Потім, лист темніє, і після дощу його покриває сірий наліт. Пізніше гриб переселяється на ягоди, обволікаючи їх плівкою, з металевим відтінком. Альтернаріоз за проявами нагадує оїдіум, уточнити правильний діагноз можна експериментально:

  • уражений лист кладуть на блюдце;
  • ставлять зверху стакан і поміщають його в тепле місце;
  • через деякий час виросте оксамитовий шар гриба оливкового кольору.

Навесні кущі обробляють медьсодержащими препаратами, підійде ридоміл, коли ягоди почнуть змикатися в гроно, використовується квардіс.

Чорні точки на листках винограду. Розпізнаємо і лікуємо хвороби винограду

Квардіс-препарат від альтернаріозу

Хлороз

Хвороба пов’язана з порушенням фотосинтезу рослини, характеризується зміною кольору листя, вони втрачають яскравий зелений колір, жовтіють або світлішають. Виявляється трьома видами:

Неінфекційна природа захворювання пов’язана з порушенням засвоєння корінням іонів заліза, які беруть участь в синтезі хлорофілу. Викликається недоліком в грунті цього елемента, засвоєнню заважають важкі грунти або надлишок лугу. Вилікувати рослину легко, якщо з’ясувати причину захворювання, а потім усунути проблему.

Інфекційний хлороз проявляється пожовтінням жилок на листках, вони набувають мозаїчну забарвлення, тому хлороз називають жовтою мозаїкою. Хвороба носить бактеріальний характер, вилікувати його не можна, тому хворий кущ доведеться видалити.

Едафіческій тип проявляється при стресовій ситуації: це підвищена вологість, низькі або високі температури. З усуненням негативних умов, ознаки зникають.

Фузаріоз

Холодна і сира весна для розвитку хвороби – оптимальне середовище. Грибок проявляється на верхніх листках за тиждень до розпускання квітів. Спочатку на прожилках з’являються жовті плями, заражені пагони відрізняються короткими міжвузлями. Листя дрібніє, пасинків багато, але вони тонкі і слабкі, зростання рослини пригнічений. Називають цю форму захворювання коттісом. До середини червня все листя жовтіє, але якщо літо буде спекотним, зелене забарвлення повертається. Ягоди на уражених частинах рослини дрібнішають, забарвлення їх зникає.

Хвороба нагадує неінфекційний хлороз, щоб не помилитися в діагнозі, потрібно зрізати товсту гілку поперек, але краще штамб, картина буде більш яскравою. На зрізі стане видно відмерлі судини, а деревина буде мати рожевий колір.

Кущ може загинути, якщо не почати обробку бордоською рідиною.

Суміш використовують і для профілактичного обприскування ранньою весною. Добре лоза реагує в цей період на підгодівлю аміачною селітрою, вона допомагає врятувати кущ.

Чорні точки на листках винограду. Розпізнаємо і лікуємо хвороби винограду

На прожилках листя з’являються жовті плями фузаріозу

Скручування листя

Захворювання поширене на європейській території, часто має бактеріальне походження. Іноді на листках з’являється кучерявість через несприятливі грунтових або погодних умов. Краї листя починають закручуватися всередину в середині літа. Спочатку це відбувається на нижніх гілках, після цього змінам піддаються і верхні яруси, забарвлення зелені блідне.

Кущ пригнічений, розвивається не так активно, як здорова рослина, врожайність нестабільна, нерідко страждає якістьЦукристість. Вірус передається при щепленнях, тому ретельний відбір – основна умова здоров’я винограду.

Шкідники винограду

Навала шкідників теж доставляє занепокоєння садівникам, деякі з них надзвичайно ненажерливі і здатні за кілька днів знищити весь кущ. Боротися з ними треба починати якомога раніше, ще навесні, коли личинки кліщів і гусениць тільки починають прокидатися, інакше позбутися від них буде складніше.

Це найдрібніша попелиця є одним з найнебезпечніших шкідників винограду. на європейський континент її завезли з америки. Спочатку вона потрапила до франції, де вона знищила більшу частину виноградників, захопивши площі німеччини та іспанії, потім поширилася повсюдно.

Всмоктуючись в листя, вона п’є їх сік, в місці укусів пошкодження забиваються брудом, після чого починається гниття, утворюються здуття. Якщо з філоксерою не боротися, за п’ятирічку вона знищить весь виноградник, тому, як тільки вона з’явилася, необхідно вживати термінових заходів:

  • попелиця не виносить піщаних грунтів, тому можна під кущі додати пісок;
  • не любить вона і важливості, тому своєчасний полив теж необхідний;
  • для знищення комах кущі обробляють розчином гексахлорину.

Чорні точки на листках винограду. Розпізнаємо і лікуємо хвороби винограду

Філоксера проявляється характерними горбками на листках

Павутинний кліщ

Цей шкідник – справжня напасть для садівників, кліщ селиться на багатьох чагарниках, не обходить стороною і виноград. Зазвичай живе в бур’янах, що розрослися біля куща, потім переміщається на нижню сторону листя лози. Помітити кліща нескладно, оглянувши уважно чагарнику, його присутність можна визначити по тонкій павутинці на зворотному боці листя. Залежно від сорту і кольору, листя винограду набуває червоний або жовтий колір, потім опадає. Кліщ висмоктує поживні компоненти, в результаті кущ пригнічується, втрачає врожайність, знижується якість ягід. Основна маса пагонів не встигає дозріти до осені.

Для боротьби з кліщем роблять наступні кроки:

  • не допускають розростання бур’янів:
  • навесні проводять обприскування дноком або нітрафеном;
  • обробку від кліща повторюють в кінці червня.

Головна умова обробки-ретельність, важливо, щоб препарат потрапив на внутрішню сторону листа, де розміщується кліщ.

Чорні точки на листках винограду. Розпізнаємо і лікуємо хвороби винограду

Кліщ порушує процес фотосинтезу

Це теж кліщ, що вважає за краще селитися на винограді, харчуючись його соками, шкідник порушує процес фотосинтезу в рослині. Листя, де він розмістився, дізнаються по кучерявості, горбках, розташованим на верхній стороні, пізніше вони набувають червоний або коричневий колір. Якщо лист розгорнути, всередині здадуться ворсисті западинки. Заходи боротьби з виноградним кліщем:

  • ранньою весною обов’язково проводиться профілактична обробка препаратом днок;
  • у момент розпускання бруньок ефективний інсектицид — фосфамід;
  • якщо впоратися з кліщем не вдалося, обробку дозволяється повторити влітку.

Листовійка

Цей вид шкідників відноситься до сімейства метеликів, для виноградного листя небезпеку становлять личинки – гусениці крилатих комах завдають шкоди молодим паросткам, листю і квітам рослини. Звернувши край листа в трубочку, обплутавши його павутиною, гусениця створює собі притулок, потім вона обплітає і інші листя. Вони повільно сохнуть, поступово утворюючи бурі згортки, червонуватого відтінку. Якщо їх розкрити, можна побачити гусеницю.

Як боротися:

  • стару, відшарувалася кору навесні видаляють і спалюють, там ховаються лялечки листовійки;
  • для обприскування підійдуть препарати талстар, ф’юрі або золон. Обробляють кущ ретельно, намагаючись, щоб розчин потрапив на всю деревину, в кожну щілину.

Хвороб у винограду безліч, але більшість легко запобігти навесні, коли лоза відкривається після зимівлі. своєчасна обробка-запорука здоров’я рослини, потрібно дотримуватися регулярність, періодичність і дозування препарату, щоб не завдати шкоди лозі і собі. Правильний догляд доповнить профілактичні заходи, тоді виноград буде радувати восени красивими важкими гронами.

Кожен, хто вирощує на своїй ділянці виноград, знає, скільки праць вклдивается в догляд за цією рослиною, і тому повинен вміти справлятися з різноманітними хворобами і шкідниками. Щоб боротьба з хворобами і шкідниками винограду пройшла найбільш ефективно, потрібно вміти розпізнавати симптоми і правильно підбирати необхідні засоби лікування.

Види хвороб, яким схильний виноград

Існує велика кількість захворювань, від яких може страждати виноград. Необхідно вивчити їх симптоми, щоб зуміти підібрати правильне лікування.

Неінфекційний хлороз

При неінфекційному хлорозі листова пластинка винограду спочатку змінює темно-зелений колір на світло-зелений. Потім листя жовтіє і зеленими залишаються тільки жилки листа і невелика кількість тканини поруч з ними. Згодом уражений лист відмирає.

Від неінфекційного хлорозу страждають не тільки листя, але і вся рослина цілком. Лоза уповільнює свій розвиток, точка зростання всього чагарнику відмирає, зав’язі обсипаються. До того ж великий ризик того, що хворі чагарники можуть не пережити зиму.

Найбільш схильні до неінфекційного хлорозу наступні сорти: агат донський, італія, магарач, ізабелла, піно (чорний і блан), аліготе. Найменш схильні до шасла (біла і рожева), сен лоран, мускатель, піно меньє.

При неінфекційному хлорозі лист жовтіє, але його жилки залишаються зеленими

Причин виникнення неінфекційного хлорозу може бути кілька.

  • несприятливі кліматичні умови. Неінфекційний хлороз часто виникає через холодну дощову погоду;
  • невідповідний грунт. Виноград може захворіти, якщо він росте в повітронепроникному глинистому грунті. Також велику роль відіграє рівень лужності грунту. Якщо рівень досить високий (ph8 і вище), то вашому винограду буде важко витягувати з грунту залізо, необхідне для синтезу зеленого пігменту — хлорофілу, і засвоювати його, тому листя почнуть змінювати забарвлення і жовтіти.

Лікування неінфекційного хлорозу

Якщо ви помітили на винограді ознаки неінфекційного хлорозу, то виконайте наступні дії:

  1. перевірте лужність грунту. Якщо показники високі, то вам допоможе внесення в грунт солі сірчанокислого амонію з розрахунку 100-150 г на кущ, а також використання розчину залізного купоросу. Для його виготовлення розчиніть 50 г порошку в 10 л води. Обприскуйте кущ протягом 5 днів. Запам’ятайте, що робити це потрібно навесні до розпускання бруньок або восени після того, як опаде листя. Якщо вам потрібна термінова обробка рослини, то концентрація розчину повинна бути слабкіше, інакше ви ризикуєте спалити листя. В цьому випадку розведіть 2-5 г порошку в 10 л води, обприскуйте рослину протягом 5 днів, поки листя не відновлять колишній колір. Цю процедуру бажано робити у вечірній час.
  2. у весняний період корисно проводити обприскування препаратами, що містять залізо в хелатній (здатної до перетворення) формі, наприклад брексилом fe, хелатом заліза і т. Д.
  3. також в якості позакореневого підживлення підійдуть препарати, збагачені такими макроелементами, як фосфор і калій (для розчину суперфосфату розведіть 20 г поршка в 10 л води, для розчину сульфату калію — 5 г порошку на 10 л води), а також містять мікроелементи цинк, бор, марганець і магній (наприклад, розчин сульфату маррганца — 4 г на 10 л). Їх потрібно застосовувати одночасно з хелатними препаратами.
  4. поліпшити якість грунту. Для цього ефективним заходом є глибока перекопування ділянки. В цьому випадку ви видалите з грунту зайву вологу за рахунок її випаровування. А якщо на вашій ділянці важкий грунт, то регулярно проводите його розпушування і не забувайте вносити компост.

При інфекційному хлорозі (інакше ця хвороба називається жовтою мозаїкою) виноградне листя покриваються жовтими плямами, в тому числі і жилки. Зараження винограду цією недугою тягне такі наслідки, як горошеніе (обмельчаніе) ягід, відмирання листя, сниіженіе морозостійкості. На території росії інфекційний хлороз частіше зустрічається в регіонах з теплим кліматом і м’якими зимами.

Чорні точки на листках винограду. Розпізнаємо і лікуємо хвороби винограду

При інфекційному хлорозі у листя винограду також жовтіють жилки

Причини виникнення цього захворювання можуть бути наступними:

  1. наявність нематод. Черви і їх личинки є переносниками цієї недуги. Нематоди селяться на стеблах, листках і коренях рослини, в результаті чого рослина захворює. Врахуйте, що для нематод найбільш сприятлива вологе середовище.
  2. використання зараженої прищепи.

На жаль, виноград, уражений жовтою мозаїкою, лікуванню неПіддаватися. Якщо ви помітили на своєму винограді симптоми цієї хвороби, то вам найкраще викорчувати і спалити кущ, а землю обробити розчином залізного купоросу (50 г на 10 л води).

Скручування листя

Скручування листя винограду може бути викликане як інфекцією, так і несприятливими умовами.

  • інфекція. При зараженні виноградне листя скручуються і засихають. Плоди стають менш солодкими, зменшуються в розмірах, а також змінюють своє забарвлення. Все це неминуче призводить до зниження якості і кількості врожаю. Симптоми, як правило, проявляються в кінці серпня, а якщо чагарник зрошується, то на початку червня. Листя починає скручуватися всередину. В першу чергу це відбувається з листям, розташованими біля основи куща. Ближче до верхівки листя скручуються назовні. Також змінюється їх колір: у сортів білого винограду листя стає жовтими, у сортів кольорового — червоними, прожилки ж залишаються зеленими. Зараження зазвичай відбувається через щепу, тому намагайтеся використовувати здоровий прищепний матеріал. На жаль, лікуванню такий чагарник не піддається. Вам потрібно буде негайно знищити його, щоб уникнути зараження інших рослин.
  • несприятливі умови. До них відносяться недостатній рівень вологості, спекотна посушлива погода і нестача корисних речовин (калій, азот, сірка, марганець). Заходи боротьби. Вирішити цю проблему можна, забезпечивши виноград регулярними поливами, а також внесенням в грунт сульфату калію (близько 50 г на кущ), амііачной селітри (30 г на 10 л води) або сульфату амонію (40 г на 1 м 2).

Якщо скручування листя почалося з верхівки куща, то це знак нестачі корисних речовин, скручування біля основи свідчить про наявність інфекції.

Чорні точки на листках винограду. Розпізнаємо і лікуємо хвороби винограду

Скручування листя винограду може бути викликано як хворобами, так і несприятливими умовами

Антракноз проявляється у вигляді дрібних бурих висипань на листках і пагонах, які потім зливаються у велику пляму. Пляма висихає і рветься, тому листя винограду здаються продірявленими. Ця хвороба підриває життєдіяльність всього чагарнику, оскільки він втрачає листя і не може виробляти за допомогою неї необхідні речовини.

Якщо ви проводите лікування навесні, то майте на увазі, що робити це можна до досягнення пагонами довжини 10 см.

Як лікувати антракноз:

  • для обробки підійде бордоська рідина 3, через тиждень 1. Обприскувати кущі можна тільки вранці або ввечері.
  • після дворазового застосування бордоською рідини використовуйте для обприскування препарат превікур, ордан або фундазол кожні 10 днів.
  • восени після обрізки або навесні до розпускання бруньок можна обробити чагарник розчином днок (2,2%).

Чорні точки на листках винограду. Розпізнаємо і лікуємо хвороби винограду

При антракнозі лист покривається плоскими коричневими плямами

Симптоми чорної плямистості проявляються на різних частинах рослини в травні-червні, до кінця цвітіння, у вигляді дрібних чорних плям або хлоротичних (сіро-жовтих) плям з чорним центром. Плями утворюються уздовж жилок листа, поступово збільшуючись в розмірах. Плями мають світлу облямівку світлого відтінку. Уражений лист на дотик стає хвилястим, а потім на ньому з’являються дірки. Згодом листя опадає.

На пагонах, особливо однорічних, хвороба проявляється так. Спочатку на вузлах в межах перших 6-7 міжвузлів з’являються темні точки або штрихи. Потім точки збільшуються і зливаються в великі плями, які, в свою чергу, розповзаються і тріскаються уздовж посередині. Деревина нижніх міжвузлів стає сірувато-білою. Якщо хвороба вразила стовбур досить глибоко, то він може засохнути. Також при чорній плямистості знижується моорозоустойчивость, і взимку чагарник може замерзнути.

Чорні точки на листках винограду. Розпізнаємо і лікуємо хвороби винограду

Чорна плямистість-одне з найнебезпечніших захворювань винограду, що приводить до його загибелі

Що стосується ягід, то симптоми проявляються після дозрівання. Ягоди стають спочатку бурими, потім фіолетовими, а потім опадають. Якщо своєчасно не почати лікування, то через 5-6 років чагарник загине.

На початку захворювання симптоми чорної плямистості можна сплутати з ураженням кліщем філлокоптісом. Щоб їх розрізнити, огляньте лист проти світла і через лупу: якщо жилки листа сходяться в одному місці, і це пляма має жовту середину, то виноград вражений кліщем.

Хвороба викликається грибком, який проникає в тканину рослини і поширюється в ній, викликаючи відмирання клітин. Переносяться спори грибка краплями води.

Найбільш стійкі до чорної плямистості сорти кабірне-совіньон, рислінг, естафета, таврида. Найменш стійкі італія, аліготе, мускат білий, кардинал, шардоне.

Лікування винограду від цієї хвороби носить тривалий характер:

  1. при появі перших ознак видаліть уражені частини чагарнику і спаліть.
  2. обробіть чагарник розчином сірки або сірковмісні препаратів (дітан, полірам). Це необхідно зробити в період між набуханням бруньок і виростанням пагонів до 10 см.
  3. також можна обробити чагарник 1-процентної бордоською рідиною.
  4. в осінній період після опадання листя обробіть виноград дноком.

Виявляється у вигляді висипань оливкового кольору на листках, згодом висипання покриваються оксамитовим нальотом. Листя стискаються і відмирають, зав’язь обсипається, а плоди, якщо і визрівають, то стають різного розміру, тріскаються і покриваються такими ж плямами. Як лікування можна використовувати такі засоби:

  1. розчин колоїдної сірки (100 г порошку на 10 л води). Обприскати кущ вранці або ввечері, коли сонце найменш активно, інакше листя можуть отримати опіки.
  2. фундазол (10 г на 10 л води) або купроскат в такому ж дозуванні.

Зазвичай вистачає трьох обробок, але якщо хвороба запущена, то їх кількість може зрости до п’яти. Також корисна підгодівля винограду аміачною селітрою (10 г порошку на 10 л води) або сульфатом амонію (10 г на 10 л води).

Чорні точки на листках винограду. Розпізнаємо і лікуємо хвороби винограду

При парші листя покриваються нальотом, який потім темніє

Оїдіум, або борошниста роса, проявляється у вигляді сіро-білого нальоту, який покриває з обох сторін листя, а також вражає суцвіття і ягідні грона. Суцвіття опадають, а ягоди дрібнішають і лопаються так, що у них стають видні кісточки. У рослини знижується морзоустойчивость і взимку воно може загинути.

Відзначається, що від хворих рослин виходить сильний запах тухлої риби.

Причина появи: оїдіум є грибковим захворюванням, грибок живе на поверхні чагарнику і його суперечки легко переносяться вітром, заражаючи рослини. Інкубаційний період олезні займає не більше двох тижнів.

Чорні точки на листках винограду. Розпізнаємо і лікуємо хвороби винограду

Поразка винограду оїдіумом помітно знижує якість плодів і може привести до загибелі чагарнику

Найбільш схильний до борошнистої роси виноград сортів шардоне, каберне-совіньон, ркацителі. Відносно стійкі сорти аліготе, мерло, семільон.

  • борошниста роса успішно лікується сіркою (можна використовувати колоїдну). Для приготування розчину розведіть 100 г порошку в 10 л води. Запам’ятайте, що проводити обприскування необхідно вранці або ввечері, коли сонце найменш активно, інакше ви ризикуєте спалити листя. Температура на момент проведення процедури повинна бути не менше +20 о с.повторюйте обробку чагарнику кожні 10-20 днів до одужання.
  • також садівники для боротьби з цією хворобою часто використовують настій перегною. Робиться він так: столітрову бочку на третину заповнюють перегноєм, заливають водою температури +25 о с, накривають мішковиною і настоюють протягом 6 днів, регулярно помішуючи. Отриманий розчин необхідно процідити, а потім обприскати їм чагарники в похмуру погоду або у вечірній час. Повторна обробка проводиться через тиждень.
  • якщо ви хочете використовувати спеціальний препарат, то обробіть ваш уражений чагарник фундазолом, топазом, тіовітом, приготувавши його за інструкцією. Як правило, буває досить дворазової обробки з інтервалом в тиждень. Але запам’ятайте, що в період дозрівання ягід використовувати хімікати не можна, тому в цей час обприскуйте чагарники розчином марганцівки для стримування хвороби.

Відео: оїдіум на винограднику

Мілдью, або несправжня борошниста роса, одне з найбільш поширених і небезпечних грибкових захворювань винограду. Основним симптомом є утворення маслянистих жовтих плям, які потім станоятся бурими, на зовнішній стороні листа і білого нальоту на внутрішній, але в суху погоду він може не з’являтися. Заражені суцвіття жовтіють і скручуються, а потім засихають. Ягоди сильно дрібнішають.

Чорні точки на листках винограду. Розпізнаємо і лікуємо хвороби винограду

При ураженні мілдью листя винограду покриваються білим нальотом з внутрішньої сторони

Лікування

Одним з найбільш ефективних засобів для лікування мілдью є суміш бордоською рідини і вапняного розчину.Концентрація мідного купоросу залежить від часу обприскування: до розкриття нирок використовується 3-процентий склад, в більш пізній період — 1-процентий. Розчин готується так: в 5 л гарячої води розведіть 100 (300) г мідного купоросу, в окремому посуді розведіть 75 г негашеного вапна і 10 л води, а потім змішайте обидва склади, процідіть і обробіть чагарник, особливу увагу приділяючи зворотному боці листя. Якщо незабаром після проведення процедури пройшов дощ, то повторіть обробку.

З препаратів для боротьби з мілдью підійдуть купрозан, антракол, купроксат. Врахуйте, що при достатній ефективності вони також можуть уповільнити розвиток чагарнику.

Чорна ніжка

Чорна ніжка — грибкове захворювання. Виноград може постраждати, якщо ви посадите його в заражену грунт. виявляється тим, що втеча знизу чорніє і виглядає забрудненим, може розм’якшити. Найсильніше страждають молоді насадження. Від стебла хвороба переходить на інші частини рослини, і у винограду можуть почати жовтіти листя і гнити плодоніжки.

Чорні точки на листках винограду. Розпізнаємо і лікуємо хвороби винограду

Коли на стеблі проявляється чорна ніжка, то стебло виглядає забрудненим землею

Лікування: грибок добре розмножується у вологому середовищі, тому відрегулюйте кількість поливів, а також підсушіть грунт (перекопайте, прорихліте і посипте золою), рослини ж полийте розчином з додаванням препарату енерген 10 г на 10 л води або хом 4 г на 10 л води.

Відео: мілдью на винограднику

Поразка винограду шкідниками

Оси

Оси є поширеними виноградними шкідниками, і цілком можливо, що ви виявите на своєму чагарнику покусані ними ягоди. Зазвичай ці комахи не доїдають до кінця ягоду, і, зіпсувавши одну, переходять до наступної, тому навіть невелика кількість шкідників здатне зіпсувати значну частину врожаю.

Чорні точки на листках винограду. Розпізнаємо і лікуємо хвороби винограду

Ос привертає солодкий запах, що виходить від дозріває винограду

Заходи боротьби з осами зводяться до наступного:

  1. знищення осиного гнізда. Цей захід краще проводити в умовах малоосвітленості (пізно ввечері, вночі або рано вранці), коли комахи найменш активні. Обприскати гніздо отруйною речовиною (дихлофос, раптор, рейд), через 20-30 хв обережно приберіть його в закривається ємність і спаліть. Врахуйте, що для цього заходу потрібно надіти щільну, повністю закриває тіло одягом і захистити обличчя, наприклад, сіткою.
  2. використання захисних мішечків. Якщо гнізда поблизу немає, то захистити виноградні кисті можна, надівши на них спеціальні мішечки з тканини в дрібну клітинку. Плюсом цього способу буде те, що так ви врятуєте виноград ще й від птахів. Мінус-велика трудомісткість, тому цей спосіб краще застосовувати на маленьких ділянках з невеликою кількістю виноградних кущів.
  3. виготовлення отрути. Ви можете розставити поруч з чагарниками плоску посуд з розведеним медом або варенням, змішаними з регентом або актарою (на 100 г продуукта 1 г пепарата).

Кліщі

Існує кілька видів кліщів, здатних завдати шкоди вашому винограду. Поразка кліщами викликає уповільнене зростання і розвиток чагарнику, знищення молодих пагонів, зниження якості і кількості (на 20-50%) врожаю.

До основних ознак цього шкідника відноситься наявність на зовнішній стороні листя червоних, сріблястих і блідо-жовтих плям, а також можлива поява перетинок між листом і стеблом.

Чорні точки на листках винограду. Розпізнаємо і лікуємо хвороби винограду

Наявність на листках рослин дрібних жовтих горошинок свідчить про появу павутинного кліща

Якщо ви помітите на зовнішній стороні виноградного листя здуття і опуклості червоного кольору, а на внутрішній — коричневі плями, то це говорить від тому, що на вашому чагарнику завівся повстяний кліщ.

Чорні точки на листках винограду. Розпізнаємо і лікуємо хвороби винограду

Основний симптом зараження винограду повстяним кліщем-наявність червоних опуклих висипань

  1. видаліть з куща уражені листя і пагони
  2. обробіть виноград наступними препаратами, особливо приділяючи увагу внутрішній стороні листа, якщо ви використовуєте їх влітку:
  3. розчин колоїдної сірки. Використовується при отрастании пагонів на 5 см і при температурі не нижче 20с. Для приготування розчину розведіть 100 г порошку в 10 л води. Врахуйте, що цей розчин впливає тільки на дорослих комах, тому проведіть ще одну обробку спеціальним препаратом (аполло, неорон, фітовер) восени після листопаду.
  4. спеціальні препарати (аполло, неорон, фітовер), приготовані за інструкцією. Але майте на увазі, що використовувати їх в період дозрівання плодів небажано.
  5. днок. Використовується навесні (до розпускання бруньок) або восени (після листопаду). Готується звичайним способом.

Червоний кліщ

Якщо на вашому винограді завівся цей шкідник, то листя придбають бронзовий відтінок. Лікування зводиться до видалення всіх уражених листя і обробці чагарнику розчином сірки або спеціальним перпаратом, як і при боротьбі з іншими кліщами.

Філоксера

Філоксера, або виноградна попелиця відноситься до найбільш небезпечних шкідників винограду. Неприємною особливістю цього шкідника є його швидке поширення по всій території виноградника.

Чорні точки на листках винограду. Розпізнаємо і лікуємо хвороби винограду

Також з філоксерою можна боротися за допомогою препаратів фозалон, кімнікс (підходить для обох видів філоксери), актеллік. Вони особливо добре підійдуть для обробки невеликого виноградника.

Інші проблеми винограду

Крім хвороб, існує ще кілька проблем, з якими ви можете зіткнутися в процесі вирощування винограду.

Погризка мишами

Гризуни часто використовують виноградні чагарники в якості корму в зимовий період. Найбільшою небезпекою знаходяться насадження, розташовані поруч з лісовими масивами або полями, на яких влітку вирощувалися соняшник або зернові культури.

Ви можете виявити, що ваш виноград зіпсований мишами, після того, як звільните кущ від зимового укриття. Якщо сталася така ситуація, то насамперед оцініть масштаб нанесеного збитку.

Найбільш часто мишами пошкоджуються відносно молоді пагони, а не багаторічні штамби і рукава.

Пошкоджені окремі плодові лози. Видаліть пагони з повністю обгризеною корою і виїденими очима, але при цьому постарайтеся залишити нирки біля самої основи такого втечі. Згодом з цих нирок виростуть нові пагони, і ви зможете сформувати на них нові плодові лози.

Пошкоджені окремі ділянки плодової лози. Обріжте найбільш пошкоджені місця, включаючи ті, де не залишилося цілих нирок. Врахуйте, що навіть на коротко обрізаної лозі можна виростити урожай, а на нових виросли пагонах сформувати лозу.

Осипання ягід винограду

Це може відбуватися з кількох причин.

  • особливості сорту. При дозріванні виноград деяких сортів може обсипатися (українка, русбол). Тому ретельно вивчіть інформацію щодо того сорту, який ви збираєтеся посадити.
  • недолік мікроелементів в грунті. Якщо грунт бідна корисними речовинами, то усунути цю проблему можна за допомогою золи — внесіть її в грунт в час прополки або навесні при перекопуванні. У серпні вам допоможе використання зольного розчину 2 кг на 10 л, настоятися від 1 до 7 днів. 1 раз в 10 днів до осіннього листопада.

Розтріскування кори

Якщо ви помітили на своєму винограді тріщини, що йдуть по стовбуру, то турбуватися не варто, оскільки це пов’язано з природним процесом наростання деревини.

Щоб уникнути попадання інфекції, зробіть наступне:

  • обробіть рани трьох-або п’ятивідсотковим розчином мідного купоросу.
  • якщо ви живете в холодному кліматі, то на зиму утеплите чагарники мішковиною.

Засихання листя

Таке може трапитися при нестачі азоту. Якщо ви зіткнулися з цією проблемою, то підгодуйте чагарник аміачною селітрою з розрахунку 30 г на 10 л води.

Чорні точки на листках винограду. Розпізнаємо і лікуємо хвороби винограду

Листя винограду можуть сохнути при нестачі азоту

Висихання або гниття лози

Така ситуація може виникнути при звільненні чагарнику з зимового укриття. В цьому випадку візьміть квадрат з руберойду (1 сторона — 50 см), в центрі проріжте отвір діаметром 10 см.розкопайте пагони до п’яткових коренів, укрийте їх руберойдом і полийте розчином з додаванням стимулятоора зростання.

Календар захисту винограду від поразок

Захищати виноград від поразок можна за наступним календарем:

  1. перша обробка: проводиться навесні, поки пагони не досягли 10 см в довжину. Препарати: тіовіт джет (100 г) + абіга пік (40 мл) + 10 л води. Ця суміш збагатить виноград сіркою і міддю, клоторие є нііболее ефективними средстввмі в боротьбі зі шкідниками.
  2. друга обробка: проводиться через 3 тижні після першої. Завдяки їм, ви полнлстью захистите виноград від антракнозу.
  3. третя обробка: проводиться безпосередньо перед цвітінням. Змішайте препарати топ (30 г) і актара (4 г) в 10 л води. Термін дії-близько двох тижнів.
  4. четверта обробка: постарайтеся не затягувати, оскільки зав’язь не захищена і є легкою здобиччю для шкідників та інфекцій. Необхідно обробити виноград розчином з такою ж дозуванням.
  5. п’ята обробка: проводиться через 10-12 днів, ягоди вже розміром з горох. Зробіть таку суміш: ридоміл голд (30 г) + топсин м (20 г) + актара (4 г) + 10 л води.
  6. шоста обробка: проводиться через 14 днів. Необхідний розчин: танос (4 г) + топаз (4 мл) + 10 л води. Ці препарати не залишають слідів на ягодах.

Підводячи підсумки, можна сказати, що, хоча лікування винограду зажадає від вас багато сил, при правильному виконанні всіх лікувальних заходів і вчасно проведеної профілактичної обробки у вас є всі шанси зберегти ваш чагарник і забезпечити йому здоровий розвиток.

Виноград стає все популярнішим у садівників-любителів. Все частіше його можна зустріти в суворих уральських і сибірських садах. Але чим північніше просувається виноград, тим більше заходів потрібно проводити щодо захисту кущів від хвороб і шкідників. Щоб знати ворога в обличчя пропоную повний опис хвороб і шкідників винограду з фото.

хвороби винограду з фото і описом

Хвороби виноградних рослин можна умовно розділити на дві категорії. Перша-інфекційні, а друга – не інфекційні. Найскладнішими і шкідливими інфекціями винограду вважаються гнилі (біла, сіра), мілдью, антракноз, а також оїдіум. Розглянемо їх докладніше.

Чорні точки на листках винограду. Розпізнаємо і лікуємо хвороби винограду

Це захворювання грибне. Воно вражає практично вся рослина, від пагонів і суцвіть до ягід, листя. Поширюється ця хвороба найчастіше в тих місцях, де переважає тепла і дуже волога погода (закавказзя, пор.

Збудник антракнозу залишається на ураженій рослині на зиму. Зберігатися на винограді він може дуже довго – до 5 років. У такі періоди хвороба виступає у вигляді пікнід, міцелію, склероціїв. Протягом одного сезону антракноз винограду здатний виробляти близько 3 десятків поколінь суперечка. На жаль, вже ранньою весною уражаються молоді пагони і листя через часті опади.

Можна виділити кілька головних симптомів цієї виноградної хвороби:

  • поява плям бурого кольору. По краях вони мають облямівку темнуватого білого кольору;
  • відмирання, випадання уражених плямами ділянок;
  • плями на пагонах коричневого, бурого, сірого і рожевого кольорів. На їх місці утворюються виразки.
  • пагони надламуються, засихають.
  • всихання суцвіть.
  • сірі, бурі вдавлені плями на ягодах винограду.

Всі ці симптоми значно помітніше в погану погоду. Коли йдуть дощі, антракноз розвивається і все більше поширюється.

Щоб запобігти цій проблемі, найкраще вибирати спеціальні сорти, які більш стійкі до даного захворювання. Це-вже половина успіху. Якщо ж хвороба з’явилася, тоді усунути її можна, використовуючи системні та контактні фунгіциди.

Чорні точки на листках винограду. Розпізнаємо і лікуємо хвороби винограду
Чорні точки на листках винограду. Розпізнаємо і лікуємо хвороби винограду

Інша назва хвороби – несправжня борошниста роса . Цю проблему цілком заслужено вважають найшкідливішою для рослин винограду. Всі частини рослини, що мають зелений колір, страждають від цієї хвороби. Викликає її гриб, який у другій половині хіх століття був привезений до франції з півночі америки.

В результаті захворювання поширилося так широко, що сьогодні воно вражає виноградники і в європі, і в усьому снд. У різні роки ступінь поразки мілдью була не однаковою. Поширення хвороби сильно залежить від вологості повітря. Чим більше за сезон випадає дощів, ріс, тим більше проблем виникає з цим захворюванням.

Симптоми хвороби можна помітити в літню пору . До них відносяться:

  • маслянисті плями. Вони можуть бути різні за розмірами і виникають на зростаючих листках.
  • поява білого борошнистого нальоту на зворотному боці маслянистих плям. Це, як правило, відбувається в той час, коли йдуть довгі дощі.
  • відмирання клітин на місці плям, сильне поширення некрозів.
  • опадання пошкоджених листя, лисі пагони.

Ситуація набагато ускладнюється, якщо хвороба перекидається з листя на суцвіття, грона. В такому випадку на гребені виникають яскраві зелені плями, які немов наповнені водою. Згодом уражений тканини починають відмирати, сік не надходить до ягід.

Результат-всихання грона по частинах. Зав’язь і молоді ягоди, страждаючи від мілдью, покриваються світлим нальотом. Це-спори міцелію, які призводять до відмирання, а внаслідок і відпадання бутонів, квіток винограду. Найбільше рослини страждають від мілдью при дуже вологому повітрі і високій температурі повітря, що досягає 20-25 0 с.

Дуже складно уникнути цієї хвороби.

  1. але можна завести стійкі сорти, що набагато знижує ризик.
  2. також велику роль відіграє мульчування грунту безпосередньо під кущами.
  3. допомагають і калійно-фосфорні добрива.
  4. пасинки необхідно своєчасно усувати.

Контактні та системні фунгіциди використовуються з метою профілактики. Також вони підходять для лікування мілдью на винограді.

оїдіум (борошниста роса)

Чорні точки на листках винограду. Розпізнаємо і лікуємо хвороби винограду
Чорні точки на листках винограду. Розпізнаємо і лікуємо хвороби винограду

Виноградне захворювання, що носить ще одне, більш відома назва-борошниста роса. Також дуже небезпечна проблема, яка здатна завдавати величезної шкоди виноградарству. Завезений збудник теж з країн північної америки.

Симптому зараження оїдіумом:

  1. перший симптом ураження оїдіумом-це появи відстаючих у розвитку пагонів. У порівнянні з іншими, вони стають немов кучерявими.
  2. зверху виникає білий і сірий наліт, схожий на пил. Найбільше він стає помітним на початку літа.
  3. наліт з’являється на обох сторонах листя. Уражені частини рослини виглядають так, немов їх присипали чимось схожим на борошно або золу.
  4. коли уражаються ягоди, вони починають засихати, молоді перед цим ще й лопаються.

Розвивається збудник при теплій погоді, але може розмножуватися і в більш холодну пору, наприклад, при +5 0 с і вище. Найбільше страждають рослини, яким не забезпечена хороша вентиляція, а також частини кущів, заховані за великою кількістю листя.

Рослини можна застерегти від появи оїдіуму. Головне-дотримуватися всіх прийомів агротехніки, націлені на провітрювання кущів винограду:

  • пасинкування і підв’язка пагонів
  • своєчасне усунення бур’янів і зайвих пагонів.

Чорні точки на листках винограду. Розпізнаємо і лікуємо хвороби винограду
Чорні точки на листках винограду. Розпізнаємо і лікуємо хвороби винограду

Від неї страждають всі частини винограду, що мають зелений колір, а також деревина, не старше одного року. Дане захворювання протягом усього року супроводжує кущ і проявляється, як тільки з’являється можливість. Рослини можуть захворіти, наприклад, коли їм роблять щеплення. Гриб, що викликає хворобу, може оселитися на молодих пагонах, після чого викликає випадання, як при стратифікації, так і, через трохи часу, в розпліднику.

Основні симптоми:

  • наліт на молоденьких пагонах, що розпускаються оченятах.
  • сильний наліт на гронах, який немов розсипається при дотику (зазвичай, коли переважає сира погода).
  • перетворення в грудку, схожий на кашу, всієї грона.
  • зморщування ягід (при сухій погоді).
  • висихання, буріння і відмирання суцвіть.

Суха пора небезпечна для гриба, тому часто влітку весняна інфекція зупиняється. Що стосується методів запобігання і боротьби, то вони такі ж, як і у випадку з оїдіумом, мілдью. Допомогти можуть фунгіциди та інші прийоми агротехніки.

Чорні точки на листках винограду. Розпізнаємо і лікуємо хвороби винограду
Чорні точки на листках винограду. Розпізнаємо і лікуємо хвороби винограду

Інші назви хвороби – ескоріоз, фомопсис, а також відмирання пагонів. Вражає гриб-збудник не тільки зелень, але і деревну частину винограду. Ось основні симптоми:

  • знебарвлені плями на корі.
  • поява пікнідів (чорні точки, які є безпосередньо плодовими тілами гриба) на корі. Це відбувається при температурі вище 10 0 с.
  • загнивання ураженої деревини, а згодом і відмирання великих ділянок куща, рукавів.
  • на зелені ураження виникають на початку літа. Це бурі або чорні округлі точки. Згодом їх стає все більше, вони зливаються, тканини розтріскуються.
  • зрілі ягоди при ураженні набувають темний фіолетовий колір.

Зараження найчастіше відбувається під час дощів з краплями. Поширюють хворобу і комахи. Проростання спор відбувається при великій вологості і температурному режиму не нижче 15 0 с.

На жаль, боротися з цією хворобою вкрай складно. Фунгіциди не вражають гриб, захований під тканинами кори. Тому усувати необхідно видимі тіла грибів, суперечки. Фунгіциди застосовуються навесні,

  • продажа звёзд. Иметь во владении участок на луне захотят многие. Но вообще, способ откровенно мошеннический и подходит только в рамках продажи прикольных сувениров (с указанием, что это несерьёзный товар).
  • заработок на яндекс.аура. Новая соцсеть от яндекса пока что популярна только в небольших кругах. Но там нет рекламы. Это привлекает людей. Но для прямого заработка сеть не подойдёт. Только для ведения своего блога и впоследствии переориентирования людей на другие ресурсы для совершения продажи.
  • реклама на теле. Популярный раньше способ привлечь внимание, а моделям – заработать. Но такое подойдёт далеко не каждому.
  • оператор кол-центра. Приличная работа, которую сейчас люди выполняют дистанционно. Ничего примечательно, большого дохода нет. Но на жизнь хватает. Тем более график можно выбирать.
  • озвучка. Поставленный голос в цене во многих сферах. Так что рекомендуем. Однако помните, что недостаточно поставить голос. Нужно ещё его продать. Впрочем, как поставите, продать станет проще.
  • продажа эскизов для тату. Если вы рисуете и делаете это интересно, стильно, оригинально, то обратите внимание на такую сферу, как татуировки. Ведите блоги в соцсетях, выкладывайте рисунки в чёрно-белом цвете, и к вам обязательно обратятся те, кто захочет сделать себе тату по вашему творчеству. А ещё лучше – предлагаете услуги тату-студиям. 
  • фотошоп. Заработок на создании баннеров. Востребованная в интернет-бизнесе услуга. Если у компании нет собственного дизайнера, то за созданием промо-материалов для рекламы она обращается на сторону. Такие заказы отлично подойдут тем, кто умеет в фотошоп.
  • фотошоп. Заработок на оформлении соцсетей. На группах в соцсетях зарабатывают большие деньги. И основой первичного закрепления аудитории считается визуальная составляющая. Поэтому и спрос на такую услугу есть постоянный.
  • фотошоп. Заработок на обработке фото. Больше подходит скорее для тех, кто занимается контентом для развлекательных групп, но в то же время это не отменяет того, что навык может приносить деньги. Особенно, если он идёт вкупе с другими навыками работы в фотошопе.
  • фотошоп. Заработок на реставрации фото. В отличие от других навыков работы в фотошопе, реставрация старых фотографий встречается гораздо реже. Хотя в последние года эта услуга становится популярной. Поэтому обладателям такого навыка можно рассчитывать на заказы.
  • фотошоп. Заработок на фотомонтаже. В большинстве случаев используется для развлечений, однако некоторые зарабатывают на этом, создавая постоянный и главное, уникальный контент для развлекательных групп в социальных сетях.
  • фотошоп. Нанесение водяных знаков. Не принесёт много денег, просто потому что есть множество автоматических сервисов. Но опять же для владельцев больших групп важно, чтобы их уникальный контент обзаводился водяными знаками, а качество фото при этом не страдало. Сделать это автоматом не всегда возомжно.
  • фотошоп. Заработок на логотипах. Производство логотипов потребует ещё и дизайнерского умения. Однако вместе с ним заказы найти будет несложно. 
  • фотошоп. Заработок на визитках. Обычно созданием и печатью визиток занимаются студии. Однако, если вы владеете рядом навыков, в числе которых и другие полезные для компаний и предпринимателей умения, то спокойно можете предлагать услуги по комплексному брендированию. Спрос есть.
  • фотошоп. Заработок на флаерах. Создание флаеров постоянно требуется не только компаниям, которые рекламируют свой товар через промоутеров, но и организатором различных мероприятий – от концертов до вечеринок. Поэтому спрос на качественные флаеры есть всегда.
  • фотошоп. Заработок на иконках. Такой навык нужен в комплексе с другими. Например, разработка логотипов или создание банеров. Вместе они смогут принести вам деньги.
  • А теперь подробней о каждом способе:

    Способ. Расшифровка и ввод капчи

    Один из самых простых способов. Всё, что нужно – ваше время. Задача – расшифровывать, что написано на искажённой или размытой картинке (капча) и вводить этот код на сайт.

    Есть несколько основных порталов, где предлагают вводить капчу за деньги. Небольшие, но всё же деньги.

    Rucaptcha.com

    Чорні точки на листках винограду. Розпізнаємо і лікуємо хвороби винограду

    Считается лучшим русскоязычным сайтом этого направления. Сервис удобный, понятный, постоянно развивается. Есть специальная программа под windows и под android. Средний ценник – 60 рублей за 1000 капч и 100 рублей за 1000 рекапч. Есть рейтинг работников, который позволяет при повышении получать больше. Деньги можно выводить начиная с 15 рублей через разные платёжные системы.

    Мнение тестера: для новичка это очень сложное дело. Мало того, что приходится постоянно напрягать глаза, так ещё и платят тут за 1000 вводов капчи по 65 рублей, перед которыми нужно будет пройти бесплатный тест. Можно ли ввести 1000 подряд за один день? возможно, но оплата несопоставима с затраченным временем. Да и в последнее время заданий такого плана там всё меньше.

    Чорні точки на листках винограду. Розпізнаємо і лікуємо хвороби винограду

    Kolotibablo.com

    Чорні точки на листках винограду. Розпізнаємо і лікуємо хвороби винограду

    Присутствуют все удобные фишки – от статистики до рейтинга. Средняя оплата – 0,0005$ — 0,0011$ за одну капчу. Чтобы вывести деньги, потребуется накопить хотя бы полдоллара и сделать не меньше 500 капч.

    Мнение тестера: тут ещё и таймер тикает. Вводить картинки нужно на время. Если 1 раз не успел, тебе грозят блокировкой. То есть надо 1000 штук ввести, не ошибаясь и быстро без перерыва. Стрессовая ситуация, а оплата мизерная.

    2capcha.com

    Англоязычный аналог рукапчи. При этом разобраться в нём несложно, даже если английского вы не знаете. Средний заработок – 0,5$ за 1000 вводов. Выводить можно через webmoney.

    Мнение тестера: от перестановки языков, сумма не меняется. Маленькая сумма. Много тут не заработаешь.

    Megatypers.com

    Американский сайт, где также можно заработать на вводе картинок. Если решите поработать с ним, внимательно прочтите правила и правильно заполните реквизиты. Вывод денег возможен только по понедельникам.

    Этого вполне достаточно, чтобы понять, нужен ли вам такой способ. Денег больших здесь не заработать, занятие не самое весёлое. Но зато вкладывать нужно не знания и деньги, а время.

    Мнение тестера: вывод денег от трёх долларов, при этом комиссия от 0,8% за перевод. Можно было бы попробовать, вот только при регистрации требовался какой-то invitation code. Где его взять непонятно.

    Способ 3. Выполнение простых заданий, серфинг и просмотр рекламы

    Ещё один популярный канал, который позволит заработать небольшие деньги, вкладывая собственное время. И давайте сразу к примерам, на каких ресурсах такую работу можно найти.

    Socpublic.com

    Удобный сайт. Есть собственная программа, которая облегчает задачу. Средняя сумма по плате за задание – 0,02 рубля. Заданий много, можно увеличивать свой рейтинг, получать достижения.

    Мнение тестера: есть неплохие задания, по типу «добавь в друзья», «посмотри ролик на ютубе», «скачай приложение». Пару копеек (в прямом смысле) за это дадут. Вот только много заданий и совершенно сомнительного характера. Какая-то регистрация на непонятных порталах постоянно встречается, так что надо быть предельно внимательным. Хотя заработать можно всё же побыстрее ввода капчи.

    Seoprint.net

    Один из самых популярных сайтов, где платят за переходы по ссылкам. Оплата разная, если удастся взять хорошие ссылки, можно заработать и до 100 рублей в день. Помимо этого, платят также за чтение писем (открытие), прохождение тестов и заданий. Минимальная сумма для вывода – 2 рубля.

    Мнение тестера: 95% всех заданий – мошенники или казино. Обычные тоже можно найти («проголосовать в конкурсе», «скачать приложение»), но их очень мало. Такое ощущение, что модерации в принципе нет. Как выводить деньги совершенно непонятно, а вот как их туда для заданий класть – предельно ясно.

    Vipip.ru

    Заданий и работы здесь много. Есть удобная программа для выполнения, всё предельно просто и удобно.

    Мнение тестера: написано, что платят до доллара за одно задание. Вот только на деле очень большой выбор совершенно странных заданий, которые доверия не вызывают никакого. Как например регистрация на подозрительных сайтах.

    Profitcentr.com

    Похожий сервис. Функционал примерно тот же. Хорошее место для того, чтобы заработать свою «копеечку». Заданий-кликов с переходом по ссылкам хватает на всех.

    Мнение тестера: сумма для вывода – от 2х рублей. Комиссия – до 9 процентов. Задания формата «пройди опрос и получи стопятьсот тыщ рублей сразу, или лучше сыграй в казино», «регистрируйся у нас на самом безопасном в мире сайте», «получай криптовалюту просто так».Лози починає засихати і гинути. Більше половини врожаю загине.

    Методи боротьби: обробляйте контактними і системними фунгіцидами. Перший раз необхідно обробити виноградник в той момент, коли довжина молодих пагонів складе близько 20 сантиметрів, другий раз обробіть перед цвітінням, третій — після.

    Чим обробити: бордоською рідиною, хлорокисью міді, ридомилом, антраколом.

    Хлороз.

    &1&

    Хлороз виникає в слідстві порушення метаболізму. Хлорофіл створюється зі збоями, через це відбувається порушення процесу фотосинтезу, він значно сповільнюється. Головними симптомами буде загальмований ріст лози, а також пожовтіння листя винограду. Хлороз буває бактеріальним і не бактеріальним. У першому випадку, постраждає не тільки кущ, але і все поблизу зростаючі рослини.

    Найчастіше ця хвороба виникає в слідстві надлишку вапна в грунті, або нестачі мінеральних речовин. Тому покращуйте якість грунту, а якщо він занадто вологий, обов’язково відкачайте зайву вологу за допомогою дренажу.

    Біла гниль.

    &1&

    Грибкове захворювання вражає листя винограду після рясних сонячних опіків, а також мілдью. Першими страждають плодоніжки, далі проблема перекидається на плоди. На жаль, таким чином може бути знищений весь урожай, оскільки всі ягоди уражені білою гниллю стають практично позбавленими смаку, а їх зовнішній вигляд відразливим.

    Грибок живе в старих, опалих виноградинах, тому головним засобом профілактики, буде прибирання всіх опалих відходів з куща.

    Сіра гниль.

    &1&

    Симптоми: в сиру мокру погоду він починає себе проявляти у вигляді нальоту на молодих пагонах і розпускаються очках, ранньою весною. Якщо виноград росте в погано провітрюваному приміщенні, сірим нальотом покривається вся груздь. Якщо ви провели односторонню підгодівлю азотними добривами, то значно підвищили шанси на розвиток сірої гнилі. В результаті гроно може перетвориться на подобу каші.

    Як боротися : в якості профілактики обробляйте кущі фунгіцидами.

    Чорна гниль.

    &1&

    Симптоми: на ягодах з’являються цятки бурого кольору, далі вони змінюють свій колір на фіолетовий і розростаються, далі виноградини повністю чорніють і опадають.

    Методи боротьби: обприскування кущів бордоською рідиною.

    кислотна гниль.

    &1&

    Плоди пошкоджені плодовою мушкою дрозофілою, піддаються кислотної гнилі. Справа в тому, що шкідник щоб з’їсти м’якоть виділять кислоту, яка розм’якшує шкірку, і таким чином поїдає її вже м’яку і перероблену. Але процес перекидається на інші, сусідні виноградини.

    Боротьба полягає в обриванні пошкоджених ягідок.

    ескоріоз (чорна плямистість).

    &1&

    Проявляє себе хвороба на початку літа, появою чорних крапок на пагонах. Далі вони збільшуються в розмірах і починають вицвітати, поширюються і на суцвіття. Це хронічне захворювання насилу піддається лікуванню, але обприскувати в якості профілактики потрібно постійно препаратами, про які згадувалося на початку статті.

    некроз або сухорукавність.

    &1&

    В результаті впливу цього захворювання винограду, сохне і відмирає лоза. На жаль виявити його вчасно практично нереально, оскільки плями знаходяться під корою і, отже їх не видно поки не стане занадто пізно. Виникає найчастіше через неправильне укриття винограду на зиму, тому не накривайте лозу землею, краще застосуєте інші укривние матеріали, такі як целофан, лапник.

    бактеріальний рак.

    &1&

    Збудником є хвороботворна паличка. Виявляється у вигляді білих наростів на лозі. Поступово вони збільшуються і змінюють свій колір на більш темний. Як правило, виникає такий наріст на місцях пошкодження і невдалих щеплень. Рослина зупиняє своє зростання, і може зовсім загинути.

    Боротьба: видаліть наріст повністю аж до здорових тканин. Місця зрізів обробіть 5% розчином мідного купоросу.

    краснуха листя.

    &1&

    Піддаються цієї хвороби пофарбовані сорти винограду. Найчастіше воно проявляється в червні-липні, у вигляді почервоніння листя, далі вони починають товщати і стає все більш крихкими, в результаті відмирання тканини.

    Найчастішими причинами появи краснухи листя винограду є: нестача в грунті калію, тривала посуха без поливу.

    Як позбутися:

    • обприскування кущів азотно кислим калієм.
    • збагачення грунту калійними добривами.

    Як ви зрозуміли зі статті, найкращим засобом боротьби з хворобами винограду є своєчасна профілактика. Оглядайте кущі регулярно, подбайте про якість грунту, а також про своєчасному поливі, якщо стоїть посушлива погода, тоді вашому врожаю нічого не загрожуватиме, і ви зможете приготувати .