Захоплюючі хімічні досліди. Цікаві хімічні досліди, які можна легко повторити в домашніх умовах

303

Більше 160 експериментів, які наочно демонструють закони фізики і хімії, зняті, змонтовані і викладені в мережу на науково-пізнавальному відео-каналі «проста наука». Багато з дослідів настільки прості, що їх легко повторити і вдома – вони не вимагають спеціальних реактивів і пристосувань. Про те, як зробити прості хімічні та фізичні досліди в домашніх умовах не тільки цікавими, але і безпечними, які експерименти захоплять малюків, а які будуть цікаві школярам, «летидору» розповів денис мохов, автор і головний редактор науково-пізнавального відео-каналу «проста наука» .

— з чого почався ваш проект?

– я з дитинства люблю різні досліди. Скільки себе пам’ятаю, збирав різні ідеї для експериментів, в книгах, телепередачах, щоб потім самостійно їх повторити. Коли я сам став батьком (моєму синові марку зараз 10 років), для мене завжди було важливо зберегти допитливість у сина і, звичайно, зуміти відповісти на його питання. Адже, як і будь-яка дитина, він дивиться на світ зовсім інакше, ніж дорослі. І і в певний момент його найулюбленішим словом стало слово » чому?». Саме з цих » чому?»почалися домашні досліди. Адже розповісти-це одне, а показати – зовсім інше. Можна сказати, що цікавість моєї дитини послужила імпульсом для створення проекту «проста наука».

— скільки років було вашому синові, коли ви почали практикувати домашні досліди?

– дослідами вдома ми займаємося c того моменту, як син пішов в дитячий сад, десь після двох років. Спочатку це були абсолютно прості експерименти з водою і рівновагою. Наприклад, реактивний пакет , паперові квіти на воді, дві вилки на сірниковій голівці . Синові відразу сподобалися ці кумедні «фокуси». Причому йому, як і мені, завжди цікаво не стільки спостерігати, скільки повторити їх самостійно.

– з маленькими дітьми можна провести цікаві експерименти у ванній: з човником і рідким милом, паперовим корабликом і повітряною кулею,
Тенісним кулькою і струменем води . Дитина з самого народження прагне пізнавати все нове, ці видовищні і барвисті досліди йому обов’язково сподобаються.

Коли ж ми маємо справу зі школярами, нехай навіть і першокласниками, тут вже можна розвернутися щосили. У цьому віці дітям цікаві взаємозв’язки, вони будуть уважніше спостерігати експеримент, а потім шукати пояснення, чому відбувається так, а не інакше. Тут якраз можна роз’яснити суть явища, причини взаємодій, нехай навіть і не зовсім науковими термінами. І, коли на шкільних уроках дитина зіткнеться з подібними явищами (в тому числі в старших класах), пояснення вчителя йому будуть зрозумілі, адже він це вже знає з дитинства, у нього є особистий досвід в цій галузі.

Цікаві експерименти для молодших школярів

**пакет, проткнутий олівцями**

**яйце в пляшці**

Гумове яйце

**– денис, що порадите батькам в плані безпеки домашніх експериментів?** — досліди я б умовно розділив на три групи: нешкідливі, досліди, що вимагають акуратності і досліди, і останнє **–** досліди, що вимагають дотримання техніки безпеки. Якщо ви демонструєте, як дві вилки стоять на кінчику зубочистки, то це перший випадок. Якщо ви робите досвід з атмосферним тиском, коли стакан з водою накривають паперовим листом і потім перевертають, то тут потрібно бути акуратним і не пролити воду на електроприлади **–** робіть досвід над раковиною. Коли в дослідах бере участь вогонь, припасіть посудину з водою про всяк випадок. А якщо використовуєте будь-які реактиви або хімікати (нехай навіть звичайний оцет), тут краще вийти на свіже повітря або в добре провітрюване приміщення (наприклад, балкон) і ще обов’язково надіти на дитину захисні окуляри (можна використовувати лижні, будівельні або сонцезахисні).

**– де взяти реактиви і пристосування?** * * — **будинки для проведення дослідів з дітьми до 10 років найкраще використовувати загальнодоступні реактиви і пристосуваннями. Це те, що є у кожного з нас на кухні: сода, сіль, куряче яйце, виделки, склянки, рідке мило. Безпека в нашій справі понад усе. Особливо, якщо ваш «юний хімік» після успішних експериментів разом з вами, спробує повторити досліди самостійно. Тільки не потрібно нічого забороняти, всі діти допитливі, а заборона подіє як додатковий стимул! краще пояснити дитині, чому деякі експерименти не можна робити без дорослих, що є певні правила, десь потрібна відкритий майданчик для проведення досвіду, десь необхідні гумові рукавички або окуляри. ** — чи була у вашій практиці такі випадки, коли експеримент обертався екстреною ситуацією?** * * — **ну, вдома нічого такого не було. Зате в редакції «простої науки» частенько трапляються казуси. Одного разу, знімаючи досвід з ацетоном і оксидом хрому, ми трохи не розрахували пропорції, і досвід мало не вийшов з-під контролю.

А нещодавно, при зйомках для каналу наука 2.0, ми повинні були зробити видовищний експеримент, коли 2000 кульок для настільного тенісу вилітають з бочки і красиво падають на підлогу. Так ось, бочка виявилася досить крихкою і замість красивого польоту кульок вийшов вибух з приголомшливим гуркотом. ** — звідки берете ідеї для дослідів?** * * — **ідеї знаходимо в інтернеті, в науково-популярних книгах, в новинах про якісь цікаві відкриття або незвичайних явищах. Основні критерії * * — * * видовищність і простота. Намагаємося вибирати ті експерименти, які легко повторити вдома. Правда, іноді ми випускаємо» делікатеси » * * – * * досліди, для яких потрібні незвичайні пристосування, спеціальні інгредієнти, але це буває не дуже часто. Іноді радимося з професіоналами з тих чи інших областей, наприклад, коли робимо досліди по надпровідності при низьких температурах або в хімічних дослідах, коли потрібні рідкісні реактиви. У пошуку ідей нам також допомагають наші глядачі (число яких в цьому місяці перевалило за 3 мільйони), за що ми їх, звичайно, дякуємо.

Діти завжди намагаються дізнатися щось нове кожен день, і у них завжди багато питань. Їм можна пояснювати деякі явища, а можна наочно показати, як працює та чи інша річ, той чи інший феномен. У цих експериментах діти не тільки дізнаються щось нове, але і навчаться створювати різні вироби, з якими далі зможуть грати.

1. Досліди для дітей: лимонний вулкан

Вам знадобиться:

– 2 лимона (на 1 вулкан)

– харчова сода

— харчові барвники або акварельні фарби

— засіб для миття посуду

– дерев’яна паличка або ложечка (при бажанні)

– піднос.

1. зріжте нижню частину лимона, щоб його можна було поставити на рівну поверхню.

2. зі зворотного боку виріжте шматок лимона, як показано на зображенні.

* можна відрізати підлогу лимона і зробити відкритий вулкан.

Захоплюючі хімічні досліди. Цікаві хімічні досліди, які можна легко повторити в домашніх умовах

3. візьміть другий лимон, розріжте його наполовину і видавіть з нього сік в чашку. Це буде резервний лимонний сік.

4. поставте перший лимон (з вирізаною частиною) на піднос і ложечкою «пам’ятайте» лимон всередині, щоб видавити трохи соку. Важливо, щоб сік був всередині лимона.

5. додайте всередину лимона харчовий барвник або акварель, але не розмішуйте.

Захоплюючі хімічні досліди. Цікаві хімічні досліди, які можна легко повторити в домашніх умовах

6. налийте всередину лимона засіб для миття посуду.

7. додайте в лимон повну ложку харчової соди. Почнеться реакція. Паличкою або ложечкою можете розмішувати все, що всередині лимона – вулкан почнеться пінитися.

Захоплюючі хімічні досліди. Цікаві хімічні досліди, які можна легко повторити в домашніх умовах

8. щоб реакція тривала довше, можете додавати поступово ще соди, барвники, мило і резервний лимонний сік.

2. Домашні досліди для дітей: електричні вугри з жувальних черв’яків

Захоплюючі хімічні досліди. Цікаві хімічні досліди, які можна легко повторити в домашніх умовах

Вам знадобиться:

– 2 склянки

— невелика ємність

– 4-6 жувальних черв’яків

– 3 столові ложки харчової соди

– 1/2 ложки оцту

– 1 чашка води

– ножиці, кухонний або канцелярський ніж.

1. ножицями або ножем розріжте уздовж (саме уздовж – це буде непросто, але наберіться терпіння) кожного черв’яка на 4 (або більше) частин.

* чим менше шматочок, тим краще.

* якщо ножиці не хочуть нормально різати, спробуйте промити їх водою з милом.

Захоплюючі хімічні досліди. Цікаві хімічні досліди, які можна легко повторити в домашніх умовах

2. у склянці розмішайте воду і харчову соду.

3. додайте в розчин води і соди шматочки черв’яків і розмішайте.

4. залиште черв’ячків в розчині на 10-15 хвилин.

5. за допомогою вилки перемістіть шматочки черв’яків на невелику тарілку.

6. налийте пів ложки оцту в порожній стакан і почніть по черзі класти в нього черв’ячків.

Захоплюючі хімічні досліди. Цікаві хімічні досліди, які можна легко повторити в домашніх умовах

* експеримент можна повторити, якщо промити черв’ячків звичайною водою. Через кілька спроб ваші черв’ячки почнуть розчинятися, і тоді доведеться нарізати нову партію.

3.Досліди та експерименти: веселка на папері або як світло відбивається на рівній поверхні

Захоплюючі хімічні досліди. Цікаві хімічні досліди, які можна легко повторити в домашніх умовах

Вам знадобиться:

– миска з водою

– прозорий лак для нігтів

– маленькі шматочки чорного паперу.

1. додайте в миску з водою 1-2 краплі прозорого лаку для нігтів. Подивіться, як лак розходиться по воді.

2. швидко (через 10 секунд) занурте шматок чорного паперу в миску. Вийміть його і дайте висохнути на паперовому рушнику.

Захоплюючі хімічні досліди. Цікаві хімічні досліди, які можна легко повторити в домашніх умовах

3. після того, як папір висохла (це відбувається швидко) почніть повертати папір і подивіться на веселку, яка відображається на ній.

* щоб краще побачити веселку на папері, дивіться на неї під сонячними променями.

Захоплюючі хімічні досліди. Цікаві хімічні досліди, які можна легко повторити в домашніх умовах

Захоплюючі хімічні досліди. Цікаві хімічні досліди, які можна легко повторити в домашніх умовах

4. Досліди в домашніх умовах: дощова хмара в банку

Захоплюючі хімічні досліди. Цікаві хімічні досліди, які можна легко повторити в домашніх умовах

Коли маленькі краплі води накопичуються в хмарі, вони стають все важче і важче. У підсумку вони досягнуть такої ваги, що більше не зможуть залишатися в повітрі і почнуть падати на землю – так з’являється дощ.

Це явище можна показати дітям за допомогою простих матеріалів.

Вам знадобиться:

– піна для гоління

– харчовий барвник.

1. наповніть банку водою.

2. зверху нанесіть піну для гоління – це буде хмара.

3. нехай дитина почне капати харчовий барвник на» хмару», поки не почнеться» дощ » – краплі барвника почнуть падати на дно банки.

Під час експерименту поясніть дане явище дитині.

Захоплюючі хімічні досліди. Цікаві хімічні досліди, які можна легко повторити в домашніх умовах

Вам знадобиться:

– тепла вода

— соняшникова олія

– 4 харчових барвника

1. наповніть банку на 3/4 теплою водою.

Захоплюючі хімічні досліди. Цікаві хімічні досліди, які можна легко повторити в домашніх умовах

2. візьміть миску і розмішайте в ній 3-4 ложки масла і кілька крапель харчових барвників. В даному прикладі було використано по 1 краплі кожного їх 4-х барвників – червоний, жовтий, синій і зелений.

Захоплюючі хімічні досліди. Цікаві хімічні досліди, які можна легко повторити в домашніх умовах

3. виделкою розмішайте барвники і масло.

Захоплюючі хімічні досліди. Цікаві хімічні досліди, які можна легко повторити в домашніх умовах

4. акуратно налийте суміш в банку з теплою водою.

Захоплюючі хімічні досліди. Цікаві хімічні досліди, які можна легко повторити в домашніх умовах

5. подивіться, що станеться — харчовий барвник почне повільно опускатися через масло в воду, після чого кожна крапля почне розсіюватися і змішуватися з іншими краплями.

Захоплюючі хімічні досліди. Цікаві хімічні досліди, які можна легко повторити в домашніх умовах

* харчовий барвник розчиняється у воді, але не в маслі, тому що щільність масла менше води (тому воно і «плаває» на воді). Крапля барвника важче масла, тому вона почне занурюватися, поки не дійде до води, де почне розсіюватися і походити на невеликий феєрверк.

6. Цікаві досліди: в олчок, в якому зливаються кольору

Вам знадобиться:

– вирізане з паперу колесо, розфарбоване в кольори веселки

– гумка або товста нитка

– картон

– клей-олівець

– ножиці

– шпажка або викрутка (щоб зробити отвори в паперовому колесі).

Захоплюючі хімічні досліди. Цікаві хімічні досліди, які можна легко повторити в домашніх умовах

1. виберіть і роздрукуйте два шаблони, які ви хочете використовувати.

Захоплюючі хімічні досліди. Цікаві хімічні досліди, які можна легко повторити в домашніх умовах

2. візьміть шматок картону і за допомогою клею-олівця приклейте один шаблон до картону.

3. виріжте приклеєний коло з картону.

4. до зворотного боку картонного кола приклейте другий шаблон.

5. шпажкою або викруткою зробіть два отвори в колі.

Захоплюючі хімічні досліди. Цікаві хімічні досліди, які можна легко повторити в домашніх умовах

6. просуньте нитку через отвори і зав’яжіть кінці в вузол.

Тепер можете крутити ваш дзига і дивитися, як зливаються кольору на колах.

Захоплюючі хімічні досліди. Цікаві хімічні досліди, які можна легко повторити в домашніх умовах

Захоплюючі хімічні досліди. Цікаві хімічні досліди, які можна легко повторити в домашніх умовах

7. Досліди для дітей в домашніх умовах: медуза в банку

Захоплюючі хімічні досліди. Цікаві хімічні досліди, які можна легко повторити в домашніх умовах

Вам знадобиться:

– невеликий прозорий поліетиленовий пакет

— прозора пластикова пляшка

– харчовий барвник

– ножиці.

Захоплюючі хімічні досліди. Цікаві хімічні досліди, які можна легко повторити в домашніх умовах

1. покладіть поліетиленовий пакет на рівну поверхню і розгладьте його.

2. відріжте дно і ручки пакета.

3. розріжте пакет уздовж праворуч і ліворуч, щоб у вас вийшли два листа з поліетилену. Вам знадобиться один лист.

4. знайдіть центр поліетиленового листа і складіть його як кульку, щоб зробити голову медузи. Зав’яжіть ниткою в області» шиї » медузи, але не дуже туго – вам потрібно залишити невеликий отвір, щоб через нього налити воду в голову медузи.

5. голова є, тепер перейдемо до щупальців. Зробіть надрізи в аркуші-від низу до голови. Вам потрібно приблизно 8-10 щупальців.

6. кожне щупальце розріжте ще на 3-4 більш дрібні деталі.

Захоплюючі хімічні досліди. Цікаві хімічні досліди, які можна легко повторити в домашніх умовах

7. налийте трохи води в голову медузи, залишивши місце для повітря, щоб медуза могла «плавати» в пляшці.

8. наповніть пляшку водою і засуньте в неї вашу медузу.

Захоплюючі хімічні досліди. Цікаві хімічні досліди, які можна легко повторити в домашніх умовах

9. капніть пару крапель синього або зеленого харчового барвника.

Захоплюючі хімічні досліди. Цікаві хімічні досліди, які можна легко повторити в домашніх умовах

* закрийте щільно кришку, щоб вода не виливалася.

* нехай діти перевертають пляшку, і дивляться, як в ній плаває медуза.

8. Хімічні досліди: магічні кристали в склянці

Захоплюючі хімічні досліди. Цікаві хімічні досліди, які можна легко повторити в домашніх умовах

Вам знадобиться:

– скляний стакан або миска

— пластикова миска

– 1 чашка солі епсома – сульфат магнію) — використовується в солях для ванн

– 1 чашка гарячої води

– харчовий барвник.

1. насипте сіль епсома в миску і додайте гарячої води. Можете додати в миску пару крапель харчового барвника.

2. протягом 1-2 хвилин розмішуйте вміст миски. Велика частина гранул солі повинна розчинитися.

Захоплюючі хімічні досліди. Цікаві хімічні досліди, які можна легко повторити в домашніх умовах

3. налийте розчин у склянку або келих і помістіть його в морозилку на 10-15 хвилин. Не хвилюйтеся, розчин не настільки гарячий, щоб стакан тріснув.

2

Домашні хіміки-вчені вважають, що найкорисніша властивість миючих засобів — це вміст павів (поверхнево-активних речовин). Пави значно знижують електростатичну напругу між частинками речовин і розщеплюють конгломерати. Ця властивість полегшує чистку одягу. У цій статті хімічних реакцій, які ви можете повторити з побутовою хімією, адже за допомогою павів можна не тільки видаляти бруд, але і проводити видовищні досліди.

Досвід перший: пінний вулкан в банку

Провести цей цікавий експеримент в домашніх умовах дуже просто. Для нього знадобиться:

    Гідроперит, або (чим вище концентрація розчину, тим інтенсивніше буде реакція і ефектніше виверження» вулкана»; тому краще купити таблетки в аптеці і безпосередньо перед використанням розвести їх в невеликому обсязі в пропорції 1/1 (вийде 50% — ний розчин — це відмінна концентрація);

    Гелевий миючий засіб для посуду (приготувати приблизно 50 мл водного розчину);

    Барвник.

Тепер потрібно отримати ефективний каталізатор-аміакат . Обережно і по краплях додавайте аміачну рідину в до повного розчинення.

Захоплюючі хімічні досліди. Цікаві хімічні досліди, які можна легко повторити в домашніх умовахкристали сульфату міді

Розглянемо формулу:

Cuso₄ + 6nh₃ + 2h₂o = (oh)₂ (аммиакат міді) + (nh₄)₂so₄

Реакція розкладання перекису:

2h₂o₂ → 2h₂o + o₂

Робимо вулкан: змішуємо аммиакат з миючим розчином у банку або широкогорлой колбі. Потім швидко вливаємо розчин гідропериту. «виверження» може бути дуже сильним — для підстраховки під колбу-вулкан краще підставити якусь ємність.

Досвід другий: реакція кислоти і солей натрію

Мабуть, це саме звичне з’єднання, яке є в кожному будинку, — це харчова сода. Вона взаємодіє з кислотою, і в результаті виходить нова сіль, вода і вуглекислий газ. Останній можна виявити по шипіння і бульбашок в місці реакції.

Захоплюючі хімічні досліди. Цікаві хімічні досліди, які можна легко повторити в домашніх умовах

Досвід третій: «плаваючі» мильні бульбашки

Це дуже простий досвід з харчовою содою. Вам знадобиться:

  • акваріум з широким дном;
  • харчова сода (150-200 грам);
  • (6-9%-ний розчин);
  • мильні бульбашки (щоб зробити їх самостійно, змішайте воду, засіб для миття посуду і гліцерин);

По дну акваріума потрібно рівномірно розсипати соду і залити її оцтовою кислотою. В результаті виходить вуглекислий газ. Він важчий за повітря і тому осідає біля дна скляного короба. Щоб визначити, чи є там со₂, опустіть запалений сірник на дно — в вуглекислому газі вона моментально згасне.

Nahco₃ + ch₃cooh → ch₃coona + h₂o + co₂

Тепер потрібно дути бульбашки в ємність. Вони будуть повільно переміщатися по горизонтальній лінії (невидимою оку кордоні зіткнення вуглекислого газу і повітря, як би плаваючи в акваріумі).

Досвід четвертий: реакція соди і кислоти 2.0

Для досвіду знадобляться:

  • різні види негігроскопічних харчових продуктів (наприклад, жувальний мармелад).
  • стакан з розведеною харчовою содою (одна столова ложка);
  • стакан з розчином оцтової або будь-який інший доступної кислоти (яблучної, ).

Шматочки мармеладу розрізати гострим ножем на смужки довжиною в 1-3 см і помістити для обробки в стакан з содовим розчином. Почекати 10 хвилин, а потім перемістити шматочки в інший стакан (з кислотним розчином).

Стрічки будуть обростати бульбашкамиОпускатися аж до повного свого завершення.

А якщо ви всерйоз цікавитеся хімією, і хочете, щоб в майбутньому день хіміка став і вашим професійним святом, то вам напевно буде цікаво подивитися наступне відео, де детально розповідається про типові будні студентів-хіміків і їх захоплюючої навчально-наукової діяльності:

Забирай собі, розкажи друзям!

Читайте також на нашому сайті:

Показати ще

Цікава фізика в нашому викладі розповість, чому в природі не може бути двох однакових сніжинок і навіщо машиніст електровоза здає назад перед тим, як рушити, де знаходяться найбільші запаси води і який винахід піфагора допомагає боротися з алкоголізмом.

Хто любив у школі лабораторні роботи з хімії? цікаво, адже, було змішувати щось з чимось і отримувати нову субстанцію. Правда, не завжди виходило так, як було описано в підручнику, але з цього приводу ніхто не страждав, чи не так? головне, щоб щось відбувалося, і ми це бачили прямо перед собою.

Якщо в реальному житті ви — не хімік і не стикаєтеся з куди більш складними дослідами кожен день на роботі, тоді ці експерименти, які можна провести в домашніх умовах, вас точно потішать, як мінімум.

Лава-лампа

Для досвіду потрібно:
— прозора пляшка або ваза
— вода
— соняшникова олія
— харчовий барвник
— кілька шипучих таблеток «супрастину»

Змішуємо воду з харчовим барвником, заливаємо соняшникову олію. Перемішувати не потрібно, та у вас і не вийде. Коли буде видно чітка лінія між водою і маслом, кидаємо в ємність пару таблеток «супрастину». Дивимося на потоки лави.

Так як щільність масла нижче щільності води, воно залишається на поверхні, з шипуча таблетка створює бульбашки, які виносять воду до поверхні.

Зубна паста для слона

Для досвіду потрібно:
— пляшка
— невелика чашка
— вода
— миючий засіб для посуду або рідке мило
— перекис водню
— швидкодіючі харчові дріжджі
— харчовий барвник

Змішуємо в пляшці рідке мило, перекис водню і харчовий барвник. В окремій чашці розбавляємо дріжджі водою і заливаємо отриману суміш в пляшку. Дивимося на виверження.

Дріжджі виділяють кисень, який вступає в реакцію з воднем і виштовхується назовні. Через мильної піни виходить щільна маса, що вивергається з пляшки.

Гарячий лід

Для досвіду потрібно:
— ємність для нагрівання
— прозорий скляний стакан
— плита
— 200 г харчової соди
— 200 мл оцтової кислоти або 150 мл її концентрату
— кристалізована сіль

Змішуємо в каструлі оцтову кислоту і соду, чекаємо коли суміш перестане шипіти. Включаємо плиту і випаровуємо зайву вологу, поки на поверхні не з’явиться масляниста плівка. Одержаний розчин переливаємо в чисту ємність і охолоджуємо до кімнатної температури. Після чого додаємо кристалик соди і дивимося, як вода «замерзає», а ємність стає гарячою.

Нагріті і змішані оцет і сода утворюють ацетат натрію, який при плавленні стає водним розчином ацетату натрію. При додаванні в нього солі він починає кристалізуватися і виділяти тепло.

Веселка в молоці

Для досвіду потрібно:
— молоко
— тарілка
— рідкий харчовий барвник декількох кольорів
— ватяна паличка
— миючий засіб

Наливаємо молоко в тарілку, капаємо барвниками в декількох місцях. Змочуємо ватяну паличку в миючому засобі, опускаємо в тарілку з молоком. Дивимося веселку.

У рідкій частині знаходиться суспензія крапельок жиру, які стикаючись з миючим засобом розщеплюються і спрямовуються від введеної палички на всі боки. А правильний коло утворюється через поверхневого натягу.

Дим без вогню

Для досвіду потрібно:
— гідроперит
— анальгін
— ступка і товкач (можна замінити керамічною чашкою і ложкою)

Експеримент краще робити в добре провітрюваному приміщенні.
Подрібнюємо таблетки гідропериту до порошку, те ж саме робимо з анальгіном. Змішуємо отримані порошки, трохи чекаємо, дивимося, що вийде.

Під час реакції утворюються сірководень, вода і кисень. Це призводить до часткового гідролізу з відщепленням метиламіну, який взаємодіє з сірководнем, суспензія його дрібних кристаликів якого і нагадує дим.

Фараонова змія

Для досвіду потрібно:
— глюконат кальцію
— сухе пальне
— сірники або запальничка

Кладемо на сухе пальне кілька таблеток глюконату кальцію, підпалюємо. Дивимося на змій.

Глюконат кальцію розкладається при нагріванні, що призводить до збільшення обсягу суміші.

Неньютонівська рідина

Для досвіду потрібно:

— миска для змішування
— 200 г кукурудзяного крохмалю
— 400 мл води

Поступово додаємо воду в крохмаль і розмішуємо. Постарайтеся зробити так, щоб суміш стала однорідною. Тепер спробуйте скачати кульку з отриманої маси і утримати його.

Так звана неньютонівська рідина при швидкій взаємодії поводиться як тверде тіло, а при повільному — як рідина.