Види установок пожежогасіння. Засоби пожежогасіння: класифікація та їх застосування

104

Згідно з діючими нормативами пожежної безпеки, в багатьох будівлях складського і промислового типу, офісних об’єктах і різних установах повинна бути забезпечена захист за допомогою аупт. Тому потрібна детальна розшифровка аупт. Це автоматичні установки пожежогасіння, що спрацьовують при перевищенні пожежі нормативних значень в охоронюваній зоні. Автоматичні установки виконують функції . Вони можуть активуватися автоматичним або ручним способом.

Автоматична установка водяного пожежогасіння в складському приміщенні

Будь-які об’єкти можуть оснащуватися автоматичними установками гасіння пожеж при розташуванні персоналу в захищаються об’єктах або неможливості усунення загоряння за допомогою первинних засобів.

Аупт повинні забезпечувати досягнення наступних цілей:

  • усунення загоряння на об’єкті до появи критичних показників вогнестійкості конструкцій;
  • усунення загоряння на об’єкті до появи критичних показників небезпечних факторів пожежі;
  • усунення загоряння на об’єкті до появи ризику руйнування технологічного обладнання;
  • усунення загоряння на об’єкті до нанесення максимального збитку майну.

Різновид вогнегасного складу, метод його подачі і тип аупт встановлюються виходячи з об’ємно-планувальних рішень об’єкта, типу горючого матеріалу і характеристик навколишнього середовища. Часто загоряння може з’являтися у важкодоступних зонах для доставки пінних і диспергованих вогнегасних складів, які подаються за допомогою стаціонарних установок з появою «тіньових» областей. Тому стаціонарними установками забезпечується тільки локалізація вогнища загоряння. Існує й інше обладнання, призначене для локалізації пожежі (це автоматичні огнепреграждающие двері і затвори, водяні завіси та ін.). Тому додатково рекомендується використовувати в ліквідації локалізованих загорянь для оперативних ділянок пожежної охорони.

різновиди аупт

Багато хто з нас задається питанням: система аупт що це таке? існує багато різновидів автоматичних установок гасіння пожеж. До них відносяться газові, порошкові та водяні аупт.

Використання певного типу обладнання залежить від обсягу або площі приміщення, типу пожежної навантаження, виду пристроїв, що захищаються, можливості поповнення, використання і зберігання вогнегасного складу.

водяні установки

В якості використовуваного вогнегасної речовини є вода, яка може включати добавки. Часто застосовуються в поверхневому усуненні загорянь в готелях, універмагах, складських приміщеннях та ін.основною перевагою таких систем є безпека для людини. Ефективним способом усунення пожежі вважається гасіння водою через її надійності, безпеки і низької вартості.

За типом зрошувачів установки бувають спринклерними і дренчерними. Але у всіх систем є багато недоліків:

  • значні витрати води для гасіння;
  • потреба у створенні капітельних об’єктів (резервуарів для резервного зберігання води, дренажних і насосних станцій, дренажу, вододавача);
  • ризик нанесення шкоди матеріальним цінностям та приміщень при затоці;
  • дороге техобслуговування і складний регламент обладнання;
  • потреба в електропостачанні.

Подібних недоліків немає у пожежогасіння за допомогою тонкораспиленной води, коли пожежа усувається краплями діаметром до 100 мкм. У звичайних пожежних установках діаметр крапель при пожежогасінні становить 0,4-2 мм, де 30% витрачається на гасіння, а інший обсяг проливається. А при використанні тонкорозпиленою води надійно гаситься вогнище загоряння при незначних витратах вогнегасного складу на 10-60 с.

спринклерні установки

Являють собою трубопровідну систему, заповнену вогнегасною розчином. Вони оснащені спеціальними насадками (спринклерами), які розкриваються на початку загоряння і подають вогнегасний склад. Гасіння пожежі такими установками починається незалежно від присутності в приміщенні людей.

спринклерне пожежогасіння в офісних приміщеннях

Конструкція являє собою трубопровідну мережу зі спринклерами, встановлену під перекриттями приміщень (ресторану, складів, торгових залів та ін.), де насадки розкриваються при підвищених температурах. На великих площах спринклерні установки діляться на секції, кожна з яких обслуговується індивідуальним контрольно-сигнальним клапаном.

дренчерні установки

Це системи автоматизованого водяного гасіння пожеж, що встановлюються на об’єктах високої пожежонебезпеки. Конструкція обладнання складається з підвідної труби з водою або водним розчином, дренчерних зрошувачів і клапанів. Система може активуватися сухою, мокрою спринклерною системою або від пожежної сигналізації. Дренчерні установки призначені для захисту найбільш вибухо — і пожежонебезпечних місць, де вогонь швидко поширюється (об’єкти з випуску і зберігання легкозаймистих засобів, атомні і гідростанції, камери забарвлення та ін.). Також обладнання може використовуватися в ролі дренчерних завіс, що відсікають стіною вогнегасного складу приміщень із загорянням від інших об’єктів (отвори і атріуми в торгових і готельних комплексах).

Пінні аупт

Пінні автоматичні установки в основному призначаються для гасіння горючих і швидко займистих складів в ємностях, нафтопродуктів, які знаходяться поза або всередині будівель.

Види установок пожежогасіння. Засоби пожежогасіння: класифікація та їх застосуванняпінне пожежогасіння в умовах пожежонебезпечного виробництва

Дренчерне обладнання пінного типу використовується в захисті локальних зон об’єктів, трансформаторів, електроапаратів. Дренчерні і спринклерні установки пінного і водяного гасіння мають схожий пристроєм і призначенням. Особливістю аупт пінного типу є наявність ємності з піноутворювачем і дозуючих пристроїв при окремому зберіганні інгредієнтів вогнегасного складу.

порошкові установки

Використовуються при автоматичному виявленні загоряння, передають інформацію про нього оператору, локалізують і гасять вогонь.

Принцип дії установок наступний: в область горіння подається дрібнодисперсний порошковий склад. Виділяють наступні методу гасіння пожежі: локальний за обсягом, об’ємний і локальний за площею.

Згідно з нормативами пожежної безпеки, установки порошкового гасіння призначені для оснащення адміністративних, громадських, складських і промислових об’єктів, електричних і технологічних установок. Порошок має мінімальну дію на захищаються матеріали та обладнання.

Види установок пожежогасіння. Засоби пожежогасіння: класифікація та їх застосуваннялокальне гасіння загоряння за допомогою порошкової установки

Обладнання за методом управління ділиться на:

  • автономні установки, що здійснюють свої функції по виявленню загорянь і подачі гасить складу незалежно від зовнішніх джерел управління і харчування;
  • автоматичні установки, що виявляють пожежу від сигналу, який надходить на запуск ауппт;
  • установки з ручним запуском. Сигнал на запуск аупт виконується з пожежного поста вручну.

По зберіганню вогнегасного складу обладнання з порошковим пожежогасінням буває модульного типу і централізованого зберігання.

газові установки

Використовуються у виявленні пожеж по досліджуваній площі, сповіщаються про загоряння і подають вогнегасний газ. Установки з газовим гасінням можуть виконувати свої функції в будь-якій зоні приміщення. У порівнянні з іншими типами гасінь, не з’являється корозія на захищається обладнанні, і усуваються наслідки їх використань за допомогою провітрювання. Також газові аупт стійкі до низьких і високих температур.

Газові автоматичні установки пожежогасіння можна використовувати на складах, в приміщеннях з комп’ютерами, для телевізійного, комутаційного і технологічного обладнання, в газоперекачувальних станціях, морських судах, нафтоналивних комплексах, у вибухонебезпечних середовищах, архівах, грошових сховищах.

До достоїнствами газових установок відносять безпеку для озонового шару і людини, гасіння всього обсягу приміщення, відсутність парникового ефекту і перепадів тиску, відсутність отруйних і корозійних компонентів, оперативне гасіння, бюджетна заправка балонів і ін.

Дія установок газового гасіння пожеж засноване на зменшенні концентрації кисню при додаванні в область реакції негорючого газу.

При використанні зріджених газів, вони випускаються з балона зі зниженоюТемпература. Газові аупт створюють захисне середовище в конкретному обсязі. Об’ємне або локально-об’ємне гасіння пожежі проводиться при заповненні приміщення певним обсягом вогнегасного складу. Але такі установки будуть малоефективними в усуненні загоряння матеріалів, які горять без повітря, тліють або схильні до самозаймання (трав’яне борошно, бавовна, тирса), порошків калію, натрію, титану, магнію та ін.

Відповідно до затверджених правил безпеки, затверджених урядовою постановою і «типовими правилами упа», автоматичні установки пожежогасіння слід регулярно піддавати дослідженням, контролювати справність, усувати поломки і регулярно модернізувати його складові матеріали і вузли.

Види установок пожежогасіння. Засоби пожежогасіння: класифікація та їх застосуванняобслуговування установок пожежогасіння

У кожній компанії з аупт, керівником призначається особа, відповідальна за виконання обслуговування установки. Така людина повинна бути навченими і мати посвідчення.

До складу обслуговування аупт входять наступні операції:

  • контроль техстану та забезпечення справної роботи системи;
  • проведення перевірочних пусків системи відповідно до експлуатаційної інструкції та правил;
  • фіксація всіх показників і характеристик, виявлених в ході пробних пусків, в перевірочних актах і спеціальних журналах;
  • організація позачергових перевірок і пусків після позапланового і поточного ремонту, фіксація даних в журналі. Контроль якості та обсягу використовуваного пожежогасіння речовини;
  • визначення граничного стану установок за допомогою випробувань, перевірок, оглядів;
  • розробка заходів, пов’язаних з модернізацією і вдосконаленням аупт;
  • ведення документації та перевірка за участю пожежного інспектора.

вимоги до автоматичних установок пожежогасіння

Згідно з нормативами, всі деталі та вузли установок повинні володіти певним кольором:

  • зеленим – труби, заповнені водою і перебувають у повній готовності;
  • червоним – запірні пожежні механізми, кнопки ручного запуску;
  • синім – труби, заповнені повітрям, що перебувають у стані готовності;
  • коричневим – труби з двоокисом вуглецю і азотом.

Після відновлювального ремонту, перед експлуатацією, установка піддається випробуванню в черговому режимі протягом 3 днів. Станція повинна бути закритою, аварійне освітлення в робочому стані.

У приміщеннях з аупт повинна знаходитися інструкція для робочого персоналу з описом чітких і докладних відомостей про дії при загорянні або помилковому запуску обладнання.


До складу автоматичних установок пожежогасіння входять резервуари і балони, які повинні бути заправленими. Якщо виявлено зниження тиску або маси резервуарів і балонів на 10%, то проводиться їх дозарядка або перезарядка.

Сучасне будівництво з кожним днем розвивається інтенсивніше, і в міру зростання кількості нових будівель поліпшуються і пристрої захисту. У кожному великому офісі або на підприємстві, при монтажі обладнання, в обов’язковому порядку встановлюються системи пожежогасіння. Такі програми захисту необхідні для запобігання загоряння або скорочення зони ураження вогнем, а також з метою уникнути жертв і матеріального збитку.

які бувають види систем гасіння пожеж?

Системи пожежогасіння за функціональними можливостями поділяються на ручні і автоматичні. На відміну від обладнання ручного використання, що працює під контролем оператора, автоматичні системи більш затребувані і зручні. Обладнання з ручним керуванням дозволяє ліквідувати пожежу, яка вже розгорілася і встигла принести певну шкоду. Такі програми не завжди ефективні, так як співробітник, який здійснює гасіння віддалено, не бачить одночасно інших приміщень і не може запобігти пожежі відразу в декількох офісах.

Ручне гасіння пожежі найчастіше призводить до сумних наслідків.

Будівля, що володіє модульною системою пожежогасіння, в більшості випадків для зручності управління розділена на окремі сектори. Кожен модуль має свою установку з вогнегасною речовиною, яка знаходиться в спеціальній цистерні. Модульні установки створені як альтернатива автоматичним системам.

Автоматичні системи пожежогасіння працюють абсолютно за рахунок датчиків і виробляють гасіння пожежі в незалежності від площі загоряння. Такий спосіб забезпечує практично стовідсоткову ліквідацію загоряння на ранніх стадіях.

На зображенні – схема автоматичного комплексу гасіння

у чому переваги автоматичної системи гасіння пожеж?

Використання автоматичної системи пожежогасіння дає ряд головних переваг:

  • протягом 24 годин проводиться спостереження за температурою всередині приміщень;
  • моментальне спрацьовування датчиків сповіщення в разі появи задимленості або підвищення температури;
  • повідомлення про пожежу як світловим, так і звуковим методом;
  • подача оповіщення на центральний пульт;
  • автоматичне гасіння пожеж за допомогою спеціальних механізмів;
  • безперебійна робота систем вентиляції;
  • викид протипожежних сумішей зі спеціальних клапанів.

Для боротьби із загорянням автоматичні системи пожежогасіння використовують цілий ряд різних газів, порошків і рідин:

  • вуглекислий газ;
  • піну в різній концентрації;
  • хімічні порошки;
  • воду;
  • аерозолі.

ліквідація загоряння водними розчинами

Системи водяного пожежогасіння за своїми функціональними характеристиками поділяються на спринклерні і дренчерні. Вони відрізняються один від одного площами гасіння і методами локалізації загоряння.

Спринклерні установки, в залежності від температури в приміщенні, можуть бути як з сухою парою, так і з водою. Такі типи установок застосовуються в тих місцях, де потрібно моментальний викид великого обсягу води для максимально швидкого гасіння пожежі. Спринклерні пристрої спрацьовують на підвищення температури. Якщо в приміщенні спостерігається перевищення допустимих показників тепла, то спрацьовують датчики розбризкування. Спринклерні механізми встановлюються в місцях, де є швидкоспламеняющиеся матеріали. Моментальний відгук програми дозволяє миттєво локалізувати невелике вогнище загоряння.

Види установок пожежогасіння. Засоби пожежогасіння: класифікація та їх застосуванняна фото – спринклерний розпилювач

Дренчерні системи гасіння пожежі спрацьовують тільки після команди датчиків, що уповільнює час реагування на загоряння, але при цьому такий механізм розрахований на велику площу одночасного гасіння. У пожежогасінні вище наведеними способами на даний момент застосовуються системи з тонкоструминним розпиленням, що дозволяє рідини проникнути вглиб вогнища загоряння і швидше локалізувати його.

Системи пожежогасіння на водяній основі крім переваг мають і один важливий недолік. При розпиленні вологи в разі малого загоряння відбувається одномоментно надмірний викид рідини, який може принести більше пошкоджень, ніж користі, особливо в тих місцях, де зберігаються електроприлади або книги.

Система пожежогасіння, яка використовує в своїй основі порошок або піну, є більш ефективною: вона дозволяє гасити пожежі будь-якої складності і горіння різних матеріалів.

Здатність практично повністю відокремлювати вогонь від повітря дозволяє припинити потрапляння кисню і автоматично локалізує пожежу. При гасінні шкідливих речовин створюється можливість запобігти викид отруйних елементів в повітря. Порошкові і пінні генератори спрацьовують в автоматичному режимі, при необхідності вони можуть працювати через центральне управління. Завдяки простій схемі збирання речовин після гасіння, а також ефективності локалізації пожежі, даний вид вогнегасних речовин користується досить високим попитом.

Технічні характеристики вогнегасних засобів з кожним днем поліпшуються, і фірми випускають речовини з більш якісними властивостями. На ринку підвищеним попитом користуються аерозольні розпилювачі, здатні за рекордно короткий час локалізувати пожежу, так як в складі містять речовини, які спалюють запалені ділянки горіння. Виділяється газ, що утворюється в результаті спалювання, заповнює приміщення і гасить пожежу.

На відео-більше інформації про автоматичну систему пожежогасіння:

Людина завжди прагнув домогтися досконалості практично у всьому. Реальним підтвердженням цьому служить прогрес в технічній галузі. Сьогодні зовсім на інший рівень, вищий, вийшла система пожежогасіння.Сучасні способи ліквідації вогню дозволяють зберегти життя людей, що знаходяться в певних приміщеннях, а також уберегти їх майно. Одним з варіантів боротьби з пожежею стала спринклерна система, яка усуває загоряння відразу ж після його виникнення. Якщо об’єкт оснащений таким способом гасіння відкритого полум’я, то не доводиться чекати приїзду спеціальних служб, а також користуватися вогнегасниками.

Різновиди протипожежного водопостачання

Сьогодні для призначення створюють спринклерні та дренчерні системи. Перші бувають повітряними, водяними і змішаними. Ці системи призначені для установки в приміщеннях як з опаленням, так і без нього. У водяних установках трубопроводи повністю заповнені рідиною. Тому використовуються такі системи тільки в опалювальних приміщеннях. У повітряних установках вода надходить в трубопровід тільки після спрацьовування контрольно-сигнального клапана. Їх можна використовувати в неопалюваних приміщеннях. Трубопроводи спочатку заповнені тому тільки після його виходу починається гасіння вогню водою. Також для приміщень, які не мають опалення, застосовуються змішані системи. В таких установках трубопроводи влітку заповнені водою, а взимку в них знаходиться стиснене повітря, так як рідина при низьких температурах замерзає.

Дренчерні системи мають в своєму складі головки, які оснащені отворами діаметром 8, 10 і 12,7 мм.такі елементи застосовуються не тільки для але також з їх допомогою створюються водяні завіси. Вони призначені для ізоляції вогнищ загоряння. В дію такі системи можуть приводитися ручним і автоматичним методом.

Види установок пожежогасіння. Засоби пожежогасіння: класифікація та їх застосування

Особливості застосування установок спринклерного типу

Такий вид відбувається повністю автоматично. Спринклерна система створюється на великих об’єктах. Особливістю цих установок є локалізація відкритого полум’я на закритих площах, де поширення вогню супроводжується великою кількістю тепловиділень. Найчастіше такий спосіб застосовується в місцях великого скупчення людей, на автостоянках, що мають закритий тип, в численних офісах, торгових і виробничих приміщеннях.

Принцип роботи

З водопровідних мереж складається будь-яка спринклерна система пожежогасіння. Принцип роботи полягає в тому, що установка завжди готова до подачі речовини, яка сприяє ліквідації загоряння. Це може бути вода або спеціальний склад. Робота системи здійснюється під високим тиском. По всій площі певного приміщення розподілені розбризкувачі, які в звичайному стані закриті спринклерами. Ними є спеціальні насадки, виготовлені з легкосплавного матеріалу. Коли виникає пожежа, на клапан впливає висока температура, при цьому відбувається розтин пломби і здійснюється подача кошти для гасіння полум’я.

Види установок пожежогасіння. Засоби пожежогасіння: класифікація та їх застосування

Особливості конструкції

Спринклерна може складатися з декількох окремих секцій. Кожна з них оснащується індивідуальним контрольно-сигнальним клапаном. Також окрема секція може обладнуватися спеціальними пристроями, які здійснюють подачу стисненого повітря. Це необхідно для того, щоб підвищити тиск в трубопроводах. Такі особливості конструкції систем пожежогасіння залежать від площі об’єкта, а також його конфігурації.

Види встановлюваного обладнання

Будь-яка спринклерна система має теплові замки. У більшості випадків вони спрацьовують, коли температура досягає 79, 93, 141 або 182 градусів. Перші два значення відносяться до низькотемпературних систем. Їх спрацьовування повинно відбуватися не пізніше ніж через 300 секунд після виникнення пожежі. Така вимога зазначено в гост р 51043-2002. Два наступних значення відносяться до високотемпературних систем. Для них тепловий замок повинен спрацювати не пізніше ніж через 600 секунд після того, як почалося займання в приміщенні.

Види установок пожежогасіння. Засоби пожежогасіння: класифікація та їх застосування

Проектування та монтаж спринклерної системи пожежогасіння

Спочатку завжди необхідно виконати проект. Він знадобиться для правильного розміщення на об’єкті обладнання та трубопроводів системи пожежогасіння. Коли виконується розробка креслень, завжди враховується площа певного приміщення. Також необхідно брати до уваги витрата речовини, необхідного для гасіння пожежі. Залежно від типу приміщення визначається місце розташування кожного елемента системи, якими є зрошувачі, трубопроводи, а також і вузол управління. При цьому обов’язково враховується висота стель, існуюча вентиляція і параметри, при яких буде здійснюватися подача води.

Монтаж спринклерної системи складається з декількох етапів. На об’єкт спочатку поставляються всі необхідні матеріали та комплектуючі. Потім виконується прокладка кабелів і безпосередньо самих трубопроводів системи. Далі здійснюється монтаж інших елементів, які входять до складу установки пожежогасіння. На останньому етапі проводяться пуско-налагоджувальні випробування.

Види установок пожежогасіння. Засоби пожежогасіння: класифікація та їх застосування

Основний елемент для кріплення труб

Трубопроводи спринклерних систем підвішуються до горизонтальних поверхонь. В основному ними є стелі приміщень. Для спрощення застосовують хомут для спринклерних систем. Зовнішній вигляд такого пристосування має каплевидную форму. Виготовляються хомути, як правило, з оцинкованої сталі. Вони мають різний діаметр, в залежності від розмірів використовуваних труб в системах. У хомутах існує спеціальний отвір, яке призначене для закріплення їх на стелі. Щоб виконати такий процес, необхідно вставити стрижень з різьбленням, який буде зафіксований за допомогою гайки. При використанні такого способу монтажу існує можливість регулювати рівень трубопроводу. Зазвичай спочатку виконується установка необхідної кількості хомутів на стелі, після чого проводиться монтаж безпосередньо самої системи. Завдяки використанню таких елементів установка трубопроводів відбувається дуже швидко. Хомути можна кріпити за допомогою різних засобів — це можуть бути штифти або шпильки з різьбленням.

Види установок пожежогасіння. Засоби пожежогасіння: класифікація та їх застосування

Обслуговування установок

Спринклерна система, як і будь-яка інша потребує регулярного сервісі. Він має велике значення для підтримки установки в робочому стані. Одними з головних елементів є зрошувачі, які необхідно постійно перевіряти на предмет відсутності пошкоджень фізичного характеру. Потрібно стежити за тим, щоб у них не було протікання, а також на таких елементах не повинні бути присутніми сліди корозії і руйнування. Якщо дефекти все ж будуть виявлені, то необхідно виконати обов’язково заміну теплових замків, при цьому здійснюється повний злив рідини. Після проведення всіх робіт проводиться перезапуск системи. Також власником таких установок необхідно знати, що їх безаварійна експлуатація можлива протягом 10 років після виконання монтажу.

Види установок пожежогасіння. Засоби пожежогасіння: класифікація та їх застосування

Ефективність спринклерних систем

В даний час для отримання достовірних відомостей про роботу будь-якого обладнання виконують збір відомостей, з яких формується статистика. Згідно з останніми даними, спринклерна система пожежогасіння ефективно виконує свої завдання, якщо в 10-40% можливих випадків відбудеться спрацьовування хоча б одного зрошувача. До 80 відсотків загорянь вдається усунути при одночасному включенні 10 клапанів. При цьому така ефективність спостерігається на значній території. Виконавши монтаж спринклерної системи на об’єкті, власник приміщення витратить мінімальну кількість грошових коштів. У підсумку він отримає установку пожежогасіння, яка буде повністю працювати в автоматичному режимі. Одночасно з цим вона не залежить від підключення до електричної мережі. Всі перераховані переваги дозволяють спринклерної установки займати лідируючі позиції серед всіх існуючих на сьогодні систем гасіння пожеж.

Пожежогасіння-сукупність заходів, методів, засобів спрямованих на усунення пожежі.

Існують різні засоби пожежогасіння:

  • первинні засоби пожежогасіння — це засоби гасіння пожежі в його початковій стадії, якими може скористатися людина, яка не має професійної підготовки. До них відносяться вогнегасні речовини і матеріали (вода, пісок та ін.), пожежне водопостачання, пожежний інвентар та інструмент (відра і чани водою, ящики з піском, лопати, ломи та інше) і вогнегасники.
  • мобільні засоби пожежогасіння-це пересувні засоби пожежної охорони. До них відносяться пожежні автомобілі, поїзди, судна, засоби гасіння з повітря (літаки і вертольоти), пожежні мотопомпи та інші пересувні технічні засоби (причепи, трактори).
  • установки (системи) пожежогасіння-це стаціонарні системиГасіння, призначені для усунення або локалізації пожежі, шляхом випуску спеціальних вогнегасних речовин.

Системи пожежогасіння

Установки пожежогасіння розрізняються за ступенем автоматизації, конструктивного пристрою, способу гасіння і типу вогнегасної речовини.

За способом автоматизації розрізняють автоматичні системи пожежогасіння і ручні. При цьому автоматичні системи пожежогасіння, крім спринклерних, можуть включатися також і ручним способом.

Автоматичні системи пожежогасіння-системи пожежогасіння, що спрацьовують при перевищенні порогових контрольованих значень в захищається зоні. Їх метою є ліквідація пожежі, в тих випадках, коли ліквідація первинними засобами неможлива або персонал знаходиться не цілодобово.

Конструктивні особливості безпосередньо залежать від типу вогнегасної речовини, що використовується в системі, пожежонебезпеки об’єкта і обладнання використовуваного на об’єкті.

Класифікація систем пожежогасіння по використовуваній речовині гасіння

Пінне пожежогасіння

Пінні установки пожежогасіння – системи, використовувані піну в якості речовини гасіння пожежі. Головна характеристика піни — її кратність, тобто співвідношення обсягу піни після розпилення до обсягу піни в зрідженому стані. Найбільш поширена піна середньої кратності (кратність від 30 до 200).

Переваги пінного пожежогасіння:

  • менша витрата води, в порівнянні з водяним.
  • завдяки великій кратності можливе гасіння великих площ і сильних загорянь.
  • ефективність гасіння горючих рідин. Піна повністю покриває поверхню гасіння, знижує температуру палаючих речовин до температури, при якій горіння неможливо, перешкоджає виділенню горючих газів, перекриваючи доступ до палаючих речовин.

В основному, пінне вогнегасіння використовується на нафтопереробних об’єктах, складах, що зберігають нафтопродукти, через не безпечного хімічного складу піни, але сьогодні існують і безпечні концентрати піни.

Водяне пожежогасіння

Водяні установки пожежогасіння – одна з найдешевших і популярних систем пожежогасіння, що гасить речовиною в якій є звичайна вода або вода зі спеціальними речовинами. До основних переваг даної системи відносяться дешевизна, порівняно висока теплоємність води і висока питома теплота газоутворення, хімічна інертність по відношенню до більшості горючих речовин. Але у водяного пожежогасіння є і досить істотні недоліки:

  • можливість нанесення великого матеріального збитку водою.
  • необхідність побудови капітальних конструкцій (насоси, резервуари, комунікації, які, між іншим, займають досить багато місця, через ще одного мінуса-великого споживання води).
  • велике енергоспоживання, що змушує йти на додаткові витрати на забезпечення безперебійності живлення.

Газове пожежогасіння

Установки газового пожежогасіння – системи, в яких для гасіння пожежі використовується газ. За принципом роботи вони діляться на ті, в яких газ витісняє кисень, ліквідуючи можливість горіння, і на ті, в яких газ вступає в реакцію інгібування (уповільнення) з продуктами горіння, тим самим сповільнюючи горіння або ліквідує його зовсім. До 1 виду відносяться системи використовують азот, інерген, аргон, діоксид вуглецю. До другої-хладони. Газове пожежогасіння смертельно для людини, і використовується на об’єктах, де розташоване дороге обладнання, значущі історичні цінності та інші об’єкти, гасіння іншими способами яких призведе до значного збитку (наприклад, серверні, музеї, бібліотеки, сховища).

Порошкове пожежогасіння

Порошкова система пожежогасіння застосовується для гасіння пожеж класу а, в, с, а також при гасінні обладнання під напругою. Але використовувати порошкове гасіння забороняється в приміщеннях з великою кількістю людей, приміщеннях, які неможливо покинути до початку гасіння, на об’єктах з обладнанням, що має безліч дрібних контактних пристроїв і одночасно з системами димовидалення і вентиляції. Порошок — вельми специфічна речовина гасіння, але в цьому і полягають його плюси; їм успішно гасять натрій, літій та інші лужні метали.

Аерозольне пожежогасіння

Аерозольні системи пожежогасіння використовуються в якості систем гасіння досить успішно, але вони не застосовні в ряді випадків:

  • при гасінні пористих, сипучих та інших речовин, схильних до тління зсередини, не на поверхні речовини.
  • при гасінні хімічних речовин і сумішей, горіння яких можливе без доступу повітря.
  • при гасінні пірофорних речовин (речовин, які в роздробленому стані здатні самозайматися), гідридів металів і порошкових металів.
  • коли метою гасіння є приміщення масового перебування людей (від 50 осіб) або приміщення, яке неможливо покинути до початку роботи системи гасіння.
  • забороняється установка генераторів аерозольного пожежогасіння, що мають температуру більше 400 градусів цельсія на відстані 15 см від генератора, в будівлях 3 і більш низького ступеня вогнестійкості.

Тонкодисперсійне пожежогасіння

Тонкодисперсійне пожежогасіння – це гасіння розпорошеною водою. Можна сказати, що це вдосконалена система пожежогасіння, в якій завдяки тонкому розпорошенню були усунені деякі мінуси попередника:

  • значно менша витрата води.
  • внаслідок першого, менший збиток від пролитої води і менший обсяг, займаний резервуарами.
  • більш висока ефективність. Сумарна площа поверхні крапель при розпиленні значно вище, ніж площа струменя, що забезпечує більш швидку тепловіддачу, а як наслідок і більш швидке гасіння пожежі. А також при більш швидкому випаровуванні пар витісняє кисень, ліквідуючи умови горіння.

Інженерне обладнання будівель за останні десятиліття зазнало значних змін. Те, що ще недавно монтувалося тільки на пожежонебезпечних промислових підприємствах, стало стандартним варіантом технічного забезпечення при будівництві, реконструкції торгових, ділових центрів, офісних, адміністративних будівель.

Стаціонарні автоматичні системи пожежогасіння стали там звичним обладнанням, що дозволяє забезпечити безпеку персоналу, відвідувачів, швидко і ефективно погасивши вогонь на початковій стадії. Але, крім автоматичних установок, існують і інші типи протипожежного обладнання, затребувані на різних за призначенням захищаються об’єктах-підприємствах, будівлях. Тому варто розглянути весь спектр стаціонарних систем пожежогасіння, щоб представити загальну ситуацію з ними.

Без автоматики

Перш ніж з’явилися установки, що дозволяють виявляти і ліквідувати загоряння без участі людей, було винайдено багато спеціального стаціонарного обладнання для первинного пожежогасіння силами робітників, службовців, що працюють на підприємстві, в установі, а також для використання їх прибувають пожежними підрозділами для скорочення часу подачі води.

Багато з них використовуються і зараз:

  • . Найчастіше встановлюються вертикальні металеві трубопроводи з сполучними головками на зовнішніх стінах будівель, що дозволяють пожежним підрозділам швидко подати воду на покрівлю, покриття, горище або технічний поверх без прокладки рукавних ліній. Однак існують і горизонтальні сухотруби, що забезпечують негайну подачу води на ділянки території об’єкта, що захищається, проїзд до яких утруднений через щільну забудову або інших причин.
  • з перфорованих металевих труб або з встановленими дренчерними головками-зрошувачами. Призначені для захисту будівельних, технологічних прорізів, тамбур-шлюзів у виробничих цехах для того, щоб, запустивши їх вручну, обмежити поширення пожежі, відсікти вогонь в межах приміщення, пожежного відсіку будівлі.
  • перфорований протипожежний водопровід локального пожежогасіння. Використовуються для ручного пожежогасіння окремих приміщень. Наприклад, саун, лазень.
  • . Такі установки з великою витратою води встановлюють по периметру складів: пиломатеріалів, технологічної тріски, відходів підприємств лісопромислового комплексу, лісохімічної галузі, щоб тримати під «прицілом», екстрено гасити деревні матеріали, схильні у великих обсягах до самозаймання.
  • з ручним пуском. У такому режимі працюють як спочатку спроектовані системи, так і колишні автоматичні установки пожежогасіння( аупт), вимушено змінили спосіб активації / запуску в зв’язку зТехнічними неполадками внаслідок виходу з ладу спонукальної системи, найчастіше пожежної сигналізації, відсутності планового обслуговування і ремонту.

Чи не автоматичні (ручний пуск) при значно менших витратах на їх проектування, покупку комплектуючих елементів, монтаж і обслуговування в порівнянні з автоматичними установками, як показує практика, бувають дуже ефективні, дозволяючи або загасити, локалізувати загоряння своїми силами до прибуття пожежних підрозділів, або значно скоротити час розгортання, прокладки рукавних ліній до вогнища пожежі.

Висновок: не варто демонтувати існуючі стаціонарні системи пожежогасіння з ручним пуском, що знаходяться в працездатному стані, навіть коли будівля обладнується новою автоматичною установкою, якщо це технічно, ситуаційно можливо. Адже чим більше дублюючих систем, тим більша ймовірність локалізації пожежі, швидкого, ефективного гасіння, забезпечення безпеки людей.

Автоматичні

Такі системи, що поєднують в собі можливість як до самостійної роботи без участі чергового персоналу, так і до запуску/управління в ручному, дистанційному, локальному (по зонах, ділянках, приміщеннях) режимі – це, звичайно, наступний і якісний крок у розвитку стаціонарного протипожежного обладнання.

Це тріо, особливо перша речовина, стало конкурувати з водою і піною в останні десятиліття. Причини, цього наступні…

При гасінні водою шкоди власникам, орендарям будівель, приміщень, особливо розташованих на поверхах під вогнищем пожежі, від її використання часто можна порівняти із загальним матеріальним збитком від нього, чого абсолютно не можна сказати про газ, в меншій мірі – про аерозолі, порошку.

  • у постперебудовний період стало масовим явищем відмовлятися від установок/систем водяного пожежогасіння на користь порошкового, аерозольного. Пояснювалося це як власниками, так і фахівцями організацій, що займаються проектуванням і монтажем аупт, мінімумом шкоди для оздоблення інтер’єру, меблів, обладнання, товароматеріальних цінностей; більш низькою вартістю системи в цілому, простотою і швидкістю виконання робіт по установці, легкістю подальшого обслуговування. Хоча якби власник побачив перед собою реальну проектно-кошторисну картину порівняння порошкової / аерозольної та водяної стаціонарної системи для свого об’єкта, в тому числі з необхідністю зберігання 100% (!) запасу модулів пожежогасіння, необхідністю їх регулярної заміни, то вибір міг бути зовсім іншим. Але мода укупі з жадібністю перемагала набагато частіше.
  • газове, що є найдорожчим видом пожежогасіння, раніше використовувалося тільки на особливо важливих об’єктах, отримало поштовх до застосування з масовою появою нового покоління обчислювальної техніки, що зажадала добре захищених від диму, вогню приміщень – серверних, центрів обробки і зберігання інформації. Адже в порівнянні зі ціною електронного обладнання, що встановлюється в них, вартість проектування, комплектуючих системи, монтажу газових аупт виявилася несуттєвою.

Спрацьовування системи на основі порошку (робимо висновки)

Статистика використання на пожежах по порошковим, газовим і аерозольним аупт показує, що часто вони не спрацьовують, що викликано відсутністю регулярного обслуговування, поточного ремонту, часто навіть мінімальної уваги до їх технічного стану з боку власників будівель. По суті, чималі кошти, вкладені в їх створення, викинуті на вітер.

Підводячи підсумки: наявність стаціонарних систем пожежогасіння, що працюють в будь – якому режимі запуску-не гарантія повної безпеки людей, збереження товароматеріальних цінностей, але значний крок на шляху до цього. Посилити це можливо, забезпечивши: регулярне обслуговування аупт працівниками організації, що має відповідну ліцензію мнс; контроль за її станом з боку інженерних служб, провідних фахівців, співробітників охорони, чергового персоналу підприємства, організації.

Приклад як це все працює дивимося у відео