Виготовлення будинку дзеркала для рефлекторного телескопа. Ньютонівський телескоп з того, що під рукою

99

Величезна кількість вільної енергії сонця, води і вітру і багато чого іншого з того, що може дати природа, люди використовують давно. Для когось це хобі, а хтось не може вижити без пристосувань, які можуть витягувати енергію «з повітря». Наприклад в африканських країнах сонячні батареї давно стали рятівним супутником для людей, в посушливих селах впроваджуються системи зрошення на сонячних батареях, встановлюються «сонячні» насоси на колодязі та ін.

В європейських країнах сонце не світить настільки яскраво, але літо досить спекотне, і дуже шкода, коли дармова енергія природи пропадає даремно. Існують вдалі розробки печей на сонячній енергії, але в них використовуються цілісні або збірні дзеркала. Це по-перше дорого, по-друге ускладнює конструкцію і тому не завжди зручно в експлуатації, наприклад, коли потрібна мала вага готового концентратора.
Цікаву модель саморобного параболічного сонячного концентратора створив талановитий винахідник.
Для її виготовлення не потрібні дзеркала, тому вона дуже легка і не буде важким вантажем в поході.

Виготовлення будинку дзеркала для рефлекторного телескопа. Ньютонівський телескоп з того, що під рукою

Виготовлення будинку дзеркала для рефлекторного телескопа. Ньютонівський телескоп з того, що під рукою

Для створення саморобного сонячного концентратора на основі плівки потрібно зовсім небагато речей. Всі вони продаються на будь-якому речовому ринку.
1. Самоклеюча дзеркальна плівка. Вона має рівну блискучу поверхню і тому є прекрасним матеріалом для дзеркальної частини сонячної печі.
2. Лист дсп і такий же за розміром лист оргалита.
3. Тонкий шланг і герметик.

Як зробити сонячну піч?

Спочатку з деревно-стружкової плити потрібного вам розміру електролобзиком вирізаються два кільця, які треба приклеїти один до одного. На фото і відео фігурує одне кільце, але автор вказує, що пізніше він додав друге кільце. За його словами, можна було б обмежитися одним, але довелося збільшити простір для формування достатньої увігнутості параболічного дзеркала. В іншому випадку фокус променя буде розташовуватися занадто далеко. Під розмір кільця вирізається коло з оргалита для формування задньої стінки сонячного концентратора.
Кільце слід приклеїти до оргалита. Обов’язково добре все промажте герметиком. Конструкція повинна бути повністю герметичною.
Збоку акуратно, щоб були рівні краї, виконайте невеликий отвір, в яке щільно вставте тонкий шланг. Для герметичності з’єднання шланга і кільця також можна обробити герметиком.
Поверх кільця натягніть дзеркальну плівку.
Відкачайте повітря з корпусу установки і таким чином сформуйте сферичне дзеркало. Шланг загніть і затисніть прищіпкою.
Зробіть зручну підставку для готового концентратора. Енергії даної установки досить, щоб розплавити алюмінієву банку.

Увага ! параболічні сонячні відбивачі можуть бути небезпечними і можуть при необережному поводженні привести до опіків і пошкоджень очей!
Подивіться процес виготовлення сонячної грубки на відео.

Використаний матеріал з сайту забацай.рп. Як зробити сонячну батарею -.

Ця стаття призначена для тих астрономів-любителів, які вже награлися з біноклем і телескопом-рефрактором, розглянули фази венери, кільця сатурна і супутники юпітера, і хочуть чогось менш нудного і більш приголомшливого. Наприклад, в 1000 крат з величезним об’єктивом. Зробити таке на одних лінзах неможливо: дають так звану хроматичну аберацію, яка проявляється у вигляді райдужних ореолів навколо об’єктів, тим сильніших, чим сильніше збільшення телескопа.

Тому постає завдання зібрати саморобний телескоп-рефлектор, тобто телескоп на дзеркалах. У його найпростішій формі він складається з двох дзеркал (об’єктива і діагонального) і однієї лінзи-окуляра.

Де дістати

Головне дзеркало-об’єктив телескопа-рефлектора — найважливіша і відповідальна його частина. І вона ж-найскладніша у виготовленні. Знайти готове дзеркало такого типу практично неможливо.

Хоча є один спосіб: можна зробити таке з увігнутою або опукло-увігнутою лінзи. Знайдіть увігнуту або опукло-увігнуту лінзу найбільшого розміру, якого тільки зможете знайти. Важливо, щоб фокусна відстань була якомога вище, а, значить, увігнутість якомога менше: від занадто потужних увігнутих лінз потрібно не сферична, а параболічна форма, а це вже зовсім інший дефіцит, який ніяк не зімпровізіруешь.

Найнадійніший розрахунок — це знайти плосковогнутую діаметром в 10-12 см і оптичною силою в 1 діоптрію. Пошукайте її в оптичних магазинах. Саморобний телескоп в 1000 крат, таким чином, не вийде, але дещо зробити з таким можна.

Виготовлення будинку дзеркала для рефлекторного телескопа. Ньютонівський телескоп з того, що під рукою

Сріблення за допомогою хімії

Потім треба зайнятися срібленням, щоб отримати дзеркало. Приготуйте розчин, який називається реактивом толленса. Для того щоб приготувати цей реактив, потрібні: нітрат срібла (ляпіс), їдкий натр (каустична сода) і розчин аміаку.

У комплект до цього реактиву ще знадобиться формалін (розчин формальдегіду). На 10 мл води розчиніть 1 г нітрату срібла, на інші 10 мл води — 1 г їдкого натру. Змішайте ці розчини, повинен випасти білий осад. Приливайте розчин аміаку, поки осад не розчиниться. Цей розчин і є реактив толленса.

Щоб використовувати його для сріблення, слід налити його в увігнуту частину, попередньо ретельно очищену від будь-яких забруднень. Якщо дуже слабко увігнутість, слід зробити по її краю бар’єрчик з воску або пластиліну.

Виготовлення будинку дзеркала для рефлекторного телескопа. Ньютонівський телескоп з того, що під рукою

Налив реактив, слід починати частими краплями додавати в нього формалін. Незабаром утворюється плівка срібла, і вона перетвориться в увігнуте дзеркало. Майте на увазі, що реактив толленса не зберігається довго, використовувати його треба відразу після того, як він приготований.

Є і способи виготовити увігнуту поверхню самостійно, в першу чергу — вишліфовування на скляних колах увігнутої поверхні. Однак ці способи занадто складні, і не рекомендовані до використання початківцями.

Таким же способом, як і увігнуте, слід виготовити діагональне дзеркало. Воно повинно бути ідеально прямим; для його виготовлення підійде плоска сторона будь плосковипуклої або плосковогнутой.

Виготовлення будинку дзеркала для рефлекторного телескопа. Ньютонівський телескоп з того, що під рукою

Збірка телескопа

Тепер можете починати збирати саморобний . Вам знадобиться труба, довжиною точно в фокусну відстань (якщо ви використовували для виготовлення плосковогнутую лінзу в 1 діоптрію, то візьміть трубу довжиною в 100 см, +0,5 — 1 см поправки на товщину).

Труба повинна бути відкритою з одного кінця і закритою з іншого, і зсередини пофарбована самою чорною фарбою, що тільки зможете знайти. Діаметр труби повинен бути в 1,25 рази більше діаметра дзеркала-рефрактора, якщо ви використовували для виготовлення лінзу діаметром в 100 мм, візьміть трубу діаметром в 125 мм.

В донці труби, точно по центру, закріпіть дзеркало-об’єктив. Щоб це зручно було робити, донці краще передбачити знімне. Кріпити об’єктив до донця можна, наприклад, суперклеєм.

Виготовлення будинку дзеркала для рефлекторного телескопа. Ньютонівський телескоп з того, що під рукою

Зробіть отвір ближче до відкритого кінця труби. Щоб вирахувати потрібне положення для отвору, відрахуйте від відкритого кінця труби її радіус. Там і повинен розташовуватися центр отвору. У цьому отворі буде укріплений окуляр (перпендикулярно трубі).

Воно повинно висіти на оптичній осі під кутом в 45 градусів. Якщо кут витриманий правильно, то при погляді в окуляр ви будете бачити зображення. Якщо з першого разу не вийде, поекспериментуйте з кутом.

Всім привіт! з вами віталій соловей. Сьогодні моя стаття буде на тему параболічних дзеркал і взагалі енергії сонця. Пару років тому на просторах інтернету сша я натрапив на унікальне на ті часи пристрій — параболічне дзеркало, яке так само ще називають концентратором прямих сонячних променів. Візуально воно нагадує супутникову тарілку з дзеркальною поверхнею всередині.

Виготовлення будинку дзеркала для рефлекторного телескопа. Ньютонівський телескоп з того, що під рукою

Принцип дії даної тарілки такий, що при попаданні сонячних променів на дзеркальну поверхню, промені відбиваються і накопичуються в одній точці. Це відбувається завдяки параболічної формі тарілки і промінь світла відбивається точно під таким же кутом, під яким потрапив на дзеркальну поверхню.

При правильному виконанні, так званого, опуклого дзеркала, температура в місці скупчення променів може досягати 2 000 градусів за цельсієм.

На підтвердження цього наведу відеоролик

Поверхня параболічного дзеркала може бути або цілісна, тобто без швів, або зі шматочків дзеркал або відбиває плівки. На відео вище, дзеркало складалося з 5800 окремих маленьких дзеркал. Але складність полягає в тому, щоб правильно їх все розмістити. Розмістити всі 5800 міні дзеркал під правильним кутом.

Так само поверхня може бути покрита шматочкамиВідбиває срібної плівки, що теж не є гуд, так як через численні швів, сонячні промені злегка розсіюються і ефект буде значно слабкіше.

Ви ходом в даній ситуації може бути, якщо саму опуклу тарілку виготовити з декількох поздовжніх частин, на які рівно наклеєна відображає плівка.

Виготовлення будинку дзеркала для рефлекторного телескопа. Ньютонівський телескоп з того, що під рукоюв такому випадку відбиті промені під найбільш правильним кутом будуть фокусуватися в точці скупчення. Але найефективнішим способом виготовлення все таки є натуральне скляне дзеркало параболічної форми, яке, звичайно коштувати буде неміряно для застосування дзеркала в побуті.

Найпростіший і найбільш ефективний варіант, який я знайшов — це метод вакуумного формування параболічного дзеркала.

Виготовлення будинку дзеркала для рефлекторного телескопа. Ньютонівський телескоп з того, що під рукою

Під час приклеювання, плівку краще розстелити дзеркальною стороною до стільниці, а обклеєною посудиною накрити її і трохи притиснути.

Виготовлення будинку дзеркала для рефлекторного телескопа. Ньютонівський телескоп з того, що під рукою

  • тепер щоб сформувати параболічну форму для плівки, потрібно відкачати повітря з отриманого судини. Для цього просвердлимо отвір в будь-якій частині пластикової посудини і вставимо туди велосипедний золотник.

Важливо! золотник потрібно встановити зворотною стороною навиворіт, так як ми будемо викачувати повітря, а не накачувати його всередину посудини.

Виготовлення будинку дзеркала для рефлекторного телескопа. Ньютонівський телескоп з того, що під рукою

І ось, що повинно вийти в ідеалі:
Виготовлення будинку дзеркала для рефлекторного телескопа. Ньютонівський телескоп з того, що під рукою

На цьому поки все, в наступних статтях ще розповім про інших, не менш важливих застосуваннях параболічного дзеркала. А наостанок відео про те, як розвести вогонь за допомогою туалетного паперу і столової ложки:

Зоряне небо завжди тягнуло дослідників, напевно кожен хоч раз в житті мріяв відкрити якусь зірку або сузір’я і назвати його на честь близької йому людини. Представляю вашій увазі невелике керівництво, яке складається з двох частин в яких наводяться докладний опис, як зробити з нуля своїми руками дерев’яний телескоп. У цій частині буде показано, як ви можете виготовити ключовий елемент телескопа: первинне дзеркало .

Хороше дзеркало допоможе вам розглянути різні деталі місяця, планет сонячної системи та інших об’єктів далекого космосу в той час, як дзеркало поганої якості дасть вам тільки розпливчасті обриси предметів.

Дзеркала телескопа вимагають надзвичайної точної поверхні. У більшості випадків відмінна якість дзеркал досягається шляхом ручного полірування, а не машинного полірування. Це одна з причин, чому деякі люди вважають за краще виготовляти власні дзеркала, а не купувати дешеві промислові зразки. Друга причина — ви придбаєте необхідні знання з виробництва високоякісних оптичних приладів, а як відомо знання за плечима не носити.

Крок 1: матеріали

Виготовлення будинку дзеркала для рефлекторного телескопа. Ньютонівський телескоп з того, що під рукою

  • стакан-заготовка виготовлена з матеріалу з низьким коефіцієнтом розширення (пірекс, боросилікатне скло, дюран 50, церодур, і т. Д.);
  • карбід кремнію різної зернистості (60, 80, 120, 220, 320 одиниць);
  • оксид алюмінію (25, 15, 9 і 5 мкм);
  • оксид церію;
  • смола;
  • точильний камінь;
  • водонепроникна штукатурка (зубний гіпс);
  • керамічна плитка;
  • епоксидний клей.

Крок 2: підготовка заготовки

Виготовлення будинку дзеркала для рефлекторного телескопа. Ньютонівський телескоп з того, що під рукою

Скляні заготовки часто приходять з мітками на поверхні. «круглий знак» в нижній частині – залишений грубкою, а верхні позначки – з’явилися в слідстві різниці температур при охолодженні скла.

Виготовлення будинку дзеркала для рефлекторного телескопа. Ньютонівський телескоп з того, що під рукою

Виготовлення будинку дзеркала для рефлекторного телескопа. Ньютонівський телескоп з того, що під рукою

Почнемо з обробки кромок скла, щоб обмежити ризик відколів. Точильний камінь є прекрасним інструментом для виконання даної операції. Не забувайте про засоби індивідуального захисту органів дихання і пам’ятайте про те, що скло і камінь слід змочувати водою (так як скляний пил дуже погано впливає на легені).

Виготовлення будинку дзеркала для рефлекторного телескопа. Ньютонівський телескоп з того, що під рукою

Виготовлення будинку дзеркала для рефлекторного телескопа. Ньютонівський телескоп з того, що під рукою

Нижня частина дзеркала повинна бути, як можна більш плоскою (перш ніж починати працювати на ньому). Для вирівнювання поверхні скористаємося грубим карборундом (карбід кремнію # 60). Розподілимо порошок і воду на плоскій поверхні і потремо склом по ньому. Через кілька секунд, ви побачите сіру пасту. Змийте її і додайте вологий пісок. Продовжуйте, поки поверхня не буде очищена від ям і вибоїн.

Виготовлення будинку дзеркала для рефлекторного телескопа. Ньютонівський телескоп з того, що під рукою

Крок 3:

Виготовлення будинку дзеркала для рефлекторного телескопа. Ньютонівський телескоп з того, що під рукою

Ця приспособа буде використовуватися для створення увігнутої поверхні на скляній заготівлі.

Виготовлення будинку дзеркала для рефлекторного телескопа. Ньютонівський телескоп з того, що під рукою

Виготовлення будинку дзеркала для рефлекторного телескопа. Ньютонівський телескоп з того, що під рукою

Накриємо скло поліетиленовою плівкою. Зробимо картонний циліндр навколо заготовки і заллємо гіпс всередину. Дамо йому висохнути, після чого знімемо картон. Обережно відокремте скло і обробіть задирки на краях.

Виготовлення будинку дзеркала для рефлекторного телескопа. Ньютонівський телескоп з того, що під рукою

Крок 4: покриття з керамічної плитки

Виготовлення будинку дзеркала для рефлекторного телескопа. Ньютонівський телескоп з того, що під рукою

Нам потрібна тверда поверхня, для того щоб відшліфувати скло. Ось чому опуклість заготовки потрібно покрити керамічною плиткою.

Приклеїмо плитку на гіпсову основу епоксидною смолою.

Виготовлення будинку дзеркала для рефлекторного телескопа. Ньютонівський телескоп з того, що під рукою

Зверніть увагу, що слід уникати розміщення плитки або отворів в центрі. Замість цього, трохи змістите плитку, щоб уникнути будь-якого центрального дефекту на дзеркальній поверхні.

Крок 5: починаємо шліфування

Виготовлення будинку дзеркала для рефлекторного телескопа. Ньютонівський телескоп з того, що під рукою

Покладемо трохи вологого піску на поверхню плитки і почнемо терти скло по ній.

Виготовлення будинку дзеркала для рефлекторного телескопа. Ньютонівський телескоп з того, що під рукою

Виготовлення будинку дзеркала для рефлекторного телескопа. Ньютонівський телескоп з того, що під рукою

Після декількох проходів, повернемо дзеркало і продовжимо шліфування в іншому напрямку. Це забезпечує хорошу обробку, з усіх ракурсів і запобіжить помилки.

Виготовлення будинку дзеркала для рефлекторного телескопа. Ньютонівський телескоп з того, що під рукою

Крок 6:

Виготовлення будинку дзеркала для рефлекторного телескопа. Ньютонівський телескоп з того, що під рукою

Продовжуємо шліфувати, поки не отримаємо бажаний вигин. Щоб оцінити кривизну, необхідно використовувати калькулятор з набору вимірювань sagitta.

Виготовлення будинку дзеркала для рефлекторного телескопа. Ньютонівський телескоп з того, що під рукою

Якщо ви хочете побудувати телескоп для спостереження за планетами, вам знадобиться більше фокусне співвідношення (f / 8 або вище).

Виготовлення будинку дзеркала для рефлекторного телескопа. Ньютонівський телескоп з того, що під рукою

З іншого боку, якщо ви хочете споглядати простори галактики і зоряні туманності, вам знадобиться невелике фокусне співвідношення (f / 4, наприклад).

Фокусне співвідношення f / 4,75. Sagitta мого 20 см дзеркала 0,254 см.

Крок 7: згладжуємо поверхню

Виготовлення будинку дзеркала для рефлекторного телескопа. Ньютонівський телескоп з того, що під рукою

Після того, як буде досягнута необхідна кривизна, потрібно згладити поверхню, при цьому зберігши ту ж кривизну.

Відзначте маркером великі вади і продовжуйте шліфувати до повного їх видалення. Це буде візуальним підтвердженням того, що ви можете переключитися на більш дрібний абразив.

Виготовлення будинку дзеркала для рефлекторного телескопа. Ньютонівський телескоп з того, що під рукою

Перейдемо на карбіду кремнію # 320. Після того, як ви досягли цього кроку, ви повинні почати бачити деякі відображення при вдивленні в заготовку дзеркала.

Крок 8:

Виготовлення будинку дзеркала для рефлекторного телескопа. Ньютонівський телескоп з того, що під рукою

Нам потрібно виготовити ще один інструмент для даної операції. Ви можете зробити таку пристосу з гіпсу або товстої фанери. Вона буде покрита м’яким матеріалом-смолою.

Виготовлення будинку дзеркала для рефлекторного телескопа. Ньютонівський телескоп з того, що під рукою

Виготовлення будинку дзеркала для рефлекторного телескопа. Ньютонівський телескоп з того, що під рукою

Смола хвойних дерев-дуже липка і важко відчищається.

Виготовлення будинку дзеркала для рефлекторного телескопа. Ньютонівський телескоп з того, що під рукою

Зробіть ще один циліндр навколо основи пристосування. Розтопіть велику кількість смоли і залийте її в циліндр. Дайте смолі охолонути і зніміть картонний кожух. Після цього почнемо формувати поверхню, необхідно надати їй невелику опуклість. Створені канали також допоможуть вам при обробці скла.

Виготовлення будинку дзеркала для рефлекторного телескопа. Ньютонівський телескоп з того, що під рукою

Крок 9: поліруємо

Виготовлення будинку дзеркала для рефлекторного телескопа. Ньютонівський телескоп з того, що під рукою

Покладіть трохи вологого порошку церію на смолу і починайте терти про нього дзеркалом. Церій буде проникати в поверхню смоли. Використовуйте мильну мастило, якщо потрібно.

Виготовлення будинку дзеркала для рефлекторного телескопа. Ньютонівський телескоп з того, що під рукою

Виготовлення будинку дзеркала для рефлекторного телескопа. Ньютонівський телескоп з того, що під рукою

Виготовлення будинку дзеркала для рефлекторного телескопа. Ньютонівський телескоп з того, що під рукою

Виготовлення будинку дзеркала для рефлекторного телескопа. Ньютонівський телескоп з того, що під рукою

Крок 10: виготовляємо фуко тестер

Виготовлення будинку дзеркала для рефлекторного телескопа. Ньютонівський телескоп з того, що під рукою

Фуко тестер-інструмент призначений для аналізу поверхні параболічних дзеркал. Він має джерело світла, яке світить на дзеркало. Коли світло повертається, то фокусується в іншому районі (якщо він прийшов від краю або центру дзеркала).

Виготовлення будинку дзеркала для рефлекторного телескопа. Ньютонівський телескоп з того, що під рукою

Виготовлення будинку дзеркала для рефлекторного телескопа. Ньютонівський телескоп з того, що під рукою

Тестер використовує цей принцип, щоб ви візуально могли побачити помилки в діапазоні від 1 мільйонної см. Додавши екран ronchi до тестера ви заощадите час, тому що будете отримувати уявлення про поверхню без будь-яких вимірювань.

Виготовлення будинку дзеркала для рефлекторного телескопа. Ньютонівський телескоп з того, що під рукою

Виготовлення будинку дзеркала для рефлекторного телескопа. Ньютонівський телескоп з того, що під рукою

Для того, щоб зробити життя простіше, зробіть стенд для дзеркала. Гвинт в задній частині дозволяє регулювати кут нахилу.

Виготовлення будинку дзеркала для рефлекторного телескопа. Ньютонівський телескоп з того, що під рукою

Крок 11: виготовляємо параболоїд

Виготовлення будинку дзеркала для рефлекторного телескопа. Ньютонівський телескоп з того, що під рукою

Після стадії доведення у нас повинно вийти повністю поліроване дзеркало з красивою сферичною поверхнею. Проте, сфера не підходить для астрономічних цілей. Ми повинні отримати параболоїд.

Різниця між сферою і параболоїдом мала (близько 1 мікрона). Для досягнення цієї різниці будемо використовувати тестер фуко. Так як ми знаємо, як має виглядати відображення, ми будемо робити спеціальну доведення оксидом церію, поки відображення на дзеркалі не співпаде з теоретичним.

Виготовлення будинку дзеркала для рефлекторного телескопа. Ньютонівський телескоп з того, що під рукою

Зовнішній вигляд шліфування буде нагадувати «w». Амплітуда повинна бути 4/5 діаметраВ поперечному і поздовжньому напрямку.

Існує також повний перелік різних прийомів, щоб виправити помилки конкретної поверхні.

Крок 12: контроль поверхні за допомогою тестера фуко

Виготовлення будинку дзеркала для рефлекторного телескопа. Ньютонівський телескоп з того, що під рукою

Виготовлення будинку дзеркала для рефлекторного телескопа. Ньютонівський телескоп з того, що під рукою

Так виглядає відображення в фуко тестері, що забезпечений сіткою рончі.

Виготовлення будинку дзеркала для рефлекторного телескопа. Ньютонівський телескоп з того, що під рукою

Виготовлення будинку дзеркала для рефлекторного телескопа. Ньютонівський телескоп з того, що під рукою

Залежно від випадку (сітка розрізає світло перед радіусом кривизни або після), можна інтерпретувати лінії і вивести форму поверхні.

Виготовлення будинку дзеркала для рефлекторного телескопа. Ньютонівський телескоп з того, що під рукою

Маска couder використовується для вимірювань з тестером фуко.

Виготовлення будинку дзеркала для рефлекторного телескопа. Ньютонівський телескоп з того, що під рукою

Крок 14: алюміній

Виготовлення будинку дзеркала для рефлекторного телескопа. Ньютонівський телескоп з того, що під рукою

Для того, щоб повністю завершити саморобку, її потрібно відправити на алюмінірованіе. В даний час дзеркало відображає тільки 4% світла. Алюмінієвий внесок у поверхню збільшить відсоток більш ніж на 90%.

Виготовлення будинку дзеркала для рефлекторного телескопа. Ньютонівський телескоп з того, що під рукою

Необов’язкове доповнення-покриття з sio2 допоможе захистити метал від будь-якого джерела окислення.

Можна додати відбиток центру – це допомагає при колімації і не впливає на якість дзеркала, так як центр не бере участі у формуванні зображення, що ви будите бачити в окулярі.

Продовження слід…

Про те, як побудувати сонячний водонагрівач. Правильніше назвати його параболічний сонячний концентратор. Головна перевага його в тому, що дзеркало відображає 90% сонячної енергії, а його параболічна форма концентрує цю енергію в одній точці. Ця установка буде ефективно працювати в більшості районів росії, аж до 65 градуса с. Ш.

Для складання колектора нам знадобиться кілька основних речей: сама антена, система стеження за сонцем і теплообмінник-колектор.

Параболічна антена.
Можна використовувати будь — яку антену-залізну, пластикову або зі скловолокна. Антена повинна бути панельного типу, а не сіткова. Тут важлива площа антени і форма. Треба пам’ятати, потужність нагріву = площі поверхні антени. І що потужність, що збирається антеною діаметром 1,5 м, буде в 4 рази менше потужності збирається антеною з площею дзеркала 3 м.

Так само знадобиться поворотний механізм для антени в зборі. Його можна замовити на ebay або на aliexpress.

Знадобиться рулон алюмінієвої фольги або лавсанової дзеркальної плівки, застосовуваної для теплиць. Клей, яким плівка буде приклеюватися до параболи.

Мідна трубка діаметром 6 мм. Фітинги, для підключення гарячої води до баку, до басейну, ну або де ви будете застосовувати цю конструкцію. Поворотний механізм стеження автор придбав на ebay за 30$.

крок 1 переробка антени для фокусування сонячного випромінювання замість радіохвиль.

Треба всього лише прикріпити лавсанову дзеркальну плівку або алюмінієву фольгу до дзеркала антени.

Виготовлення будинку дзеркала для рефлекторного телескопа. Ньютонівський телескоп з того, що під рукою

Таку плівку можна замовити на aliexpress, якщо раптом в магазинах не знайдете

Робиться це майже так само просто, як і звучить. Треба тільки врахувати, що якщо антена, наприклад, діаметром 2,5 м, а плівка шириною 1 м, то не треба закривати антену плівкою в два проходи, будуть утворюватися складки і нерівності, які погіршать фокусування сонячної енергії. Вирізуйте її невеликими смугами і закріплюйте на антені за допомогою клею. Перед наклейкою плівки переконайтеся, що антена чиста. Якщо є місця, де фарба здулася — зачистіть їх наждачним папером. Вам треба вирівняти всі нерівності. Зверніть увагу, щоб lnb-конвертор був знятий зі свого місця-інакше він може розплавитися. Після наклейки плівки і установки антени на місце не наближайте руки або обличчя до місця кріплення головки — ви ризикуєте отримати серйозні сонячні опіки.

Крок 2 система стеження.

Як було написано вище — автор купив систему стеження на ebay. Ви так само можете пошукати поворотні системи стеження за сонцем. Але я знайшов нескладну схему з копійчаною ціною, яка досить точно відстежує положення сонця.

Список деталей:
(завантажень: 428)
* u1/u2 — lm339
* q1 — tip42c
* q2 — tip41c
* q3 — 2n3906
* q4 — 2n3904
* r1 — 1meg
* r2 — 1k
* r3 — 10k
* r4 — 10k
* r5 — 10k
* r6 — 4.7k
* r7 — 2.7k
* c1-10n кераміка
* m-dc мотор до 1а
* leds — 5mm 563nm

Відео роботи геліотракера за схемою з архіву

Сам можна зробити на основі передньої маточини автомобіля ваз.

Виготовлення будинку дзеркала для рефлекторного телескопа. Ньютонівський телескоп з того, що під рукою

Кому цікаво фото взято звідси:

Крок 3 створення теплообмінника-колектора

Для виготовлення теплообмінника знадобиться мідна трубка, згорнута в кільце і поміщена в фокус нашого концентратора. Але спочатку нам треба дізнатися розмір фокальної точки тарілки. Для цього треба зняти lnb-конвертер з тарілки, залишивши стійки кріплення конвертера. Тепер треба повернути тарілку на сонці, попередньо закріпивши шматок дошки на місці кріплення конвертера. Потримайте дошку трохи в цьому положенні, поки не з’явитися дим. Це займе за часом приблизно 10-15 секунд. Після цього відверніть антену від сонця, зніміть дошку з кріплення. Всі маніпуляції з антеною, її розвороти, проводяться для того, щоб ви випадково не засунули руку в фокус дзеркала — це небезпечно, можна сильно обпектися. Нехай охолоне. Виміряйте розмір спаленої частини деревини — це буде розмір вашого теплообмінника.

Виготовлення будинку дзеркала для рефлекторного телескопа. Ньютонівський телескоп з того, що під рукою

Розмір точки фокусування визначатиме, скільки мідної трубки вам знадобиться. Автору знадобилося 6 метрів труби при розмірі плями 13см.

Виготовлення будинку дзеркала для рефлекторного телескопа. Ньютонівський телескоп з того, що під рукою

Я думаю, що можливо, замість згорнутої трубки можна поставити радіатор від автомобільної грубки, є досить маленькі радіатори. Радіатор повинен бути зачернений для кращого поглинання тепла. Якщо ж ви вирішили використовувати трубку, треба постаратися зігнути її без перегинів і зламів. Зазвичай для цього трубку заповнюють піском, закривають з обох сторін і згинають на який-небудь оправці відповідного діаметру. Автор залив у трубку води і поклав її в морозильну камеру, відкритими кінцями вгору, щоб вода не витекла. Лід в трубці створить тиск зсередини, що дозволить уникнути зламів. Це дозволить зігнути трубу з меншим радіусом вигину. Її треба згортати по конусу-кожен виток повинен бути не багато більшого діаметру ніж попередній. Можна спаяти витки колектора між собою для більш жорсткої конструкції. І не забудьте злити воду після того, як закінчите з колектором, щоб після установки його на місце, ви не обпеклися парою або гарячою водою

Крок 4. Збираємо все разом і пробуємо.

Виготовлення будинку дзеркала для рефлекторного телескопа. Ньютонівський телескоп з того, що під рукою

Тепер у вас є дзеркальна парабола, модуль спостереження за сонцем, поміщений у водонепроникний контейнер, або пластикову ємність, закінчений колектор. Все, що залишилося зробити — це встановити колектор на місце і випробувати його в роботі. Ви можете піти далі і вдосконалити конструкцію, зробивши, щось типу каструлі з утеплювачем і одягнути її на задню частину колектора. Механізм стеження повинен відстежувати рух зі сходу на захід, тобто повертатися протягом дня за сонцем. А сезонні положення світила (вгору\вниз) можна регулювати вручну один раз в тиждень. Можна, звичайно, додати механізм стеження і по вертикалі-тоді ви отримаєте практично автоматичну роботу установки. Якщо ви плануєте використовувати воду для підігріву басейну або в якості гарячої води у водопроводі — вам знадобитися насос, який буде прокачувати воду через колектор. У разі якщо ви будете нагрівати ємність з водою, треба вжити заходів, щоб уникнути закипання води і вибуху бака. Зробити це можна використовуючи