Чому всі мухи такі докучливі? навіщо муха потирає лапки? чому мухи повзають по тілу.

126

З дитинства ненавиджу мух. Почитав зараз, що по них пишуть. Думав, може їсти від них хоч якась користь у світлі нових фактів. Ні, любові не додалося.

А ось ще факти про мух.

Домашня муха живе 14 днів.

У мух смакові рецептори розташовані на ногах.

Домашні мухи зазвичай живуть біля місць, де вони вивелися, проте з’ясувалося, що під дією вітру вони можуть переміщатися на відстань аж до 45 км.

Чим харчуються мухи? через своїх крихітних розмірів (1000 дорослих мух важать 25-30г) звичайна кімнатна муха не потребує великої кількості їжі і тому в будь-якому місці знайде достатньо їжі для себе.

Кімнатні мухи не їдять тверду їжу, тому що їм нічим її пережовувати. Рот мухи пристосований лише для всмоктування рідкої їжі. Роль мови виконує хоботок, що нагадує хобот слона. Він також розділений надвоє на кінці, і ці канали діють як трубки, по яких всмоктується рідка їжа.

Поширена думка про те, що перед грозою кімнатні мухи кусаються, невірно. Просто в цих випадках кімнатних мух плутають з іншими видами мух, такими, як пустельні мухи або гнойові мухи. Ці мухи є кровоссальними, вони-то і кусають людей.

Але, якщо кімнатні мухи не кусаються, чому ж тоді вони вважаються настільки небезпечними для людини? справа в тому, що лапки з подушечками і тіло мух покриті стирчать волосками, а їх мова обволікає липка слиз. Це означає, що до мухи постійно прилипає пил і бруд. А так як кімнатні мухи шукають їжу всюди, включаючи сміття і нечистоти, то в грязі і в пилу, що пристає до мухи, можуть бути бактерії, що викликають різні захворювання, які переходять на нашу їжу, коли на неї сідає муха, і разом з їжею потрапляють всередину людського організму.

Як народжуються мухи? всім відомо, що мухи є переносниками зарази. Муха народжується і проводить більшу частину свого життя поблизу покидьків та інших місць, сприятливих для розвитку бактерій. Фактично, ця волога розкладається матерія є найоптимальнішим місцем для розмноження мух. Тут самка відкладає білі яйця (розміром близько 1,2 мм), з яких з’являються тонкі, червоподібні, безногі личинки. Це поживна стадія життя мухи. П’ять або шість днів по тому шкіра личинки потовщується і стає коричневою і життя мухи вступає в стадію відпочинку: личинка стає лялечкою. Ще через 5-6 днів з оболонки лялечки з’являється доросла муха. Розміри цієї мухи надалі не змінюються: великі мухи не виростають з маленьких. Ще 10 днів по тому муха спаровується, і трохи згодом самка відкладає від 100 до 150 яєць.

Не всі види мух розмножуються, як кімнатні мухи. Деякі виношують яйця в собі і народжують живі личинки, а деякі види відкладають яйця, що знаходяться вже на стадії лялечки.

Через те що мухи розносять захворювання, людина постійно веде з ними боротьбу. Найкраще вбивати мух взимку або ранньою весною. У цей холодний час мухи ховаються в темних теплих кутах і весь час дуже голодні, тому їх легко зловити і вбити.

Як вдається мусі ходити по стелі?при всій своїй шкідливості муха є дивовижним створенням. У звичайної маленької кімнатної мухи є два великих коричневих очі, кожен з яких, в свою чергу, складається з тисячі лінз. Ці очі називаються складними. Крім їх, на верхівці голови у мухи є ще три простих очі, що дивляться прямо вгору і помітних лише в збільшувальне скло.

Щупики (або вусики) кімнатної мухи використовуються як органи нюху, а не як органи дотику. Вусики здатні визначати запахи на великій відстані. Рот мухи сформований з органу, який ми звикли вважати мовою, але у цієї комахи всі частини рота зібрані воєдино в довгий хоботок, за допомогою якого муха всмоктує сік.

Тіло мухи розділене на три частини: голову, груди і черевце. Позаду крилець розташовані дві маленькі опуклості, що дозволяють мусі балансувати в польоті. До смугастої грудях прикріплені три пари ніжок. Кожна ніжка ділиться на п’ять частин, остання з яких є ступнею.

Муха ходить на двох кігтиках, розташованих на нижній частині ступні. Липкі подушечки під цими кігтиками дозволяють мусі з великою легкістю ходити по стелі або де-небудь ще догори ногами!

А чи відомо вам, що все життя мухи проходить в радіусі 100 м від того місця, де вона народилася?

Чому мухи потирають лапкою об лапку? вже звично вважати мух в будинку прикрою перешкодою. Вони видають настирливе дзижчання; вони дратують вас, коли починають повзати по вашому тілу. Століттями муха вважалася… Просто прикрим подразником. І тільки в двадцятому столітті людина раптом дізнався, що така невинна по виду муха є одним з найлютіших його ворогів. Було відкрито, що мухи розносять хвороботворні бактерії, які щорічно можуть стати причиною смерті мільйонів людей!

Коли ви бачите, як муха потирає лапки один об одного, це означає, що вона їх чистить, прибираючи з них те, що на них потрапило, різне сміття. Але наскільки небезпечний може бути це сміття! це можуть бути бактерії тифу, туберкульозу, дизентерії. Мухи збирають ці бактерії на різних відходах і нечистотах. Потім, якщо вони раптом сядуть на нашу їжу, ці бактерії потраплять в неї, і ми можемо отримати інфекцію.

А як муха розносить ці бактерії? якщо розглянути муху в збільшувальне скло, то можна помітити, що тіло у мухи зовсім не гладке. Все її тіло, вусики і лапки покриті здибленими волосками. Язичок у мухи теж покритий клейкою рідиною.

Це означає, що практично з будь-якого місця, куди сідає муха, вона збирає бруд, що прилипає до її тіла, лапок, язичка. Кожна лапка з трьох пар має кігтики і дві волосисті подушечки-так що до них багато чого може пристати! між іншим, клейка рідина, що виробляється в подушечках мухи, дозволяє їй ходити по стелі або по будь-якій іншій поверхні догори ногами.

Чи знаєте ви, що муха-одне з найдавніших комах? знайдено скам’янілі залишки мух, яким мільйони років. Чи позбудемося ми коли-небудь від мух зовсім? єдине, що ми можемо зробити, це перешкодити їх розмноженню. І якщо це буде зроблено, то санітарний стан усього світу значно покращиться!

Достатньо лише поговорити про те, де вона з’являється на світ, і тоді вас неминуче охопить огиду. Найохочіше кімнатна муха (musca domestica) відкладає свої яйця в гної, що залишається від свиней. Різкий запах приманює самок, і вони влаштовують свій антисанітарний інкубатор. В одному кілограмі свинячого гною можуть вивестися близько 15000 личинок мух, вдвічі менше, ніж в кілограмі кінських яблук; ті, на жаль, занадто швидко сохнуть.

Для своїх ясел мухи не проти вибрати і коров’ячі коржі. Якщо вони, звичайно, не дуже рідкі. Але особливо їм до душі гній телят, вигодовуваних материнським молоком.

Свинячий гній, коров’ячі коржі, кінські яблука — не дуже схоже на піну, з якої на світ з’являється афродіта. Свинарник взагалі їх улюблене місце: мухи так щільно обліплюють дерев’яні перегородки, стеля та й самих свиней, що, здається, тут розстелено ціле покривало.

Скупчення мух не можна назвати «народом», це лише «збіговисько». Кімнатних мух на відміну від мурах і термітів не віднести до соціальних комах. Навіть найпростіша з усіх соціальних форм поведінки-догляд за потомством-невідома їм. Коли через 3-4 тижні після відкладання яєць (такий термін для наших широт) з лялечок виведуться молоді мухи, їх батьки давно вже будуть мертві.

Кімнатні мухи живуть на волі чи довше тижня. Мухам, що заповнюють наші квартири і обори, лише в рідкісних щасливих випадках вдається прожити свій мафусаїлов століття, цілий місяць. Вчені з’ясували, що в дикій природі, чи то пак на селянських подвір’ях, половина кімнатних мух розлучається з життям вже після перших трьох-шести днів. Тільки одиницям доведеться відзначити своєї десятиденний ювілей, не потрапивши раніше птиці в дзьоб або людині під руку.

Немає у мух і своєї мови. Якщо бджола вміє в ритмі танцю почекати своїм одноплемінницям координати найближчих запасів їжі, то мухам на це і сподіватися нічого.

Їжу кімнатні мухи відшукують іноді по запаху, хоча їх нюх не налаштований на певні смакові аромати; та й, мабуть, раз в десять слабкіше, ніж нюх у гнойових мух. Іноді кімнатні мухи здатні побачити свою їжу, але і це буває не завжди, адже їх особливі, складні очі хоч і дивляться на все, та не дуже-то розглядають. Тому мухи нерідко просто натикаються на що-небудь смачненьке. Так, якщо муха, неуважно прогулюючись по кухонному столу, випадково настане на крапельку варення, смакові сенсори, розташовані на її лапах, повідомлять її мушиним мізкам, що зустрінута «їжа!», а там вже вона негайно пустить у справу свій хоботок. Якщо поблизу виявляються інші мухи, то пообідала і не надумає подібно бджолам викаблучиваться перед ними, танцювати танець «ситого живота». Мисливці пообідати заявляться саміСобою: мухи слідують один за одним майже навмання. Що на трапезу, що на погибель.

Цей «стадний інстинкт» годиться для боротьби з мухами. Досить на підстерігає їх липучці-пастці помістити декількох мух, як їх приятелі почнуть потроху злітатися, щоб «випити ту ж чашу».

Мухомор-неприємна назва, і сам гриб, удостоєний його, готовий заподіяти вам неприємності, адже він отруйний. Правда, є від нього і користь, також підказана імечком: гриб; розмочений в підсолодженому молоці, використовують для цькування мух.

Історичні документи, що дійшли до нас, свідчать, що, напевно, останніми, хто живив теплі почуття до мухам, були стародавні єгиптяни. З одного боку, в їх ієрогліфічної писемності муха була символом зухвалості. З іншого боку, воїнів, що відрізнялися особливою відвагою, нагороджували медалями у формі мухи.

Тому, хто збирається завоювати весь світ, треба бути таким же, як муха: зухвалим, відважним, нахабним. Людина була, безсумнівно, першим завойовником світу. Кімнатна ж муха слідувала по його п’ятах. Певною мірою вона була безквитковим пасажиром людської історії…

При -12 » з більшість мух вмирає в лічені хвилини. При + 8 » с гинуть відкладені яйця. Якщо температура нижче + 1 » с, мухи перестають відкладати яйця. Не будь людини, пригрілого мушиний народець в своєму житлі, ці комахи довгими зимами вимерли б в наших широтах.

Що стосується musca domestica calleva, одного з двох підвидів кімнатної мухи, що залишився, так би мовити, у себе вдома, в африці, м непомітно, щоб його представники так вже облюбовували інтер’єр тамтешніх будинків. У чому причина? та в тому, що там і на вулиці досить тепло.

Однак, як все ж мухи витримують зиму в наших широтах? зазвичай щасливчики ховаються в приміщеннях, де міститься худоба (температура там не нижче 12″с), ну а в перші ж весняні дні генерація комах відчуває демографічний вибух.

В одному англійському вірші говориться: «тисячу враз прихлопнеш ти мух, шльопнувши в травні всього лише двох». В принципі, сенс вірний, але ось арифметика підводить, цифри жахливо занижені. Плодючість мух змушує навіть педантичного вченого жонглювати ефектними порівняннями. Припустимо, одна кімнатна муха відкладе в квітні пару сотень яєць в гної всередині свинарника, тоді до вересня її потомство розростеться (якщо їй не заважати) настільки що:

А) загальна вага його складе 80000 тонн — при цьому не забудьте, що 70 мух в сумі важать все лише один грам

Б) це потомство покриє територію колишньої фрн килимом з мух висотою 15 метрів.

Варто на мить уявити, що подібне сталося, і з усіма жителями колишнього фрн, які мали нещастя оселитися в квартирах на перших п’яти поверхах, доведеться подумки розпрощатися. Бідолахи просто-напросто задихнуться під товщею розплодилися мух. На щастя, всемушиний потоп нас мине. Тому чимало причин.

По-перше, безліч самок загине, перш ніж відкладе яйця. Адже в прохолодну погоду між копуляцією і відкладаємо яєць повинно пройти дев’ять днів. Якщо згадати про середню тривалість життя мух (3-6 днів), то до такого терміну доживуть лише окремі «старенькі бабусі».

Чимало мух гине і в невинно юному віці, не досягнувши статевої зрілості (вона настає через 30 годин після того, як з лялечки з’явиться муха).

Багато в чому мухам не дають завоювати світ також хижі личинки інших видів мух, ос, жуків, кліщів, поїдають яйця, личинок і лялечок кімнатних мух. У найкращому випадку мухи розвинуться лише з чверті відкладених матір’ю яєць.

До слова про принади урбанізації: де посеред міста мухам знайти місце для відкладання яєць? селянські двори, ідеальні інкубатори, знаходяться в декількох (якщо не більше) кілометрах, а мухи лише у виняткових випадках — в годину голоду або будучи в прямому сенсі слова віднесеними вітром — віддаляються більш ніж на півкілометра від свого місця народження. Мух в місті виручають, наприклад, купи перегною, що нерідко зустрічаються в скверах; пологовими будинками стають навіть сміттєві відра (не дай, мушиний бог, щоб їх без кінця виносили з квартири!)

На фотографіях, надісланих з голодуючих районів африки, видно люди, буквально обліплені мухами. Щоб втамовувати спрагу, мухи прилаштовуються пити людський піт, та й інші виділення організму. Так, потягуючи на дозвіллі слізну рідину з очей нещасних, мухи передають людям збудників трахоми, хвороби, що приводить до сліпоти.

Мухи летять зі швидкістю квапливого пішохода, швидше у них не виходить. Але нот махати своїми крильцями їм вдається з надзвичайною енергією: 330 помахів в секунду! колібрі в порівнянні з ними сплять на льоту. Мухи здатні і на такі складні маневри як сальто, зліт і посадка в самих скрутних положеннях. Адже літак «муха» наділений безліччю чутливих клітин і вимірювальних волосків, розташованих не тільки на крилах, але і на дзижчальцах, потовщеннях, що замінюють другу пару крил.

Якщо у мухи ще один чудовий пристрій, що рятує її від багатьох бід: її очі. У мух круговий огляд; вони можуть навіть дивитися назад. Адже їх складні очі складені з 3000 фасеток, мініатюрних вічок, що оглядають кожну п’ядь навколишнього світу (світ, правда, бачиться їм кілька розпливчастим). Любителям пополювати на мух можна підказати, що підкрастися до мухи непоміченим практично не можна; краще вже підбиратися до них спереду, може статися, що муха, «рятуючись втечею», сама наткнеться на вашу долоню.

На землі налічується близько 100 сімейств мух, 60000 різних видів; набагато більше, ніж ссавців.

«ах, літо червоне, любив би я тебе, коли б не спека, не пил, ні комарі та мухи…» видно, вже дуже дратували поета ці докучливі створіння, якщо удостоїлися докору у віршах. Та й кому сподобається сусідство з мушиним роєм? переносники зарази, мешканці смітників, приставали! у тіні подрімати не дозволять, в їжу впадуть, наставлять слідів на чисто вимитих стеклах… Здавалося б, і з точки зору прийме поява мухи нічого хорошого віщувати не повинно. Однак забобони річ непередбачувана.

Якщо муха залетіла в будинок

Одна муха сама по собі погоди не робить і нічого істотного не віщує. Уявити літо, в яке хоча б десяток-другий цих настирливих створінь не пробрався в квартиру просто неможливо! але якщо під стелею вдень і вночі снує значна мушина компанія, це неприємно і тривожно: до чого б раптом? знавці забобонів в таких випадках втішають господарів прикметою:»багато мух – багато грошей».

Звичайно, якщо виправити ситуацію не виходить, можна змиритися з мушиним засиллям і заготовити гаманець під обіцяне багатство. Але розумніше все-таки перевірити округу на предмет появи поблизу незареєстрованого смітника. особливо це актуально для приватного сектора, де і до землі ближче, і ризик зіткнутися з неохайними сусідами вище.

  • якщо мухи голосно дзижчать, метушаться і поводяться особливо буйно, повір’я пропонує чекати сварки між домашніми. І нічого дивного! ніхто так не вміє вимотати нерви, як домашня муха, а зриваємо своє роздратування ми зазвичай на найближчих.
  • якщо крилаті комахи липнуть до людини і кусаються, гряде негода і похолодання. Або ж літня спека зробила свою справу і потрібно поквапитися в душ, змити піт.
  • якщо муха з’явиться в будинку взимку, це до чиєїсь смерті, до небіжчика. Можливо, в холодній і темній селянській хаті воскресле посеред січня комаха і правда здавалося дивом, причому недобрим. Але в наш час це явище не таке рідкісне, щоб мчати писати заповіт. Муха всього-на-всього відігрілася поруч з теплою батареєю і вийшла зі свого зимового анабіозу раніше покладеного. А хочете підстрахуватися, постукайте по шибці і виразно скажіть: «ця біда — не до нас».

Немає такого будинку, в який би не проникла муха

Факт на замітку тим, хто не бажає терпіти дзижчить рій в своїй квартирі. Наші предки були впевнені, що проти мух немає засобу вірніше, ніж… Ношені штани. Невідомо, кому і з якого переляку вперше прийшла в голову ця думка, але в багатьох куточках росії вірили, що комаха, яку вигнали з дому з цим предметом одягу, ні за яких обставин не повернеться назад.

Сіла на людину

Якщо вже муха завелася в будинку, рано чи пізно ви виявите її на собі. І це зовсім нічого не означатиме, оскільки тіло людини покрито найтоншим шаром шкірного жиру, поту і видає апетитний для комахи запах. однак прикмети це факт ігнорують, а для поведінки мухи знаходять зовсім інше пояснення.

Заплуталася в волоссі

Є версія, що цей знак передрікає закоханим розлуку. Правда, без уточнення, назавжди або на час, тому спосіб позбутися від поганого ознаки є. Проведіть вечір порізно, і передбачення мухи здійсниться безболісно для вас обох.

Потрапила в око

Муха потрапила в око – будеш плакати. Прикмета на 99% правдива,