Опалення та вентиляція зимового саду-особливості та правила. Способи організації систем вентиляції

96

Однією з найважливіших проблем, що виникають в процесі проектування зимового саду, є забезпечення припливу свіжого повітря. Щоб забезпечити природну вентиляцію необхідно передбачити відкриваються стулки і кватирки і в вертикальних стінах і в похилих поверхнях даху. Площа відкриваються стулок повинна становити від 10% до 40% всієї площі скління зимового саду.

Природна вентиляція грунтується на фізичних властивостях повітря: всім відомо, що тепле повітря піднімається наверх, і якщо у верхній частині стін або на даху є кватирки, то повітря вийде через них назовні. Якщо в нижній частині конструкції передбачені припливні отвори, то через них природним чином в приміщення буде прагнути потік прохолодного повітря.

Звичайно, така система не може забезпечити повноцінну вентиляцію зимового саду, так як залежить від багатьох умов. Перш за все, щоб відбувався природний повітрообмін, необхідна різниця температур між теплим повітрям в приміщенні і холодним зовні, ця різниця повинна залишати не менше п’яти градусів. Ефективність природної системи вентиляції знижується у вітряну погоду і в спекотні літні дні. За допомогою такої системи важко домогтися заданого рівня температури і вологості, що має в багатьох випадках велике значення, наприклад, для вибагливих тропічних рослин.

Більш досконалою, і, в кінцевому рахунку, більш вигідною, є система примусової вентиляції. Найпростіші системи складаються з припливного і витяжного отворів, обладнаних вентиляторами і пульта управління системою. Більш складні системи оснащені функціями тривимірного розподілу повітря, сушіння повітря, запобігання протягів. Також багато моделей обладнуються таймером, бактерицидними фільтрами і системою захисту від обмерзання. Проектування вентиляційної системи слід довірити професіоналам, так як при розрахунку необхідно враховувати безліч параметрів, таких, як тепло-вологісний режим, виділення рослинами вологи, рухливість повітря, теплоприток через дах та ін.

Наступним питанням, якому слід приділити пильну увагу, є освітлення зимового саду. — повністю світлопрозора конструкція, тобто, рослини забезпечені постійним припливом сонячної енергії, але літнім днем рослини можуть отримати надлишок світла, а в похмуру погоду сонячної енергії буде недостатньо. До того ж, різним рослинам потрібно різний рівень освітленості. Щоб вирішити ці проблеми, необхідно обладнати зимовий сад і шторами, і електричним освітленням.

Опалення та вентиляція зимового саду-особливості та правила. Способи організації систем вентиляції

Штори можна закріпити як всередині приміщення, так і на зовнішній стороні конструкції. Зовні закріплюються тентові конструкції, маркізи, виготовлені з різних тканин, в тому числі і зі спеціальної тканини зі світловідбиваючою поверхнею. Для затінення всередині приміщення можна застосувати штори або жалюзі, ламелі яких виготовляються з пластику, тканини, дерева, бамбука або алюмінію. Потрібно зауважити, що металеві жалюзі — найменш підходящий варіант для зимового саду. Вони швидко нагріваються і досить довго утримувати тепло, це може привести до порушення температурного режиму в приміщенні, до того ж жалюзі з великою довжиною полотна можуть видавати шум, якщо в процесі вентиляції створюються інтенсивні потоки повітря.

Фахівці вважають, що зовнішнє затінення ефективніше захищає від сонця, ніж внутрішнє, підраховано, що зовнішня система пропускає всередину до 40% сонячного світла, а внутрішня — від 65% до 90 %. Штори і жалюзі можна відкривати вручну або забезпечити електроприводом і управляти дистанційно, можна довірити управління затіненням системі «розумний будинок», в цьому випадку освітленість буде регулюватися автоматично.

Опалення та вентиляція зимового саду-особливості та правила. Способи організації систем вентиляції

Для освітлення рослин не годяться звичайні лампи розжарювання, так як у них низька світловіддача і в їх спектрі відсутні сині промені, необхідні для фотосинтезу. До того ж, такі лампи сильно гріються, рослини можуть навіть отримати опіки. Люмінесцентні лампи більше підходять для освітлення зимового саду, хоча їх спектр теж малоефективний для стимулювання процесів життєдіяльності рослин. Можна в зимових садах застосовувати металогалоїдні лампи або натрієві лампи високого тиску, але оптимальним варіантом є спеціальні світлодіодні або люмінесцентні фітолампи.

Освітлювальні прилади можна також підключити до інтелектуальної системи управління, щоб можна було створити оптимальний світловий сценарій для всіх рослин зимового саду. Найкращим варіантом буде об’єднання в єдиний комплекс і підключення до системи «розумний будинок» систем затінення, освітлення і поливу.

Залежно від призначення і від особистих пристрастей господарів будинку зимовий сад робиться опалювальним або неопалюваним. Точний розрахунок опалювальної системи краще залишити фахівцям, ми розглянемо тільки найпоширеніші варіанти вирішення проблеми опалення зимового саду.

Опалення та вентиляція зимового саду-особливості та правила. Способи організації систем вентиляції

Однією з найпоширеніших є водяна опалювальна система. Газ-недорогий енергоносій, доступний практично повсюдно, тому часто застосовується система опалення, заснована на газовому нагрівальному котлі. Труби, по яких тече підігріта вода, прокладаються на декількох рівнях — під карнизами, на стійках каркаса, по нижньому контуру стін, під грунтом на глибині не менше 50 см.використовуючи пластинчастий теплообмінник, можна створити ізольовані опалювальні контури для будинку та зимового саду.

На жаль, така система складна в монтажі, вимагає великої кількості дорогого обладнання і витрат на його обслуговування. Але головний недолік водяної системи опалення в її інерційності, подачу тепла неможливо припинити моментально, так як рідкий теплоносій довго остигає, виникає загроза перегріву рослин.

Схожа за своїми властивостями система парового опалення, що відрізняється лише тим, що в якості теплоносія по трубах циркулює пар. Така система вимагає постійного контролю, так як теж несе небезпеку перегріву рослин.

Система повітряного опалення складається з повітропідігрівача і повітроводів, по яких підігріте повітря рівномірно розподіляється по всьому приміщенню. Обладнання для такої системи обійдеться дешевше, але повітроводи займають багато місця, правда, це не головний недолік даної системи, істотно те, що така система пересушує повітря, а це згубно впливає на багато рослин і створює дискомфортні відчуття у людей.

Опалення та вентиляція зимового саду-особливості та правила. Способи організації систем вентиляціїдля невеликого зимового саду, що примикає до будинку, не оснащеному центральним опаленням, можна використовувати пічне опалення. Ефективність і пожежна безпека такої системи залишають бажати кращого, тому її використання непопулярно.

Все більшого поширення набуває електрична система обігріву зимових садів, заснована на прокладці кабелю, що гріє. За допомогою кабелю можна обігріти грунт, рівне тепло, яке дають кабелі, благотворно позначається на розвитку рослин. Кабель можна змонтувати по периметру стін і, що важливо, з його допомогою можна облаштувати ефективну антіобледенітельную систему на даху зимового саду і обігрів труб, по яких подається вода для поливу.

До електричних систем опалення відноситься і інший, що набирає популярність спосіб обігріву — інфрачервоний. Інфрачервоні обігрівачі різних конструкцій ефективні, вони не пересушують повітря і створюють у людей відчуття приємного тепла.

Щоб компенсувати недоліки різних видів опалення можна створити комбіновану систему, наприклад, що поєднує тепловентилятори і підігрів грунту за допомогою кабелю. З метою економії енергоносія варто задуматися про застосування обладнання для рекуперації, тобто повернення теплової енергії, що міститься в видаляється повітрі.

Таким чином, ми бачимо, що створення здорового і комфортного мікроклімату в приміщенні зимового саду вимагає комплексного підходу. Системи опалення, вентиляції, поливу, затінення і освітлення повинні розглядатися як єдине ціле, всі складові частини якого працюють узгоджено, доповнюючи один одного.

Тепер давайте уявимо цікаву ситуацію. Точніше, відгадаємо загадку. Як ходити по прекрасному саду з папоротями в мінус двадцять? правильно. Потрібно завести зимовий сад. Справа ця не проста, я б навіть сказав дуже складне, але воно того однозначно варто. Уявіть, як класно гуляти серед тропічних рослин в січні, в засніженій москві.

Але в розумінні більшості людей, зимовий сад — це щось сильно захмарне, неймовірне, дуже важко реалізоване. У цьому є частка правди, але розумний будинок здатний вирішити масу проблем. Він зробить так, щоб вашою єдиною проблемою,Пов’язаної з зимовим садом було те, що у вас мало часу, щоб по ньому гуляти. Складна і копітка робота належить тільки на етапі побудови. Отже, давайте розберемося детальніше.

Перше, і найважливіше, що потрібно зрозуміти – що буде рости в вашому зимовому саду. Виходячи з цього потрібно вибирати і приміщення. Може, ви захочете побудувати оранжерею, чому б і ні? в чому різниця? запитаєте ви. Оранжерея-окрема будівля, яка має свою, окрему систему кондиціонування та опалення. Зимовий сад, в свою чергу, з’єднаний з будинком і опалюється з будинком єдиною системою опалення. Далі, про все, що будемо говорити, справедливо буде і по відношенню до оранжереї.

Опалення та вентиляція зимового саду-особливості та правила. Способи організації систем вентиляції

Отже, з рослинами визначилися, приміщення підібрано, але це тільки початок шляху. Ви напевно щось віддалено знаєте про спеціальні лампи для рослин. Так, так, нам знадобляться лампи для освітлення зимового саду, причому лампи потрібні спеціально для вирощування рослин. Такі лампи мають спеціальну колірну температуру і світловий потік, оптимальні для якнайшвидшого росту рослин. Тепер ми ще й встановили світло для рослин, але і це ще не все. Нам потрібна система кондиціонування та опалення. У літню пору можна просто провітрити через вікно, але такий варіант не завжди оптимальний. Добре налаштована система клімат контролю буде підтримувати оптимальну температуру саме для тих рослин, які ви вибрали для посадки в своєму зимовому саду. Адже для кожної рослини характерна та чи інша температура повітря.

І ось тільки ви видихнули, але до фінішу ще бігти і бігти. Потрібні осушувачі та зволожувачі повітря. Виникає абсолютно логічне запитання-навіщо? а ось навіщо. Наприклад, у вас в саду тропічні рослини, а вони в своєму природному середовищі існування живуть у вологих тропіках. А осушувач потрібен, як би це не було логічно для кактусів, і підтримки оптимальної вологості.

Як ми з вами пам’ятаємо, розумний будинок – досконала система, що управляє всім в будинку, і зимові сади не виняток. Так що всі турботи, пов’язані з підтриманням життєздатності зимового саду, можна покласти на систему розумного будинку. Вам достатньо задати необхідні параметри і будинок зробить все за вас. У вас до того ж ніхто не відбирає право ручного управління всіма системами зимового саду. Всі, хто володіють зимовим садом, кажуть, що емоції від нього перекривають всі фізичні та фінансові витрати на його будівництво.

Клімат

Оптимальний клімат для зимового саду-20’с при 40-60% відносній вологості повітря. Ці параметри підтримуються системою автоматики фірми sigenia, ну або можна ходити і вручну натискати потрібні вимикачі…

Наша фірма пропонує всім забудовникам зимових садів встановити автоматичну систему підтримки природної вологості і температури в приміщенні. Для цього використовуються пасивні і активні повітряні клапана, примусова або самопливна витяжна система, люки в скляні дахи, датчики вологості, температури і вітру (на вулиці). Доцільно використовувати тоноване в масі дзеркальне скло в складі склопакета, ну і звичайно кондиціонер, зволожувач повітря…

При використанні кондиціонера повітря він буде тільки охолоджувати, але не буде насичувати киснем і оновлювати, і з часом в приміщенні буде стояти специфічний запах прохолодною затхлості. Тому, в парі з ним необхідно влаштовувати припливно-витяжну вентиляцію, яка буде постійно оновлювати повітря.

Якщо ж спільно з кондиціонером задіяти зволожувач повітря, припливну і витяжну вентиляцію, та ще щоб все включалося і выключалоссь автоматично, то у вас в зимовому саду і частини житлового приміщення буде справжня установка клімат-контролю, яка буде працювати навіть при відключенні електрики (від автомобільного акумулятора).

Теплоізоляція

Хороша теплоізоляція скління зменшує можливість появи конденсату. Через конструктивну особливість багатошарових теплоізоляційних стекол ізоляційна здатність зменшується в міру наближення до краю скла, тому тут конденсат утворюється частіше, ніж в середині.

Особлива увага приділяється закладенню швів примикань скління до існуючих стін і отворів — будь то вікна, двері або вітражі зимового саду. Також кутовим переходам» стіна-дах «і»дах-вітраж». Відома проблема зимових садів-скупчення обмерзання на кромці скляного даху; ми укладаємо на всю довжину краю заскленого даху нагрівальний елемент, який не дає утворитися криги, а знизу встановлюємо козирок або слив для води.

У нашої фірми існує власна технологія герметизації засклених покрівель навіть з дуже невеликим кутом ухилу до горизонту. Рішення просте, але не стандартне, яке жодного разу не дало збій; — тому ми даємо гарантію від протікання скляної покрівлі не менше, ніж на 3 роки.

Фахівці нашої фірми мають великий досвід проектування і будівництва складного скління об’єктів з «неправильними» кутами нестандартних конструкцій. Ми завжди передбачаємо всі можливі проблеми майбутніх конструкцій і попереджаємо про це замовника.

Розташування

Південь

Зимові сади, орієнтовані на цю сторону, найсвітліші і теплі. Навіть якщо в них немає стаціонарного опалення , в сонячні весняні та осінні дні вони акумулюють достатньо тепла, щоб можна було, загорнувшись в плед, із задоволенням випити чашку чаю фактично під відкритим небом.

Південне орієнтування чудово тим, що дозволяє насолоджуватися сонячним теплом в холодну пору року, але ось влітку пекучі промені можуть стати справжньою проблемою.

Тому в світлопрозорої конструкції, що виходить на південь, потрібно неодмінно передбачити вентиляцію (краще — примусову). Якщо провітрювання буде природним, важливо розмістити мінімум одне відкривається вікно в кожній зі скляних стін і обов’язково одне в даху. Слід також подбати про надійний сонцезахист.

Захід

Західні світлопрозорі конструкції не такі жаркі, як південні, але все ж акумулюють досить багато тепла, тому хороші вентиляція і сонцезахист для них також актуальні.

Найбільше сонячних променів вони отримують після полудня, тому влітку ці прозорі кімнати комфортні для ранкового відпочинку, а в холодну пору — для вечірнього.

Схід

Зимовий сад, орієнтований на схід, отримує ранкове сонце. Влітку в ньому буде приємно перебувати рано вранці і ввечері, навесні і восени — в обідній час.

Північ

Зимовий сад, орієнтований на північ, грає роль і зони відпочинку, і своєрідного буфера, що утеплює приміщення, розташовані в найхолоднішій частині будинку.

Така прозора кімната комфортна влітку протягом дня. Якщо денна зона в будинку виходить на південь, зимовий сад можна використовувати як прохолодну літню вітальню.

Орієнтована на північ конструкція не вимагає інтенсивної вентиляції і затінення, зате взимку її майже неможливо використовувати, якщо тільки вона не опалюється.

Бажаючи влаштувати з північного боку засклену кімнату для цілорічного використання, пам’ятайте, що на опалення доведеться витрачати більше, ніж в аналогічному саду з південного боку. Крім того, для стін потрібно буде використовувати одно — або навіть двокамерні склопакети .

Мікроклімат

Щоб створити в зимовому саду оптимальний мікроклімат і уникнути утворення конденсату, потрібно забезпечити достатню вентиляцію простору.

Для цього застосовують спеціальний профіль, що має отвори, а також вікна.

Площа відкриваються вентиляційних кватирок повинна становити як мінімум 3% від всієї площі скління.

Найкраще провітрювання буде відбуватися, якщо відкриваються сворки розташовані по діагоналі один до одного (тобто важлива наявність вікон, що відкриваються в даху).

Слід пам’ятати, що природна вентиляція працює, коли зовнішня температура нижче внутрішньої мінімум на 5 °с.

Якщо у вас орієнтований на південь зимовий сад, краще передбачити примусове провітрювання , забезпечується електродвигуном і вентилятором. Система включається і вимикається автоматично за сигналом від датчиків температури і тиску.

опалювати або не опалювати

Зимовий сад може бути як опалювальним, так і неопалюваним приміщенням будинку. Якщо ви плануєте активно використовувати його тільки в теплу пору року, можна обійтися переносним обігрівачем для рідкісних прохолодних вечорів.

У разі коли приміщення буде періодично використовуватися в холодний період, розумно зробити автономне опалення за допомогою системи «тепла підлога». Якщо ж в зимовому саду планують влаштувати повноцінну житлову кімнату, здійснюють підключення до центральної системи будинку.

Важливо пам’ятати, що для збереження комфортної температури в конструкції повинні бути застосовані матеріали з низькимКоефіцієнтом теплопередачі-склопакети, а не одинарне скло, стільниковий полікарбонат товщі 24 мм, а також теплоізолюючий каркас.

Для зимового саду, в якому вирощують екзотичні рослини, передбачають систему клімат-контролю . Ефективна вентиляція важлива також для світлопрозорої конструкції, використовуваної в якості басейну.

Зимові сади. пропозиція фірми sch üco

«класичні» прилаштовуються зимові сади являють собою одноповерхові павільйони, що будуються безпосередньо перед будівлею або вписані в повороти і вигини плану. Інтегровані зимові сади є яскравими композиційними елементами і підвищують вартість будівлі. Завдяки, застосовуваних schüco, мрії про зимовий сад стають реальністю. Різноманітні конструктивні можливості профільних систем schüco знаходять застосування як при новому будівництві, так і при реконструкції. На їх основі створюються окремо розташовані споруди та прибудови до будівель різного призначення: засклені тераси і веранди, теплий зимовий сад з великою кількістю тропічних рослин і особливо модні сьогодні робочі кабінети.

Великі скляні поверхні та вузький профіль schüco забезпечують максимальне проникнення світла. Великий асортимент комплектуючих розширює можливості адаптації систем при наявності спеціальних вимог. Для кожного об’єкта і кожного стилю schüco пропонує адекватні рішення без будь-яких обмежень на зразок жорстко зафіксованих растрових розмірів. Schüco не бентежать складні архітектурно-композиційні рішення. Найбільшу складність в конструюванні зимових садів традиційно представляють покрівельні конструкції. Для кліматичних умов росії з її тривалою зимою і значними сніговими навантаженнями особливо важлива надійність покрівельних систем скління.

Профільна програма schüco дозволяє проектувати і виробляти світлопрозорі покрівлі зимових садів в широкому спектрі геометричних можливостей. На вибір пропонуються різні форми дахів, від односхилих і двосхилих до чотирьохскатних і вальмових. У зимових садах з профілів серій wi60 і wa60 ухил даху допускається в межах від 7° до 45°. Профільні конструкції мають гарну теплоізоляцією, особливо в критичних точках: в коньковом вузлі і вузлі відмінювання крокв із зовнішньою стіною. Перекриваюча система водовідведення з поперечного прогінного профілю в кроквяної балці забезпечує максимальну герметичність.

Серія wi60 призначена для конструювання покрівель з «внутрішніми» несучими кроквами, розташованими під площиною скління. Серія wa60 призначена для конструювання покрівель з «зовнішніми» несучими кроквами. Це рішення ефективно для установки суцільного сонцезахисту, що забезпечує повне затемнення покрівлі. Зовнішня елегантність споруди укупі з ефективністю конструктивного рішення в частині сполучення покрівлі з вертикальними скляними стінами забезпечується стіновий профільної серією fw50+wi. Для дверей ефективні широкомасштабні панорамні рішення. Варіантів безліч: підйомнороздвижні, що складаються розсувні, відкидні.

Регулювання мікроклімату

Мікроклімат зимового саду регулюється комплексом пристроїв, що включають автоматичне управління відкриванням вікон, системами припливної та витяжної вентиляції, або повністю автоматизованим пристроєм клімат-контролю vento-control. Vento-control один здатний забезпечити оптимальну освітленість і природну вентиляцію приміщень за допомогою автоматичного управління системою провітрювання і затінення, включення і виключення вентиляторів, регулювання температури і вологості повітря в зимовому саду.

Температура. Дані датчика температури в vento-control порівнюються з запрограмованими величинами; ступені провітрювання і позиції вікон управляються в залежності від різниці температур і заданого часу провітрювання.

Вологість. Дані датчика вологості в vento-control порівнюються з запрограмованими величинами; при перевищенні заданих величин вікна відкриваються і включаються вентиляційні пристрої.

Освітленість. Природна освітленість-окремо з півночі, сходу, півдня і заходу або середня величина освітленості за всіма чотирма напрямками – контролюється зовнішніми датчиками. При перевищенні запрограмованого порога освітленості маркізи і жалюзі автоматично опускаються. Додатково можна встановити «температурний поріг» для маркіз. В даному випадку для отримання сигналу затінення повинні бути перевищені граничні значення освітленості і температури.

Сигнал оповіщення про вітер, дощ і мороз. Якщо починається дощ або сила вітру досягає максимального значення, то зовнішні датчики посилають сигнал на vento-control, і маркізи або штори прибираються, а вікна закриваються. При сигналі «мороз» (температура<5°с) маркізи не опускаються, щоб уникнути пошкоджень від криги. Таймер дає можливість запрограмувати інтервали провітрювання: допускається до 20 провітрювань в день тривалістю до 59 хвилин. При цьому початок і закінчення включення виставляється з точністю до хвилини від 0.00 до 23.59. За допомогою другого таймера можна запрограмувати підняття і опускання штор в певний час.

При настанні темряви штори і жалюзі автоматично опускаються, а зі сходом сонця знову піднімаються. Можна зафіксувати на дисплеї vento-control кліматичні дані: температуру всередині / зовні приміщення, вологість повітря всередині / зовні приміщення, швидкість вітру — і система буде підтримувати задані параметри автоматично. А можна управляти всіма підключеними приладами вручну, наприклад, натисканням кнопки відкрити або закрити вікно, підняти або опустити маркізи, а також встановити ступені провітрювання. Можна використовувати режим «автоматичний контроль безпеки». Вентилятори при цьому управляються автоматично, але вікна залишаються закритими. Завдяки комплексним рішенням schüco в області конструювання зимових садів і формування їх мікроклімату купується новий простір для життя, гармонійно з’єднує будинок і навколишнє середовище