Гіпс-вяжучий порошок, незамінний у багатьох галузях будівництва та медицини. З чого отримують гіпс? де застосовується гіпс

107

/ мінерал гіпс

Гіпс це мінерал, водний сульфат кальцію.

Синоніми

  • гіпсовий камінь,
  • дзеркальний камінь,
  • монмартит,
  • піщана троянда,
  • троянда пустелі,
  • шпат гіпсовий.

Хімічний склад

До складу гіпсу входять наступні елементи: са, s, o.

Окис кальцію (сао) 32,6%, триокис сірки (so 3) 46,5%, вода (н 2 о) 20,9%. тонкі кристали і спайні пластинки гнучкі.

Кристалічна структура шарувата; два листа аніонних груп 2 -, тісно пов’язані з іонами ca2+, складають подвійні шари, орієнтовані уздовж площини (010). Молекули h2o займають місця між зазначеними подвійними шарами. Цим легко пояснюється досить досконала спайність, характерна для гіпсу. Кожен іон кальцію оточений шістьма кисневими іонами, що належать до груп so4, і двома молекулами води. Кожна молекула води пов’язує іон ca з одним іоном кисню в тому ж подвійному шарі і з іншим іоном кисню в сусідньому шарі.

Різновиди мінералу

Алебастр , мар’їно скло (лід дівочий, скло дівоче) , селеніт (атласний шпат)

Володіє помітною розчинністю у воді. Чудовою особливістю гіпсу є та обставина, що розчинність його при підвищенні температури досягає максимуму при 37-38°, а потім досить швидко падає. Найбільше зниження розчинності встановлюється при температурах понад 107° внаслідок утворення «напівгідрату» — caso4 x 1/2h2o.

При 107oc частково втрачає воду, переходячи в білий порошок алебастру, (2caso4 x н2о), який помітно розчинний у воді. В силу меншої кількості гідратних молекул, алебастр при полімеризації не дає усадки (збільшується в об’ємі прибл. На 1%). Під п. Тр. Втрачає воду, розщеплюється і сплавляється в білу емаль. На вугіллі у відновному полум’я дає cas. У воді, підкисленою h2so4, розчиняється набагато краще, ніж в чистій. Однак при концентрації h2so4 понад 75 г / л.розчинність різко падає. У hcl розчинний дуже мало.

Форми знаходження

Характерні зростки у вигляді «троянди» і двійники — т.зв. «ластівчин хвіст»). Утворює прожилки паралельно-волокнистої структури (селеніт) в глинистих осадових породах, а також щільні суцільні дрібнозернисті агрегати, що нагадують мармур (алебастр). Іноді у вигляді землистих агрегатів і прихованокристалічних мас. Також складає цемент пісковиків.

Звичайні псевдоморфози по гіпсу кальциту, арагоніту, малахіту, кварцу та ін., так само як і псевдоморфози гіпсу по інших мінералів.

Походження

Широко поширений мінерал, в природних умовах утворюється різними шляхами. Походження осадове (типовий морський хемогенний осад), низькотемпературно-гідротермальне, зустрічається в карстових печерах і сольфатарах. Осідає з багатих сульфатами водних розчинів при всиханні морських лагун, солоних озер. Утворює пласти, прошарки і лінзи серед осадових порід, часто в асоціаціях з ангідритом, галітом, целестином, самородної сірої, іноді з бітумами і нафтою. У значних масах він відкладається осадовим шляхом в озерних і морських соленосних відмираючих басейнах. При цьому гіпс поряд з nacl може виділятися лише в початкових стадіях випаровування, коли концентрація інших розчинених солей ще не висока. При досягненні деякого певного значення концентрації солей, зокрема nacl і особливо mgcl2, замість гіпсу будуть кристалізуватися ангідрит і потім вже інші, більш розчинні солі, тобто гіпс в цих басейнах повинен належати до числа більш ранніх хімічних опадів. І дійсно, у багатьох соляних родовищах пласти гіпсу (а також ангідриту), перешаровуючись з пластами кам’яної солі, розташовуються в нижніх частинах покладів і в ряді випадків підстилаються лише хімічно обложеними вапняками.

Значні маси гіпсу в осадових породах утворюються перш за все в результаті гідратації ангідриту, який в свою чергу осаджувався при випаровуванні морської води; нерідко при її випаровуванні осідає безпосередньо гіпс. Гіпс виникають в результаті гідратації ангідриту в осадових відкладеннях під впливом дії поверхневих вод в умовах зниженого зовнішнього тиску (в середньому до глибини 100-150м.) по реакції: caso4 + 2h2o = caso4 х 2н2о. При цьому відбуваються сильне збільшення обсягу (до 30%) і, в зв’язку з цим, численні і складні місцеві порушення в умовах залягання гіпсоносних товщ. Таким шляхом виникло більшість великих родовищ гіпсу на земній кулі. У пустотах серед суцільних гіпсових мас іноді зустрічаються гнізда великих, нерідко прозорих кристалів.

Може служити цементом в осадових породах. Жильний гіпс зазвичай є продуктом реакції сульфатних розчинів (утворюються при окисленні сульфідних руд) з карбонатними породами. Утворюється в осадових породах при вивітрюванні сульфідів, при впливі утворюється при розкладанні піриту сер-ної кислоти на мергелі і вапняні глини. У напівпустельних і пустельних місцевостях гіпс дуже часто зустрічається у вигляді прожилків і желваков в корі вивітрювання самих різних за складом гірських порід. У грунтах аридної зони формуються новоутворення вдруге переотложенного гіпсу: поодинокі кристали, двійники («ластівчині хвости»), друзи, «гіпсові троянди» і т.д.

Гіпс досить добре розчинний у воді (до 2,2 г/л.), причому з підвищенням температури його розчинність спершу зростає, а вище 24°с падає. Завдяки цьому гіпс при осадженні з морської води відділяється від галита і утворює самостійні пласти. У напівпустелях і пустелях, з їх сухим повітрям, різкими добовими перепадами температури, засоленими і загіпсованими грунтами, вранці, з підвищенням температури гіпс починає розчинятися і, піднімаючись в розчині капілярними силами, відкладається на поверхні при випаровуванні води. До вечора, зі зниженням температури, кристалізація припиняється, але через нестачу вологи кристали не розчиняються, — в районах з такими умовами кристали гіпсу зустрічаються в особливо великій кількості.

У росії потужні гіпсоносні товщі пермського віку поширені по західному приураллю, в башкирії і татарстані, в архангельській, вологодській, горьковській та інших областях. Численні родовища верхньоюрського віку встановлюються на пн. Кавказі, в дагестані. Чудові колекційні зразки з кристалами гіпсу відомі з м-ня гаурдак (туркменія) та інших м-ний середньої азії (в таджикистані та узбекистані), в середньому поволжі, в юрських глинах калузької області. В термальних печерах naica mine, (мексика) були знайдені друзи унікальних за розмірами кристалів гіпсу довжиною до 11 м.

Застосування

Волокнистий гіпс (селеніт) використовують як виробний камінь для недорогих ювелірних виробів. З алебастру здавна виточували великі ювелірні вироби-предмети інтер’єру (вази, стільниці, чорнильниці і т.д.). Обпалений гіпс застосовують для виливків і зліпків (барельєфи, карнизи і т.д.), як в’яжучий матеріал в будівельній справі, в медицині.

Використовується для отримання будівельного гіпсу, високоміцного гіпсу, гіпсоцементно-пуццоланового в’яжучого матеріалу.

Розповісти про помилку в описі

Властивості мінералу

колір білий, червонуватий, монокристали часто безбарвні, прозорі, водяно-прозорі (мар’їно скло). колір риси білий походження назви від грецького γυψοζ означає крейда або штукатурка рік відкриття перша згадка про гіпс у теофраста 300-325г. ima статус дійсний, описаний вперше до 1959 (до ima) хімічна формула caso 4 * 2h 2 o блиск скляний
Перламутровий
Шовковистий
Тьмяний
Прозорість прозорий
Напівпрозорий
Просвічувати
Непрозорий
Спайність досконала по {010}
Середня по {100}
Злам раковистий
Ступінчастий
Скалкуватий
Твердість 2
Термічні властивості п. Тр. Розкладається з втратою кристалізаційної води і плавиться в білу емаль. У закритій трубочці втрачає кристалізаційну воду, перетворюючись в сульфат кальцію («намертво обпалений гіпс») люмінесценція кристали гіпсу з включеннями іноді проявляють блакитно-білу, жовту, зелену флюоресценцію strunz (8-е видання) 6/c. 22-20 hey » s cim ref. 25.4.3 dana (7-е видання) 29.6.3.1 dana (8-е видання) 29.6.3.1 молекулярна вага 172.17 параметри комірки a = 5.679(5) å, b = 15.202(14) å, c = 6.522(6) å β = 118.43° відношення a:b:c = 0.374: 1: 0.429 число формульних одиниць (z) 4 обсяг елементарної комірки v 495.15 å3 двійникування часті двійники проростання по одному з двох законів: 1) двійники ластівчин хвіст, що користуються найбільшим поширенням-двійникування по гранях призми; 2) монмартрскіе (паризькі) двійники-ребра призм розташованіПаралельно двійниковому шву точкова група 2/m — prismatic щільність (розрахункова) 2.308 щільність (виміряна) 2.312 — 2.322 дисперсія оптичних осей сильна r>v похила показники заломлення nα = 1.519 — 1.521 nβ = 1.522 — 1.523 nγ = 1.529 — 1.530 максимальне двопроменеве δ = 0.010 тип двовісний (+) кут 2v виміряний: 58° , розрахований: 58° до 68° оптичний рельєф низький форма виділення кристали таблитчасті, рідко стовпчасті і призматичні; характерні двійники зрощення. Друзи кристалів, щільні тонкокристалічні агрегати, азбестоподібні паралельно-волокнисті маси (селеніт), прожилки, желваки класи з систематики срср сульфати

Гіпс є одним з найбільш поширених мінералів у світі. Іноді зустрічаються його різновиди-шовковистий шпагат, мар’їно скло або уральський селеніт. Камінь гіпс володіє унікальними властивостями і впливом на різні знаки зодіаку. Мінерал gipsos з грецької мови перекладається, як крейда або гіпс. У природі він зустрічається рожевого, білого або кремового кольору.

Мінерал володіє хімічною формулою caso 4 * 2h 2 o, скляним блиском, недосконалою спайністю і показником за шкалою мооса — 2. Супутниками гіпсу є сірка, кам’яна сіль і кальцит.

У хімічний склад входить триокис сірки, окис кальцію і вода. Він буває просвічує, прозорий або непрозорий. Має моноклінну сингонію, форма кристалів частіше зустрічається таблитчатая, столбчатая, призматична або голчаста. Якщо говорити про спайності, вона досконала, з зламом на гранях призми. Базальні ядра мають виразний раковистий злам. У кислотах розчиняється слабо. Подібними мінералами вважаються флогопіт, тальк, ангідрид, каолініт.

Походження

Якщо говорити про походження в природі цього мінералу, можна простежити його тісний зв’язок з ангідридом. Також його утворення відбуваються під час гідратації ангідриту. Іноді в процесі утворення гіпсу з’являються пухкі і не щільні маси.

Гіпс-вяжучий порошок, незамінний у багатьох галузях будівництва та медицини. З чого отримують гіпс? де застосовується гіпс

Родовища

Поклади гіпсу зустрічаються на західному приураллі, в дагестані, північному кавказі, італії, сша, франції, в середній азії, канаді та росії. Рожевий алебастр можна добути на території уельсу.

Історія

Свою назву мінерал отримав в 315 році до нашої ери, його відкрив тсофраст. У стародавні часи гіпс використовували не тільки в агротехнічних цілях, закладаючи його в грунт і підвищуючи врожайність культур, але при будівництві, випилюючи з нього блоки. Наприклад, кілька стін міста в сирії були зведені з гіпсу. Навіть на сьогоднішній день можна бачити залишки стін, сяючі на сонці білизною.

Легенда

Свою історію мінерал веде з стародавнього єгипту, де мудрецями були винайдені унікальні рецептури. Серед різних легенд варто виділити історію про те, як в процесі будівництва хефрена використовувався гіпсовий розчин. Це була друга за величиною єгипетська піраміда. Завдяки мудрецям, був виготовлений унікальний склад, рецепт якого до наших днів не зберігся. Але і сьогодні видно цілісність пірамід, що простояли не одне тисячоліття.

види гіпсу і його застосування

Найчастіше гіпс використовують в обпаленому або сирому вигляді.

Троянда пустелі

Існують різновиди гіпсу, серед яких можна виділити троянду пустелі, що представляє собою викривлені гіпсові пластинки, за зовнішнім виглядом нагадують квітку. Це-рідкісні мінерали, що коштують великих грошей. Окремі екземпляри дозволяють власникам отримати масу позитивних емоцій і естетичної насолоди.

Гіпс-вяжучий порошок, незамінний у багатьох галузях будівництва та медицини. З чого отримують гіпс? де застосовується гіпс

Алебастр

Під час нагрівання при 140 градусах відбувається перетворення гіпсу в напівгідрат або алебастр. При впливі температурою вище можна отримати будівельний аналог. Обпалений варіант використовують в процесі ліпної роботи під час ремонту, в паперовій або цементній промисловості, також медицині. Іноді фахівці використовують сирої гіпс, як добриво, він входять в основу для створення статуй.

Багато років тому, людьми було помічено, що мінерал, розмелений в крихту, відмінно усуває засолення грунту. Видобуток раніше вівся в карстових печерах, поява яких і було пов’язано з видобутком гіпсу. Агрономи з давніх часів намагалися підвищити врожайність таким чином.

Гіпс-вяжучий порошок, незамінний у багатьох галузях будівництва та медицини. З чого отримують гіпс? де застосовується гіпс

Селеніт

Якщо говорити про волокнистому гіпсі, який був знайдений не так давно, а точніше в позаминулому столітті на уралі, його назвали селеніт. Цей мінерал частіше служить основою для виробництва різних фігурок, які світяться внутрішнім світлом, створюючи надзвичайне магічне сяйво. Для виробів ідеальним варіантом є волокнистої селеніт. Варто відзначити, що тільки цей вид обробляють і надають йому форму кабошонов, при цьому спостерігається ефект котячого ока.

Гіпс-вяжучий порошок, незамінний у багатьох галузях будівництва та медицини. З чого отримують гіпс? де застосовується гіпс

кристалічний гіпс

З кристалічного мінералу ювелірні вироби недовговічні і більше можуть носити сувенірний характер, так як його структура не може похвалитися міцністю.

Існує і ангідрид, зневоднений матеріал, схожий на мармур, який раніше використовували для виготовлення письмових приладів. На сьогоднішній день його застосовують для виготовлення скульптур або предметів декору. Єдиною умовою для довговічності цього матеріалу є відсутність вологи.

Гіпс-вяжучий порошок, незамінний у багатьох галузях будівництва та медицини. З чого отримують гіпс? де застосовується гіпс

У природі деякі кристали можуть виростати дуже великими. Але ограняются вони рідко. Колекціонери можуть поповнювати свої запаси довгий час, так як гіпс може зустрічатися різних форм і відтінків.

лікувальні властивості

Він допомагає зростатися кінцівкам після серйозної операції, виліковує розтягування та інші травми. Також дозволяє впоратися з туберкульозом хребта і остеомієлітом. З давніх-давен порошок з гіпсу використовують в боротьбі проти пітливості. Гіпс-універсальний матеріал, який використовується в косметології. Невелика кількість порошку розводять з водою, і наносять на очищену шкіру. Така маска відмінно тонізує шкірні покриви.

Вся справа у входить до складу гіпсу кальції і сірці, які мають здатність витягати з пір токсини і бруд, оздоровлюючи її. Літотрапевти рекомендують вдивлятися в селеніт кілька хвилин в день, що сприяє заспокоєнню і умиротворення. Таким чином, можна підвищити концентрацію уваги і впоратися з депресією.

Гіпс-вяжучий порошок, незамінний у багатьох галузях будівництва та медицини. З чого отримують гіпс? де застосовується гіпс

магічний вплив

У більшості людей гіпс асоціюється з матеріалом для виготовлення скульптури або універсальним засобом для зрощування перелому. Він володіє унікальною енергією приземляти гордих і непохитний людей. Наприклад, коли людина занадто зарозумілий і перестає цінувати поради близьких йому людей, життя викладає йому урок у вигляді перелому. Таким чином, показується ставлення до навколишнього світу. Гіпс відноситься до матеріалів, які не прагнуть придушити волю свого господаря, але притягує до нього матеріальні блага і любов.

Аура каменю

Варто відзначити енергетичну цінність мінералу, який часто використовується знаючими людьми в процесі зцілення і медитації. Шовковистий шпагат відноситься до кристалічного гіпсу і годиться для виробництва сувенірних виробів. Забарвлення його може бути медового, сірувато-білого або блакитного кольору. Величезні печери з гіпсом розташовані в мексиці.

Гіпс-вяжучий порошок, незамінний у багатьох галузях будівництва та медицини. З чого отримують гіпс? де застосовується гіпс

  • вироби з кристалічної форми рекомендується ставити біля комп’ютера для нейтралізації негативних променів.
  • якщо дерево погано росте або його врожаї не радують, можна покласти біля нього шматочок гіпсу або розтерти порошок і закрити в землю.
  • більш міцним побратимом є селеніт, вироби з якого фахівці покривають лаком для додання більшої твердості. Особливо гарні шари гіпсу у вигляді смужок, які володіють великою цілющою силою, здатні вбирати негативні посили і очищати предмети. Для цього потрібно покласти річ на його поверхню. При різних болях камінь прикладають до хворого місця.
  • більшість біоенерготерапевтів очищають енергетику рук за допомогою цього дивного мінералу.
  • вироби з нього можна ставити в дитячій кімнаті, щоб дитина добре ріс, мав міцні кістки. Також його варто розташувати і в спальні, щоб подружжя мало міцні стосунки.

Гіпс-вяжучий порошок, незамінний у багатьох галузях будівництва та медицини. З чого отримують гіпс? де застосовується гіпс

підготовка каменю до використання

У разі якщо є можливість роздобути камінь на кар’єрі, це відмінний варіант оздоровиться і придбати його без вкладення коштів. Але перш, його слід правильно підготувати. Необхідно взяти парафінову свічку і напилок.

  1. спочатку шматок мінералу добре промивають, для очищення його від бруду підсушують серветкою.
  2. щоб приховати гострі кути, їх обробляють напилком. Також перевіряють всі його сторони на присутність шорсткостей.
  3. промивають і прослуховують шматок.
  4. натирає його свічкою. При цьомуКраще брати парафінову, оскільки воскова пофарбує його і зрадить запах. Свічка повинна заповнити всі щілини і надати гіпсу вологостійкість. Таким чином порода не буде кришитися.

вплив на знаки зодіаку

Найбільше він підходить козерогам. Якщо говорити про роль талісмана, його рекомендується регулярно носити левам, стрільцям і овнам, людям зі запальним характером і активною життєвою позицією. Постійна комунікація з каменем дозволяє їм стати розважливим, врівноваженим і спокійним.

цінова політика

Цей матеріал є доступним, тому і користується попитом не тільки у будівельників, але і у дизайнерів, що займаються обробкою та інтер’єрами. На цінову категорію також може впливати складність виконувані роботи.

Як доглядати

  • гіпс боїться ударів і сонячних променів. В іншому випадку він буде кришитися і втратить свій вигляд.
  • як і більшість місячних каменів, він вважає за краще перебувати під місячним світлом.
  • кристалічний мінерал небажано давати в руки дітям, оскільки його мікрочастинки можуть їх поранити.

Гіпс-камінь, який має широкий спектр застосування, найпопулярніші з яких медицина і обробка інтер’єрів.

Гіпс-мінерал, водний сульфат кальцію. Волокниста різновид гіпсу називається селенітом, а зерниста — алебастром. Один з найпоширеніших мінералів; термін використовується і для позначення складених їм порід. Гіпсом також прийнято називати будівельний матеріал, одержуваний шляхом часткового зневоднення і подрібнення мінералу. Назва походить від грец. Гіпсос, що в давнину позначало і власне гіпс, і крейда. Щільна сніжно біла, кремова або рожева тонкозерниста різновид гіпсу відома як алебастр

Дивіться так само:

Структура

Гіпс-вяжучий порошок, незамінний у багатьох галузях будівництва та медицини. З чого отримують гіпс? де застосовується гіпсхімічний склад — ca 2h 2 o. Сингонія моноклінна. Кристалічна структура шарувата; два листа аніонних груп 2- , тісно пов’язані з іонами ca 2+ , складають подвійні шари, орієнтовані уздовж площини (010). Молекули h 2 o займають місця між зазначеними подвійними шарами. Цим легко пояснюється досить досконала спайність, характерна для гіпсу. Кожен іон кальцію оточений шістьма кисневими іонами, що належать до груп so 4, і двома молекулами води. Кожна молекула води пов’язує іон ca з одним іоном кисню в тому ж подвійному шарі і з іншим іоном кисню в сусідньому шарі.

Властивості

Гіпс-вяжучий порошок, незамінний у багатьох галузях будівництва та медицини. З чого отримують гіпс? де застосовується гіпсколір самий різний, але зазвичай білий, сірий, жовтий, рожевий і т.д. Чисті прозорі кристали безбарвні. Домішками може бути пофарбований в різні кольори. Колір риси білий. Блиск у кристалів скляний, іноді з перламутровим відливом через мікротріщинок досконалої спайності; у селеніту — шовковистий. Твердість 2 (еталон шкали мооса). Спайність вельми досконала в одному напрямку. Тонкі кристали і спайні пластинки гнучкі. Щільність 2,31-2,33 г/см 3 .
Володіє помітною розчинністю у воді. Чудовою особливістю гіпсу є та обставина, що розчинність його при підвищенні температури досягає максимуму при 37-38°, а потім досить швидко падає. Найбільше зниження розчинності встановлюється при температурах понад 107° внаслідок утворення «напівгідрату» — caso 4 × 1/2h 2 o.
При 107°c частково втрачає воду, переходячи в білий порошок алебастру, (2caso 4 × н 2 о), який помітно розчинний у воді. В силу меншої кількості гідратних молекул, алебастр при полімеризації не дає усадки (збільшується в об’ємі прибл. На 1%). Під п. Тр. Втрачає воду, розщеплюється і сплавляється в білу емаль. На вугіллі у відновному полум’я дає cas. У воді, підкисленою h 2 so 4 , розчиняється набагато краще, ніж в чистій. Однак при концентрації h 2 so 4 понад 75 г/л.розчинність різко падає. У hcl розчинний дуже мало.

Морфологія

Гіпс-вяжучий порошок, незамінний у багатьох галузях будівництва та медицини. З чого отримують гіпс? де застосовується гіпскристали завдяки переважному розвитку граней {010} мають таблитчатий, рідко стовпчастий або призматичний вигляд. З призм найбільш часто зустрічаються {110} і {111}, іноді {120} і ін. Двійники зрощення часті і бувають двох типів: 1) галльські по (100) і 2) паризькі по (101). Відрізнити їх один від одного не завжди легко. Ті й інші нагадують собою ластівчин хвіст. Галльські двійники характеризуються тим, що ребра призми m {110} розташовуються паралельно двійниковій площині, а ребра призми l {111} утворюють вхідний кут, в той час як в паризьких двійниках ребра призми ι {111} паралельні двійниковому шву.
Зустрічається у вигляді безбарвних або білих кристалів і їх зростків, іноді забарвлених захопленими ними при зростанні включеннями і домішками в бурі, блакитні, жовті або червоні тони. Характерні зростки у вигляді» троянди » і двійники — т.зв. «ластівчин хвіст»). Утворює прожилки паралельно-волокнистої структури (селеніт) в глинистих осадових породах, а також щільні суцільні дрібнозернисті агрегати, що нагадують мармур (алебастр). Іноді у вигляді землистих агрегатів і прихованокристалличесих мас. Також складає цемент пісковиків.
Звичайні псевдоморфози по гіпсу кальциту, арагоніту, малахіту, кварцу та ін., так само як і псевдоморфози гіпсу по інших мінералів.

Походження

Гіпс-вяжучий порошок, незамінний у багатьох галузях будівництва та медицини. З чого отримують гіпс? де застосовується гіпсшироко поширений мінерал, в природних умовах утворюється різними шляхами. Походження осадове (типовий морський хемогенний осад), низькотемпературно-гідротермальне, зустрічається в карстових печерах і сольфатарах. Осідає з багатих сульфатами водних розчинів при всиханні морських лагун, солоних озер. Утворює пласти, прошарки і лінзи серед осадових порід, часто в асоціаціях з ангідритом, галітом, целестином, самородної сірої, іноді з бітумами і нафтою. У значних масах він відкладається осадовим шляхом в озерних і морських соленосних відмираючих басейнах. При цьому гіпс поряд з nacl може виділятися лише в початкових стадіях випаровування, коли концентрація інших розчинених солей ще не висока. При досягненні деякого певного значення концентрації солей, зокрема nacl і особливо mgcl 2, замість гіпсу будуть кристалізуватися ангідрит і потім вже інші, більш розчинні солі, тобто гіпс в цих басейнах повинен належати до числа більш ранніх хімічних опадів. І дійсно, у багатьох соляних родовищах пласти гіпсу (а також ангідриту), перешаровуючись з пластами кам’яної солі, розташовуються в нижніх частинах покладів і в ряді випадків підстилаються лише хімічно обложеними вапняками.

У росії потужні гіпсоносні товщі пермського віку поширені по західному пріураллю, в башкирії і татарстані, в архангельській, вологодської, горьковской та інших областях. Численні родовища верхньоюрського віку встановлюються на пн. Кавказі, в дагестані. Чудові колекційні зразки з кристалами гіпсу відомі з родовища гаурдак (туркменія) та інших родовищ середньої азії (в таджикистані та узбекистані), в середньому поволжі, в юрських глинах калузької області. У термальних печерах naica mine, (мексика) були знайдені друзи унікальних за розмірами кристалів гіпсу довжиною до 11 м.

Застосування

Гіпс-вяжучий порошок, незамінний у багатьох галузях будівництва та медицини. З чого отримують гіпс? де застосовується гіпссьогодні мінерал «гіпс» -це в основному сировина для виробництва α-гіпсу і β-гіпсу. Β-гіпс (caso 4 ·0,5 h 2 o) — порошкоподібний в’яжучий матеріал, одержуваний шляхом термічної обробки природного двоводного гіпсу caso 4 * 2h 2 o при температурі 150-180 градусів в апаратах, сполучених з атмосферою. Продукт подрібнення гіпсу β-модифікації в тонкий порошок називається будівельним гіпсом або алебастром, при більш тонкому помелі отримують формувальний гіпс або, при використанні сировини підвищеної чистоти, медичний гіпс.

При низькотемпературній (95-100 °c) тепловій обробці в герметично закритих апаратах утворюється гіпс α-модифікації, продукт подрібнення якого називається високоміцним гіпсом.

В суміші з водою α і β-гіпс твердне, перетворюючись знову в двоводний гіпс, з виділенням тепла і незначним збільшенням обсягу (приблизно на 1 %), проте такий вторинний гіпсовий камінь має вже рівномірну дрібнокристалічну структуру, колір різних відтінків білого (в залежності від сировини), непрозорий і мікропористий. Ці властивості гіпсу знаходять застосування в різних сферах діяльності людини.

Гіпс (англ. Gypsum) — caso 4 * 2h 2 o

Класифікація

strunz (8-е видання) 6/c. 22-20 nickel-strunz (10-е видання) 7.cd.40 dana (7-е видання) 29.6.3.1 dana (8-е видання) 29.6.3.1 hey’s cim ref. 25.4.3

фізичні властивості

колір мінералу безбарвний переходить в білий, часто буває забарвлений мінералами-домішками в жовтий, рожевий, червоний, бурий і ін.; іноді спостерігається секторіально-зональна забарвлення або розподіл включень по зонах росту всередині кристалів; безбарвний у внутрішніх рефлексах і напросвіт. колір риси білий прозорість прозорий, напівпрозорий, непрозорий блиск скляний, близький до скляного,Шовковистий, перламутровий, тьмяний спайність вельми досконала легко одержувана по {010}, майже слюдоподобная в деяких зразках; по {100} ясна, що переходить в раковистий злам; по {011}, дає занозистий злам {001} твердість (шкала мооса) 2 злам рівний, раковистий міцність гнучкий щільність (виміряна) 2.312 — 2.322 г/см 3 радіоактивність (grapi) 0

Якщо ви задалися питанням про те, що таке гіпс, то повинні знати, що він являє собою мінерал, що відноситься до класу сульфатів. Відомі два різновиди цього матеріалу, одна з яких називається волокнистої, а інша — зернистої. Остання є алебастром.

Загальна інформація

Гіпс має шовковистий або скляний блиск, перший з яких властивий волокнистої різновиди. Спайність досконала в одному напрямку. Матеріал розщеплюється на тонкі пластини. Колір може бути:

  • червонуватим;
  • сірим;
  • білим;
  • бурим;
  • жовтуватим.

Волокнисті різновиди дають занозистий злам. Щільність матеріалу становить 2,3 г/см 3 . Формула гіпсу виглядає наступним чином: caso4·2h2o. По текстурі матеріал масивний.

Властивості та різновиди

Гіпс-вяжучий порошок, незамінний у багатьох галузях будівництва та медицини. З чого отримують гіпс? де застосовується гіпс

Питома вага матеріалу може досягати 2,4 г/см 3 . Гіпс досить щільний, може бути зернистим і листуватим, а також волокнистим. Окремі його двійники нагадують іноді його плутають з ангідридом, який має середню твердість.

Коли ви будете вивчати питання про те, що таке гіпс, то дізнаєтеся, що при нагріванні матеріал переходить в caso4.1/2.h2o. Межа по температурі становить 107 °c. При змочуванні водою твердне і схоплюється, а в соляній кислоті розчиняється.

На сьогоднішній день відомі 3 різновиди, серед них:

  • селеніт;
  • «мар’їне скло»;
  • алебастр.

Перший є паралельно голчастим і володіє шовковистим блиском. Прозорий товстолистовий — це «мар’їно скло». Пофарбованим дрібнозернистим може бути алебастр.

Застосування

Гіпс-вяжучий порошок, незамінний у багатьох галузях будівництва та медицини. З чого отримують гіпс? де застосовується гіпс

Селеніт, який є волокнистим, застосовується для недорогих ювелірних виробів. А ось в основу великих лягає алебастр, який використовується здавна. Сировина виточується. У підсумку вдається отримати ще й предмети інтер’єру, серед яких:

  • чорнильниці;
  • стільниці;
  • вази.

Якщо вас зацікавило питання про те, що таке гіпс, то ви повинні знати: матеріал використовується і в сирому вигляді в якості добрива, а також для отримання глазурі, емалі і фарби в промисловості і целюлозно-паперової галузі.

Обпалений матеріал використовується для зліпків і виливків. Це можуть бути карнизи і барельєфи. У медицині і будівництві матеріал виступає в якості в’яжучого. Більш щільні різновиди виконують функції виробного матеріалу.

Додатково про застосування

Гіпс-вяжучий порошок, незамінний у багатьох галузях будівництва та медицини. З чого отримують гіпс? де застосовується гіпс

Гіпс є цінним каменем і широко використовується в будівництві. Тисячоліття тому було помічено, що в молотом вигляді він допомагає боротися із засоленням грунту. Добувався цей мінерал в карстових печерах. З давніх-давен і донині для підвищення врожайності сільськогосподарських культур гіпс вносять в грунт.

Для багатьох народів він був годувальником. Цілі міста зводилися з гіпсу. З нього випилювалися кристалічні блоки, які йшли на зведення стін. Білий камінь сліпуче сяє на сонці. У цьому можна переконатися і сьогодні, коли від старовинних міст залишилися лише руїни.

У всьому світі скульптори не обходяться без цього мінералу. Він коштує недорого, важить мало і зручний в обробці. Цінується малярами-штукатурами, травматологами і виробниками паперу.

Походження

Гіпс-вяжучий порошок, незамінний у багатьох галузях будівництва та медицини. З чого отримують гіпс? де застосовується гіпс

Якщо ви намагаєтеся зрозуміти, що таке гіпс, то ви повинні ознайомитися ще й з його походженням. Цей мінерал має кілька видів, спосіб утворення яких відрізняється. В одних родовищах видобувається мінерал, який зосереджувався там в процесі скупчування морського осаду. В інших випадках гіпс утворювався при висиханні різних озер. Мінерал міг виникнути при відкладенні самородної сірки і при вивітрюванні її сполук. Поклади в цьому випадку можуть бути забруднені уламками гірських порід і глинами.

Родовища

Ознайомившись з описом гіпсу, ви повинні дізнатися ще й про основні родовища, які зустрічаються на всіх континентах. Російські розробки ведуться, в основному, на територіях кавказу і уралу. Видобувається мінерал в гірських районах америки та азії. Сполучені штати є чемпіоном гіпсового виробництва. Існують родовища ще і в передгір’ях альп.

Гіпс-вяжучий порошок, незамінний у багатьох галузях будівництва та медицини. З чого отримують гіпс? де застосовується гіпс

Технічні характеристики

Описуваний мінерал володіє досить щільною дрібнозернистою структурою. У пухкому насипному вигляді щільність може змінюватися від 850 до 1150 кг/см 3 . В ущільненим вигляді цей параметр досягає 1455 кг/см 3 . Знайомлячись з описом гіпсу, ви зверніть увагу на одне з його переваг, яке виражено в швидкому твердінні і схоплюваності. На четвертій хвилині після замішування розчину починається перша стадія висихання, а вже через півгодини матеріал застигає.

Готовий гіпсовий розчин вимагає негайного витрачання. Для уповільнення схоплювання до інгредієнтів додається водорозчинний серед властивостей гіпсу слід виділити температуру плавлення. Матеріал можна нагрівати до 700 °c без руйнування. Вироби з гіпсу досить вогнестійкі. Вони починають руйнуватися лише через 6 годин після впливу високої температури.

Міцність гіпсу теж часто враховується. При стисненні цей параметр може варіюватися від 4 до 6 мпа. Якщо мова йде про високоміцному матеріалі, то він досягає 40 мпа і навіть може перевищити це значення. У добре висушених зразків міцність в 3 рази вище. Мінерал відповідає державним стандартам 125-79. Він володіє теплопровідністю, яка дорівнює 0,259 ккал/м * град / год. Інтервал температур при цьому дорівнює межі від 15 до 45 °c.

Білий гіпс розчиняється у воді в невеликих кількостях:

  • при 0 °c в одному літрі можуть розчинитися 2,256 г.
  • якщо температура підвищується до 15 °c, розчинність збільшується до 2,534 г.
  • це значення зростає до 2,684 г при 35 °c.

Якщо відбувається подальше нагрівання, то розчинність знижується.

Опис, область застосування і властивості будівельного гіпсу

Гіпс-вяжучий порошок, незамінний у багатьох галузях будівництва та медицини. З чого отримують гіпс? де застосовується гіпс

Якщо проводити порівняння гіпсу з іншими в’яжучими матеріалами, то перший володіє більш широкою областю використання. З його допомогою можна економити на інших компонентах. Будівельний різновид використовується при виготовленні гіпсових деталей, при проведенні штукатурних робіт і формуванні перегородкових плит.

Працювати з гіпсовим розчином необхідно дуже швидко. Час початку полімеризації може скласти від 8 до 25 хвилин після замішування розчину. Кінцеве значення залежить від різновиду. У момент початку твердіння мінерал набирає близько 40% кінцеві міцності. При цьому процесі білий гіпс не покривається тріщинами, тому можна відмовитися від різних заповнювачів при замішуванні розчину з вапняним складом. Будівельна різновид знижує трудомісткість і витрати на проведення робіт.

Область використання і властивості високоміцного і полімерного гіпсів

За хімічним складом високоміцна різновид схожа з будівельною. Однак у останньої більш дрібні кристали. Високоміцний володіє великофракційними частинками, тому має меншу пористістю і високу міцність. Цей матеріал виходить при термічній обробці в умовах герметичності.

Областю використання є виготовлення будівельних сумішей і зведення вогнетривких перегородок. З високоміцного мінералу виготовляють форми для виробництва фаянсових і порцелянових виробів. Полімерний вид ще називається синтетичним і більше знаком ортопедам-травматологам. На його основі виготовляються для накладення пов’язок при переломах. Але область застосування гіпсу не є єдиною перевагою, серед інших слід виділити:

  • легку накладуваність;
  • стійкість до вологи;
  • менша вага в порівнянні зі звичайними гіпсовими пов’язками.

На закінчення

Формула гіпсу повинна бути вам відома, якщо ви зацікавилися цим мінералом. Важливо поцікавитися ще й іншими властивостями, а також різновидами. Серед інших слід виділити формувальну, скульптурну і целлакастовую.

Остання використовується для виготовлення бинтів, а структура дозволяє розтягувати матеріал у всіх напрямках. Найбільш високоміцним є скульптурний гіпс, в якому не містяться домішки. Серед властивостей гіпсу білого кольору можна виділити його бездоганну білизну.

Гіпс – мінерал з групи сульфатів: гідратований сульфат кальцію. Також однойменнаГірська порода, що складається переважно з цього мінералу. Назва мінералу має грецьке коріння і вживалося для позначення обпалених гіпсових виробів. Хімічна формула: caso 4 2h 2 o.

Блиск скляний, перламутровий, шовковистий або матовий. Твердість 1,5-2. Питома вага 2,2-2,4 г/см 3 . Безбарвний, білий, сіруватий, жовтуватий, рожевий, червоний, синій. Риса біла. Спайність у листуватих різниць вельми досконала. Суцільний зернистий, щільний, землистий, листуватий, волокнистий, також окремі кристали, двійники, що нагадують ластівчин хвіст, друзи (нагадують за зовнішнім виглядом поверхню головного мозку або троянду). Сингония моноклинная. Кристали врослі. Листочки гнучкі, але не пружні.

Відмітні ознаки . Має неметалічний блиск, невелику твердість (гіпс м’який), білу межу, невелику щільність, не жирний на дотик. Можна сплутати з ангідритом. Відрізняється по твердості. У ангідриту твердість середня.

Хімічні властивості . При нагріванні до 107⁰с переходить в caso 4 1/2 h 2 o, який при змочуванні водою твердне («схоплюється»). Розчиняється в соляній кислоті.

Різновиди:

  1. з еленіт-паралельно-голчастий. Блиск шовковистий.
  2. мар’їно скло-товстолистуватий прозорий гіпс.
  3. алебастр-дрібнозернистий різно забарвлений гіпс.

Гіпс троянда пустелі селеніт мар’їно скло алебастр

Походження

Гіпс утворюється на поверхні землі (являє лагунний і озерний хімічний осад) або шляхом гідратації ангідриту осадового походження під дією холодних підземних вод (вадозние води).

Супутники . В осадових породах: кам’яна сіль, ангідрит, сірка, кальцит.

застосування гіпсу

Гіпс застосовується в архітектурному і скульптурному справі, в паперовій промисловості, в медицині, в якості добрива в сільському господарстві, у виробництві сірчаної кислоти, цементу, емалей, глазурей і фарб. Мар’їно скло використовується в оптичній промисловості. Завдяки відмінній шумоізоляції і здатності швидко схоплюватися алебастр часто використовується при будівництві під час оздоблювальних робіт.

Селеніт-виробний камінь. Селеніт і гіпс використовуються для виготовлення декоративної настільної скульптури малих форм (статуетки, коробочки, вазочки та ін.). З гіпсу виготовляють будівельні деталі: карнизи, плити, блоки, барельєфи.

З гіпсу і ангідриту отримують сірку: при розжарюванні caso 4 переходить в сульфід кальцію cas, який при контакті з водою утворює сірководень. При спалюванні h 2 s при малій кількості кисню утворюється сірка і вода.

Родовища

Родовища гіпсу знаходяться на західному схилі уралу, в поволжі, донбасі (артемівське), прикам’я, фергані (шорсу), поблизу мурома на р.оці, в тульській, рязанській, калузькій, архангельській, нижегородській областях, в криму, карелії і в татарстані. Родовища селеніту знаходяться поблизу кунгурской крижаної печери. Широко поширений і в інших країнах: сша, ірані, канаді, іспанії.