Куди звертатися розбився градусник. Що робити, якщо розбився ртутний градусник

121

Кожен стикався з такою неприємністю, як розбитий градусник. А що робити з тим, що залишилося від термометра — ртутних кульок, знає далеко не кожен. Ртутне отруєння може привести вас на лікарняне ліжко, а якщо його не лікувати — до дуже серйозних проблем з центральною нервовою системою і нирками. Якщо ви розбили градусник, головне — діяти швидко і правильно.

як прибрати ртуть

Перед збором ртуті надіньте гумові рукавички: речовина не повинна стикатися з оголеними ділянками шкіри. Максимально ретельно зберіть ртуть і всі розбилися частини градусника в скляну банку з холодною водою, щільно закрийте її кришкою, що закручується. Вода потрібна для того, щоб ртуть не випаровувалася. Банку тримайте далеко від нагрівальних приладів. Дрібні крапельки можна зібрати за допомогою шприца, гумової груші, двох аркушів паперу, лейкопластиру, скотча, мокрої газети. Щоб не пропустити жодної кульки ртуті, можна скористатися ліхтариком або лампою.
Після того, як ви все зібрали, відкрийте вікна і гарненько провітріть приміщення. Але ні в якому разі не можна створювати протяг до того, як ви зібрали ртуть, інакше блискучі кульки розлетяться по всій кімнаті.
Місце розливу ртуті обробіть концентрованим розчином марганцівки або хлорного вапна. Це окислить ртуть, що приведе її в нелеткий стан. Якщо ні того, ні іншого в будинку не знайшлося, можна приготувати гарячий мильно-содовий розчин: 40 грамів соди, 70 грамів тертого мила на один літр води.

До того як з’явиться можливість віддати банку із зібраною ртуттю представнику спецструктури, можна виставити її на балкон, за умови, звичайно, що за вікном прохолодніше, ніж в приміщенні: при низьких температурах виділення отруйних парів зменшується. Пийте більше рідини (чай, кава, соки), так як ртутні освіти виводяться з організму через нирки.

Чого робити не можна

Не можна викидати розбився термометр в сміттєпровід: випарувалися там два грами ртуті здатні забруднити шість тисяч кубометрів повітря.

Не можна підмітати ртуть віником: жорсткі прути тільки подрібнять отруйні кульки в дрібну ртутний пил.

Забороняється збирати ртуть за допомогою пилососа: продувається пилососом повітря полегшує випаровування рідкого металу. До того ж пилосос після цього доведеться відразу ж викинути.

Не можна прати одяг і взуття, які контактували з ртуттю, в пральній машині і тим більше руками. Ці речі краще викинути.

Ні в якому разі не спускайте ртуть в каналізацію. Вона має властивість осідати в каналізаційних трубах, а витягти ртуть з каналізації — неймовірно складно.

Ртуть і діти

Не будьте безтурботні, вбережіть своїх дітей від можливих проблем, адже маленька дитина може проковтнути привабливий блискучий кульку і ви навіть не будете про це знати. А якщо все — таки дізналися-негайно везіть дитину в лікарню.

Ще один важливий момент: поясніть малюкові, що його ніхто не буде лаяти, якщо він розіб’є термометр. Інакше може трапитися так, що ваше чадо, злякавшись того, що ви вилаєте його за пустощі, запрягає докази куди-небудь під шафу, і вся ваша сім’я буде дихати ртутними парами довгий час.

Найпростіший рада уникнути проблем, пов’язаних з крихкими і небезпечними термометрами, — покупка електронного градусника. Це назавжди позбавить вас від необхідності хвилюватися з приводу ртуті в будинку.

Катерина урюпіна

17.10.2018

Ртуть небезпечна. Це аксіома. Потрапити в організм вона може двома шляхами: через травний тракт або через дихальні шляхи. З’їсти ртутний кульку ви, звичайно, зможете навряд чи. (виняток-ви маленька дитина. Але в цьому випадку потрібно викликати блювоту і терміново дзвонити в швидку.) а ось вдихнути пари ртуті при наявності розбився градусника – запросто. Результат-ртутне отруєння, яке довгий час може протікати без будь-яких загальних симптомів. Дратівливість, нудота, схуднення. Подумаєш, з ким не буває: тиждень був складний, і потім – в місті взагалі жити шкідливо. Однак отруєння повільно, але вірно підкрадається до святая святих нашого організму – центральної нервової системи і нирок.

Що потрібно робити:

  • перед збором ртуті надіньте гумові рукавички: речовина не повинна стикатися з оголеними ділянками шкіри.
  • обмежте місце аварії. Ртуть прилипає до поверхонь і може бути легко рознесена на підошвах по інших ділянках приміщення.
  • максимально ретельно зберіть ртуть і всі розбилися частини градусника в скляну банку з холодною водою, щільно закрийте кришкою, що закручується. Вода потрібна для того, щоб ртуть не випаровувалася. Банку тримайте далеко від нагрівальних приладів. Дрібні крапельки можна зібрати за допомогою шприца, гумової груші, двох аркушів паперу, лейкопластиру, скотча, мокрої газети.
  • відкрийте вікна і провітріть приміщення. Якщо і залишилися будь-які випаровування, нехай вивітрюються у вікно.
  • місце розливу ртуті обробіть розчином хлорного вапна або хлораміну. Це окислить ртуть, ніж приведе її в нелеткий стан. Якщо ні того, ні іншого в будинку не знайшлося, можна приготувати гарячий мильно-содовий розчин: 30 грамів соди, 40 грамів тертого мила на один літр води.

що робити не можна:

  • не можна викидати розбився термометр в сміттєпровід. Випарувалися там два грами ртуті здатні забруднити шість тисяч кубометрів повітря.
  • не можна підмітати ртуть віником: жорсткі прути тільки подрібнять отруйні кульки в дрібну ртутний пил.
  • не можна збирати ртуть за допомогою пилососа: продувається пилососом повітря полегшує випаровування рідкого металу. До того ж, пилосос після цього доведеться відразу ж викинути.
  • ні в якому разі не можна створювати протяг до того, як ви зібрали ртуть, інакше блискучі кульки розлетяться по всій кімнаті.
  • не можна прати одяг і взуття, що контактували з ртуттю, в пральній машині. По можливості-цей одяг краще викинути.
  • не можна спускати ртуть в каналізацію. Вона має властивість осідати в каналізаційних трубах. До речі, витягти ртуть з каналізації-неймовірно складно.

куди дзвонити, якщо розбився градусник:

Зателефонувати потрібно в службу мнс або санітарно-епідеміологічну службу. Якщо вам невідомий номер, то ви можете дзвонити в швидку допомогу або поліцію. Там зрозуміють вас, і обов’язково підкажуть номер служби порятунку. Її фахівці прибудуть до вас, дізнаються всі обставини, і почнуть вживати заходів для усунення забруднень. Вони підкажуть вам, що робити з домашніми речами. Ртуть це, звичайно, не холера і не чума, але досить серйозна небезпека для здоров’я.

Куди здати ртутний градусник на утилізацію в тольятті

В тольятті градусник можна здати за наступними адресами:

  1. тов «екоград плюс» телефон: 42-37-60, адреса: тольятті, вул.комунальна 26, офіс 10 (другий поверх). Вартість утилізації одного градусника — 28,54 руб.
  2. проект «екомобіль» приймає ртутні градусники. Екомобіль — це мобільні пункти збору градусників та інших відходів (енергозберігаючих ламп, батарейок), організовані компанією «ековоз». Важливо: розбиті приймаються в герметичній скляній банці з водою. Розклад і графік стоянок екомобіля — на сайті

Кирило сисоєв

Мозолисті руки не знають нудьги!

Якщо розбився градусник, небезпечно це? наслідки отруєння парами токсичної речовини можуть бути плачевними, якщо не провести своєчасну очистку квартири. Що робити, якщо розбився ртутний градусник, і які заходи необхідно вжити, щоб не наразити на небезпеку себе і домочадців? приготуйтеся до об’ємної роботи-видалити ртуть не так-то просто.

Що робити з розбитим градусником

Загрозу представляють розбите скло і, власне, ртуть. Якщо зламався ртутний градусник, негайно вживіть необхідних заходів безпеки:

  • приберіть з кімнати дітей і тварин. Вагітна жінка також не повинна знаходитися поруч.
  • одягніть бахіли і гумові рукавички. Якщо у вас немає бахіл, ви можете замінити їх, наприклад, пакетами.
  • закрийте рот і ніс вологою марлевою пов’язкою або хірургічною маскою (якщо є).
  • негайно відкрийте вікна і почніть провітрювати приміщення.

Як прибрати градусник, розбитий з необережності? спочатку зберіть скло за допомогою серветки, ганчірочки, липкої стрічки. Що не можна робити, якщо розбився ртутний градусник, так це намагатися зібрати осколки пилососом або віником. Ви можете зачепити ртутні кульки, а це загрожує отруєнням повітря кімнати. Перед тим як приступати до збору ртуті, переконайтеся, що ви прибрали все скло.

Як зібрати ртуть

Щоб максимально ефективно очистити квартиру від ртуті, вам будуть потрібні:

  • герметично закривається банка;
  • Широкий скотч;
  • волога губка;
  • спринцівка (з її допомогою легше збирати дрібні кульки).

Куди звертатися розбився градусник. Що робити, якщо розбився ртутний градусник

Постарайтеся виконати всю роботу швидше — у міру того, як випаровується ртуть, повітря вашої квартири стає все більш токсичним і небезпечним для здоров’я. Що потрібно робити:

  1. наповніть банку водою приблизно на.
  2. відмотайте 30-50 см скотча – ртутні кульки легко пристануть до нього.
  3. використаний скотч зі ртуттю відразу відрізайте, прибирайте в банку і закривайте кришкою.
  4. що залишилися кульки зберіть за допомогою спринцівки або губки.
  5. під час демеркуризації не намагайтеся зібрати дрібні кульки в один великий! взагалі намагайтеся не катати ртуть по підлозі – це прискорює її випаровування.

Чим ні в якому разі не можна користуватися:

  • пилососом;
  • віником;
  • щіткою з совком.

Куди звертатися розбився градусник. Що робити, якщо розбився ртутний градусник

Очищувач повітря під час прибирання подрібнить ртуть і виведе її назад у вигляді найдрібніших частинок, які можуть дуже швидко отруїти повітря. Те, як швидко випаровується ртуть з розбитого градусника, багато в чому залежить від температури речовини, а пилосос сильно нагріває її. Як результат, повітря дуже швидко стає отруєним. З віником і совком ситуація йде приблизно так само-тонкі прути подрібнюють кульки ртуті і прискорюють випаровування.

Особливо небезпечно поділ сріблястих кульок аж до утворення пари. Постарайтеся під час прибирання не давати ртуті розсипатися, інакше сильного отруєння повітря не уникнути і тому особливо обережно потрібно збирати речовину з килима. Після того як ви приберете всі кульки, які витекли з градусника, необхідно провітрити килим. Найкраще скласти його кути до центру, прибрати у великий пакет (наприклад, сміттєвий) і винести на вулицю.

Куди здати

При кімнатній температурі ртуть виділяє отруйні випаровування, які через дихальні шляхи потрапляють в організм.

Якщо не вжити ніяких заходів після того, як розбився градусник, рідкий метал буде отруювати повітря і поступово накопичуватися в організмі. Проблема посилюється тим, що ртуть розсипається на маленькі краплі, які легко не помітити в щілинах підлоги, ворсі килима, за плінтусами.

Симптоми ртутного отруєння можуть бути довго непомітні.

Проблеми зі здоров’ям можуть з’явитися через пару місяців після безпосереднього контакту з ртуттю. Основні симптоми: слабкість, загальне нездужання, втрата апетиту, присмак металу в роті, головні болі і болі в горлі, посилене слиновиділення, нудота і блювота. Як бачите, їх легко списати на стрес, втому від роботи або банальне .

Але якщо ртуть продовжує накопичуватися, з’являються більш серйозні проблеми: тремтіння пальців, століття, потім рук і ніг, схильність до психічних захворювань, туберкульозу, атеросклеротичних явищ, поразок печінки і жовчного міхура, гіпертонії.

Як зібрати ртуть

Якщо розбився градусник, насамперед виведіть з приміщення дітей і тварин і закрийте двері, щоб пари ртуті не йшли в сусідні кімнати. Щоб ніхто не переніс крапельки ртуті на взутті, перед входом постеліть ганчірку, змочену в розчині марганцівки.

Розчин марганцівки

На 1 літр води додайте 2 грами марганцівки і перемішайте.

Якщо на вулиці холодно, відкрийте вікно. Це допоможе уповільнити випаровування. Одне але: ні в якому разі не можна допускати протягу, через якого ртуть може розлетітися по всій кімнаті.

Одягніть на ноги бахіли або поліетиленові пакети, а на руки — гумові рукавички. Дихальним шляхам теж потрібен захист. Наприклад, одноразова маска з марлею, змоченою в розчині марганцівки.

Візьміть скляну банку з кришкою (або будь-яку іншу герметичну ємність), налийте в неї води або розчин марганцівки і складіть осколки градусника.

Візьміть два аркуші паперу і вату, змочену в розчині марганцівки. Почніть збирати краплі ртуті з кутів кімнати до центру. Ваточкой підштовхуйте краплі на папір і змахуйте їх в банку. Замість вати можна використовувати звичайний скотч: приклеюйте його на підлогу, де є ртуть, і відривайте.

Куди звертатися розбився градусник. Що робити, якщо розбився ртутний градусник

Щоб зібрати всю ртуть без залишку і дістатися до найменших крапель в тріщинах, скористайтеся шприцом, медичної грушею з тонким наконечником або пензликом для малювання.

Куди звертатися розбився градусник. Що робити, якщо розбився ртутний градусник

Куди звертатися розбився градусник. Що робити, якщо розбився ртутний градусник

Банку з ртуттю щільно закрийте кришкою і поставте в прохолодне місце, найкраще на балкон. Не можна викидати її в сміттєпровід або виливати її вміст в унітаз.

Як обробити приміщення і убезпечити себе

Щоб в приміщенні не залишилося ні сліду ртуті, обробіть місце, де вона пролилася. Спочатку-розчином марганцівки: 20 грамів перманганату калію на 10 літрів води. Нанесіть його ганчіркою або за допомогою пульверизатора. Через годину це ж місце протріть мильно — содовим розчином.

Обробляти марганцівкою і мильно-содовим розчином доведеться 2-3 рази на добу протягом декількох днів.

Мильно-содовий розчин

Натріть брусок мила на тертці, залийте гарячою водою і помішуйте, поки мильна стружка повністю не розчиниться. Замість звичайного мила можна використовувати рідке. Залийте суміш 10 літрами води. Додайте 100 грамів харчової соди. Перемішавши.

Так як ви самі довго були в небезпечному приміщенні, потрібно зробити наступне:

  1. промити марганцівкою і мильно-содовим розчином рукавички, взуття.
  2. прополоскати рот дуже слабким розчином марганцівки.
  3. ретельно почистити зуби.
  4. прийняти 2-3 таблетки активованого вугілля.
  5. пити більше рідини (чай, сік, кава).

Чого робити не можна

  1. не підмітайте ртуть віником. Жорсткі прути тільки подрібнять краплі ртуті в дрібний пил і рознесуть по всій кімнаті.
  2. не збирайте ртуть пилососом. Під час продування через тепле повітря ртуть починає випаровуватися ще інтенсивніше. Крім того, її частинки залишаться на деталях двигуна і будуть поширюватися по квартирі під час прибирання.
  3. не викидайте градусник в сміттєпровід. Ртуть забруднить повітря у всьому будинку.
  4. не зливайте ртуть в унітаз. Вона осяде в каналізаційних трубах, і витягти її звідти буде дуже складно.
  5. одяг, на яку потрапила ртуть, треба викинути. При пранні дрібні частинки металу осядуть в .
  6. не потрібно промивати ганчірки та інші підручні матеріали в раковині. Про каналізаційні труби ми вже говорили. Просто зберіть все в щільний поліетиленовий пакет і міцно зав’яжіть. На смітник його нести не можна.

Куди здати розбитий градусник

Ні сам розбитий градусник, ні предмети, за допомогою яких ви збирали ртуть, не можна просто викинути на смітник. Потрібно відправити їх на підприємство, яке може утилізувати ртуть.

Зателефонуйте за номером 112 в мнс і повідомте, що у вас розбився градусник. Вашу адресу запишуть, скажуть, що потрібно зробити, або приїдуть додому, якщо ви не впевнені, що змогли повністю очистити приміщення. Це безкоштовно.

Правда, співробітники мнс часто виявляються завантажені іншими справами і не завжди можуть оперативно допомогти з розбитим градусником. В цьому випадку можна викликати платну службу демеркуризації в вашому місті.

Якщо ж ви впоралися з прибиранням ртуті без сторонньої допомоги, зателефонуйте в найближчу санепідемстанцію. Фахівці підкажуть вам адресу, за якою можна здати ртуть.