Легкий досвід з хімії в домашніх умовах. Домашні досліди для дітей

176

Хто сказав, що фізика і хімія починаються тільки в старшій школі? оцінити красу цих наук здатні навіть зовсім маленькі діти. Якщо ваш юний хімік або фізик ще не вміє говорити, він може брати участь в захоплюючих експериментах. А далі-більше: з кожним роком досліди стають все цікавіше і складніше, так що починати можна в будь-якому віці. Але перед тим як відкривати свою домашню лабораторію, варто запам’ятати кілька простих правил: в лабораторії завжди повинен бути порядок і до, і під час, і після експерименту; будьте обережні при поводженні з реактивами, вогненебезпечними рідинами і колючо-ріжучими предметами; всі досліди повинні проводитися в присутності дорослих, в провітрюваному приміщенні і строго по інструкції. Зараз продається досить багато посібників з доморощеної фізики та хімії, але на перевірку досліди з таких видань або не виходять, або вимагають серйозних реактивів. Ми підібрали наукові досліди, які безпечні, доступні дітям за віком, а від дорослих не вимагають якихось особливих закупівель реактивів.

2 роки. Жива спіраль

Що потрібно: папір, ножиці, джерело тепла.

Цей досвід завжди дивує малюків, але для того щоб він був більш цікавий дворічкам, можна поєднати його з творчістю. З паперу потрібно вирізати спіраль, разом з дитиною розфарбувати її, щоб вона була схожа на змійку, а потім приступати до «пожвавлення» паперової змійки. Робиться це дуже просто: внизу потрібно розмістити джерело тепла, це може бути палаюча свічка, електрична плитка (або варильна поверхня), праска вгору підошвою, лампа розжарювання, розігріта суха сковорода. Над джерелом тепла на мотузочці або дроті помістіть спіраль-змійку. Через кілька секунд вона» оживе»: почне обертатися під впливом теплого повітря.

3 роки. Дощик в банку

Легкий досвід з хімії в домашніх умовах. Домашні досліди для дітей

Що потрібно: трилітрова банка, гаряча вода, тарілка, лід.

За допомогою цього досвіду легко можна пояснити трирічному «вченому» найпростіші явища природи. У банку приблизно на 1/3 потрібно налити гарячу воду, краще гарячіше. На шийку банки поставити тарілку з льодом. І далі-все як в природі-вода випаровується, піднімається вгору у вигляді пари, нагорі вода охолоджується і утворюється хмара, з якого йде справжнісінький дощ. У трилітровій банці дощ буде йти півтори-дві хвилини, потім вода охолоне. І будьте обережні з гарячою водою!

4 роки. Кулі та кільця

Легкий досвід з хімії в домашніх умовах. Домашні досліди для дітей

Що потрібно: спирт, вода, рослинна олія, шприц.

Чотирирічні діти вже замислюються про те, як все влаштовано в природі. Можна показати їм красивий і захоплюючий експеримент про невагомості. На підготовчому етапі потрібно змішати спирт з водою, не варто залучати до цього дитину, досить пояснити, що ця рідина схожа за вагою на масло. Адже саме масло буде заливатися в підготовлену суміш. Можна взяти будь-яку рослинну олію, але заливати його дуже акуратно зі шприца. В результаті масло виявляється як би в невагомості і приймає свою природну форму – форму кулі. Дитина з подивом буде спостерігати круглий прозорий куля у воді. З чотирирічним малюком вже можна поговорити і про силу тяжіння, яка змушує рідини проливатися і розтікатися, і про невагомості, адже саме у вигляді кульок виглядають всі рідини в космосі. Як бонус можна показати дитині ще один трюк: якщо в кулю увіткнути стрижень і швидко обертати, то можна спостерігати, як від кулі відокремиться масляне колечко.

5 років. Невидимі чорнила

Легкий досвід з хімії в домашніх умовах. Домашні досліди для дітей

Що потрібно: молоко або лимонний сік. Пензлик або перо. Гаряча праска.

У п’ять років ваш малюк напевно вже володіє пензлем. Навіть якщо він ще не може самостійно написати секретний лист, він може намалювати його. Тоді послання вийде ще й зашифрованим. Сучасні діти не читали в школі розповідь про леніна і чорнильницю з молоком, але спостерігати властивості молока і лимонного соку для них буде не менш цікаво, ніж для їх батьків в дитинстві. Досвід дуже простий. Потрібно вмочити пензлик в молоко або сік лимона, (а краще використовувати обидві рідини, тоді якість «чорнила» можна порівняти) і написати що-небудь на аркуші паперу. Потім письмена потрібно просушити, щоб папір виглядала чистою, а потім просто нагріти лист. Можна використовувати свічку, але тоді досвід стає пожежонебезпечним, а секретне послання може перегрітися і згоріти. Тому найзручніше проявляти записи за допомогою праски. Як чорнила можна також використовувати сік цибулі або яблука.

6 років. Веселка в склянці

Легкий досвід з хімії в домашніх умовах. Домашні досліди для дітей

Що потрібно: цукор, харчові барвники, кілька прозорих склянок.

Можливо, досвід здасться занадто простим для шестирічки, але насправді – це варта копітка робота для терплячого «вченого». Досвід цей хороший тим, що більшість маніпуляцій юний вчений може зробити сам. У чотири склянки наливається по три столові ложки води і барвники: в різні склянки – різні фарби. Потім в перший стакан потрібно додати ложку цукру, в другій – дві ложки, в третій – три, в четвертий – чотири. П’ятий стакан залишається порожнім. У склянки, виставлені по порядку, наливається по 3 столових ложки води і ретельно перемішується. Потім в кожну склянку додається кілька крапель однієї фарби і перемішується. У п’ятій склянці залишається чиста вода без цукру і барвника. Акуратно, по лезу ножа потрібно налити в стакан з чистою водою вміст «кольорових» склянок у міру збільшення «солодкості», тобто, по-науковому, насиченості розчину. І якщо ви все зробили правильно, то в склянці виявиться маленька солодка веселка. Якщо хочеться наукових розмов, можна розповісти дитині про різницю в щільності рідин, завдяки якій шари не змішуються.

7 років. Яйце в пляшці

Легкий досвід з хімії в домашніх умовах. Домашні досліди для дітей

Що потрібно: куряче яйце, пляшка з-під гранатового соку, гаряча вода або папір із сірниками.

Досвід практично безпечний і дуже простий, але досить ефектний. Дитина зможе провести більшу його частину сам, дорослий повинен тільки допомогти з гарячою водою або вогнем.

Насамперед потрібно зварити яйце і очистити його від шкірки. А далі є два варіанти досвіду. Можна налити в пляшку гарячої води, зверху покласти яйце, потім поставити пляшку в холодну воду (в лід) або просто почекати, поки вода охолоне. Другий спосіб-кинути в пляшку палаючий папір, а зверху покласти яйце. Результат не змусить себе довго чекати: як тільки повітря або вода всередині пляшки охолоне, він почне стискатися, і не встигне наш початківець «фізик» моргнути, як яйце виявиться всередині пляшки.

Будьте обережні і не довіряйте дитині самій наливати гарячу воду або працювати з вогнем.

8 років. «фараонова змія»

Легкий досвід з хімії в домашніх умовах. Домашні досліди для дітей

Що потрібно: глюконат кальцію, сухе пальне, сірники або запальничка.

Способів отримати «фараонових змій» безліч. Але ми розповімо про те, який під силу восьмирічній дитині (природно, в присутності і під контролем дорослого). Найменших і безпечних, але досить ефектних «змійок» отримують зі звичайних таблеток глюконату кальцію, їх продають в аптеці. Для того, щоб вони перетворилися в змій, потрібно всього лише підпалити таблетки. Найпростіший і безпечний спосіб зробити це-покласти кілька гуртків глюконату кальцію на таблетку «сухого пального», які продають в туристичних магазинах. При горінні таблетки почнуть різко збільшуватися і рухатися, як живі рептилії, через виділення вуглекислого газу, так що з точки зору науки досвід пояснюється досить просто.

До речі, якщо «змії» з глюконату здалися вам не дуже страшними, можна спробувати повторити експеримент, використовуючи цукор і соду. У цьому варіанті досвіду гірка просіяного річкового піску просочується спиртом, а цукор і сода закладаються в поглиблення на її вершині, потім пісок потрібно підпалити.

Не зайвим буде нагадати, що всі маніпуляції з вогнем повинні проводитися далеко від легкозаймистих предметів, строго під контролем дорослого і дуже уважно.

9 років. Неньютонівська рідина

Легкий досвід з хімії в домашніх умовах. Домашні досліди для дітей

Що потрібно: крохмаль, вода.

Це дивовижний експеримент, зробити який простіше простого, особливо якщо експериментатору вже 9. Дослідження серйозне. Мета досвіду-отримати і вивчити неньютонівську рідину. Це речовина, яка при м’якому впливі поводиться як рідина, а при сильному – проявляє властивості твердого тіла. У природі подібним чином поводяться хиткі піски. А в домашніх умовах-суміш води і крохмалю. У мисці просто потрібно з’єднати воду з кукурудзяним або картопляним крохмалем в співвідношенні 1:2 і гарненько перемішати. Ви побачите, як при швидкому перемішуванні суміш буде чинити опір, а при ніжному перемішуватися. Спробуйте кинути в миску з сумішшю м’ячик, опустити в неї іграшку, а потім спробувати різко висмикнути, наберіть суміші в руки і дозвольте їй спокійно стікати назад в миску. Ви і самі можете придумати чимало ігор з цим дивовижнимСклад. І це відмінний привід разом з дитиною розібратися, як пов’язані між собою молекули в різних речовинах.

10 років. Опріснення води

Легкий досвід з хімії в домашніх умовах. Домашні досліди для дітей

Що потрібно: сіль, вода, поліетиленова плівка, стаканчик, камінчики, таз.

Цей досвід найкраще підійде для тих, хто любить подорожі і пригодницькі книги і фільми. Адже в подорожі цілком може виникнути ситуація, коли герой опиняється у відкритому морі без питної води. Якщо мандрівникові вже 10, і він навчиться проробляти цей досвід – він не пропаде. Для досвіду потрібно спочатку приготувати солону воду, тобто просто налити в глибокий таз води і посолити її «на око» (сіль повинна повністю розчинитися). Тепер в наше «море» потрібно поставити склянку, так, щоб краю стаканчика знаходилися трохи вище поверхні солоної води, але були нижче, ніж краю таза, а в стакан покласти чистий камінчик або скляну кульку, який не дасть склянці спливти. Тепер потрібно накрити таз харчової або парникової плівкою і зав’язати її краю навколо таза. Натягувати її потрібно не надто сильно, щоб була можливість зробити поглиблення (це поглиблення теж фіксується каменем або скляною кулькою). Воно повинно виявитися якраз над стаканчиком. Тепер залишилося поставити таз на сонці. Вода випарується, осяде на плівці і стече по нахилу в стаканчик – це буде звичайна питна вода, вся сіль залишиться в тазу. Принадність цього досвіду в тому, що дитина може зробити його абсолютно самостійно.

11 років. Лакмусова капуста

Легкий досвід з хімії в домашніх умовах. Домашні досліди для дітей

Що потрібно: червонокачанна капуста, фільтрувальний папір, оцет, лимон, сода, кока-кола, нашатирний спирт і т.д.

Ваша дитина ще не почав вивчати хімію в школі, але в цьому досвіді йому випаде можливість познайомитися зі справжніми хімічними термінами. Будь-який батько пам’ятає з курсу хімії таку штуку, як лакмусовий папірець, і зможе пояснити дитині, що це індикатор, – речовина, яка по-різному реагує на рівень кислотності в інших речовинах. Після цього дитина може легко виготовити такі папірці-індикатори в домашніх умовах і, звичайно, випробувати їх, перевіривши кислотність в різних побутових рідинах.

Найпростіше зробити індикатор зі звичайної червонокачанної капусти. Для цього потрібно натерти капусту на тертці і вичавити сік, а потім просочити їм фільтрувальний папір (її можна купити в аптеці або в магазині для виноробів). Капустяний індикатор готовий. Тепер наріжте папірці подрібніше і помістіть в різні рідини, які ви зможете знайти вдома. Залишається тільки запам’ятати, який колір відповідає якому рівню кислотності. Отже, в кислому середовищі папірець почервоніє, в нейтральній – позеленіє, а в лужній стане синьою або фіолетовою. Як бонус спробуйте приготувати» інопланетянську » яєчню, для цього перед смаженням додайте в яєчний білок сік червонокачанної капусти. Заодно і дізнаєтеся, який рівень кислотності в курячому яйці.

Анастасія макарова, журналіст, автор дитячих казок і віршів. Засновник і керівник

August 2nd, 2015

Діти завжди намагаються дізнатися щось нове кожен день, і у них завжди багато питань. Їм можна пояснювати деякі явища, а можна наочно показати, як працює та чи інша річ, той чи інший феномен. У цих експериментах діти не тільки дізнаються щось нове, але і навчаться створювати різні вироби , з якими далі зможуть грати.

Зміст

1. Досліди для дітей: лимонний вулкан

Вам знадобиться:

2 лимона (на 1 вулкан)

Харчова сода

Харчові барвники або акварельні фарби

Засіб для миття посуду

Дерев’яна паличка або ложечка (при бажанні)

1. зріжте нижню частину лимона, щоб його можна було поставити на рівну поверхню.

2. зі зворотного боку виріжте шматок лимона, як показано на зображенні.

* можна відрізати підлогу лимона і зробити відкритий вулкан.

3. візьміть другий лимон, розріжте його наполовину і видавіть з нього сік в чашку. Це буде резервний лимонний сік.

4. поставте перший лимон (з вирізаною частиною) на піднос і ложечкою «пам’ятайте» лимон всередині, щоб видавити трохи соку. Важливо, щоб сік був всередині лимона.

5. додайте всередину лимона харчовий барвник або акварель, але не розмішуйте.

6. налийте всередину лимона засіб для миття посуду.

7. додайте в лимон повну ложку харчової соди. Почнеться реакція. Паличкою або ложечкою можете розмішувати все, що всередині лимона — вулкан почнеться пінитися.

8. щоб реакція тривала довше, можете додавати поступово ще соди, барвники, мило і резервний лимонний сік.

2. Домашні досліди для дітей: електричні вугри з жувальних черв’яків

Вам знадобиться:

2 склянки

Невелика ємність

4-6 жувальних черв’яків

3 столові ложки харчової соди

1/2 ложки оцту

1 чашка води

Ножиці, кухонний або канцелярський ніж.

1. ножицями або ножем розріжте уздовж (саме уздовж — це буде непросто, але наберіться терпіння) кожного черв’яка на 4 (або більше) частин.

* чим менше шматочок, тим краще.

* якщо ножиці не хочуть нормально різати, спробуйте промити їх водою з милом.

2. у склянці розмішайте воду і харчову соду.

3. додайте в розчин води і соди шматочки черв’яків і розмішайте.

4. залиште черв’ячків в розчині на 10-15 хвилин.

5. за допомогою вилки перемістіть шматочки черв’яків на невелику тарілку.

6. налийте пів ложки оцту в порожній стакан і почніть по черзі класти в нього черв’ячків.

* експеримент можна повторити, якщо промити черв’ячків звичайною водою. Через кілька спроб ваші черв’ячки почнуть розчинятися, і тоді доведеться нарізати нову партію.

3. Досліди та експерименти: веселка на папері або як світло відбивається на рівній поверхні

Вам знадобиться:

Миска з водою

Прозорий лак для нігтів

Маленькі шматочки чорного паперу.

1. додайте в миску з водою 1-2 краплі прозорого лаку для нігтів. Подивіться, як лак розходиться по воді.

2. швидко (через 10 секунд) занурте шматок чорного паперу в миску. Вийміть його і дайте висохнути на паперовому рушнику.

3. після того, як папір висохла (це відбувається швидко) почніть повертати папір і подивіться на веселку, яка відображається на ній.

* щоб краще побачити веселку на папері, дивіться на неї під сонячними променями.

4. Досліди в домашніх умовах: дощова хмара в банку

Коли маленькі краплі води накопичуються в хмарі, вони стають все важче і важче. У підсумку вони досягнуть такої ваги, що більше не зможуть залишатися в повітрі і почнуть падати на землю — так з’являється дощ.

Це явище можна показати дітям за допомогою простих матеріалів.

Вам знадобиться:

Піна для гоління

Харчовий барвник.

1. наповніть банку водою.

2. Зверху нанесіть піну для гоління — це буде хмара.

3. Нехай дитина почне капати харчовий барвник на» хмару», поки не почнеться» дощ » — краплі барвника почнуть падати на дно банки.

Під час експерименту поясніть дане явище дитині.

Вам знадобиться:

Тепла вода

Соняшникова олія

4 харчових барвника

1. Наповніть банку на 3/4 теплою водою.

2. візьміть миску і розмішайте в ній 3-4 ложки масла і кілька крапель харчових барвників. В даному прикладі було використано по 1 краплі кожного їх 4-х барвників — червоний, жовтий, синій і зелений.

3. виделкою розмішайте барвники і масло.

4. акуратно налийте суміш в банку з теплою водою.

5. подивіться, що станеться — харчовий барвник почне повільно опускатися через масло в воду, після чого кожна крапля почне розсіюватися і змішуватися з іншими краплями.

* харчовий барвник розчиняється у воді, але не в маслі, тому що. Щільність масла менше води (тому воно і «плаває» на воді). Крапля барвника важче масла, тому вона почне занурюватися, поки не дійде до води, де почне розсіюватися і походити на невеликий феєрверк.

6. Цікаві досліди: в олчок, в якому зливаються кольори

Вам знадобиться:

— роздруківка колеса (або можете вирізати своє колесо і намалювати на ньому всі кольори веселки)

Гумка або товста нитка

Клей-олівець

Ножиці

Шпажка або викрутка (щоб зробити отвори в паперовому колесі).

1. виберіть і роздрукуйте два шаблони, які ви хочете використовувати.

2. візьміть шматок картону і за допомогою клею-олівця приклейте один шаблон до картону.

3. виріжте приклеєний коло з картону.

4. до зворотного боку картонного кола приклейте другий шаблон.

5. шпажкою або викруткою зробіть два отвори в колі.

6. просуньте нитку через отвори і зав’яжіть кінці в вузол.

Тепер можете крутити ваш дзига і дивитися, як зливаються кольору на колах.

7. Досліди для дітей в домашніхУмовах: медуза в банку

Вам знадобиться:

Невеликий прозорий поліетиленовий пакет

Прозора пластикова пляшка

Харчовий барвник

Ножиці.

1. покладіть поліетиленовий пакет на рівну поверхню і розгладьте його.

2. відріжте дно і ручки пакета.

3. розріжте пакет уздовж праворуч і ліворуч, щоб у вас вийшли два листа з поліетилену. Вам знадобиться один лист.

4. знайдіть центр поліетиленового листа і складіть його як кульку, щоб зробити голову медузи. Зав’яжіть ниткою в області» шиї » медузи, але не дуже туго — вам потрібно залишити невеликий отвір, щоб через нього налити воду в голову медузи.

5. голова є, тепер перейдемо до щупальців. Зробіть надрізи в аркуші-від низу до голови. Вам потрібно приблизно 8-10 щупальців.

6. кожне щупальце розріжте ще на 3-4 більш дрібні деталі.

7. налийте трохи води в голову медузи, залишивши місце для повітря, щоб медуза могла «плавати» в пляшці.

8. наповніть пляшку водою і засуньте в неї вашу медузу.

9. капніть пару крапель синього або зеленого харчового барвника.

* закрийте щільно кришку, щоб вода не виливалася.

* нехай діти перевертають пляшку, і дивляться, як в ній плаває медуза.

8. Хімічні досліди: магічні кристали в склянці

Вам знадобиться:

Скляний стакан або миска

Пластикова миска

1 чашка солі епсома (сульфат магнію) — використовується в солях для ванн

1 чашка гарячої води

Харчовий барвник.

1. насипте сіль епсома в миску і додайте гарячої води. Можете додати в миску пару крапель харчового барвника.

2. протягом 1-2 хвилин розмішуйте вміст миски. Велика частина гранул солі повинна розчинитися.

3. налийте розчин у склянку або келих і помістіть його в морозилку на 10-15 хвилин. Не хвилюйтеся, розчин не настільки гарячий, щоб стакан тріснув.

4. після морозилки перемістіть розчин в основну камеру холодильника, бажано на верхню полицю і залиште на ніч.

Зростання кристалів буде помітний лише через кілька годин, але краще перечекати ніч.

Ось як виглядають кристали на наступний день. Пам’ятайте, що кристали дуже крихкі. Якщо доторкнутися до них, вони найімовірніше відразу зламаються або розсиплються.

Більше 160 експериментів, які наочно демонструють закони фізики і хімії, зняті, змонтовані і викладені в мережу на науково-пізнавальному відео-каналі «проста наука». Багато з дослідів настільки прості, що їх легко повторити і вдома – вони не вимагають спеціальних реактивів і пристосувань. Про те, як зробити прості хімічні та фізичні досліди в домашніх умовах не тільки цікавими, але і безпечними, які експерименти захоплять малюків, а які будуть цікаві школярам, «летидору» розповів денис мохов, автор і головний редактор науково-пізнавального відео-каналу «проста наука» .

— з чого почався ваш проект?

– я з дитинства люблю різні досліди. Скільки себе пам’ятаю, збирав різні ідеї для експериментів, в книгах, телепередачах, щоб потім самостійно їх повторити. Коли я сам став батьком (моєму синові марку зараз 10 років), для мене завжди було важливо зберегти допитливість у сина і, звичайно, зуміти відповісти на його питання. Адже, як і будь-яка дитина, він дивиться на світ зовсім інакше, ніж дорослі. І і в певний момент його найулюбленішим словом стало слово » чому?». Саме з цих » чому?»почалися домашні досліди. Адже розповісти-це одне, а показати – зовсім інше. Можна сказати, що цікавість моєї дитини послужила імпульсом для створення проекту «проста наука».

— скільки років було вашому синові, коли ви почали практикувати домашні досліди?

– дослідами вдома ми займаємося c того моменту, як син пішов в дитячий сад, десь після двох років. Спочатку це були абсолютно прості експерименти з водою і рівновагою. Наприклад, реактивний пакет , паперові квіти на воді, дві вилки на сірниковій голівці . Синові відразу сподобалися ці кумедні «фокуси». Причому йому, як і мені, завжди цікаво не стільки спостерігати, скільки повторити їх самостійно.

– з маленькими дітьми можна провести цікаві експерименти у ванній: з човником і рідким милом, паперовим корабликом і повітряною кулею,
Тенісним кулькою і струменем води . Дитина з самого народження прагне пізнавати все нове, ці видовищні і барвисті досліди йому обов’язково сподобаються.

Коли ж ми маємо справу зі школярами, нехай навіть і першокласниками, тут вже можна розвернутися щосили. У цьому віці дітям цікаві взаємозв’язки, вони будуть уважніше спостерігати експеримент, а потім шукати пояснення, чому відбувається так, а не інакше. Тут якраз можна роз’яснити суть явища, причини взаємодій, нехай навіть і не зовсім науковими термінами. І, коли на шкільних уроках дитина зіткнеться з подібними явищами (в тому числі в старших класах), пояснення вчителя йому будуть зрозумілі, адже він це вже знає з дитинства, у нього є особистий досвід в цій галузі.

Цікаві експерименти для молодших школярів

**пакет, проткнутий олівцями**

**яйце в пляшці**

Гумове яйце

**– денис, що порадите батькам в плані безпеки домашніх експериментів?** — досліди я б умовно розділив на три групи: нешкідливі, досліди, що вимагають акуратності і досліди, і останнє **–** досліди, що вимагають дотримання техніки безпеки. Якщо ви демонструєте, як дві вилки стоять на кінчику зубочистки, то це перший випадок. Якщо ви робите досвід з атмосферним тиском, коли стакан з водою накривають паперовим листом і потім перевертають, то тут потрібно бути акуратним і не пролити воду на електроприлади **–** робіть досвід над раковиною. Коли в дослідах бере участь вогонь, припасіть посудину з водою про всяк випадок. А якщо використовуєте будь-які реактиви або хімікати (нехай навіть звичайний оцет), тут краще вийти на свіже повітря або в добре провітрюване приміщення (наприклад, балкон) і ще обов’язково надіти на дитину захисні окуляри (можна використовувати лижні, будівельні або сонцезахисні).

**– де взяти реактиви і пристосування?** * * — **будинки для проведення дослідів з дітьми до 10 років найкраще використовувати загальнодоступні реактиви і пристосуваннями. Це те, що є у кожного з нас на кухні: сода, сіль, куряче яйце, виделки, склянки, рідке мило. Безпека в нашій справі понад усе. Особливо, якщо ваш «юний хімік» після успішних експериментів разом з вами, спробує повторити досліди самостійно. Тільки не потрібно нічого забороняти, всі діти допитливі, а заборона подіє як додатковий стимул! краще пояснити дитині, чому деякі експерименти не можна робити без дорослих, що є певні правила, десь потрібна відкритий майданчик для проведення досвіду, десь необхідні гумові рукавички або окуляри. ** — чи була у вашій практиці такі випадки, коли експеримент обертався екстреною ситуацією?** * * — **ну, вдома нічого такого не було. Зате в редакції «простої науки» частенько трапляються казуси. Одного разу, знімаючи досвід з ацетоном і оксидом хрому, ми трохи не розрахували пропорції, і досвід мало не вийшов з-під контролю.

А нещодавно, при зйомках для каналу наука 2.0, ми повинні були зробити видовищний експеримент, коли 2000 кульок для настільного тенісу вилітають з бочки і красиво падають на підлогу. Так ось, бочка виявилася досить крихкою і замість красивого польоту кульок вийшов вибух з приголомшливим гуркотом. ** — звідки берете ідеї для дослідів?** * * — **ідеї знаходимо в інтернеті, в науково-популярних книгах, в новинах про якісь цікаві відкриття або незвичайних явищах. Основні критерії * * — * * видовищність і простота. Намагаємося вибирати ті експерименти, які легко повторити вдома. Правда, іноді ми випускаємо» делікатеси » * * – * * досліди, для яких потрібні незвичайні пристосування, спеціальні інгредієнти, але це буває не дуже часто. Іноді радимося з професіоналами з тих чи інших областей, наприклад, коли робимо досліди по надпровідності при низьких температурах або в хімічних дослідах, коли потрібні рідкісні реактиви. У пошуку ідей нам також допомагають наші глядачі (число яких в цьому місяці перевалило за 3 мільйони), за що ми їх, звичайно, дякуємо.

Друзі, добрий день! погодьтеся, як же часом цікаво дивувати наших крихіток! у них така потішна реакція на . Вона показує, що вони готові вчитися, готові засвоювати новий матеріал. Весь світ відкривається в цю мить перед ними і для них! і ми, батьки, виступаємо в ролі справжніх чарівників з капелюхом, з якої «витягуємо» щось приголомшливо цікаве, нове і дуже важливе!

Що ми сьогодні дістанемо з «чарівної» капелюхи? у нас там 25 експериментальних дослідів для дітей і дорослих . Вони будуть підготовлені для малюків різного віку, щоб їх зацікавити і залучити до процесу. Деякі можна проводитиБез будь-якої підготовки, за допомогою підручних засобів, що у кожного з нас вдома є. Для інших ми з вами прикупимо деякі матеріали, щоб у нас все гладко вийшло. Ну що? побажаю всім нам удачі і вперед!

Сьогодні буде справжнє свято! і в програмі у нас:

Так давайте прикрасимо свято, підготувавши експеримент на день народження, новий рік, 8 березня і т. Д.

льодові мильні бульбашки

Як ви думаєте, що буде, якщо прості бульбашки, які малюк в 4 роки так любить надувати, бігати за ними і лопати їх, надути на морозі. А вірніше, прямо в сніговий замет.

Даю підказку:

  • вони відразу лопнуть!
  • злетять і полетять!
  • замерзнуть!

Щоб ви не вибрали, кажу відразу, це вас здивує! а уявляєте, що буде з маленьким?!

А ось в сповільненій зйомці-це прямо казка!

Ускладнюю питання. А чи можна повторити досвід влітку, з тим, щоб отримати аналогічний варіант?

Вибирайте відповіді:

  • да. Але потрібен лід з холодильника.

Знаєте, хоч мені так хочеться вам розповісти все, але саме про це я і не зроблю! нехай і для вас буде хоч один сюрприз!

папір проти води

Легкий досвід з хімії в домашніх умовах. Домашні досліди для дітей

Нас чекає справжній експеримент . Невже можливо, щоб папір перемогла воду? це виклик усім, хто грає в «камінь-ножиці-папір»!

Що нам знадобиться:

  • аркуш паперу;
  • вода в склянці.

Накрийте склянку. Добре б, якби його краї були трохи вологі, тоді папір прилипне. Обережно переверніть склянку … Вода не протікає!

надуємо кульки не дихаючи?

Легкий досвід з хімії в домашніх умовах. Домашні досліди для дітей

Ми вже проводили хімічні дитячі досліди. Пам’ятайте, там найпершим для зовсім маленьких крихт був номер з оцтом і содою. Так ось, продовжуємо! і використовуємо енергію, а вірніше, повітря, що вивільняється при реакції в мирно-надувних цілях.

Інгредієнти:

  • сода;
  • пляшка пластикова;
  • оцет;
  • кулька.

У пляшку засипати соду і залити оцтом на 1/3. Збовтати злегка і швидко на шийку натягнути кульку. Коли він надуется, перев’язати і зняти з пляшки.

Такий досвід маленький зможе показати навіть в дитячому садку .

Дощ з хмаринки

Легкий досвід з хімії в домашніх умовах. Домашні досліди для дітей

Нам потрібно:

  • банка з водою;
  • піна для гоління;
  • харчовий барвник (будь-якого кольору, можна кілька кольорів).

Робимо хмаринку з піни. Велику і красиву хмару! доручіть це найкращому тучкоделателю, вашій дитині 5 років . Вже він-то точно зробить її справжньою!

Легкий досвід з хімії в домашніх умовах. Домашні досліди для дітейавтор фото

Залишилося тільки розподілити барвник по хмаринці, і … Кап-кап! пішов дощ!

Легкий досвід з хімії в домашніх умовах. Домашні досліди для дітей

Веселка

Легкий досвід з хімії в домашніх умовах. Домашні досліди для дітей
Можливо, фізика дітлахам ще невідома. Але після того, як вони зроблять веселку, точно полюблять цю науку!

  • глибоку прозору ємність з водою;
  • дзеркало;
  • ліхтар;
  • папір.

На дно ємності поміщаємо дзеркало. Під невеликим кутом світимо на дзеркало ліхтариком. Залишилося на папір зловити веселку.

Ще простіше-використовувати диск і ліхтарик.

Кристали

Легкий досвід з хімії в домашніх умовах. Домашні досліди для дітей
Є подібна, тільки вже готова гра. Але наш досвід цікавий тим, що ми самі, з самого початку виростимо кристали з солі у воді. Для цього візьмемо нитку або дріт. І потримаємо її кілька днів в такій солоній воді, де сіль вже не може розчинитися, а накопичується шаром на дроті.

Можна виростити з цукру

Лавова банка

Якщо в банку з водою додати масло, воно все збереться зверху. Його можна підфарбувати харчовим барвником. Але ось, щоб яскраве масло опустилося на дно, потрібно поверх його насипати сіль. Тоді масло осяде. Але не надовго. Сіль буде поступово розчинятися і» відпускати » красиві крапельки масла. Кольорове масло піднімається поступово, немов всередині банки відбувається загадкове бурління вулкана.

виверження вулкана

Легкий досвід з хімії в домашніх умовах. Домашні досліди для дітей

Для карапузів 7 років буде дуже цікаво щось підірвати, знести, зруйнувати. Одним словом, справжня стихія-це для них. А тому створюємо справжній вулкан, що вибухає!

З пластиліну ліпимо або з картону майструємо «гору». Усередині її поміщаємо баночку. Та так, щоб її горлечко підходило до «кратера». Заповнюємо баночку соду, барвник, теплу воду і… Оцет. І все почне » вибухати, лава кинеться вгору і затопить все навколо!

дірка в пакеті — не біда

Легкий досвід з хімії в домашніх умовах. Домашні досліди для дітей

Саме в цьому переконує книга наукових дослідів для дітей і дорослих дмитра мохова «проста наука». А перевірити це твердження ми зможемо самі! спочатку наберемо в пакет води. А потім проткнемо його. Але те, чим проткнули (олівець, зубочистку або шпильку) не будемо прибирати. Чи багато води у нас витече? перевіряємо!

вода, що не проливається

Легкий досвід з хімії в домашніх умовах. Домашні досліди для дітей
Тільки таку воду потрібно ще виготовити.

Беремо воду, фарбу і крохмаль (стільки, скільки і води) і змішуємо. У підсумку-звичайна вода. Тільки пролити її не вийде!

«слизьке » яйце

Легкий досвід з хімії в домашніх умовах. Домашні досліди для дітей

Щоб яйце дійсно пролізло в шийку пляшки, варто підпалити папірець і кинути її в пляшку. А отвір прикрити яйцем. Коли вогонь загаситься, яйце прослизне всередину.

Сніг влітку

Легкий досвід з хімії в домашніх умовах. Домашні досліди для дітей
Цей трюк особливо цікаво повторити в теплу пору року. Вміст підгузників витягнути і намочити водою. Все! сніг готовий! зараз такий сніг легко знайти в магазині в дитячих іграшках. Запитайте у продавця штучний сніг. І не потрібно псувати підгузники.

Рухомі змії

Для виготовлення рухомої фігури нам знадобиться:

  • пісок;
  • спирт;
  • цукор;
  • сода;
  • вогонь.

На гірку піску налити спирт і дати просочитися. Потім насипати зверху цукор і соду, і підпалити! ох, який же веселий цей експеримент! діткам і дорослим сподобається, що витворяє ожила змія!

Звичайно, це для дітей старшого віку. Та й виглядає досить страшно!

поїзд з батарейки

Легкий досвід з хімії в домашніх умовах. Домашні досліди для дітей
Мідний дріт, яку ми скрутимо рівною спіраллю, стане у нас тунелем. Как? з’єднаємо її краю, утворюючи круглий тунель. Але до цього «запускаємо» всередину батарейку, тільки кріпимо до її краях неодимові магніти. І вважайте, що винайшли вічний двигун! паровоз сам поїхав.

Гойдалки з свічки

Легкий досвід з хімії в домашніх умовах. Домашні досліди для дітей
Щоб запалити обидва краї свічки, потрібно очистити низ її до гніту від воску. Нагріти над вогнем голку і проткнути нею свічку посередині. Покласти свічку на 2 келихи, щоб вона спиралася на голку. Підпалити краю і злегка хитнути. Далі сама свічка буде розгойдуватися.

паста для зубів слона


Слону потрібно все велике і багато. Робимо! розчиняємо марганцівку у воді. Додаємо рідке мило. Останній інгредієнт-перекис водню-перетворює нашу суміш в гігантську слонячу пасту!

Поім свічку


Для більшого ефекту воду офарблюємо в яскравий колір. Ставимо посередині блюдечка свічку. Підпалюємо її і накриваємо прозорою ємністю. Наливаємо воду в блюдечко. Спочатку вода буде навколо ємності, але потім вся просочиться всередину, до свічки.
Спалюється кисень, тиск всередині склянки знижується і

справжній хамелеон

Легкий досвід з хімії в домашніх умовах. Домашні досліди для дітей
Що допоможе нашому хамелеону міняти забарвлення? хитрість! доручіть своєму карапузові 6 років прикрасити в різні кольори пластикову тарілку. А самі виріжте фігуру хамелеона на іншій тарілці, схожій і за формою, і за розміром. Залишилося не міцно з’єднати обидві тарілки по середині так, щоб верхня, з вирізаною фігурою, могла обертатися. Тоді забарвлення звірка завжди буде змінюватися.

Запалюємо веселку

Легкий досвід з хімії в домашніх умовах. Домашні досліди для дітей

Викласти на тарілці по колу драже skittles. Всередину тарілки налити води. Залишилося трохи почекати і отримуємо веселку!

Дим кільцями

Легкий досвід з хімії в домашніх умовах. Домашні досліди для дітей

Відрізати низ пластикової пляшки. А край натягнути розрізаний повітряну кульку, щоб отримати мембрану, як на фото. Запалити ароматичну паличку і помістити її в пляшку. Закрити кришку. Коли в банку буде суцільний дим, відкрутити кришку і постукувати по мембрані. Дим буде виходити кільцями.

різнобарвна рідина

Щоб все ефектніше виглядало, рідина пофарбувати в різні кольори. Зробити 2-3 заготовки різнобарвною води. Налити на дно банки воду одного кольору. Потім акуратно, по стінці з різних сторін залити рослинне масло. Поверх його залити воду, змішану зі спиртом.

яйце без шкаралупи

Легкий досвід з хімії в домашніх умовах. Домашні досліди для дітей

Сире яйце покласти в оцет мінімум на добу, деякий час на тиждень. І фокус готовий! яйце без твердої шкаралупи.
Шкаралупа яйця в достатку містить кальцій. Оцет вступає в активну реакцію з кальцієм і поступово розчиняє його. В результаті яйце виявляється покрито плівкою, але абсолютно без шкаралупи. На дотикВоно схоже на еластичний м’ячик.
А ще яйце буде більше свого початкового розміру, так як вбере в себе трохи оцту.

танцюючі чоловічки

Прийшов час похуліганити! 2 частини крохмалю змішати з однією частиною води. Поставити миску з крохмальної рідиною на динаміки і включити голосніше баси!

прикрашаємо лід

Легкий досвід з хімії в домашніх умовах. Домашні досліди для дітей
Різної форми крижані фігурки прикрашаємо за допомогою, розмішеної з водою і сіллю, харчової фарби. Сіль роз’їдає лід і просочується глибоко, утворюючи цікаві проходи. Прекрасна ідея кольоротерапії.

запуск паперових ракет

Пакети з чаєм звільняємо від чаю, відрізавши верхівку. Підпалюємо! тепле повітря піднімає пакет!

Дослідів так багато, що у вас точно знайдеться заняття з дітками, тільки вибирайте! і не забудьте знову прийти за новою статтею, про яку дізнаєтеся, якщо оформите підписку! запрошуйте і друзів до нас в гості! а на сьогодні все! пока!

Маленька дитина — це не тільки вічний двигун і стрибач, але ще геніальний вигадник і нескінченна чомучка. Дитяча цікавість хоч і доставляє батькам багато турбот, але саме по собі дуже корисно — адже це запорука розвитку малюка. Дізнаватися щось нове корисно не тільки у вигляді уроків, а й у формі гри або дослідів. Саме про них ми сьогодні і поговоримо. Прості фізичні та хімічні досліди не вимагають особливих знань, спеціальної підготовки або дорогих матеріалів. Їх можна проводити на кухні, щоб здивувати, розважити дитину, відкрити перед ним цілий світ або просто підняти настрій. Практично будь-який досвід дитина може підготувати і поставити самостійно у вашій присутності. Однак, в деяких з експериментів, головною дійовою особою краще зробити маму чи тата.

Вибух кольору в молоці

Що може бути дивніше, ніж перетворення звичної речі в незвичну, коли біле, знайоме кожному, молоко стає різнобарвним?

Знадобиться: незбиране молоко (обов’язково!), харчові барвники різних кольорів, будь-який рідкий миючий засіб, ватяні палички, тарілка.
План роботи:

  1. налийте молоко в тарілку.
  2. додайте в нього по кілька крапель кожного барвника. Намагайтеся робити це акуратно, щоб не рухати саму тарілку.
  3. візьміть ватяну паличку, занурте її в засіб і доторкніться їй в самий центр тарілки з молоком.
  4. молоко почне рухатися, а кольори перемішуватися. Справжній вибух кольору в тарілці!

Пояснення досвіду: молоко складається з молекул різного типу: жири, білки, вуглеводи, вітаміни і мінерали. При додаванні в молоко миючого засобу відбувається одночасно кілька процесів. По-перше, миючий засіб знижує поверхневий натяг, і за рахунок цього харчові барвники починають вільно переміщатися по всій поверхні молока. Але найголовніше, що миючий засіб вступає в реакцію з молекулами жиру в молоці, і приводить їх в рух. Саме тому для цього досвіду не підходить знежирене молоко.

Вирощуємо кристали

Цей досвід всі знають з дитинства — отримання кристалів з солоної води. Можна, звичайно, робити це з розчином мідного купоросу, але дитячий варіант — проста кухонна сіль.
Легкий досвід з хімії в домашніх умовах. Домашні досліди для дітей
Суть експерименту проста — в солоний розчин (18 ложок солі на півлітра води) опускаємо кольорову нитку і чекаємо, коли на ній наростуть кристали. Буде дуже цікаво. Особливо якщо взяти вовняну нитку або замінити її хитромудрою щетинчатой дротом.

Картопля стає підводним човном

Ваша дитина вже навчилася чистити і різати картоплю? його більше не здивуєш цим сіро-коричневим бульбою? звичайно, здивуєш! потрібно перетворити картоплю в підводний човен!
Для цього нам знадобляться один бульба картоплі, літрова банка і харчова сіль. Налийте півбанки води і опустіть картоплину. Вона потоне. Додайте в банку насичений розчин солі. Картопля спливе. Якщо ви захочете, щоб вона знову занурилася в воду, то просто в банку додайте води. Ну чим не підводний човен?
Розгадка: картопля тоне, тому що він важче води. У порівнянні з розчином солі він легше, тому і спливає на поверхню.

Батарейка з лимона

Цей досвід добре проводити з татом, щоб він докладніше пояснив, звідки в лимоні електрику?

Легкий досвід з хімії в домашніх умовах. Домашні досліди для дітей

Нам знадобляться:

  • лимон, ретельно вимитий і насухо витертий.
  • два шматочки мідного ізольованого дроту приблизно 0,2-0,5 мм завтовшки і довжиною 10 см.
  • сталеву скріпку для паперу.
  • лампочку від кишенькового ліхтарика.

Проведення досвіду: насамперед, зачищаємо протилежні кінці обох дротів на відстані 2-3 см.вставляємо в лимон скріпку, прикручуємо до неї кінець однієї з зволікань. Встромляємо в лимон в 1-1, 5 см.від скріпки кінець другої зволікання. Для цього спочатку протикаємо лимон в цьому місці голкою. Візьми два вільних кінця зволікань і приклади до контактів лампочки.
Що сталося? лампочка загорілася!

Стакан сміху

Вам потрібно терміново доварити суп, а дитина висить на ногах і тягне в дитячу? цей досвід змусить його відволіктися на кілька хвилин!
Нам знадобиться тільки стакан з тонкими рівними стінками, наповнений доверху водою.
Проведення досвіду: візьміть склянку в руку і піднеси до очей. Подивіться крізь нього на пальці іншої руки. Що сталося?
У склянці ви побачите дуже довгі і тонкі пальці без кисті. Поверніть руку пальцями вгору, і вони перетворяться в смішних коротунів.відведіть склянку подалі від очей, і в склянці з’явиться вже вся кисть, але маленька і збоку, как-будто ви пересунули руку.
Подивіться з дитиною один на одного через склянку — і не треба ходити в кімнату сміху.

Вода тече вгору по серветці
Легкий досвід з хімії в домашніх умовах. Домашні досліди для дітей

Це дуже красивий досвід ідеально підійде для дівчаток. Нам необхідно взяти серветку, вирізати смужку, намалювати крапочками лінії різних кольорів. Потім опускаємо серветку в стакан з невеликою кількістю води і захоплено спостерігаємо, як піднімається вода і пунктирні лінії перетворюються в суцільні.

Чудо-ракета з чайного пакета

Цей елементарний фокус-досвід просто «бомба» для будь-якої дитини. Якщо ви вже замучилися шукати геніальні розваги для дітей, це те, що вам потрібно!
Легкий досвід з хімії в домашніх умовах. Домашні досліди для дітей
Обережно розкрийте звичайний чайний пакетик, поставте його вертикально і підпаліть. Пакетик догорить до кінця, злетить високо в повітря і буде кружляти над вами. Цей нехитрий експеримент зазвичай викликає бурю захоплень і у дорослих, і у дітей. А причина у цього явища та ж, яка змушує злітати іскри від багаття. Під час горіння створюється потік теплого повітря, який виштовхує попіл вгору. Якщо підпалювати і гасити пакетик поступово, ніякого польоту не вийде. До речі, злітати пакетик буде не завжди, якщо температура повітря в приміщенні досить висока.

Жива рибка

Ще один нескладний досвід, яким можна приємно здивувати не тільки дітей, а й подруг.
Виріжте з щільного паперу рибку. В середині у рибки круглий отвір а, яке з’єднане з хвостом вузьким каналом аб.
Легкий досвід з хімії в домашніх умовах. Домашні досліди для дітей
Налийте в таз води і покладіть рибку на воду так, щоб нижня сторона її вся була змочена, а верхня залишилася абсолютно сухою. Це зручно зробити за допомогою вилки: поклавши рибку на вилку, обережно опустіть її на воду, а вилку втопите глибше і витягніть.
Тепер потрібно капнути в отвір а велику краплю масла. Найкраще скористатися для цього маслянкою від велосипеда або швейної машини. Якщо маслянки немає, можна набрати машинного або рослинного масла в піпетку або трубочку від коктейлю: опустіть трубочку одним кінцем в масло на 2-3 мм.потім верхній кінець прикрийте пальцем і перенесіть соломинку до рибки. Тримаючи нижній кінець точно над отвором, відпустіть палець. Масло витече прямо в отвір.
Прагнучи розлитися по поверхні води, масло потече по каналу аб. Розтікатися в інші сторони йому не дасть рибка. Як ви думаєте, що зробить рибка під дією масла, що випливає назад? ясно: вона попливе вперед!

Фокус «змова води»

Кожна дитина вважає, що його мама-чарівниця! і щоб продовжити довше цю казку, потрібно іноді підкріплювати свою чарівну природу справжніми «чарівностями».
Візьміть банку з щільно закручується кришкою. Внутрішню сторону кришки пофарбуйте червоною акварельною фарбою. Налийте води в банку і закрутіть її кришкою. У момент демонстрації не повертайте банку до маленьких глядачів так, щоб була видна внутрішня сторона кришки. Голосно скажіть змову:»точно так, як в казці, стань водичка червоною». З цими словами струсіть банку з водою. Вода змиє акварельний шар фарби і стане червоною.

Такий експеримент підійде діткам постарше, або уважним, посидючим малюкам.
У цьому досвіді предмети будуть зависати в товщі рідини.
Нам знадобляться:

  • високий вузький скляну посудину, наприклад, порожня чиста півлітрова банка з-під консервованих оливок або грибів
  • 1/4 склянки (65 мл) кукурудзяногоСиропу або меду
  • харчовий барвник будь-якого кольору
  • 1/4 склянки водопровідної води
  • 1/4 склянки рослинного масла
  • 1/4стакана медичного спирту
  • різні дрібні предмети, наприклад, пробка, виноградина, горіх, шматочок сухої макаронини, гумова кулька, помідорчик «черрі», маленька пластмасова іграшка, металевий шуруп

Підготовка:

  • акуратно налийте в посудину мед, так, щоб він займав 1/4 обсягу.
  • розчиніть у воді кілька крапель харчового барвника. Налийте воду в посудину до половини. Зверніть увагу: додаючи кожну рідину, лийте дуже акуратно, щоб вона не змішувалася з нижнім шаром.
  • повільно влийте в посудину таку ж кількість рослинного масла.
  • долийте посудину доверху спиртом.

Починаємо наукове диво:

  • оголосіть глядачам, що зараз змусиш різні предмети плавати. Вам можуть сказати, що це легко. Тоді поясніть їм, що зробите так, щоб різні предмети плавали в рідинах на різному рівні.
  • по одному акуратно опустіть в посудину дрібні предмети.
  • нехай глядачі самі побачать, що вийшло.

Легкий досвід з хімії в домашніх умовах. Домашні досліди для дітей
Результат: різні предмети будуть плавати в товщі рідини на різному рівні. Деякі «зависнуть» прямо посередині судини.
Пояснення: цей трюк заснований на здатності різних речовин тонути або плавати в залежності від їх щільності. Речовини з меншою щільністю плавають на поверхні більш щільних речовин.
Спирт залишається на поверхні рослинного масла, тому що щільність спирту менше щільності масла. Рослинна олія залишається на поверхні води, тому що щільність масла менше щільності води. У свою чергу, вода-речовина менш щільне, ніж мед або кукурудзяний сироп, тому залишається на поверхні цих рідин. Коли ви опускаєте предмети в посудину, вони плавають або тонуть в залежності від своєї щільності і щільності шарів рідини. У шурупа щільність вище, ніж у будь-який з рідин в посудині, тому він впаде на саме дно. Щільність макаронини вище, ніж щільність спирту, олії та води, але нижче, ніж щільність меду, тому вона буде плавати на поверхні медового шару. У гумового кульки найменша щільність, нижче, ніж у будь-який з рідини, тому він буде плавати на поверхні самого верхнього, спиртового, шару.

Підводний човен з винограду

Ще один трюк для любителів морських пригод!
Легкий досвід з хімії в домашніх умовах. Домашні досліди для дітей
Візьміть склянку зі свіжою газованою водою або лимонадом і киньте в неї виноградинку. Вона трохи важче води і опуститься на дно. Але на неї тут же почнуть сідати бульбашки газу, схожі на маленькі повітряні кульки. Незабаром їх стане так багато, що виноградинка спливе. Але на поверхні бульбашки лопнуть, і газ полетить. Обважніла виноградинка знову опуститься на дно. Тут вона знову покриється бульбашками газу і знову спливе. Так буде тривати кілька разів, поки вода не «видихнеться». За цим принципом спливає і піднімається справжній човен. А у риби є плавальний міхур. Коли їй треба зануритися, м’язи стискаються, здавлюють міхур. Його обсяг зменшується, риба йде вниз. А треба піднятися-м’язи розслабляються, розпускають міхур. Він збільшується, і риба спливає.

Квіти лотоса

Ще один експеримент із серії «для дівчаток».
Виріжте з кольорового паперу квіти з довгими пелюстками. За допомогою олівця закрутіть пелюстки до центру. А тепер опустіть різнокольорові лотоси на воду, налиту в таз. Буквально на ваших очах пелюстки квітів почнуть розпускатися. Це відбувається тому, що папір намокає, стає поступово важче і пелюстки розкриваються.

Куди поділися чорнило?

У скарбничку мамі-чарівниці можна покласти наступний фокус.
У пляшечку з водою капніть чорнила або туші, щоб розчин був блідо-блакитним. Туди ж покладіть таблетку потовченого активованого вугілля. Закрийте шийку пальцем і збовтайте суміш. Вона посвітлішає на очах. Справа в тому, що вугілля вбирає своєю поверхнею молекули барвника і його вже й не видно.

» стій, руки вгору!»

А цей досвід знову для хлопчаків-вибухових і пустотливих непосид!
Візьміть невелику пластмасову баночку з-під ліки, вітамінів і т.п. Налийте в неї трохи води, покладіть будь-яку шипучу таблетку і закрийте її кришкою (незавінчівающейся).
Поставте її на стіл, перевернувши «догори ногами», і чекайте. Газ, виділений при хімічній реакції таблетки і води, виштовхне пляшечку, пролунає «гуркіт» і пляшечку підкине вгору.

Секретний лист

Кожен з нас мріяв хоча б раз у житті перетворитися на детектива або секретного агента. Адже це так захоплююче-розгадувати загадки, шукати сліди і бачити невидиме.
Легкий досвід з хімії в домашніх умовах. Домашні досліди для дітей
Нехай дитина на чистому аркуші білого паперу зробить малюнок або напис молоком, лимонним соком або столовим оцтом. Потім нагрійте аркуш паперу (краще над приладом без відкритого вогню) і ви побачите, як невидиме перетворюється в видиме. Імпровізовані чорнило закиплять, букви потемніють, і секретний лист можна буде прочитати.

Розбігаються зубочистки

Якщо на кухні нічим зайнятися, а з доступних іграшок тільки зубочистки, то і їх ми легко пустимо в справу!
Легкий досвід з хімії в домашніх умовах. Домашні досліди для дітей
Для проведення досвіду вам знадобляться: миска з водою, 8 дерев’яних зубочисток, піпетка, шматок цукру-рафінаду (не швидкорозчинного), рідина для миття посуду.
1. Маємо в своєму розпорядженні зубочистки променями в мисці з водою.
2. У центр миски акуратно опускаємо шматочок цукру, — зубочистки почнуть збиратися до центру.
3. Прибираємо цукор чайною ложкою і капаємо піпеткою в центр миски кілька крапель рідини для миття посуду, — зубочистки «розбіжаться»!
Що ж відбувається? цукор всмоктує воду, створюючи її рух, що переміщує зубочистки до центру. Мило, розтікаючись по воді, захоплює за собою частинки води, і вони змушують зубочистки розбігатися. Поясніть дітям, що ви показали їм фокус, а всі фокуси засновані на певних природних фізичних явищах, які вони будуть вивчати в школі.

Зникаюча монетка

Легкий досвід з хімії в домашніх умовах. Домашні досліди для дітей
А цьому фокусу можна навчити будь-яку дитину старше 5 років, нехай він показує його своїм друзям!
Реквізит:

  • скляна банка з кришкою ємністю 1 літр
  • водопровідна вода
  • монетка
  • помічник

Підготовка:

  • налийте в банку води і закрий кришку.
  • дайте своєму помічнику монетку, щоб він міг переконатися в тому, що це дійсно звичайнісінька монета і в ній немає ніякого підступу.
  • нехай він покладе монету на стіл. Запитайте у нього: «ти бачиш монету?»(звичайно, він відповість «так».)
  • поставте на монетку банку з водою.
  • скажіть чарівні слова, наприклад:»ось чарівна монета, ось була, а ось і немає».
  • нехай ваш помічник подивиться крізь воду збоку банки і скаже, чи бачить він монетку тепер? що він відповість?

Поради вченому чарівнику:
Можна зробити цей трюк ще більш ефектним. Після того, як ваш помічник не зможе побачити монетку, ви можете змусити її з’явитися знову. Скажіть інші чарівні слова, наприклад:»як монетка провалилася, так вона і з’явилася». Тепер приберіть банку, і монета знову опиниться на місці.
Результат: коли ви ставите на монетку банку з водою, здається, що монетка зникла. Ваш помічник її не побачить.

Вконтакте