Дочекалися! готуємо плодовий сад до весни. Як і чим краще навесні обробляти плодові дерева від хвороб і шкідників як отримати стовбури дерев після зими

124

Передмова

Нарешті настала весна і садівники кинулися на свої дачні ділянки. Зараз їм належить багато роботи, в тому числі і ранньовесняне обприскування саду. Але до цього потрібно зробити ще дещо.

Передвесняна робота в саду

Зараз саме час з дерев струсити сніг. Він мокрий, важкий і цілком може поламати гілки. Природа прокидається після зими. Тому ранньою весною необхідно провести певний комплекс заходів на ділянці.

Уважно огляньте гілки плодових дерев, чи немає там перезимували на них шкідників. зараз саме час подумати про обрізку поламаних і сухих гілок, тому прихопіть з собою . Також можна сформувати крону дерев.

Але основна робота все ж полягає в обприскуванні дерев. Як тільки середня температура повітря досягає + 5°c, а нирки ще не встигнуть розпуститися, потрібно провести боротьбу з хворобами і підгодувати дерева.

Відео: очищення плодових дерев від снігу

Запобігання дерев від весняних опіків і боротьба з шкідниками

Ранньою весною погода досить нестійка. Вона може бути високою в денний час, а вночі різко знижуватися. У цих умовах кора на деревах прогрівається нерівномірно. Припустимо, в теплий березневий день температура стовбура на сонці буде більше градусів на 12, ніж з затіненої сторони. Позбутися від такої різниці допомагає вапняна побілка стовбура.

В цьому випадку відрізнятися показання будуть всього лише в межах 3 або 5 градусів. Перегрів кори з подальшим замерзанням може викликати ранньовесняні опіки. А вони приведуть до загибелі дерева, особливо якщо це молодий саджанець. Необхідно відновити побілку, якщо вона була порушена протягом зимового періоду.

Проводячи ранньою весною обрізку садових дерев, потрібно позбавлятися від пошкоджених гілок. Їх не варто залишати під деревом, тому що вони напевно заражені: цитоспорозом, щитівками, личинками короїдів, чорним раком або іншими шкідниками і хворобами.

Одночасно з цією роботою потрібно обробити наявні рани на стовбурах і сучках. Пошкодження зачищають, вирівнюють за допомогою ножа до появи живої тканини, потім дезінфікують 1% розчином мідного купоросу, в пропорції 10 г на 1 л води і ретельно замазують цю ділянку садовим варом.
Чим обприскувати дерева ранньою весною

Сучасна промисловість пропонує садівникам безліч різних засобів для обприскування дерев на самому початку весни. для цих цілей застосовується:

  • мідний купорос;
  • мінерально-масляна емульсія;
  • бордоська рідина;
  • емульсія » препарат-30»;
  • нітрофен та інші.

Найбільш дешевим препаратом є мідний купорос. Але не дивіться на його низьку вартість, він досить ефективний, тому більшість садівників віддають перевагою саме йому. Він застосовується від парші, плодової гнилі, від кучерявості листя, чорного раку, бурої плямистості листя та інших захворювань.

Мінерально-масляні емульсії являють собою рідкі суміші мінерального масла з водою і емульгатора. У складі емульгатора зазвичай присутні:

  • мило;
  • клей або каолін;
  • залізний або мідний купорос.

Емульсії борються з такими шкідниками, як: попелиця, щитівка, допомагають знищити яйця плодожерки, мідяниць та інших комах. Застосовувати їх слід ранньою весною, поки нирки не розкрилися. Влітку, при температурі більше 35℃ емульсія може викликати сильний опік на дереві.

Бордоська рідина являє собою непрозорий розчин небесно-блакитного кольору. Цю рідину садівники застосовують вже більше ста років в боротьбі проти садових шкідників. Рекомендується її використовувати до моменту розпускання бруньок. Суміш знищує паршу і грибкові захворювання дерев або чагарників. Ще вона застосовується як дезінфікуючий засіб для ран плодових дерев. Зберігати її не рекомендується, використовувати необхідно відразу ж після приготування.

Емульсія «препарат-30», являє собою нафтомасляну емульсію білого або світло-сірого кольору. Вона розфасована в 2-літрові банки, і термін її придатності становить 2 роки. Навесні емульсією можна обробити всі плодово-ягідні культури від зимуючих стад щитівок, павутинних кліщів, листокруток, мідяниць, молей та інших шкідників. А влітку обприскувати дерева і декоративні чагарники від бродяжок першого і другого покоління щитівок

Нітрофен – препарат проти зимуючих стадій шкідників і хвороб. Ця паста коричневого кольору, розфасована в бляшані або скляні банки або ж полімерні флакони. Термін придатності нітрофену становить 2 роки. Добре він поводиться як дезінфікуючий засіб для ран на плодових деревах.

Відео: обприскування дерев і чагарників ранньою весною

Обробка дерев мідним купоросом

Перед початком обприскування попередньо необхідно очистити стовбур від лишайників за допомогою щітки. При обробці дерев можна користуватися ручним насосом, вони продаються в спеціальних магазинах для саду та городу. Але бажано мати автоматизований обприскувач. Він набагато зручніше і з ним легше працювати. Для тих садівників, у яких вже дорослі дерева , потрібно мати такий, який можна подовжити різними способами. Швидше за все, доведеться прив’язати його до палиці, щоб була можливість дістати навіть до самих верхніх гілочок або скористатися спеціальними телескопічними штангами.

Варто потурбуватися і про власну безпеку. Халат, рукавички, головний убір і окуляри. Ці предмети захистять вас від попадання розчину на голі ділянки вашого тіла. А респіратор не дасть можливості парам розчину потрапити у верхні дихальні шляхи.

Перед тим, як почнеться обробка, розчин необхідно розмішати. Це робиться наступним чином: 100 г мідного купоросу розлучається в відрі води. У холодній воді купорос розчиняється гірше. Тому можна вдома розвести його в гарячій воді, припустимо, в трилітровій банці, а потім вміст вилити у відро.

В обприскувач розчин потрібно заливати через воронку і кілька шарів марлі. Фільтрувати вміст потрібно обов’язково. Це робиться для того, щоб форсунка обприскувача і шланг не змогли забитися не розчинилися частинками. Тепер слід накачати повітря в балон, повісити його на плече і вперед.

У цій статті описується процес обробки дерев мідним купоросом. Але ви можете застосовувати будь-які засоби, які вам більше подобаються або вже куплені. На кожній упаковці є докладна інструкція як його використовувати.

Як правильно обприскувати дерева

Обробка дерева повинна проводитися ретельно з усіх боків. Струмінь потрібно направляти від краю до його центральної частини. Найкраще це робити по черзі з кожної великої гілкою. Тільки в цьому випадку можливо домогтися максимального ефекту.

Не забувайте обприскати землю навколо дерева. Якщо на ній ще лежать торішнє листя, вони перегниють набагато швидше. Також за допомогою розчину будуть знищені спори шкідливих грибів або самі шкідники. Що залишився розчин можна використовувати на довколишні чагарники, виноград або інші рослини.

Після того як ви обробите дерева, необхідно акуратно промити апарат водою. Для цього залийте в обприскувач чисту воду і проженете її. В цьому випадку форсунки і шланги не заб’ються залишилися висохлими частинками розчину. Змініть свій одяг і обов’язково помийте руки і обличчя з милом.

Відео: обприскування дерев навесні

Що необхідно для обприскування дерев і чагарників

Також ранньою весною обробляти дерева можна комбінованими засобами. Вони допоможуть впоратися відразу ж з декількома видами шкідників, що дасть вам можливість уникнути декількох циклів обприскувань дерев і одночасно удобрити рослину. Як приклад можна назвати карбамід. Про це ви можете дізнатися з інших наших матеріалів.

Для того щоб робота з обприскування дерев була проведена якісно і мала хорошу ефективність, необхідно мати всі необхідні інструменти і пристосування.

Якщо читачі пам’ятають, зима 1978-1979 рр., як і нинішня, була дуже холодною. Однак ті садівники, які не поспішали зі знищенням підмерзлих плодових дерев, зберегли більше половини яблунь, груш, слив, вишень, аличі, черешні, в першу чергу звичайно, районованих сортів.

І ось ситуація, схоже, повторилася: аномально тепла, суха, затяжна осінь 2005 року призвела до того, що сади на більшій частині ленінградської області вступили в стадію зимового спокою з великим запізненням. Відомо, що останнім, активно функціонуючим до самих морозів органомПлодового дерева є коренева система. Вже в листопаді, коли температура повітря опускається до -5°с… -10°с, коріння продовжують витягувати з непромерзшей ще грунту поживні речовини, які запасаються у всіх частинах дерева і допомагають пережити значні морози. Так і буває в наших краях, якщо осінь дощова і прохолодна, зима починається снігом в листопаді при невеликих холодах, а урожай не був занадто рясний.

У цьому сезоні все було по-іншому: 1. Тепло стояло майже до середини листопада. 2. Традиційні осінні дощі випадали місцями і досить бідно. Тому в тих садах, де господарі не подбали про передзимовий полив, плодові не змогли отримати восени достатньо харчування. 3. Порівняно теплий грудень і початок січня не дозволили утворитися стійкому високому сніжному покриву, який в суворі зими 1978-1979, 1985-1986, 2002-2003 рр.зберігав, принаймні, нижню частину штамба і кореневу систему від обмерзання. 4. Ясні, морозні, вітряні лютий і березень обіцяють сонячні опіки з південного боку стовбура і морозобоїни з північної та східної.

До цього слід додати хороші врожаї, насамперед яблук, у південних та західних районах області. Зрозуміло, що дерево з великим урожаєм віддає і значну частину необхідних йому речовин, а заповнити їх може тільки при своєчасному і уважному догляді.

Всі перераховані вище фактори цієї зими підсумовувалися і, швидше за все, істотно позначаться на стані наших плодових дерев.

Отже, що повинен зробити садівник для зменшення негативних впливів цих факторів.

Перше: не поспішати видаляти підмерзлі дерева. Ступінь пошкодження найкраще визначати в травні, можливо, в червні, після початку сокоруху. При цьому чим менше сорт морозостійкий, місце розташування його на ділянці менш сприятливе, а дерево більш росле, тим сильніше постраждала деревина.

Друге: оцінити загальний стан дерева — за ступенем потемніння деревини на зрізі, розташуванню і кількості прокинулися нирок, характеру облиственности. Якщо серцевина основних гілок (скелетних, напівскелетних) темно-коричнева, кора відшаровується, пробуджуваність нирок навіть на неушкоджених на вигляд гілках істотно нижче звичайної, характерної для дерева цього сорту, значить, воно постраждало сильно і, швидше за все, не тільки цієї зими.

Вимерзання (відмирання) плодових гілочок одно-дворічних пагонів, часткове ураження кори в результаті морозобоїн і сонячних опіків неприємно, але ще не веде до швидкої загибелі дерева.

Третє: провести у дорослих постраждалих дерев омолоджуючу обрізку, у молодих — відновну, бажано формує обрізку крони.

Цю роботу треба проводити тільки тоді, коли повністю буде видно загибла, частково жива і добре відновлена зони.

Можна припустити, що в багатьох садах, де був достатній сніговий покрив або проводилося снігозатримання (обвалювання, організація укриттів, мульчування пристовбурних кіл і т.п.), будуть виявлені молоді 3-10-річні дерева із загиблою вище рівня снігу кроною. При цьому пагони і штамб, укриті в період морозів, збережуть життєздатність і протягом вегетації дадуть достатню кількість молодих пагонів.

Їх необхідно всіляко оберігати від механічних пошкоджень (наприклад, вітром) — підв’язати, вкоротити для посилення міцності, видалити слабкі, невдало розташовані, перехльостуються гілки. Згодом з цих вижили пагонів можна буде сформувати низкоштамбовую або кустовую форму дерева. Це стосується як зерняткових, так і кісточкових культур.

Слабо-коричневе забарвлення деревини свідчить про незначне пошкодження тканин. Проте, необхідно пам’ятати, що і в цьому випадку механічна міцність таких гілок погіршилася, і обрізка цих частин дерева (скелетних, напівскелетних гілок, гілок другого порядку) повинна проводитися більшою мірою, ніж у дерева такого ж сорту і віку, але уникнув пошкоджень.

Сильно пошкоджені кореневласні дерева вишні і сливи досить легко відновлюються кореневими нащадками (порослю). Яблуні, груші — тільки пагонами, що йдуть вище місця щеплення.

Всі постраждалі дерева потребують посиленої підгодівлі, перш за все, азотними добривами, і в посушливий період — в поливі.

Остаточне рішення про видалення загиблого дерева краще приймати не раніше другої половини липня. Тоді садівник може переконатися, що сплячі бруньки навіть внизу штамба не прокинулися і відновлення неможливо. В цьому випадку не впадайте у відчай, а посадіть нові районовані сорти з розплідників північно-західного регіону.

Анатолій кофман, садівник

Насіннєве розмноження у звичної нам суниці садової, на жаль, призводить до появи менш врожайних рослин і слабших кущів. Зате інший вид цих солодких ягід-суницю альпійську, можна успішно вирощувати з насіння. Давайте дізнаємося про основні переваги і недоліки цієї культури, розглянемо основні сорти і особливості агротехніки. Інформація, представлена в цій статті, допоможе вам визначитися-чи варто виділяти їй місце в ягіднику.

Часто при вигляді прекрасного квітки ми інстинктивно нахиляємося, щоб відчути його пахощі. Всі ароматні квіти можна розділити на дві великі групи: нічні (запилюються нічними метеликами) і денні, чиїми запилювачами є, в основному, бджоли. Для квітникаря і дизайнера важливі обидві групи рослин, адже ми часто прогулюємося по саду вдень і відпочиваємо в улюблених куточках з настанням вечора. Нам ніколи не поміщає пахощі улюблених ароматних квітів.

Гарбуз багато городників вважають королевою грядок. І не тільки через її розміру, різноманітності форм і кольорів, але і за відмінний смак, корисні якості і багатий урожай. Гарбуз містить велику кількість каротину, заліза, різні вітаміни і мінерали. Завдяки можливості тривалого зберігання цей овоч підтримує наше здоров’я цілий рік. Якщо ви вирішили посадити гарбуз на своїй ділянці, вам буде цікаво дізнатися, як отримати максимально великий урожай.

Яйця по-шотландськи-неймовірно смачно! спробуйте приготувати цю страву вдома, нічого складного в приготуванні немає. Яйця по-шотландськи-це зварене круто яйце, загорнуте в м’ясний фарш, паніроване в борошні, яйці і сухарях і обсмажене у фритюрі. Для смаження знадобиться сковорідка з високим бортиком, а якщо є фритюрниця, то це просто здорово — ще менше клопоту. Також знадобиться масло для фритюру, щоб не задимити кухню. Вибирайте фермерські яйця для цього рецепту.

Одне з найдивовижніших великоквіткових діжкових кубанолу домініканська повністю виправдовує статус тропічного дива. Теплолюбна, медленнорастущая, з величезними і багато в чому унікальними дзвіночками квіток, кубанола – ароматна зірка з непростим характером. Вона вимагає особливих умов утримання в кімнатах. Але для тих, хто шукає ексклюзивні рослини для свого інтер’єру, кращого (і більш шоколадного) кандидата на роль кімнатного велетня не знайти.

Каррі з нуту з м’ясом — ситне гаряче блюдо на обід або на вечерю, приготоване за мотивами індійської кухні. Це каррі готується швидко, але вимагає попередньо підготовки. Нут потрібно попередньо замочити у великій кількості холодної води на кілька годин, краще на ніч, воду можна кілька разів поміняти. М’ясо також краще залишити на ніч в маринаді, щоб воно вийшло соковитим і ніжним. Потім слід відварити нут до готовності і далі готувати каррі за рецептом.

Ревінь можна зустріти не на кожному садовій ділянці. А шкода. Ця рослина-джерело вітамінів і може бути широко використано в кулінарії. Чого тільки не готують з ревеню: супи і щі, салати, смачне варення, квас, компоти і соки, цукати і мармелад, і навіть вино. Але і це не все! велика зелена або червона розетка листя рослини, що нагадує лопух, виступає красивим фоном для однорічників. Не дивно, що ревінь можна побачити і на клумбах.

Сьогодні в тренді експерименти з небанальними поєднаннями і нестандартними кольорами в саду. Наприклад, стали дуже модними рослини з чорними суцвіттями. Всі чорні квіти оригінальні і специфічні, і для них важливо вміти підбирати відповідних партнерів і місце положення. Тому дана стаття не просто познайомить вас з асортиментом рослин з аспідно-чорними суцвіттями, а й навчить тонкощам застосування подібних містичних рослин в садовому дизайні.

3 смачних сендвіча-сендвіч з огірком, сендвіч з куркою, сендвіч з капустою і м’ясом — відмінна ідея для швидкого перекусу або для пікніка на природі. Тільки свіжі овочі, соковита курочка і вершковий сир і трохи приправ. У цих сендвічах немає цибулі, за бажанням можна додати маринований в бальзамічному оцті цибулька в будь-який з бутербродів, це смак не зіпсує. Швидко приготувавшиЗакуски, залишиться зібрати кошик для пікніка і відправитися на найближчу зелену галявину.

Залежно від сортової групи, вік розсади, придатної для висадки у відкритий грунт, становить: для ранніх томатів — 45-50 днів, середніх термінів дозрівання — 55-60 і пізніх термінів — не менше 70 днів. При висадці розсади томатів в більш молодому віці значно подовжується термін її адаптації до нових умов. Але успіх в отриманні якісного врожаю томатів залежить ще й від ретельного виконання основних правил висадки розсади у відкритий грунт.

Невибагливі рослини» другого плану » сансевиерии не здаються нудними тим, хто цінує мінімалізм. Вони краще за інших кімнатних декоративно-листяних зірок підходять для колекцій, що вимагають мінімального догляду. Стабільна декоративність і крайня витривалість тільки у одного виду сансевиерии поєднуються ще й з компактністю і дуже швидким розростанням — розеткових сансевиерий хана. Приземкуваті розетки їх жорстких листя створюють вражаючі групи і візерунки.

Один з найяскравіших місяців садового календаря приємно дивує збалансованістю розподілу сприятливих і невдалих для роботи з рослинами днів за місячним календарем. Городом і садом в червні можна займатися протягом усього місяця, при цьому несприятливі періоди дуже короткі і все одно дозволяють займатися корисними роботами. Знайдуться свої оптимальні дні і для посівів з посадками, і для обрізки, і для водойми, і навіть для будівельних робіт.

М’ясо з грибами на сковороді — недороге гаряче блюдо, яке підійде для звичайного обіду і для святкового меню. Свинина приготується швидко, телятина і курка — теж, тому таке м’ясо переважно для рецепта. Гриби-свіжі печериці, на мій погляд, найвдаліший вибір для домашнього рагу. Лісове золото-боровики, маслюки та інші смаколики краще заготовлювати на зиму. Як гарнір ідеально підійде варений рис або картопляне пюре.

Люблю я декоративні чагарники, особливо невибагливі і з цікавою, нетривіальною забарвленням листя. Є у мене різні спіреї японські, барбариси тунберга, бузина чорна… І є один особливий чагарник, про який розповім в цій статті — пузиреплодник калінолістний. Для здійснення моєї мрії про сад, який не вимагає великого догляду, він, мабуть, підходить ідеально. При цьому здатний і дуже урізноманітнити картинку в саду, причому-з весни і до осені.

Мороз буквально «порвав «стовбури багатьох плодових дерев,» прикрасивши» їх морозобоїнами — поздовжніми тріщинами кори і деревини. Подібні рани з’явилися і на лісових деревах.
А з внутрішньої сторони розвилок гілок дерев, найчастіше з південного заходу або півдня, подекуди можна помітити морозобоїни іншого типу-вдавлені плями відмирає кори. На яблуні і груші вони мають бурий або світло-бурий колір, на кісточкових — помаранчевий або червонуватий, з виступаючими на поверхню краплями застиглого соку — камеді. Підсихаючи, загибла кора відвалюється, оголюючи потемнілу деревину, навколо якої наростає валик з нової кори.

Звичайно, можна пустити справу на самоплив. Можливо, дерево поступово саме залікує рани-якщо, звичайно, встигне до того, як у відкриті рани потраплять суперечки гриба-трутовика, що викликає серцевинну гниль, або ще більш грізні інфекції. З цих міркувань я намагаюся якомога швидше «залатати» відкриті рани. До «операції» готуюся, як справжній хірург: мою з милом руки і гострий ніж, дезинфікую їх спиртом або горілкою. Сама процедура досить проста-рану потрібно зачистити до здорових тканин і продезінфікувати її 3-4%-ним розчином мідного купоросу. А зверху можна змастити садовим варом або садової пастою. Особисто я вже пару років використовую пов’язки на гетероауксині, тобто обкладаю краю рани шматочками марлі, змоченою в розчині препарату, зверху щільно закриваючи шматочком прозорого поліетилену і не дуже туго фіксую його еластичним бинтом. У такій пов’язці дерево «хизується» близько місяця, після чого її можна зняти.
До речі, дуже великі рани заживають швидше, якщо їх … Посікти. Робити це треба в період активного сокоруху, тобто приблизно в квітні (в середній смузі). Гострим і тонким ножем уздовж рани на глибину 1-2 мм потрібно прорізати по борозні з кожного боку, відступивши 0,5-0,7 см від краю, і закрити місце операції поліетиленом. Така процедура прискорює одужання «пацієнта».
Як це не сумно, але холодні зимові вітри сильно прорідили нирки на плодових деревах. Спочатку вони начебто розпускаються, але якось мляво, а до червня взагалі засихають. Загиблі гілки з побурілої або почорнілої (на зрізі) корою потрібно обрізати, замазавши утворилися рани варом або пастою. Замість них можна використовувати фарбу на натуральній оліфі, але ні в якому разі — фарбу, що містить мінеральні масла: вони перешкоджають заростання ран.

«бурелом»

Сумно виглядають після зими і деякі хвойні — особливо плакучі, вузькопірамідальні, кулясті і розлогі форми, що залишилися в зиму без обв’язки. З-під снігової шуби вони вийшли сильно зламаними. Лікування тут досить просте-дрібні обламалися гілки потрібно зрізати, великі при незначних пошкодженнях стягнути і закріпити в первісному положенні, замазавши місце розлому садовим варом. Тепер залишилося забезпечити рослині сприятливі умови і чекати, поки воно відновить форму. Для «збірки» розсипалася крони невисокого деревця я використовую такий метод: навесні досить туго стягую його марлевим бинтом і поливаю підігрітою на сонці водою прямо по кроні, щоб гілки стали більш еластичними. Обв’язку можна зняти через пару тижнів. Найчастіше деревцю вдається повернути колишню красу.

Проблеми вічнозелених

До речі, яскраве весняне сонечко, зігріваюче нас теплими променями, нерідко спалює хвою у окремих видів і сортів хвойних, зокрема у тиса ягідного, багатьох сортів ялівцю звичайного, китайського, середнього (особливо мають незвичайне забарвлення хвоїнок). Часто «горять» карликові форми сосни гірської, подушковидні ялини звичайні, ялина канадська conica, ялиця корейська і її декоративні форми. Навіть звичайна ялина (і її форми) і туя західна — дуже витривалі і звичні до умов середньої смуги рослини — і ті можуть обгоріти, якщо посаджені були менше 2-3 років тому. Деякі рослини, особливо висаджені на відкритих місцях, обпекло холодом: у них хвоя, як правило, пошкоджена з півночі або сходу — звідти взимку зазвичай налітали обпалюють вітру. Зараз дивитися на такі рослини боляче до сліз, але робити нічого. Адже вкривати їх (а точніше — їх частина, що залишилася над сніговим заметом) від вітру потрібно з осені, а оберігати від «засмаги» не пізніше початку лютого. У квітні ж залишається тільки констатувати втрати і реанімувати те, що залишилося від розкішного рослини. Лікування при будь — якому опіку-сонячному або холодовому-однаково. Якщо на гілках нирки загинули, такі пагони доведеться вирізати на кільце до здорової (зеленої) деревини. Пагони з живими нирками зможуть відновитися.

Починати лікування травмованих взимку хвойних бажано з ранньої весни, хоча і в квітні ще не пізно. Один з найбільш ефективних способів, на мій погляд, — ретельне обприскування з усіх боків ослаблених взимку рослин біогенним стимулятором. «курс лікування» — місяць; обробки потрібно проводити раз на тиждень, рано вранці чи пізно ввечері, так як на сонці препарат швидко втрачає ефективність. Коли грунт відтане, цим же розчином варто гарненько пролити грунт під рослиною. І, звичайно, подбати, щоб подібна проблема не виникла на майбутній рік, тобто своєчасно укрити рослини-неженки.
Вічнозелені рослини-рододендрони, самшит, магония і кизильники даммера і розчепірений — добре перенесли цю зиму, тому що були рясно политі з осені, поки грунт ще не промерзла, а частина, що залишилася над снігом, зимувала під мішковиною. В іншому випадку можливі варіанти. Яскраве лютнево-березневе сонце їх висушує, як і багато хвойні, адже коріння ще не можуть добути вологу з промерзлої землі.

Кілька років тому я викинула в компост такий начебто засохлий кущик магонии. А до середини літа вона ожила під покровом гарбузів, які там виросли. Тепер подібні» загиблі » колись вічнозелені рослини я не поспішаю викидати, а застосовую до них такі ж методи, як і до ослаблим хвойним, тобто проливаю пристовбурні кола стимулятором росту, закриваю кущик від панівних вітрів, влітку підтримую грунт у вологому стані. І вже до середини літа на нібито мертвих гілочках нерідко прокидаються живі бруньки. До речі, варто подумати щодо переселення цієї рослини на нове місце проживання. Нерідко подібні кущики вдається врятувати від сонячних променів, пересадивши до східної або північно-східної стіни будівлі.

Швидка допомога «цариці квітів»

Троянди в більшості випадків на зиму вкривають. Чим нерідко і гублять. Під товстим шаром снігу повітря в укритті стає занадто вологим, і трояндиПеретворюються в» кормовий столик » для безлічі патогенних грибів. В результаті навесні цариці квітів виявляються в жалюгідному вигляді: з почорнілими стовбурами, покритими плямами і цвіллю. До речі, якщо зняти укриття занадто пізно, навіть добре перезимували рослини, запарившись, набувають схожі симптоми. Так що провітрювання розарію я починаю з перших чисел березня, пробиваючи ломиком кілька отворів в злежався снігу.

Квітень обіцяє трояндам свободу. Правда, поспішати тут не слід. Відкриєш троянди відразу після зимівлі — і загубиш. Оманливе весняне тепло: поворотні заморозки, висушуючий вітер і спекотне сонце часто висушують навіть успішно перезимували пагони. Так що звільняти» самітниць » потрібно ввечері або в похмуру погоду, а щоб уберегти їх від сонячних опіків, перші днів десять кущі варто притіняти. Але, звичайно, почорнілі, запліснявілі, розтріскані і поламані гілки відразу ж треба вирізати до живої тканини, а зріз замазати садовим варом або садової пастою. Після невдалої зимівлі нерідко доводиться вирізати кущ буквально»до нуля». І відновлювати, проливаючи стимулятором росту. Швидше за все знаходять форму троянди полуплетістие і флорибунди: вони в цьому сезоні можуть навіть зацвісти. А ось квітів від плетистих сортів доведеться чекати ще рік.

На реабілітацію!

Всім постраждалим після зими рослинам влітку доведеться влаштувати «курортну» життя — стежити за вологістю грунту, видаляти бур’яни, навесні і на початку літа підгодовувати азотними добривами. Тільки хвойним азот не потрібен-можуть загинути. В кінці літа не зайве обробити всі залишаються на зимівлю рослини калійними добривами-вони збільшують зимостійкість і морозостійкість рослин. І, звичайно, не варто сподіватися на теплу шубку зі снігу, а вчасно подбати про затишні пальто з мішковини і теплих «валянках» з компосту або хоча б тирси.