Полуниця догляд влітку поради бувалих. Як доглядати за полуницею навесні

117

Посадивши в своєму саду полуницю, садівник розуміє, що отримати добротний урожай ягід можна тільки при своєчасному і достатньому догляді. Роботи по догляду за суничними посадками починаються рано навесні і тривають весь рік. Давайте докладніше дізнаємося,

Зміст

як доглядати за полуницею

Терміни

Терміни початку проведення робіт в кожному кліматичному поясі свої. У південних краях вже на початку березня сніг сходить повністю, земля на грядках просохла, можна приступати до обробки.

У середній смузі в цей час ще лежить сніг, але приступати до догляду за суницею вже можна. Для цього сніг на суничних грядках можна посипати будь-яким темним порошком: вугільним пилом, торфом або золою. Це дозволить розтопити сніг раніше.

а якщо сніг на посадках суниці посипати сухим порошком марганцівки, то отримаємо потрійний ефект: сніг розтане раніше, посадки отримають улюблену підгодівлю і дезінфікуючі властивості марганцівки ніхто не відміняв.

Після цього над посадками суниці встановлюють дротяні дуги і на них накидають покривний матеріал. Це дозволить отримати стиглі ягоди ще на тиждень раніше.

На уралі і в сибіру до обробки ягідників приступають ще пізніше, на початку – середині квітня.

Суницю можна вважати вічнозеленою рослиною, навіть під снігом на ній зберігаються зелене листя. Коренева система починає роботу при прогріванні грунту до +2-3 градусів. Уже в цей час починають з’являтися нові, зелені листочки.

Так виглядає навесні полуниця після сходу снігу

Приступати до обробки ягідної плантації варто коли грунт просохла до такої міри, що по ній можна ходити і не провалюватися.

що необхідно зробити ранньою весною:

пересадка старих кущів

Найбільш вдалий час для пересадки полуничних кущів – період бурхливого наростання зелені. В цей же час активно розростається і коренева система, а, значить, невелике пошкодження коренів при пересадці пройде безболісно.

Вибираючи відповідні для пересадки, ягідні кущі уважно оглядають, оцінюють їх стан. Якщо на суничному кущі відсутні молоде листя, кущ сірого або коричневого кольору означає що рослина або загинуло, або пошкоджено хворобою, і для пересадки воно точно не підходить.

Його потрібно видалити з грядки і краще з невеликою грудкою землі – в корнеобитаемом шарі грунту можуть бути присутніми грунтові шкідники.

Полуниця догляд влітку поради бувалих. Як доглядати за полуницею навесніпісля пересадки кущики потрібно полити і замульчувати або накрити тонким покривним матеріалом зверху

Окремо потрібно сказати про пересадку безвусих різновидів суниці. На таких сортах не виростають вуса, розмножуються вони діленням куща. З бічних бруньок виростають нові ріжки, які вкорінюються, на них утворюються бутони. Один раз в 2-3 роки їх доводиться ділити. Кущ викопують цілком і секатором ділять на частини. У кожної деленки обов’язково повинна бути центральна нирка і коренева система. З одного старого куща виходить кілька нових, молодих саджанців.

Полив

У різні періоди росту потреба у волозі суничних рослин різна. Навесні, з початком росту рослинам проводять перший полив. До цвітіння проводять вологозатримання-розпушування грунту, зберігаючи наявну вологу.

Полуниця догляд влітку поради бувалих. Як доглядати за полуницею навесніполив кущів суниці навесні

Наступні поливи потрібні під час цвітіння, в період наливу зав’язей і після збирання врожаю. Останній влагозарядковий полив виробляють незадовго до стійких заморозків.

Вологість середньосуглинистих і глинистих ґрунтів приблизно можна визначити не відходячи від грядки. Для цього достатньо стиснути в кулаці зразок грунту, взятої з різних глибин від поверхні до 30 см.

В стадії дозрівання ягід необхідність поливу перевіряється так. Якщо після разжатия руки зразок грунту, взятої з 30-і сантиметрової глибини, розсипається на частини, розміром крупніше кедрового горіха, полив не потрібно.

В інші періоди розвитку куща поливи виробляють якщо зразок грунту розпадається на більш дрібні частинки.

Кількість виливається води необхідно таке, щоб грунт промокла до 40см вглиб. Через 2-3 дні варто перевірити рівень вологості на цій глибині. Вона повинна бути відмінною або хорошою – грунтовий грудку після разжатия руки не повинен розсипатися або навіть трохи прилипати до долоні.

підживлення органічними добривами

Для росту і розвитку суничної плантації добрив потрібно менше, ніж для вирощування овочів або інших ягідників. Основну частину органічних добрив вносять при закладці плантації. Наступний раз добрива вносять після збору врожаю, на другому році життя. В цей час, до внесеної раніше органіці додають на 1 м2 по 10 г сульфату амонію, 6 г калійної солі і 10 г суперфосфату. На наступний рік така суміш замінюється нітрофоскою по 10-20 г на 1м2.

Азотні добрива, внесені навесні, прискорюють ріст рослин, після збору врожаю збільшує кількість закладених квіткових бруньок для наступного врожаю. Підживлення фосфором і калієм у другій половині літа – початку осені підвищать зимостійкість суниці.

Для підгодівлі суничних кущів використовують гнойову рідину. Перший раз її вносять до цвітіння, другий – після збирання ягід. Вносити це добриво необхідно в розведеному вигляді, в пропорції 1 частина рідини в 4-5 частинах води. Пташиний послід розводять сильніше-1 до 10-12.

Полуниця догляд влітку поради бувалих. Як доглядати за полуницею навесні

Технологія така: до 100 л води додають 4 відра коров’яку. Отримана суміш бродить 2-3 дні. Отриманий розчин розводять ще в 4-5 разів. Отримані рідкі добрива вносять в борозни між рядами. На 3-4 погонних метра використовують 1 відро розчину. Таке добриво вносять тільки в добре промочений грунт-після поливу або рясного дощу.

Сухий пташиний послід можна розсипати по поверхні грунту 200-300 г на 1м2.

при внесенні будь-яких добрив необхідно стежити, щоб вони не потрапили на листя, в пазухи листя і на сердечко.

боротьба з шкідниками і профілактика захворювань

Шкідники

Головним шкідником суничних посадок вважається малиново-суничний довгоносик . Це жук сірувато-чорний, розміром до 3мм.шкоди завдають білі личинки з жовтою головою, напівзігнуті і безногі. Вони виїдають серцевину квітки, він засихає і відпадає. Думаю, картинка знайома багатьом.

Боротися з цим шкідником можна або, відлякавши його запахом часнику, або заманюючи в пастку з вузьким горлом на перебродивший дріжджовий розчин.
Щоб цей шкідливий жук не поселявся на суничної грядці – між кущами суниці садять зубчики часнику. На 4 кущі 1 часникова рослина.

З початком цвітіння щодня обрізають і розтирають в кашку кілька листочків часнику, створюючи часниковий запах, що відлякує шкідника. Створить потрібний запах настій 150 г подрібненого часнику в 10 літрах води. Наполягають добу, обприскують у вечірній час. Точно так же діють запахи чорнобривців, нагідок і настурції.

Чисельність зимуючих шкідників набагато знижує осіння перекопування грунту.

Пастку для шкідника влаштовують з пляшки з вузьким горлом, в яку наливають розчин дріжджів: в 0,5 л води розводять 100г цукру і 50г дріжджів, залишають до появи піни. Довгоносики потрапляють в пляшку, а вибратися назовні не можуть. Протягом усього періоду цвітіння розчин змінюють кожні 2-3 дні.

Це маленькі черв’ячки, довжиною до 1мм.дізнатися про появу цього шкідника можна по появі деформованих, скручених листя на коротких черешках. З’являються потовщені стебла і міжвузля, уражені кущі не плодоносять, ягоди дрібні і деформовані. Становить велику небезпеку, тому що поширюється дуже швидко.

Полуниця догляд влітку поради бувалих. Як доглядати за полуницею навесні

Головне в боротьбі з нематодою – профілактика. Садити на гряду варто тільки здорову розсаду. Незадовго до посадки коріння розсади на 10 хвилин поміщають в гарячу воду, температурою не вище 46 °с, а потім в холодну на 15 хвилин. Повертати старе місце вирощування суницю варто не раніше ніж через 7 років-стільки шкідники можуть залишатися в землі. Рослини з ознаками цього шкідника видаляють і спалюють.

Суничний кліщ . Ще один небезпечний шкідник суничних посадок. Він пошкоджує листя рослини, висмоктуючи з них клітинний сік. Листя стають маслянистими і зморшкуватими, ягоди дрібнішають.
Полуниця догляд влітку поради бувалих. Як доглядати за полуницею навесні
Для боротьби з кліщем розсаду перед посадкою обробляють в гарячій воді і остуджують в холодній, як при боротьбі з нематодою. Вже зростаючі кущі обробляють колоїдною сіркою, карбофосом або нероном. Сильно заражені посадки знищують.

Павутинний кліщ . Присутність цього шкідника виявляється по появі павутини і пожовтіння листя суниці. Для боротьби з ним потрібно дочекатися останнього збору врожаю, після чого обприскати настоєм цибулі або часнику: 200-300 грамів подрібненої сировини настоюють добу в 10 л води. Отриманий настій проціджують іЗастосовувати. Від свіжого настою кліщі гинуть за 24 години. Ефект обробки посилиться якщо на цей час посадки накрити плівкою.
Полуниця догляд влітку поради бувалих. Як доглядати за полуницею навесні

Хвороби

Борошниста роса . Ця хвороба вражає всю надземну частину куща. Листя покриваються борошнистим нальотом, скручуються, стають фіолетовими. Плоди набувають потворні форми, смак і запах грибів. Для боротьби з цією напастю підійде мідно-мильна емульсія, яку готують з 15 л води, 30г мила і мідного купоросу або розчин аміачної селітри 10г на відро води.
Полуниця догляд влітку поради бувалих. Як доглядати за полуницею навесні

Сіра гниль . Від цього грибкового захворювання можна втратити до 80% врожаю. На ягодах з’являються цятки з пухнастим нальотом. Ягоди сохнуть, листя буріють, плодоніжки і зав’язі сохнуть.

Для боротьби з цим захворюванням борються з бур’янами, дотримуються сівозміни, знищують хворі частини рослини. Відразу після танення снігу посадки обробляють 4% бордоською рідиною. Грунт потрібно замульчувати свіжим матеріалом-подрібненою соломою або сосновою хвоєю.
Полуниця догляд влітку поради бувалих. Як доглядати за полуницею навеснібіла плямистість листя . Симптомами хвороби є пурпурні і бурі плями на листках. Боротися з цим грибковим захворюванням потрібно своєчасним очищенням плантацій від торішнього листя, обробкою посадок бордоською рідиною, не загущать грядки в суницею.
Полуниця догляд влітку поради бувалих. Як доглядати за полуницею навесні

Хвороб і шкідників у суниці досить, але способи запобігти їх появі прості і нечисленні:

  • обробляти придбану розсаду суниці до посадки і після посадки,
  • купувати саджанці в перевірених місцях,
  • дотримуватися сівозміни, частіше міняти місце вирощування суниці,
  • знищувати бур’яни і хворі рослини,
  • садити поруч з грядками і в міжряддях трави, що відлякують шкідників, збагачують грунт і залучають корисних комах.

Профілактичні роботи займуть менше часу і зусиль, ніж боротьба з комахами і хворобами.

відео-догляд за полуницею ранньою весною

Бажаю вам багатого врожаю ягід!

З повагою, софія гусєва.

Полуниця-одна з найпоширеніших садових ягід. Смачна, соковита, урожайна, вона по праву займає гідне місце на садових ділянках і городах. Крім того, полуниця дуже корисна, оскільки містить багато вітамінів і мікроелементів. Однак треба знати, як правильно доглядати за полуницею, щоб уберегти її від хвороб, пошкоджень і отримувати стабільно високі врожаї.

Як правильно доглядати за полуницею навесні і влітку

Вам знадобиться:- органічні і азотні добрива;- невеликі граблі;- вода для поливу.

Коли зійде сніг і грунт трохи підсохне, з грядок садової полуниці треба зняти стару мульчу і уважно оглянути всі кущики. Все почорнілі, плямисті і сухе листя слід видалити, а грунт між кущиками ретельно розпушити.

Навесні також проводять підживлення рослин сумішшю з органічних і азотних добрив. Для цього на 10 літрів води беруть приблизно 0,5 кілограма гною і 30 грамів аміачної селітри або сірчанокислого амонію. Ретельно перемішують і виливають по 0,5 літра утворилася суспензії під кожен кущик.

можна також підгодувати полуницю готовим комплексним добривом, ретельно дотримуючись інструкції по застосуванню

Полив полуниці навесні проводиться в залежності від температури повітря і кількості опадів. Ця ягода погано переносить як недолік вологи (особливо при жаркій погоді), так і надмірне перезволоження (можуть початися хвороби полуниці , що вражають як сама рослина, так і майбутній урожай).

Догляд за полуницею влітку полягає в регулярному поливі, мульчуванні, прополюванні і своєчасному збиранні врожаю. Поливати кущики слід рано вранці, а якщо такої можливості немає – ввечері. Вода повинна бути досить теплою.

Дуже корисно мульчувати кущики перед утворенням перших плодів . Вуса регулярно видаляють, оскільки вони виснажують рослини і знижують урожай.

Якщо садівник хоче розмножити полуницю вусами, слід залишати у обраних кущиків 1-2 вуса з найбільш великими укоріненими розетками, а потім акуратно відкопувати розетки і садити на нове місце.

при виявленні перших ознак хвороб полуниці необхідно вживати заходів по боротьбі з ними

Весняний догляд за полуницею закладає основу хорошому врожаю. Після зимового пробудження або при весняній пересадці кущів на нове місце вони потребують особливої уваги. Багато садівників вважають, що полуниця є невибагливою культурою і плодоносить вона при будь-яких умовах, але це не так.
Деякі сорти досить вимогливі до умов вирощування і їх врожайність може знизитися навіть при стандартному догляді. Щоб рослини рясно і тривало плодоносили, необхідно докласти багато зусиль і врахувати всі тонкощі догляду.

коли починати догляд за полуницею навесні

Заходи по догляду за полуничними грядками починаються до повного сходу снігу, а закінчуються при перших осінніх заморозках. У різних кліматичних регіонах час початку робіт навесні відрізняється.

терміни для підмосков’я

У підмосков’ї роботи на полуничних грядках починаються в другій половині березня.
До цього часу сніг починає танути або сходить повністю і рослинам забезпечується належний догляд для росту, і майбутнього плодоношення.

для уралу і сибіру

На уралі і в сибіру початок робіт по догляду за полуницею припадає на середину квітня. в цей час проводяться основні заходи, необхідні для розвитку кущів.

Полуниця догляд влітку поради бувалих. Як доглядати за полуницею навесні

догляд за дорослими кущами

Полуниця, вирощувана в тунелях, щодня провітрюється, щоб рослини не перегрівалися під променями сонця. Вранці відкривається один або обидва кінці, на ніч вони закриваються.

Полуниця, вирощувана в незахищеному грунті, на ніч вкривається спанбондом або плівкою, так як весняні заморозки можуть погубити кущі.

Верхній шар землі, після танення навколо полуниці і в міжряддях знімається на 3 сантиметри. Це позбавляє полуницю від збудників хвороб і шкідників, зимуючих в землі.
Якщо кущі на зиму підсипалися землею, зайвий грунт згрібається. Міжряддя (якщо земля не підсипалася восени) перекопуються на глибину 7 сантиметрів.

Полуниця догляд влітку поради бувалих. Як доглядати за полуницею навесні

Для регіонів підмосков’я, уралу і сибіру потрібно вибирати полуницю певних сортів. При покупці рослин багато садівників не враховують такі якості, як:

  • підвищену стійкість до морозів;
  • швидке зростання і швидке плодоношення;
  • стійкість до захворювань, шкідників;
  • хороший смак.

Найкраще при виборі розсади, взяти кілька сортів полуниці, плодоносних в різний час.

При внесенні добрив в грунт в осінній період або за місяць до посадки підгодовувати полуницю не обов’язково. У грунті вистачає поживних речовин на рік. Якщо ж добрива не вносилися, підгодівлі проводяться також, як і для інших кущів, тобто під час формування листя, перед початком бутонізації, при появі зав’язей і після збору ягід.

При посадці рослин серцевина кущиків повинна залишатися зовні. Заглиблення точки зростання може привести до загибелі кущів.

Поливати рослини потрібно відразу після посадки щодня. Через 1,5-2 тижні полив скорочується до 2-3 разів на тиждень, а коли рослини підуть у ріст, полив проводиться раз на тиждень. При жаркій погоді поливати рослини потрібно після підсихання землі.

Грунт після поливу акуратно розпушується і покривається мульчею для збереження вологи.

догляд після танення снігу

Полуниця догляд влітку поради бувалих. Як доглядати за полуницею навесні

Робота на полуничних грядках починається, відразу після сходу снігу, як тільки підсохла земля. Для рослин це досить вразливий період, який може проявлятися нестійкою погодою, температурними перепадами, заморозками. Для створення сприятливих умов росту і формування квітконосних бруньок полуниці необхідна підтримка.

Для прискорення танення залежався снігу, садівники посипають грядки з полуницею золою, поливають рослини і грунт навколо окропом або накривають їх плівкою або спанбондом.

Окріп ллється на сплячі кущі. Такий полив додатково знищує в грунті зимуючих шкідників і хвороб.

Відталі кущики очищаються від сухого листя, мульчі. Вимерзлі рослини видаляються.

догляд за полуницею навесні покроково

Полуниця догляд влітку поради бувалих. Як доглядати за полуницею навесні

Для того, щоб полуниця росла здоровою, добре розвивалася і плодоносила їй необхідний хороший догляд. Він включає в себе:

  • обрізку;
  • полив;
  • розпушування;
  • мульчування;
  • підживлення;
  • обробку від хвороб і шкідників;
  • пересадку.

Проводячи заходи по догляду потрібно дотримуватися всіх правил.
Ранньою весною на грядках знімаються укриття. Проводиться обрізка рослин. Полуничні кущі поливаються, а грунт під нимиРихлити і мульчується. Рослини удобрюються і обробляються від хвороб і шкідників. Загущені посадки проріджуються і пересідають на нову ділянку.

Полуниця догляд влітку поради бувалих. Як доглядати за полуницею навесні

При перших теплих весняних днях, полуниця вкривається поліетиленовою плівкою або спанбондом. Це дозволяє отримати більш ранній урожай. Покривний матеріал розташовується на дугах.

Після повного сходу снігу грядка розкривається і очищається від сміття і мульчі. Плівка акуратно згортається в рулон, рослинна мульча і сміття видаляється граблями.
В опалому, сухому листі і мульчі розвивається велика кількість збудників різних захворювань. Грядки потрібно прибирати ретельно, не залишаючи на них органічних залишків.

Земля проливається розчином марганцівки. Зверху вистилається новий шар родючої суміші з землі, піску і перепрілого перегною. Ця суміш також обробляється гарячим розчином марганцівки або фітоспорін.

Якщо грунт не зрізається, міжряддя перекопуються на глибину 7 сантиметрів.

При підсипанні нової землі або після осіннього підгортання земля навколо кущів згрібається. Шар грунту навколо кущів не повинен заважати рости рослинам. Точки зростання повинні бути вище поверхні землі.

Полуниця догляд влітку поради бувалих. Як доглядати за полуницею навесні

Обрізка старих, сухого листя проводиться ранньою весною. Кожен кущ при цьому ретельно оглядається. Під час обрізки видаляються вогнища захворювань. В першу чергу видаляються старі, засохлі, приморожені листя. Листя, пошкоджені інфекціями видаляються повністю. При загущенні видаляються відросли вуса, квітконоси і молоді розетки.

Жорсткі черешки листя зрізаються гострим продезінфікованим ножем або ножицями. Тягнути за листя не можна, так як є ймовірність пошкодження серцевини і нових молодих листків. Всі зрізані листя, вуса, розетки, квітконоси спалюються.

Полуниця догляд влітку поради бувалих. Як доглядати за полуницею навесні

Поливати полуницю потрібно ввечері або вранці і обов’язково теплою водою. Воду перед поливом потрібно відстоювати протягом доби.
Перший полив проводиться тоді, коли візуально визначається нестача вологи в землі. До початку цвітіння полуниця поливається 1 раз в тиждень.

На кожну рослину необхідно виливати по 0,5 літра води. Після пересадки полуниці полив проводиться щодня протягом 2 тижнів. Потім він проводиться кожні 2-3 дні.

Для достатнього зволоження земля проливається на глибину до 40 сантиметрів. Политі грядки розпушуються і мульчуються. В якості мульчі використовується торф, хвоя, пропарені тирса, свіжа солома, чорна плівка або спанбонд. Мульча при нестачі додається при появі зав’язей. Вона захищає ягоди від забруднень і загнивання при поливі.

Поливи під час плодоношення виробляються після збору дозрілих ягід.

Якщо в період дозрівання ягід стоїть спекотна погода, частота поливів і обсяг води збільшується.
Для великої кількості полуничних кущів можна обладнати крапельний полив, що дозволяє рівномірно розподіляти вологу.

Після поливу грядок проводиться розпушування грунту. Ця процедура проводиться дуже акуратно, так як коріння кущів полуниці знаходяться дуже близько до поверхні землі. Вся бур’ян при цьому видаляється.

Розпушування покращує аерацію грунту і перешкоджає підсиханню землі під кущами. Грунт при розпушуванні не повинна потрапляти в серцевину куща.

Кущі з оголеними корінням підгортаються. Точка зростання при цьому повинна залишатися на поверхні. Заглиблені рослини трохи піднімаються, щоб точка росту була над землею.

Полуниця догляд влітку поради бувалих. Як доглядати за полуницею навесні

Для гарного росту і плодоношення будь полуниці необхідні підгодівлі, а ремонтантним і великоплідним сортам їх потрібно вдвічі більше.

Сприяє насиченню землі поживними речовинами, які потрібні для росту рослин. Щоб кущі швидко пішли в зростання, вони за весну удобрюються кілька разів.

  1. перша підгодівля проводиться при формуванні 2-3 листків. Для цього використовуються азотні підгодівлі.
  2. у 2 разів — перед цвітінням і застосовуються фосфорні добрива.
  3. у 3-раз — при появі зав’язей, використовується органіка або комплексні мінеральні підгодівлі.
  4. в 4 разів-після плодоношення і використовуються калійні, фосфорні та азотні підживлення.

Безпосередньо в грунт добрива вносяться для стимуляції росту зеленої маси. Для цього використовуються азотні підгодівлі. Вони прискорюють відростання нового листя, і збільшують розміри ягід. Брак азоту призводить до зменшення приросту листя і подрібнення ягід.

Для підгодівлі береться: 1 ст.ложка аміачної або калієвої селітри, ложка нітроамофоски і 10 літрів води. Полив розчином проводиться по вологому грунті, під корінь кожного кущика. На кожен полуничний кущ потрібно 0,5 до 1 літр підгодівлі.

Крім селітри використовується сечовина. Вона, крім поліпшення росту кущів сприяє насиченню смаку і цукристості стиглих ягід. Під кожен кущ при підгодівлі додається жменю деревної золи.

Також, для підгодівлі можна використовувати настій курячого посліду. 0,2 кілограма посліду настоюється добу в 10 літрах води. Для кращого ефекту в нього додається 10 грам нітроамофоски. Цим настоєм рослини поливаються під корінь.

При появі зав’язей рослини поливаються розчином коров’яку. Для цього береться 0,3 кілограма перепрілого гною, 200 грам золи, 60 грам суперфосфату і 30 грам калійної солі і відро води. Коров’як настоюється кілька днів. У нього після цього додаються інші компоненти. Готовим настоєм рослини поливаються під корінь.

Полуниця догляд влітку поради бувалих. Як доглядати за полуницею навесні

Проти сірої гнилі, фузаріозного в’янення, плямистості, тютюнових трипсів, попелиці, слимаків, білокрилки, жучка-листоїда, суничного кліща, нематоди, довгоносика необхідні профілактичні та захисні обробки. для боротьби з ними полуниця обробляється двічі – відразу після зими і на початку бутонізації. Для цього використовуються як хімікати (акарицид, фунгіциди) так і народні засоби захисту.

Обробка кущів полуниці від хвороб і шкідників проводиться в безвітряну погоду, вранці або ввечері, після поливу рослин.

Перше обприскування проводиться після видалення укриття і мульчі.

Під час цвітіння на полуниці можуть з’явитися довгоносики, попелиця, кліщі. кущі обприскуються настоєм часнику, господарського мила або іншими засобами боротьби з шкідливими комахами.

Для обробки полуничних кущів від шкідників використовуються препарати: карбамід, актеллік, карбофос, каліпсо, енвідор, актофіт, тельдор і гетерофос.

Для обробки від хвороб застосовується: 3% розчин бордоською рідини, колоїдна сірка, циркон, фітоспорін, фундазол, фіто плюс, фітоцид, топаз. Добре допомагають профілактичні обробки розчином марганцівки.

Дозування всіх використовуваних препаратів повинна відповідати інструкції виробника. Обробка здійснюється з дотриманням захисних заходів (в рукавичках, закритому одязі і респіраторі).

Полуниця догляд влітку поради бувалих. Як доглядати за полуницею навесні

Відростки з маткових кущів переживається навесні або восени. Весняна пересадка проводиться на початку-середині травня.
Грунт при цьому повинна встигнути прогрітися до 10 градусів.

Ділянка для пересадки повинен бути на узвишші або ухилі, щоб навесні на ньому не стояла тала вода.

Найкращим місцем для вирощування полуниці є південно-західна ділянка з кутом нахилу в 2-3 градуси.

Висаджувати полуницю на місці баклажан, картоплі, помідорів, огірків або капусти не можна. : бобові та злакові культури, часник, буряк, цибуля, морква.

Полуниця воліє легку, слабокислу супіщану або суглинну грунт, багату органічними добривами.
При високій кислотності грунту при посадці в лунки додається жменю деревної золи.

Ділянка під полуницю готується восени або за 1 місяць до пересадки. На нього під перекопування вноситься органіка або мінеральні добрива. Після розрівнювання земля посипається тирсою, накривається плівкою або спанбондом.

Для посадки вибирається безвітряний, похмурий день.
Кущики акуратно від’єднуються від маточного куща, вусики видаляються. У саджанців повинні бути розвинені коріння, сильні здорові листя і стебла. Для вкорінення беруться довгі кореневі відростки. Коріння повинні досягати в довжину-8-10 сантиметрів. Довші коротшають до зазначеного розміру. Діаметр кореневої шийки повинен дорівнювати 6 міліметрів. На рослині має бути близько 5 листків.

Перед посадкою відкриті корені обробляються будь-яким стимулятором росту.

Між кущами при посадці залишається 25-30 сантиметрів. Ремонтантні сорти висаджуються на відстані 50 сантиметрів один від одного.
У міжряддях залишається проміжок в 80-100 сантиметрів. На одній грядці полуниця росте 3-4 роки, потім пересідає на нову ділянку.

Перед посадкою готуються лунки, потім вони поливаються. На дно лунки насипається зола і перепрілий перегній.

Кущики встановлюються в лунках. Коріння засипаються землею, яка потім злегка ущільнюється. Після цього полуниця поливається і закривається плівкою на 1,5 тижні. Це сприяє кращому укоріненню і захищає рослини від похолодань.

Після проходження цього терміну укриття знімається. Догляд за такими рослинами стандартний.

Полуниця догляд влітку поради бувалих. Як доглядати за полуницею навесні

З найбільш частих помилок садівників можна виділити наступні:

Відсутність або несвоєчасна обрізка кущів і очищення грядок

Навесні, при обрізанні не видаляються і спалюються старі, сухе листя, квітконоси, вуса і мульча.
Органічні залишки призводять до розвитку хвороб, шкідників.

Товстий шар грунту на кущах

Частою помилкою є підгортання кущів товстим шаром грунту (восени або навесні). Коренева система при цьому довго рушає в зростання, а дозрівання ягід відкладається на пізній термін.
Точка росту рослини при будь-яких роботах з землею повинна завжди перебувати на поверхні землі.

Відсутність мульчі

Нехтування мульчуванням призводить до загнивання ягід. Крім того вона зберігає вологу, що дозволяє скоротити кількість поливів і зменшити ймовірність розвитку хвороб.

Неправильний полив

Для поливу полуниці потрібно брати відстояну, не холодну воду.
Поливати полуницю потрібно пізно ввечері або з ранку. Днем полив заборонений! після поливу проводиться розпушування.

Чимало садівників при поливі припускаються помилки продовжуючи зрошення ділянки полуниці під час цвітіння. Це може привести до повної відсутності ягід.

Поганий вибір місця посадки

Розміщення полуниці на погано освітлених, підтоплюваних, слабо провітрюваних ділянках призводить до хвороби, а іноді і загибелі рослин.

Неправильний вибір місця для посадки полуниці

Ділянка повинна бути світлим, закритим від вітру. Він не повинен підтоплюватися при весняному таненні снігу.

Посадка в непідготовлену грунт

Полуничні кущі добре розвиваються в пористих, легких грунтах. У щільну землю потрібно додавати торф, пісок. При посадці в глинистий грунт рослини погано ростуть і дають дрібні плоди.

Нерегулярний збір ягід

Ягоди потрібно збирати в міру їх дозрівання. Переспілі ягоди починають гнити і привертають шкідливих комах.

як доглядати за суницею навесні ніж підгодувати суницю: відео

Полуниця є не тільки смачним, але і корисним ласощами. Вона зміцнює імунітет і здоров’я нервової системи. Для отримання на полуничних грядках рясного врожаю, потрібно завжди виконувати всі вимоги по догляду. Догляд за полуницею навесні не складний, але необхідний, так як без нього рослини будуть погано рости і плодоносити.

Щоб в червні ласувати ароматними ягодами з власних грядок, потрібно знати, як правильно доглядати за полуницею. Вона, як і будь-яка рослина, вимагає уваги. Для початку слід зайнятися обробкою грунту: як тільки на вулиці потеплішає, необхідно очистити полуницю від сухого листя і провести розпушування грунту (за сезон рекомендовано робити 6-8 розпушувань в міжряддях і близько 3-4 в самих рядках).

Мульчування

Як доглядати за полуницею? наступним етапом є мульчування. Грунт необхідно захистити шаром соломи, перегною, торф’яної крихти, тирсою в 7-8 сантиметрів або поліетиленовою плівкою. Протягом літнього сезону рекомендується додавати азотні добрива, так як бактерії в мульчі споживають багато азоту, необхідного для повноцінного росту полуниці.

Підживлення

Як доглядати за полуницею без добрив? це просто неможливо. Протягом двох років після внесення в грунт достатньої кількості мінеральних і органічних речовин рослини підгодовувати більше не потрібно. Полуниця відома своєю схильністю до жирування, тобто вона здатна до формування великої кількості листя на шкоду ягодам. Саме тому потрібно бути гранично уважними і не перестаратися з добривами. Як правило, їх вносять в грунт два рази: на початку сезону і після збору ягід.

Полуниця догляд влітку поради бувалих. Як доглядати за полуницею навесні

Роботи в липні-серпні

Щоб забезпечити хороший урожай в наступному сезоні, потрібно подбати про це вже в другій половині літа: необхідно стежити за поливом, добривами і обов’язково обрізати вуса. Такий догляд забезпечить хорошу зимівлю рослин і стане гарантією наступного врожаю. Також питання про те, як доглядати за полуницею, вимагає уважного ставлення до грунту. На початку осені рекомендується вносити фосфорні добрива (по 50-60 грам суперфосфату на відро води) і деревну золу (1-2 склянки на відро). Також сприятливо діють підгодівлі марганцем і бором. Після збору врожаю у ягоди починається активне зростання вусів, які необхідно зрізати. Якщо вчасно не видаляти ці відростки, то рослина виснажується, сповільнюється закладка квіткових бруньок і плодючість полуниці значно знижується. Вуса ні в якому разі не можна обривати, їх слід дуже акуратно обрізати, щоб не пошкодити рослину. Якщо вам потрібна розсада, то відросток з розеткою листя залишають і направляють рости в уже розпушені міжряддя. Якщо обраний рядовий спосіб вирощування полуниці, то після збору врожаю необхідно лише удобрити грунт і створити смугу шириною 0,4 метра.

Полуниця догляд влітку поради бувалих. Як доглядати за полуницею навесні

Ще однією обов’язковою умовою гарного росту ягоди є правильна зимівля рослин. У посушливих, теплих районах, де не випадає сніг, у рослини часто підмерзають коріння, що призводить до його хвороб і, відповідно, зниження врожайності. У цих місцях турбота про зимівлю — особлива: найкраще вже в жовтні укрити коріння торфом, перегноєм або землею. Ці цілком прості рекомендації допоможуть вам зрозуміти, як доглядати за полуницею правильно, щоб отримувати щороку відмінний урожай.

Полуниця (лат. Fragaria moschata або fragaria elatior) — прийняте з xviii століття серед вчених назва суниці мускатної. Суниця мускатна, або мускусна, або висока, або шпанська( шпанка), або полуниця висока, або садова, або справжня, або європейська – як багато у цієї ягоди імен! у народі, починаючи з xx століття, полуницею помилково прийнято називати помилкові ягоди суниці садової (вона ж ананасна і великоплідна), яка сталася від суниць чилійської і віргінської, а не від полуниці садової. В європі полуниця (суниця садова) з’явилася в 1739 році, як продукт гібридизації. Вона відрізняється від полуниці садової більшими ягодами. Слово «полуниця « — похідне від російського кореня» клуб», що означає щось кругле, кулясте. По суті, не так вже й важливо, як ви називаєте ягоду, що росте на вашій ділянці, головне, щоб ви правильно за нею доглядали. Про те, як садити полуницю, як вирощувати полуницю і як доглядати за полуницею, ми розповімо в цій статті.

Прослухати статтю

Посадка і догляд за полуницею (коротко)

  • посадка: восени (з середини серпня до середини жовтня) і ранньою весною.
  • освітлення: яскраве сонячне світло.
  • грунт: легка-суглинок, супісок, чорнозем або лісові, багаті органікою грунти з водневим показником ph 5,7-6,2.
  • полив: ранковий, з кінця квітня-один раз в 10-12 днів, витрачаючи на кожен м2 ділянки 10-12 л води. У літню спеку — 3-4 рази на тиждень, а з серпня по жовтень – два рази на тиждень. До появи квітконосів оптимальний спосіб зволоження грунту-дощування, а під час цвітіння – крапельний полив.
  • підживлення: мінімум три рази на рік: ранньою весною, в період бутонізації і в серпні.
  • обрізка: коли листя почнуть жовтіти, покриватися плямами і сохнути, їх обрізають.
  • розмноження: вусами (розетками), діленням куща. Дрібноплідну ремонтантну полуницю можна розмножувати насінням.
  • шкідники: суничні нематоди, павутинні кліщі, темні щелкуни, листоїди, довгоносики, равлики і слимаки.
  • хвороби: сіра, коренева і плодова гнилі, бура, біла і коричнева плямистості, борошниста роса, фузаріоз, фітофтороз і вертицильоз.

Детально про вирощування полуниці читайте нижче

Садова полуниця – опис

Полуниця домашня, близьким родичем якої є суниця – багаторічна трав’яниста рослина з прямостоячим опушеним стеблом висотою від 15 до 40 см. Коренева система полуниці, мочковатая і розгалужена, проникає в глиб грунту на 30-40 см.листя полуниці прикореневі, короткочерешкові, зібрані в розетку, великі, трійчасто-складні, що складаються з яйцевидних листочків з широкозубчатими краями. Верхня сторона листової пластини опушена, нижня – густо волосиста з виступаючими жилками. У полуниці домашньої розрізняють квітконоси, подовжені сланкі пагони (вуса полуниці) і укорочені однорічні стебла (ріжки). Урожайність полуниці обумовлюється числом ріжків в кущі і кількістю квітконосів на ріжку. Білі квітки в кількості від 5 до 12 зібрані в щитковидні суцвіття. Цвітіння полуниці триває близько трьох тижнів. Плоди полуниці, звані ягодами, насправдіЄ розрослися квітколожем, на поверхні якого розташовані справжні плоди полуниці – дрібні коричневі горішки. Затребуваність полуниці важко переоцінити. Вона поряд з такими давніми і заслуженими мешканцями наших садів, як смородина і агрус , протягом століть не втрачає популярності, яку не так давно введені в культуру ожина і лохина повинні ще заслужити.

Полуниця догляд влітку поради бувалих. Як доглядати за полуницею навесні

Посадка полуниці

Коли садити полуницю

Садити полуницю можна і навесні, і восени. Восени це краще робити з середини серпня до середини вересня, і тоді вже на наступний рік ви зможете зібрати хороший урожай. Якщо коренева система вашої розсади закрита, тобто знаходиться в контейнерах або касетах, можна, використовуючи спосіб перевалки, висадити саджанці полуниці раніше – з середини липня до середини серпня. Робити це краще в похмурий день після дощу або поливу. Навесні потрібно висаджувати полуницю якомога раніше, наскільки дозволяє погода.

Урожай полуниці багато в чому залежить від якості посадкового матеріалу. Ви можете виростити його власноруч, і це вам дешевше обійдеться, однак це дуже трудомісткий і витратний за часом шлях, адже процес займе від одного року до трьох років, до того ж в результаті кущ буде тільки з одним ріжком. Єдина перевага такої самодіяльності в тому, що вам не доведеться зберігати саджанці, і ви можете садити розсаду відразу ж після її викопування, разом із земляною грудкою, що забезпечує мінімальний стрес і хорошу приживлюваність. Але найкраще придбати посадковий матеріал в добре зарекомендували себе розсадниках, проте не купуйте розсаду без грунту, з голими корінцями – вона дуже погано вкорінюється, і повноцінного врожаю від неї вам доведеться чекати не один рік. Купуйте розсаду в контейнерах або касетах – це хоч і дорогий, але найшвидший і надійний спосіб виростити хороший урожай в мінімальні терміни.

Полуниця догляд влітку поради бувалих. Як доглядати за полуницею навесні

Грунт для полуниці

Виберіть для полуниці сонячний ділянку, захищений від вітру. Грунт для вирощування полуниці повинна бути багатою органікою. Найбільше полуниці підходять легкий суглинок або супісок, а також чорнозем і сірі лісові грунти, найменше любить полуниця глинистий грунт. Залягання грунтових вод бажано на рівні 60-80 см, а водневий показник оптимальний в межах рн 5,7-6,2.кращими попередніми полуниці культурами вважаються пряні трави, злаки , цибуля , часник, петунія і чорнобривці . На одному місці полуницю можна вирощувати 3-4 роки, а потім на цьому ж місці можна садити полуницю тільки після закінчення 2-3 років.

Полуниця догляд влітку поради бувалих. Як доглядати за полуницею навесні

Посадка полуниці навесні

Як правило, полуницю висаджують восени, але іноді виникає необхідність зробити це навесні, проте підготувати ділянку до весняної посадки потрібно ще до зими: внести під перекопування на кожен м2почви по 8-10 кг перегною або по 5 кг гною, по 100 г суперфосфату і по 50 г калійної солі. Розсада полуниці для весняної посадки повинна бути добре розвинена. Перед посадкою потримайте посадковий матеріал в прохолодному місці протягом трьох днів. Якщо восени ви не удобрювали грунт органікою, то внесіть перед посадкою в кожну лунку дві-три жмені перегною і жменю деревної золи. Відстань між лунками на грядці, як і між рядами, має бути близько 30 см, а глибина лунки повинна бути такою, щоб коріння вільно помістилися в ній вертикально. При посадці для прискорення приживлюваності найдовший корінь необхідно прищипнуть. Листя у розсади теж обрізають, залишивши на кущі лише 3-4 великих листка. Шийку куща при посадці вкопують врівень з поверхнею. Можна спочатку залити в лунку воду, і лише потім опускати в неї коріння розсади, а потім поступово засипати лунку грунтом, ущільнюючи його. А можна посадити розсаду в сухий грунт і після ущільнення грунту рясно полити саджанці. Проводити роботи бажано в похмурий день або ввечері, а якщо ви боїтеся, що раптові заморозки можуть погубити розсаду, накрийте грядку з полуницею плівкою.

Полуниця догляд влітку поради бувалих. Як доглядати за полуницею навесні

Посадка полуниці восени

Перевага осінньої посадки полуниці в тому, що вже наступного літа ви можете зібрати з молодих кущів хороший урожай, тоді як посаджені навесні кущі почнуть плодоносити тільки через рік, якщо не загинуть від поворотних заморозків. Ранньою весною підготуйте грядку для полуниці, внісши під перекопування добрива. Якщо у вас не так багато вільного місця, можете посадити на цій грядці ранні овочеві культури, які не зашкодять полуниці – цибуля, часник, морква, селера . За тиждень до посадки полуниці помістіть розсаду в прохолодне, вологе місце. Коріння розсади обробіть фунгіцидами. Осіння посадка полуниці здійснюється за тією ж схемою, що і весняна.

Догляд за полуницею

Вирощування полуниці в перший рік після посадки служить одній меті – забезпечити для неї можливість наростити міцну кореневу систему, тому з’являються на кущах вуса і квітконоси краще видаляти. Що стосується більш дорослих кущів, то догляд за ними з ранньої весни починається так: на початку вегетаційного періоду потрібно прибрати з ділянки стару мульчу, під якою полуниця зимувала, видалити всі старі, сухі, почорнілі листя, а грунт між кущами розпушити. Надалі догляд за полуницею буде полягати в регулярній прополюванні грядки, розпушуванні грунту, поливі полуниці, обробці проти шкідників і хвороб і підгодівлі.

Полуниця догляд влітку поради бувалих. Як доглядати за полуницею навесні

Полуниця під час цвітіння

В середині травня на полуниці з’являються перші квітконоси. Правильний догляд за полуницею під час цвітіння – запорука якості майбутніх ягід, і їх кількості. Чим підгодувати полуницю під час цвітіння? під час цвітіння в грунт вносять калійні добрива, необхідні полуниці саме в цей період, а також перегній або золу. Для збільшення кількості суцвіть полуницю обприскують розчином борної кислоти з розрахунку одна чайна ложка на 10 л води. Дуже важливо під час цвітіння утримувати ділянку в чистоті, виполюючи бур’яни і розпушуючи грунт, щоб не утворювалася кірка, що не дає коріння дихати. До дозрівання перших плодів необхідно замульчувати грунт між кущами. Забирають з грунту вологу і харчування зайві листя і вуса видаляють секатором, щоб плодоношення полуниці пройшло з максимальною віддачею.

Полуниця догляд влітку поради бувалих. Як доглядати за полуницею навесні

Полив полуниці

Якщо ви зацікавлені в тому, щоб ваша садова полуниця давала великі плоди, її потрібно добре поливати, проте дуже важко дотримати баланс: напоїти рослину і в той же час не перезволожити його коріння. Недолік води викликає пересихання поверхневої кореневої системи полуниці, а найменший надлишок вологи в грунті так само швидко призводить до появи сірої або кореневої гнилі. Коли і як поливати полуницю? починають поливати полуницю з кінця квітня. В середньому на один квадратний метр ділянки з полуницею потрібно 10-12 літрів нехолодної води, а частота поливів при помірній спеці – раз в 10-12 днів. Полуниця влітку, коли настає спека, потребує більш частих поливах – до 3-4 разів на тиждень. У серпні, вересні та жовтні, якщо осінь видасться сухою, досить зволожувати грядки два рази в тиждень. Поливати полуницю краще в ранкові години, намагаючись лити воду так, щоб краплі води не потрапили ні на листя, ні на суцвіття. До появи квітконосів кращий спосіб поливу-дощування, для зволоження грунту під час цвітіння полуниці правильніше використовувати крапельний полив.

Полуниця догляд влітку поради бувалих. Як доглядати за полуницею навесні

Підживлення полуниці

Дорослу полуницю підгодовують як мінімум три рази на рік. Ранньою весною, після приведення ділянки в порядок і обрізки листя в грунт вносять нітроамофоску у вигляді розчину 1 столової ложки препарату на 10 л води. Можна замінити мінеральне добриво органічним-настоєм коров’яку (1:10) або курячого посліду (1: 12). Під кожен кущ виливають півлітра розчину. Відмінно позначається на зростанні і плодоношенні полуниці позакореневе підживлення, що складається з суміші мікроелементів – борної кислоти, молібденовокислого амонію і перманганату калію з розрахунку два грами кожного мікроелемента на 10 л води. Чим підгодувати полуницю в період бутонізації і утворення плодів? в цей час культура потребує калію, тому в грунт вносять золу, настій курячого посліду або калійну селітру. І, як вже було сказано, хороші результати дає обприскування листя полуниці розчином борної кислоти. Після збору врожаю і обрізки листя в грунт вносять розчин двох столових ложок нітроамофоски на 10 л води. А в серпні полуницю підгодовують сечовиною, розвівши тридцять грамів речовини в десяти літрах води – це сприяє утворенню квіткових бруньок, що забезпечують урожай наступного року. Після внесення сечовини ділянку поливають. Крім всіх перерахованих добрив добре зарекомендувало себе наявне в продажу спеціальне комплексне добриво для полуниці, що містить всі необхідні для рослини елементи. Застосування цього добрива підвищує врожайність полуниці на 30 %.

Полуниця догляд влітку поради бувалих. Як доглядати за полуницею навесні

Коли пересаджувати полуницю

На четвертий рік життя полуниця перестає давати приріст, і це призводить до зниженняУрожайність. Викликано це тим, що за чотири роки полуниця виснажує грунт в якій росте, тому потрібно раз в три-чотири роки міняти їй місце. Пересаджувати є сенс тільки сильні, здорові кущі, яким не більше трьох років, а ті, що старше, і на новому місці не стануть плодоносити рясніше – просто видалити. Пересадка полуниці здійснюється як навесні, так і в кінці літа, в похмурий день. Як вибрати гарне місце для грядки і як підготувати грунт на ділянці, ми вам вже розповідали, знаєте ви і як потрібно садити полуницю. Викопайте молодий кущ полуниці, обережно струсіть з його коренів землю, прищипніть на чверть довжини коріння, опустіть їх в гнойово-глиняну бовтанку і посадіть, як було описано у відповідному розділі. Після пересадки полийте кущ і покрийте грунт навколо куща торфом або тирсою.

Полуниця після врожаю

  • назад
  • вперед

Після цієї статті зазвичай читають