Риштування стійкові приставні для будівельно монтажних робіт. Будівельні приставні ліси

151

Раніше, в більш давні часи, для будівництва і ремонту будівель використовувалися одноразові ліси, виготовлені з брусів і дощок, які не забезпечували необхідної надійності системи. Саме звідти і пішла загальна назва конструкції-ліси. У наш час розроблено і випускається промисловістю кілька видів збірно-розбірних будівельних лісів, що відрізняються високою надійністю і зручністю в експлуатації, використовувати які можна багаторазово.

Всі приставні ліси встановлюються біля робочої стіни і обов’язково закріплюються на ній за допомогою анкерних кріплень. Як правило, це саморозклинюються болти, які закладаються в пробиті заздалегідь в стіні отвори. Кріплення встановлюються з розрахунку однієї точки на дві секції лісів.

Каталог будівельних лісів

Ціна: від 140 руб.за кв. М

Ціна: від 160 руб. За кв. М

Види приставних лісів

Всі типи приставних лісів об’єднує спосіб їх установки у робочої стіни – вони приставляються впритул до зовнішньої або внутрішньої стіни будівлі або споруди. Ліси розрізняються за способами з’єднання елементів.

  • ліси приставні стійкові клинові; відрізняються високою міцністю, часто використовуються для кладок робіт. З’єднання елементів конструкції виконується спеціальним кріпленням типу»клин-фланець». Нарощування лісів по висоті проводиться в міру підняття стін. Ліси надійно прикріплюються до стіни кронштейнами по всій висоті конструкції.
  • ліси приставні стійкові хомутові; використовуються для монтажних і оздоблювальних робіт, в будівництві вважаються універсальними, оскільки встановлюються біля стін будь-якої конфігурації. Кріплення елементів проводиться хомутами.
  • лісаприставні будівельні рамні; використовуються для обробки і ремонту великих прямих ділянок стін. Основні збірні елементи-горизонтальні рами, до яких кріпляться інші складові каркаса за допомогою зафіксованих на них прапорцевих замків.
  • ліси приставні будівельні штирьові; застосовуються на прямих фасадах, але в комбінації з хомутовими лісами цілком підходять і для складних фасадів. Система заснована на штирьових кріпленнях, які розташовані на стоєчних елементах. До робочої стіни такі ліси кріпляться за допомогою спеціальних гаків.
  • ліси приставні стійкові чашкового типу; їх ще називають «cup-lock», що в перекладі з англійської означає «чашка-замок». Це просторова конструкція зі стійок, які з’єднуються між собою ригелями, що додають лісам жорсткість і стійкість. Спеціальні з’єднання у вигляді чашки, одягненої на стійки і вільно по ній ковзної, дають можливість надійно закріпити всі елементи конструкції. Опори можуть бути як регульовані — для нерівній поверхні, так і нерегульовані – вони встановлюються на рівну поверхню.

Ціни на комплектуючі для будівельних лісів

Крок ярусу, м: 2,0. Крок рам уздовж стіни, м: 2,3. Ширина проходу, м: 1,1. найменування комплектуючих вага, кг вартість, руб (до 1000 кв. М) рама зі сходами (42*1,2) лсп-30 10 643 рама зі сходами (42*1,5) лсп-40 11,5 705 рама зі сходами (42*2,0) лсп-60 14,5 777 рама зі сходами (48*2,0) лсп-80 11,5 844 рама прохідна (42*1,2) лсп-30 8,5 593 рама прохідна (42*1,5) лсп-40 10 644 рама прохідна (42*2,0) лсп-60 13,3 721 рама прохідна (48*2,0) лсп-80 10 799 діагональна зв’язок 2,0 м 3,4 255 діагональна зв’язок 3,0 м 5,2 344 горизонтальна зв’язок 2,0 м 1,7 127 горизонтальна зв’язок 3,0 м 2,6 166 ригель під дер. Настил 2,0 м 6,2 388 ригель під дер. Настил 3,0 м 9,2 510 настил дерев’яний 1,0х1,1м 18,0 183 кронштейн анкерний l=270мм 0,4 72 кронштейн анкерний l=470мм 0,5 111 опора гвинтова 250 мм 1,5 299 опора гвинтова 330 мм 1,5 333 п’ята опорна 0,3 61

Переваги використання приставних лісів

Не дивлячись на збережене постарілих часів назву, сьогодні ліси виготовляють з металевих труб. Великим плюсом є порівняно мала вага конструкції і швидкість складання-розбирання. Велика перевага приставних лісів-можливість поетапної їх складання, що просувається вгору в міру кладки стіни, або навпаки, можливість розібрати верхні яруси після того, як дана ділянка стіни закінчений, і фронт робіт поступово переміщається вниз.

Всі документи, представлені в каталозі, не є їх офіційним виданням і призначені виключно для ознайомлювальних цілей. Електронні копії цих документів можуть поширюватися без всяких обмежень. Ви можете розміщувати інформацію з цього сайту на будь-якому іншому сайті.

методична документація в будівництві

Цнііомтп

ліси будівельні. Монтаж, розрахунок, експлуатація

Мдс 12-25.2006

Москва 2006

У методичному документі містяться відомості про лісах (про типи, конструкції, технічні можливості і виготовленні лісів), необхідні для їх вибору і застосування в будівельне ьстве, викладені спрощені методи перевірочного рас подружжя лісів на міцність і стійкість в умовах конкретних будівельних об’єктів, наводяться рекомендації по монтажу і випробувань, ремонту і безпечної експлуатації лісів.

Розроблений центральним науково-дослідним і проектно-експериментальним інститутом організації, механі зації і технічної допомоги будівництву (цнііомтп) (кан дідати техн. Наук в. П. Володін, юл. Корытов).

Методичний документ призначений для будівельних організацій, які застосовують ліси при зведенні будівель і споруд, а також для оздоблювальних і ремонтних робіт на фасадах.

Вступ

Ліси будівельні відносяться до засобів підмощування. Ліси використовуються для розміщення робітників, інструменту і матеріалів для виконання будівельних і ремонтних робіт на висоті.

В даний час застосування лісів розширюється, що обус ловлено малою часткою вартості лісів в загальній вартості будівлі (до 3% вартості житлового будинку) і наявністю дешевої робочої сили.

Ліси є універсальними засобами підмощування: вони застосовні для будівель і споруд з різноманітними конструктивними та архітектурно-планувальними параметрами, конфігурацією, висотою і протяжністю. Ліси незамінні в обмежених умовах міської забудови, де вони використовуються не тільки за прямим призначенням, але і в якості захисних екранів.

Оцінка і вибір лісів виробляються за технічними характеристиками і техніко-економічними показниками.

З технічних характеристик основними є максимальна висота лісів і нормативна поверхневе навантаження.

Основними техніко-економічними показниками приймаються: кількість монтажних елементів і найбільшу вагу монтажного елемента, витрата на вироби з металу і дерева, вартість, трудомісткість виготовлення і трудомісткість монтажу 1 м 2 лісів. Крім того, при аналізі і виборі лісів враховується якість супровідної конструкторської та експлуатаційної документації (робочих креслень по ескд, технічних умов, інструкцій з монтажу та експлуатації).

1. Область застосування

Цей методичний документ распро страняется на приставні, навісні, підвіс ні і свободностоящие лісу, що застосовуються при будівництві житлових, громадських і промислових будівель.

2. Нормативні документи

Снип 12-03-2001 безпека праці в стро . Частина 1. Загальні вимоги

Снип 12-04-2002 безпека праці в стро . Частина 2. Будівельне виробництво

Снип ii-23-81* сталеві конструкції

Гост 9.032-74 * есзкс. Покриття лакофарбові. Групи, технічні вимоги і позначення

Гост 9.104-79* есзкс. Покриття лакофарбові. Група умов експлуатації

Гост 12.4.026-76 * ссбт. Кольори сигнальні та знаки безпеки

Гост 380-94 сталь вуглецева звичайне венного якості. Марки

Гост 3242-79 з’єднання зварні. Мето ди контролю якості

Гост 3262-75 * труби сталеві водогазоп ровідні. Технічні умови

Гост 8240-89 швелери сталеві горя карбовані. Сортамент

Гост 8486-86 * пиломатеріали хвойних порід. Технічні умови

Гост 8509-93 куточки сталеві гарячека таные равнополочные. Сортамент

Гост 9467-75 * електроди дугового зварювання конструкційних і теплостійких сталей. Типи

Гост 10704-91 труби сталеві електро зварні прямошовні. Сортамент

Гост 15150-69 * машини, прилади та дру гіе технічні вироби. Виконання для раз особистих кліматичних районів. Категорії, вус Експлуатації, зберігання і транспортування в частині впливу кліматичних факторів зовнішнього середовища покриті ме таллические для ручної

Гост 24258-88 засоби підмощування. 14 загальні технічні умови

Гост 26887-86 майданчики і сходи для 14 будівельно-монтажних робіт. Загальні технічні умови кі умови

Гост 27321-87 риштування стійкові приставні для будівельно-монтажних робіт. Технічні умови

Інструкція по застосуванню навісних мон тажних лісів для виконання робіт на фасадах споруджуваних будівель. — м.: цнииомтп, 1998.

3. Технічні можливості лісів

3.1. Ліси являють собою просторову багатоярусну і багатосекційну конструкцію, яка дозволяє організувати робочі місця на висоті, в різних горизонтальних і вертикальних поверхнях.

В даний час застосовуються стійкові приставні до споруджуваної будівлі і свобод ностоящие, навісні і підвісні ліси. На них широко застосовуються стійкові приставні і навісні ліси.

3.2. 14 приставні ліси кріпляться до стіни будівлі пробками (дюбелями) різних систем.

Навісні одноярусні (двоярусні) ліси навішуються кронштейнами в отвори будівлі і закріплюються різними способами за елементи будівлі (стіни, перекриття, колони).

Підвісні ліси підвішуються на струнах (тросах) до кронштейнів, що укріплюються на будівлі.

Стійкість вільностоящих лісів обес печивается підкосами або розтяжками.

3.3. стійкові приставні ліси складаються з сталевих труб: вертикальних (стійок), горизонт тальних поздовжніх (ригелів), поперечних і діагональних зв’язків (розкосів), що обумовлюють жорсткість просторової конструкції.

Конструкції лісів-інвентарні, легкі, збірно-розбірні, багаторазового застосування.

Оборотність лісів становить не менше 60 разів, а термін служби — не менше 5 років.

3.4. за ступенем збірності, тобто скорочення трудомісткості і часу монтажу і демонта жа, стійкові ліси можуть виготовлятися і збиратися з одиничних (трубчастих), плоских (рам них) або об’ємних (каркасних) елементів.

По конструкції вузлових з’єднань (при монтажі і демонтажі) стійкові трубчасті ліси поділяються на типи: з’єднуються з допомогою болтових або клинових хомутів і з едіняющіеся за допомогою гакових або клинових штирів. Стійки, рамні і каркасні елементи стикуються за допомогою патрубків.

3.5. на ригелі (або на поперечні зв’язки) перпендикулярно (паралельно) до стіни укладається щитової дерев’яний настил.

Сходи для підйому на яруси підвішують до поперечних зв’язків і спирають на щити настилу.

Стійкові ліси встановлюються на опорні ки і далі за допомогою дерев’яних підкладок на грунт.

3.6. Ліси обладнуються засобами безпеки. Для запобігання падінь з висоти людей і предметів влаштовують огорожі, а для захисту від атмосферних розрядів — блискавкоприймачі і заземлення. Загальний вигляд сто приставних рамних лісів, наприклад типу аріс-200, наведено на .

3.7. Вільностоячі лісу монтуються, як правило, з об’ємних (каркасних) елементів з розміром в плані 1×1; 1×2; 2х2 м, виготовивши 14 ливарних із сталевих труб. Каркасні елемен ти стикуються за допомогою патрубків. За дру гім параметрами конструкція вільностоящих лісів аналогічна конструкції приставних ле сов. На відміну від приставних свободностоящие ліси володіють власною стійкістю.

1 — рама зі сходами; 2-рама; 3-стяжка діагональна; 4 і 5 — стяжки огорож; 6-настил; 7-пробка (або гак з втулкою); 8 — стяжка; 9-опора; 10-опора гвинтова

малюнок 1-ліси стійкові приставні

3.8. Навісні ліси являють собою раму з опорами для кріплення за елементи будівлі. На раму укладаються робочі і проміжні настили. Підйом на проміжний на стіл — по сходах. Огорожа являє собою просторову каркасну зварену конструкцію з швелерів і куточків. З наруж ної сторони лісів влаштовується захисна ме таллическая сітка. Поверх лісів для захисту від негоди влаштовується навіс з суцільного профільованого листа. Для підйому лісів краном передбачаються стропувальні петлі. Загальний вигляд одноярусних і двоярусних лісів, наприклад конструкції цнііомтп, показаний на малюнках 2 і 3.

1 — рама; 2 — опора; 3 — настил; 4 — щит; 5-сітка; 6-петля

Риштування стійкові приставні для будівельно монтажних робіт. Будівельні приставні ліси

1 — рама; 2 — щит; 3 – сітка; 4-петля.

Малюнок 3 — двоярусні ліси

3.9. Нижче наводяться відомості,які не обходяться при виборі лісів.

3.9.1. Стійкові приставні ліси применя ються для виконання наступних робіт:

Пристрій кам’яної та облицювальної крейда коррозмірними матеріалами (цегла, блоки, плити і т. П.) кладки при зведенні будівель;

Ремонт і реконструкція фасадів, включаючи заміну віконних рам, влаштування утеплення;

Штукатурні, малярні та інші оздоблювальні роботи.

Нормативна поверхнева навантаження регламентується до 500 кгс/м 2 по гост 27321-87 , зазвичай — 200 кгс/м 2 , для кам’яної кладки — 250-300 кгс/м 2 .

Висота лісів для оздоблювальних та інших робіт на фасадах становить від 16 до 100 м, а для кам’яної кладки — до 60 м і обумовлюється кількістю поставляються ярусів, висота яких приймається зазвичай 2 м. Мак симальної допустима висота лісів вказана в гост 27321-87 : для хомутових — 100 м, для шты ревых — 80 м.

Довжина лісів (від 9 до 40 м) залежить від кількості поставляються секцій, довжина яких, як правило, встановлюється 2; 2,5 і 3 м.для кам’яної кладки довжина секції може пріні маться 1,5 і 2 м. Довжина поставляються лісів з гласовивается зазвичай із замовником.

Ширина секції (прохід між стійками) приймається не менше 1 м по гост 27321-87 , найчастіше становить 1,25 і 1,4 м, рідше — 1,5 і 1,65 м, настил з дерев’яних щитів може при цьому виступати за стійки до 150 мм.

Відстань між лісами і стіною будівлі, до якої кріпляться ліси стійкові, не перевищувати шує 150-300 мм, але в необхідних випадках може бути збільшена до 500 мм.

Точки кріплення стійок лісів до стіни розташовуються зазвичай через ярус, в шаховому порядку. В особливих випадках точки кріплення рас покладаються на стійках в кожному ярусі.

3.9.2. свободностоящие ліси застосовуються для спеціальних робіт в будівництві, напри заходів для теплоізоляційних на високих горизонтальних трубопроводах і, крім того, можуть використовуватися в якості захисного екрану, силового каркаса, будівельної вишки, тимчасової трибуни і т. П.

Нормативна поверхневе навантаження призначається не більше 200 кгс / м 2 .

Висота лісів не перевищує 14-20 м.

Ширина лісів для збільшення опорної поверхні приймається не менше 2 м.

3.9.3. навісні ліси застосовуються для тих же робіт, що і приставні, але на фасадах пре майново монолітних будівель підвищений ної поверховості (висотою до 100 м). Можуть бути застосовані також для робіт на великопанельних з несучими зовнішніми стінами і каркасних будівлях.

250-300 кгс / м 2 , вантажопідйомність — до 3000 кгс, причому вантажопідйомність кожного ярусу двоя русних лісів — не більше 1500 кгс.

Габаритна висота лісів одноярусних — до 4 м, двоярусних-до 7 м.

Розміри робочого майданчика зазвичай не пре вишают по довжині 3 м і по ширині — 2 м.

Вага одноярусних лісів 1200-1300 кгс.

4. Виготовлення та ремонт лісів

4.1. ліси виготовляються в кліматичному виконанні для районів з помірним клима том або для північних районів по гост 15150-69* .

4.2. приставні ліси виготовляються з сталевих труб діаметром від 25 до 60 мм і тол щиною стінок від 1,8 до 4,0 мм по гост 3262-75* і гост 10704-91 .

Найбільш застосовувані труби по гост 3262-75 * наведені в таблиці

Таблиця1.

Умовний прохід, мм

Товщина стінки, мм

Маса 1 м труби, кг

Для виготовлення свободностоящих і навісних лісів використовуються не тільки згадані труби, але і сталеві профілі, наприклад куточки профілів від № 5 до № 8 по гост 8509-93 або швелери від № 12 до № 16 по гост 8240-89 .

Для труб і сталевих профілів застосовує ся вуглецева сталь звичайної якості, наприклад ст.3сп5 іСт.3пс6 по гост 380-94 .

4.3. ліси поставляються, як правило, комп лектно. У комплект входять складові частини, не обходяться для монтажу, і експлуатаційна документація (паспорт, інструкція з монтажу та експлуатації).

Завод — виробник може поставляти ліси без настилу. У цьому випадку настил виготовляється організацією, що експлуатує ліси.

Дерев’яні щити настилу виготовляють ся з ялинових або соснових дощок по гост 8486-86* дерево піддається просоченню антисептичним і вогнезахисним складами.

4.4. В процесі експлуатації лісів нако пичуються дефекти: руйнується фарбувальне по вкриті, наростає корозія металевих елі karcher, утворюються прогини окремих сто ек і ригелів, вигини в перилах огорож, місцеві деформації (вм’ятини, раковини, розшарування, відриви), тріщини в елементах лісів і т. П. Ремонт лісів полягає в усуненні цих дефектів.

4.5. Ремонт виконується із застосуванням по можливості заготовок, матеріалів і комплек тующіх, які були використані при з готуванні лісів. Заміни проводяться за погодженням із заводом-виробником. Технічні вимоги до матеріалів і комплектуючим повинні бути регламентірова ни стандартами (технічними умовами).

При ремонті не слід порушувати принцип 14 взаємозамінності деталей.

4.6. прогини стійок і зв’язків менше 1,5 мм на 1 м довжини можуть бути виправлені холодної правкою. При більш значних прогинах, при п роникающей корозії, тріщинах стійки і зв’язку підлягають заміні. Труби, що застосовуються для цього, повинні бути прямими і без нарізки.

4.7. Зварювальні роботи проводяться діпло мованими зварниками. Сварка виконується прожареними електродами, як правило, типу е 42 по гост 9467-75* . Розміри швів при маются за ремонтними кресленнями або за аналогією з тими наявними, які пройшли контрольний огляд. Місце зварюваних деталей зачищається до металевого блиску. Зварювальний шов очищається від шлаку, бризок і натьоків металу. Якість зварних швів перевіряється візуально відповідно до гост 3242-79 .

4.8. Фарбувальне покриття відновлюється забарвленням в сигнальні кольори (жовтий, оранж евий, червоний) по гост 12.4.026-76*. При цьому за умовами експлуатації приймається група ж2 по гост 9.104-79*.

5. Перевірочний розрахунок лісів

5.1. Розрахунок стоєчних лісів проводиться на міцність і стійкість.

При проектуванні розрахунок лісів проводиться на нормативну рівномірно розподілене навантаження на настил [ q ], яка вказується в технічних характеристиках ле сов і по гост 27321-87 приймається для лісів стоєчних приставних: хомутових — 100, 200, 250 і штирьових — 300 і до 500 кгс/м 2 . При цьому враховується, що навантаження в середньому становить 250 кгс / м 2 для кам’яних робіт і до 200 кгс/ м 2 для оздоблювальних та інших робіт. Кро мо того, поздовжні зв’язки лісів розраховуються на зосереджене навантаження 130 кгс, прикладену посередині.

Потреба в перевірочному розрахунку метушні кает при виборі лісів для конкретних будівельних робіт, а також на стадії їх використання на будівельному об’єкті для оцінки безпеки робіт при реальному навантаженні.

При виборі лісів розрахунок полягає в оп ределении фактичної рівномірно розподіленого навантаження на настил q і зіставленні її з нормативної [ q ], зазначеної в технічній характеристиці.

Навантаження на настил визначається твором [ q ] на площу настилу. При цьому конструкцією настилу повинна бути забезпечена з містка робота дощок (щитів) настилу.

При використанні лісів розрахунком прове ряются найбільш навантажені деталі лісів — поздовжні зв’язки і стійки, настил, а також вузол кріплення лісів до стіни.

При такому розрахунку допускається для запасу міцності вважати роботу дощок настилу несов місцевої.

На малюнку 4 наведена типова розрахункова схема лісів, на якій показані три секції довжиною l і шириною при цьому прикладається до найменш вигідною точ ке о в секції 2-3. При поперечному настилі р передається на дві поздовжні зв’язки в точках визначається

Риштування стійкові приставні для будівельно монтажних робіт. Будівельні приставні ліси

Малюнок 4-розрахункова схема стоєчних приставних лісів

Навантаження р б визначати не потрібно, так як вона свідомо менше р а, внаслідок того, що з практики відомо: е 1>е 2 = (30-40) см.

Максимальний (без урахування компенсуюче го) згинальний момент в поздовжньому зв’язку, кгс * см:

Риштування стійкові приставні для будівельно монтажних робіт. Будівельні приставні ліси

У ряді конструкцій лісів (хомутових, шти ревих) це навантаження передається не по центру стійки,а з ексцентриситетом е, величина якого не перевищує 40-70 мм. Через це в стійці може виникнути максимальний згинальний момент, кгс-см:

5.1.2. Перевірка стійок

перевірка міцності стійок

Найбільша напруга у внутрішній стійці від поздовжнього стиснення і згинального моменту визначається, кгс / см 2:

Риштування стійкові приставні для будівельно монтажних робіт. Будівельні приставні ліси

Де р п

F — площа перетину труби стійки з зовнішнім ( d ) і внутрішнім ( d ) діаметрами, см 2 . Діючі напруги вигину в наібо лее навантажених горизонтальної зв’язку і стій ке по пунктах 5.1.1 і 5.1.2 порівнюються з допустимим напругою, яке, наприклад, для труби зі сталі ст.3 по гост 380-94 приймається [ s ] = 2100 кгс/см 2 .

перевірка стійкості стійок

Стійкість стійок перевіряється при поєднанні несприятливих умов: без урахування пружного підпору від горизонтальних зв’язків, при максимальній і позацентрово прикладеної навантаженні р п, при висоті стійки h, рівній рас стоянню між кріпленнями лісів до стіни.

Розрахунок стійкості стійки від р п виконується по снип ii-23-81* за формулою

Риштування стійкові приставні для будівельно монтажних робіт. Будівельні приставні ліси

Де φ е = 0,1-0,4-коефіцієнт зниження розрахункового опору при позацентровому стисненні;

Γ з = 0,95 — коефіцієнт умов роботи стиснутих стійок лісів.

Коефіцієнт φ е визначається за наведеною нижче таблицею в залежності від умовної гнучкості γ у і наведеного відносного ексцентриситету m ef, визначається за формулою

Де η = 1-1, 1-коефіцієнт впливу форми перерізу;

M = e f / w — відносний ексцентриситет.

В існуючих конструкціях лісів ексцентриситет е = 4-7 см. Для труб стійок діаметром 42-48 мм може бути прийнятий коефіцієнт η = 1, і тоді коефіцієнт m е f , знаходиться в інтервалі від 0,158 до 0,096.

Умовна гнучкість λ у визначається за формулою

Риштування стійкові приставні для будівельно монтажних робіт. Будівельні приставні ліси

Де λ = μ е / i-гнучкість стійки;

Μ =1-1,1-коефіцієнт, що залежить від способу кріплення стійок; для більшості суще ствующіх конструкцій мо жет бути прийнятий рівним одиниці.

Для існуючих конструкцій лісів при спрощеному розрахунку можна прийняти

Λ у = 0,03 λ

Коефіцієнт φ е в залежності від λ у і m ef знаходиться по таблиці 74 снип ii-23-81* , фрагмент якої наведено в таблиці 2.

Таблиця 2.

Λ у

M ef =6

M ef =7

M ef =8

M ef =9

5.1.3. Перевірка настилу

Найбільше напруження в настилі від згину а н у перерізі, що проходить через точку о в дошці настилу, визначається, кгс/см 2:

Риштування стійкові приставні для будівельно монтажних робіт. Будівельні приставні ліси

Де w h = b t 2 /6 — момент опору дос ки, см 3 ;

B — ширина дошки, см;

T — товщина дошки, див.

Дошки настилу виготовляються по гост 8486-86* , як правило, з сосни з допустимим напря ням вигину [ s с ] = 150 кгс/см 2 .

У разі ремонту настилу і використання нестандартних дощок допустима напруга приймається [ s с ]= 100 кгс/см 2 .

5.1.4. Перевірка кріплення лісів до стіни

Основні параметри кріплення перевіряючи ються по силі висмикування дюбеля (довжиною не менше l = 10 см) зі стіни q , рівній силі тертя, і по крутному моменту м кр затяжки гайки 1, згідно розрахунковою схемою на .

Сила висмикування q визначається, кгс:

(10)

Де f — коефіцієнт тертя сталі по цегляній кладці (0,35) або бетону (0,4);

Z = 2-3 — кількість пелюсток 2, що притискаються до стіни конусноїГайкою 3;

N = s cm de , кгс, — спрощений розрахунок допусти мій сили тиску пелюстки на стіну з умови прочнос ти матеріалу стіни на стиск;

s см — найменша межа міцно сти матеріалу стіни ( s см = 50 кгс / см 2 — силікатна цегла, s см = 80 кгс/см 2-бетон);

D, 14 см, — зовнішній діаметр пелюстки;

E, см, — довжина прилягання пелюстки до стіни.

Оптимальний крутний момент на гайці, необхідний для того, щоб надійно закріпити дюбель і не зім’яти матеріал стіни, визначається, кгс·см:

Де s , мм, — крок гвинта;

Р — кут тертя, який визначається з виразу

(13)

Де f р = 0,2-0,28-коефіцієнт тертя в парі гвинт-гайка;

Р = 30°-32° — половина кута профілю гвинта.

Риштування стійкові приставні для будівельно монтажних робіт. Будівельні приставні ліси

Малюнок 5-розрахункова схема кріплення стоєчних приставних лісів до стіни

5.1.5. Приклад розрахунку

Прийняті наступні вихідні дані:

Основні розміри лісів: l = 200 см, е = 100 см, е 2 = 30 см, h = 200 см;

Поздовжня зв’язок — з труби 42,3×3,2 м; w = 3,6 см 2 ;

Стійка — з труби 48×3,5 м; f = 5 см 2 , w = 5,44 см 2 , i = 1,57 см, е = 7 см;

Матеріал труб — сталь ст. 3, гост 380-94 , [ s ] = 2100 кгс / см 2, е= 2-10 6 кгс/см 2 .

Навантаження: розосереджена q = 200 кгс/м 2 , наведена р — 200 кгс, найбільша на стій ку р п = 1200 кгс.

перевірка поздовжнього зв’язку по (1) дорівнює:

Р а = 200 70/100 = 140 кгс.

Максимальний згинальний момент в поздовжньому зв’язку по (2)

М мах = 140/2 200/2= 7000 кгс·см.

За формулою (4)

s пс = 7000/3,6 = 1944 кгс / см 2 .

Міцність поздовжнього зв’язку забезпечена, так як

s пс = 1944<[ s ]= 2100 кгс / см 2 .

Перевірка стійки

Максимальний згинальний момент в стій ке по (3) дорівнює:

М мах = 140 7 = 980 кгс · см.

Найбільша напруга по (5)

s нд = 1200/5 + 980/5,44 = 240 + 180 = 420 кгс / см 2 ,

Що менше [ s ] = 2100 кгс / см 2, тобто міцність стійки забезпечена.

перевірка стійкості стійки

Гнучкість стійки дорівнює: λ = 1 200/1, 57 = 127.

Умовна гнучкість по (8)

Риштування стійкові приставні для будівельно монтажних робіт. Будівельні приставні ліси

Відносний ексцентриситет m = 7 5/5, 44 = 6,4.

Наведений відносний ексцентриситет т е/ = 1,05 6,4 = 7,0.

По таблиці 2 при значеннях λ у , = 4,1 і m ef = 7 φ е ~ 0, 13.

Стійкість стійки по (6) забезпечена:

1200/0,13 5 = 1846<0,95 = 1995 кгс/см 2 .

перевірка настилу

Момент опору щита з сосни по гост 8486-86* , наприклад з розмірами b = 50 см і t = 2 см, дорівнює:

W h = 50 2 2 /6 = 33,3 см 3 .

Найбільша напруга по (9)

s н = 140 30/33,3 = 126 кгс / см 2<[ s с ] = 150 кгс / см 2 ,

Тобто міцність настилу забезпечена.

перевірка кріплення лісів до стіни

Сила тиску дюбеля при розмірах d = 3 см, е = 4 см на стіну з силікатної цегли ( s см = 50 кгс / см 2)

N = 50·3·4 = 600 кгс.

Сила висмикування дюбеля з двома пелюстками зі стіни, з коефіцієнтом тертя f = 0,35 по (10) дорівнює:

Q = 0,35·2·600 = 420 кгс.

Визначаються параметри α по (12) і р по (13) гвинта із середнім діаметром d =10,8 мм, кроком s = 1,75 мм, половиною кута профілю гвинта (β = 30° і коефіцієнтом тертя f p = 0,25:

Α = arc tg (1,75/3,14·10,8) = 2°56″;

Р = arc tg (0,25 / cos 30°) = 16°4″.

Оптимальний крутний момент на гайці гвинта 5 см по (11) дорівнює:

М кр = 420 10,8 / 2 tg (2°56″ + 16°4″) = 84 кгс * див·

При довжині рукоятки гвинта 10 см зусилля не перевищує 9 кгс, що цілком прийнятно.

Рас чет підтверджує правильність вибору парамет рів дюбельного кріплення лісів до стіни.

5.2. Розрахунок навісних лісів проводиться на міцність кріплення до будівлі і на міцність рами від навантаження і власної ваги.

Розрахункова схема наведена на

ліси навішуються за отвір стіни в точках а і в і спираються на стіну в точці д.

міцність стіни в отворі перевіряється на навантаження, рівну r а і r b , причому

r a =r д =p e / h,

r b = p

де р-навантаження на ліси, прикладена на відстані е від стіни;

h — відстань між несучими ригелями лісів.

Риштування стійкові приставні для будівельно монтажних робіт. Будівельні приставні ліси

Малюнок 6-розрахункова схема навісних лісів

міцність рами на вигин перевіряється в перетинах, що проходять в точках б і р зі схеми видно, що відповідні згинальні моменти визначаються:

m b =r a a; m д =r b

діючі і допустимі напруги визначаються аналогічно описаним вище для стоєчних лісів.

6. Монтаж і випробування лісів

6.1. Стійкові ліси встановлюють на сплановану утрамбовану поверхню грун та, облаштовану водовідведенням.

під черевиками кожної пари стійок уклади вают в поперечному напрямку підкладку з дошки товщиною не менше 50 мм.слід обес печити горизонтальність підкладки, але без по мощі цегли, каменів і обрізків з дощок.

ліси обладнані регульованими гвинтові ми опорами для забезпечення горизонтальнос ти. Горизонтальність лісів може бути обеспе чена пристроєм спеціальної тимчасової опорної споруди.

6.1.1. Вертикальні елементи лісів (стійки і рами) встановлюють по схиломіра, а горизонтальні (зв’язку і настил) — за рівнеміром.

при нарощуванні стійок і рам з труб на патрубках зазор між трубами і патрубками не повинен перевищувати 3 мм.

при монтажі порожнистих (коробчастих, трубчастих) конструкцій вживають заходів проти попадання і скупчення в них води.

6.1.2. ліси, розташовані поблизу проїзду транспортних засобів, огороджують відбійними брусками з таким розрахунком, щоб вони знаходилися на відстані не ближче 0,6 м від габариту транспортного засобу.

6.1.3. при укладанні настилу перевіряються міцність закріплення і відсутність возмож ності зрушень. Зазори між дошками настилу приймають не більше 5 мм. Виступи дощок за поверхня щита не повинні перевищувати 3 мм. Щити настилу можуть бути з’єднані по довжині внахлестку, стики розташовують на опорі і пе рекривают її не менше ніж на 200 мм в кожну сторону, пороги при цьому скошують (від пря мого — до кута 30°). Настил повинен бути обус троен бортовим огорожею висотою не менше 150 мм.

6.1.4. ліси обладнають огорожею з висо тієї перил не менше 1,1 м, огорожа повинна мати проміжну горизонтальну опору або сітку.

місця кріплення лісів до стіни вказуються в проекті виконання робіт.

при відсутності вказівок кріплення лісів до несучої стіни будівлі анкерами (дюбелями) проводиться не менше ніж через один ярус для крайніх стійок, через два прольоти для верхнього ярусу і одного кріплення на кожні 50 м 2 про екціі поверхні лісів на фасад будівлі. При збігу точок кріплення з отворами в стіні ліси кріплять до несучих конструкцій (стін, колон, перекриттів) з внутрішньої сторони будівлі за допомогою різних пристосувань і пристроїв.

не слід кріпити ліси до балконів, карнизів, парапетів.

6.1.5. Зазор між стіною будівлі і настилом встановлюється не більше 50 мм при кам’яних і 150 мм при оздоблювальних роботах.

6.1.6. Ліси повинні бути обладнані сходами з нековзними опорами для пере міщення робітників між ярусами. Сходи ста вятся в робоче положення під кутом 70-75° до горизонту. Конструкція сходів повинна удов летворять вимогам гост 26887-86 .

6.1.7. Ліси повинні бути обладнані мол ні.

опір заземлення лісів має бути не більше 15 ом.

на час монтажу і демонтажу лісів елек тріческіе дроти, розташовані ближче 5 м від лісів,Знеструмлювати.

під час грози і вітру силою понад 6 балів монтаж і демонтаж лісів не проводяться.

6.1.8. ліси допускаються до експлуатації після випробувань. При випробуванні лісів нормативної навантаженням оцінюються їх міцність і стійкість, надійність настилу і огорож,

заземлення. Ліси повинні перебувати під конт рольним навантаженням не менше 2 год.

6.1.9. перила огорожі повинні витримай вать зосереджену статичну нагрузку70 кгс, прикладену до них посередині і перпендикулярно.

всі несучі горизонтальні зв’язку долж ни витримувати зосереджену статичну навантаження 130 кгс, прикладену посередині.

6.1.10. демонтаж лісів виконується в пос льодовательності, зворотного монтажу. Спуск де монтованих деталей проводиться краном або за допомогою вантажопідйомних пристосувань.

під час розбирання лісів всі дверні прорізи першого поверху і виходи на балкони всіх поверхів повинні бути закриті.

6.2. Навісні ліси монтують за допомогою вантажопідіймальних кранів (баштових, стрілових) зі стропуванням як звичайним канатним двохвет вевым стропом, так і за допомогою спеціальних траверс.

6.2.1. При монтажі лісів на монолітному або цегляному будинку повинні бути передбачені отвори в стіні розміром 200-300 мм, в які встановлюють опорні кронштейни, фіксуються за допомогою дерев’яних клинів. Один з варіантів вузла кріплення лісів до стіни показаний на малюнку 7.

На панельні або каркасні будівлі монтаж лісів проводиться навішуванням на горизонтальні несучі елементи (ригелі, перемички і т.п.).

6.2.2. Стіни, в яких влаштовують отвори, повинні бути перевірені на навантаження від лісів за схемою малюнка 6 з урахуванням їх завантаження матеріалами, інструментом і робочими соглас але проекту виконання робіт.

6.2.3. Випробування навісних лісів перед екс плуатацією проводиться таким же порядком, як і приставних лісів. Навісні ліси повинні перебувати під контрольним навантаженням, що перевищує номінальну в два рази, і не менше 15 хв.

Риштування стійкові приставні для будівельно монтажних робіт. Будівельні приставні ліси

1- клин дерев’яний; 2 — кронштейн лісів; 3-стіна.

малюнок 7. — вузол кріплення навісних лісів до стіни.

7. Забезпечення безпеки при експлуатації лісів

7.1. введення лісів в експлуатацію допускається після приймання комісією, що призначається керівником будівельної організації, і реєструється в журналі обліку по гост 26887-86 .

якщо ліси не використовувалися протягом місяця, то вони допускаються до експлуатації після приймання згаданої комісією.

ліси слід експлуатувати відповідно з інструкцією підприємства-виробника та вимогами снип 12-03-2001 .

7.2. технічний стан лісів контролі руется перед кожною зміною і періодично ми оглядами через кожні 10 днів. Результа ти періодичних оглядів відзначають в згадуючи нутом журналі.

перевіряються міцність і надійність креп лений, настилів, огорож, фіксуючих пристроїв, що оберігають роз’ємні соеди нення від мимовільного роз’єднання, стан зварних швів, прогини стійок і ригелів.

перед початком зміни настил очищається від снігу і криги.

після закінчення зміни настил очищається від сміття і залишків будівельних матеріалів.

7.3. ліси підлягають додатковому огляду ру після дощу або відлиги, які можуть зменшити несучу здатність основи під ними, а також після механічних впливів. у разі деформації ліси повинні бути відремонтовані і прийняті комісією повторно.

7.4. робітники повинні бути ознайомлені з правилами роботи на лісах, зі схемами навантажень, що містять відомості про допустимі гру зах і порядку їх розміщення.

слід передбачити заходи, щоб забезпечити безпечний спуск людей з робочого мо ста при виникненні аварійної ситуації.

7.5. у разі знаходження людей або транс порту поблизу лісів і при виконанні робіт на висоті 6 м і більше повинно бути не менше двох настилів: робочого (верхній) і захисного (нижній).

робоче місце на лісах повинно бути захищене зверху настилом, розташованим на ви соте не більше 2 м від робочого настилу.

над під’їздами і входами будівель встановивши лівается захисний козирок.

7.6. подача матеріалів на ліси виробляє ся кранами (лебідками) зверху, також через віконні та інші отвори в стіні будівлі.

якщо ліси знаходяться в зоні роботи крана, то поєднання операцій крана, наприклад, підйому вантажу і повороту стріли, не проводиться.

вантаж переміщується краном над верхньою точ кой лісів на висоті не менше ніж на 1 м. Вантаж опускається краном на настил на мінімальній швидкості, плавно і без поштовхів.

7.7. маркування лісів на несучих елемен тах повинна зберігатися і відновлюватися при необхідності протягом усього терміну експлуатації. Маркування повинна містити відомості про підприємство-виробника, позначення лісів, номер партії і дату виготовлення.

8. Зберігання лісів

8.1. у періоди між експлуатацією організовується зберігання лісів.

деталі лісів зберігають в розсортованому вигляді (стійки, ригелі, розкоси, рами) в контейнері рах і пакетах. Дрібні деталі (анкери, патруб ки, хомути і т.п.) зберігають окремо в тарі.

8.2. ліси слід зберігати в закритому помі щении або під навісом на підкладках, исклю чающих зіткнення з грунтом.

контейнери, пакети і тара можуть укладатися в штабелі, але не більше ніж в три яруси.

Стійкові приставні клинові ліси є універсальною жорсткою конструкцією. Її легко монтувати і демонтувати. Може застосовуватися багаторазово. Даний тип лісів є каркасною конструкцією.

Стійкові клинові приставні ліси застосовуються для будівельних робіт зовні і всередині будівлі. Також приставні стійкові ліси використовуються не тільки в будівельних роботах, але і для організації сцен і трибун, а також опалубок споруд, критих павільйонів. Клинові стійкові приставні конструкції застосовуються використовуються в наступних випадках:

  • кладка з цегли та нанесення штукатурки;
  • ремонт споруд комунального господарства та промисловості;
  • опора для опалубки;
  • реставраційні роботи.

Сертифікати відповідності та нормативні документи

Даний тип лісів повинен задовольняти вимогам госту 24258-80. Приставні клинові ліси повинні випускатися строго по спочатку затвердженої конструкторської документації.

При випуску стоєчних клинових приставних лісів застосовуються труби зі сталі різного діаметру і різною товщиною стінок. Гост передбачає відмінності різних елементів лісів в одній і тій же конструкції. При виготовленні клинових даної конструкції лісів не допускається застосування алюмінію через те, що його ціна досить велика, а при зварюванні виникають труднощі, через це лісу неможливо використовувати багаторазово. Частини інструкції для більшої безпеки покриваються стійким порошковим покриттям.

Поряд з тим, що клинові стійкові ліси виготовляються за стандартами госту, розробка конструкції лісів відбувається відповідно до ту. Крім того, будівельні ліси проходять через обов’язкову сертифікацію. Така процедура необхідна не тільки для звітності, але і для контролю якості, як розробки, так і виготовлення і складання конструкції. Надійність і міцність приставних клинових стоєчних лісів перевіряється випробуванням з високим навантаженням, що проводиться в момент сертифікації. Кожна конструкція лісів має паспорт, де прописані абсолютно всі частини конструкції, що робить предстроітельний монтаж значно простіше. За допомогою паспорта вироби можна перевіряти наявність всіх частин конструкції при монтажі і демонтажі.

Риштування стійкові приставні для будівельно монтажних робіт. Будівельні приставні ліси

Технічні характеристики

Домкрат потрібно для того, щоб розмістити на ньому вертикалі. За допомогою домкрата можнаРегулювати за рівнем, іншими словами, по висоті горизонтальні пояси лісів. Цю частину конструкції потрібно встановлювати під кожною вертикальною частиною лісів.

Риштування стійкові приставні для будівельно монтажних робіт. Будівельні приставні ліси

Основні елементи

  • підп’ятник потрібен для того, щоб розмістити вертикалі. Він також повинен стояти під кожною частиною вертикалей.
  • стартовий елемент ставиться на підп’ятник. Служить, щоб спростити процес монтажу зведення лісів. Цей елемент також несе на собі вертикальні частини. На стартовому елементі також є фланець, який допомагає закріпити горизонталями з іншими такими ж частинами.
  • вертикальна стійка-це головний несучий елемент конструкції лісів будь-якого типу. Має фланці, які робляться з кроком 50 см або 100 см.фланцями вони закріплюються самотормозящімі клинами з горизонталями і діагоналями. Стійки вертикалей мають параметри 1,5; 2; 3 метра. Вертикальна стійка виготовлена зі сталевої труби 48 мм в діаметрі, 2 мм ширина стінки.
  • горизонтальна зв’язок випускається зі скобою-замком, яка має самотормозящійся клин. Замком-скобою і клином кріпиться з вертикальними стійками. У горизонтальні елементи також виготовляються зі сталевих труб, довжина яких досягає 3 м, а діаметр – 48 мм, ширина стінки 3 м.відстань між вертикальними стійками може бути різним: 1 метр, 1,2 метра, 1,5 метра, 2 метри, 3 метри.
  • діагональний елемент необхідний для стійкості конструкції лісів. Яруси в кінці і на початку повинні мати діагональні зв’язки. Діагональ встановлюється так, щоб забезпечувався нахил у різні боки. Якщо ж нахил буде здійснюватися в різні боки, ліси можуть перекинутися. Діагональні елементи мають типові параметри: 1×2, 1,2×2, 1,5×2, 2×2, 3×2.
  • настил є важливим елементом будівельних лісів. Він служить для забезпечення надійності і безпеки лісів. Він стелиться на декількох ярусах. Мають ширину 45,2 см. Настили повинні мати огорожі.
  • опора стінова необхідна для того, щоб прикріплювати конструкцію лісів до стіни будівлі. При покупці лісів стінові опори визначається замовником.

Риштування стійкові приставні для будівельно монтажних робіт. Будівельні приставні ліси

Монтаж і демонтаж клинових стоєчних приставних лісів

Перед монтажем будівельних лісів потрібно ретельно підготуватися. В першу чергу, повинна бути складена схема складання клинових приставних лісів. Всі, хто буде працювати на лісах, повинні бути ознайомлені з цією схемою і проінструктовані про порядок праці. Майданчик для лісів повинна бути спланована і підготовлена: поверхню потрібно підрівняти, прибрати будівельне та інше сміття.

Порядок установки конструкції

  1. на попередньо підготовлену поверхню необхідно встановити підп’ятники. Їх ширина повинна строго відповідати горизонтальним зв’язкам (1; 1.2; 1.5; 2; 3 метра).
  2. на самі підп’ятники надягають стартові елементи.
  3. по периметру встановлених стартових елементів потрібно з’єднати їх за допомогою горизонтальних зв’язків.
  4. в наявні отвори вертикальних елементів необхідно встановити вертикальні стійки (1,5, 2, 3 метра).
  5. вертикальні стійки також з’єднуються між собою горизонталями.
  6. далі укладаються настили на отримані яруси.
  7. щоб надати лісу необхідну жорсткість, потрібно закріпити діагоналі з відповідними розмірами.

Конструкція лісів повинна кріпитися до стіни за допомогою анкерів, а також стінових опор. Навантаження лісів також повинна бути розрахована за спеціальною схемою. Без цих маніпуляцій неможливо повноцінна установка приставних клинових стоєчних лісів.

Демонтаж проводиться в зворотному порядку, починаючи з верхнього ярусу лісів. Приставні сходи використовується з урахуванням побажань замовника.

Для забезпечення безпеки на будівельному об’єкті необхідно зробити спеціальні навіси.

Правила експлуатації

Риштування стійкові приставні для будівельно монтажних робіт. Будівельні приставні лісиклинові стічні приставні ліси можна експлуатувати тільки після завершення монтажу конструкції. Приймання повинна здійснити людина, що відповідає за техніку безпеки на об’єкті.
При прийманні перевіряється: виставлений рівень лісів, правильність складання вузлів, кріплення конструкції з стіні, наявність навісів і відповідних огорож.

  1. щодня майстер повинен перевіряти конструкцію перед початком роботи.
  2. з настилів регулярно необхідно прибирати лід і сніг, а також будівельне сміття.
  3. навантаження на настили не повинна перевищувати зазначені в технічному паспорті параметри.
  4. у роботі з баштовими краном при подачі матеріалів на верхні яруси лісів потрібно враховувати техніку безпеки.
  5. забороняється піднімати вантаж поруч з лісами.
  6. робота крана повинна регулюватися сигнальником, що знаходяться на лісах.
  7. при роботі зі стаціонарним підйомником потрібно враховувати, що він також повинен кріпитися до самої будівлі.
  8. стріла крана при підйомі вантажу повинна не менше, ніж 1 метр над огорожею. Вантаж на настили повинен опускатися з найменшою швидкістю.
  9. над проходами між ярусами, а також над проїздами повинні бути споруджені навіси.

Обов’язкові заходи безпеки

  1. каркас конструкції повинен бути закріплений кронштейнами. Не можна довільно знімати кронштейни.
    Доступ сторонніх людей не допускається на територію складання і розбирання приставних клинових стоєчних лісів.
    Монтаж і розбирання конструкції на висоті повинна проводитися робітниками, що мають спеціальні пояси кріплення.
  2. під час монтажу лісів отвори і проходи на перших поверхах, а також балкони в обов’язковому порядку закриваються.
  3. лінії електропередач, які знаходять на відстані до п’яти метрів від конструкції лісів необхідно зняти або знеструмити.
  4. перш ніж зняти настил або перемістити його з одного ярусу на інший, потрібно очистити його від сміття, тари. Не допускається скидати все це з лісів.
  5. горизонталі і вертикалі, які розташовані поблизу проїздів, повинні бути захищені від ударів транспортом.
    У період грози або сильного вітру роботу на лісах, а також монтаж і розбирання лісів потрібно припинити.
    На лісах має бути зроблено заземлення, для безпечної роботи в грозу.
  6. для роботи на висоті, що перевищує висоту в 15 метрів повинні допускатися робітники, які мають дозвіл на висотні роботи.
  7. навантаження на настил не повинна бути вище показника, зазначеного в проекті.
    Скупчення великої кількості людей в одному місці не допускається.

Перевозити ліси можна будь-яким транспортом, який може забезпечити безпечне перевезення лісів. Елементи конструкції не можна скидати з висоти, це призводить до пошкодження. Зберігання розібраної конструкції повинно здійснюватися під навісом, найкраще використовувати прокладки, які не допускають зіткнення елементів лісів з грунтом.

Приставні клинові стійкові ліси від перевірених виробників, як правило, мають гарантію від одного року.