Розмноження липи живцями. Липа

193

Вже пару раз пробую виростити липу з насіння, але чомусь не виходить. Не могли б ви розповісти про ймовірні аспекти цієї справи? насіння липи найкраще на-чать збирати з дерев після листопаду. Маленьке їх кількість-во можна зібрати і з землі. Перед-посівна підготовка потрібна обов’язково, так як без неї сходів просто не буде. Насіння витримають у вологому стані при температурі близько нуля градусів протягом трьох-чотирьох місяців. Для цього можна вузьким шаром розло-жити їх на поверхні землі пе-ред початком снігопадів або зако-пать спочатку зими в сніг і пізніше висіяти,не підсушуючи (по іншому вони загинуть!), у мокру землю, як сніг зійде. Підійде для стратифікації і прохолодний підвал. В останньому випадку, зійде і холо-дільник, але тоді необхідно ретельно дивитися, щоб насіння не переси-хали і не заплісніли. Можна так-же посіяти насіння восени, але це не завжди забезпечує непогану схожість, а велика частина насіння взагалі може дати паростки лише на 2-ий рік.

Вообщем, липу ніяк не можна наз-вать самим звичайним для виращива-ня в аматорському розпліднику де-ревом. Крім необхідності перед-посівної підготовки, липа отлича-ється чутливістю до пізніх весняних заморозків. Паростки, по-з’явилися перед такими замороз-ками, просто можуть загинути. Крейда -: кие сіянці липи важко переносять пересадку. Пересаджувати одноріч-ня сіянці можна тільки навесні, так як осіння пересадка пе-реносітся ще жахливіше.

Розмноження липи живцями. Липа

Хурма східна (японська). Науковий заголовок роду означає» божественний плід«,»плід (або їжа) богів». Українське і

У могутніх липових дерев красива кучерява крона. Влітку вона перетворюється в пахучий гуде вулик. Якщо ділянка просторий, його власники можуть заздалегідь спланувати, як і де посадити липу. Кілька дерев створять чудову групу. Високою і пишною липа стане через кілька десятків років. Молоде деревце відрізняється пластичністю, кроні надають вигляду за вибором. Липа в будь-якому віці приваблива затишною тінню, створюваної мальовничою листям.

Зміст

Види

Широколистяне дерево сформувалося в помірному кліматі мільйони років тому. Найбільш поширене в європі та азії, налічує більше 30 видів. Виростає в дикорослій і окультуреній формі. Різні види лип цвітуть з весни до середини літа. Дерево-довгожитель, є екземпляри, що ростуть понад 500 років. Зустрічаються великі липові насадження на місці старих поміщицьких садиб, яким більше 200 років.

  • липа кавказька

Стовбур виростає до 40 м, крона округла, дуже розлога. Мальовничо виглядають темно-червоні молоді пагони. Зустрічається на кавказі і на північному заході азії.

  • липа маньчжурська

Часто дерево росте багатостовбурним, піднімається до 20 м.морозостійкий вид поширений на далекому сході і в приамур’ї.

  • липа срібляста

Цей вид також називають липою повстяною. На листках зверху є ніжний пушок, знизу-щільний. Дерево з широкопірамідальної кроною, високе, досягає 30 м. Зустрічається в лісах середньої кліматичної смуги росії.

  • липа дрібнолиста

У нашій країні це найбільш поширений вид. Зазвичай, коли говорять про липу, мають на увазі цей вид липових дерев.

  • липа крупнолиста, або широколиста

Дуже схожа на дрібнолисту. Поверхня листової пластинки ширше, до 12 см.дерево з шатрообразной кроною, шириною від 18 до 25 м. Росте швидше, ніж дрібнолиста, досягає 40 м. За рік саджанець підростає на 45 см, а крона лунає до 35 см. До грунтів вимоглива, краще розвивається на лужних або слабокислих. Поширена в західній європі в регіонах з м’якими зимами.

Купуючи саджанці маньчжурської і широколистої липи, вибирають ті, що щеплені на дрібнолисту. Вони швидше розвиваються і цвітуть з 5-6 років.

Розмноження липи живцями. Липа

Опис

Стовбур у липи дрібнолистої прямостоячий, одиночний, досягає 30 м у висоту. Кора сіро-коричневого відтінку, покрита мережею тріщин. Крона розгалужена, густа. Алея старих лип майже не пропускає вітер, утворює своєрідний затишний простір. Бувають і багатостовбурні дерева. У пригноблених умовах рослина набуває вигляду чагарнику, який поширюється через кореневі пагони. Сильна коренева система має в своїй основі потужний стрижневий корінь, який проникає глибоко в землю.

Листя великі, бувають до 17 см, серцеподібні, пилчасті. Квітки невеликі, зібрані в напівзонтики з великими листоподібними зеленувато-жовтими приквітками. Коли приходить пора цвітіння липи, в червні-липні, повітря насичене заспокійливим ароматом, який поширюється на кілька десятків метрів. Квітки багаті нектаром, це дерево – найкращий медонос. Насіння-їстівні дрібні горішки.

Розмноження липи живцями. Липа

Характеристика

Липа дрібнолиста-невибагливе, зимостійке, тіньовитривала і посухостійке дерево. Виносить 40-градусні морози. Любить рости на просторих сонячних ділянках, крона в такій посадці стає особливо розкішною. Великі дерева виростають на родючих, помірно зволожених грунтах з хорошим природним дренажем. В ареалі свого поширення липа дрібнолиста зустрічається на різних типах грунтів. Краща грунт для неї-піщана, збагачена перегноєм. Дерево не буде рости на ділянках, де близько залягають грунтові води.

Період розвитку у липи дуже розтягнутий. Молоді саджанці повільно піднімаються. Тільки після 7-10-річного віку дерева ростуть інтенсивніше і перевищують 2-3 м.високе, розлоге дерево липи дрібнолистої формується лише до 40-річного віку. Дорослі дерева завдяки сильному корені в поливах не потребують. Поливають молоді рослини під час тривалого періоду посухи. У догляд за саджанцями включають регулярний полив.

Липу широко використовували і продовжують застосовувати в озелененні. Але довговічне дерево не виносить концентрації забруднюючих речовин-в умовах вулиць промислових міст живе всього до 60-80 років. У міських парках посадки липи зберігаються вдвічі довше.

Пасічники намагаються висаджувати великі групи лип, якщо це можливо, на ділянці. Завдяки липовому нектару збільшується продуктивність бджолиних сімей і поліпшується якість меду.

Розмноження липи живцями. Липа

застосування в ландшафтному дизайні

Липи дуже часто висаджують в парках, а також на просторих присадибних ділянках. Завдяки шовковистій, розлогій, але акуратно сформованій кроні дерево дуже декоративно. Крона формується самостійно, але дерево легко переносить стрижки і довго тримає створений садовим дизайнером силует. Потужна рослина ефектно виглядає в різних варіантах садового дизайну.

  • липа-яскравий соліст, розташований не ближче, ніж в 8-10 м від житлового будинку.
  • створює щільну живопліт, практично зелену стіну, яку можна підстригти на розсуд. Саджанці для огорожі розташовують через 2 м.
  • романтичні алеї, які будуть все більш чарівними в міру дорослішання. Відстань між саджанцями-не менше 4 м.
  • мальовничі гайки з декількох дерев.

Висаджуючи липу, потрібно пам’ятати, що через 10-15 років вона широко розкине гілки і займе велику територію. Густе листя не дозволяє підібрати широкий асортимент почвопокровников.

Розмноження липи живцями. Липа

Розмноження

Липу поширюють, вирощуючи саджанці з насіння, викопуючи кореневі відводки, а також відводки, створені з низько розташованих гілок. До отримання молодого квітучого дерева може пройти 10 років.

  • стовбуровими відводками

Ранньою весною прикопують частина нижньої гілки, зміцнивши її на землі. Місце позначають і поливають, особливо під час літніх бездощових періодів. Укорінення триває не один сезон. Саджанець буде готовий до посадки через 2-3 роки.

  • кореневими відводками

Розмножити так липу легше, тому що вона дає рясну кореневу поросль. Вибирають саджанець з густою мочкою і переміщують на нову ділянку.

  • насінням

Вирощування липи насінням-тривалий і досить складний процес. Але в результаті можна отримати не один десяток саджанців. У природних умовах насіння липи проростають не наступної весни, а через рік. Тому для пророщування їх треба стратифікувати тривалий час – до півроку. Для цього готують контейнер з вологою тирсою, піском або піщано-торф’яною сумішшю (в пропорції 1:1). Насіння поглиблюють на 2-3 см, ємність ставлять в холодне і темне місце, бажано з температурою, яка тримається на нулі. Суміш весь час помірно поливають, щоб насіння не засихали.

Навесні насіння дістають і висівають на ділянку в саду. При загрозах поворотних заморозків сходи потрібно прикривати, інакшеВони можуть загинути. Молоді липки чутливі до вологи. Їх регулярно поливають, грунт звільняють від бур’янів. У хороших умовах до осені сіянці підростають до 15-50 см.повноцінний саджанець отримують через 2 роки. У різних видів сила росту відрізняється. Невеликі саджанці пересаджують тільки навесні, вони погано переносять осінню перевалку.

Якщо сіянці вирощують в ємності, субстрат готують з 1 частини дернової або садової землі, беруть також по 2 частини перегною і піску. Перегній іноді замінюють компостом.

Розмноження липи живцями. Липа

Посадка

Саджанці, що росли 2-3 роки і досягли висоти 1-1, 5 м, пересаджують восени, вибираючи сиру прохолодну погоду.

  1. для грунтової суміші готують дернову землю, компост або перегній і пісок, збагачуючи її 50 г суперфосфату.
  2. яму викопують глибиною до 0,7 — 0,8 м, діаметром 0,5 м.
  3. внизу укладають дренаж, а потім готовий грунт.
  4. на перегній ставлять саджанець, присипають грунтовою сумішшю і заливають водою.
  5. поруч встановлюють кілочок, до якого прикріплюють саджанець.
  6. по периметру ямки після посадки деревця влаштовують бортики для затримання води після поливу.
  7. пристовбурні кола мульчують.

При посадці кореневу шийку саджанця липи залишають над грунтом.

Розмноження липи живцями. Липа

Догляд

Липа не вимагає особливого догляду, але деякі маніпуляції на перших порах все ж необхідні.

  • пристовбурні кола регулярно розпушують, видаляючи бур’яни.
  • молоде дерево потрібно постійно поливати по 20 л води на 1 кв.м проекції крони, потім мульчувати грунт біля стовбура.
  • перші кілька років молоду липу підгодовують розчином коров’яку з водою в співвідношенні 1: 10. Підживлення проводять в квітні або травні, на початку і середині літа. До коров’яку також додають 25 г аміачної селітри і 20 г сечовини.
  • восени саджанець удобрюють 20 г нітроамофоски на 10 л води.
  • навесні проводять санітарну обрізку пагонів.
  • на наступний рік після посадки саджанець можна підстригти, скорочуючи гілки не більше ніж на одну третину.

Розмноження липи живцями. Липа

хвороби і шкідники

Листя липи можуть страждати від глеоспоріозу, або кремовою плямистості, що викликається грибком. Дерева обприскують фунгіцидами» строби«,» абіга-пік«,»вектра». Лікування потрібно проводити, інакше при збереженні захворювання на наступний рік дерево може не зацвісти.

Старі дерева уражаються білою гниллю, яка викликається розвиваються на стовбурах грибами трутовиками.

Традиційне дерево слов’янських селищ прикрашатиме ділянку довгі роки — і стане сімейним деревом на пам’ять для нащадків.

Корисні і лікувальні властивості липи знають багато хто з нас, тому виростити таке дерево у себе на ділянці не тільки красиво, але і корисно. Рослина належить до дуже древнього роду, який виростав ще до появи людини, переживши і всесвітнє потепління, і льодовиковий період.

У росії липи дуже популярні і виростають від уральських передгір’їв до самого західного кордону. Існують також такі види, які цілком добре себе почувають навіть в далекосхідному або сибірському регіонах. Декоративні властивості дерева використовуються при оформленні живоплотів, алей або берсо. Велично виглядає липа і в одиночній посадці.

Трохи про липу…

Як вже ясно, липа належить до рослин довгожителів, які прекрасно себе почувають на одному місці не одну сотню років. Дерево відмінно переносить стрижку і формування крони, завдяки чому її полюбили багато дизайнерів ландшафтів. Сімейство дуже велике і може запропонувати екземпляри висотою від двадцяти до сорока метрів, які мають найрізноманітніші форми крони. При недостатньому освітленні липа може рости у вигляді чагарнику з густими пагонами.

Відмінною особливістю липи є прямий міцний стовбур, велике листя характерної форми, а також ароматні квіти, що покривають всю крону дерева в період цвітіння. Ще з незапам’ятних часів липу використовували як лікарська рослина, здатне вилікувати від багатьох недуг. Використовувалося практично все: кора, гілочки, листя і квітки.

Липа-посадка і догляд

Рослина непогано переносить недолік сонячного світла, але якщо є можливість посадити липу на відкритому для променів місці, то дерево порадує вас своєю міццю і пишною кроною. Практично байдуже дерево до грунтового складу, але краще себе почуває в пісковиках з перегноєм. Слід звернути увагу, що липа не переносить застою води, тому земля повинна бути добре дренованою. Якщо дерево вже доросле, то воно спокійно перенесе посушливий період, тоді як молода рослина вимагає регулярного поливу.

Коренева система у лип досить потужна, здатна утримати доросле дерево від сильних поривів вітру. Крона дуже густа і велична, яка з часом абсолютно не буде пропускати сонячне світло. Врахуйте це при виборі місця для посадки.

Способи розмноження

Липа ефективно розмножується за допомогою насіння, стовбурових відводків, кореневої порослі і саджанцями.
1. Насіннєвий спосіб для дерева є найтривалішим і трудовитратним. Щоб з насіння отримати повноцінне деревце знадобиться близько десяти-дванадцяти років. Перед посадкою насіння рекомендується стратифікувати, витримуючи в холоді певний час. Найкраще процес проводити в контейнері з тирсою або піском, в який поміщаються насіння. Протягом п’яти-шести місяців потрібно зволожувати суміш в контейнері.

Висівають насіння пізньою весною відразу у відкритий грунт, але після того як паросток трохи підросте, він пересідає на постійне місце. У перші роки обов’язково потрібно вкривати молоде деревце на зиму, в іншому випадку воно загине. Деякі вирощують липу в перший період життя в приміщенні, висаджуючи потім дорослі саджанці у відкритий грунт.

2. Спосіб розмноження стовбуровими відводками також використовується досить часто. Для цього відводок пригинається до землі і прикопується. На укорінення потрібно відвести один або два роки, після чого гілочка відділяється і пересідає на постійне місце. Процес розмноження відводками краще здійснювати у весняний період.

3. Можна отримати молоде деревце липи кореневими відводками, яких рослина дає досить багато. Що з’явилася з землі поросль слід відокремити від основного кореня і висадити в інше місце.

4. Найбільш популярним способом розмноження липи є саджанці, які можна придбати на ринку або магазині. Коренева система дерева досить стійка і може переносити навіть невеликі пошкодження. Для саджанця слід підготувати посадкову яму, наповнену шаром дренажу, перегноєм і грунтовою сумішшю. При посадці потрібно стежити, щоб коренева шийка саджанця була на рівні з грунтом або трохи заглибленою. Після висадки саджанця слід організувати на перший час регулярний полив і підгодівлю молодого рослини протягом двох років. Цілком можна використовувати органіку.

Як доглядати за липою

Через рік після висадки саджанця липи можна почати формувати крону деревця. Для цього у весняний період потрібно підрізати молоді пагони, не більше ніж на одну третю частину їх довжини. При бажанні процедуру можна повторити восени.

Липа добре відгукується на внесення підгодівлі, яку можна робити два рази в вегетаційний період. Регулярний полив потрібен тільки молодим деревцям, тоді як дорослу липу можна не поливати. Винятком може бути дуже посушливий сезон.

Пару раз за сезон можна рихлити околоствольную ділянку, видаляючи одночасно бур’ян. На зиму рекомендується проводити мульчування, для чого використовують опале листя, хвою або торф.

Найпопулярніші

Маньчжурська липа відрізняється стійкістю до морозів і може виростати до двадцяти метрів. Часто зустрічаються багатостовбурні екземпляри. Поширена в холодних регіонах росії.

Кавказький вид має ефектні декоративні якості, завдяки величезній висоті (40 м), розлогою кулястої кроні і коричневим паросткам з пурпуровим відтінком. Добре переносить морози і росте багато років.

Липа є обов’язковим компонентом скверів і бульварів міст, прекрасні липові алеї прикрашають старовинні садиби. Сьогодні липу застосовують для озеленення присадибних ділянок. Всього відомо близько 45 різновидів липи. Найбільш поширеною в європейській частині країни є липа дрібнолиста. Дерево добре приживається як в тінистих місцях, так і на відкритих сонячних майданчиках, з вилуженими, добре дренованими і помірно вологими, структурованими грунтами. Властивості грунту під деревом значно поліпшуються його власної опалим листям.

Виростити липу можна з насіння. Потрапляючи в землю в природних умовах, насіння не проростає в першу весну, а зберігаються в грунті не менше року.

Для нормального проростання їх піддаютьТривалого охолодження, обов’язково в умовах увлаженного стану. Насіння поміщають у вологий пісок і зберігають там, до п’яти місяців при нульовій температурі. При недотриманні цих умов важко домогтися високої схожості. Навесні насіння вносять у вологий грунт і регулярно поливають. Липа чуйно реагує на ступінь вологості грунту. Висаджувати насіння без підготовки можна в осінній період, але немає гарантії, що схожість буде високою.

Крім посіву насінням можна виконати пересадку сходів липи, початківців рости біля старих дерев. Саджанці липи можна викопати в лісосмузі або лісі. Знайти їх не важко-сходи мають сім’ядолями, що мають характерну лопатеву форму. Такі сходи (тільки сім’ядолі, без листя) легко перенесуть пересадку, якщо вона буде відбуватися у вологу і прохолодну погоду. Так як насіння проростає зазвичай недружно і пізно, як правило, пошуки сходів починаються після розпускання на липах перших листків. Ділянка для таких саджанців повинен бути удобрений перегноєм. Посадочні ямки (не менше 0,6 м) повинні бути досить глибокими, на дно ями насипають перегній (тільки не свіжий) або компост. Рівно поставлений саджанець присипається землею і рясно поливається водою.

Саджанці можна купити в розпліднику. Це можуть бути крупноміри (7 — 8 річні саджанці) мають висоту до 5 метрів або звичайні саджанці до 2 метрів. Саджанці повинні бути з грудкою. Саджанці з заглибленою в кому кореневою шийкою повинні насторожувати. При покупці партії саджанців необхідно розкопувати її хоча б у декількох саджанців. Хороші саджанці мають нормально розвинені і здорові коріння. Стовбур не повинен мати пошкоджень або слідів неякісної обрізки. Вибирають саджанці з правильно сформованою кроною і відсутністю слідів хвороб і шкідників.

Особливості посадки липи

Липа дрібнолиста
Цей вид є тіньовитривалим, але краще приживається і росте на освітленому місці. Відстань між саджанцями при посадці в групах або алеях дотримується 3 — 4 метри. Після осідання грунту, повинна бути видна коренева шийка. Як грунтової суміші застосовують дернову землю (1частина), пісок і перегній (по 2 частини). Необхідно влаштовувати дренажний шар з щебеню (15 — 20 см) ранньою весною виконується підгодівля: на 10 л води – 1 кг коров’яку, 15 г сечовини і 25 г аміачної селітри. Перші 4 дні після посадки обов’язковий полив. Для молодих рослин в посушливі періоди потрібно забезпечення рясного і частого поливу.

Липа крупнолистная
Рослина більш теплолюбна, ніж основний вид липи. На постійне місце дерева висаджують вже у віці 3,5-5 років. Ця садова форма застосовується в одиночних посадках на ділянках з хорошим освітленням.

Дрібнолисті і крупнолисті липи добре ростуть на легких родючих грунтах і погано переносять засолення грунтового середовища і посуху. Оптимальною кислотністю грунту вважається 6,6 — 7,5 ph. Ранньою осінню молоді дерева підгодовують нітроамофоскою (20 г на 10 літрів води).

Огорожі з липи

Для створення огорож широко застосовується липа дрібнолиста сорту ‘greenspire’, найбільш стійкого до різних несприятливих факторів середовища. Також використовується липа європейська ‘палліда’ (pallida), липа крупнолистная ‘оребро’ і липа кримська.

Огорожі висаджують декількома способами: у вигляді шпалери, з формуванням крони дерева в одній площині; формовані – стрижена огорожа, як суцільна зелена стіна. Крім цього, використовується лінійна посадка дорослих рослин, що мають низько посаджену крону (гілки йдуть від основи стовбура). Для висадки огорожі набувають дорослі дерева в розпліднику і висаджують їх на відстані трьох метрів. Такий спосіб дорогий.

Можна висадити липу у вигляді шпалери самостійно, встановивши опорні стовпи майбутньої огорожі з горизонтальними рейками: перша — до 2 м від землі, інші — через кожен метр. Уздовж конструкції висаджують липу (через кожні 2 метри). У міру підростання формують плоску крону, підв’язуючи потрібні гілки мотузкою і видаляючи непотрібні гілки. Для прискорення часу створення огорожі, можна пересадити 10 літні дерева, які після пересадки спилюються. Спиляти пеньків з висотою 7 — 10 см замазують садовим варом. Через два тижні почнеться активне зростання молодої порослі від пня.

Липа-високоросла деревна культура. У природі її рід представлений приблизно 45 різними видами, серед яких зустрічаються і чагарникові сорти. Культура, що з’явилася на нашій планеті близько 70 мільйонів років тому, вважається однією з найдавніших. Крім того, липові дерева мають високу тривалість життя, у деяких екземплярів вона досягає 1200 років.

опис рослини липа

Для початку розберемося, як виглядає липа. Це, як правило, високе дерево з пишною широкою кроною. Іноді липа може бути чагарником. Листочки її мають серцеподібну форму і зазубрені краї. Цвіте липа невеликими зонтиковидними суцвіттями, які згодом перетворюються в дрібні плоди з 1-2 насінням.

Квітуча липа не тільки красиво виглядає, але і дуже приємно пахне. Коли цвіте липа, все повітря навколо дерева наповнюється солодкуватим медовим ароматом. Квіти її мають лікувальні властивості, багатьма збираються і висушуються для подальшого приготування чаїв і відварів.

У природі липові дерева зацвітають не так вже й швидко, приблизно до 20 року життя. Висаджені в парках, вони взагалі можуть порадувати своїми ароматними квітами тільки через 30 років після посадки саджанців. Якщо говорити про те, коли саме цвіте липа, в якому місяці, то період цей випадає на початок літа – червень-липень.

поширені види липи

Рід рослин липа налічує близько 45 видів. Ось найбільш популярні з них:

  1. липа серцеподібна-виростає в західному сибіру і європейській частині росії. Дерево у висоту досягає близько 30 м, живе довго, не менше 120 років. Деякі екземпляри доживають і до 1000 років. Культура має гладку глянсову листя, з верхньої сторони темно-зелену, з нижньої – сизувату. У суцвіттях налічується від 5 до 11 бутонів, зростання їх спрямований вгору. У сибіру також можна зустріти такі види рослини, як липа сибірська і липа нащокіна.
  2. липа крупнолиста, вона ж плосколиста або річна – поширена в європі. На відміну від вищеописаної липи серцеподібної, крупнолистная зацвітає раніше, в більш ранній час починається і її весняний сокорух. Має велику листя, трохи опушену, без сизого відтінку з виворітного боку. Суцвіття спрямовані вниз, а плоди відрізняються щільною шкаралупою з 5 виразними ребрами.
  3. липа повстяна. Ареал її проживання-кавказ і південний захід росії. В європі культуру можна зустріти в східній частині континенту. Дерево у висоту досягає 25-30 м, має розкидисту крону. Молода листя і пагони покриті дрібними ворсинками. Виростаючи, верхня частина листя стає гладкою, темно-зеленою, нижня залишається ворсистою, має сріблястий відтінок. Це теплолюбний, тіньовитривалий і посухостійкий вид.
  4. липа маньчжурська-поширена в амурській області і примор’ї, а також в кореї і китаї. Вона трохи нижче раніше описаних видів, дерево її доростає до висоти 15-20 м.має пониклі суцвіття з 5-12 квіток. Вважається хорошим медоносом. Цвіте в липні протягом приблизно 3 тижнів.

особливості посадки липи

розмноження липи насіннєвим способом

  1. при посадці культури насінням посівний матеріал обов’язково повинен пройти відповідну обробку-стратифікацію. Без цієї процедури насіння не дадуть сходів. Стратифікація передбачає витримування насіння у вологому середовищі при температурі 0 °с протягом 3-6 місяців, в залежності від виду культури.

    Зерна витримують в ящиках з вологим піском або тирсою де-небудь в погребі або іншому холодному приміщенні. Стратифікація може бути і природною, якщо посіяти насіння липи відразу в грунт восени. Після стратифікації зерна не просушують, а відразу садять у відкритий грунт.

  2. насіння сіють рядами, між якими дотримуються проміжок в 15-20 см.на 1 м рядка має бути висаджено 100-300 зерняток.
  3. зверху посіви присипають тонким, в 5-7 мм шаром грунту. Посадку виробляють у вологу землю.
  4. культура не любить заморозків, і щоб сіянці зійшли, потрібно укрити їх плівкою або нетканим матеріалом, натягнутими на каркас. Під плівкою повинна зберегтися вентиляція повітря.

розмноження липи сіянцями

Щоб не пророщувати насіння, можна розмножувати липу готовими сіянцями, які проростають під дорослими деревами. Для посадки беруть невеликі паростки без справжніх листочків, тільки з сім’ядольними листками — вони краще витримують пересадку на нове місце. Такі сіянці краще викопувати навесні, відразу після того, як на дереві почне з’являтися листя.

Сіянці потребують обов’язкового поливу, особливо в посуху. На наступнийРік їх переносять в» школку», де садять рядками з міжрядним інтервалом по 30 см і на відстані 10 см один від одного. Восени паростки вже можна висаджувати на постійне місце зростання.

посадка липи відводками

Розмноження липи стовбуровими відводками робиться так:

  • нижні пагони дерева пригинають до землі, перед тим викопавши під ними невеликі поглиблення;
  • гілки фіксують і присипають шаром землі;
  • через пару років відводки пускають корінці;
  • вкорінені пагони відрізають від дерева і переносять на постійне місце зростання.

Іноді липу розмножують кореневими відводками, і робиться це дуже легко. Поросль, яку знаходять під деревами, відрізають з частиною кореня від загальної кореневої системи і відразу ж висаджують туди, де липа буде згодом рости.

розведення липи живцями

Живцями липу розмножують рідко через їх невисокою приживлюваності. Для посадки таким способом вибирають тільки зелені, неодревесневшіе пагони. На деякий час їх поміщають в розчин для стимуляції коренеутворення, а потім висаджують в субстрат, приготований з торфу і вермикуліту.

правила посадки саджанців липи

Якщо хочете отримати у себе на ділянці красиву здорову липу, можна купити готові саджанці, бажано із закритою кореневою системою. Особливості їх посадки полягають в наступному:

  1. щоб висадити саджанець висотою в 50-70 см, для нього треба підготувати яму глибиною і діаметром близько 0,5 м.
  2. в ямі слід зробити дренаж з щебеню або колотої цегли. Товщина такого шару — 15 см.
  3. поверх дренажу потрібно укласти 5-7 сантиметровий шар перегною, змішаного з суперфосфатом. Суперфосфату беруть по 50 г на одну рослину.
  4. саджанець липи занурюють в підготовлену яму і присипають земляним субстратом, приготованим з 1 частини дернового грунту, 2 частин піску і 2 частин перегною.
  5. кореневу шийку деревця треба розмістити на рівні землі, але можна і поглибити на кілька сантиметрів.
  6. саджанці липи добре зволожують і протягом 2 років удобрюють азотними складами три рази в сезон. Для підгодівлі добре підходить гній, розведений в 10 л води.

догляд за липою у відкритому грунті

Правила догляду за липою включають наступне:

  1. обрізка липи допомагає зробити її красивим декоративним деревом. Формувати крону можна через рік після посадки саджанця. Липу підстригають до початку брунькування, підрізаючи гілки на 1/3. Восени, коли відростуть нові пагони, можна провести ще одну формує обрізку.
  2. дерево також необхідно підгодовувати 2 рази на рік. Навесні в якості добрива беруть 1 кг коров’ячого гною, розводять його в 10 л води і змішують з 25 г аміачної селітри. Для осінньої підгодівлі в 10 л води розчиняють 20 г нітроамофоски.
  3. липу в перші роки її життя необхідно поливати, грунт завжди повинна залишатися вологою.
  4. з-під молодих дерев важливо вчасно прибирати бур’яни. Землю також необхідно періодично рихлити, а восени пристовбурні кола краще укрити 10-сантиметровим шаром мульчі з торфу, тирси або сухого листя.

Хвороби липи

  1. біла мармурова гниль-викликається грибом трутовиком. Виглядає як білий наліт на зрубаної деревині, викликає викривлення стовбура, поява численних тріщин. Така хвороба часто буває викликана надлишком вологи.

    Профілактикою білої гнилі вважається своєчасна підгодівля липи добривами, а якщо захворювання все-таки з’явилося, то пошкоджені місця потрібно обробляти пастою з крейди і марганцівки.

  2. вилягання сіянців-проблема, що виникає при розмноженні липи.

    Вилягаючі саджанці вважаються загрозою здоровим паросткам, а відмирають вони через наявність в землі грибків. Щоб уникнути псування посадкового матеріалу, сіянці треба висаджувати в останні тижні весни, а грунт перед цим бажано продезінфікувати.

  3. плямистість-хвороба листя липи.
  4. тиростромоз-ще одне грибкове захворювання липи, від якого часто страждають молоді дерева.

    Виражаються в утворенні на гілках і стовбурі темних точок. Ці місця поступово відмирають, хвороба ж поширюється по всій рослині досить швидко. Щоб врятувати дерево, пошкоджені гілки потрібно зрізати і спалити. Для профілактики ранньою весною липу можна обробити фітоспорін або мідним купоросом.

Шкідники липи

Найпоширеніші шкідники у липи такі:

  1. метелик златогузка-селиться в липовій кроні і відкладає личинки. Гусениці, які з них вилуплюються, з’їдають листя до одних прожилок. Навесні ж комахи пошкоджують нирки, а також молоді листочки і квіти. Знайти гнізда златогузки найпростіше в кінці осені після опадання листя. Такі гнізда прибирають вручну і спалюють.
  2. листовійка-харчується нирками і молодим листям липи. Виявити її можна по згорнутим листю, в які загортаються гусениці. Від листовійки позбавляються за допомогою інсектицидів.

Липа, фото:

посадка і догляд за липою

Матеріал з сайту http://dachnaya-zhizn.ru /

Джерело: https://online-58.ru/rastenievodstvo/derevya-i-kustarniki/lipa-posadka-i-uxod/

коли і як правильно посадити липу?

Липа є одним з найпоширеніших дерев, що використовуються для озеленення міст. Висаджується в парках і скверах, служить для створення алей і живоплотів.

Цінується за свою невибагливість, акуратний вигляд, непомітну декоративність, густу, шовковисту крону, приємний аромат квіток і довговічність. Сьогодні деякі види цього дерева використовуються в ландшафтному дизайні.

Ефектно виглядає одиночна липа з правильно сформованою, витонченою кроною, що росте на садовій ділянці або прибудинкової території. Легко переносить стрижку і довго зберігає задану форму.

Рослина дуже невибаглива, може виростати в тінистих місцях і на відкритих, освітлених сонцем ділянках. Віддає перевагу дренованому, помірно вологому грунту.

Покращує властивості ґрунту власним опалим листям. Надлишок або недолік вологи пригнічують рослину і негативно позначаються на його розвитку.

У росії широко поширена липа дрібнолиста, ареол якої припадає на європейську частину країни.

Виростити липу можна з насіння або за допомогою саджанців. У природних умовах насіння, потрапляючи в землю, зберігаються в грунті протягом року до наступної весни. Таким чином, відбувається їх стратифікація. При штучній стратифікації насіння піддають охолодженню у вологому середовищі.

Для цього їх поміщають в ємність з вологим піском і зберігають в прохолодному приміщенні при температурі не вище 0°с.тривалість стратифікації становить до 5 місяців. Пророщені насіння навесні висаджують в підготовлений грунт.

Насіння можна висівати восени без попередньої стратифікації, але схожість їх буде значно нижче.

Посадка дерева липи восени

Посадка дерева липа виконується і іншим способом. Для цього пересідають сходи, які починають рости біля багаторічних дерев. Саджанці викопують в лісі або лісосмузі. Вони легко переносять пересадку, вироблену в прохолодну, вологу погоду. Здійснювати посадку липи восени найкраще.

Для посадки викопують досить глибокі посадочні ями, шириною 0.5 м.на дно засипають перегній. Саджанець ставиться в яму і рясно поливається водою.

Після посадки необхідно сформувати пристовбурну лунку, для того, щоб вода при поливі не розтікалася, а накопичувалася в місцях знаходження кореневої системи.

Посадка саджанців-крупномірів, що досягають 1.5-5 м у висоту, проводиться восени. за сезон потрібно триразова підгодівля настоєм коров’яку навесні, в червні і липні. Особливо важливі підгодівлі в перші роки життя рослини. Стрижка проводиться вже у однорічних дерев.

як пересадити липу

Досить часто при неправильній пересадці молоді липи не приживаються і гинуть. Для того, щоб зберегти рослину і не допустити пошкоджень, слід дотримуватися деяких правил.

При викопуванні саджанця з землі важливо не пошкодити кореневу систему, пошкоджені коріння обережно зрізаються.

Для пересадки підходять тільки сильні і здорові особини, які виросли на відкритих, добре освітлених ділянках.

Викопані дерева необхідно відразу ж прикопати. Залишати їх на вітрі з оголеними корінням не можна. Посадочні ями готуються заздалегідь. Коріння в ямі повинні розташовуватися вільно. Для підв’язки саджанців будуть потрібні кілки, це вбереже молоді рослини від поривів сильного вітру і допоможе їм добре зміцнитися в землі. Стовбур підв’язується до кілочка за допомогою м’якого матеріалу.

Рослини поміщають в яму таким чином, щоб коренева шийка залишалася на поверхні. Підсипаючи землю доКоріння, потрібно відразу її ущільнити від країв до центру. Після цього дерево слід рясно полити водою, навіть якщо пересадка проводиться в сиру погоду. Щоб пристовбурна лунка якомога довше залишалася вологою, її прикривають шаром сухої землі.

Грунт на пристовбурних колах необхідно регулярно рихлити.

Навесні дерева пересаджують до розпускання бруньок. посадка липи восени проводиться після закінчення вегетаційного періоду. При дотриманні всіх правил, рослина добре приживеться на новому місці.

розмноження липи: посадка саджанців восени

Розмноження липи виконується насінням і вегетативним шляхом від відростків підземного втечі, що вибивається назовні неподалік від самого дерева.

При розмноженні насінням навесні потрібна обов’язкова передпосівна стратифікація. Без стратифікації насіння зазвичай не сходять. Крім того, це дерево чутливе до весняних заморозків, тому сходи, що з’явилися до заморозків, можуть загинути. Дрібні сіянці погано переносять пересадку, пересаджувати рекомендується тільки дорослі однорічні особини.

Посадка саджанців липи восени переноситься складніше, ніж весняна посадка. Висота сіянців до осені може досягти до50 см в залежності від умов зростання і виду липи. Навесні через рік відбираються найбільші саджанці і пересідають на постійне місце. Рядки молодих дерев розташовують на відстані до 30 см один від одного. Перший рік після посадки необхідний систематичний полив.

Зазвичай саджанці набирають силу протягом 2 років.

дерево липа дрібнолиста: посадка і догляд

Липа дрібнолиста поширена в європейській частині росії, західного сибіру. Відрізняється підвищеною стійкістю до морозів, тіньовитривалістю і стійкістю до посухи. Розмножують цю рослину насінням, живцями, щепленням і відводками.

Незважаючи на свою тіньовитривалість, дерево краще росте і розвивається на добре освітлених ділянках.

При посадці в живоплотах відстань між саджанцями має бути не менше 2 м, в алеях і групах – не менше 4 м. В якості грунтової суміші підходить дерен, компост і пісок.

Підживлення проводиться ранньою весною розчином коров’яку, аміачної селітри і сечовиною. Восени використовується нітроамофоска.

Розпушування проводиться на глибину 10 см одночасно з видаленням бур’янів. Пристовбурні кола мульчують торфом або деревною тріскою. На початку весни всихають гілки обрізаються.

Даний вид липи підходить для озеленення міст, оскільки добре переносить загазованість повітря. Застосовується для посадки в парках. Головним достоїнством дерева є густа, красива крона, легко піддається формуванню.

У світі налічується всього близько 50 видів. Цвітіння і плодоношення дерев різних порід відбувається в різний час. У перші роки молоді особини ростуть повільно. Інтенсивне зростання спостерігається у віці 7-10 років.

За цей час саджанці досягають висоти 2-3 м, для прискорення росту і терміну цвітіння дерев липи маньчжуйской і крупнолістной, їх живці прищеплюються на підщепу липи мелколистной.

Щеплені рослини починають цвісти у віці 5-6 років.

Липа є довговічним деревом, тому липові насадження використовують до 200 років без відновлення

Джерело: http://udachnyesovety.ru/sovety/kogda-i-kak-pravilno-posadit-lipy.html

липа: посадка, догляд, сорти (види)

Липа з’явилася на землі ще в епоху динозаврів. Вона пережила глобальне потепління і льодовиковий період, була свідком великих історичних подій. Під покровом лип великосвітські дами призначали побачення своїм кавалерам, а два століття тому, на честь перемоги великої французької революції, в парижі були висаджені тисячі липових дерев.

З тих пір липа вважається деревом свободи і щастя.
Липа існує з незапам’ятних часів

У нашій країні липові гаї тягнуться з західних передгір’їв уралу, через всю середню смугу росії — до передгір’їв карпат. Крім того, деякі види лип, наприклад, амурська і маньчжурська, досить непогано почувають себе в суворому кліматі далекого сходу і сибіру.

Липа прекрасно виглядає в живоплотах, алеях, берсо (зелений тунель), але не менш приваблива вона і в одиночних посадках. Липові дерева-довгожителі, вони здатні рости і жити на одному місці до 600 років. Модниця-липа легко переносить формує обрізку, не вередує і не хворіє після неї, за що особливо улюблена садівниками.

Сімейство липових налічує близько 30 представників виду, серед яких зустрічаються дерева, висотою від 20 до 40 м з різноманітними формами крон: пірамідальної, круглої, овальної та іншими. Але в місцях, де липі не вистачає місця і сонечка, вона низькоросла, і виглядає як пухнастий чагарник.

Липа любить сонце і простір липові дерева завжди ростуть прямо, бувають як одноствольні, так і багатостовбурні. Листя великі (до 30 см в довжину), у формі сердечка, з витонченим пильчатим краєм, а запашні квітки зібрані в численні суцвіття-парасольки.

З давніх-давен липа допомагає людям в біді, позбавляючи їх від різних хвороб.

У цього чудового дерева цілюще все: починаючи від кори і гілок, закінчуючи листям і квітками, з яких в народній медицині роблять цілющі відвари і настої.

Липа-тіньовитривала дерево, але якщо ви її висадите на відкрите сонячне місце, вона скаже вам спасибі: порадує швидким ростом і пишною кроною. До грунтів невимоглива, але вважає за краще пісковики, добре присмачені перегноєм. Не терпить грунтових вод, що залягають близько до поверхні. Дорослі дерева легко переносять посуху, а ось саджанці потребують регулярного поливу. Липа впевнено » стоїть на ногах»: її потужна коренева система, з глибоко проникаючим в грунт стрижневим коренем, дозволяє дереву не боятися навіть сильних вітрів. Крона досить густа і, якщо ви посадите липи рядком уздовж навітряного боку, то через кілька років жоден вітерець не загляне до вас на ділянку) але, врахуйте, що повного розвитку липа досягає лише до 20-40 років (в залежності від виду). Ну що, посадимо «дерево свободи» на заміській ділянці? липа добре розмножується насінням, стовбуровими відводками, кореневою порослю і саджанцями. Ідеальний грунт для неї: дернова земля (1 частина), перегній (2 частини), пісок (2 частини), а оптимальна реакція грунту: ph 6,5-7,5. Розмноження липи насінням-процес тривалий. Від моменту посіву до отримання молодого деревця може пройти 10-12 років. Якщо терміни» не тиснуть», приступайте)

Спочатку насіння липи потрібно піддати стратифікації (витримуванню в холоді). Для цього їх поміщають в ящик з вологим піском або тирсою, ставлять в холодне темне місце на 5-6 місяців, періодично зволожують. Або другий спосіб: можна помістити насіння для стратифікації в торфо-піщану суміш (1:1), заглибивши їх на 2-3 см.

Сіянці липи навесні пройшли стратифікацію насіння висівають у відкритий грунт, де найсильніші з них проростуть, і через деякий час рослинка можна висаджувати на постійне місце проживання, ретельно доглядаючи за ними, вкриваючи «молоднячок» на зиму. Для отримання повноцінних саджанців, які гарантовано приживуться у відкритому грунті, сіянці липи можна вирощувати в закритому приміщенні. Для розмноження стовбуровими відводками потрібно пригнути нижні гілки до землі, укласти в неглибокі траншеї і прикопати, а далі природа все зробить за вас. Через 1-2 роки гілочки укореняться, будуть готові до відділення від маточного дерева і висадці на постійне місце проживання. Розмноження липи відводками роблять по весні, до появи листя.

З розмноженням кореневими відсадками справа ще простіше — дорослі липи рясно дають молоду поросль, яку можна акуратно відокремлювати від маточного кореня і висаджувати липового «малюка» куди вашій душа забажає) якщо у вас на дачі ще немає липи, щоб розмножити її відводками, можна викопати молоде липове деревце з найближчої лісосмуги або купити готові саджанці в розсаднику.

Липа легко переносить невелике пошкодження кореневої системи, але все ж при посадці будьте обережні. Кращий варіант-купити рослину із закритою кореневою системою, перевалку деревце навіть не помітить.
Саджанці липи із закритою кореневою системою

Посадкову яму для стандартних саджанців липи (50-70 см) зробіть глибиною і діаметром не менше 50 см.на дно насипте шар дренажу висотою 10-15 см — гальку, щебінь або бита цегла.

Дренажний шар на ширину долоні прикрийте перегноєм, перемішаним з суперфосфатом (50-60 гр на кожне деревце).

Потім в ямку поміщають саджанець, засипають її грунтовою сумішшю: дернова земля, перегній, пісок (у співвідношенні 1:2:2).

Кореневу шийку саджанця постарайтеся розташувати на рівні грунту, але якщо ви заглибити її трохи нижче — нічого страшного, для липи це не критично. Після посадки саджанець рясно поливають, протягом 2 наступних років підгодовують азотнимиДобривами тричі на сезон. Для цього можна використовувати настій коров’яку (1 кг гною на 10 л води).

Буквально на наступний рік після висадки саджанців можна зайнятися їх окультуренням, тобто стрижкою крони. Тільки в першу обрізку не вкорочуйте липові гілки більш ніж на 1/3, і займайтеся формуванням деревця ранньою весною, до розпускання бруньок. А восени розрослося рослина можна ще раз » підрівняти»)

Підгодовувати дорослі дерева досить двічі в сезон. Ранньою весною під кожне вноситься такий розчин: на 10 л води додають 1 кг коров’ячого гною, 20 гр сечовини і 25 гр аміачної селітри. Восени на 10 л води додають 20 гр нітроамофоски.

В постійному зволоженні грунту потребують лише саджанці і молоді деревця, а дорослі липи посуху переносять прекрасно. Їх необхідно поливати лише в самі посушливі періоди. Обсяг води, необхідний дорослому дереву: 20 л води на 1 кв м проекції крони.

Розпушування навколоствольного кола проводять 2-3 рази за сезон, одночасно з видаленням бур’янів. В зиму мульчують (шаром в 10-12 см) торфом, деревною тріскою, опалим листям (переважно липовими) або тирсою.

Як вже говорилося вище, сімейство налічує близько 30 видів, але все, звичайно, в одній статті не перерахувати. Тому обмежимося тими, що найчастіше можна зустріти на дачах. Дуже декоративне морозостійке дерево висотою до 20 м.найчастіше буває багатостовбурним.
Липа маньчжурська липа маньчжурська найбільш поширена в амурській області і примор’ї. Високе (до 40 м) дерево з розлогою округлою кроною і дуже декоративними пурпурно-коричневими молодими пагонами.
Липа кавказька морозостійка і довговічна. Поширена в північно-східній частині азії і на кавказі. Липу сріблясту часто називають повстяної через особливості листя: з одного боку вони злегка опушені, а на інший опушення щільне, дуже схоже на повсть.
Липа срібляста липа срібляста виростає до 30 м у висоту, крона широкопірамідальна. Зростає в центральних регіонах росії.

Всі види лип відрізняються вишуканою декоративністю і широко поширені в садово-паркових насадженнях. А також-в оформленні чудових живоплотів, що прикрашають наші заміські ділянки.

Джерело: https://7dach.ru/alensel/lipa-v-nashih-sadah-3409.html

липа-вирощування, розмноження, посадка і догляд!

Липа-деревна рослина, високоросла. Більше 45-ти видів можна зустріти в роду дерев і високих чагарників. Дерево відоме більше 60-ти мільйонів років.

Липа зростання в період спекотного часу і льодовиковий пережила. Цьому дереву прирівнюють щастя і свободу! садівники говорять про те, що виростити таку рослину на своїй ділянці не залишить складності.

Доведеться дотримуватися простих правил догляду!

що потрібно знати про дерево?

Одне з важливих-це опис, що можна про неї сказати? високе дерево ростуть з розкинулася листям крони. Листя з відмінною особливістю-серцеподібної форми з пильчатими краями, всі вони розташовуються чергово.

Настає період розпускання листя, невеликі листочки в цей період опадають. У період цвітіння з’являються квіти зібрані в невеликі суцвіття, порівнянні з парасолькою.

Після чого з’являється плід, порівнянний з горішком, в розламаному вигляді можна побачити кілька насіння.

Вік дерева досягає більше 1000 років, його відносять до довгожителів. Алеї з лип, виглядають оригінально, приваблюють не тільки цвітінням, але і незвичайним ароматом. Про квітках дерева кажуть, що вони мають лікувальні властивості відомі з давніх часів. У народній медицині застосовують листя і квітки від простудних захворювань.

Липа росте не тільки в садах при посадці і вирощуванні, але і в природних умовах. При такому вона може зацвісти не раніше 20-ти років зростання, а ось після самостійної посадки цей період ставати більше.

Коли цвітіння з’являється, найчастіше це літні місяці, то в повітрі утворюється приємний аромат, він мчить далеко за межі зростання.

користь липового цвіту!

Народна медицина віддає липі почесне місце, тому що для лікування використовуються квітки і листя. Крім цього її визнають відмінним медоносом.

Щоб вилікувати захворювання цією рослиною, потрібно щоб воно досягло як мінімум 90-то річного віку. Після чого починається відбір якісних суцвіть з листочками. Непотрібно зрізати квітки з потемнілими листочками, що мають дірочки і болячки.

Садівники і народні цілителі стверджують, що липа, що росте у пасіки, не має достатньої користі.

період запасання липою називається літо, коли розквітають половина квітів в суцвітті. Після збору їх піддають сушки, в тінистому і провітрюваному приміщенні або спеціальних сушарках.

Готові листя і суцвіття поміщають в паперовий або ганчіркові пакети, так вони не піддаються дебатам. Листя і суцвіття ніжні, їх зберігають, не піддаючись впливу тиску, інакше вони просто розсипається.

Сировина всихає, тому набирати більше зелені, щоб отримати готову сировину в потрібній кількості.

Де використовують липове листя і суцвіття? при грипі і бронхіті чай з квіток липи допомагає. Коли діагностується ангіна, настій з липового цвіту використовують для полоскання горла.

Жирна шкіра приходить в норму при протиранні настоєм. Липовий настій має і свої зворотні дії, збуджує нервову систему і впливає на серце.

Не можна його використовувати у великих кількостях протягом дня.

Посадка!

Є думка, що липа невибаглива для неї підходять будь-які умови, вона до них пристосовується. Тому місце посадки залежить від умов зростання. У природних умовах вибір не великий і вона готова рости в будь-якому грунті.

В саду краще родючі грунти, при посадці молодого саджанця, особливу увагу до кореневої системи, при пошкодженні рослина просто загине. Отже, при посадці все починається з вибору підходящої ями – ширина не менше 60-ти сантиметрів, а глибина 50-ти.

На дні створюється дренаж, для цього використовується галька або будь-які інші камені, товщина до 15-ти сантиметрів. У лунку додається перегній, і добрива.

Як посадити? для цього використовують саджанці, посадка відбувається з умовою вірного розміщення кореневища, шийку розміщують на рівні з землею, після чого доповнюють в лунку, родючий грунт. Для цього беруть:

  • дернова земля-одна частина.
  • пісок-дві частини.
  • перегній-дві частини.

За посадкою потрібен полив, три дні ретельний і рясний. Два три роки потрібно використовувати добрива-азотовмісні. Як доглядати? це наступний етап, про який кожен садівник знає.

що входить в догляд?

Після посадки починається період догляду, щоб липа пішла в зростання. Сюди входить кілька етапів:

  • добриво.
  • позбавлення від шкідників.
  • обрізка.
  • догляд за грунтом.

Коли пройде 12-ть місяців після посадки дереву потрібно надати форму, для цього окультурити. Це процес виконується як тільки зійде сніг, але до періоду набухання нирок. Третина довжини кожного втечі дозволяється прибирати.

За літо у дерева з’являється багато нових пагонів, тому обрізка додаткова потрібно і восени. У цей період вже менше, ніж у весняний. На який рік липа починає цвісти після посадки? залежить від процесу догляду та клімату.

Чим слід удобрювати і скільки разів на рік? досить двох разів за сезон-навесні і восени. Набувають добрива в магазині або роблять склади самостійно. Основний момент, не нашкодити рослині, а допомогти після зими набратися сил, у весняний період, а перед зимою зміцнитися і перенести холоду.

Після посадки молоді саджанці добре розвиваються у вологому грунті, для дорослої липи короткочасний період посухи не несе небезпеки. Розрахунок води ведеться з урахуванням розмірів крони, на 1 метр квадратний вистачає пару відер. Зайва волога, в постійному процесі може завдати шкоди. Розрахунки розміру крони ведуться приблизно.

Добре якщо садівник використовує відстояну воду. Чи потрібно вести догляд за грунтом в пристовбурному колі? так — це розпушування землі, знищення бур’янів. Щоб липа перенесла зимовий період, пізньої осені грунт мульчується навколо стовбура. Найчастіше для цього вибирають опале листя або тирсу. Шар утеплення не менше 11-ти сантиметрів.

процес розмноження липи!

Садівники виділяють кілька способів розмноження-насінням, відводками, молода поросль, зеленими живцями. Кожен спосіб виконується з урахуванням потреб рослини. Є ще один спосіб це щеплення.

  • розмноження насінням. Для цього потрібно близько 10-ти років. Цвітіння липи починається в червні, і тривати залишок літа, після чого квіти засихають і з’являються плоди, у вигляді невеликого розміру зерна, в них розташовуються необхідні дляПосадки насіння. В одному зернятку розташовується не більше двох насіння. Для посадки використовуються зелені недозрілі і коричневі визріли насіння. Недозрілі швидше приймаються в трос і приживаються. Грунт для посіву насіння попередньо готують і удобрюють. Тому що проростають насіння мають силу. Коли проростають вони, то можна висаджувати на постійне місце, у них зимостійкість низька, доведеться вкривати на холоди. Не завжди сорти, взяті від дерева з насіння повторяться.
  • розмноження відводками. Це швидкий спосіб отримання дерева. Цей процес виконують навесні, до набухання нирки. Береться здорова нижня гілка, приклоняется до землі, прикопується. Протягом двох років формуються на відводки коріння, після чого нову липу можна прибирати від материнського і робити повноцінним деревом.
  • молода поросль. Завжди біля основного дерева є молода поросль, вона викопується і пересідає на підготовлене місце. Це робиться у весняний період. Погода для пересадки не спекотна. Як вибрати саджанець? у такому способі потрібно вибирати здорове і повноцінне.
  • використання зелених живців. Дрібнолиста липа для розмноження таким способом не підходить. Лише двадцять відсотком дає коріння. Держак вибирається зелений, є в продажу стимулятори росту, їм обробляють зріз. Грунт підбирають ля вкорінення подорожню.

Липа використовується в ландшафтному дизайні, тому що її крона формується і має цвітіння. Кожен сорт відрізняється від попереднього і приваблює садівників. Вибір місця перед посадкою має значення. Придбати відводки і відростки або живці, можна в розплідниках або у садівників, на ділянці яких є дерево. Основні сорти липи:

  • липа серцеподібна-дерево за період зростання досягає від півметра і до півтора. Росте в західному сибіру. Відрізняється дрібним листям, знизу пофарбовані в сизий колір. Використовується на ділянках для декорування, в природних умовах зустрічається.
  • плосколиста липа – найчастіше зустрічається на кавказі і росії. Цей сорт має пухнасту листя, період цвітіння припадати на кінець травня і тривати два тижні. Після чого з’являються плоди у вигляді горішка. Усередині них розташовуються насіння, вони використовуються для посадки і отримання нових сходів.
  • срібляста липа-в залежності від назви на листі є білуватий наліт. Крім цього злегка опушена з внутрішньої сторони. У висоту дерево досягає тридцяти метрів за час росту і дозрівання. Крона гілляста, використовується для декорування ділянки або парку. Виростає липа в росії.
  • кавказька липа — більше сорока метрів у висоту. Крона розлога і округла, листя пофарбовані в пурпурний колір. Крона розлога, потрібно піддавати формуванню інакше росте безладно. Основне місце зростання кавказ. Цвітіння припадати на літній період і тривати до 3-х тижнів.
  • маньчжурська липа-відрізняється декоративним виглядом, стійкі і морозні зими переносить відмінно. У висоту зростає до 20-ти метрів. Такий сорт зустрічається часто в деяких регіонах. В амурській області липа росте в диких умовах, хоча і в садах зустрічається.

Липа-це дерево, яке корисно мати на своїй ділянці. Тому що вона несе користь для відновлення здоров’я і надає йому доглянутість і декоративний вигляд. Самостійно виростити на ділянки липу зможе кожен садівник.