Схема принципу роботи приладу виявлення пустот. Принцип роботи і використання георадара

141

Для пошуку схованок в будівельних конструкціях з цегли та бетону при односторонньому доступі призначений прилад «облямівка».

Принцип дії приладу заснований на реєстрації частково відбитої від меж розділу двох середовищ радіохвилі, випромінюваної передавальною антеною. У приймальному пристрої, що складається з приймальної антени і підсилювача, відбитий сигнал обробляється і передається на звуковий і стрілочний індикатори.

Прилад складається з блоку обробки і пов’язаного з ним датчика. Маса тіла становить не більше 1,6 кг.

Дальність виявлення внутрішніх порожнин в залежності від їх розміру становить до 250 мм.при цьому не має значення ступінь заповнення порожнини різними вкладеннями.

Швидкість сканування при роботі з приладом повинна становити від 5 до 15 см/с.датчик під час пошуку повинен щільно і без перекосів прилягати до стіни.

Іншим приладом, що забезпечує виявлення схованок, є прилад «жасмин», в комплект якого додатково входить пристрій для свердління і ендоскоп для огляду вмісту порожнини.

У приладі використовується імпульсний метод зондування і реєструється сигнал, відбитий від стінок схованок, який затримується за часом щодо зондуючого імпульсу. Шляхом вимірювання часу затримки можна оцінити відстань до джерела сигналу.

Прилад «жасмин» переважно використовувати для великих за габаритами і глибиною залягання схованок. З його допомогою можна виявляти внутрішні порожнини: в глиняних і піщаних грунтах — на глибині до 500 мм; в цегляних стінах — на глибині до 400 мм; в бетонних стінах-на глибині до 200 мм.

Прилади для пошуку та ідентифікації вибухових

І наркотичних речовин

Всі вибухові речовини (вв) мають специфічний запах. Одні, як, наприклад, нітрогліцерин пахнуть дуже сильно, інші, як тротил, — значно слабкіше, а деякі, зокрема, пластиди-дуже слабо. Проте, всі ці вв виявляють, принаймні, з використанням службово-розшукових собак.

Сучасні газоаналізатори, які є своєрідною моделлю «собачого носа», теж можуть робити це, правда не настільки ефективно щодо пластидів.

Вітчизняні газоаналізатори типу мо2 за своїми експлуатаційними характеристиками не поступаються кращим зарубіжним зразкам. Реалізована на практиці їх чутливість (порядку 10 -13…-14 г/см 3 по тнт) дозволяє надійно фіксувати штатні вв типу тротилу, гексогену та ін.

Принцип дії таких приладів заснований на методах газової хроматографії і дрейфспектрометрії іонів.

Хроматографічні детектори парів вибухових і наркотичних речовин вимагають застосування високочистих газів-носіїв (аргон, азот), що створює певні незручності в процесі експлуатації цих приладів. Оригінально вирішена ця проблема в детекторі egis фірми thermedics( сша): газ-носій водень виходить в самому приладі шляхом електрохімічного розкладання води.

В дрейфспектрометрических детекторах основу газу-носія складає повітря.

Важливою технологічною ланкою в процесі виявлення вибухових і наркотичних речовин є пробовідбір. Пробовідбірник-це, по суті, малогабаритний пилосос, який затримує пари і частинки речовин на сорбуючих поверхнях або в фільтрі (концентратор). Паперовий фільтр можна використовувати і для взяття мазків з поверхні контрольованого предмета. Потім, в процесі нагріву відбувається десорбція речовин з концентратора і пароподібна фракція піддається аналізу.

Досить важким завданням є виявлення слаболетучих вибухових речовин, що входять до складу пластикової вибухівки, проте прилади останнього покоління успішно справляються і з нею.

Слід зазначити, що в поєднанні з газоаналізатором доцільно використовувати порівняно недорогий хімічний комплект для експрес-аналізу слідових кількостей вибухових і наркотичних речовин.

Аналізатори слідів вв відносяться до класу порівняно недорогих засобів для експрес-виявлення слідів вибухових речовин на поверхні предметів. Використовується принцип так званої рідинної хроматографії.

Сліди вв змінюють забарвлення діючого на них хімічного реагенту. Пристрій компактно, просто в обігу. Реалізована на практиці чутливість порядку 10 -8…-9 г / см 3 по тнт і 10 -6…-7 г / см 3 по гексогену, оксогену і тетрилу. Засіб незамінний в польових умовах.

Ядерно-фізичні прилади-складні і порівняно дорогі пристрої, що дозволяють виявити вв за наявністю в них водню і азоту, здатні виявити вв в різноманітних умовах, в тому числі і за перешкодою.

Найбільший інтерес представляють нейтронні дефектоскопи . Вони виявляють вв як об’єкт з підвищеним вмістом водню. Для цього використовується слабке джерело нейтронів, які, потрапляючи на вв, розсіюються на атомах водню і реєструються приймачем. Вітчизняні нейтронні дефектоскопи типу» істок-н » мають високу продуктивність і конструктивно реалізовані в портативному варіанті.

Одним з найбільш яскравих представників приладів виявлення та ідентифікації наркотичних і вибухових речовин (нв і вв) є прилад itemizer , виготовлений фірмою ion track instrument (великобританія) і успішно застосовуваний в калінінградській регіональній митній лабораторії для проведення експертиз нв і вв, а також в калінінградській оперативній митниці для проведення прихованих оперативних заходів.

За допомогою даного приладу можна успішно проводити перевірку і пошук слідів нв і вв, які в разі їх присутності неминуче є на поверхнях багажу, автомобілів, транспортних упаковок і контейнерів. Будь-яка поверхня, з якою стикався контрабандний товар, може бути перевірена.

Прилад протягом 30 секунд перемикається з режиму виявлення нв на режим виявлення вв. Аналізатор, вбудований сенсорний екран, принтер і блок випаровування-десорбції зібрані в одному корпусі і утворюють легко транспортується прилад невеликої ваги. Органи управління і візуального контролю виведені на панель сенсорного екрану.

У разі виявлення контрабанди на екрані блимає сигнал тривоги, речовина ідентифікується, лунає звуковий сигнал і всі отримані результати друкуються на спеціальній стрічці вбудованим принтером із зазначенням дати і часу.

Відбір проби проводиться шляхом протирання досліджуваної поверхні паперовим фільтром або за допомогою блоку дистанційного взяття проб (автономного ручного мікропилососа, в який вставляється паперовий фільтр). У кожному випадку фільтр з пробою поміщається в блок випаровування-десорбції для проведення автоматичного аналізу. Присутність або відсутність контрабанди прилад підтверджує протягом 8 секунд, що дозволяє обробляти досить велику кількість проб щодоби.

Архів (бібліотека) комп’ютера приладу включає в себе програму ідентифікації до 40 типів нв і вв, а також може піддаватися зміні і доповненню. Крім того, в результаті порівняння плазмограм одного і того ж речовини, є можливість визначення місця виробництва досліджуваної речовини, за умови наявності архівних даних по даній речовині.

Основні технічні параметри приладу itemizer:

1. Чутливість: не більше 200 пікограм нв і вв.

2. Імовірність помилкової тривоги при взятті проб:

З поверхні — 1%;

З повітря-0,1%.

3. Час підготовки до роботи — до 50 хвилин.

4. Електроживлення: 220 в, 50 гц.

Для проведення оглядово-пошукових заходів доцільно використовувати портативний переносний аналог даного приладу — vaportracer. заснований на технології спектрометрії мобільності захоплених іонів, цей ручний детектор розроблений для використання в місцях. Де потрібна підвищена безпека, де необхідно проводити швидкий і точний огляд. Оператор направляє сопло детектора на об’єкт, що оглядається і натискає активатор. Проба моментально потрапляє в детектор і аналізується. Весь процес займає кілька секунд.

Прилад важить менше 4 кг і здатний виявляти і ідентифікувати вкрай малу кількість нв і вв. Система працює, забираючи пробу пара в детектор, де вона нагрівається, іонізується, а потім ідентифікується, показуючи результати на унікальній плазмограмі.

Даний прилад здатний виявляти як пари, так і частинки контрабанди нв і вв.

Технічні характеристики приладу vaportracer:

1. Виявлені речовини: більше 40 нв і вв одночасно;

2. Джерела живлення: від мережі 220 в або від акумуляторної батареї (до 6Годин роботи);

3. При виявленні нв або вв спрацьовують як візуальний, так і звуковий сигнал тривоги.

В органах внутрішніх справдля пошуку вв використовують хроматограф газовий «ехо-м».

Процес дослідження сорбованих проб складається з двох самостійних стадій: відбір проби та її газохроматографічний аналіз.

При відборі проби потік аналізованого повітря прокачується через концентратор. Внаслідок підвищеної сорбируемости пари низьколетучих речовин вловлюються концентратором і утримуються на його поверхні. Для проведення газохроматографічного аналізу концентратор з пробою поміщають в камеру введення приладу, в якій підтримується температура, достатня для випаровування речовин з поверхні концентратора. Після певного часу підігріву концентратора через камеру продувається порція прогрітого газу — носія, яка переносить парогазову суміш з аналізованою пробою в розділову газохроматографічну колонку.

технічне забезпечення безпеки бізнесу альошин олександр

5.7. Способи виявлення пристроїв негласного знімання інформації

Найдоступнішим і відповідно найдешевшим методом пошуку засобів знімання інформації є простий огляд. Візуальний контроль полягає в скрупульозному обстеженні приміщень, будівельних конструкцій, комунікацій, елементів інтер’єру, апаратури, канцелярського приладдя і т. Д. Під час контролю можуть застосовуватися ендоскопи, освітлювальні прилади, оглядові дзеркала і т. П. При огляді важливо звертати увагу на характерні ознаки засобів негласного знімання інформації (антени, мікрофонні отвори, дроти невідомого призначення і т.д.). При необхідності проводиться демонтаж або розбирання апаратури, засобів зв’язку, меблів, інших предметів.

Для пошуку закладних пристроїв існують різні методи. Найчастіше з цією метою контролюють радіоефір за допомогою різних радіоприймальних пристроїв. Це різні детектори диктофонів, індикатори поля, частотоміри і інтерсептори, сканерні приймачі і аналізатори спектру, програмно-апаратні комплекси контролю, нелінійні локатори, рентгенівські комплекси, звичайні тестери, спеціальна апаратура для перевірки дротових ліній, а також різні комбіновані прилади. З їх допомогою здійснюються пошук і фіксація робочих частот закладних пристроїв, а також визначається їх місцезнаходження.

Процедура пошуку досить складна і вимагає належних знань, навичок роботи з вимірювальною апаратурою. Крім того, при використанні цих методів потрібен постійний і тривалий контроль радіоефіру або застосування складних і дорогих спеціальних автоматичних апаратно-програмних комплексів радіоконтролю. Реалізація цих процедур можлива тільки при наявності досить потужної служби безпеки і вельми солідних фінансових коштів.

Найпростішими пристроями пошуку випромінювань закладних пристроїв є індикатор електромагнітного поля . Він простим звуковим або світловим сигналом сповіщає про присутність електромагнітного поля напруженістю вище порогової. Такий сигнал може вказати на можливу наявність заставного пристрою.

Частотомір — скануючий приймач, що використовує для виявлення засобів знімання інформації, слабких електромагнітних випромінювань диктофона або заставного пристрою. Саме ці електромагнітні сигнали і намагаються прийняти, а потім і проаналізувати. Але кожен пристрій має свій унікальний спектр електромагнітних випромінювань, і спроби виділити не вузькі спектральні частоти, а більш широкі смуги можуть привести до загального зниження вибірковості всього пристрою і, як наслідок, до зниження завадостійкості частотоміра.

Частотоміри також визначають несучу частоту найбільш сильного в точці прийому сигналу. Деякі прилади дозволяють не тільки виробляти автоматичне або ручне захоплення радіосигналу, здійснювати його детектування і прослуховування через динамік, але і визначати частоту виявленого сигналу і вид модуляції. Чутливість подібних виявників поля мала, тому вони дозволяють виявляти випромінювання радіозакладок тільки в безпосередній близькості від них.

Інфрачервоне зондування проводиться за допомогою спеціального іч-зонда і дозволяє виявляти заставні пристрої, що здійснюють передачу інформації по інфрачервоному каналу зв’язку.

Істотно більшу чутливість мають спеціальні (професійні) радіоприймачі з автоматизованим скануванням радіодіапазону (сканерні приймачі або сканери). Вони забезпечують пошук в діапазоні частот від десятків до мільярдів герц. Кращими можливостями з пошуку радіозакладок володіють аналізатори спектру. Крім перехоплення випромінювань закладних пристроїв вони дозволяють аналізувати і їх характеристики, що важливо при виявленні радіозакладок, що використовують для передачі інформації складні види сигналів.

Можливість сполучення скануючих приймачів з переносними комп’ютерами стала основою для створення автоматизованих комплексів для пошуку радіозакладок (так званих «програмно-апаратних комплексів контролю»). Метод радіоперехоплення заснований на автоматичному порівнянні рівня сигналу від радіопередавача і фонового рівня з подальшою самонастроюванням. Ці прилади дозволяють здійснити радіоперехоплення сигналу за час не більше однієї секунди. Радіоперехоплювач може також використовуватися і в режимі «акустичної зав’язки», який полягає в самозбудженні підслуховуючого приладу за рахунок позитивного зворотного зв’язку.

Окремо слід висвітлити способи пошуку закладних пристроїв, які не працюють в момент обстеження. Вимкнені в момент пошуку «жучки» (мікрофони підслуховуючих пристроїв, диктофони і т.п.) не випромінюють сигнали, за якими їх можна виявити радіоприймальної апаратурою. В цьому випадку для їх виявлення застосовують спеціальну рентгенівську апаратуру, металодетектори і нелінійні локатори.

Виявники пустот дозволяють виявляти можливі місця установки закладних пристроїв в пустотах стін або інших конструкціях. Металодетектори реагують на наявність в зоні пошуку електропровідних матеріалів, перш за все, металів, і дозволяють виявляти корпуси або інші металеві елементи закладок, обстежити неметалеві предмети (меблі, дерев’яні або пластикові будівельні конструкції, цегляні стіни та ін.). Переносні рентгенівські установки застосовуються для просвічування предметів, призначення яких не вдається виявити без їх розбирання, перш за все, в той момент, коли вона неможлива без руйнування знайденого предмета (роблять знімки вузлів і блоків апаратури в рентгенівських променях і порівнюють зі знімками стандартних вузлів).

Одним з найефективніших способів виявлення закладок є застосування нелінійного локатора. Нелінійний локатор — це прилад для виявлення і локалізації будь-яких p-n переходів в місцях, де їх свідомо не буває. Принцип дії нелінійного локатора заснований на властивості всіх нелінійних компонентів (транзисторів, діодів і т.д.) радіоелектронних пристроїв випромінювати в ефір (при їх опроміненні надвисокочастотними сигналами) гармонійні складові. Приймач нелінійного локатора приймає 2-ю і 3-ю гармоніки відбитого сигналу. Такі сигнали проникають крізь стіни, стелі, підлогу, меблі і т.д. При цьому процес перетворення не залежить від того, включений або виключений опромінюється об’єкт. Прийом нелінійним локатором будь-якої гармонійної складової пошукового сигналу свідчить про наявність в зоні пошуку радіоелектронного пристрою незалежно від його функціонального призначення (радіомікрофон, телефонна закладка, диктофон, мікрофон з підсилювачем і т.п.).

Нелінійні радіолокатори здатні виявляти диктофони на значно більших відстанях, ніж металодетектори, і можуть використовуватися для контролю за проносом пристроїв звукозапису на вході в приміщення. Однак при цьому виникають такі проблеми, як рівень безпечного випромінювання, ідентифікація відгуку, наявність мертвих зон, сумісність з навколишніми системами і електронною технікою.

Потужність випромінювання локаторів може бути в межах від сотень міліватт до сотень ват. Переважно використовувати нелінійні локатори з більшою потужністю випромінювання, що мають кращу виявну здатність. З іншого боку, при високій частоті велика потужність випромінювання приладу становить небезпеку для здоров’я оператора.

Недоліками нелінійного локатора є його реагування на телефонний апарат або телевізор, що знаходяться в сусідньому приміщенні, і т.д. Нелінійний локатор ніколи не знайде природних каналів витоку інформації (акустичних, віброакустичних, дротових і оптичних). Те ж самеВідноситься і до сканера. Звідси випливає, що завжди необхідна повна перевірка по всіх каналах.

цей текст є ознайомчим фрагментом. з книги цікава анатомія роботів автора мацкевич вадим вікторович

Моделювання радіоелектронних пристроїв з радіокубіків радіокубіки – це невеликі пластмасові коробки, в які вмонтовані різні радіодеталі і магніти, що притягують кубики один до іншого і з’єднують їх в єдиний працюючий пристрій (рис. 10). На кожному

з книги правила влаштування електроустановок в питаннях і відповідях [посібник для вивчення і підготовки до перевірки знань] автора

Конструювання сенсорних пристроїв як ми вже говорили, невід’ємною частиною систем дотику роботів є сенсорні пристрої, що викликають спрацьовування механізмів орієнтації і захоплення предметів. Контактна управління все частіше знаходить зараз застосування в різних

з книги правила улаштування електроустановок в питаннях і відповідях. Розділ 4. Розподільні пристрої та підстанції. Посібник для вивчення і підготовки до про автора красник валентин вікторович

Конструкція розподільних пристроїв питання. Як повинні бути виконані ру і пку в частині захисту від вібрації?відповідь. Повинні бути виконані так, щоб вібрації, що виникають при дії апаратів, а також від струсів, викликаних зовнішніми впливами, не порушували

з книги технічне забезпечення безпеки бізнесу автора альошин олександр

Конструкція розподільних пристроїв питання 12. Як повинні бути виконані розподільні пристрої і як вони працюють в частині захисту від вібрації?відповідь. Повинні бути виконані так, щоб вібрації, що виникають при дії апаратів, а також від струсів, викликаних зовнішніми

з книги автомобілі радянської армії 1946-1991 автора кочнєв євген дмитрович

Установка розподільних пристроїв в електроприміщеннях питання 15. Яким вимогам повинні відповідати в електроприміщеннях проходи обслуговування, що знаходяться з лицьового або з заднього боку щита?відповідь. Повинні відповідати наступним вимогам: 1) ширина

з книги секретні автомобілі радянської армії автора кочнєв євген дмитрович

5.2. Технічні засоби негласного знімання інформації для визначення способів припинення витоку інформації необхідно розглянути відомі технічні засоби негласного знімання інформації та принципи їх дії.у зловмисників є досить великий вибір

з книги bios. Експрес-курс автора трасковський антон вікторович

5.4. Способи захисту інформації

з книги джерела живлення і зарядні пристрої автора

5.11. Способи знищення інформації на сьогоднішній день провідні позиції серед носіїв інформації займають магнітні носії. До них відносяться аудіо-, відео-, стриммерні касети, гнучкі і жорсткі диски, магнітний дріт і т. Д. Відомо, що виконання стандартної

з книги гидроакумуляторы і розширювальні баки автора бєліков сергій євгенович

Радіотехнічні засоби виявлення практично єдиним представником цієї категорії був захищений мобільний радіолокаційний висотомір прв-16 «надійність» (1рл132) сантиметрового діапазону, спочатку базувався на одному бортовому

з книги технічний регламент про вимоги пожежної безпеки. Федеральний закон № 123-фз від 22 липня 2008 р. автора колектив авторів

Машини зв’язку, виявлення та управління велика гамма різних автономних радіотехнічних і командних машин вузькоспеціалізованого призначення створювалася в срср з початку 1960-х років з орієнтацією на забезпечення максимально потайного і ефективного бойового

з книги windows 10. Секрети і пристрій автора алмаметов володимир

Глава 6 підключення нових пристроїв загальні відомості при самостійному налаштуванні комп’ютера мало кому вдавалося уникнути втручання в пристрій системного блоку. Занадто багато в ньому різних проводів і з’єднань, щоб бути впевненим у відсутності необхідності

з книги мікрохвильові печі нового покоління [пристрій, діагностика несправностей, ремонт] автора кашкаров андрій петрович

з книги автора

2.1. Призначення пристроїв за своїм призначенням принципово всі баки можна розділити на дві великі підгрупи: баки для компенсації температурних розширень теплоносія і баки для роботи з господарською та питною (холодною) водою, що знаходиться під робочим тиском

з книги автора

з книги автора

1.6. Підключення пристроїв коли користувач підключає новий пристрій до комп’ютера, система сама знаходить потрібний драйвер і встановлює його. Однак, раніше з цим могли виникнути проблеми, тому як інтернет був не у всіх, а навіть якщо, у кого і був, то знайти потрібний

з книги автора

3.3. Переваги та недоліки різних пристроїв визначте, для яких цілей ви купуєте мікрохвильову піч. Якщо просто для розігріву їжі і швидкої розморожування продуктів, то цілком достатньо, щоб піч мала тільки один режим – свч. Це підійде тим, у кого гриль і

читайте також:

  1. б-дерева. Визначення алгоритми пошуку, включення і виключення. Необхідність їх застосування.
  2. квиток 19. Алгоритм пошуку наукової інформації по заданій темі. Ведення бібліографічних карток у паперовому та електронному вигляді
  3. внутрішня енергія газу ван-дер-ваальса. Адіабатичне розширення газу вдв в порожнечу.
  4. питання 36: методи пошуку рішення задач. Психологічні бар’єри, що ускладнюють рішення.
  5. питання № 5. Абсолютний, надлишковий тиск. Вакуум. Прилади для вимірювання тиску.
  6. питання №8. За якими основними параметрами класифікуються прилади для вимірювання тиску? наведіть приклади приладів для вимірювання тиску.

Прилад» облямівка » забезпечує пошук повітряних порожнин в цегляних і бетонних стінах і перекриттях. Його принцип дії ґрунтується на властивості електромагнітних хвиль частково відбиватися від меж розділу двох середовищ різної щільності. Відбитий сигнал, що представляє собою частину випроміненої приладом хвилі, обробляється і надходить на стрілочний і звуковий індикатор. Дальність виявлення пустот залежить від їх розміру і становить від 60 до 250 мм, на показання приладу не впливає те, що порожнина може бути заповнена різними вкладеннями.

Прилад «жасмин» призначений для виявлення габаритних схованок, розташованих в грунті, цегляних і бетонних стінах на великих глибинах. У приладі використовується імпульсне випромінювання. Виявлення неоднорідності здійснюється за часом затримки приходу відбитого сигналу. Максимальна глибина виявлення становить 50 см для пустот, розташованих в глинистих і піщаних грунтах. У цегляних стінах приладом можна виявити порожнини на глибині до 50 см, в бетонних — 20 см. У комплект додатково входить пристрій для свердління і ендоскоп для огляду вмісту порожнини через просвердлений отвір.

Прилад для пошуку неоднорідностей (замаскованих об’єктів) в різних середовищах «циклоп-2» призначений для неруйнівного контролю будівельних конструкцій (цегляної кладки, стінових панелей, бетонних і залізобетонних монолітів, і т.п.) з метою виявлення прихованих предметів (проводів, арматури, різних неоднорідностей і сторонніх тіл), пустот, а також отримання зображення внутрішньої структури досліджуваного об’єкта.

Пристрій пошуку неоднорідностей щільності речовини (пустот або вкладень) за перегородками або стінками. Детектор контрабанди унп-рм1401м-п містить джерело гамма випромінювання 133ba , поміщений в спеціальному захисному контейнері на кронштейні з можливістю кріплення на ньому пошукового приладу ісп-рм1401ма, використовуваного для детектування розсіяного гамма випромінювання. Є можливість легко від’єднати ісп-pm1401ma від кронштейна і використовувати в якості приладу радіаційного контролю для вирішення завдань щодо запобігання незаконного переміщення радіоактивних матеріалів.

Детектор контрабанди унп-рм1401м-п є легким переносним пристроєм для пошуку і виявлення прихованих вкладень або пустот за перегородками і стінками. Робота пристрою заснована на детектуванні розсіяного гамма випромінювання від вбудованого джерела 133ba при переміщенні унп-рм1401м-п уздовж поверхні об’єкта, що інспектується. Інтенсивність розсіяного гамма випромінювання від заповненого простору (наприклад, приховані вкладення в автомобільній шині) буде більше, ніж від незаповненого простору (повітря). Детектор контрабанди здатний виявити подібні відмінності в щільностіІ сигналізувати про це за допомогою світлової, звукової та вібраційної сигналізації.

Якщо в будинку дроти приховані в товщі стіни, то іноді доводиться шукати їх місце розташування. Розглянемо, як це можна зробити. Помічником у цій справі може стати самостійно зібраний прилад. Не потрібно навіть бути професіоналом в області електроніки або радіоаматором — найпростіша схема детектора прихованої проводки дозволяє зробити його будь-якому домашньому майстру.

У нашій статті постараємося уникнути складних наукових і технічних термінів. Постараємося написати так, щоб було зрозуміло кожному. Не тільки наведемо принципові схеми шукачів прихованої проводки, разом з назвами і марками деталей для складання, але і покажемо, як розташовуються висновки (цоколевка) у елементів.

Хоча ремонт пошкодженої проводки і не дуже складний, все ж бажано його уникнути. Тому обов’язково визначити схему проводки в наступних випадках.

  1. при переплануванні будинку і перенесенні перегородок, перенесенні дверних і віконних прорізів.
  2. якщо ми збираємося виконувати ремонтні роботи, пов’язані з установкою різних елементів в товщі стіни або стелі. Навіть вішаючи картину на стіну, можна випадково зачепити провід.
  3. якщо ми збираємося встановлювати опалювальні прилади. Хоча вони можуть і не кріпитися на стіні, не допускається сусідство труб і радіаторів з електропроводами, вони повинні бути розташовані на відстані не менше півметра, щоб виключити пошкодження ізоляції від перегріву.
  4. при ремонті і модернізації самої проводки (наприклад, установці додаткових світильників або розеток).

Звичайно, можна просто знеструмити будинок і з’єднувати пошкоджені дроти, але це незручно і небезпечно з багатьох причин.

  • зробити сучасний ремонт без електроінструменту неможливо, відключивши подачу напруги, ми не зможемо ним користуватися.
  • встановлюючи кріплення в стіні, ми не знаємо-наскільки він відстоїть від проводів. Можливий варіант, коли ми не помітивши, що не перебили провід, а пошкодили його ізоляцію. Потім саморіз і металева полиця, яку він кріпить, виявиться під напругою.
  • імовірний випадок, коли ми пошкодимо заземлюючий провід. Це не помітно, але прилади, до яких він йшов, і люди ними користуються виявляться без захисту.

чому потрібен детектор проводів

Схема принципу роботи приладу виявлення пустот. Принцип роботи і використання георадара

Звичайно, можна знайти розташування проводів і іншими способами:

  1. за кресленнями-вони не завжди є і ніхто не застрахований, що не було відступів від проекту.
  2. по розташуванню електроприладів, розподільних коробок, розеток, вимикачів і світильників . Вони з’єднуються собою по прямих вертикальних або горизонтальних лініях. Як і в попередньому випадку може виявитися не так, через «фантазії» некваліфікованих електромонтерів.
  3. акуратно розкриваючи обробку стіни ( особливо з обробкою з листових матеріалів) — трудомісткий і витратний метод. Але якщо ви збираєтеся робити ремонт то, видаливши шпалери часто можна побачити сліди забитих штроб або опуклості штукатурки, під якими приховані дроти.

Схема принципу роботи приладу виявлення пустот. Принцип роботи і використання георадара

З усіх перерахованих вище причин видно-без індикатора розташування електропроводки не обійтися.

навіщо робити індикатор самостійно?

Схема принципу роботи приладу виявлення пустот. Принцип роботи і використання георадара

З тієї причини, що користуватися зробленої своїми руками річчю приємно. При цьому можна заощадити гроші. Купити прилад теж можна його ціна коливається від 1000 рублів за китайські моделі з невеликою функціональністю до 10 тисяч за професійне обладнання.

Ціна деталей для самостійної збірки на порядок менше. Крім того, майже будь-яка схема приладу для виявлення прихованої проводки, призначена для радіоаматорів не містить малопоширених елементів, все можна витягти з зламаною побутової техніки.

як працює шукач прихованої проводки

Схема пошуку прихованої проводки грунтується на двох принципах:

  1. будь-який провідник під струмом випромінює електромагнітне випромінювання;
  2. метал, навіть не магнітний (алюміній і мідь) впливає на зовнішнє магнітне поле.

Для пошуку або визначають провідник під струмом по його випромінюванню, або наводять магнітне поле і визначають його зміна (як металошукачі). Прилади можуть працювати на одному з принципів або комбінують два, так як кожен з них має свої плюси і мінуси.

переваги та недоліки пошуку по електромагнітному випромінюванню

До плюсів можна віднести:

  1. прилад не реагує на труби і арматуру в стіні;
  2. можна знайти місце обриву провідника;
  3. схема простіше.

До мінусів:

  1. провід повинні бути під напругою.
  2. після обриву провід не видно.

Чутливість підвищується, якщо по проводах тече струм (підключена навантаження). Якщо навантаження немає, то провід виявляється все одно, так як змінний струм проходить через своєрідний конденсатор (ємність) між приладом і проводкою. Тому можна шукати і розташування інших кабелів (телевізійних, цифрових) підключивши до них генератор змінного струму. Таким способом користуються зв’язківці.

Рада. Після обриву провід можна знайти, підключивши генератор з боку навантаження.

плюси і мінуси роботи за принципом металошукача

Плюс всього один — можна шукати непідключені дроти і труби.

Мінусів більше:

  1. більш складна схема;
  2. менша чутливість;
  3. важко знайти дроти в залізобетонній стіні.

Тепер розглянемо схеми детектора прихованої електропроводки і їх реалізацію:

Рада. Іноді замість шукача можна використовувати найпростіший індикатор фази. Його неонова лампочка загоряється навіть без контакту з фазним проводом, при наближенні.

Схема принципу роботи приладу виявлення пустот. Принцип роботи і використання георадара

найпростіша схема

Це найбільш проста схема, тому розповімо про неї першою, і найбільш детально пояснюючи всі дрібниці (нехай не сміються розуміють люди). При бажанні її зібрати може кожен.

Схема принципу роботи приладу виявлення пустот. Принцип роботи і використання георадара

  1. польовий транзистор типу кп 103 або кп 303 (позначений vt);
  2. джерело живлення 1,5-5 в (одна або кілька батарейок);
  3. телефон електромагнітний (позначений sp);
  4. дроти;
  5. будь-який вимикач або тумблер;
  6. омметр (позначений ω) або авометр (тестер), хоча можна обійтися і без нього.

З інструментів потрібні тільки паяльник і кусачки. Для пайки природно повинні бути припій, флюс або каніфоль. Тепер докладніше про незрозумілі деталі.

польовий транзистор

Найважливіша деталь, на схемі він позначається ось так:

Схема принципу роботи приладу виявлення пустот. Принцип роботи і використання георадара

Дивимося на праву частину малюнка, ліва нам не важлива, тут позначені буквами його висновки:

  • «з » — затвор (напрямок стрілки позначає тип p або n це теж зараз не беремо до уваги;
  • » і «- витік;
  • «с » — сток.

Якщо на затвор транзистора не подано напруга то між витоком і стоком опір велике, струм майже не тече. Подавши напругу, ми відкриваємо затвор і зменшуємо опір (як відкриваємо кран на трубі), струм починає текти. Причому польові транзистори дуже чутливі, схема детектора прихованої електропроводки грунтується на цій особливості.

Так виглядає ця деталь на фото.

Схема принципу роботи приладу виявлення пустот. Принцип роботи і використання георадара

Транзистор кп 303 має такий же вигляд, але відрізняється маркуванням. Після цифр ще йде буквене позначення, не беремо його до уваги. Можливий другий варіант виконання в пластмасовому корпусі у вигляді призми і трьома плоскими висновками знизу.

Як розташовуються висновки на корпусі має бути зрозуміло з малюнка нижче. На ньому транзистор в металевому корпусі зображений висновками вниз, орієнтуватися потрібно по ключу.

Схема принципу роботи приладу виявлення пустот. Принцип роботи і використання георадара

Увага. Польові транзистори можуть згоріти від електростатичного наведення. Тому при роботі зніми бажано заземлити паяльник і своє тіло (за допомогою металевого браслета і дроти).

Це не телефонний апарат, а тільки його деталь (апарат і отримав звідси назву), виглядає вона ось так:

Схема принципу роботи приладу виявлення пустот. Принцип роботи і використання георадара

Бувають з корпусом, виготовленим повністю з пластмаси. Підійде від старих дискових телефонів. Розташовується він в трубці в тій частині, яка прилягає до вуха (з нього ми чуємо співрозмовника). Для того щоб телефон витягти потрібно відвернути декоративну кришку і від’єднати дроти на клемах.

Схема принципу роботи приладу виявлення пустот. Принцип роботи і використання георадара

Маркування нам не важлива крім опору, воно повинно бути в межах 1600 — 2200 ом (може позначатися ω).

Телефон працює за наступним принципом-всередині знаходиться електромагніт, який при протіканні через нього струму притягує металеву мембрану. Коливання мембрани створюють чутний нами звук.

Це вимірювальний прилад для визначення опору.

Виглядає він ось так:

Схема принципу роботи приладу виявлення пустот. Принцип роботи і використання георадара

Якщо складно знайти тоОбійдемося без нього, схема буде працювати і так. При необхідності можна зробити висновки для підключення, і використовувати під час пошуку «тестер» (авометр або мультиметр — це одне і те ж) в режимі вимірювання опору. Цей прилад є майже у кожного.

Рада. Як «ерзац-шукач» прихованої проводки, може служити просто польовий транзистор з затиснутими висновками (стоком і витоком) в крокодилах на щупах авометра. Авометр природно працює в режимі вимірювання опору.

Схема принципу роботи приладу виявлення пустот. Принцип роботи і використання георадара

Збираємо схему

Схема принципу роботи приладу виявлення пустот. Принцип роботи і використання георадара

Всі деталі збираємо навісом за допомогою проводів згідно зі схемою. На затвор транзистора припаюємо шматок одножильного проводу диною 5-10 сантиметрів. Він буде антеною.

Після складання можна упакувати все в будь-який відповідний корпус, наприклад пластмасову мильницю.

Схема принципу роботи приладу виявлення пустот. Принцип роботи і використання георадара

Шукаємо проводку

Включений прилад підносимо до стіни і починаємо проводити антеною уздовж неї. У місці, де знаходиться провід під напругою з телефону розростатися гудіння (як у працюючого трансформатора). Чим ближче до проводу, тим звук буде сильніше.

Більш точно можна знайти проводку за показаннями омметра, при наближенні він показує найменший опір. Для роботи з омметром відключаємо живлення приладу.

як працює прилад

Вся справа (як ми вже і говорили) у високій чутливості польового транзистора. Наведене на його затвор з антеною електромагнітне поле відкриває транзистор. Струм подається на телефон, і він починає видавати звукові сигнали з частотою 50 герц (частота змінного струму в мережі).

Омметр заміряє опір між витоком і стоком. Воно стає менше при підвищенні сигналу на затворі.

Тепер розглянемо більш складні прилади, вже не сильно заглиблюючись в деталі.

На мікросхемі

Дуже поширена схема шукача прихованої електропроводки на мікросхемі к561ла7.

Схема принципу роботи приладу виявлення пустот. Принцип роботи і використання георадара

Увага. Мікросхема може бути позначена без літери » к » — це означає що вона не загального призначення, а спеціальна — більш якісна.

Це цифрова мікросхема найпростішої логіки, але вона відмінно працює як підсилювач.

Ось сама принципова схема з цоколевкой мікросхеми:

Схема принципу роботи приладу виявлення пустот. Принцип роботи і використання георадара

Цифрами на схемі позначені номери висновків.

Крім самої мікросхеми нам знадобиться ще світлодіод. Це може ал307 або його аналоги (ал336) з будь — яким літерним позначенням і будь-якого кольору, а також джерело живлення 3-15 в.

Увага. Якщо ми вибираємо харчування більше 3-5в, то струм через світлодіод потрібно обмежити послідовно включеним резистором на 1-1,5 ком.

Схема принципу роботи приладу виявлення пустот. Принцип роботи і використання георадара

Схема принципу роботи приладу виявлення пустот. Принцип роботи і використання георадара

Принцип роботи простий-на входи подається сигнал від антени, як і в попередньому випадку, він посилюється. Про те, що є напруга на вході, сповіщає запалювання світлодіода. Два логічних елемента (і-не) включаються послідовно, тому що виходи у мікросхеми інверсивні, тобто якщо на вході є сигнал, то на виході його немає і навпаки.

До недоліків цього шукача можна тільки віднести те, що він не визначає відстань до проводу.

Змонтувати його можна теж навісом і розмістити в будь-якому зручному корпусі.

Схема принципу роботи приладу виявлення пустот. Принцип роботи і використання георадара

Схема принципу роботи приладу виявлення пустот. Принцип роботи і використання георадара

Розглянувши прості схеми детекторів прихованої електропроводки, опишемо і конструкцію для досвідчених радіоаматорів.

комбінований шукач прихованої проводки

Цей прилад являє собою «два в одному» може працювати як в режимі пошуку по електромагнітному випромінюванню, так і як металошукач.

Ось його схема:

Вибір режимів здійснюється перемикачем s 1, який може подати напругу на той чи інший блок, розглянемо їх по черзі.

блок металошукача

Він розташований у верхній частині (за схемою на даний момент відключений) і складається з наступних вузлів:

  • магнітної антени на феритовому стрижні (wa 1);

Схема принципу роботи приладу виявлення пустот. Принцип роботи і використання георадара

  • генератора зібраного на транзисторі кт315 (vt 1) і другий котушці магнітної антени (l2);

Схема принципу роботи приладу виявлення пустот. Принцип роботи і використання георадара

  • блоку приймача на першій котушці магнітної антени( l1), конденсаторі с2 з детектором на діоді кд522 (vd1);

Схема принципу роботи приладу виявлення пустот. Принцип роботи і використання георадара

Схема принципу роботи приладу виявлення пустот. Принцип роботи і використання георадара

  • підсилювача на мікросхемі 140уд12 (da1);

Схема принципу роботи приладу виявлення пустот. Принцип роботи і використання георадара

  • індикатора у вигляді світлодіода кіпмо1б (замість нього можна використовувати і інші, наприклад ал 307);
  • генератора імпульсів тривалістю до секунди на базі двох логічних елементів цифрової мікросхеми найпростішої логіки 561ле5 (d1 1; d 1 2);
  • генератора звукової частоти на двох залишилися елементах мікросхеми;
  • п’єзокерамічного випромінювача зп-1 (ва 1).

Схема принципу роботи приладу виявлення пустот. Принцип роботи і використання георадара

як працює схема металошукача

  • генератор налаштовується на частоту близьку до порогу пропускання приймача. Для цього служать підлаштування резистори r2 і r6.

Рада. Для підстроювання приладу під час експлуатації, краще навіть r2 вибрати не підлаштування, а змінним, з виведеною на панель управління приладу ручкою.

  • при наявності поруч металу, настройки контурів генератора і приймача змінюються, і сигнал генератора проходить через частотний фільтр приймача.
  • додатково операційний підсилювач-компаратор da 1 має поріг спрацьовування в порівнянні з напругою, що подається від дільника на резисторах r9, r10 на його другий вхід. Якщо це значення перевищено він починає працювати. Сигнал посилюється операційним підсилювачем до рівня достатнього, щоб бути сприйнятим генератором на d1, d2 як логічна одиниця і запустити його. На вихід підсилювача також підключений світлодіод hl 1, який своїм запалюванням свідчить про виявлення проводки.
  • сигнал з першого генератора періодично запускає генератор звукової частоти на d3, d4. Підключений на виході генератора п’єзокерамічний випромінювач видає переривчастий сигнал.

блок пошуку по магнітному полю

Для його запуску потрібно встановити перемикач s 1 в друге положення. Цей вузол значно простіше. Він зібраний на другому операційному підсилювачі da 2.

До його входу підключена антена, на виході встановлений другий світлодіод hl 2. При наявності наведення (сигналу) на антені підсилювач підніме його рівень і запалює підключений світлодіод.

Збірка приладу

Тут рад давати не будемо, так інструкція по збірці марна, прийоми ті ж що і при монтажі всіх радіоелектронних пристроїв. Навісом зробити його важко, краще використовувати друковану плату.

Радіоаматори самі знають, як все зробити. Але є одне зауваження-для стабільної роботи потрібно якомога далі рознести магнітну і звичайну антени.

Схема принципу роботи приладу виявлення пустот. Принцип роботи і використання георадара

Іноді при відсутності шукача прихованої проводки або часу (бажання) на його складання можна спробувати знайти її за допомогою інших приладів.

Наведу кілька прикладів:

  • не забуваємо про досвід ерстеда, який відкрив взаємозв’язок магнетизму і електрики. Схема пошуку прихованої проводки наступна-підключаємо навантаження і по максимальному відхиленню стрілки знаходимо положення проводів. Головне щоб струм був значним, наприклад, був включений праска або пилосос.

Схема принципу роботи приладу виявлення пустот. Принцип роботи і використання георадара

  • на проводку може реагувати радіоприймач, налаштований на максимальну довжину хвилі. Особливо ефективно працює спосіб, якщо в мережі є джерела високочастотних перешкод.

Схема принципу роботи приладу виявлення пустот. Принцип роботи і використання георадара

  • електродинамічний мікрофон, підключений до підсилювача, причому найбільш поширені сьогодні електретні мікрофони подібним чином не діють. Також можна скористатися звукознімачем електрогітари попередньо знявши з неї струни. Краще шукати за допомогою «синглу «(вужчий, в один ряд), ніж за допомогою» хамбакера», який має захист від зовнішніх наведень.

Схема принципу роботи приладу виявлення пустот. Принцип роботи і використання георадараСхема принципу роботи приладу виявлення пустот. Принцип роботи і використання георадараСхема принципу роботи приладу виявлення пустот. Принцип роботи і використання георадара

  • якщо у вас зберігся касетний, ще краще котушковий магнітофон або плеєр, то можна винести їх головку знявши її і подовживши дроти і шукати дроти, з її допомогою включивши апарат на відтворення.

Увага. Підключати магнітну головку потрібно екранованим проводом.

Схема принципу роботи приладу виявлення пустот. Принцип роботи і використання георадараСхема принципу роботи приладу виявлення пустот. Принцип роботи і використання георадараСхема принципу роботи приладу виявлення пустот. Принцип роботи і використання георадара

  • деякі пробують ще шукати дроти за допомогою додатків в смартфоні. Але з особистого досвіду скажу, що метод не працює. Користувався програмою» металошукач», так вона не бачила впритул піднесеного проводу, на який був підключений трьох кіловатний двигун. Хоча може бути я не правий.

Схема принципу роботи приладу виявлення пустот. Принцип роботи і використання георадара

Сподіваюся, що наша стаття не тільки відкрила вам відповідь на те, як виглядає схема шукача прихованої проводки, але і допомогла зібрати цей прилад самостійно. Також раді, якщо ви зрозуміли для чого потрібно знати розташування захованих проводів. Робіть ремонти в будинку швидко і безпечно.

Електричні перешкоди призводять до нестабільної роботи телевізорів, радіоприймачів, електрокардіографів та інших пристроїв. НаВиявлення джерела електричних перешкод витрачається багато часу.

Для оперативного виявлення джерел індустріальних електричних перешкод можна використовувати портативний радіоакустичний прилад.

Принцип роботи приладу заснований іа реєстрації радіочастотного спектру іскрового розряду при «далекому «(до 200 м) і» ближньому» (до 7 м) — акустичного спектру частот іскрового розряду. При цьому діаграма спрямованості акустичного датчика становить 10-12 градусів. Місце іскрового розряду визначається з точністю ± 5 см. Прилад може застосовуватися для відшукання місць «тихих» коронарних розрядів, а також для визначення місць електричних розрядів.

Схема приладу зображена рис. 75, а.

І — радіодатчик, що складається з магнітної антени, налаштованої на частоту 40 кгц; 2-акустичний датчик, що складається з п’єзоелектричного мікрофона з рупором; 3-смуговий підсилювач ультразвукових частот смугою пропускання 4 кгц і середньою частотою 40 кгц; 4 — амплітудний детектор; 5-фільтр нижніх частот; 5-підсилювач низької частоти; 7-головні телефони; 8-підсилювач до стрілочного індикатора; 9-стрілочний індикатор.

Прилад працює наступним чином. Електромагнітні коливання від іскрового розряду наводять в магнітній антені е. Д. С. З широким спектром частот. Частково виділені контуром радіодатчика електричні коливання з частотою 40 кгц надходять на смуговий підсилювач ультразвукових частот, посилюються їм і після амплітудного детектора потрапляють на фільтр нижніх частот. Він має завал в області частот вище 3 кгц. Низькі частоти, виділені фільтром, надходять на підсилювач низької частоти. До виходу унч підключаються телефони і вхід підсилювача стрілочного індикатора.

Прилад з акустичним датчиком відрізняється тим, що акустичні коливання з широким спектром, що виникають при іскровому розряді, перетворюються п’єзоелектричним кристалом в електричний сигнал, який подається на вхід смугового підсилювача ультразвукових частот.

Місця індустріальних перешкод виявляються наступним чином: радіодатчик підключають до приладу і встановлюють наявність радіоперешкод, а по зростанню сигналу визначають їх район. Потім підключають акустичний датчик і направляють рупор в сторону ймовірного розташування іскрового розряду (мережеві ізолятори, електричні дроти зі скруткою, світильники і т.д.) і, орієнтуючись по збільшенню сигналу, знаходять це місце.

Електрична схема приладу зображена на рис. 75, б. Прилад зібраний на восьми транзисторах типу гт109 і двох діодах типу д9б. Котушки l1, l2, l3, l4 намотані проводом пев-1 0,15, містять 600, 750, 600, 600 витків відповідно і укладені в сердечники сб-23-11а. Котушка l5 має 700-750 витків дроту пев-1 0,15 і намотана на феритовому стрижні (ц = 400, довжина 100 мм).

В якості індикатора використаний мікроамперметр м476 від магнітофона «романтик».

Конструкція акустичного датчика зображена на рис. 75, в. Деталі датчика закріплені в корпусі клеєм бф-2 або яким-небудь іншим. П’єзоелемент встановлений на трьох стійках з оргскла. Він з’єднаний з мембраною голкою діаметром 1 мм.зверху датчик закритий захисною сіткою.

Рупор виготовлений з листової латуні або бронзи, місця з’єднань пропаяні.

У корпусі приладу змонтований радіодатчик з джерелом живлення. Габарити приладу 140 x 60 x 40 мм, акустичний датчик зібраний окремо і має розміри 120 x 90 x 90 мм. Маса приладу з акустичним датчиком не більше 350 р. Живиться пристрій від акумулятора д-0,25. Головні телефони тм-1.