Велику китайську стіну будували не китайці. Велика китайська стіна: цікаві факти та історія зведення китай стіна з чого зроблена

174

1 велика китайська стіна простяглася по північних регіонах китайської народної республіки, через території 17 провінцій: від ляоніна до цинхая.

З урахуванням всіх відгалужень, виміряних в 2008 році, довжина великої китайської стіни в сучасному стані досягає 8850 — 8851,9 км (5500 миль).

Згідно з археологічними дослідженнями, результати яких були оприлюднені в 2012 році, історична довжина великої китайської стіни дорівнює 21196 км (13170,7 милі).

Вимірювання пам’ятника ускладнюється тим, що деякі історичні ділянки мають складну форму, розділені природними ландшафтними бар’єрами або виявилися частково або повністю розмитими, розібраними місцевими жителями.

Зміст

Історія будівництва великої китайської стіни

Початок будівництва великої китайської стіни було покладено в iii столітті до н. Е — — в період борються (воюючих) царств (475-221 рр. До н. Е.) для захисту від кочівників. При цьому технологія зведення укріплень застосовувалася і раніше — в viii-v століттях до н. Е.

У зведенні північних оборонних стін брало участь населення царств цинь, вей, янь, чжао, сумарно в роботах виявилося задіяно близько мільйона чоловік. Перші побудовані ділянки були глинобитними і навіть землебітними-пресувалися місцеві матеріали. Для створення спільної стіни об’єднані і ранні захисні ділянки між царствами.

У першій централізованій державі при імператорі цинь шихуанді (з 221 р. До н. Е.) ранні ділянки укріплені, добудовані, єдина стіна подовжена, а стіни між колишніми царствами знесені: всі сили спрямовані на створення безперервного зміцнення уздовж гірського ланцюга іньшань для захисту від набігів. У той час загальна кількість мобілізованих будівельників стіни досягла майже 2 млн, через суворі умови праці та низьку інфраструктуру зростала смертність. Будівельники того часу продовжували використовувати примітивні пресовані матеріали і висушені на сонці цеглини. На окремих рідкісних ділянках, здебільшого на сході, вперше почали укладати і кам’яні плити.

Висота стіни при настільки неоднорідному ландшафті місцевості теж відрізнялася на різних її відрізках. В середньому укріплення височіли на 7,5 м, з урахуванням прямокутних зубців — близько 9 м, ширина становила 5,5 м внизу і 4,5 м зверху. Складовою частиною стіни стали вежі-побудовані в той же час на дальності стріли один від одного (близько 200 метрів) і ранні, включені в стіну у випадковому порядку. У грандіозній фортечній стіні також були передбачені сигнальні вишки, вежі з бійницями і 12 воріт.

При династії хань (206 р. До н. Е. — iii століття н. Е.) велика китайська стіна продовжена на захід до дуньхуана. За оцінками археологів, в цей період було відновлено і побудовано близько 10000 км укріплень, в які увійшли і нові сторожові вежі на ділянці пустелі, де була потрібна захист торгових караванів від кочівників.

Наступний описаний в історичних джерелах період будівництва стіни-xii століття, правляча династія-цзінь. Однак побудовані в цей час ділянки в основному розташовувалися на північ від ранньої стіни, в межах китайської провінції внутрішня монголія і на території сучасної тстрани монголії.

Збережена велика китайська стіна здебільшого побудована при династії мін (1368-1644). Для зведення укріплень використовувалися довговічні кам’яні блоки і цеглини, в якості сполучного складу — суміш рисової каші з гашеним вапном. За тривалий час правління мін кріпосна стіна простяглася зі сходу на захід від застави шаньхайгуань на березі бохайської затоки до застави юйменьгуань, розташованої на сучасному кордоні провінції ганьсу і синьцзян-уйгурського ао. Ці опорні пункти від моря до пустелі і зараз позначаються як початок і кінець великої китайської стіни.

Цікаві факти про велику китайську стіну

  • туристичну ділянку бадалін з 1957 року встигли відвідати понад 300 державних діячів з різних країн світу. Першим з іноземців був революціонер клим ворошилов.
  • з 1999 року щорічним став марафон the great wall marathon по обладнаній ділянці стіни. У ньому бере участь 2500 спортсменів з більш ніж 60 країн світу.
  • зорове розрізнення великої китайської стіни з космосу-поширений міф. В даний час спростовано оману, що стіну можна побачити з місяця неозброєним поглядом. Видимість з земної орбіти досі не підтверджена, фотографії великої китайської стіни з космосу не можуть бути служити доказами, так як дозвіл використовуваних камер вище, ніж можливості зорової системи людини.

Ділянки великої китайської стіни

Для туристів обладнана і на постійній основі доступна лише невелика частина великої китайської стіни. На масовий туризм розраховані відреставровані ділянки поблизу пекіна .

Бадалін

Ділянка бадалін побудований при династії мін, комплексно відреставрований при мао цзедуні. Це перша ділянка великої китайської стіни, відкритий для вільного відвідування. Протяжність-близько 50 км. Таким чином, туризм на бадаліні розвивається з 1957 року, і зараз це відомий і найбільш відвідуваний ділянку, в тому числі і завдяки своєму розташуванню — всього в 70 км від пекіна, з’єднаний зі столицею автобусними і залізничними експресами.

Вхідна плата: 45 cny в період з квітня по жовтень, 40 cny — з листопада по березень.

Години роботи: з 6: 40 до 18: 30.

Мутяньюй

Це другий наближений до пекіна (близько 80 км від центру міста) і теж вельми популярний ділянку великої китайської стіни, довжина — 2,2 км.мутяньюй розташовується за районом хуайжоу, пов’язаний з jiankou на заході і lianhuachi на сході. Фундамент цієї ділянки старше бадаліна: перша стіна побудована ще в vi столітті при північній ци, на збереженій основі будувалася стіна династії мін. У 1569 мутяньюй відновили, ділянка відмінно зберігся до наших днів, знаходиться в мальовничому оточенні лісів і струмків. Ще одна особливість мутяньюй-велика кількість сходових ділянок.

Вартість входу-45 cny, для літніх людей від 60 років і дітей зростом 1,2-1,4 м — 20 cny. Дітям нижче 1,2 м-безкоштовно.

Режим роботи: друга половина березня — середина листопада з 7:30 до 18:00 (у вихідні — до 18:30), інші дні року — з 8:00 до 17:00.

Сіматай

Ділянка сіматай довжиною 5,4 км розташовується в 145 км від центру пекіна. У західній частині цього відрізка добре збереглися 20 сторожових веж. Східна стіна відрізняється крутим ухилом, що обумовлено пересіченою місцевістю зі скелями. Загальна кількість веж в сіматаї-35.

На сіматаї менше, але і маршрут складніше. Особливий інтерес представляють вежі; небесний міст-ділянка шириною до 40 см; небесна сходи — підйом під кутом 85 градусів. Самі екстремальні ділянки закриті для туристів.

Вхідна плата-40 cny для дорослого, 20 cny для дитини зростом 1,2 — 1,5 м. Безкоштовно — дітям нижче 1,2 м.

Години роботи (денні та вечірні зміни): квітень—жовтень — з 8:00 до 18:00 і з 18:00 до 22:00; листопад — березень — з 8:00 до 17:30 і з 17:30 до 21:00 (у вихідні — до 21:30).

Губейкоу

В основному «дикий» і не відновлений відрізок стіни в районі губейкоу в 146-150 км від пекіна. Побудований при династії мін на фундаменті стародавньої стіни vi століття, з xvi століття більше не перебудовувався, зберіг автентичний вигляд, хоча і не настільки вражаючий, як на сіматаї і джиншаліні.

Містом губейкоу стіна в цьому районі розділена на дві частини — wohushan (4,8 км, головна визначна пам’ятка — «вежі-сестри») і panlongshan (близько 5 км, примітна «24-очна вежа» — з 24 спостережними отворами).

Вхідна плата-25 cny.

Години роботи: з 8: 10 до 18: 00.

Джиншалін

Розташовується в гірському районі повіту луаньпін, в 156 км від центру пекіна по автодорогах. Джиншалін пов’язаний з сіматаєм на сході і мутяньюєм на заході.

Довжина стіни джиншаліна-10,5 кілометрів, вона включає 67 веж і 3 сигнальні вишки.

Початкова ділянка стіни відреставрована, але її загальний стан близький до природного, поступово погіршується.

Плата за вхід: з квітня по жовтень — 65 cny, з листопада по березень — 55 cny.

Хуанхуачен

Хуанхуачен — єдина приозерна частина великої китайської стіни в околицях пекіна. Відстань від центру міста-близько 80 км. Це цікавий хайкінговий маршрут, особливо мальовничий влітку. Стіна біля озера хаомінь будувалася з 1404 року протягом 188 років. Зараз цей відрізок сягає 12,4 км, місцями сегменти кам’яної кладки стіни занурені у воду.

Плата за вхід — 45 cny. Дітям до 1,2 м — безкоштовно.

Години роботи: з квітня по жовтень в будні — з 8:30 до 17:00; у вихідні 1 — 7 травня і 1 — 7 жовтня — з 8:00 до 18:00; з листопада по березень — з 8:30 до 16:30.

Перевал хуанья

Хуаньягуан, абоПеревал хуанья, побудований уздовж гір, простягнувся на 42 км від general pass в пекіні до malan pass в хебеї, спочатку включав 52 сторожові вежі і 14 сигнальних вишок. Однак через відсутність ремонту більша частина цієї стіни зруйнована. З 2014 року вдалося відреставрувати близько 3 км споруди і 20 веж. Серед визначних пам’яток — вдова вежа, стародавня частина стіни епохи династії північна ци в кінці сходів ханья скай, а також музей великої стіни.

Відстань до хуаньягана від центру пекіна-близько 120 км.

Вхідна плата — 50 cny. Дітям до 1,2 м — безкоштовно.

Відкрито для туристів з 7:30 до 18:30.

Шаньхайгуань

Знакова частина стіни: саме тут знаходиться один з її кінців — «голова дракона», що йде в жовте море. Розташовується в 15 км від циньхуандао і в 305 км від пекіна.

План фортеці шаньхайгуань має форму квадрата периметром близько 7 км (4,5 милі) з воротами на кожній стороні. Східна стіна була головною лінією оборони перевалу, відома як «перший прохід під небом».

Вхід в старе місто в фортеці, музей великої китайської стіни-безкоштовно. «перший прохід під небом» — 40 cny влітку, 15 cny взимку.

Режим роботи-з 7:00 до 18:00 в період травень — жовтень, з 7: 30 до 17: 00 з листопада по квітень. Музей працює з 8: 00 до 17: 00.

Ділянки стіни з фіолетового мармуру

Кріпосні споруди з фіолетового мармуру в складі великої китайської стіни вважаються найміцнішими і красивими. Вони зведені з мармуру, видобутого на місцевих родовищах. Дві ділянки знаходиться поблизу міста цзян’ань, ще один — в горах янишан. Перевірити інформацію на практиці навряд чи вийде: перераховані стіни закриті для масового туризму.

Як дістатися до великої китайської стіни

Найдоступніший в транспортному відношенні ділянку — бадалін. Однак самостійно можна дістатися і до інших збережених частин великої китайської стіни.

Як дістатися до великої китайської стіни з пекіна

З пекіна в бадалін доїхати на транспорті:

  • автобусах № 877 ( експрес від зупинки deshengmen, 12 cny);
  • громадському автобус № 919 (їде довше, з зупинками, потрібно уточнювати, чи довезе до бадалина;
  • на поїзді s2 від станції huangtudian, потім на безкоштовному автобусі до станції канатної дороги бадалина;
  • на спеціальних туристичних автобусах: від зупинок qianmen, east bridge, xizhimen gate, ж/д вокзалу пекіна .

З аеропорту пекіна до великої китайської стіни (бадаліна) дістатися вийде з пересадкою (метро/автобус + автобус або метро/автобус + поїзд) або скориставшись трансфером — подібних пропозицій досить як для груп, так і для індивідуальних мандрівників.

Транспорт до стіни мутяньюй з пекіна (з пересадкою):

  • від станції dongzhimen на автобусі № 916 (експрес або звичайний) до huairou north avenue (huairou beidajie);
  • пересісти на трансферний автобус h23, h24, h35, або h36 до мутяньюй.

Транспорт з пекіна до стіни сіматай (з 1 пересадкою):

  • автобус № 980 / 980 експрес (відповідно 15 / 17 cny) від dongzhimen до автобусної станції miyun;
  • далі — на автобусі mi 37, mi 50 або mi 51 (8 cny) до села сіматай.

Щоб доїхати до губейкоу з пекіна, потрібно сісти на автобус-експрес № 980 від dongzhimen до автостанції miyun, потім добиратися на автобусі mi 25 до пункту призначення.

Джиншалін з пекіна:

  • на метро (лінія 13 або 15) до west wangjing, потім на туристичному автобусі до місця призначення (відправляється о 8:00 і повертається о 15:00, проїзд 32 cny); актуально тільки в сезон з квітня по 15 листопада;
  • від dongzhimen на автобусі № 980 до miyun county, потім самостійно (з попутником, на прокатному авто, таксі) до джиншаліна.

Хуаньягуан з пекіна:

  • на міжміському автобусі до цзічжоу (30-40 cny), потім на місцевому чартерному мікроавтобусі до ханьягуана (25-30 cny);
  • поїзд до цзічжоу від східного залізничного вокзалу пекіна (14,5 cny), потім на чартерному мікроавтобусі.

Транспорт з пекіна до великої китайської стіни на ділянці хуанхуачен :

  • від dongzhimen на спеціальному екскурсійному автобусі, що курсує в піковий сезон з квітня по жовтень (у вихідні та святкові дні). Купувати потрібно квиток туди-назад-huanghuacheng lakeside great wall за 80 cny;
  • від dongzhimen на автобусі 916 або 916 експрес до автовокзалу хуайжоу, потім на автобусі h21 до small west lake.

Щоб дістатися до ділянки великої китайської стіни шаньхайгуань з пекіна, потрібно сісти на поїзд до станції shanhaiguan, потім пройти пішки. Розклад поїздів — на сайті .мутяньюй

Відео » велика китайська стіна hd»

Незважаючи на те що висота великої китайської стіни становить близько десяти метрів, підніматися на неї набагато легше, ніж спускатися. Підйом проходить бадьоро, весело, завзято, а ось спуск являє собою справжнісіньку катування. Всі щаблі мають різну висоту — від 5 до 30 сантиметрів, тому під ноги потрібно дивитися надзвичайно уважно. Спускаючись з такої висоти-головне не зупинятися, оскільки продовжувати спуск після зупинки буде вкрай важко. Проте велика китайська стіна — це те місце, де хоче побувати кожен турист.

Незважаючи на такі складнощі, яскраві враження на все життя туристу будуть забезпечені, і він цілком зможе відчути себе стовідсотковим місцевим жителем. Адже не дарма китайці люблять повторювати слова мао цзедуна: хто не піднявся на стіну, той не китаєць. Велика китайська стіна з космосу-це також часто запитувана прохання туристів, оскільки грандіозна споруда має унікальний вид з космосу.

Велика китайська стіна – найбільший архітектурний пам’ятник, який коли-небудь був зведений людськими руками. Загальна її протяжність (разом з відгалуженнями) становить майже дев’ять тисяч кілометрів (разом з тим деякі дослідники стверджують, що довжина великої китайської стіни насправді перевищує 21 тис.км). Ширина стіни становить від 5 до 8 метрів, висота – близько десяти. Деякі факти говорять, що свого часу нею користувалися як дорогою, а в деяких місцях біля неї були зведені додаткові укріплення і фортеці.

Хто побудував велику китайську стіну і як це відбувалося? офіційно зведення стіни почалося в третьому столітті до нашої ери за наказом імператора цинь шихуана. Початкова мета будівництва була захистити країну від набігів варварів. Вона фіксувала кордони китайської імперії, яка на той момент складалася з декількох завойованих царств, і тим самим сприяла формуванню єдиної держави. Також призначена вона була і для самих китайців, оскільки не повинна була допустити, щоб вони покинули межі країни, повернулися до напівкочового способу життя і злилися з варварами.


Велику китайську стіну будували не китайці. Велика китайська стіна: цікаві факти та історія зведення китай стіна з чого зроблена

Велика китайська стіна цікава також тим, що надзвичайно органічно вписується в навколишній ландшафт і навіть можна стверджувати, що становить з ним цілісну композицію. А все тому що під час будівництва вона плавно огинала гори, відроги, пагорби, глибокі ущелини.

У наш час велика китайська стіна і її протяжність залишає про себе у туристів неоднозначну думку. З одного боку, в деяких місцях проведені реставраційних роботи, додана підсвічування, ілюмінація. З іншого — в місцях, де туристи – рідкісне явище, вона абсолютно занедбана, і нечисленним подорожнім, які потрапляють на неї, доводиться продиратися крізь густі чагарники, що обсипаються ступені і ділянки, небезпечні до такої міри, що пробиратися по них потрібно мало не поповзом (інакше можна зірватися).

Висота стін цієї дивовижної споруди в середньому становить близько семи з половиною метрів (якщо при цьому враховувати прямокутної форми зубці – то і всі дев’ять), ширина зверху – 5,5 м, знизу – 6.5 м. У стіну вмонтовані вежі двох типів в основному-прямокутної форми:

  • вежі, що існували до будівництва, мають меншу ширину, ніж стіна;
  • вежі, які будували одночасно з нею, ставили через кожні двісті метрів.

У стіні передбачено наявність сигнальних вишок-з них воїни спостерігали за ворогами і передавали сигнали.

Велику китайську стіну будували не китайці. Велика китайська стіна: цікаві факти та історія зведення китай стіна з чого зробленаВелику китайську стіну будували не китайці. Велика китайська стіна: цікаві факти та історія зведення китай стіна з чого зробленаВелику китайську стіну будували не китайці. Велика китайська стіна: цікаві факти та історія зведення китай стіна з чого зробленаВелику китайську стіну будували не китайці. Велика китайська стіна: цікаві факти та історія зведення китай стіна з чого зробленаВелику китайську стіну будували не китайці. Велика китайська стіна: цікаві факти та історія зведення китай стіна з чого зробленаВелику китайську стіну будували не китайці. Велика китайська стіна: цікаві факти та історія зведення китай стіна з чого зробленаВелику китайську стіну будували не китайці. Велика китайська стіна: цікаві факти та історія зведення китай стіна з чого зроблена

Де починається стіна

Починається велика китайська стіна в північному місті шаньхай-гуань (розташований він на березі бохайської затоки жовтого моря) і є найсхіднішою точкою довгої стіни (саме так цю споруду називають китайці).

Враховуючи, що для китайців велика китайська стіна символізує земляного дракона, його головою є вежа лаолунтоу (голова дракона), від якої і веде свій початок це грандіозна споруда. Причому цікаво, що лаолунтоу не тільки є початком великої китайської стіни, але і єдиним місцем в кнр, де її омиває море, а сама вона безпосередньо йде на 23 метри вЗатока.

Де закінчується стіна

Від лаолунтоу велика китайська стіна зигзагами тягнеться через півкраїни в центр китаю і закінчується біля міста цзяюйгуань – саме тут збереглася вона найкраще. Незважаючи на те що фортпост тут був зведений ще в xiv столітті, його весь час реставрували і зміцнювали, завдяки чому з часом він став кращою заставою піднебесної імперії.

Велику китайську стіну будували не китайці. Велика китайська стіна: цікаві факти та історія зведення китай стіна з чого зроблена
Велику китайську стіну будували не китайці. Велика китайська стіна: цікаві факти та історія зведення китай стіна з чого зроблена

За однією з легенд, майстри так точно вирахували кількість потрібного для зведення стін матеріалу, що, коли будівництво було завершено, залишився тільки одна цегла, який як символ поваги до стародавніх будівельникам згодом поклали на арку зовнішньої стіни виходять на захід воріт.

Звели заставу біля гори цзяюешань і складається вона з напівкруглої зовнішньої глинобитної стіни перед основними воротами, рову, земляний утрамбованої насипу і внутрішньої стіни. Що стосується воріт, то вони розташовані зі східної та західної сторони форпосту. Тут знаходиться вежа юньтай — вона цікава тим, що на її внутрішніх стінах можна побачити вибиті барельєфи небесних царів і буддистські тексти.

Втрачена ділянка стіни

Кілька років тому на кордоні з монголією вчені знайшли фрагмент стіни, які були зведені за часів династії хань, про який дослідники раніше не мали ні найменшого поняття. Через п’ять років його продовження виявили вже на території сусідньої монголії.

зведення стіни

В одній китайській легенді йдеться про те, що розчин, яким скріплювали між собою камені, робили з порошку, приготованому з кісток людей, які загинули під час роботи на будівництві. Природно, це неправда: будівельний розчин стародавні майстри готували зі звичайної рисової муки.

Цікаві факти свідчать, що аж до епохи правління династії цинь при будівництві стін використовувалися будь-які підручні матеріали. Для цього між прутами викладали шари з глини, дрібних камінчиків, іноді використовували необпалені, висушені на сонці цеглини. Саме через використання подібних будівельних матеріалів китайці і прозвали свою стіну «земляним драконом».

Велику китайську стіну будували не китайці. Велика китайська стіна: цікаві факти та історія зведення китай стіна з чого зроблена
Велику китайську стіну будували не китайці. Велика китайська стіна: цікаві факти та історія зведення китай стіна з чого зроблена

Коли до влади прийшли представники династії цинь, для зведення стіни почали використовувати кам’яні плити, які клали впритул на утрамбовану землю. Правда, камінь використовували в основному на сході країни, оскільки дістати його там було неважко. На західних землях він був важкодоступний, тому стіни зводили з утрамбованого насипу.

Попереднє будівництво

Зводити довгу стіну почали в третьому столітті до нашої ери ще до об’єднання царств в одну імперію, коли вони воювали один з одним. В її будівництві брали участь більше одного мільйона чоловік, що становило 1/5 від загальної чисельності китайського населення.

В першу чергу вона знадобилася для того, щоб захистити міста, які перетворилися на великі торгові центри, від кочівників. Перші стіни представляли собою глинобитні конструкції. Оскільки в той час єдиної піднебесної імперії ще не існувало, споруджувати їх навколо своїх володінь почали відразу кілька царств:

  1. царство вей-близько 352 р. До н. Е.;
  2. царства цинь і чжао – близько 300 р. До н. Е.;
  3. царство янь – близько 289 р. До н. Е.

Велику китайську стіну будували не китайці. Велика китайська стіна: цікаві факти та історія зведення китай стіна з чого зробленаВелику китайську стіну будували не китайці. Велика китайська стіна: цікаві факти та історія зведення китай стіна з чого зробленаВелику китайську стіну будували не китайці. Велика китайська стіна: цікаві факти та історія зведення китай стіна з чого зробленаВелику китайську стіну будували не китайці. Велика китайська стіна: цікаві факти та історія зведення китай стіна з чого зробленаВелику китайську стіну будували не китайці. Велика китайська стіна: цікаві факти та історія зведення китай стіна з чого зробленаВелику китайську стіну будували не китайці. Велика китайська стіна: цікаві факти та історія зведення китай стіна з чого зробленаВелику китайську стіну будували не китайці. Велика китайська стіна: цікаві факти та історія зведення китай стіна з чого зроблена

Імператор цинь шихуанді: початок будівництва

Після того як шихуанді об’єднав воюючі між собою царства в одну країну, піднебесна імперія стала надзвичайно могутньою державою. Саме тоді полководець мен тянь отримав наказ починати будівництво (в першу чергу біля хребта гірського ланцюга іншаня).

Для побудови перш за все були використані вже існуючі стіни: вони були укріплені і з’єднані з новими ділянками. У той же час стіни, що роз’єднують царства, були знесені.

Зводили стіну протягом десяти років, і давалася робота надзвичайно нелегко: важка для проведення таких робіт місцевість, відсутність повноцінного харчування і води, численні епідемії і важка праця. У підсумку тут загинула не одна тисяча людей (тому цю стіну неофіційно називають найдовшим кладовищем планети).

У китайців існувала ціла похоронна церемонія, спеціально призначена для тих, хто втратив своє життя на будівельних роботах. У той час як родичі небіжчика несли труну, на ньому стояла клітка з білим півнем, що знаходився в ній. Згідно з повір’ями, крики птиці не давали заснути духу мертвої людини до тих пір, поки похоронна процесія не перетне довгу стіну. якщо так не зробити, то дух покійного буде до закінчення століття бродити вздовж погубила його конструкції.

Дослідники стверджують зведення стіни, зіграло важливу роль в поваленні династії цинь.

Велику китайську стіну будували не китайці. Велика китайська стіна: цікаві факти та історія зведення китай стіна з чого зроблена
Велику китайську стіну будували не китайці. Велика китайська стіна: цікаві факти та історія зведення китай стіна з чого зроблена

Будівництво за часів династії хань

Коли країною стали правити представники династії хань (206 р.до н. Е -220 р. Н. Е), будівництво було продовжено на захід, і таким чином, дійшло до дуньхуана. Крім того, в цей час її з’єднали зі сторожовими вежами, розташованими в пустелі (їх основне призначення було захистити каравани від кочівників).

Представники династії хань реконструювали вже існуючі стіни і добудували ще близько десяти тисяч кілометрів (що в два рази більше, ніж їх попередники). У будівництві взяло участь близько 750 тис.осіб.

Будівництво за часів династії мін

Ділянки стіни, що непогано збереглися до наших днів, з 1368 по 1644 рр. Побудували представники династії мін.для цього вони використовували цеглу і кам’яні блоки, які робили спорудження значно міцніше і надійніше, ніж до цього. Саме в цей час велика китайська стіна була побудована в шаньхайгуані і з’єднана з західною заставою юйменьгуань.

ефективність стіни як оборонної споруди

Незважаючи на те що китайцям вдалося звести стіну вражаючих масштабів, як оборонна споруда вона нікуди не годилася: вороги без праці відшукували погано укріплені ділянки, в крайньому випадку – банально підкуповували стражників.

Прикладом ефективності цієї споруди як оборонної конструкції цілком можуть послужити слова середньовічного історика ван ситуна, який говорив про те, що коли влада оголошувала про зведення стіни на сході країни, варвари обов’язково нападали із заходу. Вони з легкістю руйнували стіни, перебиралися через них і грабували-що хотіли і де хотіли. Коли вони йшли, стіни починали зводити знову.

Незважаючи на всі критичні зауваження, в наш час китайці надали своїй стіні нового значення – вона стала символізувати незламність, витривалість і творчу міць нації.

що руйнує стіну

Велику китайську стіну будували не китайці. Велика китайська стіна: цікаві факти та історія зведення китай стіна з чого зроблена
Велику китайську стіну будували не китайці. Велика китайська стіна: цікаві факти та історія зведення китай стіна з чого зроблена

Фрагменти стіни, які значно віддалені від туристичного паломництва, знаходяться в жахливому стані. При цьому руйнує їх не тільки час. Факти свідчать, що в провінції ганьсу через нераціональний спосіб ведення сільського господарства пересохли майже всі підземні джерела, тому останнім часом цей район став місцем виникнення найсильніших піщаних бур. Через це тут вже зникло з лиця землі близько сорока кілометрів стіни (з п’ятдесяти), а висота зменшилася з 5 до 2 метрів.

Кілька років тому в провінції хебей ділянка стіни, протяжність якого становила близько тридцяти шести метрів розвалилася через багатоденні зливи.

Досить часто стіну розбирають місцеві жителі, коли збираються побудувати там, де вона проходить, село або ж банально потребують будівельного каменю для зведення своїх будинків. Інші факти свідчать про те, що стіну руйнують при будівництві шосе, залізниці і т.п. У деяких «художників» піднімається рука розмальовувати стіни графіті, що також не сприяє цілісності образу.

Деякі російські дослідники (президент академії фундаментальних наук а.а. Тюняєв і його однодумець почесний доктор брюссельського університету в. І. Семейко) висловлюють сумнів у загальноприйнятій версії походження захисної споруди на північних рубежах держави династії цинь. У листопаді 2006 року в одній з публікацій андрій тюняєв так сформулював свої міркування на цю тему: «як відомо, на північ від території сучасного китаю існувала інша, набагато давніша цивілізація. Це неодноразово підтверджено археологічними відкриттями, зробленими, зокрема, на території східного сибіру. Вражаючі свідчення цієї цивілізації, порівнянної з аркаїмом на уралі, не тільки досі не вивчені і не осмислені світовою історичною наукою, але навіть і не отримали належної оцінки в самій росії».

Велику китайську стіну будували не китайці. Велика китайська стіна: цікаві факти та історія зведення китай стіна з чого зроблена

Велику китайську стіну будували не китайці. Велика китайська стіна: цікаві факти та історія зведення китай стіна з чого зроблена

Що ж стосується так званої «китайської» стіни, то говорити про неї як про досягнення стародавньої китайської цивілізації не зовсім правомірно. Тут дляПідтвердження нашої наукової правоти достатньо навести лише один факт. Бійниці на значній частині стіни спрямовані не на північ, а на південь! і це чітко видно не тільки на найбільш древніх, не реконструйованих ділянках стіни, але навіть і на недавніх фотографіях і в творах китайського малюнка.

Велику китайську стіну будували не китайці. Велика китайська стіна: цікаві факти та історія зведення китай стіна з чого зроблена

Прийнято вважати, що її стали зводити ще в iii столітті до н. Е. Для захисту держави династії цинь від набігів «північних варварів» — кочового народу хунну. У iii столітті н. Е., за часів династії хань, будівництво стіни відновили, і вона була розширена в західному напрямку.

З часом стіна стала руйнуватися, але при династії мін (1368-1644), як стверджують китайські історики, стіну відновили і зміцнили. Ті її ділянки, що збереглися до нашого часу, були побудовані в основному в xv — xvi століттях.

За три століття правління маньчжурської династії цин (з 1644 року) захисна споруда занепала і майже все зруйнувалося, так як нові правителі піднебесної не потребували захисту з півночі. Тільки в наш час, в середині 1980-х років, почалася реставрація ділянок стіни як матеріального свідоцтва стародавнього походження державності на землях північно-східної азії.

Раніше самими китайцями було зроблено відкриття про приналежність стародавньої китайської писемності іншому народу. Є вже опубліковані роботи, які доводять, що цим народом були слов’яни арії.
У 2008 році на першому міжнародному конгресі «докірілловская слов’янська писемність і дохристиянська слов’янська культура» в ленінградському державному університеті імені о. С. Пушкіна тюняєв зробив доповідь «китай-молодший брат русі» , в ході якого представив фрагменти неолітичної кераміки з території
Східній частині північного китаю. Зображені на кераміці знаки не були схожі на китайські ієрогліфи, але продемонстрували практично повний збіг з давньоруської руніцей — до 80 відсотків.

Дослідник на підставі новітніх археологічних даних висловлює думку, що в період неоліту і бронзи населення західної частини північного китаю було європеоїдним. Дійсно, по всьому сибіру, аж до китаю, виявляються мумії європеоїдів. Згідно з даними генетики це населення мало давньоруську гаплогрупу r1a1.

На користь цієї версії говорить і міфологія древніх слов’ян, що оповідає про переміщення древніх русів в східному напрямку — їх очолювали богумир, славуня і їх син скіф. Ці події відображені, зокрема, у велесовій книзі, яку, обмовимося, не визнають академічні історики.

Тюняєв і його прихильники звертають увагу на те, що велика китайська стіна була споруджена аналогічно європейським і російським середньовічним стінам, основне призначення яких — захист від вогнепальних знарядь. Будувати подібні споруди почали не раніше xv століття, коли на полях битв з’явилися гармати та інші облога знаряддя. Раніше xv століття у так званих північних кочівників артилерії не було.

Зверніть увагу з якого боку світить сонце.

На основі цих даних тюняєв висловлює думку, що стіна на сході азії була побудована як оборонна споруда, що позначає кордон між двома середньовічними державами. Її спорудили після того, як досягли домовленості про розмежування територій. І це, як вважає тюняєв, підтверджується картою того
Часу, коли межа між російською імперією і цинською імперією проходила саме по стіні.

Йдеться про карту цінської імперії другої половини xvii-xviii століття, представлену в академічній 10-томній «всесвітній історії». На тій карті детально зображена стіна, що проходить точно по кордоні між російською імперією і імперією маньчжурської династії (цинською імперією).

Існують і інші варіанти перекладу з французького словосполучення«muraille de la chine» — «стіна від китаю», «стіна, що відмежовує від китаю». Адже в квартирі або в будинку ми називаємо ту стіну, яка відокремлює нас від сусідів, сусідською стіною, а ту стіну, яка відокремлює нас від вулиці, — зовнішньою стіною. Те ж саме ми маємо і при назві кордонів: фінський кордон, український кордон… В цьому випадку прикметники вказують тільки на географічне розташування російських кордонів.
Примітно, що в середньовічній русі існувало слово «кита» — в’язка жердин, які застосовувалися при будівництві укріплень. Так, назва району москви китай-місто дано в xvi столітті з тих же міркувань-споруда складалася з кам’яної стіни з 13 вежами і 6 воротами…

На думку ж, закріпленому в офіційній версії історії, велику китайську стіну почали будувати в 246 році до н.е. При імператорі ши-хуанді, її висота становила від 6 до 7 метрів, мета будівництва — захист від північних кочівників.

Російський історик л. Н. Гумільов писав:»стіна простяглася на 4 тисячі км.висота її досягала 10 метрів, і через кожні 60 — 100 метрів височіли сторожові вежі». Він же зазначав: «коли роботи були закінчені, виявилося, що всіх збройних сил китаю не вистачить, щоб організувати ефективну оборону на стіні. Справді якщо на кожну вежу поставити невеликий загін, то ворог знищить його раніше, ніж сусіди встигнуть зібратися і подати допомогу. Якщо ж розставити рідше великі загони, то утворюються проміжки, через які ворог легко і непомітно проникне в глиб країни. Фортеця без захисників — не фортеця»»

Більше того, вежі бійниці знаходяться з південного боку, як би захищаються відбивали атаки з півночі????
Андрій тюняєв пропонує порівняти дві вежі — з китайської стіни і з новгородського кремля. Форма веж однакова: прямокутник, злегка звужений догори. Зі стіни всередину і тієї й іншої вежі веде вхід, перекритий круглою аркою, викладеної з тієї ж цегли, що і стіна з вежею. Кожна з веж має два верхніх «робочих» поверхи. У першому поверсі і тієї й іншої вежі зроблені круглоарочні вікна. Кількість вікон першого поверху і у тій і в іншій вежі — 3 на одній стороні і 4 на іншій. Висота вікон приблизно однакова-близько 130-160 сантиметрів.
А що говорить порівняння збережених веж китайського міста пекіна з середньовічними вежами європи? фортечні стіни іспанського міста авіли і пекіна дуже схожі між собою, особливо в тому, що вежі розташовані дуже часто і практично не мають архітектурних пристосувань для військових потреб. Пекінські вежі мають тільки верхню палубу з бійницями, причому викладені в одну висоту з усією іншою стіною.
Ні іспанські ні пекінські вежі, не виявляють такої високої схожості з оборонними вежами китайської стіни, як це проявляють вежі російських кремлів і фортечних стін. І це привід для роздумів історикам.

У багатьох джерелах згадується, що довжина великої китайської стіни становить 8 851.8 кілометрів. Однак офіційні дані в китаї вказують на 21 196.18 км . І все ж, яка довжина великої китайської стіни і чому дані настільки різняться?

Нижче ми розповімо про те, як правильно виміряти велику китайську стіну, підрахуємо разом кілометри цього найвідомішого символу піднебесної, а також розповімо про те, які ділянки стіни відкриті для відвідування сьогодні!

Офіційна довжина великої китайської стіни — 21 196 км

Для вимірювання довжини великої китайської стіни вперше був застосований науковий підхід і проведена систематична оцінка. Після 5 років досліджень, вчені змогли виміряти довжину всієї стіни. 5 червня 2012 р державне управління у справах стародавніх пам’яток культури китаю оголосило, що офіційна довжина великої китайської стіни — 21 196.18 км .

Це оманлива цифра, оскільки деякі ділянки стіни в різні епохи були побудовані поверх або поруч один з одним. Також в підрахунки включені окремі ділянки укріпленої стіни, що захищають державні кордони. Тобто не тільки частина стіни на північному кордоні китаю, яку зазвичай вважають великою китайською стіною.

Були виміряні всі відомі ділянки великої китайської стіни

Офіційні вимірювання великої китайської стіни охоплюють всі ділянки, побудовані сім’ю воюючими державами (475-221 рр.до н. Е.) і принаймні сім’ю династіями від цинь до мін (221 р. До н. Е. – 1644 р. Н. Е.) в 15 провінційних областях: пекін, тяньцзінь, ляонін, цзілінь, хейлунцзян, хебей, хенань, шаньдун, шаньсі, шеньсі, хубей, внутрішня монголія, нінся, ганьсу і цинхай. Виміряна довжина включає 43 721 реліквію: стіни, траншеї, вежі, кріпосні стіни та ін.

Довжина великої китайської стіни в епоху династії мін: 8 851 км

Велику китайську стіну будували не китайці. Велика китайська стіна: цікаві факти та історія зведення китай стіна з чого зробленапротягом багатьох років, в періоди правління різних імператорських династій, велика китайська стіна руйнувалася, заново будувалася і подовжувалася багато разів. Останні будівельні роботи на стіні велися в епоху правління династії мін (1368 р. — 1644 р.). У той час протяжність стіни становила понад 6 000 км .це, власне кажучи, і є та стіна, про яку ми говоримо, застосовуючи термін велика китайська стіна.

18 квітня 2009 рДержавне управління у справах стародавніх пам’яток культури китаю і державне управління картографії китаю оголосили, що довжина великої китайської стіни часів правління династії мін (1368 – 1644 рр) становила 8 851.8 км.

Що ж насправді було тоді виміряно

Були виміряні ділянки великої китайської стіни, що пролягають через 10 провінцій: ляонін, хебей, тяньцзінь, пекін, шаньсі, внутрішня монголія, шеньсі, нінся, ганьсу і цинхай.

У довжину стіни були включені траншеї і природні бар’єри, такі як гори, річки і озера. Фактична довжина самої стіни таким чином склала більше 6 200 км. Однак ця цифра включає багато бічних відгалужень, які не вважаються як довжина «із заходу на схід».

Найкоротша відстань від найзахіднішої точки великої китайської стіни епохи династії мін в цзяюйгуані і до самої східної її точки на північнокорейському кордоні в хушані становить 2 235 км.

Чому велику китайську стіну називають «стіна довжиною в 10 000 лі»

Велику китайську стіну будували не китайці. Велика китайська стіна: цікаві факти та історія зведення китай стіна з чого зроблена

Велику китайську стіну стали називати» вань-лі чанчен » (万里长城, wan li changcheng) з часів династії цинь (221-206 до н.е.).

» вань «означає» 10 000″, а 1 лі дорівнює половині кілометра,» чанчен » — «довга стіна». І дійсно, за часів правління династії цинь саме така була довжина великої китайської стіни. Стіну продовжували будувати, вона збільшувалася в наступні століття, але, незважаючи на це, назва «стіна довжиною в 10 000 лі» збереглося.

Справа в тому, що «вань» в китаї також означає «велике число». А тому, що з’явилося в той період час назву можна також перевести як поетичне «стіна довжиною у велике число лі» або, скорочено, «велика стіна».

Цікаво знати:
Якщо, обчислюючи протяжність великої китайської стіни, включити в неї всі захисні стіни, які були побудовані за часів правління різних династій в північній частині китаю, то тоді ця загальна довжина перевищить 50 000 кілометрів. Дізнайтеся більше за посиланням

Будівництво перших ділянок цього грандіозного об’єкта почалося ще в період воюючих царств в iii столітті до н. Е. Велика китайська стіна повинна була охороняти підданих імперії від кочуючих племен, які часто нападали на населені пункти, що розвиваються в центрі китаю. Ще одна функція цього грандіозного об’єкта полягала в тому, щоб чітко зафіксувати кордони китайської держави і сприяти створенню єдиної імперії, яка перед цими подіями була складена з безлічі завойованих царств.

Будівництво великої китайської стіни

Побудована велика китайська стіна була досить швидко – протягом 10 років. Багато в чому цьому сприяла жорстокість правив у той час цинь ши-хуанді. Для її будівництва були задіяні майже півмільйона людей, більшість з яких померла біля підніжжя цього об’єкта від важкої праці і виснаження. В основному це були солдати, раби і землевласники.

В результаті будівництва велика китайська стіна простяглася на 4000 км і через кожні 200 метрів на ній були встановлені сторожові вежі. Через два століття стіна була розширена на захід, а також в глиб пустелі, щоб захистити від кочівників торгові каравани.

З часом ця споруда втратила своє стратегічне призначення, стіною перестали займатися, що сприяло її руйнуванню. Друге життя великій китайській стіні подарували правителі династії мін, які перебували при владі з 1368 по 1644 рік. Саме в їх часи знову почалися грандіозні будівельні роботи з реставрації та розширення великої .

В результаті вона простягнулася від ляодунської затоки в пустелю гобі. Її довжина стала складати 8852 км, включаючи всі відгалуження. Середня висота в ті часи досягала 9 метрів, а ширина варіювалася від 4 до 5 метрів.

Сучасний стан великої китайської стіни

Сьогодні тільки близько 8% великої китайської стіни зберегли свій первісний вигляд, який був доданий їм під час правління династії мін. Їх висота досягає 7-8 метрів. Багато ділянок так і не змогли зберегтися до наших днів, а велика частина залишилася стіни руйнується через погодні умови, актів вандалізму, будівництва різних доріг та інших об’єктів. Деякі ділянки піддаються активній ерозії через неправильне ведення сільського господарства в 50-90-их роках минулого століття.

Проте, з 1984 року стартувала програма з реставрації цієї важливої культурної та історичної споруди найвищого рівня. Адже велика китайська стіна досі є архітектурною пам’яткою і місцем масового паломництва туристів з усього світу.