Хто такий песиміст.

168

Песимізм (нім. Pessimismus від лат. Pessimus-найгірший) — негативний, негативний погляд на життя.

Песиміст — це людина, яка у всьому бачить тільки погане, чекає від будь-якої ситуації тільки бід і неприємностей. Він спочатку впевнений, що всі люди злі і корисливі, не здатні на хороші вчинки. Навіть похвали і заохочення на свою адресу ними сприймаються безрадісно, валять в безодню похмурих роздумів.

У поданні таких людей життя сповнене труднощів, яким марно чинити опір, можна тільки плисти за течією. Часто психологи в якості яскравого прикладу песимістичного світогляду наводять будду.

Чому люди стають песимістами?

Існує приказка, що песиміст це той же оптиміст, тільки добре поінформований. У кожному жарті є частка істини, оскільки часто до негативного мислення схильні люди вразливі і вселяються. Вони боязкі, не впевнені в своїх силах, нескінченно очікують підступу в будь-якій ситуації і постійно шукають підтвердження своїм побоюванням. Негативні думки роз’їдають їх свідомість подібно іржі, більш того, своїм настроєм вони здатні заразити оточуючих. Песимізм викликають різні причини:

  • низка життєвих невдач, в результаті яких людина втрачає віру у власні сили;
  • склад характеру, меланхолікам від природи властива невпевненість, підвищена тривожність;
  • образа на інших людей, психологічна травма.

Часто під маскою песиміста ховається звичайний ледар, який словами: «у мене все одно нічого не вийде» виправдовує своє небажання діяти.

Чому це погано?

За твердженням психологів, найчастіше невдачі в справах терплять люди з негативним настроєм. Саме він прирікає на провал майже всі їхні починання. Постійне відчуття тривоги, пригнічений стан психіки рано чи пізно призводять до депресії. Негативний настрій піддає серйозному випробуванню серцево судинну систему, адже при стресі в організм викидається підвищена доза гормону кортизол, який підвищує в’язкість крові. Це служить передумовою до розвитку інсультів, інфарктів, тромбозів. Відмовитися від шкідливих звичок або перейти до здорового способу життя песимісту теж складніше.

Позбувшись від образ, фобій, нервозності і страхів, ви придбаєте впевненість в собі. Позитивно мислити, не означає не помічати труднощів. Необхідно вчитися осмислювати, переживати і справлятися з життєвими негараздами. Оптимізм або песимізм не дається нам з народження, це вибір кожного. Значить і переглянути його теж в наших силах.

Як боротися з власним песимізмом?

На питання: «чи можна стати щасливим за власним бажанням?»наука психологія відповідає впевнено:» так!». Що необхідно зробити, щоб ваш одвічний скептицизм розчинився в морі позитиву? в першу чергу відмовтеся від будь-якої інформації, яка формує негативні настрої. Який сенс віддаватися зневірі, ра позичаючи на тему:» куди котиться цей світ», якщо життя таке коротке. Чи не краще присвятити час спілкуванню з близькими і друзями.

Намагайтеся сміятися хоча б 15 хвилин в день. Перегляд хорошої комедії або гумористичної програми, веселі анекдоти, піднімають настрій і розганяють сумні думки. Починайте кожен день з посмішки, це налаштовує на позитивний лад. Скажіть своєму відображенню в дзеркалі:»сьогодні все буде прекрасно». Посміхайтеся людям, навіть якщо до цього немає особливих причин. Оточуючим зовсім не обов’язково знати про ваші труднощі.

Душевний спокій-одна з умов щасливого існування. Зовсім не турбуватися ні про що навряд чи вийде, але і влаштовувати трагедію з будь-якого приводу теж не потрібно. Переважна більшість побутових проблем мають звичай вирішуватися в кращу сторону. Не потрібно подумки випереджати події, прокручуючи в голові негативні сценарії.

Наповніть ваше життя новими фарбами. Повірте, для цього зовсім не обов’язково вирушати на гоа, цілком підійде сусідній парк. Навчіться шукати прекрасне в навколишньому вас природі: осіннє листя, перший сніг, поле кульбаб… Кожна мить нашого життя неповторний, унікальний і гідний захоплення.

Віддані чотириногі друзі заряджають нас своєю енергією і життєлюбством. Складно не посміхнутися, спостерігаючи за тим, як грається щеня, або грає кошеня. Домашні вихованці позбавлять від стресу і самотності, заспокоять нерви, піднімуть настрій. Собака-відмінний супутник для прогулянок на свіжому повітрі, а котяче муркотіння так приємно слухати зимовими вечорами.

Що робити, якщо ваша дитина песиміст?

Оптимізм властивий більшості дітей. Дитина-песиміст це якийсь оксюморон, неприродне поєднання двох протилежностей. Світогляд юної істоти ще не сформовано, тому за негативним запереченням і наполегливим очікуванням невдалого фіналу в будь-яких справах, найчастіше ховається елементарна лінь. Однак не поспішайте карати чадо, адже його поведінка, напевно, має зовнішні причини. Щоб виправити ситуацію, необхідно виявити їх і усунути.

Делікатно роз’ясніть дитині, що негативне сприйняття навколишнього світу заважає його розвитку, прирікає на статус невдахи. Продемонструйте на прикладі реальних людей або героїв кінофільмів всі плюси оптимістичного світогляду. Покажіть наскільки цікавіше його оточенню спілкуватися з веселими і позитивними однолітками. Розкривши перед дитиною всі плюси оптимізму, допоможіть йому перейти до активної життєвої позиції . Займіться разом спортом або вирушайте в туристичний похід, щоб навчити ваше чадо ставити перед собою цілі і долати труднощі.

Можливо, невпевненість в собі це наслідок невміння розпорядитися своїм часом, результатом чого стає погана успішність і хронічна втома. Складіть разом з дитиною розпорядок дня. Нехай в ньому буде місце не тільки навчанні, а й його улюбленим заняттям, спілкуванню з друзями, прогулянкам на свіжому повітрі. Не забувайте про те, що діти це відображення своїх батьків. Проаналізуйте власну поведінку, не виключено, що песимізм ваше чадо запозичило саме у вас.

На закінчення

Більшість з нас стають з роками скептиками і це нормально. Життєвий досвід вчить бути обережними, обачними. Реалістичне сприйняття подійі їх адекватна оцінка допомагає уникнути можливих негативних наслідків. Тому в помірному песимізмі нічого страшного немає, просто не потрібно доводити ситуацію до абсурду. Чи не намагайтеся перетворитися в «тотального» оптиміста. Носіння «рожевих окулярів» постійно теж не обіцяє нічого хорошого. Дотримуйтеся золотої середини.

Хто такий песиміст і як його розпізнати?

Все завжди було, є і буде погано в житті у песиміста. Принаймні, він так думає. Якщо намічається підвищення на роботі, значить, змусять працювати без вихідних. У сім’ї намічається додаток? це не привід радіти для песиміста. «а раптом дитинка народитися хворим або буде багато плакати, не давати спати?»- думає він. У будь-якій життєвій ситуації можна знайти свої плюси і мінуси. Так ось, песиміст — це той, чий погляд бачить тільки негативні моменти у всьому. Такі люди живуть безрадісним життям, і оточуючим спілкування з ними в тягар. Іноді такий стан душі пов’язано з особистими невирішеними проблемами. Після вдалого виходу з труднощів сприйняття життя ставати оптимістичним. Хто такий песиміст і як допомогти завзятому буркуну, розповість ця стаття.

Люди, для яких стакан завжди наполовину порожній

Насправді існують різні ступені негативного ставлення до життєвих труднощів. Існує навіть спеціальний песиміст-тест, який може пройти будь-яка людина. Ось приблизна класифікація відчайдушних буркотунів і особистостей, які придбали негативний погляд на речі тимчасово:

  • невіруючі. Для них радість на обличчях сторонніх людей те саме лицедійству. Близькі теж не повинні висловлювати позитивні емоції, інакше вони стануть метою насмішок песиміста.
  • поінформовані. Ці люди-провидці, які вже заздалегідь знають, що справа скінчитися погано. Не намагайтеся їх переконати, бо ви потрапите в розряд наївних дурнів (на їхню думку).
  • невдахи. Ну навіщо їм починати щось робити в житті, коли везіння немає? вони всі дивляться вдалину, визираючи синю птицю. А без неї ніяк. Ось і топчуться на місці.
  • чутливі. Коли душа подібна кришталю, її не можна показувати людям. А раптом розіб’є хто? такий песиміст часто самотній, але впевнений, що спілкування принесе йому більше горя, ніж радості.
  • бувалі. З віком особистість, яка набралася чималого досвіду, може обзавестися ще й песимізмом. Вам знайомі висловлювання типу » ось раніше було краще!»і» ну і молодь пішла…»? думаю, ви дізналися старше покоління в цих словах.
  • ниючі. Їх всі ображають. До них несправедливіЗавжди, і сама доля їх обділила. Такі песимісти всім розповідають про свої негаразди, печалі, прикрощі. Перевести розмову на позитивний лад буде просто неможливо. Не віднімайте у нещасних можливості поплакатися.

Як допомогти улюбленому песимісту?

Хто такий песиміст.

Не варто йти на поводу його негативних висловлювань. Пам’ятайте, що песиміст не зміниться, поки сам цього не захоче. Якщо друга половинка негативно висловлюється про ваше ставлення до життя, відстоюйте свій погляд невідступно. Коли вам потрібно на що-небудь умовити песиміста, дайте йому висловитися самому з даного питання. Якщо ви спочатку запропонуєте своє рішення проблеми, то отримаєте купу аргументів проти ідеї. А на його полі грати буде простіше. Пропонуйте до спільного прочитання і перегляду позитивні книги, фільми, журнали, телепередачі. Завжди знайдеться те, чому друга половинка зрадіє. Це можуть бути прогулянки, музика, смачні обіди, риболовля. Балуйте буку, і, можливо, його серце відтане. Сподіваюся, що ця стаття допомогла вам дізнатися, хто такий песиміст і як йому допомогти. Будьте оптимістами!

Всі люди по-різному ставляться до подій, які відбуваються навколо них, будь то події особистого характеру або вселенського масштабу. Одні бачать у всіх подіях хороші сторони, а інші тільки погані. Йде по вулиці одна людина, його зверху обляпала пташка. Він подумає: «до грошей!»а інший засмутиться і подумає: «знову день зіпсований». Тому люди умовно поділяють на песимістів і оптимістів. Ось про першу категорії людей і піде мова в даній статті.

Так хто ж такий песиміст?

У багатьох тлумачних словниках дають таке визначення. песиміст — це людина, у якого все на світі йде до гіршого, бачить у всьому тільки зло, дивиться на все похмуро. Що б не сталося в житті такої людини, будь то радісна подія або горе, він на все дивиться як би через темні окуляри. Його не радує ніщо.

Песимісти найчастіше асоціюються у нас з скигліями і невдахами, вони часто не впевнені в собі і своїх силах, слухаючи громадську думку з цього приводу, майже завжди впевнені, що у них ніколи нічого не вийде. Беруться за одну справу, у них щось не виходить, беруться за інше, знову невдача. Зрештою, просто перестають робити всілякі спроби діяти, що часто призводить до плачевних наслідків.

Чи може така людина досягти успіху в житті?

Так! дуже часто доводиться чути, що песиміст бачить всі труднощі. Так це ж дуже чудово! якщо людина наділена талантом передбачати можливі перешкоди, передбачити всі можливі труднощі, то у нього набагато більше шансів досягти успіху. Але так думає оптиміст, а песиміст заздалегідь налаштований на програш, на поразку. Наперед «бачить», що у нього не вийде, його не приймуть на роботу, його не схвалять…

Чи все життя людина проживає песимістом?

Ні! у різні періоди життя людина дивиться на речі і події по-різному. Це, найчастіше залежить від нашого оточення, від періодичності відбуваються з людиною подій. На людину «нападає» песимізм, коли кілька сумних подій його життя відбуваються одне за іншим. Тоді руки опускаються, жити не хочеться. Але проходить деякий час, людина заспокоюється, починає дивитися на світ іншими очима. Життя потроху налагоджується, ну і відповідно людина починає оптимістичніше дивитися на багато подій. В юності і молодості ми всі налаштовані оптимістично, свято віримо в те, що у нас буде все, що нам захочеться, вийде все, що задумаємо.

Але з віком все більше число людей стають песимістично налаштовані. Чому ж так трапляється? від безвиході? ні! просто з віком ми стаємо мудрішими, обережніше, набутий досвід підказує не поспішати, бути обережніше і уважніше.

Песимісти аж ніяк не невдахи, якими нам здаються. Це люди, навчені досвідом. Песиміст пройнятий похмурим поглядом на життя, хоча при цьому не зобов’язаний ділитися своєю точкою зору з оточуючими. У той час як скиглії не упускають можливості поскаржитися на все, що з ними відбувається, та й не з ними теж.

Наостанок, щоб не закінчувати на такій песимістичній ноті, невеликий відступ.

Анекдот

Оптиміст переконаний, що завжди знайдеться хтось, хто візьметься за найважчу і нецікаву роботу. А песиміст упевнений, що цим хтось буде він.

Песимістами називаються люди з яскраво негативним ставленням до світу. Вони звичним чином звертають увагу на все погане, негативно ставляться або до себе, або до людей, слабкі, чому капітулюють у всіх областях, якщо невдача осягає всього лише в одній сфері. Для такої людини все хороше обов’язково закінчується поганим, а все погане є закономірним для даного світу. Песиміст чекає тільки поганих подій і не вірить, що може бути інакше.

Сайт психологічної допомоги сайт наводить визначення песимізму:

  1. це такий склад характеру, коли людина все зводить до поганого.
  2. це схильність людини бачити тільки погане в навколишньому світі.
  3. це якість людини бачити в усьому зло і не вірити ні в що хороше.

Песиміста дуже легко розпізнати по його категоричності, похмурості, негативному ставленні до всього і відсутності позитивного настрою. Чому людина стає песимістом? багато що залежить від того, що він вважає поганим і хорошим, і як реагує на навколишню реальність.

Багато людей пам’ятають кумедний вірш володимира маяковського «що таке добре і що таке погано…». Більшості сподобалася дана ідея того, як необхідно повчати своїх дітей основам життя. Навіть сучасні батьки часто вживають ці два слова — » добре «і» погано » — при позначенні тієї чи іншої ситуації. Але ця концепція вийшла за межі виховних процесів, заполонивши буквально будь-яку сферу життя. Люди керуються поняттями «добре» і» погано » у всіх ситуаціях, місцях і взаєминах.

Ці два слова мають чітку позитивну і негативну характеристику. Якщо людина користується даними поняттями, значить, піддає не просто судженню, а й умовиводу будь-яке явище. Щось, що саме по собі не має негативного або позитивного змісту, раптом може стати поганим або хорошим. Люди не розуміють, що, даючи однозначну оцінку будь-якому факту, позбавляють себе можливості не просто реально дивитися на світ, а й формувати долю у відповідності зі своїми бажаннями.

Хто такий песиміст.

Все залежить від того, що ви вважаєте поганим, а що – хорошим. Все життя підпорядковане цим поняттям. Людині так зручніше керувати іншими, які керують ним. Таким чином, навколишній світ забарвлюється або в негативні, або в позитивні кольори, негласно кажучи, як людині потрібно жити. Наприклад, багатство у багатьох асоціюється з крадіжками і обманом. У той же час абсолютно всі розуміють важливість грошей, за які можна купити багато матеріальних речей, а іноді навіть увагу фахівців в різних сферах. Виходить протиріччя: з одного боку гроші потрібні і важливі, з іншого – їх велика кількість асоціюється з крадіжками і обманом. Залежно від того, яку сторону приймає людина, він живе бідно або багато. Ті, хто ставляться до грошей позитивно, живуть багато; ті, хто керується різними вигаданими стереотипами, живуть бідно, звинувачуючи багатих у своїй убогості.

Такий же принцип діє і в інших сферах життя. Кожному дано по його вірі. Залежно від того, що людина вважає поганим, а що – хорошим, йому дано одне, позбавляючи іншого. Ось чому багато цілей і бажання не виконуються: часто людина прагне до того, чого хоче, але в підсвідомості у нього таїться негативне переконання щодо даного бажання, яке говорить: «якщо ти досягнеш того, чого хочеш, будеш жити нещасливо». Ці переконання ґрунтуються лише на тому, що людина вважає поганим або хорошим. Все погане він відштовхує від себе, не дозволяючи собі втілити бажання, які це «погане» в собі містять, а хороше притягує, навіть якщо воно заважає жити повноцінним життям.

У всесвіті немає таких понять, як «поганий» або «хороший». Для природи все важливо: як хижаки («погані»), так і травоїдні («хороші»). Людина сама обмежує свої дії і втілення своїх бажань, так як вважає щось хорошим або поганим. Можливо, що саме погане потрібно людині, а хороше тільки заважає. Але лише тому дано жити повноцінним життям, хто світ не ділить на» чорне «і» біле», а живе відповідно до законів природи, розуміючи, що навіть погане може бути хорошим, а хороше – поганим.

Хто такий песиміст?

Песимістом називається людина, яка виключно негативно дивиться на світ і реагує на всі його прояви. Песиміст незадоволений собою, оточуючими людьми, подіями, які з ним трапляються. Він очікує реалізації виключно негативного сценарію. Якщо навіть з ним відбувається щось хороше, то обов’язково чекає негативного кінця. ЯкГовориться «» не смійтеся, а то скоро доведеться поплакати». Обов’язково за всім хорошим приходить погане, а після поганого теж відбувається погане.

Хто такий песиміст.

Дивлячись на світ, песиміст відзначає тільки негативне. Він бачить недоліки в собі і оточуючих, вважаючи це більш істинним явищем, ніж наявність чогось хорошого.

Песимізм проявляється в твердженнях і поглядах людини, яка дивиться на світ протилежним чином, ніж оптимісти. Він не чекає нічого хорошого, не вірить в успіхи, прогрес, благополуччя та інші позитивні результати. Він не вірить людям, що вони можуть діяти з благих спонукань. Він не вірить в прекрасні почуття. Більш того, всі свої переконання він підкріплює реальними фактами з життя. У песиміста є, на що спиратися в своїх поглядах, оскільки люди дійсно рідко виявляють справжні хороші якості і вчинки. У нього дійсно є докази його думки. При цьому оптимісти теж мають реальні приклади з життя своїм поглядам.

Песиміст не здатний радіти життю, оскільки за будь-якою радісною подією він очікує приходу трагічних наслідків. Він не любить святкувати урочистості, особисті та державні свята, оскільки не очікує нічого хорошого. Навіть якщо привітання і будуть відбуватися, то він не буде вірити в їх щирість.

Песиміст живе в своєму світі, в який нікого не впускає. Він не бажає, щоб його розуміли і якось шкодували. Можна сказати, що песиміст відмінно себе почуває з тим, що дивиться на світ негативно, оскільки він завжди готовий до всього поганого. Він готовий жити в світі, де все погано, оскільки вже навчився не очікувати нічого хорошого.

Песимісти рідко досягають успіхів, оскільки вони не вірять в свої сили, а також не ставлять високі цілі, тому що не вірять в їх досяжність. Песимісти відмінно живуть в соціумі, від якого просто нічого хорошого не очікують. Вони можуть дружити і навіть будувати любовні відносини, тільки не очікують, що все це закінчиться чимось хорошим. Вони чекають зради і зрад, обману та інших негативних подій з боку тих, кому довіряють.

Можна сказати, що песимісти не тільки чекають всього поганого, але і часто самі провокують оточуючих на вчинення поганих вчинків. Іншими словами, песимісти своїми словами і вчинками самі штовхають оточуючих на те, щоб ті надходили погано. Песимісти в черговий раз отримують докази того, що нічого хорошого від даного світу очікувати не потрібно, коли своїми ж діями провокують негативні наслідки.

Хто такий песиміст.

Однак у песимістичного погляду є свої плюси. Світ може бути і хорошим, і поганим. У ньому відбуваються не тільки хороші, але і погані події. Тому песиміст завжди готовий відобразити будь-який негатив, при цьому тверезо дивиться на світ, не переживаючи такого стану, як розчарування. Його важко розчарувати просто тому, що він тверезо дивиться на події, особливо негативного характеру.

Досить часто люди проходять через ситуацію, коли вони відчувають шок, нервове потрясіння від того, що відбувається. Їм щось пообіцяли, але обдурили. Їм говорили про одне, а виявилося зовсім інше. Що таке розчарування? це усвідомлення того, що відбувається насправді. Ви вже починаєте бачити те, що відбувається таким, яким воно є насправді. Ви вже вірите не брехливим словами, а вчинкам людини. Можна сказати, що ви не розчаровуєтеся, а нарешті починаєте тверезо дивитися на те, що відбувається.

Розчарування або тверезий погляд на те, що відбувається? це два стани одного і того ж явища. Розчаровуючись, ви нарешті дивитеся на світ тверезо, ясно, без «рожевих окулярів». Але оскільки слово» розчарування «несе якийсь негативний відтінок, то більш відповідною йому заміною було б словосполучення»тверезий погляд на те, що відбувається». Ви не розчаровуєтеся, тобто не впадаєте в депресію, не сумуєте, не плачете, а починаєте дивитися тверезо і ясно на те, що з вами в житті відбувається. Ви перестаєте обманювати і вірити словам людей, які можуть брехати. Ви нарешті починаєте дивитися на те, що відбувається в реальному світі, спостерігати за вчинками людей, бути спокійними, аналізувати все в прямому сенсі слова і розуміти реальність.

Розчарування настає тільки у тих людей, які обманюють самі себе. Не має значення, обманюєте ви самі себе або вас обманюють, в будь-якому випадку ви піддаєтеся на обман власного розуму або слів оточуючих. І розчарування — це якесь протверезіння п’яної людини. Ви були п’яні від обману, а тепер протверезіли, прийшли в себе, зрозуміли істину. Але давайте будемо оптимістами: насправді ви не розчарувалися, а нарешті подивилися правді в очі і побачили реальність, що сильно суперечило тому обману, в який ви вірили. Тому розчаруватися (або тверезо подивитися на те, що відбувається) краще, ніж жити в обмані, коли люди користуються і маніпулюють вами.

Хто стає песимістом?

Неможливо сказати, хто стане песимістом у майбутньому. На це впливає безліч факторів: оточення, спосіб мислення і життя, переконання, стан нервової системи, риси характеру та ін.людина в деякій мірі сам вибирає, ким йому бути і як дивитися на світ. Песиміст-це людина з негативним поглядом на світ. Він помічає погане, негативне, неприємне. Однак це не робить його хворим. Він може в будь-який момент змінитися, особливо якщо цьому сприятимуть навколишні обставини і люди.

Хто такий песиміст.

Людина з важким дитинством або складними подіями в молодшому віці може стати песимістом, так і оптимістом. Багато що залежить від внутрішнього рішення людини, на чому він більше уваги буде акцентувати.

Песимістами часто стають люди нерішучі, невпевнені в собі, з низькою самооцінкою, а також ті, у кого було занадто важке дитинство. Багато закладають батьки. Якщо мама і тато були песимістами, то у дитини теж виробиться такий же погляд на світ.

Чи погано бути песимістом? насправді песимізм в деякій мірі корисний, оскільки дозволяє людині дивитися на негативну сторону життя, спокійно на неї реагувати і навіть вміти з нею справлятися. Песиміст краще за всіх вміє переживати негативні події. Але важливо тут наступне: песимізм не повинен впливати на якість життя індивіда. Є песимісти, які своїми поглядами починають робити погані вчинки і оточувати себе тільки негативом. Ні до чого хорошого це не призводить. Набагато краще було б, якби песимізм допомагав людині бачити не тільки хороше, але і погане в цьому житті і готував до будь-якого розвитку подій і реакції на нього.

Підсумок

Песимізм – це спосіб мислення і погляду на навколишній світ. У ньому немає нічого поганого, якщо тільки людина не тільки їм керується, але і вміє позитивно дивитися на навколишні події і явища.

Песиміст-людина, погляд на життя якого спирається на негативізм, зневіру і заперечення будь-яких позитивних змін. Песимізм же — в прямому значенні-найгірший погляд на життя.

У повсякденному сенсі песимістичні настрої сприймаються людьми як життєва філософія, що виділяє в оточенні тільки негативні риси. У той же час нерідко песимістами помилково називають людей, які розглядають будь-які події з різних ракурсів. Як приклад: че гевара-народний визволитель, але також він звичайний терорист.

Ця точка зору на життя – цілком поширене і нормальне явище, яке, в принципі, не пов’язане з професійним або соціальним статусом людини. Здебільшого «чистий» песимізм не зустрічається, а перемежовується і з оптимістичними поглядами і позитивними оцінками реальності.

песимізм у суспільстві

Здебільшого, з точки зору суспільства, песимізм є ненормальною установкою, але тут мова йде про чистий песимізм. Як відомо, погляди на багато речей обумовлені нашим досвідом, контекстом ситуації і навіть фізичним благополуччям.

Для людей, хто не раз стикався з розчаруваннями, рядовими проблемами, неуспіхами, песимізм може стати «звичною» установкою, яка буде визначати погляд на речі. Наприклад, регулярно відчуває проблеми зі спілкуванням людина в підсумку може почати оцінювати свої шанси на побудову міцних відносин негативно, а що найголовніше – для цього є реальна грунт. У той же час за маскою песимізму може ховатися купа інших психологічних проблем, які заміщаються людиною з багатьох причин.

Хто такий песиміст.на рівні суспільства можуть відбуватися такі ж зміни. Сучасну позицію соціуму можна охарактеризувати як позитивістську, вона культивується самою культурою. Тому люди, які негативно оцінюють деякі звичні для конкретного суспільства цінності і точки зору нерідко потрапляють в категорію песимістів.

Те ж саме стосується і оцінки будь-яких перспектив. Говорячи мовою бізнесу песиміст-це людина, яка не вірить вУспіх підприємства. Але в той же час така людина потрібна команді, оскільки так званий здоровий песимізм – це вміння передбачити найгірші наслідки чого-небудь. У звичайному житті вміння прогнозувати наслідки своєї діяльності-найважливіший навик. І багато людей, збираючись зробити що-небудь, зважують всі негативні варіанти, лише потім шукаючи позитивні сторони своїх дій. Саме таких людей часто і називають песимістами. Чи є їхні погляди на життя реально негативними-незрозуміло, але їх спосіб оцінювання (спочатку ризики, потім вигоди) представляє їх суспільству саме в цьому світлі.

норма і патологія

Отже, кожна людина-це і песиміст, і оптиміст в одному флаконі. Здатність перемикатися з поганого на хороше і навпаки – важлива риса гнучкого і успішної людини.

Але в той же час песиміст може стати таким через деяких несприятливих факторів. Ось деякі з них:

  • власна соціальна некомпетентність людини;
  • депресія;
  • астенія;
  • страхи, фобії;
  • несприятливий контекст життя.

Хто такий песиміст.перший випадок-це песимізм, пов’язаний з запереченням, невизнанням своїх слабких сторін і проблем. Ця причина, як і інші, пов’язана з субдепресивними станами, коли людина не може вбудуватися в будь-яку групу з причин, прихованих в ньому самому. Це може бути нерозвинена комунікативна компетентність, надмірна замкнутість, невпевненість, установки на власну неповноцінність.

При цьому важливо, що реальні причини своїх негативних оцінок чого-небудь не усвідомлюються. Наприклад, людина просто не бачить сенсу і перспектив в спілкуванні, при цьому не розуміючи, що реальні труднощі у взаємодії з іншими пов’язані з його соціальними страхами.

Простіше кажучи, песиміст використовує раціоналізацію, знаходячи величезну кількість «тому, що…» для пояснення своїх негативістських поглядів на щось, але не намагаючись побачити проблему в собі.

Інші дві причини – це астенія і депресія, які нерідко пов’язані. Песимістами стають люди, яких низка життєвих подій підводить до межі зневіри. Наприклад, втрата роботи, проблеми зі здоров’ям і втрата близької людини розташовані послідовно і близько в часі можуть стати причиною негативної оцінки свого майбутнього («народжується» песиміст), а який-небудь наступний негативний фактор може стати тригером депресії і маніакальних станів. У клініці депресій подібні сюжети не є рідкістю.

Хто такий песиміст.астенія як причина песимізму пов’язана, в першу чергу, з нестачею ресурсів для успішного функціонування. Коли у людини не залишається сил щоб робити щось, цілком очевидно, що він починає оцінювати свої перспективи в негативному світлі. Однак при певному відпочинку і відсутності додаткових стресорів такі «втомлені» песимісти швидко повертаються до свого нормального стану.

Що стосується фобій і тривоги, то тут песиміст стає таким через невпевненість, яка супроводжує страхи, а також через острах проявити свої «слабкості» широкому суспільству. В даному випадку песимізм є побічним ефектом від інших психологічних проблем.

Питання лікування

Чи потрібно лікувати песиміста? здебільшого-ні, це не хвороба. Звичайно, песимізм може бути симптомом інших проблем, проте як окреме явище він рідко вимагає особливої корекції.

Зокрема, песимістичний настрій нерідко зустрічається серед підлітків. Негативізм, як характерна риса цього періоду – нормальне явище, проте тут важливо не підживлювати його. У підлітковому віці песимізм нерідко проявляється лише в спілкуванні зі світом дорослих, оскільки відбувається перше глобальне відділення «я» від батьків і дітям необхідно створити будь-які критерії відмінності себе від батьківських фігур.

Хто такий песиміст.у разі ризиків депресії, песимістом стають поступово, в оцінках того, що відбувається у людини починає з’являтися все більше негативізму. В общем-то, більшість людей самостійно виходить з такої емоційної ями, проте коли існують реальні загрози розвитку депресивних розладів, необхідно задуматися про профілактику. В першу чергу-це відновлення режиму праці та відпочинку, а при необхідності – психологічний супровід у важких ситуаціях.

Вкрай важко переконати людину в тому, що все буде чудово, коли його картина світу валитися. Однак можна допомогти пережити цей період і не дати жертві обставин опинитися в лещатах депресії. Допоможуть, зокрема, психологічні групи і робота з екзистенціальним терапевтом.

І нарешті, якщо песиміст вже сформований тривалим досвідом, то необхідно проводити корекційно-навчальну роботу під наглядом психолога-тренера. Простіше кажучи, песиміст повинен бути навчений навичкам оцінки ситуації з різних сторін. Подібне навчання можна порівняти з розвитком навичок переговорів, коли людина вчиться розмовляти з самим собою.