Принцип загартовування.

134

» мимоволі викликає асоціації з купанням в ополонці, обливанням крижаною водою і стрибками в замети. Однак підвищувати стійкість організму до захворювань і стресів можна і менш екстремальними способами, головне – регулярність і поступовість.

Що таке загартовування

Загартовування – це комплекс впливів природними природними факторами на тіло людини з метою посилити адаптаційні та захисні здібності. Сонце, повітря і вода допомагають організму протистояти інфекціям і легше переносити всілякі кліматичні неприємності.

Як після ванни. Ці прислів’я з високим гігієнічним тоном також включають загартування. Остання з цих прислів’їв застерігає від будь-якого перебільшення, включаючи зміцнення. «існує межа, яка ніколи не повинна бути перевищена», — йдеться в іншому прислів’ї. Це рецепт «мистецтва життя». Той, хто вирішив стримати своє тіло, повинен це усвідомити. Однак не слід ухилятися від благотворного впливу затвердіння на здоров’я людини. Краще затвердіти, ніж захворіти. Це прислів’я стало назвою путівника.

В іншому випадку: «два шлюби і третій шлюб», — попереджають песимісти. Питання про теплоту ніг і голові був присвячений більше ста років і деяким прислів’ям. Притчі «теплі ноги-крута голова» повинні пропонувати переконливість і контроль, а не необхідність остигати. Так як захищатися від холоду?

З давніх-давен практикуються водохресні купання, лазневі процедури з зануренням в холодний чан, повітряні ванни для немовлят – не що інше, як «інтуїтивні» гартують заходи. Наші сучасники зміцнюють імунітет усвідомлено, адже цей метод оздоровлення давно науково обгрунтований, і користь не викликає сумнівів.

Відео: загартовування холодною водою. Як правильно загартовуватися

Що вони говорять про прислів’я? не дай бог, ми не повинні загартувати, — кажуть противники умертвіння свого тіла»святий дух не видаляє накип, і святий дух, повернеться в мулі». Вітер руйнує, але замінює людину на роботі. Притчі підкреслюють одну і іншу її характеристики. «вітер батько і мати води» — хваліть вітер і воду один « «просто підірвіть вас злим вітром» — вони кинули в гнів інших. «він боїться вітру» — вони додають інших. Ми можемо бути принижені через бідність і її відсутність. Вони, нарешті, кажуть, що вони хвалять фізичну активність.

Особливо рекомендується загартування в поєднанні з ходьбою, спортом або туризмом. На додаток до прислів’їв і рим, також автори пісень повертаються до теми загартовування тіла. Найвідоміша пісня, яку мелодії склали ізаак дунаєвський — » якщо ви сієте щиро безсоромно». Якщо ви сарказм щиро безсоромно, але краще відразу ж опануєте. Гей, приятель, більше життя, просто зроби крок, підніми очі і рушайте вперед. Приспів: щоб зберегти своє тіло і дух молоді, все ще, чи є це спекою, це мороз, ти до мети, стоїш своїм тілом, як сталь.

Загартовування як тренування адаптаційних процесів в організмі

В основі грамотного загартовування – спостереження за реакцією організму на стресові впливи. Слабкий відповідь не дасть потрібного результату, надмірний – завадить нормальному відновленню. Середня реакція-те, що потрібно: гартує фактор виштовхує організм із зони комфорту, але не порушує процес адаптації.

Рух є незамінним фактором для нормального розвитку молодого тіла. Діти та підлітки спонтанно і підсвідомо виявляють великий ентузіазм щодо руху в кожній формі, особливо в повітрі. З тими ж мотивами-необхідністю руху-приходить здоровий імпульс молоді до спорту. Дитячі садки і школи здійснюють свої програми в цьому відношенні. З іншого боку, проблема зміцнення і тонізуючого руху серед літніх і літніх людей набагато гірше. Тут спостерігається явище широко поширене небажання повітряного руху, яка часто приймає форму неправильних форм відпочинку, всупереч концепції гігієни, відпочинку після наклепу і принципів.

На практиці це виглядає так. Опустіть руку в холодну воду і стежте: шкіра блідне, потім – червоніє і поколює, а якщо продовжите «екзекуцію» — синіє. Що відбувається? через різку гіпотермії судини стискаються (кров відливає). Через деякий час-адаптуються до нових умов і розширюються, щоб за рахунок припливу теплої крові захистити шкіру від переохолодження. Якщо не припинити екстремальний вплив, приспособленческіе здатності організму скоро закінчаться – остигнула кров з капілярів знову віділлє, рука зблідне, і ви почнете замерзати – відчуєте озноб тіла.

Всеношна карткова гра в димчасто кімнати, не кажучи вже про зловживання алкоголем в недільних поїздках і т.д. — тоді ми не займаємося розвагами і відпочинком, але з більш-менш свідомою втратою здоров’я. В результаті такого «відпочинку», не звертаючи уваги навіть до здоров’я, втома підсумовується з наслідками антисанітарних спосіб життя, не викликаючи ряд негативних змін в організмі, без сумніву, прискорює процес старіння. І ми дбаємо про збереження фізичної форми зрілих людей якомога довше.

Дорослі тіло вимагає вправ і свіжого повітря не менше, ніж тіло молодого, і тому, що рух повітря не тільки затримує процес старіння, але ефективно підвищити імунітет проти багатьох захворювань або захворювань, виходячи зі споживання віку як вираз тіла. Тіло може витримати багато людей, може довго витримувати великі навантаження і працювати в антисанітарних умовах, але довгий час — це не означає, постійно, особливо коли ви не протидіють. Ми знаємо, що сучасна цивілізація, безперервно, неспокійний пік, особливо в містах, малорухливий спосіб життя, автомобільний прогрес, надмірний шум і т.д. — викликають ряд серйозних, несприятливі зміни в організмі людини, у вигляді хронічної втоми, особливо нервової системи.

Багаторазове повторення циклу «звуження-розширення» тренує судини і шкірні покриви. Гартують процедури не повинні викликати тремтіння і посиніння. Легка почервоніння — і переходите до контрастної температури.

Основні принципи загартовування

Загартовування – система зі своїми принципами і правилами. Без їх дотримання виходить протилежний ефект, і організму наноситься непоправної шкоди. Нерозумно сподіватися, що пірнувши без підготовки в крижану купіль, ви відразу придбаєте «богатирське» здоров’я. Швидше – простынете. Не виключено, що «моржування» — не ваш метод. Прислухайтеся до свого тіла, і виберіть те, що більше підійде.

Ми також знаємо, що в наш час людська чума «№ 1» — це хвороба серця, яка присутня у всіх сучасних цивілізованих суспільствах. Отже, виникає необхідність в ефективних контрзаходах. Багато людей не бояться вживати тютюн або алкоголь, які є отруйними для нервової системи, серця, печінки і т.д. І страху руху, фізичних вправ, які нібито негативно впливають на серце, і свіже повітря, як повідомляється застудитися. Одним з найпотужніших і ефективних превентивних заходів з протидії негативним наслідкам сучасної цивілізації і, на жаль, досі недооцінюється, є вправа на відкритому повітрі у формі вправ.

Перш ніж приступати до практики, вивчіть правила системи. Отже, 7 заповідей загартовування:

  1. підготовка. Загартовування-стрес для організму, і не варто кидатися в нього з головою. Підготуйтеся до процедур морально і фізично: переконайте себе в користі, настойтеся на терплячу систематичну роботу. Не акцентуйте увагу на очікуваному дискомфорті – він короткочасний і не небезпечний для здоров’я. Не забудьте порадитися з лікарем, якщо у вас є хронічні захворювання.
  2. регулярність. Процес загартовування не терпить перерв. Якщо почали, робіть процедури систематично. Пропустіть кілька днів, і всі зусилля підуть нанівець.
  3. контрастність. Різкі коливання температур-частий провокатор простудних захворювань. Варто вийти на мороз з опалювального приміщення, і переохолодження гарантовано. Щоб організм не впадав в шок від теплових перепадів, розміщуйте його в такі умови штучно — під час гартують процедур. Головне завдання — не піддавати себе впливу екстремально низьких і високих температур, а створювати контрастну навантаження. Так тіло звикне без втрат переносити перехід з холоду в тепло і назад.
  4. поступовість. Навіть якщо хочеться скоріше побити рекорди тривалості плавання в льодах, просувайтеся до мети повільно і поступово. Почніть з невеликого і короткочасного зниження температури: включіть душ 15°с і постійте хвилину. Наступного разу продовжите процедуру до 5 хвилин. Звикнете-знову знижуйте градус.
  5. індивідуальна схема. У кожної людини-свій поріг чутливості до температури. Якщо для вас 15-градуснаВода здається комфортною, стартуйте з більш низьких цифр. При слабкій терморегуляції не поспішайте і почніть з душу трохи прохолодніше температури тіла.
  6. комплексний підхід. Загартовування часто починають з ножних і ручних обливань, але зупинятися на цьому не варто. Задійте все тіло і не забувайте використовувати різні процедури: обтирання, контрастний душ, парну, повітряні ванни.
  7. універсальність. Гартуватися ніколи не рано і не пізно. Цей спосіб оздоровлення підходить людям будь-якого віку і стану здоров’я. Потрібно лише врахувати індивідуальні протипоказання і знайти для себе оптимальний вид процедур.

Методи загартовування

Найбільш доступні і поширені методи загартовування:

Це завдання відновлення тіла, розслаблення і тонізації тіла і посилення його імунітету. З цієї причини в більш старшому віці рух не менш необхідно, ніж в молодому віці. У більш старшому віці процеси метаболізму відносно повільні. Тому попит на енергоносії нижчий. Таким чином, отриманий небажане відкладення шару жиру у жінок на стегнах, а у чоловіків в шлунку, як енергетичний баланс -. Між поживною цінністю раціону харчування, а їх споживанням-необхідно застосовувати додатковий стимул у вигляді збільшення трафіку, наскільки це можливо у відкритому повітря.

  • повітрям;
  • водою;
  • сонцем;
  • паром.

У кожного з них – свої плюси і мінуси, а також протипоказання.

Аэрозакаливание

Повітряні ванни – універсальний спосіб зміцнення здоров’я. При певній температурі повітряні маси благотворно впливають на все тіло людини: для початку підійде 15 — 18, з часом — 10 — 12°с.

Ефект цих методів лікування може бути збільшений шляхом обмеження прийому їжі, але в більшості випадків це складно, тому що здорова людина з нормальними трудовими звичками володіє хорошим апетитом, і важко відмовитися від голоду і спраги. Тому, утримуючись від супу і їдячи печиво з кавою або чаєм, як це роблять деякі жінки, не змінюється факт збільшення ваги через введення надлишкових калорій. У свою чергу, вага збільшує небажання рухатися, в той час як нерухомість змушує жир продовжувати накопичуватися в організмі і так знову.

Провітріть кімнату, роздягніться. 15 — 20 хвилин залиште шкіру «дихати» прохолодним повітрям, якщо відчуваєте озноб – порухайтеся, зробіть зарядку. Поступово доведіть тривалість процедури до 2 годин, поєднуйте з гімнастикою.

Перші результати ви відчуєте вже через тиждень регулярного аерозакалювання: нормалізація сну, бадьорість, врівноваженість нервової системи, поліпшення терморегуляції.

Таким чином, існує замкнуте коло, яке призводить до ослаблення системи і більш раннього зниження придатності, до старіння завчасно. Звичайно, це не закінчується негативним ефектом відрази до руху. Звуження трафіку тільки до вашої звичайної повсякденної рутини, особливо для розумових працівників, призводить до слабкості і слабкості м’язів. Це супроводжується вже згаданою жировою тканиною тіла і, отже, частковим накопиченням жиру в м’язах, яке, як ви можете здогадатися, також негативно впливає на фізичну працездатність організму і його здатність.

Аквазакаливание

Вода-оптимальний засіб загартовування, що дає швидкий і помітний ефект. Починати варто з вологих обтирань, потім перейти на контрастний душ – для середньостатистичної людини цього достатньо. Любителі моржування можуть намагатися плавати у відкритих водоймах круглий рік.

Він також знаходить своє відображення в пасивній частині системи руху: суглобові зв’язки стають в’ялими, вони погіршують свою роботу, звідси і схильність до метеоризму і т.д. Інші системи, які негативно впливають на відсутність або обмеження руху, — це серце і легені. Ефективність і потужність серця через обмеженість руху значно знижуються. Ось чому, між іншим, ми збираємося пройти кілька кроків до трамвая або автобуса. На додаток до суб’єктивного відчуття обмеженого фізичного навантаження, що проявляється як задишка в серці, особливо великі кровоносні судини, відкладення жиру на внутрішній стороні судин і осадження солі, кальцію, що викликає склероз бляшок.

Водні процедури приймайте на розпалене тіло-зробіть вправи і вирушайте під душ. Початкова температура води — 30 – 35°с, навколишнього повітря – не нижче 18°с.кожні 3-5 днів охолоджуйте воду на 1 градус.

Для обтирань використовуйте теплі вологі рушники, рекомендована кімнатна температура – 20 — 25°с. Обтирайте тіло за 5 хвилин щоранку протягом 2 – 3 тижнів, після чого переходите до обливання 30-градусною водою. Процедуру закінчите розтиранням шкіри рушником до почервоніння. З звиканням переміщайтеся для загартовування на свіже повітря, поки дозволяє погода. Взимку віддайте перевагу душу.

Це, між іншим, також вираз старіння тіла. Помірне, систематичне рух робить позитивний вплив на гальмування цих процесів і навіть під впливом руху, вони іноді повністю вщухають міміку важкої хвороби серця. Відсутність руху в легенях призводить до зниження дихальної здатності. Це в першу чергу відбивається на зниженні здатності легенів. Дихання стає поверхневим, вентиляція легенів знижується, тому здатність подавати кисень в організм обмежена. У той же час систематичне, посилений рух підсилює дихання, зміцнює дихальні м’язи, робить роботу легенів більш економічною — і в той же час значну — збільшення легкості.

Прохолодні зрошення доповніть теплими. Контрастний душ з діапазоном 5-20 °с тонізує шкіру і судини, бадьорить, зміцнює імунітет, знімає втому. Кращий час для водних процедур – ранок, а починати загартовування бажано в літні місяці. Людям старше 60 років і хворим з серцево-судинними патологіями обливання і холодний душ протипоказані.

Як ви можете бачити, для правильного і здорового функціонування дорослого тіла необхідно використовувати деякі додаткові форми вправ-фізичні вправи , які сприяють підтримці повної придатності тіла протягом багатьох років. На думку деяких авторів, люди, які систематично займаються спортом для себе» для здоров’я», біологічно молодше своїх однолітків на 10 років, вони більш ефективні. Медичні спостереження повністю підтримують цю точку зору. Тому пам’ятайте-вправи необхідні для всіх людей, особливо сидячих.

Загартовування водою дає приємний побічний ефект: сприяє зниженню ваги, розгладженню целюліту і поліпшенню структури шкіри.

Зимове плавання

Так зване моржування – окремий вид загартовування. Воно досить екстремально і підходить не всім. Не рекомендується плавати в крижаній воді літнім, людям із захворюваннями серцево-судинної, дихальної систем, з гострими і хронічними інфекціями, нервовими розладами.

Регулярно практикуючи фізичні вправи, ви досягаєте власних записів про фітнес, зазвичай дуже скромних в порівнянні зі світовими рекордами, але не менш цінними для їх власників. Досягнута особиста фізичне навантаження поряд з іншими позитивними рисами, які дозволять вам рухатися на сонці, в чистому повітрі з одночасним застосуванням водних процедур, зробить ваше тіло більш ефективним і пружним і менш сприйнятливим до атмосферних змін. Загартована людина набагато легше справлятися з кожною обставиною життя.

Не чекайте водохресних морозів, щоб зануритися в перший раз. Почніть плавати у відкритому водоймі з осені. Розімніться, пориньте і повертайтеся на берег. Інтенсивно розітріться рушником, одягніться, розігрійтеся рухом, випийте гарячого чаю. І ніякого алкоголю! до зими будете готові пірнути в ополонку.

Парові процедури

І сауна тренують адаптацію організму до спеки. Крім загартовування парна надає на тіло омолоджуючу, очищаючу і комплексну оздоровчу дію: виводить токсини, прогріває суглоби, лікує респіраторні захворювання, тонізує шкіру, судини. Російська лазня відрізняється високою вологістю, фінська сауна — більш спекотна і суха.

Тому ми не поспішаємо до глибокої води, особливо якщо вона як і раніше крихітна. Імунітет дитини повинен поступово зміцнюватися-дитина повинна поступово звикати до холоду. — толерантність до низької температури, яку ми можемо викладати навіть. Мороз не є протипоказанням виходити навіть з дуже маленькою дитиною, — пояснює доктор плескот. Рекомендації: новонароджені немовлята, що народилися взимку, зазвичай на першій прогулянці, можуть з’явитися на тижні життя, але якщо зима тепла, температура повітря не опускається нижче нуля, ви можетеСкоротити цей час до трьох тижнів.

Відвідування парної починайте з 2-3 хвилин на нижньому полиці, поступово доведіть сеанс до 10 хвилин. Не забувайте масажувати тіло віником, а після парилки – охолодіть в басейні або купелі. Взимку не забороняються снігові розтирання, але тільки не новачкам в загартовуванні.

У банних процедур багато протипоказань: варикоз, серцево-судинні патології, гіпертонія, шкірні хвороби, ендокринні порушення. Сухий пар діє м’якше-йдіть в сауну, якщо погано переносите російську парну.

Варто обговорити цю ідею раніше з вашою акушеркою під час. У перший день ми ходимо маленьким хлопчиком 15 хвилин, а в наступні дні поступово на чверть години довше. Ми можемо повторити той же день, — каже доктор марек плескот. Взимку найкраще ходити вдень, коли це найтепліше. З кожним днем ми продовжуємо час ходьби — зі старшою дитиною ви можете ходити до двох годин на день, якщо день сонячний і вітряний. Ви також можете знову вийти в той же день.

Зміцнення новонародженого — тільки здорова дитина

Вже ви можете виходити на прогулянки практично в будь-яку погоду, навіть якщо йде дощ або йде сніг. Здоров’я також має бути навколо малюка. Пам’ятайте, що затвердіння соска, тобто шляхом охолодження дитини, ви можете одночасно послабити його, полегшуючи інфекцію. «основним джерелом інфекції є інші люди, які найчастіше не усвідомлюють, що становить небезпеку для навколишнього середовища, особливо для», — говорить доктор марек плескот. — для зараження найлегше, тому що до 70% в разі тісного контакту з особою, 25% від руки, і в 5% на відстані.

Геліозакаліваніе

Сонячні ванни безпосередньо впливають на імунну систему за рахунок участі у виробленні вітаміну d. Насолоджуватися ультрафіолетом починайте з перших сонячних днів навесні. Тривалість процедури — 10-15 хвилин в ранкові години (не пізніше 11 ранку) з поступовим збільшенням сеансів.

Віддавайте перевагу розсіяному світлу. Прямі промені небажані при пухлинах, пошкодженнях шкіри, родимках, гінекологічних та ендокринних патологіях.

«тепличні» умови – те, що послаблює наш імунітет. Щоб організм знаходився в тонусі, зону комфорту необхідно зрушити в бік низьких температур. Звичний 20 – 22-градусний повітря в квартирі-занадто жарко з точки зору загартовування. Оптимально для дихання, роботи мозку і скелетних м’язів – не більше 18°с.

На вулицю одягайтеся по погоді, щоб уникнути перегріву і посиленого потовиділення. Краще надіти легкий і вільний комплект, а при необхідності – додати ще один шар. Часті провітрювання, прогулянки на свіжому повітрі, зарядка при відкритому балконі, щоденний контрастний душ – перші кроки до повноцінного загартовування.

Приділяйте увагу локальним зонам з підвищеною чутливістю. Це долоні і стопи, що містять масу рефлекторних і температурних рецепторів. Намагайтеся частіше ходити босоніж, руки мийте холодною водою, не надягайте рукавички при слабкому похолоданні.

Нездоровий спосіб життя зводить нанівець ефект від загартовування. Відмовтеся від алкоголю і куріння, знизьте споживання кави, в період інтенсивних процедур не навантажуйте організм високою фізичною активністю.

Дитину залучайте до загартовування з народження, якщо у педіатра немає заперечень за станом. Повітряні ванни, масаж і гімнастика голяка, поступове зниження температури води для ополіскування посилять дитячий імунітет і закладуть основи міцного здоров’я в майбутньому.

Введення

1. Основні принципи загартовування

2. Загартовування повітрям

3. Загартовування водою

4. Загартовування сонцем

5. Оздоровчі заходи в дитячому дошкільному закладі

Висновок

Список літератури

Загартовування — це науково обгрунтоване систематичне використання природних факторів природи для підвищення стійкості організму до несприятливих агентів навколишнього середовища. Загартовування повітрям, водою і сонцем як інструментами підвищення опірності організму різних умов зовнішнього середовища використовувалося з давніх часів. Практичну користь загартовування визнавали такі авторитети, як авіценна і гіппократ — прихильники використання в оздоровчих цілях холодних обтирань, душу і ванн. Методи загартовування новонароджених у скіфів описували геродот і тацит; є дані про традицію якутів обтирати новонароджених снігом, у деяких інших народів прийнято обливати немовлят холодною водою кілька разів на день, починаючи з перших днів життя. І в стародавній русі, за свідченням літописця нестора, вважалося чеснотою з самого раннього дитячого віку привчати тіло до холоду і негоди за допомогою лазні і купання в холодній воді. В основі ж сучасних уявлень про фізичний вплив гартують процедур на організм лежать праці видних діячів російської науки.

Яким же чином природні фактори надають гартує вплив на організм? для того, щоб зрозуміти, чому точно дозовані впливу природних факторів підвищують імунітет і працездатність людини, знижують вплив стресових ситуацій, слід знати фізіологічні механізми загартовування, теплорегуляцію організму (теплоутворення і тепловіддача).

Загартовування дозволяє організму зберігати працездатність і здоров’я в екстремальних умовах середовища. Тренування організму-випробуваний оздоровчий засіб, але для досягнення бажаного ефекту необхідно дотримуватися певних принципів загартовування — систематичності, поступовості і послідовності, обліку індивідуальних особливостей організму, поєднання загальних і місцевих процедур, переходу від простого до складного, дотримання активного режиму, використання різноманітних засобів і форм, самоконтроль.

Принцип систематичності. Гартують процедури повинні проводитися систематично: щодня, без тривалих перерв, так як тільки регулярність процедур забезпечує підвищення здатності нервової системи адаптуватися до мінливих умов зовнішнього середовища. Повторність впливу фактора необхідна, так як в цьому випадку роздратування потрапляють на сліди попередніх впливів, завдяки чому змінюється реакція організму на даний вид подразника.

Має значення і точне дозування сили і тривалості впливу подразника. Дослідження показали, що звикання до холоду відбувається швидше в тому випадку, якщо охолодження проводиться щодня по 5 хв., а не, наприклад, протягом 10 хв. Через день. Тривалі перерви ведуть до повної або часткової втрати придбаних захисних реакцій.

Принцип » від простого до складного» в практиці загартовування організму зводиться до застосування спочатку щадних процедур і поступового переходу до більш сильних впливів. Принцип поступовості і послідовності збільшення дозування впливів забезпечує досягнення бажаного результату, так як тільки підвищення вимог стимулює посилення стійкості організму до впливів.

Недотримання принципів загартовування може спричинити за собою погіршення здоров’я, тому при виборі процедур про це не можна забувати.

Так як реакція організму на гартують заходи неоднакова, при виборі дозування і виду процедур враховуються також вік, стан здоров’я та інші індивідуальні особливості людини. Наприклад, діти, люди похилого віку, а також ті, хто страждає хронічними захворюваннями або недавно хворіли, більш чутливі до впливу факторів зовнішнього середовища, ніж здорові дорослі люди.

Принцип поєднання загальних і місцевих впливів також базується на наукових даних. Незважаючи на те, що місцеві процедури надають не настільки сильну дію, як загальні, при яких впливу піддається вся поверхня тіла, правильне загартовування окремих ділянок тіла також ефективно. Особливо при використанні місцевих процедур для найбільш чутливих ділянок тіла-шиї, горла, ступень. Контрастні про-цедури, при яких відбувається різка зміна зігрівання та охолодження, дуже ефективні, але вимагають певної міри підготовленості організму.

Принцип активного режиму має на увазі підвищення ефективності загартовування при виконанні під час процедур фізичних вправ, так як дослідження показали, що фізичні вправи при загартовуванні холодом дають можливість компенсувати викликану охолодженням посилену тепловіддачу за рахунок зростаючої теплопродукції.

Підвищується стійкість організму тільки до того подразника, впливу якого він систематично піддавався. А тому різнобічне загартовування має на увазі вплив на організм повітрям, водою, сонцем, роздратування холодом і теплом. Той факт, що при загартовуванні за допомогою одного подразника організм стає, в деякій мірі, більш стійким і до впливу іншихПодразників, пояснюється загальними механізмами адаптації організму. І все ж, якщо ви хочете домогтися максимального ефекту, використовуйте всі форми і види загартовування.

Самоконтроль дає можливість оцінити, наскільки правильно підібраний режим загартовування. Якщо ви відчуваєте себе добре, у вас здоровий апетит і сон, ви відчуваєте прилив сил і життєвої енергії, значить, ви вибрали правильний режим загартовування. При появі будь-яких скарг треба скорегувати систему загартовування і порадитися з лікарем. У систематичному самоспостереженні може допомогти ведення щоденника самоконтролю, в якому щодня до, під час і після процедури реєструються пульс, частота дихальних рухів і вид процедури загартовування. Крім того, відзначається вага, в балах оцінюються самопочуття, сон і апетит. Але самоконтроль не замінить медичних обстежень, тому, якщо самопочуття погіршилося, слід звернутися за порадою до лікаря.

Температура повітря зазвичай нижче температури тіла, і тому повітря подразнює шкіру, слизові оболонки дихальних шляхів і знаходяться в них нервові закінчення — рецептори. При поступовому збільшенні цього роздратування набувається стійкість організму до температурних коливань.

Дитину треба привчати до свіжого повітря з раннього дитинства. На жаль, деякі батьки, побоюючись застуди, позбавляють дітей прогулянок, погано провітрюють приміщення. Особливо оберігають дітей, схильних до нежиті, грипу, ангіні, бронхіту. Їх посилено кутають, вмивають теплою водою, тримають в приміщенні. Природно, що, будучи позбавлені свіжого повітря, діти стають млявими, блідими, у них знижується апетит і розвивається недокрів’я. «тепличні» умови не оберігають дитину, а роблять його ще більш сприйнятливим до простудних захворювань.

Яка методика загартовування повітрям? перш за все необхідно систематично і ретельно провітрювати приміщення, в якому знаходиться дитина. Навіть в холодну пору року це треба робити не менше 3-4 разів на день. За відсутності малюка, наприклад, коли він знаходиться на прогулянці, добре провести наскрізне провітрювання, при якому відкривають не тільки кватирку, але і двері. Обов’язково слід провітрювати кімнату перед сном. Для того щоб уникнути в присутності дитини різкого припливу в кімнату холодного повітря, кватирку завішують 2-3 шарами марлі. У теплу пору року вікна або кватирки повинні бути відкриті постійно.

Дуже важливо оберігати повітря житлових приміщень від забруднення, підтримувати постійну температуру (18-20°с), не курити в кімнатах, де знаходяться діти.

Потрібно прагнути до того, щоб дитина проводила якомога більше часу поза приміщенням — на свіжому повітрі, причому не тільки влітку, але і взимку. Щоденна прогулянка в усі пори року не тільки в сонячну, але і в похмуру погоду повинна входити в режим дня дитини будь-якого віку. Відомий радянський педіатр акад. Г. Н. Сперанський писав, що день, проведений дитиною без прогулянки, втрачений для його здоров’я. Щоденні прогулянки зміцнюють нервову систему, покращують кровообіг, гартують і оберігають від рахіту.

Дитину, яка народилася влітку, якщо температура повітря не нижче 12-15°с, можна з перших днів життя виносити гуляти або укладати його спати в кімнаті при відкритому вікні. Якщо дитина народилася в холодну пору року, вперше його слід винести на прогулянку на 3 — 4-му тижні життя при температурі повітря не нижче мінус 5°с.до холодного повітря малюка привчають поступово. Спочатку прогулянки проводять на закритій веранді або в кімнаті з відкритою фрамугою або кватиркою. У перші дні їх тривалість не перевищує 10 хв, а потім її доводять до 30-45 хв.під час перших прогулянок на вулиці в холодну пору року дитину тримають на руках, а не возять в колясці або санках.

Дітей перших 2-3 місяців життя взимку виносять на вулицю при температурі не нижче мінус 10°с. У холодні дні прогулянки з ними краще здійснювати 2 рази на день тривалістю до 20-30 хв кожна, в більш теплу пору перебування на повітрі триває 45-60 хв і більше. У віці 3-6 місяці дитина може гуляти при температурі повітря до мінус 12°с, а до кінця року — навіть і при мінус 15°с. Взимку проводяться дві прогулянки загальною тривалістю від 1 год до 2 — 3 ч.

Діти у віці 2-3 років гуляють також 2 рази на день; мінімальною температурою для тренованого малюка є 15-16°с нижче нуля. У районах з більш холодною зимою, але менш вологим повітрям в безвітряні дні дитина може бути на повітрі і при більш низькій температурі. Дошкільнята і школярі повинні перебувати взимку на вулиці не менше 3-4 ч.

Для прогулянки по можливості вибирають місце, захищене від вітру, бо рух повітря підсилює тепловіддачу і сприяє переохолодженню, а сильний вітер ускладнює нормальне дихання. У морозні дні, щоб оберегти малюка від обмороження, доцільно змастити його обличчя чистим жиром, наприклад гусячим. При температурі повітря мінус 20°с прогулянку можна організувати вдома: дитину одягають і укладають в ліжко ближче до вікна, відкриваючи кватирку.

У теплу пору року дітям грудного та ясельного віку необхідно проводити на повітрі більшу частину дня, а дошкільнятам і школярам (у дні канікул) — майже весь день. Добре, коли діти на свіжому повітрі грають, сплять, а якщо дозволяють умови, то і їдять. Деякі батьки під час прогулянки ретельно закривають обличчя малюка краєм ковдри, зав’язують рот хусткою або шарфом. Цього робити не слід, так як дитина при такому укутуванні не дихає свіжим повітрям і сенс прогулянки втрачається.

Малюка одягають по сезону, не допускаючи ні охолодження, ні (про це часто забувають) перегрівання. Не можна надмірно кутати дітей, так як перегрівання так само шкідливо для їх здоров’я, як і охолодження: і те, і інше привертає до захворювань.

Діти дуже рухливі. Занадто тепло одягненому дитині важко рухатися, і він швидше мерзне, ніж одягнений легше, швидко втомлюється і потіє. Іноді у» дбайливих » матусь і бабусь малюк навіть в кімнаті одягнений у вовняний светр і теплі панчохи. У приміщенні дитина повинна носити порівняно легкий одяг.

Під час прогулянки дітям дають іграшки, спонукаючи їх до руху, особливо в холодну пору року. Взимку вони грають з мітелками, лопатками, катаються на санках і лижах. Якщо дитина швидко мерзне, прогулянку закінчують раніше покладеного терміну.

Повітряні ванни є ніжним, обережним і ефективним способом загартовування, коли на шкіру дитини впливають температура і рух навколишнього повітря і розсіяна сонячна радіація. В результаті в організмі виробляється здатність до розширення і звуження шкірних судин в залежності від потреби в тепловіддачі.

У літній час повітряні ванни проводять поза домом, в тіні, а в несприятливу погоду — в кімнаті при відкритих вікнах. У холодну пору їх проводять в добре провітреній, теплій кімнаті. При переодяганні маленькі діти залишаються роздягненими протягом декількох секунд. Цей термін корисно поступово збільшувати.

До регулярних повітряних ванн можна приступити, коли дитині виповнилося 2-3 міс. Влітку малюків роздягають і залишають лежати без одягу в ліжечку, яку в сонячні дні ставлять в тінь (під дерево, навіс, тент), в добре захищене від вітру і пилу місце, час від часу перевертаючи, щоб повітря діяло на всю поверхню тіла. Корисно поєднувати повітряні ванни з рухом: у дітей перших місяців життя — з масажем і гімнастикою, після 6 місяців — з грою в манежі або ліжечку. У віці 1 року і старше хлопців одягають в легкі трусики і надають їм можливість самостійно грати, бігати. Старшим дітям корисно поєднувати повітряну ванну взимку з 3-5-хвилинною ранковою зарядкою.

При перших ознаках охолодження дитини (поява «гусячої» шкіри, тремтіння, озноб) або млявості повітряну ванну припиняють. Після ванни дитина повинна бути бадьорим, веселим. У тих випадках, коли він після неї стає млявим і примхливим, процедуру слід тимчасово скоротити або припинити і звернутися до лікаря. Після поліпшення самопочуття дитини повітряні ванни, як правило, починають з тієї ж температури, при якій вони були перервані.

Для немовляти при повітряній ванні оптимальна температура повітря як в кімнаті, так і на вулиці — не нижче 22°с. Після відповідних тренувань ванну можна проводити і при температурі 20°с. Повітряні ванни для дітей старше півтора років починають при температурі не нижче 20°с, поступово знижуючи її до 18°с. Для загартованих дітей старшого віку повітряні ванни цілком допустимі навіть при 16°с, 15°с.

Перші повітряні ванни проводять, дотримуючись обережності, протягом не більше 2-3 хв для малюків першого року життя і 3-5 хв для дво — і трирічних дітей. Потім їх тривалість поступово доводять до 30 хв для дітей першого року життя і 45-60 хв для малюків 2-3 років. Найкраще робити повітряні ванни однакової тривалості 2 рази на день: вранці і ввечері. Старші діти в жарку пору року цілком можуть великуЧастина дня бути на повітрі в одних трусиках. Дошкільнята і школярі при температурі повітря 18-16°с починають повітряні ванни з тривалістю в 5-10 хв і доводять її поступово до 1-3 ч.у цей час діти повинні активно рухатися.

Найбільш сприятливий час для повітряних ванн влітку-проміжок між 8 і 18 ч.найкраще проводити їх після денного сну, але не раніше ніж через 1 год після сніданку і 2 год після обіду. Якщо повітряна ванна поєднується з сонячною, вона передує або завершує останню і завжди закінчується обливанням або душем. Повітряні ванни протипоказані різко ослабленому і лихоманить дитині. Легко збудливим і нервовим дітям їх дозволяють перед сном без будь-яких фізичних навантажень і не більше ніж на 10 хв.сон малюка після повітряної ванни стає більш спокійним і міцним.

Водні процедури-доступне і в той же час потужний засіб загартовування. Вода надає на теплорегуляцию сильніший вплив, ніж повітря тієї ж температури, так як її теплопровідність в 28 разів більше. В результаті вона забирає у організму значно більше тепла, ніж повітря. Згубний вплив безпосереднього охолодження слизової оболонки носа, глотки і гортані на захисні властивості мукоциліарного кліренсу, який зупиняється, а його захисний організм перестає діяти, що закономірно призводить до застуди. У цих випадках, захист слизової верхніх дихальних шляхів (вдп) від безпосереднього охолодження може попередити застуду. Однак навіть такі заходи захисту носа, глотки і гортані від їх охолодження не захищають від застуди, при охолодженні всього організму або окремих його частин. Особливо яскраво це проявляється при охолодженні ступень ніг, які через рефлексогенні зони на підошвах ніг, мають прямий зв’язок зі слизовою вдп. Завдяки саме цій рефлексогенній зоні ніг, охолодження підошов ніг викликають рефлекторну реакцію з боку слизових оболонок, у вигляді зупинки мукоциліарного кліренсу, як ніби відбулося місцеве охолодження вдп, що закономірно призводить до застуди.

Виявилося, що тренувальне охолодження підошов ніг не тільки успішно адаптує мукоциліарний кліренс до подібних навантажень, але і додатково активізується його для боротьби з простудною інфекцією. Тому, тренування холодом саме підошов ніг є для організму найбільш ефективним способом загартовування. Наприклад, щоденне обливання по пояс крижаною водою не дає такої вираженої стійкості до холоду, яку організм набуває після тренувального охолодження підошов ніг. Практичне використання тренувального охолодження ступень ніг дає найбільш швидкий (10-12днів) і ефективний результат по адаптації організму до холоду і вироблення стійкості людей до застуди від охолодження.

Досліди показали, що вже протягом першої хвилини після, занурення ніг в холодну воду починається зниження температури слизової оболонки носа.

Якщо ж людина систематично обмивав ноги прохолодною водою, його організм пристосувався до подібних температурних впливів.

Загартована дитина легше переносить раптову зміну тепла і холоду.

Під впливом водних процедур людина спочатку відчуває холод, шкірні кровоносні судини звужуються, кров відливає до внутрішніх органів, а шкіра стає блідою і холодною. Іноді з’являються так звана «гусяча шкіра» і тремтіння. Однак вже через півхвилини-хвилину судини розширюються, кров приливає до шкіри і виникає відчуття тепла-шкіра рожевіє і стає теплою.

При тривалому охолодженні після недовгого відчуття тепла шкіра знову блідне, навіть набуває синюшного відтінку, синіють губи і настає озноб. Ці явища вкрай шкідливі.

При загартовуванні водою потрібно сувора поступовість в зниженні температури, уважне спостереження за дитиною як під час процедури, так і після неї. Якщо після водної процедури дитина стає млявим або збудженим, у нього порушується сон, знижується апетит, зменшується маса тіла, то необхідно порадитися з лікарем. Загартовувати водними процедурами можна тільки здорових дітей.

Так само як і повітрям, загартовування водою поза приміщенням починають влітку: тепла вода оберігає ще не зміцнілий організм від охолодження, і продовжують систематично протягом усього року. Загартовування водою проводять на вулиці в добре захищених від вітру місцях, а в холодну пору року і у вітряну погоду влітку тільки в приміщенні з температурою повітря не нижче 19 — 20°с.важливо не допустити охолодження дитини перед процедурою.

В якості гартують водних процедур використовуються гігієнічні ванни, вмивання, обливання стоп, а також обтирання, загальні обливання, душ і купання.

Ванни, вмивання і обливання стоп. Академік г. Н. Сперанський не рекомендує навіть грудних дітей купати в дуже теплій воді, так як це зніжує дитячий організм. Температура води у ванні для дітей першого півріччя життя повинна дорівнювати температурі тіла 36 — 37°с, для дітей другого півріччя і більш старших 31°с.після ванни корисно облити дитину 2-3 л води з температурою на 1-2°с нижче тієї, що була у ванні. Згодом її знижують ще на 1-2°с.

Температура води для обливання після гігієнічної ванни спочатку дорівнює 36°с, а потім через 2-3 дні, знижуючи щодня на один градус, її доводять до 28°с. Потрібно уважно спостерігати за самопочуттям дитини під час і після обливань і в разі необхідності призупинити зниження температури води і чи зовсім відмовитися від цієї процедури.

Влітку гігієнічну ванну краще проводити на повітрі, знижуючи температуру води до 35-36°с.

З кінця першого року життя щодня вранці і ввечері обличчя, шию і руки (до ліктя) дитини вмивають прохолодною водою не нижче 18°с. З півтора років дитини щодня вмивають до пояса теплою водою 36° с, а потім її температуру поступово знижують до кімнатної. Дошкільнята і школярі миються до пояса самостійно. Після вмивання шкіру розтирають рушником, краще махровим, до легкого почервоніння. Якщо дитина звикла влітку вмиватися до пояса прохолодною водою, важливо зберегти цю звичку і в зимовий час.

З двох років перед сном щодня обливають стогони (місцеве обливання) спочатку теплою водою (36ос), а потім поступово знижують її температуру через кожні 2 — 3 дні на 1ос і доводять до 20-18ос. Для дошкільнят і школярів температура води може бути знижена до 15° с. Діти, яким проводять обливання стоп протягом усього року, зазвичай рідше хворіють на простудні захворювання.

Обтирання починають, коли дитині виповниться 6 міс. Ця досить ніжна і найбільш проста водна процедура також вимагає поступовості в зниженні температури води. До обтирання водою протягом 7 — 10 днів роблять розтирання рукавичкою з фланелі рук і ніг дитини у напрямку до серця, потім шиї, грудей, живого і поверхні тіла ззаду.

Починають обтирання теплою водою (35-36ос). Через кожні 5-7 днів температуру її знижують на 1°с і доводять для дітей першого року життя до 28-30о с.для двох — і трирічних малюків до 26-25°с. Обтирання дітей дошкільного віку починають при температурі води 33 – 32ос, поступово доводячи її до кімнатної. Однак вода не повинна бути нижче 16 — 17о с.у разі перерви в обтираннях знову починати їх слід водою тієї температури, яка була при останній процедурі. Після тривалих перерв обтирання відновлюють при більш високої температури води. Іноді за вказівкою лікаря додають сіль з розрахунку 1-2 чайні ложки солі на склянку води.

Обтирання слід проводити як в літній, так і зимовий час. Краще це робити після нічного сну, коли тіло дитини ще тепле. Обтирання роблять шматком фланелі, рукавичкою, спеціально зшитою зі спеціальної тканини або кінцем добре випраного рушники, намоченим і добре вичавленим. Обтирання виробляють в наступній послідовності: спочатку обтирають руки, потім ноги, груди і спину. Після цього малюка загортають в простирадло і насухо витирають до легкого почервоніння шкіри.

Загальне обливання і душ – більш сильні гартують процедури. Обливання починають з однорічного віку, а душ у вигляді щоденної процедури загартовування – не раніше півтора років. Якщо обливання або душ проводять в холодну пору, дитину привчають до них поступово. Влітку ж їх починають відразу, використовуючи садову лійку з сіткою або глечик, і влаштовують, як правило, на повітрі при температурі в тіні не нижче 18°с.взимку обливання або душ проводять вранці, після нічного сну, у ванній кімнаті. Температура в приміщенні повинна бути не нижче 18-19°с.нехай малюк помацає воду рукою і переконається, що вона не холодна і не гаряча. Зручно проводити обливання і душ в спеціально обладнаній кабіні, що захищає від вітру. При цьому важливо, щоб струмінь води не потрапляла на голову — висота її падіння на малюка до 3 років не повинна перевищувати 10 см, для дитини дошкільного віку вона може бути дорівнює 25-50 см.після обливання тіло витирають насухо і енергійно розтирають.

Як і інші водні процедури, обливання і душ вимагають поступового зниження через2-3 дні температури води з 36-35°с на 1°с щодня, доведення її для дітей 2-го року життя до 28-26°с, для дітей 3-го року-до 25-24°с.дошкільнятам температура води може бути поступово знижена до 22-20°с, а дітям 6-8 років — навіть до 18°с. Тривалість обливання або душа — не більше 1-2 хв. Не слід при обтиранні або обливанні мити шкіру милом, так як часте його вживання надмірно її сушить. Обливання і душ, розпочаті влітку, бажано продовжувати і в холодну пору року. Природно,що вони протипоказані значно ослабленим і хворим (лихоманить) дітям.

Купання-одне з найбільш сильно впливають на організм дитини і гартують його процедур, коли одночасно впливають світло, повітря, вода і руху. Однак щоб купання не принесло шкоди, приступати до нього можна після того, як дитину вже кілька разів обливали водою або він приймав душ.

Купання в річці, озері, морі починають не раніше дворічного віку, тобто тоді, коли дитина досить добре ходить. Перебіг має бути повільним, дно піщаним, а глибина такої, щоб вода доходила приблизно до колін. Не можна купатися в забруднених водоймах, поблизу місць водопою худоби. Разом з малюком у воді обов’язково повинен знаходитися дорослий. Щоб не налякати дитину і не викликати у нього негативного ставлення до купання, не можна кропити, насильно занурювати його в воду. Перед купанням тіло малюка попередньо зігрівають вправами або грою, проте не можна купати і розпалених, спітнілих дітей.

Купаючись, потрібно більше рухатися, тоді навіть прохолодна вода буде переноситися легко. Після купання дитини витирають насухо, одягають і відводять в тінь для відпочинку. Якщо він озяб, його змушують побігати. Сонячні ванни після купання неприпустимі.

Не рекомендується купатися натщесерце, а також раніше ніж через 1 — 2 год після їжі. Дошкільнятам досить скупатися один раз в день. Здоровим школярам в жарку пору року можна дозволити це двічі з перервою в 3-4 ч. Малюк знаходиться у воді спочатку не більше 3-5 хв, потім цей час можна збільшити до 8-10 хв. Добре загартованим школярам час купання можна продовжити до 20 хв.чим вище температура води і чим більше рухається дитина, тим довше він може перебувати у воді.

Тривале купання-до «посиніння» дуже шкідливо. Однак в повсякденному житті діти нерідко зловживають купанням, а дорослі ставляться до цього байдуже.

Температура повітря при купанні не повинна бути нижче 24-22°с, температура води для дітей до 10-12 років — 22-20°с, для дітей більш старшого віку — 20 — 18°с. Старшим дітям купання можна дозволяти при температурі повітря 18-20°с і води 15-16°с. Кращий час для купання — друга половина дня, особливо після 16 год, так як вода до цього часу добре прогрівається.

Найбільш сильний вплив на організм надають морські купання, при яких до температурного і механічного подразнення додається і хімічне. Курс морських купань, а вони дозволяються дітям не раніше ніж з 3 — річного віку, — 20-25 на місяць.

З 4-5 років під керівництвом і за допомогою дорослих дітей вчать плавати. Під час купання необхідно спостерігати за станом дитини. — при появі блідості, синяви губ, ознобу купання має бути припинено. Дітям, виснаженим, страждаючим різким недокрів’ям, активним туберкульозом, епілепсією, хворобами серцево-судинної системи, нирок і деякими іншими хворобами, купання протипоказано.

Іноді батьки цікавляться, чи можна парити дітей в лазні. Цього робити не можна. При посиленому зростанні дитини серце його несе велике навантаження. Надмірна спека збільшує її і може виявитися дуже шкідливою.

Проводячи з раннього віку розумне і систематичне загартовування організму дитини, батьки повинні з усіх неясних питань консультуватися з лікарем і завжди слідувати його порадам.

Енергія сонця у вигляді ультрафіолетових і теплових променів допомагає загартовуванню організму, покращує сон, самопочуття дитини, склад крові і обмін речовин. Шкіра краще протистоїть зовнішнім шкідливим впливам і регулює теплообмін. Ультрафіолетові промені підвищують захисні сили організму і є важливим засобом попередження і лікування рахіту.

Не можна забувати, що сонячні ванни — це сильнодіючі процедури, що можуть при невмілому використанні принести шкоду, зокрема викликати перегрівання, що в свою чергу знижує опірність організму і сприяє виникненню блювоти і проносу. Тому неприпустимо навіть найменше перегрівання, бо воно викликає запаморочення, слабкість, безсоння, втрату апетиту, головні болі, підвищену дратівливість, серцебиття, зниження маси тіла, а також захворювання очей і сонячні опіки. Останні дуже шкідливі, так як можуть підвищити температуру до 40°с. Тривале перебування дітей на сонці з непокритою головою може привести до сонячного удару.

Сонячні ванни дітям не можна проводити так, як це рекомендується дорослим. Діти до року в літню пору повинні перебувати в» мереживний тіні » дерев. Діти старше року приймають сонячні ванни під час гри. У перші дні тривалість їх не повинна перевищувати 5-6 хв. Поступово після появи засмаги їх можна збільшити до 10 хв.під час прогулянки сонячну ванну можна повторити 2-3 рази.

При появі у дитини млявості, різкого почервоніння обличчя, посиленого потовиділення і головного болю сонячну ванну треба перервати. При загальному нездужанні, підвищеній нервовій збудливості, виснаженні, малярії, туберкульозі, проносі, серцево-судинних захворюваннях сонячні ванни протипоказані. У зимовий час широко використовують штучні сонячні промені. За призначенням лікаря дітей опромінюють ультрафіолетовими променями ртутно-кварцової лампи.

5. Оздоровчі заходи в дду дошкільному закладі

У дду є достатній досвід нетрадиційного і контрастного загартовування дітей раннього віку. Це контрастні ножні ванни, контрастне обтирання, душ.

комплекс досить нескладних дій і процедур для найбільш ефективного загартовування організму зводиться до наступного: методика загартовування організму дітей: тренування до холоду краще починати з підошов ніг, за допомогою їх споліскування холодною водою, з подальшим розтиранням до почервоніння шкіри. Це споліскування ніг холодною водою стає найбільш безпечним і фізіологічним, якщо його роблять вранці після розігріву організму будь-якими фізичними вправами до появи поту(вологості) на лобі, коли з’являється природне бажання освіжитися. Через 7-10 днів такого споліскування ніг організм набуває первісну стійкість до навантажень холоду, а подальше продовження цих процедур робить стійкість організму до холоду більш вираженою. Для подальшого підвищення стійкості до холоду можна переходити на більш тривале обливання ніг до відчуття їх охолодження, з подальшим щохвилинним стоянням в холодній воді до 2-3 хвилин. Температура холодної води водопроводу, як правило, відповідає температурі на вулиці і тому, в достатній мірі тренує організм для захисту від сезонної застуди. Для посилення ефекту початкового тренування організму до холоду, особливо в осінньо-зимовий період, перед сном підошви ніг слід потримати в гарячій воді 10-15 хвилин, що підвищує ефективність охолоджуючої дії холодної води вранці. Однак, як не прикро, але придбана стійкість організму до охолодження поступово зникає приблизно через тиждень, якщо її не підкріплювати постійними тренуваннями. А за літній період, вся придбана взимку стійкість організму до холоду повністю зникає. Це обумовлено тим, що наш організм не володіє пам’яттю до захисту від холоду, як до інфекційних дитячих захворювань, які хворіють лише одного разу, а імунітет до них зберігається довічно. Тому процедури краще поводити цілий рік. 1). Найбільш поширеним методом, застосовуваним у дітей, є контрастне обливання ніг. Мета: профілактика простудних захворювань, позитивний ефект на м’язову, судинну, нервову системи, обмін речовин, настрій і сон.

Варіант №1.

Ставлять два таза так, щоб вода покривала ноги до середини гомілки. В одному тазу вода з температурою 38° с, а в іншому на 3-4°с нижче. Дитина спочатку занурює ноги в гарячу воду на 1-2 хв., а потім в

прохолодну на 5-20 сек. Число поперемінних занурень від 3 до 6. Кожні 5 днів температуру води в другому тазу знижують на 1° с, доводячи її до 18-10°с. У здорових дітей процедуру закінчують холодною водою, а у ослаблених — гарячою.

Варіант №2.

З вечора в тазик наливають 7 літрів води, яка до ранку набуває кімнатну температуру і її використовують для споліскування ніг після гімнастики. На наступний ранок, один літр холодної води в тазику замінюють, на один літр холодної водопровідної води. На другий ранок вжеЗамінюють два літри води з тазика на холодну водопровідну воду. Так поступово, до кінця тижня, вже вся вода в тазику стає холодною з водопроводу і тоді можна переходити на споліскування ніг прямо під холодною водою з-під крана.

Можна поступово переходити від споліскування підошов ніг, до обливання всіх ніг, потім по пояс і нарешті, до загальних обливань холодною водою з подальшим розтиранням рушником.

Правило: не можна обливати холодні ноги холодною водою (ноги попередньо зігріти).

Особливості:

Поступове зниження температури води;

Влітку процедуру проводити на вулиці;

Після обливання, вмивання шкіру насухо витерти рушником (краще махровим) до легкого почервоніння.

2). Загартовування повітрям

Мета: попередження і лікування рахіту, недокрів’я, зміцнення нервової системи, попередження розвитку попрілостей і пітниці, при поганому апетиті.

Особливості:

Систематично, щодня провітрювати приміщення;

Щоденні активні прогулянки на свіжому повітрі (ігри, санки) в захищеному від вітру і пилу місці;

Поступове збільшення тривалості повітряних ванн.

Протипоказання:

Ослаблені і лихоманять діти.

3). Загартовування сонцем.

Мета: попередження та лікування рахіту, підвищення захисних сил організму.

Особливості:

Не допускати перегрівання! захищеність голови дитини (косинка, панама)

Тривалість сонячних ванн в перші дні не більше 5-6 хв., поступове збільшення до 10 хв.

Протипоказання: загальне нездужання, виснаження серцево — судинні захворювання.

Поетапні оздоровчі заходи з елементами нетрадиційних способів загартовування.

1 етап: зазвичай починається в літній (осінній) час року, з переходом на зимовий. Біг, фізичні вправи на вулиці. Форма одягу по сезону. У теплу пору босоніж.

2 етап: заняття в спортзалі. Форма одягу: майка, труси. На тренажерах-масаж ніг.

3етап: обливання ніг холодною водою на масажних килимках. Спочатку ступні, потім до коліна і вище коліна. Розтирання стоп рушником. Одягаємо х / б шкарпетки + теплі .

4 етап: коли діти освоїли всі попередні етапи, в зимовий час 3 етап змінюється. Після занять в спортзалі: діти бігають босоніж по снігу, обливання холодною водою на вулиці, потім в приміщенні миття ніг водою кімнатної температури і обтирання. У літню пору так-же обливання водою на вулиці. Пиття: або» флорента » або чебрець і ін трави, ароматерапія, вітаміни. Так само в групах після денного сну-щодня масаж стоп масажним м’ячиком + дихальна гімнастика.

При проведенні гартують процедур слід керуватися наступними принципами: ранній початок, поступовість, систематичність і індивідуальні особливості дитини. Умова: проведені процедури не повинні викликати у малюка плачу або занепокоєння. Після процедури має бути гарний бадьорий настрій; і отримання повноцінного харчування.

Відомості щодо захворюваності дітей, що займаються у групі загартовування, за період 2003 р. – листопад 2005 р. Кількість дітей у групі здоров’я – 20 осіб.

Примітка: ∗ — кількість рецидивів у одного і того ж дитини.

Висновок: практичний досвід свідчить про позитивну динаміку гартують заходів. Зниження частоти захворюваності за рік: грз – в 1,7-2,8 рази; грві – в 2 рази; гострий ринофарингіт-2,4-3,5 рази; пневмонія-100%

Ці методи загартовування особливо корисні дітям, оскільки, вони не тільки гартують організм дитини, але і «оживляють»: поліпшується настрій, мислення, апетит, сон і сприйняття навколишнього світу.

Сонце, повітря і вода допоможуть їм захистити організм від багатьох захворювань.

На закінчення необхідно зупинитися на так званих фармакологічних методах загартовування. Йдеться про імуномодулятори, що підсилюють інтерфероноутворення, таких як продигіозан, левамізол, тимолін, т-активін і ін.деякі автори рекомендують використовувати їх для профілактики частих респіраторних захворювань у дітей раннього віку. Але, як правило, наукові дослідження, проведені з метою визначення ефективності імуностимуляторів у цієї групи дітей, стосуються тільки імунологічних показників до і після застосування препаратів, зокрема відзначається зниження рівня іде, наростання числа т-лімфоцитів. Однак практичний досвід свідчить про відсутність впливу лікування імуностимуляторами на рівень і динаміку респіраторної захворюваності, в той час як контрастне загартовування вже через рік сприяє зниженню частоти грві у дітей раннього віку в 3,5 рази.

1. А.а. Баранова «дитячі хвороби».москва, 2002 р.;

2. А. Ф. Тура»батькам про дітей». М. Медицина, 1980 р.;

3. Т. Н. Лопатіна»у вас росте дитина». Владивосток, 1991 р.;

4. А. А. Баранова » пропедевтика дитячих хвороб. М., медицина,

6. М. Крушинська» сестринська справа», №1, 2005 р.

Лист оздоровчих заходів, що проводяться в дду

П. І. Б._______________________________________________

Ds основний________________________________________

Дата народження ________________________________________

Ds супутній __________________________________

Адреса _______________________________________________

Лікуючий лікар д / к________________ м / с д / к ____________

Розробила:__________________________________