Сольовий розчин для перевірки схожості насіння. Перевірка насіння на схожість в домашніх умовах

130

Якісне насіння-запорука доброго врожаю, і від них залежить, як будуть розвиватися рослини на початковому етапі. Якість насіння визначається не тільки сортом, фірмою-виробником, але також терміном придатності, зовнішнім виглядом, вологістю і схожістю.

Варто відзначити, що свіжі (торішні) насіння мають кращі властивості, ніж старі, мають більш високий відсоток вологості і схожості. Вітчизняні насіння в більшості мають вологість до 20%, а зарубіжні – близько 3%, тому час від посіву до сходів зарубіжних насіння буде трохи більше.

Насіння різних рослин по-різному переносять зберігання, зібрані особисто або куплені, тому не зайвим буде перевірити їх на схожість і розсортувати. Перевірка насіння на схожість дозволить визначити відсоток здорових, якісних насіння, і на підставі цього будувати плани на наступні посіви. Звичайно, можна посіяти насіння і на постійне місце і через 1-2 тижні будемо бачити результати, чи треба підсівати нове насіння на місце непроклюнувшіхся чи ні. Однак час буде вже втрачено, і рослини будуть відставати в розвитку. Тому краще заздалегідь в домашніх умовах перевірити схожість насіння.

Варто відзначити, що у різних видів насіння різна схожість – найнижча від 35 до 55% у петрушки, кропу і пастернаку, середня від 60 до 70% у капусти, помідорів, буряка і селери, а найвища – до 95% — у гороху, ріпи і зернових культур.

Схожість насіння

Що ж таке схожість насіння? під цим поняттям мається на увазі здоров’я насіння, його сила, а також швидкість проростання в природних умовах, без додаткової стимуляції препаратами. Схожість визначається процентним ставленням пророслого насіння до загальної кількості.

Найкращим часом для перевірки овочевих і зелених насіння на схожість є лютий і перша половина березня, а насіння квітів можна перевіряти до травня.

Як перевірити насіння на схожість

Насамперед необхідно провести калібрування насіння – вибрати більші і повновагі, які будуть володіти великим потенціалом, ніж дрібні і деформовані. Візьміть 10 таких насіння для проведення перевірки на схожість.

Покладіть насіння на блюдце між двома шарами вологої тканини або паперу, поставте в темне місце при кімнатній температурі. Для збереження вологи, блюдце можна обернути поліетиленовим пакетом.

Щодня перевіряйте насіння, при необхідності злегка зволожуючи тканину, не допускаючи надлишку води, щоб насіння не закисли.

Через тиждень-два, в залежності від конкретного виду рослини, насіння повинні дати паростки. Виходячи з кількості пророслого насіння, визначають відсоток схожості, наприклад, проросло 5 з 10-50%, 8 з 10 – 80%…

Якщо відсоток схожості від 80% і більше-насіння якісні, і можна сміливо висівати цей вид, без відчутних втрат. При менших показниках слід застосовувати стимулятори росту, щоб насіння могли дати паростки або збільшувати густоту посівів з подальшим проріджуванням. А при схожості менше 30% висівати насіння не має сенсу.

Перевірка схожості насіння в підсоленій воді

  • також безпосередньо перед посівом (за 1-7 днів до посіву), можна перевірити насіння на схожість в підсоленій воді.
  • спочатку виберіть великі, здорові на вигляд насіння, відсіваючи пошкоджені, темні і деформовані.
  • в один літр теплої води насипте чайну ложку кухонної солі (виходить 5 процентний розчин солі) а потім помістіть у воду раніше відібрані насіння.
  • через дві години порожні і дефектні насіння виявляться на поверхні води, а повновагі опустяться на дно.
  • видаліть все спливли на поверхню насіння, а якісні, що знаходяться на дні ємності обполосніть від солі чистою водою і просушіть при кімнатній температурі.

При покупці або зборі насіння, які дали хороші результати по схожості і врожаю запам’ятайте сорт рослини і виробника, щоб в майбутньому з успіхом використовувати на своїй ділянці.

Нехай ваші насіння будуть початком вашої радості і здоров’я!

Дачники вже з нетерпінням чекають настання нового сезону і закуповують насіння. Але, купуючи нові, перевірте на схожість і ті, що у вас залишилися з минулих років

Якщо ви восени забули насіння на дачі, не переживайте. Схожість насіння від цього не постраждає, якщо в будинку було сухо, без різких коливань вологості повітря. Вважайте, що ви провели попередню загартування насіння.

Перед перевіркою насіння на схожість потрібно зробити якісну оцінку-сортування. Мета-видалити дрібні, щуплі, пошкоджені насіння, залишити великі, повновагі.

Сортування в рідинах

Насіння огірка, буряка, дині, гарбуза, як досить великі, сортують в чистій воді; насіння помідора, моркви, капусти, редису — в 3-5 %-ному (30-50 г на 1 л води) розчині кухонної солі.

Сортування насіння можна поєднати з знезараженням в міцному розчині марганцівки. Для підвищення щільності розчину кладуть вказану кількість кухонної солі. Насіння висипають в розчин невеликими порціями, ретельно (без збовтування) перемішують і витримують в розчині 10-15 хв.; осіли на дно-відціджують через тканину або сито, двічі промивають у воді і висушують, розсипавши тонким шаром на фільтрувальної або газетному папері.

Як бачите, метод нескладний, але аж надто тривалий за часом: підготовка розчину, промивка, сушка… Спростити цю копітку операцію допоможе стара дитяча забава, коли, потерши пластмасову ручку, змушують танцювати дрібні папірці.

Сортування сухим способом

Секрет в тому, що наелектризована від тертя пластмаса притягує до себе дрібні частинки. Саме це використовують при сухому сортуванні насіння. Розсипавши їх тонким шаром на аркуші паперу, проведіть наелектризованою паличкою з пластмаси, ебоніту, плексигласу на висоті 1-2 см.

Порожні, щуплі насіння притягнуться. Операцію слід повторити кілька разів, попередньо ворушивши насіння. Якщо до палички ненароком притягується здорове насіння, його слід струсити легким постукуванням пальця.

Визначення схожості насіння

Після сортування можна переходити до визначення схожості насіння. Для цього існує три способи.

Спосіб перший

Насіння дрібних розмірів — моркви, ріпи, капусти, крес-салату, щавлю, ревеню, петрушки, капусти, гірчиці, томата, кропу, перцю, баклажан, садових квітів перевіряємо таким чином: на блюдце розкладаємо змочені у воді паперові серветки, на них кладемо насіння (не більше 10 штук) і прикриваємо поліетиленовою плівкою.

Ставимо у відносно тепле місце, але температура там не повинна перевищувати 20-23 ºс. Щодня переглядаємо насіння і при необхідності додаємо воду. У міру проростання підраховуємо пророслі. Якщо з 10 насіння проросло 6-значить, схожість 60%. І ще, чим швидше насіння проростає, тим більше у них енергії.

Спосіб другий

Насипте насіння в підходящу ємність і залийте водою, ретельно розмішайте і дайте відстоятися 5-7 хвилин. Насіння, що опинилися на поверхні води, приберіть. Вони можуть бути порожніми, зіпсованими або висохлими.

Осіли на дно сміливо використовуйте для посіву, попередньо просушивши їх при температурі 20-25 ºc, схожість у них буде хороша. Так можна перевірити на схожість все насіння, крім насіння томата, редису і капусти.

Їх перевіряють по щільності не в воді, а в 3-5%-ному розчині кухонної солі. Просушити насіння можна за допомогою вентилятора.

Спосіб третій

Перевірка схожості насіння гарбуза, кабачка, гороху, патисону, огірків, буряка, бобів, квасолі, кавуна і дині проводиться в тирсі, які попередньо слід обробити окропом 2-3 рази через 20-30 хвилин.

Потім сирі тирса засипають в ванночки, лотки або невеликі ящики. Насіння розміщують рядами на відстані 2-3 см один від одного. Між насінням витримують проміжок в 1-1, 5 см. Після цього насіння засипають тирсою і гарненько трамбують. Якщо цього не зробити, то замість сім’ядоль на поверхні з’являться корінці.

Сприятлива температура для пророщування насіння — 23-27 ºc. Потім, як в попередніх способах, підраховуємо пророслі насіння і дізнаємося відсоток схожості.

25.03.2018

Привіт, шановні городники! у цій статті я вам розповім, як в домашніх умовах перевірити насіння на схожість і чому це слід зробити. Зараз в самому розпалі сезон посадки на розсаду і кожен, хто хоч що-небудь вирощує на своїх ділянках, хоче отримати гідний урожай. Так ось, щоб цього домогтися, в першу чергу потрібні насіння, які володіють високими посівними якостями.

До числа таких якостей відноситься їх життєздатність(тобто здатність до проростання). Часто буває, що насіння свіжі, але зберігалися при занадто низьких абоВисоких температурах. І ось в результаті такого зберігання вони не проростають. Проте, вони не втратили своєї схожості, а знаходяться в стані спокою. Вивести з цього стану насіння можна, по черзі впливаючи на них теплом і холодом(вдень тримати в теплі, а на ніч відправляти в холодильник).

Життєздатність насіння

Життєздатність насіння залежить і від їх визрівання, а також від здоров’я рослин, з яких вони зібрані. Тому на посів потрібно використовувати насіння добре виконані (не порожні), чисті, без пошкоджень і з рівномірним забарвленням оболонки.

Не слід брати для посіву і дуже старі насіння. Навіть якщо життєздатність, наприклад, у бобів, може зберігатися більше 10 років, при інших рівних умовах краще сіяти насіння не старше 5-річного віку.

Деякі городники помилково вважають, що у сімейства селерових швидше проростають старі насіння, тому що в них вже мало ефірних масел. Також існує думка, що огірки треба сіяти насінням другого-третього року(тоді утворюється більше жіночих(плодових) квіток.

У першому випадку насіння селерових навіть після дворічного зберігання сходять вкрай неохоче, а зійшли рослини все одно будуть слабкіше тих, які отримані зі свіжого насіння. Огірки, посіяні свіжим насінням, також будуть більш розвиненими і тому дадуть більший урожай, ніж рослини зі старого насіння. Вихід жіночих квіток у огірків, які виросли з застарілих насіння, дійсно може бути більше, проте далеко не всі ці квітки дадуть повноцінні плоди, оскільки у рослини на них просто не вистачить сил.

Схожість насіння

Інший показник якості насіння — їх схожість(здатність давати нормальні проростки). Вона залежить від умов їх вирощування, збору, зберігання, температури і вологості грунту при посіві. В першу чергу насіння повинні бути визріли, добре просушеними.

Чим частіше і сильніше коливання температури і вологості при зберіганні насіння, тим більше знижується їх схожість(при підвищенні вологості повітря на 8% вологість насіння змінюється в бік збільшення на на 1%). Тому важливо, щоб насіння знаходилися в приміщенні магазинів, де вони продаються, при постійній температурі. Тоді вони не будуть відволожуватися при зміні погоди. І, зрозуміло, на упаковках не повинно бути ніяких слідів патьоків, розпливлася фарби, що свідчить про те, що насіння намокали, а потім були висушені.

При зберіганні будинку насіння також слід тримати в стабільних умовах. Вони не повинні довго перебувати поруч з опалювальними приладами, наприклад, поблизу батарей опалення або на верхній полиці кухонної шафи: в умовах занадто сухого повітря може зародок може впасти в стан глибокого спокою, і насіння стануть туговсхожімі.

Визначення схожості насіння

При посіві невеликих партій насіння в домашніх умовах визначати схожість необов’язково. Але, якщо у вас закралися сумніви з приводу їх якості, а засіяти потрібно велику площу, то схожість доцільно перевірити.

Для визначення схожості можна проростити насіння в невеликих мисках, тарілках, блюдцях або лабораторних скляних чашках петрі. На дно укладають відрізок промокального паперу. Відмінно для цієї мети підходять паперові рушники, серветки, туалетний папір. Її добре зволожують і поміщають насіння. Ємність необхідно накрити, щоб підтримувати у вологому стані.

Через кілька днів підраховують кількість проклюнулися насіння. На 3-й день визначають кількість пророслого насіння у кабачка, капусти, огірка, редису, щавлю, гарбуза, ріпи; на 4-й-квасолі, гороху; на 5-й-моркви, буряка, цибулі, томата; на 7-й — петрушки, перцю, шпинату.

  • 60 — 70% і більше — у петрушки, пастернаку, моркви, кропу;
  • 80% — у перцю, цибулі, салату, буряка;
  • 90 — 95% — у редису, капусти, гарбуза, квасолі.

У випадках, коли схожість насіння виявляється нижче норми, необхідно або відмовитися від їх використання, або збільшити норму посіву.

Енергія проростання насіння

Не менш важлива і енергія проростання насіння, від якої залежить, наскільки швидко і дружно насіння сходять за одиницю часу. Часто буває, що схожість насіння хороша, а енергія проростання низька. Таке насіння сходять неодночасно і повільно, тому складається враження, що вони неякісні.

Енергію проростання визначають раніше, ніж схожість(наприклад, у томата її оцінюють на п’яту добу, а схожість — на 10-й день після посіву).

Загалом, вірно говорить народна мудрість: «від поганого насіння не чекай хорошого племені».

Однак мало мати хороший сорт і якісне насіння, їх потрібно як слід підготувати. Причому багато культур потрібно не тільки знезаразити і проростити перед посівом, а й спробувати в умовах наших обмежених квартир виростити якісну розсаду. З цими та іншими темами будемо розбиратися вже в наступних статтях.

До побачення, дорогі городники! до нових зустрічей на сторінках нашого блогу!

Перед посівом розсади овочів у багатьох овочівників виникає необхідність вирішити, як перевірити насіння огірків на схожість. Особливо це актуально для посівного матеріалу, заготовленого самостійно.

У фірм-виробників вирощуванням і відбором насіння займаються досвідчені селекціонери-насінники.

Посівний матеріал в промислових умовах:

  • калібрують;
  • прогрівають;
  • обробляють фунгіцидами;
  • вимочують в стимуляторах росту.

Тому покупні насіння зазвичай не потребують передпосівної підготовки та перевірки на схожість, але коштують досить дорого. Якщо вподобаний сорт огірків не гібридний (на упаковці не було маркування f1), то зовсім не складно зібрати посівний матеріал в домашніх умовах. Але перед посадкою його доведеться перевірити на схожість. Особливо, якщо не впевнені в умовах зберігання.

відбракування насіння

Схожістю називають відсоток здорового посівного матеріалу в одній партії, що дає добре розвинені проростки.

Перед тим, як перевірити на схожість насіння огірків, можна в воді відбракувати порожні насіння. Вони не здатні дати нормальних сходів.

Для цього посівний матеріал невеликими порціями заливають теплою водою і дають постояти 8-10 хвилин. На поверхню спливуть маловагі насіння з недостатньою енергією проростання. Вони не годяться для вирощування здорових рослин і відбраковуються.

Насіння, що залишилися на дні, підсушують і перебирають. Всі вони повинні бути приблизно одного розміру і кольору, найдрібніші краще теж прибрати.

Сольовий розчин для перевірки схожості насіння. Перевірка насіння на схожість в домашніх умовах

зберігання і схожість

Так само за цей час в насінні гинуть деякі патогенні організми, наприклад, вірус огіркової мозаїки. Рослини, вирощені з однорічного посівного матеріалу, гірше гілкуються і утворюють переважно «чоловічі» суцвіття. У сухому теплому місці посівний матеріал огірків зберігає схожість до 6-8 років. Але після четвертого року зберігання обов’язкова перевірка насіння на схожість, так як енергія проростання буде поступово знижуватися.

Сольовий розчин для перевірки схожості насіння. Перевірка насіння на схожість в домашніх умовах

Якщо зберігати посівний матеріал в сирому і холодному місці, то існує ризик виростити рослини з довгими батогами і переважно чоловічим цвітінням.

Після довгого перебування насіння огірків в поганих умовах, їх потрібно понюхати. Запах повинен бути без затхлих і прогірклих домішок. Так як це є ознакою розвитку в насінні хвороботворних бактерій і грибків.

Сольовий розчин для перевірки схожості насіння. Перевірка насіння на схожість в домашніх умовах

перевірка на схожість

Існує кілька способів перевірки на схожість:

  • пророщування в паперовому рулоні.

Сольовий розчин для перевірки схожості насіння. Перевірка насіння на схожість в домашніх умовах

пророщування в папері

Кілька шарів фільтрувального паперу змочують теплою водою і розкладають насіння на невеликій відстані один від одного. Весь посівний матеріал повинен бути підрахований, щоб потім провести розрахунки. Зверху накривають ще одним шаром паперу і ставлять в тепле місце з температурою 26-27 ℃. Кілька разів на день лотки з папером перевіряють і зволожують підсохлі серветки.

Через 3-4 дні з’являться перші сходи огірків. Ці насіння мали найбільшу енергію проростання. Паростки-спринтери дадуть найздоровіші і врожайні кущі. Тому фірми-виробники приділяють увагу визначенню енергії проростання і характеризують сорти в описі показником дружності і швидкості сходів. Енергія проростання дорівнює процентному співвідношенню пророслих огірків в перші 3-4 дні до загальної кількості посівного матеріалу.

Сольовий розчин для перевірки схожості насіння. Перевірка насіння на схожість в домашніх умовах

Через 6-7 днів повинні зійти всі живі насіння. Підраховують кількість здорових паростків і обчислюють відсоток від загального числа посівного матеріалу. Садити огірки з схожістю менше 60% вважається нерентабельним.

Навіть якщо після закінчення 7 днів серед не зійшли насіння єПроклюнулися, їх не зараховують і відбраковують. Чим довше посівний матеріал знаходяться не пророслими в грунті, тим більшого впливу негативних факторів вони піддаються.

Сольовий розчин для перевірки схожості насіння. Перевірка насіння на схожість в домашніх умовах

пророщування в тирсі

Перед тим, як перевірити схожість насіння, тирса запарюють окропом. Потім насипають в ящик шар 5-6 см. Розкладають підраховані огірки на відстані 1-2 см.зверху насипають 2-3 см запарених тирси і утрамбовують. Ящик можна накрити прозорою плівкою для запобігання від пересихання.

Ящик ставлять в тепле світле місце 25-26 ℃. Огірки проростуть і в темряві, але було помічено, що в світлому місці сходи з’являються раніше і більш здорові. Далі розрахунки проводять так само, як і в методі з папером.

Сольовий розчин для перевірки схожості насіння. Перевірка насіння на схожість в домашніх умовах

пророщування в паперовому рулоні

Два шари пористого пухкого паперу розміром 10х100 см змочують водою. Відступають від верхнього краю 2-3 см і розкладають посівний матеріал в лінію на відстані 1,5-2 см зародками вниз. Потім накривають таким же третім шаром паперу і згортають в нещільний рулон, який встановлюють у відповідній посуді вертикально.

Пророщування огірків має відбуватися в світлому і теплому місці. Папір зволожують у міру підсихання. Через 7 днів рулон акуратно розгортають, вважають здорові паростки і обчислюють відсоток схожості.

Сольовий розчин для перевірки схожості насіння. Перевірка насіння на схожість в домашніх умовах

прогрівання і обробка стимуляторами росту

Перед тим, як визначити схожість насіння, їх можна підготувати. Прогрівання посівного матеріалу і обробка стимуляторами росту збільшують енергію проростання, прискорюють приріст вегетативної маси, покращують розвиток кореневої системи майбутніх рослин. Покупні огірочки зазвичай проходять попередню підготовку на виробництві.

Прогрівання посівного матеріалу буває двох видів:

Сольовий розчин для перевірки схожості насіння. Перевірка насіння на схожість в домашніх умовах

Перший спосіб потрібен перш за все для «молодих» насіння, зібраних в минулому році.

Сухе прогрівання в полотняному мішечку на радіаторі при температурі 50-60℃ протягом місяця дозволяє обдурити природу і запустити процес «старіння».

Прогрівання в теплій воді 50-60 ℃ протягом 30 хвилин перед посівом дозволяє швидше пробудити огірки і корисно для збільшення енергії проростання і схожості.

Сольовий розчин для перевірки схожості насіння. Перевірка насіння на схожість в домашніх умовах

Відомі такі хімічні засоби і вітаміни для обробки посівного матеріалу перед посівом (з розрахунку на 100 мл води):

  • гумат натрію — 10-20 мг;
  • бурштинова кислота — 0,4 мг;
  • гетероауксин — 50 мг;
  • нікотинова кислота — 10 мг;
  • тіамін — 10 мг.

Обсяг розчину повинен бути в 2 рази більше обсягу насіння, температура 17-18℃. Посівний матеріал замочують на 6-12 годин, потім добре промивають і висушують.

Сольовий розчин для перевірки схожості насіння. Перевірка насіння на схожість в домашніх умовах