Вакуумна сушарка для лісу. Вакуумна і прес-вакуумна сушка деревини

135

Немає жодного деревообробного підприємства, яке зможе обійтися без процедури сушіння деревини. Щоб запобігти виникненню різних дефектів, прийнято використовувати спеціальну технологію сушіння дерева в сушильній камері. Якщо ви самостійно хочете займатися виробництвом виробів з дерева, вам теж знадобиться сушильна камера для сушіння деревини. Сьогодні ми поговоримо, як правильно її зробити.

Необхідність сушіння деревини

Як якісно і швидко висушити дошку? дане питання цікавить кожного столяра з давніх-давен. Люди здавна займалися запасанням лісу на багато років, щоб встигнути рівномірно його висушити. Дід заготовляв дерево для свого онука, використовуючи сам той матеріал, який залишив йому його дід.

Важливість правильно висушеної деревини-колосальна! наприклад, якщо дерев’яні меблі, яка знаходиться в кімнаті, виготовлена з занадто вологої деревини, яка тільки що спиляна, то вона розсохнеться з часом, тому що дерево здатне всихати і зменшуватися в розмірах, а значить, зіпсується!

Якщо двері в будинок зроблена з надмірно пересушеної деревини, то вона набухне з часом, і не зможе закриватися! якщо набрана фільонка двері з заготовок, що нерівномірно висушені за обсягом, то вона може лопнути або її покоробить! тому всі заготовки з дерева рекомендується сушити. До того ж сушка оберігає матеріал від ураження дереворуйнівним грибком, попереджає розміро — і формоізменяемость дерева, покращує фізичні і механічні властивості деревини.

Сушка деревини є тривалою, складною і дорогою процедурою. Дерево за традиційними технологіями нагрівають перегрітою парою або гарячим повітрям. Просушену деревину можна перевозити і зберігати довше. До того ж в процесі експлуатації вона не деформується. Сушку дощок виробляють в парових камерах, де виключена можливість внутрішнього пошкодження.

Поняття вологості деревини

Для повного сприйняття суті сушильного процесу варто трохи зануритися в теорію. Процедура видалення вологи з дерева не зовсім проста, тому що в самому матеріалі існує два типи вологи. Деревина складається з рослинних клітин подовженої форми. Волога може перебувати в стінках клітин і в їх порожнинах, заповнюючи мікрокапілярну систему. Волога, що присутня в просторах між клітинами і в їх порожнинах, називається вільної міжклітинної, а волога в клітинних стінках — пов’язаної внутрішньоклітинної.

Вміст у деревині зв’язаної вологи обмежений. Стан, коли стінки клітин відрізняються максимальною вологістю при зіткненні з рідкою вологою, називають межею їх насичення. Прийнято вважати, що вологість межі насичення не залежить від породи і в середньому становить 30%. Якщо вологість дерева вище 30%, то в ньому міститься вільна міжклітинна волога. Деревина свіжозрубаного або зростаючого дерева має вологість більше межі насичення, тобто є сирою.

Вакуумна сушарка для лісу. Вакуумна і прес-вакуумна сушка деревини

Залежно від призначення заготовок з дерева, деревину прийнято висушувати по-різному. Деревина висушується до вологості в 6-8 %, коли матеріал необхідний для механічної обробки і складання виробів для високоточних відповідальних з’єднань, які впливають на експлуатаційні показники (виробництво лиж, паркету або музичних інструментів).

Транспортна вологість становить 18 — 22 %. Саме з таким вмістом води пиломатеріал підходить для перевезення на далекі відстані в теплу пору. Висушена до такої вологості деревина застосовується переважно в стандартному житловому будівництві, при виробництві рядової тари і коли немає необхідності взаємозамінності при складанні.

Вакуумна сушарка для лісу. Вакуумна і прес-вакуумна сушка деревини

Столярна вологість розділяється на кілька підвидів. Погонажна продукція (терасна дошка, обшивка, дошка підлоги, обналічка) повинна мати вологість 15 ± 2%. Вироби з деревини (вікна, двері, сходи та елементи інтер’єру), виготовлені з цільної або клеєної деревини, витримують коливання по вологості від 8 до 15 %.

Вологість меблева, залежно від рівня виробу і використання цільної або клеєної деревини, становить 8 ± 2%, тому що саме при такій вологості дерево демонструє найоптимальніші характеристика для обробки, склеювання і подальшої експлуатації. Але зазвичай прийнято знижувати вологість до 7-10%, здійснюючи часткову стерилізацію деревини і враховуючи рівномірність вологості по всьому дереву, збереження механічних властивостей матеріалу, відсутність поверхневих і внутрішніх тріщин.

Режими сушіння деревини

Залежно від вимог, які пред’являються до якості дерева, пиломатеріали можна сушити різними режимами, які відрізняються температурним рівнем. У міні сушильній камері для деревини в процесі сушіння поступово по щаблях збільшується температура повітря і зменшується відносна вологість агента. Режими сушіння вибирають з урахуванням товщини пиломатеріалу, породи деревини, кінцевої вологості, категорії якості висушуваного дерева і конструкції камери.

Вакуумна сушарка для лісу. Вакуумна і прес-вакуумна сушка деревини

Виділяють режими низько — і високотемпературного процесу. Перші режими передбачають застосування вологого повітря в якості сушильного агента, температура якого в початковій стадії становить менше 100 градусів. Встановлено три категорії даних режимів:

  • м’який режим здатний забезпечити бездефектну сушку матеріалу при збереженні природних фізичних і механічних властивостей дерева, в тому числі кольору і міцності, що важливо для сушки деревини до транспортної вологості експортного пиломатеріалу.
  • нормальний режим гарантує бездефектну сушку деревини при майже повному збереженні міцності матеріалу з незначними змінами кольору, що походить для сушіння пиломатеріалу до кінцевої вологості.
  • форсований режим зберігає міцність на статичний вигин, стиснення і розтягнення, але можливе деяке зниження міцності на розколювання або сколювання з потемнінням деревини, що призначений для сушіння деревини до експлуатаційної вологості.

Вакуумна сушарка для лісу. Вакуумна і прес-вакуумна сушка деревини

За низькотемпературним режимам передбачається триступенева зміна параметрів сушильного агента, причому з кожного ступеня на подальшу перехід можна здійснювати тільки після досягнення матеріалом певного рівня вологості, що передбачений по режиму.

Високотемпературні режими передбачають двоступеневу зміну показників сушильного агента, причому перейти з першого ступеня на другу можна після досягнення деревиною перехідної вологості в 20%. Високотемпературний режим визначають, залежно від товщини і породи пиломатеріалів. Високотемпературні режими можна використовувати для сушіння деревини, що йде на виготовлення не несучих елементів будівель і конструкцій, в яких допускається потемніння деревини і зменшення міцності.

Поняття сушильної камери

Камерна сушка є основним способом сушіння деревини. Сушильні камери потрібні для висушування хвойних і листяних порід дерева до різних категорій якості. Однією з найпопулярніших і економічних методик штучного зневоднення пиломатеріалів є сушка, коли з дерева виводять пов’язану і вільну вологу за допомогою підведення до вологого дерева тепла гарячим повітрям і винесення випарованої зайвої вологи увлажнившимся і частково охолодженим повітрям.

Сушильна камера представляє з себе повністю готову установку, що оснащена всім необхідним для сушіння дерева обладнанням. По влаштуванню сушильні камери для деревини поділяються на збірно-металеві та виготовлені з будівельних матеріалів. Останні споруджуються безпосередньо в цехах або як окремі будівлі з матеріалів, що широко використовуються в промисловості. Камера може бути повністю зроблена з монолітного залізобетону. Її стінки можна викласти з повнотілої червоної цегли, а перекриття — з монолітного залізобетону.

Вакуумна сушарка для лісу. Вакуумна і прес-вакуумна сушка деревини

Якщо використовується кілька сушок, їх часто об’єднують в єдиний блок, споруджуючи загальний коридор управління, де розміщується розводка теплопостачання і система автоматичного управління всіма камерами. Залежно від обсягу завантажується деревини в камеру, може бути горизонтально — або вертикально-поперечна циркуляція повітря.

Завантаження пиломатеріалів в камеру може здійснюватися такими способами: на візках у вигляді штабелів по рейковому шляху, як пакети вилковим навантажувачем. Перенесення теплоти до деревини може виконуватися: повітрям, продуктами згоряння або перегрітою парою; променистою теплотою, яка надходить від спеціальних випромінювачів; твердим тілом, якщо організувати контакт з нагрітою поверхнею; струмом, що проходить через вологу деревину; високочастотним електромагнітним полем,Яке пронизує вологе дерево.

Обладнання для сушильної камери для деревини ділиться на основне і додаткове. До основного зараховують вентиляторну систему, систему теплопостачання, припливно-витяжної вентиляції та зволоження, до додаткового відносять дверний утеплений і психрометричний блок, підштабельні візки, електромотор приводу вентилятора.

Вакуумна сушарка для лісу. Вакуумна і прес-вакуумна сушка деревини

Процес управління сушінням дерева в камері може бути автоматизованим. Автоматика здатна підтримувати на заданому рівні вологість і температуру середовища в сушарці. Температуру регулюють подачею теплоносія в калорифери або за допомогою включення-виключення електричного нагрівача, а вологість — за допомогою використання припливно-витяжної вентиляції і зволожувальної системи.

В системі управління сушінням деревини можуть бути передбачені можливості дистанційного керування вологістю і температурою в камері. При сушінні пиломатеріалу в сушильній камері виникає необхідність контролю вологості деревини, для чого використовується дистанційний вологомір, який дозволяє перевіряти вологість дерева в декількох точках, не заходячи в камеру. При відсутності зовнішніх джерел теплопостачання для сушарки можуть застосовуватися автономні опалювальні модуля і використовуватися газ, вугілля, деревні відходи, електроенергія і дизельне паливо.

Види сушильних камер

У реальному житті прийнято використовувати наступні види сушильних камер. Необхідна енергія в конвективних сушильних камерах в матеріал транспортується за допомогою кругообігу повітря, а теплопередача деревині відбувається за допомогою конвекції. Конвективні камери бувають двох видів-тунельні і камерні.

Тунельні конвекційні сушильні камери є глибокими камерами, де проштовхуються пачки штабелів з мокрого кінця в більш сухий. Дані камери обов’язково заповнюють з одного кінця, а з іншого — спустошуються. Проштовхування штабелів (процес заповнення камер і спустошення) відбувається по одному штабелю з проміжком в 4 — 12 годин. Ці камери призначені для великих лісопилень і дозволяють здійснювати виключно транспортну сушку дерева.

Вакуумна сушарка для лісу. Вакуумна і прес-вакуумна сушка деревини

Камерні конвекційні сушильні камери коротше тунельних і вакуумних сушильних камер для деревини, в процесі роботи у всій камері підтримуються однакові параметри. При глибині продувності більше 2 метрів для зрівнювання умов сушіння дерева використовується методика реверсації напрямку вентиляції. Спустошення і заповнення камери відбувається з одного боку, якщо вона має одні двері. Відомі й інші системи завантаження, що схожі на процедуру завантаження тунельних камер. Сушити можна будь пиломатеріал до будь-яких кінцевих вологостей, тому 90% деревини європи і росії сушиться саме в камерних сушарках.

Конденсаційна сушильна камера відрізняється від попередніх тим, що вологість, яка виникає в повітрі, конденсується на спеціальних охолоджувачах і виходить з процесу сушіння вода. Коефіцієнт корисної дії подібного процесу великий, але цикл довгий, тому що прилади не працюють з великою температурою, а також значні сумарні втрати тепла. Конденсаційна камера підходить переважно для сушіння невеликих обсягів деревини, або для сушіння щільної породи дерева — дуба, бука або ясена. Велика перевага таких камер в тому, що не потрібна котельня, ціна сушильної камери для деревини і собівартість сушіння виходить менше.

Вакуумна сушарка для лісу. Вакуумна і прес-вакуумна сушка деревини

Сушильні камери також класифікуються за методом циркуляції та характером використовуваного сушильного агента, типом огорожі та принципом дії. Сушильні камери періодичної дії характеризуються тим, що вони можуть завантажуватися повністю для одночасного просушування всього матеріалу, а режим сушіння деревини змінюється в часі, в даний момент залишаючись однаковим для всієї камери.

За способом циркуляції бувають камери з спонукальною і природною циркуляцією. Сушарки з природною циркуляцією-застарілі, малопродуктивні, режим сушіння в них майже не керований, рівномірність просихання дерева незадовільна. Для сучасного будівництва такі пристрої не рекомендуються, а діючі обов’язково підлягають модернізації. Розрізняють за характером сушильного агента камери газові, повітряні і високотемпературні, що працюють в середовищі перегрітої пари.

Процедура сушіння деревини

Попередньо до проведення сушіння за обраним режимом дерево прогрівають парою, який подається через зволожувальні труби, при працюючих вентиляторах, включених обігрівальних приладах і закритих витяжних каналах. Для початку потрібно провести розрахунок сушильної камери для деревини. Температура агента на початку прогріву деревини повинна бути вище на 5 градусів першого ступеня режиму, проте не більше 100 градусів за цельсієм. Рівень насиченості середовища повинен бути для матеріалу з початковою вологістю більше 25% 0,98 — 1, а для дерева з вологістю менше 25% — 0,9 — 0,92.

Тривалість початкового прогріву залежить від породи деревини і становить для хвойних порід (сосна, ялина, ялиця і кедр) 1 — 1,5 години на кожен сантиметр товщини. Тривалість прогріву м’яких листяних порід (осика, береза, липа, тополя і вільха) збільшується на 25%, а для твердих листяних порід (клен, дуб, ясен, граб, бук) — на 50% в порівнянні з тривалістю прогріву хвойних порід.

Вакуумна сушарка для лісу. Вакуумна і прес-вакуумна сушка деревини

Після попереднього прогріву прийнято доводити параметри сушильного агента сушки до першого ступеня режиму. Потім можна приступати до сушіння пиломатеріалів при дотриманні встановленого режиму. Вологість і температуру регулюють вентилі на паропроводах і шибери приторно-витяжних каналів.

В процесі роботи інфрачервоної сушильної камери для деревини в дереві виникають залишкові напруги, які можна усунути проміжної і кінцевої вологотеплообработкой в середовищі збільшеної температури і вологості. Обробці прийнято піддавати пиломатеріали, які висушуються до експлуатаційної вологості і підлягають механічній обробці в подальшому.

Вакуумна сушарка для лісу. Вакуумна і прес-вакуумна сушка деревини

Проміжна вологотеплообработка відбувається при переході з другого ступеня на третю або з першої на другу при високотемпературному режимі. Вологотеплообработке піддають хвойні породи товщиною від 60 міліметрів і листяні товщиною від 30 міліметрів. Температура середовища в процесі тепловологообробки повинна бути вище на 8 градусів температури другого ступеня, але не вище 100 градусів, при рівні насиченості 0,95 — 0,97.

Коли деревина досягне кінцевої середньої вологості можна проводити кінцеву вологотеплообробку. В даному процесі підтримують температуру середовища на 8 градусів вище останнього ступеня, але не вище 100 градусів. Після закінчення кінцевої вологотеплообробки дерево, що пройшло сушку, потрібно витримати в камерах протягом 2 — 3 годин при параметрах, що передбачені останньою сходинкою режиму. Потім сушильну камеру зупиняють.

Виготовлення сушильної камери

Якщо ви вирішили виготовляти вироби з дерева власноруч, то сушильна камера для дерева вам просто необхідна. Однак при будівництві сушарки дотримуватися всі необхідні норми. Вам знадобитися камера, вентилятор, утеплювач і нагрівальний прилад.

Збудуйте сушарку або виділіть окреме приміщення, одна стіна і стеля якої будуть виконані з бетону, а інші стіни — з деревини, які потрібно утеплити. Для цього прийнято створювати кілька шарів: перший з них являє собою пінопласт, другий — дерев’яні дошки, які заздалегідь прийнято обертати в фольгу.

Вакуумна сушарка для лісу. Вакуумна і прес-вакуумна сушка деревини

Після цього слід встановити нагрівальний елемент, який можна виготовити у вигляді батарей. В батареї воду необхідно подавати з грубки, в якій вона буде нагріватися до 60-95 градусів за цельсієм. Бажано безперервно забезпечувати циркуляцію води за допомогою водяних насосів в нагрівальному елементі. Також в саморобній сушильній камері для деревини слід розмістити вентилятор, який сприяє розподілу по всій кімнаті теплого повітря.

Подумайте, яким способом буде завантажуватися деревина в сушильну камеру. Одним з варіантів завантаження може бути рейковий візок. Щоб регулювати вологість і температуру в приміщенні сушильної камери, потрібно використовувати в робочій зоні відповідні термометри — вологий і сухий. Передбачте всередині сушарки полки для збільшення робочого простору.

В процесі сушіння пиломатеріалу не допускається різка зміна в робочому приміщенні температури, в іншому випадку це спровокує те, що деревина покоробиться або в ній виникнуть тріщини. При зведенні сушильної камери вкрай важливо дотримуватися протипожежні вимоги. Тому в безпосередній близькості від сушарки в обов’язковому порядку встановіть вогнегасники.

І наостанок запам’ятайте, що замість нагрівального елементу в домашніх умовах можна використовувати електроплитку на дві конфорки. Утеплити стіни сушильної камери своїми руками можна за допомогою дерев’яної стружки. Можна використовувати замість фольги в камері пенофолом, який здатний забезпечити хороше відображення від поверхні теплоти. У такій сушарці деревина сушиться попередньо за 1-2 тижні.

Вакуумна сушка-це обробка різних матеріалів, яка на даний момент стала дуже затребуваною в багатьох напрямках. такий тип обробки застосовується на харчових, промислових і тому подібних виробництвах, які потребують обладнання для проведення подібних процесів.

Навігація:

Вакуумна сушарка для лісу. Вакуумна і прес-вакуумна сушка деревини

Якщо ж говорити про ту галузь, де вакуумна сушка стала невід’ємною частиною, то, безумовно – це меблева промисловість, де без проведення подібного процесу, не може відбуватися створення якісних меблів. Такий тип обробки застосовується в меблевій промисловості під час первинної обробки деревини. Пройшовши процес вакуумної сушки, дерево знаходить свої характерні властивості. По-перше, воно стає більш якісним, по-друге, більш практичним і що найголовніше – меблі, які виготовлені з такого дерева, виглядають просто неймовірно красиво. В інших галузях, вакуумна сушка має зовсім інший принцип роботи. Крім меблевої промисловості, такий процес також вельми популярний в харчовій промисловості, але там принцип роботи зовсім інший. Вакуумна сушка — це трудомісткий процес, який має величезну кількість нюансів, про які ні в якому разі не варто забувати:

  1. перший момент-це наявність великої кількості якісного обладнання, яке є невід’ємною частиною подібного процесу.
  2. другий момент-це високі показники продуктивності обладнання, без яких досягти високих результатів ефективності буде досить проблематично.
  3. третій момент-це місце, де відбуватиметься процес вакуумного сушіння. Для того, щоб все відбувалося якісно, треба мати місце, яке буде відповідати нормам вологості, повітря, світла і тому подібним критеріям, які грають в цій справі величезну роль.

Вартість вакуумної сушки-це досить спірне питання, і дати точну відповідь на нього вельми проблематично. Ціна подібного процесу безпосередньо залежить від багатьох факторів, починаючи від матеріалу, який буде оброблятися і, закінчуючи вакуумним обладнанням, в якому буде відбуватися цей процес. Не менш важливим аспектом також є і час, за який вам потрібно зробити процес вакуумної сушки. Все це відіграє певну роль, через що, ціна подібного процесу може бути абсолютно різною. Всі ці аспекти відіграють велику роль, а це означає, що їх в будь-якому випадку треба враховувати, якщо ви хочете отримати конкретну відповідь на те, яким же згодом буде результат вакуумної сушки.

Технологія вакуумної сушки

Технологія вакуумної сушки також може похвалитися великою кількістю цікавих моментів. Зараз ми спробуємо розібрати принцип роботи вакуумної сушки, взявши в приклад обробку деревини, так як саме цей матеріал найчастіше піддається вакуумній сушці.

Вакуумна сушарка для лісу. Вакуумна і прес-вакуумна сушка деревини

Раніше ми вже говорили про те, що перед створенням меблів, дерево повинно обов’язково пройти процес вакуумної сушки, що дозволить витягти з неї всю зайву рідину і значно зменшити дерево в розмірах. Головні процеси вакуумного сушіння:

  • видалення зайвої рідини з деревини, методом випаровування
  • циркуляція води через деревину

Спочатку, в системі відбувається циркуляція, так як цей процес займає набагато довше часу. Швидкість обробки дерева методом вакуумного сушіння безпосередньо залежить від швидкості циркуляції води в деревині. Головною частиною процесу вакуумної сушки, є повне висушування деревини, і робиться це для того, щоб дерево втратило зайві габарити і мало лише властиву собі масу, яка в подальшому буде задіяти при створенні меблів. Нікому не секрет, що в даній галузі існує правило, яке свідчить, що перед створенням виробів з дерева, його поверхня повинна бути повністю позбавлена від деревини. Так як тільки в такому випадку, вдасться витягти вологу з серцевини дерева, яка вийде шляхом циркуляції. Але варто відзначити, що крім вакуумної сушки деревини, подібна технологія активно використовується також і в інших напрямках, про які ми зараз вам розповімо:

  • вакуумна сушка м’яса
  • вакуумна сушка сиру
  • вакуумна сушка порошків
  • вакуумна сушка рідков’язких продуктів
  • вакуумна сушка молока

Це лише частина списку напрямків, де активно використовується процес вакуумної сушки. Така технологія вже зараз встигла знайти величезну популярність, яка з кожним днем тільки зростає. Така технологія дійсно унікальна, через що її стали застосовувати на багатьох підприємствах, які зараз вже просто не можуть без цього процесу в повній мірі функціонувати. А це означає, що існує ймовірність, подальшого поширення вакуумної сушки. Можливо, незабаром цей процес буде застосовуватися у всіх областях без винятку, даючи можливість підвищення продуктивності багатьом підприємствам.

Камери вакуумної сушки

Камери вакуумної сушки – це механізми, які створені для проведення величезної кількості трудомістких завдань. Раніше ми вже розповідали про те, наскільки корисним є процес вакуумної сушки. Що стосується камер для вакуумної сушки-то це, то без чого подібний процес просто не зможе проводитися. Вакуумні камери сушки в цьому плані грають просто величезну роль і без них, про якісь показники продуктивності можна і зовсім забути.

Вакуумна сушарка для лісу. Вакуумна і прес-вакуумна сушка деревини

Ціновий сегмент вакуумних камер для сушіння на даний момент далеко не найнижчий. При бажанні можна знайти вже підтримані установки, які будуть цілком середніми в плані ціни. Але найкраще купувати нові установки, так як тільки вони можуть надати вам всі можливі гарантії якості. На сучасному ринку можна побачити величезну кількість видів камер для вакуумної сушки, які можуть мати скоєно різні призначення. Всі ці камери мають свої функціональні особливості, так як застосовуються в певній галузі. Зараз ми розглянемо лавні різновиди сушильних камер:

  • вакуумна сушильна шафа
  • вакуумна камера для сушіння фруктів
  • сушильна камера для сушіння харчових продуктів
  • сушильна камера для деревини

Принцип роботи кожної камери індивідуальний, так як призначений для роботи в якійсь конкретній галузі. Але в будь-якому випадку можна сказати, що подібне обладнання на даний момент є дійсно дуже ефективним.

Вакуумна сублімаційна сушка

Сублімаційна сушка – це процес, який грунтується на постійній сублімації кристалів льоду замороженої продукції. Такий процес за короткий проміжок часу, виробляє якісне зневоднення продуктів, причому робить це по-справжньому якісно.

Вакуумна сушарка для лісу. Вакуумна і прес-вакуумна сушка деревини

Важливим є той момент, що зневоднення ніяким чином не впливає на хімічні властивості продуктів, які в подальшому залишаються все такими ж корисними. Крім цього, в тому ж вигляді залишається ще й вітамінна активність, хімічний склад і анатомічна будова. Вакуумна сублімаційна сушка складається з трьох ключових етапів:

  • первинна заморозка продукту
  • сублімація льоду без наявності тепла всередині системи
  • остаточна досушка в спец. Камері з підігрівом

Виходячи з цього, можемо зробити висновок, що ефективність сублімаційного сушіння знаходиться на високому рівні і цей процес дійсно коштує вкладених грошей.

Вакуумна сушка деревини

У попередніх розділах ми брали даний різновид сушки як приклад. У підсумку ми прийшли до висновку, що даний тип обробки дуже ефективний, але також має певну кількість нюансів, на які також варто звертати свою увагу.

Вакуумна сушарка для лісу. Вакуумна і прес-вакуумна сушка деревини

Процес вакуумної сушки, може бути ефективний тільки в тому випадку, якщо середовище в якій він відбувається, повністю відповідає всім нормам вологості, температури, світла і тому подібних аспектів. Вартість вакуумної сушки на даний момент коливається в межах середнього цінового сегмента. При бажанні можна знайти місце, де подібний процес вам і зовсім обійдеться в лічені копійки, але в такому випадку, ніяких гарантій якості ви не отримаєте. Найкраще трохи переплатити, але в підсумку отримати якісний результат роботи, який можна буде надалі використовувати при виробництві надійної і красивих меблів.

Свіжозрубану деревину не використовують у виробництві і будівництві, так як вНій міститься велика кількість вологи. Таке дерево називають мокрим. Щоб поліпшити його механічні та фізичні показники, застосовується сушильна камера для пиломатеріалів. В процесі підвищується біологічна стійкість, збільшується показник міцності, поліпшуються інші якості деревини.

Поняття вологості дерева

Процентне відношення ваги рідини, що міститься до маси повністю сухої деревини певного обсягу називають абсолютною вологістю. Процентне відношення маси віддаленої води (визначається двома зважуваннями) до первісної ваги деревини називають відносною вологістю.

Ступінь придатності до використання визначається з урахуванням показника відносної вологості. Значення показує готовність матеріалу до склеювання, усушування, при величині понад 30% з’являється небезпека розвитку грибкової інфекції.

Залежно від показника деревина підрозділяється на категорії:

  • мокра — при відносній вологості більш 23%;
  • напівсуха — в межах показника від 18 до 23%;
  • суха-при значенні вологості від 6 до 18%.

Сушка дерева в природних умовах

При такому способі видалення вологи сушильна камера для пиломатеріалів не застосовується, рідина випаровується під дією атмосферного повітря. Сушать матеріал під навісом, розташованим на протязі. Сонячні промені нерівномірно нагрівають зовнішній і внутрішній шар дерева, що призводить до появи деформацій і тріщин.

Вакуумна сушарка для лісу. Вакуумна і прес-вакуумна сушка деревини

Якщо на ділянці не облаштована сушильна камера для пиломатеріалів, добре підходить для сушіння горищне приміщення, провітрюваний сарай, обладнаний навіс. Матеріал складується в штабель, перший шар обов’язково укладають на підставки висотою не менше 50 см з будь-якого міцного матеріалу. Ряди пиломатеріалів перекладають висушеними рейками, всі наступні дошки і колоди розміщують над попередніми заготовками, щоб з’явилися вертикальні повітряні колодязі.

Вакуумна сушарка для лісу. Вакуумна і прес-вакуумна сушка деревини

Розпиляні уздовж колоди і готові дошки кладуть внутрішньою стороною вгору, щоб зменшити розмір деформації. Для цієї ж мети штабель деревини зверху притискається важким вантажем. Через утворення розтріскування на кінцях заготовки при сушінні матеріалу підбирають довжину заготовки на 20-25 см довше передбачуваної деталі.

Торці пиломатеріалів ретельно обробляють фарбою на масляній основі, оліфою або гарячим бітумом для запобігання тріщин. Перед укладанням в штабель очищають стовбури колод від кори, щоб зменшити ймовірність розмноження деревних жучків. Видалення вологи з дерева природним шляхом відносять до економних методів.

Вакуумна сушарка для лісу. Вакуумна і прес-вакуумна сушка деревини

Сонячна сушарка для деревини

Другим способом, витрати на який швидко окупаються, є сушильні камери для пиломатеріалів. Креслення для виготовлення досить прості, слід тільки зрозуміти принцип роботи такого пристрою. Камера являє собою зібраний фанерний або металевий контейнер, дах якого виконана з прозорих матеріалів.

Розрахунок розміру заскленої поверхні покрівлі роблять в залежності від загальної горизонтальної площі всіх покладених для просушування пиломатеріалів. Площа прозорого покриття повинна становити одну десяту від сумарної поверхні дощок. Дах споруди роблять скатної, величина нахилу залежить від географічного положення місцевості. У північних холодних районах, де сонце не піднімається високо над горизонтом, ухил покрівлі роблять крутим. Південне сонце добре нагріває пологі покриття.

Як зробити сушильну камеру для пиломатеріалу?

Каркас споруди роблять з металу або бруса, обробленого антисептиком під тиском. Обшивку стін і підлоги камери виконують з вологостійких матеріалів, огорожі утеплюють мінеральною ватою або твердими пінопластовими плитами. Внутрішні поверхні стін обробляють водовідштовхувальними складами, наносять на них алюмінієвий порошок, потім фарбують в чорний колір.

Вакуумна сушарка для лісу. Вакуумна і прес-вакуумна сушка деревини

У складі нагнітачів свіжого повітря не повинно бути лопатей з пластичних легкоплавких матеріалів. Якщо сушильна камера для пиломатеріалів використовується не постійно, то приміщення служить для сушіння трав, овочів, ягід або сезонного парника. Після укладання всіх дерев’яних заготовок для просушування між штабелем і стіною з усіх сторін має залишатися відстань близько 30-40 см.

Сушка деревини в штучно створених умовах

При видаленні вологи природним способом отримують показники відносної вологості близько 18%. Для поліпшення значення застосовується сушка пиломатеріалу в сушильних камерах, де регулюється температура, швидкість примусової подачі повітря і його вологість.

Основне обладнання для сушарок

Якого б виду камера примусової сушки деревини не використовувалася, для всіх виділяються стандартні групи обладнання.

Обладнання транспортування призначене для завантаження і вивантаження колод або дощок в приміщення сушки. Включає в себе машини і механічні пристрої для складування заготовок в штабель або пакет, здійснює підняття і опускання пиломатеріалів.

Вакуумна сушарка для лісу. Вакуумна і прес-вакуумна сушка деревини

Теплове оснащення камери служить для підняття температури внутрішнього повітря в приміщенні камери і складається з безлічі систем, що визначають взаємопов’язану роботу з виробництва і передачі тепла. До них відносять теплообмінні баки, калорифери, труби для проходження пари або гарячої води, пристрої для видалення конденсату, запірні крани і контрольні прилади.

Паливом служить газ, рідке пальне. Для невеликих обсягів роботи обладнується сушильна камера для пиломатеріалів на дровах. Теплоносієм служить насичений пар, вода, отриманий від горіння топки газ, органічні наповнювачі системи, що мають високу температуру кипіння. Широко використовують електричні калорифери, де енергія струму перетворюється в теплову складову.

Обладнання циркуляції призначене для організованого переміщення повітряних мас в приміщенні сушильної камери. Елементами системи служать вентилятори, інжектори та спільні установки цих елементів. Для підвищення ефективності сушіння дерева використовується автоматизація сушильної камер для пиломатеріалів.

Огорожа камери сушки

Для ізоляції деревини від дії навколишнього середовища встановлюють огорожу камери, яка складається з підлоги, стелі, стін і проміжних перегородок. Вимоги до перегородок:

  • не повинні пропускати пар;
  • огорожі повинні мати низьку теплопровідність;
  • повинні мати довгий термін експлуатації.

Огородження виготовляються окремо з різних будівельних матеріалів або бувають збірні з комплектом типових металевих елементів.

Вакуумна сушарка для лісу. Вакуумна і прес-вакуумна сушка деревини

Перший вид камер має більш довгий термін роботи, але відрізняється більш тривалим часом введення в експлуатацію, що не завжди виправдано. Збірні металеві каркаси монтуються швидко, в них передбачена комплектація контрольними і тепловими приладами, але сталь піддається руйнівній дії вологого і теплового режиму.

Принцип роботи вакуумної сушки

Після укладання деревини в штабель закривають герметично двері камери і починають процес сушіння. За допомогою автоматичних пристроїв з камери видаляється частина повітря до створення всередині тиску 8-10 бар. Завдяки такому науковому підходу волога, що виділяється з деревини, швидше рухається від центру до зовнішніх огорож камери, тим самим забезпечуючи рівномірну і якісну просушку. Так працюють вакуумні сушильні камери для пиломатеріалів.

Виготовлення камери для сушіння самостійно

Приватні забудовники сушать деревину на подвір’ї, для цього обладнується сушильна камера для пиломатеріалів своїми руками. Її пристрій зажадає наявності великого приміщення, джерела тепла і приладу для розподілу повітря між сушаться пакетами дерев’яних заготовок.

Вакуумна сушарка для лісу. Вакуумна і прес-вакуумна сушка деревини

Можна, звичайно, придбати сушильні камери для пиломатеріалу б/у, але ступінь зносу не завжди вдається визначити правильно, набагато вигідніше самому зайнятися облаштуванням приміщення для сушіння деревини. Це є можливістю отримати відмінні результати при невеликих витратах грошових коштів.

Етапи будівництва

Знадобиться матеріал для каркаса, зазвичай це металеві стійки з куточка або швелера, використовується дерев’яний брус після ретельної обробки антисептиком. В якості стінового покриття застосовують металеві листи, панелі вологостійкої фанери, профільований прокат. Теплоізоляція виконується з використанням мінеральної вологостійкої вати, пінопласту.

Перед початком будівництва визначають розташування однієї сушарки або декількох, що служить планом для влаштування бетонного фундаменту. ПідставаВиконується для стійкості конструкції і рівномірного розподілу навантаження на грунт. Якщо для камери береться готовий залізничний контейнер, тоді роблять чотири стовпчастих фундаменту під кути вагона.

Проводиться збірка каркаса з металу за допомогою зварювання або болтових з’єднань. При влаштуванні перевіряють вертикальність і горизонтальність будівельним рівнем, намагаючись чітко дотримуватися геометричні розміри. Після закріплення каркаса в монтажному положенні приступають до обшивки зовнішніх стін, попутно вставляючи двері і вентиляційні вікна.

Теплоізоляційний шар підлоги, стін і стелі повинен бути не менше 12-15 см, підстава ізолюють від вологи рулонним матеріалом. Після цього роблять перевірку камери на герметичність. Для укладання першого шару ставлять стаціонарні опори з металу або дерева. Встановлюють джерело тепла, зазвичай це потужний тепловентилятор, розташовують його так, щоб напрямок гарячого повітря було паралельно лежачим дошках.

Сушка деревини є необхідною умовою для отримання якісної сировини. Будівництво будинку або виготовлення заповнень прорізів з вологого пиломатеріалу загрожує перекосами і порушенням цілісності. Щоб без проблем виконати роботи з деревом, потрібно поставитися серйозно до видалення зайвої вологи з матеріалу.

Якісно висушений пиломатеріал завжди був запорукою якості, довговічності і надійності будь-якої споруди, в якому деревина займає значну частку. Але отримати його в природних умовах складно і при цьому, щоб вона не зіпсувалася. Час сушіння в звичайних атмосферних умовах може становити від 6 до 12 місяців, в залежності від температури і вологості навколишнього середовища. В процесі природної термообробки матеріал піддається небажаним деформацій, викривлення і розтріскування.

Щоб підвищити якість сушіння пиломатеріалів, було придумано багато варіантів обладнання, часто намагаються зробити своїми руками саме вакуумну сушильну камеру для деревини-тому що ця технологія вважається однією з найефективніших. Але проблема в тому, що самостійно виготовити такий агрегат досить складно. Все ж знаходяться умільці, які зі старих корпусів цистерн або потовщеною листової сталі виготовляють їх. В основному це міні камери з об’ємом завантаження від 5-10 куб.

що являє вакуумна сушка деревини своїми руками?

Вакуумна сушарка деревини своїми руками цілком можлива, якщо у вас є в наявності корпус від ракети, цистерни або будь-якого іншого подібного виду виробу, з якого можна виготовити оболонку для обладнання.

Основні елементи конструкції:

  • корпус
  • вакуумний насос
  • нагрівальні елементи (калорифери, пластини, парогенератор, свч випромінювачі і т. Д.)
  • вагонетка для завантаження пиломатеріалу
  • автоматика

Буде потрібно насос для відкачування повітря і створення вакууму. Прогрівати ж пиломатеріал можна будь-яким відомим способом, яким може бути контактний метод, повітряно-газовий і водяна пара.

Вакуумна камера своїми руками досить складна влаштована в технічній частині, тому що знайти багато деталей для її виготовлення буде досить важко. А замовляти їх спеціально рівносильно замовленню самої камери. Тому перш, ніж починати конструювати вакуумні сушильні камери для деревини своїми руками, слід подумати, чи є доцільність або може краще її замовити у спеціалізованої компанії.

термокамера для деревини своїми руками-виробництво термодеревини

Технологія термовакуумной камери з’явилося ще з минулого століття. Термо сушарка має багато спільного з вакуумною камерою для сушіння пиломатеріалів.

Щоб зробити вакуумну камеру для термодеревини потрібно врахувати технічні особливості:

  • обробка деревини відбувається під високими температурами
  • корпус камери повинен витримувати високий тиск

Ці 2 пункти важливо врахувати для безпеки роботи персоналу.

Важливим завданням стоїть вибір агента: масло або пар. Так само технічні режими. При невірних режимах термосушка проходить тільки на поверхні деревини при цьому пиломатеріал може не придбати бажані властивості:

  • зміна кольору на всю глибину
  • вогнестійкість
  • підвищена стійкість до гниття

Зробити саморобну камеру для термодеревини як і саму термодеревину в домашніх умовах складне завдання. Компетентних фахівців готових ділитися досвідом навряд чи вдасться знайти на форумах, відео, або десь в мережі. З існуючих питань можна звернутися до виробників.

вакуумні сушарки для деревини: своїми руками або у професіоналів?

Наша компанія займається виробництвом якісних і високоефективних сушильних камер вакуумного типу не перший рік, тому готова запропонувати дійсно надійний і практичний варіант.

Але якщо вам потрібно вакуумна сушарка для деревини невеликих розмірів для термообробки дрібних деталей і хочете ви еізготовіть своїми руками, то постає необхідність в кресленні. Креслення на цю тему досить рідкісне явище, з тих що зустрічаються з малою ймовірністю вийде камера здатна працювати у виробничих умовах.

Якщо все ж ви збираєтеся придбати готове обладнання, то найефективнішим варіантом є камери з контактною технологією прогріву пиломатеріалу по всій довжині, відсоток браку при цьому становить менше 1, а час сушіння до 6-8% вологості соснової дошки товщиною 30 мм складе всього близько 60 годин.

Дивіться також:

Вакуумна сушарка для лісу. Вакуумна і прес-вакуумна сушка деревини

Вакуумна сушарка для лісу. Вакуумна і прес-вакуумна сушка деревини

Зміст особливості інфрачервоної сушки зробленої своїми руками існує безліч способів сушіння деревини для отримання необхідних її якостей. Одним з відомих в народі є інфрачервоний метод. Він полягає на дії іч-випромінювання на органіку, прогріваючи її тим самим випаровуючи вологу зі структури дерева. За своєю суттю-це простий іч-обігрівач, виготовлений їх термопластин або термоплівки. Інфрачервона сушка […]

Вакуумна сушарка для лісу. Вакуумна і прес-вакуумна сушка деревини

Вакуумна сушарка для лісу. Вакуумна і прес-вакуумна сушка деревини

Зміст вакуумні сушки як альтернатива свч камері зробленої своїми руками сьогодні відомо маса способів сушіння пиломатеріалів, кожен має переваги і недоліки. Як приклад, свч сушка деревини зроблена своїми руками. Технологія вже не нова і досить продуктивна. Свч камери застосовують для сушіння твердолистяних порід, пиломатеріалу з великим перетином, шпону, бруса, колоди. В основному після сушіння матеріал […]

Вакуумна сушарка для лісу. Вакуумна і прес-вакуумна сушка деревини

Для різної продукції з дерева (меблі, музичні інструменти, паркет і т.п.), використовується своя температура сушіння і зберігається певна вологість.

Дерево, незважаючи на розвиток сучасних технологій, досі залишається незамінним матеріалом у багатьох галузях господарства. Воно оточує нас повсюдно, використовується при виробництві меблів, в будівельній індустрії, навіть в авіації воно досі знаходить своє застосування. Звичайно, різні полімери, синтетичні смоли, сталі і сплави різних металів активно заміщають деревину навіть в традиційних для неї нішах. Але повна відмова неможлива. Тому завжди буде необхідність у підготовці деревини до використання в різних галузях діяльності людини, в її сушінні. Постараємося дати відповіді на питання, пов’язані з таким потрібним обладнанням, як сушарка для пиломатеріалів, своїми руками зроблена і налагоджена.

Навіщо потрібно сушити деревину?

Сушка для пиломатеріалів-це вкрай необхідний процес, без якого деревину просто не можна використовувати.

Вакуумна сушарка для лісу. Вакуумна і прес-вакуумна сушка деревини

Якість дерева залежить від правильної сушки.

Якщо у вас є свій бізнес, пов’язаний з виробництвом виробів з дерева, то вам ніяк не обійтися без своєї сушильної камери. Але для початку спробуємо зрозуміти, для чого необхідна ця сушарка, для чого потрібно сушити пиломатеріали. Вся справа в природній вологості будь-якого дерева. Якщо виконати виріб з невисушеної деревини, то воно з часом розсохнеться, піде тріщинами, і його залишиться тільки викинути. До того ж правильно висушене дерево покращує свої робочі якості, стає більш міцним, стійким до впливів середовища і менше схильне до впливу руйнівної цвілі. За старих часів, для підготовки лісу до використання його сушили навіть не роками, а десятиліттями. Найчастіше під спеціальним навісом укладали колоди, заготовлені для онуків. Уявляєте, навіть не для дітей, а для онуків.

На наше щастя сучасні технології дозволяють нам значно прискорити цей процес. І хоч процес цей досі досить довгий і складний, все ж його неможливо порівняти з традиційними технологіями, а результат виходить навіть краще.

Повернутися до змісту

Вологість пиломатеріалів

ВажливоРозуміти, що дерево — це живий організм і в його клітинах міститься волога, поки воно живе. В цілому, вологість свіжозрубаного дерева дорівнює від 30 і вище відсотків. Якщо ми хочемо використовувати деревину, то нам необхідно позбутися від зайвої вологи. Яка ж волога є зайвою? це залежить від того, для чого ми збираємося використовувати дошку або колоду, заготовлені для виробництва. Якщо дерево піде на виготовлення виробів, де потрібна найвища точність збірки (наприклад, для виробництва музичних інструментів, спортивного інвентарю, паркету і деяких видів меблів), то його вологість потрібно знизити до 6-8 відсотків. Якщо ж ви просто готуєте пиломатеріали до далекого транспортування, наприклад, на експорт, то вологість досить знизити до 20 відсотків.

Ця ж деревина підійде і для деяких видів будівель, для виробництва тари та інших товарів. Решта виробів вимагають вологість деревини між цими двома крайнощами. Дошки підлоги, обналічка, обшивальна дошка можуть мати вологість в межах 15 відсотків. А віконні рами, двері, елементи сходів або декоративні вироби зажадають деревину від 8 до 15 відсотків вологості.

Повернутися до змісту

Виготовлення сушарки своїми руками

Розглянемо, нарешті, будівництво самої сушильної камери. Для початку вам необхідно, крім основних будматеріалів для виготовлення приміщення камери, придбати нагрівальний прилад, вентилятор і хороший утеплювач.

Вакуумна сушарка для лісу. Вакуумна і прес-вакуумна сушка деревини

Схема сушильної камери.

Можна використовувати вже готове приміщення для спорудження сушки, а можна побудувати його спеціально. Бажано, щоб стеля і одна стіна були споруджені із залізобетону, в той час як інші стіни з дерева, які пізніше необхідно укрити теплоізоляційними матеріалами: спочатку вкриваємо їх плитами пінопласту, обшивають вагонкою і потім покриваємо все листами фольги. Наступним кроком необхідно встановити будь-якої нагрівальний прилад, припустимо, радіатор опалення, в якому вода повинна нагріватися до 65-90 градусів. Так як необхідна безперервність прогрівання, то краще відразу зробити систему опалення автономної, зі своєю піччю і насосом для постійної циркуляції теплоносія. Абсолютно необхідний в сушильній камері і вентилятор, який, розганяючи повітря по приміщенню, повинен забезпечити рівномірність прогріву всього простору сушки і покладеної деревини.

Заздалегідь потрібно продумати питання укладання деревного матеріалу для сушіння, то, як деревина буде завозитися в неї, чи буде вона лежати посередині камери або на спеціальних полицях і т. Д. Хорошими варіантами для навантаження дерева є візок на рейках або вилочний навантажувач. Потурбуйтеся наявністю приладів для реєстрації вологості і температури в сушильній камері, без них неможливий ефективний контроль над її роботою.

Вакуумна сушарка для лісу. Вакуумна і прес-вакуумна сушка деревини

Схема температури повітря і вологості дерева в сушильній камері.

При будівництві враховуйте ще деякі нюанси. У камері сушки не повинна різко коливатися температура, забезпечте все можливе, щоб вона змінювалася плавно. Інакше ви ризикуєте погубити всі закладені в сушку запаси дерева. Воно може піти тріщинами і покоробитися. Варто пам’ятати і про пожежну безпеку, адже ви маєте справу з нагрівальними приладами і великими запасами сухого дерева. Для цього тримайте в безпосередній близькості вогнегасник. Зрозуміло, щось з перерахованого можна замінити на наявні в будинку аналоги, зокрема, радіатор водяного опалення можна замінити на електронагрівальні прилади, аж до електроплити з парою включених конфорок. Тільки знову нагадуємо вам про пожежну безпеку, будьте обережні. Стіни сушарки можна утеплювати не тільки пінопластом, а й іншими відповідними матеріалами, аж до тієї ж деревної стружки, а фольгу може замінити пенофол, який непогано здатний відображати теплове випромінювання назад в камеру.

Головне при будівництві-домогтися створення відповідних умов всередині камери, а який матеріал або технології ви використовували, не критично. У такій домашній сушці пиломатеріали будуть сохнути приблизно 1-2 тижні.