Які добрива вносити восени під перекопування в теплиці. Кісткове борошно

60

Які добрива вносити восени під перекопування в теплиці. Кісткове борошно

Довгограюче органічне добриво з тваринних залишків довго розкладається в грунті.

Прийнято використовувати кісткове борошно один раз в 3 роки. Цього достатньо, щоб рослини були забезпечені фосфором і кальцієм. Разом з кістковим борошном закладають калійні добрива, так як ці речовини добре взаємодіють.

А внесення азотистих добрив восени буде зайвою тратою грошей, тому що азот швидко розкладається і погано утримується в грунті. На порожню грядку вносити його марно, а під багаторічники – небезпечно.

Для закладення в грунт застосовують суху речовину або витяжку. Кількість розраховують виходячи з виду: парена, концентрована або звичайна. Найбільший відсоток фосфору 35 % у знежиреному концентрованому кістковому борошні.

Добрива, що містять фосфор, є найкориснішими, ніж удобрюють землю восени. Коли вносити осінні добрива вже говорилося: після збору врожаю, щоб не залишати всю роботу на серпень і вересень.

Дороге задоволення, чим удобрюють землю в зиму. Але якщо в господарстві є велика рогата худоба або птиці, то підгодівля рослин восени рідким настоєм піде на користь майбутньому врожаю.

У гної міститься азот і калій, мікроелементи. Негативні сторони також є:

  • наявність насіння бур’янів, які проростуть навесні;
  • у гної мешкають паразити і можуть заразити грунт личинками.

З гною краще робити компост. Після перепрівання всі негативні моменти зникають. Процес дозрівання компосту тривалий — від 9 до 12 місяців, але це цінна поживна речовина.

Сидерати в господарстві обходяться набагато дешевше, а за вмістом поживних речовин не поступаються гною. Якщо стоїть питання, які добрива вносити восени під перекопування для картоплі, то можна просто посіяти гірчицю білу на грядці в серпні, дочекатися, поки вона виросте на 15 – 20 см і скосити її.

Є ще метод, як удобрити землю без гною: зелень сидератів зрізати і віднести на іншу грядку. У грунті залишаться коріння, які розкладуться за зиму. При цьому залишать в землі канальці, по яких буде надходити вода і повітря. Рихлити або копати грунт не обов’язково.

Чим удобрити землю восени на дачній ділянці:

  • злакові-жито, овес, ячмінь;

Важливо простежити, щоб сидерати не встигли зацвісти. Після цвітіння у них різко падає вміст поживних речовин, тому необхідно закрити їх в грунт до початку ветения.

Важливою складовою високої врожайності в конструкціях закритого грунту є насичення грунту поживними речовинами. Найчастіше у вигляді підгодівлі використовують органічні речовини, але позитивний вплив на культури в теплиці надають і мінеральні добрива.

Для правильного використання певних добрив і підгодівлі, потрібно знати їх основні особливості. Детальний опис основних видів добрив і їх використання для підгодівлі певних культур ви знайдете в цій статті.

Добриво і підгодівля землі в теплиці

Від того, як ви підготуєте грунт в теплиці, буде залежати майбутній урожай. Органічні добрива-найкращі для грунту. Вони збагачують її поживними мікроелементами, що дає рослинам легко їх засвоїти. Вони впливають на повітряні, водні та теплові властивості грунту і насичують його вуглекислим газом.

Органічні поділяють на перегній, гній, пташиний послід і торф (рисунок 1). У теплицю їх вносять як компост — з торфом, рослинними залишками і спеціальними поживними засобами.

Торф

У теплицю використовують світлий верховий або темний низинний, а також перехідний торф. Через високу кислотність чистий торф застосовують тільки в якості складової компосту.

Влітку його готують так: на півметра насипають шар торфу, потім гній і знову торф. Накривають і залишають на цілий рік. Додають в землю навесні при перекопуванні грядок. Така технологія дозволяє зробити землю більш пухкої і наситити її поживними компонентами.

Перегній

Його отримують після повного розкладання листя, гною і коренів рослин. Через високий вміст поживних речовин у грунту посилюються мікробіологічні процеси. Це дає культурам можливість взяти собі найнеобхідніші елементи для хорошого врожаю, тому перегній використовують для вирощування розсади.

малюнок 1. Види органічних добрив для закритого грунту

Важливо правильно готувати перегній. Свіжий гній підвищує температуру в грунті, а використання свіжих рослин може викликати активне зростання бур’янів. Тому перед використанням продукти потрібно скласти в окреме місце і дати перепреть.

Компост

Хорошим джерелом поживних компонентів навесні буде збірний компост: суміш торфу, гною, опалого листя, землі і деревної золи з гашеною содою. Перемішуємо всі компоненти, поливаємо водою і знову перемішуємо. Складаємо в штабелі і з усіх боків прикриваємо тирсою і торфом. Порядок приготування компосту в домашніх умовах показаний на малюнку 2.

Як поліпшити землю в теплиці. Відновлення землі в теплиці після збору врожаю

Збирання врожаю – це ще не останній етап роботи в теплиці. Залишати грядки порожніми небажано: по-перше, вони дуже швидко заростають бур’янами, по-друге, грунт після збору врожаю потребує відновлення. Збагатити і відновити виснажену грунт можуть особливі рослини – сидерати.

Що таке сидерати і як вони діють на землю

Технологія вирощування сидератів на порожніх грунтах була відома ще древнім землеробам. Вони помітили, що деякі рослини благотворно впливають на оброблювані ділянки, покращують їх структуру і перешкоджають росту бур’янів. Згодом технологія удосконалилася, а проведені дослідження наочно показали: вирощування сидератів допомагає збагатити грунт органічними добривами, якісно поліпшити її після збору врожаю і підготувати до нових посівів.

Сьогодні більшість городників, купивши недорогу теплицю з полікарбонату , докладають всіх зусиль до того, щоб щорічно отримувати в ній хороший урожай. І посів сидератів-один з найпростіших і дешевих способів домогтися відмінного результату.

Користь сидератів:

  • соковита зелена маса рослин використовується для насичення землі мінеральними елементами і гумусом;
  • коріння рослин позитивно впливають на структуру ґрунту – сипку і піщану вони зміцнюють, а глинистий, важку розпушують;
  • грунт менше піддається впливу висушуючу атмосфери і сонця, не пересихає, не розтріскується;
  • посів рослин з різних родин змінює сівозміна, що, в свою чергу, покращує родючість землі.

Посів сидератів дозволяє повністю або частково відмовитися від використання гною. Виділивши під ці рослини ділянку розміром 3х3 метри, можна отримати близько 30-50 кг зеленої маси, здатної при перегниванні збагатити грунт 150-200 грамами азоту в легко засвоюваній формі!

Рис.1

Сіяти сидерати найкраще відразу після збирання врожаю, поки місце культурних рослин не зайняли бур’яни. Найпростіше розкидати насіння по поверхні грядки і злегка закрити їх в землю граблями. Зверху можна додатково присипати грядку тонким шаром компосту або мульчі. Другий спосіб посіву-рядками, закладаючи насіння рослин на невелику глибину.

Під час росту і розвитку сидерати практично не потребують догляду. Їх потрібно лише періодично поливати і іноді висмикувати пробилися великі бур’яни. Рослини рекомендується залишати на грядках до початку цвітіння – в цей період вони містять поживні речовини в максимальній концентрації. Втім, при необхідності, їх можна скосити і раніше.

Скошені рослини залишають прямо на грядках або злегка закладають в землю сапкою або плоскорізом фокіна. Розкладаючись, сидерати насичують грунт органікою і, тим самим, відновлюють її.

Якщо ж урожай в теплиці забирається пізно, а часу на вирощування рослин не залишається, їх можна посіяти під зиму. Для цього використовують озимі сорти, найчастіше-жито або овес. При подзимних посадках сходи сидератів видно навесні-замість голої землі ділянку буде з перших же днів радувати свіжою зеленню, яку бажано скосити за пару тижнів до посадки основних культур.

Рис. 2

Як вибрати відповідний сидерат

Основний принцип вибору рослин для сидерації: на одній ділянці землі необхідно сіяти культури з різних сімейств. Всі сидерати можна розділити на три основні групи:

  1. бобові ( накопичувачі азоту) — віка, конюшина, люпин, горох польовий, боби кормові, люцерна. Їх не можна сіяти до або після бобових рослин: бобів, квасолі, гороху абоСоя.
  2. хрестоцвіті-гірчиця, ріпак, редька олійна, суріпиця. Серед овочевих рослин до цієї групи відносяться всі види капусти, редис, гірчиця листова, редька, крес-салат, ріпа, бруква.
  3. тонконогові-жито, овес, пшениця, сорго. Їх не рекомендується сіяти після кукурудзи.

Універсальним сидератом є фацелія. Це єдина рослина, яке можна залишати на ділянці навіть під час цвітіння. Фацелія відмінно розпушує грунт і насичує її великою кількістю поживних речовин.

Рис. 3

Вибір відповідної рослини для сидерації залежить також від стану і хімічного складу землі:

  • для важких грунтів підходять кінські боби, олійна редька, ріпак;
  • для легких грунтів – конюшина, люпин;
  • якщо земля кисла, на ній не варто сіяти люцерну;
  • для кислого і сухого грунту не підходить віка.

Правильно вибираючи і грамотно використовуючи сидерати на відкритому грунті або в теплиці, можна істотно поліпшити стан грунту, збільшити її врожайність, позбутися від бур’янів і деяких шкідників.