Ефект фузз для електрогітари своїми руками

56

Вітаю, радіоаматори-самоделкіни!

Як не крути, а збірка саморобних ефектів для електрогітари користується популярністю — для кого-то це відмінний спосіб заощадити (враховуючи вартість брендових примочок), а хтось постійно знаходиться в пошуках «свого» звуку, варіюючи звучання різних схем. Саморобні ефекти цікаві тим, що навіть найпростіша схемка всього на парі транзисторів може давати не менш красивий гітарний звук, ніж складні наворочені агрегати. Це стосується представленої нижче схеми фузза, яка випускалася колись під назвою harmonics percolator фірмою interfax. Цікавий той факт, що компанії не існує вже більше 30-ти років, а схема фузза досі миготить в різних кутах інтернету і збирається любителями. Для ознайомлення нижче фото оригінального виконання фузза harmonics percolator.

Виглядає воістину вінтажно — зараз гітарні примочки в таких корпусах та з регуляторами у вигляді повзунків практично не роблять. Особливо дивно те, що в такому великому корпусі розташовувалася крихітна схема всього на парі транзисторів:

На схемі вказані оригінальні транзистори, використовувані в harmonics percolator: цікаво те, що один з них (2n404a) германієвий, а другий — кремнієвий, в схемах обробки гітарного звуку такі незвичайні рішення часом призводять до цікавого звуку. На жаль, пройшло багато часу і зараз оригінальні транзистори дістати практично нереально, тому їх допустимо замінити на більш доступні вітчизняні германієві, наприклад, мп39, мп40, мп38, зі збереженням структури. Також можна поекспериментувати з установкою кремнієвих транзисторів, наприклад, кт3102, кт3107, bc547, bc557. На схемі присутні і інші германієві напівпровідники-пара включених зустрічно-паралельно діодів, що забезпечують обмеження амплітуди сигналу, а відповідно і сам ефект фузза. Підійдуть, наприклад, поширені вітчизняні діоди д9 з будь-якою буквою. Автор вирішив зліг модифікувати оригінальну схему і додав тумблер sa1, що відключає ланцюжок діодів — при розімкнутому тумблері ефект більше схожий на овердрайв, при цьому значно зростає гучність сигналу на виході.

Схема має дві ручки регулювання перша з них r1 — по суті, регулятор вхідного рівня, регулює ступінь перевантаження звуку, друга ручка-резистор r8, забезпечує регулювання гучності. З огляду на низький рівень вихідного сигналу, автор рекомендує номінал цього потенціометра замінити з 50 ком до 200 ком. Характеристики обох потенціометрів бажано використовувати логарифмічні для плавності регулювання. Всі інші деталі без особливостей-достатньо лише зібрати точно за схемою, намагаючись не сильно відхилятися від зазначених номіналів.

Збирається схема на друкованій платі, файл з якої можна знайти в архіві в кінці статті. Плата невелика і може поміститися в будь-який компактний корпус, для її кріплення можна використовувати гайки потенціометрів, враховуючи, що місця для установки потенціометрів знаходяться прямо на платі, там же передбачено місце для тумблера. Напруга живлення схеми становить 9в, споживаний струм не перевищує одиниць міліампер, тому для харчування відмінно підійде крона, одного заряду вистачить надовго.

Встановити схему в металевий корпус слід обов’язково — інакше не уникнути фону від зовнішніх наведень. Метал корпусу підключається до мінуса живлення схеми. Назовні виводяться ручки потенціометрів, тумблер, гніздо живлення, світлодіод-індикатор включення, а також кнопка байпаса для обходу ефекту при виключенні. Схеми байпасів можуть бути різні-найпростіший і функціональний з них — true bypass, рекомендується до використання. Вдалої збірки!

Джерело (source)